Rezultati izbora

GandalfSivi

#1451 Re: Rezultati izbora

Post by GandalfSivi » 06/10/2010 17:39

Corto Maltese wrote: Ne ulazeći u to šta je pravo a šta nije, dotakao bih se pitanja političke dosljednosti, tebe, i većeg broja forumaša koji zastupaju tezu da je druga kandidatura Komšića dobar potez SDP-a. Ne čini li ti se problematičnim da mene, kao simpatizera NS, političke stranke koja je javno bojkotovala taj zakon, prozivaš po tom pitanju? U isto vrijeme hvaleći SDP koja ga "Hvala Bogu, nije bojkotovala".

Da, ja smatram da je zakon nemoralan i da ga treba bojkotovati. Zato nisam glasao za člana predsjedništva, i podržavam odluku NS-a da ne kandiduje svoje kandidate u taj organ vlasti, kao i razloge koje su za tu odluku naveli.

Da, ja smatram da je igranje real-političkih igara sa nemoralnim zakonima prostitucija. Smatrao sam da je prije 4 godine kandidatura Komšića bila odličan potez, koji je trebao ukazati na jad i čemer tog zakona, te dovesti do njegove promjene. Na žalost, to se nije desilo. Promjena, koja je neminovna, će uslijediti nakon privatne inicijative dva građanina naše zemlje, a ne nakon parlamentarne borbe za tu ideju. U svjetlu toga, te u svjetlu političkih sposobnosti koje je Komšić pokazao, smatram da je ponovno igranje na njegovu kandidaturu zloupotreba, a ne ruganje navedenom zakonu, da je prvobitna ideja izgubila smisao, te da će u drugom mandatu Komšić Bosni i Hercegovini donijeti više štete nego koristi.

O sljedećim izborima mogu govoriti tek kad saznam šta nam novi izborni zakon donosi. Mada nemam mnogo dilema. Ukoliko se Sejdić i/ili Finci budu kandidovali, šta mi je drugo činiti nego glasati za provjereno sposobne pojedince.
Prvo, nisam tebe uopste prozivao sa svojim postom, ima ih dovoljno "ugrozenih" da se jave na isti. Nije moj problem sto si se ti odlucio javiti. Drugo, SDP kao multinacionalna stranka ne prihvata etiketu "bosnjacke" stranke, bez obzira na vecinu birackog tijela. Nasli su kandidata koji je mlad, obrazovan, patriota i kandidovali su ga za Predsjednistvo. Mnogi ovdje zaboravljaju da je ta ista SDP imala i drugi princip kada im je nudjeno nakon proslih izbora da udju u koaliciju sa SDA na nivou Kantona Sarajevo, samo su trebali popuniti skupstinu poslanicima iz reda Srba i Hrvata, pa je odgovor bio da SDP nije tu radi nacionalnog balansa svojih zastupnika, nego zbog kvaliteta ljudi koji je predstavljaju. Sto se tice mjenjanja zakona kroz parementarnu borbu, zalosna je cinjenica da je veoma malo politicara u BiH koji uopste znaju pregovarati. U svijetu postoje fakulteti, skole, koji su u potpunosti posveceni umjetnosti pregovaranja, ali kod nas to ne ide tako. Kao rezultat toga se desava da imamo pojedince koji su se (srecom) sjetili da postoje institucije u Evropi koje se bore protiv diskriminacije.

I opet da ponovim, sve je ovo razvodnjavanje pitanja, koje izgleda moram ponoviti opet. Dakle, za sve vas koji se osjecate ugrozenim, pitam jos jednom, STA CE BITI NA IZBORIMA SLIJEDECI PUT KADA SE NE BUDU MOGLI BIRATI PREDSTAVNICI IZ SAMO TRI NARODA?
Pa je li fakat toliko tesko odgovoriti na to?

Corto Maltese

#1452 Re: Rezultati izbora

Post by Corto Maltese » 06/10/2010 17:51

GandalfSivi wrote:
Corto Maltese wrote: Ne ulazeći u to šta je pravo a šta nije, dotakao bih se pitanja političke dosljednosti, tebe, i većeg broja forumaša koji zastupaju tezu da je druga kandidatura Komšića dobar potez SDP-a. Ne čini li ti se problematičnim da mene, kao simpatizera NS, političke stranke koja je javno bojkotovala taj zakon, prozivaš po tom pitanju? U isto vrijeme hvaleći SDP koja ga "Hvala Bogu, nije bojkotovala".

Da, ja smatram da je zakon nemoralan i da ga treba bojkotovati. Zato nisam glasao za člana predsjedništva, i podržavam odluku NS-a da ne kandiduje svoje kandidate u taj organ vlasti, kao i razloge koje su za tu odluku naveli.

Da, ja smatram da je igranje real-političkih igara sa nemoralnim zakonima prostitucija. Smatrao sam da je prije 4 godine kandidatura Komšića bila odličan potez, koji je trebao ukazati na jad i čemer tog zakona, te dovesti do njegove promjene. Na žalost, to se nije desilo. Promjena, koja je neminovna, će uslijediti nakon privatne inicijative dva građanina naše zemlje, a ne nakon parlamentarne borbe za tu ideju. U svjetlu toga, te u svjetlu političkih sposobnosti koje je Komšić pokazao, smatram da je ponovno igranje na njegovu kandidaturu zloupotreba, a ne ruganje navedenom zakonu, da je prvobitna ideja izgubila smisao, te da će u drugom mandatu Komšić Bosni i Hercegovini donijeti više štete nego koristi.

O sljedećim izborima mogu govoriti tek kad saznam šta nam novi izborni zakon donosi. Mada nemam mnogo dilema. Ukoliko se Sejdić i/ili Finci budu kandidovali, šta mi je drugo činiti nego glasati za provjereno sposobne pojedince.
Prvo, nisam tebe uopste prozivao sa svojim postom, ima ih dovoljno "ugrozenih" da se jave na isti. Nije moj problem sto si se ti odlucio javiti. Drugo, SDP kao multinacionalna stranka ne prihvata etiketu "bosnjacke" stranke, bez obzira na vecinu birackog tijela. Nasli su kandidata koji je mlad, obrazovan, patriota i kandidovali su ga za Predsjednistvo. Mnogi ovdje zaboravljaju da je ta ista SDP imala i drugi princip kada im je nudjeno nakon proslih izbora da udju u koaliciju sa SDA na nivou Kantona Sarajevo, samo su trebali popuniti skupstinu poslanicima iz reda Srba i Hrvata, pa je odgovor bio da SDP nije tu radi nacionalnog balansa svojih zastupnika, nego zbog kvaliteta ljudi koji je predstavljaju. Sto se tice mjenjanja zakona kroz parementarnu borbu, zalosna je cinjenica da je veoma malo politicara u BiH koji uopste znaju pregovarati. U svijetu postoje fakulteti, skole, koji su u potpunosti posveceni umjetnosti pregovaranja, ali kod nas to ne ide tako. Kao rezultat toga se desava da imamo pojedince koji su se (srecom) sjetili da postoje institucije u Evropi koje se bore protiv diskriminacije.

I opet da ponovim, sve je ovo razvodnjavanje pitanja, koje izgleda moram ponoviti opet. Dakle, za sve vas koji se osjecate ugrozenim, pitam jos jednom, STA CE BITI NA IZBORIMA SLIJEDECI PUT KADA SE NE BUDU MOGLI BIRATI PREDSTAVNICI IZ SAMO TRI NARODA?

Nije teško. Glasam za Sejdića i/ili Fincija, i/ili nekoga njima sličnog. Za koje, uz to što su patriote, pošteni, obrazovani, mogu reći da su i sposobni.

Co0l

#1453 Re: Rezultati izbora

Post by Co0l » 06/10/2010 18:11

GandalfSivi wrote:

Evo ja se osjecam ugrozenim i kao takav se osjecam prozvan da odgovorim tebi na to pitanje,iako ne shvatam smisao postavljanja takvog pitanja-Sta ce biti na izborima slijedeci put kada se ne budu mogli birati predstavnici iz samo tri naroda?Odgovor je bice to da se nece birati predstavnici iz samo tri naroda.Izgleda glup odgovor?Kakvo pitanje takav i odgovor :D
A zasto se osjecam ugrozenim?Nije to nesto zbog Zeljka Komsica nego uopste zbog frankestajnovskog uredjenja drzave u kojoj zivim,njenog nakaradnog ustava koji je i najveca prepreka normalnom funkcionisanju drzave i koji omogucuje beskrajne opstrukcije i blokade sto ce se neminovno i nazalost i u narednom periodu pokazati jos po ko zna koji put.A sta zamjerim SDP-u najvise?Sto pristaje na takav nakaradni ustav i uredjenje i sto jedno pricaju a drugo rade.Ako im zaista nisu bitna 'krvna zrnca' ljudi,kako vole da demagogisu,zasto i to po drugi put zaredom,kandiduju HRVATA na mjesto clana Predsjednistva iz reda HRVATSKOG naroda?Time samo pristaju na podjele po nacionalnim osnovama.Da su toliko principijelni i multinacionalni barem bi kandidovali i po jednog clana iz redova bosnjackog i srpskog naroda,bez obzira imali ti clanovi sanse da budu izabrani i kolike bi njihove sanse bile,bitan je princip kojeg su iznevjerili kandidovavsi samo clana iz jednog naroda.Ni to nije najsretnije rjesenje za ukazivanje na apsurdnost takvog diskriminatorskog izbornog zakona,dosljednije bi bilo nikako ne pristati na takvu podjelu funkcija,po nacionalnom kljucu i time direktno ucestvovati u onome protiv cega se deklarativno zalazu.Ali,eto,nekandidovanje bi mozda i bilo neprihvatljivo za mnoge iz mnogih razloga ali onda opet preostaje varijanta sa kandidovanjem clanova iz svih naroda ali ne,ni to nisu uradili ni na ovim izborima ni na onima prije njih i opet biraju onu varijantu koja se ustvari protivi svemu za sta se zalazu,samo deklarativno,doduse.

bicebolje

#1454 Re: Rezultati izbora

Post by bicebolje » 06/10/2010 18:19

Princeton wrote: Evo, sad sam malo bolje sabrao... upravu si, SNSD ima 247,450, a SDP 243,976... raduje cinjenica da je u FBiH prebrojano manje procenata, a i pod istim uslovima (obzirom na izlaznost) u federaciji pricamo o dvostruko vise glasaca... brine trend SNSD-a u RS-u...
Koliko je SNSD imao glasova na prošlim izborima 2006. ?

Banja Luka

#1455 Re: Rezultati izbora

Post by Banja Luka » 06/10/2010 18:22

kv99 wrote:
Imamopobjednika wrote:Treba mi jedna informacija:

Koliko su probosanske stranke (SDA-SDP-SBiH) imale mjesta u NSRS nakon izbora 1996?

Stvar je sve gora - u proslom sazivu zajedno su imali 8 mjesta, u ovom sazivu najvjerovatnije 7.
SDA + SBiH su imali 20 poslanickih mandata. Za SDP ne znam .
1998. kada je za permijera RS izabran ovaj sto prigovara Ivanicu da su za njega Bosnjaci glasali, u NSRS je bilo 18 Bosnjaka, to znam. Da li je bilo Hrvata u tim strankama i koliko ne znam. Sjecam se da se onaj, sto ga je SFOR helikopterom dovezao da glasa za Dodika, zvao Franjo (valjda se jos uvijek tako zove :) ).
Stvar je u CIPS-u, tad su Bosnjaci i Hrvati iz RS koji su zivjeli u Federaciji mogli da glasaju za NS RS. Medjutim uvodjenjem novih licnih karti i CIPS-projekta, morali su da vade licne karte tamo gdje zive.

klixober

#1456 Re: Rezultati izbora

Post by klixober » 06/10/2010 19:12

Po svemu sudeci ce SDP imati najvise glasova na nivou drzave kad se svi glasovi prebroje jer mnogo vise glasova tek se treba uracunati za izborne jedinice iz FBiH i to upravo u kojima je SDP najjaci,u odnosu na RS u kojoj je uracunat veci procenat glasova.

elSaik

#1457 Re: Rezultati izbora

Post by elSaik » 06/10/2010 20:13

bicebolje wrote:
Princeton wrote: Evo, sad sam malo bolje sabrao... upravu si, SNSD ima 247,450, a SDP 243,976... raduje cinjenica da je u FBiH prebrojano manje procenata, a i pod istim uslovima (obzirom na izlaznost) u federaciji pricamo o dvostruko vise glasaca... brine trend SNSD-a u RS-u...
Koliko je SNSD imao glasova na prošlim izborima 2006. ?
Oko 269 hiljada.

Control panel

#1458 Re: Rezultati izbora

Post by Control panel » 06/10/2010 20:34

Opet one stranke koje nisu presle izborni prag su odnijele dobar dio glasova koji su propali. U kantonu sarajevo prema trenutnim rezultatima ih je 18450 ili prevedeno u mandate 4 mandata.
postavlja se pitanje sta uraditi sa ovakvim minornim strankama kojima njihova rodbina i malobrojni prijatelji daju glas koji je bacen.

elSaik

#1459 Re: Rezultati izbora

Post by elSaik » 06/10/2010 20:36

Povećati kriterije potrebne za formiranje stranke + povećati potreban izborni prag sa 3 na 5 % za stranke, te na 8% za koalicije.

Control panel

#1460 Re: Rezultati izbora

Post by Control panel » 06/10/2010 20:47

elSaik wrote:Povećati kriterije potrebne za formiranje stranke + povećati potreban izborni prag sa 3 na 5 % za stranke, te na 8% za koalicije.
pa sta mu znaci izborni prag. oni znaju da ga nece proci. oni ce se opet kandidovati i odvuci glasove. ni programa, ni ideje, ni vizije, ni kadrova...

STRANKA KOKUZA - SKOK 4202 2,38
ovo je politika budite ozbiljni.

STRANKA PENZIONERA - UMIROVLJENIKA BOSNE I HERCEGOVINE 3095 1,75
penzioneri idite u penziju a ne u politiku

HDZ BIH - HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA BOSNE I HERCEGOVINE 1846 1,05
pravo perspektivna stranka u sarajevu da je u sirokom ili grudama pa bih jos i shavtio nekoga ko glasa za njih.

STRANKA DEMOKRATSKE AKTIVNOSTI A-sda 1726 0,98
gadi mi se na one ljude koji izadju iz stranke i formiraju neku novu pa tako nekoliko puta.

САВЕЗ НЕЗАВИСНИХ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТА - СНСД - МИЛОРАД ДОДИК 1641 0,93
nemam komentar :oops: :evil:

LIBERALNO DEMOKRATSKA STRANKA - EVROPSKA EKOLOŠKA STRANKA E-5 1536 0,87
kada ce shvatiti da ovdje treba mnogo vise od biti mangup

KOALICIJA PREOKRET: GDS BIH I NEP BIH 1115 0,63
ibro dobio si setoparilsku nagradi i to je tvoj maksimum ( a i to je na lijepe oci)

PARTIJA PRAVOG PUTA 842 0,48
idite u dzamiju pa promovirajte svoj program

HRVATSKA KOALICIJA HDZ 1990 - HSP BIH 578 0,33
isto kao i za HDZ

СРПСКА ЛИСТА ЗА САРАЈЕВО - ПДП - СДС - ДП 480 0,27
nemerm bilivit :-)

TVOJA I MOJA - TIM STRANKA U BIH 361 0,20
isto kao i za kokuze

STRANKA ZA NAROD BOSNE I HERCEGOVINE 359 0,20
jos jedna u nizu ''patriostkih'' stranaka

DEMOKRATSKA STRANKA INVALIDA BIH 352 0,20
invalidi ne treba vam vasa stranka da bi rijesili svoje probleme, glasajte za prave stranke

HSS - NHI 243 0,14
isto hao i za HDZ

DEMOKRATSKA NARODNA ZAJEDNICA - DNZ BIH 196 0,11
kakve veze ima ovo sa sarajevom a oni u kladusi

STRANKA UDRUŽENIH NEZAVISNIH DEMOKRATA BOSNE I HERCEGOVINE 141 0,08
a ostali nisu demokrate ili od nekoga zavise.

HRVATSKA DEMOKRATSKA UNIJA BIH 69 0,04
svasta

ZAVIČAJNI SOCIJALDEMOKRATI - MILE MARČETA 20 0,01
poezija :x :twisted:

travnik

#1461 Re: Rezultati izbora

Post by travnik » 06/10/2010 20:51

Evo jedno promišljenje o Komšiću i SDP-u, a i određenim mogućim pogubnostima rezultata izbora.

Piše: Vuk Bačanović l radiosarajevo.ba

Pobjeda Željka Komšića u izbornoj utrci za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, za razliku od impresivnog uspjeha partije koja ga je kandidirala, nije bila iznenađujuća. Oportunistička etno-kombinatorika Zlatka Lagumdžije rezultirala je uspjehom, baš kao i prije četiri godine, kada je disproporcija između glasova datih samome Komšiću i SDP-u, očigledno, bila daleko veća nego što je to danas.

Ipak, neke stvari ostaju iste. Ma kako je SDP spreman kritiku svojih političkih poteza žigosati kao nacionalizam, ili čak fašizam, ostaje činjenica da je politička taktika SDP-a nuđenje prividno normalnog rješenja za posve nenormalno stanje. Moglo bi se reći da je prividno rješenje jedno od najčešćih političkih rješenja i u „normalnim zemljama“ (Obamino mešetarstvo predizbornim obećanjima je valjda najbolji primjer da političari nisu skloni laganju samo u 'neuspjelim' državama kao što je BiH), no to SDP-ov komšićizam ne čini nimalo alternativnijom političkom opcijom nego što su to druge u Bosni i Hercegovini.

Najmanji narod i većina glasova

„Meni je drago da pripadam najmanjem narodu, a da imam najveći broj glasova“, izjavio je izborni pobjednik Komšić u prigodnom intervjuu u emisiji „60 minuta“ SDP-u naklonog urednika Bakira Izetbegovića. Radi se o suštini SDP-ove zamjene osnovnih činjenica. Naravno je da u glavama popularno nazvanih „normalnih“ ljudi narodnost predsjednika ne igra bitnu ulogu, ukoliko on dobro obavlja svoje ustavom propisane dužnosti. Glas, dakle ide onome ko ga najviše zasluži. No, BiH još uvijek nije nacija ustava kao SAD, gdje je pripadnik svake etničke zajednice ujedno i Amerikanac. BiH je, ma kako se to „normalnom“ čovjeku ne sviđalo savez tri etnije, od kojih svaka ima svoju etno-politiku, koju SDP savršeno koristi ne bi li se dokopao vlasti i moći. Sviđalo se to „normalnom“ čovjeku ili ne, Željko Komšić nije omiljen političar, kako na područjima BiH sa hrvatskom, tako na područjima sa srpskom većinom. SDP ni jednim svojim potezom Željka Komšića kao „predsjednika svih građana BiH“ nije pokušala približiti ovim populacijama što nas dovodi do biti lažnosti Lagumdžijine strategije dolaska na vlast. Ukoliko bi se Željko Komšić Hrvatima i Srbima približio oportuno na način na koji se SDP-ov gradonačelnik Bihaća Hamdija Lipovača približava Islamskoj zajednici (finansirajući gradnju reisul-ulemine rezidencije na Kovačima), i kada bi SDP, uz večeri ilahija u Zavidovićima, organizirao pobožnosti malome Isusu ili svetome Savi, počeo bi rapidno gubiti glasove u dijelovima Federacije sa bošnjačkom većinom, kojima je i izabran.

Komšić i „večer ilahija“ u istom paketu

Upravo kao što je Miloradu Dodiku neisplativo mijenjati ukorijeni srpski nacionalizam, kako bi se lakše održao na vlasti, tako je i SDP-u lakše Komšićevom ratničko-patriotskom pričom zadobiti glasove Bošnjaka nego razviti mudru i dugoročnu strategiju dekonstrukcije srpskog i hrvatskog nacionalizma, a koja ne podrazumijeva stvaranje frustracije u većinski hrvatskim krajevima. Dekonstruisanje nacionalističkih narativa, kao ideologija vladajućih klasa u Bosni i Hercegovini, jeste generacijski posao koji zahtjeva borbu, koju može voditi samo izvanredno organizirana vanstranačka opozicija, koja bi razvijala lokalne antietnokratske strategije, a ne svoje postojanje bazirala na oportunizmu u amoralnosti postojećih odnosa. Drugim riječima, Željko Komšić nije i ne može biti sredstvo protiv etnokratije.

On je samo sredstvo profitiranja njegove partije u okvirima etnokratije, nešto lukavije od „večeri ilahija“ u Zavidovićima, ali ipak ništa više od toga. Pozivanje na ZAVNOBiH, stvaranjem dojma kao da ga je organizirao sam SDP, prema tome, nije ništa drugo do kreiranje „crvene magle“ u svrhu skrivanja sopstvenih nacionalističkih demona. To da je Komšić sa saborcima „jeo zemlju“ (dok su etnokrate na kartama ucrtavale teritorije na kojima će dominirati nad privatiziranom društvenom imovinom), govori nam samo o njegovoj zadivljujućoj hrabrosti i čestitosti, ali i jednostavnosti i naivnosti, koje najlakše bivaju instrumentalizirane za podle rabote. Možda baš na način kao što je neki čestiti domaćin u zapadnoj Hercegovini, u nedostatku drugačije ideologije u školstvu i medijima, postao instrument Dragana Čovića.

Strategija kandidiranja Komšića, kojeg je u zvijezde ukivao i Radončićev Dnevni avaz, može dovesti samo do zaoštravanja etničkih odnosa, budući da su hrvatski vladajući etnobirokrati Mostar već proglasili sjedištem buduće hrvatske samouprave, za što, bez sumnje, imaju proizvedenu podršku većine Hrvata. Još gore, Komšićeva pobjeda će poslužiti marginaliziranju mekših etnokrata, kao što su HDZ 1990 i njegov kandidat za predsjedništvo Martin Raguž. U ovom kontekstu, ne moramo ponovo naglašavati pogubnosti etnonacionalizma kao sredstva za pretvaranje naroda u topovsko meso, no Komšić, više nego jasno, nije odgovarajuće sredstvo za borbu protiv njega. Za to nije bio, niti će biti namijenjen.

Za i Protiv

#1462 Re: Rezultati izbora

Post by Za i Protiv » 06/10/2010 21:04

travnik wrote:Evo jedno promišljenje o Komšiću i SDP-u, a i određenim mogućim pogubnostima rezultata izbora.

Piše: Vuk Bačanović l --- NO LINKS ---

Pobjeda Željka Komšića u izbornoj utrci za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, za razliku od impresivnog uspjeha partije koja ga je kandidirala, nije bila iznenađujuća. Oportunistička etno-kombinatorika Zlatka Lagumdžije rezultirala je uspjehom, baš kao i prije četiri godine, kada je disproporcija između glasova datih samome Komšiću i SDP-u, očigledno, bila daleko veća nego što je to danas.

Ipak, neke stvari ostaju iste. Ma kako je SDP spreman kritiku svojih političkih poteza žigosati kao nacionalizam, ili čak fašizam, ostaje činjenica da je politička taktika SDP-a nuđenje prividno normalnog rješenja za posve nenormalno stanje. Moglo bi se reći da je prividno rješenje jedno od najčešćih političkih rješenja i u „normalnim zemljama“ (Obamino mešetarstvo predizbornim obećanjima je valjda najbolji primjer da političari nisu skloni laganju samo u 'neuspjelim' državama kao što je BiH), no to SDP-ov komšićizam ne čini nimalo alternativnijom političkom opcijom nego što su to druge u Bosni i Hercegovini.

Najmanji narod i većina glasova

„Meni je drago da pripadam najmanjem narodu, a da imam najveći broj glasova“, izjavio je izborni pobjednik Komšić u prigodnom intervjuu u emisiji „60 minuta“ SDP-u naklonog urednika Bakira Izetbegovića. Radi se o suštini SDP-ove zamjene osnovnih činjenica. Naravno je da u glavama popularno nazvanih „normalnih“ ljudi narodnost predsjednika ne igra bitnu ulogu, ukoliko on dobro obavlja svoje ustavom propisane dužnosti. Glas, dakle ide onome ko ga najviše zasluži. No, BiH još uvijek nije nacija ustava kao SAD, gdje je pripadnik svake etničke zajednice ujedno i Amerikanac. BiH je, ma kako se to „normalnom“ čovjeku ne sviđalo savez tri etnije, od kojih svaka ima svoju etno-politiku, koju SDP savršeno koristi ne bi li se dokopao vlasti i moći. Sviđalo se to „normalnom“ čovjeku ili ne, Željko Komšić nije omiljen političar, kako na područjima BiH sa hrvatskom, tako na područjima sa srpskom većinom. SDP ni jednim svojim potezom Željka Komšića kao „predsjednika svih građana BiH“ nije pokušala približiti ovim populacijama što nas dovodi do biti lažnosti Lagumdžijine strategije dolaska na vlast. Ukoliko bi se Željko Komšić Hrvatima i Srbima približio oportuno na način na koji se SDP-ov gradonačelnik Bihaća Hamdija Lipovača približava Islamskoj zajednici (finansirajući gradnju reisul-ulemine rezidencije na Kovačima), i kada bi SDP, uz večeri ilahija u Zavidovićima, organizirao pobožnosti malome Isusu ili svetome Savi, počeo bi rapidno gubiti glasove u dijelovima Federacije sa bošnjačkom većinom, kojima je i izabran.

Komšić i „večer ilahija“ u istom paketu

Upravo kao što je Miloradu Dodiku neisplativo mijenjati ukorijeni srpski nacionalizam, kako bi se lakše održao na vlasti, tako je i SDP-u lakše Komšićevom ratničko-patriotskom pričom zadobiti glasove Bošnjaka nego razviti mudru i dugoročnu strategiju dekonstrukcije srpskog i hrvatskog nacionalizma, a koja ne podrazumijeva stvaranje frustracije u većinski hrvatskim krajevima. Dekonstruisanje nacionalističkih narativa, kao ideologija vladajućih klasa u Bosni i Hercegovini, jeste generacijski posao koji zahtjeva borbu, koju može voditi samo izvanredno organizirana vanstranačka opozicija, koja bi razvijala lokalne antietnokratske strategije, a ne svoje postojanje bazirala na oportunizmu u amoralnosti postojećih odnosa. Drugim riječima, Željko Komšić nije i ne može biti sredstvo protiv etnokratije.

On je samo sredstvo profitiranja njegove partije u okvirima etnokratije, nešto lukavije od „večeri ilahija“ u Zavidovićima, ali ipak ništa više od toga. Pozivanje na ZAVNOBiH, stvaranjem dojma kao da ga je organizirao sam SDP, prema tome, nije ništa drugo do kreiranje „crvene magle“ u svrhu skrivanja sopstvenih nacionalističkih demona. To da je Komšić sa saborcima „jeo zemlju“ (dok su etnokrate na kartama ucrtavale teritorije na kojima će dominirati nad privatiziranom društvenom imovinom), govori nam samo o njegovoj zadivljujućoj hrabrosti i čestitosti, ali i jednostavnosti i naivnosti, koje najlakše bivaju instrumentalizirane za podle rabote. Možda baš na način kao što je neki čestiti domaćin u zapadnoj Hercegovini, u nedostatku drugačije ideologije u školstvu i medijima, postao instrument Dragana Čovića.

Strategija kandidiranja Komšića, kojeg je u zvijezde ukivao i Radončićev Dnevni avaz, može dovesti samo do zaoštravanja etničkih odnosa, budući da su hrvatski vladajući etnobirokrati Mostar već proglasili sjedištem buduće hrvatske samouprave, za što, bez sumnje, imaju proizvedenu podršku većine Hrvata. Još gore, Komšićeva pobjeda će poslužiti marginaliziranju mekših etnokrata, kao što su HDZ 1990 i njegov kandidat za predsjedništvo Martin Raguž. U ovom kontekstu, ne moramo ponovo naglašavati pogubnosti etnonacionalizma kao sredstva za pretvaranje naroda u topovsko meso, no Komšić, više nego jasno, nije odgovarajuće sredstvo za borbu protiv njega. Za to nije bio, niti će biti namijenjen.
Svaki dan ti nadjes tako nesto... Nego, da te nesto pitam... Hipoteticki, da nije bilo Zeljke, i da su "neki koji nisu Hrvati" glasali za M. Raguza, sta bi tada rekao? Da li bi isto mislio? Ili su Hrvati samo oni za koje Covic i HDZ kazu da jesu?

I juce sam te pitao, nisi odgovorio, sta je sa hrvatskim predstavnicima u RS? Ko tamo njih bira, sto o tome ne pises, ili kopiras tekstove "velikih analiticara"?

Student Exchange

#1463 Re: Rezultati izbora

Post by Student Exchange » 06/10/2010 21:09

jeza u ledja wrote:A za koga ja koji nisam Srbin, Hrvat ili Bosnjak trebam da glasam na izborima za predsjednistvo? Mogu li ja da glasam za Komsica? Mogu li ja da glasam za Ivanica recimo? To ne mogu ni teoretski.
Ko je potpisao takav ustav, Kristin HDZ, Izetbegoviceva SDA ili Komsicev SDP?
Ja recimo evo glasam da se ta institucija predsjednistva potpuno ukine, jer ja nemam od nje koristi.
A ne moze to, ja sam "preglasan".

PS: I ne, nisam glasao za Komsica.
A sta je to u tvom slucaju sporno? Glasas za koga hoces, u tvom slucaju funkcionalnost zastite kunstitutivnosti nije ugrozena samim brojem ostalih (1-2%). Ne moze se stititi konstitutivnost narodnosti koje imaju npr. 100 pripadnika? Znaci oni koji maju skoro 1/2 stanovnistva biraju predstavnika onima kojih je 15%, a taj treba da ih stiti od onih brojnijih?!
Al, naravski, sve ti ovo znas. Problem je sto je tebi sve u redu kad Bosnjaci izaberu Hrvatima predstavnika,pa ces o svemu filozoforat, a o tom neces. A ljevicar...

Student Exchange

#1464 Re: Rezultati izbora

Post by Student Exchange » 06/10/2010 21:14

kv99 wrote: Koji "mi " Bosnjaci ? Koliko vidim citavo vrijeme govoris "mi " Bosnjaci a zagovaras istu politku i metode kao i ostali troleri iz zapadne ercegovine :lol: I zar nije tvoja teorija na pocetku bila da se "Bosnjaci okrenu od republike srpske i da se okrenu poklapanju Federacije " cak si i u detalje iznio kako se treba fizicki osvojiti Mostar a sada ti smeta jer su glasali za SDP ? Nikakve logike u tvojim postovima vec samo zelja da se zagovara haos i suskanje sviju protiv sviju : Bosnjake na BiH Hrvate, domace na dijasporu, istocu Bosnu na Sarajevo itd-itd. Poruci svome gazdi da si procitan vec na pocetku kao i kada si dolazio kao @hrast a i sada ;-)
Ne znam kakve veze ima da li si ti Bosnjak ili nisi s prethodnim, a da li sam ja ima veze utoliko sto se o Bosnjacima pricalo. Ako ti promakne bit posta onda je najlakse da preskocis. A glede provaljivanja, samo nastavi zabavlja me i kad si inventivan, i kad se ponavljas.
Inace, opcenito, duhovi su se uzbudili poslije ovih izbora pa se stvarno svasta moe cuti.

ella.ella

#1465 Re: Rezultati izbora

Post by ella.ella » 06/10/2010 21:19

travnik wrote:Evo jedno promišljenje o Komšiću i SDP-u, a i određenim mogućim pogubnostima rezultata izbora.

Piše: Vuk Bačanović l --- NO LINKS ---
Upravo kao što je Miloradu Dodiku neisplativo mijenjati ukorijeni srpski nacionalizam, kako bi se lakše održao na vlasti, tako je i SDP-u lakše Komšićevom ratničko-patriotskom pričom zadobiti glasove Bošnjaka nego razviti mudru i dugoročnu strategiju dekonstrukcije srpskog i hrvatskog nacionalizma, a koja ne podrazumijeva stvaranje frustracije u većinski hrvatskim krajevima.
Vidi se da je autor dosta nezreo. Pa pola vijeka Titove Jugoslavije nije uspjelo "dekonstruisat srpski i hrvatski nacionalizam", a da to uradi jedan SDP nekandidiranjem Komsica na izborima, ma dajte molim vas?!

damir_m

#1466 Re: Rezultati izbora

Post by damir_m » 06/10/2010 21:20

postavljam pitanje ponovo na ovoj temi jer drugi forum nije bas aktivan (nadam se da se admin nece naljutiti)

interesuje me da li je na drzavnom nivou moguca koalicija SPD, PDP, Stranka za boljitak, HDZ 1990 i ostale normalnije stranke?
SDP po ovim nacionalnim zakonima ima pravo da izdvoji svoje clanove koji pripadaju i hrvatskom i srpskom narodu za odredjene pozicije?

Da li bi u tom slucaju SDA koalirala sa SNSD-om?
- ja mislim kad bi to uradila, a to bi SDP trebao iskusati, pokazal bi da ne zeli dobro drzavi?

ili se varam?

moze li drzavni nivo bez SNSD-a?
-ovaj scenarij bi doveo dodika naravno do svih mogucih prijetnji, ali bi se po mom misljenju morao desiti?
On je jedini i pravi!?

pozdrav :mrgreen:

GOLFER

#1467 Re: Rezultati izbora

Post by GOLFER » 06/10/2010 21:21

Sto se tice zeljke, ja mozda necu biti dobar susjed sto cu ovo reci.

Meni je u jednu ruku drago sto smo mi BOSNJACI izabrali Hrvatskog clana predsjednistva, jer je vecina Hrvata proUSTASKI nastrojena, ali isto tako postajem biti sve svjesniji da ce ovaj izbor Komsica samo hrvate jos vise radikalizirati, to je definitivno cinjenica, a to nas sve vodi u jos veci belaj.

ofirno je vise praviti se lud, ovo je drzava gdje svaki narod bira svog predstavnika, i CINJENICA je da smo MI (vecinom bosnjaci) izabrali NJIMA (hrvatima) predsjednika, i koliko god meni li nekom drugom u neku ruku to godilo ili nas radovalo (iz ovih ili onih razloga) REALNO je da to nije uredu i da time necemo NISTA dobro postici. Komsic je dobar covjek, ali on nije predstavnik naroda kojeg predstavlja, i ona prica oko toga da je normalan svijet glasao za komsica jednostavno ne stoji, jer svaki imalo politicki svjestan i obrazovan covjek MORA biti svjestan da to nije uredu, a dosta je normalnog svijeta glasalo i za druge kandidate...

Volio bih kada bi mi ovdje rekli to nije uredu, nije fer, ali eto neka smo ga izabrali, bez suplje price i nekakvog uvijanja, nego iskreno... Bezveze je trazit opravdanja za ovo jer realno ih nema, koliko god stanje na terenu i nudilo neku dozu tog opravdanja... Valjda nam je jasno da ovo sa Komsicem samo zakuhava situaciju jos vise ili nije?

Student Exchange

#1468 Re: Rezultati izbora

Post by Student Exchange » 06/10/2010 21:22

lerdi wrote:
Student Exchange wrote:
adnan_hz wrote:Al kako ti mozes zabraniti nekome da glasa za nekog??' Sta ti znas sta je ljudima u glavi??
Ne moze. U tome je problem jer je po zakonu moguce da glasa ko hoce. A intencija zakona je da se stiti konsitutivnost naroda kroz Predsjednistvo. Zakonom je dozvoljeno izigravanje zastite i SDP je to zloupotrijebio.
Kako banalno gledanje na stvari. Konstitutivnost je zaštićena samim tim što se u predsjedništvo biraju samo članovi iz tri konstitutivna naroda. To je stepen do kojeg se išlo kad je u pitanju zaštita konstitutivnosti. Priču kako konstitutivnost Hrvata nije zaštićena možeš pričati možda djetetu od 10 godina,...
Smiri se popij hladne vode, evo ja npr. imam i i misljenje o tvojim postovima , i da si prozaican i svasta nesta, ali ipak se drzim dalje od kvalificiranja. Tim spustas razinu rasprave.
I sta kazes zasticena je? Dobro si je TI zastitio, da NJIH niso pito za NJIHOVOG predstavnika. Aferim za shvatanje predstavnika!
Predstvanik je jezicka, ne samo ustavna kategorija. To sto SDP koristi rupu je zloupotreba cista ko suza.

damir_m

#1469 Re: Rezultati izbora

Post by damir_m » 06/10/2010 21:30

Kako banalno gledanje na stvari. Konstitutivnost je zaštićena samim tim što se u predsjedništvo biraju samo članovi iz tri konstitutivna naroda. To je stepen do kojeg se išlo kad je u pitanju zaštita konstitutivnosti. Priču kako konstitutivnost Hrvata nije zaštićena možeš pričati možda djetetu od 10 godina,...
Smiri se popij hladne vode, evo ja npr. imam i i misljenje o tvojim postovima , i da si prozaican i svasta nesta, ali ipak se drzim dalje od kvalificiranja. Tim spustas razinu rasprave.
I sta kazes zasticena je? Dobro si je TI zastitio, da NJIH niso pito za NJIHOVOG predstavnika. Aferim za shvatanje predstavnika!
Predstvanik je jezicka, ne samo ustavna kategorija. To sto SDP koristi rupu je zloupotreba cista ko suza.
SDP ne koristi rupe u zakonu ako stavlja svoje hrvate ili srbe na politicke pozicije! Ne razumijem problem!?
Kakva je to tacno nepravda?
Demokracija nam omogucava da imamo razlicite stavove, glavni stav SDP-a treba da bude ekonomija!

Mislim da SDP sa HDZ-om 1990 i PDP-om moze dogovarati normalnu i zdravu politiku za drzavu, a sto se tice ovih zabrinutih oko vjerskih sloboda, ovdje sigurno samo za reci da SDP treba da brine o kulturi i da unaprjedjuje vjerski dijalog a da vjerski dio posla prepusti onima koji su za to zaduzeni! Sasvim jednostavno za razliku od SDA!
SDA treba da sraste u nesto kao krsanske stranke Europe, da vodi politiku drzave a ne vjere kao CDU (krscanska paratija njemacke)! SDA po mom misljenju mutava za to!
Last edited by damir_m on 06/10/2010 21:37, edited 1 time in total.

Student Exchange

#1470 Re: Rezultati izbora

Post by Student Exchange » 06/10/2010 21:36

damir_m wrote:postavljam pitanje ponovo na ovoj temi jer drugi forum nije bas aktivan (nadam se da se admin nece naljutiti)

interesuje me da li je na drzavnom nivou moguca koalicija SPD, PDP, Stranka za boljitak, HDZ 1990 i ostale normalnije stranke?
SDP po ovim nacionalnim zakonima ima pravo da izdvoji svoje clanove koji pripadaju i hrvatskom i srpskom narodu za odredjene pozicije?

- ja mislim kad bi to uradila, a to bi SDP trebao iskusati, pokazal bi da ne zeli dobro drzavi?

ili se varam?

-ovaj scenarij bi doveo dodika naravno do svih mogucih prijetnji, ali bi se po mom misljenju morao desiti?
On je jedini i pravi!?

Te tvoje "normalne" zaBoljitak i 90-ka su vec u opticaju za koaliranje, znaci sve je moguce, a u ovom slucaju ne vise od dosljednosti u nedosljednosti zavlacenja qrtza Hrvtima. Znaci morebit.
SNSD tesko da mogu izbjeci, a kakva je svrha, ako teoretski mogu jos samo sa SDS!

Mislim da je glavna pozitiva ovoh izbora sto ce SDP/SDA malo ukrupnit politicku scenu u Federaciji. Haretu i Fahri ne predvidjam izvjesnost trajanja.

damir_m

#1471 Re: Rezultati izbora

Post by damir_m » 06/10/2010 21:44

Student Exchange wrote:
damir_m wrote:postavljam pitanje ponovo na ovoj temi jer drugi forum nije bas aktivan (nadam se da se admin nece naljutiti)

ili se varam?

On je jedini i pravi!?

Te tvoje "normalne" zaBoljitak i 90-ka su vec u opticaju za koaliranje, znaci sve je moguce, a u ovom slucaju ne vise od dosljednosti u nedosljednosti zavlacenja qrtza Hrvtima. Znaci morebit.
SNSD tesko da mogu izbjeci, a kakva je svrha, ako teoretski mogu jos samo sa SDS!

Mislim da je glavna pozitiva ovoh izbora sto ce SDP/SDA malo ukrupnit politicku scenu u Federaciji. Haretu i Fahri ne predvidjam izvjesnost trajanja.
svrha je jednostavna tj. bolja!

zar ne moze DNS+PDP... zar se mora ici na SNDS ili SDS ili SDA? Ti ljudi su po mom misljenju nesposobni! Kocit ce sve... daj sa pametnijim ako moze!

Student Exchange

#1472 Re: Rezultati izbora

Post by Student Exchange » 06/10/2010 21:50

damir_m wrote:svrha je jednostavna tj. bolja!

zar ne moze DNS+PDP... zar se mora ici na SNDS ili SDS ili SDA? Ti ljudi su po mom misljenju nesposobni! Kocit ce sve... daj sa pametnijim ako moze!
Moze, samo sto ce tad i Radoncic koalirati, i Covic, i mozda Hare.... i DNZ Fikreta Abdica.

Co0l

#1473 Re: Rezultati izbora

Post by Co0l » 06/10/2010 21:57

Pa sta to preko noci Ivanic postade neki progresivni politicar pozeljan za koaliranje?! :-) Isti je negator genocida kao i Dodik,javno jedan drugog optuzuju da je spreman priznati da se genocid desio,zamisli,to im je kao uvreda,ono tipa,'stas ti meni pricat,ti bi prizno da se genocid desio' :-) :-)Cime je to on zasluzio tu titulu da je manji nacionalista od Dodika,Tadica ,Bosica i inih u PC-iju?!Time sto kad ga pitate o periodu 92.-95. njegov odgovor je 'svi su cinili zlocine,svi su bili isti,nije bila agresija nego gradjanski rat al de nemopjmo o tome' :-) :-) Kao ono sto je bilo u ratu treba da se zaboravi,ko je koga ubio to je bilo u ratu,to vise nije bitno neg hajmo mi vidjet kako cemo raspodjelit fotelje sad,ebo proslost :-) :-) E ako se tako postaje progresivni politicar dabogda mi nikad neimali progresivnih ovdje!

damir_m

#1474 Re: Rezultati izbora

Post by damir_m » 06/10/2010 21:58

posto su nacionalna pitanja osjetljiva ja mislim da SDP ne bi trebao da ih se puno kaci, ali bi trebao da jasno kaze da ne zeli etnicku podjelu. Federaciju kao i RS treba zasigurno drugacije oraganizirati zbog ekonomske netrpljivosti, a ne etnicke prevlasti. Etnicku prevlast u RS-u treba regulisati, ali samo demokratskim i strpljivim putem sa novim mozgovima. Time bi bila zavrsena era dodika, ali ovo je previse idealizirano.

Ako ovo nije moguce, onda ni BiH nije moguca, a njena podjela jos manje jer se gradovi sela ne mogu dijeliti....

ja mislim da za bih nema puno scenarija: suradjivati ili unazadjivati ili preseliti narode i odrediti pravolinijske granice! :mrgreen:

edinbug

#1475 Re: Rezultati izbora

Post by edinbug » 06/10/2010 21:59

Realno gledajuci vecina u drzavnom parlamentu se moze formirati bez SDP, a bez SNSD-a i HDZ-a gotovo nemoguce.
Broj poslanika iz SDS, PDP i ostalih stranaka ne moze biti veci od broja poslanika koje okuplja SNSD (a iskreno i ne vidim neku veliku razliku osim Cavica)
Takodje, HDZ je pomeo ostale stranke sa hrvatskim predznakom.
Sto se tice glasova kojima daju Bosnjaci, e tu se moze vlast praviti i bez SDP-a, jer SDA daje veliki broj posalnika + Stranka za BiH, DNZ i eto ga.
Ovdje treba uzeti u obzir i kad bi se stvorila vecina bez SNSD-a i HDZ-a u zastupnickom domu, sta cemo sa domom naroda, jer tu ce sigurno vecinu imati SNSD i HDZ, tako da mogu blokirati rad zast. parlamenta kao i savjeta ministara.
Sve u svemu, zajebano.

Post Reply