Aprilski paket ustavnih promjena

luckypot
Posts: 2195
Joined: 04/09/2010 23:19

#76 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by luckypot »

@nezbilj shvati, MZ je primorana da bude u BiH nekad zato sto joj je bio interes, a danas samo zato sto mora. IMas dijelove mz-a koji traze izlaz odavde pa kako god, i dio koji hoce da ostane i oni su podijeljeni izmedju sebe. Kako ne shvatas, elegantnije je u ovom momentu ukopati direktno da kazem dijelove EU-a u Bosni da ne mogu da se pomaknu odavde nego im dati izgovor da idu i onda sve zavrsavati oruzjem, to je to. MZ MORA naci nekog od Bosnjaka da im potpise izlaznu kartu i "mission accomplished", zato se toliko trckaralo oko SDA i Tihica, i opet nije proslo.
bicebolje
Posts: 1252
Joined: 12/05/2010 08:18

#77 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by bicebolje »

luckypot wrote:@nezbilj shvati, MZ je primorana da bude u BiH nekad zato sto joj je bio interes, a danas samo zato sto mora.
Nakon 15 godina provedenih u BiH i milijardi pomoći MZ sutra može dignuta čela otići iz BiH. Ni jedna strana u BiH nije iskazala toleranciju i želju za jednakopravnim suživotom naroda. Što je u neku ruku i logično nakon krvavog rata. Ne može nas MZ natjerati i naučiti kako da živimo odnosno kako da se ponašamo. Očigledno su to shatili i prepustili nama samima da živimo kako mislimo da treba. Ovaj prostor neće ubrzo zatrebati EU. Ima EU dovoljno svojih problema da bi kako kažu uvozili nove. Pokušali su, nisu uspjeli zahvaljujući nama i ostaće tu čisto da se opet ne poubijamo. Nije skupo imati malu delegaciju u BiH na čelu sa VP. A šta će biti kad dođe vrijeme rješavanja pitanja crne rupe Balkana vidićemo u budućnosti.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#78 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by Real Khan »

bicebolje wrote:Nije to put do odgovora to je tvoje lično tumačenje odnosno proročanstvo. Nigdje nije pisalo da će OHR otići ili da mu prestaje mandat nakon prihvatanja aprilskog paketa.
Ustav BiH je već promjenjen kod pitanja Brčkog i promjeniće se još stotinu puta dok ne uđemo u EU.
Nije ovo moje tumačenje nego sažetak onoga što se tada pričalo između ambasadora najjačih država koje su članice Peace Implementation Council-a (PIC) i vjeruj mi da je prvo što se planiralo nakon potpisivanja "aprililija" bio "farewell High Representative". Podsjećam da u diplomaciji postoje pisana i nepisana pravila (a ovdje je ogroman problem u razumijevanju i onih pisanih, a kamoli nepisanih pravila)...
Amandman o Brčkom je samo nastavak onoga što nije bilo dovršeno u Dayton-u (sjećaš se da je pitanje Brčkog bilo ostavljeno za arbitražu i već tada je najavljena "konačna arbitražna odluka" oko koje će se svi MORATI složiti kakva god da bude i da će činiti sastavni dio Dejtonskog mirovnog sporazuma). Dakle, čim se desi neka izmjena Ustava koja izlazi izvan onoga već potpisanog u Daytonu, tek tada možemo pričati o stvarnim izmjenama Ustava.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#79 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by VjecitiStudent »

Real Khan wrote:
bicebolje wrote:Nije to put do odgovora to je tvoje lično tumačenje odnosno proročanstvo. Nigdje nije pisalo da će OHR otići ili da mu prestaje mandat nakon prihvatanja aprilskog paketa.
Ustav BiH je već promjenjen kod pitanja Brčkog i promjeniće se još stotinu puta dok ne uđemo u EU.
Nije ovo moje tumačenje nego sažetak onoga što se tada pričalo između ambasadora najjačih država koje su članice Peace Implementation Council-a (PIC) i vjeruj mi da je prvo što se planiralo nakon potpisivanja "aprililija" bio "farewell High Representative". Podsjećam da u diplomaciji postoje pisana i nepisana pravila (a ovdje je ogroman problem u razumijevanju i onih pisanih, a kamoli nepisanih pravila)...
Amandman o Brčkom je samo nastavak onoga što nije bilo dovršeno u Dayton-u (sjećaš se da je pitanje Brčkog bilo ostavljeno za arbitražu i već tada je najavljena "konačna arbitražna odluka" oko koje će se svi MORATI složiti kakva god da bude i da će činiti sastavni dio Dejtonskog mirovnog sporazuma). Dakle, čim se desi neka izmjena Ustava koja izlazi izvan onoga već potpisanog u Daytonu, tek tada možemo pričati o stvarnim izmjenama Ustava.
Barone, sta je Hilari jucer doruckovala? :D
A transition from the High Representative to the European Union’s Special Representative, at the same time as the transfer of responsibilities to the Bosnian authorities, was originally planned for June 2008. However, this was not possible due to the situation in Bosnia and Herzegovina, and the PIC unanimously decided, when it met in February 2008, to extend the mandate of the High Representative without setting a new deadline for closing the Office of the High Representative. It also made the transition dependent on Bosnia and Herzegovina achieving five specific objectives (lasting and equitable agreement on the distribution of State property, distribution of military property, the continuation of the special status of the district of Brcko, financial sustainability and strengthening the rule of law), and on fulfilling two conditions (signing the Stabilization and Association Agreement and a positive evaluation of the situation in Bosnia and Herzegovina, based on compliance with the Dayton-Paris Agreements).

The High Representative’s report of 14 May 2009 mentioned the progress made in fulfilling these conditions. However, two objectives had not been achieved: the distribution of State property and the distribution of military property. In addition, the High Representative was concerned by the deteriorating political situation due to the resurgence of nationalist rhetoric. The date of the transition from the High Representative to the European Union’s Special Representative had therefore not been established. The November 2009 and May 2010 reports noted that Bosnia and Herzegovina had made little progress in implementing reforms, and in the klix requirements set by the PIC for transition from Office of the High Representative to EU Special Representative as well as on the priorities and conditions which are required for progress on the Euro-Atlantic agenda.
http://www.franceonu.org/spip.php?article3968
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#80 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by Real Khan »

Nezbilj wrote:
Real Khan wrote:
Teško je ubjeđivati osobu koja ne posjeduje dovoljno informacija, mada čisto sumnjam da ti nemaš dovoljno informacija nego ti jednostavno fali elementarnog poznavanja nekih stvari vezanih za "aprilski paket". Tačno je da i sad' imamo entitetsko glasanje kojim se blokira skoro sve, ali zaboravljaš činjenicu da uprkos svemu, velikosrpski element ne može ići do kraja sa blokadama jer postoji (još uvijek) onaj Damaklov mač zvani "Vijeće za implementaciju mira" i njegov izvršni organ, tzv. "OHR" (sa bonskim ovlastima koje se uvijek mogu reaktivirati kada zatreba).
S obzirom da sam ja "insider" i odlično sam upoznat sa stvarnim ciljevima ovog "paketa", mogu ti samo reći da je dobro što nije usvojeno tako nešto... Usvajanje "aprilskog paketa" nije imalo za cilj da suštinski popravi stvari u zemlji, nego da se pruži kvalitetan alibi međunarodnoj zajednici (čitaj: Vijeću za implementaciju mira iliti PIC-u) da skine sa sebe bilo kakvu odgovornost za buduće događaje u BiH. Dok god važi Dejtonski mirovni sporazum i njegov Anex 4 (Ustav BiH), PIC ima jasno propisanu OBAVEZU (a ne diskreciono pravo ili nešto drugo) da "čuva mir" i de facto drži separatističke snage unutar sistema, tj. "unutar striktno propisanih pravila i granica koje se mogu tolerisati" (da prevedem: "možeš Mile pričati šta god hoćeš zbog "slobode izražavanja", ali stisni pa učini nešto konkretnije pa ćeš vidjeti svoga boga"). Usvajenjem "aprilskog paketa" stvari bi se iz korjena promijenile jer bi PIC mogao obznaniti kako je njihova "misija" u BiH "acomplished" i da su oni svoju obavezu u potpunosti implementirali... Dakle, OHR i bonske ovlasti, kao JEDINI instrument za deblokadu procesa unutar države, bi jednostavno otišao u nepovrat i ostaje pitanje je za zagovarače "aprilskog paketa": KO BI ONDA DRŽAO SEPARATISTE "UNUTAR SISTEMA"?

Sadašnje blokade se svode na blokiranje određenih zakona, propisa i sl. ali u slučaju odlaska bonskih ovlasti, apetiti bi naglo porasli i ne bi se završilo na ispraznoj retorici Dodika kako je BiH "neodrživa", nego bi se moglo ići "korak naprijed" i samovoljno proglasiti nezavisnost RS-a, a niko iz MZ ne bi bio obavezan reagirati. Dakle, probosanske snage bi opet morale voditi bitku protiv onih istih snaga koje su parčale državu u periodu 1992-1995, što bi značilo da "mirovna misija u BiH" nije završena sve dok se ne napravi mehanizam DEBLOKADE procesa, što svaka normalna država posjeduje. Priče o "aprilskom paketu" kao "koraku naprijed" i "postepenom poboljšanju stvari" su infantilne i glupe jer sve dok imamo entitetsko glasanje i OHR sa bonskim ovlastima, postoji kakva-takva ravnoteža...ali entitetsko glasnje bez mehanizma deblokade vodi ravno u smrt države. Upravo zato je taj "paket" bio prihvatljiv Dodiku i Čoviću, a na žalost Tihić je bio i ostao glup k'o quratz pa i dalje žali za nečim što bi u roku od godinu dana ubilo Bosnu i Hercegovinu kao državu.

A "Butmirski proces" je samo varijacija na temu "aprilskog paketa" jer ima isti cilj (rahat odlazak MZ i pranje ruku od budućih problema u BiH).
Ti očigledno jesi insajder predizbornih teorija SBiH. Sve što si naveo opet je nagađanje i scenario baziran na nekoliko pogrešnih pretpostavki. Prije svega to je da je prisustvo MZ u BiH motivisano nekakvi formalnim a ne suštinskim interesima dugoročne stabilizacije BiH i njene integracije u zapadne alijanse. Dakle njihov cilj je suštinski i oni tom cilju nemaju alternativu. EU i amerika nikada ne bi dopustili razvoj situacije koji bi vodio sukobu. Dakle dok god su Bošnjaci odlučni da brane integritet BiH MZ će biti prinuđena da ne dopusti secesionističku politiku RS-a kako bi unaprijed spriječili sukob. Dakle teorija da bi se MZ pokupila nakon usvajanja aprilskog paketa i dopustila blokadu koja bi vodila secesiji jednostavno nije bazirana na ispravnim pretpostavkama. MZ što uključuje Tursku, EU i Ameriku a eventualno isključuje Rusiju ima dugoročni i suštinski interes da stabilizuje BiH integriše je u EU i NATO i ne dozvoli bilo kakvu krizu ili sukob na ovim prostorima. Dakle interesi navedenog dijela MZ su u liniji sa interesima BiH i samim ti i Bošnjaka. Prema tome da se ne ponavljam. Ako želimo podršku MZ-a onda trebao slijediti politiku koju nam predlažu. Dok smo tako radili stvari su se kretale naprijed puno brže.
Već sam na više stranica i tema na ovom forumu nedvojbeno ukazao da nisam ni član ni simpatizer bilo koje političke stranke, a pogotovo ne SBiH. Evo, pozivam sve forumaše da ne glasaju za SBiH i Harisa Silajdžića jer me boli neka stvar i za njim i za njegovom strankom. Ja ovdje pričam o nečemu što ti i dosta drugih forumaša tek trebate da razumijete...a razumjet ćete samo ako se prihvatite ozbiljnog i studioznog proučavanja međunarodnog i ustavnog prava (pod uslovom da već dobro razumijete međunarodne odnosime i diplomaciju), a te stvari se ne daju naučiti sa wikipedije i za dan-dva piskaranja po forumu...

Što se tiče ostatka tvog komentara - ukratko bih rekao: "NIĐE.VEZE.BA" :mrgreen:

Turska je članica PIC-a, kao i USA i Rusija itd. PIC je podijeljen ne na dvije nego na 3 "struje":
1. USA, UK, D, TR (pro-Bosnia)
2. R (anti-Bosnia)
3. i tzv. "neopredjeljene" (F, I, NL)

Ovo ti govori da imamo polarizaciju unutar i same EU oko Bosne i Hercegovine, tako da je veliko pitanje da li ćemo ikada postati članicom te "elite", bez obzira koliko radili "onako kako nam EU kaže". Uostalom, sjećam se ovakvih priča da "međunarodna zajednica neće dozvoliti ovo-ono", a boga mi dozvoliše i puno više od toga... a nama ne dozvoliše ni da se kao ljudi branimo (arms embargo). Ima tu puno toga da se uči, a ja nemam vremena da dijelim nekakve lekcije na forumu. Eno vam Fakulteta političkih nauka u Sarajevu pa učite i obrazujte se o politici na odgovarajući način.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#81 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by veljaca »

@ Real Khan :thumbup:

Zaista - treba imati puno snage i zivaca ( a argumenata ti ne nedostaje ) da objasnjavas pojedincima ovdje neke stvari ( koji nemaju argumente - i onda vrijedjaju ... )

:bih:
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#82 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by Real Khan »

VjecitiStudent wrote:
Real Khan wrote:
bicebolje wrote:Nije to put do odgovora to je tvoje lično tumačenje odnosno proročanstvo. Nigdje nije pisalo da će OHR otići ili da mu prestaje mandat nakon prihvatanja aprilskog paketa.
Ustav BiH je već promjenjen kod pitanja Brčkog i promjeniće se još stotinu puta dok ne uđemo u EU.
Nije ovo moje tumačenje nego sažetak onoga što se tada pričalo između ambasadora najjačih država koje su članice Peace Implementation Council-a (PIC) i vjeruj mi da je prvo što se planiralo nakon potpisivanja "aprililija" bio "farewell High Representative". Podsjećam da u diplomaciji postoje pisana i nepisana pravila (a ovdje je ogroman problem u razumijevanju i onih pisanih, a kamoli nepisanih pravila)...
Amandman o Brčkom je samo nastavak onoga što nije bilo dovršeno u Dayton-u (sjećaš se da je pitanje Brčkog bilo ostavljeno za arbitražu i već tada je najavljena "konačna arbitražna odluka" oko koje će se svi MORATI složiti kakva god da bude i da će činiti sastavni dio Dejtonskog mirovnog sporazuma). Dakle, čim se desi neka izmjena Ustava koja izlazi izvan onoga već potpisanog u Daytonu, tek tada možemo pričati o stvarnim izmjenama Ustava.
Barone, sta je Hilari jucer doruckovala? :D
A transition from the High Representative to the European Union’s Special Representative, at the same time as the transfer of responsibilities to the Bosnian authorities, was originally planned for June 2008. However, this was not possible due to the situation in Bosnia and Herzegovina, and the PIC unanimously decided, when it met in February 2008, to extend the mandate of the High Representative without setting a new deadline for closing the Office of the High Representative. It also made the transition dependent on Bosnia and Herzegovina achieving five specific objectives (lasting and equitable agreement on the distribution of State property, distribution of military property, the continuation of the special status of the district of Brcko, financial sustainability and strengthening the rule of law), and on fulfilling two conditions (signing the Stabilization and Association Agreement and a positive evaluation of the situation in Bosnia and Herzegovina, based on compliance with the Dayton-Paris Agreements).

The High Representative’s report of 14 May 2009 mentioned the progress made in fulfilling these conditions. However, two objectives had not been achieved: the distribution of State property and the distribution of military property. In addition, the High Representative was concerned by the deteriorating political situation due to the resurgence of nationalist rhetoric. The date of the transition from the High Representative to the European Union’s Special Representative had therefore not been established. The November 2009 and May 2010 reports noted that Bosnia and Herzegovina had made little progress in implementing reforms, and in the klix requirements set by the PIC for transition from Office of the High Representative to EU Special Representative as well as on the priorities and conditions which are required for progress on the Euro-Atlantic agenda.
http://www.franceonu.org/spip.php?article3968

Znaš @vječiti...ono što se piše u zvaničnim press statementima država se inače jako dobro frizira i spinuje, tako da vjerovao ili ne NIKADA ne otkriva punu istinu, a ono što možeš pročitati je samo dio priče koja nikada ne kompromituje državu o kojoj se piše. Tako da su "plans for the transfer of responsibilities to the Bosnian authorities" bili stariji od 2008...da budem precizniji: nakon potpisivanja "aprilskog paketa" a najdalje nakon izbora 2006. godine.
bicebolje
Posts: 1252
Joined: 12/05/2010 08:18

#83 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by bicebolje »

Real Khan wrote:Ima tu puno toga da se uči, a ja nemam vremena da dijelim nekakve lekcije na forumu.
Nema potrebe, dovoljno je da se gleda. Ja znam kakvo je stanje u BiH bilo početkom 2006. a kakvo krajem 2010 odnosno prije i poslije pada aprilskog paketa.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#84 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by Real Khan »

bicebolje wrote:
Real Khan wrote:Ima tu puno toga da se uči, a ja nemam vremena da dijelim nekakve lekcije na forumu.
Nema potrebe, dovoljno je da se gleda. Ja znam kakvo je stanje u BiH bilo početkom 2006. a kakvo krajem 2010 odnosno prije i poslije pada aprilskog paketa.
...da, i jesi li možda pokušao analizirati taj "fenomen" ili ti je bilo lakše pročitati u novinama kako su "obarači aprilskog paketa sve zajebali" a EU i dalje ostala "nevina seoska mlada"...? Počni malo razmišljati "izvan kutije" i saznat ćeš puno toga. I prije svega trebaš bez ikakvih predrasuda ulaziti u analizu, jer ćeš inače otići u totalno pogrešan pravac...Eto, ja već počeo dijeliti lekcije :D

P.S. Znam da mnoge ljude ovdje nerviram namjerno naglašenom "prepotencijom", ali i mene drugi nerviraju pa se ne ljutim :D Npr. najviše me iznervira tuđa tvrdoglava glupost i nedostatak ikakve volje da nešto saznaju što je suprotno njihovom već formiranom mišljenju...tako da kada pobijam tuđe komentare budite sigurni da tu nema ništa lično. Sa druge strane, ja bih volio vidjeti bilo kakav kvalitetan argument koji bi mi dokazao da nisam u pravu kada kažem kako je "aprilski paket" bio štetan za državu BiH (mada se slažem da obaranjem istog, međuetnički i međustranački odnosi jesu dodatno "podivljali" i oteli se kontroli...ali je to bilo neophodno da pojedinim likovima definitivno padnu one loše maske koje im i nisu baš najbolje stajale) :D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#85 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by VjecitiStudent »

Real Khan wrote: Znaš @vječiti...ono što se piše u zvaničnim press statementima država se inače jako dobro frizira i spinuje, tako da vjerovao ili ne NIKADA ne otkriva punu istinu, a ono što možeš pročitati je samo dio priče koja nikada ne kompromituje državu o kojoj se piše. Tako da su "plans for the transfer of responsibilities to the Bosnian authorities" bili stariji od 2008...da budem precizniji: nakon potpisivanja "aprilskog paketa" a najdalje nakon izbora 2006. godine.
Barone, daj nam referencu, barem jednu majusnu referencu koja dovodi u vezu aprilski paket i zatvaranje OHR-a.

Npr. izvjestaj spremljen za Kongres USA tvrdi da je ideja o zatvaranju OHR-a potekla na PIC-u tek u junu 2006. unatoc odbijanju Aprilskog paketa.
In June 2006, the Peace Implementation Council (PIC), which oversees the OHR,
decided to “immediately begin preparations to close” (OHR) by June 30, 2007
, in “the
interest of all for Bosnia to take full responsibility for its own affairs.”9 In its place, but
with a smaller presence and different mandate, the Office of the EU Special
Representative was to be enhanced but without the OHR’s Bonn powers (currently, the
High Representative is “double-hatted” as the EU’s Special Representative). Behind the
rationale of the planned OHR closure was the belief the EU accession process, with its
comprehensive and stringent political, economic, and legal requirements, could provide
sufficient impetus for Bosnia’s political leaders to carry out sustainable reforms. Critics
have been concerned that Bosnia’s prospects for EU membership remain distant and may
not provide enough of an incentive for competing political leaders to pursue reforms.
Perhaps in recognition of Bosnia’s stalled progress, the PIC decided in late February 2007
to extend the OHR until mid-2008, without reducing its powers. The PIC meeting on
February 26-27, 2008, may consider a further extension of the OHR mandate in view of
Bosnia’s political stalemate throughout much of 2007 as well as concerns about regional
instability arising from Kosovo’s possibly imminent independence. Several international
officials have criticized statements by Serbian and RS officials drawing parallels between
the status of Kosovo with that of the RS.
http://www.fas.org/sgp/crs/row/RS22324.pdf
Pa je onda termin pomjeren za jun 2008. i onda su konacno odustali od postavljanja konkretnog termina, vec je sve vezano za tzv 5+2 uslova:
bicebolje
Posts: 1252
Joined: 12/05/2010 08:18

#86 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by bicebolje »

Pa na sve to OHR jasno kaže:
Valentin Incko: Ustavna reforma nije uslov za zatvaranje OHR-a
Ne može se Khane objasniti nešto neobjašnjivo. Džaba se trudiš. BiH je administrativno u istoj poziciji kao i početkom 2006. s tim da je MZ digla ruke od reforme Ustava i retorika je daleko gora nego 1996 (i da ne zaboravim reformu policije u korist RS).
Ja ne vidim ni jednu pozitivnu stvar za BiH koja je postignuta odbijanjem aprilskog paketa, ti ako vidiš u redu ali ja je ne vidim. I ne možeš ti meni promjeniti mišljenje jer sam ja već formirana ličnost koja ima sposobnost razmišljanja.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#87 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by Real Khan »

VjecitiStudent wrote:
Real Khan wrote: Znaš @vječiti...ono što se piše u zvaničnim press statementima država se inače jako dobro frizira i spinuje, tako da vjerovao ili ne NIKADA ne otkriva punu istinu, a ono što možeš pročitati je samo dio priče koja nikada ne kompromituje državu o kojoj se piše. Tako da su "plans for the transfer of responsibilities to the Bosnian authorities" bili stariji od 2008...da budem precizniji: nakon potpisivanja "aprilskog paketa" a najdalje nakon izbora 2006. godine.
Barone, daj nam referencu, barem jednu majusnu referencu koja dovodi u vezu aprilski paket i zatvaranje OHR-a.

Npr. izvjestaj spremljen za Kongres USA tvrdi da je ideja o zatvaranju OHR-a potekla na PIC-u tek u junu 2006. unatoc odbijanju Aprilskog paketa.
In June 2006, the Peace Implementation Council (PIC), which oversees the OHR,
decided to “immediately begin preparations to close” (OHR) by June 30, 2007
, in “the
interest of all for Bosnia to take full responsibility for its own affairs.”9 In its place, but
with a smaller presence and different mandate, the Office of the EU Special
Representative was to be enhanced but without the OHR’s Bonn powers (currently, the
High Representative is “double-hatted” as the EU’s Special Representative). Behind the
rationale of the planned OHR closure was the belief the EU accession process, with its
comprehensive and stringent political, economic, and legal requirements, could provide
sufficient impetus for Bosnia’s political leaders to carry out sustainable reforms. Critics
have been concerned that Bosnia’s prospects for EU membership remain distant and may
not provide enough of an incentive for competing political leaders to pursue reforms.
Perhaps in recognition of Bosnia’s stalled progress, the PIC decided in late February 2007
to extend the OHR until mid-2008, without reducing its powers. The PIC meeting on
February 26-27, 2008, may consider a further extension of the OHR mandate in view of
Bosnia’s political stalemate throughout much of 2007 as well as concerns about regional
instability arising from Kosovo’s possibly imminent independence. Several international
officials have criticized statements by Serbian and RS officials drawing parallels between
the status of Kosovo with that of the RS.
http://www.fas.org/sgp/crs/row/RS22324.pdf
Pa je onda termin pomjeren za jun 2008. i onda su konacno odustali od postavljanja konkretnog termina, vec je sve vezano za tzv 5+2 uslova:

Samo ću ti reći da se sjednice PIC-a pripremaju mjesecima prije samog događaja, i u toku tih priprema se razmjenjuju razni materijali, među kojima se često nalaze i "non-papers"... Raspitaj se šta znači "non-paper" u diplomaciji...pa ćemo nastaviti dalje :D
User avatar
Suti i trpi
Posts: 1229
Joined: 26/04/2010 13:39

#88 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by Suti i trpi »

Real Khan

Iz tvojih komentara sam zakljucio da zagovaras 'status kvo' sve dok se Amerika i EU ne smiluju i na neki nacin nametnu ukidanje entitetskog glasanja. Posto se volis baviti prorocanstvima, sta mislis koliko cemo vremena cekati dok se EU i Amerika ne odluce na jedan takav potez? Da li ce prije takve odluke Hrvatska, Srbija i CG vec biti clanice EU? Kakve bi to posljedice moglo imati po BiH? Kako bi gradjani BiH reagovali na cinjenicu da SR, HR i CG ubrazano napreduju, a BiH se valja u kaljuzi ocekujuci da se Amerika i EU konacno smiluju. Da li vrijeme igra za nas? Da li se isplati tapkati u mjestu i cekati da rjesenje padne sa neba?


Nezbilj, svaka cast na komentarima :!:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#89 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by VjecitiStudent »

Real Khan wrote: Samo ću ti reći da se sjednice PIC-a pripremaju mjesecima prije samog događaja, i u toku tih priprema se razmjenjuju razni materijali, među kojima se često nalaze i "non-papers"... Raspitaj se šta znači "non-paper" u diplomaciji...pa ćemo nastaviti dalje :D
Sta ce nam neki tajnoviti non-paper, kad su sva saopcenja i planovi PIC-a dostupna na web-u.
I nikakve tu teorije zavjere kad je u pitanju zatvaranje OHR-a nema, jednostavno, da se stanje u BiH popravilo (SSA potpisan itd., uz pozitivnu klimu u domacoj politici), OHR bi otisao, u suprotnom, OHR ostaje.
Da je nekim slucajem Dodik nastavio da glumi kooperativnog politicara jos kojih pola godine, OHR bi otisao, sa ili bez Aprilskog paketa, tj. ustavne reforme.

No, ne sumnjam da ces nastaviti sa ovim svojim "tajnim saznanjima", jesi li Baron ili nisi?
Nego, ne rece nam sta je Hilari jucer doruckovala? :D
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#90 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by ernestalic »

Ako se ovako nastavi, Bošnjake će zaista zadesiti sudbina Palestinaca. Bošnjaci se svrstavaju uz pojedine politicare nekriticki. Odbijanje "Aprilskog paketa" je bilo katastrofalno" isto kao i odustajanje od pregovora u Lisabonu i Kutiljerovog plana. Postoje istine koje su ocigledne i ne treba ih dokazivati. Bošnjaci vole palamuditi u stilu "sta bi bilo, kad bi bilo", a golim okom se vidi da propadamo kao narod iz dana u dan. Propadamo materijalno, duhovno, kulturno, pa cak i fizicki. A oni koji su odbili Kutiljerov plan kazu: "Da smo prihvatili, Bosna bi bila podijeljena". A sta sad imamo? Dayton je bio cista kapitulacija i izdaja Bosne i Bosnjaka, ali oni kazu: "Ne, Dayton je nasa pobjeda jer smo sacuvali Bosnu". Osim sto je Bosna podijeljena na najgori moguci nacin, imamo priliku svaki dan gledati iskopavanja masovnih grobnica. Milion Bosnjaka je raseljeno po svijetu. Odbijen je "Aprilski paket" i sta sad imamo? Satjerani u tri grada na 20% teritorije, sa unistenim fabrikama i sve brojnijim vehabijama koji su placeni da pomognu preobrazbu Bosnjaka u Palestince sa frakcijama Hamas i Fatah. Vi koji zagovarate odbijanja i cekanja, ocigledno ste ili glupavi ili vam je dobro. Vi ste isti oni koji su nam 1992 govorili da u Jadranu Sesta americka flota samo ceka naredjenje pa da sravni Srbe sa zemljom. Naravno, nisam za pristajanje na ponizavajuce uslove, ali "Aprilski paket" je bio korak naprijed!!!
User avatar
Cyrax
Posts: 2533
Joined: 13/06/2009 19:47
Location: Najveći bludnik grada Cikaga.

#91 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by Cyrax »

cyprus wrote:Sa obaranjem aprilskog paketa se zaustavio napredak ove države, radikalizacija međuetničkih odnosa se naglo povećala, a međunarodna zajednica se pasivizirala u pogledu pritiskanja domaćih političkih snaga da rade svoj posao. Rezultat toga su protekle 4 godine...

HVALA HARISE!!!
Jos jednom se zahvaljujemo Haretu :thumbup:
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#92 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by kv99 »

ernestalic wrote:Ako se ovako nastavi, Bošnjake će zaista zadesiti sudbina Palestinaca. Bošnjaci se svrstavaju uz pojedine politicare nekriticki. Odbijanje "Aprilskog paketa" je bilo katastrofalno" isto kao i odustajanje od pregovora u Lisabonu i Kutiljerovog plana. Postoje istine koje su ocigledne i ne treba ih dokazivati. Bošnjaci vole palamuditi u stilu "sta bi bilo, kad bi bilo", a golim okom se vidi da propadamo kao narod iz dana u dan. Propadamo materijalno, duhovno, kulturno, pa cak i fizicki. A oni koji su odbili Kutiljerov plan kazu: "Da smo prihvatili, Bosna bi bila podijeljena". A sta sad imamo? Dayton je bio cista kapitulacija i izdaja Bosne i Bosnjaka, ali oni kazu: "Ne, Dayton je nasa pobjeda jer smo sacuvali Bosnu". Osim sto je Bosna podijeljena na najgori moguci nacin, imamo priliku svaki dan gledati iskopavanja masovnih grobnica. Milion Bosnjaka je raseljeno po svijetu. Odbijen je "Aprilski paket" i sta sad imamo? Satjerani u tri grada na 20% teritorije, sa unistenim fabrikama i sve brojnijim vehabijama koji su placeni da pomognu preobrazbu Bosnjaka u Palestince sa frakcijama Hamas i Fatah. Vi koji zagovarate odbijanja i cekanja, ocigledno ste ili glupavi ili vam je dobro. Vi ste isti oni koji su nam 1992 govorili da u Jadranu Sesta americka flota samo ceka naredjenje pa da sravni Srbe sa zemljom. Naravno, nisam za pristajanje na ponizavajuce uslove, ali "Aprilski paket" je bio korak naprijed!!!
prvi post i ...corak :-) Kutiljerov plan nisu propao jer su ga odbili samo Bosnjaci vec sto ga ni Srbi nisu prihvatili tako da sve ovo sto pricas nema veze sa cinjenicama.
Vi koji zagovarate prihvatanje bilo cega zbog " mira u kuci" a gubljenjem "kuce" zagovarate de-fakto palestinizaciju Bosnjaka i guranje u fakticni rezervat.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#93 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by Real Khan »

ernestalic wrote:Ako se ovako nastavi, Bošnjake će zaista zadesiti sudbina Palestinaca. Bošnjaci se svrstavaju uz pojedine politicare nekriticki. Odbijanje "Aprilskog paketa" je bilo katastrofalno" isto kao i odustajanje od pregovora u Lisabonu i Kutiljerovog plana. Postoje istine koje su ocigledne i ne treba ih dokazivati. Bošnjaci vole palamuditi u stilu "sta bi bilo, kad bi bilo", a golim okom se vidi da propadamo kao narod iz dana u dan. Propadamo materijalno, duhovno, kulturno, pa cak i fizicki. A oni koji su odbili Kutiljerov plan kazu: "Da smo prihvatili, Bosna bi bila podijeljena". A sta sad imamo? Dayton je bio cista kapitulacija i izdaja Bosne i Bosnjaka, ali oni kazu: "Ne, Dayton je nasa pobjeda jer smo sacuvali Bosnu". Osim sto je Bosna podijeljena na najgori moguci nacin, imamo priliku svaki dan gledati iskopavanja masovnih grobnica. Milion Bosnjaka je raseljeno po svijetu. Odbijen je "Aprilski paket" i sta sad imamo? Satjerani u tri grada na 20% teritorije, sa unistenim fabrikama i sve brojnijim vehabijama koji su placeni da pomognu preobrazbu Bosnjaka u Palestince sa frakcijama Hamas i Fatah. Vi koji zagovarate odbijanja i cekanja, ocigledno ste ili glupavi ili vam je dobro. Vi ste isti oni koji su nam 1992 govorili da u Jadranu Sesta americka flota samo ceka naredjenje pa da sravni Srbe sa zemljom. Naravno, nisam za pristajanje na ponizavajuce uslove, ali "Aprilski paket" je bio korak naprijed!!!
Nisam ja za nekakvo "čekanje" i "status quo", ali ne mogu se složiti sa defetizmom koji nam se uporno servira putem svih medija, pa i na ovom forumu. Moj cilj je da se što više ljudi politički osvijesti i počne razmišljati svojom glavom a ne tuđom. To je sasvim opravdano jer niko ti sa strane neće napraviti stvari kako bi tebi odgovaralo ("tuđa ruka ne češe gdje svrbi"). Svrha mog forumskog pisanja je da animiram što više poštenih i pametnih glavica u našoj jedinoj domovini tako da ne budemo politički objekt nego politički subjekt (barem unutar jedine nam domovine, a vjerujte imamo dovoljno kapaciteta da budemo odličan igrač i u regionu). Iskreno rečeno, meni se gadi priča da se trebalo popustiti, prihvatiti nešto poput "aprilskog paketa", "Pruda", "Butmirskog procesa", Kutiljerovog plana ili nekog drugog klinca-palca koji se svode na jedno: Velikosrbi mogu srati koliko hoće i niko od njih ne smije tražiti ni najmanji ustupak, ali zato treba malog Muju ili Sulju pritisnuti ili podmititi...i sve će biti OK. E jebaji ga, ja se ne slažem s tim jer ako pričamo o kompromisu i sličnim sranjima, onda moraju svi ponešto popustiti a ne samo bošnjačka i probosanska strana.
User avatar
limeni
Posts: 2745
Joined: 30/12/2007 00:39

#94 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by limeni »

ernestalic wrote:Ako se ovako nastavi, Bošnjake će zaista zadesiti sudbina Palestinaca. Bošnjaci se svrstavaju uz pojedine politicare nekriticki. Odbijanje "Aprilskog paketa" je bilo katastrofalno" isto kao i odustajanje od pregovora u Lisabonu i Kutiljerovog plana. Postoje istine koje su ocigledne i ne treba ih dokazivati. Bošnjaci vole palamuditi u stilu "sta bi bilo, kad bi bilo", a golim okom se vidi da propadamo kao narod iz dana u dan. Propadamo materijalno, duhovno, kulturno, pa cak i fizicki. A oni koji su odbili Kutiljerov plan kazu: "Da smo prihvatili, Bosna bi bila podijeljena". A sta sad imamo? Dayton je bio cista kapitulacija i izdaja Bosne i Bosnjaka, ali oni kazu: "Ne, Dayton je nasa pobjeda jer smo sacuvali Bosnu". Osim sto je Bosna podijeljena na najgori moguci nacin, imamo priliku svaki dan gledati iskopavanja masovnih grobnica. Milion Bosnjaka je raseljeno po svijetu. Odbijen je "Aprilski paket" i sta sad imamo? Satjerani u tri grada na 20% teritorije, sa unistenim fabrikama i sve brojnijim vehabijama koji su placeni da pomognu preobrazbu Bosnjaka u Palestince sa frakcijama Hamas i Fatah. Vi koji zagovarate odbijanja i cekanja, ocigledno ste ili glupavi ili vam je dobro. Vi ste isti oni koji su nam 1992 govorili da u Jadranu Sesta americka flota samo ceka naredjenje pa da sravni Srbe sa zemljom. Naravno, nisam za pristajanje na ponizavajuce uslove, ali "Aprilski paket" je bio korak naprijed!!!
da je taj 1. aprilski paket usvojen, imali bi totalnu blokadu drzave i rs bi trazila put u nezavisnost a nebi je niko mogao sprijeciti...sto prihvatiti nesto sto je kontra tvojih interesa? vec danas su bosnjaci u apsolutnoj vecini, za 10 godina ce biti vise od 66% bosnjaka u ovoj drzavi, srbi i hrvati se sele u hrvatsku, srbiju...vehabije jesu problem, ali mnogo manji nego sto ti mislis..nikada oni nece imati nekog utjecaja u BiH, a danas u svakoj drzavi imas problema sa vjerskim ekstremistima (npr. engleska,njemacka,sad...). palestina se dogodila zbog ocuvanja izraela medju arapskim svijetom, bosnjaci nemaju razloga da se brinu zbog neke palestinizacije..ekonomski,vojno,i u svim drugim segmentima su bosnjaci dominantan faktor u BiH..nije vise pitanje hoce li BiH opstati, samo je pitanje kakvo ce biti unutrasnje uredjenje i kada ce se to dogoditi.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#95 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by hercegovac_pravi »

ernestalic wrote:Ako se ovako nastavi, Bošnjake će zaista zadesiti sudbina Palestinaca. Bošnjaci se svrstavaju uz pojedine politicare nekriticki. Odbijanje "Aprilskog paketa" je bilo katastrofalno" isto kao i odustajanje od pregovora u Lisabonu i Kutiljerovog plana. Postoje istine koje su ocigledne i ne treba ih dokazivati. Bošnjaci vole palamuditi u stilu "sta bi bilo, kad bi bilo", a golim okom se vidi da propadamo kao narod iz dana u dan. Propadamo materijalno, duhovno, kulturno, pa cak i fizicki. A oni koji su odbili Kutiljerov plan kazu: "Da smo prihvatili, Bosna bi bila podijeljena". A sta sad imamo? Dayton je bio cista kapitulacija i izdaja Bosne i Bosnjaka, ali oni kazu: "Ne, Dayton je nasa pobjeda jer smo sacuvali Bosnu". Osim sto je Bosna podijeljena na najgori moguci nacin, imamo priliku svaki dan gledati iskopavanja masovnih grobnica. Milion Bosnjaka je raseljeno po svijetu. Odbijen je "Aprilski paket" i sta sad imamo? Satjerani u tri grada na 20% teritorije, sa unistenim fabrikama i sve brojnijim vehabijama koji su placeni da pomognu preobrazbu Bosnjaka u Palestince sa frakcijama Hamas i Fatah. Vi koji zagovarate odbijanja i cekanja, ocigledno ste ili glupavi ili vam je dobro. Vi ste isti oni koji su nam 1992 govorili da u Jadranu Sesta americka flota samo ceka naredjenje pa da sravni Srbe sa zemljom. Naravno, nisam za pristajanje na ponizavajuce uslove, ali "Aprilski paket" je bio korak naprijed!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Jadni mi...nema teb druge jarane već se seli u "bolji" entitet
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#96 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by ernestalic »

limeni wrote:
ernestalic wrote:Ako se ovako nastavi, Bošnjake će zaista zadesiti sudbina Palestinaca. Bošnjaci se svrstavaju uz pojedine politicare nekriticki. Odbijanje "Aprilskog paketa" je bilo katastrofalno" isto kao i odustajanje od pregovora u Lisabonu i Kutiljerovog plana. Postoje istine koje su ocigledne i ne treba ih dokazivati. Bošnjaci vole palamuditi u stilu "sta bi bilo, kad bi bilo", a golim okom se vidi da propadamo kao narod iz dana u dan. Propadamo materijalno, duhovno, kulturno, pa cak i fizicki. A oni koji su odbili Kutiljerov plan kazu: "Da smo prihvatili, Bosna bi bila podijeljena". A sta sad imamo? Dayton je bio cista kapitulacija i izdaja Bosne i Bosnjaka, ali oni kazu: "Ne, Dayton je nasa pobjeda jer smo sacuvali Bosnu". Osim sto je Bosna podijeljena na najgori moguci nacin, imamo priliku svaki dan gledati iskopavanja masovnih grobnica. Milion Bosnjaka je raseljeno po svijetu. Odbijen je "Aprilski paket" i sta sad imamo? Satjerani u tri grada na 20% teritorije, sa unistenim fabrikama i sve brojnijim vehabijama koji su placeni da pomognu preobrazbu Bosnjaka u Palestince sa frakcijama Hamas i Fatah. Vi koji zagovarate odbijanja i cekanja, ocigledno ste ili glupavi ili vam je dobro. Vi ste isti oni koji su nam 1992 govorili da u Jadranu Sesta americka flota samo ceka naredjenje pa da sravni Srbe sa zemljom. Naravno, nisam za pristajanje na ponizavajuce uslove, ali "Aprilski paket" je bio korak naprijed!!!
da je taj 1. aprilski paket usvojen, imali bi totalnu blokadu drzave i rs bi trazila put u nezavisnost a nebi je niko mogao sprijeciti...sto prihvatiti nesto sto je kontra tvojih interesa? vec danas su bosnjaci u apsolutnoj vecini, za 10 godina ce biti vise od 66% bosnjaka u ovoj drzavi, srbi i hrvati se sele u hrvatsku, srbiju...vehabije jesu problem, ali mnogo manji nego sto ti mislis..nikada oni nece imati nekog utjecaja u BiH, a danas u svakoj drzavi imas problema sa vjerskim ekstremistima (npr. engleska,njemacka,sad...). palestina se dogodila zbog ocuvanja izraela medju arapskim svijetom, bosnjaci nemaju razloga da se brinu zbog neke palestinizacije..ekonomski,vojno,i u svim drugim segmentima su bosnjaci dominantan faktor u BiH..nije vise pitanje hoce li BiH opstati, samo je pitanje kakvo ce biti unutrasnje uredjenje i kada ce se to dogoditi.
E zivi bili, pa vidjeli!!! :bih:
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#97 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by chupacabra »

Aprilski paket kao i prudski dogovor je bila win-win situacija za RS. Aprilski paket jeste bio korak unaprijed, samo je problem sto je on tada uradjen pod pritiskom MZ i Dodik ga je samo gledao kao kupovinu vremena za dugorocni cilj samostalnosti RS-a. Isto ono sto sada radi, radio bi i da je implementiran aprilski paket, zato sto nebi bilo OHR-a i pritiska MZ.
Sa druge strane, oni koji su ga srusili nam nisu rekli sta je alternativa. Na koji nacin ce Haris uraditi ustavnu reformu i sprijeciti blokadu drzave or strane RS-a, pogotovu u trenutnoj situaciji gdje je Dodik apsolutni vladar RS-a.
Neko je ovdje spomenuo Harisovu retoriku:
2006: 100% BiH
2010: Mi necemo dozvoliti cijepanje drzave.
Ja cu dodati jos ovo, a nadam se da nece biti ovako:
2014: Mi nikada necemo priznati nezavisnu Republiku Srpsku.
2018: Mi nikada necemo priznati nezavisnu Hrvatsku Republiku Herceg Bosnu.
Sto se tice vehabija, njihova ideologija je najveca prijetnja za Bosnjacki narod. Vanjske prijetnje znamo, ali ove unutrasnje su puno opasnije.
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#98 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by ernestalic »

Limeni, jarane! I da nas bude 90%, svi cemo se nagurati u cetiri-pet gradova pod bonjackom kontrolom. I onda cemo se poklati izmedju sebe! Ja sam cijelo vrijeme rata proveo po rovovima i zemunicama. A upravo ovi sto smatraju da sve treba odbiti i cekati, pobjegose preko piste. Danas iz Svedske i Australije pokazuju patriotizam. Naslusao sam se ja tih prica. A znas li zasto nikad nismo uspjeli namtnuti gerilski ili partizanski nacin ratovanja i pobijediti? Zbog teoreticara i komandanata koji su voljeli da komanduju iz stabova po gradu. Kakva suma! Ko ce u sumu kad se moze postati slavan i u podrumu! E takvi najvise sikcu protiv raznih paketa.
zavrzlama
Posts: 10299
Joined: 15/01/2006 18:35

#99 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by zavrzlama »

100% BIH je i nakon 2006-te...nezavisnog ausvica nigdje na vidiku...

ne brani dodik rs od ukidanja,nego brani mehanizme koji istom pomazu da odrzava segregaciju i aparthejd prema drugima...Nije Harisova 100% BIH ukidanje rs-a nego diskriminacije koji vlada u tom rs-u...e sad sto je ukidanje diaskriminacije u rs-u,obesmisljavanje svrhe postojanja tog entiteta ,pa se Harisovih 100% BIH prevede kao ukidanje rs-a je ustvari tacno..jer rs postoji kao negacija BIH,suzivota i zdravog razuma....

ukines diskriminacijun u rs-u je isto sto i njestanak tog entiteta,jer sam entitet je neprirodan,ekonomski,geografski,demografski i po svim moralnim normama...

neki krive Harisa,a ne zapitaju se "sta taj Haris trazi i da li je ono sto on trazi,demokratsko,moralno i ljudski"..nego "Haris" je to i odmah u startu nevalja,jer u lice govori neprijateljima BIH ono sto drugi ne smiju...

sutra da Komsic preuzme ulogu Harisa ili Lagumdzija iste bi se i jos gore kritikovalo od velikosrpskih ficurica na ovom forumu :wink:
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#100 Re: Aprilski paket ustavnih promjena

Post by chupacabra »

zavrzlama wrote:100% BIH je i nakon 2006-te...nezavisnog ausvica nigdje na vidiku...

ne brani dodik rs od ukidanja,nego brani mehanizme koji istom pomazu da odrzava segregaciju i aparthejd prema drugima...Nije Harisova 100% BIH ukidanje rs-a nego diskriminacije koji vlada u tom rs-u...e sad sto je ukidanje diaskriminacije u rs-u,obesmisljavanje svrhe postojanja tog entiteta ,pa se Harisovih 100% BIH prevede kao ukidanje rs-a je ustvari tacno..jer rs postoji kao negacija BIH,suzivota i zdravog razuma....

ukines diskriminacijun u rs-u je isto sto i njestanak tog entiteta,jer sam entitet je neprirodan,ekonomski,geografski,demografski i po svim moralnim normama...

neki krive Harisa,a ne zapitaju se "sta taj Haris trazi i da li je ono sto on trazi,demokratsko,moralno i ljudski"..nego "Haris" je to i odmah u startu nevalja,jer u lice govori neprijateljima BIH ono sto drugi ne smiju...

sutra da Komsic preuzme ulogu Harisa ili Lagumdzija iste bi se i jos gore kritikovalo od velikosrpskih ficurica na ovom forumu :wink:
Sve sto Haris trazi je demokratski, moralno i ljudski. On iznosi stavove koje vecina nas i zastupa. Problem je u implementaciji. Kako provesti te 100% stavove u praksu. OHR je sada prazna ljustura i pred zatvaranjem, pritisaka iz Evrope nece biti a Amerika ima druge prioritete. Kako ukinuti ili bar smanjiti uticaj entitetskog glasanja u PSBiH? Velikosrbi nikad nece glasati zato. Pozitvna stvar kod Harisa je sposobnost diplomatije, veze i lobiranje po svijetu, a to se moze i vidjeti po reakciji Dodika i Spirica nakon UN govora (lajanje, pljuvanje, znaci Haris je nesto pozitivno uradio za drzavu).
Jedini nacin koji je vidim je vrijeme. Ekonomija RS-a je neodrziva, migracija u Srbiju, posebno istocni dijelovi i lagano primicanje EU a posebno ulazak u NATO.
Ovo Tihicevo korak po korak isto ne pije vode jer se njegovi "kompromisi" uglavnom reduciraju na to gdje da se Dodiku naguzi i potpise sta mu drugi izdiktiraju. Uglavnom na stetu drzave. Svi smo na cekanju.
Post Reply