Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post Reply
Better Man

#126 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by Better Man » 20/07/2010 22:48

luckylaka wrote:
Fair Life wrote:Dobre reference, pravo podobne. Jos ako je hadzija... nema dileme, kamoli trileme.

Image
Mozda za tebe bolje referece ima pijani Durakovic,lopina Tihic,onaj sto borce naziva cetnicima,drogirani Avdic,siledjija Bahtic,krkan Dodik.Ovaj je bar priznao staje radio
Boli mene briga dali pije ili ne, jer to nije nikakva referenca. Mene interesuje koliko je sposoban da nesto napravi, ali on sigurno to nije, jer da jeste ne bi pricao ove gluposti.

Toto

#127 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by Toto » 20/07/2010 23:30

prezimenko wrote:Hrvat sam i nekako mi je SDP najbliza stranka tako sam prosli put glasao za Zeljku Komsica medjutim od proslih izbora se pozicija hrvata poprilicno pogorsala tako da mislim da cu za nekog drugog ovaj put jer nista nije ucinio za narod ispred kojeg je izabran dok su ostala dvojica dobro lobirali.

Zeljko je legenda medjutim nejga bi stavio za predsjendika SDP-a i/ili premijera tu bi bio super. Kao predstavnik hrvata je ku*. Nemate nista od toga sto Komsica birate samo stetite drugom narodu bolje izaberite nekog normalnog iz reda bosnjaka za predsjednika.

Molim bosnjake da ne glasaju za komsica jer cu ja poceti glasati za radoncica kako bi vama naskodio :P
zezam se naravno to ne bi ni neprijatelju uradio a kamoli susjedu :
)
ZNA SE odavno da 'rvati glasaju po tri cetri puta
kad su to bosnje skuzili: 'rvati su dobili Komsu da im vadi mast:lol: :lol:

cyprus

#128 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by cyprus » 20/07/2010 23:36

Ozbiljno šta fali Hrvatima da glasaju za Bošnjačkog predstavnika :D . Njihovi glasovi bi definitivno bili prevaga za koga god da se odluče :D :D

mikelandjelo

#129 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by mikelandjelo » 20/07/2010 23:44

uh a ja sam predvidjao komsicu gubitak izbora i jos se kladio u petobu :lol:

Imperator

#130 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by Imperator » 20/07/2010 23:47

Ako hercegovci mogu birati predsjednika u Hrvatskoj, onda i bosnjaci mogu birati hrvatskog clana.
Nije posteno, ali je tako...

Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji

#131 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by Chmoljo » 21/07/2010 00:12

nadrndan wrote:
sylar wrote:imam jedno pitanje. Da li Srpskog clana predsjednistva mogu birati samo Srbi iz RS ili svi ljudi koji zive u RS?
Tako isto vazi i za FBIH. Ako sam ja Bosnjak i zivim u Banjaluci niko meni ne zabranjuje da na izborima glasam za srpskog clana predsjednistva. Tako niko ne moze zabraniti Bosnjacima da biraju Komsica niti Hrvatima da glasaju za Bakira, Raoncica ili Hareta.
OK, onda treba napraviti DVOCLANO predsjednistvo!

Medjutim ovi sto se kunu u Komsica ne bi se rado odrekli ove blagodeti da imaju 2/3 predsjednistva!
Cista demagogija, bosnjaci imaju pravo birati nebosnjaka, ali tek nakon sto su si izabrali bosnjaka!

Mante suplje!
21. Jul. 2010. 00:04 Banned user for reason “zabranjeno ponovno registriranje ranije baniranih”
» nadrndan

:oops:

idući put će ti biti pobrisani SVI postovi. i oni sa već ranije banovanim nickovima... a ti nastavi, troši svoje vrijeme...

omega10

#132 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by omega10 » 21/07/2010 10:11

znal ko ko ej pravio istrazivanjje - koja agencija odakle ko su ti ljudi i meni je ovo nevjerovatno cuj raguz dje do sad bio

parazit47

#133 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by parazit47 » 21/07/2010 11:32

Željko Komšić je jedan i jedini, pravi predsjednik svih građana!!! Jedini je pošten i jedini je koji zaslužuje biti na tom mjestu! Borio se kad se trebalo borit za ovu državu! A bori se i danas, i samo on zna i može ovu državu da digne na noge!!!
:bih:

rahmanjin

#134 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by rahmanjin » 21/07/2010 11:43

parazit47 wrote:Željko Komšić je jedan i jedini, pravi predsjednik svih građana!!! Jedini je pošten i jedini je koji zaslužuje biti na tom mjestu! Borio se kad se trebalo borit za ovu državu! A bori se i danas, i samo on zna i može ovu državu da digne na noge!!!
sad ce se osuti paljba po meni :) , ali reci mi konkretno sta je Komsic uradio,mislim na politiku, pa da kazes da on moze da digne ovu zemlju na noge.

Adriatic

#135 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by Adriatic » 21/07/2010 13:01

rahmanjin wrote:
parazit47 wrote:Željko Komšić je jedan i jedini, pravi predsjednik svih građana!!! Jedini je pošten i jedini je koji zaslužuje biti na tom mjestu! Borio se kad se trebalo borit za ovu državu! A bori se i danas, i samo on zna i može ovu državu da digne na noge!!!
sad ce se osuti paljba po meni :) , ali reci mi konkretno sta je Komsic uradio,mislim na politiku, pa da kazes da on moze da digne ovu zemlju na noge.
A šta ti misliš da je mogao uraditi a nije?

osa

#136 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by osa » 21/07/2010 15:23

evo šta kaže filipović..

.Muhamed Filipović priznao: Hrvati nisu izabrali Željka Komšića

Muhamed Filipović, sarajevski filozof opće prakse, 16/07/2010 za Global je hrabro priznao istinu: Hrvati za svojeg člana u Predsjedništvu nisu izabrali Željka Komšića već muslimani-Bošnjaci koji ga svojim glasovima i ovaj put podmeću Hrvatima. Zbog ove izrečne istine Muhamed bi mogao doživjeti svu raskoš (ne)tolerancije multi-kulti Sarajeva, ali i daidžanske partije koja liže ovu sarajevsku sramotu isto kao i prije onu YU. Na svojem okultnom oltaru oni uništavaju hrvatski narod jer istinski Hrvati odbijaju daidžansko pričešćivanje.
Ono što podobni Hrvati ne žele priznati, Muhamed Filipović ipak priznaje. U ostalom uvjerite se i sami:

"Komšić je žrtva prljave igre"

"Slučaj Komšić je rezultat neodgovornog i, ja bih kazao, đilkoškog postupka SDP-a. Nije moguće prihvatati jedan princip, a zatim ga praktički eskamotirati. Svi znamo da Hrvati nisu izabrali Željka Komšića, a on ipak figurira kao njihov predstavnik. To za tog svakako dobrog čovjeka stvara manjak legitimiteta koji nužno ograničava njegovu efikasnost. Ne znam šta je to trebalo i njemu i onima koji su ga uveli u tu igru.
To bi značilo ujedno da se time željelo afirmirati stajalište da svi biramo između ponuđenih predstavnika nacija, ako je formula predstavljanja nacije samo fraza ili šuplja priča, tada je to normalno. To smo imali ranije, kada su nam komiteti određivali naše nacionalne predstavnike. To bi imalo smisla ako bi na cijelom polju politike SDP dosljedno provodio isti princip, dakle ne zanima nas jesi li ili nisi Hrvat, Srbin ili Bošnjak. Međutim, to nije tako. Jednostavno, odigran je jedan „faul“, a sudija ga nije sudio. Što se mene tiče, sve je to sasvim u duhu socijaldemokratske politike. Time ne dovodim u pitanje Komšićev nacionalni i moralni integritet, jer je u ovom slučaju i on žrtva prljave igre."

sylar

#137 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by sylar » 21/07/2010 15:29

rahmanjin wrote:
Pa ja ti mogu reci ono sta nije a sta je mozda i najbitnije: NIKADA NIJE OVU DRŽAVU NI U JEDNOM SVOM NASTUPU ILI IZJAVI PODIJELIO! UVIJEK JE BILA BIH JEDINSTVENA I SUVERENA I SVAKO KO DIRA U NJENO JEDINSTVO I SUVERENOST JE DOBIO PO PRSTIMA I NOSU!

pici

#138 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by pici » 21/07/2010 15:49

osa wrote:evo šta kaže filipović..

Muhamed Filipović, sarajevski filozof opće prakse, 16/07/2010 za Global je hrabro priznao istinu: Hrvati za svojeg člana u Predsjedništvu nisu izabrali Željka Komšića već muslimani-Bošnjaci koji ga svojim glasovima i ovaj put podmeću Hrvatima. Zbog ove izrečne istine Muhamed bi mogao doživjeti svu raskoš (ne)tolerancije multi-kulti Sarajeva, ali i daidžanske partije koja liže ovu sarajevsku sramotu isto kao i prije onu YU. Na svojem okultnom oltaru oni uništavaju hrvatski narod jer istinski Hrvati odbijaju daidžansko pričešćivanje.
Ono što podobni Hrvati ne žele priznati, Muhamed Filipović ipak priznaje. U ostalom uvjerite se i sami:

"Slučaj Komšić je rezultat neodgovornog i, ja bih kazao, đilkoškog postupka SDP-a. Nije moguće prihvatati jedan princip, a zatim ga praktički eskamotirati. Svi znamo da Hrvati nisu izabrali Željka Komšića, a on ipak figurira kao njihov predstavnik. To za tog svakako dobrog čovjeka stvara manjak legitimiteta koji nužno ograničava njegovu efikasnost. Ne znam šta je to trebalo i njemu i onima koji su ga uveli u tu igru.
To bi značilo ujedno da se time željelo afirmirati stajalište da svi biramo između ponuđenih predstavnika nacija, ako je formula predstavljanja nacije samo fraza ili šuplja priča, tada je to normalno. To smo imali ranije, kada su nam komiteti određivali naše nacionalne predstavnike. To bi imalo smisla ako bi na cijelom polju politike SDP dosljedno provodio isti princip, dakle ne zanima nas jesi li ili nisi Hrvat, Srbin ili Bošnjak. Međutim, to nije tako. Jednostavno, odigran je jedan „faul“, a sudija ga nije sudio. Što se mene tiče, sve je to sasvim u duhu socijaldemokratske politike. Time ne dovodim u pitanje Komšićev nacionalni i moralni integritet, jer je u ovom slučaju i on žrtva prljave igre."

Tunjetov je veĆ odavno na leBdeĆem Ćilimu i na putu u zemlju nedodjiju....od akademika koji je slovijo kao jedan od rijetkih umova na ex prostorima tadašnje YU pa do traženja svojijeH slika u Banskim Dverima ot tudjmana ondakan razlaz sa Aljom i ugovora sa Velikosrpskim monstrumima pa oČitavanje bukvice Lepom Haretu i Aliji na BošnjaČkom kongresu da neodustaju od Multi-Kulti i neprave djamahiriju pa bauljanja po univerzitetima i neHotiĆno zavirivanja u ženmske WC-e pa evo oČitovanje bukvice da u BiH nesmiju postojat nenecionalne stranke samo nacioJonalne sa svojim Profikandidatima itd itd......Tunjetov sretno ti bilo u zemlji nedodjiji piši kad stigneš :oops:

rahmanjin

#139 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by rahmanjin » 21/07/2010 19:02

sylar wrote:
rahmanjin wrote:
Pa ja ti mogu reci ono sta nije a sta je mozda i najbitnije: NIKADA NIJE OVU DRŽAVU NI U JEDNOM SVOM NASTUPU ILI IZJAVI PODIJELIO! UVIJEK JE BILA BIH JEDINSTVENA I SUVERENA I SVAKO KO DIRA U NJENO JEDINSTVO I SUVERENOST JE DOBIO PO PRSTIMA I NOSU!
htio ti priznati i ne podijelio je posljednjom izjavom. Mislim da ljudi koji zele BiH i koji se bore za nju ne mogu koristiti isti vokabular i ponasanje kao Dodik. Moras biti bolji, pametniji od njega a ne spustat se na neki mahalski nivo. Najbolji primjer pravog politicara koji je diplomata, strucnjak u svom poslu i koji brani interes svoje drzave po mom misljenju je predsjednik Hrvatske Josipovic.

osa

#140 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by osa » 21/07/2010 20:59

pici wrote:

Tunjetov je veĆ odavno na leBdeĆem Ćilimu i na putu u zemlju nedodjiju....od akademika koji je slovijo kao jedan od rijetkih umova na ex prostorima tadašnje YU pa do traženja svojijeH slika u Banskim Dverima ot tudjmana ondakan razlaz sa Aljom i ugovora sa Velikosrpskim monstrumima pa oČitavanje bukvice Lepom Haretu i Aliji na BošnjaČkom kongresu da neodustaju od Multi-Kulti i neprave djamahiriju pa bauljanja po univerzitetima i neHotiĆno zavirivanja u ženmske WC-e pa evo oČitovanje bukvice da u BiH nesmiju postojat nenecionalne stranke samo nacioJonalne sa svojim Profikandidatima itd itd......Tunjetov sretno ti bilo u zemlji nedodjiji piši kad stigneš :oops:

gdje je pogrješio u ovom slučaju...

edinbug

#141 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by edinbug » 21/07/2010 22:39

Jadna smo mi zemlja kad su nam ovakvi poltroni (supci) intelektualni vrh.

pici

#142 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by pici » 22/07/2010 00:19

osa wrote:

to ti ozbiljno pitaš :shock: pa de onda da maknemo američkog predsjednika jer on zajebaje bjelce koji su ko neka večina u americi ....ovo šHo Tunjetov Cerenda veČ godinam je Čista demagogija i patološko laganje ja odnjeg da mi kaže da je zemlja okrugla nebi povjerovao a kamoli da ubjedjuje ko čije nacije smije glasat i za koga......znači 150 000 do 200 000 Srba u Federaciji po Tebi i Tunjetovom NE SMIJU da glasaju :shock: neg u manji entitet i glasaj za koga hoš od svojih......znaČi predCednik stranke SDP-a je Bošnjak i to je BošnjaČka stranka....predsjednik Naše Stranke je Srbin i to je Srpka stranka....Narodna stranka Radom za boljitak predsjednik Hrvat i to je Hrvatska stranka...pa koja Demagogija za ne povjerovat....al zato SMIJU se sastat Dodik i Čović i dogovorit da Srbi u Federaciji SMIJU da glasaju i podupru Hrvatskog kandidata.... :shock:

Ne znam kako u ostalim zemljama ...recimo u RH ,jesul smjeli ovi ostali glasat za Hrvata il su bili gledatelji kraj malih ekrana.....u Srbiji ma dje Će Bošnjak iz Sanjdaka da glasa za BoTu 8) .....

evo zašto ga podržavaju Bošnjaci,Hrvati,Srbi i ostali i zašto ima glasova kolko ima a ne neka Demagoška Tunjetova inat politika......veze on nema i de vratite mu njegove Begovske familijarne slike iz Banski Dvera da ne plaČe više za njima....

Intervju: Željko Komšić, član Predsjedništva BiH
Ne mogu dozvoliti da nas tretiraju kao malog od kužine
Razgovarali: Eldin Karić i Selvdin Avdić

Josipović mi je telefonirao jučer iz Beograda i pitao, otprilike, u čemu je problem. Rekao sam mu da nam je dosta takvog odnosa prema BiH, i pitao ga zar nije logično kada se već sastao s Tadićem i dotakao se BiH, zar nije bilo logično da razgovaraju o hapšenju Mladića i Hadžića. To je pitanje koje se tiče sve tri zemlje. Ako ste nam iskreni prijatelji, tretirajte nas kao državu, ne gledajte nas kroz entitete i narode, nego kao ravnopravnu državu. Što ne biste uradili drugoj državi, nemojte raditi ni BiH

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić je u svojoj izjavi za Fenu izjavio kako bi predsjednici susjednih država trebalo da se bave svojim zemljama i problemima kojih imaju i previše, a ne Bosnom i Hercegovinom. Srbija je uputila Bosni i Hercegovini protestnu notu zbog dijela te izjave da podržava cjelovitost Hrvatske i "Srbije bez Kosova". U intervjuu za “Žurnal”, Komšić objašnjava zašto je tako oštro reagirao.

*Kako ocjenjujete posljednji susret Josipovića i Tadića?
Nemam ja tu šta da ocjenjujem. Oni rade ono što smatraju da je dobro za njih. U tom smislu, svaki razgovor je dobar. Samo komunikacijom mogu se riješiti problemi ako ih imate. Meni su druge stvari zasmetale. Ali, moram odmah reći, njih dvojica nisu Milošević i Tuđman, to se mora jasno naglasiti. Meni smeta to što oni razgovaraju o nama kao o maloljetnom djetetu. To prevazilazi dobre diplomatske običaje. Zamislite da smo mi sjeli sa predstavnicima Crne Gore, razgovarali o Srbiji, onda napravili konferenciju za štampu i iznijeli stavove o Srbiji. To bi se doživjelo kao prvorazredan diplomatski skandal. Neću prihvatiti da su Srbija i Hrvatska iznad BiH, da oni imaju pravo komentarisati odnose unutar naše zemlje.

*Koliko je to krivica naše diplomatije?
Naravno da ima naše krivice, koliko smo mi ozbiljni kao država, koliko svako malo neko od nas trči u Beograd da pita tatu ili mamu šta ćemo raditi. To je jedna strana, a druga je vrlo indikativna i već je ljudima ušla u uho, to je rečenica kako su Srbija i Hrvatska garanti Dejtonskog sporazuma. Nisu oni garanti sporazuma, oni su u Dejtonu sjedili kao strane koje su učestvovale u ratu u BiH. Oni ništa ne garantuju, BiH garantujemo samo mi, Bosanci i Hercegovci.

*Koliko situacija u BiH zaista zavisi od raspoloženja u Beogradu i Zagrebu?
Sve manje. Znamo šta je bilo nekada, sada se drugačije radi. Recimo, pojačava se ekonomski uticaj. Naravno, da bi se pojačao taj uticaj morate imati političkog saveznika u BiH. Tako se to radi. Mi ne možemo da riješimo naš zajednički interes zato što su Zagreb i Beograd protiv toga. Kroz razne sestrinske stranke i bratsku politiku opstruira se napredak. Pomenuću samo slučaj Luke Ploče. Nije samo stvar što to Hrvatska neće da riješi. Postoji čitava struktura unutar BiH koja ne dozvoljava da se to riješi. Političke institucije u BiH ponekad rade za političke i ekonomske interese drugih država. To mi ne ide u glavu. Oni jesu naši susjedi i ja sam za svu vrstu saradnje s njima, za pošten odnos. Ne mogu da shvatim da se ljudi u BiH ne vode za svojom konkretnom koristi, nego za interesima Zagreba i Beograda.

*Kako se završila situacija sa protestom koji je Tadićev kabinet uputio našem ambasadoru u Srbiji?
Danas treba da dobijem izvještaj, pa ću znati precizno o čemu se radi. Koliko za sada znam, pozvan je naš amabasador od strane generalnog sekretara Ministarstva vanjskih poslova Srbije i rečeno mu je, otprilike, kako oni nisu ništa loše mislili, da je sve učinjeno iz dobrih namjera. Iz kakvih dobrih namjera? Da mi se nude specijalni odnosi sa Federacijom? Beograd treba da razgovara sa Sarajevom, ne sa RS niti Federacijom. Zamislite da mi razgovaramo s Novim Sadom ili Novim Pazarom. Zamolio sam predsjednika Tadića da više ne forsira tu priču o specijalnim, paralelnim odnosima s Federacijom.

*Kako je odgovorio?
Saslušao je, ali nije komentarisao.

*Može li se ovo povezati s neprestanim dogovorima Dragana Čovića i Milorada Dodika?
Ne znam može li. Njih dvojica imaju te svoje specijalne, prijateljske, paralelne i svakakve veze, pa ih pokušavaju locirati u Beogradu i Zagrebu kao rješenje problema, pa onda traže bošnjačkog partnera koji će ući u tu priču. To je politika koja ovu zemlju neće nigdje odvesti.
:thumbup:

*Plašite li se šta mogu donijeti ovakvi razgovori između predsjednika susjednih zemalja?
Plašim se našeg istorijskog iskustva, od sporazuma Cvetković – Maček, dešavanja u Drugom svjetskom ratu, politike Tuđmana i Miloševića... Istorija nas uči da budemo oprezni. S druge strane, ne vjerujem da kod Tadića i Josipovića postoji išta što asocira na ta dešavanja.

*Imamo pravo na frustraciju...
Imamo, ali neću da budem frustriran, hoću da budem pragmatičan, da razmišljam realno, ne želim da se igram velikim riječima. Na stranu ostavljam istorijsku frustraciju, mada nam se ona s rođenjem usadi u glavu. Pitam se, da li bi oni sebi dopustili da isto rade s bilo kojom drugom zemljom.

*Povodom vaše izjave prvi je reagirao vaš kolega iz Predsjedništva, gospodin Radmanović...
On na tome gradi kampanju, izgleda da ne stoji dobro u RS. To je neracionalno, sutra ćemo se sastati pa ću ga pitati šta ima protiv toga, jer meni priča drugu priču.

*Koju priču?
Pa tu da se mi moramo između sebe ujediniti i prema Srbiji i prema Hrvatskoj. Da štitimo naše interese. I šta mu znači da je moja reakcija bila neustavna? Zar je neustavno to što ja tako mislim? Nisam pokrenuo nikakvu inicijativu... Dopustite da imam pravo da mislim i da kažem to što mislim. Ako mi se uzme to pravo, e onda će to da bude neustavno.

*Da li vi reagirate kod Radmanovića kada predsjednik njegove stranke daje izjave koje štete BiH?
Naravno da reagujem. Nepristojno je sada da vam ja to komentarišem i ulazim u odnose između njih dvojice. Neka ostane između nas ono što mi privatno razgovaramo.

*A službeno?
Službeno će Radmanović uvijek stati iza onoga što je rekao njegov stranački šef. Pa čak i kada ne misli tako. Mnogo je iracionalnih stvari oko nas. Evo, i što se tiče Kosova. Šutimo, ne donosimo odluke oko toga iako znamo koliko je to iracionalno. Znate da su 22 zemlje, članice EU, priznale tu državu. SAD su je priznale. Mi stalno zatvaramo oči. U ime čega?

*Kako je reagirao gospodin Josipović na vašu izjavu?
Telefonirao mi je jučer iz Beograda i pitao, otprilike, u čemu je problem. Rekao sam mu da nam je dosta takvog odnosa prema BiH, i pitao ga zar nije logično kada se već sastao s Tadićem i dotakao se BiH, zar nije bilo logično da razgovaraju o hapšenju Mladića i Hadžića. To je pitanje koje se tiče sve tri zemlje. Ako ste nam iskreni prijatelji, tretirajte nas kao državu, ne gledajte nas kroz entitete i narode, nego kao ravnopravnu državu. Što ne biste uradili drugoj državi, nemojte raditi ni BiH.

*Kako je reagirao gospodin Silajdžić?
Nisam se čuo s njim, kao ni s Radmanovićem. Sutra ćemo se vidjeti. Ne tražim ja bilo kakvu vrstu podrške za to što sam rekao. Smatrao sam da mi je obaveza da to kažem, ma šta to proizvelo. Šta će ko misliti, kako će se to odraziti na nekom taktičkom, političkom planu, nije mi važno. Ne mogu sebi dozvoliti da nas tretiraju kao malog od kužine. Mislim da će oni ipak biti oprezniji ubuduće. Nadam se da će to biti koristan efekat od svega ovoga.

*Kako komentirate inicijativu reisa Cerića o osnivanju Bosanske televizije, na isključivo bosanskom jeziku, uz obrazloženje da on tada ne bi morao svojoj prijateljici objašnjavati šta znači rujan?
Kada je o jeziku riječ, neka govori svako svoj. Nema tapije na BiH. Ne može se to učiniti ni kroz jezik. Rujan je, sem toga, staroslavenski izraz, zašto to nekom smeta? Nek ljudi govore kako hoće, bogatiji smo zbog toga. Neka na televizijama novinari govore kako su u kući naučili, svojim maternjim jezikom. Mi ih savršeno dobro razumijemo.

*Sigurno pratite šta se dešava u Nogometnom savezu. Postoji velika vjerovatnoća da budemo izbačeni sa fudbalske mape. Postoji li način da se spasimo?
Ovdje je politika uzela sve. Ona želi krah BiH na svakom polju, naročito na sportskom, jer on kod ljudi budi osjećaj ponosa. Znam da se o svemu moramo dogovarati. Ali, dogovor znači da ne mogu svi sve dobiti. Nije dogovor samo kako jedan kaže, onda se nećemo ni dogovarati, jer to je djetinjasto. Ako neko neće da bude u nečemu, ne mora. Ovo je rušenje BiH na nivou sporta. Ko neće, ne mora, mi ćemo praviti Savez, kada promijenite mišljenje dođite, uvijek ima mjesta za vas. Tako bih to postavio. Ovdje ne pomažu argumenti ni logika. Ali, ne možemo vječno biti ucjenjivani. Biće fudbala u ovoj zemlji, htio to neko ili ne.

lupp

#143 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by lupp » 22/07/2010 00:58

pici wrote:
osa wrote:

to ti ozbiljno pitaš :shock: pa de onda da maknemo američkog predsjednika jer on zajebaje bjelce koji su ko neka večina u americi ....ovo šHo Tunjetov Cerenda veČ godinam je Čista demagogija i patološko laganje ja odnjeg da mi kaže da je zemlja okrugla nebi povjerovao a kamoli da ubjedjuje ko čije nacije smije glasat i za koga......znači 150 000 do 200 000 Srba u Federaciji po Tebi i Tunjetovom NE SMIJU da glasaju :shock: neg u manji entitet i glasaj za koga hoš od svojih......znaČi predCednik stranke SDP-a je Bošnjak i to je BošnjaČka stranka....predsjednik Naše Stranke je Srbin i to je Srpka stranka....Narodna stranka Radom za boljitak predsjednik Hrvat i to je Hrvatska stranka...pa koja Demagogija za ne povjerovat....al zato SMIJU se sastat Dodik i Čović i dogovorit da Srbi u Federaciji SMIJU da glasaju i podupru Hrvatskog kandidata.... :shock:

Ne znam kako u ostalim zemljama ...recimo u RH ,jesul smjeli ovi ostali glasat za Hrvata il su bili gledatelji kraj malih ekrana.....u Srbiji ma dje Će Bošnjak iz Sanjdaka da glasa za BoTu 8) .....

evo zašto ga podržavaju Bošnjaci,Hrvati,Srbi i ostali i zašto ima glasova kolko ima a ne neka Demagoška Tunjetova inat politika......veze on nema i de vratite mu njegove Begovske familijarne slike iz Banski Dvera da ne plaČe više za njima....

Intervju: Željko Komšić, član Predsjedništva BiH
Ne mogu dozvoliti da nas tretiraju kao malog od kužine
Razgovarali: Eldin Karić i Selvdin Avdić

Josipović mi je telefonirao jučer iz Beograda i pitao, otprilike, u čemu je problem. Rekao sam mu da nam je dosta takvog odnosa prema BiH, i pitao ga zar nije logično kada se već sastao s Tadićem i dotakao se BiH, zar nije bilo logično da razgovaraju o hapšenju Mladića i Hadžića. To je pitanje koje se tiče sve tri zemlje. Ako ste nam iskreni prijatelji, tretirajte nas kao državu, ne gledajte nas kroz entitete i narode, nego kao ravnopravnu državu. Što ne biste uradili drugoj državi, nemojte raditi ni BiH

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić je u svojoj izjavi za Fenu izjavio kako bi predsjednici susjednih država trebalo da se bave svojim zemljama i problemima kojih imaju i previše, a ne Bosnom i Hercegovinom. Srbija je uputila Bosni i Hercegovini protestnu notu zbog dijela te izjave da podržava cjelovitost Hrvatske i "Srbije bez Kosova". U intervjuu za “Žurnal”, Komšić objašnjava zašto je tako oštro reagirao.

*Kako ocjenjujete posljednji susret Josipovića i Tadića?
Nemam ja tu šta da ocjenjujem. Oni rade ono što smatraju da je dobro za njih. U tom smislu, svaki razgovor je dobar. Samo komunikacijom mogu se riješiti problemi ako ih imate. Meni su druge stvari zasmetale. Ali, moram odmah reći, njih dvojica nisu Milošević i Tuđman, to se mora jasno naglasiti. Meni smeta to što oni razgovaraju o nama kao o maloljetnom djetetu. To prevazilazi dobre diplomatske običaje. Zamislite da smo mi sjeli sa predstavnicima Crne Gore, razgovarali o Srbiji, onda napravili konferenciju za štampu i iznijeli stavove o Srbiji. To bi se doživjelo kao prvorazredan diplomatski skandal. Neću prihvatiti da su Srbija i Hrvatska iznad BiH, da oni imaju pravo komentarisati odnose unutar naše zemlje.

*Koliko je to krivica naše diplomatije?
Naravno da ima naše krivice, koliko smo mi ozbiljni kao država, koliko svako malo neko od nas trči u Beograd da pita tatu ili mamu šta ćemo raditi. To je jedna strana, a druga je vrlo indikativna i već je ljudima ušla u uho, to je rečenica kako su Srbija i Hrvatska garanti Dejtonskog sporazuma. Nisu oni garanti sporazuma, oni su u Dejtonu sjedili kao strane koje su učestvovale u ratu u BiH. Oni ništa ne garantuju, BiH garantujemo samo mi, Bosanci i Hercegovci.

*Koliko situacija u BiH zaista zavisi od raspoloženja u Beogradu i Zagrebu?
Sve manje. Znamo šta je bilo nekada, sada se drugačije radi. Recimo, pojačava se ekonomski uticaj. Naravno, da bi se pojačao taj uticaj morate imati političkog saveznika u BiH. Tako se to radi. Mi ne možemo da riješimo naš zajednički interes zato što su Zagreb i Beograd protiv toga. Kroz razne sestrinske stranke i bratsku politiku opstruira se napredak. Pomenuću samo slučaj Luke Ploče. Nije samo stvar što to Hrvatska neće da riješi. Postoji čitava struktura unutar BiH koja ne dozvoljava da se to riješi. Političke institucije u BiH ponekad rade za političke i ekonomske interese drugih država. To mi ne ide u glavu. Oni jesu naši susjedi i ja sam za svu vrstu saradnje s njima, za pošten odnos. Ne mogu da shvatim da se ljudi u BiH ne vode za svojom konkretnom koristi, nego za interesima Zagreba i Beograda.

*Kako se završila situacija sa protestom koji je Tadićev kabinet uputio našem ambasadoru u Srbiji?
Danas treba da dobijem izvještaj, pa ću znati precizno o čemu se radi. Koliko za sada znam, pozvan je naš amabasador od strane generalnog sekretara Ministarstva vanjskih poslova Srbije i rečeno mu je, otprilike, kako oni nisu ništa loše mislili, da je sve učinjeno iz dobrih namjera. Iz kakvih dobrih namjera? Da mi se nude specijalni odnosi sa Federacijom? Beograd treba da razgovara sa Sarajevom, ne sa RS niti Federacijom. Zamislite da mi razgovaramo s Novim Sadom ili Novim Pazarom. Zamolio sam predsjednika Tadića da više ne forsira tu priču o specijalnim, paralelnim odnosima s Federacijom.

*Kako je odgovorio?
Saslušao je, ali nije komentarisao.

*Može li se ovo povezati s neprestanim dogovorima Dragana Čovića i Milorada Dodika?
Ne znam može li. Njih dvojica imaju te svoje specijalne, prijateljske, paralelne i svakakve veze, pa ih pokušavaju locirati u Beogradu i Zagrebu kao rješenje problema, pa onda traže bošnjačkog partnera koji će ući u tu priču. To je politika koja ovu zemlju neće nigdje odvesti.
:thumbup:

*Plašite li se šta mogu donijeti ovakvi razgovori između predsjednika susjednih zemalja?
Plašim se našeg istorijskog iskustva, od sporazuma Cvetković – Maček, dešavanja u Drugom svjetskom ratu, politike Tuđmana i Miloševića... Istorija nas uči da budemo oprezni. S druge strane, ne vjerujem da kod Tadića i Josipovića postoji išta što asocira na ta dešavanja.

*Imamo pravo na frustraciju...
Imamo, ali neću da budem frustriran, hoću da budem pragmatičan, da razmišljam realno, ne želim da se igram velikim riječima. Na stranu ostavljam istorijsku frustraciju, mada nam se ona s rođenjem usadi u glavu. Pitam se, da li bi oni sebi dopustili da isto rade s bilo kojom drugom zemljom.

*Povodom vaše izjave prvi je reagirao vaš kolega iz Predsjedništva, gospodin Radmanović...
On na tome gradi kampanju, izgleda da ne stoji dobro u RS. To je neracionalno, sutra ćemo se sastati pa ću ga pitati šta ima protiv toga, jer meni priča drugu priču.

*Koju priču?
Pa tu da se mi moramo između sebe ujediniti i prema Srbiji i prema Hrvatskoj. Da štitimo naše interese. I šta mu znači da je moja reakcija bila neustavna? Zar je neustavno to što ja tako mislim? Nisam pokrenuo nikakvu inicijativu... Dopustite da imam pravo da mislim i da kažem to što mislim. Ako mi se uzme to pravo, e onda će to da bude neustavno.

*Da li vi reagirate kod Radmanovića kada predsjednik njegove stranke daje izjave koje štete BiH?
Naravno da reagujem. Nepristojno je sada da vam ja to komentarišem i ulazim u odnose između njih dvojice. Neka ostane između nas ono što mi privatno razgovaramo.

*A službeno?
Službeno će Radmanović uvijek stati iza onoga što je rekao njegov stranački šef. Pa čak i kada ne misli tako. Mnogo je iracionalnih stvari oko nas. Evo, i što se tiče Kosova. Šutimo, ne donosimo odluke oko toga iako znamo koliko je to iracionalno. Znate da su 22 zemlje, članice EU, priznale tu državu. SAD su je priznale. Mi stalno zatvaramo oči. U ime čega?

*Kako je reagirao gospodin Josipović na vašu izjavu?
Telefonirao mi je jučer iz Beograda i pitao, otprilike, u čemu je problem. Rekao sam mu da nam je dosta takvog odnosa prema BiH, i pitao ga zar nije logično kada se već sastao s Tadićem i dotakao se BiH, zar nije bilo logično da razgovaraju o hapšenju Mladića i Hadžića. To je pitanje koje se tiče sve tri zemlje. Ako ste nam iskreni prijatelji, tretirajte nas kao državu, ne gledajte nas kroz entitete i narode, nego kao ravnopravnu državu. Što ne biste uradili drugoj državi, nemojte raditi ni BiH.

*Kako je reagirao gospodin Silajdžić?
Nisam se čuo s njim, kao ni s Radmanovićem. Sutra ćemo se vidjeti. Ne tražim ja bilo kakvu vrstu podrške za to što sam rekao. Smatrao sam da mi je obaveza da to kažem, ma šta to proizvelo. Šta će ko misliti, kako će se to odraziti na nekom taktičkom, političkom planu, nije mi važno. Ne mogu sebi dozvoliti da nas tretiraju kao malog od kužine. Mislim da će oni ipak biti oprezniji ubuduće. Nadam se da će to biti koristan efekat od svega ovoga.

*Kako komentirate inicijativu reisa Cerića o osnivanju Bosanske televizije, na isključivo bosanskom jeziku, uz obrazloženje da on tada ne bi morao svojoj prijateljici objašnjavati šta znači rujan?
Kada je o jeziku riječ, neka govori svako svoj. Nema tapije na BiH. Ne može se to učiniti ni kroz jezik. Rujan je, sem toga, staroslavenski izraz, zašto to nekom smeta? Nek ljudi govore kako hoće, bogatiji smo zbog toga. Neka na televizijama novinari govore kako su u kući naučili, svojim maternjim jezikom. Mi ih savršeno dobro razumijemo.

*Sigurno pratite šta se dešava u Nogometnom savezu. Postoji velika vjerovatnoća da budemo izbačeni sa fudbalske mape. Postoji li način da se spasimo?
Ovdje je politika uzela sve. Ona želi krah BiH na svakom polju, naročito na sportskom, jer on kod ljudi budi osjećaj ponosa. Znam da se o svemu moramo dogovarati. Ali, dogovor znači da ne mogu svi sve dobiti. Nije dogovor samo kako jedan kaže, onda se nećemo ni dogovarati, jer to je djetinjasto. Ako neko neće da bude u nečemu, ne mora. Ovo je rušenje BiH na nivou sporta. Ko neće, ne mora, mi ćemo praviti Savez, kada promijenite mišljenje dođite, uvijek ima mjesta za vas. Tako bih to postavio. Ovdje ne pomažu argumenti ni logika. Ali, ne možemo vječno biti ucjenjivani. Biće fudbala u ovoj zemlji, htio to neko ili ne.
Korektan intervju, slazem se sa svime osim izjave oko nogometnog saveza. Ja Komsica kao covjeka smatram sasvim korektnim i relativno pristojnim u odnosu na ostale politicare. Jedino sto smeta je nacin na koji bude izabran na svoju poziciju. Neznam tog Filipovica ali se potpuno slazem sa njegovim misljenjem.

exliberal

#144 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by exliberal » 22/07/2010 02:05

Problem Komsicevog pristupa politici je sto on uporno pokusava da napravi sliku da je Bosna i Hercegovina i on kao jedan od njenih predstavnika neki vazan igrac na medjunarodnoj sceni. Ajde pogledajmo realno, dvije trecine granice je sa Hr, ostatak je podjeljen izmedju Srbije i CG. I pored ovog nepovoljnog polozaja dalja podjela je u samoj Bosni gdje realno gledajuci 2 naroda ( ajde da kazemo negdje 50% nevoli drzavu u kojoj su sad i gledaju na komsije kao zastitnike).
Kao predstavnik jednog naroda ( da se nelazemo izabran glasovima drugog) Komsic ne da pridonosi smirivanju situacije nego i dalje potpiruje vatru, vatru koja opet najvise sanse ima da opece bosnjake.Nemojte mi sad pocet sa pricama da je on izabran od normalnog naroda ( i par srba i hrvata) \Do prije par mjeseci bosnjaci su se ubijali dokazujuci na forumu da to nije istna , sad vec javno n javljaju komentari jesmo izabrali smo ga i ako treba opet cemo....zaokret ha?
Bosna je okruzena srbima i hrvatima ( nemojte mi sad o crnogorcima....njihova "ljubav prema turcima" je vec legendarna) i oni to normalno koriste da bi provodili svoju politiku na teritorij tudje drzave. Takvi procesi se desavaju svugdje u svijetu i Bosna nije po tome specificna.
Ja mogu da shvatim da neki stari dedo ili nana nevide dalje od baste ali nemogu da shvatim da se forumasi toliko slijepi pored ociju i da se jos uvijek pale na ove djecije igre. Komic je ovdje samo da provodi politiku Lamdjije koji ga koristi ko trojanskog konja da bi postigao neke svoje ciljeve, ciljeve koji nemaju veze sa SDP i tom "gradjanskom" strankom
jednog lica.
Zato mnogi nemogu da progutaju Filipovicevu izjavu mada duboko unutra se slazu sa njim

ajdin.kahrovic

#145 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by ajdin.kahrovic » 22/07/2010 07:23

Od svih osoba koje podrzavaju ponovni izbor Zeljka Komsica za clana Predsjednistva BiH, da li mi neko moze objasniti zbog cega bih ja trebao glasati za njega, osvrcuci se iskljucivo na njegove uspjehe za vrijeme mandata 2006-2010?

Hvala :)

ajdin.kahrovic

#146 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by ajdin.kahrovic » 22/07/2010 07:30

Koji uvod :lol: :lol: :lol:
Mada nije ni cudo kad covjek pogleda iz kojih novina je iscupan. :-)

vivaldi

#147 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by vivaldi » 22/07/2010 09:16

ajdin.kahrovic wrote:Od svih osoba koje podrzavaju ponovni izbor Zeljka Komsica za clana Predsjednistva BiH, da li mi neko moze objasniti zbog cega bih ja trebao glasati za njega, osvrcuci se iskljucivo na njegove uspjehe za vrijeme mandata 2006-2010?

Hvala :)
Njegov najveci problem je sto mu prica i djela nisu u skladu.

On se od pocetka mandata namece kao clan presjednistva svih Bosanaca i Hercegovaca, a radijus kretanja mu je i dalje na frtalj drzave.

Apsolutno mi je nejasno, zasto npr. nije kupio 10 kila kafe i prije 15-tak dana otisao u Citluk kada su izgorile one fabrike, a desetine ljudi ostale bez posla? Zasto nije posjetio te ljude da im pruzi podrsku, pita ih kako su, moze li mi kako pomoci..

Zasto nije otisao u Posavinu kada su bile one katastrofalne poplave pa posjetio i Hrvate i Bosnjake i Srbe?
To su sve bile velike lokalne katastrofe stanovnistva kome je on predsjednik..

Nije mu to posao, naravno(nije mu posao ni da hoda Titovim stazama revolucije, ali za to uvijek ima vremena.), ali nije ni Obami pa je tri puta dolazio na one plaze i cistio nafte fleke jer je skontao gresku Busha nakon Katrine.
Da se razumijemo, i to je u sustini populizam, ali je to iznad svega cin politicke mudrosti.

Sve su to katastrofalne greske jer je to trebao raditi od prvog dana mandata, ako mu je cilj onakav kakav kaze da jeste.

Za razliku od njega Radmanovic i Silajdzic kao dominatni lideri jednog naroda ponasaju bas u skladu s onim sto pricaju i zagovaraju (bez prvog ne moze proci nijedna krsna slava, a bez drugog nijedna manifestacija sa predznakom islamski) i obojica egzistiraju u svom "haremu".

Corto Maltese

#148 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by Corto Maltese » 22/07/2010 09:30

sylar wrote:Pa ja ti mogu reci ono sta nije a sta je mozda i najbitnije: NIKADA NIJE OVU DRŽAVU NI U JEDNOM SVOM NASTUPU ILI IZJAVI PODIJELIO! UVIJEK JE BILA BIH JEDINSTVENA I SUVERENA I SVAKO KO DIRA U NJENO JEDINSTVO I SUVERENOST JE DOBIO PO PRSTIMA I NOSU!
Čemu svjedoči i ova izjava koja je naišla na nepodijeljenu podršku svih Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih dražavljana Bosne i Hercegovine: http://www.pressonline.rs/sr/vesti/repu ... va!!!.html

pici

#149 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by pici » 22/07/2010 09:42

Na prošlim izborima 2006 nisam izašao tako da nisam od onih koji su "nametnuli Komšića bilo kome" ove godine ću izać i zaokružit ga sa MERAKOM ;-) i jah potpadam pod red ostalih tako da mi najvjerovatnije neĆe puknut zabranu il ne uvažit glas ovi Tunjetovi :mrgreen: nek su Radmanović,Lepi i Raguž jedina opcija i profinaciJonalisti....poKAKIM vam se u DeMoNkratiČnost.

nosara

#150 Re: Komšić ima više glasova od Izetbegovića, Radončića i Harisa

Post by nosara » 22/07/2010 10:35

pici wrote:Na prošlim izborima 2006 nisam izašao tako da nisam od onih koji su "nametnuli Komšića bilo kome" ove godine ću izać i zaokružit ga sa MERAKOM ;-) i jah potpadam pod red ostalih tako da mi najvjerovatnije neĆe puknut zabranu il ne uvažit glas ovi Tunjetovi :mrgreen: nek su Radmanović,Lepi i Raguž jedina opcija i profinaciJonalisti....poKAKIM vam se u DeMoNkratiČnost.
Ja im ga namecem uvijek kad mogu i nametnucu ga posebno u oktobru, jerbo generalno volim da namecem i namecem svim klero-nacionalistima u ovoj drzavi... Nadam se da ce im se vecina gradjana iznametat u oktobru, pa da opet proslavimo oslobodjenje... :D

Post Reply