Sankcije Iranu?

Post Reply

Kako mislite da je najbolje da BIH reagira ako bi doslo do toga?

Da podrzi sankcije Iranu
42
26%
Da bude protiv
76
46%
Da bude suzdrzana
46
28%
 
Total votes: 164

makondo
Posts: 216
Joined: 12/03/2004 00:00

#176 Re: Sankcije Iranu?

Post by makondo »

Sto kaze stara narodna poslovica: "Dala baba dinar da udje u kolo i dva da izadje".

Tako se i BiH gurala u Savjet bezbjednosti UN-a i sad se nasla u cudu sto treba odluciti kako glasati u delikatnoj situaciji.

U principu, svidja mi se prica da pravednost treba biti ideja vodilja prilikom odlucivanja, ali nesto mi se cini da visoka politika ne funkcionise na taj nacin.

Prema tome, treba glasati ZA uvodjenje sankcija Iranu. BiH trenutno ceka odluku u prijem u MAP NATO-a, a od toga nema nista dok SAD ne daju zeleno svjetlo. Nadam se samo da ce nasi vlastodrsci imati dovoljno mudrosti da podrsku SAD bar malo unovce za korist nase drzave. Istovremeno, Iranu treba objasniti da nismo u prilici da se *urcimo pred Amerima itd. Naravno, drag nam je iranski narod, saosjecamo s njihovom patnjom, imamo razumijevanja za njih, i duboko smo im zahvalni za sve sto su ucinili, ali...
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#177 Re: Sankcije Iranu?

Post by bogoljub »

WASHINGTON - Dok svijet (pod američkim vodstvom) pregovara o potpunom odbacivanju nuklearnog oružja , u Pentagonu se ubrzano radi na razvijanju konvencionalnog oružja koje bi ga snagom udara moglo zamijeniti. Sposobna dohvatiti svaki komadić Zemlje u manje od sat vremena, nova tehnologija dobila je ime “Brzi globalni udar”, a prva verzija trebala bi biti osposobljena 2014. ili 2015. godine.

U praksi, piše New York Times, satelitski navođena raketa s bombom teškom pola tone mogla bi raznijeti špilju u kojoj se krije Osama bin Laden (ako se otkrije u kojoj je), pogoditi sjevernokorejsku raketu (dok je Pjongjang bude postavljao na lansirno mjesto) ili uništiti iransko nuklearno postrojenje. Sve bez kršenja povučenih nuklearnih granica. Rusija, koja je prije dva tjedna sa SAD-om potpisala novi START, ugovor o smanjenju strateškog nuklearnog naoružanja, sigurno se osjeća izigranom.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#178 Re: Sankcije Iranu?

Post by kiky »

ne postoji više neka visoka politika ...
u svijetu vlada haos i argument snage ...
un povelja je priča za malu djecu ...
sve ide u jako lošem smijeru ...
:D
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#179 Re: Sankcije Iranu?

Post by richa »

Sve mi se cini da se veliko sr**e sprema u svijetu, tako da nam je svejedno za sta cemo da glasamo.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#180 Re: Sankcije Iranu?

Post by jefferson »

bogoljub wrote:WASHINGTON - Dok svijet (pod američkim vodstvom) pregovara o potpunom odbacivanju nuklearnog oružja , u Pentagonu se ubrzano radi na razvijanju konvencionalnog oružja koje bi ga snagom udara moglo zamijeniti. Sposobna dohvatiti svaki komadić Zemlje u manje od sat vremena, nova tehnologija dobila je ime “Brzi globalni udar”, a prva verzija trebala bi biti osposobljena 2014. ili 2015. godine.

U praksi, piše New York Times, satelitski navođena raketa s bombom teškom pola tone mogla bi raznijeti špilju u kojoj se krije Osama bin Laden (ako se otkrije u kojoj je), pogoditi sjevernokorejsku raketu (dok je Pjongjang bude postavljao na lansirno mjesto) ili uništiti iransko nuklearno postrojenje. Sve bez kršenja povučenih nuklearnih granica. Rusija, koja je prije dva tjedna sa SAD-om potpisala novi START, ugovor o smanjenju strateškog nuklearnog naoružanja, sigurno se osjeća izigranom.
Ne osjeca, jer Rusi imaju napredniju MIRV tehnologiju koja je sposobna da nosi konvencionalne bojeve glave.
I sta se oni imaju osjecati izigrani? Do sada su americki porezni obveznici dali rusima preko 100 milijardi dolara za Nunn-Lugar program, a to nije duznost amerike nego dobra volja!
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#181 Re: Sankcije Iranu?

Post by Lincoln-Burrows »

Mislim da glas BiH nije nešto "vrlo važno" u donošenju ove odluke,
treba se odrediti ili ćemo biti za Amerikance i podržati sankcije ili
ćemo stati na stranu Irana i reći da ne želimo svjetskog policajca.

Suvišno mi je da komentiram ishod glasovanja,
iako moj glas ide protiv sankcija.
HORN1
Posts: 406
Joined: 21/04/2010 17:49

#182 Re: Sankcije Iranu?

Post by HORN1 »

jefferson wrote:
bogoljub wrote:WASHINGTON - Dok svijet (pod američkim vodstvom) pregovara o potpunom odbacivanju nuklearnog oružja , u Pentagonu se ubrzano radi na razvijanju konvencionalnog oružja koje bi ga snagom udara moglo zamijeniti. Sposobna dohvatiti svaki komadić Zemlje u manje od sat vremena, nova tehnologija dobila je ime “Brzi globalni udar”, a prva verzija trebala bi biti osposobljena 2014. ili 2015. godine.

U praksi, piše New York Times, satelitski navođena raketa s bombom teškom pola tone mogla bi raznijeti špilju u kojoj se krije Osama bin Laden (ako se otkrije u kojoj je), pogoditi sjevernokorejsku raketu (dok je Pjongjang bude postavljao na lansirno mjesto) ili uništiti iransko nuklearno postrojenje. Sve bez kršenja povučenih nuklearnih granica. Rusija, koja je prije dva tjedna sa SAD-om potpisala novi START, ugovor o smanjenju strateškog nuklearnog naoružanja, sigurno se osjeća izigranom.
Ne osjeca, jer Rusi imaju napredniju MIRV tehnologiju koja je sposobna da nosi konvencionalne bojeve glave.
I sta se oni imaju osjecati izigrani? Do sada su americki porezni obveznici dali rusima preko 100 milijardi dolara za Nunn-Lugar program, a to nije duznost amerike nego dobra volja!
Pa nisu im dali bezveze iz ljubavi. Sigurno su trašili nešto za uzvrat.
HORN1
Posts: 406
Joined: 21/04/2010 17:49

#183 Re: Sankcije Iranu?

Post by HORN1 »

Lincoln-Burrows wrote:Mislim da glas BiH nije nešto "vrlo važno" u donošenju ove odluke,
treba se odrediti ili ćemo biti za Amerikance i podržati sankcije ili
ćemo stati na stranu Irana i reći da ne želimo svjetskog policajca.

Suvišno mi je da komentiram ishod glasovanja,
iako moj glas ide protiv sankcija.
Kakve sankcije ja sam protiv. Sjetimo se Iraka i Iračkog hemijskog oružja i halabuke oko toga, a onda kad nije bilo oružja ni izvinite pogrešili smo, već i danas imamo patnje i ubijanja zbog nepostojećeg oružja.
Sjetite se uvođenja sankcija nama, da se nemožemo braniti i možeteli to opravdati. Zašto su nam uveli sankcije jesmoli mi koga napadali ili smo razvijali nuklearno oružje, nismo ali su nam pokušavali uzeti i pravo da se branimo. Pa su nam pošto nismo brzo poraženi kokano pomogli i to iz velike ljubavi prema nama. A i sad nas taj zapad drži u toru kao životinje recitemi iz kojeg razloga drže samo nas dok drugima daju slobodu kretanja.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#184 Re: Sankcije Iranu?

Post by ja71 »

jugasvili
Posts: 87
Joined: 20/04/2010 12:59

#185 Re: Sankcije Iranu?

Post by jugasvili »

ja71 wrote:Iranci vjerovatno traze podrsku:
http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/clanak/100426001
jadni ti iranci . toliko pametan narod a toliko glupi polticari , stvarno to nema nigdje na svijetu .
oni stvarni ne kontaju da je bih izabrala nato i sve sto ide uz to , ne mozes biti saveznik iranu i nato clan . :roll:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#186 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

jugasvili wrote:
ja71 wrote:Iranci vjerovatno traze podrsku:
http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/clanak/100426001
jadni ti iranci . toliko pametan narod a toliko glupi polticari , stvarno to nema nigdje na svijetu .
oni stvarni ne kontaju da je bih izabrala nato i sve sto ide uz to , ne mozes biti saveznik iranu i nato clan . :roll:

dok nisi član možeš....
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#187 Re: Sankcije Iranu?

Post by ja71 »

Da ostanemo neutralni nema smisla, jer time ni jedna strana nece biti zadovoljna.
ostaje ili da se qurcimo ili da kupimo vazelin.

Licno jesam protiv, ali je pitanje cijene koju bi smo kroz to platili.

Kakve represalije mozemo ocekivati ako glasamo protiv ?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#188 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

ja71 wrote:Da ostanemo neutralni nema smisla, jer time ni jedna strana nece biti zadovoljna.
ostaje ili da se qurcimo ili da kupimo vazelin.

Licno jesam protiv, ali je pitanje cijene koju bi smo kroz to platili.

Kakve represalije mozemo ocekivati ako glasamo protiv ?
vjerojatno nikakve...
jugasvili
Posts: 87
Joined: 20/04/2010 12:59

#189 Re: Sankcije Iranu?

Post by jugasvili »

osa wrote:
ja71 wrote:Da ostanemo neutralni nema smisla, jer time ni jedna strana nece biti zadovoljna.
ostaje ili da se qurcimo ili da kupimo vazelin.

Licno jesam protiv, ali je pitanje cijene koju bi smo kroz to platili.

Kakve represalije mozemo ocekivati ako glasamo protiv ?
vjerojatno nikakve...

vjerovatno nikakve ...zato sto cemo glasati za sankcije .

eto nastavi osino misljenje .
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#190 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

jugasvili wrote:
osa wrote:
ja71 wrote:Da ostanemo neutralni nema smisla, jer time ni jedna strana nece biti zadovoljna.
ostaje ili da se qurcimo ili da kupimo vazelin.

Licno jesam protiv, ali je pitanje cijene koju bi smo kroz to platili.

Kakve represalije mozemo ocekivati ako glasamo protiv ?
vjerojatno nikakve...

vjerovatno nikakve ...zato sto cemo glasati za sankcije .

eto nastavi osino misljenje .

zar misliš da će se ameri osloniti na glas bih u vijeću sigurnosti, ako budu išli s rezolucijom ići će sa zicerom, što se tiče glasanja bih, prvo ga treba usuglasiti u samoj bih, što vrlo često zna biti nepremostiva prepreka....
jugasvili
Posts: 87
Joined: 20/04/2010 12:59

#191 Re: Sankcije Iranu?

Post by jugasvili »

osa wrote: zar misliš da će se ameri osloniti na glas bih u vijeću sigurnosti, ako budu išli s rezolucijom ići će sa zicerom, što se tiče glasanja bih, prvo ga treba usuglasiti u samoj bih, što vrlo često zna biti nepremostiva prepreka....

bih nije suverena drzava i tu nema sta da se usaglasava . visoki je rijesio sta ce se i kako .
HORN1
Posts: 406
Joined: 21/04/2010 17:49

#192 Re: Sankcije Iranu?

Post by HORN1 »

jugasvili wrote:
ja71 wrote:Iranci vjerovatno traze podrsku:
http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/clanak/100426001
jadni ti iranci . toliko pametan narod a toliko glupi polticari , stvarno to nema nigdje na svijetu .
oni stvarni ne kontaju da je bih izabrala nato i sve sto ide uz to , ne mozes biti saveznik iranu i nato clan . :roll:
Ali se možeš sa pravim argumentima zalagati za ispravnu stvar a to je sloboda za sve i pravo na dostojanstven život bez straha i ugnjetavanja bilo koga.
Svi imaju jednaka prava i obaveze.
HORN1
Posts: 406
Joined: 21/04/2010 17:49

#193 Re: Sankcije Iranu?

Post by HORN1 »

ja71 wrote:Da ostanemo neutralni nema smisla, jer time ni jedna strana nece biti zadovoljna.
ostaje ili da se qurcimo ili da kupimo vazelin.

Licno jesam protiv, ali je pitanje cijene koju bi smo kroz to platili.

Kakve represalije mozemo ocekivati ako glasamo protiv ?
Popušili smo mi dosta represalija u zadnjih dvadeset godina a nismo nikom ništa bili krivi osim šzo smo bili živi.
Da nije bilo nekih zemalja poput Irana možda sad nebi ni postojali pa nebi mi bilo upitno kako ćemo glasati.
Ako stvorimo sebi još i neprijatelje od zemalja koje se nisu promišljale kako nam pomoći onda sigurno nemamo budućnosti jer koliko se je ovdje puta vršio genocid i pokušaj istrebljenja naroda, dosta puta.
Mislim da trebamo glasati protiv a amerikancima lijepo objasniti razloge, da mi kao mali moramo biti principjelni i nastojati sačuvati prijateljstvo sa svima pogotovo sa onima koji su nam priskočili u pomoć nesebično znajući da im nismo u mogućnosti vratiti istom mjerom.
Mali smo mi da si možemo dopustiti luksuz da gubimo nesebične prijatelje.
HORN1
Posts: 406
Joined: 21/04/2010 17:49

#194 Re: Sankcije Iranu?

Post by HORN1 »

jugasvili wrote:
osa wrote: zar misliš da će se ameri osloniti na glas bih u vijeću sigurnosti, ako budu išli s rezolucijom ići će sa zicerom, što se tiče glasanja bih, prvo ga treba usuglasiti u samoj bih, što vrlo često zna biti nepremostiva prepreka....

bih nije suverena drzava i tu nema sta da se usaglasava . visoki je rijesio sta ce se i kako .
Ako se visoki bude orjentisao šta je najboljwe za BiH narediće da se glasa protiv iz razloga da potakne druge da BiH privuču što pre sebi pa da nema izbora nego da glasa i djeluje onako kako njima odgovara.
Da su nas već primili u NATO nebi imali izbora i Iranci bi to lako prihvatili, ovako je sasvim druga stvar mi trebamo glasati da to bude u interesu BiH a to je protiv pa da nas pre integrišu. Srbija nam je dobar primjer ona uveliko koketira sa Rusijom pa je zapad i zbog tog razloga želi što pre integrisati.
rajvosa033
Posts: 9
Joined: 17/03/2010 05:20

#195 Re: Sankcije Iranu?

Post by rajvosa033 »

Istina da nam je Iran pomagao......ali isto tako istina gdje je god Iran imao uticaja da te drzave
nemaju sretnu buducnost...tacnije gdje god ima veci broj Sija(Sita) tu je belaj...Pakistan,Irak,svako
malo na vijestima sukob Sunija(sunita) I Sija(sita),Liban(Hesbolah Sije).
Gledajuci da smo mi Bosnjaci uglavnom Muslimani Sunije koji slijede vecinom
Hanefiski Mesheb i manji dio su Selefije ili Vehabije(Engleski naziv koji je u velikoj
mjeri prihvacen kod Bosnjaka) i da i po jednom i po drugom pravcu Sije nemaju bas simpatije,
pa zbog toga se nebi ni politicki vezao za Iran...

Ako cemo gledati iz Bosnjackog ugla,sto se prije udaljimo od Irana to bolje.Nama ne treba novi
Irak ili Pakistan, sto se tice sankcija Iranu,mislim da Iran ima ambicije da napravi nuklearnu bombu,
znamo stav Irana prema Izraelu i nebi bilo lijepo za Bliski Istok a i za cjeli svijet da Iran postane
nuklearna sila.Ali ako se vec mora birati izmedu SAD I Irana.....moj izbor SAD...
Last edited by rajvosa033 on 27/04/2010 06:08, edited 1 time in total.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#196 Re: Sankcije Iranu?

Post by Static-X »

zafrkana situJacia
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#197 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

avaz kaže ZA




Bosna i Hercegovina će odluku o tome hoće li podržati nove sankcije Iranu odgađati što je moguće duže, nadajući se da ona neće ni stići na dnevni red Vijeća sigurnosti (VS) Ujedinjenih naroda (UN) za vrijeme njenog mandata nestalne članice, saznaje "Dnevni avaz" iz diplomatskih izvora bliskih bh. vlastima.
Ako, ipak, na inicijativu Vašingtona bude glasanja u Vijeću sigurnosti, BiH će, najvjerovatnije, podržati Obaminu administraciju, s obzirom na to da u našoj zemlji postoji konsenzus o usmjerenju države ka evroatlantskim integracijama.
Mak na konac
- Ovo je težak izazov za BiH i najbolje bi bilo da naša zemlja uopće ne dođe u situaciju da mora birati između dvije zemlje koje su tradicionalni prijatelji. No, ako nam okolnosti ne budu išle naruku i ako dođe mak na konac, zna se gdje je mjesto BiH, koja je sada pred vratima NATO-a - kazao je naš izvor.
Posjeta iranskog ministra vanjskih poslova Manučera Motakija pokazala je da Iran ozbiljno shvata američku inicijativu i dodatno je pojačala pritisak na sve članice Vijeća sigurnosti, uključujući i BiH. Iran je još prije Motakijeve posjete slao svoje argumente bh. vlastima.
No, istovremeno, ni američka diplomatija nije ostala skrštenih ruku, dajući BiH do znanja da očekuje podršku. U oba slučaja se bh. vlast, tačnije Predsjedništvo BiH, u čijoj će direktnoj nadležnosti biti odluka o poziciji naše države, držalo konsenzusa da BiH teži da postane dio evroatlantskog geopolitičkog kruga.
Kako saznajemo, nedavni dolazak zamjenika američkog državnog sekretara Džejmsa Stajnberga (James Steinberg) u BiH imao je mnogo više veze sa sankcijama Iranu nego s inicijativom Španije za održavanje samita u Sarajevu.
Izgradnja odnosa
Istovremeno, američki ambasador u BiH Čarls Ingliš (Charles English) već je u nekoliko navrata razgovarao o ovom pitanju sa bh. zvaničnicima.
Ambasada SAD u Sarajevu, komentirajući Motakijev dolazak, za naš list saopćila je da smatra kako BiH ima pravo da gradi odnose s drugim državama.
- BiH kao suverena država ima pravo da održava bilateralne odnose s ostalim zemljama - kažu iz Američke ambasade.
Ali, istovremeno, napominju da su "SAD u direktnom kontaktu s Predsjedništvom BiH i Ministarstvom vanjskih poslova prenijele svoju duboku zabrinutost u vezi s Iranom".
Suzdržanost nije opcija
Opcija da BiH bude suzdržana prilikom glasanja u Vijeću sigurnosti najmanje je izgledna. Sjedinjene Države jučer su, po svom ambasadoru u Turskoj, jasno poručile toj državi da očekuju glas za rezoluciju, a da se "suzdržanost uopće ne razlikuje od glasanja protiv".
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#198 Re: Sankcije Iranu?

Post by Static-X »

Mozel se biti suzdrzan kako u tom glasanju :D
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#199 Re: Sankcije Iranu?

Post by osa »

Static-X wrote:Mozel se biti suzdrzan kako u tom glasanju :D
može, ali ...

"Sjedinjene Države jučer su, po svom ambasadoru u Turskoj, jasno poručile toj državi da očekuju glas za rezoluciju, a da se "suzdržanost uopće ne razlikuje od glasanja protiv".
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#200 Re: Sankcije Iranu?

Post by Static-X »

Onda nam nista drugo ne preostaje nego biti za.
Post Reply