Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#54276 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by MuaDib »

Kukavičluk i politika nezamjeranja dominantnom narativu, nesposobnost da se detektira pritisak bošnjačkog nacionalizma u službi nekolicine političkih morona koji svoju potkapacitiranost nadoknađuju populistickim buđenjem nacionalistickih strasti, NS vodi u gubitak i samoizdaju proklamovanih ciljeva. Ako zbog glupih trivijalnosti oko zastava olako gubite članove koji smanjuju etničku distancu, i ne znate sačuvati ljude, za koje vas isti ovi kriticari optužuju da ih nemate u većinski srpskim i hrvatskim krajevima, o kakvoj mi inkluzivnoj stranci pričamo. Čista nesposobnost političkog djelovanja i trasa sigurnog uklapanja u sistem, koji ce NS samljeti i ispljuniti kao još jednu kvazigrađansku podvalu.
User avatar
dulekrele
Posts: 3840
Joined: 10/04/2014 18:25

#54277 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dulekrele »

Najbolje bi im bilo da se samougase. Bezmude stranke nisu uopste potrebne.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#54278 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Login77777 wrote: 03/11/2022 22:57 Pa sta ako nije gledao. Kao to nesto bitno sinoc bilo da svako mora gledati.
Ah, izgovori...
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#54279 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Point. »

Login77777 wrote: 03/11/2022 22:57 Pa sta ako nije gledao. Kao to nesto bitno sinoc bilo da svako mora gledati.
Možda tebi u Cirihu nije bitno ali govor ambasadora u UN bi trebao biti bitan za jednog političara. Evo i da je gledao LZN cijelu noć sa ženom i zaspao na kauču, sutradan bi kroz medije saznao za govor i poslušao ga.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#54280 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Point. »

MuaDib wrote: 03/11/2022 22:57 Kukavičluk i politika nezamjeranja dominantnom narativu, nesposobnost da se detektira pritisak ]bošnjačkog nacionalizmau službi nekolicine političkih morona koji svoju potkapacitiranost nadoknađuju populistickim buđenjem nacionalistickih strasti, NS vodi u gubitak i samoizdaju proklamovanih ciljeva. Ako zbog glupih trivijalnosti oko zastava olako gubite članove koji smanjuju etničku distancu, i ne znate sačuvati ljude, za koje vas isti ovi kriticari optužuju da ih nemate u većinski srpskim i hrvatskim krajevima, o kakvoj mi inkluzivnoj stranci pričamo. Čista nesposobnost političkog djelovanja i trasa sigurnog uklapanja u sistem, koji ce NS samljeti i ispljuniti kao još jednu kvazigrađansku podvalu.
U moru šupljatorskih postova, ovaj je u vrhu šuplje priče.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#54281 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nles »

MuaDib wrote: 03/11/2022 22:57 Kukavičluk i politika nezamjeranja dominantnom narativu, nesposobnost da se detektira pritisak bošnjačkog nacionalizma u službi nekolicine političkih morona koji svoju potkapacitiranost nadoknađuju populistickim buđenjem nacionalistickih strasti, NS vodi u gubitak i samoizdaju proklamovanih ciljeva. Ako zbog glupih trivijalnosti oko zastava olako gubite članove koji smanjuju etničku distancu, i ne znate sačuvati ljude, za koje vas isti ovi kriticari optužuju da ih nemate u većinski srpskim i hrvatskim krajevima, o kakvoj mi inkluzivnoj stranci pričamo. Čista nesposobnost političkog djelovanja i trasa sigurnog uklapanja u sistem, koji ce NS samljeti i ispljuniti kao još jednu kvazigrađansku podvalu.
Da prevedem sa supljatorskog na bosanski:

Zadatak vecinski bosnjackih gradjanskih stranaka (jersamo takve i postoje u BiH) je da vjecito dokazuju srpskim i hrvatskim nacionalistima kako su za zajednicku drzavu. To ce najbolje uciniti tako sto ce kritikovati Bosnjake, pogotovo one koji se usude da kazu "car je go". Osim toga, obaveza im je da u rukovodece pozicije i na liste za izbore uzmu bar dvije trecine nebosnjaka, iako ce na izborima dobiti max. 5% nebosnjackih glasova.
Ako se nekad usude da kritikuju pasjaluk onih drugih nacionalista, npr. zbog isticanja cetnickih ili ustaskih insignija, onda je valjda jasno da su podlegli pritisku pritajenih bosnjackih nacionalista u vlastitim redovima. A ako nekad do clanova srpske i hrvatske nacionalnosti ipak stigne "zov otecetstva", pa pokazu do tada vjesto skrivano cetnistvo/ustastvo, valjda je jasno da je stranka kriva za to, jer nije bila doista gradjanska.
User avatar
Login77777
Posts: 8686
Joined: 18/05/2021 09:11

#54282 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Login77777 »

Point. wrote: 03/11/2022 23:08
Login77777 wrote: 03/11/2022 22:57 Pa sta ako nije gledao. Kao to nesto bitno sinoc bilo da svako mora gledati.
Možda tebi u Cirihu nije bitno ali govor ambasadora u UN bi trebao biti bitan za jednog političara. Evo i da je gledao LZN cijelu noć sa ženom i zaspao na kauču, sutradan bi kroz medije saznao za govor i poslušao ga.
Daj majstore Arnaut je bitan na politickoj sceni kao ja.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#54283 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nles »

dulekrele wrote: 03/11/2022 23:06 Najbolje bi im bilo da se samougase. Bezmude stranke nisu uopste potrebne.
Ne trebaju da se ugase, ali bi morali odustati od nekih iluzija.
Npr. da se gradjansko opredjeljenje dokazuje stavljanjem na izborne liste kandidata drugih nacija, napabircene s kolca i konopca.
Onaj ko je za gradjansku drzavu, vec ce to vremenom pokazati. Oni drugi i ne trebaju nikome.
Pogotovo neka tamo Boska, koja svoje gradjansko opredjeljenje pokazuje tolerisanjem nacionalistickih simbola.
User avatar
Login77777
Posts: 8686
Joined: 18/05/2021 09:11

#54284 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Login77777 »

nles wrote: 03/11/2022 23:19
dulekrele wrote: 03/11/2022 23:06 Najbolje bi im bilo da se samougase. Bezmude stranke nisu uopste potrebne.
Ne trebaju da se ugase, ali bi morali odustati od nekih iluzija.
Npr. da se gradjansko opredjeljenje dokazuje stavljanjem na izborne liste kandidata drugih nacija, napabircene s kolca i konopca.
Onaj ko je za gradjansku drzavu, vec ce to vremenom pokazati. Oni drugi i ne trebaju nikome.
Pogotovo neka tamo Boska, koja svoje gradjansko opredjeljenje pokazuje tolerisanjem nacionalistickih simbola.
Pusti gradjansku od toga nema nista bez rata.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#54285 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by nles »

Login77777 wrote: 03/11/2022 23:18
Point. wrote: 03/11/2022 23:08

Možda tebi u Cirihu nije bitno ali govor ambasadora u UN bi trebao biti bitan za jednog političara. Evo i da je gledao LZN cijelu noć sa ženom i zaspao na kauču, sutradan bi kroz medije saznao za govor i poslušao ga.
Daj majstore Arnaut je bitan na politickoj sceni kao ja.
Pa mogao je biti bitan. Imao je on i svijetlih momenata, dobrih ideja... toliko da sam bio spreman da zaboravim njegovu politicku proslost.
Ali, ako se za racun neke eventualne buduce koalicije pravi lud, onda...
User avatar
Login77777
Posts: 8686
Joined: 18/05/2021 09:11

#54286 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Login77777 »

nles wrote: 03/11/2022 23:21
Login77777 wrote: 03/11/2022 23:18

Daj majstore Arnaut je bitan na politickoj sceni kao ja.
Pa mogao je biti bitan. Imao je on i svijetlih momenata, dobrih ideja... toliko da sam bio spreman da zaboravim njegovu politicku proslost.
Ali, ako se za racun neke eventualne buduce koalicije pravi lud, onda...
Ja bio gotovo zaboravio da je jos aktivan da nije bilo one slike s onim likom iz HDZ. :mrgreen:
User avatar
vee-jay
Posts: 8743
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#54287 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vee-jay »

Procitao sam taj interviju Boske Cavar na Bljesku.
Ima logike u njenom razmisljanju i vidjenju tog njenog svijeta -- iako nije moj svijet.
Nije trebala to reci o Draganu Miokovicu - prvenstveno jer nije istina ... iaoko, on na tviteru jeste relativno "impuslivan".

Da, moze se reci da je ovo sustinska greska NSa -- a ne Boske Cavar.
Prvenstveno jer ne komuniciraju i ne objasnjavaju.

Vec deset godina ja pisem na forumu da je najveci problem ljevice u BiH -- a time i jedan od generalno najvecih problema u BiH -- da ju vode Sarajlije, kojima je Sarajevo centar svijeta koji je nista veci od kantona.
Ne putuje se, ne hoda se, ne prica se, ne govori se ... jednostavno su ljudi lijeni i samozaljubljeni.

Bilo kako bilo, ja iskreno ne znam hoce li i kako ce NS ovo prezivjeti.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#54288 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

najveci problem BiH je da nema niko ko je za BiH, a da ima pojma sta je drzava i kako se pravi.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#54289 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Nierika »

eyesburn wrote: 03/11/2022 09:35
Nierika wrote: 02/11/2022 22:01 Sad je vjerovatno tolerantnije nego friško nakon rata.
totalno obrnuto.
Zašto?
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#54290 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

vee-jay wrote: 04/11/2022 00:00

Vec deset godina ja pisem na forumu da je najveci problem ljevice u BiH -- a time i jedan od generalno najvecih problema u BiH -- da ju vode Sarajlije, kojima je Sarajevo centar svijeta koji je nista veci od kantona.
Ne putuje se, ne hoda se, ne prica se, ne govori se ... jednostavno su ljudi lijeni i samozaljubljeni.

Bilo kako bilo, ja iskreno ne znam hoce li i kako ce NS ovo prezivjeti.
Prije će problem biti da se čeka da Sarajevo donese ljevicu u druga mjesta. Niko ne brani nikome van Sarajeva da krene ljevicom. Lijeno se i samozaljubljeno, čeka se da neko drugi uradi posao.

Preživjet će.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#54291 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Point. »

Login77777 wrote: 03/11/2022 23:18
Point. wrote: 03/11/2022 23:08

Možda tebi u Cirihu nije bitno ali govor ambasadora u UN bi trebao biti bitan za jednog političara. Evo i da je gledao LZN cijelu noć sa ženom i zaspao na kauču, sutradan bi kroz medije saznao za govor i poslušao ga.
Daj majstore Arnaut je bitan na politickoj sceni kao ja.
Nema veze, ali lik laže da nije gledao.
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#54292 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Škobo Habu »

vee-jay wrote: 04/11/2022 00:00 Procitao sam taj interviju Boske Cavar na Bljesku.
Ima logike u njenom razmisljanju i vidjenju tog njenog svijeta -- iako nije moj svijet.
Nije trebala to reci o Draganu Miokovicu - prvenstveno jer nije istina ... iaoko, on na tviteru jeste relativno "impuslivan".

Da, moze se reci da je ovo sustinska greska NSa -- a ne Boske Cavar.
Prvenstveno jer ne komuniciraju i ne objasnjavaju.

Vec deset godina ja pisem na forumu da je najveci problem ljevice u BiH -- a time i jedan od generalno najvecih problema u BiH -- da ju vode Sarajlije, kojima je Sarajevo centar svijeta koji je nista veci od kantona.
Ne putuje se, ne hoda se, ne prica se, ne govori se ... jednostavno su ljudi lijeni i samozaljubljeni.

Bilo kako bilo, ja iskreno ne znam hoce li i kako ce NS ovo prezivjeti.
Tvoje mišljenje je čisti ljevičarski hupsterluk, baš koliko su razlozi za famoznu suzdržanost čisto sranje.

Evo i zašto:
Mostar je grad u kojem je nacionalni sukob između Hrvata i Bošnjaka bio težak. Nakon toga je grad obojen nacionalnim simbolima i jednog i drugog naroda. Razumijem stav moje bivše kolegice Irme Baralije o tome da moramo težiti liberalnoj neutralnosti o ovim pitanjima. Ipak, ja podržavam takav stav kada u podijeljenom društvu poput Mostara svi konsezualno dođemo do istog zaključka. Ovdje je bila ambicija da se sa jedne strane nametne rješenje, a ja sam uvijek suzdržana kod takvog metoda djelovanja. Stava sam da u društvu kakvo je mostarsko, moramo biti puno pažljiviji i osjetljiviji prema nacionalnim simbolima.
Wow! Po mišljenju gospođe Čavar, građanski vid aktivizma i borba za moderne civilizacijske vrijednosti, podrazmjevaju i stepen tolerancije spram ratnih zastava, kao što su, je l', zastava tzv. HR HB ili zastava A RBiH?

Ona, čak, izričito smatra da se takav vid ratne zaostavštine mora inkorporirati u zajedničKe vrijednosti post-daytonske BiH!?

Druga stvar, mostarska svakodnevnica ili zbilja, po njenom mišljenju, podrazumjeva sasvim drugačije političke parametre kada je u pitanju zaostavština hrvatsko-bošnjačkog sukoba? Državni simboli su upravo "patentirali" kako bi se našao neki vid zajedničkih vrijednosti svi žitelja BiH, upravo da bi nam se budućnost odmakla od ratne zbilje.

Po čemu je to Mostar "poseban" od jednog Brčkog - kada je u pitanju ratna trauma? Kako su se to u Brčkom mogli dogovoriti oko simbola, sve tri strane, dok u Mostaru, nakon gotovo trideset godina imamo stanje?

Argumentacija Boške Čavar je šuplja k'o đevđir. Tvrditi da NS postaje kopija DF, dok ona sama i dalje insistira na statusu qou u Mostaru, potpuna je nebuloza, jer ona i nema nikakvo riješenje za trenutnu situaciju - osim da se sačeka. Super je što je Boška priznala da je mržnja u Mostaru optimalna, tako da nema uopšte razloga da se ona ljuti na konstatacije da je isti podjeljen. Sama je potvrdila da jeste.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3028
Joined: 25/06/2014 14:16

#54293 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kakotakonikako »

Škobo Habu wrote: 04/11/2022 10:14
vee-jay wrote: 04/11/2022 00:00 Procitao sam taj interviju Boske Cavar na Bljesku.
Ima logike u njenom razmisljanju i vidjenju tog njenog svijeta -- iako nije moj svijet.
Nije trebala to reci o Draganu Miokovicu - prvenstveno jer nije istina ... iaoko, on na tviteru jeste relativno "impuslivan".

Da, moze se reci da je ovo sustinska greska NSa -- a ne Boske Cavar.
Prvenstveno jer ne komuniciraju i ne objasnjavaju.

Vec deset godina ja pisem na forumu da je najveci problem ljevice u BiH -- a time i jedan od generalno najvecih problema u BiH -- da ju vode Sarajlije, kojima je Sarajevo centar svijeta koji je nista veci od kantona.
Ne putuje se, ne hoda se, ne prica se, ne govori se ... jednostavno su ljudi lijeni i samozaljubljeni.

Bilo kako bilo, ja iskreno ne znam hoce li i kako ce NS ovo prezivjeti.
Tvoje mišljenje je čisti ljevičarski hupsterluk, baš koliko su razlozi za famoznu suzdržanost čisto sranje.

Evo i zašto:
Mostar je grad u kojem je nacionalni sukob između Hrvata i Bošnjaka bio težak. Nakon toga je grad obojen nacionalnim simbolima i jednog i drugog naroda. Razumijem stav moje bivše kolegice Irme Baralije o tome da moramo težiti liberalnoj neutralnosti o ovim pitanjima. Ipak, ja podržavam takav stav kada u podijeljenom društvu poput Mostara svi konsezualno dođemo do istog zaključka. Ovdje je bila ambicija da se sa jedne strane nametne rješenje, a ja sam uvijek suzdržana kod takvog metoda djelovanja. Stava sam da u društvu kakvo je mostarsko, moramo biti puno pažljiviji i osjetljiviji prema nacionalnim simbolima.
Wow! Po mišljenju gospođe Čavar, građanski vid aktivizma i borba za moderne civilizacijske vrijednosti, podrazmjevaju i stepen tolerancije spram ratnih zastava, kao što su, je l', zastava tzv. HR HB ili zastava A RBiH?

Ona, čak, izričito smatra da se takav vid ratne zaostavštine mora inkorporirati u zajedničKe vrijednosti post-daytonske BiH!?

Druga stvar, mostarska svakodnevnica ili zbilja, po njenom mišljenju, podrazumjeva sasvim drugačije političke parametre kada je u pitanju zaostavština hrvatsko-bošnjačkog sukoba? Državni simboli su upravo "patentirali" kako bi se našao neki vid zajedničkih vrijednosti svi žitelja BiH, upravo da bi nam se budućnost odmakla od ratne zbilje.

Po čemu je to Mostar "poseban" od jednog Brčkog - kada je u pitanju ratna trauma? Kako su se to u Brčkom mogli dogovoriti oko simbola, sve tri strane, dok u Mostaru, nakon gotovo trideset godina imamo stanje?

Argumentacija Boške Čavar je šuplja k'o đevđir. Tvrditi da NS postaje kopija DF, dok ona sama i dalje insistira na statusu qou u Mostaru, potpuna je nebuloza, jer ona i nema nikakvo riješenje za trenutnu situaciju - osim da se sačeka. Super je što je Boška priznala da je mržnja u Mostaru optimalna, tako da nema uopšte razloga da se ona ljuti na konstatacije da je isti podjeljen. Sama je potvrdila da jeste.
:thumbup:

Pravo u sridu.

Poslije ovoga posta moze se tema zakljucati.

:bih:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#54294 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by agent_zero »

Boška Ćavar i Damir Nikšić - napolje iz NS!
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#54295 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by MuaDib »

nles wrote: 03/11/2022 23:14 Da prevedem sa supljatorskog na bosanski:

Zadatak vecinski bosnjackih gradjanskih stranaka (jersamo takve i postoje u BiH) je da vjecito dokazuju srpskim i hrvatskim nacionalistima kako su za zajednicku drzavu. To ce najbolje uciniti tako sto ce kritikovati Bosnjake, pogotovo one koji se usude da kazu "car je go". Osim toga, obaveza im je da u rukovodece pozicije i na liste za izbore uzmu bar dvije trecine nebosnjaka, iako ce na izborima dobiti max. 5% nebosnjackih glasova.
Ako se nekad usude da kritikuju pasjaluk onih drugih nacionalista, npr. zbog isticanja cetnickih ili ustaskih insignija, onda je valjda jasno da su podlegli pritisku pritajenih bosnjackih nacionalista u vlastitim redovima. A ako nekad do clanova srpske i hrvatske nacionalnosti ipak stigne "zov otecetstva", pa pokazu do tada vjesto skrivano cetnistvo/ustastvo, valjda je jasno da je stranka kriva za to, jer nije bila doista gradjanska.
Potpuno pogrešno razumijevanje situacije na terenu i dokaz nesposobnosti političkog razumijevanja onoga što je napisano. Boška je primjer pritiska samo zato što je žena Boška, da je Belkisa ni 10% pritiska ne bi bilo. I tu je problem koji nažalost većina Bošnjaka ne vidi, jer se traži stalno neka lojalnost prema većinskom mišljenju i onome što bošnjački establišment smatra prihvatljivim. Odluka koja se temelji na premisi bošnjački kontra hrvatski vijećnici, a čiji je predmet tretman nacionalnih simbola konstitutivnih naroda, na način da se bez široke javne rasprave traži njihovo uklanjanje iz javnog prostora, tobože u korist državnih simbola jeste predmet koji potencira sukobe i tendencije ka sukobima. Jer bi se to pretvorilo u proganjanje šahovnice i ljiljana, a niko se ne bi ni počešao u pogledu tretmana državnih simbola. Takve odluke traže široku javnu raspravu i uključivanje svih zainteresiranih strana, a ne puko političko nadmudrivanje.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#54296 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sehohari »

MuaDib wrote: 04/11/2022 19:51
nles wrote: 03/11/2022 23:14 Da prevedem sa supljatorskog na bosanski:

Zadatak vecinski bosnjackih gradjanskih stranaka (jersamo takve i postoje u BiH) je da vjecito dokazuju srpskim i hrvatskim nacionalistima kako su za zajednicku drzavu. To ce najbolje uciniti tako sto ce kritikovati Bosnjake, pogotovo one koji se usude da kazu "car je go". Osim toga, obaveza im je da u rukovodece pozicije i na liste za izbore uzmu bar dvije trecine nebosnjaka, iako ce na izborima dobiti max. 5% nebosnjackih glasova.
Ako se nekad usude da kritikuju pasjaluk onih drugih nacionalista, npr. zbog isticanja cetnickih ili ustaskih insignija, onda je valjda jasno da su podlegli pritisku pritajenih bosnjackih nacionalista u vlastitim redovima. A ako nekad do clanova srpske i hrvatske nacionalnosti ipak stigne "zov otecetstva", pa pokazu do tada vjesto skrivano cetnistvo/ustastvo, valjda je jasno da je stranka kriva za to, jer nije bila doista gradjanska.
Potpuno pogrešno razumijevanje situacije na terenu i dokaz nesposobnosti političkog razumijevanja onoga što je napisano. Boška je primjer pritiska samo zato što je žena Boška, da je Belkisa ni 10% pritiska ne bi bilo. I tu je problem koji nažalost većina Bošnjaka ne vidi, jer se traži stalno neka lojalnost prema većinskom mišljenju i onome što bošnjački establišment smatra prihvatljivim. Odluka koja se temelji na premisi bošnjački kontra hrvatski vijećnici, a čiji je predmet tretman nacionalnih simbola konstitutivnih naroda, na način da se bez široke javne rasprave traži njihovo uklanjanje iz javnog prostora, tobože u korist državnih simbola jeste predmet koji potencira sukobe i tendencije ka sukobima. Jer bi se to pretvorilo u proganjanje šahovnice i ljiljana, a niko se ne bi ni počešao u pogledu tretmana državnih simbola. Takve odluke traže široku javnu raspravu i uključivanje svih zainteresiranih strana, a ne puko političko nadmudrivanje.
Izdvojio sam nekoliko fraza u tvom postu, na koje bi želio da odgovorim.

Kao prvo, govoriti kako je pritisak nastao zbog etničke pripadnosti jednostavno nije tačno. Prošli put kada je ponašanje vijećnika u Mostaru podigla ovoliku prašinu - tokom izbora gradonačelnika - mediji su prije svega kritikovali Baraliju, a ne gospođu Ćavar. A i to je se samo odnosilo na medije koji su se uopšte izrazili kritički. Veliki dio javnosti je tada izrazio razumijevanje za jednu odluku kojom se ipak dokazuje da NS nije nekakvo lijevo krilo "SDA politike".

Kao drugo, ne traži se "lojalnost prema bošnjačkom mišljenju", već lojalnost prema državi. To što primarno pripadnici samo jednog naroda stoje iza iste je nešto drugo i ukazuje na problem kod druga dva naroda.

Osim toga, ponašanje Ćavar bi imalo smisla da je u istom momentu i pozvala na organizaciju javne diskusije kroz koju bi se napokon ta teška tema mogla početi konkretno riješavati. Ovo ovako samo daje dojam jednog običnog bježanja od odgovornosti, kao eto, nije još vrijeme za to, pa treba sačekati do 2067. dok se to samo ne riješi. Tako su i srpski nacionalisti govorili kada je bilo pitanja poput državnih registracija ili povrata imovine. Kao, nije još vrijeme za to.

Druga stvar koja se kroz tvoj komentar malo po malo vidi je da i sam politiku gledaš kroz nacionalno obojene naočale. Gradske vijećnike dijeliš na hrvatske i bošnjačke, iako bi sama pripadnost liberalnoj stranci poput NS podrazumijevala da ti je etnički identitet tek sekundarna stvar, a ne da se kroz sva svoja javna obraćanja oglašavaš kao predstavnik Hrvata i hvališ kao "čuvar od selama i merhabisanja". Da je takva jedna politčarka u nekoj zemlji poput Njemačke, čijim idealima valjda uvažena autorica tog komentara na društvenim mrežama teži, bila bi izbačena iz stranke i najvjerovatnije završila sa krivičnom prijavom zbog izazivanja mržnje.

Neću ovdje ni govoriti o tome kako je za tebe izgleda zastava paradržavne tvorevine koja je vršila agresiju na - valjda i tvoju - zemlju ista kao i ona sa ljiljanima, ili da ti je prva asocijacija na ovu odluku progon nacionalnih simbola, a ne smanjivanje nacionalističkog, uvredljivog zapišavanja teritorija ili krajno poštivanje državnih simbola.
Bazinga1234
Posts: 7623
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#54297 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Bazinga1234 »

Evo Boška je sad bila na BHT1
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#54298 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bloo wrote: 02/11/2022 16:35 http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/zr ... boske-5451
Žrtvovanje suzdržane Boške

Međutim, ova provokacija SDA nije bila namijenjena njihovim koalicijskim partnerima iz HDZ-a, nego je namještana kao ofsajd zamka za građansku i multietničku opoziciju u Gradskom vijeću Mostara koja je nakon zadnjih izbora spala na dva slova: NS, odnosno Naša stranka. Nekoliko je poruka ove priče

U Bosni i Hercegovini je krenula sezona sastavljanja vlada koja nekad potraje i do sljedećeg izbornog ciklusa. U toj matematici imamo tri nepoznanice od koje su dvije, manje više, riješene, a treću još čekamo. Pojednostavljeno rečeno, u srpskom korpusu pobijedio je SNSD Milorada Dodika sa svojim starim i novim koalicijskim partnerima, a u hrvatskom korpusu HDZ, odnosno njihov politički NGO, Hrvatski narodni sabor. U bošnjačkom korpusu koji je politički pluralniji od ova dva ranije spomenuta, dva bloka su manje više izjednačena. Jedan čine SDA i DF, a drugi tzv. sarajevska trojka SDP, Narod i pravda (NiP) i Naša stranka (NS). Međutim, ta dva bloka nisu fiksirana ni homogena. Pogotovo ovaj drugi. Već tjednima se kroz aktivnu medijsku kampanju SDA-DF medija SDP želi privesti na stranu bošnjačkog bloka koji se predstavlja kao građanski. U tome im pomaže i dio visokorangiranog članstva SDP-a koji je za razliku od stranke u otvorenoj koaliciji sa SDA-DF blokom poput, primjerice, Vojina Mijatovića, bivšeg SNSD-ovca, sada SDP-ovca koji je u izborima za predsjedništvo otvoreno podržao Željka Komšića, umjesto svog partijskog kandidata Denisa Bećirovića.

Tako je kampanja sabotaže nastojanja sarajevske trojke da sastavi federalnu i državnu vlast bez SDA-DF bloka ovoga tjedna došla i do Mostara. Tamošnji SDA je na gradskom vijeću predložio da se u svim ustanovama u vlasništvu grada (gradskoj upravi i gradskim poduzećima, ali i školama i kulturnim institucijama) ističu isključivo državni simboli. Naoko banalan prijedlog. Ali u gradu kao što je Mostar, vrag je u detaljima. A detalji su “isključivo državni simboli” i u “svim ustanovama u vlasništvu grada”. Dio gradskih institucija u poslijeratnom vremenu su postale i kulturne institucije hrvatskog naroda u BiH, poput, primjerice Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača ili HNK-a Mostar. Autoru ovog članka bi sigurno bilo draže da mostarske kulturne institucije nisu u imenu nacionalne, ali nažalost, ta je povijesna epizoda prokockana, a zvala se Jugoslavija. Istovremeno, najmanji narod u tronacionalnoj državi ima pravo na svoje kulturne institucije, kao što ih imaju Talijani u Puli, Srbi u Vukovaru, Mađari u Subotici, ili ako hoćemo ići geografski malo dalje, ali i politički bliže ovom slučaju: Flamanci u Bruxellesu, Katalonci u Barceloni. Da budemo potpuno jasni, u kulturnim institucijama “s hrvatskim predznakom” uvijek stoji državna zastava Bosne i Hercegovine (što nije slučaj u Republici Srpskoj), a uz nju ide i neslužbena zastava hrvatskog naroda u BiH, odnosno nekadašnja zastava Hrvatske Zajednice Herceg Bosne. Jasno je da ta zastava Bošnjacima u Mostaru izaziva, u najmanju ruku, nelagodu jer je značajan broj njih pod tom zastavom prognan, maltretiran, utamničen i(li) mučen u logorima HVO-a. Međutim, taj problem se ne rješava jednostranim skidanjem nacionalnih simbola, nego sustavnom izgradnjom političke, socijalne i kulturne infrastrukture za pomirenje što se u ovoj državi nije dogodila od završetka rata.

Prijedlog “Odluke o isticanju obilježja na i unutar objekata gradske uprave, javnih poduzeća i ustanova u vlasništvu Grada Mostara”, zapravo je trebala biti odluka o zabrani isticanja nacionalnih simbola hrvatskog naroda ispred i u kulturnim institucijama u Mostaru. Drugim riječima, čista politička provokacija koja bi doprinijela daljnjem produbljivanju razdora između Bošnjaka i Hrvata koji je svakim danom sve veći u ovo postizborno vrijeme. Međutim, ova provokacija SDA nije bila namijenjena njihovim koalicijskim partnerima iz HDZ-a, nego je namještana kao ofsajd zamka za građansku i multietničku opoziciju u Gradskom vijeću Mostara koja je nakon zadnjih izbora spala na dva slova: NS, odnosno Naša stranka. Gradska vijećnica i članica Naše stranke, Boška Ćavar, glasala je suzdržano o prijedlogu SDA-DF. Da je glasala za kao njena stranačka kolegica Irma Baralija, iz HNK Mostar i ispred HD Herceg Stjepan Kosača bi se uklonile zastave hrvatskog naroda u BiH. Svjesna političkih i društvenih reperkusija te odluke, Ćavar je odlučila biti suzdržana.

Ubrzo je Boška Ćavar u bošnjačkim medijima i među gradskim vijećnicima (nikog drugog doli građanskog i multietničkog SDP-a!) proskribirana kao HDZ-ova igračica s klupe, iako je svoju političku karijeru, a i glasačku podršku izgradila na građanskom aktivizmu protiv razornih prostornih politika i korupcije HDZ-a BiH u Mostaru. Naša stranka je ubrzo reagirala priopćenjem u kojem se ogradila od odluke svoje gradske vijećnice i njen slučaj poslala na stranački disciplinski postupak. Da nisu to učinili, sarajevski mediji bi ih sahranili, a SDP-ovi “disidenti” bi dobili potvrdu svog argumenta da treba ići u koaliciju sa SDA-a jer su Naša stranka i Narod i pravda, zapravo izdajice.

Nekoliko je poruka ove priče. Prva i općenita: politika je umijeće bavljenja simbolima. Ako želite izazvati emocionalne reakcije masa i vijest od dva dana trajanja, bavite se simbolima, a ne pravim problemima tih masa poput nefunkcionalnog zdravstvenog sustava, loše infrastrukture, malih plaća i slično. Druga i specifična: svi Hrvati u Hercegovini su zapravo HDZ-ovci i nacionalisti. A ako i nisu na prvu, onda ih treba namamiti u zamku i razotkriti. Drugim riječima, jedini dobri Hrvati su oni koji lojalno i bespogovorno slijede SDA-ovske politike i scenarije koji guraju Bosnu i Hercegovinu u propast. Dakle – Željko Komšić! Treća i dnevnopolitička poruka je: SDA i DF su spremni na sve da ostanu na vlasti!

Mario Kikaš, Bilten.org
:thumbup:
noviforumas
Posts: 3001
Joined: 12/08/2016 22:28

#54300 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by noviforumas »

Joj Boske cega se uhvatila :lol:
"Selam i merhaba nisu pozdravi u Bosni i Hercegovini, više nisam članica Naše stranke…"
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/27 ... _quot.html
Locked