Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#54201 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by El_comadante »

teskeredzic_22 wrote: 02/11/2022 14:07
Grean wrote: 02/11/2022 13:49

Kakve to ima veze sa odavanjem pocasti ovima iz Dobrovoljcke? Ne skreci sa teme.
Stvarno ?
Tada nije postojao SNSD pa to nema veze s Dobrovoljačkom , u kom je ovo rangu ?
Evo sad i meni nije jasno kakve SNSD ima veze sa Dobrovoljačkoj?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#54202 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 02/11/2022 13:28
Hank Paldum wrote: 02/11/2022 11:03
:lol: Pa to je good cop bad cop ponašanje.
Slično kada Mulahusić nešto izjavi pa SDA kaže "to nije naš stav" a on blizak njima a oni bliski njemu i on otvoreno obavlja za stranku prljav posao dok oni glume finoću.
Čudo se kod SDA odmah prokuži igra dok se kod Njihove Stranke pojedini i dalje prave naivni :oops:
Koliko je jos bilo ispada sdaovaca da se nikad nisu ogradili ili su brsnili svoje clanove i nakon raznih ispada?
Boska skoro sigurno napusta stranku i to je to, nema nikakvih prljavih poslova, nije to sda na koju si navikao.
Nije isto kada ona kaže "Ja odoh" ili kada NS kaže "Izbacujemo te zbog toga i toga".
User avatar
Ateista
Posts: 46580
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54203 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 02/11/2022 14:28
Ateista wrote: 02/11/2022 13:28

Koliko je jos bilo ispada sdaovaca da se nikad nisu ogradili ili su brsnili svoje clanove i nakon raznih ispada?
Boska skoro sigurno napusta stranku i to je to, nema nikakvih prljavih poslova, nije to sda na koju si navikao.
Nije isto kada ona kaže "Ja odoh" ili kada NS kaže "Izbacujemo te zbog toga i toga".
Mislim da nema potrebe da se trenira strogoca, jasno je receno da se ogradjuju, to da li ce je izbaciti, ona dati ostavku ili sporazumno je stvar dogovora. Uvijek vise cijenim kada se postigne dogovor, bilo da je u pitanju ugovor o radu u firmi ili clanstvo stranke, time se pokazuje zrelost i civilizovanost, da ne moras uvijek nekog izbaciti.
Ne slazu se oko nekih bitnih stvari i razidju se, kao i poslodavac i firma kada nemaju vise zajednicki interes.

Ruzno bi bilo da nisu nista javno rekli i ona samo izasla iz stranke a ovo se probalo zataskati, ovako ako su se javno ogradili to je sasvim dovoljno, ni prvi ni zadnji put da clan neke stranke radi suprotno od principa iste.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#54204 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by cyprus »

noviforumas wrote: 02/11/2022 14:13
cyprus wrote: 02/11/2022 14:06 Ja ne odudaram ni 5% od mainstreama u Sarajevu (i pliz, de me nemoj u istu rečenicu sa Labudom :D ), koliko recimo Vojin Mijatović, Dragan Bursać ili Srđan Puhalo (ima ih još) odudaraju od mainstreama u Banja Luci, pa fali li njima išta? Fali li išta Slavi Kukiću u Posušju? SDP već nekoliko izbornih ciklusa ima vijećnike u Grudama zamisli... Fali li išta njima? Svi oni DALEKO više odudaraju od svojih sredina, nego ja od svoje...

Nije ti to baš neki parametar :)
E nista onda, ima nade za ovu zemlju ako su Posusje i Banja Luka tolerantne sredine kao sto kazes. E sad sto je Slavo Kukic pretucen skoro na smrt zbog izjava o Kordicu, sto Bursac redovno dobija prijetnje smrcu (bjezao iz Banja Luke zbog njih) - to je nebitno.
Slavo Kukić o toj temi nedavno na TV-u:

https://ba.n1info.com/vijesti/kukic-u-p ... ev-gorila/
...Pitali smo ga osjeća li se sigurno živjeti u Posušju.

“Da. Mnogo ljudi u tom dijelu zemlje se ne slaže sa mnom, ali dosta ih se slaže iako to ne govore. Ja sam uvijek bio pri ruci mojim Posušanima da im pomognem ako treba. Sjećam se jednog studenta kojeg sam preporučio mom prijatelju Mirku Pejanoviću i kasnije je student bio dobitnik dekanove nagrade. Međutim tu se moja pomoć završila, rado sam preporučivao studente za koje znam da su dobri. Uvijek je postojala priča ako nemaš rješenje, idi kod profesora Kukića on je svima pomogao. Tu nema korupcije, ne bih to javno govorio. Ne daj Bože tu mi je apsolutno mirna savjest, pomažem ljudima koji su lošeg socijalnog statusa”, kazao je Kukić...
Ovako, nemam baš vremena da naširoko raspredam o toj temi pa ću ukratko... Ono što bi bila moja poenta jeste da se iz sarajevske vizure gaje određena uvjerenja o dominantno hrvatskim i srpskim sredinama kao izrazito neprijateljski nastrojenim, gdje bi te ono maltene svako najradije zaklo, što se zapravo, kad stekneš određena lična iskustva u tim sredinama, zapravo ispostavi kao predrasuda... Naravno, nacionalizma ima na svakom koraku, ali se previđa da se sa većinom ljudi i tamo može uspostaviti sasvim normalna komunikacija (doduše ne po svim temama :D ) i saradnja, a ovisno od stepena dobre volje i prijateljstvo... Bez obzira što većina ljudi tamo zaokruđuje HDZ i SNSD na izborima, mnogo veći dio svog vremena posvećuju stvarnim životnim pitanjima, nego dnevnoj politici i raspredanju o ratu... Konkretno, evo zaista ne mislim da će ne-Hrvat u Posušju proć išta gore nego ne-Bošnjak u Bužimu... U 99,9% slučajeva ni jednom i drugom neće dlaka sa glave falit...

Kada je riječ o Sarajevu, naravno da je ovdje stepen tolerancije (generalne, spram svega i svačega - od Bože Vreće, preko migranata, do 'onih anamo') veći nego u dominantno hrvatskim i srpskim (a posebno manjim) sredinama, što je jbga i logično... Ovo je jedina kakva-takva metropola koju imamo, glavni je grad, i po prirodi stvari imaš daleko više open-minded svijeta... Uz to i glavni društveni narativ podrazumijeva makar simboličnu uključenost Srba i Hrvata u ovo što bi bila sarajevska vizija Bosne i Hercegovine, tako da sve to doprinosi tom zaista većem stepenu tolerancije... Međutim, kod mnogih (daleko od toga da se odnosi na sve) u Sarajevu ta vizija multietničnosti nekako i završava na simbolici... Ono, OK je biti Srbin i Hrvat, crkve i sinagoge su isto super, čestitanje Božića i Uskrsa/Vaskrsa je također standard, ali tu negdje tolerancija završava... Nosanje krstova oko vrata kopa oči, korištenje čisto hrvatskih/srpskih termina para uši, nekonvencionalne stavove o historijskim događajima i ličnostima je bolje zadržat za sebe, kao i primjedbe da ti nešto smeta od bošnjačkog nacionalističkog folklora...

Hoću reći, nisu stvari baš tako crno-bijele kako se obično vole predstaviti, ali dobro, nek je živa glava :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#54205 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Chmoljo »

cyprus wrote: 02/11/2022 14:06
noviforumas wrote: 02/11/2022 13:56

Odakle ti ideja da ja to podrzavam? Ti mozes relativizirati do sutra, ali i sam znas veoma dobro kako stvari stoje, i ne mogu smajliji i kreveljenje promijeniti cinjenice. Stavovi koje ti imas se kose sa stavovima vecine u Sarajevu, pa ne vidim da ti ista fali. Isto vazi i za ovog labuda. Odi u Siroki Brijeg ili Banja Luku, i tamo pokusaj podijeliti neko misljenje koje odudara od opsteg mjesta, pa javi kako si se proveo.
Ja ne odudaram ni 5% od mainstreama u Sarajevu (i pliz, de me nemoj u istu rečenicu sa Labudom :D ), koliko recimo Vojin Mijatović, Dragan Bursać ili Srđan Puhalo (ima ih još) odudaraju od mainstreama u Banja Luci, pa fali li njima išta? Fali li išta Slavi Kukiću u Posušju? SDP već nekoliko izbornih ciklusa ima vijećnike u Grudama zamisli... Fali li išta njima? Svi oni DALEKO više odudaraju od svojih sredina, nego ja od svoje...

Hoću reć - nije ti to baš neki parametar :)
Jebiga kipranine kad neki misle da se ujutro sa subarom budis :lol:
noviforumas
Posts: 3004
Joined: 12/08/2016 22:28

#54206 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by noviforumas »

Sve je to u redu, Kipre. Ali govorimo u kontekstu BiH i Balkana. U poredjenju sa europskim gradovima Sarajevo je u puno stvari jedna primitivna provincija i kasaba. Tako da, naravno da nije crno-bijelo.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#54207 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 02/11/2022 14:40
Hakiz wrote: 02/11/2022 14:28

Nije isto kada ona kaže "Ja odoh" ili kada NS kaže "Izbacujemo te zbog toga i toga".
Uvijek vise cijenim kada se postigne dogovor...
Ja ne. Jer, to znači da ja mogu koristiti u svojoj aviokompaniji avione koji padaju kao zrele kruške, praviti dogovore da platim odštetu porodicama žrtava ali ne priznam krivicu (loše održavanje, avioni kojima je prošao vijek trajanja, loša obuka pilota itd) i nastavim poslovati na isti način.

Zar nije istina najvažnija, a i paradigma koju promoviše trojka je transparentost?

Neka se zna zbog čega je neko otišao ili je izbačen itd.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#54208 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by cyprus »

Chmoljo wrote: 02/11/2022 14:43
cyprus wrote: 02/11/2022 14:06

Ja ne odudaram ni 5% od mainstreama u Sarajevu (i pliz, de me nemoj u istu rečenicu sa Labudom :D ), koliko recimo Vojin Mijatović, Dragan Bursać ili Srđan Puhalo (ima ih još) odudaraju od mainstreama u Banja Luci, pa fali li njima išta? Fali li išta Slavi Kukiću u Posušju? SDP već nekoliko izbornih ciklusa ima vijećnike u Grudama zamisli... Fali li išta njima? Svi oni DALEKO više odudaraju od svojih sredina, nego ja od svoje...

Hoću reć - nije ti to baš neki parametar :)
Jebiga kipranine kad neki misle da se ujutro sa subarom budis :lol:
Šubara je na tavanu :D
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#54209 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hank Paldum »

Ateista wrote: 02/11/2022 13:28
Hank Paldum wrote: 02/11/2022 11:03
:lol: Pa to je good cop bad cop ponašanje.
Slično kada Mulahusić nešto izjavi pa SDA kaže "to nije naš stav" a on blizak njima a oni bliski njemu i on otvoreno obavlja za stranku prljav posao dok oni glume finoću.
Čudo se kod SDA odmah prokuži igra dok se kod Njihove Stranke pojedini i dalje prave naivni :oops:
Koliko je jos bilo ispada sdaovaca da se nikad nisu ogradili ili su brsnili svoje clanove i nakon raznih ispada?
Boska skoro sigurno napusta stranku i to je to, nema nikakvih prljavih poslova, nije to sda na koju si navikao.
Pa odradila je dva puta dobar posao u ime stranke, sada može ići u zasluženu penziju. To što će napustiti stranku ne negira šta sam ja napisao.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#54210 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hank Paldum »

_BataZiv_0809 wrote: 02/11/2022 11:32
Hank Paldum wrote: 02/11/2022 11:27
Pa i ne mogu koristiti argument da je neko tri put ranjen kada su sve dezerteri (ne računam Dragana Mioković koga su doveli u stramki iz očaja u zadnji čas)

Zato će Forto kada ga prozovu za paušal i što je ocu "izašao u susret" ispričati priču kakp ga je udario kamion a Čika Peđa će po pedeseti put ispričati kako su mu zarobili oca.
Ne kvotaj me i stavi me na foe
Samo sam napomenuo da i Njihova Stranka ima svoje "ranjen dva puta" priče.
A možda foe i nije loša ideja, tako možes nastaviti ubjeđivati sebe da je ta stranka drugačija bez da te ko ometa u tvom mikrosvijetu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#54211 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

Koliko je Naša Stranka u politici, a koliko SDA? Koliko od toga je NS proveo u vlasti, a koliko SDA? Šteta koju je napravila SDA za ovih 27 godina
se NS ne može približiti taman da sljedećih 27 provedu konstantno u vlasti. Razlika je NEUSPOREDIVA koliko god se ko trudio
relativizirati i upirati prst u druge i govoriti svi su isti. Nisu svi isti, neki su mnogo, mnogo, gori.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#54212 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hank Paldum »

Login77777 wrote: 02/11/2022 12:34
Hank Paldum wrote: 02/11/2022 11:27
Pa i ne mogu koristiti argument da je neko tri put ranjen kada su sve dezerteri (ne računam Dragana Mioković koga su doveli u stramki iz očaja u zadnji čas)

Zato će Forto kada ga prozovu za paušal i što je ocu "izašao u susret" ispričati priču kakp ga je udario kamion a Čika Peđa će po pedeseti put ispričati kako su mu zarobili oca.
Dragan Mioković: U Našoj stranci 70 posto muškaraca ima knjižicu Armije BiH
Imaju sigurno i 70% SDAovaca knjizicu, ali knjizicu migrantski kampova Minhena, Stuttgarta i Frankfurta. :bih:
Naravno da ima, kao npr. SDP u Jelahu gdje je njihov predsjednik Senad bio u talu sa SDA Tešanj a oni nisu dobili svoj dio kolača pa su onda zadnjih mjeseci svi prešli u Njihovu Stranku :lol:

Da li se u tih 70% račinaju i borci kao Čoka Peđa sto je na početku bio pripadnik pa ubrzo zbrisao za Ameriku? :D
User avatar
Ateista
Posts: 46580
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54213 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 02/11/2022 14:51
Ateista wrote: 02/11/2022 14:40

Uvijek vise cijenim kada se postigne dogovor...
Ja ne. Jer, to znači da ja mogu koristiti u svojoj aviokompaniji avione koji padaju kao zrele kruške, praviti dogovore da platim odštetu porodicama žrtava ali ne priznam krivicu (loše održavanje, avioni kojima je prošao vijek trajanja, loša obuka pilota itd) i nastavim poslovati na isti način.

Zar nije istina najvažnija, a i paradigma koju promoviše trojka je transparentost?

Neka se zna zbog čega je neko otišao ili je izbačen itd.
Ali to je jasno, vjerujem da ce biti neko javno saopstenje da su dogovorili da raskinu saradnju jer se ne slazu oko tih i tih stvari, to bi bilo ok, a ako i ne kazu jasno je svakom zbog cega, meni je dovoljno sto su se ogradili od nje da znam da je torazlog ako napusti stranku ovih dana.
Ne mozes bas porediti sa tim da padaju avioni, to jeza zatvora, ovo koliko god nam se ne svidjalo nije i njeno je pravo da glasa kako zeli, kao i pravo stranke da raskine ugovor sa njom zbog tog glasanja.
User avatar
Ateista
Posts: 46580
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54214 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Ateista »

dale cooper wrote: 02/11/2022 16:10 Koliko je Naša Stranka u politici, a koliko SDA? Koliko od toga je NS proveo u vlasti, a koliko SDA? Šteta koju je napravila SDA za ovih 27 godina
se NS ne može približiti taman da sljedećih 27 provedu konstantno u vlasti. Razlika je NEUSPOREDIVA koliko god se ko trudio
relativizirati i upirati prst u druge i govoriti svi su isti. Nisu svi isti, neki su mnogo, mnogo, gori.
Kakvu je uopste stetu napravila NS? To sto clanovi stranke rade na svoju ruku ne smatram da je stranka napravila stetu, bar kad se ograde od toga.
User avatar
Ateista
Posts: 46580
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54215 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Ateista »

Hank Paldum wrote: 02/11/2022 15:58
Ateista wrote: 02/11/2022 13:28

Koliko je jos bilo ispada sdaovaca da se nikad nisu ogradili ili su brsnili svoje clanove i nakon raznih ispada?
Boska skoro sigurno napusta stranku i to je to, nema nikakvih prljavih poslova, nije to sda na koju si navikao.
Pa odradila je dva puta dobar posao u ime stranke, sada može ići u zasluženu penziju. To što će napustiti stranku ne negira šta sam ja napisao.
Sta je odradila?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#54216 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Chmoljo »

Janjicar wrote: 02/11/2022 12:41
Chmoljo wrote: 01/11/2022 23:14

jebiga, sada jeste.
Mah nikad Chmoljavi, mogu pokusavat izjednacavat....
Nama mozda. Onome ko odlucuje o nama odavno jeste. Jbg.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#54217 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Bloo »

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/zr ... boske-5451
Žrtvovanje suzdržane Boške

Međutim, ova provokacija SDA nije bila namijenjena njihovim koalicijskim partnerima iz HDZ-a, nego je namještana kao ofsajd zamka za građansku i multietničku opoziciju u Gradskom vijeću Mostara koja je nakon zadnjih izbora spala na dva slova: NS, odnosno Naša stranka. Nekoliko je poruka ove priče

U Bosni i Hercegovini je krenula sezona sastavljanja vlada koja nekad potraje i do sljedećeg izbornog ciklusa. U toj matematici imamo tri nepoznanice od koje su dvije, manje više, riješene, a treću još čekamo. Pojednostavljeno rečeno, u srpskom korpusu pobijedio je SNSD Milorada Dodika sa svojim starim i novim koalicijskim partnerima, a u hrvatskom korpusu HDZ, odnosno njihov politički NGO, Hrvatski narodni sabor. U bošnjačkom korpusu koji je politički pluralniji od ova dva ranije spomenuta, dva bloka su manje više izjednačena. Jedan čine SDA i DF, a drugi tzv. sarajevska trojka SDP, Narod i pravda (NiP) i Naša stranka (NS). Međutim, ta dva bloka nisu fiksirana ni homogena. Pogotovo ovaj drugi. Već tjednima se kroz aktivnu medijsku kampanju SDA-DF medija SDP želi privesti na stranu bošnjačkog bloka koji se predstavlja kao građanski. U tome im pomaže i dio visokorangiranog članstva SDP-a koji je za razliku od stranke u otvorenoj koaliciji sa SDA-DF blokom poput, primjerice, Vojina Mijatovića, bivšeg SNSD-ovca, sada SDP-ovca koji je u izborima za predsjedništvo otvoreno podržao Željka Komšića, umjesto svog partijskog kandidata Denisa Bećirovića.

Tako je kampanja sabotaže nastojanja sarajevske trojke da sastavi federalnu i državnu vlast bez SDA-DF bloka ovoga tjedna došla i do Mostara. Tamošnji SDA je na gradskom vijeću predložio da se u svim ustanovama u vlasništvu grada (gradskoj upravi i gradskim poduzećima, ali i školama i kulturnim institucijama) ističu isključivo državni simboli. Naoko banalan prijedlog. Ali u gradu kao što je Mostar, vrag je u detaljima. A detalji su “isključivo državni simboli” i u “svim ustanovama u vlasništvu grada”. Dio gradskih institucija u poslijeratnom vremenu su postale i kulturne institucije hrvatskog naroda u BiH, poput, primjerice Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača ili HNK-a Mostar. Autoru ovog članka bi sigurno bilo draže da mostarske kulturne institucije nisu u imenu nacionalne, ali nažalost, ta je povijesna epizoda prokockana, a zvala se Jugoslavija. Istovremeno, najmanji narod u tronacionalnoj državi ima pravo na svoje kulturne institucije, kao što ih imaju Talijani u Puli, Srbi u Vukovaru, Mađari u Subotici, ili ako hoćemo ići geografski malo dalje, ali i politički bliže ovom slučaju: Flamanci u Bruxellesu, Katalonci u Barceloni. Da budemo potpuno jasni, u kulturnim institucijama “s hrvatskim predznakom” uvijek stoji državna zastava Bosne i Hercegovine (što nije slučaj u Republici Srpskoj), a uz nju ide i neslužbena zastava hrvatskog naroda u BiH, odnosno nekadašnja zastava Hrvatske Zajednice Herceg Bosne. Jasno je da ta zastava Bošnjacima u Mostaru izaziva, u najmanju ruku, nelagodu jer je značajan broj njih pod tom zastavom prognan, maltretiran, utamničen i(li) mučen u logorima HVO-a. Međutim, taj problem se ne rješava jednostranim skidanjem nacionalnih simbola, nego sustavnom izgradnjom političke, socijalne i kulturne infrastrukture za pomirenje što se u ovoj državi nije dogodila od završetka rata.

Prijedlog “Odluke o isticanju obilježja na i unutar objekata gradske uprave, javnih poduzeća i ustanova u vlasništvu Grada Mostara”, zapravo je trebala biti odluka o zabrani isticanja nacionalnih simbola hrvatskog naroda ispred i u kulturnim institucijama u Mostaru. Drugim riječima, čista politička provokacija koja bi doprinijela daljnjem produbljivanju razdora između Bošnjaka i Hrvata koji je svakim danom sve veći u ovo postizborno vrijeme. Međutim, ova provokacija SDA nije bila namijenjena njihovim koalicijskim partnerima iz HDZ-a, nego je namještana kao ofsajd zamka za građansku i multietničku opoziciju u Gradskom vijeću Mostara koja je nakon zadnjih izbora spala na dva slova: NS, odnosno Naša stranka. Gradska vijećnica i članica Naše stranke, Boška Ćavar, glasala je suzdržano o prijedlogu SDA-DF. Da je glasala za kao njena stranačka kolegica Irma Baralija, iz HNK Mostar i ispred HD Herceg Stjepan Kosača bi se uklonile zastave hrvatskog naroda u BiH. Svjesna političkih i društvenih reperkusija te odluke, Ćavar je odlučila biti suzdržana.

Ubrzo je Boška Ćavar u bošnjačkim medijima i među gradskim vijećnicima (nikog drugog doli građanskog i multietničkog SDP-a!) proskribirana kao HDZ-ova igračica s klupe, iako je svoju političku karijeru, a i glasačku podršku izgradila na građanskom aktivizmu protiv razornih prostornih politika i korupcije HDZ-a BiH u Mostaru. Naša stranka je ubrzo reagirala priopćenjem u kojem se ogradila od odluke svoje gradske vijećnice i njen slučaj poslala na stranački disciplinski postupak. Da nisu to učinili, sarajevski mediji bi ih sahranili, a SDP-ovi “disidenti” bi dobili potvrdu svog argumenta da treba ići u koaliciju sa SDA-a jer su Naša stranka i Narod i pravda, zapravo izdajice.

Nekoliko je poruka ove priče. Prva i općenita: politika je umijeće bavljenja simbolima. Ako želite izazvati emocionalne reakcije masa i vijest od dva dana trajanja, bavite se simbolima, a ne pravim problemima tih masa poput nefunkcionalnog zdravstvenog sustava, loše infrastrukture, malih plaća i slično. Druga i specifična: svi Hrvati u Hercegovini su zapravo HDZ-ovci i nacionalisti. A ako i nisu na prvu, onda ih treba namamiti u zamku i razotkriti. Drugim riječima, jedini dobri Hrvati su oni koji lojalno i bespogovorno slijede SDA-ovske politike i scenarije koji guraju Bosnu i Hercegovinu u propast. Dakle – Željko Komšić! Treća i dnevnopolitička poruka je: SDA i DF su spremni na sve da ostanu na vlasti!

Mario Kikaš, Bilten.org
palermo
Posts: 22371
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#54218 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

cyprus wrote: 02/11/2022 14:43

Slavo Kukić o toj temi nedavno na TV-u:

https://ba.n1info.com/vijesti/kukic-u-p ... ev-gorila/
...Pitali smo ga osjeća li se sigurno živjeti u Posušju.

“Da. Mnogo ljudi u tom dijelu zemlje se ne slaže sa mnom, ali dosta ih se slaže iako to ne govore. Ja sam uvijek bio pri ruci mojim Posušanima da im pomognem ako treba. Sjećam se jednog studenta kojeg sam preporučio mom prijatelju Mirku Pejanoviću i kasnije je student bio dobitnik dekanove nagrade. Međutim tu se moja pomoć završila, rado sam preporučivao studente za koje znam da su dobri. Uvijek je postojala priča ako nemaš rješenje, idi kod profesora Kukića on je svima pomogao. Tu nema korupcije, ne bih to javno govorio. Ne daj Bože tu mi je apsolutno mirna savjest, pomažem ljudima koji su lošeg socijalnog statusa”, kazao je Kukić...
Ovako, nemam baš vremena da naširoko raspredam o toj temi pa ću ukratko... Ono što bi bila moja poenta jeste da se iz sarajevske vizure gaje određena uvjerenja o dominantno hrvatskim i srpskim sredinama kao izrazito neprijateljski nastrojenim, gdje bi te ono maltene svako najradije zaklo, što se zapravo, kad stekneš određena lična iskustva u tim sredinama, zapravo ispostavi kao predrasuda... Naravno, nacionalizma ima na svakom koraku, ali se previđa da se sa većinom ljudi i tamo može uspostaviti sasvim normalna komunikacija (doduše ne po svim temama :D ) i saradnja, a ovisno od stepena dobre volje i prijateljstvo... Bez obzira što većina ljudi tamo zaokruđuje HDZ i SNSD na izborima, mnogo veći dio svog vremena posvećuju stvarnim životnim pitanjima, nego dnevnoj politici i raspredanju o ratu... Konkretno, evo zaista ne mislim da će ne-Hrvat u Posušju proć išta gore nego ne-Bošnjak u Bužimu... U 99,9% slučajeva ni jednom i drugom neće dlaka sa glave falit...

Kada je riječ o Sarajevu, naravno da je ovdje stepen tolerancije (generalne, spram svega i svačega - od Bože Vreće, preko migranata, do 'onih anamo') veći nego u dominantno hrvatskim i srpskim (a posebno manjim) sredinama, što je jbga i logično... Ovo je jedina kakva-takva metropola koju imamo, glavni je grad, i po prirodi stvari imaš daleko više open-minded svijeta... Uz to i glavni društveni narativ podrazumijeva makar simboličnu uključenost Srba i Hrvata u ovo što bi bila sarajevska vizija Bosne i Hercegovine, tako da sve to doprinosi tom zaista većem stepenu tolerancije... Međutim, kod mnogih (daleko od toga da se odnosi na sve) u Sarajevu ta vizija multietničnosti nekako i završava na simbolici... Ono, OK je biti Srbin i Hrvat, crkve i sinagoge su isto super, čestitanje Božića i Uskrsa/Vaskrsa je također standard, ali tu negdje tolerancija završava... Nosanje krstova oko vrata kopa oči, korištenje čisto hrvatskih/srpskih termina para uši, nekonvencionalne stavove o historijskim događajima i ličnostima je bolje zadržat za sebe, kao i primjedbe da ti nešto smeta od bošnjačkog nacionalističkog folklora...

Hoću reći, nisu stvari baš tako crno-bijele kako se obično vole predstaviti, ali dobro, nek je živa glava :)
Nisam upratio diskusiju pa kao indijanac upadam. Ako sam nesto masio I pogresno shvatio, unaprijed se izvinjavam.
OK ti je post, nemam nikakve zamjerke.

Al kada govorimo o politickim elitama koje zapravo drze moc u rukama onda ipak trreba reci da srpske I hrvatske elite to mnogo cvrsce drze I mnogo su manje tolerantne spram svojih suparnika u odnosu na bosnjacku elitu. Naravno ne zato sto su ovi zadnji bolji ljudi nego sto je stepen politicke pluralizacije mnogo veci u Sarajevu nego untat srpskog I hrvatskog politickog miljea. Zasto je to tako moze se nasiroko I nadugo, al pisem sa.mobitela.
Naravno da nitko nece nista Bosnjaku u Grudama, mogu ga pogoditi samo vrecon sira I bocom dobra vina...AL samo dotle dok se krece unutar dozvoljene paradigme. Svako iskakanje izvan dozvoljene paradigme je opasnije I u srpskom I u hrvatskom politickom miljeu u odnosu na bosnjacki. Razlog vec rekoh, srpska I hrvatska politicka elita drzi mnogo cvrsce uzde u svojim rukama.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#54219 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Grean »

teskeredzic_22 wrote: 02/11/2022 14:07
Grean wrote: 02/11/2022 13:49

Kakve to ima veze sa odavanjem pocasti ovima iz Dobrovoljcke? Ne skreci sa teme.
Stvarno ?
Tada nije postojao SNSD pa to nema veze s Dobrovoljačkom , u kom je ovo rangu ?
Ne znam sta je tvoja poenta.

Moje pitanje je bilo jasno, cemu da se odaje pocast u Dobrovoljackoj jer mi se cini kao da je to nesto sto se u tvom postu odobrava kao hrabar potez NS-a.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19525
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#54220 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by teskeredzic_22 »

Grean wrote: 02/11/2022 16:46
teskeredzic_22 wrote: 02/11/2022 14:07

Stvarno ?
Tada nije postojao SNSD pa to nema veze s Dobrovoljačkom , u kom je ovo rangu ?
Ne znam sta je tvoja poenta.

Moje pitanje je bilo jasno, cemu da se odaje pocast u Dobrovoljackoj jer mi se cini kao da je to nesto sto se u tvom postu odobrava kao hrabar potez NS-a.
Ja u svom postu ništa nisam "odobrio" a još manje "ohrabrivao" , napiši još jednom takvu glupost i svaki ću ti post prijavljivati , ovih dana imam jako puno vremena.

Napisao sam kakva je bila politika Naše stranke od samog početka.

Ironija je da će botovi Centrale u višku slobodnog vremena bez konkretnih politika (kojih doduše nikad i nema) zbog priprema za vanredni kongres uslijed teškog nokauta predsjedničkog kandidata , svaki potez Naše stranke proglašavati "izdajničkim" dok će koaliciju SDA sa SNSD i njihov povratak na vlast u Višegradu bez ikakve realne potrebe i razloga iako je to grad zločinca Milana Lukića , nepresuđenog genocida nad Bošnjacima , iako koaliraju sa strankom čovjeka koji Bošnjake naziva "muslimanima" , negira javno državu BiH i njene simbole , koji je stotinu puta najavio nezavisnost genocidnog entiteta , nazvati "realnom" , "pragmatičnom" a samu sebe i "patriotskom" jer je to tako i zašto to dođavola uopšte analizirati ?
Zašto ne analizirati izjavu NS o Dobrovoljačkoj iz 2008 to je sto puta bitnije ?

Znam da boli...100 hiljada razlike fakat nije malo :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#54221 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

Ateista wrote: 02/11/2022 16:19
dale cooper wrote: 02/11/2022 16:10 Koliko je Naša Stranka u politici, a koliko SDA? Koliko od toga je NS proveo u vlasti, a koliko SDA? Šteta koju je napravila SDA za ovih 27 godina
se NS ne može približiti taman da sljedećih 27 provedu konstantno u vlasti. Razlika je NEUSPOREDIVA koliko god se ko trudio
relativizirati i upirati prst u druge i govoriti svi su isti. Nisu svi isti, neki su mnogo, mnogo, gori.
Kakvu je uopste stetu napravila NS? To sto clanovi stranke rade na svoju ruku ne smatram da je stranka napravila stetu, bar kad se ograde od toga.
Pa suštinski...nikakvu.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#54222 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Grean »

teskeredzic_22 wrote: 02/11/2022 17:12
Grean wrote: 02/11/2022 16:46

Ne znam sta je tvoja poenta.

Moje pitanje je bilo jasno, cemu da se odaje pocast u Dobrovoljackoj jer mi se cini kao da je to nesto sto se u tvom postu odobrava kao hrabar potez NS-a.
Ja u svom postu ništa nisam "odobrio" a još manje "ohrabrivao" , napiši još jednom takvu glupost i svaki ću ti post prijavljivati , ovih dana imam jako puno vremena.

Napisao sam kakva je bila politika Naše stranke od samog početka.


Znam da boli...100 hiljada razlike fakat nije malo :mrgreen:
Pises gluposti i kontradiktoran si.

Prvo kazes ti ne odobravas vec samo konstatujes da je NS to predlozio a onda ide prica o 100 hiljada glasova razlike.

I da, vrlo je bitno analizirati svakog ko na neki nacin degradira one koji su se borili ili baca mrlju na njih. Dobrovoljacka je po presudi iz Haga bila legitiman cilj, bili su naoruzani vojnici, pola moje jedinice TO-a se odatle naoruzalo i zato je sasvim prirodno pitanje povodom cega da se odaje pocast?
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#54223 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Seyfo »

palermo wrote: 01/11/2022 13:57
Seyfo wrote: 01/11/2022 13:48
Morali otići iz Mostara jer su imali saobraćajni udes na pogrešnom mjestu? Šta, lupiš nekog ili tebe neko lupi i kasnije moraš otići iz Mostara?
A ima pritisaka kod sva 3 plemena, pa SDA botovi će saprati na ruke svakog ko ne igra kako oni sviraju.
Ne vjerujes ? Tvoja stvar.

Al tvoj komentar je upravo ono o cemu ja govorim. Totalno nepoznavanje stvarnosti van Sarajeva. AL tebi se to moze oprostiti, ti si samo forumas....AL ovima iz vrha NS- a...Malo teze...
Ja bih volio da se ostali ukljuce u ovo. Mimo Sarajeva .... ? Evo ja zivim u Sarajevu pa ne kontam, kako Palermo rece.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#54224 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 02/11/2022 16:18
Hakiz wrote: 02/11/2022 14:51

Ja ne. Jer, to znači da ja mogu koristiti u svojoj aviokompaniji avione koji padaju kao zrele kruške, praviti dogovore da platim odštetu porodicama žrtava ali ne priznam krivicu (loše održavanje, avioni kojima je prošao vijek trajanja, loša obuka pilota itd) i nastavim poslovati na isti način.

Zar nije istina najvažnija, a i paradigma koju promoviše trojka je transparentost?

Neka se zna zbog čega je neko otišao ili je izbačen itd.
Ali to je jasno, vjerujem da ce biti neko javno saopstenje da su dogovorili da raskinu saradnju jer se ne slazu oko tih i tih stvari, to bi bilo ok, a ako i ne kazu jasno je svakom zbog cega, meni je dovoljno sto su se ogradili od nje da znam da je torazlog ako napusti stranku ovih dana.
Ne mozes bas porediti sa tim da padaju avioni, to jeza zatvora, ovo koliko god nam se ne svidjalo nije i njeno je pravo da glasa kako zeli, kao i pravo stranke da raskine ugovor sa njom zbog tog glasanja.
Nije poenta u proeđenju nego u priči o tome šta bi trebalo biti javno, a šta tajno.

Uostalom, teorije zavjere imaju uspjeha upravo zbog toga što razne institucije (države, firme, administracija itd) kriju stvari, zataškavaju i lažu. Ne govorim o "pravim" tajnama (na primjer rasporedu vojnih snaga itd), nego o "banalnim" kao što je, na primjer, automatska reakcija da neka institucija, njen uposlenik, nema šanse da je učinila nešto loše. I onda se otkrije da jeste učinila loše. Kada se dovoljno takvih stvari dogodi, onda kada institucija i nije kriva, ne vjerujemo joj, zbog toga što nas je u prošlosti dovoljno puta slagala, što joj je automatska reakcija "nismo krivi" umjesto "ispitaćemo pa obavijestiti".

To je ona priča da je pretpostavka majka zajeba. Jeste, ali ako nemam informacije onda mi pretpostavka jedino ostaje.

Kada na to dodaš da konkretno mi živimo na prostoru i u vremenu koji su nam pružili iskustvo da nas "svi" lažu, čim počneš kriti odmah stvaraš sumnju.

Uostalom, stvari koje su prava tajna i ne znamo da su tajna zbog toga što i ne znamo da postoje. Čim se o nekoj temi počne pričati u javnosti, tu tajne više, zapravo, nema. Ostaje samo "maslanje".
Anquilla
Posts: 2397
Joined: 25/04/2016 19:31

#54225 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Anquilla »

Već danima pratim temu Boška i nikako mi nije jasno koje je njeno opravdanje?
Da nije vrijeme za ovu odluku, da se odluka ne bi poštovala, da bi se zamjerila nacionalistima da je glasala "za"?
Locked