Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5426 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

NS je, na kraju, vrlo brzo dosla u fazu u kojoj je i SBiH, a to je - pred zatvaranje. Samo sto je NS, izgleda, neumoljivo potukla SBiH u brzini nastanka i nestanka...steta.
A sve samo radi uzeg rukovodstva i njegovog autokratskog ponasanja, a torukovodstvo se moze svesti na 2, maximalno 3 covjeka - B.B., F.S. i pomalo P.K.
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#5427 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Adriatic »

Suti i trpi wrote:
Adriatic wrote:Joj gasite ovu temu više.
Zbog cega ti smeta? Je l ti otvaras bas svaku temu na ovom forumu, pa te jedino ova iritira? Daj nam svoj spisak zelja, koje teme treba zatvoriti?

Ja 99% tema na ovome forumu nisam nikada otvorio, citam samo one koje me zanimaju.
Ali nije mi jasno što te ova još uvijek zanima.
User avatar
Suti i trpi
Posts: 1229
Joined: 26/04/2010 13:39

#5428 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Suti i trpi »

Adriatic wrote:
Suti i trpi wrote:
Adriatic wrote:Joj gasite ovu temu više.
Zbog cega ti smeta? Je l ti otvaras bas svaku temu na ovom forumu, pa te jedino ova iritira? Daj nam svoj spisak zelja, koje teme treba zatvoriti?

Ja 99% tema na ovome forumu nisam nikada otvorio, citam samo one koje me zanimaju.
Ali nije mi jasno što te ova još uvijek zanima.
Ako budes sve znao, bice ti dosadno. Ne moras sve znati.
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#5429 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Area_51 »

Pedja,

Nasa stranka prosla je, po mome misljenju, jako lose na ovim izborima. Samo dva mjesta osvojena u Kantonu Sarajevu, nisu izborni rezultat za neke pohvale. U entitetu veliko nista, koalicija sa Krsmanovicem opet nista, Bojan Bajic nista, veci entitet nista, drzavni parlament nista. Fadil Sero objavio na televiziji u izbornoj noci neke prevelike procjene od kojih nije bilo nista.

Pitanja:

Hoce li neko odgovoran u Nasoj stranci, da bi se bar malo razlikovalo od SDP-a, podnijeti ostavku radi izbornog neuspjeha, recimo kandidat bi morao biti Bojan Bajic.

Jel planirate poslije objave konacnih rezultata, odrzati neki Vanredni kongres i pojedince iz stranke smijeniti radi loseg izbornog rezultata.

Svaki dogovor tipa zadovoljni smo rezultatima, skoro izborna pobjeda, svrstace vas u mojoj glavi u istu ravan sa SDP-om od prije, kad se ociti izborni poraz pretvarao u pobjedu samo da ne bi neko ostavku podnio. Ako je tako, nema nista od vas. Iskreno.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#5430 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Control panel »

Dozer wrote:NS je, na kraju, vrlo brzo dosla u fazu u kojoj je i SBiH, a to je - pred zatvaranje. Samo sto je NS, izgleda, neumoljivo potukla SBiH u brzini nastanka i nestanka...steta.
A sve samo radi uzeg rukovodstva i njegovog autokratskog ponasanja, a torukovodstvo se moze svesti na 2, maximalno 3 covjeka - B.B., F.S. i pomalo P.K.
pa uglavnom sve ljudi koji su bili u SDP-u i nisu mogli trpiti nekoga iznad sebe.
red01
Posts: 311
Joined: 27/05/2009 08:51

#5431 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by red01 »

Ne dirajte mi Bojana.... Koga bi zezali iz NS da on odstupi...... Samo još PK, ali je on malo manje rabijatan.... voli quer paradu.... :roll:

pošto se blizi objava rezultata, samo da podsetim da sam im prognozir'o 1 mesto u KS I SVE DRUGO NIŠTA... U PC takođe ništa :skoljka: .... KOL'KO VIDIM POGODIO... :dance: :run:

pOZDRAV ČLANOVIMA V suti i trpi, LIBERO, HRASNO...Depra... ne smijem više nabrajat' ispašće da ima više SIMPATIZERA NEGO GLASAČA........ :lol: :lol:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#5432 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Control panel »

kako stvari stoje imace dva poslanika u KS-u. da im danis nije bio nosilac liste ne bi imali nijedan.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55690
Joined: 15/12/2008 16:53

#5433 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ultima_palabra »

Control panel wrote:kako stvari stoje imace dva poslanika u KS-u. da im danis nije bio nosilac liste ne bi imali nijedan.
Zna li se jel taj drugi Peđa ili Haverić?
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#5434 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Adriatic »

Suti i trpi wrote:
Adriatic wrote:
Ali nije mi jasno što te ova još uvijek zanima.
Ako budes sve znao, bice ti dosadno. Ne moras sve znati.
Znači ako saznam što te još uvijek zanima ova tema, onda ću sve znati? hahahaha
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#5435 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Control panel »

to ne znam.ali je za pretpostaviti da ce danis odustati od mandata. sto bi bilo nekorektno sa njegove strane prema glasacima koji su mu dali svoj glas. dali su glas njemu a ne pedji li nekom trecem.
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#5436 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

Control panel wrote:kako stvari stoje imace dva poslanika u KS-u. da im danis nije bio nosilac liste ne bi imali nijedan.
Imaju dva jaka količnika i teško da će se to promijeniti...
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5437 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Pa vjerovatno je i bilo planirano da Danis svoj mandat, ukoliko ga dobije, prepusti nekome drugom. Vjerovatno ce se to na kraju i desiti, tako da ce ta dva mjesta navjerovatnije "zauzeti" Haveric i Kojovic.
Ovo sam prognozirao par destina stranica ranije...ostaje da vidimo da li ce tako i biti...
User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#5438 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by krivorijek »

fixer wrote:
Dozer wrote:
fixer
Haj pokazi mi tog koji ima te menadjerske kapacitete? Dozvoli nama da vidimo ko je taj. Tih ublehasa ima i vise nego dovoljno. Sto prilikom njihovog izbora nije vrijedio kriterij meadjerskih sposobnosti i strucnosti? Ko je takve postavio? Za mene Danis ima neupitne kvalitete. Niko nikog ne poznaje dovoljno da bi mogao da sudi o menadjerskim. Ne znam na osnovu cega to uopce moze glasac zakljuciti, sem na osvnovu nekog direktnog kontakta. Za mene Danis ima neupite moralne kvalitete, a to mi je kudikamo vaznije. Uostalom, nije Fhro neko ko ima dokazane menadjerske sposobnosti, pa je bespotrebno govoriti zasto ne treba glasati za njega?
Neka je nama defektolog ministar, ali nemoj slucajno da nam Dais bude u skupstini. :roll:
O boldiranom ti i ja pricam fixi, ali ti izgleda ne kontas sta ti govorim. Moral je dobra stvar, ali...
Znas kako se to moze poblize sagledati? Recimo ovako: ja sam vrlo moralan tip, nikad nikoga nisam prevario ni na koji nacin, nikad nista nisam ukrao, ne lazem, drzim do pravde, ako mogu pomazem gdje god i kome god mogu, ali sve to zajedno, iako je divno, ne znaci da sam ja i najmanje kompetentan da sjednem u rudnicki damper i prevezem 200 tona cumura s jedne na drugu tacku. Kontas poentu? Jebes sav moj moral ako cu ja sjesti u tog dampera i satrat pola infrastrukture rudnika.

Fahro je prica za sebe i on me ne zanima ni najmanje, kao ni njegova stranka i politicka opcija koju zagovara, ali ako cemo biti realni, Fahro ipak jeste nekakav menadzer. Bez da ulazimo u to kako je dosao do kapitala s kojim je napravio sta je napravio, ali on je to - napravio. I odrzava, to, pa cak i raste. Neke sposobnosti, sto organizacijske, sto menadzerske, dakle, ipak ima. Jebe ga samo sto je pakash insan, sto znaci - morala ni na mapi.
Pa tvoja prica ide iz jednog ugla u drugi. Volio bih da vidim na osnovu cega ti procjenjujes necije menadjerske sposobnosti? Sumnjam da je to vidljivo iz televizijske debate. Misljenja je da je to moguce tek vidjeti onda kad se susretnes s tom osobom na nekom projektu.
Fahro bas ne bi dobio pozitivnu ocjenu zapadnih strucnjaka u vezi njegovih investicija u bespotrebne zgradurine koje zjape prazne. Upitna je cak i njegova sposobnost. Pa nije li on rekao da ce do Sa Airporta voditi 14 traka. Sta ce ti bolji pokazatelj njegovog stihijskog odlucivanja?
Ja iskreno bih vise volio da vidim Tebe moralnog na nekoj stolici, nego nekog strucnog i korumpiranog. Pa i misljenje EU je da je nas prvi problem KORUPCIJA.
Dajte ljudi, kakve su ovo nebuloze o Danisovim menadzerskim i organizacijskim kvalitetima? Da napravis jedan film potrebno ti je neuporedivo vise i mena"dj"erskih i organizacijskih kvaliteta nego npr. da sjedis 4 godine i "menadzujes" i organiziras jedno ministarstvo, bilo koje.

I sad ono: bolje ce nam biti svima da je taj odgovorni covjek u mitolosko-velikom i odgovornom poslu politicara, kojeg inace mogu raditi samo veliki, veliki menadzeri i organizatori, neki dokazani menadzer i pakshu, nego jedan covjek, cija je moralnost neupitna, ali jebi ga, ne zna on da "menadzuje" i organizira.
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#5439 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by wickerman »

Area_51 wrote:Pedja,

Nasa stranka prosla je, po mome misljenju, jako lose na ovim izborima. Samo dva mjesta osvojena u Kantonu Sarajevu, nisu izborni rezultat za neke pohvale. U entitetu veliko nista, koalicija sa Krsmanovicem opet nista, Bojan Bajic nista, veci entitet nista, drzavni parlament nista. Fadil Sero objavio na televiziji u izbornoj noci neke prevelike procjene od kojih nije bilo nista.

Pitanja:

Hoce li neko odgovoran u Nasoj stranci, da bi se bar malo razlikovalo od SDP-a, podnijeti ostavku radi izbornog neuspjeha, recimo kandidat bi morao biti Bojan Bajic.

Jel planirate poslije objave konacnih rezultata, odrzati neki Vanredni kongres i pojedince iz stranke smijeniti radi loseg izbornog rezultata.

Svaki dogovor tipa zadovoljni smo rezultatima, skoro izborna pobjeda, svrstace vas u mojoj glavi u istu ravan sa SDP-om od prije, kad se ociti izborni poraz pretvarao u pobjedu samo da ne bi neko ostavku podnio. Ako je tako, nema nista od vas. Iskreno.
E bas me zanima koliku su "normlana" stranka(cime se busaju u prsa od nastanka pa su dosadili i Bogu i narodu) da vidimo hoce li iko reci snosim odgovornost, i podniejti otkaz???
P.S.Cekajuci Godoa :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5440 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

Ja navratim na forum da vidim sta se dogadja ali posto nemam novosti ne javljam se.
Mislim da ce danas/sutra organi stranke poceti sa analizom pa ce valjda biti i nekih vijesti o kojima mozemo
forumati.

p.k.
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#5441 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by halo_ba »

Pedja Kojovic wrote:Ja navratim na forum da vidim sta se dogadja ali posto nemam novosti ne javljam se.
Mislim da ce danas/sutra organi stranke poceti sa analizom pa ce valjda biti i nekih vijesti o kojima mozemo
forumati.

p.k.
dvije nedelje da bi se pocelo sa analizom?
:shock: :shock:
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#5442 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Diogen_iz_Sinope »

Pedja Kojovic wrote:Ja navratim na forum da vidim sta se dogadja ali posto nemam novosti ne javljam se.
Mislim da ce danas/sutra organi stranke poceti sa analizom pa ce valjda biti i nekih vijesti o kojima mozemo
forumati.

p.k.

Zasto ljudi komplikujete jednostavne stvari?

Osnova ali bas svake stranke je CLANSTVO. Sta mislite sto je Fahro svaki cas ponavljao coliko CLANOVA imaju.

Ljudi kad izadju na izbore, pogotovo vasa ciljana populacija, pogleda zapravo koja to stranka moze vise uraditi i koja stranka ima realne sanse da osvoji neka poslanicka mjesta. Mozete vi imati idalan progam, ostvari, ma med i mlijeko, ako glasac ne osjeti da vi imate neke sanse da i ucinite nesto, nece bacati glas nego ce se opredjeliti za neku od stranaka za koju osjeca da bi i mogla sta osvojiti.

Nabijajte ljudi clanstvo. Nek se nosaju vase knjizioce. Izadjite sa brojevima kako vam se clanstvo uvecava. To bi vam trebao biti jedini cilj u narednom periodu.

Eh sad, druga je stvar, sto za regrutaciju clanstva treba uraditi mnooooggggoooo vise nego sacini programsku platformu pred izbore i pricati o njoj. Gurajte se brate, ali ne sam 2-3 mjeseca pred izbore. Treba o vama (i svim drugim manjim strankama koje misle napredovati) da se prica barem jednom mjesecno.

Eno primjer LDSa, ja zaboravih da je ta stranka uopste i postojala do ovih izbora. Zadnje o njima sto sam cuo prije izbora je da je novi predsjednik strnanke Lamija Tanovic (licno znam da je ta zena vanserijski kapacitet koja bi strrasno mnogo molga pomoci BiH - kad je ona postavljala i drzala visokoeuropske standarde na faksu, pola ostalih profesora je ucjenjivalo izlazak na ispit kupovinom njegove knjige).
I sta bi, nista. Ni glasa od LDSa. Ne moze tako.
Last edited by Diogen_iz_Sinope on 18/10/2010 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#5443 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by vaca »

Pedja Kojovic wrote:Ja navratim na forum da vidim sta se dogadja ali posto nemam novosti ne javljam se.
Mislim da ce danas/sutra organi stranke poceti sa analizom pa ce valjda biti i nekih vijesti o kojima mozemo
forumati.

p.k.
I ja navratim Peđa da vidim ima li kakvih novosti kod vas. Jedva čekam analize.
I baba i ja smo vam dale glas, nemojte nas sad iznevjeriti :D
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#5444 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by convict »

Diogen_iz_Sinope wrote:
Pedja Kojovic wrote:Ja navratim na forum da vidim sta se dogadja ali posto nemam novosti ne javljam se.
Mislim da ce danas/sutra organi stranke poceti sa analizom pa ce valjda biti i nekih vijesti o kojima mozemo
forumati.

p.k.

Zasto ljudi komplikujete jednostavne stvari?

Osnova ali bas svake stranke je CLANSTVO. Sta mislite sto je Fahro svaki cas ponavljao coliko CLANOVA imaju.

Ljudi kad izadju na izbore, pogotovo vasa ciljana populacija, pogleda zapravo koja to stranka moze vise uraditi i koja stranka ima realne sanse da osvoji neka poslanicka mjesta. Mozete vi imati idalan progam, ostvari, ma med i mlijeko, ako glasac ne osjeti da vi imate neke sanse da i ucinite nesto, nece bacati glas nego ce se opredjeliti za neku od stranaka za koju osjeca da bi i mogla sta osvojiti.

Nabijajte ljudi clanstvo. Nek se nosaju vase knjizioce. Izadjite sa brojevima kako vam se clanstvo uvecava. To bi vam trebao biti jedini cilj u narednom periodu.

Eh sad, druga je stvar, sto za regrutaciju clanstva treba uraditi mnooooggggoooo vise nego sacini programsku platformu pred izbore i pricati o njoj. Gurajte se brate, ali ne sam 2-3 mjeseca pred izbore. Treba o vama (i svim drugim manjim strankama koje misle napredovati) da se prica barem jednom mjesecno.

Eno primjer LDSa, ja zaboravih da je ta stranka uopste i postojala do ovih izbora. Zadnje o njima sto sam cuo prije izbora je da je novi predsjednik strnanke Lamija Tanovic (licno znam da je ta zena vanserijski kapacitet koja bi strrasno mnogo molga pomoci BiH - kad je ona postavljala i drzala visokoeuropske standarde na faksu, pola ostalih profesora je ucjenjivalo izlazak na ispit kupovinom njegove knjige).
I sta bi, nista. Ni glasa od LDSa. Ne moze tako.
ne treba se služiti metodama fahre gebelsa po cijenu da se nikad nista ne osvoji. i on je najavljivao 150.000 članova pa mu nisu ni svi članovi glasali. ako uzmemo da na svakog člana dolaze 3-4 simpatizera, teško da ima više od 20.000 članova. tu je laž uspio prodati sad, vidjet ćemo već za 2 godine hoće li se toranj nakriviti
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#5445 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Area_51 »

Pedja,

Prva tacka analize:
Ostvaren je zadovoljavajuci rezultat Nase stranke. :-)
Imate manje glasova nego 2008., posmatrano procentualno, odnosno u apsolutnim brojevima za Kanton Sarajevo imate 9745 ili na odziv veci za preko 15% vi imate jedva par stotina glasova vise. Najvaljivano je 20.000, od toga Kanton Sarajevo oko 15.000 i cetiri poslanika. Tako su pricali vasi agitatori. Zakljucno, imate oko 50% manje od planiranih rezultata.

Druga
Vadiona, niko nije kriv. Promasena koalicija, predsjednik koji nije ostvario izborni rezultat, sekretar seoska varalica, sve ih treba »zadrzati.« Ako tako bude, isti ste kao oni kojima ste spocitavali vjecnost.

Ovo sto neko prica kako Fahro prikuplja glasove je neodgovarajuci primjer. Za ovo vrijeme postojanja svo vase djelovanje svelo se na ono »idemo spustiti SDP-u, pa se kasnije smijati u kafani.« Mozda vam nije vidno, ali vi ozbiljne akcije nemate. Makar ciscenje korita rijeke Miljacke. Izvinjavam se, nije vas nivo, kod Vas su sve intelektualci.

Treca
Nastavljamo sa radom, samo sad imamo i poslanicki pausal. :-D
Meni se cini, ako nije tacno kazite, da se svo djelovanje svelo na Pedjin pausal, nak je hairli nemam nista protiv, odnosno na apanaze od kojih ce stranka da vam prezivljava. Sve zajedno, jako malo para, nema dogradonacelnickih mjesta, savjetnika, folova, sto bi vam obezbijedilo finansiranje nekog ozbiljnijeg rada. Namece se logican zakljucak, kad ispuse pocetni balon vase euforije, jednostavno cete nestati sa politicke scene. Nazalost.


Dajte se ljudi malo uozbiljite ili ugasite. Mijenjajte nesto, procitana ste knjiga. Ozbiljno.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#5446 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

area51

Hvala na vasem misljenju.
Sve analize i savjeti, kojima smo pomalo zatrpani ovih dana, su dobrodosli, ali...
Generalno, stranka o svemu pa i o svojim potezima donosi odluke na sastancima svojih
organa, tako da je jedini nacin da se utice na stranku da se bude u stranci.

p.k.
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#5447 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Diogen_iz_Sinope »

Pedja Kojovic wrote:area51

Hvala na vasem misljenju.
Sve analize i savjeti, kojima smo pomalo zatrpani ovih dana, su dobrodosli, ali...
Generalno, stranka o svemu pa i o svojim potezima donosi odluke na sastancima svojih
organa, tako da je jedini nacin da se utice na stranku da se bude u stranci.

p.k.
Heheehe, regrutacija i omasovljavanje clansta...otprilike tako nekako :D
User avatar
mirnisan
Posts: 363
Joined: 11/12/2008 21:11
Location: zadnja mahala bb

#5448 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mirnisan »

Control panel wrote:to ne znam.ali je za pretpostaviti da ce danis odustati od mandata. sto bi bilo nekorektno sa njegove strane prema glasacima koji su mu dali svoj glas. dali su glas njemu a ne pedji li nekom trecem.
danis nek pravi filmove.nije mu mjesto u politici.bar još ne... :mrgreen:
bajić je promašena priča provincijskog političara. njegov maximalni domet sekretar m.z.donji raštani.ništa više. :lol: bajiću vaTaj se motike. :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5449 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Analiza je cudo...jos samo da je realna i iskrena.

Koji bi razlozi mogli biti ti koji su uticali na ovako los izborni rezultat NS? Evo par nekih koji su bili vidljivi svima nama van stranke. Ljudi u stranci ih vjerovatno znaju jos puno vise.

- Mlaka javna saopstenja koja su se bavila svim i svacim, ali nikada nisu "pogadjala" srz, odnosno izostajala je ostra reakcija i jasna prozivka odgovornih. Ocita namjera vodjenja politike nezamjeranja. Jedno ili dva saopstenja tokom predizborne kampanje, u kojima se jeste islo ostro i sa poimenicnom prozivkom, jednostavno nisu bila ni izbliza dovoljna da bi ljudi naprasno promijenili misljenje koje su gradili mjesecima prije toga.
- Akcije koje su vise podsjecale na protestne setnje neke NVO ili neformalne grupe gardjana, nego na akcije neke politicke partije.
- Katastrofalna predizborna kampanja, u kojoj se cak ni medijsko vrijeme koje se imalo na raspolaganju nije iskoristilo kako treba. Parola "Rat Mafiji - ili Mi ili Oni", pored toga sto je otrcana i isprana, mozda bi i "pila vode" da je bila precizno i jasno obrazlozena javnosti. Ovako, ono trominutno sjedenje B.B. u studiju i drzanje papira sa ovom parolom jeste bilo simpaticno, ali i totalno nezrelo. Mozda bi nekog veceg efekta bilo da je B.B. tada ponudio i neka precizna pojasnjenja, tipa: kako ce se taj "rat" voditi, prema kome (ko cini tu mafiju, koji ljudi ili institucije ili stranke), kojim sredstvima, kakve aktivnosti ce podrazumijevati, koji ce biti rezultati i u kojem roku, i sl.
Bez ovakvih pojasnjenja, narod je samo mogao skontati "he...cuj - rat mafiji...". Igranje na imaginarnu kartu da "narod zna" ko je mafija u BiH je prilicno neartikulisan potez...
- Pogresno vodjenje same stranke, gdje su u javnost izasli mnogi detalji o tome i gdje je javnost mogla vidjeti i cuti da u samoj stranci mnoge stvari ne stimaju i da se ljudi povlace iz iste.
- Apsolutno nepotrebno predizborno koaliranje sa NSP, sto je jos jedna ocita pogresna procjena rukovodstva stranke. Zbog toga je doslo i do mnogih zatezanja odnosa unutar same stranke, pa cak i do rasipanja vjerovatno najjaceg odbora NS, tj. kantonalnog odbora Sarajevo. O ovome smo svi mogli procitati i ovdje, a i vidjeti i cuti u medijima. Ko je pratio situaciju, jasno je da je ovo bilo upravo ovako, jer do tog momenta taj odbor se redovno oglasavao u medijima, a nakon toga je jednostavno iscezao.

Sve ovo zajedno je narodu odaslalo sliku o NS kao o jednoj nedorasloj i nezreloj politickoj opciji, tako da se vecina biraca koji su prije dvije godine svoj glas dali NS sada odlucilo za slicnu opciju, ali koja je u javnost izasla sa jasnim i nedvosmislenim izjavama, a to je SDP.
Parola SDA "Narod zna" je takodjer ovdje odigrala ulogu, jer - Narod zaista zna ko je mafija, sto potvrdjuju i rezultati izbora i pad upravo te SDA. NS je tu, opet, napravila pogresnu procjenu i potpuni promasaj jer rukovodstvo ocito nije imalo mooda da iskoristi priliku koja im se pruzila i da izborni slogan SDA iskoristi u svoju korist.
Stampanje par destina hiljada letaka nije toliko skupo da se nije moglo uraditi, a za lecima je moglo pisati:
NAROD ZNA ko je "zaradio" milione u ratu!
NAROD ZNA ciji sinovi nisu ratovali za ovu drzavu!
NAROD ZNA ciji ljudi upravljaju drzavom!
NAROD ZNA ciji ljudi danas posjeduju milione KM!
NAROD ZNA cija djeca danas studiraju po svjetskim fakultetima!
NAROD ZNA ko mu nije obezbijedio posao!
NAROD ZNA ko mu nije obezbijedio normalan zivot!
NAROD ZNA ko nije pokrenuo privredu!
Itd, itd.
Ovo namjernio nisam pisao ranije jer sam shvatio da NS nema takvih pretenzija, odnosno nema namjeru na ovakav nacin ulaziti "Rat s mafijom". A mozda sam trebao...mozda bi SDP tada to iskoristio i dobio jos vise glasova...iako nisam neki njihov fan...
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#5450 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Area_51 »

Pedja Kojovic wrote:area51

Hvala na vasem misljenju.
Sve analize i savjeti, kojima smo pomalo zatrpani ovih dana, su dobrodosli, ali...
Generalno, stranka o svemu pa i o svojim potezima donosi odluke na sastancima svojih
organa, tako da je jedini nacin da se utice na stranku da se bude u stranci.

p.k.
Hvala za odgovor. Stvarno nemam apsolutno nikakve lose namjere, a satirom se sluzim kao dokazanim sredstvom kod nas za lakse prikazivanje onoga sto zelim reci. Ne vidim Nasu stranku dovoljno ozbiljnom politickom organizacijom da bih se ukljucio, barem u dijelu nacina rada i politickog djelovanja. Svi smo, mislim koliko osobno mogu osjetiti, nekako naslonjeni na gradjanske opcije, tako da taj dio dijelim s vama, ali nekako, ne znam, niste mi dorasli zadatku.

Zbog toga, ovako na ovaj nacin zelim ukazati da mozete, a vjerujem i hocete, upasti u zamku da proglasite ostvarene rezultate uspjesnim i zadrzite postojeci kadar, koji je kao sto sad svi mozemo vidjeti fulio. Sjetite se samo najavljivanja Danisa Tanovica prilikom perioda pripreme javnosti za osnivanje stranke, da se vraca u svoju zemlju da mijenja stvarnost, da se okupljaju znacajna imena, da ima program, a rezultat toga je jedna politicki impotentna stranka koja ce na kraju udomiti par partijskih funkcionera, prerasti u nesto slicno Liberalima i na kraju imati problem zvani izborni prag.

Necu se vise javljati po ovome pitanju. Vama Pedja zelim se zahvaliti na razumijevanju i ponudjenim odgovorima iako se ponekad nismo slagali oko sustine.
Locked