Milorad Dodik ALL ABOUT

dr.gog

#28976 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dr.gog » 03/01/2012 15:43

berb1r wrote:
Tema nosi precednikovo cenjeno ime, ali se radi o mnogo vise :).

Da je formula uspjeha ignorisati ne "normalne" a komunicirati sa "normalnim" nebi rata ni bilo.

Lično sam mu zabranio ulazak u Sarajevo.
:D

1gorstak

#28977 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 1gorstak » 03/01/2012 15:46

prljavi Hare wrote:
"Не можемо очекивати да ће неко са стереотипима који су направљени вани сада изражавати љубав према Републици Српској, јер се све негативно везује за Републику Српску. Али, упркос томе, можемо се наћи у том свјетском колу и тамо углавити наш мали интерес", рекао је Радојичић.

Он је додао да је извјесно да се о опцијама које се смишљају и креирају у Бањалуци сада разговара на важним мјестима, од Вашингтона до Москве, напоменувши да некада за ту политику има подршку не свјетској сцени, док некада она изостаје.

"Што се тиче уређења Републике Српске и њене позиције у БиХ, један од проблема су интелектуални капацитети... Често када нам треба неки капацитет за важне одлуке или експертско знање, њега једноставно нема", рекао је Радојичић за "Фокус".
Isto, ali u manjem obimu, vazi i za Sarajevo. Na sceni imamo odliv mozgova a u drzavi ostaju idealisti i oni koji nemaju gdje otici. Dugorocno, ovo predstavlja problem najvise za srpski i hrvatski narod u BiH, jer kada x broj "jergovica" napusti ove prostore i ode u Zagreb ili Beograd, za toliko se smanjuju i intelektualni kapaciteti naroda iz kojeg oni dolaze. Da bi se to zaustavilo ili bar ogranicilo, potrebno je sto prije preko politicke, doci do ekonomske stabilizacije.

155_mm

#28978 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 155_mm » 03/01/2012 18:40

ovo je vijest za samo za preCednika mileta heliosa. nadamo se iskreno da ce ova informacija ublaziti zabrinutost mileta heliosa za jermence.
SARAJEVO, BiH je vodeći izvoznik oružja u južnokavkaske zemlje, a Jermeniji je od 2005. do 2010. godine prodala čak 200 minobacača kalibra 75 milimetara i 35 komada drugog artiljerijskog naoružanja. BiH je tako došla na prvo mjesto izvoznika oružja u južnokavkaske zemlje, ispred Ukrajine, Češke, Bugarske i Bjelorusije, podaci su Registra o konvencionalnom oružju UN, prenose federalni mediji.

Jermenija i Azerbejdžan nisu pod sankcijama UN i EU i nemaju embargo na uvoz oružja. Postoji samo preporuka OEBS-a da se u tom području ne gomila naoružanje, ali to nije obavezujuća odluka.

U parlamentu BiH prije više od mjesec dana usvojen je zaključak kojim se obavezuje Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da dostavi parlamentarnoj Komisiji za odbranu i bezbjednost detaljne izvještaje o realizovanim dozvolama za promet oružja, vojne opreme i proizvoda dvojne namjene za 2008., 2009. i 2010. godinu.

Ministarstvo odbrane BiH u procesu izvoza naoružanja učestvuje u davanju saglasnosti u smislu da li određeni izvoz narušava odbrambenu sposobnost BiH. Srna
http://www.capital.ba/bih-vodeci-izvozn ... ke-zemlje/

preCednice zamisli jermencima cak 200 (dvEsta) minobaca nekog potpuno novog kalibra :lol:

P.S.
ovaj tekst samo pokazuje koliko mi u bosni pojma nemamo o namjenskoj industriji. nepostoji kalibar 75 mm. pretpostavljam da se radi o minobacacu M75 kalibra 120 mm.

prljavi Hare
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#28979 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by prljavi Hare » 03/01/2012 19:06

155_mm wrote:ovo je vijest za samo za preCednika mileta heliosa. nadamo se iskreno da ce ova informacija ublaziti zabrinutost mileta heliosa za jermence.

preCednice zamisli jermencima cak 200 (dvEsta) minobaca nekog potpuno novog kalibra :lol:

P.S.
ovaj tekst samo pokazuje koliko mi u bosni pojma nemamo o namjenskoj industriji. nepostoji kalibar 75 mm. pretpostavljam da se radi o minobacacu M75 kalibra 120 mm.

Čitao sam i ja članak,pa mi je upitnik ko' kuća iznad glave bio vezan za kalibar MB-a!? :-)Siguran sam da će
preCednikova briga za jermence splasnuti,sada kada vidi da ih BiH nije zaboravila. :oops:
Što se tiče namjenske industrije,o tome se ne priča u medijima ništa ali je očigledno da radi punom parom,
sjetimo se onih 88 haubica poklonjenih Afganistanu uz prisustvo američkog ambasadora koji je održao i prigodan
govor,a ne priča se o tome iz razloga jer je sva smještena u FBiH,šta treba,da preCednik i njegove podguzne
muhe i o tome palamude,a čovjeka veseli spoznaja da ne bi više nikada bilo problema sa MTS-om. :wink:

argyle

#28980 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by argyle » 03/01/2012 20:14

prljavi Hare wrote:
155_mm wrote:ovo je vijest za samo za preCednika mileta heliosa. nadamo se iskreno da ce ova informacija ublaziti zabrinutost mileta heliosa za jermence.

P.S.

Čitao sam i ja članak,pa mi je upitnik ko' kuća iznad glave bio vezan za kalibar MB-a!? :-)Siguran sam da će
preCednikova briga za jermence splasnuti,sada kada vidi da ih BiH nije zaboravila. :oops:
Što se tiče namjenske industrije,o tome se ne priča u medijima ništa ali je očigledno da radi punom parom,
sjetimo se onih 88 haubica poklonjenih Afganistanu uz prisustvo američkog ambasadora koji je održao i prigodan
govor,a ne priča se o tome iz razloga jer je sva smještena u FBiH,šta treba,da preCednik i njegove podguzne
muhe i o tome palamude,a čovjeka veseli spoznaja da ne bi više nikada bilo problema sa MTS-om. :wink:
Predsjednik, ili neki tamo njegov, je danas reko (nesto novo :-) ) da se u 2012 mora raditi sto vise na demilitarizaciji BiH.
Da se on pita, on bi i ostalo naoruzanje poklonio Afganistancima, samo nek ide van BiH.

Ja bih ga predlozio za Nobel za mir.

heckler

#28981 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by heckler » 03/01/2012 20:22

argyle wrote: Da se on pita, on bi i ostalo naoruzanje poklonio Afganistancima, samo nek ide van BiH.

Bil preCednik volio da se jos i samostalno vazelinom namazemo i naguzimo? :-)

Ili bi mu pak olaksalo sta da izvrsimo kolektivno samoubistvo?

prljavi Hare

#28982 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by prljavi Hare » 03/01/2012 20:26

argyle wrote: Predsjednik, ili neki tamo njegov, je danas reko (nesto novo :-) ) da se u 2012 mora raditi sto vise na demilitarizaciji BiH.
Da se on pita, on bi i ostalo naoruzanje poklonio Afganistancima, samo nek ide van BiH.

Namjenska industrija je uvijek bila jedan od stubova privrede i u bivšoj Jugi,stalni izvor prihoda a sa kupcima
nikada nemaš problema,oni traže tebe a ne ti njih. :dance:
Drugi dobitak koji donosi što jača namjenska industrija je činjenica da velikosrbe drži treznim i svjesnim,pa
zato i kmeče o demilitarizaciji. :wink:

heckler

#28983 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by heckler » 03/01/2012 21:14

Ovo sam prosle sedmice stravio na temu o vladi FBiH ali sad je i ovdje prikladno
STRATEGIJA RAZVOJA NAMJENSKE INDUSTRIJE FBiH 2012.-2022.

Vlada je razmatrala i podržala Strategiju razvoja namjenske industrije u Federaciji BiH za period 2012.-2022. godine, koju je pripremilo Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije.

Ovaj je dokument urađen sa ciljem da se pomogne u stvaranju održivog razvoja namjenske industrije baziran na proizvodnji za ino tržište, uz uredno snabdijevanje oružanih snaga naše zemlje prema iskazanim potrebama.

Strategija se zasniva na maksimalnom korištenju postojećih kadrovskih i materijalnih resursa uz povećano korištenje domaćih repromaterijala i primjenu savremenih tehnologija, te poštivanje obaveza u očuvanju životne sredine i zaštite okoliša. Njome su obuhvaćeni svi elementi ovog sektora-proizvodnja municije, oruđa, opreme i usluga, uz uvažavanje perspektive da će do 2022. godine po svim aspektima privređivanja naša zemlja biti usklađena sa evropskim okruženjem i postati ravnopravna članica NATO pakta.

Računa se da namjenska industrija u Federaciji BiH postane pokretač razvoja i rasta privrede uz čuvanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta. Tako se predviđa povećanje izvoza sa sadašnjih 40, na sto miliona KM godišnje do 2016. godine, odnosno 200 miliona KM do 2022. godine, uz ravnopravno učešće društava iz ove oblasti. Uz to, učešće vlastitog rada bi trebalo povećati na minimalno 30 do 2017. odnosno 50 posto do 2022. godine. Istovremeno bi se do 2017. godine minimalno 30 posto ukupnog prihoda ostvarivalo prodajom tržišnih proizvoda i usluga, a čak 50 posto do 2022. godine.

Ocijenjeno je neophodnim da se u namjensku industriju uvede NATO kodifikacijski sistem, te uskladi naše zakonodavtstvo sa pravnim naslijeđem EU.

Nakon rasprave o ovom dokumentu, Vlada FBiH je zadužila resorno ministarstvo da, putem Direkcije za namjensku industriju, sačini Akcioni plan implementacije ovog dokumenta, dok će organi upravljanja privrednih društava namjenske industrije, u skladu sa Strategijom, napraviti planove finansijske konsolidacije i planove razvoja.

Polazeći od upravo razmatrane Strategije razvoja namjenske industrije u Federaciji BiH, kao i činjenice das u izvršene određene izmjene Zakona na nivou države BiH koje tretiraju ovu oblast, Vlada BiH je zaključila da se iz parlamentarne procedure povuče Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o proizvodnji i prometu NVO i pripremi novi tekst usklađen sa ovim dokumentima.
Inače, Nacrt ovog zakona Vlada FBiH je utvrdila i uputila u parlamentarnu proceduru 26.4.2011.godine a podržan je u Predstavničkom domu, dok u Domu naroda Parlamenta FBiH nije dobio većinu glasova.

ReD aka Socijalista

#28984 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by ReD aka Socijalista » 03/01/2012 21:22

Sad ce preCednik da dodje sprejom i da i to ukine :oops:

Zaušnjaci "haraju" istočnom Hercegovinom: Na udaru mlađi muškarci
Na području istočne Hercegovine od zarazne bolesti zaušnjaka u toku prethodne godine oboljelo je 647 lica, od kojih je najveći broj iz Nevesinja, te iz Gacka i Bileće, potvrđeno je u Zavodu za zaštitu zdravlja Trebinje.

Direktor Zavoda Radivoje Čalija kaže da ova bolest više ugrožava muškarce nego žene, te napominje da su od ukupnog broja oboljelih 443 muškarci, a 204 žene.

Najviše oboljelih je uzrasta od 15 do 19 godina, ali je registrovano i 83 djece uzrasta od šest do 14 godina.

Čalija podsjeća da je epidemija proglašena prošle godine u junu u svim istočnohercegovačkim opštinama, osim u Ljubinju, gdje je u predhodnoj godini od zaušnjaka oboljelo samo četvoro lica.

Nije poznato zbog čega je došlo do epidemije, jer je trećina oboljelih vakcinisana.

Zaušnjaci su zarazna bolest praćenja oticanjem pljuvačnih žlijezda, nariočito oko ušiju. Bolest se prenosi neposrednim kontaktom sa zaraženom osobom, a jedna od komplikacija je zapaljenje sjemenih žlijezda što može da dovede do steriliteta.
Image

Bosnolog

#28985 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Bosnolog » 03/01/2012 21:23

prljavi Hare wrote:
argyle wrote: Predsjednik, ili neki tamo njegov, je danas reko (nesto novo :-) ) da se u 2012 mora raditi sto vise na demilitarizaciji BiH.

Namjenska industrija je uvijek bila jedan od stubova privrede i u bivšoj Jugi,stalni izvor prihoda a sa kupcima
Drugi dobitak koji donosi što jača namjenska industrija je činjenica da velikosrbe drži treznim i svjesnim,pa
Nasa namjenska industrija treba biti jedna od prioritetnih grana federalne vlade ,Traba preoteti trziste od Srbije pocevsi od zemlja gdje najvise izvoze a to su arpako petordolarske zemlje,cime bi profit bio utrostrucen a to nije tesko preko nasih lobistickih i diplomatskih kanala.Takode tu mogu dosta odraditi i drigi paralelni putevi kontakata i susreta.

-Federalna vlada treba prosirivati kapacitete namjenske industirije i razviti je toliko da mozemo proizvoditi i servisirati sve sto nam je potrebno za vodenje odbrambenog rata od pistolja za licnu odbranu,uniformi i opreme,do protioklopnih ,protiavavinskih oruzja,oruda i sistema,veze, osmatranja i navodenja,....

-Trebamo imati u skladistima dovorljno oruzja i opreme za potrebe aktiviranja rezervih sastava MUP-a i drugh jedinaica za posebne namjene koje bi se aktivirale u slucaju ugorzenosti i rata

-U skolskom planu i programu obavezno imati upoznavanje sa rukovanjem i upotrebom oruzja i protivoklopnih sredstava uz odlaske u kampove za obuku srednjoskolaca zavrsne godine do nekoliko sedmica a za muskarce uvesti i vojni ratni raspored i povremnu doobuku,...

Demilitarizacija je san onih koji su nas pokusali bioloski istrjebiti a BiH rasparcati i unistit,to sada sanja i zeli Dodik da bi mogao ostvariti svoje bolesne dusmanske ciljeve,....

Cak i da se demilitarizuju susjedne drzave Srbija i Hrvatska,mi nikada ne smijemo pristati na demilitarizaciju i razoruzavanje nase drzave i gradana,......

Oruzje Bosnu ,vlastitu glavu ,familiji i imetak cuva,...da smo ga imali 1992 danas bi milioni bili na svojim predratnim ognjistima , stotine hiljade zivih gradana i nekoliko stotina hiljada novih gradana,....Ne zaboravimo da bi najveci broj tih pobijenih danas imao svoje porodice i potomke a da ne govorimo o razaranjima i unistenoj privredi i pljacki drustvenih i privatnih dobara,....

mekaba

#28986 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by mekaba » 03/01/2012 23:22

Bosnolog wrote:
prljavi Hare wrote:

Nasa namjenska industrija treba biti jedna od prioritetnih grana federalne vlade ,Traba preoteti trziste od Srbije pocevsi od zemlja gdje najvise izvoze a to su arpako petordolarske zemlje,cime bi profit bio utrostrucen a to nije tesko preko nasih lobistickih i diplomatskih kanala.Takode tu mogu dosta odraditi i drigi paralelni putevi kontakata i susreta.

-Federalna vlada treba prosirivati kapacitete namjenske industirije i razviti je toliko da mozemo proizvoditi i servisirati sve sto nam je potrebno za vodenje odbrambenog rata od pistolja za licnu odbranu,uniformi i opreme,do protioklopnih ,protiavavinskih oruzja,oruda i sistema,veze, osmatranja i navodenja,....

-Trebamo imati u skladistima dovorljno oruzja i opreme za potrebe aktiviranja rezervih sastava MUP-a i drugh jedinaica za posebne namjene koje bi se aktivirale u slucaju ugorzenosti i rata

-U skolskom planu i programu obavezno imati upoznavanje sa rukovanjem i upotrebom oruzja i protivoklopnih sredstava uz odlaske u kampove za obuku srednjoskolaca zavrsne godine do nekoliko sedmica a za muskarce uvesti i vojni ratni raspored i povremnu doobuku,...

Demilitarizacija je san onih koji su nas pokusali bioloski istrjebiti a BiH rasparcati i unistit,to sada sanja i zeli Dodik da bi mogao ostvariti svoje bolesne dusmanske ciljeve,....

Cak i da se demilitarizuju susjedne drzave Srbija i Hrvatska,mi nikada ne smijemo pristati na demilitarizaciju i razoruzavanje nase drzave i gradana,......

Oruzje Bosnu ,vlastitu glavu ,familiji i imetak cuva,...da smo ga imali 1992 danas bi milioni bili na svojim predratnim ognjistima , stotine hiljade zivih gradana i nekoliko stotina hiljada novih gradana,....Ne zaboravimo da bi najveci broj tih pobijenih danas imao svoje porodice i potomke a da ne govorimo o razaranjima i unistenoj privredi i pljacki drustvenih i privatnih dobara,....
Demilitarizovana BiH znaci garantovana smrt drzave a o Bosnjacima da i ne govorim.Licno sam iskusio kako to izgleda u ratu kad imas pusku i 16 metaka a na drugoj strani tenk dere po Sarajevu.Nijemi posmatrac. Dvije godine kasnije stizu maljutke u A BiH pa se taj tenk pokusao pogoditi ali bez uspjeha. Poslije naseg pokusaja vise se nikad nije pojavio na tom mjestu. Pusti strah od maljutke ga vjecno smirio. Imas oruzje imas slobodu.

prljavi Hare

#28987 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by prljavi Hare » 04/01/2012 08:05

ReD aka Socijalista wrote:Sad ce preCednik da dodje sprejom i da i to ukine :oops:

Zaušnjaci "haraju" istočnom Hercegovinom: Na udaru mlađi muškarci

Nije poznato zbog čega je došlo do epidemije, jer je trećina oboljelih vakcinisana. :roll:

Zaušnjaci su zarazna bolest praćenja oticanjem pljuvačnih žlijezda, nariočito oko ušiju. Bolest se prenosi neposrednim kontaktom sa zaraženom osobom, a jedna od komplikacija je zapaljenje sjemenih žlijezda što može da dovede do steriliteta.

Čuj nije poznato zbog čega je došlo do zaraze jer je trećina oboljelih vakcinisana? :-) :-)
Do zaraze je došlo jer je na tenderu pravo uvoza vakcina protiv zaušnjaka dobila firma nekog preCednikovog
jarana koji je uvezao "najkvalitetnije" vakcine iz kakvog farmaceutskog kineskog diva! :oops:

mO k3

#28988 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by mO k3 » 04/01/2012 20:06

Veliki pozdrav,samo da vam izjavim zvao me el presidente ,taman odem sa djecom na bazen o zove... poslo mu je poruku poslije cu vam postaviti sta smo pricali

Image

prljavi Hare

#28989 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by prljavi Hare » 05/01/2012 08:54

Ženski Dr.Med wrote:Veliki pozdrav,samo da vam izjavim zvao me el presidente ,taman odem sa djecom na bazen o zove... poslo mu je poruku poslije cu vam postaviti sta smo pricali

Image

Ti i preCednik baš to otvoreno i javno,a sve se to prati! :oops: Meni je preCednik ukucan u mobilni pod Ramo,
pričamo u šiframa,šta ja znam ko sve sluša? :D

SprecoM

#28990 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by SprecoM » 05/01/2012 10:29

Prije pisanja posta - obavezno pročitati prvu stranicu ove teme!

mO k3

#28991 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by mO k3 » 05/01/2012 10:33

Ev transcript .... zvao me i cvoka nesto bunca uvez neke zemlje koja mu nista vise ne vrijedi ,nesto avtoput,ofo ono blage javim vam poslije sta je sceo onaj glavonja sa kamenjara....

Image

prljavi Hare

#28992 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by prljavi Hare » 05/01/2012 21:31

PreCednik ništa da izjavi već dva dana,nasekirao sam se da mu nije šta,hajra mi od života nema! :sad:
Tek sada vidim koliko smo ja i preCednik povezani,sve isto osećamo! :D

berb1r

#28993 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by berb1r » 05/01/2012 23:23

prljavi Hare wrote:PreCednik ništa da izjavi već dva dana,nasekirao sam se da mu nije šta,hajra mi od života nema! :sad:
Sad evo pozdravlja i javlja da je dobar ali ipak malo nasekiran i nadasve razocaran u komentare nekih njemdu dragih sugradjana odnosno cijenjenih clanova ovoga foruma.
Stoga dragi zemljaci od sada pa na dalje i ubuduce samo konstruktivna kritika, zamolio je precednik licno!

Gandalf

#28994 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Gandalf » 05/01/2012 23:55

Evo i preCjednika ste nasekirali svojim neobjektivnim pisanjem :oops: vidite sada kako je preCjednik ozlovoljen :x

Image

A prije bio sav happy :cry: bio je evo 'vaki

Image

A sad je taki :(

Image

Pravda za preCjednika :!:

stari grad Visegrad

#28995 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by stari grad Visegrad » 06/01/2012 00:25

berb1r wrote:
prljavi Hare wrote:PreCednik ništa da izjavi već dva dana,nasekirao sam se da mu nije šta,hajra mi od života nema! :sad:
Sad evo pozdravlja i javlja da je dobar ali ipak malo nasekiran i nadasve razocaran u komentare nekih njemdu dragih sugradjana odnosno cijenjenih clanova ovoga foruma.
Stoga dragi zemljaci od sada pa na dalje i ubuduce samo konstruktivna kritika, zamolio je precednik licno!
Ne brine se Milorad sta njegovi sugradjani pisu na saxu, jer da se brine ne bi laho svaki dan. Sad je zauzet u pripremanju velikosrpskih govora za 9 januar, dan nelegalne samoproglasene paraformacije RS na teritoriji Republike Bosne i Hercegovine.

miki.ba

#28996 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by miki.ba » 06/01/2012 11:58

Sramota da ova tema već tri dana stagnira.
Da li je Dodo na godišnjem il je Hare ?

pici

#28997 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by pici » 06/01/2012 12:09

pa i prdCenik mora praznovat...a i Slavi veliku poBedu nad VijeĆem Ministara i nad Mrskijem JAzlaJA :oops:

mO k3

#28998 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by mO k3 » 06/01/2012 12:42

miki.ba wrote:Sramota da ova tema već tri dana stagnira.
Da li je Dodo na godišnjem il je Hare ?
:shock: :roll:
mene je zvao .... za vas neam blage :)

ReD aka Socijalista

#28999 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by ReD aka Socijalista » 06/01/2012 17:56

Sunacni se i u januaru mjesecu sunca... :o

Željeznice RS se zadužuju za dodatnih 100 miliona KM
Željeznice Republike Srpske (ŽRS) iako već imaju oko 200 miliona maraka kredita, vode razgovore o realizaciji novog zaduženja od još 100 miliona kod jedne češke banke.

To javno preduzeće sada godišnje otplaćuje oko 25 miliona kredita, koliki je i grant Vlade RS-a.

Namjera uprave je da se smanji broj zaposlenih sa 3.500 na 2.500 do sredine ove godine, tako da se ide na otvaranje zavisnih preduzeća, ali i da se ukine „bespotrebno“ zapošljavanje.

Na posljednjoj prošlogodišnjoj sjednici Skupštine akcionara ovog javnog preduzeća rečeno je da se višak radnika neće odmah poslati na ulicu, odnosno da će se utvrditi optimalan broj radnika i omogućiti prekvalifikacija za jedan broj onih koji se nađu na tom spisku.

Međutim, plan mjera i aktivnosti na otklanjanju slabosti u poslovanju i plan finansijske konsolidacije Željeznica RS-a vraćeni su upravi preduzeća na doradu, jer je bilo niz primjedbi i prijedloga na Skupštini akcionara.

Zanimljivo je i da je Skupština akcionara u Odbor za reviziju Željeznica RS-a imenovala ekonomisticu Snježanu Vujnić, iako je ona u međuvremenu postavljena za v.d.direktoricu Investiciono-razvojne banke RS-a, nakon što je ostavku podnio Milenko Pavlović.

Bosnolog

#29000 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Bosnolog » 06/01/2012 17:57

Vlada RS-a ponovo prolongirala vraćanje 60 miliona KM
Rok za vraćanje 60 miliona, uzetih za krpljenje javne potrošnje, dva puta je prolongiran

Autor Fena | Objavljeno 06.01.2012. u 04:59

Vlada Republike Srpske zbog nedostatka sredstava u entitetskom budžetu nije vratila 60 miliona maraka na račun posebnih namjena na kojem se nalaze sredstva od sukcesije i privatizacije.

Rok za vraćanje 60 miliona, uzetih za krpljenje javne potrošnje, dva puta je prolongiran.

Krajem prošle godine, dan prije istekla drugog roka, Vlada je sama sebi dala još godinu dana za vraćanje duga, odlukom da će milione vratiti krajem ove godine.

Predsjednik Vlade RS-a Aleksandar Džombić potvrđuje da je problem u činjenici da u budžetu entiteta u 2011. nije bilo sredstava da se "posuđeni“ novac vrati na tzv. escrow račun.

"Procijenili smo da je lakše da to učinimo tokom 2012.“, pravda se Džombić, podsjetivši da je u prošloj godini izostala rata kredita od MMF-a i Svjetske banke.

Na takozvanim escrow računima RS-a na kraju prvog polugodišta 2011. bilo je svega 75,5 miliona.

Poređenja radi, na tom računu, na kojem su novci ostvareni po osnovu sukcesije i privatizacije državnog kapitala, na dan 31. decembra 2010. godine bilo je 240,1 miliona maraka.

U jednom od ranijih Vladinih izvještaja se priznaje i da postoji obaveza povrata sredstava na escrow račune u ukupnom iznosu od 187 miliona maraka.

Navedenu obavezu čini 80 miliona datih na “zajam” Fondu zdravstvenog osiguranja RS, s obavezom povrata do 31. decembra 2012., zatim 90 miliona koje mora vratiti sama Vlada, budući da su sredstva s računa posebnih namjena korištena za budžetsku potrošnju. Od tog iznosa, vratila je na kraju samo 30 miliona.

Također, s tog računa je Vlada uzela i 17 miliona KM i dala za projektovanje, izgradnju i opremanje Nove bolnice u Bijeljini.
Image
http://www.youtube.com/watch?v=T29zG1BFE74

Post Reply