Milorad Dodik ALL ABOUT

Locked
User avatar
draganbl
Posts: 2093
Joined: 21/06/2009 00:59

#79476 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

Škobo Habu wrote: 14/04/2020 15:09
draganbl wrote: 14/04/2020 14:21 Ministra Šeranića poznajem lično i nekoliko puta sam razgovarao sa njim. Poznajem ga mnogo duže nego što je na funkciji Ministra zdravlja.

Pošto gospodinu Šeraniću nije potrebno da ga neko brani, posebno ne na ovom forumu, to neću ni raditi.

Ono što bih mogao reći, (poznavajući čovjeka), jeste da sam stekao utisak da je stručan i pošten. Za političara sasvim dovoljno, bez obzira na to iz koje političke stranke dolazi.
Niko ne spori njegovu stručnost, već njegovu stranačku opredjeljenost.

Kako bi ti sutra gledao na nekog Srbina, člana SDA, da mu stranački šef govori kako je Caco heroj i junak? Čisto hipotetički.
Ministar Seranic je iznad tih neodgovarajucih poredjenja sa Cacom. To je vise na nivou Komsica i slicnih podobnih pajaca.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#79477 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Škobo Habu »

draganbl wrote: 14/04/2020 14:47
Mozda nekome smeta sto on, kao Bosnjak, zivi u zajednici sa Srbima u RS-u i uziva respekt svih gradjana Republike Srspke. Ruku na srce, mislim da vecina gradjana RS-a i ne zna da je on Bosnjak, niti je to uopste vazno.
Kolega Seranic svojim primjerom pokazuje da nacionalni kljuc moze da funkcionise i po principu da se na pozicije mogu postaviti i strucni, a ne samo podobni. Da je bogdo vise takvih.
Što se tiče respekta - iz biografije mu se vidi da ga je zaslužio kao dugogodišnji član SNSD-a.

Šta nam to govori? Da se na republičkosrpskoj politčkoj sceni može profilirati, kao podoban Bošnjak, samo ako si član vladajuće partije.
I kao takav moraš klimati glavom na Dodikove šovinističke izjave na račun Bošnjaka.

Isto tako je i u Federaciji. Stim, ruku na srce, da se niko od bošnjačkih, a pogotovo hrvatskih političara, ne bavi pitanjem je li u Jasenovcu pobijeno 70.000 hiljada Srba ili pola miliona, niti je je li tokom "Oluje" protjerano 200.000 ili 400.000 hiljada Srba.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#79478 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Škobo Habu »

draganbl wrote: 14/04/2020 15:11 Za razliku od tebe koji vjerovatno i jesi udaljen hiljadama kilometara, ja i gospodin Seranic svaki dan zivimo u BiH i RS - u i svakodnevno se susrecemo sa izazovima zivota ovdje.
Ovdje je stvarnost a ne u narucju ugodnog zapada.
Ostavi se nagađanja. Rezident sam ove države.

Ti možeš da ne odgovoriš na pitanje ako ti se njegova konstukcija ne sviđa ili nemaš odgovor na isto. Nagađanjem ne postižeš ništa.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#79479 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Škobo Habu »

draganbl wrote: 14/04/2020 15:14
Ministar Seranic je iznad tih neodgovarajucih poredjenja sa Cacom. To je vise na nivou Komsica i slicnih podobnih pajaca.
Ne znam za vas iz Banja Luke, ali kada je riječ o Srebrenici - za Bošnjake nema kompromisa po tom pitanju.

Ne bi trebalo da bude ni za Šeranića. Legitimitet crpi kao bošnjački politički predstavnik.
Last edited by Škobo Habu on 14/04/2020 15:25, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#79480 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

draganbl wrote: 14/04/2020 15:11 Za razliku od tebe koji vjerovatno i jesi udaljen hiljadama kilometara, ja i gospodin Seranic svaki dan zivimo u BiH i RS - u i svakodnevno se susrecemo sa izazovima zivota ovdje.
Ovdje je stvarnost a ne u narucju ugodnog zapada.
:thumbup:

Jeste li bili na otvaranju studentskog doma na Palama, jeste li digli ruku za smjenu Bratica u NSRSa, idete li da pomognete izmjestanje crkve iz K.Polja...ili samo pljescete.
Nacija ite kako ima ulogu, prvi stradaju u slucaju necega. :wink:
User avatar
draganbl
Posts: 2093
Joined: 21/06/2009 00:59

#79481 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

Škobo Habu wrote: 14/04/2020 15:20
draganbl wrote: 14/04/2020 15:14
Ministar Seranic je iznad tih neodgovarajucih poredjenja sa Cacom. To je vise na nivou Komsica i slicnih podobnih pajaca.
Ne znam za vas iz Banja Luke, ali kada je riječ o Srebrenici - za Bošnjake nema kompromisa po tom pitanju.

Ne bi trebalo da bude ni za Šeranića. Legitimitet crpi kao bošnjački politički predstavnik.
O Šeranićevom stavu o Srebrenici pitaj njega. Što se mene tiče, ja sam svoj stav o genocidu u Srebrenici na ovom forumu iznio barem 50 puta.

Ne postoje bošnjački, srspki ili hrvatski predstavnici, tako da nijedan političar "ne crpi" legitimitet. Postoje političari koji dolaze iz reda srpskog, bošnjačkog, hrvatskog naroda, ili iz reda Ostalih. Tvoj stav možda govori o tvojoj političkoj nezrelosti, ali to je već tvoj problem.
User avatar
draganbl
Posts: 2093
Joined: 21/06/2009 00:59

#79482 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

Tomahawk11 wrote: 14/04/2020 14:56
draganbl wrote: 14/04/2020 14:47
Mislim da je sa svoje pozicije rekao ono sto treba. Opsta preporuka je da se narod ne okuplja.
Vodeci racuna da ne zadire u osjetljiva pitanja, na jedan pristojan nacin je kazao svoje strucno misljenje i kao ljekar i kao clan kriznog staba.
On nije osoba kome se treba ispostavljati racun o tome ko i koliko narusava preporuke i stroge instrukcije.

Mozda nekome smeta sto on, kao Bosnjak, zivi u zajednici sa Srbima u RS-u i uziva respekt svih gradjana Republike Srspke. Ruku na srce, mislim da vecina gradjana RS-a i ne zna da je on Bosnjak, niti je to uopste vazno.
Kolega Seranic svojim primjerom pokazuje da nacionalni kljuc moze da funkcionise i po principu da se na pozicije mogu postaviti i strucni, a ne samo podobni. Da je bogdo vise takvih.
Hvala na odgovoru.
Dobro, on je podoban svakako jer dolazi iz vladajuće partije, a svakako primjer stručnog na poziciji.
Tu podobnost možemo zamjerati i mnogima drugima, da se razumijemo ko je to na pozicijama koje se dobijaju političkim putem osoba koja nema etiketu podobnosti.

Ja opet neću reći ni da je Bursać nešto pogriješio, ni prvim ni drugim tekstom.
Dobro, možda je ispao malo naivan što očekuje da neko tako visoko ignoriše inpute onog ko ga hrani.
Nema na čemu.
Ja nisam do sada ni u jednom od političkih sistema primijetio ijednog visoko pozicioniranog političara (reda veličine ministra), koji nije politički podoban.
Međutim, za razliku od mnogih podobnih, a nesposobnih (a slobodan sam procijeniti da je takvih u našoj zemlji preko 90%), rijetki političari (kao što je to Šeranić) su, pored toga što su politički podobni, ujedno i stručni i sposobni.

Kao što sam napomenuo u svom prvom postu na ovom temu, ministra Šeranića poznajem dok je bio značajno manje uticajan i dok nije zauzimao ni približno ovoliki medijski prostor i ono što opet mogu reći (a moram se ponovoviti) jeste da je na mene ostavio utisak stručne i poštene osobe.
Vjerujem da ćeš ti primijetiti (za razliku od nekih drugih forumaša, koji nemaju taj domet), da ja ne potenciram njegovu nacionalnu pripadnost, već njegovu stručnost, iako je član Dodikove partije.

Što se tiče Bursaća, on je medijski klovn, bez ikakve političke ili druge odgovornosti. Danas kaže jedno,sutra će polizati to što je juče rekao, pa reći nešto drugo, dijametrlano suprotno, ali vrijedno medijske pažnje...

Da se razumijemo, ne smatram Bursaća negativnom pojavom u ovom političkom brlogu, ali on i bilo koji ozbiljan političar (a tu ne mislim samo na Šeranića), jednostavno ne mogu u istu ravan.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#79483 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Tomahawk11 »

draganbl wrote: 14/04/2020 16:31
Nema na čemu.
Ja nisam do sada ni u jednom od političkih sistema primijetio ijednog visoko pozicioniranog političara (reda veličine ministra), koji nije politički podoban.
Međutim, za razliku od mnogih podobnih, a nesposobnih (a slobodan sam procijeniti da je takvih u našoj zemlji preko 90%), rijetki političari (kao što je to Šeranić) su, pored toga što su politički podobni, ujedno i stručni i sposobni.

Kao što sam napomenuo u svom prvom postu na ovom temu, ministra Šeranića poznajem dok je bio značajno manje uticajan i dok nije zauzimao ni približno ovoliki medijski prostor i ono što opet mogu reći (a moram se ponovoviti) jeste da je na mene ostavio utisak stručne i poštene osobe.
Vjerujem da ćeš ti primijetiti (za razliku od nekih drugih forumaša, koji nemaju taj domet), da ja ne potenciram njegovu nacionalnu pripadnost, već njegovu stručnost, iako je član Dodikove partije.

Što se tiče Bursaća, on je medijski klovn, bez ikakve političke ili druge odgovornosti. Danas kaže jedno,sutra će polizati to što je juče rekao, pa reći nešto drugo, dijametrlano suprotno, ali vrijedno medijske pažnje...

Da se razumijemo, ne smatram Bursaća negativnom pojavom u ovom političkom brlogu, ali on i bilo koji ozbiljan političar (a tu ne mislim samo na Šeranića), jednostavno ne mogu u istu ravan.
Za Šeranića se slažem. Možda ga bolje poznaješ, pa možeš više napisati.

Kod nas se puno prigovara medijima, novinarima uopšte što nemaju tu odvažnost da napišu nešto, pa ako i nije tako, pospi se pepelom kasnije.
To je takav posao. Ne možeš uvijek biti u pravu.
Tako je i ovo za Bursaća. Ako je pretjerao sa hvalospjevima, poslije je to sam sebi prigovorio.
Opet, treba i njemu samom biti jasno ovo što si ti napisao na početku posta.

Problem i jeste što imamo malo ozbiljnih političara koji ako bi i bili podobni, bar nek rade svoj posao.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#79484 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 155_mm »

daje vise pustite tog seranica. obicni popunjivac kvota kao i mnogi drugi u BiH. ne ulazeci u strucnost doticnog ali mislim da mu je za aktuelni posao glavna kvalifikacija bila osunecena cuna.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#79485 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by PM72 »

155_mm wrote: 14/04/2020 16:55 daje vise pustite tog seranica. obicni popunjivac kvota kao i mnogi drugi u BiH. ne ulazeci u strucnost doticnog ali mislim da mu je za aktuelni posao glavna kvalifikacija bila osunecena cuna.
:thumbup: :lol:

Uz dodatak "osunecena ćuna" sa članskom kartom SNSD-a.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#79486 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Škobo Habu »

draganbl wrote: 14/04/2020 16:17

O Šeranićevom stavu o Srebrenici pitaj njega. Što se mene tiče, ja sam svoj stav o genocidu u Srebrenici na ovom forumu iznio barem 50 puta.
Nemam ga namjeru pitati, dovoljno mi je to što se nikada - ni javno, ni privatno nije oglasio po pitanju Dodikovog šovinizma.
Vaš stav nisam ni tražio. Nije mi ni intresantan uopšte za ono o čemu razgovaramo.
Ne postoje bošnjački, srspki ili hrvatski predstavnici, tako da nijedan političar "ne crpi" legitimitet. Postoje političari koji dolaze iz reda srpskog, bošnjačkog, hrvatskog naroda, ili iz reda Ostalih. Tvoj stav možda govori o tvojoj političkoj nezrelosti, ali to je već tvoj problem.
Hvala što ste me ispravili, iako vi znate da to baš nije tako. Na primjer, Željko Komšić dolazi iz hrvatskog naroda, ali mu 90 % Hrvata spori legitimitet.
Na koncu, pa ni Dodik ne voli "federalne Srbe" iz SDP-a, DF-a ili NS-a, upravo zbog legitimiteta, pa gura SNSD u federalnu vlast.

No, neka ste me prosvjetlili oko politički pojmova između kojih razliku uočavaju i djeca po parkićima.
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#79487 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by RunnerX »

Aukcija obveznica RS dokaz nepovjerenja investitora u institucije
14.04.2020. / 16:13

BANJALUKA – Aukcija obveznica Republike Srpske na Banjalučkoj berzi, tokom koje je prodato manje od polovine od 300 miliona KM emitovanih obveznica, pokazala je da postoji strah banaka od toga da li će Budžet RS moći podnijeti ovoliki teret zaduženosti. Finansijsko tržište je ovim iskazalo nepovjerenje u državne institucije, ocjena je ekonomista i stručnjaka za tržište kapitala.

Republika Srpska uspjela je danas, prvog dana trgovanja, da proda 135 miliona maraka vrijedne obveznice, što je manje od polovine planiranog iznosa od 300 miliona. Kamatna stopa po kojoj su obveznice prodate iznosi tri odsto, što je više od prvobitno planiranih dva odsto.

Ekonomista i profesor na Univerzitetu Istočno Sarajevo Marko Đogo rekao je za portal CAPITAL da je ovom emisijom potvrđeno zašto je oko Centralne banke bilo puno diskusije.

„Želja vlasti je bila da natjeraju komercijalne banke da kupuju državne obveznice i to u velikim količinama, a da bi to banke uradile trebalo im je smanjiti obaveznu rezervu, a bili su spremni i da povećaju negativnu kamatnu stopu. Da su zaista uspjeli u planu da smanje stopu obaveznih rezervi i da su povećali negativnu kamatnu stopu, banke bi bile prisiljene da taj kapital povuku i onda bi Srpska bez problema prodala obveznice. Ovako, s obzirom na to da ta ideja nije realizovana, došlo se do ovog da je kamatna stopa relativno visoka u odnosu na onu koju je RS plaćala do prije par mjeseci. Ranije nije bilo problema da se prodaju obveznice, sada vidimo da postoje problemi“, istakao je Đogo.
Izgleda da je počelo...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7425
Joined: 16/01/2007 23:38

#79488 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by banjaluka078 »

Škobo Habu wrote: 14/04/2020 13:10
Mnogi ne razumiju da govorim o njegovoj moralnoj poziciji kao bošnjačkog političkog predstavnika, pošto on po defaultu to i jeste.
Šeranić je već dugo godina u SNSD-u, nije od jučer. Naslušao se Dodikovih govorancija i o otcjepljenju, i o genocidu, i o karakteru rata.
Kakav Bošnjački politički predstavnik?! Pa nije u stranci koja predstavlja Bošnjake. Ja sam u BL i ne smatram ga mojim predstavnikom. Doduše, ne smatram ni Ramiza i Bratića, ne valja ni njima stranka.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7425
Joined: 16/01/2007 23:38

#79489 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by banjaluka078 »

Kome Alen da kaže da ne ide u crkvu, kad im Srbi na vlasti to ne smiju reći?!
Apeluju, ali ne smiju narediti.

https://www.nezavisne.com/novosti/drust ... ika/594397
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#79490 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Škobo Habu »

banjaluka078 wrote: 14/04/2020 18:40
Kakav Bošnjački politički predstavnik?! Pa nije u stranci koja predstavlja Bošnjake. Ja sam u BL i ne smatram ga mojim predstavnikom. Doduše, ne smatram ni Ramiza i Bratića, ne valja ni njima stranka.
I onda meni tvoj sugrađanin drži lekcije o nepoznavanju političkog sistema u ovoj zemlji.

Kojem od konstutivnih naroda pripada to mjesto na kojem je Šeranić?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#79491 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 155_mm »

RunnerX wrote: 14/04/2020 18:00
Aukcija obveznica RS dokaz nepovjerenja investitora u institucije
14.04.2020. / 16:13

BANJALUKA – Aukcija obveznica Republike Srpske na Banjalučkoj berzi, tokom koje je prodato manje od polovine od 300 miliona KM emitovanih obveznica, pokazala je da postoji strah banaka od toga da li će Budžet RS moći podnijeti ovoliki teret zaduženosti. Finansijsko tržište je ovim iskazalo nepovjerenje u državne institucije, ocjena je ekonomista i stručnjaka za tržište kapitala.

Republika Srpska uspjela je danas, prvog dana trgovanja, da proda 135 miliona maraka vrijedne obveznice, što je manje od polovine planiranog iznosa od 300 miliona. Kamatna stopa po kojoj su obveznice prodate iznosi tri odsto, što je više od prvobitno planiranih dva odsto.

Ekonomista i profesor na Univerzitetu Istočno Sarajevo Marko Đogo rekao je za portal CAPITAL da je ovom emisijom potvrđeno zašto je oko Centralne banke bilo puno diskusije.

„Želja vlasti je bila da natjeraju komercijalne banke da kupuju državne obveznice i to u velikim količinama, a da bi to banke uradile trebalo im je smanjiti obaveznu rezervu, a bili su spremni i da povećaju negativnu kamatnu stopu. Da su zaista uspjeli u planu da smanje stopu obaveznih rezervi i da su povećali negativnu kamatnu stopu, banke bi bile prisiljene da taj kapital povuku i onda bi Srpska bez problema prodala obveznice. Ovako, s obzirom na to da ta ideja nije realizovana, došlo se do ovog da je kamatna stopa relativno visoka u odnosu na onu koju je RS plaćala do prije par mjeseci. Ranije nije bilo problema da se prodaju obveznice, sada vidimo da postoje problemi“, istakao je Đogo.
Izgleda da je počelo...
pa kakva je to rupa bez dna. prvo onih 38% kredita pa onih 30-40 miliona obveznica u srbiji pa sad hoce da uvale nekom 300 miliona tog toaletnog papira.

i to sve u roku od nekoliko dana. izgleda da je bugojanac bio u pravu kad je rekao da nezna kako oni u eresu plate ikako isplacuju a za stalak za infuziju da ne pominjem.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#79492 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by felipe kajetano »

PM72 wrote: 14/04/2020 16:59
155_mm wrote: 14/04/2020 16:55 daje vise pustite tog seranica. obicni popunjivac kvota kao i mnogi drugi u BiH. ne ulazeci u strucnost doticnog ali mislim da mu je za aktuelni posao glavna kvalifikacija bila osunecena cuna.
:thumbup: :lol:

Uz dodatak "osunecena ćuna" sa članskom kartom SNSD-a.
Moze i neke druge u koalciji, osunacena cuna je ovdje samo ulaznica, sve kasnije je pitanje domisljatosti delegata..
User avatar
draganbl
Posts: 2093
Joined: 21/06/2009 00:59

#79493 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

Škobo Habu wrote: 14/04/2020 17:04
Ne postoje bošnjački, srspki ili hrvatski predstavnici, tako da nijedan političar "ne crpi" legitimitet. Postoje političari koji dolaze iz reda srpskog, bošnjačkog, hrvatskog naroda, ili iz reda Ostalih. Tvoj stav možda govori o tvojoj političkoj nezrelosti, ali to je već tvoj problem.
Hvala što ste me ispravili, iako vi znate da to baš nije tako. Na primjer, Željko Komšić dolazi iz hrvatskog naroda, ali mu 90 % Hrvata spori legitimitet.
Na koncu, pa ni Dodik ne voli "federalne Srbe" iz SDP-a, DF-a ili NS-a, upravo zbog legitimiteta, pa gura SNSD u federalnu vlast.

No, neka ste me prosvjetlili oko politički pojmova između kojih razliku uočavaju i djeca po parkićima.
Možda ono što djeca u parkićima i uočavaju upravo zato što to i jeste djetinjasto razmišljanje.

Problem Komšića nije u tome što je on "nelegitimni Hrvat", već zato što je nesposoban i loš političar. A to, da li Dodik voli i ne voli federalne Srbe nije problem niti tih Srba, niti onih koji su te Srbe (na primjer iz NS-a) podržali na izborima, već problem Dodika i pogrešne percepcije politike zarad lične koristi.

Etnički legitimitet, ispred političke sposobnosti, je nešto što već godinama uništava Bosnu i Hercegovinu, jer se iza "političke podobnosti etnički legitimnih" guraju nesposobnjakovići, lopovi i leziljebovići. Osoba o kojoj pričamo je sušta suprotnost toga i upravo zato vrijedi stati u odbranu takve pojave kao pozitivne ideje - lajt motiva kojim treba da se vodimo.

Čudi me da osoba, koja je već godinama na forumu i skoro svakodnevno objavljuje postove to nije do sada ukapirala. Pođoh napisati da je to odraz političke nezrelosti, pa se sjetoh da sam to već napisao u prethodnom postu. Neka stoji opet, nije zgoreg.
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#79494 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by RunnerX »

draganbl wrote: 14/04/2020 19:04 Etnički legitimitet, ispred političke sposobnosti, je nešto što već godinama uništava Bosnu i Hercegovinu, jer se iza "političke podobnosti etnički legitimnih" guraju nesposobnjakovići, lopovi i leziljebovići.
Veoma dobro rečeno.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#79495 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Škobo Habu »

draganbl wrote: 14/04/2020 19:04
Možda ono što djeca u parkićima i uočavaju upravo zato što to i jeste djetinjasto razmišljanje.

Problem Komšića nije u tome što je on "nelegitimni Hrvat", već zato što je nesposoban i loš političar. A to, da li Dodik voli i ne voli federalne Srbe nije problem niti tih Srba, niti onih koji su te Srbe (na primjer iz NS-a) podržali na izborima, već problem Dodika i pogrešne percepcije politike zarad lične koristi.
Ako je iko djetinjast u svom razmišljanju - onda ste to vi.

Pitanje legitimnosti Željka Komšića je od samog izbora stvar spora. U tom kontekstu je najbolje citirati Božu Ljubića koji je izjavio da jeste Komšić legalan, ali nije legitiman predstavnik hrvatskog naroda. Zbog čega? Zbog biračke volje.

Nema razlike, u tom smislu, između Željka i Šeranića.

Jedno je zakon na koji se vi pozivate, a sasvim drugo moralnost jednog takvog izbora.

Složiću se da je licemjerno bacati drvlje i kamenje na Šeranića, štititi Komšića, jer znam da ima i takvih.
Etnički legitimitet, ispred političke sposobnosti, je nešto što već godinama uništava Bosnu i Hercegovinu, jer se iza "političke podobnosti etnički legitimnih" guraju nesposobnjakovići, lopovi i leziljebovići. Osoba o kojoj pričamo je sušta suprotnost toga i upravo zato vrijedi stati u odbranu takve pojave kao pozitivne ideje - lajt motiva kojim treba da se vodimo.

Čudi me da osoba, koja je već godinama na forumu i skoro svakodnevno objavljuje postove to nije do sada ukapirala. Pođoh napisati da je to odraz političke nezrelosti, pa se sjetoh da sam to već napisao u prethodnom postu. Neka stoji opet, nije zgoreg.
Svima je sporan etnički legitimitet, no niko ga ne pokušava neutralisati.

Znači, on je i dalje nužna realnost. Valja tražiti modus kojim će svi biti zadovoljni. Građanski model je nemoguć, znamo i zbog čega, etnički nas vodi u propast, svakako, tako da bi valjalo naći neki kompromis koji bi ponudio minimum funkcionalnosti.

Svi daju dijagnozu, niko ne zna šta je lijek. I tako u krug.

Zadnje rečenice ću shvatiti kao vaše temeljno nerazumjevanje onoga o čemu pričam.
Ja se ne bavim nečijom kompetencijom, niti poštenjem. Ne ulazim uopšte u te stvari, niti sam tvrdio da je nesposoban.

Bavim se nečim što vi to očito ne želite shvatiti. Da vam podvućem: bez obzira o kakvoj se sposobnoj i kompetentnoj osobi radilo, iza svakog političara stoji program stranke i njen ideološki background.

Poštovani, Bošnjak Alen Šeranić, kojem je presjednik stranke Milorad Dodik, koja zagovara davanje imena ulicama po haškim optuženicima, kao takav je meni neshvatljiv. Pogotovo zbog svih oni Bošnjaka, Banjalučana, koje su takvi haški osuđenici popljačkali, izbacili iz stanova, uzeli im dragocjenosti, silovali, prognali...

No, ne nadam se da ćemo se razumjeti.
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#79496 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Point. »

Ni jedan Bošnjak, koji ima zehru samopoštovanja prema sebi i narodu kojem pripada, ne bi dozvolio da bude član jedne nacionalističke i anti BiH stranke poput SNSD. I tu sva priča završava.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#79497 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by sinuhe »

Po zakonu barem tri ministra moraju biti Bosnjaci. Rjesenje je naravno da SDA udje u koaliciju sa SNSD i na entitetskom nivou da ne brojite Seranicu svaku rijec.
User avatar
draganbl
Posts: 2093
Joined: 21/06/2009 00:59

#79498 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by draganbl »

Ne vidim smisao zašto bi se bilo kom političaru (zapravo bilo kom čovjeku) prebrojavala krvna zrnca i na osnovu toga izvlačili bilo kakvi zaključci.

Pa valjda je važnije da li je neki političar stručan ili nestručan, pošten ili nepošten, nego kom narodu pripada. Doduše, možda nekome i nije.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#79499 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by PM72 »

Tekst koji ima itekako veze sa temom...

Danas se obilježava 28. godišnjica formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH).

U proteklom ratu sve zaraćene strane i vojske počinile su zločine. Neke su počinile genocid, nekima je presuđeno za Udruženi zločinački poduhvat, neke su opet, također, počinile zločine nad nevinima.

Tvrditi da je neko apsolutno nevin, apsolutna je glupost, kao što je još veća glupost zamajavati se pojednostavljenim objašnjenjem, da se zaboga zbog toga što je na svim stranama bilo zločina, radi o istom. Nečiji su vojnici počinili zločine, a nečija je vojna borba bila zločinačka.

Međutim o tome kakva je bila i za šta se borila Armije RBiH najbolje svjedoči događaj od prije 25 godina. I zato je važno pitanje, kao i odgovor na pitanje - gdje je ko bio 9. maja 1995. godine.

Tada se u Parizu održala vojna parada povodom Dana pobjede i proslave pedesete godišnjice od pobjede nad fašizmom.

Odgovor na ovo pitanje zato treba ga apostrofirati da se podvuče jasna civilizacijska razlika između onih koji su navedeni u početku ovog teksta.

Gdje je bila vojska Radovana Karadžića koji danas služi doživotnu kaznu zatvora za počinjene zločine. Da li je tu vojsku neko pozvao, možda, da učestvuje na vojnoj paradi u Parizu povodom Dana pobjede nad fašizmom? Nije! Da li je to možda slučajna omaška organizatora vojne parade? Teško! Kako je neko mogao pozvati na vojnu paradu povodom Dana pobjede nad fašizmom, vojsku i vlast koja je još Prijedoru 1992. pozvala ljude druge nacionalnosti da oko ruku stave bijele trake? Vlast koja se potom, na kraju dvadesetog vijeka, odlučila na otvaranje prijedorskih logora, i kopanje masovnih grobnica, na žive lomače po Višegradu, vlast i vojsku koja je četiri godine držala pod opsadom glavni grad jedne države, pri tome ubivši jedanaest hiljada ljudi od čega 1601 dijete, vlast koja je baš tih majskih dana 1995.godine spremala ono što je dva mjeseca poslije u djelo provela u Srebrenici? Kako? Dabome nikako! Tog devetog maja u Parizu je slavljen Dan pobjede nad fašizmom. Sve što je uistinu fašizam, demonstrirala je vojska i vlast koja tog 9. maja nije dobila poziv da učestvuje na pomenutoj paradi.

Poziv na veliku smotru nisu dobili ni tzv "hrvatski uznici" kako haškoj šestorci još i danas tepaju pojedini "nositelji evropskih vrijednosti" iako su osuđeni za Udruženi zločinački pduhvat. Da li je to, možda, slučajna omaška organizatora vojne parade? Teško! Kako je neko mogao pozvati na vojnu paradu povodom Dana pobjede nad fašizmom, vojsku i vlast, koja je ugljenisala Ahmiće, vojsku i vlast Mate Bobana i Jadranka Prlića, koja je potpomognuta vojskom i vlašću Franje Tuđmana, bjesomučno terorizirala grad Mostar, napraviši od njega zgarište, vojsku koja je rušenjem Starog mosta htjela da bude pandan Karadžićevoj vojsci u urbicidu, vojsku i vlast Herceg Bosne koja je na kraju dvadesetog vijeka svoju borbu krunisala Heliodromom, Gabelom i Dreteljom, vojsku koja je s ponosom na nakadašnjem Veležovom stadionu, u glas pjevala Francetiću i Crnoj legiji. U Parizu, tog 9. maja 1995. godine nije bilo mjesta za one koji vole zapjevati u čast Crne legije.

Ipak, za nekoga je bilo mjesta i neko je dobio poziv da taj dan bude, za razliku od drugih, dio civliziranog svijeta. Tog 9. maja 1995. godine Bosna i Hercegovina je prvi put dobila poziv da učestvuje u vojnoj paradi u Parizu povodom Dana pobjede nad fašizmom. Armija Republike Bosne i Hercegovine učestvovala je na tome veličanstvenom skupu i na taj način dobila priznanje za borbu koju je vodila, te razliku od drugih vojnih formacija u zaraćenoj Bosni i Hercegovini postala dio evropske antifašističke porodice.

Čast da nosi zastavu Bosne i Hercegovine tada je pripala proslavljenom komandatu 41. Mostarske slave i viteške brigade Semiru Drljeviću Lovcu. Isti nije nosio zastavu vojske koja je kopala masovne grobnice, otvarala koncentracione logore kao gore navedene, niti je nosio zastavu pod kojom su živi ljudi u srednjevjekovnom maniru spaljivani na lomačama.



Kada se pogleda snimak sa te vojne parade jasno se vidi, da u procesiji, iza zastave Republike Bosne i Hercegovine, odmah ide zastava Ruske Federacije. Zbog čega, to bi danas trebalo pitati Radovana Karadžića i sljedbenike, ispred Ruske zastave nije išla zastave Republike Srpske? Odgovora je mnogo, ali postoji samo jedan. Nije baš najzgodnije se naći u društvu onih koji na Dan pobjede nad fašizmom ispunjavaju sve kriterije fašizma! I Hašku šestorku bi možda danas trebalo pitati zbog čega zastava Herceg- Bosne se nije našla u toj procesiji? Postoji opet samo jedan odgovor. Nije baš najzgodnije se naći u društvu onih koji na Dan pobjede nad fašizmom ispunjavaju sve kriterije fašizma!



Zbog svega toga danas je važno znati gdje je ko bio tog 9. maja 1995. godine, kakav je karakter imala čija borba. To što će ideološki i politički sljedbenici onih koji u Parizu, nimalo slučajno nisu bili prisutni i nakon svega poručiti, da to nije bitno, potpuno je shvatljivo, jer im ni tada nije bilo bitno jesu li dio fašističkog ili antifašističkog svijeta.

I naravno, na kraju sve opet moramo vratiti na početak i reći; Jeste, tačno je. I pripadnici Armije Bosne i Hercegovine su počinili zločine. Za te zločine su odgovarali, i da, premda svi još nisu, treba da odgovaraju. I Saveznici su Drugom svjetskom ratu počinili zločine, ali njihova borba nije bila zločinačka i fašistička. Otuda je i jasnije gdje je ko bio 9. maja 1995. godine.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#79500 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Škobo Habu »

draganbl wrote: 15/04/2020 09:14 Ne vidim smisao zašto bi se bilo kom političaru (zapravo bilo kom čovjeku) prebrojavala krvna zrnca i na osnovu toga izvlačili bilo kakvi zaključci.

Pa valjda je važnije da li je neki političar stručan ili nestručan, pošten ili nepošten, nego kom narodu pripada. Doduše, možda nekome i nije.
Ne vidim ni ja. No, za razliku od vas, jasno mi je da prije stručnosti dolazi politička podobnost.

Sve ostalo je igra gluhi telefona.
Locked