Milorad Dodik ALL ABOUT

muzicar_iz_parka

#73176 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by muzicar_iz_parka » 08/10/2019 16:30

Ako ćemo realno, prosječan radnik iz FBiH a i iz RS gleda kako da se dokopa zapada, vjerovatno im dosadio luksuzan život.
Naravno ljudi se snalaze kako znaju, ali nema neke privlačnosti ni za unutar entitetske migracije, prije će neki Bišćanin otići u Sloveniju nego u sarajevski kanton, osim ako nije neki državni posao.

Sociolog

#73177 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Sociolog » 08/10/2019 16:48

muzicar_iz_parka wrote:Ako ćemo realno, prosječan radnik iz FBiH a i iz RS gleda kako da se dokopa zapada, vjerovatno im dosadio luksuzan
život.
Naravno ljudi se snalaze kako znaju, ali nema neke privlačnosti ni za unutar entitetske migracije, prije će neki Bišćanin otići u Sloveniju nego u sarajevski kanton, osim ako nije neki državni posao.
Uz duzno postovanje,koliko hoces ih ima iz Istocnog Sarajeva u privatnom sektoru raznih zanimanja..ne racunajuci drzavni posao...sto se tice Sarajeva i donekle Mostara nisi upravu

155_mm

#73178 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 155_mm » 08/10/2019 17:23

mene vise zabrinjava sto ovi u manjem entitetu svjesno srljaju u ekonomsku propast. njihovi potezi su sasvim suprotni od poteza koji bi se morali raditi kad se neki sistem nadje u ovakvoj ekonomskoj situaciji kao oni. umjesto mjera stednje oni se razbacuju lovom (kreditima, obaveznicama) kao da su kuvajt.

prljavi Hare
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#73179 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by prljavi Hare » 08/10/2019 17:59

Iiiii!!!Ovogodišnja Nobelova nagrada za mir ide u ...... :sretan: :sretan: :sretan: :-D
Додик: Сви смо опредијељени за мир и развој
Nek se jebe ona mala Greta što izmišlja i sere o "globalnom zagrijavanju",Amazonu,zagađenju i sličnim fatamorganama.I sam preCednik Tramp,
u svoj svojoj velikoj i neuporedivoj mudrošću,potvrdio je da su to sve izmišljotine i budalaštine,pa će ovogodišnja Nobelova nagrada za mir
pronaći svoje mjesto u Guardianovoj kolekciji nagrada,ordena,pehara,diploma,potvrda,punomoći i ostalih priznanja. :thumbup:

Ovo priznanje ne dolazi samo jer.... :kiss:
Додику ће вечерас бити уручен Орден Светог Симеона Мироточивог
Komšić i Džaferović?Njima nek' NATO pošalje diplomu da su uspješno završili kurs Windows 98. :lol: :lol: :lol:

Maraschino

#73180 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino » 08/10/2019 18:57

draganbl wrote:Ovo prepucavanje oko pitanja da li su više gladni ljudi u Federaciji ili u RS-u me podsjeća na navijačke prepirke napaljenih klinaca da li je jače Sarajevo ili Željo, a oba tima nisu ni za šumske lige.
Evo samo jednog od stotina citata koji se lako mogu pronaći i provjeriti
Prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za mjesec juni 2019. iznosila je 911 KM i za 27 KM je niža od prosječne plate isplaćene u maju 2019. godine. Pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom je 38,42 posto.
Pokazatelji koji su jasni, transparentni i lako provjerljivi ukazuju na to da, ako u četvoročlanoj porodici radi dvoje i oboje prima prosječnu platu, tada je pokrivenost potrošačke korpe negdje oko 80% (kada se saberu obje plate). To znači da prosječna porodica u BiH (ne posebno u RS-u ili u FBiH) može samo 24 dana u mjesecu da od plate kupi hranu, higijenske artikle, zagrije stan, troši struju itd. Zašto se niko ne zapita da li je to ono što jedni drugima želimo?

Govoriti o tome da je u FBiH ipak nešto bolje stanje nego u RS-u je isto kao govoriti da je Sarajevo bolje od Borca (ili Želje ili Zrinskog svejedno), a onda dođe neka Atalanta i nalupa te 8:0.
Mi pfeninga ne ulazemo da je vama losije dok to vasa vlast otvoreno radi da drzave nema, da je unisti, uspori...a u tom djavoljem poslu vama je gore i trazi se od vas da to ne priznate.
Probajte otvoriti jos neko predstavnistvo, povecajte pare za lobiranje jer se Obren zali na iznos, kupujte proizvode iz Srbije...i da ne zaboravim, kako god nama bilo bijedno mi nemamo kuda. Imase jos nesto prodati, lufta za zaduziti pa ko izdrzi dulje. Redovno saljem dole i to je ono sto statistika ne vidi tako da, ne vjeruj svemu sto pise. :wink:
Trazili ste gledajte.

Polarizator

#73181 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Polarizator » 08/10/2019 19:12

Nas uvazeni Guardian, tokom danasnjeg govora nije spomenuo mrski nam Teheran. Dzihadi Dzafer, i drugi clan pred.. ovaj skupine spominju nekakve dvije drzave. Reč je bila o autoputu, Svetski finansijski centar Banja Luka <-> Bijeljina <-> Beograd. :izet:

channel10

#73182 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by channel10 » 08/10/2019 19:22

Na sta kreten misli kad kaze da Srbija placa cijeli autoput?

vatrogasac

#73183 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by vatrogasac » 08/10/2019 20:19

Image

swanfilter

#73184 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by swanfilter » 08/10/2019 20:45

Ostao sam zatecen brojem zaposlenih iz F u RS. I mislim da je uvecan skoro pa tri puta ...

statixx

#73185 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by statixx » 08/10/2019 20:56

channel10 wrote:Na sta kreten misli kad kaze da Srbija placa cijeli autoput?
Pise da je vrijednost projekta 8 mlrd KM, od toga 6 u BiH, a 2 u Srbiji.

channel10

#73186 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by channel10 » 08/10/2019 20:58

statixx wrote:
channel10 wrote:Na sta kreten misli kad kaze da Srbija placa cijeli autoput?
Pise da je vrijednost projekta 8 mlrd KM, od toga 6 u BiH, a 2 u Srbiji.
Da, ali gospodin kaze da ce Srbija snositi sve troskove.

Edit: do.mene...neki.most je u pitanju..
Last edited by channel10 on 08/10/2019 21:03, edited 1 time in total.

Trafalgar Law

#73187 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Trafalgar Law » 08/10/2019 20:59

problemnatravunu wrote:
SmokingMan wrote:Mile,jesi li ikada pročitao ijednu šantićevu knjigu? :D
Ostajte tamo

....

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ma druže,sve je to on pogrešno shvatio.... :D

bh.tornjak

#73188 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by bh.tornjak » 08/10/2019 21:47

Jeli ga precednik primio.....mislim, Mirotocivog ....orden....???

vivaldi

#73189 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by vivaldi » 08/10/2019 22:13

Ricken wrote:
vivaldi wrote: statistika nije bas varljiva stvar, a ta izreka je nastala zato sto statistika obradjuje milion podataka, pa oni koji je malo bolje poznaju mogu relativno lako manipulisati sa onima koji je ne poznaju.

kada je rijec o platama, u statistici postoji podatak koji je mnogima nepoznat, a zove se „sredstva zaposlenih“ i on obuhvata doslovno komlpetna primanja radnika odnosno trosak radnika tako da nema nikakve potrebe za nagadjinjima koliko je cega, ste se oporezuje, a sta se ne oporezuje.
Sredstva zaposlenih obuhvata doslovno sve i ono sto se oporezuje i ono sto se ne oporezuje – plate, topli obork, prevoz, regres, dnevnice, razne radnicke naknade, premije, otpremine, radcicke nagrade u parama ili u naturi, obuhvata i sve uplate za fondove koje idu i na teret poslodavaca i na teret radnika (penziono, zdravstvo...), porez na dohodak...

ukupna Sredstva za zaposlene u federaciji su u 2018 iznosila malo manje od 10,5 milijardi maraka (povecanje od 600 miliona u odnosu na 2017) , a u rs-u 4,8 milijardi (povecanje od 300 miliona u odnosu na 2017).

razlog zbog kojeg je uobijaceni odnos 2:1 u ovom slucaju za nijansu veci je taj sto je poreski klin u federaciji 8-9% veci nego u rs-u, prije svega stope za pio i zdravstvo. Kada to odbijes dodjes otpirlike na tacan odnos 2:1 koliki je otprilike i odnos stanovnistva.

naravno, ono sto se dobije na mostu izgubi se na cupriji pa federacija ono nesto vise sto da za doprinose, smanji za investicije i obratno, pa je tako kod investicija odnos izmedju entiteta nesto manji od 2:1.

sve ostalo sto se napisao je tvoj subjektivni osjecaj, a on nije skladu sa objetkivnom stvarnoscu.

vec 10-15 godina odnos bdp medju entitetima je bukvalno zakucan i krece se od 64-66%:32-34%, na uzorku od zadnjih 15 godina, a promjene na godisnjem nivou se mjere doslovno u par promila gore-dole. odnos izvoza je otprilike 2:1, odnos prihoda entitetska poreskih uprava je otprilike 2:1, odnos strranih investcija je 2:1 cak i kad se iskljuci privatizacija telekom...

jedino sto si tacno napisao je stednja koja je u federaciji skoro 3 puta veca nego u rs-u, ali su dugovanja gradjana federacije bankama 3 puta veca. ukupni dugovi gradjana, privrede, javnih preduzeca, vladinih ustanova...bankama u rs-u su 5 milijardi, a u federaciji 15 milijardi.

vodjen logikom moze se onda postaviti pitanje ako se sve 2:1 zasto je kod stednje 3:1?

odgovor nije ekonomski.

u oba entiteta radnicka klasa jedva prezivljava i nema sta da stedi u banci, vec u banku idu samo da uzmu kredit za more, da kupe polovnog golfa, da renoviraju kupatilo...
pare u bankama drze politicari, tj njihova familija i tajkuni bliski politicarima.

Medjutim situacija u rs-u je specificna iz drugih razloga. Lauetenbergove sankcije rs-u su ukinute tek 2006, a i danas se pod sankcijama nalaze dodik, spiric..pa u svakom trenutku postoji realna opasnost da se nadju na crnoj listi, pa im se samim tim blokira i imovina tj pare u bankama. U kuci se moze drzat 100-200 hiljada, ali 20-30 miliona je malo previse. zato politicari i tajkuni iz rs-a pare sklanjaju u srbiju jer su im tamo puno sigurnije. kada pogledas imovinski karton politicara iz rs-a vidjeces da svi imaju stanove i kuce po beogradu i novom sadu, a boga pitaj koliki tek nisu prijavili.

u ekonomskmom smislu kod nas vlada aposlutna zabokrecina, pa politicari posto nemaju nicim pametnim da se pohvale onda izmisljaju stalno neke ekonmske pobjede i supremacije.

jedna od posljednjih tih budalastina je i ova sa radnicima iz drugog entiteta. kada slusas te price mozes zamisliti one pretrpane indijske vozove kako svakog jutra nagrcu preko granice.

ne ualzeci uospte u strukturu tih ljudi (koliko je povratnika, fiktivno prijavljenih i sl) podaci kazu da iz rs-a u fbih radi 7,5 hiljada, a prema podacima od pretprosle godine iz fbih u rs-u radi 4 hiljade.
U fbih je zaposleno oko 530 hiljada, u rs-u oko 280 i u brckom oko 20 hiljada. to je ukupno oko 830 hiljada zaposlenih u bih.
Umjesto da bilo sta oduzimas, one sto idu iz jednog entiteta u drugi cemo po prinicpu nije beg cicija sabrati. to je ukupno 11,5 hiljada ljudi koji idu tamo-vamo.

Covjece dragi, to je manje od 1,5% od ukupno zaposlenih u bih. To se cak ne moze nazvati ni statsitckom greskom, a galama se digla ko da je ne znam sta. A zamisli tek da smo oduzeli 7,5 – 4? :-)

suma sumarum, razlike nema jer da bi bilo razlika neko bi morao da je napravi, a sta je moze napraviti kada prouktivnost zasnovana iskljucivo na grbaci. jedine farbike koje se kod nas prave su gace i carape. uvezu materijala 100 miliona, uracunaju zakrivljenje kicme i izvezu 110 miliona.

produktivnost nula bodova, niti se moze i povecati. ti mozes danas max zaljepit sintelanom 100 djonova i to je vrhunac tvoje cijele karijere. nema napredovanja ni rasta. produktivnost se moze povecati samo ako ti gazda produzi radno vrijeme na 12 sati i nikako drugacije. sivaca masina se nije promjenila 100 godina pa tehnoloske komaponente nema nikako u cijeloj toj industriji. samo fizika.
Ti baš imaš vremena.

Zavodi za statistiku svaki mjesec objavljuju podatak o prosječnoj plati u RS-u i FBiH i one su približno iste, s tim da u FBiH u ta primanja ne ulaze neoporezive naknade. Iskreno meni taj podatak koji si plasirao o ukupnim sredstvima za zaposlene nije poznat, makar ga ja nisam vidio kod Zavoda, pa s obzirom na to vjerujem ti da su podaci tačni. Kad već spominješ stope za pio i zdravstvo, onda bi morao znati da su u FBiH obveznici ovih doprinosa i radnici i poslodavci. U RS doprinosi su 33%, a u FBiH su 31% na teret radnika. Onih 11% doprinosa su na teret poslodavca i nemaju nikakve veze sa radnicima i ukupnim sredstvima za zaposlene. Tako da već tu imaš problem sa generisanjem i tumačenjem podataka.

Samo ću se osvrnuti na tvoje tumačenje podatka o štednji i tu ti je kompletna fula. 10. milijardi je osigurana štednja građana BiH (depoziti do 30.000 KM, u vrijeme kada je to bi cenzus za osiguranje) FBiH KM 8,5 milijardi (depoziti do 30.000 KM), a 1,5 milijarde je osigurana štednja građana RSa (depoziti do 30.000). Svježije podatke nemam jer nisam bio u kontaktu sa AOD-om.
Ove podatke možeš provjeriti kod Agencije za osiguranje depozita, s obzirom da Banke na bazi ovih podataka plaćaju naknadu AOD-u. Znači sva priča o sankcijama, i milionima deponovanim u Srbiji padaju u vodu.

Da su ti podaci vrlo upitni, možeš provjeriti i u brošurama Vijeća stranih investitora i Poreznoj upravi FBiH. U FBiH itetkako ima fabrika, stranih investicija koje koriste potpuno robotiziranu proizvodnju, kao recimo Zinktehnik u Mostaru, nešto manje Elsta u Živinicama i Krupa Kabine u Bosanskoj Krupi. O Preventovim fabrikama, ili onim AS Grupe neću trošiti riječi jer nisu robotizirane, ali se i ne oslanjaju samo na fiziku. S druge strane niti najbolje fabrike koje nisu u FBiH, kao što su Bimal i Studen Agrana, opet nisu u RS-u, nego u Brčko Distriktu, i itekako rade na svojoj produktivnosti.

Priznajem ja jesam pisao na bazi osjećaja, iako ne vidim razloga za ostrašćenosti u tvom postu, jer sam sam pokušao dati kritički osvrt na post Dragana, koji je također pisao na bazi osjećaja. Nismo vodili neku debatu ili pravili velike ekonomske analize. Također, citiraš mene i imputiraš mi nešto o čemu nisam pisao, a to je broj radnika iz RSa koji rade u FBiH.

posto slike govore vise od rijeci, probacemo ovako. prvo definicija koja ce pokazati tvoju prvu neistinu - sredstva obuhvataju doprinose i na teret poslodavca i na teret radnika

Image

a onda brojevi koji sam spomenuo. prvo fbih

Image

u rs-u je su tabele malo drugacije uradjene pa cu iz dva puta

prvo do 2017

Imagepublic picture upload

A evo i za 2018

Image

a sada zbirni komentar na sve ostalo i tebi i drugima.

nikakve bitne ekonomske razlike medju entitetima nema jer da je ima ona bi se pokazala ovdje

Image

ovo gore iznad je uzorak na period od 11 godina!!!! ne moze bolji uzorak od toga (drzavna agencija jos nije izbacile podatke za 2018).

znaci nikakvo izvlacenje iz konteksta!!!

da ima bilo kakve ozbiljnije razlike u ekonomskom razvoju, ona bi se pokazala i ovdje

fbih

Image
rs

Image

Ili bi se bar pokazala ovdje

Imageanonymous image hosting

razlika bi se pokazala i ovdje jer entitetske porezne uprave prikljupljaju poreze na dobit, dohodak, imovinu, doprinose...
Пореска управа Републике Српске је у првих девет мјесеци ове године на рачун јавних прихода РС прикупила укупно 1,871 милијарди марака, што је за око 58 милиона КМ или три одсто више у односу на исти период прошле године, што је наставак позитивних трендова у наплати јавних прихода.
Porezna uprava Federacije BiH obavještava javnost da su porezni obveznici Federacije BiH u periodu januar – septembar 2019.godine uplatili 3.915.278.971 KM javnih prihoda za koje je nadležna Porezna uprava Federacije BiH.

da se desi bilo kakav progres u jednom entitetu u odnosu na drugi on bi se morao pokazati, ali ga nema niti ga moze biti jer je nemoguce da u ovako maloj zemlji moze doci do bilo kakvog znacajnijeg neuravnotezenog razvoja izmedju entiteta.

ovo je tipicna loch nes/yeti prica - svi pricaju o njima godinama, a nigdje dokaza da oni stvarno postoje. tako je i sa ovim ekonomskim uspjesima.

razlika izmedju entiteta se izmislja zbog politickog nadjebavanja, a ilustruje se tako sto se iz ukupnih podataka izvlace neki koji ti odgovoraju, a to nije problem jer je raspodjela prikupljenih sredstva po entitetima drugacija. Vec sam rekao da su doprinosi za pio i zdravstvo veci nego u rs-u, ali se u rs-u daju doprinosi i za neke fonodve koji u federacije usopte ne postoje, doduse to su neki mali iznosi 1-2% pa je samim tim nemoguce neke paramatre uporedjivati head to head.

jedina ozbiljnija razlika koja posotji kdo makroekonomskog podatka je kod javnog duga, a ni on nije rezultat bolje/goreg stanja ekonomije vec nekoliko faktora.

federacija je nakon rata mnoge najhitnije infratsruktrune probleme rijesila donacijama koje nisu dolazile u rs, pa je rs cim su joj ukinuli sankcije pocela da radi to isto, samo ne iz donacije vec iz kredita.

druga stvar je sto je rs za razliku od fbih svoje poginule i ranjene obestetile kroz izdavanje obveznica ratne i materijalne stete, vise od pola miliajrde maraka. znaci to nisu pare koje su uzete pa se moraju vratiti vec je to dug koji je nastao odlukom vlade/skupstine, a i dalje ih izdaju.

treca stvar, par stotina miliona duga rs fakticki duguje sama sebi jer jedan dio trezoraca i obveznica kupuju fondovi koji su entitetskom vlasnistvu (rezervni penzioni fond, fonda za restituciju itd). po zakonu pio je vlasnik 10% svakog drzavnog preduzeca, a fond za restituciju 5%, pa svake godine dividende koju dobiju u telekomu, elektrooprivredi..ulazu u hartije od vrijednosti.

cetvrta bitna stvar su poplave 2014. u kojima je steta procjenjena na 4 milijarde ukupno u bih, po 2 milijarde u oba entiteta. A posto rs ima otpirlike duplo manje stanovnika to je po glavi stanovnika duplo vec steta pa su se morali neplanirano dizati krediti za sanaciju.

peta bitna stvar su krediti koje vlada namjenski uzima u ime irb-a, koji su namjenjeni npr za stambene kredite mladima. cim se vlada zaduzi, automatski za taj iznos skace i javni dug, ali te dobijene pare irb (posto nema svoje poslovnice po gradovima) putem ugovora sa koemrcijalnim bankama onda distriburia stanovnistvu.

nisam skorz siguran u procenat ali mislim da je oko 40% svih stamebnih kredita u rs-u su ti krediti. Sa svakom mejsecnom otplatom tih rata gradjani koji su uzeli te kredite doslovno vracaju javni dug. u praksi to narvano nije tako, ali sustinski bi moglo biti ako se tako odluci.

sesta stvar je u fbih zbog problema sa vlasti na cekanju stoji masa odobrenih kredita za puteve i sl, ali se ne povlace, pa imas visegodisnju stagnaciju kapitalnih projekata pa ni dug nema od cega da raste, a u rs-u nema tih problema.

kakav god da bude tvoj komentar na ovo, ja cu se evo unaprijed sloziti s njim, samo cemo sada zamjeniti uloge pa cu ja postavljati pitanja. jel moze?

ovdje cemo sada preptostaviti da sam se ja vec slozio sa tim sto ces ti tek napisati (kako je u federaciji ekonomija puno bolja, jaca, brze se razvija...), pa cu ti odmah postaviti pitanja:

ako je to tako kao sto ti kazes, zasto zasto poslije 20-ak godina tog „snaznog rasta“ udio gdp-a federacije nije dogurao do 75% drzavnog gdp-a?

zasto nikad nije dogurao bar do 70%

zasto nikada nije presao ni 67%?

kako federalna ekonomija nije uspjela da napravi vecu razliku ni poslije poplava iako je rs prosla duplo gore?

ako stanovnistvo iz rs-a masovno izumire, jos masovnije iseljava kako to godinama tvrdi svekoliki forumski puk kako onda da za ovih 20-ak godina samo po tom osnovu ne opada udio rs-a u gdp-u, tj zasto zbog toga ne raste udio fbih?

cim odgovoris na ova, stize sljedeca runda pitanja.

naravno, pozivam i forumase koji su temeljito i dubinski izanalizirali svako moje slovo, da sa istim entuzijazmom i zarom analiziraju i tudje postove.

ps

moje interno pravilo na forumu kada pisemo o parama je da ne pisem ono sto znam vec ono sto mogu dokuemntovati, a znam malo vise od onoga sto mogu dokumentovat.

sve sto napisem, pisem pod pretpostvakom da ce neko poslije 2 minute, 2 sata, 2 dana ili 2 mjeseca pitati me odakle mi taj podatak, a ko god pita dobice link zvanicne institucije.

vrlo mi je zanimljivo kako moji zvanicni podaci evo vec 10 forumskih godina izazovu salvu komentaru dok tudji postovi bazirani na „licnom iskustvu“ (a ti su mi najdrazi) se uzimaju zdravo za gotovo. mora da je slucajnost.

Nemaju pojma koliku platu ima komsija iznad, ni koliku platu ima njegova zena, ni koliki imaju kredit, ni kolika im je rata za stan, ni kolika im je ustedjevina u banci, nemaju pojma ni koliku penziju ima komsija s lijeve strane, ni koliku penzija ima njegova zena, nemaju pojma ni koliko mjesecno zaradjuje komsija koji zivi sprat ispod koji ima svoju firmu. nemaju pojma ni koliko komsija ima randika, ni kolike su im palte, ni koliki ima kredit, ni koliki ima porezni dug, nemaju pojma ni koliko izvozi, ni koliko plati dadzbina na sve to...

sve sto oni ne znaju zvanicne institucije jer im je to posao, ali jebo institucije. njihovo licno iskustvo je jedino mjerodavno za cijelu drzavu.

sto se tice ostalog, ni to nisi u pravu.

ni u rs-u se u prosjecnu platu ne racunaju topli obrok, regres...javni sektor nema te naknade, ali ima onih nesto preko 200.000 u realnom sektoru. podatke o stednji, kreditima i sl mozes naci u izvjestajima entitetskih agencija za bankarstvo. nisi u pravu ni za strane investicije jer je ukupan odnos oko 1:2. ti si mozda pokupio nki podatak za 1 godinu pa na osnovu toga donio zakljucak

Ps 2:

sad vidim da si u drugom postu napisao sam i kako sam zaboravio kamatne stope.

istorija se stvarno ponavlja, cak i na forumu. svaka diskusije zavrsi tako. krene se od ogromne razlike „nebo i zemlja“, a vrlo brzo knjiga spadne na 1-2% kamatne stope, a zavrsi se licnim uvredama.

kamate su vece zbog veceg javnog duga. ali nije bosna amerika pa da ga govorimo o trilionima i gdje bi taj 1% igrao neku ulogu. da to igra neku ulogu federacija bi to davno iskoristila da popravi sve one podatke sto spomenuh.

sta je sljedece? hocemo li sada uporedjivati penale na nepovucena sredstva?

jebote za 50 miliona maraka ne mozes kupiti jebenog dobrog fudbalera, a na forumu se broje feninzi da bi se izmislila dominacija nacionalne/entitetske ekonomije.

ne znam samo da li ljudi vjeruju u to ili to pisu samo iz inata? (ne odnosi se ovo licno na tebe)

mislim, razumijem ja ogroman politicki i etnicki animozitet, ali od ovog ekonomskog samozavaranja nema nikakve koristi. niti ce ko zbog te price promjenit misljenje, niti ce ove obmane promjeniti realnost.

@statixx

banke nemaju problem sa nedostatkom sredstava vec sa nedostatkom dobrih projekata. ako se ima dobar projekat banka ce ako treba iz maticne banke u austriji, italiji...povuci para koliko god da treba.

ali nema projekata. cak ni negativna kamatna stopa cbbih na visak sredstava banaka nije donjela neki efekat

statixx

#73190 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by statixx » 08/10/2019 23:14

Nema, ali su plasmani ipak 3x veci. :mrgreen:

Ima li podatak za bdp po stanovniku?

zrakomlat

#73191 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by zrakomlat » 08/10/2019 23:50

Neda mi se čitati postove duže od autoputa u BiH, al iz vlastitog iskustva, radio sam prije koju godinu u firmi sa sjedištem u pi-siju, i naše primanja u federaciji su bila npr 1000 KM -> 800 plata + 200 TO, a kolega iz pi-sija su imale platu od 1000, bez TO. I mi se žalili, među nama, kako pi-sijevci npr imaju bolju kreditnu sposobnost za iste pare.

vivaldi

#73192 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by vivaldi » 08/10/2019 23:56

statixx wrote:Nema, ali su plasmani ipak 3x veci.
jesu, tri put veci plasman tri put veci dug, ali ti se krediti ocigledno ne oplodjavaju jer se odnos makro parametara ne mijenja na decenijskom uzorku. pare ocigledno ne idu bas previse u neke produktivne stvari,pa nema ni nekih efekata. potrosacki krediti, krediti za zatvaranje postojecih kredita, troskovi kamata...zasto nema nekih znacajnijih efekata kredita to je vec za dubinske analize.
statixx wrote:Ima li podatak za bdp po stanovniku?
znamo tacno koliki su entitetski gdp-ovi. samo nam ti reci koliko je koji entitet imao tacno stalnih stanovnika prosle godine i lako cemo u 2 sekunde izracunati per capita :wink:

daddy-kool

#73193 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by daddy-kool » 09/10/2019 00:02

bh.tornjak wrote:Jeli ga precednik primio.....mislim, Mirotocivog ....orden....???
Guardian je odlikovan sa Ordenom Svetog Save prvog stepena i Ordenom Svetog Simeona Mirotočivog. :D
"Nije Dodik samo večeras sa nama, on je uvijek tu. On diše sa srpskim narodom i za srpstvo. Samo da mu Bog da snage da nastavi, dok je Dodika u Banjoj Luci bit će i Republike Srpske", rekao je patrijarh Irinej na svečanoj akademiji povodom obilježavanja 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.
Ovo je patrijarh malo nesmotreno izletio, neprijatelji šumske će udvostručiti pokušaje atentata na preCednika. Zašto je Irinej nacrtao metu na Guardianovim plećima!? :?
Istakao je da će poslije Dodika, doći će neki drugi Dodik, koji će služiti intersima srpskog naroda, prenosi RTRS.
E ovdje već patrijarh malo sere. Čuj doći će drugi Guardian?? Osim ako, možda, u slučaju da je preCednikov program oplodnje nerotkinja u saradnji sa šumskim institutom za genetska istraživanja i poljoprivredu nije polučio nevjerovatne rezulatate: klonove originala. :lol: :lol:

zrakomlat

#73194 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by zrakomlat » 09/10/2019 00:06

Image

Ovo može samo Gvardijan. Prije 9 godina u Mostaru su održane 37. Santiceve Večeri poezije. A vidi sad. Stota godišnjica brale.

horkesh

#73195 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by horkesh » 09/10/2019 00:47

vivaldi wrote:posto slike govore vise od rijeci, probacemo ovako. prvo definicija koja ce pokazati tvoju prvu neistinu - sredstva obuhvataju doprinose i na teret poslodavca i na teret radnika
Uopšteni komentar. Inače cijenim tvoje postove i sve do sada nisam mislio da si tendenciozan. Nakon površne analize tvojih odabranih pokazatelja, sa žalošću zaključujem da, ipak, imaš agendu. Da li si samo iziritiran letargičnim Bošnjacima koji misle da će RS sama od sebe nstati ili je u pitanju nešto drugo, ne znam.

Generalno govoreći, mogu se složiti da se i FBiH i RS zajedno koprcaju u istoj vreći govana i da je mit o tome kako će se RS ekonomski samouništiti samo mit, ali ipak moram reagirati na par tendencioznih, pa čak i potpuno neistinitih, podataka.

vivaldi wrote:da ima bilo kakve ozbiljnije razlike u ekonomskom razvoju, ona bi se pokazala i ovdje

fbih

Image
rs

Image
Zašto bi postavio tabelu u kojoj je prikazan izvoz FBiH za jedan mjesec (augustu 2019), a u drugoj zbirnoj tabeli je prikazan izvoz RS-a za osam mjeseci (januar-augustu 2018)?
vivaldi wrote:razlika bi se pokazala i ovdje jer entitetske porezne uprave prikljupljaju poreze na dobit, dohodak, imovinu, doprinose...
Zašto nam nisi, onda, pokazao te podatke? Ukupni prihodi od direktnih poreza jesu porasli, ali porezi na prihod su opali, kao i porezi na doprinose.

vivaldi wrote:jedina ozbiljnija razlika koja posotji kdo makroekonomskog podatka je kod javnog duga, a ni on nije rezultat bolje/goreg stanja ekonomije vec nekoliko faktora.

federacija je nakon rata mnoge najhitnije infratsruktrune probleme rijesila donacijama koje nisu dolazile u rs, pa je rs cim su joj ukinuli sankcije pocela da radi to isto, samo ne iz donacije vec iz kredita.

druga stvar je sto je rs za razliku od fbih svoje poginule i ranjene obestetile kroz izdavanje obveznica ratne i materijalne stete, vise od pola miliajrde maraka. znaci to nisu pare koje su uzete pa se moraju vratiti vec je to dug koji je nastao odlukom vlade/skupstine, a i dalje ih izdaju.
Ovaj dio me stvarno razočarao. RS jeste zaduženiji entitet, po svakom parametru. Svaliti sav taj dug na ratne odštete je vrlo, vrlo paušalno. Pored ostalog, veliki dio RS-a praktički nije ni osjetio ratna razaranja, za razliku od FBiH. Trebamo li, zaista, porediti ratne štete u Sarajevu i Mostaru s onima u Banjoj Luci i Bijeljini?
vivaldi wrote:treca stvar, par stotina miliona duga rs fakticki duguje sama sebi jer jedan dio trezoraca i obveznica kupuju fondovi koji su entitetskom vlasnistvu (rezervni penzioni fond, fonda za restituciju itd). po zakonu pio je vlasnik 10% svakog drzavnog preduzeca, a fond za restituciju 5%, pa svake godine dividende koju dobiju u telekomu, elektrooprivredi..ulazu u hartije od vrijednosti.
Ja, i? To sad, kao, ne ulazi u ukupni dug? Ima naziv za to, to je unutrašnji dug. Zašto to tako olako otpisuješ, "RS duguje sama sebi". Šta ako duguje sama sebi, je li to znači da sutra samo mogu reći puj, pike, ne važi i otpisati taj dug?

Gdje je informacija o tome koliko duguju zdravstvene ustanove u RS-u, čak i potpuno nove bolnice poput one u Istočnom Sarajevu? Gdje su podaci o ukupnom dugu po glavi stanovnika?
vivaldi wrote:peta bitna stvar su krediti koje vlada namjenski uzima u ime irb-a, koji su namjenjeni npr za stambene kredite mladima. cim se vlada zaduzi, automatski za taj iznos skace i javni dug, ali te dobijene pare irb (posto nema svoje poslovnice po gradovima) putem ugovora sa koemrcijalnim bankama onda distriburia stanovnistvu.

nisam skorz siguran u procenat ali mislim da je oko 40% svih stamebnih kredita u rs-u su ti krediti. Sa svakom mejsecnom otplatom tih rata gradjani koji su uzeli te kredite doslovno vracaju javni dug. u praksi to narvano nije tako, ali sustinski bi moglo biti ako se tako odluci.
Šta je ovdje bitno? Sad su to, kao, dobri krediti jer ih je iskeširala entitetska banka i zadužila se umjesto građana? Ne treba to uopšte računati u ukupni dug?

Sa mjesečnom otplatom BILO kojih rata kredita, u bilo kojem entitetu, ukupni dug se smanjuje (ako gledamo samo glavnicu). Kakve to veze ima s entitetskom bankom RS-a? Stvarno, WTF?
vivaldi wrote:sesta stvar je u fbih zbog problema sa vlasti na cekanju stoji masa odobrenih kredita za puteve i sl, ali se ne povlace, pa imas visegodisnju stagnaciju kapitalnih projekata pa ni dug nema od cega da raste, a u rs-u nema tih problema.
NiĐe veze. Krediti koji čekaju na odobrenje su na državnom nivou i na čekanju su zbog nerada PS BiH. RS, kao i FBiH, čeka na odobrenje PS BiH za zaduživanje za kapitalne projekte. RS ima jednake probleme kao i FBiH po tom pitanju. Iskreno, ova tvrdnja me najviše razočarala. Ispade da se FBiH ne zadužuje jedino jer vlast, kao, ne radi, dok RS može da se zadužuje jer ima formiranu vlast.

RS se godišnje zaduži za oko 500 miliona KM. Svake godine. Budžet za sada to prati, ali već sada je oko trećina entitetskog budžeta posvećena otplati starijih dugova. Odbacivanjem MMF-a u korist zaduživanja na međunarodnom tržištu jeste RS donijela infuziju svježih sredstava (pri tome potpuno neuslovljenih), ali ta pipa će presušiti. Mora. Da ne pričamo o tome kod koga se RS zadužuje.

Da skratim, mada RS nije toliko daleko od FBiH kao što pojedini forumaši hoće/žele da prikažu i mada im ne prijeti trenutna ekonomska propast, situacija nije ni blizu onakvom kakvom je ti prikazuješ.

Ricken

#73196 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Ricken » 09/10/2019 01:55

[email protected]

Ovo je posljednji put da odgovaram na ovoliki post, jer je potpuno besmisleno, gubi suštinu, konzumira moje vrijeme, a pogotovo jer se preko mene prepucavaš sa drugim forumašima. Pokušao sam ti objasniti da se nisam bavio niti imam namjeru se baviti ozbiljnim makroekonomskim analizama. Neznam ni zašto si se zakačio za mene, jer sam u postu Draganu zaključio da se u oba entiteta živi podjednako jadno.

Ali pošto si uporan, uporedio sam podatke koji si ovde okačio sa izvještajima o razvoju FBIH, što je službeni dokument Federalnog Zavoda za programiranje razvoja. Podaci ti jednostavno odstupaju od tih koje ja uzimam kao službene. Ako imaš ambiciju voditi ozbiljne diskusije (što ja nemam), navođenje izvora podataka bi se činilo elementarnom kulturom. Ili odstupaju podaci federalnih agencija, ali nešto neštima, za zadnje 2 prezentirane godine. Pošto nisam zainteresirani sugovornik, nemoraš se truditi i dalje kačit bilo kakve podatke.

Iako sam ti objasnio da se nisam sretao sa indikatorom "sredstva zaposlenih" uporno mi inputiraš da iznosim neke neistine. S obzirom na tvoju upornost, nije mi bilo mrsko pronaći metodološki podatak o izračunu ovog parametara u FBiH, kojeg prof. Jasmin Halebić, definira:
"Sredstva zaposlenih obuhvataju sva primanja u novcu i naturi, koja su zaposleni primili kao naknadu za svoj rad, sve doprinose na ime socijalnog osiguranja zaposlenih kao i porez na dohodak". Nema nikakve zagrade u definiciji (doprinosi iz i na plate).

Ako uzmemo u obzir da doprinosi na teret firme, nemaju veze sa primanjima radnika, ne ulaze im u penzioni staž, već su parafiskalni namet, nameće se zaključak, da su ovi doprinosi od nekih cca 11% izostavljeni, s obzirom da nemaju karakter socijalnog osiguranja ili ti ne ulaze u stečena prava uposelnika. Na kraju krajeva, potpuno me ne zanima podatak o sredstvima zaposlenih, kako postoje značajne razlike u broju radnog stanovništva dva entiteta, pa je dovoljno pogledati podatak o BDPu po glavi stanovnika, a on je ipak na strani Federacije za čitavih 1,5 hiljada KM. Ali izgleda da su nominalni podaci u modi, u odnosu na realne, barem u jednom dijelu BiH.

Kažeš da se u RS u prosječnu plaću ne ubrajaju topli obrok i ostale oporezive naknade. Metodologija Agencije za statistiku RS-a:

"Просјечне плате
Подаци о просечним платама добијају се на основу Мјесечне статистичке активности о запосленима и платама запослених РАД-1, која се спроводи на узорку којим је обухваћено око 70% укупног броја запослених у пословним субјектима. Просјечне плате израчунавају се тако што се укупно исплаћена маса плата у мјесецу дијели са бројем запослених на које се односе извршене исплате".

Pa tako na obrascima koji se popunjavaju za potrebe statistčkog istraživanja (RAD1) se iskazuju posebno plaće (tabela 1), a posebno naknade (topli, regres, zimnice i sl.) u tabeli 2, pa se to sve zbroji u masu isplaćene plate.

U FBiH u metodološkom dokumentu Federalne statističke agencije, poglavlje 2.7 stoji da: "Neto plaća ne obuhvata ostala novčana primanja zaposlenih kao što su: topli obrok, prevoz, regres, solidarna pomoć, jednokratna novčana pomoć i slično. Ne uključuju se ni primanja po ugovoru o povremenim i privremenim poslovima, nakanade za autorska djela, otpremnine i jubilarne nagrade, ostale beneficije zaposlenih, te naknade za bolovanja koja se ne isplaćuju na teret poslodavca. Prosječna isplaćena neto plaća u Federaciji BiH, koju objavljuje Federalni zavod za statistiku, ne obuhvata ni akontaciju poreza na dohodak".

Investicije:

Prema podacima Centralne banke BiH za 2018. godinu, u BiH iz inostranstva je investirano 783,4 miliona KM, toga je u RS-u, prema podacima Ministarstva privrede i preduzetništva, uloženo tek 64,3 miliona KM, što je deset puta manje u odnosu na FBiH.

Direktna strana ulaganja u 2017. godini u BiH iznosila su 777,7 miliona KM. Od tog je iznosa u FBiH investirano 569,9 miliona KM ili 73,28 posto. U 2016. godini je evidentirano 536,3 miliona KM direktnih stranih ulaganja u BiH, a FBiH je pripalo čak 484,9 miliona KM, odnosno deset puta veći iznos.

Vidim nisi dalje elaborirao egzibicije sa oročenom štednjom, samo primjećujem :D I dobro je da nisi jer si se momački obrukao sa egzibicijama o transferiranoj štednju u banke Srbije raznih tajkuna u RSu, a tema su bili osigurani depoziti.

To za kamatnu stopu si upravu, ali je činjenica da je manja, da u FBiH dug po glavi stanovnika skoro duplo manji kao i da su u RSu ipak propale 2 banke zadnjih 6 godina. Kao što je činjenica da se oročena štednja građana u FBiH povećava iako su stope na štednju duplo manje nego u RS-u, kao što je činjenica da je i javni dug u odnosu na BDP RSa veći nego u FBiH, i to značajno.

Priča o donacijama u infrastrukturu poslije rata je glupost koju može plasirati samo Željka Cvijanović, priznaj da si to pokupio od nje :).

Tačno je da se FBiH okoristila stranim fondovima obnove i razvoja, međutim ratna razaranja su bila taman toliko veća u FBiH u odnosu na RS. Banja Luka, Trebinje, Bijeljina, Višegrad i sl. nisu vidjeli rata u odnosu na Sarajevo, Mostar ili Bihać. A i tu ima jedna kvaka. Međunarodne organizacije koje su imale sjedište u Sarajevu (IRC, UMCOR, CARE), koje su najvećim dijelom implementirale programe strane pomoći obnove su aktivno djelovale i u FBiH i u RS, pa je dobar dio tih donacija završio i u RS-u.

Ipak reklo bi se da se stvari u 2019. godini radikalno mijenjaju, pa RS stvarno postaje bolji dio BiH, s obzirom da prema najfriškijem podatku stopa nezaposlenosti iznosi rekordnih 11%, u odnosu na federalnih 30 i nešto :D

I na kraju, osvrt na tvoj komentar:
"kakav god da bude tvoj komentar na ovo, ja cu se evo unaprijed sloziti s njim, samo cemo sada zamjeniti uloge pa cu ja postavljati pitanja. jel moze"?

Što se mene tiče ja sam rekao šta sam imao reći, a bio sam potpuno nepotrebno uvučen u neku diskusiju, koja me uopšte ne zanima, pri čemu tebe prvi put vidim na ovom forumu. Sebi si dao za pravo da vodiš neku ostrašćenu diskusiju, pri čemu si kao padobraac uskočio u dijalog koji sam vodio sa drugom osobom. Motive takvog ponašanja samo ti znaš.

Živio.

vivaldi

#73197 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by vivaldi » 09/10/2019 02:10

horkesh wrote:Uopšteni komentar. Inače cijenim tvoje postove i sve do sada nisam mislio da si tendenciozan. Nakon površne analize tvojih odabranih pokazatelja, sa žalošću zaključujem da, ipak, imaš agendu. Da li si samo iziritiran letargičnim Bošnjacima koji misle da će RS sama od sebe nstati ili je u pitanju nešto drugo, ne znam.Generalno govoreći, mogu se složiti da se i FBiH i RS zajedno koprcaju u istoj vreći govana i da je mit o tome kako će se RS ekonomski samouništiti samo mit, ali ipak moram reagirati na par tendencioznih, pa čak i potpuno neistinitih, podataka.
no comment
horkesh wrote:Zašto bi postavio tabelu u kojoj je prikazan izvoz FBiH za jedan mjesec (augustu 2019), a u drugoj zbirnoj tabeli je prikazan izvoz RS-a za osam mjeseci (januar-augustu 2018)?
zasto ti nisi pogledao bolje? i u tabeli za fbih (predzadnja kolona) imas podatke za prvih 8 mjeseci.
horkesh wrote:Zašto nam nisi, onda, pokazao te podatke? Ukupni prihodi od direktnih poreza jesu porasli, ali porezi na prihod su opali, kao i porezi na doprinose.
wtf? koje podatke nisam prikazao? prikazao sam ukupne prihode jer sam o njima pisao. poreske uprave prikupljaju 15-tak razlicitih prihoda jel ih sad treba svaki zasebno navoditi?

porezi na prihod su opali jer je povecan neoporezivi dio plate sa 200 na 500 maraka. vise nego duplo. naravno da ce prihod po tom osnovu opasti. porezi na doprinose nisu opali ni zbirno ni pojedinacno. ukupno su veci za preko 70 miliona maraka u odnosu na isti period prosle godine.

zasto izmisljas?
horkesh wrote:Svaliti sav taj dug na ratne odštete je vrlo, vrlo paušalno.
vrlo, vrlo neistinito je napisati da sam svalio sav taj dug na ratne odstete. ratna odstete je bila samo jedna od 5-6 stvari koje sam nabrojao i poptuno je tacno. cak i danas u ukupnom javnom dugu na to otpada vise od 300 miliona iako je do sada otplaceno 200-njak.
horkesh wrote:Ja, i? To sad, kao, ne ulazi u ukupni dug? Ima naziv za to, to je unutrašnji dug. Zašto to tako olako otpisuješ, "RS duguje sama sebi". Šta ako duguje sama sebi, je li to znači da sutra samo mogu reći puj, pike, ne važi i otpisati taj dug?
sta bolan ne ulazi u ukupan dug? haj procitaj sta sam napisao. napisao sam javni dug, a sta je javni dug? vanjski plus unutrasnji. o cemu pricas? sta sam olako otpisao? napisao sam da nije isto dugovat sam sebi i dugovat drugom. a da li to znaci da mogu sutra puj pike ne vazi? da, mogu. na isti nacin ko sto se pio fond prebacio na trezor.
horkesh wrote:Šta je ovdje bitno? Sad su to, kao, dobri krediti jer ih je iskeširala entitetska banka i zadužila se umjesto građana? Ne treba to uopšte računati u ukupni dug?Sa mjesečnom otplatom BILO kojih rata kredita, u bilo kojem entitetu, ukupni dug se smanjuje (ako gledamo samo glavnicu). Kakve to veze ima s entitetskom bankom RS-a? Stvarno, WTF?
ne znam sta nije jasno? kada irb uzme npr 100 miliona vani da bi od tih para otvorila neku kreditnu liniju npr stanovi za mlade, za taj kredit garantuje vlada rs da ce se vracati uredno. tih 100 miliona cim se povuce automastki skoci i javni dug jer su u javni dug uracunati i dugovi javnih preduzeca. stambeni ili bilo koji drugi krediti kod komercijalnih banaka nemaju nikakve veze sa javnim dugom.

boli kurac i viskovica i novalica koliki ces ti kredit podici kod unicredit ili rajfajzen banke. boli ga kurac i da li ces ga moci vracati i koliko ce banka na tebi zaraditi. oni nisu nikakav garant u tom slucaju. sta ce banka uraditi sa onih 500 maraka rate koje ti komercijalnoj banci uplatis svakog mjeseca narednih 20 godina to je stvar iskljucivo banke. u slucaju irb kredita nije tako vec se pita vlada sta ce biti s tim parama jer ih je ona podigla i garantovala. moze odluciti a tih tvojih 500 mjesecno ide direkt za otplatu vanjskog duga tj da se pare odmah vracaju onome od koga su posudjen, a moze odluciti da ce vlada sama vracati dug, a da se ove tvoje i tudje rate preusmjeravaju za kredite dugim bracnim parovima. da se obrcu.

osim toga taj se dug pojavljuje u 2 razlicite statistike - kao javni (vanjski dug) jer je vlada to posudila u inostranstvu, a pojavljuje se i izvjestajima agencija za bankarstvo jer je gradjanima (ali ne mora nuzno gradjanima jer se moze otvoriti i kreditna linija za privredu) plasiran putem banaka pa se evidentira kao ukupan dug gradjana bankama pa treba to imati na umu u situacijama kada se u istom konetkstu koriste podaci podaci agencija za bankarstvo i podaci o javnom dugu.
horkesh wrote:NiĐe veze. Krediti koji čekaju na odobrenje su na državnom nivou i na čekanju su zbog nerada PS BiH. RS, kao i FBiH, čeka na odobrenje PS BiH za zaduživanje za kapitalne projekte. RS ima jednake probleme kao i FBiH po tom pitanju. Iskreno, ova tvrdnja me najviše razočarala. Ispade da se FBiH ne zadužuje jedino jer vlast, kao, ne radi, dok RS može da se zadužuje jer ima formiranu vlast.
problemi sa vlasti su horonicni problem federacija poslije svakih izbora i ne vidim sta te to cudi? i prva transverzala je kapitalni projekat ali ne vidim kakve veze rs ima s njom? tu vise utice odnos sa fahrom nego sa miletom. hornicno padanja tendera isto nije nem veze sa drzavnom vlasti.

rs je oko 110 kilometara napravila iz tri lota po 35 kilometara, a u federaciji lotovi po par kilometara. i federacija i rs uzimaju kredite za puteve iz istih banaka ebrd i eib. jedino obrazlozenje je da se navodno tako steli posao manjim kompanija, ali i u rs put gradi integral tako da...
horkesh wrote:RS se godišnje zaduži za oko 500 miliona KM. Svake godine. Budžet za sada to prati, ali već sada je oko trećina entitetskog budžeta posvećena otplati starijih dugova. Odbacivanjem MMF-a u korist zaduživanja na međunarodnom tržištu jeste RS donijela infuziju svježih sredstava (pri tome potpuno neuslovljenih), ali ta pipa će presušiti. Mora. Da ne pričamo o tome kod koga se RS zadužuje.
ma i ovo je vise isprana prica 100 puta. svake godine se zaduzuje, ali se svake godine i razduzuje. u prvih 6 mjeseci ove godine je vraceno 300 miliona, ali to nisi spomenuo.

Ricken

#73198 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Ricken » 09/10/2019 02:13

draganbl wrote:Ovo prepucavanje oko pitanja da li su više gladni ljudi u Federaciji ili u RS-u me podsjeća na navijačke prepirke napaljenih klinaca da li je jače Sarajevo ili Željo, a oba tima nisu ni za šumske lige.
Evo samo jednog od stotina citata koji se lako mogu pronaći i provjeriti
Prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za mjesec juni 2019. iznosila je 911 KM i za 27 KM je niža od prosječne plate isplaćene u maju 2019. godine. Pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom je 38,42 posto.
Pokazatelji koji su jasni, transparentni i lako provjerljivi ukazuju na to da, ako u četvoročlanoj porodici radi dvoje i oboje prima prosječnu platu, tada je pokrivenost potrošačke korpe negdje oko 80% (kada se saberu obje plate). To znači da prosječna porodica u BiH (ne posebno u RS-u ili u FBiH) može samo 24 dana u mjesecu da od plate kupi hranu, higijenske artikle, zagrije stan, troši struju itd. Zašto se niko ne zapita da li je to ono što jedni drugima želimo?

Govoriti o tome da je u FBiH ipak nešto bolje stanje nego u RS-u je isto kao govoriti da je Sarajevo bolje od Borca (ili Želje ili Zrinskog svejedno), a onda dođe neka Atalanta i nalupa te 8:0.
Tako ispadne kad izabereš mjesec koji se poklopio sa ramazanom za komparaciju :D

Upravu si, uporedbe koje su potpuno ne bitne u odnosu na ono čemu bi trebali da težimo.

vivaldi

#73199 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by vivaldi » 09/10/2019 02:29

@ricken

ne znam sta i kako definise profesor, ali podatke ne prikuplja on vec federalni zavod za statistiku, a ono sto sam ti postavio i u zagradi i izvan zagrade je definicija fzs-a. ustvari nije to ni njihova jer je to evropska metodologija.

sto se tice plata, topli obrok, prevoz, regresi ne ulaze u prosjecnu platu
Плате запослених не обухватају остала лична примања као што су топли оброк, превоз, регрес, солидарна помоћ, једнократна новчана помоћ и сл. Не укључују се ни примања по уговору о повременим и привременим пословима, накнаде за ауторска дјела, отпремнине и јубиларне награде, те остале бенефиције запослених. Такође, плата не обухвата накнаде за боловањa којa не иду на терет послодавца.
izvor: zavod za staistiku rs

sto se tice ukuonih stranih investicija poslije rata odnos je 1:2, ali mozemo to sutra rado elaborirat.

sto se tice gdp per capita, tvoj podatak je tacan pod uslovom da rs ima 1.150 hiljada stanovnika sa koliko dijeli ukupan gdp

ako hoces mozemo sutra, prekosutra i o svemu ostalom sto sam napisao mada ne znam koji klinac AOD ima kada postoje podaci agencija za bankarstvo

zivio

problemnatravunu

#73200 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by problemnatravunu » 09/10/2019 06:50

Dosta , bre više sumnji, od strane ovih svakojakih belosveckih smutljivaca .....
"Veličanstveno vaskrsnuće srpske slobode i samostalnosti i velebne srpske olujne ratne pobede žele obezvrediti različiti smušenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno - prodane duše. Takvi su bili genetski programirani protiv slobodne i nezavisne srpske države."

Patrijarh Irinej oduševljen liderom SNSD-a: Poslije Dodika, doći će neki drugi Dodik
Srpski patrijarh Irinej, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik,
odlukom Sinoda SPC, odlikovani su večeras u Beogradu Ordenom Svetog Save prvog stepena.

Patrijarh srpski Irinej uručio je večeras Dodiku dodatno i Orden Svetog Simeona Mirotočivog.

"Nije Dodik samo večeras sa nama, on je uvijek tu. On diše sa srpskim narodom i za srpstvo. Samo da mu Bog da snage da nastavi, dok je Dodika u Banjoj Luci bit će i Republike Srpske", rekao je patrijarh Irinej na svečanoj akademiji povodom obilježavanja 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve."

:facepalm:

Post Reply