U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Locked
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#1451 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Sezam »

Hajmo sad kreteni i petokolonasi, opletite o moralu i pravdi. :x

Treba 18 ljudi da se proganja zbog smrti 8 ili 12 naoruzanih vojnika okupatorske vojske.

Poserem vam se u zlocin i lazni moral.

Neprijatelji Bosne, dobro znate koji ste, na ovom ste se topiku ogolili do kosti :evil:


:bih:

(moderatore, baniraj me, ali nemoj brisati - molim te!)
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#1452 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by ahuseino »

Dado dijasporitus wrote:Da ne otvaram novu temu evo jos jedne hajke iz serije Dobrovoljacka. Naime clanak je iz danasnjeg broja Nezavisnih a citira "banjalucku stampu". Mozda su Nezavisne zaboravile da su i one "banjalucka stampa" pa im je mozda promaklo da ocito citiraju sami sebe. Da ne pricam da se JNA naziva JNA a MUP BiH, muslimanskom policijom. Valjda im cinjenica da je Dragan Srbin nije dovoljno izbola oci ili ne kontaju ironiju. Inace zna li ko sta o ovom dogadjaju?
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina
Datum: 15.03.2010 10:14
Autor: Srna

BANJALUKA - Na međunarodnoj potjernici od 18 osumnjičenih lica za ratni zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici pod rednim brojem sedam nalazi se Dragan Vikić, komandant Specijalne jedinice muslimanske policije u Sarajevu.
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina

Vikić je najodgovorniji za strijeljanje osam pripadnika JNA u Velikom parku pored Doma policije u centru Sarajeva, i to po metodu kakav su primjenjivali njemački fašisti i njihovi saveznici u Drugom svjetskom ratu, piše banjalučka štampa.

Prema nekim informacijama, strijeljano je 12 zarobljenih vojnika, iako je identifikovano samo osam žrtava, a ovaj predmet ni do danas nije otvoren.

Pripadnici JNA su 22. aprila iz kasarane ''Slobodan Princip Seljo'' u Lukavici krenuli prema Ilidži sa zadatkom da se postave između strana u sukobu, ali je došlo do kvara transportera u naselju Dobrinja.

Kada su vojnici namjeravali da iz obližnje kafane telefoniraju i obavijeste komandu o tome, zarobili su ih pripadnici muslimanskih formacija.

Vojnici su prebačeni u Dom policije u kojem su se nalazili Vikić i njegov zamjenik Zoran Čegar, a poslije višečasovnih mučenja i premlaćivanja, zarobljene vojnike su izveli u Veliki park, te ih strijeljali, na očigled mnogih prolaznika u centru Sarajeva.
Samo da dodam. U ovakvom stilu se "izvjestavala" javnost u BL od 1991.-95. Nikako ne lici na nesto dobro.
Sta li se stvarno iza brda kotrlja?... Da 'proste ovi salonci i njihova parlamentarna prica.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45288
Joined: 29/12/2005 01:20

#1453 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by jeza u ledja »

Ne znam je li ovo clanak od sada ili iz rata. Iskreno se nadam da nije od ove sedmice, jer ovo je na nivou Riste Djoge.
Kao JNA transporter iz Lukavice (odakle je rokao po Dobrinji) krenuo na Ilidzu da 'stane izmedju sukobljenih strana' :lol: , pa se 'pokvario' i onda jos vojnici izasli da telefoniraju iz kafane. :lol: :lol: :lol:
U to vrijeme JNA u Lukavici, JNA na aerodromu, JNA na Vodovodu na Mojmilu, i JNA u Nedzaricima i sa svih strana deru po Dobrinji, a on krenuo da razdvoji sukobljene strane. :-)
I onda ih pripadnici muslimanskih snaga na celu sa Draganom Vikicem i Zoranom Cegarom (usput, Dado Dijasporitus, ako se ne varam Dragan Vikic je Hrvat, ne Srbin) kao zarobljavaju i ubijaju u Parkusi, jos naocigled slucajnih prolaznika. I kao slag, zbog toga se Dragan Vikic nalazi na potjernici za Slucaj Dobrovoljacka?!? :?

Presmijesno.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7808
Joined: 13/11/2006 17:47

#1454 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by jasko_ba »

Dado dijasporitus wrote:Da ne otvaram novu temu evo jos jedne hajke iz serije Dobrovoljacka. Naime clanak je iz danasnjeg broja Nezavisnih a citira "banjalucku stampu". Mozda su Nezavisne zaboravile da su i one "banjalucka stampa" pa im je mozda promaklo da ocito citiraju sami sebe. Da ne pricam da se JNA naziva JNA a MUP BiH, muslimanskom policijom. Valjda im cinjenica da je Dragan Srbin nije dovoljno izbola oci ili ne kontaju ironiju. Inace zna li ko sta o ovom dogadjaju?
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina
Datum: 15.03.2010 10:14
Autor: Srna

BANJALUKA - Na međunarodnoj potjernici od 18 osumnjičenih lica za ratni zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici pod rednim brojem sedam nalazi se Dragan Vikić, komandant Specijalne jedinice muslimanske policije u Sarajevu.
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina

Vikić je najodgovorniji za strijeljanje osam pripadnika JNA u Velikom parku pored Doma policije u centru Sarajeva, i to po metodu kakav su primjenjivali njemački fašisti i njihovi saveznici u Drugom svjetskom ratu, piše banjalučka štampa.

Prema nekim informacijama, strijeljano je 12 zarobljenih vojnika, iako je identifikovano samo osam žrtava, a ovaj predmet ni do danas nije otvoren.

Pripadnici JNA su 22. aprila iz kasarane ''Slobodan Princip Seljo'' u Lukavici krenuli prema Ilidži sa zadatkom da se postave između strana u sukobu, ali je došlo do kvara transportera u naselju Dobrinja.

Kada su vojnici namjeravali da iz obližnje kafane telefoniraju i obavijeste komandu o tome, zarobili su ih pripadnici muslimanskih formacija.

Vojnici su prebačeni u Dom policije u kojem su se nalazili Vikić i njegov zamjenik Zoran Čegar, a poslije višečasovnih mučenja i premlaćivanja, zarobljene vojnike su izveli u Veliki park, te ih strijeljali, na očigled mnogih prolaznika u centru Sarajeva.
Samo da dodam. U ovakvom stilu se "izvjestavala" javnost u BL od 1991.-95. Nikako ne lici na nesto dobro.
zalosno totalno...dovoljno je pogledati jednu BN televiziju i informacije kako su muslimani u sarajevu derali nevine srpske vojnike cijelo vrijeme :x
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#1455 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Toto »

Tadicevo upetljavanje u ovaj slucaj oznacava prebacivanja slucaja Ganic sa pravnog na politicki teren.
Tadic sigurno raspolaze sa informacijam koje nama nisu dostupne i mozemo samo da ih naslucujemo - prije nego informacija postanu ocite.

ja cu malko da spekulisem o ovom drzavnickom potezu

Ovu izjavu je dao Tadic a ne Vukcic Jeremic koji bi po prirodi stvari trebao da pripremi teren, pa da onda istrci Tadic. Zasto? Mora da je neki veliki smrad u pitanju dok Tadic mora da preventivno politicki istrcava i parfimise neka pravna sranja koja ce debelo da zasmrde Srbijom i britanskom krunom.
Najvjerijatnije da srpski prevodioci nisu uspjeli da prevedu "50000" :-D strana optuznice a britanski sudovi im dali samo dvije hefte -za sta srbima, inace, treba 18 godina.

Ukoliko se pokaze da Srbija nije uspjela da napravi pravno valjanu tuzbu, pa britansko pravosudje moradne da pusti Ganica: Srbija ce morati da povuce optuzbe a sve clanove predsjednistva BiH koje je podnijela pred britanskim sudom za slucaj dobrovoljacka.

Sta ako sutra bosnjaci posalju Kljujica u London, a sud ga moradne - po prevnoj proceduri- uhapsiti i odigrat slicnu igranku kao sa Ganicem pustiti Kljujica? Kljujic bi bio gori slucaj vec Ganic. Srbija bi zbog Kljujica posavadjala Britaniju sa: BiH, FBIH, Hrvatskom, Britanijom, Vatikanom, Kosovom, Srbijom. To bi bila blamaza slavnog britanskog sudstva, a posto u medjunarodnim odnosima vlada princip reciprociteta: britanci bi morali da blamiraju Srbiju, ili da Srbija povuce presude - pa taman se radilo i o glupim bosancima.

Posto je reciprocitet u medjunarodnim odnosima drzavnicko pitanje -a ne pravno: Tadic je morao da istrci pred britansku krunu i da se ocituje, iako je svjestan da se ovom izjavom naguzio Tomi Nikolicu i Vojislavu Kostunici - kojeg, inace, hoce da sprca u zatvor radi ubistva Zorana Dindica.

Ukoliko je Srbija cista i miomirisna pred britanskom krunom, onda ovo Tadicevo petljanje u stvari britanskog pravosudje -u slucaju politicki minornaog i zaboravljenog Ganica- mora znaciti da se priprema teren za neku, politicki mlogo krupnu stvar.

Mozda su Srbija i britanska kruna odlucili da uhapse Mladica, pa sad pripremaju alibi Tadicu pred srbijasnkom javnoscu. Tadicu za hapsenje i izrucivanje Mladica treba pogolema izlazna strategija - pred srbijanskom krunom.
Ne treba zaboraviti da je svijet nedavno dao mrkvu Srbiji u smislu sengenske bjele vize i sad je red da Tadic odgovori scapinom. MMF je nedavno dao podosta para Srbiji da se izvuce iz ekonomske; medjutim, ekonomska kriza je jako duboka i pod hitno treba love. Ameri i EU su tu i caklai Srbiju i traze da Tadic uradi dio igranke i da isporuci Madica.

Srbiji ne ide bas ni sa Kosmetom, kako bi ona htjela. Koja fajda Tadicu sto mu gradjani imaju beli sengen kad on ne smije da napusti Beli Grad. Ne smije kod hrvata Josipovica jer mu ovaj podvali Tacija pred vrata i Tadic mora da podvije rep i pokunjeno se vrati u Srbiju. Evo ne smije ni na Bledsko Jezero -da gleda labudove- jer mu slovenci u camac uvale Tacija i Tadic -ko balkanso siroce- mora da tuguje i samuje negdje oko Kuce cvijeca.
Tadicu ocajnicki treba jedan dobar politicki potez, a to jedino moze biti hapsenje Mladica ili da pusti amerikancima da uhapse Dodika.
Izvjesnije je da ce Tadic da zatrvuje Mladica, jer ako uhapsi Dodila: Maldic mu opet ne gine; tako da je najvejerojatnije da ce Mladic uskoro na sluzbeni put u Belgiju. Predajom Mladica bi se jednim udarcem moglo nafacat desetine muha, a moglo bi se zadeverati i hasko tuizlastvo i olaksat proces Karadjicu.

Kradjic je u svojoj odbrani poceo da radi jednu jako opasnu stvar za Srbiju. On je poceo da izjavljuje da je on sve radio u ime srpskog naroda sto moze znaciti i svaljivanje sve odgovornosti na Srbiju. Milosevic to nije radio. Karadjic je velika budaletina i od njega se svasta moze ocekivati. Ukljucivanjem i Mladica u haski proces stvari se mogu odvijati mnogo povoljnije za Srbiju.
Jedino ko moze srbima podvalitiu svemu ovome je Rusija -ukoliko su tacne informacije da Rusija drzi Mladica i da njime ucjenjuje Srbiju. Nedavno je ruski ambasador javno naredio ruskim privrednicima da ne ulazu u Sbiju sto je ogromni i nezabiljezeni pritisak na Srbiju. Ruska diplomatija to ne radi tako ako nema neki veliki razlog.
Sta je taj veliki razlog da Rusija ovo radi i prijeti Srbiji priznavanjem Kosovo tesko je pretpostaviti. Mozda ce srbija da otkrije tajnu da je Mladic u Rusiji i da je ona ta koje nece da ga isporuci.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#1456 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by zonbirile »

moj @bosnolog,rekoh ti razmišljaj,sreća pa forum ostaje u pisanoj formi pa se može vidjeti ko je šta pisao prije 50 str.Sada na 60. strani se malo reterira i na kraju će biti ono što smo mi urotnici tvrdili,Alija I. i većina od 18 optuženih-zločin je učinjen i treba ispitati sve okolnosti.Na kraju će tako i biti,pazi niko ne spominje Ganića,niti mislim da je iko kriv od komandnog sastav,jer mnogo toga nije funkcionisalo,ali neko jest polegao čovjeka na pločnik i pucao mu u glavu.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#1457 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Real Khan »

@zonbirile, imaš li ti kakav konkretniji DOKAZ da je "neko polegao nekoga na pločnik i pucao mu u glavu"? Jesi li možda bio tu? Imaš li snimak? Ja se ne sjećam tih scena, a bio sam tamo kao pripadnik Teritorijalne odbrane Republike Bosne i Hercegovine i sa svog položaja nisam vidio ništa slično. Znam samo da je sa druge strane bila naoružana vojna formacija koja je dan ranije napadala na Predsjedništvo Republike BiH i da su dobro dobili po pič.. To što su dogovarali sa zarobljenim Predsjednikom, mogli su dogovoriti šta su htjeli jer je čovjek, onako SMRTAN, još mu kćerka u rukama "pregovarača", morao obećati sve (a to na sudu ne pije vode, jer izjava ili obećanje dato pod prisilom nigdje nije validno). Ko je god bio u vojsci duže od mjesec dana zna o čemu govorim...
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#1458 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Bosnolog »

zonbirile wrote:moj @bosnolog,rekoh ti razmišljaj,sreća pa forum ostaje u pisanoj formi pa se može vidjeti ko je šta pisao prije 50 str.Sada na 60. strani se malo reterira i na kraju će biti ono što smo mi urotnici tvrdili,Alija I. i većina od 18 optuženih-zločin je učinjen i treba ispitati sve okolnosti.Na kraju će tako i biti,pazi niko ne spominje Ganića,niti mislim da je iko kriv od komandnog sastav,jer mnogo toga nije funkcionisalo,ali neko jest polegao čovjeka na pločnik i pucao mu u glavu.
Bio sam na Igmanu tada,...tako da detalje ne znam oko 2 i 3/ maja ali znam sto je ta soldateska radila po BiH do tada ,.mene i nasih nekoloko momaka su tada avijacijom bombardovali na Igmanu bacivsi nekoliko bombi,.....jedna od njih je pala petnaestek metara od hotela Borik,......Avijacija agresorske Srbije ns bombarduje u neovisnoj RBIH a mi samo imamo puskice i sumu da se sklonimo,....

Sto se mene tice da su ih sve porokali kao pse jer su isti bili sa oruzjem,.....ja bi tim momcima dodijelio jos i odlikovanja,..tvoje zalopojke ne prolaze kod mene,.....Razoruzane ljude ubijati je nesto drugo a naoruzane bez dozvole od zvanicnih organa vlasti da napuste drugu vojnu oblast je bio njihov izbor i samovolja,isti bi nas rokali iz Lukavice i sa Vraca i Grbavice skupa sa Batkom......

Nisam bio u Dobrovoljackoj niti znam sto je bilo ali ovo sto radi Srbija u vezi Ganica ,Jurisica i drugij je pravdanje i pranej svoje zlocinacke uloge tih godina kao i direkno priznanje da je bila agresor sto ce biti uzeto u reviziji optuznice koja slijedi ,...Po meni treba suduti Ganicu zbog toga sto im je dozvolio da izadu sa oruzjem iz grada i kasarni sto je bio ci izdaje ,...Da su izasli gologuzi u pidzamama i autobusima eh u tom slucaju ako bi ih neko napao i ubijao to je vec druga prica,....

Zapamti da je prije toga dana grad Sarajevo i BiH ubijana svo vrijeme i mnogi gradovi zauzeti i ljudi poklani,....stoga nemam nikave milosti prema tim zlocinackim skotovima,....ako ti ih je zao tvoj problem,....Srbija zeli da se Ganicu sudi iako je Hag odbacioa a vi sviraci nastavite svirati i guslati po velikosrpskim zeljama i notama,.....od mene nemate podrsku jer sam odlicno vidio sto su ti dvonogi stakori cinili golorukim civilima,zenama i djeci,po BiH .....
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#1459 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by and »

dok je srbija bila u ofanzivi jedino se javljao onaj tužilac,a svi ostali su šutili i govorili ovo je pravna stvar i da se oni ne bi petljali.šta se u međuvremenu sve dogodilo možemo samo nagađati,ali činjenica da se tadić sada petlja u pravnu stvar nam govori da se ipak nešto dešava.da li on mogući poraz svojih pravnika pokušava iskoristiti da dobije poene za kooperativnost i da taj poraz pokuša ublažiti?vidjećemo
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#1460 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by veljaca »

@Real Khan @ Toto i @Bosnolog :thumbup:

Treba imati zivaca i boriti se sa ovima koji pokusavaju da dokazu ono sto se ne moze dokazati .....

:bih:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#1461 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Toto »

Ministar unutrasnjih poslova Srbije Dacic -inace dobar prijetelj Milosevica- u trodnevnoj posjeti Londonu. Ako ne bude poveo Ganica sa sobom: onda je bio na ribanju ili na obuci za hapsenje Mladica.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#1462 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by zonbirile »

Real Khan wrote:@zonbirile, imaš li ti kakav konkretniji DOKAZ da je "neko polegao nekoga na pločnik i pucao mu u glavu"? Jesi li možda bio tu? Imaš li snimak? Ja se ne sjećam tih scena, a bio sam tamo kao pripadnik Teritorijalne odbrane Republike Bosne i Hercegovine i sa svog položaja nisam vidio ništa slično. Znam samo da je sa druge strane bila naoružana vojna formacija koja je dan ranije napadala na Predsjedništvo Republike BiH i da su dobro dobili po pič.. To što su dogovarali sa zarobljenim Predsjednikom, mogli su dogovoriti šta su htjeli jer je čovjek, onako SMRTAN, još mu kćerka u rukama "pregovarača", morao obećati sve (a to na sudu ne pije vode, jer izjava ili obećanje dato pod prisilom nigdje nije validno). Ko je god bio u vojsci duže od mjesec dana zna o čemu govorim...
---------------------------------------------
očito treba da "prođe" još 10tak stranica pa da dođemo na isto.Tužilaštvo BiH će dati objašnjenje,a sud presuditi i znati će se ko je šta radio.Od 8 poginulih,ako su uglavnom oficiri onda nije bilo nasumičnog pucanja ,nego izvlačenja po oznakama na epolotama.Uostalom,bez obzira na sve postoje izjave i četnika.Znam da to ne možeš pojmiti,ali tako je,Enes Taso npr.Nema mjestu sada psovke,vrijeđanja,na istoj smo strani,samo desilo se nešto ružno,bez veze sa vezom,a pogotovo vojnog aspekta.Nanjelo je štetu svemu,a evo i danas se vidi,sranje bez veze.Samo ko se uzdigne iznad vlstitog zločina,zločinaca u svojim redovima,veliki je i može naprijed.Analiziraj Glavaša,skoro pa ista priča,a moljac nigdje i ništa nije bio,osim gospodara smrti prema Srbima ostalim u Osijeku.Čak ne i u cilju ispitivanja,nego bezrazložne mržnje i životinjske okrutnosti sipana je kiselina iz akumulatora ljudima u usta.Afere "seloteijp" i "garaže" su to jasno pokazale i konačno bi mogao odslužiti u Zenici.Jesi li ti to radio,da li bi mogao.Jesi li zato manje borac,patriot.Znaš svako svrstavanje uz psihopate,i želja za amnestiranjem njih,umanjuje značaj i čast svih ostalih poštenih boraca.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#1463 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by kiky »

sve je ovo samo mali dio operacije hladnog rata koji srbija sprema protiv naše zemlje od dolaska tadića & co na vlast ...
stara udbina i kos-ova mašinerija je ponovo u pogonu jer treba napraviti haos u bosni pred izbore kako bi dodik dobio apsolutnu vlast u rs-u i nastavio sa rasturanjem bosne ...
pitanje je samo .... šta je sljedeče ...
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#1464 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by ahuseino »

kiky wrote:sve je ovo samo mali dio operacije hladnog rata koji srbija sprema protiv naše zemlje od dolaska tadića & co na vlast ...
stara udbina i kos-ova mašinerija je ponovo u pogonu jer treba napraviti haos u bosni pred izbore kako bi dodik dobio apsolutnu vlast u rs-u i nastavio sa rasturanjem bosne ...
pitanje je samo .... šta je sljedeče ...
Pa slijedece se moze naslutiti i sa ove teme...

Prvo izjednacavanje, pa preispitavanje borbe. Evo vidis kako se borci ovdje pocinju pravdati - gdje su bili, sta su radili, sta su vidjeli; a salonci iznose teorije i preispituju borce (jedan kaze da cemo se sloziti za deset stranica - sumnjam), tjeraju ih da se pravdaju sto nisu htjeli pognuti glavu. Doso dzelat pa veli ne, ne!!

Sljedeci stepen je preispitivanje svake akcije, i ko je napao nocu po mraku, jeli pucao iz konvencinoalne puske, ili iz varene vodovodne cijevi, jeli korisio krijumcarene dum-dum metke ili je pravio svoje, jeli napao strazara diverzantski ubivsi ga nozem ili je upalio svjetlo, predstavio se, i lijepo upitao istog da se preda. Sutra se ja moram zapitat ocu li letit' preko Londona jer mi eno i za komandanta raspisana SRPSKA potjernica.

Eh, kada se ustanovi da je rat jedno masovno ubistvo, i da su SVI, ili sve strane, ubijali, kada se ustanovi da smo svi bili ubice, t.j. svi isti, i da je rat poceo u Dobrovoljackoj, ostvaruje se jedna fina podloga za medijsku objektivnost apropo buducih dogadjaja... koji ce biti uslovljeni odlukom nastampanih listica...

Lakse je poslije 15 godina boriti se za formalnu promjenu matice (sa Dejtonom legitimiranim genocidno-postignutim granicama) prakticno braniti teritoriju, nego boriti se klanjem zena i djece da se te granice zauzmu. Za ovo zadnje se dobio verbalni ukor, a za ovo prvo se ostvarila podrska medija danasnjim tijekom dogadjaja.

... al' nek se sarena laza sareni...
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#1465 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by nokia6170 »

Mediji u RS-u su se povampirili kao u stara dobra vremena bacanja Srba lavovima u Sarajevu i slicnim primjerima Djogine skole novinarstva.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#1466 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Real Khan »

@zonbirile, mada ti se možda tako čini, ti i ja barem što se tiče razmišljanja o Dobrovoljačkoj ne možemo biti "na istoj strani", jer sam ja tamo bio a ti očigledno nisi. Kažeš da ukoliko je od tih 8 ubijenih vojnika bilo najviše oficira, onda je to kao validan dokaz na sudu da se išlo ciljano na oficire i da to dalje znači da nije bilo nasumično pucanje nego isplanirana odmazda ili bog zna šta...odmah da ti kažem kako je to za sud obična glupost koju čak i pripravnik :D (a kamoli pravnik) može glatko pobiti jednostavnim logični objašnjenjem da su oficiri bili najagresivniji, pozivali su ostale vojnike na juriš, proboj, znaš ono iz filmova o partizanima i švabama: "drugovi, za mnom!", "preko vode do slobode", "naprijed braćo tifusari" :D ...... pa su stoga i stradali. To govorim sa aspekta kako su tanki "dokazi" za sudski proces. To ima Srbija sa jedne strane, a sa druge strane na našoj strani su notorne činjenice i neoborivi dokazi da su pripadnici jugoslovenske armije dan ranije napadali na Predsjedništvo Republike BiH i tako se stavili van zakona kao pobunjenici, isti ti pobunjenici su kidnapovali Predsjednika Predsjeništva BiH, bili su NAORUŽANI u koloni, kretali su se bez odobrenja Teritorijalne odbrane i šta su mogli očekivati. Vjeruj mi da se ozbiljno razmišljalo čak i o tome da ih sve pobijemo, pa neka strada i sam Predsjednik, kada je ispao naivan da ga zarobe neprijatelji... Shvati da je tu bilo najmanje 5-6 različitih grupa (TO, policija, Zelene Beretke, PL,...) i nije postojala nikakva koordinacija...i molim te nemoj kriviti mene ili Predsjedništvo zbog nedostatka koordinacije jer nismo mi sebi ometali sredstva veze nego četnici koji su nam se miješali u komunikaciju...
User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#1467 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Sensei »

Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina
Datum: 15.03.2010 10:14
Autor: Srna

BANJALUKA - Na međunarodnoj potjernici od 18 osumnjičenih lica za ratni zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici pod rednim brojem sedam nalazi se Dragan Vikić, komandant Specijalne jedinice muslimanske policije u Sarajevu.
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina

Vikić je najodgovorniji za strijeljanje osam pripadnika JNA u Velikom parku pored Doma policije u centru Sarajeva, i to po metodu kakav su primjenjivali njemački fašisti i njihovi saveznici u Drugom svjetskom ratu, piše banjalučka štampa.

Prema nekim informacijama, strijeljano je 12 zarobljenih vojnika, iako je identifikovano samo osam žrtava, a ovaj predmet ni do danas nije otvoren.

Pripadnici JNA su 22. aprila iz kasarane ''Slobodan Princip Seljo'' u Lukavici krenuli prema Ilidži sa zadatkom da se postave između strana u sukobu, ali je došlo do kvara transportera u naselju Dobrinja.

Kada su vojnici namjeravali da iz obližnje kafane telefoniraju i obavijeste komandu o tome, zarobili su ih pripadnici muslimanskih formacija.

Vojnici su prebačeni u Dom policije u kojem su se nalazili Vikić i njegov zamjenik Zoran Čegar, a poslije višečasovnih mučenja i premlaćivanja, zarobljene vojnike su izveli u Veliki park, te ih strijeljali, na očigled mnogih prolaznika u centru Sarajeva.
Pravi mudžahidi :shock: :shock: :shock: :shock:

Kopanja dabogda ti ručna na vozilu otkazala
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#1468 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by nokia6170 »

Sensei wrote:
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina
Datum: 15.03.2010 10:14
Autor: Srna

BANJALUKA - Na međunarodnoj potjernici od 18 osumnjičenih lica za ratni zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici pod rednim brojem sedam nalazi se Dragan Vikić, komandant Specijalne jedinice muslimanske policije u Sarajevu.
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina

Vikić je najodgovorniji za strijeljanje osam pripadnika JNA u Velikom parku pored Doma policije u centru Sarajeva, i to po metodu kakav su primjenjivali njemački fašisti i njihovi saveznici u Drugom svjetskom ratu, piše banjalučka štampa.

Prema nekim informacijama, strijeljano je 12 zarobljenih vojnika, iako je identifikovano samo osam žrtava, a ovaj predmet ni do danas nije otvoren.

Pripadnici JNA su 22. aprila iz kasarane ''Slobodan Princip Seljo'' u Lukavici krenuli prema Ilidži sa zadatkom da se postave između strana u sukobu, ali je došlo do kvara transportera u naselju Dobrinja.

Kada su vojnici namjeravali da iz obližnje kafane telefoniraju i obavijeste komandu o tome, zarobili su ih pripadnici muslimanskih formacija.

Vojnici su prebačeni u Dom policije u kojem su se nalazili Vikić i njegov zamjenik Zoran Čegar, a poslije višečasovnih mučenja i premlaćivanja, zarobljene vojnike su izveli u Veliki park, te ih strijeljali, na očigled mnogih prolaznika u centru Sarajeva.
Pravi mudžahidi :shock: :shock: :shock: :shock:

Kopanja dabogda ti ručna na vozilu otkazala
Ovaj text vrvi od pogresnih cinjenica i definicija.

na cemu muslimanske policije Dragan Vikic :D

JNA u aprilu krenula da se postavi izmedju starna u sukobu :D jeko ta uopste JNA i odakle njoj pravo da se postavlja izmedju ikoga? ...kojih to strana u sukobu?

Kad su vojnici krenuli da telefoniraju iz obliznje kafane :D jel to ta 5 sila Evrope...vojnici telefoniraju iz kafane :D i onda opet muslimanske formacije na celu sa Draganom Vikicem i Zoranom Cegarom..ja mislim da je to jedina bila u svijetu muslimanska vojska na cijem su se nalazili nemuslimani :D

Djogo djogo sjeme ti se izgleda nije zatrlo.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1469 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by pici »

Sensei wrote:
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina
Datum: 15.03.2010 10:14
Autor: Srna

BANJALUKA - Na međunarodnoj potjernici od 18 osumnjičenih lica za ratni zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici pod rednim brojem sedam nalazi se Dragan Vikić, komandant Specijalne jedinice muslimanske policije u Sarajevu.
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina

Vikić je najodgovorniji za strijeljanje osam pripadnika JNA u Velikom parku pored Doma policije u centru Sarajeva, i to po metodu kakav su primjenjivali njemački fašisti i njihovi saveznici u Drugom svjetskom ratu, piše banjalučka štampa.

Prema nekim informacijama, strijeljano je 12 zarobljenih vojnika, iako je identifikovano samo osam žrtava, a ovaj predmet ni do danas nije otvoren.

Pripadnici JNA su 22. aprila iz kasarane ''Slobodan Princip Seljo'' u Lukavici krenuli prema Ilidži sa zadatkom da se postave između strana u sukobu, ali je došlo do kvara transportera u naselju Dobrinja.

Kada su vojnici namjeravali da iz obližnje kafane telefoniraju i obavijeste komandu o tome, zarobili su ih pripadnici muslimanskih formacija.


Vojnici su prebačeni u Dom policije u kojem su se nalazili Vikić i njegov zamjenik Zoran Čegar, a poslije višečasovnih mučenja i premlaćivanja, zarobljene vojnike su izveli u Veliki park, te ih strijeljali, na očigled mnogih prolaznika u centru Sarajeva.
Pravi mudžahidi :shock: :shock: :shock: :shock:

Kopanja dabogda ti ručna na vozilu otkazala

:shock: pa nemerem bilivit koja parapsihodemoumnonemoguĆaškrabotina.....haj šHo je DoDi puko neg i novinari :shock: .....neg kad Će doĆi do djela s LaViĆima....jedva Ćekam :mrgreen:

User avatar
Sensei
Posts: 1062
Joined: 04/04/2005 19:01

#1470 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Sensei »

Image

staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#1471 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by staza »

Real Khan wrote:Vjeruj mi da se ozbiljno razmišljalo čak i o tome da ih sve pobijemo, pa neka strada i sam Predsjednik, kada je ispao naivan da ga zarobe neprijatelji... Shvati da je tu bilo najmanje 5-6 različitih grupa (TO, policija, Zelene Beretke, PL,...) i nije postojala nikakva koordinacija...i molim te nemoj kriviti mene ili Predsjedništvo zbog nedostatka koordinacije jer nismo mi sebi ometali sredstva veze nego četnici koji su nam se miješali u komunikaciju...
Ni najobičniji demonstranti za svoja socijalna prava ne mogu se, kada gomila krene, distancirati od toga da i blizu mogu imati samokontrolu i samodisciplinu, a kamoli ta situacija, u kojoj Kukanjac umjesto da dâ sebe kao zalog da nenaoružani vojnici izađu prvi, on se dogovara da isključivo izađe on, a onda 18-godišnjaci, naoružani do zubâ, jer vide da se niko neće ni vratiti po njih, mahnito izlaze, trčeći za komandantom.
U rus.-čečenskom sukobu: i jedna i druga strana, nebrojeno puta su atentirali uspješno ili ne rukovodne kadrove: a zašto: zato što su to prekaljeni ratnici, i zna se da kad komandant padne u šake, ili bude ubijen, karakter pregovora se radikalno promijeni, ili vojska nastavi da radi po svome kao da komandanta nema, tj. hitno izabiru novoga, zato što im je to komandant prethodno sugerirao: da ako ga se zarobi, da ako se ubrzo nešto ne dogovori, onda nastave raditi po svome, i izabiru prvoga ispod njega u koga imaju povjerenja.

Da se podsjetimo kako je najprevođenija hrv. spisateljica Drakulić Slavenka, koja je napustila '92. Zagreb ne slažući se sa Tuđmanovom politikom, dijagnosticirala Srbiju.
Tekst koji prilažem je kulturološko-sociološko-politološki osvrt, ali maestralno napisan može se i semantički i stilistički iščitati i kao kratka priča.



TEMA BROJA: O SRPSKOM ĆUTANJU

Zašto se nisam vratila u Beograd

U bečkom časopisu „Eurozine” hrvatska spisateljica Slavenka Drakulić preispituje svoj odnos prema Srbiji i odnos mlade generacije u njoj prema gresima njihovih očeva. Uz skraćeni prevod ovog teksta prenosimo stavove srpskih stvaralaca koji su na naš poziv prokomentarisali njena gledišta

Strah od drugih je strah od sebe: Slavenka Drakulić
Bio je prvi dan proleća, hladan vetar je duvao niz Marijanhilferštrase u Beču. Načula sam razgovor troje mladih ljudi. Razgovarali su na srpskom o nekom događaju kojem su prisustvovali i Bošnjaci i Hrvati. Ono što mi je privuklo pažnju nije bio njihov jezik per se, danas se on često može čuti u metrou i na ulicama Beča. Pažnju mi je privukao izraz koji je jedan od njih upotrebio: „Nisam očekivao da će tamo biti toliko ljudi koji govore našim jezikom”, rekao je. Bilo mi je jasno da pod „našim jezikom” ne podrazumeva nijedan poseban jezik, na primer srpski, bošnjački ili hrvatski. Naprotiv, stvar je bila u tome da je mladi čovek „naš jezik” rekao namerno, to jest umesto da ga nazove njegovim pravim imenom, kao što bi bilo politički korektno. Uradio je to zato što je „naš jezik” izraz kojim se izbeglice i imigranti – iliti mešovita grupa ljudi iz bivše Jugoslavije koji se sreću u inostranstvu – služe kao imenom za različite jezike na kojima komuniciraju.
Stvar je u tome što jezik na kojem su se oni sporazumevali više nema jedinstveno ime. To nije srpskohrvatski odranije. Zato, kada je onaj mladić rekao naš jezik, uradio je to da bi označio najmanji zajednički imenitelj, koji se uspostavio kao neka vrsta norme posle svih ratova u bivšoj Jugoslaviji. I zaista, on služi kao kodno ime koje ukazuje na dobre namere; nismo neprijatelji, još uvek možemo da se razumemo, uprkos svemu što se dogodilo.
Na sopstveno iznenađenje, osetila sam neku vrstu fizičke reakcije na te reči, kao da me preplavljuje talas toplote. Ova mlađarija komunicira na kako-god-se-zvao jeziku, a to je najvažnije mislila sam, gledajući ih kako žustro koračaju, sve troje obučeni u crnu urbanu odeću. Bili su tako mladi, obični tinejdžeri, u stvari. Verovatno su došli iz Srbije u Beč kao turisti.
Ali, odjednom me je spoznaja da su tako mladi, da pripadaju generaciji koja je rasla posle izbijanja ratova u Jugoslaviji pogodila kao udarac u stomak. Možda su čak rođeni posle moje poslednje posete Beogradu pre sedamnaest godina?
Čuvši ih tog prvog dana proleća, shvatila sam da je čitava jedna generacija odrasla otkako sam poslednji put bila tamo.
Dok su prolazili pored mene, na površinu je ponovo izbila neobična mešavina krivice i uznemirenosti, koja me obuzima s vremena na vreme. Koliko su me puta u poslednjih sedamnaest godina pozvali u Beograd? Moji prijatelji, moj izdavač, organizatori raznih međunarodnih konferencija i instituti raznih vrsta? A ja bih svaki put pronašla prihvatljiv način da odbijem, da ljubazno ne prihvatim poziv. Nikada mi nije ponestalo izgovora.
Kao da se iscrpeo, vetar je popustio i ja sam usporila. Nisam mogla da iznova sebi ne postavim isto staro pitanje: zašto nisam posetila Beograd nijednom za sve te godine? Kada bi me prijatelji upitali to isto, obično bih odgovorila da ne znam. Znam da sam osećala uznemirenost na pomisao da ponovo odem tamo i da sam naročito izbegavala Beograd nakon što je počeo rat, kao da je sam grad postao metafora za njega.
Kofer težak sedamnaest godina
Zbog čega sam bila tako uznemirena? Zbog „njih”? Zbog onoga što su „oni” učinili „nama”? Ili, zbog onoga što su Srbi učinili sebi? Možda zato što sam se suočavala sa pitanjima sa kojima nisam želela da se suočim? Bila sam svesna da ću morati da putujem tamo, noseći sa sobom breme tih sedamnaest godina kao težak kofer. Ako bih morala da ga otvorim, lica, uspomene, slike, reči – sve bi to iskočilo iz njega. Ko bi to sakupio i vratio u kofer? Ipak, to što sam odlagala to putovanje toliko, da je u međuvremenu u Srbiji odrasla čitava nova generacija, najednom mi se učinilo čudnim. Kao da toga nisam bila potpuno svesna dok nisam čula razgovor na Marijahilferštrase, koji je aktivirao poznati osećaj uznemirenosti.
Sećam se da sam poslednji put bila u Beogradu u junu 1991, malo pre nego što je Hrvatska proglasila nezavisnost. Možda se neko od ono troje mladih rodilo baš tada, baš tog meseca. Možda devojka? Možda se rodila u porodici koja živi u centru, blizu železničke stanice, baš kao moja drugarica Mirjana, kod koje sam odsela. Možda je njena majka kupovala hleb u istoj obližnjoj pekari i išla na Kalenić pijacu subotom ujutru.
Onda je moja prijateljica Mirjana umrla od teške bolesti. Drugi prijatelj, Boris, onaj sa kojim sam pila kafu poslednjeg dana moje posete, oženio se. Kada sam se videla s njim deset godina kasnije na Frankfurtskom aerodromu, njegov sin je već išao u školu. A Ana, još jedna prijateljica, otišla je iz Beograda i najpre se preselila u Pariz, a zatim u Sarajevo. Ljubica je otišla u Sloveniju, zatim u Švedsku, pa u Belgiju, a vratila se tek nedavno, umorna od lutanja. Jedan kolega, novinar koji je veoma često dolazio u Zagreb, postao je ministar informisanja u vladi Slobodana Miloševića. Drugi kolega je postao direktor srpske nacionalne televizije – glavne mašine ratne propagande. A treći je pratio Ratka Mladića u Srebrenicu i zabeležio njegov smrtonosni trijumf.
U međuvremenu su delići informacija stizali kao dokaz da smo se promenili, da je ovaj ili onaj prijatelj postao... a šta to? Neprijatelj? Ili, toliko drugačija osoba da se više nije mogao prepoznati, kao ministar, pisac nacionalističke proze, glasnogovornik mržnje? Jesam li ih zaista poznavala? Može li bilo ko zaista da poznaje ljude, da im veruje? To su depresivna pitanja, jer pokazuju ljudsku prirodu kao ružnu. Gledajući se u ogledalu, potražila sam znakove promene. Strah od drugih je istovremeno strah od sebe.
Znala sam da će odlazak u Beograd vratiti napola zaboravljene slike i osećanja. Kao što su reči muslimanke iz Srebrenice čijeg je sina zaklao srpski vojnik u njenom naručju: Bila sam primorana da pijem krv sopstvenog sina, rekla je. Njene reči su već trinaest godina zakopane u mom sećanju.
Kao što je fotografija na naslovnoj stranici sarajevskog časopisa Dani, na kojoj je mladić odeven u farmerice, patike i belu majicu, koji se naginje preko neke šipke. Ne bi bilo ničega neobičnog na toj fotografiji da nije bilo ogromne rupe na mestu na kojem bi trebalo da su njegove grudi. Kako je čudna, pomislila sam kad sam je videla, ta rupa na njegovom telu kroz koju se mogla videti gvozdena šipka. Namerno sam usredsredila pažnju na tu šipku, zato što je na taj način čitava scena izgledala manje stvarno...
Nelagodnost povratka
Da li i ja, kao i svi drugi, želim da poštedim sebe suočavanja sa osećanjima prema bivšim prijateljima u Beogradu, time što mislim da je bolje da se držim na odstojanju, da ne odlazim tamo? S druge strane, zašto bi odlazak u Beograd bio drugačiji od povratka u, recimo, Zagreb? Naprotiv, tamo sam morala da se suočim sa istom vrstom ljudi – starim prijateljima i kolegama koji su postali nacionalisti i onima koji su bili samo oportunisti. Morala sam da se suočim sa činjenicom da je mnogo meni dragih ljudi otišlo iz zemlje. S te tačke gledišta, odlazak u Beograd bi trebalo da bude ista vrsta iskustva. Ali nije. Ja živim i radim u Zagrebu, to je moj grad i ne postoji način da se ne suočim sa njegovom posleratnom stvarnošću. To jest, osim ako ne želim da ga napustim i da se nikad više ne vratim.
Beograd mogu da izbegnem, mislila sam. „Ali, Beograd je takođe deo tvoje prošlosti”, rekao mi je Boris kad smo se nedavno videli. Pre nekoliko godina vratio se kući u Beograd iz SAD. Kao i obično, nismo se našli ni u mom gradu, Zagrebu, ni u njegovom gradu, Beogradu, nego u Beču. Na nekoj konferenciji, naravno. Pričali smo o nelagodnosti pri povratku na stara mesta, koja su nekad bila naša a sada to više nisu. Opisao mi je svoje prvo putovanje u Dubrovnik nakon rata. Bilo je bolno, rekao je, ali ne samo zbog nostalgičnih uspomena na leta provedena na kamenitim dubrovačkim ulicama. Ni zato što je video šta su bombe učinile tom predivnom srednjovekovnom gradu. Bilo je tužno biti tamo sa svešću da je jugoslovenska soldateska to učinila i u njegovo ime. „Moraš da dođeš i da vidiš Beograd i tamošnje ljude. Napokon, gradovi su ljudi”, rekao je.
A onda mi je Boris pokazao fotografiju svog sada odraslog sina, visokog, zgodnog mladića u odelu. Bilo mi je teško da poverujem da je dečak kojeg sam srela na Frankfurtskom aerodromu, i kasnije u njihovom domu u SAD, sada student prava. Sve ovo se odigravalo ubrzo nakon što sam čula razgovor na Marijanhilferštrase, što me je ponovo podsetilo da postoji čitava nova generacija koja će uskoro imati pravo glasa. Fotografija Borisovog sina još jednom me je podsetila da se nisam suočila sa postojanjem te mladeži. Propustila sam nešto važno, nisam ih videla kako odrastaju. Šta znam o njima? Da ne mogu da putuju bez viza, da ne mogu da vide London ili Pariz, pa čak ni Trst. Više ne mogu da putuju ni u Bukurešt ili Sofiju.
Kako je tužan i apsurdan, kako je ponižavajući njihov položaj, razmišljala sam prisećajući se kako je sa starim crvenim jugoslovenskim pasošem moja generacija putovala po čitavoj Evropi bez viza. Bio je to izvor ponosa, differentiaspecifica u poređenju sa drugim zemljama koje su pripadale sovjetskom bloku. Zavideli su nam zbog toga što smo sedamdesetih putovali u Italiju i Francusku, Veliku Britaniju i Švedsku, da beremo jagode i zaradimo novac preko leta. Kao studentkinja, tri meseca sam radila u jednoj trgovini na veliko u Švedskoj, i vratila sam se kući sa novcem za celu godinu. Najviše od svega su nam zavideli što smo mogli da kupimo farmerice, fine italijanske cipele, strane knjige i ploče. Druga strana te slobode putovanja bila je, međutim, to što je ona postala razlog za prihvatanje jednog političkog sistema, što je to bila neka vrsta mita. Bili smo podmićeni da verujemo kako „socijalizam sa ljudskim likom” ima smisla i može da funkcioniše. Nismo ga dovodili u pitanje.
Šta si radio u ratu, tata
Na konferenciji u Beču palo mi je na pamet da oni klinci koji su govorili srpski na Marijahilferštrase najverovatnije nisu mladi Srbi iz Srbije; ako su zaista bili iz Srbije, onda su spadali među malobrojne srećnike koji su uspeli da dobiju vizu. Nedavno sam slušala rasprave o problemima mladih Evropljana van EU sa vizama. Vize je teško dobiti, naročito ako ste iz Srbije, a mladi ljudi se na taj način izoluju i sprečavaju da vide svet – tako glasi argument. Zašto kažnjavati mlade ljude zbog nečega što nisu učinili? Čak nisu bili ni rođeni kada su počeli jugoslovenski ratovi. Nisu odgovorni za ono što su učinili njihovi očevi, rekao je jedan od govornika na konferenciji, sa ljutnjom u glasu.
Mada je cilj njegovog govora očigledno bio da izazove saosećanje publike, moram da priznam da ja nisam osetila ni trunku saosećanja. Bila sam ljuta na njegovu ljutnju. Govoreći u ime te generacije, on je nagovestio da ona ne zaslužuje da se „Evropa” tako ponaša prema njoj. Njegov argument je tvrdio da oni moraju biti nedužni zato što su mladi. Iznervirala me je ta pretpostavljena nevinost srpske omladine.
Znam ponešto o tome. I sama sam, sa svojom generacijom, pretpostavljala da smo nedužni zato što smo rođeni nakon Drugog svetskog rata. Šta smo mi mogli da imamo sa zločinima počinjenim u vreme pre našeg rođenja? Srpska omladina se ne može u potpunosti uporediti sa nama, zato što su se naši očevi borili u pravednom, odbrambenom i antifašističkom ratu (mada mislim da bi i njihovi očevi u Srbiji tvrdili isto to). Ali, iako su za vreme Drugog svetskog rata počinili mnoge zločine, naši očevi nisu nikada govorili o njima. Ne krivim ih, međutim, što su ćutali – svedok sam iste vrste tišine nakon poslednjih ratova u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu. Ali krivim nas što im nismo postavili prava pitanja, na primer najjednostavnije i najteže od svih: Šta si radio u ratu, tata? Na meni/nama je ležala odgovornost za preispitivanje njihovih opravdanja i njihovog ideološkog tumačenja istorije. Pali smo na ispitu istorije zato što to nismo uradili. Na meni/nama je ležala odgovornost, odgovornost naredne generacije, da sazna istinu o njihovom ratu, koji nije bio samo antifašistički rat i komunistička revolucija – već je to bio i građanski rat. Mi smo, međutim, verovali u zvaničnu verziju istorije iz školskih udžbenika, zato što je tako bilo lakše živeti. Naš stav prema prošlosti bio je jedan od razloga što je bilo tako lako pokrenuti nove ratove devedesetih godina.
Ne znam mnogo o novoj generaciji u Srbiji, pa razbijam glavu jednim važnijim pitanjem: Koliko oni znaju o svojoj prošlosti? Dok sam slušala ljutitog srpskog mladića kako na konferenciji priča o vizama, pomislila sam da nije u pravu. Poput moje, njegova generacija je takođe odgovorna: zbog toga što ćuti i ne pita šta se događalo pre njenog rođenja, što je ne zanima šta su njihovi očevi radili tokom rata, što veruje da ima pravo na vize samo zato što je mlada i što su joj ruke čiste i što je njena arogancija opravdana. A najviše zbog toga što nisu pitali svoje roditelje zašto su im uskraćene vize. Istina je da se mlada generacija Srba ne može smatrati odgovornom za prošlost. Ali svi oni su odgovorni za svoj sadašnji stav prema prošlosti, zato što je to važno za njihovu budućnost. To je lekcija koju smo mi, generacija njihovih roditelja, morali da naučimo. Pošto je nismo naučili na vreme, morali smo da je naučimo na teži način.
Zahvaljujući Borisovim mudrim rečima, shvatila sam da se ne plašim ponovnog susreta sa svojim prijateljima u Beogradu. Konačno, sretali smo se svih ovih godina na konferencijama i festivalima u inostranstvu, i tačno znamo šta je ko od nas radio, govorio ili pisao tokom i nakon ratova. Poznate su nam i naše greške i nesporazumi. Na primer, greška koju sam svojevremeno počinila i koje se još stidim: bilo je to 1999. ili 2000, čini mi se, nakon užasnog egzodusa kosovskih Albanaca, kada je moj mladi kolega iz Srbije Vladimir Arsenijević napisao tekst pod naslovom „Svi smo mi Albanci”. Sećam se da mi je jedna njegova rečenica mnogo zasmetala. Arsenijević je napisao da je otišao u kuhinju, otvorio frižider i izvadio hladno pivo. Dok sam zamišljala tu scenu, shvatila sam da je „hladno pivo” prosto previše. Opisivao je patnje žitelja Kosova i njihov egzodus u Albaniju i Makedoniju, duge kolone izbeglica koje koračaju po nemilosrdnom suncu, noseći sve što su imali u nekoliko plastičnih kesa. A on je otišao po „hladno pivo”, da gucne malo pre nego što nastavi da lamentira nad njihovom sudbinom! Čak i da je popio to hladno pivo, nije trebalo da ga ubacuje u priču. Nije trebalo da ga meša sa izbeglicama, čak ni u obliku njegovog saosećajnog eseja. I ne, ne možemo svi da budemo Albanci, naročito kad jedan može da pije hladno pivo dok drugi pokušava da pobegne iz užasa. Bilo je nečega pogrešnog u ovom opisu, nečega dvoličnog. A Arsenijević je bio jedan od retkih srpskih pisaca koji su se borili protiv nacionalizma i rata na Kosovu. Baš zato što sam znala da nije bio poput mnogih drugih, njegov tekst me je razljutio mnogo više nego priča koju bi napisao bilo koji nacionalistički pisac. Ali, pogrešila sam zato što sam ga javno kritikovala zbog toga. Pogrešila sam što sam od njega tražila da bude moralno besprekoran.
Poricanje nedavne prošlosti
Nekoliko godina kasnije, srela sam ovog mladog pisca prvi put. Bilo je to u Hrvatskoj. To je visok, vitak čovek sa dugom kosom vezanom u rep i blagim očima. Predstavila sam mu se i izvinila se što sam ga kritikovala. Prihvatio je moje izvinjenje sa osmehom.
I Boris i ja znamo šta su naši prijatelji i bivši prijatelji radili tokom rata. O svakom poznaniku možemo da kažemo – baš kao što i drugi ljudi to mogu o svojim rođacima, prijateljima i komšijama, šta je radio u Bosni i na Kosovu. Razlika je u tome što većina ljudi ne želi da prizna da je učestvovala u ratovima. Nisu svi oni zločinci i ubice, tako da nije stvar u krivici. Ali morali bi da se suoče sa svojom odgovornošću zato što su glasali za ubilački režim, što su mislili da su samo oni žrtve Miloševića i supersila (napokon, zar Amerika nije bombardovala Beograd?), što su verovali da nema drugog načina nego da se podlegne nacionalističkom pritisku. Nažalost, Srbi žive u poricanju svoje nedavne prošlosti. Problem je i u tome što u srpskom društvu, izgleda, ne postoji želja da se sazna istina.
Ne smemo da ćutimo. Ne smemo da ponavljamo sopstvene greške ili greške naših roditelja. Svi moramo da se suočimo sa prošlošću. To je obaveza svih ljudi koji su bili svedoci rata. Ali i mlada, posleratna generacija snosi odgovornost za otkrivanje istine. Ne kažnjava njih EU, već njihovi roditelji: vize im nisu uskraćene zbog onoga što jesu, nego zbog onoga što su njihovi roditelji radili tokom rata. Mlada generacija u današnjoj Srbiji je izolovana samo zato što ne radi nešto što bi trebalo da radi – da postavlja pitanja.
Zbog ovoga, mislim, nisam tako dugo bila u Beogradu. Nisam mogla da podnesem njihovo ćutanje i poricanje, kao što to nisam mogla da prihvatim ni u svojoj zemlji.
(Prevod Olje Petronić preuzet sa sajta "Peščanika")
Slavenka Drakulić
http://www.politika.rs/rubrike/Kulturni ... ad.lt.html
Na priloženom linku mogu se pogledati i komentari prijenavedenoga Slavenkinoga osvrta: besprizorni komentar velikoga umjetnika Popovića Ljube ne iznenađuje, no obratite pažnju na lijepo upakovani nacistički komentar Đurića Uroša, alternativnoga beogradskoga umetnika i rado viđenoga gosta u TV-programu DS-ovske B 92.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#1472 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by Bosnolog »

Uproavo se desava ono sto sam predpostavljao da ce sud BiH upasti u klopku Srbije a ovo potvrduje izjava agenta iste i anti BH neprijatelja ministra tužilaštva BiH kao i ovog glasnogovornika istog ,.supljoglava Grubesica koji prica ono sto Srbija zeli da cuje ....... :x :x :x :x :x :
Ganić nikako ne može biti slobodan građanin
Ganić se, ukoliko bude izručen BiH, eventualno može braniti sa slobode, rekao je Grubešić


Tužilaštvo BiH nastaviće rad na predmetu "Dobrovoljačka ulica", a ratni član Predsjedništva BiH Ejup Ganić ni u kom slučaju ne može biti slobodan građanin jer je pod istragom u tom predmetu, rečeno je danas u ovom tužilaštvu.

- Ganić se, ukoliko bude izručen BiH, eventualno može braniti sa slobode - rekao je portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.

- U svakom slučaju, predmet "Dobrovoljačka ulica" će u skladu sa zakonom biti doveden do kraja, a Ganić ne može biti slobodan građanin sve dok je pod istragom Tužilaštva BiH - istakao je Grubešić.
.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45288
Joined: 29/12/2005 01:20

#1473 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by jeza u ledja »

Bosnolog wrote: Sto se mene tice da su ih sve porokali kao pse jer su isti bili sa oruzjem,.....
Ako su bili sa oruzjem onda nije zlocin. Ali upravo je pitanje da li su bili sa oruzjem, ili su zarobljeni pa potom ubijeni. U ovom slucaju, pitanje je da li su ti vojnici zajedno sa Kukanjcem vodjeni kao 'zarobljeni' dok su bili u Vojnoj komandi i prolazili kroz 'neprijateljsku' teritoriju?!?

Ako je po njima pucano dok su sjedili na kamionima, naoruzani, onda je pitanje krsenja dogovora izmedju Ganica i srpskog oficira (odnosno Kukanjca, Izetbegovica i Mekenzija). Kakvi su bili detalji tog dogovora to ne znamo, tako da ni ne znamo ko je prekrsio dogovor. (Da li ga je prekrsila TO jer je zapucala, ili ga je prekrsila JNA jer je htjela izvuci svo osoblje i naoruzanje mimo dogovora?). U tom slucaju, pitanje je da li je to krsenje nekakvog prava ratovanja, jer to je samo dogovor izmedju dvije strane, i dogovor koji mozda nije ni utefteren nigdje. Dodatno pitanje je kolika je komandna odgovornost Ganica, pa i Divjaka (no na slican nacin bi Karadzic ili Mladic mogli reci kakva je njihova odgovornost za recimo Arkana ili Batka...).

U svakom slucaju, bar sto se mene tice, osnovno je pitanje - da li su vojnici prvo zarobljeni pa onda ubijeni ili su ubijeni dok su se izvlacili. Ako je ovo prvo, onda se to treba preispitati.
To nikako ne znaci da su ovi eventualni zlocini na bilo koji nacin usporedivi sa ratnim zlocinima i zlocinima protiv covjecnosti kojima se sudi Karadzicu, Seselju, prije Milosevicu, Krajisniku, Plavsicki i ostalima. Cak sve i da se neko osudi za ovaj navodni zlocin, svakom normalnom ce biti vrlo jasna razlika izmedju dvije stvari.

Ono, zao mi je svakog zlocinacki ubijenog covjeka, ali stradanje vojnika okupatorske vojske koja danima granatira bjesomucno po civilnim ciljevima i ubijanje neduznih civila zbog njihove nacionalnosti su dvije neusporedive stvari. Zato, ako je vrhunac nekog navodnog zlocina nad Srbima Dobrovoljacka ili Brcanska Malta, onda je sasvim jasno da ispadaju jos veci moralni gubitnici, te da je cijelo ovo sudsko gonjenje samo plod politicke igre, za rad dobijanja poena kod vlastitog sludjenog naroda i 'izjednacavanja krivice', u sta vise niko ne vjeruje osim njih samih, a i to je pitanje.
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#1474 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by luciferino »

Dado dijasporitus wrote:Da ne otvaram novu temu evo jos jedne hajke iz serije Dobrovoljacka. Naime clanak je iz danasnjeg broja Nezavisnih a citira "banjalucku stampu". Mozda su Nezavisne zaboravile da su i one "banjalucka stampa" pa im je mozda promaklo da ocito citiraju sami sebe. Da ne pricam da se JNA naziva JNA a MUP BiH, muslimanskom policijom. Valjda im cinjenica da je Dragan Srbin nije dovoljno izbola oci ili ne kontaju ironiju. Inace zna li ko sta o ovom dogadjaju?
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina
Datum: 15.03.2010 10:14
Autor: Srna

BANJALUKA - Na međunarodnoj potjernici od 18 osumnjičenih lica za ratni zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici pod rednim brojem sedam nalazi se Dragan Vikić, komandant Specijalne jedinice muslimanske policije u Sarajevu.
Dragan Vikić na potjernici zbog ratnog zločina

Vikić je najodgovorniji za strijeljanje osam pripadnika JNA u Velikom parku pored Doma policije u centru Sarajeva, i to po metodu kakav su primjenjivali njemački fašisti i njihovi saveznici u Drugom svjetskom ratu, piše banjalučka štampa.

Prema nekim informacijama, strijeljano je 12 zarobljenih vojnika, iako je identifikovano samo osam žrtava, a ovaj predmet ni do danas nije otvoren.

Pripadnici JNA su 22. aprila iz kasarane ''Slobodan Princip Seljo'' u Lukavici krenuli prema Ilidži sa zadatkom da se postave između strana u sukobu, ali je došlo do kvara transportera u naselju Dobrinja.

Kada su vojnici namjeravali da iz obližnje kafane telefoniraju i obavijeste komandu o tome, zarobili su ih pripadnici muslimanskih formacija.

Vojnici su prebačeni u Dom policije u kojem su se nalazili Vikić i njegov zamjenik Zoran Čegar, a poslije višečasovnih mučenja i premlaćivanja, zarobljene vojnike su izveli u Veliki park, te ih strijeljali, na očigled mnogih prolaznika u centru Sarajeva.
Samo da dodam. U ovakvom stilu se "izvjestavala" javnost u BL od 1991.-95. Nikako ne lici na nesto dobro.
Meni se vec duze vremena gadi komentarisati, ali ne mogu se oteti utisku da neko pokusava zloupotrijebiti vremensku distancu smatrajuci da je 18 godina sasvim dovoljno da se neke stvari zaborave, da ljudi otupe, poumiru, da stasaju nove generacije i da se onda servira to sto se servira. Ovaj osjecaj prati me jos od hapsenja Karadjicha, miroljubivog srpskog vracha. Jos samo cekam da neko uhapsi Clintona kao predsjednika muslimanskih Sjedinjenih Drzava i sudi mu za bombardovanje srpske nejaci oko Sarajeva.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#1475 Re: U Londonu uhapsen Ejup Ganic

Post by ahuseino »

jeza u ledja wrote:
Bosnolog wrote: Sto se mene tice da su ih sve porokali kao pse jer su isti bili sa oruzjem,.....
Ako su bili sa oruzjem onda nije zlocin. Ali upravo je pitanje da li su bili sa oruzjem, ili su zarobljeni pa potom ubijeni. U ovom slucaju, pitanje je da li su ti vojnici zajedno sa Kukanjcem vodjeni kao 'zarobljeni' dok su bili u Vojnoj komandi i prolazili kroz 'neprijateljsku' teritoriju?!?

Ako je po njima pucano dok su sjedili na kamionima, naoruzani, onda je pitanje krsenja dogovora izmedju Ganica i srpskog oficira (odnosno Kukanjca, Izetbegovica i Mekenzija). Kakvi su bili detalji tog dogovora to ne znamo, tako da ni ne znamo ko je prekrsio dogovor. (Da li ga je prekrsila TO jer je zapucala, ili ga je prekrsila JNA jer je htjela izvuci svo osoblje i naoruzanje mimo dogovora?). U tom slucaju, pitanje je da li je to krsenje nekakvog prava ratovanja, jer to je samo dogovor izmedju dvije strane, i dogovor koji mozda nije ni utefteren nigdje. Dodatno pitanje je kolika je komandna odgovornost Ganica, pa i Divjaka (no na slican nacin bi Karadzic ili Mladic mogli reci kakva je njihova odgovornost za recimo Arkana ili Batka...).

U svakom slucaju, bar sto se mene tice, osnovno je pitanje - da li su vojnici prvo zarobljeni pa onda ubijeni ili su ubijeni dok su se izvlacili. Ako je ovo prvo, onda se to treba preispitati.
To nikako ne znaci da su ovi eventualni zlocini na bilo koji nacin usporedivi sa ratnim zlocinima i zlocinima protiv covjecnosti kojima se sudi Karadzicu, Seselju, prije Milosevicu, Krajisniku, Plavsicki i ostalima. Cak sve i da se neko osudi za ovaj navodni zlocin, svakom normalnom ce biti vrlo jasna razlika izmedju dvije stvari.

Ono, zao mi je svakog zlocinacki ubijenog covjeka, ali stradanje vojnika okupatorske vojske koja danima granatira bjesomucno po civilnim ciljevima i ubijanje neduznih civila zbog njihove nacionalnosti su dvije neusporedive stvari. Zato, ako je vrhunac nekog navodnog zlocina nad Srbima Dobrovoljacka ili Brcanska Malta, onda je sasvim jasno da ispadaju jos veci moralni gubitnici, te da je cijelo ovo sudsko gonjenje samo plod politicke igre, za rad dobijanja poena kod vlastitog sludjenog naroda i 'izjednacavanja krivice', u sta vise niko ne vjeruje osim njih samih, a i to je pitanje.
Ako je upravo to sto oni zele da otvore za interpretaciju...

Odgovornosti nisu slicne, po mom misljenju ni najmanje: jedno je metodicko i plansko trijebljenje stanovnistva jedne pripadnosti a.k.a. GENOCID (Seselj i Arkan su narucivani iz Srbije a Batko je nesto kao nas Caco vjerujem vise kao lokalni thug nego kao dio genocidne masine), a drugo je incident neplanirani (vjerovatno isprovocirani ali nije ni bitno - to je moje subjektivno). Jedini argument ovdje salonci mogu imati ako mi donesu snimak (ne svjedoka) gdje Ganic kaze doslovno: "zaustavi kolonu, presjeci put onim golfom, i OTVORI VATRU - pucaj da UBIJES". Sve drugo je smoke and mirrors. Sto me dovodi do ovog zadnjeg podebljanog... nije ni potrebno dokazati da na BiH strani nije bilo master plana (ala srpski specijalitet - Genocid), dovoljno je povuci nasu stranu na tu stranu kriminalne linije i voila - well done! Kad kazes niko ne vjeruje, vjerovatno mislis na nas... siguran sam da dobro znas gdje naginje evropski bias. Na praznoj hartiji nismo isti, od samog pocetka. Vjera nema povez preko ociju... u nasem slucaju.
Locked