KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#26 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak »

keep it real wrote:
1gorstak wrote:
keep it real wrote:sta mislis koliko ima agenata , placenika , izdajica itd itd u oruzanim snagama bih ?
Uvjeren sam da ih ima dosta i zato kazem da obracun sa velikosrbima ne bi trajao dva dana, kao sto neki predvidjaju, nego dva mjeseca, Svaki bi se plan, kojim se obradjuje reakciju na separatisticko djelovanje, brzo proslijedio separatistickom vodjstvu, te tako otezalo uspjesno djelovanje patriotskog fronta. To je sve sto oni mogu uraditi, odgoditi slom velikosrpstva, oni ga ne mogu sprijeciti. A osim toga, znatan broj tih placenika cine kreditno zaduzeni ljudi, podlozni kupovini svoje lojalnosti vecom platom ili boljom pozicijom. Placenik je placenik, bitna je cifra, pa se na tvoje pitanje moze odgovoriti drugim, kako znas da neki od tih placenika nisu preobraceni i da sada igraju dvostruku igru ?
jeli stvarno vjerujes da su svi vojnici i oficiri lojalni drzavi ?
Ne vjerujem. U samom vrhu Oruzanih Snaga imamo prisustvo velikosrpskog faktora, pa sta ? Poenta je da je zadatak Oruzanih Snaga BiH odbrana teritorijalnog integriteta drzave, pravni okvir za takvo djelovanje dakle postoji, a te pojedince ce se, u slucaju potrebe, sankcionisati.

ma da gorstak samo velikosrpski faktor , bosnjaci pojedinci nebih nikad gledali licni interes ?
npr kako se zvao onaj u kladusi sto predje kod cetnika ?
Po tom me pitanju brine Radoncic jer ima te Abdiceve "kvalitete" da trazi prihvatanje velikosrpske "realnosti", ali sam ipak optimista, ako se u slucaju pobune, Radoncic svrsta na stranu pobunjenika kao sto je to uradio Abdic, Radoncic ce zavrsiti na isti nacin kao i Abdic, u zatvoru.
a velikohrvatski faktor nije prisutan ? kao ni noz u ledja 1993 ?
Nisu Bosni i Hercegovini zabili noz u ledja ljudi iz Gruda, nego Tudjman i Zagreb, ustasoidi poput Mate Bobana su bili samo produzena ruka Zagreba. Danas je situacija bitno drugacija. Nevazan je mali sovinista u Grudama ako nema ni vojnu ni politicku ni logisticku podrsku Hrvatske, a nema. Sve je to ubaceno u kalkulaciju, odnos snaga na terenu, nespremnost Srbije, Hrvatske i Crne Gore da se ponovo ukljuce u rat na prostoru BiH, pravni okvir za legalno i legitimno djelovanje bosanskohercegovackog bezbjedonosnog aparata, geografsku slabost manjeg entiteta, cinjenicu da se borbe ne bi vodile za Zenicu i Tuzlu, nego za Srebrenicu, Lukavicu i Doboj (sto omogucava da Sarajevo, Tuzla i Zenica ostanu potpuno nebranjeni). Nema ni teoretske sanse da u oruzanoj konfrontaciji separatisti pobjede. Moguca je izdaja od strane Tihica, jer su kadrovi SDA na celu ministarstva bezbjednosti i ministarstva odbrane, moguce je znaci da Tihic povuce kurvanjski potez i mirno gleda pobunu, ali i za to postoji odgovor; gerila, odlazak u sumu i napadi na policijsku,energetsku, saobracajnu i privrednu infrastrukturu manjeg entiteta. Tako bi doslo do mrtvih glava, a Sarajevo bi se nakon prve konfrontacije izmedju Dodikove policije i povratnika moralo ukljuciti i poslati vojsku. Ako bi Dodik nasao svoje ljude medju povratnicima da preuzmu kontrolu nad povratnickim zajednicama i kazu kako zele mir i da ce biti lojalne Banja Luci, nasao bi se neko sa strane da isprovocira sukob. Kao sto vidis, za sve postoji odgovor i plan.

Ko zelio rat, u kuci mu bio, ali se nece stajati mirno po strani ako velikosrpski faktor ugrozi teritorijalni integritet drzave.
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#27 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by keep it real »

1gorstak wrote:
Sve je to ubaceno u kalkulaciju, odnos snaga na terenu, nespremnost Srbije, Hrvatske i Crne Gore da se ponovo ukljuce u rat na prostoru BiH, pravni okvir za legalno i legitimno djelovanje bosanskohercegovackog bezbjedonosnog aparata, geografsku slabost manjeg entiteta, cinjenicu da se borbe ne bi vodile za Zenicu i Tuzlu, nego za Srebrenicu, Lukavicu i Doboj (sto omogucava da Sarajevo, Tuzla i Zenica ostanu potpuno nebranjeni). Nema ni teoretske sanse da u oruzanoj konfrontaciji separatisti pobjede. Moguca je izdaja od strane Tihica, jer su kadrovi SDA na celu ministarstva bezbjednosti i ministarstva odbrane, moguce je znaci da Tihic povuce kurvanjski potez i mirno gleda pobunu, ali i za to postoji odgovor; gerila, odlazak u sumu i napadi na policijsku,energetsku, saobracajnu i privrednu infrastrukturu manjeg entiteta. Tako bi doslo do mrtvih glava, a Sarajevo bi se nakon prve konfrontacije izmedju Dodikove policije i povratnika moralo ukljuciti i poslati vojsku. Ako bi Dodik nasao svoje ljude medju povratnicima da preuzmu kontrolu nad povratnickim zajednicama i kazu kako zele mir i da ce biti lojalne Banja Luci, nasao bi se neko sa strane da isprovocira sukob. Kao sto vidis, za sve postoji odgovor i plan.

Ko zelio rat, u kuci mu bio, ali se nece stajati mirno po strani ako velikosrpski faktor ugrozi teritorijalni integritet drzave.
kako ti kazes .
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#28 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Vodenjak »

1gorstak wrote:
Vodenjak wrote:Jedini gubitnik, ako govoris o uopstenim pojmovima tipa naroda i drzave, bili bi Bosanci i Hercegovci a s njima i drzava BiH! Sve ostao bi bila kolateralna steta onih koji nad hljebom pogace traze!
Ako velikosrbi izazovu rat, bice porazeni. Ti kazes da bi u slucaju rata BiH nestala. Ja sam objasnio zasto mislim da bi velikosrbi bili porazeni, a ti objasni zasto mislis da bi drzava nestala. Argumentovano i obzirno prema onima koji su dobronamjerni i stvarno pokusavaju shvatiti sta zelis reci.
Ja ne znam gdje ti zivis u zadnjih 20 godina i vidis li zaista u to sto gledas, registrujes li, analiziras li, jesi li svjestan toga sta je forma a sta sadrzaj...

Bosnu i Hercegovinui kao drzavu cine (ili TREBA da cine) svi njeni stanovnici, pripadnici svih naroda i svih narodnosti, svaki njen gradjanin dakle, a sve to da bi ista funkcionisala kao drzava.
Poslije posljednjeg krvavog rata stanje na terenu je takvo da se oni koji podrzavaju BiH, onakvu kakva je izglasana na referendumu (a SAMO takva je legalna i legitimna!), dakle stanje je takvo da takvu BiH podrzava sve manje i manje ljudi. To sto formalno imamo drzavu, jasno je valjda svima vec, ni u kom slucaju ne znaci da u svakodnevnom zivotu ta, kako je volim nazvati kvazimodo-tvorevina napravljena u Dejtonu, objektivno ne funkcionise ni priblizno kako bi trebalo.
Kako je pjesnik rekao, mi smo izisli iz rata ali rat nije izisao iz nas. I u tome i lezi osnovni razlog sto drzave objektivno nema i sto je je svakim danom manje.

A ti sad i dalje kontaj da bi nakon nekog novog rata bilo vise Bosne i Hercegovine (OPET ponavljam, one sa referenduma!) Nove zrtve, izbjeglice, preseljavanja stanovnistva, krv i erupcija mrznje samo bi jos vise ucvrstile granice izmedju ljudi a te su granice danas JEDINI razlog zasto drzava u svojim granicama ne moze da funkcionise!

I nemoj da vise crtam jer ti sve ovo i te kako znas samo sto izgleda ne zelis da znas!

p.s. A to sto sebe koji u ratu vidi izlaz iz sadasnje krize i nacin da se savladaju velikosrbi svrstavas medju dobronamjerne je nesto s cime se sam moras nositi...
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#29 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak »

Vodenjak wrote:
1gorstak wrote:
Vodenjak wrote:Jedini gubitnik, ako govoris o uopstenim pojmovima tipa naroda i drzave, bili bi Bosanci i Hercegovci a s njima i drzava BiH! Sve ostao bi bila kolateralna steta onih koji nad hljebom pogace traze!
Ako velikosrbi izazovu rat, bice porazeni. Ti kazes da bi u slucaju rata BiH nestala. Ja sam objasnio zasto mislim da bi velikosrbi bili porazeni, a ti objasni zasto mislis da bi drzava nestala. Argumentovano i obzirno prema onima koji su dobronamjerni i stvarno pokusavaju shvatiti sta zelis reci.
Bosnu i Hercegovinui kao drzavu cine (ili TREBA da cine) svi njeni stanovnici, pripadnici svih naroda i svih narodnosti, svaki njen gradjanin dakle, a sve to da bi ista funkcionisala kao drzava. Poslije posljednjeg krvavog rata stanje na terenu je takvo da se oni koji podrzavaju BiH, onakvu kakva je izglasana na referendumu (a SAMO takva je legalna i legitimna!), dakle stanje je takvo da takvu BiH podrzava sve manje i manje ljudi.
BiH kakva je "izglasana na referendumu" vec skoro dvije decenije nije nasa stvarnost i takva je BiH proslost. Ako govoris o BiH u kojoj nema entiteta i kantona, a govoris, takva je BiH vec nestala i ne moze ponovo nestati (sto kazes da bi se desilo u slucaju rata). Ti postavljas cilj tako visoko da ga je nemoguce dohvatiti. Ja govorim o drzavi BiH, o clanici Ujedinjenih Nacija, konkretnom faktoru koje ime svoje drzavne granice i mjesto u medjunarodnim tijelima, ne govorim o nekim transcendentalnim vidjenjima Bosne i Hercegovine.
p.s. A to sto sebe koji u ratu vidi izlaz iz sadasnje krize i nacin da se savladaju velikosrbi svrstavas medju dobronamjerne je nesto s cime se sam moras nositi...
Rat ne zelim i postoje bar 3 opcije kojim se moze bez rata doci do stabilizacije drustva, samo kazem da bi se pokusajem secesije izazvalo rat. A ono "dobronamjeran" se odnosi na moj stav u diskusiji sa tobom, nije mi cilj da pametujem, zelim shvatiti sta zelis reci.
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#30 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by vee-jay »

ovako ne...
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#31 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by kiky »

ustavnim reformama do normalne države ....
:-)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#32 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Vodenjak »

1gorstak wrote:
BiH kakva je "izglasana na referendumu" vec skoro dvije decenije nije nasa stvarnost i takva je BiH proslost. Ako govoris o BiH u kojoj nema entiteta i kantona, a govoris, takva je BiH vec nestala i ne moze ponovo nestati (sto kazes da bi se desilo u slucaju rata). Ti postavljas cilj tako visoko da ga je nemoguce dohvatiti. Ja govorim o drzavi BiH, o clanici Ujedinjenih Nacija, konkretnom faktoru koje ime svoje drzavne granice i mjesto u medjunarodnim tijelima, ne govorim o nekim transcendentalnim vidjenjima Bosne i Hercegovine.
E vidis, BiH nije samo tako nestala nego su je rascerecili oni koji su je poveli 1990.
Svako na svoju stranu!
Upitaj raseljene ljude sirom svijeta jesu li sretni sto je, eto, zamisli, ova i ovakva BiH clanica UN-a a oni, objektivno, ne mogu ni zamisliti da se vrate svojim kucama.

Mirenje sa rasceputanom BiH kao jedinom alternativom i jeste cilj vladajucih oligarhija u BiH.
Zato, samo nastavi tako... Sutra ces se pomiriti i sa tim da "nasi" dobiju svoju drzavu na tom prostoru i vjerovaces da je to neminovnost jer "drugi" nisu htjeli s nama...
To je i vecini Srba opravdanje za sve sto su uradili od pojave Milosevica pa do danas.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#33 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak »

Vodenjak wrote:Mirenje sa rasceputanom BiH kao jedinom alternativom i jeste cilj vladajucih oligarhija u BiH.
Zato, samo nastavi tako...
Pa jel' nestala ili nije nestala ? Ako je nestala, onda ne moze ponovo nestati u nekom drugom ratu, ako nije nestala, kako da ignorisemo postojecu decentralizaciju s obzirom da smo ograniceni ustavom i zakonima ?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#34 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Vodenjak »

1gorstak wrote:
Vodenjak wrote:Mirenje sa rasceputanom BiH kao jedinom alternativom i jeste cilj vladajucih oligarhija u BiH.
Zato, samo nastavi tako...
Pa jel' nestala ili nije nestala ? Ako je nestala, onda ne moze ponovo nestati u nekom drugom ratu, ako nije nestala, kako da ignorisemo postojecu decentralizaciju s obzirom da smo ograniceni ustavom i za
konima ?
Hajd' u redu je...
Javi mi samo kad cete u rat da izvucem sve one koje mogu izvuci. Dlaku s polucelave glave nije vrijedno dati za bilo koju a ponajmanje za tu i takvu drzavu. Narod takodje! Drzava se, ako se voli, onda voli na izborima birajuci sposobne, na radnom mjestu posteno radeci i zakone postujuci! A nas covjek, dokazao je to, u stanju je za drzavu, s ponosom dati ruku, nogu, glavu, dijete svoje, a u miru mu je glavna preokupacija kako da istu tu drzavu prevari, porez ne plati, policiju podmiti, osvjedocene kriminalce na vlast postavi...
A ti...
Sve ovo znas i OPET bi ratovao. I to, kako to u nekim drugim postovima predstavljas, u klasicnom gradjanskom ratu iz kojeg ocekujes da bi drzava jaca isplivala.
Mila majko... :-) :x
građanin x
Posts: 65
Joined: 22/07/2009 06:10

#35 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by građanin x »

Do boljitka građana vodilo bi suočavanje bošnjačke elite sa realnošču i spremnost na kompromis sa ostalim.To bi u praksi značilo pristajanje na treći entitet i bezuslovno priznanje neupitnosti RS.Poslije bi slijedio sporazum tri entiteta o federalnoj državi,načinu odlučivanja,evropskim integracijama...
Last edited by građanin x on 28/02/2010 13:32, edited 1 time in total.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#36 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by osa »

građanin x wrote:Do boljitka građana vodilo bi suočavanje bošnjačke elite sa realnošču i spremnost na kompros sa ostalim.To bi u praksi značilo pristajanje na treći entitet i bezuslovno priznanje neupitnosti RS.Poslije bi slijedio sporazum tri entiteta o federalnoj državi,načinu odlučivanja,evropskim integracijama...
bošnjačka elita to zna, samo kako to reći građanima i ostasti na vlasti, nisu svi naime elita....
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#37 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak »

Vodenjak wrote:
1gorstak wrote:
Vodenjak wrote:Mirenje sa rasceputanom BiH kao jedinom alternativom i jeste cilj vladajucih oligarhija u BiH.
Zato, samo nastavi tako...
Pa jel' nestala ili nije nestala ? Ako je nestala, onda ne moze ponovo nestati u nekom drugom ratu, ako nije nestala, kako da ignorisemo postojecu decentralizaciju s obzirom da smo ograniceni ustavom i za
konima ?


Hajd' u redu je...
Javi mi samo kad cete u rat da izvucem sve one koje mogu izvuci.
Rata nece biti ako ne bude ugrozavanja teritorijalnog integriteta drzave. Nije mi jasno zasto me se pokusava predstaviti kao krvi zednog divljaka koji vidi izlaz samo u ratu. Ponovo, ne zelim rat, mrzim rat, ali ako se ugrozi teritorijalni integritet drzave, bice i rata. Sta treba, mirno gledati pokusaj secesije ? Necu. Tebi zelim sve najbolje, u BiH ili vani i ne kritikujem te zbog tvoje odluke da u slucaju sukoba odes vani, nemoj ni ti donositi sud o meni zbog moje odlucnosti da ostanem.
Dlaku s polucelave glave nije vrijedno dati za bilo koju a ponajmanje za tu i takvu drzavu. Narod takodje! Drzava se, ako se voli, onda voli na izborima birajuci sposobne, na radnom mjestu posteno radeci i zakone postujuci! A nas covjek, dokazao je to, u stanju je za drzavu, s ponosom dati ruku, nogu, glavu, dijete svoje, a u miru mu je glavna preokupacija kako da istu tu drzavu prevari, porez ne plati, policiju podmiti, osvjedocene kriminalce na vlast postavi... Sve ovo znas i OPET bi ratovao. I to, kako to u nekim drugim postovima predstavljas, u klasicnom gradjanskom ratu iz kojeg ocekujes da bi drzava jaca isplivala. Mila majko... :-) :x
Ne znam kako bih zivio bez te vjere u bolje drustvo. Ne kritikujem one koji su postali cinicni (svi smo imali neka svoja razocarenja) i vjerujem da oko nas ima sasvim dovoljno losih stvari koje nas mogu drzati konstantno neraspolozenim ako zelimo biti neraspolozeni, ali znam i da ima i dovoljno dobrih i lijepih stvari koje nam mogu pruziti nadu u bolje sutra. Da ne vjerujem u sretniju buducnost i drzave i naroda, vec bih bio negdje vani.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#38 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak »

građanin x wrote:Do boljitka građana vodilo bi suočavanje bošnjačke elite sa realnošču i spremnost na kompros sa ostalim.To bi u praksi značilo pristajanje na treći entitet i bezuslovno priznanje neupitnosti RS.Poslije bi slijedio sporazum tri entiteta o federalnoj državi,načinu odlučivanja,evropskim integracijama...
"Realnost" je definisana stanjem na terenu. Za sada je velikosrpski faktor u defanzivi, velikosrpski faktor je taj koji se sada koprca i mora prijetnjama braniti nadleznosti koje ce se prije ili kasnije ipak prebaciti na nivo drzave a zbog procesa euroatlantskih integracija. Velikohrvatski faktor je usutkan od strane Zagreba i za sada komplikuje stvari samo svojim asistencijama Dodiku, to mu je krajnji domet. U Savjetu Bezbjednosti se manji entitet optuzuje za krsenje mirovnog sporazuma, a u Savjetu Evrope za zloupotrebe entitetskog glasanja. To je realnost.
građanin x
Posts: 65
Joined: 22/07/2009 06:10

#39 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by građanin x »

1gorstak wrote:
građanin x wrote:Do boljitka građana vodilo bi suočavanje bošnjačke elite sa realnošču i spremnost na kompros sa ostalim.To bi u praksi značilo pristajanje na treći entitet i bezuslovno priznanje neupitnosti RS.Poslije bi slijedio sporazum tri entiteta o federalnoj državi,načinu odlučivanja,evropskim integracijama...
"Realnost" je definisana stanjem na terenu. Za sada je velikosrpski faktor u defanzivi, velikosrpski faktor je taj koji se sada koprca i mora prijetnjama braniti nadleznosti koje ce se prije ili kasnije ipak prebaciti na nivo drzave a zbog procesa euroatlantskih integracija. Velikohrvatski faktor je usutkan od strane Zagreba i za sada komplikuje stvari samo svojim asistencijama Dodiku, to mu je krajnji domet. U Sajetu Bezbjednosti se manji entitet optuzuje za krsenje mirovnog sporazuma, a u Savjetu Evrope za zloupotrebe entitetskog glasanja. To je realnost.
Tačno je samo boldovano ako se odnosi na materijalnu stvarnost.Savjet evrope niko ne sluša a savjet bezbjednosti se o bih već godinama ne oglašava.
Pogledaj komentare na temu uređenja BiH iz vremena kad je ovaj ili neki drugi forum počeo sa radom i vidjećeš da je takvih "optimističnih" prognoza bilo na pretek.
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#40 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by donBeton »

Kada Srbi u BiH odluče napredovati u svakom smislu, političkom i ekonomskom, tako da BiH postane vodeća srpska zemlja, pa da oni u Srbiji gledaju kako se ugurati u BiH, a ne obratno i da braća sa Kosova traže pomoć od braće iz BiH, a ne Beograda.
Kada Hrvati u BiH postanu toliko ekonomski jaki i politički utjecajni da ih u Hrvatskoj ne gledaju preko oka i ukidaju im pravo glasa, već traže način da ih dovedu u Hrvatsku, al đaba, baš obratno: priliv Hrvata iz Hrvatske u BiH, mjesto gdje mogu ostvariti svoj puni potencijal.
Kada Bošnjaci shvate da svaki napredak Hrvata i Srba u BiH je napredak same države, i tako i njihov napredak.
Kada Bosanci shvate isto i pored toga shvate da je u ovoj zemlji nemoguć isključiv građanski sistem i da je jedan glas, jedan glas, al jedan glas iz jednog naroda, i da je uvijek pogrešno ostaviti 30% građana koji dijele jezik i osjećaje nezadovoljenim.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#41 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak »

građanin x wrote:
1gorstak wrote:
građanin x wrote:Do boljitka građana vodilo bi suočavanje bošnjačke elite sa realnošču i spremnost na kompros sa ostalim.To bi u praksi značilo pristajanje na treći entitet i bezuslovno priznanje neupitnosti RS.Poslije bi slijedio sporazum tri entiteta o federalnoj državi,načinu odlučivanja,evropskim integracijama...
"Realnost" je definisana stanjem na terenu. Za sada je velikosrpski faktor u defanzivi, velikosrpski faktor je taj koji se sada koprca i mora prijetnjama braniti nadleznosti koje ce se prije ili kasnije ipak prebaciti na nivo drzave a zbog procesa euroatlantskih integracija. Velikohrvatski faktor je usutkan od strane Zagreba i za sada komplikuje stvari samo svojim asistencijama Dodiku, to mu je krajnji domet. U Sajetu Bezbjednosti se manji entitet optuzuje za krsenje mirovnog sporazuma, a u Savjetu Evrope za zloupotrebe entitetskog glasanja. To je realnost.
Tačno je samo boldovano ako se odnosi na materijalnu stvarnost.Savjet evrope niko ne sluša a savjet bezbjednosti se o bih već godinama ne oglašava. Pogledaj komentare na temu uređenja BiH iz vremena kad je ovaj ili neki drugi forum počeo sa radom i vidjećeš da je takvih "optimističnih" prognoza bilo na pretek.
Na svaki primjer sirenja manevarskog prostora za separatiste kojeg ti navedes, ja cu ti navesti dva primjera gdje im se raznim metodama taj manevarski prostor ogranicilo. Evo da budem velikodusan i da prvi pocnem; drzavnim zakonom (kojeg se ne moze osporiti sa srednjeg nivoa vlasti) je odredjeno da UIO prikuplja poreze na podrucju citave drzave, i drugi primjer, drzavnim su zakonima (koje se ne moze osporiti sa srednjeg nivoa vlasti) stvorene Oruzane Snage BiH kojim je zadatak da brane teritorijalni integritet drzave. Sada ti navedi jedan primjer jacanja velikosrpskog faktora u odnosu na drzavu, ja cu opet dva, ti jedan pa ko prije ispuca argumente.

Tako ce se najbolje vidjeti sta je trend a sta (tvoje) slobodno tumacenje. Cak se i za vrijeme ove Dodikove strahovlade jacalo drzavu crnim na bijelom, ali o tom kasnije. Sada je ipak tvoj red ...
građanin x
Posts: 65
Joined: 22/07/2009 06:10

#42 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by građanin x »

1gorstak wrote:
Na svaki primjer sirenja manevarskog prostora za separatiste kojeg ti navedes, ja cu ti navesti dva primjera gdje im se raznim metodama taj manevarski prostor ogranicilo. Evo da budem velikodusan i da prvi pocnem; drzavnim zakonom (kojeg se ne moze osporiti sa srednjeg nivoa vlasti) je odredjeno da UIO prikuplja poreze na podrucju citave drzave, i drugi primjer, drzavnim su zakonima (koje se ne moze osporiti sa srednjeg nivoa vlasti) stvorene Oruzane Snage BiH kojim je zadatak da brane teritorijalni integritet drzave. Sada ti navedi jedan primjer jacanja velikosrpskog faktora u odnosu na drzavu, ja cu opet dva, ti jedan pa ko prije ispuca argumente.

Tako ce se najbolje vidjeti sta je trend a sta (tvoje) slobodno tumacenje. Cak se i za vrijeme ove Dodikove strahovlade jacalo drzavu crnim na bijelom, ali o tom kasnije. Sada je ipak tvoj red ...
Uprava za indirektno oporezivanje je poreska uprava koja prikuplja poreze koje su propisani na nivou BiH.Isti novac se raspoređuje po unaprijed dogovorenim kvotama - federacija,rs,brčko.U upravi se odlučuje uglavnom konsenzuzom.Za prošlu godinu uprava je prikupila 300 i nešto miliona km.Pored poreskog sistema bih postoje i entitetski poreski sistemi koji su i mnogo važniji.
Oružane snage brane bih od agresije drugih zemalja a o njihovoj upotrebi odluku donosi parlamentarna skupština.Treba li objašnjavati kako odlučuje parlamentarna skupština ?
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#43 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak »

građanin x wrote:
1gorstak wrote:
Na svaki primjer sirenja manevarskog prostora za separatiste kojeg ti navedes, ja cu ti navesti dva primjera gdje im se raznim metodama taj manevarski prostor ogranicilo. Evo da budem velikodusan i da prvi pocnem; drzavnim zakonom (kojeg se ne moze osporiti sa srednjeg nivoa vlasti) je odredjeno da UIO prikuplja poreze na podrucju citave drzave, i drugi primjer, drzavnim su zakonima (koje se ne moze osporiti sa srednjeg nivoa vlasti) stvorene Oruzane Snage BiH kojim je zadatak da brane teritorijalni integritet drzave. Sada ti navedi jedan primjer jacanja velikosrpskog faktora u odnosu na drzavu, ja cu opet dva, ti jedan pa ko prije ispuca argumente.

Tako ce se najbolje vidjeti sta je trend a sta (tvoje) slobodno tumacenje. Cak se i za vrijeme ove Dodikove strahovlade jacalo drzavu crnim na bijelom, ali o tom kasnije. Sada je ipak tvoj red ...
Uprava za indirektno oporezivanje je poreska uprava koja prikuplja poreze koje su propisani na nivou BiH.Isti novac se raspoređuje po unaprijed dogovorenim kvotama - federacija,rs,brčko.U upravi se odlučuje uglavnom konsenzuzom.Za prošlu godinu uprava je prikupila 300 i nešto miliona km.Pored poreskog sistema bih postoje i entitetski poreski sistemi koji su i mnogo važniji.
Oružane snage brane bih od agresije drugih zemalja a o njihovoj upotrebi odluku donosi parlamentarna skupština.Treba li objašnjavati kako odlučuje parlamentarna skupština ?
Za sada je 2:0.
asstra
Posts: 21
Joined: 20/02/2009 16:28

#44 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by asstra »

BiH može biti bolja za svoje građane samo AKO je svi njeni građani Bošnjaci , Srbi i Hrvati prihvate onakvom kakva ona uistinu jeste a to je da je ona matična država tri naroda: Bošnjaka, Srba, Hrvata i da bi BiH trebalo urediti kao višenacionalnu državu npr. Belgiju, Švicarsku....itd. gdje svaki narod ima potpunu autonomiju od druga dva naroda u ostvarivanju svojih kulturnih, obrazovnih, običajnih i ostalih prava i da se na teritoriju cijele BiH mora poštovati ustavom zagarantirano pravo na jezik, vjeru, naciju, te da se u javnim institucijama BiH :Srbima dokumenti dostavljaju na Srpskom jeziku, Hrvatima na hrvatskom jeziku a Bošnjacima na Bošnjačkom jeziku

BiH mora biti uređena po mjeri svih ili će je nestati
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#45 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak »

asstra wrote:BiH može biti bolja za svoje građane samo AKO je svi njeni građani Bošnjaci , Srbi i Hrvati prihvate onakvom kakva ona uistinu jeste a to je da je ona matična država tri naroda: Bošnjaka, Srba, Hrvata i da bi BiH trebalo urediti kao višenacionalnu državu npr. Belgiju, Švicarsku....itd. gdje svaki narod ima potpunu autonomiju od druga dva naroda u ostvarivanju svojih kulturnih, obrazovnih, običajnih i ostalih prava i da se na teritoriju cijele BiH mora poštovati ustavom zagarantirano pravo na jezik, vjeru, naciju, te da se u javnim institucijama BiH :Srbima dokumenti dostavljaju na Srpskom jeziku, Hrvatima na hrvatskom jeziku a Bošnjacima na Bošnjačkom jeziku

BiH mora biti uređena po mjeri svih ili će je nestati
Autonomija svakako treba, ali se tu autonomiju ne moze vezivati za odredjeni dio BiH, odnosno, ne moze biti teritorijalne autonomije. Srpski narod treba biti autonoman u ocuvanju svog identiteta, ali ne kroz nametanje tog identiteta kao jedinog sluzbenog na odredjenom dijelu BiH.

Sto se tice jezika, Bosnjaci svoj jezik zovu bosanskim.
Post Reply