KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Ramzess

#1 KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Ramzess » 21/02/2010 10:34

Kada covjek pogleda nebuloze koje daju pojedini politicari onda se covjek upita gdje oni zive.Jedna mala promjena u izbornom zakonu svima nama bi donijela boljitak i natjerala politicare da misle o svima nama a ne samo o uzem krugu ljud.Izborni zakon bi mijenjao u tom smislu da se za zastupnike u drzavnom parlamentu i za predsjednistvo BiH odlucuje na cijelom teritoriju.Tako sto bi zastupnik koji dobije najvise glasova iz svog ali i iz druga dva naroda bio izabran a tako i presjednistvo.Jer bi ti isti tada mislili na sve a ne samo da oni drugi ne valjaju a kao oni su dobri.Jer ako zavisi i od glasova druga dva naroda onda nece biti predizborna kampanja kao da ce sutra rat.Ali bi naravno da iz svog naroda dobije najvise glasova i da ga iz druga dva podrze sve bi bilo drugacije.Bosnjaci nebi ukidali RS Pravoslavci nebi dobijali izbore na otcjepljenju a Katolici o trecem entitetu nego bi imali zajednicki interes o jacanju BiH a samim tim i zastiti svojih nacionalnih interesa.A onda bi se dogovorili o promjeni ustava i praviliga tako da niko ne bude ugrozen, jer samim odabirom od svih gradjana oni dobijaju i legitimitet da to rade.Tako bi se svi zalagali i predlagali najbolja resjenja jer sigurno bi drugacije razmisljali a nebi polazili od predpostavke da je za njega samo dobro ono sto za druge nista ne valja.Tako bi se postepeno mijenjao ustav i bio ustav svih stanovnika BiH.Sa ovakvim izbornim zakonom sto vise govorim protiv drugoga naroda ja sam dobar a istovremeno svoj narod pljackam i krijem se iza "nacionalnog interesa"Nisam mozda najbolje napisao ono sto mislim ali to je kao neki pocetak koji treba nadograditi.A sad je vrijeme kod promjene izbornog zakona posto kazu da se o ustavnim promjenama ne mogu dogovoriti.Mislim da se niko nebi osjecao ugrozenim samo sto bi legalitet njihovim kandidatima dali i gradjani druge vjeroispovjesti tako bi se izabralo ono najbolje i usput nadogradjivalo , a istovremeno bi se i oni dogovorili o promjeni ustava i prilagodili ga Evropskom.

1gorstak

#2 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak » 21/02/2010 12:08

Ramzess wrote:Tako sto bi zastupnik koji dobije najvise glasova iz svog ali i iz druga dva naroda bio izabran a tako i presjednistvo.Jer bi ti isti tada mislili na sve a ne samo da oni drugi ne valjaju a kao oni su dobri.Jer ako zavisi i od glasova druga dva naroda onda nece biti predizborna kampanja kao da ce sutra rat.Ali bi naravno da iz svog naroda dobije najvise glasova i da ga iz druga dva podrze sve bi bilo drugacije.Bosnjaci nebi ukidali RS Pravoslavci nebi dobijali izbore na otcjepljenju a Katolici o trecem entitetu nego bi imali zajednicki interes o jacanju BiH a samim tim i zastiti svojih nacionalnih interesa.
Prvo, bilo bi korisno da kada imas ideju, u glavi osmislis proces kojim bi se tvoju ideju sprovelo u djelo, na primjer, kako znati za koga je ko glasao ? Sta sa glasovima Jevreja ? Sta ako ni nakon 27 ponovljenih izbora nemas nekog koga podrzavaju sve tri etnicke grupe (cak i da nadjes mehanizam za odredjivanje etnicke pripadnosti biraca i ako Jevreje pustimo niz vodu) ?

Drugo, Pravoslavci i Katolici nisu ustavna kategorija, postoje Srbi i Hrvati, vjera je privatna stvar. U jednu korpu idu Srbi, Hrvati i Bosnjaci a u drugu korpu idu pravoslavci, katolici i muslimani. Neka tako ostane.

Ramzess

#3 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Ramzess » 24/02/2010 16:54

Pa ja i nisam ekspert nadao sam se da ce neko pametan procitati ovo i da ce to na neki nacin pozitivnom kritikom nadograditi.Ali zar nebi za drzavne funkcije mogli ti kandidati da se nadju na svim birackim spiskovima i tako bi svi gradjani BiH glasali za njih.Na drzavnom nivou bi znaci bili parlamentarci i dr. zvanicnici koje bi birali svi gradjani.Nebi onda mogli reci mene ne briga za one druge nisu me oni izabrali kao sto sada govore.A to ja ne mogu sam predloziti ima valjda neko strucan da to razradi i razmotri i vidi dali je to moguce sprovesti.Jer ja ovo pisem samo kao obican gradjanin kojemu se sve ovo vise zgadilo slusati vise.Jer svi pricaju o demokratije ali tom demokratijom ugrozavaju ljudska prava.Ali nakaradan je prvo izborni zakon pa onda sve ostalo jer svi smo podjednako ugrozeni jer gdje smo manjina i nemamo prava.A kao pojedinac bas nikako nije slobodan.

travnik

#4 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by travnik » 24/02/2010 17:09

Ramzess wrote:Kada covjek pogleda nebuloze koje daju pojedini politicari onda se covjek upita gdje oni zive.Jedna mala promjena u izbornom zakonu svima nama bi donijela boljitak i natjerala politicare da misle o svima nama a ne samo o uzem krugu ljud.Izborni zakon bi mijenjao u tom smislu da se za zastupnike u drzavnom parlamentu i za predsjednistvo BiH odlucuje na cijelom teritoriju.Tako sto bi zastupnik koji dobije najvise glasova iz svog ali i iz druga dva naroda bio izabran a tako i presjednistvo.Jer bi ti isti tada mislili na sve a ne samo da oni drugi ne valjaju a kao oni su dobri.Jer ako zavisi i od glasova druga dva naroda onda nece biti predizborna kampanja kao da ce sutra rat.Ali bi naravno da iz svog naroda dobije najvise glasova i da ga iz druga dva podrze sve bi bilo drugacije.Bosnjaci nebi ukidali RS Pravoslavci nebi dobijali izbore na otcjepljenju a Katolici o trecem entitetu nego bi imali zajednicki interes o jacanju BiH a samim tim i zastiti svojih nacionalnih interesa.A onda bi se dogovorili o promjeni ustava i praviliga tako da niko ne bude ugrozen, jer samim odabirom od svih gradjana oni dobijaju i legitimitet da to rade.Tako bi se svi zalagali i predlagali najbolja resjenja jer sigurno bi drugacije razmisljali a nebi polazili od predpostavke da je za njega samo dobro ono sto za druge nista ne valja.Tako bi se postepeno mijenjao ustav i bio ustav svih stanovnika BiH.Sa ovakvim izbornim zakonom sto vise govorim protiv drugoga naroda ja sam dobar a istovremeno svoj narod pljackam i krijem se iza "nacionalnog interesa"Nisam mozda najbolje napisao ono sto mislim ali to je kao neki pocetak koji treba nadograditi.A sad je vrijeme kod promjene izbornog zakona posto kazu da se o ustavnim promjenama ne mogu dogovoriti.Mislim da se niko nebi osjecao ugrozenim samo sto bi legalitet njihovim kandidatima dali i gradjani druge vjeroispovjesti tako bi se izabralo ono najbolje i usput nadogradjivalo , a istovremeno bi se i oni dogovorili o promjeni ustava i prilagodili ga Evropskom.
Tko su ti ovi!!!!?????

ibizza

#5 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by ibizza » 24/02/2010 17:53

travnik wrote:
Ramzess wrote:Kada covjek pogleda nebuloze koje daju pojedini politicari onda se covjek upita gdje oni zive.Jedna mala promjena u izbornom zakonu svima nama bi donijela boljitak i natjerala politicare da misle o svima nama a ne samo o uzem krugu ljud.Izborni zakon bi mijenjao u tom smislu da se za zastupnike u drzavnom parlamentu i za predsjednistvo BiH odlucuje na cijelom teritoriju.Tako sto bi zastupnik koji dobije najvise glasova iz svog ali i iz druga dva naroda bio izabran a tako i presjednistvo.Jer bi ti isti tada mislili na sve a ne samo da oni drugi ne valjaju a kao oni su dobri.Jer ako zavisi i od glasova druga dva naroda onda nece biti predizborna kampanja kao da ce sutra rat.Ali bi naravno da iz svog naroda dobije najvise glasova i da ga iz druga dva podrze sve bi bilo drugacije.Bosnjaci nebi ukidali RS Pravoslavci nebi dobijali izbore na otcjepljenju a Katolici o trecem entitetu nego bi imali zajednicki interes o jacanju BiH a samim tim i zastiti svojih nacionalnih interesa.A onda bi se dogovorili o promjeni ustava i praviliga tako da niko ne bude ugrozen, jer samim odabirom od svih gradjana oni dobijaju i legitimitet da to rade.Tako bi se svi zalagali i predlagali najbolja resjenja jer sigurno bi drugacije razmisljali a nebi polazili od predpostavke da je za njega samo dobro ono sto za druge nista ne valja.Tako bi se postepeno mijenjao ustav i bio ustav svih stanovnika BiH.Sa ovakvim izbornim zakonom sto vise govorim protiv drugoga naroda ja sam dobar a istovremeno svoj narod pljackam i krijem se iza "nacionalnog interesa"Nisam mozda najbolje napisao ono sto mislim ali to je kao neki pocetak koji treba nadograditi.A sad je vrijeme kod promjene izbornog zakona posto kazu da se o ustavnim promjenama ne mogu dogovoriti.Mislim da se niko nebi osjecao ugrozenim samo sto bi legalitet njihovim kandidatima dali i gradjani druge vjeroispovjesti tako bi se izabralo ono najbolje i usput nadogradjivalo , a istovremeno bi se i oni dogovorili o promjeni ustava i prilagodili ga Evropskom.
Tko su ti ovi!!!!?????
Bosanci i Hercegovci

travnik

#6 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by travnik » 24/02/2010 19:23

bermiin wrote:
travnik wrote:
Tko su ti ovi!!!!?????
Bosanci i Hercegovci

Jbg ja neinformiran, onda nas ima više neg' Kineza...svi Katolici i Pravoslavci Bosanci, a oni koji to nisu, onda su Hercegovci....

zulfo83

#7 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by zulfo83 » 24/02/2010 21:45

U filmu "Go West" Rade Šerbedija u jednom trenutku je rekao jednu sjajnu recenicu i koja stoji.
"Prvo treba protjerati sve Muslimane iz Bosne,nakon njih sve Hrvate pa na kraju i nas Srbe,i naseliti neki normalan svijet u ovu zemlju."
Tako da ja nisam uopste optimistican da mozemo do bolje bih sa ovakvim odnosima i relacijama sa nasim narodima.

osa

#8 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by osa » 25/02/2010 17:31

zulfo83 wrote:U filmu "Go West" Rade Šerbedija u jednom trenutku je rekao jednu sjajnu recenicu i koja stoji.
"Prvo treba protjerati sve Muslimane iz Bosne,nakon njih sve Hrvate pa na kraju i nas Srbe,i naseliti neki normalan svijet u ovu zemlju."
Tako da ja nisam uopste optimistican da mozemo do bolje bih sa ovakvim odnosima i relacijama sa nasim narodima.
lukav taj šerbedžija, nije ni pomislio da bi prvo srbe protjerao, hm, pa ti vjeruj....

Orbini

#9 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Orbini » 26/02/2010 15:09

Kako do bolje BiH?
Bez dobrog zakona i politickog ustroja koji stiti sve i omogucava normalan zivot - nema bolje ekonomije.

Mozda je bizarno - ali dobro bi bilo da BiH pukne ko Grcka i sistem kolapsira, pocev od Federacije sto se reflektira na cijelu zemlju. Jednostavno Dejtonski sistem ne moze funkcionisati i ne daje nikakav okvir za razvijanje, boljitak, -- sviju nas. MZ ce gurati svoje diplomatsko cedo i krpiti dokle moze, a nece priznati da Dejton ne funkcionise. Tek kad sistem kolapsira, moguce je poceti iznova i u startu napraviti dobre temelje i osnove. A jedan protektorat ima ipak privilegiju i u zoni je odgovornosti onih koji su ga kreirali i danas sistem odrzavaju(stabilnost valute napr.).
Ovako je samo agonija i krpanje rupa.

osa

#10 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by osa » 26/02/2010 16:24

Orbini wrote:Kako do bolje BiH?
Bez dobrog zakona i politickog ustroja koji stiti sve i omogucava normalan zivot - nema bolje ekonomije.

Mozda je bizarno - ali dobro bi bilo da BiH pukne ko Grcka i sistem kolapsira, pocev od Federacije sto se reflektira na cijelu zemlju. Jednostavno Dejtonski sistem ne moze funkcionisati i ne daje nikakav okvir za razvijanje, boljitak, -- sviju nas. MZ ce gurati svoje diplomatsko cedo i krpiti dokle moze, a nece priznati da Dejton ne funkcionise. Tek kad sistem kolapsira, moguce je poceti iznova i u startu napraviti dobre temelje i osnove. A jedan protektorat ima ipak privilegiju i u zoni je odgovornosti onih koji su ga kreirali i danas sistem odrzavaju(stabilnost valute napr.).
Ovako je samo agonija i krpanje rupa.
samo to, čudi me da se još nitko toga nije sjetio, često su jednostavne stvari najteže izvedive, nego šta ako mz nakon silnih pokušaja, nagovaranja, prijetnji i nametanja, a koji i nisu dali neki poseban rezultat, zaključi da za bih nema budućnosti....

1gorstak

#11 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak » 26/02/2010 18:13

osa wrote:šta ako mz nakon silnih pokušaja, nagovaranja, prijetnji i nametanja, a koji i nisu dali neki poseban rezultat, zaključi da za bih nema budućnosti....
Upravo to se i desilo pocetkom devedesetih. Rezultat svi znamo. Znaci ako to nije uspjelo prije 16-17 godina kada nije bilo Oruzanih Snaga (kao jedine legalne i legitimne vojske mimo EUFOR-a), ako to nije uspjelo kada je Srbija na BiH slala kolone tenkova, Hrvatska gardijske brigade a Crna Gora dobrovoljce i rezerviste, koja ce to sila danas dovesti u pitanje opstanak drzave ? Ako medjunarodna zajednica digne ruke od BiH, to ce biti zato sto zele da se silom rijesi ono oko cega ne postoji dogovor. A gledajuci odnos snaga na terenu, odnos Zagreba prema separatistima u Hercegovini, odnos Crne Gore, kastriranu Srbiju, nema sumnje u to kakav bi bio ishod tog rata.

Vodenjak

#12 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Vodenjak » 26/02/2010 19:38

1gorstak wrote:
osa wrote:šta ako mz nakon silnih pokušaja, nagovaranja, prijetnji i nametanja, a koji i nisu dali neki poseban rezultat, zaključi da za bih nema budućnosti....
Upravo to se i desilo pocetkom devedesetih. Rezultat svi znamo. Znaci ako to nije uspjelo prije 16-17 godina kada nije bilo Oruzanih Snaga (kao jedine legalne i legitimne vojske mimo EUFOR-a), ako to nije uspjelo kada je Srbija na BiH slala kolone tenkova, Hrvatska gardijske brigade a Crna Gora dobrovoljce i rezerviste, koja ce to sila danas dovesti u pitanje opstanak drzave ? Ako medjunarodna zajednica digne ruke od BiH, to ce biti zato sto zele da se silom rijesi ono oko cega ne postoji dogovor. A gledajuci odnos snaga na terenu, odnos Zagreba prema separatistima u Hercegovini, odnos Crne Gore, kastriranu Srbiju, nema sumnje u to kakav bi bio ishod tog rata.

Sve to stoji ali bi rat znacio definitivno nestajanje BiH.

Osim ako se neko ne bi zadovoljio time da onaj dio u kojemu zive Bosnjaci zove Bosnom i Hercegovinom sto je nonsens koji, recimo, SDA pokusava da proda zapravo jos od prvog dana svoga postojanja!

stari grad Visegrad

#13 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by stari grad Visegrad » 26/02/2010 22:39

Kada srbi otjeraju srbijansku politiku iz Bosne i Hercegovine.
I kada hrvati otjeraju hrvatsku politiku iz Bosne i Hercegovinr.
TADA moze biti bolje.

A do tada cemo slusati domace srbe i hrvate kako otvaraju usta i mimamju a kroz njihova usta govori HDZ iz Zagreba i Kostunice, Datici i Tadici iz Srbije i ostali da ne kazem sta.

Vodenjak

#14 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Vodenjak » 26/02/2010 23:54

stari grad Visegrad wrote:Kada srbi otjeraju srbijansku politiku iz Bosne i Hercegovine.
I kada hrvati otjeraju hrvatsku politiku iz Bosne i Hercegovinr.
TADA moze biti bolje.

A do tada cemo slusati domace srbe i hrvate kako otvaraju usta i mimamju a kroz njihova usta govori HDZ iz Zagreba i Kostunice, Datici i Tadici iz Srbije i ostali da ne kazem sta.

Da bi se to desilo, prvo bi sansu trebale da dobiju probosanske snage!
A takvih na sceni (citaj - vlasti!) nema vec dvadeset godina!

Mahalac

#15 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Mahalac » 26/02/2010 23:59

Pa bice nam bolje recimo kad gradska vlast na celu s Alijom Behmenom uspije da kupi gradsku televiziju ntv99, e onda cemo progledati svojim ocima. :run:
Krasnog li pocetka izborne kampanje i pokazatelja politicke zrelosti jedne stranke u datom momentu :(

1gorstak

#16 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak » 27/02/2010 00:09

Vodenjak wrote:
1gorstak wrote:
Ako to nije uspjelo prije 16-17 godina kada nije bilo Oruzanih Snaga (kao jedine legalne i legitimne vojske mimo EUFOR-a), ako to nije uspjelo kada je Srbija na BiH slala kolone tenkova, Hrvatska gardijske brigade a Crna Gora dobrovoljce i rezerviste, koja ce to sila danas dovesti u pitanje opstanak drzave ?

Goloruki smo se suprotstavili arsenalu JNA, uprkos embargu kojim nam se vezalo ruke, uprkos nozu u ledja od strane Suskovih ustasoida, uprkos faktoru iznenadjenja, uprkos ......

Granica BiH je jos na Drini i Savi, nije ispalo kako smo htjeli, tu je Dabicev sovinizmom prozeti entitet, ali bolje u onakvoj situaciji nismo mogli postici. Sacuvali smo drzavu a jacacemo je (i dalje) kroz proces euroatlantskih integracija (prije 10 godina nismo imali SIPA-u koja danas nesmetano hapsi ratne zlocince po manjem entitetu a po nalogu Sarajeva, prije 5 godina nismo imali vojsku BiH koja danas nesmetano vrsi vjezbe po Manjaci, bastionu cetnistva). Ali, ako velikosrbi ponovo izazovu rat (sto nadam se nece) zabicemo glogov kolac u prsa tog vampira cetnickog tako duboko da ga niko nikad iscupati nece.

Topla voda

#17 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Topla voda » 27/02/2010 00:12

uzmemo 10 milijardi eura kredita od mmf-a

odigramo na villiam hillu....neku kvotu 1.4

raspisemo referendum,sa jedinim pitanjem... :D

da li da odigramo 10 milijardi na:
a)nadala protiv verdasca
b)aston villu protiv fulhama
c)panathenaikos protiv arisa

prema rezultatima referenduma,demokratski jel... :-D sve hladno stavimo...
iii....
.....zaradimo 4 milijarde i podijelimo po 1000 eura svakome od 4 miliona ljudi u BiH.

Vratimo kredit :D

Vodenjak

#18 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Vodenjak » 27/02/2010 00:18

1gorstak wrote:
Vodenjak wrote:
1gorstak wrote:
Ako to nije uspjelo prije 16-17 godina kada nije bilo Oruzanih Snaga (kao jedine legalne i legitimne vojske mimo EUFOR-a), ako to nije uspjelo kada je Srbija na BiH slala kolone tenkova, Hrvatska gardijske brigade a Crna Gora dobrovoljce i rezerviste, koja ce to sila danas dovesti u pitanje opstanak drzave ?

Goloruki smo se suprotstavili arsenalu JNA, uprkos embargu kojim nam se vezalo ruke, uprkos nozu u ledja od strane Suskovih ustasoida, uprkos faktoru iznenadjenja, uprkos ......

Granica BiH je jos na Drini i Savi, nije ispalo kako smo htjeli, tu je Dabicev sovinizmom prozeti entitet, ali bolje u onakvoj situaciji nismo mogli postici. Sacuvali smo drzavu a jacacemo je (i dalje) kroz proces euroatlantskih integracija (prije 10 godina nismo imali SIPA-u koja danas nesmetano hapsi ratne zlocince po manjem entitetu a po nalogu Sarajeva, prije 5 godina nismo imali vojsku BiH koja danas nesmetano vrsi vjezbe po Manjaci, bastionu cetnistva). Ali, ako velikosrbi ponovo izazovu rat (sto nadam se nece) zabicemo glogov kolac u prsa tog vampira cetnickog tako duboko da ga niko nikad iscupati nece.
Smanji malo dozivljaj @1gorstak a onda se probudi iz bunila...
Znam da zelis sve najbolje ali zivjeti u iluzijama moze samo dovesti do zla!
I ne brini, rata nece bit! Za rat treba dvoje... :roll:

Ramzess

#19 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Ramzess » 27/02/2010 00:28

Hvala na svim diskusijama i prijedlozima ali nemojmo se samo vrijedjati medjusobno i to je dovoljno za pocetak.Pa zar nebi bilo normalno da drzavne zastupnike biraju svi gradjani BiH.Onada iz svakog konstitutivnog naroda i ostalih uzeti one sa najvisim brojem glasova i uspostaviti parlament.Naravno uzeti po tome omjeru koliko kojem narodu i ostalim pripada mjesta.Onda bi se svaki taj zastupnik borio za glasove na cijelom teritoriju lakse bi se dogovaralo u parlamentu i donosili zakoni da se prikljucimo Evropi.Ovako mi se cini da mi Evropu necemo vidjeti ako izaberemo ove i ovakve zastupnike jos 30 g. i koji ce mi onda moj Evropa kad ostaram ako i to ova vlast dozvoli ako nas ne pocnu ubijati jer nas ima mnogo pa im malo plijena ostane moraju nesto i nama dati.Ne mogu da se klade na sigurno.

1gorstak

#20 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak » 27/02/2010 01:11

Vodenjak wrote:
1gorstak wrote:
Vodenjak wrote:Sve to stoji ali bi rat znacio definitivno nestajanje BiH.

Bilo bi dobro da ulozis malo truda i ubacis pokoji argument u svoj komentar kolega. Nadam se da rata nece biti, a to sto kazem da bi velikosrpstvo bilo gubitnik ako do rata ipak dodje, nije "iluzija" ni "bunilo" nego stvar racionalne analize.

Vodenjak

#21 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by Vodenjak » 27/02/2010 01:49

1gorstak wrote:
Vodenjak wrote:
1gorstak wrote:

Bilo bi dobro da ulozis malo truda i ubacis pokoji argument u svoj komentar kolega. Nadam se da rata nece biti, a to sto kazem da bi velikosrpstvo bilo gubitnik ako do rata ipak dodje, nije "iluzija" ni "bunilo" nego stvar racionalne analize.
Jedini gubitnik, ako govoris o uopstenim pojmovima tipa naroda i drzave, bili bi Bosanci i Hercegovci a s njima i drzava BiH!
Sve ostao bi bila kolateralna steta onih koji nad hljebom pogace traze!

1gorstak

#22 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak » 27/02/2010 01:59

Vodenjak wrote:Jedini gubitnik, ako govoris o uopstenim pojmovima tipa naroda i drzave, bili bi Bosanci i Hercegovci a s njima i drzava BiH! Sve ostao bi bila kolateralna steta onih koji nad hljebom pogace traze!
Ako velikosrbi izazovu rat, bice porazeni. Ti kazes da bi u slucaju rata BiH nestala. Ja sam objasnio zasto mislim da bi velikosrbi bili porazeni, a ti objasni zasto mislis da bi drzava nestala. Argumentovano i obzirno prema onima koji su dobronamjerni i stvarno pokusavaju shvatiti sta zelis reci.

keep it real

#23 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by keep it real » 27/02/2010 13:14

1gorstak wrote:

@ 1gorstak ,

hitler rece dovoljno je sutnuti vrata i citava trula konstrukcija ce se raspasti , raspala se njegova i on sa njom .
bus jr rece misija zavrsena , a svaki dan lesevi stizu u ameriku a povlacenje je neminovnost .
itd itd itd

mnogo jos primjera , fazon je sto su oni racionalno analizirali pa su se uvjerili da to nije bas tako .
potcijenjivanje potencijalnih neprijatelja je fatalna greska , kad su takve stvari u pitanju bolje se uzdrazavati od komentara i ulagati energiju na poboljsanje sopstvenih snaga .

evo par pitanja da ti pokazem na sta ciljam :

sta mislis koliko ima agenata , placenika , izdajica itd itd u oruzanim snagama bih ?
jeli stvarno vjerujes da su svi vojnici i oficiri lojalni drzavi ?

1gorstak

#24 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by 1gorstak » 27/02/2010 13:44

keep it real wrote:sta mislis koliko ima agenata , placenika , izdajica itd itd u oruzanim snagama bih ?
Uvjeren sam da ih ima dosta i zato kazem da obracun sa velikosrbima ne bi trajao dva dana, kao sto neki predvidjaju, nego dva mjeseca, Svaki bi se plan, kojim se obradjuje reakciju na separatisticko djelovanje, brzo proslijedio separatistickom vodjstvu, te tako otezalo uspjesno djelovanje patriotskog fronta. To je sve sto oni mogu uraditi, odgoditi slom velikosrpstva, oni ga ne mogu sprijeciti. A osim toga, znatan broj tih placenika cine kreditno zaduzeni ljudi, podlozni kupovini svoje lojalnosti vecom platom ili boljom pozicijom. Placenik je placenik, bitna je cifra, pa se na tvoje pitanje moze odgovoriti drugim, kako znas da neki od tih placenika nisu preobraceni i da sada igraju dvostruku igru ?
Ne vjerujem. U samom vrhu Oruzanih Snaga imamo prisustvo velikosrpskog faktora, pa sta ? Poenta je da je zadatak Oruzanih Snaga BiH odbrana teritorijalnog integriteta drzave, pravni okvir za takvo djelovanje dakle postoji, a te pojedince ce se, u slucaju potrebe, sankcionisati.

keep it real

#25 Re: KAKO DO BOLJE BiH ZA SVE NJENE GRADJANE

Post by keep it real » 27/02/2010 14:50

1gorstak wrote:
keep it real wrote:sta mislis koliko ima agenata , placenika , izdajica itd itd u oruzanim snagama bih ?
Uvjeren sam da ih ima dosta i zato kazem da obracun sa velikosrbima ne bi trajao dva dana, kao sto neki predvidjaju, nego dva mjeseca, Svaki bi se plan, kojim se obradjuje reakciju na separatisticko djelovanje, brzo proslijedio separatistickom vodjstvu, te tako otezalo uspjesno djelovanje patriotskog fronta. To je sve sto oni mogu uraditi, odgoditi slom velikosrpstva, oni ga ne mogu sprijeciti. A osim toga, znatan broj tih placenika cine kreditno zaduzeni ljudi, podlozni kupovini svoje lojalnosti vecom platom ili boljom pozicijom. Placenik je placenik, bitna je cifra, pa se na tvoje pitanje moze odgovoriti drugim, kako znas da neki od tih placenika nisu preobraceni i da sada igraju dvostruku igru ?
Ne vjerujem. U samom vrhu Oruzanih Snaga imamo prisustvo velikosrpskog faktora, pa sta ? Poenta je da je zadatak Oruzanih Snaga BiH odbrana teritorijalnog integriteta drzave, pravni okvir za takvo djelovanje dakle postoji, a te pojedince ce se, u slucaju potrebe, sankcionisati.

ma da gorstak samo velikosrpski faktor , bosnjaci pojedinci nebih nikad gledali licni interes ?
npr kako se zvao onaj u kladusi sto predje kod cetnika ?
a velikohrvatski faktor nije prisutan ? kao ni noz u ledja 1993 ?

e moj gorstak , ti od sume vidis samo bukvu .

Post Reply