Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#51 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Toto »

elSaik wrote:

Zanima me koji su to "nacionalni predmeti"? Pretpostavljam maternji (koji je sve sem maternjeg) jezik. Možda još i historija?
A muzicko?? Ovi hoce samo da uce gangu, ovi drugi sevdalinku a ovi treci zikino kolo.
A vjeronauka? Nas su vazda ucili da krst na krst ne ide. Kako ce Komarica da drzi vjeronauk u osnovnoj skoli u Banjaluci koja se zove Sveti Savo? To bi znacilo da se prekrstio. O bosnjacima se nema sta pricat. Oni cim udahnu zrak u Stocu: namah ih jamije ugrozba.

Osnovne skole su posljednja ratista na kojima nacisti vode davno izgubljene bitke.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#52 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by heckler »

didak.b wrote:
hercegovac_pravi wrote:Vlada FBiH je pozvana da pokrene razgovore sa kantonalnim vlastima o prenosu nadležnosti u oblasti obrazovanja na federalni nivo za početak.
Unatoc tome sto je ustavom FBiH skolstvo u nadleznosti zupanija, bosnjacka politicka vecina olicene u bosnjacke stranke SDA, SBiH i SDP, je protuustavno osnovao ministartvo obrazovanja na razini FBiH.

Cije ministarstvo 5 zupanija uopce ne benda. Sto ce bendati protuustavno politicko tijelo?

Znaci, moze vlada FBiH - t j Bosnjaci u njemu - pokrenuti razgovore koliko hoce, ali je upitna - od strane bosnjackih stranaka - zeljeni ishod takvih razgovora.

Kuzite?

Smirite strast.

Nema od toga nista, izuzev naravno da ce malo cakulati uz ice i pice.
Od tog svega sto si ti napisao jedina stvar koju je Ustavni Sud presudio kao neustavnom je termin "zupanija" ali to tebe i radikalne separatiste i sponzore aparthajda (ili da tvoj mozda termin iskoristim "hrvatska politicka manjina") poput tebe ne zaustavlja da je koristite.


I btw, Ustav je ziva stvar i mijenja se po potrebi ;)
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#53 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Toto »

Ako su zupanije neustavne onda nista od treceg entiteta, i on je nesustavan.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#54 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by heckler »

Toto wrote:Ako su zupanije neustavne onda nista od treceg entiteta, i on je nesustavan.
Kakav crni treci entitet.

Ideja treceg entiteta poput HR HB ima problem da to puno lakse i izvodivije djeluje iz Zagreba i Osijeka nego na terenu.
To su vec uvidjeli "bojovnici" u Bugojnu, Varesu, Travniku, Fojnici itd 1993. , a poslije rata i u Jajcu, Novom Travniku, Busovaci. Isto ce uskoro da vide i u Zepcu i Stolcu itd...

A od te ne tako davne 1993. je dosta Neretve proteklo i nit su separatisti u poziciji kojoj su bili tad, a bogami nije ni Bosna. :bih:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#55 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by osa »

buzzer wrote:
zahvaljujuci karadjordjevskom sporazumu koji je tvoj predsjednik nacrtao na servijeti derventa je pripala vasim saveznicima koji tamo provode isto sto i vi u stocu. zato takve skole tamo nema. pokretac teme je pitao kako implementirati navodnu odluku parlamenta o ukidanju "dvije skole pod jednim krovom" - modela, te je i ovaj moj odgovor prijedlog kako jednostavno uz malo dobre volje rijesiti jedan od najvecih problema moje, a ne tvoje domovine. eh posto se ti petljas gdje ti nije mjesto, sa reakcionarnim, profasistickim idejama razdvajanja djece (kasnije ce doci vagoni koji ce ih odvesti u jasenovce) ponavljam ti na cistom hrvatskom - moze, ali u njezniku.
oprosti ali situacija u derventi je identična onoj u zenici, većina nameće manjini, u stocu je stanje ipak nešto drukčije, tamo postoji izbor za razliku od ova dva pobrojana demokratska centra.
ti kažeš da bi djeci trebali profesori preedavati na svom jeziku, evo jedan primjer.

profesor kojem je materinji jezik srpski predaje djeci kojima je materinji jezik hrvatski, pa kaže: " djeco izvadite sveske i napišite, kolikom brzinom treba da se kreće voz, da bi savladao uspon od 7 zapeta 4 stepena....", djeca naravno koncentrirana na svoj materinji automatski izvade bilježnicu i pišu" kolikom brzinom se treba kretati vlak da bi savladao brzinu od 7 cjelih 4 stupnja" ili im možda tvorba glagola uđe u uho da umjesto " se treba kretati" upišu "treba da se kreće" naravno na idućem satu ili času hrvatskog će zbog nepravilne tvorbe glagola dobiti negativnu ocjenu.
takvih primjera u praksi može biti puno i naravno da će opterećivati djecu pogotovo one iz nižih razreda, uzmi djecu od 1-4 razreda koja imaju jednog nastavnika, zamisli da je srbin i da kao svoj materinji ima srpski koji može biti i na ekavici, kako bi djeca kojima je materinji bosanski, komunicirala na kraju 4. razreda.
ili ako je nastavnik bošnjak pa kaže djetetu, "reci babi da sutra dođe u školu" a mali srbi i hrvati sutra u školu dođu s bakom (malo šale u ovoj ozbiljnoj problematici).
nije jezik tako jednostavna materija da bi se prema njemu postupalo kao prema nečemu što je nebitno.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#56 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by osa »

BHCluster wrote:
osa wrote:nitko da odgovori, ako jezik nije problem, zašto se onda sva djeca ne školuju na hrvatskom jeziku i ići će svi zajedno, program je ionako bosansko-hercegovački, hajde momci, ako je jezik isti, onda....
Ipak osa ove skole su u Bosni i Hercegovi ne u Hrvatskoj valjada bih se trebo koristiti Bosanski jezik, a roditelji bih trebali biti ti koji djecu uce maternji jezik jer ga valjda djeca neuce od polaska u skolu vec i prije, a da ni roditelji im ga neznaju jer pricaju Bosanski. :lol:

nećeš vjerovati u hrvatskoj koja je ustavno "zemlja hrvatskog naroda i ostalih...", postoje tzv. talijanske škole u istri preciznije škole na talijanskom jeziku, postoje srpske škole u podunavlju, i s tim nitko nema problema nitko to ne naziva segregacijom nego dapače poštivanjem temeljnih ljudskih prava, a ti i slični bi u bih koja je ustavno "zemlja i hrvatskog naroda...." ukinuli škole na hrvatskom i nametnuli djeci učenje svog jezika kao materinjeg, e moji "fašisti"...
User avatar
Hypo-Alpe-Adria
Posts: 344
Joined: 11/01/2010 10:58

#57 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Hypo-Alpe-Adria »

heckler wrote:
Kakav crni treci entitet.

Ideja treceg entiteta poput HR HB ima problem da to puno lakse i izvodivije djeluje iz Zagreba i Osijeka nego na terenu.
To su vec uvidjeli "bojovnici" u Bugojnu, Varesu, Travniku, Fojnici itd 1993. , a poslije rata i u Jajcu, Novom Travniku, Busovaci. Isto ce uskoro da vide i u Zepcu i Stolcu itd...
......a roditelji bih trebali biti ti koji djecu uce maternji jezik jer ga valjda djeca neuce od polaska u skolu vec i prije, a da ni roditelji im ga neznaju jer pricaju Bosanski.
[/quote]

Ako je išta potrebno danas uraditi, to je onda jedan neodložni program opismenjavanja odraslih osoba, na bilo kojem zvaničnom jeziku u BiH. Mislim da su im negacije i nazivi gradova u potpunosti identični
Bolje je i dvije,tri škole pod jednim krovom, nego nikakve.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#58 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by heckler »

Hypo-Alpe-Adria wrote:
heckler wrote:
Kakav crni treci entitet.

Ideja treceg entiteta poput HR HB ima problem da to puno lakse i izvodivije djeluje iz Zagreba i Osijeka nego na terenu.
To su vec uvidjeli "bojovnici" u Bugojnu, Varesu, Travniku, Fojnici itd 1993. , a poslije rata i u Jajcu, Novom Travniku, Busovaci. Isto ce uskoro da vide i u Zepcu i Stolcu itd...
......a roditelji bih trebali biti ti koji djecu uce maternji jezik jer ga valjda djeca neuce od polaska u skolu vec i prije, a da ni roditelji im ga neznaju jer pricaju Bosanski.
Ako je išta potrebno danas uraditi, to je onda jedan neodložni program opismenjavanja odraslih osoba, na bilo kojem zvaničnom jeziku u BiH. Mislim da su im negacije i nazivi gradova u potpunosti identični
Bolje je i dvije,tri škole pod jednim krovom, nego nikakve.

Da, a mozda bi trebali i tehnoloski opismeniti ljude i nauciti ih funkcijama foruma pa kad citiraju ljude da ne spajaju dijelove tekstova razlicitih autora pod jedno ime.

I svaka cast ulovio si mi gramaticku gresku u tekstu. A hoces mozda ponuditi kontra argument samom postu?
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#59 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Toto »

Hypo-Alpe-Adria wrote:
heckler wrote:
Kakav crni treci entitet.

Ideja treceg entiteta poput HR HB ima problem da to puno lakse i izvodivije djeluje iz Zagreba i Osijeka nego na terenu.
To su vec uvidjeli "bojovnici" u Bugojnu, Varesu, Travniku, Fojnici itd 1993. , a poslije rata i u Jajcu, Novom Travniku, Busovaci. Isto ce uskoro da vide i u Zepcu i Stolcu itd...
......a roditelji bih trebali biti ti koji djecu uce maternji jezik jer ga valjda djeca neuce od polaska u skolu vec i prije, a da ni roditelji im ga neznaju jer pricaju Bosanski.
Ako je išta potrebno danas uraditi, to je onda jedan neodložni program opismenjavanja odraslih osoba, na bilo kojem zvaničnom jeziku u BiH. Mislim da su im negacije i nazivi gradova u potpunosti identični
Bolje je i dvije,tri škole pod jednim krovom, nego nikakve.
@HYPKO ti si izgleda politicki nepismen :lol: :lol: :lol: :lol:

Ako bi se pisalo Stocu a ne Stolcu onda Mostar ne bi bio stolni grad vec stoni grad :D ....ne budi primjenuto... ko da je neka vrsta stonog grozdja
User avatar
Hypo-Alpe-Adria
Posts: 344
Joined: 11/01/2010 10:58

#60 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Hypo-Alpe-Adria »

Kako god hoćeš. Sto(L)čani ipak kažu u Stocu. Svejedno, ne čudim ti se, znaš o čemu govorim. Nije lako.
I ta ti je brate priča za bauštelaca, u pauzi između dvije ture betona.
A i opterećen si previše s tim. Nađi neki posao, bolje ćeš se osjećati.

I malo te negacije pripazi. Nije ono slučajnost bila. Imaš problem s njima.
User avatar
Hypo-Alpe-Adria
Posts: 344
Joined: 11/01/2010 10:58

#61 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Hypo-Alpe-Adria »

Toto wrote: Ako bi se pisalo Stocu a ne Stolcu onda Mostar ne bi bio stolni grad vec stoni grad :D ....ne budi primjenuto... ko da je neka vrsta stonog grozdja

:lol: :lol: :lol:
Vidi ovoga lingvistiĆara. I još se natakario na temu o školstvu.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#62 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Toto »

Hypo-Alpe-Adria wrote:
Toto wrote: Ako bi se pisalo Stocu a ne Stolcu onda Mostar ne bi bio stolni grad vec stoni grad :D ....ne budi primjenuto... ko da je neka vrsta stonog grozdja

:lol: :lol: :lol:
Vidi ovoga lingvistiĆara. I još se natakario na temu o školstvu.
Tako su me ućili u školi na Maslinama.
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#63 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by muha_sa »

ondak--samo opustito :D i su smjehom u novi radni dan :D
User avatar
Hypo-Alpe-Adria
Posts: 344
Joined: 11/01/2010 10:58

#64 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Hypo-Alpe-Adria »

Toto wrote: Tako su me ućili u školi na Maslinama.
A ne znam.
Sve ti je to RASPUSTITO odavno :lol: :lol:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#65 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Toto »

neka boni
ako navali ona forumska liga mladih lingvisa taman ce za mandalit temu
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#66 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bogumil-8 »

osa wrote:zar nitko ne može odgovoriti na : "ako jezik nije bitan zašto sva djeca školu ne pohađaju na hrvatskom jeziku, po bosansko-hercegovačkom programu, tada bi svi bili zajedno".
Hajdemo (Ti i ja) biti dobronamjerni.
Radeći u školstvu stekao sam penziju. Nikad prije 1996 god nisam imao problema sa jezikom u nastavi (ni mojim, kojim govorim, niti jezikom kojim govore učenici). Mislim da zbog toga učenici nisu imali nikakvih teškoća u usvajanju novih znanja, vještina i navika.
Radio sam u različitim (nacionalnim i vjerskim) sredinama i niko se nije žalio na moj rad (niti sam ja imao problema da razumijem moje učenike). Tek od 1996 godine počinjem imati probleme zbog jezika koji koristim u nastavi. Problem su mi potencirali "nacionalisti" u mjestu rada (ne "normalni", već baš "dušebrižnici" i "branitelji ljudskih prava i sloboda").
Post sam započeo sa ciljem da ti odgovorim na citirano:
Meni se povraća na upotrebu novokomponovanih "hrvatskih riječi" ("nogostup", "zrakomlat",...), a tebe molim da mi kažeš na koje riječi Bosanskog jezika se tebi "povraća".
Usput, samo da ti stavim do znanja: Prvi "sukob" zbog mog jezika u nastavi imao sam sa Senahidom Halilovićem i njemu sam prvom javno govorio da radi na podjeli i razdvajanju u BiH. Njemu sam "u brk" rekao da hoću u mom jeziku i općina i opština, i zrak i vazduh, i voz i vlak ( a moje je da izaberem kad i gdje ću koju riječ upotrijebiti u cilju boljeg razumijevanja i sporazumijevanja).
Ukoliko smo dobronamjerni lako ćemo naći najbolja rješenja i za dobrobit nauke i za dobrobit naše djece.
3i20znakova
Posts: 66
Joined: 19/08/2009 13:42

#67 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by 3i20znakova »

Ova tema, dvije škole pod jednim krovom, se ama baš uvijek pretvore u temu o ukidanju hrvatskog nastavnog programa. Što se god napiše o potrebi opstojnosti nastave u osnovnim i srednjim školama po hrvatskom nastavnom programu to se uzima kao napad na opstojnost Bosne i Hercegovine. Što je još gore, uporaba hrvatkog jezika se, kako reče nekakav nesretni umirovljeni prosvjetni djelatnik, uzima kao nešto gadno, nešto što izaziva na povraćanje.

Nitko nije ponudio nekakvu opciju koja bi racionalno naslijedila "dvije škole pod jednim krovom." Što da se uradi sa nastavnim programima i uporabom jezika? I da se ukine hrvatski nastavni program i uporaba jezika, što je onda činiti u HBŽ, ZHŽ i PŽ? Koji će se ondje koristiti jezik i nastavni program? I tu da se ukine hrvatski?

Moj zaključak je da svi diskutanti na ovome i ostalim forumima koji zagovaraju ukidanje uprabe hrvatskog jeziku i nastavnih planova u BiH su najobočniji fašisti i potencijalni ratni zločinci. Zabranjivati netkome obrazovanje na njegovom maternjem jeziku je razlog vrijedan oržane borbe. Neki kažu da nije ovo 1993. i ja se slažem. Prije je 1994. a još prije je 1995.
User avatar
Skijash
Posts: 491
Joined: 12/12/2009 17:51
Location: na slavi kod Mitra

#68 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Skijash »

3i20znakova wrote:Nitko nije ponudio nekakvu opciju koja bi racionalno naslijedila "dvije škole pod jednim krovom."
http://www.skupstinabd.ba/zakoni/157/b/ ... iH%20B.pdf
User avatar
Skijash
Posts: 491
Joined: 12/12/2009 17:51
Location: na slavi kod Mitra

#69 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Skijash »

elSaik wrote:
osa wrote:najnovije.


Škole u tri kantona ostaju podijeljene

Vlasti u Srednjobosanskom, Zeničko-dobojskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu, u kojima postoje "dvije škole pod jednim krovom", tvrde da ove škole neće biti ujedinjene do početka naredne školske godine, što je zatražio Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH (FBiH).

ministar prosvjete Hercegovačko-neretvanskog kantona Esad Dželilović smatra da u ovim kantonima, u kojima ima 57 primjera "dvije škole pod jednim krovom", situacija nije toliko alarmantna kao što se tvrdi.

Prema njegovom mišljenju, najbolje bi bilo da sistem obrazovanja u BiH bude riješen kao u Brčko distriktu, odnosno da djeca nastavu prate zajedno, a da predmete iz nacionalnih predmeta slušaju odvojeno, pišu "Nezavisne novine".

Ministar obrazovanja Srednjobosanskog kantona Greta Kuna istakla je da su "dvije škole pod jednim krovom", u kojima je zajednička administracija, a učenici podijeljeni, stvarnost BiH.

"Ako je Ministarstvo civilnih poslova BiH prihvatilo ovakav program, onda bi trebalo da bude prihvatljivo i za Parlament (FBiH). Namjera nam je da za svaku školu napravimo poseban objekat i da dvije škole pod jednim krovom budu izmještene pod dva krova", istakla je Kuna, naglasivši da bi objedinjavanjem učenika bile napravljene megalomanske škole koje ne bi bile u skladu sa evropskim normativima i standardima.
U Ministarstvu Zeničko-dobojskog kantona smatraju da je, zbog malo vremena, zaključke Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, nemoguće realizovati do početka školske godine.

Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH usvojili su 16. februara tri zaključka, čijom bi realizacijom trebalo da bude riješen problem segregacije bošnjačke i hrvatske djece koja pohađaju "dvije škole pod jednim krovom".

Iz Ministarstva obrazovanja FBiH juče su istakli da će o zaključcima Predstavničkog doma obavijestiti kantonalna ministarstva, te dodali da stav o prenosu nadležnosti u obrazovanju sa kantona na entitet mora dati Ustavna komisija Parlamenta FBiH.
Zanima me koji su to "nacionalni predmeti"? Pretpostavljam maternji (koji je sve sem maternjeg) jezik. Možda još i historija?
http://www.google.com/url?sa=t&source=w ... H7azUzPHGg

stranice 46-47
User avatar
milenko
Posts: 417
Joined: 18/12/2009 10:17

#70 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by milenko »

ako su tri jezika ravnopravna, a jesu, u cemu problem da moje dijete slusa (kompletan) nastavni-program na svom jeziku, koji je jedan od ta tri...ustvari, to i ne smije da bude problem, to je i moje pravo da trazim...il' je prica o ravnopravnosti samo mrtvo slovo...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#71 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by osa »

bogumil-8 wrote:
osa wrote:zar nitko ne može odgovoriti na : "ako jezik nije bitan zašto sva djeca školu ne pohađaju na hrvatskom jeziku, po bosansko-hercegovačkom programu, tada bi svi bili zajedno".
Hajdemo (Ti i ja) biti dobronamjerni.
Radeći u školstvu stekao sam penziju. Nikad prije 1996 god nisam imao problema sa jezikom u nastavi (ni mojim, kojim govorim, niti jezikom kojim govore učenici). Mislim da zbog toga učenici nisu imali nikakvih teškoća u usvajanju novih znanja, vještina i navika.
Radio sam u različitim (nacionalnim i vjerskim) sredinama i niko se nije žalio na moj rad (niti sam ja imao problema da razumijem moje učenike). Tek od 1996 godine počinjem imati probleme zbog jezika koji koristim u nastavi. Problem su mi potencirali "nacionalisti" u mjestu rada (ne "normalni", već baš "dušebrižnici" i "branitelji ljudskih prava i sloboda").
Post sam započeo sa ciljem da ti odgovorim na citirano:
Meni se povraća na upotrebu novokomponovanih "hrvatskih riječi" ("nogostup", "zrakomlat",...), a tebe molim da mi kažeš na koje riječi Bosanskog jezika se tebi "povraća".
Usput, samo da ti stavim do znanja: Prvi "sukob" zbog mog jezika u nastavi imao sam sa Senahidom Halilovićem i njemu sam prvom javno govorio da radi na podjeli i razdvajanju u BiH. Njemu sam "u brk" rekao da hoću u mom jeziku i općina i opština, i zrak i vazduh, i voz i vlak ( a moje je da izaberem kad i gdje ću koju riječ upotrijebiti u cilju boljeg razumijevanja i sporazumijevanja).
Ukoliko smo dobronamjerni lako ćemo naći najbolja rješenja i za dobrobit nauke i za dobrobit naše djece.

vidiš meni se ne povraća niti od jedne riječi kako hrvatske tako i bosanske, da se ne ponavljam, ja sam za ravnopravnost, ne nametanje, nikada i nikome.
kažeš da si radio u školi, pa ti bi onda trebao znati razliku između jezika koji se koristi kod kuće, na ulici tzv. slenga i onog koji bi se trebao koristiti u obrazovanju. evo primjer iz mog školovanja, negdje u 3. srednje pisali smo rad iz kemije (završio preradu nafte i naftnih derivata), jedna kolegica je pri pripremi koristila literaturu porijeklom iz srbije, pa je u seminarskom koristila izraze iz tadašnjeg srpskohrvatskog jezika, profesorica kemije(razrednica) joj je vratila rad jer nije bio napisan na hrvatskom ili srpskom jeziku koji je tada bio služben u sr hrvatskoj, dakle profesorica iz kemije je itekako gledala da i u kemiji rad mora biti napisan književno ispravno, to je bilo 1985/1986, zato mi je danas smiješno kad netko kaže da nije bitno kojim se jezikom priča, osim možda na satu materinjeg jezika, naime jezik se prati, uči i ocjenjuje kroz cijelo obrazovanje, on je recimo u hrvatskoj na državnoj maturi uz matematiku i strani jezik osnovni predmet, dakle jako bitan.

a svi oni koji školovanje na materinjem jeziku nazivaju izvorom mržnje i sl. mlate praznu slamu, to se uči kod kuće ne u školi, moja djeca naime nikog ne mrze a idu u razred samo sa nekih 20-30 djece od tisuće u svojoj generaciji u sisku.
3i20znakova
Posts: 66
Joined: 19/08/2009 13:42

#72 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by 3i20znakova »

Skijash wrote:
3i20znakova wrote:Nitko nije ponudio nekakvu opciju koja bi racionalno naslijedila "dvije škole pod jednim krovom."
http://www.skupstinabd.ba/zakoni/157/b/ ... iH%20B.pdf
To nije racionalno. Brcko Distrikt Bosne i Hercegovine je proizvod spleta okolonosti koje ne postoje u ostatku BiH te nije proizvod dogovora vec je nametnut.
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#73 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by feral.tribune »

osa
nećeš vjerovati u hrvatskoj koja je ustavno "zemlja hrvatskog naroda i ostalih...", postoje tzv. talijanske škole u istri preciznije škole na talijanskom jeziku, postoje srpske škole u podunavlju, i s tim nitko nema problema nitko to ne naziva segregacijom nego dapače poštivanjem temeljnih ljudskih prava, a ti i slični bi u bih koja je ustavno "zemlja i hrvatskog naroda...." ukinuli škole na hrvatskom i nametnuli djeci učenje svog jezika kao materinjeg, e moji "fašisti"...
[*]

ne lupaj talijani i Srbi xu nacinalne manjine u HR
Last edited by feral.tribune on 19/02/2010 13:07, edited 1 time in total.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#74 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by osa »

feral.tribune wrote:osa
nećeš vjerovati u hrvatskoj koja je ust ... ašisti"...

ne lupetaj Talijani i srbi su nacinalne manjine u HR
a nepimenosti, pa baš zato to i napisah, oni kao nacionalne manjine imaju obrazovanje na svom jeziku i to nikom ne smeta, a bošnjačka nacionalistička bratija bi ukinula obrazovanje na materinjem jeziku jednom ili dvama konstitutivnim narodima, pa šta bi tek radili nacionalnim manjinama, ma cvijet demokracije i multikulturalnosti.
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#75 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by barby02 »

Ovo bi bilo odlicno za cijelu BiH ! Jedino se bojim da nece biti belaja i nozeva. . Moraju se djeca pretresti prije ulaska u razrede a ako se posvadjaju na mrskoj osnovi, svadjace se, pa ce prestati. . :-)
Post Reply