Referendumi - All about

drinjanin

#426 Re: Referendumi - All about

Post by drinjanin » 12/02/2010 01:32

Srpska politika i dalje ostaje na istom kursu....nazalost. Odradjuju kao tehnicke stvari nadajucu da ce sustinska prilika iskrsnuti i uskrsnuti san o prekodrinskoj srpskoj drzavi koja ce pojuriti u zagrljaj matice i i ojacale majke rusije...Hmmm-mozda-sve je moguce uz nebuloznu i besciljnu bosnjacku politiku, koja traga sama za sobom...Ipak ,nadam se da ce sve to preduhitriti usisavanje ovih bespuca u svakom smislu u europski ekonomski i politicki prostor...I mozda jos...ima onih koji znaju da su 92 je podrucju rs zivjelo 50% nesrba koji su od maja do jula iste godine dozivjeli holokaust s ciljem da nestanu i prestanu...misliti... i osjecati sopstveni identit...Jebiga-nisu uspjeli u tome - jos mislimo...Jos je Drina zelena i uvjek ce biti-kako je zaboraviti...A i Stipe-ne da se zajebati-ima i cime hehehe...I na koncu-mozda i kod njih malo popusti, pa malo i kod nas i tako redom-pa dodjemo svi na svoje...Ko ce znati:)

hercegovac_pravi

#427 Re: Referendumi - All about

Post by hercegovac_pravi » 12/02/2010 02:34

milenko wrote:
MuaDib wrote:Govor mržnje prema Srbima i srpskom narodu u cjelini, najbolja je potpora velikosrpskoj političkoj vrhuški i mogućem referendumu o statusu RS. Karadžić je uspio među Bošnjacima je stvorio jaku petu kolonu, koja ne pravi razliku između politike i naroda. Može te li sada zamisliti kako su se Srbi osječali nakon raspisivanja i provedbe referenduma 1992. Kada vidite kako se osjećaju Bošnjaci na samu najavu referenduma u RS. I u tom strahu su se okrenuli Karadžiću, kao što se danas Bošnjaci počinju okretati bošnjačkim radikalima u vidu Fahre i Cerićevih potrčkala.
:thumbup:
Neispravno do bola....Prvo su Srbi napravili referendum o odcjepljenju od tadašnj SR BiH pa je tek onda (mislim oko dva mjeseca kasnije) napravljen referendum o nezavisnosti BiH. Dakle tvoja teza je u korijenu netačana i maliciozna.

hercegovac_pravi

#428 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by hercegovac_pravi » 12/02/2010 03:29

osa wrote:
neretvanac wrote:Druze moj, odgovori mi molim te samo na jedno pitanje: jel ti stvarno misliš da je cilj ovog zakona "demokratski određivati u RS-u i potvrđivati Dayton i BiH (a unutar nje i RS) kao cjelinu", kao što oni govore... Ako to misliš, onda ne znam o čemu mi ovdje pričamo...
Ja ne znam šta se ovom narodu i ovoj zemlji mora desiti pa da više jednom u svojoj historiji pokrenemo guzove i učinimo nešto konkretno...
Ovo me neodoljivo podsjeća na situaciju početkom 92 kada se rezervisti situiraju oko i u gradove u BiH, a narod ih pozdravlja kako su došli da brane bratstvo i jedinstvo i da ne daju da umre SFRJ, u Mostaru im čak i hranu i poklone donosili. :-D Isti ti su par mjeseci raspalili svime što su imali po nama...
Nemoj čekati Bošnjo, jer čekanje je najgore. Trebaju nam konkretna dijela protiv ovih zakona, nikakve floskule kako je nemoguce da se BiH raspadne zbog kojekakvih garancija MZ-a da se neće raspasti ( Američki sekretar 1990: nema šanse da se SFRJ raspadne, niko to neće dozvoliti).
U RS-u se prije 10 godina nije smjela spomenuti riječ referendum, otcjepljenje ili secesija. Prije 5 godina je počela priča kako je jedina stalna kategorija RS, a sa BiH šta bude bit će. Danas je priča referendum (znamo šta je cilj jednog dana refereundomskog pitanja).
Nemojmo da nam bude za 5 godina glavna briga postavljanje medjunarodne granice na Dobrinji, a s ovakvim stavom (ili bolje rečeno odustsvom ikakvog stava) vrlo lako da će biti.

kad se ovo podcrtano istakne na nekim drugim temama, pa kad se još doda da su u stocu cvijećem dočekani, krene haranga protiv "ustaša".
Narod [email protected] ne Bošnjaci kao što bi ti volio...
A za ovo o Stocu.....lažeš..

HarnagaHarnaga

#429 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by HarnagaHarnaga » 12/02/2010 06:20

Da sam u Bosni zalagao bi se da skupstina BIH nakon zakona o referendumu odgovori sa sledecim:
"Zbog antidejtonskog djelovanja tzv. rs a narocito nakon zakona o referendumu - proglasava se ne vazecim dejtonski sporazum i vraca na uredjenje - Republika Bosna i Hercegovina".
Posto bi to vjerovatno dovelo do rata, nemam pravo o tome ja govoriti jer ne zivim u BiH, iako bi u najkracem mogucem roku stao tamo gdje sam bio od 1992-1995.
Oni koji se ko fol rugaju ovom zakonu i govore kako od toga nema nista su jednako opasni po BiH kao i oni koji su ga donijeli. Tako smo i 92....cetnici se ukopavaju, a mi masemo titinim slikama, cetnici kolju jedan grad mi u susjednom sa njima slavu slavimo....Ovaj zakon ce biti podloga secesiji rs. Usledice jos veci pritisak da se ugasi OHR, a prvu hevtu po njegovom odlasku na osnovu ovog zakona ce se raspisati referendum o odcjepljenju rs, na koji ce izaci oko 92% upisanih i 99.4% od njih glasace ZA. Nastace frka, zapad ce pretiti Rusija braniti...status kvo ce se zadrzati nekoliko mjeseci i rs postace kao Kosovo sada. Dalje mozete i sami....

Orbini

#430 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by Orbini » 12/02/2010 08:07

HarnagaHarnaga wrote:Da sam u Bosni zalagao bi se da skupstina BIH nakon zakona o referendumu odgovori sa sledecim:
"Zbog antidejtonskog djelovanja tzv. rs a narocito nakon zakona o referendumu - proglasava se ne vazecim dejtonski sporazum i vraca na uredjenje - Republika Bosna i Hercegovina".
Posto bi to vjerovatno dovelo do rata, nemam pravo o tome ja govoriti jer ne zivim u BiH, iako bi u najkracem mogucem roku stao tamo gdje sam bio od 1992-1995.
Oni koji se ko fol rugaju ovom zakonu i govore kako od toga nema nista su jednako opasni po BiH kao i oni koji su ga donijeli. Tako smo i 92....cetnici se ukopavaju, a mi masemo titinim slikama, cetnici kolju jedan grad mi u susjednom sa njima slavu slavimo....Ovaj zakon ce biti podloga secesiji rs. Usledice jos veci pritisak da se ugasi OHR, a prvu hevtu po njegovom odlasku na osnovu ovog zakona ce se raspisati referendum o odcjepljenju rs, na koji ce izaci oko 92% upisanih i 99.4% od njih glasace ZA. Nastace frka, zapad ce pretiti Rusija braniti...status kvo ce se zadrzati nekoliko mjeseci i rs postace kao Kosovo sada. Dalje mozete i sami....
Nema nikakve secesije RS, nezavisnosti RS,.. iz prostog razloga sto je tehnicki neizvodljivo. Prekinuta teritorija koja je sama od sebe neprirodno izduzena, valja mijenjati monetu(a ovu svijet spasava od devalvacije a na nasa industrija), valja obezbjediti onoliku granicu sa kojim ljudima i parama,.... dajte ljudi nemojte biti smijesni.
Cijela BiH je protektorat koji prezivljava samo zahvaljujuci MZ i njenom pokroviteljstvu, kako politickom tako i ekonomskom. Pa time i RS koja se moze diciti "ekonomskom nezavisnoscu, boljim dijelom,.." samo dok MZ odrzava stabilnost valute, garantuje nesmetan protok robe i komunkacije i granica ne postoji osim DGS na Savi. To ti je kao zivjeti u kuci gdje imas svoju sobu koju uredjujes kako hoces, ali ne placas grijanje, struju, popravak temelja, krova,.. Tako i RS - opstaje samo dok je pokroviteljstva MZ nad Dejtonom. Ne mogu se odcijepiti od BiH iz tehnickih razloga, prosto zato sto je to i politicki, i geografski i ekonomski nemoguce. Pa sad ovog momenta da svijet digne ruke i dadne zeleno svjetlo za referendum o odcjepljenju, Bosnjaci zazmire na sve to ili i sami dadnu pravnu saglasnost za to - mislim da bi se Dodik & Co. usrali i da bi ostali zateceni stjerani uz zid. Lako se kurciti i izigravati mangupa kada znas da visa sila nece dozvoliti krizu, i da ce svakako nanovo zamaskirati, zakrpiti kako jest a ti ispasti junak koji je nepravedno zakinut i zaustavljen inace,......

Ovaj cirkus sa zakonom o referendumu je samo pokazivanje misica, demonstiranje sile i ovlasti. Banjalucke vlasti time samo pokazuju sta mogu. Svijetu pokazuju koji je pravni okvir Dejtona(sam si posijao, sam i zanji), a Bosnjacima pokazuju da zaborave da ce pola zemlje biti ikada zajednicka svojina svih naroda. I to je to, vidi samo koji oprez oko tumacenja zakona "donosenje zakona ne znaci da ce se i sprovesti referendum,.. bla, bla,..." :D Strase nas necim sto se sami ni u snu ne usudjuju izvesti.
Znaju oni jako dobro da sprovodjenje bilo kakvog referenduma i kurcenje prema MZ kosta, a pogotovo secesija na koju niko pametan u RS i ne pomislja. Postoji li ijedna politicka platforma u RS, koja otvoreno zagovara odcjepljenje RS - ne postoji. Osim sacice propalih studenata i penzionera okupljenih oko onog hasisara Daneta.

Za Bosnjake svakako negativna vijest. Sta nam vrijedi cjelovita BiH i to sto oni ipak nece sprovesti referendum o nezavisnosti i nezavisnost kada svakako nemas perspektivi i nepozenjan si na pola drzave. Ovaj cirkus sa zakonom o referendumu samo pokazuje da ce BiH ostati cjelovita, ali ko se jedino pita i odlucuje na pola zemlje. Pa skontaj drugi fazon kako se tome oduprijeti umjesto da cekas svijet da vidi, primijeti, kazni, sankcionise,.. hoce malo morgen dok je pasivnih posmatraca i sutljivaca poput bosnjackih politicara. Svjet reaguje samo onda kada postoji opasnost, a nema naznaka da ce Bosnjaci zestoko reagovati - iz prostog razloga sto zive u getu i mogu zbog dejtonskih okvira napraviti probleme samo sebi.

Hrvoje_Hrvatinic

#431 Re: Prijedlog zakona o referendumu - napad na drzavu

Post by Hrvoje_Hrvatinic » 12/02/2010 09:03

black wrote:
Hrvoje_Hrvatinic wrote:
Nego, vezano za sve, da parafraziram Krležu: - Sačuvaj nas Bože Srpskog junaštva, Hrvatske kulture i Bošnjačke multietničnosti.
Krleža je rekao: "Sačuvaj me Bože srpskog junaštva i hrvatske kulture!"

a takodjer je napisao i ovo:

"Neka oprosti gospodja Evropa, ona nema spomenike kulture. Pleme Inka u Americi ima spomenike, Egipat ima prave spomenike kulture. Neka oprosti gospodja Evropa samo Bosna ima spomenike. Stecke.

Sta je stecak?

Olicenje gorstaka Bosnaca!

Sta radi Bosanac na stecku?

Stoji uspravno! Digao glavu, digao ruku! Ali nigdje, nigdje, niko nije pronasao stecak na kome Bosanac kleci ili moli. Na kome je prikazan kao suzanj."

Pa jeste i u staro vrijeme je postojala svojevrsna medijska propaganda.

Btw, ja nisam napisao da citiram Krležu već da ga parafraziram.
U to vrijeme kad je izrekao tu rečenicu Bošnjaci/muslimani su bili politički marginalizirani i mnogo manje značajni nego danas pa ih Krleža nije uključio u tu rečenicu jer se u ex i ex ex Jugi praktički sve svodilo na odnose Srba i Hrvata.
Da je Krleža danas živ, vjerojatno bi smatrao da i Bošnjaci zaslužuju svoj udjel u toj njegovoj poznatoj rečenici.

1gorstak

#432 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by 1gorstak » 12/02/2010 11:41

HarnagaHarnaga wrote:Da sam u Bosni zalagao bi se da skupstina BIH nakon zakona o referendumu odgovori sa sledecim:
Bezveze dizes paniku. Toj larmi ima mjesta u politickim krugovima, jer ovo treba iskoristiti da bi se dalje izolovalo rezim u Banja Luci, ali konkretnih posljedica nema. Ako se velikosrbi okuraze za secesiju, ne treba im referendum, samo ce se povuci iz zajednickih institucija i proglasiti nezavisnost. Pitanje je hoce li se okuraziti za tako nesto, a to je vec stvar odnosa snaga na terenu. Statusa quo nece biti nego ce glave poceti padati prvi dan tog pokusaja otcjepljenja, u Lukavici, Srebrenici, Doboju...

Ti se znaci trebas pripremati za mogucnost da velikosrpski faktor ugrozi teritorijalni integritet drzave, a nadati se da je ova sva prica o referendumima, samo dio predizborne kampanje. Vidim da si vani, uzmi sebi u zadatak da obezbjedis lovu za IC uredjaje. Nemoj ih kupovati (jer kako rekoh, mozda je ovo samo predizborna suplja) ali slazi lovu sa strane da ih mozes brzo kupiti i proslijediti u BiH. Ili kvalitetne gojzerice. Postoji hiljadu nacina da das svoj doprinos, ako se velikosrbi odluce na secesiju, samo se trebas pripremati. A ako se ispostavi da velikosrbi blefiraju i za pet godina BiH ojaca dovoljno da sva ta prica o otcjepljenju postane naucna fantastika, dodji sa tom lovom u BiH i imas pocetni kapital za neki biznis. Kako god, imas mogucnost da das svoj doprinos.

Real Khan

#433 Re: Referendumi - All about

Post by Real Khan » 12/02/2010 11:57

Hajmo malo demistificirati ovu priču o referendumu...Prije svega trebamo pročitati ŠTA konkretno piše u Zakonu o referendumu i građanskim inicijativama, a podvučeno i boldirano je ključno za demistifikaciju dotičnog zakona.
ЗАКОН О РЕФЕРЕНДУМУ И ГРАЂАНСКОЈ ИНИЦИЈАТИВИ

I ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 1.

Овим законом уређује се: расписивање и спровођење републичког референдума и референдума у општини, односно граду, органи за спровођење референдума, начин непосредног изјашњавања грађана на референдуму, заштита права грађана у спровођењу референдума и начин остваривања грађанске иницијативе.
Moj komentar na gore podvučeno: "republički" je ovdje igra riječi koja implicira da se entitet smatra republikom
Члан 2.

(1) Референдум у Републици Српској (у даљем тексту: републички референдум) расписује се ради претходног изјашњавања грађана, у складу са уставом. u konkretnom slučaju radi se o Ustavu RS i stoga se ne može raspravljati o pitanjima izvan nadležnosti entiteta
(2) Референдум у општини, односно граду (у даљем тексту: општински референдум) расписује се ради претходног изјашњавања грађана о питањима из надлежности скупштине општине, односно града утврђених законом и статутом општине, односно града.
(3) Општински референдум спроводи се на начин и по поступку утврђеним овим законом и статутом општине, односно града.

Члан 3.

На начин утврђен овим законом грађани иницирају, односно предлажу промjену Устава, закона, других прописа и општих аката из надлежности Народне скупштине Републике Српске (у даљем тексту: Народна скупштина), општине, односно града, расписивање референдума о одређеном питању и подносе друге приједлоге у складу с Уставом, законом и статутом (у даљем тексту: грађанска иницијатива).
U dodatku, primjetili ste da se čitavo vrijeme umjesto "konstitutivnih naroda" ovdje odjednom pominju nekakvi "građani", tj. termin koji je tabu-tema na nivou države BiH upravo zbog srpskog "straha" od "bošnjačke hegemonije", "majorizacije", "preglasavanja volje konst. naroda" i sl. Nagradno pitanje: da li ovo velikosrbi "dolaze tobe" :lol: i prihvataju činjenicu da su jedini konstitutivni elementi države njeni GRAĐANI, ili imamo nekakve duple standarde na nivou države Bosne i Hercegovine i jednog njenog entiteta...Mislim da će ovaj zakon otvoriti čitav niz procesa u dogledno vrijeme...a neki od tih procesa se sigurno neće dopasti velikosrpskom i antibosanskom elementu u Bosni i Hercegovini.

Još da dodam: ja ne bih ništa osporavao pred Vijećem naroda niti bih pokretao inicijativu za ocjenu ustavnosti dotičnog zakona (iz prostog razloga što je ovakav tekst u potpunosti u skladu sa Ustavom RS-a, osim onoga "republički"). Ako bi klub Bošnjaka pokrenuo ovakvu inicijativu, onda bi ta inicijativa pala pred Ustavnim sudom, i zaglupljeni narod bi to "ubilježio" kao pobjedu njihovog "velikog vožda" i ispalo bi da je namudrio Bošnjake, "izvojevao tešku bitku sa OHR-om" i sl. a u suštini ovaj zakon ne daje odgovor na pitanje SDS-a i Radikala: "Kada ćeš Mile raspisati referendum o otcjepljenju RS-a iz mrske BiH?" Naime, "vožd" je sam ovdje rekao da će eventualna pitanja na eventualnom referendumu glasiti "u okviru Ustava RS-a i nadležnosti Narodne skupštine RS-a, grada, općine..." a ako bi na osnovu ovog zakona bilo referendumsko pitanje o nadležnostima DRŽAVE, e onda bi bila opravdana reakcija i klubova Bošnjaka i Hrvata, kao i OHR-a i Vijeća za implementaciju mira...Iz ovog razloga treba pustiti "vožda" da raspiše taj referendum, koji će najvjerovatnije glasiti: "jeste li za "ZA" ili ste protiv" :mrgreen:
Last edited by Real Khan on 12/02/2010 15:25, edited 1 time in total.

MuaDib

#434 Re: Referendumi - All about

Post by MuaDib » 12/02/2010 13:22

hercegovac_pravi wrote:
milenko wrote:
MuaDib wrote:Govor mržnje prema Srbima i srpskom narodu u cjelini, najbolja je potpora velikosrpskoj političkoj vrhuški i mogućem referendumu o statusu RS. Karadžić je uspio među Bošnjacima je stvorio jaku petu kolonu, koja ne pravi razliku između politike i naroda. Može te li sada zamisliti kako su se Srbi osječali nakon raspisivanja i provedbe referenduma 1992. Kada vidite kako se osjećaju Bošnjaci na samu najavu referenduma u RS. I u tom strahu su se okrenuli Karadžiću, kao što se danas Bošnjaci počinju okretati bošnjačkim radikalima u vidu Fahre i Cerićevih potrčkala.
:thumbup:
Neispravno do bola....Prvo su Srbi napravili referendum o odcjepljenju od tadašnj SR BiH pa je tek onda (mislim oko dva mjeseca kasnije) napravljen referendum o nezavisnosti BiH. Dakle tvoja teza je u korijenu netačana i maliciozna.
Kao prvo nisu Srbi napravili referendum o ocjepljenju od BiH, već je SDS nelegalno i nezakonito proveo plebescit o ostanku BiH u Jugoslaviji. A sasvim druga je stvar kada jedan legalni organ raspiše referendum preglasavanjem i na taj način dopusti manipulaciju jednoj stranci.
Last edited by MuaDib on 12/02/2010 15:37, edited 1 time in total.

osa

#435 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by osa » 12/02/2010 15:07

hercegovac_pravi wrote:
osa wrote:
neretvanac wrote:Druze moj, odgovori mi molim te samo na jedno pitanje: jel ti stvarno misliš da je cilj ovog zakona "demokratski određivati u RS-u i potvrđivati Dayton i BiH (a unutar nje i RS) kao cjelinu", kao što oni govore... Ako to misliš, onda ne znam o čemu mi ovdje pričamo...
Ja ne znam šta se ovom narodu i ovoj zemlji mora desiti pa da više jednom u svojoj historiji pokrenemo guzove i učinimo nešto konkretno...
Ovo me neodoljivo podsjeća na situaciju početkom 92 kada se rezervisti situiraju oko i u gradove u BiH, a narod ih pozdravlja kako su došli da brane bratstvo i jedinstvo i da ne daju da umre SFRJ, u Mostaru im čak i hranu i poklone donosili. :-D Isti ti su par mjeseci raspalili svime što su imali po nama...
Nemoj čekati Bošnjo, jer čekanje je najgore. Trebaju nam konkretna dijela protiv ovih zakona, nikakve floskule kako je nemoguce da se BiH raspadne zbog kojekakvih garancija MZ-a da se neće raspasti ( Američki sekretar 1990: nema šanse da se SFRJ raspadne, niko to neće dozvoliti).
U RS-u se prije 10 godina nije smjela spomenuti riječ referendum, otcjepljenje ili secesija. Prije 5 godina je počela priča kako je jedina stalna kategorija RS, a sa BiH šta bude bit će. Danas je priča referendum (znamo šta je cilj jednog dana refereundomskog pitanja).
Nemojmo da nam bude za 5 godina glavna briga postavljanje medjunarodne granice na Dobrinji, a s ovakvim stavom (ili bolje rečeno odustsvom ikakvog stava) vrlo lako da će biti.

kad se ovo podcrtano istakne na nekim drugim temama, pa kad se još doda da su u stocu cvijećem dočekani, krene haranga protiv "ustaša".

ne narod, nego bošnjaci i srbi u mostaru, a za stolac malo prouči zapise sa sjednica predsjedništva bih, možeš naći i u nekom od mojih postova jer sam to već postavljao, kad mislim jerko doko kaže aliji za taj slučaj dočekivanja jna cvijećem, a alija kaže "nisu svi".
osa ne laže kad ne mora, a sad ne moram.

osa

#436 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by osa » 12/02/2010 15:10

1gorstak wrote:
osa wrote:sve ovo ide do onog "ma idite u 3 p.m."
Nadam se da nisi u pravu kolega.
kako sada stvari stoje, prije jesam nego nisam.

Real Khan

#437 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by Real Khan » 12/02/2010 15:21

Vidi dole
Last edited by Real Khan on 12/02/2010 15:25, edited 2 times in total.

Real Khan

#438 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by Real Khan » 12/02/2010 15:24

1gorstak wrote:
Bezveze dizes paniku. Toj larmi ima mjesta u politickim krugovima, jer ovo treba iskoristiti da bi se dalje izolovalo rezim u Banja Luci, ali konkretnih posljedica nema. Ako se velikosrbi okuraze za secesiju, ne treba im referendum, samo ce se povuci iz zajednickih institucija i proglasiti nezavisnost. Pitanje je hoce li se okuraziti za tako nesto, a to je vec stvar odnosa snaga na terenu. Statusa quo nece biti nego ce glave poceti padati prvi dan tog pokusaja otcjepljenja, u Lukavici, Srebrenici, Doboju...

Ti se znaci trebas pripremati za mogucnost da velikosrpski faktor ugrozi teritorijalni integritet drzave, a nadati se da je ova sva prica o referendumima, samo dio predizborne kampanje. Vidim da si vani, uzmi sebi u zadatak da obezbjedis lovu za IC uredjaje. Nemoj ih kupovati (jer kako rekoh, mozda je ovo samo predizborna suplja) ali slazi lovu sa strane da ih mozes brzo kupiti i proslijediti u BiH. Ili kvalitetne gojzerice. Postoji hiljadu nacina da das svoj doprinos, ako se velikosrbi odluce na secesiju, samo se trebas pripremati. A ako se ispostavi da velikosrbi blefiraju i za pet godina BiH ojaca dovoljno da sva ta prica o otcjepljenju postane naucna fantastika, dodji sa tom lovom u BiH i imas pocetni kapital za neki biznis. Kako god, imas mogucnost da das svoj doprinos.
Dragi moj @1gorstak, u Bosni i Hercegovini ne postoje "zajedničke institucije" nego "institucije Bosne i Hercegovine"...i nije ovo pitanje gramatike ili lapsusa linguae. Protežiranje ili ponavljanje za velikosrpskim šegrtima obične i naoko bezazlene floskule o nekakvim "zajedničkim institucijama" nije ništa drugo nego nasjedanje na čisto formalno-pravnu zamku kojom se pokušava implicirati odgovor na pitanje "kako je BiH nastala". Ako su "zajedničke institucije", onda je kao biva BiH "nastala spajanjem entiteta" (kao suverenih država), a s obzirom na činjenicu da u Ustavu BiH (Annex 4 DPA) stoji da imamo "institutions of Bosnia and Herzegovina" a ne "common institutions", e pa onda sam izvuci zaključak...

a što se tiče "referenduma", slažem se da uvijek treba biti oprezan i spreman za nedaj Bože, ali molim lijepo pogledajte šta sam napisao na sličnoj temi na istom forumu: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 9#p3494759
Re: Referendumi - All about
by Real Khan on 12/02/2010 11:57

Hajmo malo demistificirati ovu priču o referendumu...Prije svega trebamo pročitati ŠTA konkretno piše u Zakonu o referendumu i građanskim inicijativama, a podvučeno i boldirano je ključno za demistifikaciju dotičnog zakona.
ЗАКОН О РЕФЕРЕНДУМУ И ГРАЂАНСКОЈ ИНИЦИЈАТИВИ

I ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 1.

Овим законом уређује се: расписивање и спровођење републичког референдума и референдума у општини, односно граду, органи за спровођење референдума, начин непосредног изјашњавања грађана на референдуму, заштита права грађана у спровођењу референдума и начин остваривања грађанске иницијативе.
Moj komentar na gore podvučeno: "republički" je ovdje igra riječi koja implicira da se entitet smatra republikom
Члан 2.

(1) Референдум у Републици Српској (у даљем тексту: републички референдум) расписује се ради претходног изјашњавања грађана, у складу са уставом. u konkretnom slučaju radi se o Ustavu RS i stoga se ne može raspravljati o pitanjima izvan nadležnosti entiteta
(2) Референдум у општини, односно граду (у даљем тексту: општински референдум) расписује се ради претходног изјашњавања грађана о питањима из надлежности скупштине општине, односно града утврђених законом и статутом општине, односно града.
(3) Општински референдум спроводи се на начин и по поступку утврђеним овим законом и статутом општине, односно града.

Члан 3.

На начин утврђен овим законом грађани иницирају, односно предлажу промjену Устава, закона, других прописа и општих аката из надлежности Народне скупштине Републике Српске (у даљем тексту: Народна скупштина), општине, односно града, расписивање референдума о одређеном питању и подносе друге приједлоге у складу с Уставом, законом и статутом (у даљем тексту: грађанска иницијатива).
U dodatku, primjetili ste da se čitavo vrijeme umjesto "konstitutivnih naroda" ovdje odjednom pominju nekakvi "građani", tj. termin koji je tabu-tema na nivou države BiH upravo zbog srpskog "straha" od "bošnjačke hegemonije", "majorizacije", "preglasavanja volje konst. naroda" i sl. Nagradno pitanje: da li ovo velikosrbi "dolaze tobe" :lol: i prihvataju činjenicu da su jedini konstitutivni elementi države njeni GRAĐANI, ili imamo nekakve duple standarde na nivou države Bosne i Hercegovine i jednog njenog entiteta...Mislim da će ovaj zakon otvoriti čitav niz procesa u dogledno vrijeme...a neki od tih procesa se sigurno neće dopasti velikosrpskom i antibosanskom elementu u Bosni i Hercegovini.

Još da dodam: ja ne bih ništa osporavao pred Vijećem naroda niti bih pokretao inicijativu za ocjenu ustavnosti dotičnog zakona (iz prostog razloga što je ovakav tekst u potpunosti u skladu sa Ustavom RS-a, osim onoga "republički"). Ako bi klub Bošnjaka pokrenuo ovakvu inicijativu, onda bi ta inicijativa pala pred Ustavnim sudom, i zaglupljeni narod bi to "ubilježio" kao pobjedu njihovog "velikog vožda" i ispalo bi da je namudrio Bošnjake, "izvojevao tešku bitku sa OHR-om" i sl. a u suštini ovaj zakon ne daje odgovor na pitanje SDS-a i Radikala: "Kada ćeš Mile raspisati referendum o otcjepljenju RS-a iz mrske BiH?" Naime, "vožd" je sam ovdje rekao da će eventualna pitanja na eventualnom referendumu glasiti "u okviru Ustava RS-a i nadležnosti Narodne skupštine RS-a, grada, općine..." a ako bi na osnovu ovog zakona bilo referendumsko pitanje o nadležnostima DRŽAVE, e onda bi bila opravdana reakcija i klubova Bošnjaka i Hrvata, kao i OHR-a i Vijeća za implementaciju mira...Iz ovog razloga treba pustiti "vožda" da raspiše taj referendum, koji će najvjerovatnije glasiti: "jeste li za "ZA" ili ste protiv" :mrgreen:

hercegovac_pravi

#439 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by hercegovac_pravi » 12/02/2010 15:30

osa wrote:
hercegovac_pravi wrote:
osa wrote: kad se ovo podcrtano istakne na nekim drugim temama, pa kad se još doda da su u stocu cvijećem dočekani, krene haranga protiv "ustaša".

ne narod, nego bošnjaci i srbi u mostaru, a za stolac malo prouči zapise sa sjednica predsjedništva bih, možeš naći i u nekom od mojih postova jer sam to već postavljao, kad mislim jerko doko kaže aliji za taj slučaj dočekivanja jna cvijećem, a alija kaže "nisu svi".
NAROD [email protected] čovjek je jasno napisao NAROD....a ti preformulisao u Srbi i Bošnjaci
Ovo o Doki nisi postavio niti jedanput već sam ti ja tražio da postaviš da vidimo šta tamo tačno piče...što ti naravno nisi uradio.
p.S. Nema nikakve potrebe da mi Jerko Doko ili Alija Izetbeegović objašnjavaju šta je bilo uStocu...znam iz prve ruke i vjeruj mi da ti se ne bi svidilo..ali nije tema o tome ..pa da ne rizikujemo rudnik

1gorstak

#440 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by 1gorstak » 12/02/2010 15:40

Real Khan wrote:
1gorstak wrote:

Dragi moj @1gorstak, u Bosni i Hercegovini ne postoje "zajedničke institucije" nego "institucije Bosne i Hercegovine"...
U pravu si. Drzavne institucije a ne zajednicke institucije.

osa

#441 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by osa » 12/02/2010 15:44

hercegovac_pravi wrote:
osa wrote:
hercegovac_pravi wrote: Narod [email protected] ne Bošnjaci kao što bi ti volio...

NAROD [email protected] čovjek je jasno napisao NAROD....a ti preformulisao u Srbi i Bošnjaci
Ovo o Doki nisi postavio niti jedanput već sam ti ja tražio da postaviš da vidimo šta tamo tačno piče...što ti naravno nisi uradio.
p.S. Nema nikakve potrebe da mi Jerko Doko ili Alija Izetbeegović objašnjavaju šta je bilo uStocu...znam iz prve ruke i vjeruj mi da ti se ne bi svidilo..ali nije tema o tome ..pa da ne rizikujemo rudnik
ja zato jasno kažem bošnjaci i srbi, jer hrvat nigdje jna nije dočekao cvijećem i buklijama, što se tiče stoca, pa potraži malo naći ćeš.

1gorstak

#442 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by 1gorstak » 12/02/2010 15:49

osa wrote:
1gorstak wrote:
osa wrote:sve ovo ide do onog "ma idite u 3 p.m.", e sada da li će ovo značiti rat ili razlaz vidjet ćemo, ali da će biti patnja bit će.
Nadam se da nisi u pravu kolega.
Ako si u pravu i do te patnje dodje, zasto postavljas tu dilemu "rat ili razlaz", zar ne mislis da je Sarajevo jace danas nego devedeset pete ? Zasto bi se danas mirno pristalo na razlaz kada postoji samo jedna legalna vojska, kada postoji drzavna policija, kada postoji granicna policija i sistem ubiranja poreza na drzavnom nivou, kako miran razlaz uopste moze biti ozbiljna opcija ako je ocigledno da je danasnje Sarajevo puno jace od onog Sarajeva iz devedeset pete ? Dok s druge strane postoji prilicno slab potencijal da se ugrozi drzavu, ili kako je to nedavno srocio jedan analiticar ...

"Republika Srpska is strong enough to fight the High Representative, but far too weak to secede from the state. Its fragile geography, cut in two by the Brcko District; the complete absence of international sponsors; its lack of armed forces and war-weary population all make a serious breakaway unthinkable. Nor is a stealthy campaign of undermining the state likely to bear fruit; if Bosnia stagnates and sinks, the Serbs' fortunes will suffer with it.

hawkeye

#443 Re: Referendumi - All about

Post by hawkeye » 12/02/2010 15:50

Nedavno sam čitao neke privatne katoličke objave prema kojima će cijeli svijet uskoro zadesiti strašna kazna zbog raznoraznih grijeha u koje je upao (tu se prije svega misli na bezboštvo, potrošački materijalizam, seksualni razvrat i nemoral, kriminal i korupciju, nedostatak ljubavi prema bližnjem, itd...). Prema njima Bog će nam uskoro naše grešne puteve (kao i toliko puta u našoj povijesti) opet oboriti na glavu. Vrijeme Božje milosti i tolerancije za sve (i za dobre i za loše) bliži se kraju. Vezano za ovu temu, uz broje prirodne katastrofe koje će zadesiti ljude, započet će i treći svjetski rat (u kojem će se koristiti i nuklearno i kemijsko oružje). A prema tim objavama započet će ga Rusija i to velikom invazijom na cijelu Europu koju će okupirat i porobit, kao što je to Hitler uradio u II. sv. ratu. U isto vrijeme doći će i do ekonomske i propasti Amerike. E sad, s obzirom da će po svemu sudeći Srbi biti na strani Rusije, pitanje je šta će biti s Bosnom.

osa

#444 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by osa » 12/02/2010 16:01

1gorstak wrote:
osa wrote:
Ako si u pravu i do te patnje dodje, zasto postavljas tu dilemu "rat ili razlaz", zar ne mislis da je Sarajevo jace danas nego devedeset pete ? Zasto bi se danas mirno pristalo na razlaz kada postoji samo jedna legalna vojska, kada postoji drzavna policija, kada postoji granicna policija i sistem ubiranja poreza na drzavnom nivou, kako miran razlaz uopste moze biti ozbiljna opcija ako je ocigledno da je danasnje Sarajevo puno jace od onog Sarajeva iz devedeset pete ? Dok s druge strane postoji prilicno slab potencijal da se ugrozi drzavu, ili kako je to nedavno srocio jedan analiticar ...

"Republika Srpska is strong enough to fight the High Representative, but far too weak to secede from the state. Its fragile geography, cut in two by the Brcko District; the complete absence of international sponsors; its lack of armed forces and war-weary population all make a serious breakaway unthinkable. Nor is a stealthy campaign of undermining the state likely to bear fruit; if Bosnia stagnates and sinks, the Serbs' fortunes will suffer with it.
upravo tako, ne mislim da je sarajevo jače sad nego 95., dapače ni hrvatska a ni srbija nisu jače sad nego 95., o kojoj ti to državnoj policiji pričaš i jednoj vojsci, pa te institucije bi se podijelile dok si lupio dlanom o dlan, nacionalni problem u bih nije riješen i dok se to ne riješi, država neće naprijed.
ti kao da živiš na marsu gorštak, eto postoji državna policija, postoji sud, dodikovi potezi su protuustavni i protuzakoniti, pa što ga ne pokušaju uhititi, baš da vidimo na djelu funcioniranje države.

1gorstak

#445 Re: Referendumi - All about

Post by 1gorstak » 12/02/2010 16:02

hawkeye wrote:Nedavno sam čitao neke privatne katoličke objave prema kojima će cijeli svijet uskoro zadesiti strašna kazna zbog raznoraznih grijeha u koje je upao (tu se prije svega misli na bezboštvo, potrošački materijalizam, seksualni razvrat i nemoral, kriminal i korupciju, nedostatak ljubavi prema bližnjem, itd...). Prema njima Bog će nam uskoro naše grešne puteve (kao i toliko puta u našoj povijesti) opet oboriti na glavu. Vrijeme Božje milosti i tolerancije za sve (i za dobre i za loše) bliži se kraju. Vezano za ovu temu, uz broje prirodne katastrofe koje će zadesiti ljude, započet će i treći svjetski rat (u kojem će se koristiti i nuklearno i kemijsko oružje). A prema tim objavama započet će ga Rusija i to velikom invazijom na cijelu Europu koju će okupirat i porobit, kao što je to Hitler uradio u II. sv. ratu. U isto vrijeme doći će i do ekonomske i propasti Amerike. E sad, s obzirom da će po svemu sudeći Srbi biti na strani Rusije, pitanje je šta će biti s Bosnom.
E ovo je komentar za temu o referendumu :) Da hoce vise proci i ta 2012, da uzmem lovu od punca, on uvjeren da ce doci do kataklizme, Nostradamus, Maje, ku*ac, palac, a ja uvjeren da nema nista od toga. Ako izgubim opkladu, to ce mi biti najmanji problem sa svim tim vulkanima i atomskim bombama :)

hawkeye

#446 Re: Referendumi - All about

Post by hawkeye » 12/02/2010 16:11

1gorstak wrote:
hawkeye wrote:Nedavno sam čitao neke privatne katoličke objave prema kojima će cijeli svijet uskoro zadesiti strašna kazna zbog raznoraznih grijeha u koje je upao (tu se prije svega misli na bezboštvo, potrošački materijalizam, seksualni razvrat i nemoral, kriminal i korupciju, nedostatak ljubavi prema bližnjem, itd...). Prema njima Bog će nam uskoro naše grešne puteve (kao i toliko puta u našoj povijesti) opet oboriti na glavu. Vrijeme Božje milosti i tolerancije za sve (i za dobre i za loše) bliži se kraju. Vezano za ovu temu, uz broje prirodne katastrofe koje će zadesiti ljude, započet će i treći svjetski rat (u kojem će se koristiti i nuklearno i kemijsko oružje). A prema tim objavama započet će ga Rusija i to velikom invazijom na cijelu Europu koju će okupirat i porobit, kao što je to Hitler uradio u II. sv. ratu. U isto vrijeme doći će i do ekonomske i propasti Amerike. E sad, s obzirom da će po svemu sudeći Srbi biti na strani Rusije, pitanje je šta će biti s Bosnom.
E ovo je komentar za temu o referendumu :) Da hoce vise proci i ta 2012, da uzmem lovu od punca, on uvjeren da ce doci do kataklizme, Nostradamus, Maje, ku*ac, palac, a ja uvjeren da nema nista od toga. Ako izgubim opkladu, to ce mi biti najmanji problem sa svim tim vulkanima i atomskim bombama :)
Pa ne bih ja tim objavama pridodavao nikakvu pažnju ni značaj da situacija na terenu ne ide u tom pravcu. Amerika propada, Rusija i Kina jačaju. Rusija strašno puno svake godine ulaže u vojsku i sve je militantnija i opasnija. Je si li pratio zadnjih dana ovo u vezi nove Ruske vojne doktrine?

1gorstak

#447 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by 1gorstak » 12/02/2010 16:16

osa wrote:
1gorstak wrote:
osa wrote:

upravo tako, ne mislim da je sarajevo jače sad nego 95., dapače ni hrvatska a ni srbija nisu jače sad nego 95., o kojoj ti to državnoj policiji pričaš i jednoj vojsci, pa te institucije bi se podijelile dok si lupio dlanom o dlan, nacionalni problem u bih nije riješen i dok se to ne riješi, država neće naprijed.
ti kao da živiš na marsu gorštak, eto postoji državna policija, postoji sud, dodikovi potezi su protuustavni i protuzakoniti, pa što ga ne pokušaju uhititi, baš da vidimo na djelu funcioniranje države.
Institucije BiH ne funkcionisu na osnovu dobre volje nego na osnovu zakona na drzavnom nivou. Srednji nivo vlasti moze dovesti u pitanje neki od drzavnih zakona, ali samo kroz parlamentarnu proceduru u PS BiH. Samovolju ce se sankcionisati. A to sto bi se odredjeni broj kadrova povukao iz drzavnih institucija nema utjecaj na legalitet tih institucija, prazna mjesta ce se popuniti iz rezerve i rijesen problem. Bitan je pravni okvir, postoji pravni okvir za OS BiH, ne postoji pravni okvir za VRS, eto ti jedan od mnogo argumenata zasto je Sarajevo danas jace nego prije 15 godina, odnosno zasto su danas jos manje sanse da bi Sarajevo prihvatilo razlaz, kada se vec razlaz nije prihvatilo u Dejtonu.

Ako se medjunarodna zajednica povuce prije nego sto dodje do stabilizacije, izbice sukob a ishod moze biti samo jedan; konacan poraz velikosrpstva (nakon serije u Hrvatskoj, Kosovu i Crnoj Gori).

osa

#448 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by osa » 12/02/2010 16:24

1gorstak wrote:
osa wrote:
1gorstak wrote:

Institucije BiH ne funkcionisu na osnovu dobre volje nego na osnovu zakona na drzavnom nivou. Srednji nivo vlasti moze dovesti u pitanje neki od drzavnih zakona, ali samo kroz parlamentarnu proceduru u PS BiH. Samovolju ce se sankcionisati. A to sto bi se odredjeni broj kadrova povukao iz drzavnih institucija nema utjecaj na legalitet tih institucija, prazna mjesta ce se popuniti iz rezerve i rijesen problem. Bitan je pravni okvir, postoji pravni okvir za OS BiH, ne postoji pravni okvir za VRS, eto ti jedan od mnogo argumenata zasto je Sarajevo danas jace nego prije 15 godina, odnosno zasto su danas jos manje sanse da bi Sarajevo prihvatilo razlaz, kada se vec razlaz nije prihvatilo u Dejtonu.

Ako se medjunarodna zajednica povuce prije nego sto dodje do stabilizacije, izbice sukob a ishod moze biti samo jedan; konacan poraz velikosrpstva (nakon serije u Hrvatskoj, Kosovu i Crnoj Gori).

pa to te i pitam imaš evidentno kršenje zakona i ustava od strane dodika, imaš fšističke izjave o tome da ne želi da mu sude muslimani, pa zašto ne vidimo na djelu to zakonito djelovanje represivnog sustava.
da te podsjetim da je povalčenjem hrvatskih i slovenskih kadrova iz jna, ta vojska izgubila epitet jugoslavenske ili zajedničke, zar misliš da bi državni organi sastavljeni isključivo od bošnjaka bili bih državni organi, nemoj me nasmijavati.
zar stvarno misliš da su bošnjaci sposobni poraziti kako ti kažeš velikosrpstvo....

1gorstak

#449 Re: Narodna skupština RS usvojila zakon o referendumu

Post by 1gorstak » 12/02/2010 16:42

osa wrote:
1gorstak wrote:
osa wrote:upravo tako, ne mislim da je sarajevo jače sad nego 95., dapače ni hrvatska a ni srbija nisu jače sad nego 95., o kojoj ti to državnoj policiji pričaš i jednoj vojsci, pa te institucije bi se podijelile dok si lupio dlanom o dlan, nacionalni problem u bih nije riješen i dok se to ne riješi, država neće naprijed.

pa to te i pitam imaš evidentno kršenje zakona i ustava od strane dodika, imaš fšističke izjave o tome da ne želi da mu sude muslimani, pa zašto ne vidimo na djelu to zakonito djelovanje represivnog sustava.
Zato sto OHR tumaci mirovni sporazum i na raspolaganju ima mehanizme odbrane tog sporazuma. Ako si ti u pravu i medjunarodna zajednica se povuce iz BiH a prethodno ne dodje do stabilizacije, drzava ce svakako reagovati.
da te podsjetim da je povalčenjem hrvatskih i slovenskih kadrova iz jna, ta vojska izgubila epitet jugoslavenske ili zajedničke, zar misliš da bi državni organi sastavljeni isključivo od bošnjaka bili bih državni organi, nemoj me nasmijavati.
Ta je vojska izgubila epitet jugoslavenske onog trenutka kada se povukla iz Slovenije i dijelova Hrvatske, na granice zamisljene srpske megadrzave. Da je JNA u tom vremenu branila SFRJ, imala bi i moju podrsku. Naravno, trebalo je uvaziti stavove Slovenije i Hrvatske, ali ti stavovi nisu opravdavali secesiju i JNA je trebala reagovati, tenkovima guseci ugrozavanje teritorijalnog integriteta SFRJ. To nije uradjeno i JNA je izgubila legitimitet.
zar stvarno misliš da su bošnjaci sposobni poraziti kako ti kažeš velikosrpstvo....
Pa u sarajevski bi se tabor ukljucio i HDZ u zamjenu za prosirenje Posavskog kantona na Derventu, Modricu i Bosanski Samac. A vjerovatno je da bi bilo i pobune na podrucju manjeg entiteta, predvodjene recimo Krsmanovicem, koji bi odbio lojalnost opstinskih vlasti Foce pobunjenickoj vladi u Banja Luci. Velikosrbi bi u tom sukobu svakako bilo donji, pitanje je samo koliko bi trebalo vremena i mrtvih, pa zato kazem da ne bih volio da si u pravu, bolje je mrcvariti se ovako jos 50 godina, nego ratovati i pobjediti za pet dana.

osa

#450 Re: Referendumi - All about

Post by osa » 12/02/2010 16:51

gorštak

tretman prema kriminalnim radnjama nema veze s ohr-om, postoji li izjave koje pozivaju na nacionalnu i vjersku nesnošljivost, postoje, zašto represivni aparat bih ne reagira, ako nećeš ti odgovoriti ja ću, NE SMIJE, toliko o državnoj policiji, ekonmske eskapade dodika i ekipe neću ni spominjati.

znači li ovo o vojsci da bi vojska bih izgubila taj epitet kad je ne bi bilo na teritoriju rs, pa to bi se desilo u roku odmah.

bojim se da si prevelik optimist glede podrške hrvata.

Post Reply