DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

portal01
Posts: 227
Joined: 15/11/2009 20:26

#26 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by portal01 »

karanana wrote:ako se istrazivanje zasniva na reportazi nisveta dzanke o nekom frajeru kojem u basti izvire "nafta" koja se jedva zapali i gori nekakvim malim plavim plamenom, koju frajer koristi jedino u svrhe alternativne medicine, onda sam ja upoznat sa nasim rezervama nafte.
razmisli logicki, da ovdje postoji ista sto vrijedi iskopavati, ne mislis li da bi se vec oko toga stvorila veca buka i da bi interesne sfere vec do sada, ako nista, onda ogradile svoja naftna polja.
Pa mozda su to jedine emisije koje pratis na tv-u pa imas skromne informacije o zalihama nafte u BiH
Istrazivanja nafte u BiH su skupa zbog konfiguracije terena ... mjesta na kojima se nalazi su nepristupacna i nikome trenutno nije u interesu da vrsi eksploatacajiu jer se ne radi o kolicinama koje mogu podmirivati velike zemlje ... ali je sasvim dovoljno da bih postane neovisna od uvoza i da pri tome izvozi 1/3

kazem ti ukoliko se u narednih 5-10 godina ne nadje adekvatna i jeftina alternativa nfti doci ce i do eksploatacije nafte u BiH
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#27 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Vragolan »

Radoznalac wrote:Cini mi se da u ovakvom biznisu odgovara politicki status quo.
Jer investicija je investicija samo ukoliko doticni politicar koji je i potpisnik ugovora ostane dovoljno dugo na vlasti.
Ne vjerujem da je antimuslimanska zavjera u pitanju uopste.
A spomenute autore cu procitati, hvala na tipu, mada se ne mislim baviti geopolitikom ozbiljno.
svi autori pisu o kontroli teritorija kako ga osvojiti i sto je bitan za osvajanje,
sve se svodi na dominaciju nad ostalima, sam kazes danas se sve vrtio oko nafte, ali kontrolom tih teritorija obuzdava se uspavani medzed zvani rusija, koja je bogata prorpdnim resursima i zivotnim prostorom, evo obuzdavaju tog mezdeda nekih stotinjak godina no rusko vrijeme tek dolazi, odlican primjer su "krize" sa plinom, druga vazna cinjenica je ne dozvoliti rusiji pristup toplim morima (zato se paho paze sa srbijom), zbog lakse trgovine, sjeti se kubanske krize, itd itd mogli bi danima,

ne pravi niko novi afganistan od bih, jer za tako nesta nesta trenutne velesile nemaju interesa, rusija je daleko, nafte nemamo, mozda nekad zbog vode, kao sto ej to neko od forumasa rekao
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#28 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Vragolan »

Abacija wrote:
Vragolan wrote:abacija i karnana nasjeli ste na pricu kratkopanolone filozofije, sve je sada teorija zavjere sto bih nece biti primljena u nato i eu, za sve su amerikanci krivi, svi su protiv bosnjaka i opet ce na kraju bkrivi biti dodik, inzko, lajcak, ashdown itd itd.
O cemu ti pricas? Gdje u mojim postovima stoji o teorijama zavjere protiv bilo koga? :shock:
ma nisi me skontao, rekao sam da si nasjeo na pricu :D
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#29 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Broj 1 »

Ja to odavno govorim, ali niko da me ozbiljno shvati.
U Hercegovini ima nafte u Dreznici, u Tuzlikao i Maglaju. Cilj EU i MZ je bio da rastjeraju muslimane sirom svijeta jer kako ce opet naftu u srcu evrope opet imati muslimani. Posto nisu uspjeli ratom to su nastavili postdeytonskim procesima kako bi anulirali armiju BiH.
Kako u Hercegovini ima nafte, sad je cilj da se ponovo osnuje herceg Bosna koja bi s eprotezala do Ivana, u tome im zdusno pomaze EU.
Sve u svemu nasi sterilni politicari su ili kratkovidi ili se zadovoljavaju malim kolacima sa kojima ce pobjeci u inostranstvo ukoliko EU ostvari svoje ciljeve.
Narode Bosanski, znaj da ces opet uspjeti i odbraniti BiH, ali znaj da ne treba vjerovati svakom politicaru jer ima samo NASE IME jer izdajnici sa nasim imenima su nas skupo kostali.
Inace se bavim rasljarenjem i bio sam na tim lokacijama gdje ima nafte i to mogu potvrditi. BiH je puna nafte ko mjesina sira.
Radoznalac
Posts: 14
Joined: 07/12/2009 08:38

#30 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Radoznalac »

Vragolan wrote:
Radoznalac wrote:Cini mi se da u ovakvom biznisu odgovara politicki status quo.
Jer investicija je investicija samo ukoliko doticni politicar koji je i potpisnik ugovora ostane dovoljno dugo na vlasti.
Ne vjerujem da je antimuslimanska zavjera u pitanju uopste.
A spomenute autore cu procitati, hvala na tipu, mada se ne mislim baviti geopolitikom ozbiljno.
svi autori pisu o kontroli teritorija kako ga osvojiti i sto je bitan za osvajanje,
sve se svodi na dominaciju nad ostalima, sam kazes danas se sve vrtio oko nafte, ali kontrolom tih teritorija obuzdava se uspavani medzed zvani rusija, koja je bogata prorpdnim resursima i zivotnim prostorom, evo obuzdavaju tog mezdeda nekih stotinjak godina no rusko vrijeme tek dolazi, odlican primjer su "krize" sa plinom, druga vazna cinjenica je ne dozvoliti rusiji pristup toplim morima (zato se paho paze sa srbijom), zbog lakse trgovine, sjeti se kubanske krize, itd itd mogli bi danima,

ne pravi niko novi afganistan od bih, jer za tako nesta nesta trenutne velesile nemaju interesa, rusija je daleko, nafte nemamo, mozda nekad zbog vode, kao sto ej to neko od forumasa rekao
Ali ako "neko" zeli da sprijeci Rusiju u pristupu crnogorskom moru radi izvoza nije li mu lakse proizvesti lokalni rat u toj regiji naizgled etnicki npr. i tako osujetiti ruske planove bez direktnog konfrontiranja sa rusima a na terenu ima sve sto mu je potrebno ?
Ne znam, samo insinuiram...
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#31 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by anonimni clan »

Broj 1 wrote:Ja to odavno govorim, ali niko da me ozbiljno shvati.
U Hercegovini ima nafte u Dreznici, u Tuzlikao i Maglaju. Cilj EU i MZ je bio da rastjeraju muslimane sirom svijeta jer kako ce opet naftu u srcu evrope opet imati muslimani. Posto nisu uspjeli ratom to su nastavili postdeytonskim procesima kako bi anulirali armiju BiH.
Kako u Hercegovini ima nafte, sad je cilj da se ponovo osnuje herceg Bosna koja bi s eprotezala do Ivana, u tome im zdusno pomaze EU.
Sve u svemu nasi sterilni politicari su ili kratkovidi ili se zadovoljavaju malim kolacima sa kojima ce pobjeci u inostranstvo ukoliko EU ostvari svoje ciljeve.
Narode Bosanski, znaj da ces opet uspjeti i odbraniti BiH, ali znaj da ne treba vjerovati svakom politicaru jer ima samo NASE IME jer izdajnici sa nasim imenima su nas skupo kostali.
Inace se bavim rasljarenjem i bio sam na tim lokacijama gdje ima nafte i to mogu potvrditi. BiH je puna nafte ko mjesina sira.
:D :D :D :D :D :thumbup:
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#32 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Vragolan »

Radoznalac wrote: Ali ako "neko" zeli da sprijeci Rusiju u pristupu crnogorskom moru radi izvoza nije li mu lakse proizvesti lokalni rat u toj regiji naizgled etnicki npr. i tako osujetiti ruske planove bez direktnog konfrontiranja sa rusima a na terenu ima sve sto mu je potrebno ?
Ne znam, samo insinuiram...
a jos je bolje kontrolisati vlade tih zemalja, ne zaboravi da prije srbije i crne gore imas madzarsku, bugarsku i rumuniju, sto mislis da su bugarska i rumunije preko noci usle u eu
Radoznalac
Posts: 14
Joined: 07/12/2009 08:38

#33 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Radoznalac »

Vragolan wrote:
Radoznalac wrote: Ali ako "neko" zeli da sprijeci Rusiju u pristupu crnogorskom moru radi izvoza nije li mu lakse proizvesti lokalni rat u toj regiji naizgled etnicki npr. i tako osujetiti ruske planove bez direktnog konfrontiranja sa rusima a na terenu ima sve sto mu je potrebno ?
Ne znam, samo insinuiram...
a jos je bolje kontrolisati vlade tih zemalja, ne zaboravi da prije srbije i crne gore imas madzarsku, bugarsku i rumuniju, sto mislis da su bugarska i rumunije preko noci usle u eu
Ako je moguce doci do koncenzusa ovdje, znaci mislis da ima vjerovatnoce da je korporativna mafija upetljana u haoticno stanje u BiH, (haoticno samo iz nase perspektive), u svrhu postizanja kontrole u regionu u segmentima koji njima predstavljaju interesnu sferu (ruski izvoz energenata i slicno) ?
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#34 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Broj 1 »

Te teorije o izlazu Rusije na topla mora su isfurane i zastarjele, mozda su nekad vazile ali dans ne. Hajde molim te pa oni izlaze na Crno more i koji ce klinac sada preko toliko zemalja ici do Crne Gore da bi izvezli energente. Izlaz na more treba samo Srbiji.

Cilj je nafta u BiH koje ima napretek ali potrebno je prvo Bosnjake osakatiti kako bi im to oduzeli.
Kako se EU i MZ brzo usaglase kada je u pitanju poslati nove trupe u Aghanistan jer tamo se ne treba brinuti koga ces upucati jer su muslimani, a kada je unistavan Bosna, padala Srebrenica i kada su cetnici vezali UN vojnike za ograde i ponizavli ih na sve moguce nacine nisu se nikako mogli dogovoriti kako da posalju avione jer im je smetala kisa, tye magla itd.
Kako su holandski vojnici sada efikasni u Afghanistanu u ubijanju Talibana, a u Srebrenici su glumili pizdei pijaniste.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#35 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by samo malo »

Broj 1 wrote:Te teorije o izlazu Rusije na topla mora su isfurane i zastarjele, mozda su nekad vazile ali dans ne. Hajde molim te pa oni izlaze na Crno more i koji ce klinac sada preko toliko zemalja ici do Crne Gore da bi izvezli energente. Izlaz na more treba samo Srbiji.

Cilj je nafta u BiH koje ima napretek ali potrebno je prvo Bosnjake osakatiti kako bi im to oduzeli.
Kako se EU i MZ brzo usaglase kada je u pitanju poslati nove trupe u Aghanistan jer tamo se ne treba brinuti koga ces upucati jer su muslimani, a kada je unistavan Bosna, padala Srebrenica i kada su cetnici vezali UN vojnike za ograde i ponizavli ih na sve moguce nacine nisu se nikako mogli dogovoriti kako da posalju avione jer im je smetala kisa, tye magla itd.
Kako su holandski vojnici sada efikasni u Afghanistanu u ubijanju Talibana, a u Srebrenici su glumili pizdei pijaniste.
A Pale je bombardovao Mars, Jupiter ili Pluton?

Retoricko pitanje, ne trazim odgovor :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#36 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Toto »

Stace Rusima toplo more kad oni ne funkcionisu na teparaturi vecoj od nule. Oni griju atmosferu i mole boga da im sjeverni pol dodje na nulu. Kud ce im im veci rahatluk. Izvozit ce plin sve do rta Dobe nade.

Crna Gora je vec usla u NATO i postala sanitarni koridor kontra izlaska na Jadran. Cak ni to sto su rusi pokupovali svu mosrku obalu nije sprijecilo Mrkogorce da se uvale u NATO.
EU, a najvise Francuska i Njemacka su se o jadu zabavili sa "svojih" desetak miliona muslimana. Tesko da bi njih mogli pocerata iz EU tako da poceraju Bosnjake iz BiH.
Ove teze su samo podvala ne bi li se Bosnjeci prepali i pristali da hercegovcima udjele Herceg-Bosnu.
Radoznalac
Posts: 14
Joined: 07/12/2009 08:38

#37 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Radoznalac »

Toto wrote:Stace Rusima toplo more kad oni ne funkcionisu na teparaturi vecoj od nule. Oni griju atmosferu i mole boga da im sjeverni pol dodje na nulu. Kud ce im im veci rahatluk. Izvozit ce plin sve do rta Dobe nade.

Crna Gora je vec usla u NATO i postala sanitarni koridor kontra izlaska na Jadran. Cak ni to sto su rusi pokupovali svu mosrku obalu nije sprijecilo Mrkogorce da se uvale u NATO.
EU, a najvise Francuska i Njemacka su se o jadu zabavili sa "svojih" desetak miliona muslimana. Tesko da bi njih mogli pocerata iz EU tako da poceraju Bosnjake iz BiH.
Ove teze su samo podvala ne bi li se Bosnjeci prepali i pristali da hercegovcima udjele Herceg-Bosnu.
Zanimljiv slucaj...
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#38 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Vragolan »

Radoznalac wrote:
Vragolan wrote:
Radoznalac wrote: Ali ako "neko" zeli da sprijeci Rusiju u pristupu crnogorskom moru radi izvoza nije li mu lakse proizvesti lokalni rat u toj regiji naizgled etnicki npr. i tako osujetiti ruske planove bez direktnog konfrontiranja sa rusima a na terenu ima sve sto mu je potrebno ?
Ne znam, samo insinuiram...
a jos je bolje kontrolisati vlade tih zemalja, ne zaboravi da prije srbije i crne gore imas madzarsku, bugarsku i rumuniju, sto mislis da su bugarska i rumunije preko noci usle u eu
Ako je moguce doci do koncenzusa ovdje, znaci mislis da ima vjerovatnoce da je korporativna mafija upetljana u haoticno stanje u BiH, (haoticno samo iz nase perspektive), u svrhu postizanja kontrole u regionu u segmentima koji njima predstavljaju interesnu sferu (ruski izvoz energenata i slicno) ?
haoticno stanje u BiH je malo i ne zanimljivo za korporativnu mafiju, kada dodje MC u BiH onda ce biti interesantno (koliko god ovo isfurano zvucalo), korporativna mafija kontrolise blakan tako sto kontrolise drzave oko balkana, i koje je nije tako lako kontrolisati jer su velike, nisu rasparcane kao bivsa juga, balkan je regija zvana "zglob" povezuje istok i zapad, jakom zapadu ne odgovara jaka i samostalna "zglob" regija, zato cemo mi kad tad u eu, ali sad za sad smo pod kontrolom, ne samo BiH nego i hrvatska i srbija i crna gora, sad vec idemo prema globalizaciji
uglavnom, hocu da kazem da se treba maniti tih bjelosvjetskih zavjera, da su svi protiv nas, mi smo sami protiv nas, a dok se mi borimo protiv samih sebe "nasi" zaradjuju pare i optuzuju OHR, ameriku i CIA-u, EU, itd itd

@broj 1
jeste rusija ima izlaz na crno more, pogledaj na karti kuda moraju ici da bi dolsi do mediterana, ciji je taj prolaz, i ko je jedan od najvecih prijatelja te zemlje u cijem je "valsnistvu" taj prolaz
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#39 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by detroit-mercy »

Na kakve gluposti ja potrosih desetak minuta moga zivota ajme meni. :zoka: :zoka:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#40 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Haris.ba »

I Milošević je mislio da ga se stranci boje, jer je mogući okidač za Treći Svjetski.

Puno se precjenjujemo.

P.S.
I Saudija i njene okolne zemlje su poslije 45 -e digli svoj proizvodnju nafte uz američki kapital. Tako ta priča kako "neko" ne da naftu muslimanima nema temelja. Nije stvar u vjeri, već jednostavno da li idete uz interese velikih ili ne.

P.P.S.
Ima već tema "nafta u Tuzli".

P.P.P.S. :D
Još jednom ću ponoviti. Nafta se ne istražuje u Bosni zato što se NAŠI ne mogu dogovoriti ko će kajmak kusati, a ko sirutku.
Slično je i sa strujom, vodom, gasom...
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#41 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by seljak_cojek »

Abacija wrote:
karanana wrote:pa dobro u afganistanu bas i nema nesto nafte koliko ja znam.
Rat u Afganistanu se vodi zbog kontrole teritorija gdje ce prolaziti naftovod. To ti dodje skoro pa isto.
Rat u Afganistanu se možda vodi i zbog ovoga.
"Opium production in Afghanistan, which provides more than 90 percent of the world's heroin, broke all records in 2006, reaching a historic high despite ongoing U.S.-sponsored eradication efforts, the Bush administration reported yesterday."link

A za vrijeme talibanskog režima proizvodnja je bila smanjena ispod 10% svjetske proizvodnje. Pa ti vidi jel zbog nafte.
Radoznalac
Posts: 14
Joined: 07/12/2009 08:38

#42 Re: DA LI NAFTAŠI PRAVE NOVI AFGANISTAN OD BIH

Post by Radoznalac »

Slazem se da se cesto precjenjujemo.
Meni je stalo da znam koliko ima realnih faktora koji nas drze u ovakvom ucmalom stanju i koji su.
Post Reply