Škola simboličnog imena!

Post Reply
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#176 Re: Škola simboličnog imena!

Post by Geronimo81 »

FloridaBoy wrote:
Andrej4MRN7H wrote:FloridaBoy,ovaj nenajavljeni dolazak Tadica predsjednika susjedne drzave koja je radila svakako da drzave BiH ne bude,(niti bosanskih muslimana u njoj)vrsila agresiju na istu,pa jos i na tom mjestu su u ratu dolazili razni politicari iz Srbije,razni popovi opet iz Srbije,koji su zla podupjerali i osvjescivali,kadili kandilima,pa odatle su sva moguca zla vrsena na BiH i na Sarajevo,...i sad zamisli na to isto mjesto dolazi jedan od tih koji je vrlo vazan cimbenik u Srbiji da osvjescuje skolu pod nazivom "Srbija",ovo je provokacija Srbije,Tadic ce slijedeci put,sto je i za ocekivati, da udje opet u BiH i prisustvuje otvaranju kasarne na Sokocu pod nazivom "Kasarna Draze Mihajlovica" ili Radovana Karadzica.
Tadic je cetnicic obicni, neprijatelj BiH,kao sto mu je i otac bio, i jos on zivi kao i ti Florida boy u vremenu Kosovske bitke sa Turcima.
Da bi bolje razumio stvari klatno prebaci na drugu stranu i zamisli da sada Komsic ide u na primjer Nis nenajavljeno i otvara skolu pod nazivom Hrvatska,na granicu posalje dvadesetak do zuba naoruzanih bosanskih policajaca i proseta se ko hadzija tamo po Srbiji.
Pitam te da li bi Srbija uopste dozvolila takav scenario,koji je eto u BiH ucinjen? :D
OK Andreja ,vidim upucen.
Pitanje.Ko je Efendija Ceric.
Moj odgovor.Sto se Bone i Bosnjaka u njoj tice on je Tito.Vrhovni poglavar Islamske zajednice Bosne i Hercegovine.
Dali se on najavio tadicu i srbijanskoj vladi kad je ulazio u Sandzak(oko njega isto tako naoruzani do zuba)
Jeli ili nije.
Odgovori mi.
Dali se ratni zlocinac Branimir Glavas najavio Predsjednistvu BiH kad je usao u drzavu Bosnu i Hercegovinu.
Jeli ili nije
Odgovori mi
Kad je prije dvije godine otvarao neki pilicarnik u Grudama Stipe Mesic je usao u drzavu Bosnu iHercegovinu
dali se najavio ili nije
odgovori mi
Kad je Stipe Mesic primao plaketu u Tuzli
dali se jnajavio ili nije
Odgovori mi
Ali mislim da bilo gdje su svijetu ,nijedna normalna drzava nebi imala nista protiv ako bi neko dosao i otvorio neku skolu.
Mozda u tvom, menmtalnom sklopu rijec skola ne znaci mnogo.Ali meni da.
Ovamo gdje sada zivim ,skola terena za sport ,bazena,ima na svakom coscku,prave ih,drzava ,donatori,crkve,nonprofit organizacije,svi,covjece,u Tampi imas jedno dio grada u kojem imas 20 terena za nogomet,svaki teren ima podlogu bolju nego stadion Kosevo.Nijedno dijete ne ide u skolu udaljeniju vise od par milja.
Ima i crkava ima i dzamija.Ali skola ,covjece savaka area najmanje 15 skola sto osnovnih sto srednjih u area Tampa imas 20-30 Universiteta.
EDUKACIJA a ne zakeranje ko je napravio.Ta skola ma kako se zvala radit ce po zakonu o skolstvu drzave Bosne i Hercegovine ,nece Srbije.
E u tom je poenta.
A ti malo razmisli.
Aj sta se svadate pogledajte novosti pacete da vidite da je sve bilo po pravilima da su se prijavili i dobili trenutne dozvole za nosenje oruzja :)
FloridaBoy
Posts: 18
Joined: 05/09/2009 06:04

#177 Re: Škola simboličnog imena!

Post by FloridaBoy »

Klodovik wrote:
FloridaBoy wrote:
Andrej4MRN7H wrote:FloridaBoy,ovaj nenajavljeni dolazak Tadica predsjednika susjedne drzave koja je radila svakako da drzave BiH ne bude,(niti bosanskih muslimana u njoj)vrsila agresiju na istu,pa jos i na tom mjestu su u ratu dolazili razni politicari iz Srbije,razni popovi opet iz Srbije,koji su zla podupjerali i osvjescivali,kadili kandilima,pa odatle su sva moguca zla vrsena na BiH i na Sarajevo,...i sad zamisli na to isto mjesto dolazi jedan od tih koji je vrlo vazan cimbenik u Srbiji da osvjescuje skolu pod nazivom "Srbija",ovo je provokacija Srbije,Tadic ce slijedeci put,sto je i za ocekivati, da udje opet u BiH i prisustvuje otvaranju kasarne na Sokocu pod nazivom "Kasarna Draze Mihajlovica" ili Radovana Karadzica.
Tadic je cetnicic obicni, neprijatelj BiH,kao sto mu je i otac bio, i jos on zivi kao i ti Florida boy u vremenu Kosovske bitke sa Turcima.
Da bi bolje razumio stvari klatno prebaci na drugu stranu i zamisli da sada Komsic ide u na primjer Nis nenajavljeno i otvara skolu pod nazivom Hrvatska,na granicu posalje dvadesetak do zuba naoruzanih bosanskih policajaca i proseta se ko hadzija tamo po Srbiji.
Pitam te da li bi Srbija uopste dozvolila takav scenario,koji je eto u BiH ucinjen? :D
OK Andreja ,vidim upucen.
Pitanje.Ko je Efendija Ceric.
Moj odgovor.Sto se Bone i Bosnjaka u njoj tice on je Tito.Vrhovni poglavar Islamske zajednice Bosne i Hercegovine.
Dali se on najavio tadicu i srbijanskoj vladi kad je ulazio u Sandzak(oko njega isto tako naoruzani do zuba)
Jeli ili nije.
Odgovori mi.
Dali se ratni zlocinac Branimir Glavas najavio Predsjednistvu BiH kad je usao u drzavu Bosnu i Hercegovinu.
Jeli ili nije
Odgovori mi
Kad je prije dvije godine otvarao neki pilicarnik u Grudama Stipe Mesic je usao u drzavu Bosnu iHercegovinu
dali se najavio ili nije
odgovori mi
Kad je Stipe Mesic primao plaketu u Tuzli
dali se jnajavio ili nije
Odgovori mi
Ali mislim da bilo gdje su svijetu ,nijedna normalna drzava nebi imala nista protiv ako bi neko dosao i otvorio neku skolu.
Mozda u tvom, menmtalnom sklopu rijec skola ne znaci mnogo.Ali meni da.
Ovamo gdje sada zivim ,skola terena za sport ,bazena,ima na svakom coscku,prave ih,drzava ,donatori,crkve,nonprofit organizacije,svi,covjece,u Tampi imas jedno dio grada u kojem imas 20 terena za nogomet,svaki teren ima podlogu bolju nego stadion Kosevo.Nijedno dijete ne ide u skolu udaljeniju vise od par milja.
Ima i crkava ima i dzamija.Ali skola ,covjece savaka area najmanje 15 skola sto osnovnih sto srednjih u area Tampa imas 20-30 Universiteta.
EDUKACIJA a ne zakeranje ko je napravio.Ta skola ma kako se zvala radit ce po zakonu o skolstvu drzave Bosne i Hercegovine ,nece Srbije.
E u tom je poenta.
A ti malo razmisli.
Ta škola neće raditi po zakonu o školstvu države Bosne i Hercegovine. Razmisli malo.
Nego.Kine mozda?
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#178 Re: Škola simboličnog imena!

Post by zavrzlama »

nema mrznje u mom postu,samo gole cinjenice koje se ne uklapaju u tvoju koncepciju ,pa ti onda sam imputiras sagovorniku da nekog mrzi..tebi je mrznja prema srbima ako neko kritikuje olos u srpskom narodu,jer rezultati tog olosa se nekako svidjaju tvojoj viziji BIH...nece moci ove noci gosn'n salonac...za tebe je mrznja nazivanja stvari i dogadjaja pravim imenom..znam dosad ste naucili da samo vi(velikosrbi) govorite u tudje ime i samo se vase pika i istorija pise onako kakao vama godi...sad i drugi su se oslobodili jarma veliksrpstva i ne mozete im usta zatvoriti i sprijeciti da pisu ..citaj i gutaj knedle ;-) ...odbranili smo se agresora zato i pisemo a umalo da nas sve Bosance i Hercegovce pobijete, pa vam ne bi imao ko jebavat koncepciju..eto ja se bas nasao da vam naturam na nos ...
Last edited by zavrzlama on 11/09/2009 17:49, edited 1 time in total.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#179 Re: Škola simboličnog imena!

Post by dallton »

Neleboy wrote:Drzava iliti bolje receno pokusaj drzave zvan Bosna i Hercegovina je od samog nastanka do dana danasnjeg bila drzava u kojoj su Srbi bili konstitutivan narod. Dobro je poznato ko ste vi i sta ste… Vi koji ste produkt turske kulture. I necete nam vi diktirati kako cemo svoje skole zvati jel vam jasno… vi davajte imena vasim skolama po kome god hocete… trgove, ulice i dzamije vec zovete po TURSKIM siledzijama koji su i vase i nase pretke nabijali na kolac, klali i mucili. Vi slavite okupatore i ubice. Sarajevo ima dzamiju posvecenu sultanu Mehmedu II… Verovatno mu je zasluga sto je ubio Stefana Tomasevica poslednjeg vladara Bosne… oni koji su razarali Bosnu sada imaju kod vas trgove i ulice i dzamije… i vi se predstavljate ko cuvari Bosne… neka vam je Bog u pomoci..
odakle ti bubnu? necemo vam mi nista odredjivati tu si u pravu - al iz razloga jer vas nece biti, demografija ubija :D
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#180 Re: Škola simboličnog imena!

Post by essex »

Neleboy wrote:Drzava iliti bolje receno pokusaj drzave zvan Bosna i Hercegovina je od samog nastanka do dana danasnjeg bila drzava u kojoj su Srbi bili konstitutivan narod. Dobro je poznato ko ste vi i sta ste… Vi koji ste produkt turske kulture. I necete nam vi diktirati kako cemo svoje skole zvati jel vam jasno… vi davajte imena vasim skolama po kome god hocete… trgove, ulice i dzamije vec zovete po TURSKIM siledzijama koji su i vase i nase pretke nabijali na kolac, klali i mucili. Vi slavite okupatore i ubice. Sarajevo ima dzamiju posvecenu sultanu Mehmedu II… Verovatno mu je zasluga sto je ubio Stefana Tomasevica poslednjeg vladara Bosne… oni koji su razarali Bosnu sada imaju kod vas trgove i ulice i dzamije… i vi se predstavljate ko cuvari Bosne… neka vam je Bog u pomoci..
tomasevic je sam sebi presudio kada se oslonio na papu i lazna obecanja kojemu je jedino bio cilj da se rjesi bogumila iz bosne...to pitanje je bilo rjeseno pa je s njime i rijesena sudbina tomasevica jer je protjeran jedan od glavnih faktora odbrane bosne i zbog toga je on sam sebi skinuo glavu...a ono boldano je cini mi se vrijedjanje na nacionalnim osnovama i to za sada i jos neznamo do kada ima samo reis ceric pravo da kaze i ostane nekaznjen...srbi su vazda bili jednak narod svima ostalima u bosni, ali su na zalost velikosrpskom ideologijom uvceni u "uber" fasisticku klasu koja danas drzi oteti vilajet. negiranje velikosrpskog programa nikada nije bilo negiranje srpskog naroda nego samo spustanje "ubera" ili njihovo brisanje sa prostora R BiH koja nikada nije ni bila "pokusaj" nego ostvareni i priznati cilj zajednistva...
User avatar
los merengues
Posts: 407
Joined: 13/12/2008 18:01
Location: Na obroncima brda Radogost sjeverozapadno od sela Radonići

#181 Re: Škola simboličnog imena!

Post by los merengues »

To je to
Image

Izvor:Dnevni avaz
User avatar
los merengues
Posts: 407
Joined: 13/12/2008 18:01
Location: Na obroncima brda Radogost sjeverozapadno od sela Radonići

#182 Re: Škola simboličnog imena!

Post by los merengues »

Kod nas je izgleda sve normalno :-) :-) :-) :-) :-)
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#183 Re: Škola simboličnog imena!

Post by Geronimo81 »

essex wrote:
Neleboy wrote:Drzava iliti bolje receno pokusaj drzave zvan Bosna i Hercegovina je od samog nastanka do dana danasnjeg bila drzava u kojoj su Srbi bili konstitutivan narod. Dobro je poznato ko ste vi i sta ste… Vi koji ste produkt turske kulture. I necete nam vi diktirati kako cemo svoje skole zvati jel vam jasno… vi davajte imena vasim skolama po kome god hocete… trgove, ulice i dzamije vec zovete po TURSKIM siledzijama koji su i vase i nase pretke nabijali na kolac, klali i mucili. Vi slavite okupatore i ubice. Sarajevo ima dzamiju posvecenu sultanu Mehmedu II… Verovatno mu je zasluga sto je ubio Stefana Tomasevica poslednjeg vladara Bosne… oni koji su razarali Bosnu sada imaju kod vas trgove i ulice i dzamije… i vi se predstavljate ko cuvari Bosne… neka vam je Bog u pomoci..
tomasevic je sam sebi presudio kada se oslonio na papu i lazna obecanja kojemu je jedino bio cilj da se rjesi bogumila iz bosne...to pitanje je bilo rjeseno pa je s njime i rijesena sudbina tomasevica jer je protjeran jedan od glavnih faktora odbrane bosne i zbog toga je on sam sebi skinuo glavu...a ono boldano je cini mi se vrijedjanje na nacionalnim osnovama i to za sada i jos neznamo do kada ima samo reis ceric pravo da kaze i ostane nekaznjen...srbi su vazda bili jednak narod svima ostalima u bosni, ali su na zalost velikosrpskom ideologijom uvceni u "uber" fasisticku klasu koja danas drzi oteti vilajet. negiranje velikosrpskog programa nikada nije bilo negiranje srpskog naroda nego samo spustanje "ubera" ili njihovo brisanje sa prostora R BiH koja nikada nije ni bila "pokusaj" nego ostvareni i priznati cilj zajednistva...
Koji ti gluposti valjas :):):):) razocara me bolan kakvi bogumili .Odkada bogumili krizeve stuju,evanđela i svece :)
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#184 Re: Škola simboličnog imena!

Post by Geronimo81 »

los merengues wrote:To je to
Image

Izvor:Dnevni avaz
HAHHAHAHAHAH za 10 joj sto se nasmijah hahahahahah
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#185 Re: Škola simboličnog imena!

Post by MokeQc »

Neleboy wrote:Drzava iliti bolje receno pokusaj drzave zvan Bosna i Hercegovina je od samog nastanka do dana danasnjeg bila drzava u kojoj su Srbi bili konstitutivan narod. Dobro je poznato ko ste vi i sta ste… Vi koji ste produkt turske kulture. I necete nam vi diktirati kako cemo svoje skole zvati jel vam jasno… vi davajte imena vasim skolama po kome god hocete… trgove, ulice i dzamije vec zovete po TURSKIM siledzijama koji su i vase i nase pretke nabijali na kolac, klali i mucili. Vi slavite okupatore i ubice. Sarajevo ima dzamiju posvecenu sultanu Mehmedu II… Verovatno mu je zasluga sto je ubio Stefana Tomasevica poslednjeg vladara Bosne… oni koji su razarali Bosnu sada imaju kod vas trgove i ulice i dzamije… i vi se predstavljate ko cuvari Bosne… neka vam je Bog u pomoci..
Ozbiljno te pitam, statistike radi, koliko je tebi godina ?
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#186 Re: Škola simboličnog imena!

Post by Bosnolog »

FloridaBoy wrote:
zavrzlama wrote:Dolazak Tadica na Pale i otvaranje skole pod nazivom"srbija" je za mnoge cin kojim se zapisava teritroija rs-a i kao neka potpora velikosrbima u BIH..po meni je u pitanju nesto sasvim drugo i nesto daleko opasnije ne po BIH nego po srbiju..o cemu se radi..Tadicev dolazak u BIH je znak da su u srbiji u usponu radikalne snage i Tadicev dolazak je ustvari znak slabosti gdje veliki demokrata Tadic da bi ostao na vlasti(da bi ga SANU drzao umjesto Nikolica) krece putem drumskog razbojnika u Bosanske gudure(Pale) da otvara seosku skolu u duhu predhodnika koji su obilazili linije opsade Sarajeva ne tako davno..Tadiceva posjeta je argument da srbija klizi ponovo u ideologiju 90-tih(i dosad je bila ali salonski zamotana) i sad se to i ne krije...veliki su provukli srbiji i Tadicu kroz usi da zaborave na Kosovo i sad brze bolje daj da se sta usecari u BIH...ja sam davno rekao da je veliksrpski stab iz Beograda davno prebacen u Banja Luku i da se sva veliksrpska politika i strategija se bazira na pokusaju destabilizacije BIH, nebi li se prisilila MZ da pocne razmisljati o podjeli BIH...zar Tadic od toliko svjetskih centara moci,svjetskih kulturnih,spostskih i politickih manifestacija bas izabra da dodje nenajvljen u mali ausvic da otvori skolu simbolicnog naziva,zar se dotle doslo dragi Borise da se rejting brani otvaranjem skole u mjestu gdje su stolovali najveci zlocinci i mjestu odakle se komandovalo ubijanjem BIH i mjestu odakle je nanesena i najveca sramota srbima kao narodu...zanci srbiji je ostao jos mali ausvic za lijecenje frustracija zbog izgubljenih ratova i kao moneta da se dobiju izbori u srbiji ,gdje Tadic pokusava da bude veci cetnik i velikosrbin od grobra Nikolica, da bi se ulizao SPC i SANU kao polugama koje vedre i oblace srbijom..pa Tadicu sretan ti prelazak iz salonca u pravog cetnika ,a za svoju inaguraciju nisi mogao izabrati bolje mjesto,drzavu i ekipu oko sebe...sve je isto, u srbiji je i dalje najunosniji i za zivot i licnu bezbjednost najbolje zanimanje biti cetnik...
Post vrijedan najvecih fasista.Ogoljeno do kraja.Mrznja na sve sto je srpsko,tako je zavrzlama,sa koljena na koljeno.
Kretenski nema sta.Dosao predsjednik jedne susjedne drzave da otvori skolu,hej skolu zavrzlamo.SKOLU ne skolu za cetnike,nego skolu za edukaciju narednih generacija.
Kad tvoj efendija u Sarajevu otvara vrtice samo za djecu muslimanske vjere.tebi to "godra",kad Mesic predsjednik druge drzave udje bez poziva Hareta u Tuzlu da primi nekakvu plaketu,tebi to godra,kad ratni zlocinac Glavas ujase u Bosnu ,tebi to godra,ali kad se jedan srbin drzne da udje u "tvoju fildzan drzavu".A ti onda ospes.
Zavrzlamo.
Drzava Bosna i Hercegovina je i drzava Srba i netreba jedan srbin Dodik pitat Hareta Silajdzica da mu gost u kucu udje.
Hej
Pa zato i nece da zive sa vama ,jel ti sada jasno.Nece se ostvariti Cericeva da Bosnjaci vladaju na cijeloj teritoriji Bosne.
Mrznja tjera srbe od Bosnjaka,mrznja je i rasurit ovu drzavu.
VRATI SE NA ANDRICA AKO SI ZABORAVIO,STA JE PISAC HOTIO RECI

Treba razgovarati o nacinu povatka povjerenje medu BH narodima i gradanima. Da li je to mogiuce nakon svega ucinjenog prema BiH i onog sto se i danas cini istoj i gdje je problem i ko su izvori svih problema i ko stoji iza istih?

Ne mozemo u buducnost dok ne rascistimo sa prosloscu,jer je proslost i sadasnjost posljedica zla koje se zeli pomesti u zaborav i nastaviti zivjeti sa posljedicama genocidno hegemonisticke ideologije o kojoj bi da se zaboravi i nr zele da se iznose nepobitne cinjenice posljedica svih danasnjih problema , jer toboze uznemiruje ljubitelje i cuvare djela SANU ideologa.

Isto zlo SANU deologije sve godine nakon rata radi na disoluciji BiH ,samo sto ne mogu slati genocidne horde u pljackarsko agresivne pohode vec to rade mnogo perfidnije kroz institucije sistema ,opstrukcije blokade i podrske destruktivno kriminalnim antidrzavnim snagama iza koje stoji Srbija sve godine, frustrirana gubitkom Kosova i izgubljenim ratovima 90 tih godina.

Da bi imali buducnost za nju se trebamo i moramo boriti svim sredstvima i metodama,sada politicki promotivno,radno edukacijski i obrazovno vaspitno a ovaj forum je jedan od nacina borbe za BiH iznosenjem cinjenica i suceljavanjem misljenja , stavova i analiza dokaza iz nedavne proslosti kao i svega sto se desava ovih dana pa i ovaj posljednji dogadaj.

Za buducnost i opstanak BiH moramo se boriti do kraja uz pomoc nasih prijatelja i saveznika u svijetu ,pravdu i slobodu nam niko nece pokloniti.Sukob dobra i zla u BIH dalje traje kao i regionu,koje ce pobjediti ne sumnjam u ishod pravde iako je cesto spora ipak ce preovladati kad tad.
Zbog onih koji su dali svoje zivote braneci BiH i odbranu prava na Bioloski opstanak i odbranu neovisne i medunarodno priznate BiH kao i za sve nevine zrtve zla i zbog buducnosti nasih i buducih generacija ovo zlo ne smije ostvariti svoje bolesne nakane ma kakva cijena odbrane bila, jer mi jednostavno nemamo izbora.


Provokativno otvaranje skole na Palama u brlogu genocidnog zla,upada naoruzane predhodnice neprijateljske zemlje Srbije to jest ignorisanja suveriniteta nase drzave uz folklor koji je pratio i cinizma imena skole je samo je jos jedan razlog da se otvore oci svima pa i onim naivnim i uspavanima da nam slijede turbolentna vremena mnogo brze nego sto mnogi misle .Casa zvana BIH je sve punija.Srbija u svojoj nakani rusenja BiH nece stati i promjeniti svoje planove niti ce biti napretka dok se posljedice i rezultati te iste politike 90 tih ne poniste ili vojno poraze .Licno ne vidim nikakve nade razuma i pokajanja zbog svega sto je uradzeno u BiH od strane istih SANU mentora koji su danas samo promjenili izvrsioce iste ideologije dok je cilj ostao isti.

Njemacki Nacizam i Holkaoust su vojno porazeni u WWII uz milionske zrtve i ogromna materijalan razaranja ali je pravda na kraju zadovoljena .SANU genocidni Srbizam je samo stavljen u karantin NATO-vim avio udarima ali nazalost nije porazen i on ce se vratiti ponovo cekajuci povoljnijie okolnosti u rasporedu snaga svijetu a posebno Evropi.Srbija je izolovana i karantirinana kao i njen genocidni projekat .Deyton je bio samo pokusaj da se tim mirovnim sporazumom pokusa zaustaviti nepotrebni ljudski gubici i materijalna razaranja.Sve ove godine nakon Deytona smo svjedoci opstrukcija BiH jer je velikosrbima trebala pauza i Deyton kako bi ih spasio od potpunog vojnog i moralnog poraza .Ovo sto smo imali nakon svega je nastavka iste ideologije samo u drugoj formi ciji smo svakodnevni svjedoci.

Pitanje je vremana kada ce MZ dozvoliti da se zauvijek porazi karantininani SANU velikosrpski projekat u BiH jer jednostavno nemamo drugu alternativu.
Sva demokratska sredstva i metode si iscrpljene kroz ranije smejene u genocitetu,onih koji su bili eksremni i antidrzavno nastorjeni kocnicari BiH.Dans je MZ shvatila nakon svih postedejtonskih godina i milijardi ulozenog novca da se sa zlom SANU ideologa ne moze demokratski rjesavati buducnost BiH.

Frustracija izgubljenim ratovima i gubitak Kosova je hrana kojom se hrani velikosrbizam kao i ucjene ignorisanja medunarodnih obaveza iste daje laznu nadi Srbiji da ce dobiti dio BiH u zamjenu za gubitke propale ideologije zla. :roll:
User avatar
essex
Posts: 1745
Joined: 02/04/2008 12:19
Location: ...ovo malo duše...
Contact:

#187 Re: Škola simboličnog imena!

Post by essex »

Geronimo81 wrote:Koji ti gluposti valjas :):):):) razocara me bolan kakvi bogumili .Odkada bogumili krizeve stuju,evanđela i svece :)
sta ti nije jasno po pitanju bogumila?
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#188 Re: Škola simboličnog imena!

Post by zavrzlama »

Bosnolog wrote:
FloridaBoy wrote:
zavrzlama wrote:Dolazak Tadica na Pale i otvaranje skole pod nazivom"srbija" je za mnoge cin kojim se zapisava teritroija rs-a i kao neka potpora velikosrbima u BIH..po meni je u pitanju nesto sasvim drugo i nesto daleko opasnije ne po BIH nego po srbiju..o cemu se radi..Tadicev dolazak u BIH je znak da su u srbiji u usponu radikalne snage i Tadicev dolazak je ustvari znak slabosti gdje veliki demokrata Tadic da bi ostao na vlasti(da bi ga SANU drzao umjesto Nikolica) krece putem drumskog razbojnika u Bosanske gudure(Pale) da otvara seosku skolu u duhu predhodnika koji su obilazili linije opsade Sarajeva ne tako davno..Tadiceva posjeta je argument da srbija klizi ponovo u ideologiju 90-tih(i dosad je bila ali salonski zamotana) i sad se to i ne krije...veliki su provukli srbiji i Tadicu kroz usi da zaborave na Kosovo i sad brze bolje daj da se sta usecari u BIH...ja sam davno rekao da je veliksrpski stab iz Beograda davno prebacen u Banja Luku i da se sva veliksrpska politika i strategija se bazira na pokusaju destabilizacije BIH, nebi li se prisilila MZ da pocne razmisljati o podjeli BIH...zar Tadic od toliko svjetskih centara moci,svjetskih kulturnih,spostskih i politickih manifestacija bas izabra da dodje nenajvljen u mali ausvic da otvori skolu simbolicnog naziva,zar se dotle doslo dragi Borise da se rejting brani otvaranjem skole u mjestu gdje su stolovali najveci zlocinci i mjestu odakle se komandovalo ubijanjem BIH i mjestu odakle je nanesena i najveca sramota srbima kao narodu...zanci srbiji je ostao jos mali ausvic za lijecenje frustracija zbog izgubljenih ratova i kao moneta da se dobiju izbori u srbiji ,gdje Tadic pokusava da bude veci cetnik i velikosrbin od grobra Nikolica, da bi se ulizao SPC i SANU kao polugama koje vedre i oblace srbijom..pa Tadicu sretan ti prelazak iz salonca u pravog cetnika ,a za svoju inaguraciju nisi mogao izabrati bolje mjesto,drzavu i ekipu oko sebe...sve je isto, u srbiji je i dalje najunosniji i za zivot i licnu bezbjednost najbolje zanimanje biti cetnik...
Post vrijedan najvecih fasista.Ogoljeno do kraja.Mrznja na sve sto je srpsko,tako je zavrzlama,sa koljena na koljeno.
Kretenski nema sta.Dosao predsjednik jedne susjedne drzave da otvori skolu,hej skolu zavrzlamo.SKOLU ne skolu za cetnike,nego skolu za edukaciju narednih generacija.
Kad tvoj efendija u Sarajevu otvara vrtice samo za djecu muslimanske vjere.tebi to "godra",kad Mesic predsjednik druge drzave udje bez poziva Hareta u Tuzlu da primi nekakvu plaketu,tebi to godra,kad ratni zlocinac Glavas ujase u Bosnu ,tebi to godra,ali kad se jedan srbin drzne da udje u "tvoju fildzan drzavu".A ti onda ospes.
Zavrzlamo.
Drzava Bosna i Hercegovina je i drzava Srba i netreba jedan srbin Dodik pitat Hareta Silajdzica da mu gost u kucu udje.
Hej
Pa zato i nece da zive sa vama ,jel ti sada jasno.Nece se ostvariti Cericeva da Bosnjaci vladaju na cijeloj teritoriji Bosne.
Mrznja tjera srbe od Bosnjaka,mrznja je i rasurit ovu drzavu.
VRATI SE NA ANDRICA AKO SI ZABORAVIO,STA JE PISAC HOTIO RECI

Treba razgovarati o nacinu povatka povjerenje medu BH narodima i gradanima. Da li je to mogiuce nakon svega ucinjenog prema BiH i onog sto se i danas cini istoj i gdje je problem i ko su izvori svih problema i ko stoji iza istih?

Ne mozemo u buducnost dok ne rascistimo sa prosloscu,jer je proslost i sadasnjost posljedica zla koje se zeli pomesti u zaborav i nastaviti zivjeti sa posljedicama genocidno hegemonisticke ideologije o kojoj bi da se zaboravi i nr zele da se iznose nepobitne cinjenice posljedica svih danasnjih problema , jer toboze uznemiruje ljubitelje i cuvare djela SANU ideologa.

Isto zlo SANU deologije sve godine nakon rata radi na disoluciji BiH ,samo sto ne mogu slati genocidne horde u pljackarsko agresivne pohode vec to rade mnogo perfidnije kroz institucije sistema ,opstrukcije blokade i podrske destruktivno kriminalnim antidrzavnim snagama iza koje stoji Srbija sve godine, frustrirana gubitkom Kosova i izgubljenim ratovima 90 tih godina.

Da bi imali buducnost za nju se trebamo i moramo boriti svim sredstvima i metodama,sada politicki promotivno,radno edukacijski i obrazovno vaspitno a ovaj forum je jedan od nacina borbe za BiH iznosenjem cinjenica i suceljavanjem misljenja , stavova i analiza dokaza iz nedavne proslosti kao i svega sto se desava ovih dana pa i ovaj posljednji dogadaj.

Za buducnost i opstanak BiH moramo se boriti do kraja uz pomoc nasih prijatelja i saveznika u svijetu ,pravdu i slobodu nam niko nece pokloniti.Sukob dobra i zla u BIH dalje traje kao i regionu,koje ce pobjediti ne sumnjam u ishod pravde iako je cesto spora ipak ce preovladati kad tad.
Zbog onih koji su dali svoje zivote braneci BiH i odbranu prava na Bioloski opstanak i odbranu neovisne i medunarodno priznate BiH kao i za sve nevine zrtve zla i zbog buducnosti nasih i buducih generacija ovo zlo ne smije ostvariti svoje bolesne nakane ma kakva cijena odbrane bila, jer mi jednostavno nemamo izbora.


Provokativno otvaranje skole na Palama u brlogu genocidnog zla,upada naoruzane predhodnice neprijateljske zemlje Srbije to jest ignorisanja suveriniteta nase drzave uz folklor koji je pratio i cinizma imena skole je samo je jos jedan razlog da se otvore oci svima pa i onim naivnim i uspavanima da nam slijede turbolentna vremena mnogo brze nego sto mnogi misle .Casa zvana BIH je sve punija.Srbija u svojoj nakani rusenja BiH nece stati i promjeniti svoje planove niti ce biti napretka dok se posljedice i rezultati te iste politike 90 tih ne poniste ili vojno poraze .Licno ne vidim nikakve nade razuma i pokajanja zbog svega sto je uradzeno u BiH od strane istih SANU mentora koji su danas samo promjenili izvrsioce iste ideologije dok je cilj ostao isti.

Njemacki Nacizam i Holkaoust su vojno porazeni u WWII uz milionske zrtve i ogromna materijalan razaranja ali je pravda na kraju zadovoljena .SANU genocidni Srbizam je samo stavljen u karantin NATO-vim avio udarima ali nazalost nije porazen i on ce se vratiti ponovo cekajuci povoljnijie okolnosti u rasporedu snaga svijetu a posebno Evropi.Srbija je izolovana i karantirinana kao i njen genocidni projekat .Deyton je bio samo pokusaj da se tim mirovnim sporazumom pokusa zaustaviti nepotrebni ljudski gubici i materijalna razaranja.Sve ove godine nakon Deytona smo svjedoci opstrukcija BiH jer je velikosrbima trebala pauza i Deyton kako bi ih spasio od potpunog vojnog i moralnog poraza .Ovo sto smo imali nakon svega je nastavka iste ideologije samo u drugoj formi ciji smo svakodnevni svjedoci.

Pitanje je vremana kada ce MZ dozvoliti da se zauvijek porazi karantininani SANU velikosrpski projekat u BiH jer jednostavno nemamo drugu alternativu.
Sva demokratska sredstva i metode si iscrpljene kroz ranije smejene u genocitetu,onih koji su bili eksremni i antidrzavno nastorjeni kocnicari BiH.Dans je MZ shvatila nakon svih postedejtonskih godina i milijardi ulozenog novca da se sa zlom SANU ideologa ne moze demokratski rjesavati buducnost BiH.

Frustracija izgubljenim ratovima i gubitak Kosova je hrana kojom se hrani velikosrbizam kao i ucjene ignorisanja medunarodnih obaveza iste daje laznu nadi Srbiji da ce dobiti dio BiH u zamjenu za gubitke propale ideologije zla. :roll:
bravo @bosnolog :thumbup:

zna vecina srba sta su namjere nihovog vjerskog i politickog rukovodstva,a to je guranje srba u konfrontaciju sa svima u BIH do posljednjeg srbina,sve u nadi da izdejstvuju podjelu BIH i pripajanje srbiji...samo ima jedan problem...nema vojne sile i ljudstva za tako sto...pa se salonci razbacali na sve strane da pokusaju da uvjere probosanske snage,kako je BIH mrtva,kako je podjela najbolje rjesenje i kako nema zivota u BIH izmedju tri naroda...valja ratovat za podjelu BIH i stisnut loptice medju nogama..jednom se pokusalo i fasung...sad se preslo na frustracije
;-)
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#189 Re: Škola simboličnog imena!

Post by dallton »

MokeQc wrote:
Neleboy wrote:Drzava iliti bolje receno pokusaj drzave zvan Bosna i Hercegovina je od samog nastanka do dana danasnjeg bila drzava u kojoj su Srbi bili konstitutivan narod. Dobro je poznato ko ste vi i sta ste… Vi koji ste produkt turske kulture. I necete nam vi diktirati kako cemo svoje skole zvati jel vam jasno… vi davajte imena vasim skolama po kome god hocete… trgove, ulice i dzamije vec zovete po TURSKIM siledzijama koji su i vase i nase pretke nabijali na kolac, klali i mucili. Vi slavite okupatore i ubice. Sarajevo ima dzamiju posvecenu sultanu Mehmedu II… Verovatno mu je zasluga sto je ubio Stefana Tomasevica poslednjeg vladara Bosne… oni koji su razarali Bosnu sada imaju kod vas trgove i ulice i dzamije… i vi se predstavljate ko cuvari Bosne… neka vam je Bog u pomoci..
Ozbiljno te pitam, statistike radi, koliko je tebi godina ?
negdje u rasponu od vrlo mlad do nedozreo do neiskusan, samo to treba kvantificirati
FloridaBoy
Posts: 18
Joined: 05/09/2009 06:04

#190 Re: Škola simboličnog imena!

Post by FloridaBoy »

Predsjedništvo BiH jednoglasno je zaključilo da je predsjednik Srbije Boris Tadić dobrodošao u bilo koji dio BiH, te da treba smiriti tenzije koje su nastale povodom njegove posjete Palama, izjavio je danas predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Preneseno iz "Slobodna Bosna"


E drugari moji hajmo se sada vratiti na pitanje iz pocetka posta
DZAMIJA vs SKOLA
Sta za vas kao gradjanina Bosne i Hercegovine vise raduje vidjeti
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#191 Re: Škola simboličnog imena!

Post by KREMEN »

Andrej4MRN7H wrote:FloridaBoy,ovaj nenajavljeni dolazak Tadica predsjednika susjedne drzave koja je radila svakako da drzave BiH ne bude,(niti bosanskih muslimana u njoj)vrsila agresiju na istu,pa jos i na tom mjestu su u ratu dolazili razni politicari iz Srbije,razni popovi opet iz Srbije,koji su zla podupjerali i osvjescivali,kadili kandilima,pa odatle su sva moguca zla vrsena na BiH i na Sarajevo,...i sad zamisli na to isto mjesto dolazi jedan od tih koji je vrlo vazan cimbenik u Srbiji da osvjescuje skolu pod nazivom "Srbija",ovo je provokacija Srbije,Tadic ce slijedeci put,sto je i za ocekivati, da udje opet u BiH i prisustvuje otvaranju kasarne na Sokocu pod nazivom "Kasarna Draze Mihajlovica" ili Radovana Karadzica.
Tadic je cetnicic obicni, neprijatelj BiH,kao sto mu je i otac bio, i jos on zivi kao i ti Florida boy u vremenu Kosovske bitke sa Turcima.
Da bi bolje razumio stvari klatno prebaci na drugu stranu i zamisli da sada Komsic ide u na primjer Nis nenajavljeno i otvara skolu pod nazivom Hrvatska,na granicu posalje dvadesetak do zuba naoruzanih bosanskih policajaca i proseta se ko hadzija tamo po Srbiji.
Pitam te da li bi Srbija uopste dozvolila takav scenario,koji je eto u BiH ucinjen? :D
Cuj, Komsic da otvara skolu u Srbiji i jos pod nazivom Hrvatska :? Kako kad nije Hrvat, svasta...
User avatar
Andrej4MRN7H
Posts: 327
Joined: 02/06/2009 18:08
Location: Brüssel
Contact:

#192 Re: Škola simboličnog imena!

Post by Andrej4MRN7H »

Neleboy,Kremenko,Floridaboy,dragi momci,
Ja sam vam samo naveo jedan obican primjer kako bi trebao da se vlada predsjednik susjedne drzave,i da bi to izgledalo dobrosusjedski,zasto Tadic nije na primjer finansirao otvaranje skole u Srebrenici s nazivom "Djeci zrtvama Srebrenice" ..tako otprilike..
ali vraga,on je to uradio bas s ciljem provokacije,drugacije se to ne moze ni shvatiti..Uzalud vam je ta prica kako je on ucinio nesto pozitivno za BiH i njene narode.
Ovo sto mi neko od vas pomenu Cerica,valjda je Ceric u rangu Pavla Patrijaha,i Pavle je dolazio i dolazi kad hoce u BiH,i u ratu je Radovana moralno hrabrio da istraje na unistenju drugih religija u BiH,ovaj Ceric cini mi se da to nije cinio,..mislim na ubice i krvoloke da je podrzavao i osvjescivao.
Ja nemam religiju pa o njima i religiji ne volim ni da pricam.Ovo za Glavasa sto mi pises,pa nije on jedini koji je usao ilegalno u BiH,znate li uopste ko cuva nasu granicu BiH? Cuvaju je isti oni koji su je rusili i normalno je da kriminalcci mogu da je prelaze tamo amo kad im se kita digne.Znate da su ubice i ratni zlocinci nad ostalima,iz BiH, heroji tamo u Srbiji i zasticeni su ko sveci? Sve vi to znate vjerujem,i to zasto na primjer Tadic ako je dobronamjeran susjednoj drzavi,zasto ne isporuci Mladica i ostale...???
A on dolazi tu u leglo fasizma na Pale i otvara skolu "Srbija"..budite Bog sa vama,jeli to uopste prijateljski!?


Procitajte zato poruke Bosnologa,Zavrzlame,Dalltona i tu nadjite razloge ovakvih reakcija puka na forumu! :-)
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#193 Re: Škola simboličnog imena!

Post by KREMEN »

Andrej4MRN7H wrote:Neleboy,Kremenko,Floridaboy,dragi momci,
Ja sam vam samo naveo jedan obican primjer kako bi trebao da se vlada predsjednik susjedne drzave,i da bi to izgledalo dobrosusjedski,zasto Tadic nije na primjer finansirao otvaranje skole u Srebrenici s nazivom "Djeci zrtvama Srebrenice" ..tako otprilike..
ali vraga,on je to uradio bas s ciljem provokacije,drugacije se to ne moze ni shvatiti..Uzalud vam je ta prica kako je on ucinio nesto pozitivno za BiH i njene narode.
Ovo sto mi neko od vas pomenu Cerica,valjda je Ceric u rangu Pavla Patrijaha,i Pavle je dolazio i dolazi kad hoce u BiH,i u ratu je Radovana moralno hrabrio da istraje na unistenju drugih religija u BiH,ovaj Ceric cini mi se da to nije cinio,..mislim na ubice i krvoloke da je podrzavao i osvjescivao.
Ja nemam religiju pa o njima i religiji ne volim ni da pricam.Ovo za Glavasa sto mi pises,pa nije on jedini koji je usao ilegalno u BiH,znate li uopste ko cuva nasu granicu BiH? Cuvaju je isti oni koji su je rusili i normalno je da kriminalcci mogu da je prelaze tamo amo kad im se kita digne.Znate da su ubice i ratni zlocinci nad ostalima,iz BiH, heroji tamo u Srbiji i zasticeni su ko sveci? Sve vi to znate vjerujem,i to zasto na primjer Tadic ako je dobronamjeran susjednoj drzavi,zasto ne isporuci Mladica i ostale...???
A on dolazi tu u leglo fasizma na Pale i otvara skolu "Srbija"..budite Bog sa vama,jeli to uopste prijateljski!?


Procitajte zato poruke Bosnologa,Zavrzlame,Dalltona i tu nadjite razloge ovakvih reakcija puka na forumu! :-)
Ma znam ja zasto je on nju otvorio, vec sam ja tebe zbog neceg drugog citirao, ali nema veze, najlakse se lud praviti..
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#194 Re: Škola simboličnog imena!

Post by osa »

ima i opriječnih informacija o ulasku tadićeve pratnje u bih.


Komšić svjesno obmanuo javnost o ulasku Tadićeve pratnje u BiH

SARAJEVO - Granična policija BiH obaviještena je pravovremeno, 7. rujna, aktom Ministarstva vanjskih poslova BiH o posjeti predsjednika Republike Srbije Borisa Tadića, priopćeno je danas.


Priopćenje je izdano radi, kako se navodi, objektivnog i istinitog informiranja javnosti, a u vezi s izjavom predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića u kojoj navodi da je "grupa naoružanih pripadnika sigurnosnih agencija Srbije ušla na teritorij BiH bez odobrenja nadležnih institucija, čime se otvara pitanje odgovornosti Granične policije BiH koja je to dozvolila".


Aktom MVPBiH, u čijem prilogu se nalazila nota Veleposlanstva Republike Srbije, Granična policija BiH zamoljena je da osigura privremene dozvole za nošenje oružja naoružanim pripadnicima osiguranja predsjednika Tadića, nakon čega im je Jedinica granične policije Aerodrom Sarajevo izdala četiri odobrenja za unošenje službenog oružja.



Granična policija BiH je predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića obavijestila o primitku akta MVP-a i note Veleposlanstva Republike Srbije i o izdavanju dozvola za unošenje oružja pripadnicima osiguranja iz pratnje predsjednika Srbije, objašnjeno je u priopćenju.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#195 Re: Škola simboličnog imena!

Post by kiky »

da li tadić & hajduci smiju na kosovo s oružjem ....
normalno da nesmiju ni bez oružja a kamoli s oružjem pa taj bijes iskaljuju pljujuči po bosni ...
pitam se ... da li će posjetiti i knin s oružjem i tamo napraviti školu pod istim imenom za povratnike u hrvatsku ...
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#196 Re: Škola simboličnog imena!

Post by popajic »

@florida boy
Komsic je ekao i ovo:
Sa predsjednikom Tadićem nemam nikakve lične nesuglasice. Naprotiv, naš odnos je sasvim korektan, ljudski, normalan. Ali, kada je riječ o političkih pitanja, nema pardona nikome", kaže Komšić.
Sto se ovog tice:
E drugari moji hajmo se sada vratiti na pitanje iz pocetka posta
Sta za vas kao gradjanina Bosne i Hercegovine vise raduje vidjeti
DZAMIJA vs SKOLA
Pokazi malo dobre volje pa preformulisi pitanje na :
Sta je ovoj drzavi potrebnije- jos vise dzamija i crkava ili skole ?

(Jer ovo do sad nije ni D od diskusije na tvoju temu.Samo obostrani izlivi netrpeljivosti.)
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#197 Re: Škola simboličnog imena!

Post by addem »

Florida boy ponosno iznosi kako Srbija gradi skolu a Turci grade dzamije po BiH. Smetaju mu zeleni trotoari u Sarajevu i broj dzamija. Da opet ponovim posto vidim da se cinjenice totalno ignorisu.

1. Srbija nije izgradila skolu na Palama, sve sto je do sada izgradjeno izgradila je vlada RS novcem poreskih obaveznika. Tadic je dosao samo da se slika, i obecao da ce izgraditi sportsku dvoranu u sklopu skole. Dakle Srbija nije jedne KM ulozila do sada u tu skolu.
2. Turska gradi moderni internacionalni kampus na Ilidzi vrijedan 60 miliona KM u cijem sklopu ce biti vise razlicitih fakulteta. Od tog novca bi se moglo izgraditi skoro 30 ovakvih skola kakve je izgradila vlada Milorada Dodika (sama bez Srbije). Dakle Turci ne grade samo dzamije po BiH vec i obrazovne ustanove. O velicini investicija smijesno je samo na ovom banalnom primjeru i raspravljati.
3. Zelena boja nije muslimanska. Muslimani vole svaku boju, a islamska zastava poslanika Muhammeda bila je crne boje. Zelena zastava sa polumjesecom i zvijezdom bila je i zastava Bosne i Hercegovine. (danas slicnu zastavu koristi islamska zajednica BiH).

Ovoj zemlji trebaju Skole i ogromna ulaganja u obrazovanje. Ova zemlja, tacnije porezni obaveznici ove zemlje ne grade dzamije, dzamije grade donatori (kojih hvala Bogu ima koliko hocete). Graditi dzamiju za muslimana predstavlja dobro djelo koje traje i nakon njegove smrti. Nemojte bezveze mijesati gradnju dzamija i skola jer ih ne grade iste institucije. Osim ako mozda ne mislite da Islamska zajednica ne treba poceti sama da gradi javne institucije u ovoj zemlji.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#198 Re: Škola simboličnog imena!

Post by zemomak »

Neleboy wrote:Drzava iliti bolje receno pokusaj drzave zvan Bosna i Hercegovina je od samog nastanka do dana danasnjeg bila drzava u kojoj su Srbi bili konstitutivan narod. Dobro je poznato ko ste vi i sta ste… Vi koji ste produkt turske kulture. I necete nam vi diktirati kako cemo svoje skole zvati jel vam jasno… vi davajte imena vasim skolama po kome god hocete… trgove, ulice i dzamije vec zovete po TURSKIM siledzijama koji su i vase i nase pretke nabijali na kolac, klali i mucili. Vi slavite okupatore i ubice. Sarajevo ima dzamiju posvecenu sultanu Mehmedu II… Verovatno mu je zasluga sto je ubio Stefana Tomasevica poslednjeg vladara Bosne… oni koji su razarali Bosnu sada imaju kod vas trgove i ulice i dzamije… i vi se predstavljate ko cuvari Bosne… neka vam je Bog u pomoci..
pravoslavaca u srednjovjekovnoj Bosni bilo koliko i danas pripadnika sekte Hare Krishna,dakle prakticno NIMALO.
yugoslavija
Posts: 9
Joined: 11/09/2009 23:01

#199 Re: Škola simboličnog imena!

Post by yugoslavija »

ma ljudi ovo je samo jos jedan u nizu prljavi postupak čete dodika i jos jedan dokaz nesposobnosti nase vlade,koja nije u stanju nista uraditi povodom ovog.
volio bih znati do kada ce ovaj napaceni narod da pati??
kibic
Posts: 24
Joined: 27/08/2009 16:29

#200 Re: Škola simboličnog imena!

Post by kibic »

Evo prilog za pricu o skoli i o tako omiljenoj demografiji.

Broj prvačića se rapidno smanjujeOve godine u školu upisano 10.000 manje mališana nego 2003...
11.09.2009. 13:45
Broj upisanih u prvi razred osnovnih škola u BiH rapidno se smanjuje. U FBiH je 2003., prema Zavodu za statistiku, upisano skoro 34.000 prvačića, dok je ove godine oko 24.000. Samo u Kantonu Sarajevo te godine bilo je 6.000 prvačića, a ove blizu 4.000.

Vidan pad

Vidan pad upisanih osnovaca je u Unsko-sanskom kantonu, kaže Senad Haurić, stručni savjetnik u Ministarstvu obrazovanja USK. Ove školske godine upisano je 2.825 osnovaca, dok ih je prošle godine bilo 2.917., a godinu prije toga 3.130.

Broj djece upisanih na području Tuzlanskog kantona smanjuje se iz godine u godinu, u prosjeku za 250 učenika. Ove godine u prvi razred su upisana 4.363 prvačića.

U školskoj 2009/2010. na području Bosansko-podrinjskog kantona u klupe je prvi put sjelo 211 učenika, čime je nastavljeno smanjenje. Prije četiri godine prvi razred je pohađalo 332 mališana.

Trend smanjenja je i u Zeničko-dobojskom kantonu. Ove godine, prema nepotvrđenim informacijama, upisano je 3.799 prvačića.

- U posljednjoj deceniji ostali smo bez skoro 10.000 osnovaca, to je deset velikih škola - kazao nam je Rasim Bajrić, pomoćnik ministrice obrazovanja.

Višegodišnji prosjek

U Zapadnohercegovačkom kantonu ove godine je, uz osmogodišnje, počelo i devetogodišnje školovanje. Ukupan broj upisanih zbog toga je iznad prosjeka i iznosi 1.754, jer su uključene dvije generacije.

- Ako bismo posmatrali samo osmogodišnju školu, broj učenika se smanjuje - kazao nam je pomoćnik resornog ministra Mario Mikulić.

Ove godine su u Hercegovačko-neretvanskom kantonu upisana 2.624 prvačića i to ne odstupa mnogo od višegodišnjeg prosjeka. Slično je i u Posavskom kantonu, gdje su ove godine upisana 353 nova školarca. U Livanjskom kantonu broj školaraca se iz godine u godinu lagano povećava, jer su ove godine upisana 692 prvačića, dok ih je 2006. bilo 429.

Porast u SBK

Proteklih godina primjetan je blagi porast broja upisanih učenika u prvi razred u Srednjobosanskom kantonu, kaže za "Avaz" Esminka Burek iz Ministarstva obrazovanja. Ove godine su upisana 3.682 prvačića po osmogodišnjem i devetogodišnjem sistemu.

Smanjenje u RS

Prema podacima Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, ove godine je u tom entitetu upisano 10.494 prvačića, a prošle 10.831. Broj prvačića konstantno opada iz godine u godinu, jer su 2004. bila upisana 11.862 učenika.
Post Reply