Fahrin formalni ulazak u politiku - miniSTAR nebezbednosti

Post Reply
User avatar
M.O.S-
Posts: 233
Joined: 15/09/2009 15:37

#801 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by M.O.S- »

TheWatcher wrote:
MFToonyo wrote:Kazu nam neki da za fahru glasti ce desnica, da oduzece poene sdai sbih.Ima li netko lijevi tko ce glasovati za Fahru? Ja cu glasovati za Fahruiako ne podpadam niukakvu bosnjacku desnicu.
napokon cemo vidjeti koliko imamo punoljetnih sandzaklija :lol: :lol:
smjesno al i istinito :dance:
tako ce i da bude, a ima i mashala dosta :dance: :bih:
User avatar
rado_vidjen
Posts: 1387
Joined: 26/10/2008 22:27

#802 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by rado_vidjen »

glasacu za miskovica :oops:
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#803 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by TheWatcher »

nekako mislim da je i cjenjeni reis tu upetljao prste sto me bas cudi :lol: :lol:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55596
Joined: 15/12/2008 16:53

#804 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by ultima_palabra »

bhcrow wrote:Tipicne bosnjacke reakcije na uspjeh jednog od njih: "ma znam ja njega i njegove kad nisu hljeba imali", "ma znam ja njega kad je klikera igro, ne more on valjat nikako". Zalosno je ovo citati, nije ovdje rec o "fahri", nego o nama svima. Neko je nekad negdje rekao i bezbeli zapisao da su Bosnjaci spremni sve oprostiti jedni drugome osim uspjeha. Fahrudin Radoncic je koliko ja znam uspjesan poslovan covjek, siguran sam da nije savrsen, nisam siguran ni da je pravi covjek za politike ali mu nemojmo osporavati uspjeh. Ja nisam iz Sarajeva, veze nemam ko je "fahro", s kim se druzi itd. znam onoliko okliko cujem ili rpocitam iz medija, ali kad dodjem u Sarajevo lijepo mi je vidjeti one nove zgrade koje je nas "fahro" napravio (iako one nisu ni za mene, ni za vecinu vas). Priznali mi to ili ne one zgrade su ponos poslijeratnog Sarajeva. Pa sta mislite da se u svijetu i modernim gradovima sve zgrade prave kao sklonista nezbrinutim, ili kao besplatna odmaralista za gradjane?! Normalno je da ih je pravio za sebe i svoje potrebe, tj. svoje firme. I kako uopste mislite da se dolazi do velikih para?! Tako sto se zaposlite u nekoj kancelariji i onda godinu za godinom napredujete polozaj po polozaj?! Naravno da tu mora biti laktanja, guranja, a najjaci i najsposobniji isplivaju na vrh. Ja nikad nisam cuo da je on nekoga ubio, opljackao, sirotinju ucvilio, a vi? Da je nama jos koji Fahro bilo bi i Sarajevo i BiH jos ljepse i bilo jos mnogo mnogo vise zaposlenih.
Mozda je Avaz bezveze novina i niko nas ne tjera da ga citamo, ali ne mozete reci da nemaju veliki tiraz i da su svi njihovi citaoci glupi, a mi sto ga ne kupujemo pametni. Uostalom to nije ni bitno, hajde neka neko od nas napravi bilo sta sto ce mu donijeti toliko novaca i uspjeha. Pa i u svijetu nema kakve gluposti ljudi ne prodaju, i nema sta ne izmisljaju samo da bi uspjeli.

Da se razumijemo ja nemam namjeru glasovati za "fahru", a vjerovatno ni za one druge. Javio sam se ovdje isljucivo zbog toga sto mi je zasmetalo tipicno bosnjacko, a i bosansko, omalovazavanje uspjesnih ljudi iz vlastitih redova.
Ma joj, svi nanovo registrovani, a tako mladi i naivni :roll:
Nije ubio i opljačkao, jel? A kad razgovaraju Gaši i Šaja(nad njima se zgražamo, onako deklarativno), nije baš teško pogoditi ko je "novinar" u njihovoj priči? :-)
User avatar
samo_ti
Posts: 1440
Joined: 02/12/2008 00:53
Location: Jalija Columbia

#805 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by samo_ti »

pa kada su mogli ovi supci na vlasti , a i oni prije njih ( ne zna se koji su gori ) dobijati glasove , od vecine vas i opet ce , iako su kriminalci , neznalice , nesposobnjakovici i sve to , ne znam zasto Fahro ne bi mogao sada dobiti dosta glasova , pa cak i od mene.....
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#806 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by bingov buraz »

Do podne mislim da bih trebao glasovati za Fahru a od podne ne mislim.
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#807 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by notsure »

Alfa Kentaur wrote:Sta ne valja u onome sto je rekao da hoce da uradi i da su mu ciljevi??
Pa ne valja to što laže!!! Ako stvarno misliš da će ON razdvojiti vjeru od politike, da će se ON boriti protiv korupcije... ili nikad ne čitaš Avaz ili si stvarno naivan. Sve je to priča "hodi da ti čiko nešto da".
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#808 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by JThomas »

eh, već se lagano okrenula priča s "fahro nije ukrao" na "pa šta, kradu i drugi".

napredujemo, polako, ali napredujemo. tješite se i zatvarajte oči, pošto za vas ni slobin potpredsjednik vlade nije nepoželjan partner...samo se pitam šta bi na to rekao onaj protiv čijeg vrijeđanja lika i djela se bori fahro? :skoljka: :skoljka: :roll:

i usput, nešto ne primijećujem da sam avaz pretjerano poštuje pretpostavku nevinosti kad treba blatiti protivnike. ali ona se odmah spremno vadi iz ladice čim se neko usudi priupitati otkud i kako u ratnom periodu da čovjeku početni kapital za novinu padne s neba :skoljka:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#809 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by HAVANA »

bingov buraz wrote:Do podne mislim da bih trebao glasovati za Fahru a od podne ne mislim.


Spavaj malo duže i sve će biti u redu. :D
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#810 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by nigdje.nikog »

Evo ne prestajem razmisljati o ovome... :-)

I zakljucih - VELIKA GA JE MUKA na ovo natjerala. Tornjevi prazni, tiraz opao, Dervisevic ga spopao...
Ali od svega najveca je muka sto mu je Avaz izgubio svaku moc. Proslo je vrijeme kad je dovoljno bilo uprijeti prstom u nekoga da ga Avazova masinerija samelje.
A njemu je to draza uloga, nego ovo u sta se sad upusta. Draze mu je stvarati (i rusiti) politicare od drugih, nego od sebe.

Narod se naucio citati Avaz - citaju se konkursi, crna hronika, sport i horoskom, a preskace se "Avazovo istrazivacko novinarstvo".
neki put mi je zaista zao sto je tako, jer ponekad i Avaz nesta napise kako jeste - naprimjer ovaj energetski kriminal.
Ali kako mu vjerovati kad odmah nakon toga ocepi po Zulferu.
Kako mu vjerovati kad je on prijatelj Gasiju & Reisu.

Ali da skratim - pobjedice on, ali ce to biti pobjeda koja ubija. Bas kao sto je bila i zadnja Harisova pobjeda.

I na kraju ce biti - politicki mrtav Haris, mrtav Tihic, mrtav Sefer, mrtav Fahro, a Zlatko isto da je ziv!
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#811 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Abacija »


Tajkunska stranka


Piše: Zija Dizdarević
25/09/09 02:15
http://oslobodjenje.ba/index.php?id=2755

Farudin Radončić, utemeljitelj i vlasnik novinske kuće Avaz, od jučer je i osnivač stranke. Godinu dana pred opšte izbore bošnjačkim biračima stigla je nova politička ponuda.

U razaznavanju Radončićevih motiva da se neposredno upusti u političku avanturu, dva su poticaja iznad svih. Od prvih dana Dnevnog avaza vidna je Radončićeva ambicija da bude odlučujući činilac u oblikovanju političkog mnijenja i opredjeljenja među Bošnjacima, i, da tako utiče na političke odnose u zemlji. Ulogu političkog moderatora putem svojih glasila uspješno je obavljao, vođen svojim interesima umotanim u navodnu brigu za bošnjačko-muslimanski narod. Drugi motiv također je sasma ličan - iz više izvora stižu vijesti o ekonomskoj lohotnosti njegovog medijsko-građevinskog kompleksa. Radončićevi tornjevi su nerentabilni, dnevna mu je mora vraćanje golemih kredita, stižu i vijesti da je prodajni tiraž Dnevnog avaza opao na oko 17.000 hiljada, nedjeljnik Global je od početka profesionalni i finansijski promašaj, TV Alfa je skupa a slabašna.

Aktivnom stupanju Radončića na političku scenu prethodila je kampanja u Dnevnom avazu koja je sugerisala da nema hajra od stranaka koje se obraćaju bošnjačkom glasačkom tijelu (SDA, Stranaka za BiH, SDP). To je praćeno blaćenjem čelnika tih stranaka. U posljednje vrijeme, Dnevni avaz se posebno obrušavao na Harisa Silajdžića, potičući osipanje Stranke za BiH, a podržavajući osnivanje Saveza narodnog spasa - Snaga BiH, čije su jezgro odlazeći iz SBiH.

Radončić računa samo na bošnjačke glasove: "Želim da se Bosna i Hercegovina počne izgrađivati, a naročito dio u kojem su dominantno Bošnjaci". U nabrajanju čemu treba kazati "stop", Radončić, uz ostalo, navodi: "Stop devastiranju Bošnjaka od velikodržavnih centara; stop izolaciji i samoizolaciji Bošnjaka (...) stop kolonijalizmu i stop atacima na vjerske zajednice i državno djelo predsjednika Alije Izetbegovića".

Velebošnjačka nota u ovim zalaganjima dobro će doći onima što rasturaju BiH po velikosrpskoj i velehrvatskoj matrici. To da treba najprije izgrađivati dijelove BiH gdje su dominantni Bošnjaci, uz diskriminitorski ton, asocira i na nužnost jačanja "fildžan-države".

U vezi s tim, nije jasno šta je i gdje je to Izetbegovićevo državno djelo koje treba odbraniti od ataka? A jasno je da Radončić igra na sentiment Izetbegovićevih poštovalaca.

Što se tiče prijetnje da će stati u kraj atacima na vjerske zajednice, to ukazuje na religijsko-klerikalnu notu u Radončićevim opredjeljenjima. Godinama je Dnevni avaz glasilo Islamske zajednice u BiH i, posebice, reisu-l-uleme Mustafe ef. Cerića. Priča o navodnim atacima na vjerske zajednice je podržavanje klerikalizacije društva, teokratizacije politike i države, prijetnja onima koji su za sekularno ustavno uređenje i onima što nisu vjernici. To je najava aktivne stranačke podrške klerikalističkoj kampanji koju mjesecima vode reis, njegove muftije i imami (dakako, i Avaz), pod izlikom borbe protiv islamofobije. Potpuno neosnovano, tačnije, svjesno manipulativno islamofobima su označeni svi oni što su kritikovali ponašanja reisa i nekih imama, a koja su nesumnjivo zasluživala tu kritiku.

Radončić naglašava da "želi napraviti alternativu aktuelnoj vlasti koju će činiti bogati ljudi u politici, koji nemaju potrebe krasti od naroda". Moglo bi se ovim povodom mnogo toga reći, no, čini se da će ta bezimena stranka biti, prije svega, stranka uznemirenih bošnjačkih oligarha. Biće uskoro lako provjerljivo da li je nastanak nove stranke iznudilo strahovanje osnivača - što od propasti njihovih firmi, što od revizije privatizacije, što od mogućih sudskih procesa, što od slabljenja zaštite što su je dosada imali u vlastima.

Dakle, vidno je da se radi o tajkunskoj stranci koja će svoje interese ostvarivati pod zakletvom u bošnjačko-muslimansko interese, sa kleronacionalnim desničarenjem kao ideološkim mamcem. Ideološko i stranačko razvrstavanje među Bošnjacima dobilo je novi poticaj. Taj Radončićev izazov ne djeluje baš kao demokratski po sebi, ali može izazvati zdravu demokratsku reakciju na narednim izborima.
I dobar komentar od varcar-a:
Budući kako je Radončić stekao neupitnu naklonost Mustafe ef.-Cerića (obojica, svako za se i jedan drugoga, se smatraju stubovima bošnjaštva, sic!) te kako je Avaz glasilo-bilten Islamske zajednice, ne treba potcjenjivati ovaj dvojac.
Radončić (još uvijek) ima kapital i propagandnu mašineruju s kojom se može uspješno nametnuti muslimanima Bošnjacima.
Mustafa ef. Cerić ima ogromne resurse i potpunu kontrolu među muftijama, hodžama, džematima , odnosno ogromnom bošnjačkom glasačkom mašinerijom.
U rukama Mustafe ef. Cerića su ključevi glasačkih kutija koje će biti napunjene listićima sa zaoukruženim imenima onih koje odredi Cderić. Među najodbranijima je trenutno Radončić.
Ulazak u politiku Radončića posmatram kao mogućnost njegova spasa od eventulanog krivičnog progona.
Radončić se uzda da će - uspije li unići u vlast tako steći imunitet koji će ga ćuvati od zatvora za sve mafijaške poslove o kojima javnost govori.
Inače, Radončić je oličenje ljigavca koji tačno zna kod koga je politička moć i on se toj moći bespogovorno priklanja. U tome ga do sada nije išta moglo smesti.
"Dva stuba bošnjaštva" - Radončić i Cerić - uz treći, rahmetliju Izetbegovića kojim mrtvim manipuliraju - mogu pomutiti planove i SDA i SBiH i održati se kao stabilna politička građevina.
Pojava Radončića je ništa drugo do pojava još jednog Daytonca. Iz njegovoga političkog programa vidi se jasno kako je za njega RS neupitna, a sa BiH - šta bude.
Sa ovakvima, RBIH će konačno nestati.
Osnivanje Radončićeve stranke za mene nije ohrabrenje demokraciji. To je još jedan udarac i demokraciji i Republici Bosni i Hercegovini.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#812 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Abacija »

tambourine.man wrote: Tema: Tri stuba bošnjačke nacije

DRŽAVA: POGLED IZA MASKE
TRI STUBA BOŠNJAČKE MAFIJE

Odbijanjem uspostave pravne države, nečinjenjem i zloupotrebama svog položaja, postavljanjem odanih i kriminogenih elemenata u policijsko-pravosudni sistem, kažnjavanjem policije zbog hapšenja nekolicine nižepozicioniranih uličnih vojnika mafije bliskih bošnjačkim kumovima, neizgradnjom zatvorskih kapaciteta, odbijanjem donošenja Zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine ili upravo donesenim Zakonom o amnestiji, politička mafija stvara haos u zemlji, brani i oslobađa mafijaške bosove iz svojih redova a ubice i sitne kriminalce drži na ulici, zarad dodatnog utjerivanja straha narodu u kosti

Samir Šestan

Laibach, stožerni stub Neue Slovenishe Kunsta, najznačajniji bend bivše nam države i jedan od najuticajnijih evropskih bendova u posljednjih četvrt stoljeća, poznat po eksperimentiranju zvukom, slikom i porukama, preispitivanju stvarnosti, dovođenju u pitanje tabuiziranih vrijednosti i provociranju malograđanskog morala i mentaliteta ideološkog roblja, ima običaj da koncerte započinje s cinizmom ili sofisticiranim vrijeđanjem sredine u kojoj koncert održava, najčešće isticanjem elemenata totalitarnog, fašisoidnog duha, koji ta sredina uglavnom ne percipira kao takve, nego je uvrijedi ružni odraz u ogledalu, koga postanu svjesni kad ih Laibach prisvoji i predstavi kao svoje. Sam izbor imena (njemačkog naziva za Ljubljanu), ideologizirani poluinteligenti su shvatili kao veličanje nacizma, ne shvatajući da se radi o kritici tadašnjeg komunističkog režima; zagrebački koncert, ranih osamdesetih, donio je, tada blasfemično, naizmjenično puštanje govora Tita i Hitlera; serija koncerata po evropskim gradovima nosila je naziv „Turneja po okupiranoj Evropi“; u Beogradu, prijestonici zločina, koncert (nakon NATO bombardovanja) je započinjao Miloševićevim govorom na Gazimestanu i rečenicom „Braćo Srbi niko ne sme da vas bije“; Koncert u Sarajevu 1995., neposredno po potpisivanju Dejtonskog sporazuma, iskorišten je za promociju NSK Države – države koja nema svoju teritoriju; američki koncerti su poigravanje sa vrijednostima bušovske Amerike i valom turbo-patriotizma koji ju je zahvatio, ukazivali na povampirenje nacizma, a nedavni (14.11.2008.) banjalučki koncert, započeo je emitovanjem, tada nezvanične a u međuvremenu odlukom Ustavnog suda stavljenje van snage, himne Republike Srpske.

Štaviše, Laibach je zarad banjalučkog gostovanja odustao od koncertnog prezentiranja svog najnovijeg albuma LaiBachKunstDerFuge i vratio se na repertoar prethodnog albuma Volk (koji u samom nazivu krije Laibachovsku poruku – na njemačkom jeziku ta riječ znači narod, a na slovenačkom – vuk!), albuma obrada 13 državnih himni (od njemačke, preko američke, do izraelske), kojima Laibach na sebi svojstven način, šalje poruku da zlo nije u drugima, nego u svima nama, i da mu je jedan od najčešćih pojavnih oblika veličanje (vlastite) nacije, koje se, da bi stvar bila apsurdna (uostalom, zato se Laibach i bavi ovom temom) i dan-danas tretira kao pozitivna vrijednost, a ne prezira vrijedan relikt prošlosti i animalne prirode čovjeka, koja ga vodi ka čaporu. Odnosno, više ili manje nacističkom kolektivu.
Glupost oslobađa ili nije vam to Dino Merlin

Da sofisticirano zajebavanje domaćina, u prijestonici bh. entiteta čija su nacionalna većina i njen politički establišment opsjednuti nacijom i isticanjem (u svakom trenutku i na svakom mjestu) svojih nacionalnih i vjerskih simbola (sve do toga da svaka trafo stanica i svaki traktor imaju svoju krsnu slavu), kojima drugima žele poslati poruku da su nepoželjni, ne prođe kako treba, pobrinuli su se – a ko drugi – bošnjački idioti. Bastion bošnjačkog nacionalizma, primitivizma i kriminala (jer te stvari na ovim prostorima idu ruku pod ruku) – Dnevni avaz - u svom ograničenom, redukcionističkom, primitivnom poimanju stvarnosti, u kome nema mjesta za bilo kakvu složeniju poruku, ironiju, cinizam, konceptualnu umjetnost, koncert Laibacha percipirao je kao da se radi o Dini im Merlinu. I, shodno nacionalističkom svjetonazoru, čije su kulturni međaši Merlin, Tompson i Ceca Ražnjatović, reagovali uvrijeđenošću (u ime bošnjačkog naroda, valjda) što koncert započinje himnom Republike Srpske, a ne Bosne i Hercegovine. Na takav idiotizam (a Avaz se time bavio danima, glumeći Ministarstvo vanjskih poslova i tražeći objašnjenja od Laibacha i njegovih menadžera) ostali su nijemi i u Laibachu (s jedne strane zaprepašteni količinom Avazove gluposti, a s druge, očito, s još uvijek izraženim respektom prema Žrtvi), a i banjalučki organizator koncerta se suzdržao od bilo kakvog komentara, presretan što su Avazovi idioti priču izokrenuli naglavačke, pa je umjesto lupanja po ušima, od svojih nacionalnih lidera, dobio tapšanje po ramenu.

„Glupost oslobađa“ očito je parola pod kojom djeluje omiljeni bošnjački toalet papir, ne ustručavajući se nikad i ni u kakvom kontekstu, pokazati svoju zadrtost, primitivizam, priglupost i konzervatizam. Epizoda s Laibachom bila je „poslastica“ za upućene (i povod za predugačak uvod, koji ste prisiljeni čitati, kao danak autorovim afinitetima iz mladosti) ali svakodnevno djelovanje tog monstruoznog mehanizma, utemeljenog na kriminalu, sklonog nemoralu, iskorištavanju ljudi, profesionalno nedopustivim potezima, ugrožavanju tuđih života, ucjenama i klasičnom reketu, uvredama i egzekucijama protivnika, huškanju vjerskih fanatika, ugrožavanju ljudskih prava manjina... pruža obilje dokaza o štetočinstvu te kriminalne organizacije, koja ima formu dnevne novine.

No, kao što nacistička ikonografija, koju upotrebljavaju, ne znači da su Laibach-ovci nacisti (upravo suprotno, oni nam, stavljajući u takav kontekst stvari koje mi smatramo normalnim - od himni, preko pop hitova, do govora naših vođa ili samog Boga – upozoravaju da nacizam nije pojam iz prošlosti i da se radi o prijetećoj opasnosti, koja izvire iz prirode čovjeka i temelja naše civilizacije) tako ni Avazovo korištenje forme novine, ne znači da Avaz i jeste novina. Ako bismo morali da damo preciznu definiciju, vjerovatno najbliže istini bi bilo da je to – propagandni materijal jedne moćne gangsterske organizacije, tiskan u po zdravlje zajednice opasnom tiražu. U slobodnijoj interpretaciji, to je oružje s kojim se, prislonjenim na naše čelo, Gazda i njegovi mafijaški partneri iz politike, Islamske zajednice, gangsterskog podzemlja i balkanskog kruga bogataša, ruku do lakata uprljanih krvlju nevinih, igraju ruskog ruleta.

U načelu, teško je razlučiti kad Avaz nešto radi iz gluposti, a kad štetu čini svjesno, ali to, zapravo, nije ni bitno. Konačni efekat je imbecilizacija i gansterizacija ovdašnje medijske scene i sistematsko uništavanje budućnosti naroda čijim se zaštitnikom, ta zvijer u medijskom obliku, predstavlja. Silovanje istine, zlostavljanje nedužnih, genocid nad razumom, pojedinačne javne egzekucije najhrabrijih, najvrednijih pojedinaca (i kao kaznena mjera za njihovo djelovanje ali i kao upozorenje ostalima), trgovanje sa zločincima, političko mešetarenje, stvaranje neformalnih centara moći i upravljanje državom pomoću njih, lažno predstavljanje, obmanjivanje, zaglupljivanje i uništavanje bošnjačke javnosti i svođenje naroda na stoku u dobro ograđenom toru, u kome je Avaz vuk, ne u jagnjećoj nego u koži psa čuvara, samo su dio repertoara.

Sve gluposti i zločine te beskrupulozne organizacije, zapravo, nemoguće je pobrojati. Prisjetimo se samo da su upravo oni najodgovorniji za vehabijsko fašističko divljanje ulicama Sarajeva, za teror i stvaranje atmosfere straha, za ugrožavanje prava manjina, za sramoćenje glavnog grada i prikazivanje njegovih stanovnika, u svjetskim medijima, kao netolerantnih, militantnih ludaka. Jer upravo je Avaz bio taj koji je sedmicama huškao javnost i praktično, iz sjene, organizovao pogrom, čije posljedice, samo pukom srećom, nisu bile mnogo strašnije – srećom sadržanom u činjenici da su se na Avazov poziv na linč odazvali samo najcrnji vjerski ekstremisti (jezgro iz koga s pravom i sa strahom možemo očekivati rađanje prvih autentičnih domaćih terorista, jer je već izrodilo par najstrašnijih mirnodopskih ubica), a da su građani Sarajeva, taj Avazov poziv, zapravo, izignorisali.

Prisjetimo se i Avazovog obračunavanja sa glavnim ljudima sarajevskih nezavisnih medija – obračunavanja čiji se primitivizam, amoralnost, niskost, vulgarnost, odvratnost i ekstremna neljudskost mogu porediti samo sa najodvratnijim komadima četničke ratne propagande zločinca Riste Đoge. Od vrijeđanja na bazi fizičkog izgleda, preko staljinističkog konstruisanja monstruoznih optužbi i njihovog širenja i pored dokazanog nepostojanja ikakvog osnova za iste, sve do, i za Avazovu bagru nevjerovatnog, bavljenja moralnim likom majki žrtava svog terora.
Nacija na kreku ili džaba je stoki objašnjavat

Branioci bošnjačkog mafijaškog političko-vjersko-medijsko-nacionalističkog bratstva, od samog početka tragedije, na kritiku te zločinačke organizacije uzvraćaju upiranjem prstiju u njihove srpske i hrvatske pandane, kao da to ikome izašta može biti izgovor. A ponajmanje onima koji te kriminalce i zločince održavaju na vlasti (Ali džaba je stoki objašnjavati da se protiv srpskog nacionalizma ne bori izborom bošnjačkih nacionalista, nego izborom sasvim drugačijeg koncepta vlasti i odnosa prema svijetu. A da izborom bagre, pljačkaša i zločinaca neće naštetiti nikom drugom do sebi).

No, ako je u političkom smislu i moguće praviti neke paralele, u slučaju Avaza bilo kakvo poređenje sa drugim medijima u Bosni i Hercegovini, što u ovom kontekstu znači „srpskim“ i „hrvatskim“ više je nego nategnuto.

Avaz je, naime, mnogo opasniji od svojih uslovnih pandana u RS-u (dok je hrvatske, u ovom kontekstu, besmisleno i pominjati). Kopanja, ta tragedija bosanskog novinarstva i razočarenje onih koji još vjeruju u temeljne ljudske vrijednosti, naime, tek je blaga sjenka Avazovog gazde. Iako mediji u njegovom vlasništvu namaju, praktično, nikakvu alternativu na prostoru na kome djeluju (i pored herojske borbe par pojedinaca iz tamošnjeg pokreta otpora), za razliku od snažne medijske alternative u Federaciji, on je samo sluga režima, poslušna marioneta koja je tek otkrila slasti pljačke pod zaštitom mafije na vlasti, i zadovoljava se glabanjem kostiju, koje mu gazda, zadovoljan njegovim lajanjem i ujedanjem, povremeno baci. Avaz je, međutim, ravnopravan učesnik u mafijaškoj podjeli kolača, jedna od mafijaških familija koje upravljaju ovim dijelom zemlje i koje se neprestano bore za prevlast. Šta više, zbog specifičnosti kojima su izložene druge familije (prije svega one iz političkoga ali dijelom i vjerskog života), Avaz je povremeno u poziciji da utiče na izbor kumova u tim familijama, ili bar da izaziva ili podstiče sukobe unutar njih, što mu daje dodatnu snagu i značaj. Najnovije Avazovo brutalno i bešćutno razračunavanje sa dojučerašnjim favoritom (koji, istini za volju, ništa bolje nije ni zaslužio, da ne kažemo šta prostije) i podržavanje njegovog konkurenta, taj nevjerovatni, iako već nekoliko puta viđeni, avazovski salto mortale, najbolji je pokazetelj trenutnog odnosa moći između političke, vjerske i medijske mafije, kao najznačajnijih segmenata organizacije, koja unutar sebe sadrži i brojne druge podsegmente kao što su građevinska mafija, energetska mafija, sudska mafija, duhanska mafija,... i ulični kriminal, kao zadnja rupa na svirali i tek „izvršioci fizičkih radova“, kad se za njih ukaže potreba.

Zanimljivo je da Avaz svoju poziciju u mafijaškom nadzemlju, u neformalnom koordinacionom tijelu mafijaških familija koje vladaju federalnim dijelom zemlje, duguje isključivo kombinaciji vlastite surovosti (kojom zastrašuje protivnike) i gluposti i kratkovidosti ostalih igrača (koji su fokusirani na međusobne obračune i preživljavanje).

Avaz, zapravo, uopšte nema izvornu snagu, nego snagu i moć u mafijaškoj piramidi crpi iz sukoba ostalih igrača na sceni i njihove nedovoljne snage za samostalnu pobjedu. Avaz je do savršenstva doveo koncept „zavadi pa vladaj“, pri tome stalno mijenjajući partnere i podstičući nestabilnost i sukobe, da ne bi dozvolio ni jednom igraču da ojača toliko da bi mogao da ga ugrozi.

Slično domaćim kvazinacionalistima (svih „boja“), kojima i sam pripada, kojima je tobožnja borba za nacionalne interese najbolja krinka za pljačku tog istog naroda, Avaz može preživjeti samo u atmosferi permanentne nestabilnosti. Onog trenutka kad bi ostali igrači, naime, uspjeli postići konsenzus, dogovoriti se da prvo završe s njim, a onda nastave međusobne obračune, Avaz bi nestao. Ili bi bio sveden na mjeru specijaliziranog lista za mentalno retardirane i nepismene (koji su, doduše, i danas glavnina njegove publike). No, vjerovatnoća da se to desi je vrlo mala jer se političkom scenom kreću kratkovidi moralni kepeci, sjecikese, kokošari i sitni prevaranti, koji su jedni drugima toliko puta lagali i toliko puta jedni druge izdali i prodali, da, jednostavno, i kada bi takvo nešto iskreno željeli, jedni drugima ne bi smjeli vjerovati (zamislite da Tihić, koji je jedva dočekao da Avaz prestane razvaljivati njega i da pređe na Silajdžića, ponudi Silajdžiću da zajednički dohakaju Avazovoj strahovladi, omogućavajući jednostavno primjenu zakona i na njega. A Silajdžić ode Radončiću, otkuca mu Tihića i sklopi novi pakt sa njim). Zato se ta unutarbošnjačka, politička i mafijaška, ravnoteža straha održava, dajući moć Avazu i njegovom Godfatheru.


Kompleksnost mafijaške scene u Federaciji (za razliku od krajnje pojadnostavljene u RS-u, kojom suvereno vlada jedan boss, što je situacija nezabilježena na tim prostorima, od stvaranja te tvorevine utemeljene na zločinu i pljački), u koju su inkorporirani i politika i religija i najuticajniji printani medij, otežava borbu protiv njih. U Italiji je država objavila rat mafiji i obrušila se na nju svom snagom. Ali, u BiH država je u rukama mafije i ako posegne za represivnim mjerama bit će to ne za obračun, nego za odbranu mafije. A protiv građana. Kao što je već, u više navrata, slala specijalce na radnike koji su samo tražili svoja prava. Kao što štiti političke gangstere od naroda koga pljačkaju. Kao što, uostalom, odbijanjem uspostave pravne države, nečinjenjem i zloupotrebama svog položaja, postavljanjem odanih i kriminogenih elemenata u policijsko-pravosudni sistem, kažnjavanjem policije višemjesečnim kašnjenjem plata zbog hapšenja nekolicine nižepozicioniranih uličnih vojnika mafije bliskih bošnjačkim kumovima, neizgradnjom zatvorskih kapaciteta, odbijanjem donošenja Zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine ili upravo donešenim Zakonom o amnestiji, politička mafija stvara haos u zemlji, brani i oslobađa mafijaške bosove iz svojih redova a ubice i sitne kriminalce drži na ulici, zarad dodatnog utjerivanja straha narodu u kosti.

U čitavoj priči, Avaz, kao i Islamske zajednica imaju izuzetno važnu ulogu. Oni ne samo da bitno (ako ne i presudno) utiču na izbor kuma u partnerskom im političkom ogranku federalne mafije, nego i vrše lobotomiju nad bošnjačkim narodom, ispiru mu mozak i pretvaraju ga u masu zombija, nesposobnu da se bori za svoje interese i bar pokuša nešto promijeniti. Gebelsovski koncept medija kao sredstva za kontrolu mase, kombinovan sa religijskim drogiranjem iste (samo što se ne radi o opijumu, kako je svojevremeno mislio Marks, nego o kreku od koga mozak ostane spržen i koji, kako kaže stručna literatura: „dovodi do kompletnog propadanja osobe u psihičkom i fizičkom smislu, sa upadljivim odsustvom samopoštovanja i samokontrole.“) savršeni su zaštitni mehanizam mafije na vlasti.

To pokazuje i reakcija Sarajlija tokom gasne krize – smrzavanje po stanovima i međusobne tuče oko električnih peći, umjesto da se kolektivno griju na plamenu zapaljenih simbola i imovine mafije koja ih istovremeno maltretira, pljačka i drži kao taoce, ucjenjujući ih, već desetjeće, da će ih, ugroze li joj pozicije, u saradnji sa ogrankom u susjednom entitetu, sve zajedno poslati na klanicu.
P.S. ili djeca su vojska najjača

I da se, na kraju, vratimo na trenutak Laibachu. Ukoliko žele da ostanu dosljedni konceptu provokativnosti i preispitivanju vrijednosti sredine u koju dolaze, sljedeći koncert u Sarajevu počeće s himnom BiH, kako su im i tražili imbecili iz Avaza, ali bez naci-ikonografije (koja bi samo godila domaćim igračima) nego obučeni kao pljačkaši, sa živim zidom od policajaca, vojnika, sudija, birokrata i parlamentaraca i ministara, i s velikim portretima Reisa Cerića, Fahrudina Radonjčića i Bakira Izetbegovića (dotad će nas Silajdžić valjda napustiti) iza sebe, iz profila i anfasa i brojem ispod slike.

A ako već ne žele mijenjati image, onda će biti dovoljno da koncert održe u novoj rezidenciji Reisa Cerića (koja će dotad valjda biti završena) i da uz zvuk ezana, i veliki portret ajatolaha Homeinija, koji bi se u bljeskovima smjenjivao likom Reisa, puste djecu iz obdaništa da, s Avazom u rukama i bedževima bošnjačkih nacionalnih stranaka na prsima, prouče fatihu – nama i Bosni i Hercegovini. Avaz će tad, vjerujem, biti oduševljen. I to u oba slučaja – shvatili išta ili ne shvatili.
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#813 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Neelix »

pa ovaj uvecani dio, abacija, upravo pokazuje svu snagu argumenata ovih sto na forumu pricaju protiv doticnog. sta bi bilo kad bi bilo :-) da je fahro sta kriv, sudilo bi mu se, kao sto se sudi brankovicu, bicakcicu, sudilo se covicu, najavljeno da ce se suditi dodiku...

samo to je cinjenica. sve ostalo je forumsko i mahalsko naprdjivanje :)
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#814 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by Abacija »

Neelix wrote:pa ovaj uvecani dio, abacija, upravo pokazuje svu snagu argumenata ovih sto na forumu pricaju protiv doticnog. sta bi bilo kad bi bilo :-) da je fahro sta kriv, sudilo bi mu se, kao sto se sudi brankovicu, bicakcicu, sudilo se covicu, najavljeno da ce se suditi dodiku...

samo to je cinjenica. sve ostalo je forumsko i mahalsko naprdjivanje :)
Nije to cinjenica nego preuranjeno zakljucivanje zasnovano na snovima. Do prije dvije godine ja sam mislio da je Brankovic nedodirljiv, a ono, gle cuda... :dance: :bih:
trofej
Posts: 477
Joined: 05/06/2009 04:36

#815 Re: Fahrin formalni ulazak u politiku

Post by trofej »

:thumbup:
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#816 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by don vito »

Prosjecni prodati tiraz ABA3A - 17.000 dnevno sa tendencijom pada (bunt neprodatih primjeraka na svakoj trafici visinom nadmasuje FahrA BerluskonEa)
Zauzetost prostora novog ABA3 centra - 10 posto
Popunjenost hotela Radon Plaza - podatak nepoznat (ne zna se da li svjetla upaljena u nekoliko soba poticu od rijetkih gostiju, ili sobarice vjezbaju mijenjanje posteljine).
Dugovi FahrA BerluskonEa - podatak nepoznat jer treba obici puno komercijalnih banaka da bi se utvrdio puni iznos (radi se o 9-cifrenoj brojci)

Sto je najcrnje po FahrA BerluskonEa, svaka nekretnina i firma koju posjeduje ima vece rashode nego prihode, cak i kada bi se zanemarila dugovanja komercijalnim bankama. Golemu mrezu novinara, saradnika, dopisnika ABA3A vise ne moze, zapravo nikad nije ni mogao, finansirati prihod od prodaje i marketinga. Isto je sa televizijskim mrtvorodjencetom TV Alfa. Recesija je, vise ne moze ni ono "napravim uz pomoc Bakira poslovnu zgradu za dva miliona, prodam je strancima za pet miliona" (Stranci su mogli odmah direktno dobiti dozvolu da prave za pet miliona, ali gdje bi tu bili Bakir, Scepo, SDA...). U svojoj sujeti i nezajazljivosti zaratio je skoro sa svima pa je Cericeva hutba jedina pomoc koju moze trenutno ocekivati od nekog pojedinca.

To je "uspjesni privrednik", vizionar koji treba vratiti dostojanstvo Bosnjacima. Da je kontekst price drugaciji, ovo bi bila super tema za zajebanciju, ali sa BerluskonEovim ulaskom u politiku nije se zezati. Zinuo je na budzetske milione i elektroenergetski sektor jer su to jedine stvari koje bi ga mogle izvuci iz blata.

:P
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#817 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by bingov buraz »

HAVANA wrote:
bingov buraz wrote:Do podne mislim da bih trebao glasovati za Fahru a od podne ne mislim.


Spavaj malo duže i sve će biti u redu. :D
Lopovska solidarnost sefe,shvati :mrgreen:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55596
Joined: 15/12/2008 16:53

#818 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by ultima_palabra »

bingov buraz wrote:Do podne mislim da bih trebao glasovati za Fahru a od podne ne mislim.
Šta ti dođu Izetbegovići? :P :D
User avatar
Halleluhwah
Posts: 973
Joined: 28/08/2009 17:01
Location: Among and above strange people, mit dir Lili Marleen

#819 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by Halleluhwah »

Šta ima u raju avazista?
detroit-mercy
Posts: 16058
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#820 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by detroit-mercy »

bhcrow wrote:Tipicne bosnjacke reakcije na uspjeh jednog od njih: "ma znam ja njega i njegove kad nisu hljeba imali", "ma znam ja njega kad je klikera igro, ne more on valjat nikako". Zalosno je ovo citati, nije ovdje rec o "fahri", nego o nama svima. Neko je nekad negdje rekao i bezbeli zapisao da su Bosnjaci spremni sve oprostiti jedni drugome osim uspjeha. Fahrudin Radoncic je koliko ja znam uspjesan poslovan covjek, siguran sam da nije savrsen, nisam siguran ni da je pravi covjek za politike ali mu nemojmo osporavati uspjeh. Ja nisam iz Sarajeva, veze nemam ko je "fahro", s kim se druzi itd. znam onoliko okliko cujem ili rpocitam iz medija, ali kad dodjem u Sarajevo lijepo mi je vidjeti one nove zgrade koje je nas "fahro" napravio (iako one nisu ni za mene, ni za vecinu vas). Priznali mi to ili ne one zgrade su ponos poslijeratnog Sarajeva. Pa sta mislite da se u svijetu i modernim gradovima sve zgrade prave kao sklonista nezbrinutim, ili kao besplatna odmaralista za gradjane?! Normalno je da ih je pravio za sebe i svoje potrebe, tj. svoje firme. I kako uopste mislite da se dolazi do velikih para?! Tako sto se zaposlite u nekoj kancelariji i onda godinu za godinom napredujete polozaj po polozaj?! Naravno da tu mora biti laktanja, guranja, a najjaci i najsposobniji isplivaju na vrh. Ja nikad nisam cuo da je on nekoga ubio, opljackao, sirotinju ucvilio, a vi? Da je nama jos koji Fahro bilo bi i Sarajevo i BiH jos ljepse i bilo jos mnogo mnogo vise zaposlenih.
Mozda je Avaz bezveze novina i niko nas ne tjera da ga citamo, ali ne mozete reci da nemaju veliki tiraz i da su svi njihovi citaoci glupi, a mi sto ga ne kupujemo pametni. Uostalom to nije ni bitno, hajde neka neko od nas napravi bilo sta sto ce mu donijeti toliko novaca i uspjeha. Pa i u svijetu nema kakve gluposti ljudi ne prodaju, i nema sta ne izmisljaju samo da bi uspjeli.

Da se razumijemo ja nemam namjeru glasovati za "fahru", a vjerovatno ni za one druge. Javio sam se ovdje isljucivo zbog toga sto mi je zasmetalo tipicno bosnjacko, a i bosansko, omalovazavanje uspjesnih ljudi iz vlastitih redova.
Pa i Saja se snas'o a tek Keljendijevi, od male kospicare dokle dodjose, sve uglednik do uglednika. Svoj glas cu dati Keljmendiju vizionaru, "zivilo bratstvo i jedinstvo svih nasih naroda i narodnosti".
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#821 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by bingov buraz »

ultima_palabra wrote:
bingov buraz wrote:Do podne mislim da bih trebao glasovati za Fahru a od podne ne mislim.
Šta ti dođu Izetbegovići? :P :D
Tako mi i treba kad zaboravim staviti smajli na kraju :mrgreen:
kafri
Posts: 27
Joined: 30/05/2007 15:03

#822 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by kafri »

Za fahru glasam, jedino ako budem mahmurna!
ja progovorila
Posts: 132
Joined: 22/01/2009 19:54

#823 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by ja progovorila »

Neelix wrote:
pOZz wrote:Izgleda da ni ovaj forum nije imun od Avazovih poslušnika, budućih birača, ulizica itd itd... Ne smijem ni zamisliti šta će biti sljedeće godine u ovo doba? :shock: :-?
:lol: sha treba, zabranit registraciju svima koji ne citaju oslobodjenje i ne glasaju za staljina, da bi ti bio zadovoljan? :D
ha,ha bravo Neelix ovo si odlicno napisao, to je najbolje rjesenje i ja bi bio zadovoljan :D :D
ja progovorila
Posts: 132
Joined: 22/01/2009 19:54

#824 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by ja progovorila »

detroit-mercy wrote:
bhcrow wrote:Tipicne bosnjacke reakcije na uspjeh jednog od njih: "ma znam ja njega i njegove kad nisu hljeba imali", "ma znam ja njega kad je klikera igro, ne more on valjat nikako". Zalosno je ovo citati, nije ovdje rec o "fahri", nego o nama svima. Neko je nekad negdje rekao i bezbeli zapisao da su Bosnjaci spremni sve oprostiti jedni drugome osim uspjeha. Fahrudin Radoncic je koliko ja znam uspjesan poslovan covjek, siguran sam da nije savrsen, nisam siguran ni da je pravi covjek za politike ali mu nemojmo osporavati uspjeh. Ja nisam iz Sarajeva, veze nemam ko je "fahro", s kim se druzi itd. znam onoliko okliko cujem ili rpocitam iz medija, ali kad dodjem u Sarajevo lijepo mi je vidjeti one nove zgrade koje je nas "fahro" napravio (iako one nisu ni za mene, ni za vecinu vas). Priznali mi to ili ne one zgrade su ponos poslijeratnog Sarajeva. Pa sta mislite da se u svijetu i modernim gradovima sve zgrade prave kao sklonista nezbrinutim, ili kao besplatna odmaralista za gradjane?! Normalno je da ih je pravio za sebe i svoje potrebe, tj. svoje firme. I kako uopste mislite da se dolazi do velikih para?! Tako sto se zaposlite u nekoj kancelariji i onda godinu za godinom napredujete polozaj po polozaj?! Naravno da tu mora biti laktanja, guranja, a najjaci i najsposobniji isplivaju na vrh. Ja nikad nisam cuo da je on nekoga ubio, opljackao, sirotinju ucvilio, a vi? Da je nama jos koji Fahro bilo bi i Sarajevo i BiH jos ljepse i bilo jos mnogo mnogo vise zaposlenih.
Mozda je Avaz bezveze novina i niko nas ne tjera da ga citamo, ali ne mozete reci da nemaju veliki tiraz i da su svi njihovi citaoci glupi, a mi sto ga ne kupujemo pametni. Uostalom to nije ni bitno, hajde neka neko od nas napravi bilo sta sto ce mu donijeti toliko novaca i uspjeha. Pa i u svijetu nema kakve gluposti ljudi ne prodaju, i nema sta ne izmisljaju samo da bi uspjeli.

Da se razumijemo ja nemam namjeru glasovati za "fahru", a vjerovatno ni za one druge. Javio sam se ovdje isljucivo zbog toga sto mi je zasmetalo tipicno bosnjacko, a i bosansko, omalovazavanje uspjesnih ljudi iz vlastitih redova.
Pa i Saja se snas'o a tek Keljendijevi, od male kospicare dokle dodjose, sve uglednik do uglednika. Svoj glas cu dati Keljmendiju vizionaru, "zivilo bratstvo i jedinstvo svih nasih naroda i narodnosti".
ZIVJELO!!!
User avatar
Boruc
Posts: 12
Joined: 25/09/2009 19:43
Location: Siedlce

#825 Re: Tko ce glasovati za Fahru?

Post by Boruc »

Taman ću vama reći za koga ću glasati.
Post Reply