BH. IDENTITET

Post Reply
User avatar
bihpatriot
Posts: 304
Joined: 13/01/2008 18:09

#26 Re: BH. IDENTITET

Post by bihpatriot »

Ugledajuci se na Ameriga Vespucija, po kome su Amerika i Amerikanci dobili ime, ev ja predlazem da vam dam svoje ime pa se zovite po meni? 8-)
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#27 Re: BH. IDENTITET

Post by patrius »

asstra wrote:
seldzuk wrote:Države Bosne i Hercegovine nema bez toga da se njeni građani osjećaju građanima Bosne i Hercegovine. BH. identitet se trenutno smatra 2 kategorijom koju su zasjenili nacionalni identiteti. Pošto ni sami Bošnjaci nisu izbjegli tu pogrešku evo dva citata rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića iz kojih možemo vidjeti da smo zaboravili koliko je on govorio o Bosni i Hercegovini.
Njegova čestitka povodom 1. marta, Dana nezavisnosti BiH 1996.:
"Dragi građani BiH, okolnost da ovu poruku pišem u bolesničkoj postelji neće uticati na njen smisao, možda hoće na njenu dužinu.
Sutra je naš veliki praznik - Dan nezavisnosti BiH.
Želio bih da ubuduće svi budemo manje Bošnjaci, Hrvati, Srbi, Jevreji, a više građani BiH. Ljubavi prema narodu kojem pripadamo pridružimo ljubav prema domovini koja nam je zajednička. Potrebne su nam obje ove ljubavi ako hoćemo da se rane zaliječe i da se tragedija ne ponovi.
Dejton je zaustavio umiranje u Bosni. On je položio i temelje cjelovitoj BiH sa svime što ta cjelovitost podrazumijeva i znači. Ali to su ipak samo temelji, a zgrada čeka svoje graditelje. Preostao je ogroman posao i od nas zavisi hoće li i kako taj važan posao biti obavljen.
Čestitajući vam sutrašnji praznik, ja vas pozivam da se okrenete ovom zadatku da bismo učvrstili ovaj krhki mir i da bismo naše snove o Bosni, kao zemlji tolerancije i slobode postepeno pretvarali u stvarnost.
Nadam se da će mi Bog omogućiti da i sam učestvujem u ovom beskrajno važnom poslu za našu djecu. Ali bez obzira na to šta će se dogoditi, ostat ću da sa vama dijelim dobro i zlo do kraja."
"Ako hoćemo Bosnu i Hercegovinu, onda ne smijemo previše potcrtavati nacionalno pitanje u Bosni i Hercegovini. Trebamo pokušati da budemo ako je moguće Bosanci ubuduće što više, ne zaboravljajući naravno nikada ono šta smo, ne zaboravljajući svoje tradicije. Niko ne treba da zaboravlja svoje tradicije i nigdje nije uvjet da budete dobar Bosanac , da zaboravite svoje tradicije. Upravo obrnuto stoji stvar. Svako treba da njeguje svoje tradicije, ali i da njeguje jedan ideal bosanske države."(Alija Izetbegović, "Sjećanja", 2001)
Ima li šanse da shvatimo da biti Bosanci ne znači prestati biti Bošnjak, Srbin, Hrvat, niti musliman, pravoslavac, katolik.
Biti bosanac znači prestati biti HERCEGOVAC A TO JE NEMOGUĆE sada BH nacionalni identitet ne postoji jer postoje tri nacionalna identiteta: Bošnjak, Srbin i Hrvat a ako bi se BH identitet gradio na geografskom pojmu pripadnosti određenoj regiji u državi BiH opet nam se nacionalni identitet djeli na dvoje jer biti bosanac znači prestati biti HERCEGOVAC a to je nemoguće jer bosanci žive u bosni a hercegovci u hercegovini kako god okrenete opet se nacionalni identitet dijeli na dvoje...pa zato izgradnja nacionalnog BH identiteta prema geografskoj pripadnosti nema smisla jer ova naša BiH je svakako podjeljena do srži pa čak se i ime naše države sastoji od DVA DJELA BOSNA I HERCEGOVINA
O cemu ti jarane,zivota ti :? Kakve vas crne "geografske pripadnosti" spopadaju :? Kakve to veze ima i sa cim :? Otkad se to po "meridijanima" odredjuje nacionalnost :? Ja trube,majko moja :oops: Iz koliko se dijelova sastoji ime SAD-a :?
User avatar
MOSTARAC_
Posts: 158
Joined: 25/08/2008 11:53
Location: delta quadrant

#28 Re: BH. IDENTITET

Post by MOSTARAC_ »

and wrote: nema razloga da te neko ne prihvata onako kako ti želiš.problem je što se ne mogu prihvatiti pokušaji da se za neki grad kaže da je hrvatski,da je dan opštine neki svetac.....nekakve krsne slave vlade... tako nikada neće moći.
zajedničke niti ne moramo tražiti,bitno je da postoje zakoni i da se oni provode,a ja ću živjeti s kim hoću.za početak smo savladali lekciju 1-svi živimo u bosni i hercegovini i svi smo u njoj konstitutivni.znači bošnjaci su konstitutivni i u ljubuškom i banja luci i obratno tako da mi tražimo da nam se omogući konstitutivnost na cijeloj teritoriji naše domovine.ne znam kakav suživot i toleranciju spominješ.suživot je stvar zakona.svak mora svakome omogućiti da u svom domu živi kako hoće.znači svaki pokušaj onemogućavanja suživota je kršenje zakona.
ja u svojoj domovini živim i na nju sam ponosan.kako se ti osjećaš,da li bih voliš,da li je tvoja domovina,da li za nju navijaš,da li hoćeš da učestvuješ u njenoj izgradnji apsolutno me ne interesuje sve dok meni ne uskraćuješ moja zakonska prava!
u dobra doba rezoniramo na sličan način, ali se ne slažem po pitanju da je suživot samo stvar zakona...znači samo nas papir i 'viša sila' drže na okupu jer da njega nema ili da je drugačije postavljen, ovdje bi bila pustošija? zakon te može usmjeriti u jednom pravcu ali ako nemaš volje za suživotom, ako ne želiš dijeliti prostor i susjedstvo sa drugačijima od sebe, ako se praktički svakodnevno gledate ispod nišana,,,jadan ti je taj suživot i sve ono što ide uz njega,,
usput, sva ta pravila postoje da bi se kršila i nikada (niti jedan!) zakon neće biti ispoštovan u cijelosti, druga stvar je ako se zadovoljavaš mrvicama i imaš dobar želudac pa na neke stvari možeš okrenuti glavi, mene vegetiranje ne interesira ni u kojem pogledu...
jedna mala digresija, ova tvoja zadnja rečenica je jako interesantna...reci mi, da li u načelu priznaješ o(p)stanak rs kao entiteta ako ne bude uskraćivala tvoja zakonska prava, iako ljudi u njoj skoro pa nikad neće navijati za bih niti je raditi na njenom jačanju i napretku a da ne govorim o osjećaju pripadnost ili ljubavi ka njoj? možda sve to i nije toliko bitno ako se važeći propisi poštivaju ili? :wink:
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#29 Re: BH. IDENTITET

Post by patrius »

Dobro sad,ljudi u pc vjerovatno imaju i drugacijih stavova no sto je zvanicni stav tamosnje vlasti.Ma kako situacija izgledala beznadno,ipak nisu svi u pc Mile-Laktas.No pustimo to...
Sto se tice zakona,oni nisu nista drugo do instrument prisile,kao sto je i drzava uopce.To je samo mehanizam za odrzavanje poretka kojim,"zna se" (ovo ne tumaciti pogresno :) )ko upravlja.Dakle,s tog aspekta,mene drzava,osobito ovakva kao sto je BIH danas,niti najmanje ne zanima.Nemam ja s njom ama bas nista,a ni ona sa mnom.Tek prisila nas drzi "u ljubavi".Medjutim,ja volim svoju domovinu,a kad to kazem onda ne mislim na brda i doline,livade i rijeke,nego na zive ljude.Sasvim je sigurno da negdje vani u svijetu postoji mnogo vise ljudi s kojima bih se ja licno iliti osobno mnogo lakse mogao identificirat i razumjet nego sto ih ima u mojoj domovini,ali,s tim se moze zivjeti,dogod ovdje postoji barem jedan takav :)
Sta je bitno :? Bitno je to da mi svi,manje ili vise,ma kako se osjecali i ma cemu tezili,prolazimo kroz ista (razna) sranja,a sve pod izgovorom nacionalnih interesa,a zapravo ni najmanje iz tog razloga.To je tek sarena laza za naivcine.Svejedno je meni,druze @Mostarac,kako ces se ti izjasnjavat,kako se osjecas,sta mislis i zelis,ali ono po cemu te ja,ovako na prvu,mogu skontat jeste to sto si Mostarac :wink: Da si napisao Hrvat,to nikome nista ne bi znacilo,a ovako znamo da si Liska (jesi li :? )Govorimo istim jezikom,kojeg moze kako ko hoce nazivati,meni sasvim svejedno.
Sta zapravo hocu ka'sti? Mi danas zvivmo u vremenu kad se radi o ocuvanju cistog ljudskog dostojanstva.Covjek je vazan,najvazniji,pa onda sve ostalo.Ono sto nas uopce dovodi u vezu jedne s drugima jeste to da smo ljudi,pritom sasvim nevazno sta mi mislimo da smo jos nesto pored toga.Mene savrseno ne zanima niti bih ikad pitao nekog za njegovu nac.(etnicku) pripadnost,ali ljudi danas time siluju...Ono u cemu je zapravo problem jeste socijalno stanje mase ljudi u ovoj zemlji.A ono je jadno i bijedno.Neko naravno moze da povjeruje u zabludu da je to problem nacionalnih prava i interesa,medjutim,taj jad i bijeda imaju sasvim drugi,mnogo prakticniji izvor.Generatorima tog problema potpuno stima da se raja zamajava "nacionalnim interesima",dapace...Prazan stomak jednako reagira,pa ma bio ti Srbin,Hrvat,Bosnjak ili ko ti drago...Ono sto je zalosno u svemu tome jeste da je,bojim se,prekasno za bilo sta kad covjek putem zeluca skonta pravo stanje stvari...Ako bas hocemo posteno,meni se cini da je raja u Bosni (valjda se ovo konta,sto ne spominjem hercegovinu :? ) najvise najebala od tzv."svojih" :wink:
User avatar
MOSTARAC_
Posts: 158
Joined: 25/08/2008 11:53
Location: delta quadrant

#30 Re: BH. IDENTITET

Post by MOSTARAC_ »

patrius wrote:Dobro sad,ljudi u pc vjerovatno imaju i drugacijih stavova no sto je zvanicni stav tamosnje vlasti.Ma kako situacija izgledala beznadno,ipak nisu svi u pc Mile-Laktas.No pustimo to...
Sto se tice zakona,oni nisu nista drugo do instrument prisile,kao sto je i drzava uopce.To je samo mehanizam za odrzavanje poretka kojim,"zna se" (ovo ne tumaciti pogresno :) )ko upravlja.Dakle,s tog aspekta,mene drzava,osobito ovakva kao sto je BIH danas,niti najmanje ne zanima.Nemam ja s njom ama bas nista,a ni ona sa mnom.Tek prisila nas drzi "u ljubavi".Medjutim,ja volim svoju domovinu,a kad to kazem onda ne mislim na brda i doline,livade i rijeke,nego na zive ljude.Sasvim je sigurno da negdje vani u svijetu postoji mnogo vise ljudi s kojima bih se ja licno iliti osobno mnogo lakse mogao identificirat i razumjet nego sto ih ima u mojoj domovini,ali,s tim se moze zivjeti,dogod ovdje postoji barem jedan takav :)
Sta je bitno :? Bitno je to da mi svi,manje ili vise,ma kako se osjecali i ma cemu tezili,prolazimo kroz ista (razna) sranja,a sve pod izgovorom nacionalnih interesa,a zapravo ni najmanje iz tog razloga.To je tek sarena laza za naivcine.Svejedno je meni,druze @Mostarac,kako ces se ti izjasnjavat,kako se osjecas,sta mislis i zelis,ali ono po cemu te ja,ovako na prvu,mogu skontat jeste to sto si Mostarac :wink: Da si napisao Hrvat,to nikome nista ne bi znacilo,a ovako znamo da si Liska (jesi li :? )Govorimo istim jezikom,kojeg moze kako ko hoce nazivati,meni sasvim svejedno.
Sta zapravo hocu ka'sti? Mi danas zvivmo u vremenu kad se radi o ocuvanju cistog ljudskog dostojanstva.Covjek je vazan,najvazniji,pa onda sve ostalo.Ono sto nas uopce dovodi u vezu jedne s drugima jeste to da smo ljudi,pritom sasvim nevazno sta mi mislimo da smo jos nesto pored toga.Mene savrseno ne zanima niti bih ikad pitao nekog za njegovu nac.(etnicku) pripadnost,ali ljudi danas time siluju...Ono u cemu je zapravo problem jeste socijalno stanje mase ljudi u ovoj zemlji.A ono je jadno i bijedno.Neko naravno moze da povjeruje u zabludu da je to problem nacionalnih prava i interesa,medjutim,taj jad i bijeda imaju sasvim drugi,mnogo prakticniji izvor.Generatorima tog problema potpuno stima da se raja zamajava "nacionalnim interesima",dapace...Prazan stomak jednako reagira,pa ma bio ti Srbin,Hrvat,Bosnjak ili ko ti drago...Ono sto je zalosno u svemu tome jeste da je,bojim se,prekasno za bilo sta kad covjek putem zeluca skonta pravo stanje stvari...Ako bas hocemo posteno,meni se cini da je raja u Bosni (valjda se ovo konta,sto ne spominjem hercegovinu :? ) najvise najebala od tzv."svojih" :wink:
ma naravno da moje viđenje situacije oko rs nije egzaktno, sigurno da ima ljudi koji ne razmišljaju na način kako to diktira vodeća garnitura, vjerujem/znam i da nije poželjno suprostavljati se već uvriježenoj politici i njenim načelima radi osobne sigurnosti ali mane zeve sad,, o tom nekom drugom prilikom..
nego kralju, odma u startu da ti karem ono po naški, da definitivno nisam Liska ako si na to (na njega) aludirao niti imam ikakve veze s njim izuzev što dijelimo isti komad neba u zajedničkom nam gradu (valjda jesmo), tako da je ođe ipak riječ o drugom mostarcu sa drugog dijela grada..malo nas je al nas ima :D
nego da se odma vratimo na bitnije stvari, slažem se u potpunosti da se većina nas ne može identificirati sa sadašnjom državom (mislim sa njenim ustrojem da ne dođe do zabune), i gledajući sa mog stanovišta i strane etnosa kojem pripadam, 99% ljudi i kad protestira protiv države ovakva kakva jeste, misli prvenstveno na njen nepravedan ustroj, njenu garnituru koju ga maltretira i omalovažava (da ne kažem šikanira), nije problematičan naziv države i njene međunarodnopriznate granice kako to pojedinci vole potencirati radi svojih prizemnih ciljeva, isključivo odnos vladajuće kaste prema njemu, ništa drugo.. i kad tome još pridodamo ekonomsku situaciju u kojoj se svi nalazimo, generalni bunt je nešto sasvim prirodno i normalno s obzirom na ovakvo okruženje u kojem živimo... slažem se i da je glupasto, balavo i prizemno dijeliti ljude po bilo kojem osnovu izuzev dobar/loš, nakaradna klima nas je natjerala da se okrenemo primitivnim mjerilima koja praktički nikad nisu egzistirala u ovom regionu ali eto, došlo nekakvo novo vrijeme, za njima i novi običaji, sve se promijenilo ali na gore, valjda će se i ovaj bolestan trend već jednom zaustaviti inače će i ono malo normalnog naroda što je ostalo i što se odupire barbarskim manirima okoline otići u tri lijepa prikrajka..
po meni, u ovoj mulinacionalnoj sredini, jedino trend međusobnog uvažavanja i poštivanja nas može izvući iz ovog blata u kojem se nalazimo, bilo kakvo jednoumlje, forsiranje jednostranih varijanti, bilo kakvo nametanje ne može natjerati ljude da se okrenu budućnosti i da prevaziđu gluposti koje nas handre već 20 godina...stvarno se svi trebamo već jednom okaniti huškačke retorike, naći zajednički jezik (figurativno) i polako udarati temelje ovoj državi iz koje nitko neće u paketu otići..stvarno ne vidim niti jedan razuman razlog zašto se ne bi ljudi okrenuli boljitku zajednice koja nam je svima suđena...uvijek kažem da kompromis kuću gradi, jednostranost je razgrađuje...ako već ''moramo'' živjeti jedni sa drugima/jedni pored drugi, zašto sami sebe srozavati i potkopavati kad nam svima može i treba biti bolje...ako radim svom prvom susjedu o glavi, ma ne može ni meni biti bolje niti ja prvi mogu napredovati bez njega i obratno,,, valjda će to i ljudi jednom uvidjeti i okrenuti se ekonomiji i gospodarstvu jer čim se financijska sit.popravi u državi, nitko se više neće zamarati efermnim stvarima niti će ikome biti bitno da li je njegov prvi susjed klingonac ili falklanđanin..samo su sve prilike da ćemo svi mi krvi i krvi propišati dok ne dođemo do te obećane zemlje...ali valja se potruditi, ako ne radi nas onda radi naraštaja koji dolaze za nama.. :)
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#31 Re: BH. IDENTITET

Post by patrius »

Fino.
Medjutim,kao sto (valjda :? ) vidimo,mnogi lijepo zive od toga sto "komsiji rade o glavi",stavise,samo na taj nacin i umiju i mogu,no dobro...Mene i dalje kopka taj kompromis.Kakav recimo ti i ja trebamo pravit kompromis da bismo zvijeli skladno kad to,evo,radimo i bez njega?Kompromisi se uvijek prave tamo gdje postoje dvije (ili vise) suprotstavljene strane,kako bi se svi pomalo primirili ali kako niko ipak ne bi dobio ono sto zeli.Ako neko moze dobiti 100 % onoga sto zeli,na bilo koji nacin,onda on,to je sasvim sigurno,ne pravi kompromis.Umjesto tog nes(p)retnog kompromisa,ovoj zemlji ce trebati konacna artikulacija misljenja i zahtjeva mase ljudi koji nemaju ama bas nicemu da se nadaju pod sadasnjim stanjem stvari.Kompromisom,to valjda znamo,niko ne dobiva ono sto je htio,odnosno dobiva ono sto nije htio.Stoga me insistiranje na tome zaista cudi,jer i polazi od pretpostavke da smo unaprijed jedni drugima (i trecima) suprotstavljeni,po tom ukletom i prokletom nac.osnovu.Ono sto cijelu ovu nasu nacionalnu paradu cini tragicnom jeste da ljudi ne uvidjaju da nacionalni vodje svakim danom sve bolje i bolje zive usred toliko nerjesivih nacionalnih problema i tegoba.Stavise,savrseno se razumiju na sva tri nacionalna jezika kojima se sluze...
Nama (dakle gradjanima ove zemlje) nije potreban nikakav kompromis ni oko cega,nama je prijeko potrebno klasno osvjescivanje...a do tada,oni ce da nas "plase strasnim cudima" :wink:
Njegoš
Posts: 4
Joined: 07/08/2009 09:42

#32 Re: BH. IDENTITET

Post by Njegoš »

Ne znam jesam li jedini, ali ne čini li vam se da je tema neprimjetno skliznula sa "BH. Identitet" u "BH nacionalni Identitet"?

Ako malo pročeprkamo po pojmu i značenju, dolazimo do odgovora da identitet nije samo i isključivo vezan za naciju (etnos, pleme, kako god hoćete).
Identiteta ima milion. Bukvalno.
Pogledajmo dijasporu (jugoviće, naše "strance", kako god hoćete, opet).
Pitate li se kako se oni izjašnjavaju kad dođu u domovinu na odmor? Pitate li se da li se smatraju Bosancima/Srbima/Hrvatima/Bošnjacima?
Naravno da ne. Oni su dijaspora. I tačka. Tako ih mi doživljavamo. I uvjeren sam da oni isto tako doživljavaju nas.
Dalje, postoji jako puno sličnih primjera u svijetu.
Recimo, kad Endi Marej pobijedi u Vimbldonu, novine kažu "Naš (Britanac) pobijedio". Kad izgubi, onda napišu "Škot je ponovo izgubio".
U Americi, paljenje zastave je krivično djelo. U Teksasu je prekršaj. U Teksasu je spaljivanje konfederalne zastave (gubitnika iz Građanskog rata) krivično djelo.
Dakle, BH identitet postoji, i vrlo je prisutan. BH ima i svoja obilježja, i građane i jedinstvenost.
Šta hoću da kažem? Ako ikad pobijedim na nekom međunarodnom takmičenju (iz recimo, kulture dijaloga :P ) rado ću reći javno da je ova pobjeda za moju zemlju, Bosnu i Hercegovinu.
Ali, ako dođeš u moju kafanu, među moje ljude i društvo i kažeš mi nešto tipa "ti si u zabludi, jarane, nisi ti Srbin, ti si Bosanac", to ću smatrati uvredom.
Jer, na kraju krajeva, BH i ne treba nacionalni identitet. Nismo najbolji od sve djece, ali ima i mnogo gorih od nas.
I, s obzirom na sve, ide nam nabolje...
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#33 Re: BH. IDENTITET

Post by sarajevonekad »

Drago mi je da je neko pokrenuo temu sa konkretno ovim naslovom jer odavno očekujem da će se neke evidentne nelogičnosti staviti na dnevni red, a jedna od najevidentnijih, barem u onom jezičko-koneptualnom smislu je sljedeča nelogičnost:

BiH JE JEDNA OD RIJETKIH DRŽAVA U SVIJETU U KOJOJ SE NJENI GRAĐANI NE MOGU ZVANIČNO IZJASŠNJAVATI PO IMENU DRŽAVE TJ. BOSANCI I HERCEGOVCI!

Popularno se smatra da navedena nelogičnost slijedi iz paradoksa utvrđenom u Ustavu BiH ( tj. Dejtonskom mirovnom sporazumu) koji je dao primat etničkim vrijednostima u odnosu na građanske.

Ipak, ovdje malo moram zastati jer sam prije par godina primijetio nešto što me je uzbunilo, ako ništa onao barem jezički. naime radi se o sljedečoj rečenici iz Ustava BiH:

"Bosniacs, Croats, and Serbs, as constituent peoples (along with Others), and citizens of Bosnia and Herzegovina hereby determine that the Constitution of Bosnia and Herzegovina is as follows:"

Obzirom da prilično poznajem engleski jezik, više puta sam došao do zaključka da navedena rečenica znači da su i tzv. "Ostali" konstitutivan narod,

pa ovom prilikom pozivam sve one koji poznaju engleski (koji je izvorni jezik našeg ustava) da i sami obrate pažnju na navedeno.

O mojoj opaski sam obavijestio i uvaženog Prof. Marka Josepha iz Austrije, inače doktora pravnih nauka koji takodjer smatra da se ova rečenica može protumačiti i onako kako sam je ja shvatio.

Naravno, postavlja se pitanje: "KAKO TO DA OVO PTIANJE NIKO DO SADA NIJE PRIMIJETIO ILI POTEGAO?", ali obzirom na brojčanu dominaciju konstitutivnih u BiH i njihovm prezauzetošću bavljenja sobom umjesto državom, te agonijom "Ostalih" ( tj. "nacionalinih manjina" i "mješanih brakova") sasvim je moguće da niko nije obratio pažnju na ovo ( slučajno ili namjerno)...


a zašto je to važno?

važno je iz sljedečih razloga:

1. POSTOJI PRILIČAN BROJ GRAĐANA BiH KOJI NE PRIPADAJU KONSTITUTIVNIM NARODIMA (osobe turskog, romskog, jevrejskog, albanskog, arapskog, iranskog,češkog, slovačkog, mađarskog itd. porijekla) KOJI SU U BiH GENERACIJAMA I KOJI SE PRIMARNO OSJEĆAJU BOSANCIMA I HERCEGOVCIMA, ŠTO JE SASVIM LOGIČNO OBZIROM DA SU NA LOGIČAN NAČIN VEZANI ZA OVU ZEMLJU ( RODJENI SU I ODRASLI OVDJE). TAKVE OSOBE SE U OVOJ POSLIJERATNOJ, DEJTNOSNKOJ BiH OSJEĆAJU ZANEMARENIM OBZIROM DA BiH NIJE ZEMLJA U KOJOJ SE KULTIVIŠU BOSANSKOHERCEGOVAČKE VRIJEDNOSTI ( OSIM NA TV I RADIJU) NEGO VRIJEDNOSTI KONSTITUTIVNIH NARODA, SVAKOG NA SVOJOJ TERITORIJI. NAROČITO IH VIJREĐA DA SE SAD, NAKON TRI, ČETIRI, PET, DESET I VIŠE GENERACIJA UI BIH KATEGORIŠU KAO NACIONALNE "MANJINE" U SOPSTVENOJ DRŽAVI! ( PAŽNJA: NE GOVORIM O ONIM NEKONSTITUTIVNIM NARODIMA KOJI ŽIVE U SVOJIM POSEBNIM ZAJEDNICAMA, ODVOJENO OD OSTATKA SRUŠTVA, GDJE KULTIVIŠU I DALJE KULTURU SVOJIH PREDAKA KOJA JE EVIDENTNO DRUGAČIJA OD KULTURE BiH. TAKVE ZAJDNICE SU SU VEĆ ZAKONSKI ZBRINUTE I MNOGIM NJIHOVIM ČLANOVIMA NE SMETA DA SE KATEGORIŠU KAO "NACIONALNE MANJINE". IMAJU SVA SVOJA ETNIČKA PRAVA I TO NIJE PROBLEM. JA GOVORIM O ONIMA KOJI SU "DRUGO, TREĆE, ITD. KOLJENO" TURAKA, ALBANACA, ARAPA, ROMA, JEVREJA, NIJEMACA, TALIJANA ITD. KOJI SE OSJEĆAJU PRVENSTVENO BOSANCIMA I HERCEGOVCIMA I KOJI SUOSJEĆAJU SA SVOJOM ZEMLJOM. NJIMA JE UVREDA I NELOGIČNO NAZIVATI IH NEKAKVIM "MANJINAMA" ILI "OSTALIMA" U SOPSTVENOJ ZEMLJI. DRUGO, TAKVE OSOBE SU PO DEFAULTU UGLAVNOM NAJISKRENIJE PATRIOTE I VOLE SVOJU BiH, ŠTO SU I DOKAZALI BEZBROJ PUTA I STALNO DOKAZUJU.

2. DALJE, U "OSTALE" SPADAJU I TZV. "DJECA MIJEŠANIH BRAKOVA", KOJI SU TAKOĐER "JETIMI" BiH, TJ. NAPUŠTENI, OBZIROM DA NISU NI BOŠNJACI NI SRBI NI HRVATI, A VEČINA NJIH KOJE JA POZNAJEM U SVOM RODNOM GRADU ŽELE BITI PRVENSTVENO BOSANCI I HERCEGOVCI.

3. SVAKAKO, NEMOŽE BITI GOVORA O NEKOJ DISKRIMINACIJI "OSTALIH" U FEDERACIJI JER BOŠNJACIMA DISKRIMINISANJE TRADICIONALNO NIJE U "OPISU KARAKTERA" ( OBZIROM DA SU I SAMI DUGO GENERACIJA BILI DISKRIMINISANI NA OVOM PODRUČJU UZ ROME, ALBANCE I NIJEMCE) ALI SE PRIMJETI IZVJESNA DISTANCIRANOST, KOJA JE PO MENI VIŠE STVAR INERCIJE ( SADA SU U MODI NEO-ORIJENTALNI MODULI PONAŠANJA U FEDERACIJI TIPA POVEĆANA UPOTREBA TURCIZAMA I ARABIZAMA, MASOVNA POPULARNOST VJERSKIH RITUALA-KOJA PARADOKSALNO IDE RUKU POD RUKU SA PRILIČNO PRISUTNOM DRUŠTVENOM KORPUCIJOM NA SVIM NIVOIMA, UMJESTO DA BUDU OBRNUTO PROPORCIONALNI, ITD ITD.).
DRUGIM RIJEČIMA, PRAKSE U KONSTITUTIVNIM NARODIMA, PROTIV KOJIH NEMAM APSOLUTNO NIŠTA, SU INERCIJOM PRILIKA RELIGIJSKE PRIRODE I KAO TAKVE NE PREDSTAVAJU ZAJEDNIČKI ELEMENT SA SVIM ONIM GRADJANIMA BiH SEKULARNE ORIJENTACIJE, KOJI SE OSJEĆAJU BOSANCIMA I HERCEGOVCIMA UOSTALOM I ZBOG TOG RAZLOGA ALI SVAKAKO I ZBOG TOGA ŠTO ZAISTA SMATRAJU IDENTIFIKOVANJE SA DRŽAVOM SVOJIM NAJLOGIČNIJIM PRIMARNIM IDENTITETOM.

I POSLJEDNJA NELOGIČNOST GLEDE TRENUTNOG STANJA U VEZI SA BiH IDENTITETOM SE NAJJASNIJE VIDI MALOM ANALOGIJOM SA RAZVIJENIM/NAPREDNIM ZEMLJAMA SVIJETA.

JOŠ NIKADA NISAM UPOZNAO STANOVNIKA ŠVICARSKE KOJI SEBE IDENTIFIKUJE KAO NIJEMCA FRANCUZA ILI TALIJANA (ŠTO SU TRI DOMINANTNE ETNIČKE SKUPINE U TOJ DRŽAVI). SVE IJEDNA OSOBA IZ TE ZEMLJE KOJU SAM UPOZNAO SEBE IDENTIFIKUJE KAO "SWISS"- TO NARAVNO NE ZNAČI DA TREBA OVDJE NEKOG TJERATI ILI SILITI DA SE OSJEĆA ILI IZJAŠNJAVA KAO BOSANAC I HERCEGOVAC AKO TO NE ŽELI, ALI APSOLUTNO JE NELOGIČNO LIŠITI NEKOG PRAVA DA SE IZJAŠNJAVA PRIMARNO ILI ISKLJUČIVO KAO BOSANAC I HERCEGOVAC.

DALJE, ZAMISLITE DA SU U AMERICI "PROTESTANTI ENGLESKOG PORIJEKLA" ( W.A.S.P.), IRCI, TALIJANI I AFRO-AMERIKANCI KONSTITUTIVNI NARODI (JER SU NAJBROJNIJI), A SVI OSTALI "MINORITIES" ("MANJINE") ILI "OTHERS"(OSTALI). INFORMACIJE RADI (OBZIROM DA SAM PRIMIJETIO DA JE DOSTA NAŠEG SVIJETA NEINFORMISANO PO TOM PITANJU) IZRAZ "MINORITY" NAPREDNA DRUŠTVA KORISTE SAMO ZA ZAJEDNICE KOJE SE SAME TAKO OSJEĆAJU, ZAJEDNICE KOJE VIŠE KULTIVIŠU SVJE OBIČAJE JEZIK I KULTURU NEGO DOMINANTNU KULTURU MJESTA U KOJEM ŽIVE. TAKVIH ZAJEDNICA JASNO IMA I KOD NAS, ALI KOD NAS POSTOJE I NEKONSTITUTIVNI KOJI SE EVIDENNTO PO SVEMO VIŠE BOSANCI I HERCEGOVCI NEGO TRUCI, ROMI, ALBANCI, IRANCI, ČESI, SLOVACI AUSTRIJANCI ITD. ITD. ITD. OVI POTONJI NE ŽELE EPITET "MANJINE" NITI "OSTALI", JER GA TAKVIM ISTIM KATEGORIJAMA STANOVNIŠTVA NA ZAPADU NE NADJEVAJU NI VLASTI U TIM ZEMLJAMA.
NADALJE, POSTOJE ZEMLJE U KOJIMA UOPŠTE I NE POSTOJI zakonska kategorija "MANJINA", KAO NPR. ŠVEDSKA, AUSTRALIJA, NOVI ZELAND,AMERIKA itd itd.

danas postoje mnoge debate o tome šta je zapravo nacionalna manjina, ali NITI JEDNA NAPREDNA MODERNA DRŽAVA DANAS U SVIJETU NE NAMEĆE OVAJ IZRAZ ONIMA KOJI GA NE ŽELE, IAKO SU ETNIČKI DRUGAČIJI OD DOMINANTNOG NARODA ZEMLJE U KOJOJ ŽIVE.NA ZAPADU JE OVAJ IZRAZ NA RASPOLAGANJU ONIMA KOJI ISPUNJAVAJU GORE NAVEDENE USLOVE ( OSOBE KOJE SU JEZIČKI I KULTUROLOŠKI DRUGAČIJI OD DOMINANTNE KULTURE ZEMLJE U KOJOJ ŽIVE I KOJE ŽELE ZADRŽATI SVOJA OBILJEŽJA ŽIVEĆI U SVOJIM ZAJEDNICAMA). KOLIKO JE U BiH JEDAN BURHAN, IŠTVAN, PAVEL,JOHAN, ARBEN ITD. RODJEN U SARAJEVU U DRUGOJ GENERACIJI IMIGRANATA DRUGAČIJI OD JEDNOG MUHAMEDA, JOVANA ILI ZVONIMIRA RODJENIH I ODRASLIH U SARAJEVU? UGLAVNOM SAMO PO IMENU I EVENTUALNIM RELIGIJSKIM RITUALIMA U SLUČAJU DA IH PRATE...NJIHOV ŽIVOTNI STIL ( A SAMIM TIM I MENTALNI SKLOP) JE PRIBLIŽNO ISTI I LAKo SE SVI MOGU PREPOZNATI PO VEČINI ZAJEDNIČKIH OSOBINA.

ZBOG SVEGA NAVEDENOG NE VIDIM KOME U FEDERACIJI I ZBOG ČEGA BiH IDENTITET MOŽE PREDSTAVLJATI BILO KAKVU PRIJETNJU.

POJEDINCI GOVORE DA JE PRIJETNJA U TOME ŠTO BI SE NUDJENJEM OPCIJE "BOSANAC I HERCEGOVAC" "RAZVODNIO" BOŠNJAČKI ETNIČKI KORPUS. BOŠNJACI SU NESUMNJIVO NAJVEĆI STRADALNICI U VLASTITOJ ZEMLJI, ZBOG TOGA ILI PORED TOGA ŠTO SU MUSLIMANI, ALI NE MISLIM DA BI IM POJAVLJIVANJE ZVANIČNE OPCIJE "BOSANAC I HERCEGOVAC" UGROZILO BROJČANO STANJE. U NAJGOREM SLUČAJU SVE I DA SE TAJ BROJ SMANJI, POVEČAO BI SE ZVANIČNO BROJ ONIH KOJI SU OTVORENO ZA BiH A KOJIH IMA ( KOLIKO-TOLIKO) I U PREOSTALA DVA KONSTITUTIVNA NARODA. DAKLE BIRATI IZMEDJU DVA ZLA, BIRATI MANJE PO MENI ZNAČI POVEČATI BROJ PRO-BOSANACA, TJ. JAČATI IDENTITET BiH. ŽALOSNA JE I SAMA ČINJENICA DA SMO DOŽIVJELI DA MORAMO IZGOVORITI REČINICU " MORAMO JAČATI IDENTITET BiH" U ZEMLJI BOSNI I HERCEGOVINI ALI OBZIROM NA POLITIKU KOJU VODE POJEDINCI, I INERTNOST SVIH ONIH KOJIMA JE LOGIČAN BOSANSKOHERCEGOVAČKI IDENTITET, TO JA NAŠA REALNOST DANAS.
Last edited by sarajevonekad on 07/08/2009 14:25, edited 3 times in total.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#34 Re: BH. IDENTITET

Post by sarajevonekad »

Njegoše, možda BiH i ne bi trebao nacionalni identitet, ali on se prirodno radja kod ljudi koji se sad odjednom nazivaju "Ostalima" tj. "nekonstitutivnima" (tj. tzv. "nacionalne manjine" i tzv. "mješani brakovi" i njihovi potomci). Ti ljudi jasno i logično sebe vide u kategoriji Bosanac i Hercegovac.

Drugi razlog zbog kojeg se prirodno javlja bosaanskohercegovačka iliti Pro-BiH struja je prisustvo povremenih anti-Bosanskih struja i ponašanja koja se svima koji vole ovu zemlju čini ne samo nelogičnim nego i uvredljivim. Pa zamisli da neko u nekoj naprednoj zemlji protestvuje u znak podrške dokazanim ubicama i ljudima koji su je dokazano uništavali ?!!! tJoš tragičnija je činjenica da postoje oni koji se identifikuju sa tim ubicama a zreli su ljdui ( po godinama) obzirom da se uvijek uvrijede kad neko kritikuje navedene ubice i razarače. To su zaista miševi od ljudi.

Hajde, nelijepljenje onih naljepnica "BiH" na autima i nije neka tragedija u poredjenju sa gore navedenim, ali kad se to složi u mozaik izviždavanja BiH himne, ukidanja prefiksa Bosanski u nazivima nekih gradova te bojkotovanja onog neutralnog teksta himni BiH, itd itd. logici nema druge nego zaključiti da je takvo ponašanje otvoreno anti-Bosansko, ali je samo onim isušenim mozgovima jasno zašto se izruguju vlastitoj zemlji, zemlji u kojoj su potpisali da će živjeti putem dejtonskog ugovora. Dakle i kada bi otišli u krajnost i zanemarili osjećaj uvrijeđenosti koji se sasvim logično javlja kod Bosnoljuba usljed navedenih anti-Bosanskih ponašanja, takva ponašanju su ektremno paradoksalna.

Upravo to i jača i rađa bosnaskohercegovački identitet, po inerciji stvari. Dakle njega niko ne nameće niti ga želi nametati, on se radja iz zdravog razuma kod pojedinih stanovnika BiH, pa im je nejasno zbog čega pojedinim stanovnicima BiH toliko smeta BiH i ide im na živce, kao što im nije jasno zašto toliko mrze "Turke" i žele ih pobiti, a svake godine idu u Tursku na odmor.

Ukratko previše prostora je dato nacionalizmu u odnosu na racionalizam. U takvim okolnostima BiH identitet pokušava preživjeti pa će mu svako zdravorazumno biće maksimalno pomoći da preživi mada je odnos snaga otprilike 10:1 u korist neracionalizma, tj. nacionalizma.

Naravno nije sve tako crno-bijelo. Nisu svi ljudi uvijek nacionaliste ili uvijek Pro-Bosanci, ali je upravo u tim nijansama sva poenta. Sve se svodi na to da li te nijanse vode ka saradnji u korist zajedničke nam države ili u korist netrepeljivosti i netolerancije.

Njegoš wrote:Ne znam jesam li jedini, ali ne čini li vam se da je tema neprimjetno skliznula sa "BH. Identitet" u "BH nacionalni Identitet"?

Ako malo pročeprkamo po pojmu i značenju, dolazimo do odgovora da identitet nije samo i isključivo vezan za naciju (etnos, pleme, kako god hoćete).
Identiteta ima milion. Bukvalno.
Pogledajmo dijasporu (jugoviće, naše "strance", kako god hoćete, opet).
Pitate li se kako se oni izjašnjavaju kad dođu u domovinu na odmor? Pitate li se da li se smatraju Bosancima/Srbima/Hrvatima/Bošnjacima?
Naravno da ne. Oni su dijaspora. I tačka. Tako ih mi doživljavamo. I uvjeren sam da oni isto tako doživljavaju nas.
Dalje, postoji jako puno sličnih primjera u svijetu.
Recimo, kad Endi Marej pobijedi u Vimbldonu, novine kažu "Naš (Britanac) pobijedio". Kad izgubi, onda napišu "Škot je ponovo izgubio".
U Americi, paljenje zastave je krivično djelo. U Teksasu je prekršaj. U Teksasu je spaljivanje konfederalne zastave (gubitnika iz Građanskog rata) krivično djelo.
Dakle, BH identitet postoji, i vrlo je prisutan. BH ima i svoja obilježja, i građane i jedinstvenost.
Šta hoću da kažem? Ako ikad pobijedim na nekom međunarodnom takmičenju (iz recimo, kulture dijaloga :P ) rado ću reći javno da je ova pobjeda za moju zemlju, Bosnu i Hercegovinu.
Ali, ako dođeš u moju kafanu, među moje ljude i društvo i kažeš mi nešto tipa "ti si u zabludi, jarane, nisi ti Srbin, ti si Bosanac", to ću smatrati uvredom.
Jer, na kraju krajeva, BH i ne treba nacionalni identitet. Nismo najbolji od sve djece, ali ima i mnogo gorih od nas.
I, s obzirom na sve, ide nam nabolje...
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#35 Re: BH. IDENTITET

Post by and »

MOSTARAC_ wrote:
and wrote: nema razloga da te neko ne prihvata onako kako ti želiš.problem je što se ne mogu prihvatiti pokušaji da se za neki grad kaže da je hrvatski,da je dan opštine neki svetac.....nekakve krsne slave vlade... tako nikada neće moći.
zajedničke niti ne moramo tražiti,bitno je da postoje zakoni i da se oni provode,a ja ću živjeti s kim hoću.za početak smo savladali lekciju 1-svi živimo u bosni i hercegovini i svi smo u njoj konstitutivni.znači bošnjaci su konstitutivni i u ljubuškom i banja luci i obratno tako da mi tražimo da nam se omogući konstitutivnost na cijeloj teritoriji naše domovine.ne znam kakav suživot i toleranciju spominješ.suživot je stvar zakona.svak mora svakome omogućiti da u svom domu živi kako hoće.znači svaki pokušaj onemogućavanja suživota je kršenje zakona.
ja u svojoj domovini živim i na nju sam ponosan.kako se ti osjećaš,da li bih voliš,da li je tvoja domovina,da li za nju navijaš,da li hoćeš da učestvuješ u njenoj izgradnji apsolutno me ne interesuje sve dok meni ne uskraćuješ moja zakonska prava!
u dobra doba rezoniramo na sličan način, ali se ne slažem po pitanju da je suživot samo stvar zakona...znači samo nas papir i 'viša sila' drže na okupu jer da njega nema ili da je drugačije postavljen, ovdje bi bila pustošija? zakon te može usmjeriti u jednom pravcu ali ako nemaš volje za suživotom, ako ne želiš dijeliti prostor i susjedstvo sa drugačijima od sebe, ako se praktički svakodnevno gledate ispod nišana,,,jadan ti je taj suživot i sve ono što ide uz njega,,
usput, sva ta pravila postoje da bi se kršila i nikada (niti jedan!) zakon neće biti ispoštovan u cijelosti, druga stvar je ako se zadovoljavaš mrvicama i imaš dobar želudac pa na neke stvari možeš okrenuti glavi, mene vegetiranje ne interesira ni u kojem pogledu...
jedna mala digresija, ova tvoja zadnja rečenica je jako interesantna...reci mi, da li u načelu priznaješ o(p)stanak rs kao entiteta ako ne bude uskraćivala tvoja zakonska prava, iako ljudi u njoj skoro pa nikad neće navijati za bih niti je raditi na njenom jačanju i napretku a da ne govorim o osjećaju pripadnost ili ljubavi ka njoj? možda sve to i nije toliko bitno ako se važeći propisi poštivaju ili? :wink:
suživot?
činjenica je da živimo u bosni i hercegovini iako su se mnogi trudili da ne bude tako.činjenica je da smo svi konstitutivni na cijeloj teritoriji bih iako su se neki trudili da tako ne bude.kako su naše komšije shvatile riječ suživot,vidimo iz toga što su im kompletna rukovodstva u hagu i tamo odgovaraju za najteže zločine između ostalog i genocid.suživot na način na koji je to moj narod zamišljao,a i jedan dio srba i hrvata u sebi nije imao ništa zločinačko,za to nisu bili potrebni zločinački projekti,jer to su normalne stvari koji je veliki dio svijeta podržavao,a što je najvažnije najveći intelektualci.
mrvicama se zadovoljava onaj koji živi u svojoj zemlji,a mrzi je i mogu ti reći da je to težak život.
entitet rs samim nazivom uskraćuje moja prava,ali kada se završe suđenja u hagu i kada se formulišu politike koje su ovdje vođene,nadam se da će biti moguće napraviti novi ustav koji će bih odvesti u eu.ovaj sporazum je okončao rat i obavio je svoju ulogu.
ja za suživotom imam volju,sa ljudima koji me u mojoj zemlji neće ometati da je volim i da u njoj budem bosanac.ako je i ti voliš i želiš joj dobro mogu u tebi vidjeti prijatelja i sa tobom graditi normalne odnose.ako ti moju zemlju mrziš,ti si moj neprijatelj.
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#36 Re: BH. IDENTITET

Post by xyz2007 »

Njegoš wrote: Jer, na kraju krajeva, BH i ne treba nacionalni identitet.
:lol: ma jok nikako trebaju nama etnicki identiteti. Sta je bio tvoj djed i baba prije 200 godina, ili mozda 400 ili 500 ? 100? Koliko daleko da idemo unazad? Ma kome je to uopste vazno i zasto?

Kad Bosna vec ima svoj nacionalni i narodni identitet bez obzira kako se pojedinac osjecao.

Pitanje je samo jel ti pripadas tom bosanskohercegovackom identitetu ili ne. Jel pripadas toj bosanskohercegovackoj drzavi ili ne?

Na Bosanski identitet pojedinac koji nije Bosanac nacionalno ( a samim time i narodno) inace u slobodnim i demokratskim drzavam nema uticaja!

Ali takav pojedinac ima uticaja kod nas kad je u pitanju buducnost drzave BIH jer su mu data ta prava.

Drugim rijecima data su prava tebi koji ne priznajes Bosnu kao svoju drzavu ( osim geografski ) a oduzeta su ta prava Bosancima koji je priznaju tuto kompleto.

Stoga taj pojedinac kao ti odlucuje o mojoj drzavi i BH Narodu koju i kojeg ne priznaje svojim. :-)

Mi se slazemo da takvom pojedincu treba dati volju i slobodu opredjeljenja sto i ima u BIH ali i onda mu svrishodno treba oduzeti BH drzavljantsvo ako se ne izjasnjava da pripada naciji i narodu drzave BIH ( jer ni po kojoj osnovi nema na to pravo ).

Ne mozemo imati i jare i pare. Hoces tudji identitet, samo izvoli ali onda ruke mici sa Bosne.

Treba malo vise pravde Bosni..... pa onima koji se izjasnjavaju za njen BH identitet dati volju i slobodu opredjeljenja koja im je uskracena. To nama treba a ne nekakvi etnicki identiteti sta su djed i babe bili prije 300 godina.
Last edited by xyz2007 on 08/08/2009 11:34, edited 1 time in total.
Bandierra Rossa
Posts: 492
Joined: 05/03/2009 23:24

#37 Re: BH. IDENTITET

Post by Bandierra Rossa »

Meni je muka od vječne nacionalističke furke,

Da me neko smješta u Bošnjake,balije il" Turke,

Želim biti hercegovac,želim bit" bosanac,

Zašto da u svojoj zemlji živim kao stranac???


Dubioza kolektiv.
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#38 Re: BH. IDENTITET

Post by xyz2007 »

sarajevonekad wrote:BiH JE JEDNA OD RIJETKIH DRŽAVA U SVIJETU U KOJOJ SE NJENI GRAĐANI NE MOGU ZVANIČNO IZJASŠNJAVATI PO IMENU DRŽAVE TJ. BOSANCI I HERCEGOVCI!
Mogu svuda u svijetu ali ne mogu u BIH. Sta mislis da li bi Bosanci sami sebi oduzeli pravo glasa i konstutivnost u sopstvenoj drzavi?
"Bosniacs, Croats, and Serbs, as constituent peoples (along with Others), and citizens of Bosnia and Herzegovina hereby determine that the Constitution of Bosnia and Herzegovina is as follows:"
Pominju se 3 naroda, a ne 1 bosanskohecegovacki multietnicki i multivjerski narod.

Ova 3 naroda su zapravo etnicke grupe. Stoga nema potrebe navoditi nijednu etnicku grupu posebno zato sto BIH ima vise od 3 etnicke grupe ali ima samo jednu naciju i jedan narod.

Ta se nacija zove bosanskohercegovacka nacija i bosanskohercegovacki narod.
Obzirom da prilično poznajem engleski jezik, više puta sam došao do zaključka da navedena rečenica znači da su i tzv. "Ostali" konstitutivan narod,
Pa eto ne bi imao nista protiv da se zamjenimo za mjesta pa nek u ustavu pise umjesto BHS nek pise bosanskohercegovacki narod i Ostali PA NEK se racuna pod Ostali da su to svi oni Ostali.
Naravno, postavlja se pitanje: "KAKO TO DA OVO PTIANJE NIKO DO SADA NIJE PRIMIJETIO ILI POTEGAO?", ali obzirom na brojčanu dominaciju konstitutivnih u BiH i njihovm prezauzetošću bavljenja sobom umjesto državom, te agonijom "Ostalih" ( tj. "nacionalinih manjina" i "mješanih brakova") sasvim je moguće da niko nije obratio pažnju na ovo ( slučajno ili namjerno)...
Ljudi znaju ok. Mi svi znamo sta se desilo. Ali taj ustav nije bio volja Nacije i Naroda drzave BIH. Vrati se na prvo pitanje pa ces vidjeti zasto.

Drugo, jako je vazno da se zna da "Ostali" nisu manjine u realnosti vec koliko ja primjecujem vecina. Ne mogu ja koji sam pripadnik BH nacija i naroda drzave BIH nikad biti manjina. Jer ja sam Bosanac. u realnosti to je nemoguce.

Na papiru sve je moguce... ali ne znaci da je papir kredibilan.
1. POSTOJI PRILIČAN BROJ GRAĐANA BiH KOJI NE PRIPADAJU KONSTITUTIVNIM NARODIMA (osobe turskog, romskog, jevrejskog, albanskog, arapskog, iranskog,češkog, slovačkog, mađarskog itd. porijekla) KOJI SU U BiH GENERACIJAMA I KOJI SE PRIMARNO OSJEĆAJU BOSANCIMA I HERCEGOVCIMA, ŠTO JE SASVIM LOGIČNO OBZIROM DA SU NA LOGIČAN NAČIN VEZANI ZA OVU ZEMLJU ( RODJENI SU I ODRASLI OVDJE). TAKVE OSOBE SE U OVOJ POSLIJERATNOJ, DEJTNOSNKOJ BiH OSJEĆAJU ZANEMARENIM OBZIROM DA BiH NIJE ZEMLJA U KOJOJ SE KULTIVIŠU BOSANSKOHERCEGOVAČKE VRIJEDNOSTI ( OSIM NA TV I RADIJU) NEGO VRIJEDNOSTI KONSTITUTIVNIH NARODA, SVAKOG NA SVOJOJ TERITORIJI. NAROČITO IH VIJREĐA DA SE SAD, NAKON TRI, ČETIRI, PET, DESET I VIŠE GENERACIJA UI BIH KATEGORIŠU KAO NACIONALNE "MANJINE" U SOPSTVENOJ DRŽAVI! ( PAŽNJA: NE GOVORIM O ONIM NEKONSTITUTIVNIM NARODIMA KOJI ŽIVE U SVOJIM POSEBNIM ZAJEDNICAMA, ODVOJENO OD OSTATKA SRUŠTVA, GDJE KULTIVIŠU I DALJE KULTURU SVOJIH PREDAKA KOJA JE EVIDENTNO DRUGAČIJA OD KULTURE BiH. TAKVE ZAJDNICE SU SU VEĆ ZAKONSKI ZBRINUTE I MNOGIM NJIHOVIM ČLANOVIMA NE SMETA DA SE KATEGORIŠU KAO "NACIONALNE MANJINE". IMAJU SVA SVOJA ETNIČKA PRAVA I TO NIJE PROBLEM. JA GOVORIM O ONIMA KOJI SU "DRUGO, TREĆE, ITD. KOLJENO" TURAKA, ALBANACA, ARAPA, ROMA, JEVREJA, NIJEMACA, TALIJANA ITD. KOJI SE OSJEĆAJU PRVENSTVENO BOSANCIMA I HERCEGOVCIMA I KOJI SUOSJEĆAJU SA SVOJOM ZEMLJOM. NJIMA JE UVREDA I NELOGIČNO NAZIVATI IH NEKAKVIM "MANJINAMA" ILI "OSTALIMA" U SOPSTVENOJ ZEMLJI. DRUGO, TAKVE OSOBE SU PO DEFAULTU UGLAVNOM NAJISKRENIJE PATRIOTE I VOLE SVOJU BiH, ŠTO SU I DOKAZALI BEZBROJ PUTA I STALNO DOKAZUJU.
Tacno, samo pisi malim slovima ako moze lakse je citati, hvala. :)
2. DALJE, U "OSTALE" SPADAJU I TZV. "DJECA MIJEŠANIH BRAKOVA", KOJI SU TAKOĐER "JETIMI" BiH, TJ. NAPUŠTENI, OBZIROM DA NISU NI BOŠNJACI NI SRBI NI HRVATI, A VEČINA NJIH KOJE JA POZNAJEM U SVOM RODNOM GRADU ŽELE BITI PRVENSTVENO BOSANCI I HERCEGOVCI.

3. SVAKAKO, NEMOŽE BITI GOVORA O NEKOJ DISKRIMINACIJI "OSTALIH" U FEDERACIJI JER BOŠNJACIMA DISKRIMINISANJE TRADICIONALNO NIJE U "OPISU KARAKTERA" ( OBZIROM DA SU I SAMI DUGO GENERACIJA BILI DISKRIMINISANI NA OVOM PODRUČJU UZ ROME, ALBANCE I NIJEMCE) ALI SE PRIMJETI IZVJESNA DISTANCIRANOST, KOJA JE PO MENI VIŠE STVAR INERCIJE ( SADA SU U MODI NEO-ORIJENTALNI MODULI PONAŠANJA U FEDERACIJI TIPA POVEĆANA UPOTREBA TURCIZAMA I ARABIZAMA, MASOVNA POPULARNOST VJERSKIH RITUALA-KOJA PARADOKSALNO IDE RUKU POD RUKU SA PRILIČNO PRISUTNOM DRUŠTVENOM KORPUCIJOM NA SVIM NIVOIMA, UMJESTO DA BUDU OBRNUTO PROPORCIONALNI, ITD ITD.).
DRUGIM RIJEČIMA, PRAKSE U KONSTITUTIVNIM NARODIMA, PROTIV KOJIH NEMAM APSOLUTNO NIŠTA, SU INERCIJOM PRILIKA RELIGIJSKE PRIRODE I KAO TAKVE NE PREDSTAVAJU ZAJEDNIČKI ELEMENT SA SVIM ONIM GRADJANIMA BiH SEKULARNE ORIJENTACIJE, KOJI SE OSJEĆAJU BOSANCIMA I HERCEGOVCIMA UOSTALOM I ZBOG TOG RAZLOGA ALI SVAKAKO I ZBOG TOGA ŠTO ZAISTA SMATRAJU IDENTIFIKOVANJE SA DRŽAVOM SVOJIM NAJLOGIČNIJIM PRIMARNIM IDENTITETOM.

I POSLJEDNJA NELOGIČNOST GLEDE TRENUTNOG STANJA U VEZI SA BiH IDENTITETOM SE NAJJASNIJE VIDI MALOM ANALOGIJOM SA RAZVIJENIM/NAPREDNIM ZEMLJAMA SVIJETA.

JOŠ NIKADA NISAM UPOZNAO STANOVNIKA ŠVICARSKE KOJI SEBE IDENTIFIKUJE KAO NIJEMCA FRANCUZA ILI TALIJANA (ŠTO SU TRI DOMINANTNE ETNIČKE SKUPINE U TOJ DRŽAVI). SVE IJEDNA OSOBA IZ TE ZEMLJE KOJU SAM UPOZNAO SEBE IDENTIFIKUJE KAO "SWISS"- TO NARAVNO NE ZNAČI DA TREBA OVDJE NEKOG TJERATI ILI SILITI DA SE OSJEĆA ILI IZJAŠNJAVA KAO BOSANAC I HERCEGOVAC AKO TO NE ŽELI, ALI APSOLUTNO JE NELOGIČNO LIŠITI NEKOG PRAVA DA SE IZJAŠNJAVA PRIMARNO ILI ISKLJUČIVO KAO BOSANAC I HERCEGOVAC.

DALJE, ZAMISLITE DA SU U AMERICI "PROTESTANTI ENGLESKOG PORIJEKLA" ( W.A.S.P.), IRCI, TALIJANI I AFRO-AMERIKANCI KONSTITUTIVNI NARODI (JER SU NAJBROJNIJI), A SVI OSTALI "MINORITIES" ("MANJINE") ILI "OTHERS"(OSTALI). INFORMACIJE RADI (OBZIROM DA SAM PRIMIJETIO DA JE DOSTA NAŠEG SVIJETA NEINFORMISANO PO TOM PITANJU) IZRAZ "MINORITY" NAPREDNA DRUŠTVA KORISTE SAMO ZA ZAJEDNICE KOJE SE SAME TAKO OSJEĆAJU, ZAJEDNICE KOJE VIŠE KULTIVIŠU SVJE OBIČAJE JEZIK I KULTURU NEGO DOMINANTNU KULTURU MJESTA U KOJEM ŽIVE. TAKVIH ZAJEDNICA JASNO IMA I KOD NAS, ALI KOD NAS POSTOJE I NEKONSTITUTIVNI KOJI SE EVIDENNTO PO SVEMO VIŠE BOSANCI I HERCEGOVCI NEGO TRUCI, ROMI, ALBANCI, IRANCI, ČESI, SLOVACI AUSTRIJANCI ITD. ITD. ITD. OVI POTONJI NE ŽELE EPITET "MANJINE" NITI "OSTALI", JER GA TAKVIM ISTIM KATEGORIJAMA STANOVNIŠTVA NA ZAPADU NE NADJEVAJU NI VLASTI U TIM ZEMLJAMA.
NADALJE, POSTOJE ZEMLJE U KOJIMA UOPŠTE I NE POSTOJI zakonska kategorija "MANJINA", KAO NPR. ŠVEDSKA, AUSTRALIJA, NOVI ZELAND,AMERIKA itd itd.
Slazem se. :)
danas postoje mnoge debate o tome šta je zapravo nacionalna manjina, ali NITI JEDNA NAPREDNA MODERNA DRŽAVA DANAS U SVIJETU NE NAMEĆE OVAJ IZRAZ ONIMA KOJI GA NE ŽELE, IAKO SU ETNIČKI DRUGAČIJI OD DOMINANTNOG NARODA ZEMLJE U KOJOJ ŽIVE.NA ZAPADU JE OVAJ IZRAZ NA RASPOLAGANJU ONIMA KOJI ISPUNJAVAJU GORE NAVEDENE USLOVE ( OSOBE KOJE SU JEZIČKI I KULTUROLOŠKI DRUGAČIJI OD DOMINANTNE KULTURE ZEMLJE U KOJOJ ŽIVE I KOJE ŽELE ZADRŽATI SVOJA OBILJEŽJA ŽIVEĆI U SVOJIM ZAJEDNICAMA). KOLIKO JE U BiH JEDAN BURHAN, IŠTVAN, PAVEL,JOHAN, ARBEN ITD. RODJEN U SARAJEVU U DRUGOJ GENERACIJI IMIGRANATA DRUGAČIJI OD JEDNOG MUHAMEDA, JOVANA ILI ZVONIMIRA RODJENIH I ODRASLIH U SARAJEVU? UGLAVNOM SAMO PO IMENU I EVENTUALNIM RELIGIJSKIM RITUALIMA U SLUČAJU DA IH PRATE...NJIHOV ŽIVOTNI STIL ( A SAMIM TIM I MENTALNI SKLOP) JE PRIBLIŽNO ISTI I LAKo SE SVI MOGU PREPOZNATI PO VEČINI ZAJEDNIČKIH OSOBINA.
Da! :)
ZBOG SVEGA NAVEDENOG NE VIDIM KOME I ZBOG ČEGA BiH IDENTITET MOŽE PREDSTAVLJATI BILO KAKVU PRIJETNJU.
Jedini nacin da se Bosna podijeli je negacija Bosanca. Jedini nacin da se Bosna ne podijeli je Bosanac. U pitanju je opstanak drzave. Pa ili -ili. Nema Bosanaca nema ni Bosne, ima Bosanaca ima i Bosne ( u pitanju je opstanak drzave a koja je jako bitna Bosancima jer i nemaju neke druge )..... s obzirom da "Bosanac" nosi identitet drzave BIH.

Naravno ima ono i nefamozno "ako nema s i h nema ni b" ( ovdje se vidi da je u pitanju borba za opstanak samo 3 etnicke grupe a ne cijele drzave i cijele njene nacije i cijelog njenog naroda koji VEC UKLJUCUJE TE GRUPE ) To se moze shvatiti i u tom smislu da neki vec imaju svoje drzave pa im stoga nije ni vazna BIH.

Ne moze i ne smije etnicka pripadnost biti vaznija od drzave. Jer ako nema drzave pa onda nema ni nas. Drzava je uvijek na #1 a etnicka pripadnost privatna licna stvar. ( porijeklo )

Etnicka pripadnost nije bitna da se pominje u ustavu... podrazumjeva se da je u pitanju vise etnickihig grupa... a trenutnim etnickim grupama koje su pomenute kao neki zasebni narodi u BIH, pa njima nije vazna drzava ni nacija ni narod, njima je vazno ko je bio djed i baba.

Ne mozemo dozvoliti da ovakvi upravljaju drzavom.... nama treba top kadar kojima je Bosna kao zjenica oka svog. Ako ima Bosanaca ima i svih drugih.. svi su ukljuceni i ulaze pod okvir jedne bosnaskohercegovacke nacije i jednog bosanskohercegovackog naroda.
POJEDINCI GOVORE DA JE PRIJETNJA U TOME ŠTO BI SE NUDJENJEM OPCIJE "BOSANAC I HERCEGOVAC" "RAZVODNIO" BOŠNJAČKI ETNIČKI KORPUS. BOŠNJACI SU NESUMNJIVO NAJVEĆI STRADALNICI U VLASTITOJ ZEMLJI, ZBOG TOGA ILI PORED TOGA ŠTO SU MUSLIMANI, ALI NE MISLIM DA BI IM POJAVLJIVANJE ZVANIČNE OPCIJE "BOSANAC I HERCEGOVAC" UGROZILO BROJČANO STANJE. U NAJGOREM SLUČAJU SVE I DA SE TAJ BROJ SMANJI, POVEČAO BI SE ZVANIČNO BROJ ONIH KOJI SU OTVORENO ZA BiH A KOJIH IMA ( KOLIKO-TOLIKO) I U PREOSTALA DVA KONSTITUTIVNA NARODA. DAKLE BIRATI IZMEDJU DVA ZLA, BIRATI MANJE PO MENI ZNAČI POVEČATI BROJ PRO-BOSANACA, TJ. JAČATI IDENTITET BiH. ŽALOSNA JE I SAMA ČINJENICA DA SMO DOŽIVJELI DA MORAMO IZGOVORITI REČINICU " MORAMO JAČATI IDENTITET BiH" U ZEMLJI BOSNI I HERCEGOVINI ALI OBZIROM NA POLITIKU KOJU VODE POJEDINCI, I INERTNOST SVIH ONIH KOJIMA JE LOGIČAN BOSANSKOHERCEGOVAČKI IDENTITET, TO JA NAŠA REALNOST DANAS.
Opcija Bosanac ( Bosanac ukljucuje Hercegovca stoga nije potreban zaseban naziv ) iskljucuje sve druge identitete koji su i nastali vjestacki iz jednog bosanskog.. vracamo se na original autohtonu naciju i narod drzave bih prije vjestackog parcanja te iste na 3 vjerske kategorije.

Ko voli drzavu BIH ne moze a da se ne izjasni kao Bosanac. Tesko se odreci svoje drzave.
Njegoš
Posts: 4
Joined: 07/08/2009 09:42

#39 Re: BH. IDENTITET

Post by Njegoš »

xyz2007 wrote:
Opcija Bosanac ( Bosanac ukljucuje Hercegovca stoga nije potreban zaseban naziv ) iskljucuje sve druge identitete koji su i nastali vjestacki iz jednog bosanskog.. vracamo se na original autohtonu naciju i narod drzave bih prije vjestackog parcanja te iste na 3 vjerske kategorije.

Ko voli drzavu BIH ne moze a da se ne izjasni kao Bosanac. Tesko se odreci svoje drzave.
Ok. Shvatio sam poruku. I uz rizik da izazovem salve negodovanja, tvoje rečenice koje citiram u ovom odgovoru se mogu sumirati ovako

"Svi Bosanci u jednoj državi![!]

ili možda ovako

"niko ne sme da vas bije dok je Bosanaca i Bosne!

ispravi me ako griješim.

Isključivost je ono na šta sam htio da ukažem ovim (para)frazama. Isključivost, a to bi valjda svi morali do sad znati, ne vodi nigdje.
BiH je zemlja koja nema većinsku naciju. Slažem se, jedno od elegantnih rješenja je proglasiti nas sve Bosancima (Hercegovci svakako spadaju u naziv, te se neće posebno ni imenovati). Ili, po riječima xyz-a, "vratimo sve na staro".
Da me se ne shvati pogrešno, ali jedan narod u BiH je htio da sve bude staro, htio je da se ništa ne mijenja, htio da ne ide u demokratske promjene itd, itd, itd...

Svi znamo šta se desilo. I kako se završava.
Čuvajmo, njegujmo, gradimo identitet ove zemlje kao zemlje miroljubivih ljudi, dobrih domaćina, prelijepih prirodnih ljepota.
I da ne bude zabune. Ja volim BiH. Šta je ona meni, a šta vama je čini mi se, stvarna dilema...
blackepeace
Posts: 482
Joined: 31/07/2009 11:59

#40 Re: BH. IDENTITET

Post by blackepeace »

xyz2007 wrote:Opcija Bosanac ( Bosanac ukljucuje Hercegovca stoga nije potreban zaseban naziv ) iskljucuje sve druge identitete koji su i nastali vjestacki iz jednog bosanskog.. vracamo se na original autohtonu naciju i narod drzave bih prije vjestackog parcanja te iste na 3 vjerske kategorije.

Ko voli drzavu BIH ne moze a da se ne izjasni kao Bosanac. Tesko se odreci svoje drzave.
Vidiš, to bi već bio klasični fašizam i strašno je kako jedno razumno biće (a vjerovatno si razuman čim znaš koristiti internet) može tako nešto pomisliti a ne napisati. :run:
Pokušaj brisanja odnosno naturanja identiteta ne može proći bez posljedica i niko se neće igati tom vatrom.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#41 Re: BH. IDENTITET

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

[quote="sarajevonekad"]Drago mi je da je neko pokrenuo temu sa konkretno ovim naslovom jer odavno očekujem da će se neke evidentne nelogičnosti staviti na dnevni red, a jedna od najevidentnijih, barem u onom jezičko-koneptualnom smislu je sljedeča nelogičnost:

BiH JE JEDNA OD RIJETKIH DRŽAVA U SVIJETU U KOJOJ SE NJENI GRAĐANI NE MOGU ZVANIČNO IZJASŠNJAVATI PO IMENU DRŽAVE TJ. BOSANCI I HERCEGOVCI!

Popularno se smatra da navedena nelogičnost slijedi iz paradoksa utvrđenom u Ustavu BiH ( tj. Dejtonskom mirovnom sporazumu) koji je dao primat etničkim vrijednostima u odnosu na građanske.

Ipak, ovdje malo moram zastati jer sam prije par godina primijetio nešto što me je uzbunilo, ako ništa onao barem jezički. naime radi se o sljedečoj rečenici iz Ustava BiH:

"Bosniacs, Croats, and Serbs, as constituent peoples (along with Others), and citizens of Bosnia and Herzegovina hereby determine that the Constitution of Bosnia and Herzegovina is as follows:"

Obzirom da prilično poznajem engleski jezik, više puta sam došao do zaključka da navedena rečenica znači da su i tzv. "Ostali" konstitutivan narod,



I ja sam imao dilemu oko znacenja ove recenice, pa sam zbog toga i konsultovao profesora engleskog jezika na jednom od koledza u USA (gdje zivim i radim 12 godina). Objasnjenje koje sam dobio od ove profesorice izgleda da, na moju i tvoju zalost, iskljucuje "ostale" kao konstituente u znacenju ove recenice iz dva razloga:
1. konstrukcija u recenici "along with Others" postevljena IZA konstrukcije u recenici "as constituent peoples", NASLUCUJE ali jos ne ISKLJUCUJE, dakle nije primarno.
2. postavljanje konstrucije "along with Others" u zagradu zajedno sa razlogom pod broj 1 definitivno ih iskljucuje "as constituent peoples" jer u takvom rasporedu konstrukcija "along with Others" nema "tezinu" jednaku onoj" Bosniacs, Croats, and Serbs,...", ispred "as constituent peoples", dakle nisu ravnopravni.
Doduse, ona smatra da je zagrada mogla biti ubacena grskom, ali i zlonamjerno, od strane nekog lica tokom kucanja iste recenice prije stampanja. Za nju je neshvatljivo da neko ko je rodjen i ima drzavljanstvo BiH moze biti "minority" ili "Others" u vlastitoj drzavi.
Volio bih da njeno objasnjenje nije ispravno (engleski je cudan jezik), ili da sam je ja pogresno razumio, pa da neko sve ovo demantuje.

:bih:
Humane
Posts: 32
Joined: 02/07/2009 15:58

#42 Re: BH. IDENTITET

Post by Humane »

Evo da se i ja malo uključim u raspravu, kako nisam mogla a da ne primjetim dilemu.

Da očigledno je ova rečenica postavljena tako da daje prostora različitim interpretacijama, ali sve i da ne isključuje "ostale" (građane BiH) iz konstitutivnosti, potpuno se slažem sa vama da je NOTORNA glupost uopšte pominjati nekakvu "konstitutivnost". To automatski daje prednost nacionalnosti ( u stvari "narodnosti" jer po svjetskim standardima "nationality" u stvari znači državljanstvo, pa zato u jednom zapadnom pasošu, npr. Australskom, kji posjeduje osoba kineskog porijekla pod "nationality" stoji "Australian" a ne "Chinese" .


Građanin BiH kao takav je tu totalno diskriminasan. Što se mene tiče ovaj dio : ""Bosniacs, Croats, and Serbs, as constituent peoples (along with Others), .." može se komotno izbrisati iz ustava i rečenica može početi od ovog dijela: "citizens of Bosnia and Herzegovina hereby determine that the Constitution of Bosnia and Herzegovina is as follows:" jer "citizens of Bosnia and Herzegovina" podrazumijeva Bošnjake, Srbe i Hrvate a najbitnije NE DISKRIMINIŠE sve "ostale" i ostale i ostale...
Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
sarajevonekad wrote:Drago mi je da je neko pokrenuo temu sa konkretno ovim naslovom jer odavno očekujem da će se neke evidentne nelogičnosti staviti na dnevni red, a jedna od najevidentnijih, barem u onom jezičko-koneptualnom smislu je sljedeča nelogičnost:

BiH JE JEDNA OD RIJETKIH DRŽAVA U SVIJETU U KOJOJ SE NJENI GRAĐANI NE MOGU ZVANIČNO IZJASŠNJAVATI PO IMENU DRŽAVE TJ. BOSANCI I HERCEGOVCI!

Popularno se smatra da navedena nelogičnost slijedi iz paradoksa utvrđenom u Ustavu BiH ( tj. Dejtonskom mirovnom sporazumu) koji je dao primat etničkim vrijednostima u odnosu na građanske.

Ipak, ovdje malo moram zastati jer sam prije par godina primijetio nešto što me je uzbunilo, ako ništa onao barem jezički. naime radi se o sljedečoj rečenici iz Ustava BiH:

"Bosniacs, Croats, and Serbs, as constituent peoples (along with Others), and citizens of Bosnia and Herzegovina hereby determine that the Constitution of Bosnia and Herzegovina is as follows:"

Obzirom da prilično poznajem engleski jezik, više puta sam došao do zaključka da navedena rečenica znači da su i tzv. "Ostali" konstitutivan narod,



I ja sam imao dilemu oko znacenja ove recenice, pa sam zbog toga i konsultovao profesora engleskog jezika na jednom od koledza u USA (gdje zivim i radim 12 godina). Objasnjenje koje sam dobio od ove profesorice izgleda da, na moju i tvoju zalost, iskljucuje "ostale" kao konstituente u znacenju ove recenice iz dva razloga:
1. konstrukcija u recenici "along with Others" postevljena IZA konstrukcije u recenici "as constituent peoples", NASLUCUJE ali jos ne ISKLJUCUJE, dakle nije primarno.
2. postavljanje konstrucije "along with Others" u zagradu zajedno sa razlogom pod broj 1 definitivno ih iskljucuje "as constituent peoples" jer u takvom rasporedu konstrukcija "along with Others" nema "tezinu" jednaku onoj" Bosniacs, Croats, and Serbs,...", ispred "as constituent peoples", dakle nisu ravnopravni.
Doduse, ona smatra da je zagrada mogla biti ubacena grskom, ali i zlonamjerno, od strane nekog lica tokom kucanja iste recenice prije stampanja. Za nju je neshvatljivo da neko ko je rodjen i ima drzavljanstvo BiH moze biti "minority" ili "Others" u vlastitoj drzavi.
Volio bih da njeno objasnjenje nije ispravno (engleski je cudan jezik), ili da sam je ja pogresno razumio, pa da neko sve ovo demantuje.

:bih:
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#43 Re: BH. IDENTITET

Post by xyz2007 »

Njegoš wrote:
xyz2007 wrote:
Opcija Bosanac ( Bosanac ukljucuje Hercegovca stoga nije potreban zaseban naziv ) iskljucuje sve druge identitete koji su i nastali vjestacki iz jednog bosanskog.. vracamo se na original autohtonu naciju i narod drzave bih prije vjestackog parcanja te iste na 3 vjerske kategorije.

Ko voli drzavu BIH ne moze a da se ne izjasni kao Bosanac. Tesko se odreci svoje drzave.

"Svi Bosanci u jednoj državi![!]ili možda ovako "niko ne sme da vas bije dok je Bosanaca i Bosne! ispravi me ako griješim.


Rekao sam da je Bosna Bosanskohercegovacka. Bosanac nosi i drzavni... nacionalni i narodni identitet BIH. Zato se i nasa drzava i zove Bosna-Hercegovina a ne Francuska, Srbija, Hrvatska ili Nigerija.

BHS = etnicke grupe + Ostali (e)
Bosanskohercegovacki Narod ( Bosanci ) = narodni bh IDENTITET.
Bosanskohercegovacka Nacija ( Bosanci ) = nacionalni bh IDENTITET


Prosto ko pasulj. E sad hoce li Bosanci se siriti mimo Bosne i kreirati "Republika Bosanska 2" i "Republika Bosanska 3" po Srbiji i Hrvatskoj to sve zavisi od toga da li Bosanci gaje ikakve pretenzije prema teritorijama gdje se nalazi bosanskohercegovacki narod kojeg treba spasiti i sacuvati od nestanka.
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#44 Re: BH. IDENTITET

Post by Shoba »

asstra wrote:
seldzuk wrote:Države Bosne i Hercegovine nema bez toga da se njeni građani osjećaju građanima Bosne i Hercegovine. BH. identitet se trenutno smatra 2 kategorijom koju su zasjenili nacionalni identiteti. Pošto ni sami Bošnjaci nisu izbjegli tu pogrešku evo dva citata rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića iz kojih možemo vidjeti da smo zaboravili koliko je on govorio o Bosni i Hercegovini.
Njegova čestitka povodom 1. marta, Dana nezavisnosti BiH 1996.:
"Dragi građani BiH, okolnost da ovu poruku pišem u bolesničkoj postelji neće uticati na njen smisao, možda hoće na njenu dužinu.
Sutra je naš veliki praznik - Dan nezavisnosti BiH.
Želio bih da ubuduće svi budemo manje Bošnjaci, Hrvati, Srbi, Jevreji, a više građani BiH. Ljubavi prema narodu kojem pripadamo pridružimo ljubav prema domovini koja nam je zajednička. Potrebne su nam obje ove ljubavi ako hoćemo da se rane zaliječe i da se tragedija ne ponovi.
Dejton je zaustavio umiranje u Bosni. On je položio i temelje cjelovitoj BiH sa svime što ta cjelovitost podrazumijeva i znači. Ali to su ipak samo temelji, a zgrada čeka svoje graditelje. Preostao je ogroman posao i od nas zavisi hoće li i kako taj važan posao biti obavljen.
Čestitajući vam sutrašnji praznik, ja vas pozivam da se okrenete ovom zadatku da bismo učvrstili ovaj krhki mir i da bismo naše snove o Bosni, kao zemlji tolerancije i slobode postepeno pretvarali u stvarnost.
Nadam se da će mi Bog omogućiti da i sam učestvujem u ovom beskrajno važnom poslu za našu djecu. Ali bez obzira na to šta će se dogoditi, ostat ću da sa vama dijelim dobro i zlo do kraja."
"Ako hoćemo Bosnu i Hercegovinu, onda ne smijemo previše potcrtavati nacionalno pitanje u Bosni i Hercegovini. Trebamo pokušati da budemo ako je moguće Bosanci ubuduće što više, ne zaboravljajući naravno nikada ono šta smo, ne zaboravljajući svoje tradicije. Niko ne treba da zaboravlja svoje tradicije i nigdje nije uvjet da budete dobar Bosanac , da zaboravite svoje tradicije. Upravo obrnuto stoji stvar. Svako treba da njeguje svoje tradicije, ali i da njeguje jedan ideal bosanske države."(Alija Izetbegović, "Sjećanja", 2001)
Ima li šanse da shvatimo da biti Bosanci ne znači prestati biti Bošnjak, Srbin, Hrvat, niti musliman, pravoslavac, katolik.
Biti bosanac znači prestati biti HERCEGOVAC A TO JE NEMOGUĆE sada BH nacionalni identitet ne postoji jer postoje tri nacionalna identiteta: Bošnjak, Srbin i Hrvat a ako bi se BH identitet gradio na geografskom pojmu pripadnosti određenoj regiji u državi BiH opet nam se nacionalni identitet djeli na dvoje jer biti bosanac znači prestati biti HERCEGOVAC a to je nemoguće jer bosanci žive u bosni a hercegovci u hercegovini kako god okrenete opet se nacionalni identitet dijeli na dvoje...pa zato izgradnja nacionalnog BH identiteta prema geografskoj pripadnosti nema smisla jer ova naša BiH je svakako podjeljena do srži pa čak se i ime naše države sastoji od DVA DJELA BOSNA I HERCEGOVINA
Hercegovina je u naslov Bosne dodana da bi se zemlja lakse upakovala pri aneksiji austrougarske. Do tada nije bilo rijeci o hercegovini kao "dijelu" Bosne. Korektno je reci BOSANCI kada se govori o gradjanima Bosne (i Hercegovine)
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#45 Re: BH. IDENTITET

Post by xyz2007 »

Njegoš wrote:
xyz2007 wrote:
Opcija Bosanac ( Bosanac ukljucuje Hercegovca stoga nije potreban zaseban naziv ) iskljucuje sve druge nacionalne i narodne identitete osim bosanskohercegovackog koji su i nastali vjestacki iz jednog bosanskog.. vracamo se na original autohtonu naciju i narod drzave bih prije vjestackog parcanja te iste na 3 vjerske kategorije.

Ko voli drzavu BIH ne moze a da se ne izjasni kao Bosanac. Tesko se odreci svoje drzave.
Isključivost je ono na šta sam htio da ukažem ovim (para)frazama. Isključivost, a to bi valjda svi morali do sad znati, ne vodi nigdje.
Mozda je doslo do konfuzije jer nisam bio precizan. Edit u plavom. Iskljucuje sve druge nacionalne i narodne identitete koji nisu bosanskohercegovacki a ukljucuje mnogobrojne etnicke identitete u BiH automatski jer je nacija i narod drzave BIH vec multietnicki i multivjerski.

Svi su ukljuceni, ili preciznije, sve etnicke grupe u BIH ( bosnjaci, hrvati, srbi, albanci, kurdi, kinezi, spanci, indijci, arapi.... turci... ) ulaze pod okvir jedne bosanskohercegovacke nacije i jednog bosanskohercegovackog naroda.

Bosanci su multietnicki i multivjerski narod i nacija drzave BIH!

U BiH ti si Bosanac a tvoja etnicka pripadnost ako je recimo Srpska - ti si Bosanac nacionalno i narodno a etnicki Srbin.

Nacionalnost ti je - Bosanac.
Narodnost ti je - Bosanac.
Etnicka pripadnost - Srbin.

Kako ti mozes biti iskljucen iz Bosanskohercegovacke nacije i bosanskohercegovackog naroda? Ti nisi iskljucen vec si vec ukljucen.. svi su ukljuceni etnicki i ulaze pod okvir jedne bosanskohercegovacke nacije i jednog bosanskohercegovackog naroda.

Posto je tebi etnicka pripadnost jako vazna, pa eto imas je u okviru Bosanca. To ti niko ne osporava. Jel imas problem s tim?
Last edited by xyz2007 on 10/08/2009 21:12, edited 7 times in total.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#46 Re: BH. IDENTITET

Post by MuaDib »

U našoj domovini Bosni i Hercegovini, niko se ne treba odricati svoje etničke ili nacionalne pripadnosti, ali svi mi u isto vrijeme moramo biti i Bosanci, odnosno Hercegovci!
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
blackepeace
Posts: 482
Joined: 31/07/2009 11:59

#47 Re: BH. IDENTITET

Post by blackepeace »

xyz2007 wrote:Mozda je doslo do konfuzije jer nisam bio precizan. Edit u plavom. Iskljucuje sve druge nacionalne i narodne identitete koji nisu bosanskohercegovacki a ukljucuje mnogobrojne etnicke identitete u BiH automatski jer je nacija i narod drzave BIH vec multietnicki i multivjerski.

Svi su ukljuceni, ili preciznije, sve etnicke grupe u BIH ( bosnjaci, hrvati, srbi, albanci, kurdi, kinezi, spanci, indijci, arapi.... turci... ) ulaze pod okvir jedne bosanskohercegovacke nacije i jednog bosanskohercegovackog naroda.

Bosanci su multietnicki i multivjerski narod i nacija drzave BIH!

U BiH ti si Bosanac a tvoja etnicka pripadnost ako je recimo Srpska - ti si Bosanac nacionalno i narodno a etnicki Srbin.

Nacionalnost ti je - Bosanac.
Narodnost ti je - Bosanac.
Etnicka pripadnost - Srbin.

Kako ti mozes biti iskljucen iz Bosanskohercegovacke nacije i bosanskohercegovackog naroda? Ti nisi iskljucen vec si vec ukljucen.. svi su ukljuceni etnicki i ulaze pod okvir jedne bosanskohercegovacke nacije i jednog bosanskohercegovackog naroda.

Posto je tebi etnicka pripadnost jako vazna, pa eto imas je u okviru Bosanca. To ti niko ne osporava. Jel imas problem s tim?
Vidiš jarane ti nešto pišeš a nemaš pojma kojiko je glupo i opasno to što ti pišeš.
Čak ni Hitler nije Jevreje tjerao da pripadaju Njemačkoj naciji.
Pripadnik nacije se postaje dobrovoljno.
Kad bi i jedan BH političar pokušao na silu da pogura tako nešto, pola država u svijetu bi se diglo na noge, Srbija i Hrvatska da ne govorim jer pola BiH ima dvojna državljanstva ili ih planira uzeti. A o "veselju" unutar BiH da ne govorim.
Ali eto internet dozvoljava svakome da lupa gluposti pa lupaj.
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#48 Re: BH. IDENTITET

Post by xyz2007 »

blackepeace wrote:
xyz2007 wrote:Mozda je doslo do konfuzije jer nisam bio precizan. Edit u plavom. Iskljucuje sve druge nacionalne i narodne identitete koji nisu bosanskohercegovacki a ukljucuje mnogobrojne etnicke identitete u BiH automatski jer je nacija i narod drzave BIH vec multietnicki i multivjerski.

Svi su ukljuceni, ili preciznije, sve etnicke grupe u BIH ( bosnjaci, hrvati, srbi, albanci, kurdi, kinezi, spanci, indijci, arapi.... turci... ) ulaze pod okvir jedne bosanskohercegovacke nacije i jednog bosanskohercegovackog naroda.

Bosanci su multietnicki i multivjerski narod i nacija drzave BIH!

U BiH ti si Bosanac a tvoja etnicka pripadnost ako je recimo Srpska - ti si Bosanac nacionalno i narodno a etnicki Srbin.

Nacionalnost ti je - Bosanac.
Narodnost ti je - Bosanac.
Etnicka pripadnost - Srbin.

Kako ti mozes biti iskljucen iz Bosanskohercegovacke nacije i bosanskohercegovackog naroda? Ti nisi iskljucen vec si vec ukljucen.. svi su ukljuceni etnicki i ulaze pod okvir jedne bosanskohercegovacke nacije i jednog bosanskohercegovackog naroda.

Posto je tebi etnicka pripadnost jako vazna, pa eto imas je u okviru Bosanca. To ti niko ne osporava. Jel imas problem s tim?
Vidiš jarane ti nešto pišeš a nemaš pojma kojiko je glupo i opasno to što ti pišeš.
Čak ni Hitler nije Jevreje tjerao da pripadaju Njemačkoj naciji.
Pripadnik nacije se postaje dobrovoljno.
Kad bi i jedan BH političar pokušao na silu da pogura tako nešto, pola država u svijetu bi se diglo na noge, Srbija i Hrvatska da ne govorim jer pola BiH ima dvojna državljanstva ili ih planira uzeti. A o "veselju" unutar BiH da ne govorim.
Ali eto internet dozvoljava svakome da lupa gluposti pa lupaj.
Svaka osoba ima pravo da se opredjeli za pripadnost naciji i narodu drzave BIH dobrovoljno.

Bih ima svoju naciju - koja se zove bosanskohercegovacka, znaci automatski nacija tj nacionalnost ti je Bosanac. ( u BIH )

Bih ima i svoj narod - koji se zove bosanskohercegovacki, znaci automatski narod, tj narodnost ti je Bosanac. ( u BIH )

Etnicka pripadnost je licna stvar, porijeklo...

Ja pricam ko smo mi za Bosnu i u Bosni.... koja vec ima svoj autohton nacionalni i narodni BH identitet...

Ako smo se opredjleili za BIH mi se automatski opredjeljujemo za njen BH identitet. A Bosanac je BH identitet jer nosi i nacionalni i narodni identitet drzave Bosne.

Zato se i Bosna zove BiH a ne Srbija, Hrvatska, Francuska itd.

Drzava Srbija i drzava Hrvatska nisu dio Bosanskoga Identiteta. Stoga ni Hrvatska ni Srbija nemaju nista sa BIH.

Stoga Srbijanac i Hrvati i Rusi i Kinezi i Turci i Arapi su u Bosni etnicke grupe koje ulaze vec pod okvir BH nacije i BH naroda.

ja pretpostavljam da se kolega dobrovoljno opredjelio da je njegova drzava BIH a on pripadnik njene bosanskohercegovacke nacije i njenog bosanskohercegovackog naroda.

Znaci samopredjeljenjem se odlucuje da mu je nacionalnost u Bosni Bosanac, Narodnost u Bosni Bosanac a etnicka grupa bilo koja da je.... ne igra ulogu ( recimo Srbin, Turcin, Albanac... )

Ako je kolega rodjen u BIH, on je automatski Bosanac ( nacionalnost ), Bosanac ( narodnost ) i etnicka grupa u ovom slucaju je prijeklo ko su mu bili starci, odakle potice njegov korijen, i tome slicno.

Ali kolega se isto tako moze u BIH opredjeliti i da je Francuz nacionalno i narodno a Bosanac geografski.... ali posto bira tudji identitet ( francuski - nacionalni i narodni )..... u drzavi BIH ( a ne bira BH identitet nacionalni i narodni ) ta mu drzav BiH onda ne moze povjeriti svoje BH drzavljanstvo, niti dati prava i privilegije o glasanju i odlucivanju o drzavi BIH koju ne priznaje svojom ..... niti da moze odlucivati o bosanskohercegovackoj njenoj naciji i bosanskohercegovackom narodu kojem se odlucuje da ne pripada samovoljno ( nema na osnovu cega imati ova prava ).

Nadam se da je jasnije.
xyz2007
Posts: 718
Joined: 08/08/2007 02:16
Location: Tu i Tamo.

#49 Re: BH. IDENTITET

Post by xyz2007 »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: BiH JE JEDNA OD RIJETKIH DRŽAVA U SVIJETU U KOJOJ SE NJENI GRAĐANI NE MOGU ZVANIČNO IZJASŠNJAVATI PO IMENU DRŽAVE TJ. BOSANCI I HERCEGOVCI!
Sta mislis da li bi Bosanci sami sebi oduzeli pravo glasa i konstutivnost u sopstvenoj drzavi?

Gdje su oni koji tvrde da je Bosna slobodna i demokratska drzava da nam odgovore na ovo pitanje?
blackepeace
Posts: 482
Joined: 31/07/2009 11:59

#50 Re: BH. IDENTITET

Post by blackepeace »

xyz2007 wrote:Nadam se da je jasnije.
Ma jasno. Ti si u svojoj glavi stvorio i BH narod i BH naciju, samo je šteta što će ostati isključivo u tvojoj glavi ali i za to ima lijeka. Psihijatrija.
Prije toga otiđi Ceriću pa mu reci da ne postoji Bošnjački narod tj. nacija i da su Bošnjaci u Sandžaku ustvari Srbi (ili su Srbijanci :lol: , to ćeš morati prvo objasniti Tadiću da on nije Srbin nego Srbijanac, imaš dosta posla) pa možda ti ne bude trebao psihijatar, možda ti te bubice izbaci iz glave.
Elem, kad se pojavi političar sa tvojom teorijom nastavićemo a do tad ćeš izvan svoje glave gledati Bošnjačku, Srpsku i Hrvatsku naciju u višenacinolanoj državi Bosni i Hercegovini.
Post Reply