B i H bez HVO-a!

Locked
User avatar
bihpatriot
Posts: 304
Joined: 13/01/2008 18:09

#401 Re: B i H bez HVO-a!

Post by bihpatriot »

Geronimo81 wrote:E vidis koji si ti da te nazovem muslimansko orijentiran i 100% si forcao za bakira da pobjedi i da nastavi babinim stopama .E vidis radi takvi poput tebe sa muslimanske a i hrvatske strane je doslo do sukoba.Ja nikad nijednom muslimanu necu reci sto si u 14,15 stoljecu se poturcio (to je bila njihova odluka i ja je postujem) odmah si se skacio provokacijama u vezi vjere i prepostavljam da recimo gajis preveliku mrznju prema svakom hrvatu ili katoliku ;)
Dobro bi bilo da pocne Te privikavati oci i ushi :dance:

:lol:

:bih:
generator
Posts: 287
Joined: 13/03/2009 18:23
Location: tg

#402 Re: B i H bez HVO-a!

Post by generator »

MA DAJ... wrote:
generator wrote:
and wrote:hvo se borio protiv bih
Krivo :run:

Ucinak hrvatske politike u BiH su Prozor i Mostar...da ne nabrajam dalje,inteligentnom dovoljno!
Evo za neinteligentne,pobise raju,istjerase narod samo radi druge nacije,Tko? ma brate svi gdje je god imao neprijatelja.
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#403 Re: B i H bez HVO-a!

Post by Geronimo81 »

bihpatriot wrote:
Geronimo81 wrote:E vidis koji si ti da te nazovem muslimansko orijentiran i 100% si forcao za bakira da pobjedi i da nastavi babinim stopama .E vidis radi takvi poput tebe sa muslimanske a i hrvatske strane je doslo do sukoba.Ja nikad nijednom muslimanu necu reci sto si u 14,15 stoljecu se poturcio (to je bila njihova odluka i ja je postujem) odmah si se skacio provokacijama u vezi vjere i prepostavljam da recimo gajis preveliku mrznju prema svakom hrvatu ili katoliku ;)
Dobro bi bilo da pocne Te privikavati oci i ushi :dance:

:lol:

:bih:
da upravo tako i ti si pravi istinski BiH patriota onakav kakav je bio i Alija i onda mi se opet neko nade da kaze da i HDZ i SDA nisu htjeli svoju drzavu :) i Da je samo ABiH bila vojska BiH . Jeste ali u kojem obliku je bila za BiH :).
hadzofield
Posts: 1411
Joined: 07/12/2008 19:27

#404 Re: B i H bez HVO-a!

Post by hadzofield »

Geronimo81 wrote:Koja drzava na svijetu tokom rata i vanrednog stanja rotira clanove predsjednistva ili mjenja predjsenike?
Isto ono koje trazi da se cijela vojska stavi pod vodstvo i da je vodi predsjednik jedne jednonacionalne stranke (SDA) da je on bio recimo SDP pa ok no problemos a ovako ti isto dode kao da je HDZ trazio da svi stanu pod njegovu vlast. 100 % bi ti prihvatio ??[/quote]

ma ja ... da je bio SDP onda bi bio alijin hrvat nesto kao ivo komsic kojeg su nekad zvali Ibro Komsic[/quote]E to neznamo bili bilo tako jer to se nije dopustilo da Alija i SDA ode sa cela BiH ;)[/quote]

Pa znamo ...
miro lazovic alijin srbin
ivo komsic alijin hrvat...

Znaci Ivo Komsic bio bi dobar
a zeljko komsic nije dobar?
hadzofield
Posts: 1411
Joined: 07/12/2008 19:27

#405 Re: B i H bez HVO-a!

Post by hadzofield »

Geronimo81 wrote:
bihpatriot wrote:
Geronimo81 wrote:E vidis koji si ti da te nazovem muslimansko orijentiran i 100% si forcao za bakira da pobjedi i da nastavi babinim stopama .E vidis radi takvi poput tebe sa muslimanske a i hrvatske strane je doslo do sukoba.Ja nikad nijednom muslimanu necu reci sto si u 14,15 stoljecu se poturcio (to je bila njihova odluka i ja je postujem) odmah si se skacio provokacijama u vezi vjere i prepostavljam da recimo gajis preveliku mrznju prema svakom hrvatu ili katoliku ;)
Dobro bi bilo da pocne Te privikavati oci i ushi :dance:

:lol:

:bih:
da upravo tako i ti si pravi istinski BiH patriota onakav kakav je bio i Alija i onda mi se opet neko nade da kaze da i HDZ i SDA nisu htjeli svoju drzavu :) i Da je samo ABiH bila vojska BiH . Jeste ali u kojem obliku je bila za BiH :).
Da je Alija htio bosnjacku bosnu ona bi takva i bila... medjutim alija nije znao sta hoce
zbog toga smo mi muslimani najebali
hadzofield
Posts: 1411
Joined: 07/12/2008 19:27

#406 Re: B i H bez HVO-a!

Post by hadzofield »

Geronimo81 wrote:
hadzofield wrote:
Geronimo81 wrote:Znaci slazes se za politiku HOS i politikom muslimana u HOS pogledaj malo aliju siljka :) .Hrvatska do Drine :)
Ne slazem se .. ali ne vjerujem da je HVO ubio Kraljevica zbo toga sto je htio hrvatsku do drine...
nego sam rekao da su ga ubili jer nije odgovarao njihovoim ciljevima ...
mozda zato sto je on htio hrvatsku do drine a oni do varesa... :))))))
Samo pogledaj HSP 90 pa nadalje politiku HSP I sve ce ti biti jasno ;)

Jesu li kraljevica ubili hrvati?
User avatar
bihpatriot
Posts: 304
Joined: 13/01/2008 18:09

#407 Re: B i H bez HVO-a!

Post by bihpatriot »

Geronimo81 wrote:
bihpatriot wrote:
Geronimo81 wrote:E vidis koji si ti da te nazovem muslimansko orijentiran i 100% si forcao za bakira da pobjedi i da nastavi babinim stopama .E vidis radi takvi poput tebe sa muslimanske a i hrvatske strane je doslo do sukoba.Ja nikad nijednom muslimanu necu reci sto si u 14,15 stoljecu se poturcio (to je bila njihova odluka i ja je postujem) odmah si se skacio provokacijama u vezi vjere i prepostavljam da recimo gajis preveliku mrznju prema svakom hrvatu ili katoliku ;)
Dobro bi bilo da pocne Te privikavati oci i ushi :dance:

:lol:

:bih:
da upravo tako i ti si pravi istinski BiH patriota onakav kakav je bio i Alija i onda mi se opet neko nade da kaze da i HDZ i SDA nisu htjeli svoju drzavu :) i Da je samo ABiH bila vojska BiH . Jeste ali u kojem obliku je bila za BiH :).
Alija je nash mesija, nash predsjednik, nashe najbolje sto nam se moglo desiti, nash preporod!!!!!! :thumbup:

ARBiH je zakletva na mezaru!!! :thumbup:

Opet ce se gusta magla spustiti, inshallah!!!!! :dance:
hadzofield
Posts: 1411
Joined: 07/12/2008 19:27

#408 Re: B i H bez HVO-a!

Post by hadzofield »

[quote="bihpatriot"]
Alija je nash mesija, nash predsjednik, nashe najbolje sto nam se moglo desiti, nash preporod!!!!!! :thumbup:



kome vama???
User avatar
bihpatriot
Posts: 304
Joined: 13/01/2008 18:09

#409 Re: B i H bez HVO-a!

Post by bihpatriot »

hadzofield wrote:
bihpatriot wrote: Alija je nash mesija, nash predsjednik, nashe najbolje sto nam se moglo desiti, nash preporod!!!!!! :thumbup:



kome vama???
Sta te briga... :skoljka: :wink:
hadzofield
Posts: 1411
Joined: 07/12/2008 19:27

#410 Re: B i H bez HVO-a!

Post by hadzofield »

bihpatriot wrote:
hadzofield wrote:
bihpatriot wrote: Alija je nash mesija, nash predsjednik, nashe najbolje sto nam se moglo desiti, nash preporod!!!!!! :thumbup:



kome vama???
Sta te briga... :skoljka: :wink:
Shaja jes to ti???
User avatar
bihpatriot
Posts: 304
Joined: 13/01/2008 18:09

#411 Re: B i H bez HVO-a!

Post by bihpatriot »

hadzofield wrote: Shaja jes to ti???
Kakav bolan sad Shaja... cccccccccc... :mrgreen:

Svi smo mi Shaja ! ! ! ! ! :lol:
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#412 Re: B i H bez HVO-a!

Post by Geronimo81 »

hadzofield wrote:
Geronimo81 wrote:Koja drzava na svijetu tokom rata i vanrednog stanja rotira clanove predsjednistva ili mjenja predjsenike?
Isto ono koje trazi da se cijela vojska stavi pod vodstvo i da je vodi predsjednik jedne jednonacionalne stranke (SDA) da je on bio recimo SDP pa ok no problemos a ovako ti isto dode kao da je HDZ trazio da svi stanu pod njegovu vlast. 100 % bi ti prihvatio ??
ma ja ... da je bio SDP onda bi bio alijin hrvat nesto kao ivo komsic kojeg su nekad zvali Ibro Komsic[/quote]E to neznamo bili bilo tako jer to se nije dopustilo da Alija i SDA ode sa cela BiH ;)[/quote]

Pa znamo ...
miro lazovic alijin srbin
ivo komsic alijin hrvat...

Znaci Ivo Komsic bio bi dobar
a zeljko komsic nije dobar?[/quote]Sefe kazem da neznam sta bi bilo da je tako bilo.Znam to da alija nije htjeo da da fotelju.Znas i sam da je BiH bila zemlja od 3 nacije (Srbi,muslimani,hrvati)Sami poceci rata su bili istinski i bratski za odbranu BiH.Ubrzo su porasli apetiti SDA i HDZ o samostalnim drzavama (muslimani bi dobili napokon svoju drzavu ili recimo hrvati bi isto tako dobili svoju)Sukob između HDZ i SDA je izbio radi Konjica,Jablanice,Mostara.Evo recimo pogledaj kad pocimlju sranja u Konjicu kad je Alija smjenio Rusmira Hadžihusejinovića predsjednika muslimanskog ratnog predsjednistva općine konjic i na vlast stavlja Dr.Safeta ćibu iz razloga sto je ovaj odbio da razoruza HVO.Isto tako je negdje bilo i sa nekim koji je odbio da razoruza TO ;) Ja se sjecam da su oko moji kuca (kosne luke) hodali pripadnici ABIH i sjecam se kopanja rovova po sumama a to je bilo dosta daleko od konjica i prvi crta prema srbima i to 4 mjeseca prije napada HVO na prozor.Nakon ucestali patrola po sumama moja stara je odlucila da idemo za Mostar i tako sam izbjegao sudbinu ostale rodbine.Sve je to bilo planirano i sa jedne i sa druge strane ;)
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#413 Re: B i H bez HVO-a!

Post by Geronimo81 »

E evo jednog istinskog Borca za multi BIH za par perfektni pitanja predsjedniku koji se zalagao za multi BiH i ovo je odgovor svim koji su mislili da se bore za multibih bosnu i hercegovinu koja je bila i prije rata ........


"Ljiljan, Sarajevo, 24. januar 96." OTVORENO PISMO GOSPODINU ALIJI IZETBEGOVICU

U nacionalistickoj euforiji na prostoru Balkana i istina je dobila svoj nacionalni predznak. Stoga sam saljuci poruke odredjenoj kategoriji citalaca birao i ime i politicku pripadnost skrivajuci se iza pseudonima, Slobodan Radovic, Osman Tica, Ante Pejic .. Otvorenim pismom Aliji Izetbegovicu objavljenim u Ljiljanu januara 1996. godine po treci put sam uspio skrenuti paznju tog politickog kruga na nedopustivo i stetno koristenje vjere u dnevno politicke svrhe. Reakcije su bile neocekivane. U narednih 6 brojeva Ljiljan je rabio pismo i rubriku citalaca da ospori navode pisma, opravda klerikalizam SDA stranke. Istina objavljena su i dva pisma u kojima se citaoci u potpunosti slazu sa mojim navodima.

Gospodine Izetbegovicu kanim se dugo da Vam pisem i sve sam to odgadjao pravdajuci se borbom protiv agresora na Bosnu i Hercegovinu koja je preca i vaznija od toga ta vam zamjeram. Sada je u Bosni mir, Amerika je punom nogom krocila na tlo Bosne. To mi daje i snage i prava da vam pisem. Pisem Vam jer zelim da mi budete predsjednik i, po svemu sudeci, nije do mene vec do Vas da to ne zelite.

Ne pisem Milosevicu jer ne zelim njega za predsjednika. On je fasista, odgovoran za patnje i genocid nad mojim narodom i mojom drzavom. Njemu neka pisu prevareni Srbi i bosanski pravoslavci.

Ne zelim pisati ni Tudjmanu. Njemu neka pisu Hrvati, izdani bosanski katolici, prognani Srbi.

Moj sin je poginuo braneci Bosnu kao borac Armije BiH. Ni on ni ja nismo bili clanovi nikakvih politickih partija. Kad je Bosna napadnuta, uzeli smo oruzje da je branimo. On poginuo ja sam kao teski ranjenik prebacen na lijecenje u inostranstvo. Nadam se da imam pravo da Vas pitam:

1. Zasto uz ime mog sina i uz ime toliko hrabrih boraca Bosne vezujete vjerski imenitelj sehid? Moj sin nije sehid, niti dozvoljavam bilo kome da njegovu smrt tako zove. U mom jeziku ima hiljadu rijeci kojim se njegova pogibija za Bosnu moze nazvati, ali nikako vjerskom i stranom.

2. Zasto borce Armije BiH pozdravljate sa "Selam alejkum" ( Smotra boraca Treceg korpusa u Zenici )? Tako se ne moze pozdravljati Armija BiH, cak ni Bosnjacka armija jer se Bosnjaci ne stide svog jezika. Ne stide se ni vjere oni koji su vjernici, ali vjera je jedno, partija drugo, armija drzave BiH, trece.

3. Zato ucite fatihu nad umrlim i poginulim? Kao vjerniku privatno Vam ne zamjeram, ali Vi ste drzavnik, i to multinacionalne Bosne. Nad mojim sinom odsutite. Bolje nista ne reci nego govoriti na jeziku koji ni on ni ja ne bismo razumjeli.

4. Zasto ste na dvije ne spojive funkcije, funkciji predsjednika drzave BiH i vjersko-nacionane stranke SDA. Vi ne mozete biti predsjednik multinacionalne drzave i jednonacionalne partije. Nacionalne partije mogu vladati nacionalnim drzavama a nikako visenacionalnim.

5. Zasto ne objelodanite narodu Bosne i Hercegovine da su nacionalne partije politicki mrtve poslije pocinjenna zlocina nad drzavom i narodom u kojoj su, htjeli mi to priznati ili ne, cijelo vrijeme bile politicki savezici. Stepen odgovornosti i zlocina je drugo pitanje. U onoj mjeri u kojoj nacionalne partije jos uvjek postoje u toj mjeri Bosna ne postoji. Morate reci narodu sta je pobjedilo poslije Deytona: Bosna ili nacionalne partije. Ako je suditi po kadrovskim promjenama koja se desavaju na terenu, u kojem SDA ne zaostaje, bojim se da je po srijedi ono drugo.

Citam da prognozirate ponovnu pobjedu nacionalnih partija i to da ce SDA pokupiti najveci broj bonjackih glasova. Znaci li to da Bosne vise nema i da je stvar nacionalnih politickih partija koko ce urediti "svoje" teritorije? Ili nas ceka jo jedan rat straniji od ovoga?

6. Zasto napadate one kojima je Deda Mraz izuzetno svijetla tacka u zivotu? Toliko radosti, toliko nade i iluzija malo sta djeci moze da donese kao on. Mi u Bosni to slavimo vijekovima i on je jednostavno nadnacionalna kategorija, kao i Nova godina. Bajrami, bozici i ko zna koji drugi vjerski praznici u Bosni nisu zajednicki ali Nova godina i Deda Mraz jesu.

7. Zasto ne oduzmete pravo vjerskom listu "Ljiljan" da se naziva nacionalnim listom Bosnjaka ? Sedam teologa, koliko ih uredjuje list, ne moze uredjivati nacionalni vec vjerski list. Bosnjaci trebaju nacionalni list, ali vjera i nacija nisu isto.

8. Zasto ne smanjite kampanju protiv nezavisnih informativnih glasila ( ubistvo novinara u Zepcu, premlacivanje u Tuzli, podmetanje bombe u nezavisnom radiju u Sarajevu, premlacivanje Senada Avdica), cak i Vi licno napadate redakciju TV BiH.

Gospodine Izetbegovicu, ja uvazavam vase vjerske nazore prema zivotu i smatram ih privatnim. Od Vas ocekujem da budete predsjednik koji uvazava moj ateisticki odnos prema zivotu. Vjera nam nije zajednicka, ali Bosna jeste, moramo se izdici iznad vjerskog, partijskog, nacionalnog do nivoa drzavnog da bi opstali, a Vi ostali moj predsjednik. U suproptnom to ne mozete biti.

Osman Tica

Kopenhagen, Tel 33252712/206
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#414 Re: B i H bez HVO-a!

Post by SaraLe »

bihpatriot wrote:

Alija je nash mesija, nash predsjednik, nashe najbolje sto nam se moglo desiti, nash preporod!!!!!! :thumbup:

ARBiH je zakletva na mezaru!!! :thumbup:

Opet ce se gusta magla spustiti, inshallah!!!!! :dance:
Kakvo je vrijeme u Svedskoj? :D
User avatar
bihpatriot
Posts: 304
Joined: 13/01/2008 18:09

#415 Re: B i H bez HVO-a!

Post by bihpatriot »

Geronimo81 wrote:Sefe kazem da neznam sta bi bilo da je tako bilo.Znam to da alija nije htjeo da da fotelju.Znas i sam da je BiH bila zemlja od 3 nacije (Srbi,muslimani,hrvati)Sami poceci rata su bili istinski i bratski za odbranu BiH.Ubrzo su porasli apetiti SDA i HDZ o samostalnim drzavama (muslimani bi dobili napokon svoju drzavu ili recimo hrvati bi isto tako dobili svoju)Sukob između HDZ i SDA je izbio radi Konjica,Jablanice,Mostara.Evo recimo pogledaj kad pocimlju sranja u Konjicu kad je Alija smjenio Rusmira Hadžihusejinovića predsjednika muslimanskog ratnog predsjednistva općine konjic i na vlast stavlja Dr.Safeta ćibu iz razloga sto je ovaj odbio da razoruza HVO.Isto tako je negdje bilo i sa nekim koji je odbio da razoruza TO ;) Ja se sjecam da su oko moji kuca (kosne luke) hodali pripadnici ABIH i sjecam se kopanja rovova po sumama a to je bilo dosta daleko od konjica i prvi crta prema srbima i to 4 mjeseca prije napada HVO na prozor.Nakon ucestali patrola po sumama moja stara je odlucila da idemo za Mostar i tako sam izbjegao sudbinu ostale rodbine.Sve je to bilo planirano i sa jedne i sa druge strane ;)
Ma ko nas bre zavadi... :lol:
User avatar
bihpatriot
Posts: 304
Joined: 13/01/2008 18:09

#416 Re: B i H bez HVO-a!

Post by bihpatriot »

SaraLe wrote:
bihpatriot wrote:

Alija je nash mesija, nash predsjednik, nashe najbolje sto nam se moglo desiti, nash preporod!!!!!! :thumbup:

ARBiH je zakletva na mezaru!!! :thumbup:

Opet ce se gusta magla spustiti, inshallah!!!!! :dance:
Kakvo je vrijeme u Svedskoj? :D
Ne'am pojma...

Kod mene je oblacno prohladno suncano, i pushe vjetar, lisce susti, jedem tresnje koje berem sa balkona iz sobe DZe su mi kompi...

:mrgreen:
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#417 Re: B i H bez HVO-a!

Post by MA DAJ... »

Ucinak hrvatske politike u BiH su Prozor i Mostar...da ne nabrajam dalje,inteligentnom dovoljno![/quote]

Evo za neinteligentne,pobise raju,istjerase narod samo radi druge nacije,Tko? ma brate svi gdje je god imao neprijatelja.[/quote]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ovo je misljenje jednog bivseg bojovnika iz hvo (krvatska vojska)...
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#418 Re: B i H bez HVO-a!

Post by Geronimo81 »

Imate iznad pitanja upucena predsjedniku bas me interesuje kako je to bilo moguce u jednoj vojsci koja kako se kaze je bila vojska svih nacija i vjera koje su zeljele da ocuvaju onu BiH koja je bila do rata .
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#419 Re: B i H bez HVO-a!

Post by osa »

MA DAJ... wrote:
osa wrote:
Nekako s proljeća wrote::)

Zašto je ubijen Blaž Kraljević?
vjerojatno jer nije htio prihvatiti zapovjedništvo hvo-a, iz istog rzloga pripadnici armije razoružaše hvo sarajeva, jer nisu prihvatili njihovo zapovjedništvo, zar tu može biti nešto nejasno.

a sta bi sa Kljuicem i Brkicem,zasto oni napustise svoje funkcije u hdz?
kljujić se razočarao jer nije bio dovoljno dobar musliman da mu dopuste da postane predsjednik predsjedništva(što je po zakonu i ustavu morao), pa samim time pozdravi borce starim pozdravom allah uekber.
niiip
Posts: 73
Joined: 09/02/2009 11:25
Location: Gradacac

#420 Re: B i H bez HVO-a!

Post by niiip »

Ekipa malo skrecete sa teme.

Tema je poprilichno kompleksna , ali ja mogu protumaciti ulogu HVO-a u Gradaccu. Svi znamo koliko su srbocetnici htjeli da zauzmu Gradacac, ali nisu upsjeli, jedan od razloga jeste HVO. HVO sa generalom Mijacem je vrshio prvobitnu organizaciju odbrane naravno u suradnji sa ArBiH. HVO je u posavskom regionu veoma dobro suradjivao sa ArBiH, nikada nije bilo problema.
Svi znamo da je oko Gradacca u najgorim trenutcima linija bila 67 kilometra duga , i naravno da sama ArBiH ne bi mogla drzati sve to ...

Ne mogu tacno reci , sta bi bilo Gradaccu da nije bilo HVO-a , ... ali sve u svemu veoma smo im zahvalni. Sacuvali smo zajedno sa njima nash grad i nashu domovinu.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#421 Re: B i H bez HVO-a!

Post by osa »

Kupalo wrote:
osa wrote:
Kupalo wrote:Osa kakav je tvoj stav prema Heliodromu?
totalno osuđujući, nikad prisilno zatvaranje ljudi ne bih pravdao nikavim razlozima , niti sigurnisnim niti bilo kakvim drugim, pogotovo svojih suboraca, u slučaju koji se desio kao u mostaru, postupio bih i u takvim uvjetima koliko je to moguće demokratski, postroio ljude u lijepo ih pitao, armija ili hvo, tko želi hvo kako vi kažete bujrum, tko želi armiju razdužiti naoružanje u opremu i pravac postrojbe armije. ne bih zatvarao ljude bez obzira što bih bio svjestan da će do sukoba doći, jer onaj tren kad je odlučeno da se u mostaru uz postrojbe hvo, formira i armija, taj tren je odlučeno da će do sukoba doći, ostalo je samo stvar dinamike.

imao sam jedan sličan slučaj u svojoj postrojbi, doduše ne tako ekstreman, jedan moj djelatnik je htio upisati višu policijsku akademiju,kolega je musliman koji se nacionalno izjašnjava kao hrvat, ali kako rekoh ime je muslimansko, naravno za takvu stvar treba dobiti paraf načelnika p.u., tadašnji načelnik je bio hercegovac, nije se protivio nego je pitao"je li to pametno", nakon rasprave na našem kolegiju u specijalnoj mu je poručeno" da on svoje hercegovačke frustracije zadrži za sebe, jer ovaj naš kolegaje 1991. bio pripadnik atj lučko od 93. kod nas, uz to je naš sugrađan iz siska i što je najbitnije, čovjek je na mjestu", načelnik je to potpisao.
E vidiš upravo se to dessilo u Sarajevu 6. novembra 1993. godine se rasformirao HVO i oni koji su bili u HVO postali su dio Armije BIH pod nazivom Kralj Tvrtko, zato kažem svaki dio BiH ima svoju priču.
vjerojatno do sukoba u mostaru ne bi došlo da se hvo stavio pod zapovjedništvo armije, da armija nije ni formirana, da se armija nakon formiranja stavila pod zapovjedništvo hvo, sve ove opcije drže vodu da ne bi bilo sukoba, jedina opcija za suklob u mostaru bilo je formiranje armije pod zasebnim zapovjedništvom, zašto je to tako bilo?
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#422 Re: B i H bez HVO-a!

Post by jutarnji »

osa wrote:, jedina opcija za suklob u mostaru bilo je formiranje armije pod zasebnim zapovjedništvom, zašto je to tako bilo
Da, stvarno zanimljivo pitanje. Zasto se formira jedinica Armije BiH u Mostaru, kad je opste poznata stvar da je sam taj Mostar
dio teritorija Zanzibara i da nema nikakve veze sa Bosnom i Hercegovinom. :? :?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#423 Re: B i H bez HVO-a!

Post by osa »

jutarnji wrote:
osa wrote:, jedina opcija za suklob u mostaru bilo je formiranje armije pod zasebnim zapovjedništvom, zašto je to tako bilo
Da, stvarno zanimljivo pitanje. Zasto se formira jedinica Armije BiH u Mostaru, kad je opste poznata stvar da je sam taj Mostar
dio teritorija Zanzibara i da nema nikakve veze sa Bosnom i Hercegovinom. :? :?

zašto onda nije formirana u posušju, grudama ili recimo u orašju, imaš li na to odgovor.
User avatar
BHCluster
Posts: 23399
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#424 Re: B i H bez HVO-a!

Post by BHCluster »

osa wrote:
vjerojatno do sukoba u mostaru ne bi došlo da se hvo stavio pod zapovjedništvo armije, da armija nije ni formirana, da se armija nakon formiranja stavila pod zapovjedništvo hvo, sve ove opcije drže vodu da ne bi bilo sukoba, jedina opcija za suklob u mostaru bilo je formiranje armije pod zasebnim zapovjedništvom, zašto je to tako bilo?
Po tvome osa da smo mi svi to jeste HOS, HVO, ARBiH stali pod komandu VRS nebi bilo rata nikako! Jeli tako? A i sta se desilo sa onim Muslimanima sto su bili u HVO-u Mostar?
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#425 Re: B i H bez HVO-a!

Post by Geronimo81 »

niiip wrote:Ekipa malo skrecete sa teme.

Tema je poprilichno kompleksna , ali ja mogu protumaciti ulogu HVO-a u Gradaccu. Svi znamo koliko su srbocetnici htjeli da zauzmu Gradacac, ali nisu upsjeli, jedan od razloga jeste HVO. HVO sa generalom Mijacem je vrshio prvobitnu organizaciju odbrane naravno u suradnji sa ArBiH. HVO je u posavskom regionu veoma dobro suradjivao sa ArBiH, nikada nije bilo problema.
Svi znamo da je oko Gradacca u najgorim trenutcima linija bila 67 kilometra duga , i naravno da sama ArBiH ne bi mogla drzati sve to ...

Ne mogu tacno reci , sta bi bilo Gradaccu da nije bilo HVO-a , ... ali sve u svemu veoma smo im zahvalni. Sacuvali smo zajedno sa njima nash grad i nashu domovinu.
E to je jedino mjesto gdje ni jedni ni drugi nisu slusali zapovjedi da jedni druge razoruzaju vec su skupa se borili ;)
Locked