Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Johny

#26 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by Johny » 14/03/2009 21:48

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Byzantine1355.PNG

Bosna123, nisi sasvim tacna, vidis na karti da je Dusanova Srbija najvise zakacila Grcku, 80% kontinentalne Grcke je bilo u njegovom carstvu, proglasen je bio "carem Srba i Grka", Bugarska nije, a nije ni Vojvodina...

Ideologija "velike Srbije" malo ima veze sa tom pricom, i sto se tice granica, i sto se tice vremenske epohe...

Radikali svoju politiku baziraju na nekoj svojoj tzv"ideologiji srpskog nacionalizma" koju je Seselj napisao... nisam bio lenj, gomile nebuloza sam procitao u tome, pocevsi od granica, preko nacina do kojih se do njih dolazi...

Radikali su najmanje glasova dobijali kad su isli tvrdom nacionalistickom pricom o "Velikoj Srbiji" a najvise kad su nju zamenili demagogijom kako ce skolstvo i zdravstvo biti besplatno, i kako ce cvrstom rukom iskoreniti kriminal...

1997. godine Seselj dobija 1.5 miliona glasova pricom kako je Sloba najvece zlo i da su promene nuzne(ne spominje ideologiju), 2000. Nikolic izlazi sa tvrdom pricom i dobija 350 000 glasova...Sloba tad dobija 2 miliona... padom Slobe socijalisti se raspadaju, radikali kupe 90% njihovih glasova...

Narednih godina radikali variraju na oko 1 milion glasova, to je oko 15% ukupne populacije, a oko 30% ljudi koji izlaze na izbore... u tom broju bar 60% su gubitnici u tranziciji, ljudi bez posla i perspektive koji veruju u brza resenja... 20% penzosa i samo 20% tvrdih nacionalista i cetnika...

Maksimum je izvukao Toma NIkolic protiv Tadica 2007 kad je uzeo 2.2(Tadic 2.3 miliona) kad je bio referendum dal Kosovo braniti "svim sredstvima" ili samo diplomatskim...posle toga se njihov prepumpani balon naglo izduvao, prosle godine jedva su ceo milion okupili, trajno su udaljeni od vlasti, posvadjali su se medjusobno, podelili, Toma je povukao 70% glasaca na svoju stranu objavivsi da "ideologija Velike Srbije" nije vise njegova politika... ostali su na nekih 500 000% glasova...to je oko 10% na izborima, sa tendencijom sunovrata...

Istorijski i civilizacijski su pregazeni, vremenom ce doci na par % kolko ima ultranacionalista u svakoj pristojnoj drzavi...

Zato ove price sluze samo za plasenje dece, realnost to sve zakopava duboko na smetliste istorije...

windas

#27 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by windas » 14/03/2009 21:56

Nek spremaju, do sada su u Hrvatskoj izganjali da od naroda postanu nacionalna manjina (ispod 6%),
a u BiH, bez JNA, mogu samo preko Drine u 3.... :sax: :bih: :bih:

pengpeng

#28 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by pengpeng » 14/03/2009 21:56

Radikali su se raspali u dvije stranke, znaci prestaju biti neki bitan faktor, vecinu sposbnijeg kadra (ako se to moze reci za SRS) je okupio Nikolic u SNP-u (srpska narodna partija/stranka), a oni su koliko znam drugacijeg misljenja od ostatka SRS, koji je zadrzao to ime.
Velika Srbija je po sebi glupost kao i velika Hrvatska (do Zemuna), jer je etnicki sastav na podrucju koji bi obuhvato hipoteticku V. Srbiju prije svega nepovoljan zbog etnickog sastava, jer bi u toj drzavi bilo oko 40% nesrpskog stanovnistava, koji nebi bili za tu drzavu.

popajic

#29 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by popajic » 14/03/2009 22:03

Kako vam se samo ne gadi sama rijec rat ???
Ekonomija - razvalina !
skolstvo - katastrofa !
medjuljudski odnosi -srednji vijek
korupcija i pljackanje - renesansa
politika sva u znaku bacanja prasine u oci.
A kada se sporadicno pojave znaci da bi moglo doci do masovnije narodne( gradjanske) pobune - e, onda se iz rukava izvlaci as.A nema boljeg as-a od rijeci rat.
Paznja se automatski skrece sa politickih ritarda i mafijasa na bauk rata.
Narod ,vec ionako isfrustriran, se ponovo pribija uz "svoje" vodje koje bi i ovaj put gledale da unovce ratnu golgotu "svog"naroda.
Tako bi u narednom miru ( ko prezivi) mi bili jos jadniji, drzava jos podjeljenija, a kolovodje jos bogatije.
Prijedlog:
Vodje sva tri plemena naoruzati,odvesti ih u neku zabit i pustiti ih da ratuju dok se svi medjusobno ne poubijaju.
E, onda bi mogli ko ljudi graditi normalnu drzavu ! ;-)

dallton

#30 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by dallton » 14/03/2009 22:54

jel to radikali u srbiji spremaju "rat" - svega mi umrijecu od smijeha, pa oni ni sjever kosova jos nisu na juris zauzeli kamoli toliku bosnu...morat ce se gledati preko rampe na drini jos dugo, bar dok svi ne budemo u EU

bosna123

#31 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by bosna123 » 14/03/2009 22:55

@ Pietje_Bel
U pravu si 1350. godine. 1353 je Stjepan II Kotromanic vec umro, a naslijedio ga Tvrtko.
@ Johny
Iskreno, mislila sam da je Bugarska bila u sastavu Dusanove Srbije. Za Grcku sam pretpostavljala, ali nisam bila sigurna, a mrsko mi bilo traziti podatke, zato sam tamo i zatrazila vasu pomoc. Nisam historicar. Za Vojvodinu nisam ni mislila da je ulazila u sastav Dusanove Srbije, znamo svi da se to dogodilo mnooogo kasnije.
Pa zar se u Nacertaniju ne spominju granice Dusanovog carstva?
Je li tebi ovo dosadilo? Svaki dan sebi kazem neces vise na forum, pa onda kazem neces pisati ni rijec, a evo me opet. A toliko toga drugoga imam za raditi.
@ popajic
Naravno da mi se gadi. Kome je to lijepo u ratu bilo? Eh kako bih voljela da zivim negdje gdje je i meni i mojim potomcima zagarantovan mir. Ali ovo je ovde Balkan...

dallton

#32 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by dallton » 14/03/2009 22:58

stvarno fakat treba zakljucat temu, kakvi radikali, crni rat, kakve gluposti

zoka213

#33 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by zoka213 » 14/03/2009 22:58

popajic wrote:Kako vam se samo ne gadi sama rijec rat ???
Ekonomija - razvalina !
skolstvo - katastrofa !
medjuljudski odnosi -srednji vijek
korupcija i pljackanje - renesansa
politika sva u znaku bacanja prasine u oci.
A kada se sporadicno pojave znaci da bi moglo doci do masovnije narodne( gradjanske) pobune - e, onda se iz rukava izvlaci as.A nema boljeg as-a od rijeci rat.
Paznja se automatski skrece sa politickih ritarda i mafijasa na bauk rata.
Narod ,vec ionako isfrustriran, se ponovo pribija uz "svoje" vodje koje bi i ovaj put gledale da unovce ratnu golgotu "svog"naroda.
Tako bi u narednom miru ( ko prezivi) mi bili jos jadniji, drzava jos podjeljenija, a kolovodje jos bogatije.
Prijedlog:
Vodje sva tri plemena naoruzati,odvesti ih u neku zabit i pustiti ih da ratuju dok se svi medjusobno ne poubijaju.
E, onda bi mogli ko ljudi graditi normalnu drzavu ! ;-)
:thumbup:

JThomas

#34 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by JThomas » 14/03/2009 23:05

onoga čega najviše treba za vođenje rata - u ovom trenutku nema ni za lijeka. sve drugo je šuplja.

Pietje_Bel

#35 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by Pietje_Bel » 14/03/2009 23:07

JThomas wrote:onoga čega najviše treba za vođenje rata - u ovom trenutku nema ni za lijeka. sve drugo je šuplja.
Cega treba? Benzina ili muda? :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run: :run:

Johny

#36 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by Johny » 14/03/2009 23:11

bosna123 wrote:@ Pietje_Bel
U pravu si 1350. godine. 1353 je Stjepan II Kotromanic vec umro, a naslijedio ga Tvrtko.
@ Johny
Iskreno, mislila sam da je Bugarska bila u sastavu Dusanove Srbije. Za Grcku sam pretpostavljala, ali nisam bila sigurna, a mrsko mi bilo traziti podatke, zato sam tamo i zatrazila vasu pomoc. Nisam historicar. Za Vojvodinu nisam ni mislila da je ulazila u sastav Dusanove Srbije, znamo svi da se to dogodilo mnooogo kasnije.
Pa zar se u Nacertaniju ne spominju granice Dusanovog carstva?
Je li tebi ovo dosadilo? Svaki dan sebi kazem neces vise na forum, pa onda kazem neces pisati ni rijec, a evo me opet. A toliko toga drugoga imam za raditi.
@ popajic
Naravno da mi se gadi. Kome je to lijepo u ratu bilo? Eh kako bih voljela da zivim negdje gdje je i meni i mojim potomcima zagarantovan mir. Ali ovo je ovde Balkan...
Ja sam relativno nov na ovom forumu pa jos imam volje za diskusijom :)

Verovatno posle nekog vremena necu imati entuzijazam ali dokle god ima nekih zanimljivih tema ucestvovacu... trudim se da ne ponavljam iste price jer me to savrseno umara...

http://www.rastko.org.yu/istorija/garas ... anije.html

Prokuzeno Nacertanije je za mene veoma zanimljivo, svako ko ga uzima u usta treba prvo procitati... pre svega treba shvatiti da je to pisano 1844 a ne danas... uporediti to sa imperijalizmom i nacionalnim pokretima tadasnjih evropskih naroda...

Neodoljivo me podseca na igru Riziko, frajer je izvukao karticu sa zadatkom "osvojiti x teritorija", pri cemu je dozvoljeno koriscenje diplomatskih sredstava :) Tad je Srbija jos bila vazalna drzava u turskom carstvu, imala je odredjenu autonomiju datu hatiserifom iz 1833, ali on razradjuje strategiju koja mi u nekim trenucima izgleda profi, a u nekim diletantska na nivou kafanske megalomanije...

Najinteresantnije je njegova pozicija prema Rusima, gaji odredjeno postovanje zbog moci koje poseduje ali u mnogim recenicama se krije sumnjicavost, nepoverenje... predvidja da Rusi imaju namere pre svega pribliziti se Istambulu, Bosforu i Dardanelima kao strateskim tackama, koriste Bugare za to(zanimljiv je njegov utisak o slaboj organizaciji i podanistvu Bugara) a Srbija u toj prici ce tesko zastiti svoj interes...
To je rezultiralo kasnijim pravljenjem "Velike Bugarske" do Albanije uz veliku podrsku Rusa, pri cemu su srpski interesi u Makedoniji izdani, a njena politika se okrece Nemcima i Austrougarima kao saveznicima, sve do smaka zadnjeg Obrenovica...

Prema Bosni i Dalmaciji nema vojne aspiracije, pokusava diplomatijom i ekonomijom da priblizi te ljude...

Pisano je arhaicnim jezikom, verovatno mnogima teskim za citanje, ali nakon par pasusa lakse se dise...
Last edited by Johny on 14/03/2009 23:16, edited 1 time in total.

JThomas

#37 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by JThomas » 14/03/2009 23:11

novaca, para, šuški, kako god hoćeš :wink:

bijelo_dugme

#38 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by bijelo_dugme » 14/03/2009 23:57

Pietje_Bel wrote:Image

Nisam znao da u planu "velike Srbije" i makedonija ukljucena. Jako interesantna je ta cetnicka ideologija. Ja bih zelio jednom da popricam sa cetnikom o ovome onako mirni. Bas me zanima kako oni razmisljaju...
Evo ovaj filozof to sve fino objasni:

niiip

#39 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by niiip » 15/03/2009 00:03

Sto vam smeta ta karta ?? :D..... hahahah ovo je samo za neki strip , kada ljudi crtaju i izmisljaju nesto .. loooodilo

Ovo sto velikosmrdi misle ( izvinjavam se - sanjaju ) je presmijeshno , ja kada vidim neku njihovu sliku sa nekim govornikom na bini - odmah se nasmijem i zamisljam kako na bini stoji Goofy kako peri koyotu objasnjava kako pticu trkachicu da uhvati :D:D hahah looodilo fakat [ radical show = comedy show ]

bosna123

#40 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by bosna123 » 15/03/2009 00:06

@ Johny
Hvala za Nacertanije. Puno sam citala o Nacertaniju, ali nikada nisam procitala taj dokument. Mrsko mi nesto bilo, a i nisu mi to neki primarni interesi u zivotu. Moram primjetiti da je mnogo civiliziranije od Gorskog vijenca, Moljeviceve Homogene Srbije ili Drazinih Instrukcija od kojih se ledi krv u zilama. Ovdje se ne spominje ni krstenje, ni povratak u pradedovsku veru, niti ciscenje, raseljavanje... kao u spomenutim djelima.

fakat

#41 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by fakat » 15/03/2009 00:20

Pietje_Bel wrote:Image

Nisam znao da u planu "velike Srbije" i makedonija ukljucena. Jako interesantna je ta cetnicka ideologija. Ja bih zelio jednom da popricam sa cetnikom o ovome onako mirni. Bas me zanima kako oni razmisljaju...
Pet regiona sa ove karte su danas medjunarodno priznati kao drzave, osim Srbije ostala je jos samo Vojvodina. Eksponencijalno Srbija je manja svake tri godine (kao Nokia), pa ako se taj trend nastavi,....Nebeski narod?

matrix_tz

#42 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by matrix_tz » 15/03/2009 10:58

Bosanac_21 wrote:
matrix_tz wrote:OVAKVE TEME koje su ratnohuškačke PODHITNO TREBA zaključati, a ovi što otvaraju banirati
kakvi radikali i kurac
ne spremaju se oni SAD nešto za rat
njihovi ciljevi su uvjek bili takvi i NIKAD neće biti DRUGAČIJI
i šta je tu sad novo
samo bezvezno laprdanje konkretno sada
Bas lijepo, sto da me baniraju, jel' sam ja nekog uvrijedio?? Javno govore da nisu zavrsili gdje su stali, opet nam spremaju, a mi treba da sjedimo i cekamo kao sto je bilo 1992 - za rat nikad nismo bili niti nam treba, ali treba da znamo sta nam planiraju i u danasnje vrijeme!
1.LIČIŠ MI NA INTERENTSKOG "RATNIKA" koji bi zdimio čim bi pukla petarda
2.hočeš li ti ići u taj rat
3.sve te "njihove" fašističke gluposti nisu NIŠTA NOVO kao što sam rekao i bile su takve od garašanina i gavrila i bit će narednih 1000 godina, i možda je to LIČNO TEBI nešto novo, pa ti prvi put saznap "šta nam spremaju"

Pietje_Bel

#43 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by Pietje_Bel » 15/03/2009 13:11

Cudi me sto na ovoj karti velike Srbije nije citava Hrvatska u tom sastavu? Ipak su im ostavili malo... Zasto? :D

Vlajko

#44 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by Vlajko » 15/03/2009 13:13

Bosanac_21 wrote: Nije dovoljno sto su napunili Haag,
:dance: sta je bilo bre? pokorili smo Evropu generalstab zaseda u Hagu :thumbup:

Pietje_Bel

#45 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by Pietje_Bel » 15/03/2009 13:14

Granice Bosanske samouprave za vrijme Turske:

Image

Granice kraljevine Bosne za vrijeme Tvrtka I:

Image

Mogli bi i mi malo razraditi ideju o velikoj Bosni... :lol:

bertinjo

#46 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by bertinjo » 15/03/2009 13:17

ne znam ALI samo znam jedno da ako opet zarati da će srbija biti u granicama beogradskog pašaluka Čačak,Beograd jer koji god su rat počeli srbi isti su i izgubili

bosna123

#47 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by bosna123 » 15/03/2009 13:18

Kakva velika Bosna ohladite. Hajmo ovo sto imamo urediti kako treba.

sarajlijaHR

#48 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by sarajlijaHR » 15/03/2009 13:28

Pietje_Bel wrote:Koliko smo tenkova imali na pocetku rata? Mozda 5 u citavoj Bosni? A koliko ih sada imamo?
vi ih nemate nista , prvo se edukuj od ustroju vojske BiH , pa se javi ....
Last edited by sarajlijaHR on 15/03/2009 13:29, edited 1 time in total.

dadoka84

#49 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by dadoka84 » 15/03/2009 13:28

Predvidjam sutra vijest na index.hr
Bosnjaci sa sa-x foruma planiraju veliku Bosnu ;D

matrix_tz

#50 Re: Preko Drine: Spremaju nam novi rat!

Post by matrix_tz » 15/03/2009 13:35

dadoka84 wrote:Predvidjam sutra vijest na index.hr
Bosnjaci sa sa-x foruma planiraju veliku Bosnu ;D
BOSNA DO ZADRA I BOKE KOTORSKE
Image
Image

Locked