Bojan Bajic ALL ABOUT

Post Reply
dallton

#101 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by dallton » 03/02/2009 19:55

Dado dijasporitus wrote:
dallton wrote:nastranu sve prednosti i mane bajicevog tejsta, ali meni je uvijek "alarmantno" prebrojavanje po glavi stanovnika i prebrojavanje krvnih zrnaca...zadnji put kad smo se zabrojali 90, zna se sta je bilo..

evo kako ja razumijem njegov tekst : covjek poznaje prosjecnu srpsku psihu u BiH pogotovo dio podrinje odakle i dolazi...blago receno, to je onako ruralna psiha koja se pali samo povik "nestajemo, ugrozeni smo, eto ih da nas pobiju", itd, sto nikako ne valja, ali je izgleda jedini nacin da se srpski narod mobilise za bilo kakvu akciju...interesantno je da raso k. dao maltene identican govor 1990 u sekovicima, govoreci o dva najveca srpska problema u BiH rekao "nas je 31 posto i broj opada, broj muslimana raste mi se s time ne mozemo natjecati...imamo jos jedan problem: evropa ne zeli podjelu bih, jer ne zeli ovdje muslimansku drzavu, i to su najveca dva problema srpske politike u BIh" ....izgleda da su modeli razmisljanja ostali isti
U citavom svijetu demografija igra kljucnu ulogu u koncepiranju politike jedne drzave. Ljudi u BiH su optereceni tim razmisljanjem jer ih je to skupo kostalo u nedavnoj proslosti i to je za razumjeti. Ipak nije problem u demografiji i brojanju krvnih zrnaca vec u pogresnom koncepiranju politike na osnovu demografskih cinjenica i to je ono sto je Bojan pogodio kako se kaze u sridu. Ipak jeste interesantno da su govori Karadzica, koji je fasisoidan degenerik i Bojana ciniji pristup je konstruktivno i u srzi pro-bosanski, toliko slicni sto opet ne znaci da su krajnji ciljevi isti
ne tvrdim uopste da su ciljevi isti, samo povlacim neke zanimljive analogije...sto se tice generalno pitanja "bosnjacka rep. bih" v. "multi BiH" ja sam uvijek za ovo drugo, jer u krajnjoj liniji to je za ovu zemlju normalnije...mada se stalno prica "eto sad smo ovo ono etnicki homogenizovani, nema nista od multi ovako onako" sama cinjenica da cijela zemlja izgleda nekako naopako postavljena i neprirodna u ovom stanju govori protiv homogenizacije i gradjenja bilo kakvih "cistih prostora"...ne sporim bajicevo bosansko opredjeljenje, ali je naravno i realno za njega vazno da on gleda da dobije glasove u pcu, prema tome je nelogicno da zastupa bilo kakvu politiku osim one koja sada godi uhu vecine srpskih glasaca - i to je cjeli smisao moga gornjeg posta..da ne zaboravim, demografija je donekle bitna, ali koncipirati javnu politiku na osnovu samo demografije je pogubno pogotovo u nasim uslovima

zavrzlama

#102 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by zavrzlama » 03/02/2009 20:09

Bojan Bajic spada u onu vrstu srba koji se ne slazu sa strategijom srpske politike u BIH ALI se slaze sa krajnjim ciljem te politike...sto hocu reci....vecina srba u BIH a i u srbiji podrzava postojanje rs-a i podrzava secesiju tog dijela BIH,samo sto odredjen broj srba ne voli nacin na koji je nastao rs,jer im to para usi i natura moralnu krivicu..Bajic ni u kom svom izlaganju ne osporava rs i kao trudi se da bude legalista i priznaje Dejton u punom kapacitetu...sto znaci da za Bajica je rs opsteprihvatljivo rjesenje za BIH....Problem Bajica i ala Bajica je u tome sto on pokusava da kaze"eto ja bi volio da rs nije nastao tako kako je nastao,ali radi mira u kuci treba to prihvatiti, a u federaciji graditi multietnicnost i suzivot pa ce i srbi u rs-u kasnije promijeniti politiku i svoj odnos prema BIH" nazalost nece srbi promijeniti politiku i svoj odnos prema BIH, jer srbima u BIH je naturen takav model zivljenja koji radi samo u interesu velikosrpskog projekta velike srbije..Bajic je svjestan da srbi nastavkom negiranja BIH paralelno stvaraju bosnjake kao krvne neprijatelje a zivjeti u drzavi a imati za neprijatelja najmnogobrojniji narod koji ima rast nataliteta je malo zajebana stvar na duge staze...zato Bajic i opominje spske politicke stratege da je ovakva politika pogubna po srpski narod....

Ono u cemu grijesi Bajic i sto ga svrstava u salonce, je sto on umjesto da se zalaze za ukidanje rs-a i ukazuje na nepravde i greske srpske politike prema BIH i nesrbima...on ukazuje na propast srpske politike, upiruci prstom u bosnjake, kao one koji ce dotuci srbe u BIH,znaci bosnjaci su krivi sto su zivi,prezivjeli i danas natalitetom rastu,a srbe ne treba mijenjati ,jer pobogu navikli smo da su takvi,jer ako ih promijenimo nema nista od velike srbije..znaci po Bajicu srbi se ne trebaju da mijenjaju nego bosnjaci...
Last edited by zavrzlama on 03/02/2009 20:28, edited 2 times in total.

dallton

#103 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by dallton » 03/02/2009 20:23

zavrzlama wrote:Bojan Bajic spada u onu vrstu srba koji se ne slazu sa strategijom srpske politike u BIH ALI se slaze sa krajnjim ciljem te politike...sto hocu reci....vecina srba u BIH a i u srbiji podrzava postojanje rs-a i podrzava secesiju tog dijela BIH,samo sto odredjen broj srba ne voli nacin na koji je nastao rs,jer im to para usi i natura moralnu krivicu..Bajic ni u kom svom izlaganju ne osporava rs i kao trudi se da bude legalista i priznaje Dejton u punom kapacitetu...sto znaci da za Bajica je rs opsteprihvatljivo rjesenje za BIH....Problem Bajica i ala Bajica je u tome sto on pokusava da kaze"eto ja bi volio da rs nije nastao tako kako je nastao,ali radi mira u kuci treba to prihvatiti, a u federaciji graditi multietnicnost i suzivot pa ce i srbi u rs-u kasnije promijeniti politiku i svoj odnos prema BIH" nazalost nece srbi promijeniti politiku i svoj odnos prema BIH, jer srbima u BIH je naturen takav model zivljenja koji radi samo u interesu velikosrpskog projekta velike srbije..Bajic je svjestan da srbi nastavkom negiranja BIH paralelno stvaraju bosnjake kao krvne neprijatelje a zivjeti u drzavi a imati za neprijatelja najmnogobrojniji narod koji ima rast nataliteta je malo zajebana stvar na duge staze...zato Bajic i opominje spske politicke stratege da je ovakva politika pogubna po srpski narod....

Ono u cemu grijesi Bajic i sto ga svrstava u salonce, je sto on umjesto da se zalaze za ukidanje rs-a i ukazuje na nepravde i greske srpske politike prema BIH i nesrbima...on ukazuje na propast srpske politike, upiruci prstom u bosnjake, kao one koji ce dotuci srbe u BIH,znaci bosnjaci su krivi sto su zivi,prezivjeli i danas nataltetomm rastu,a srbe ne treba mijenjati ,jer pobogu navikli smo da su takvi,jer ako ih promijenimo nema nista od velike srbije..znaci po Bajicu srbi se ne trebaju da mijenjaju nego bosnjaci...

nazalost u ovome gore sto je @zavrzlama napisao ima istine...postaje vrlo perverzna pojava da se nacin na koji je pc nastao od strane "srpske inteligencije i elite" prihvaca kao maltene normalan i ono "kao pa sta cete oni su takav narod", sto je mozda tacno ili netacno ali nije prihvatljivo...mozemo mi znati da stvarno postoje tendencije ka fasizmu u nekoj grupi, ali znati nasprama prihvatiti naspram odobravati nije jedno te isto...znati se moze, prihvatiti kao normalno nikako...jos jedna stvar: bajic u tekstu ne polaze ni rijeci na promjenu svijesti u srpskom narodu s obzirom na kolicinu zlocina i organiziranost koji su pocinili pojedinci iz srpskog naroda i/ili cijele grupe DEMOKRATSKI izabrane , vec sve postavlja u pragmaticku ravan tipa "gubimo bosnu daj da mijenjamo politiku" - npr. on polazi od maltene kao zadane i "prirodne" cinjenice da pc treba da ostane etnicki cista...takva prica mozda moze proci u podrinju (radi nivo morala medju ljudima i opsteg obrazovanja) ali nece proci nigdje drugo ...uostalom, ovakav govor u kojoj god zemlji da je objavljen bi diskvalificirao autora od bila kakvog bavljenja politikom, jer bi autor (na njegovu zalost) bio smatran "eugenickim rasistom"...ali kod nas svasta moze...isto tako svaljivanje radikalizacije prilika na silajdzica koji je kao "od umjerenog srpskog lidera" dode napravio kao radikala izgleda blago receno smjesno...

palermo

#104 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by palermo » 03/02/2009 20:27

zavrzlama wrote:Bojan Bajic spada u onu vrstu srba koji se ne slazu sa strategijom srpske politike u BIH ALI se slaze sa krajnjim ciljem te politike...sto hocu reci....vecina srba u BIH a i u srbiji podrzava postojanje rs-a i podrzava secesiju tog dijela BIH,samo sto odredjen broj srba ne voli nacin na koji je nastao rs,jer im to para usi i natura moralnu krivicu..Bajic ni u kom svom izlaganju ne osporava rs i kao trudi se da bude legalista i priznaje Dejton u punom kapacitetu...sto znaci da za Bajica je rs opsteprihvatljivo rjesenje za BIH....Problem Bajica i ala Bajica je u tome sto on pokusava da kaze"eto ja bi volio da rs nije nastao tako kako je nastao,ali radi mira u kuci treba to prihvatiti, a u federaciji graditi multietnicnost i suzivot pa ce i srbi u rs-u kasnije promijeniti politiku i svoj odnos prema BIH" nazalost nece srbi promijeniti politiku i svoj odnos prema BIH, jer srbima u BIH je naturen takav model zivljenja koji radi samo u interesu velikosrpskog projekta velike srbije..Bajic je svjestan da srbi nastavkom negiranja BIH paralelno stvaraju bosnjake kao krvne neprijatelje a zivjeti u drzavi a imati za neprijatelja najmnogobrojniji narod koji ima rast nataliteta je malo zajebana stvar na duge staze...zato Bajic i opominje spske politicke stratege da je ovakva politika pogubna po srpski narod....

Ono u cemu grijesi Bajic i sto ga svrstava u salonce, je sto on umjesto da se zalaze za ukidanje rs-a i ukazuje na nepravde i greske srpske politike prema BIH i nesrbima...on ukazuje na propast srpske politike, upiruci prstom u bosnjake, kao one koji ce dotuci srbe u BIH,znaci bosnjaci su krivi sto su zivi,prezivjeli i danas nataltetomm rastu,a srbe ne treba mijenjati ,jer pobogu navikli smo da su takvi,jer ako ih promijenimo nema nista od velike srbije..znaci po Bajicu srbi se ne trebaju da mijenjaju nego bosnjaci...
O, brate mili, mnogo si toga ti tu iskonstruisao............naravno da će ili Bošnjaci dotući Srbe u Bih ili Srbi Bošnjake ukoliko se nastave ovi trendovi.I čovjek samo kaže, Bosna i Hercegovina kao normalna država je način kako da izbjegnemo ove moguće scenarije.
I šta je loše u tome što on upozorava srpske političke stratege da je ovakav politika pogubna po srpski narod.Da je bogdo više takvih koji upozoravaju

dallton

#105 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by dallton » 03/02/2009 20:44

palermo wrote:

O, brate mili, mnogo si toga ti tu iskonstruisao............naravno da će ili Bošnjaci dotući Srbe u Bih ili Srbi Bošnjake ukoliko se nastave ovi trendovi.I čovjek samo kaže, Bosna i Hercegovina kao normalna država je način kako da izbjegnemo ove moguće scenarije.
I šta je loše u tome što on upozorava srpske političke stratege da je ovakav politika pogubna po srpski narod.Da je bogdo više takvih koji upozoravaju
nije problem u tome sto on upozorava, nego kakva su razmisljanja i pravci njegovog djelovanja...sve se svodi nato: ako srbi ostanu u ruralnim podrucjima, blablal, iseljavacemo se, blablabla, za 20 godina bosnjaci 2/3 vecina (ovo je u stvari blize nego sto on misli, al nejse)= juris na sarajevo, tuzlu, mostar, ....
s druge strane, lijepo je to ako je on opredjeljen za normalan zivot u BiH i dva entiteta i sve ostale budalastine, ali recimo ni rijeci ne kaze da bi onda takodje trebalo zastupati povratak bosnjaka i hrvata tamo odakle su protjerani (to valjda nije dio njegovog plana za normalnu BiH)...u emisiji "Posteno' gdje je gostovao na FTV u jednom momentu bajic kaze "imate tri istine o ratu, itd..." sto je sve ok, medjutim (a zao mi je sto ga to niko nije pitao) ako su to sve tri istine o ratu iliti tri intepretacije onda nek nam objasni kakve su razlicite interpretacije npr. genocida u srebrenici ili opsade sarajeva ili konclogora u prijedoru, tj, gdje su te sudske presude koje te stvari razlicito interpretiraju? eh sorry al to nije u redu, ima linija dokle mozes, preko ne moze

takodje u jednom momentu u emisiji se i provalio (u stvari se nekako uzbudio tokom cjele rasprave) gdje kaze nesto kao "nemozete vi za 700 godina ubjediti srbe da ukinu pc ili entitetsko glasanje" ili nesto tome slicno - valjda je odgovor trebao biti "pa po tvojoj (bajicevoj) logici nam nece trebati 700 godina, nego 15 puta manji protok vremena"

i za @kontaki komentar gore: svi srbi treba da zive u BiH niko nista drugo i ne tvrdi, ali mi takodje objasni da li je tebi normalno i prihvatljivo (onako ljudski) da se maltene normalizuje misljenje da srbi mogu ubijati bez problema po sistemu "pa sta cete mi smo takvi"?

zavrzlama

#106 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by zavrzlama » 03/02/2009 20:46

kontaki wrote:@zavrzlama

Reci mi, ti bi zarko zelio da BiH opstane kao drzava, jel tako?
E pa interesuje me jedna stvar - koja je tvoja procjena, sa koliko Srba, od onih milion i kusur, bi ti zelio, i mogao zivjeti u toj drzavi???

Mozes da odgovoris u procentima, mada mi se cini da bi ih mogao i nabrojati pojedinacno, na prstima ruku. Mislim da ih je otprilike toliko.

Ovo pitanje je vrlo vazno za tebe, da se suocis konacno. Jer mozda na kraju dodjes do spoznaje da tebi ustvari i ne odgovara ono za sta se zalazes svo vrijeme.
BIH je opstala...ne trebam zarko zeljeti njen opstanak.. :) ..pitanje je vazno za tebe...jer tebi treba sapiranje ljage sa srpskog naroda..

Srpski narod nije moj neprijatelj.....nego sefovi koji drze srbe u BIH kao taoce jedne bolesne ideologije..ja sam sa tim srbima zivio 43 godine ....ti srbi s kojim sam ja zivio 43 godine su danas silom prilika postali neprijatelji BIH,suzivota i idu u propast u koju ce povuci i sve ostale narode koji zive u BIH...ako je cinjenica da danas 90% srba u BIH podrzava rezultat jedne bolsene politike a to je rs(entitet nastao na progonima ,zlocinu,genocidu kojeg se svako normalan u svijetu stidi) ne znaci da ako ja negiram tih 90% koji podrzavaju taj rs da sam ja u krivu a oni u pravu.... jer kako jedan cjelokupan narod moze biti u krivu...MOZE...evo ti argument..

90% Nijemaca je podrzavalo Hitlera.....90% srba je podrzavalo Karadzica.....sad procitaj ovo 12x i donesi zakljucak...ako new vjerujes meni.. imas Haske presude,trenutna sudjenja i podignute optuznice...Hitlerov zamjenik(Mladic) je jos u bijegu...
Last edited by zavrzlama on 03/02/2009 21:17, edited 1 time in total.

Maraschino

#107 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by Maraschino » 03/02/2009 20:49

dallton wrote:

nazalost u ovome gore sto je @zavrzlama napisao ima istine...postaje vrlo perverzna pojava da se nacin na koji je pc nastao od strane "srpske inteligencije i elite" prihvaca kao maltene normalan i ono "kao pa sta cete oni su takav narod", sto je mozda tacno ili netacno ali nije prihvatljivo...mozemo mi znati da stvarno postoje tendencije ka fasizmu u nekoj grupi, ali znati nasprama prihvatiti naspram odobravati nije jedno te isto...znati se moze, prihvatiti kao normalno nikako...jos jedna stvar: bajic u tekstu ne polaze ni rijeci na promjenu svijesti u srpskom narodu s obzirom na kolicinu zlocina i organiziranost koji su pocinili pojedinci iz srpskog naroda i/ili cijele grupe DEMOKRATSKI izabrane , vec sve postavlja u pragmaticku ravan tipa "gubimo bosnu daj da mijenjamo politiku" - npr. on polazi od maltene kao zadane i "prirodne" cinjenice da pc treba da ostane etnicki cista...takva prica mozda moze proci u podrinju (radi nivo morala medju ljudima i opsteg obrazovanja) ali nece proci nigdje drugo ...uostalom, ovakav govor u kojoj god zemlji da je objavljen bi diskvalificirao autora od bila kakvog bavljenja politikom, jer bi autor (na njegovu zalost) bio smatran "eugenickim rasistom"...ali kod nas svasta moze...isto tako svaljivanje radikalizacije prilika na silajdzica koji je kao "od umjerenog srpskog lidera" dode napravio kao radikala izgleda blago receno smjesno...

potpisujem oba komentara :thumbup:

da se ne ponavljamo ko pokvarena ploca :D

palermo

#108 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by palermo » 03/02/2009 20:57

zavrzlama wrote:
kontaki wrote:@zavrzlama

Reci mi, ti bi zarko zelio da BiH opstane kao drzava, jel tako?
E pa interesuje me jedna stvar - koja je tvoja procjena, sa koliko Srba, od onih milion i kusur, bi ti zelio, i mogao zivjeti u toj drzavi???

Mozes da odgovoris u procentima, mada mi se cini da bi ih mogao i nabrojati pojedinacno, na prstima ruku. Mislim da ih je otprilike toliko.

Ovo pitanje je vrlo vazno za tebe, da se suocis konacno. Jer mozda na kraju dodjes do spoznaje da tebi ustvari i ne odgovara ono za sta se zalazes svo vrijeme.
BIH je opstala...ne trebam zarko zeljeti njen opstanak.. :) ..pitanje je vazno za tebe...jer tebi treba sapiranje ljage sa srpskog naroda..

Srpski narod nije moj neprijatelj.....nego sefovi koji drze srbe u BIH kao taoce jedne bolesne ideologije..ja sam sa tim srbima zivio 43 godine ....ti srbi s kojim sam ja zivio 43 godine su danas silom prilika postali neprijatelji BIH,suzivota i idu u propast u koju ce povuci i sve ostale narode koji zive u BIH...ako je cinjenica da danas 90% srba u BIH podrzava rezultat jedne bolsene politike a to je rs(entitet nastao na progonima ,zlocinu,genocidu kojeg se svako normalan u svijetu stidi) ne znaci da ako ja negiram tih 90% koji podrzavaju taj trs da sam ja u krivu a oni u pravu jer kako jedan cjelokupan narod moze biti u krivu...MOZE...evo ti argument..

90% Nijemaca je podrzavalo Hitlera.....90% srba je podrzavalo Karadzica.....sad procitaj ovo 12x i donesi zakljucak...ako new vjerujes meni.. imas Haske presude,trenutna sudjenja i podignute optuznice...Hitlerov zamjenik(Mladic) je jos u bijegu...
Hmmm, pa dobro nije meni uopšte strano to razmišljanje, niti mislim da nisi u pravu....ALI (sad ću i ja kao ti velikim slovima :D ) u tom slučaju onda da čistimo oružje ili u boljem slučaju da oštrimo kurčeve jer nema drugog načina kako da se promjeni situacija koju ti opisa, odnosno da Srbi prihvate činjenice koje si ti iznio.

Mogly

#109 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by Mogly » 03/02/2009 20:58

Jbg Bajiću, tako je to kad nemaš jasnu viziju, svaka tvoja izjava bit će propraćena nagađanjima tipa šta on ustvari hoće. Priča mi sve prihvatamo ne pije vode. Zeleni štit sa jednim ljiljanom na zastavi Federacije je valjda najbolji simbol stavrne namjere Islamske deklaracije, RS je u svijetu najpoznatija po genocidu, a to sve treba da se prihvati kao uslov da idemo naprijed. Nevladin sektor se s razlogom tako zove.

zgembo_sa

#110 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by zgembo_sa » 03/02/2009 21:07

Zalosno je da alternativu cetnicima u RS predstavlja neko kome natalitet jednog naroda predstavlja alarmantan podatak i ugrozavanje interesa drugog naroda... Stvarno sramota.

Pitam se kad cemo na teritoriji genocidnog entiteta dobiti jednog znacajnog politicara koji nije cetnik, ni pravi ni prikriveni...

sarkić ajid-paša

#111 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by sarkić ajid-paša » 03/02/2009 21:15

Nije Bajic rekao nista novo, moza je samo sabrao podatke na jedno mjesto i slika je malo jasnija.
Nema ovde nikakvog plana bosnjacke politike jer se iseljavanja srba i hrvata desava zbog drugih cinjenica.
Hrvatska i Srbija djele drzavljanstva srbima i hrvatima koji to zele. Narod ne razmislja previse o politici vec odlazi da sebi priusti ugodniji zivot u drugim zemljama. Obzirom da se politicari bave teritorijama a ne problemima obicnih ljudi,a srbi i hrvati zbog drzavljanstva imaju mogucnost trazenja boljeg zivota, dolazimo i dolazicemo do statistickih podataka o promjeni strukture stanovnistva u BIH. Najbolje rezultate pokazece naredni popis stanovnistva.
Bosnjaci nemaju druga drzavljanstva, tesko dobiju obicnu vizu i zbog toga stoje u mjestu tu gdje jesu.
Kad bi se bosnjacima dala mogucnost odlaska u druge zemlje, desilo bi se isto kao sa srbima i hrvatima.
Prilog na federalnoj TV u emisiji "POŠTENO" jasno govori da se ljudi iseljavaju iz Hecegovine i podrinjskog djela prema Srbiji i Crnoj Gori. U Bihackoj regiji se iselilo 95% Srba i Hrvata bez ikakve guzve ili sukoba, tiho i besumno. Srbi koji su se vratili u Martin Brod i Bosanski Petrovac su uglavnom stari, penzioneri. Njihova djeca i unucad su vec nastanjeni u Srbiji. Logicno je za 20 godina da ce ti krajevi ostati pusti zbog prirodnog odumiranja.
Nema tu neke paranoicne politike, to se jednostano desava.
Ravnoteza se moze postici i zaustaviti ovakva desavanja samo napredkom zemlje, ukidanje viza bosnjacima i ekonomskim napredkom.
Politicari nacionalisti imaju svoje umisljenje visoke cilje za teritorije, praksa u proslim vremeni pokazuje da su spremni zrtvovati koliko god treba sudbina obicnog covjeka da bi ostvarili svoje vizije.
Obicni ljudi razmisljaju drugacije, traze vrlo malo, posao, topli dom, pravnu sigurnost. Zbog toga su spremni napustiti i svoju zemlju a politicari nek sabiraju statisticke podatke.

Dado dijasporitus

#112 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by Dado dijasporitus » 03/02/2009 21:18

mostarac wrote:Ovo sto Bojan Bajic prica nije prica bez temelja i scenarij je vise nego moguc, cak bi rekao i najvjerovatniji, ali ne bi se slozio sa njim da je to plod mudrosti bosnjackih politicara i njihove dalekovidosti. Haris Silajdzic se u politiku vratio prije svega da bi pljackao i opljackao ovaj narod, specijalno hidroenergetske potencijale, a ne zbog neke dalekovidosti ili mudrosti. Srusio je ustavni paket jer je znao da ce prica koja je uslijedila proci sto ce mu omoguciti da ostvari svoje ciljeve. Da su SDA i SBiH toliko mudre i zabrinute za Bosnu onda sasvim sigurno ne bi prodavali oruzje u ratu golorukom narodu nego bi ga dijelili i ne bi novac namjenjen za odbranu BiH stavljali na privatne racune, jer bi sprijecili pogibelj velikog broja ljudi.
Ovo o cemu Bojan Bajic prica nije posljedica mudre politike, nego je posljedica evropske politike getoiziranja Bosnjaka muslimana, obzirom da su Bosnjaci muslimani jedini evropski narod sa crnom listom viznog rezima. Bosnjaci nemaju kud, prilicno su ocajni i nemaju izbora i to je stvarni uzrok posljedica koje ce se neminovno desiti onako kako Bojan Bajic govori.
Cinjenica je da su od sva tri naroda Bosnjaci najmanje radikalni u Bosni i Hercegovini i na kraju ce se desiti ono sto je uvijek posljedica radikalizacije, a to je propast. Svoj radikalizam u Bosni i Hercegovini, mrznju prema istoj, prezir, netrpeljivost Srbi i Hrvati ce platiti svojim nestankom, ne toliko bioloskim, koliko kao politickog faktora. to je ono sto Bojan Bajic pokusava da kaze i lijepo je to i objasnio i mislim da je 100% upravu. Da li je to dobar i pozeljan scenarij? Mislim da nije i takav ishod bi bio jako los, al o tome istina opet ne odlucuju Bosnjaci, nego Srbi i Hrvati u Bosni i Hercegovini. Bosnjaci u svemu ovome samo nemaju izbora. Kad nastupi osvjestenje srpske i hrvatske nacionalne politike u Bosni i Hercegovini, bojim se da ce tada vec biti kasno i ako zemlja kao planet bude postojala do kraja 21. vijeka bosnjacka vecina u Bosni i Hercegovini ce biti toliko dominantna da ce broj srba i hrvata u toj drzavi biti zanemariv, jer sto broj bosnjaka bude vise rastao, paralelno sa tim ce eksponencijalno da raste i broj iseljenih Srba i Hrvata. Bosnjaci ce poceti da se sire prema rubnim podrucjima RS i Herceg-Bosne i integrisu ih u svoj nacionalni i ekonomski prostor jer jednostavno bice im tijesno. To se danas desava sa Stocem, to ce se polako desiti sa Zvornikom i Prijedorom, al ne mislim da su tu za bilo sta krivi Bosnjaci. Naprotiv kriva je ekstremna srpska i hrvatska politika, a Bosnjaci se vracaju na svoje u mnogo vecoj mjeri od Srba i Hrvata i to je razlika.
Ovo sto prica Bojan Bajic itekako ima smisla, al jos jednom kazem da se ne bi slozio da je to plod mudrosti bosnjackih politicara, nego je to posljedica spleta okolnosti i getoizacije bosnjaka u bosni i hercegovini. Ukoliko kojim slucajem Hrvatska udje u EU prije BiH, a sve su prilike da hoce, to bi za Hrvate u BiH znacio i definitivni nestanak sa politicke scene i iseljavanje bi poprimilo nevjerovatne razmjere, a iseljena hrvatska i srpska komponenta bosne i hercegovine se ponasaju totalno drugacije od iseljene bosnjacke komponente bosne i hercegovine sto u konacnici ima i jak ekonomski uticaj na slabljenje pozicija srba i hrvata u BiH i opet dolazimo do onoga sto sam vec ponovio dosta puta na forumu. RS se nece ukinuti. Nju je jednostavno potrebno kupiti i to ce se na kraju i desiti.

Jako dobar sazetak Bojanovog teksta i potpuno se slazem da plod bosnjacke politike nije u mudrosti njenih politicara, u ovom slucaju Silajdzica. Mislim cak sta vise da je i sam Bajic svjestan toga ali se mora uzeti u obzir iz kojeg ugla Bajic pise tekst i kome se obraca. Bajic se obraca Srbima u BiH iz pozicije policara kao alternativa Dodiku i u tome opisuje svog protivnika Silajdzica kao izvorom opasnosti za srpski narod iako Haris to nebi znao da bude sve i da hoce. Kako je neko vec naveo Bajic na vrlo mudar nacin se koristi mentalitetom vecine BiH Srba koji u ovom vremenskom okviru su zarobljeni u kolo schizofrenog nacionalizma i satanizacije Bosnjackih politicara te nastoji da unutar takvih okvira kormilari Srbe prema BiH kao nacionalnom interesu Srba u BiH sto je dijametralno suprotno od razorne Dodikove politike.

Dado dijasporitus

#113 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by Dado dijasporitus » 03/02/2009 21:43

dallton wrote:

Bajic u svom kompletnom tekstu nije ni pricao o uzrocima, posljedicama I krivicama rata I to uopste nije bila poenta ovog teksta. Nije pomenuo ni cunami u Indoneziji ako cemo vec sad da mjenjamo tezu i izvlacimo nakaradne zakljucke. Mislim da ste oboje preanalizirali stvari I sad trazite dlaku u jajetu ili vam nedostaje Haretov crvkut "hajmo ukinuti RS". Bajic ni u jednom navratu nije rekao da je RS prijeko potrebna. Cak sta vise naveo je vise razloga, iako indirektno, zasto RS nije korisna za Srbe u BiH I zasto bi BiH trebala da bude Srbima prioritet. Da je ista radikalnije rekao kao sto to Silajdzic u gotovo svakoj izjavi radi, bio bi obiljezen od svoje publike ili kao iluzionista ili kao bosnjacki spijun.

silence_is_sexy

#114 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by silence_is_sexy » 03/02/2009 21:55

jebiga...

bajić ga je fulao opasno.

ok... priča o pozitivnom ili negativnom priraštaju jednog odnosno drugog ili trećeg naroda možda i stoji ali to nećemo znati do prvog narednog popisa stanovništva ali ovakve konstrukcije koje bošnjačke političke elite karakteriziraju kao političke opcije homogenog političkog diskursa, koje ispunjavaju vjekovni državotvorni san kroz dosljednu i više godina unaprijed osmišljenu politiku, spadaju u domen naučne fantastike.

ova gomila debila koja posljednje dvije decenije zastupa nacionalne interese bošnjaka je nekonzistentna u svemu osim u pljački istih tih bošnjaka.
isto važi i za druge dvije nacionalističke oligarhije u bih.

porazno je kada ovakva retorika dolazi iz usta nekoga ko je lidear novostvorene građanske stranke. građana u njegovoj priči nema ali sve vrvi od srba, bošnjaka, hrvata, procenata i razmijene teritorija... čak i da je intimno uvjeren u ovu priču, ovo je PR katastrofa za bilo kakvu građansku opciju jer uzdiže lidere bošnjaka iz statusa političke nedonoščadi (pogledati tihića i silajdžića) do heroja borbe za bošnjačke nacionalne ciljeve koji vode svoju dobro isplaniranu sabur politiku i još nađu vremena da se šprdaju sa dodikovom kratkovidošću... ovo je me(h)lem za uši bošnjačkih udesno nagetih glasača kojima već sada, zbog sve praznijih stomaka, ponestaje slamki za koje se hvataju kada treba odbraniti ljude kojima "tradicionalno" daju svoje glasove i time opravdati svoju inertnost na sve očite pljačke koje sprovode njihovi "miljenici".

bošnjački lideri ne održavaju status quo zato jer čekaju da se bošnjaci namnože do dvotrećinske većine i tako ostvare svoje imaginarne ciljeve za 50 godina već, iz potpuno oportunih razloga, razvlače proces normalizacije političkih prilika da bi ostalo više vremena za dovršavanje privatizacijske pljačke i raspodjele na taj način stečenog bogatstva među par odabranih porodica... (moram li reći da isto važi i za druga dva nacionalna tora?)

u ovom imaginarnom bajićevskom svijetu koalicija SDA i SzBiH bi na narednim izborima izašla ujedinjena pod sloganom: "bošnjaci, jebite se!", a reis cerić bi na prvoj narednoj hutbi fetvom zabranio bošnjacima upotrebu kondoma...

jeza u ledja

#115 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by jeza u ledja » 03/02/2009 22:15

Nisam dugo procitao tekst koji bolje opisuje stanje u medjuetnickim odnosima u BiH i uopste smislenost buduce politike u nasoj zemlji. Covjek savrseno shvata prije svega kome se obraca i na koji nacin treba da se promjeni njihova politika. I ranije sam slicno govorio za Dinu Mustafica.
Napokon neko who gets it!! :thumbup:

I upravo suprotno od mnogih komentara ovdje smatram da je upravo ovakav nacin razmisljanja najbolji za razvitak zdrave multietnicke drzave.

jeza u ledja

#116 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by jeza u ledja » 03/02/2009 22:23

I ja se pitam koliko od vas razmislja na ovaj nacin - da je Srbima pala kasika u med s tim sto zive u RS? Da je to neka dobra stvar, za njih, losa za vas, da su oni dobili 49% (wow, jes im dobro), a trebali su dobiti manje, da sad mogu rahat po Sumskoj radit sta hoce.

Ko tako razmislja, a on je Bosnjak ili Hrvat, mada on to nece priznati, prizeljkuje isto i za svoj narod - bosnjacki ili hrvatski tor.

jeza u ledja

#117 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by jeza u ledja » 03/02/2009 22:41

Zbog toga govorim - ovo je prvi da cujem nekoga iz RSa koji govori - Srbima, da im taj projekt mozda i nije bas najpametnija ideja, da ce jedino integracijom u bh drustvo moci napredovati i zadrzati svoj konstitutivan status, i sto je bitnije ekonomski i uopste drustveni napredak.
Do sada smo samo slusali polemike o nacinu na koji je stvorena RS, odnosno na nacinu na koji je sprovodjen projekat Velike Srbije, tj. svih Srba u jednoj drzavi. Ovo je prvi da neko 'ustane' i kaze, hej stani malo, sta ce nama koji kurac ovakva torska politika?

dallton

#118 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by dallton » 03/02/2009 23:06

jeza u ledja wrote:Zbog toga govorim - ovo je prvi da cujem nekoga iz RSa koji govori - Srbima, da im taj projekt mozda i nije bas najpametnija ideja, da ce jedino integracijom u bh drustvo moci napredovati i zadrzati svoj konstitutivan status, i sto je bitnije ekonomski i uopste drustveni napredak.
Do sada smo samo slusali polemike o nacinu na koji je stvorena RS, odnosno na nacinu na koji je sprovodjen projekat Velike Srbije, tj. svih Srba u jednoj drzavi. Ovo je prvi da neko 'ustane' i kaze, hej stani malo, sta ce nama koji kurac ovakva torska politika?
ne sporim nista gore receno, i nisam uopste zagovarao da maltene treba ugusiti ono sto bajic prica...da je osvjezenje jeste, bar je mladji i ljepsi od danasnjih srpskih lidera (citaj ima 40 kg manje) :lol: ....samo kazem da je katastrofa kad neko ko je predsjednik gradjanske stranke mora da koristi ovakav rjecnik i teze da bi mobilizirao glasace...to govori vise o glasacima nego o bajicu, al to nema veze jer se politika vodi u realnom vremenu i prostoru
a za nekakve torove koje sam navodno gore zagovarao (sto mi je neko cini mi se prebacio) mislim da nema osnova da se tako nesto nadje u mojim postovima..al nejse ...cak sam i sto puta ponovio da se zdusno nadam da ce sdp+nasa stranka+ jos neke stranke osvojiti vlast u vecini na drzavnom nivou, nebitno o tome ko ce pobjediti u pcu, bitno je samo da se maknu sda, hdz i sbih, i otpreme u istoriju cim cim prije tim tim bolje

jeza u ledja

#119 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by jeza u ledja » 03/02/2009 23:13

To se zove realna politika. Na pocetku covjek fino kaze sljedece:
Prije predstavljanja i razrade bošnjačkih opcija želim reći da u aktuelnom trenutku polazim od činjenice da su bh. državljani dominantno i definitivno zaokruženi u Srbe, Hrvate i Bošnjake, te da u političkom smislu predstavljaju apsolutnu polaznu osnovu u svim relevantnim promišljanjima o budućnosti Bosne i Hercegovine. Uvažavajući i preferirajući prava svih ostalih diskriminisanih grupa i pojedinaca u ovoj zemlji, koji ne pripadaju nijednoj od tri konstitutivne etnije, smatram da će definicija i međusobna harmonizacija tri konstitutivna interesa otvoriti prostor da se što prije svi građani izjednače pred ustavom i zakonom.
Ja sam identicno ovo govorio na jednoj drugoj temi (sad ce ispast da sam ja iz te stranke :D ). U potpunosti se slazem sa ovim. Dok se ne harmoniziraju interesi tri konstitutivna naroda ova zemlja ne moze postati gradjanska.

Sto se tice moje primjedbe o 'tornjackom razmisljanju', nisam mislio konkretno ni na koga ponaosob, vec na one koji smatraju da je RS za Srbe koji u njoj zive - dobra stvar.

dallton

#120 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by dallton » 03/02/2009 23:28

kontaki wrote:
dallton wrote:
jeza u ledja wrote:Zbog toga govorim - ovo je prvi da cujem nekoga iz RSa koji govori - Srbima, da im taj projekt mozda i nije bas najpametnija ideja, da ce jedino integracijom u bh drustvo moci napredovati i zadrzati svoj konstitutivan status, i sto je bitnije ekonomski i uopste drustveni napredak.
ne sporim nista gore receno, i nisam uopste zagovarao da maltene treba ugusiti ono sto bajic prica...da je osvjezenje jeste, bar je mladji i ljepsi od danasnjih srpskih lidera (citaj ima 40 kg manje) :lol: ....samo kazem da je katastrofa kad neko ko je predsjednik gradjanske stranke mora da koristi ovakav rjecnik i teze da bi mobilizirao glasace...to govori vise o glasacima nego o bajicu, al to nema veze jer se politika vodi u realnom vremenu i prostoru
a za nekakve torove koje sam navodno gore zagovarao (sto mi je neko cini mi se prebacio) mislim da nema osnova da se tako nesto nadje u mojim postovima..al nejse ...cak sam i sto puta ponovio da se zdusno nadam da ce sdp+nasa stranka+ jos neke stranke osvojiti vlast u vecini na drzavnom nivou, nebitno o tome ko ce pobjediti u pcu, bitno je samo da se maknu sda, hdz i sbih, i otpreme u istoriju cim cim prije tim tim bolje
Tacno, politika se vodi u realnom vremenu i prostoru. To je neophodno za jednog ozbiljnog politicara.
Uz to je potrebno i - jasno definisati ciljeve kao i put do tih ciljeva.
Ako pogledas Bajica, ima sve to. Svjestan je realnosti, prilicno jasno iznosi svoje ciljeve a ocigledno da je shvatio i koji je moguci put do ostvarivanja istih.
E sad, druga stvar je to sto neki mozda ne zele ostvarivanje tih ciljeva (iako se formalno zalazu za njih) ili sto su opet drugi nestrpljivi pa misle da se preko noci moze doci do tih ciljeva. I jedni i drugi predstavljaju potencijalnu opasnost za Bajica, bez obzira na njegovo ispravno poimanje politike. To znaci da cak i takav ozbiljan politicar ne mora na kraju ispasti i uspjesan, ali se bar nece iskompromitovati (recimo pricom tipa 100%BiH). Zbog toga su me i isprovocirale preostre i potpuno neosnovane kritike na njegov racun (Bajic "salonac", ma daj molim te...ccc).
ako si isprovociran, pogresno si shvatio ono sto sam napisao...pokusavam da ti kazem da u normalnim uslovima ovo sto je on napisao ne bi bilo prihvatljivo, kontas, radi rjecnika i argumenata... to je to...druga stvar je sto je kod nas situacija nenormalna pa on u toj situaciji mora plivati kako zna...i uzalud nagadjas da se 'kao neki formalno zalazu za ovo ili ono a ciljevi su im nesto drugo", to je promasen komentar

Maraschino

#121 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by Maraschino » 03/02/2009 23:30

kontaki wrote:
dallton wrote:
Tacno, politika se vodi u realnom vremenu i prostoru. To je neophodno za jednog ozbiljnog politicara.
Uz to je potrebno i - jasno definisati ciljeve kao i put do tih ciljeva.
Ako pogledas Bajica, ima sve to. Svjestan je realnosti, prilicno jasno iznosi svoje ciljeve a ocigledno da je shvatio i koji je moguci put do ostvarivanja istih.
E sad, druga stvar je to sto neki mozda ne zele ostvarivanje tih ciljeva (iako se formalno zalazu za njih) ili sto su opet drugi nestrpljivi pa misle da se preko noci moze doci do tih ciljeva
. I jedni i drugi predstavljaju potencijalnu opasnost za Bajica, bez obzira na njegovo ispravno poimanje politike. To znaci da cak i takav ozbiljan politicar ne mora na kraju ispasti i uspjesan, ali se bar nece iskompromitovati (recimo pricom tipa 100%BiH). Zbog toga su me i isprovocirale preostre i potpuno neosnovane kritike na njegov racun (Bajic "salonac", ma daj molim te...ccc).

kontaki,

bez i malo ironije, mozes li mi pojasniti njegove ciljeve i kako to mislis da on moze doci do istih

jeza u ledja

#122 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by jeza u ledja » 03/02/2009 23:40

Pa valjda mu je cilj uzeti odredjen broj glasova u RSu.

Sad ces ti rec - aaaa kako ce im uzeti glasove ako prica da se trebaju okrenuti zemlji u kojoj zive, pretpostavljajuci da su nacionalisticki stavovi Srba u RS uklesani u kamenu i da se ne mogu mijenjati. Mogu, ako si dovoljan sposoban i pametan politicar da im istovremeno podilazis i uvjeravas da su im fundamentalni stavovi pogresni.

jeza u ledja

#123 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by jeza u ledja » 03/02/2009 23:44

jeza u ledja wrote:Pa valjda mu je cilj uzeti odredjen broj glasova u RSu.

Sad ces ti rec - aaaa kako ce im uzeti glasove ako prica da se trebaju okrenuti zemlji u kojoj zive, pretpostavljajuci da su nacionalisticki stavovi Srba u RS uklesani u kamenu i da se ne mogu mijenjati. Mogu, ako si dovoljan sposoban i pametan politicar da im istovremeno podilazis i uvjeravas da su im fundamentalni stavovi pogresni.
Samo da dodam - tesko ce im doprijeti pisanjem clanaka u Danima. :roll:

dallton

#124 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by dallton » 03/02/2009 23:46

jeza u ledja wrote:

i ja nesto kontam da ce ga neko docekati na pricu "suruje s ovim onim, izdajica ovako onako", a i ne znam koliko ce mu pojavljivanje u sarajevskim medijima pomoci...doduse 60 minuta je najgledanija emisija, pa nek proba tu

Maraschino

#125 Re: Bojan Bajic o Bosnjackoj republici BiH

Post by Maraschino » 03/02/2009 23:46

jeza u ledja wrote:

samo ti nastavi...

citamo te mi... :-) :D

Post Reply