Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

OPCIJA # 1. Bosna-Hercegovina je drzava svih BH drzavljana koji je priznaju svojom drzavom, ( tj svih onih koji se dobrovoljno opredjele i priznaju da je BIH zapravo njihova drzava a oni pripadnici njene multietnicke Bosanskohercegovacke Nacije i njenog BH naroda )
47
81%
OPCIJA # 2. Bosna-Hercegovina je drzava svih "Srba, Muslimana, Hrvata" koji je ne priznaju svojom drzavom, ( tj svih onih koji se samovoljno opredjeljuju da su drzava Srbija, drzava Muslimanska, drzava Hrvatska njihove drzave.
11
19%
 
Total votes: 58

User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#26 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by VR6 »

Meni je dao da oznacim oba odgovora, pa sam to i uradio :)
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#27 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by Lincoln-Burrows »

popajic wrote:
A ko je nasljednik bosanske drzavnopravne tradicije? Pa, SVI gradjani BiH. Svidjalo se to nekom ili ne .
Država Bosna je pojam koji je nepoznat na ovim prostorima,
t.j. nitko nema predođbu o toj državi kakva je nekada bila.
Postoje knjige i zapisi i franjevci i ostali čuvari države i sjećanja na
nju, ali to nije dovoljno. Svojatanje Bošnjaka ne daje im nikakvo pravo na to,
jer ni u čemu ne slijede tradiciju te države - bosanske kraljevine.
Ali vremena su se promjenila i sada imamo stanje kakvo imamo i
svi koji žele ovu državu sa svima u njoj su njeni vlasnici, oni koji neke
u njoj ne žele nisu i ne polažu pravo na nju.
Povijest je Bosnu izmučila raznim osvajanjima i nametanjima identiteta
zbog toga se moramo prepozanati u različitostima, to bi mislim bilo ljudski.
SmislovS
Posts: 169
Joined: 09/02/2008 20:32

#28 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by SmislovS »

E jes ti pitanje ?

A tek ponudjeni odgovori - citave dvije mogucnosti - jesi li mogao smisliti jos koju kombinaciju? :)
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#29 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by popajic »

@Lincoln-Burrows
Povijest je Bosnu izmučila raznim osvajanjima i nametanjima identiteta
zbog toga se moramo prepozanati u različitostima, to bi mislim bilo ljudski.
Eh,Lincoln,sta bi sve bilo ljudski...to je danas najmanje vazno !
"pedigre",svojatanje,podjela do atoma...to je IN.Ljudskost i politika ne idu pod ruku !
behavac
Posts: 1213
Joined: 24/08/2008 14:55

#30 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by behavac »

Orbini wrote:Postavljac ankete ili je prespavao zadnju deceniju ili nam dolazi iz ne bas prijateljskog susjedstva. Nema vise "M"uslimana, niti "Muslimanskog ovog ili onog.
Danas je Bosnjak kao imenica fakta, pravilo, realnost,.... i ta se imenica kao sto i naziv kaze moze povezati samo sa Bosnom kao geografskim i politickim faktorom. A nikako vjerom, jer vjerska opredjeljenost i individualno poimanje nije niti moze biti politicki faktor. Biti Bosnjak danas znaci biti nasljednik bosanske drzavnorpavne tradicije i bosanske kulturne bastine. Takodjer imenica koja objedinjuje i Bosance, Hercegovce, Sandzaklije tog opredjeljenja.

Dakle - Bosna i Hercegovina je nacionalna drzava Bosnjaka. Kratko i jasno. Ostali su davno jasno pokazali svoje opredjeljenje i koliko postuju bosansku drzavnopravnu tradiciju. Stvar izbora koji nam je dobro poznat. Naravno - time ne diskriminiram Srbe i Hrvate niti im oduzimam eksluzivitet. Ali njihova nacionalna drzava je negdje drugdje.
hhh
Sta rece i osta ziv.
Istina danas nema Muslimana u nacinalnom smislu ali ima Bosnjaka, i to ne u nekom smislu osnivaca Bosne vec u smislu juce Musliman = danas Bosnjak.
Ovaj naziv asocira na ime Bosna, a potice od stare rijeci Bosnjanji, ali to ne mjenja cinjenicu da su Muslimani preuzeli taj naziv cisto da sam naziv ne asocira ne religiju. Te 1993 su mogli uzeti i naziv Marsovci da su htjeli.
Tako da Bosnjaci(Muslimani) nemaju nista vise prava na BIH od Srba i Hrvata.
A naziv koji moze sve obuhvatiti je Bosanci-Hercegovci.
Dakle - Bosna i Hercegovina je nacionalna drzava Srba, Hrvata i Bosnjaka(Muslimana) i svih njenih gradjana.
Procitaj malo ustav, bilo trenutni ili cak i onaj iz SFRJ
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#31 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by bruce lee »

fali mi ovdje u uvodu ankete definicija kategorija: nacionalnost, nacija, narod i etnicitet. al hajd da pokusam

VASA NACIONALNOST: po nekom mom smislu nacionalosti (a koja nije ovdje konkretno definisana) se najvise osjecam kao bosanski musliman (ne kao bosnjak - nemam nista protiv tog termina, naprotiv! ta afirmacija je na kraju krajeva bila logicna, ali sa se jednostavno ne osjecam tako)
RELIGIJA: islam (vjerujem u Boga, pijem alkohol, ne jedem svinjsko meso, u dzamiji sam samo za Bajram, al me navece 'nose kuci'..)
NACIJA: osjecam se kao pripadnik bosansko-hercegovacke nacije, koja nazalost ne postoji (p.s. valjda je to htio pjesnik reci razlikovanjem ove kategorije od kategorije nacionalnosti?)
DRZAVLJANSTVO: BiH
NAROD: jedva odgovorih na kategorije nacionalnost i nacija, sad dodje jos narod. po mojoj definiciji sam sloven (juzni)
ETNICITET (ETNIKA): e sad fakat vise ne znam sta se desava. vidi odgovor na kategoriju 'nacionalnost'
RASA: :D haj pogodite. ne znam da nas ima puno ne-bijelaca na balkanu. osim tih par naturalizovanih sportasa i onih par studenata iz afrike sto su igrali u nadrealistima
GODINE: 29
S(POL): m
GRAD/DRZAVA RODJENJA: bijeljina (BiH)
GRAD/DRZAVA ZIVLJENJA: düsseldorf (njemacka)
DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? da!!!

DRZAVA BIH JEDINO MOZE BITI DRZAVA: OPCIJA 1 ( BOSANACA/HERCEGOVACA), OPCIJA 2 ( SRBA, MUSLIMANA, HRVATA ) i jedno i drugo.
RAZLOG ZASTO TAKO MISLIM JE: ja bih najradije volio da bude drzava bosanaca i hercegovaca. ali nazalost ta bh.nacija ne postoji i slabi su izgledi da ce poslije ovoga svega postojati. ali se mozemo potruditi da to bude prije svega drzava gradjana, a ne pripadnika ove ili one nacionalnosti/naroda/nacija/enticiteta ili sta ja znam. ne zadavati nikom direkciju sta treba, sta mora biti. nek bude sta hoce, ali neka prije svega bude drzavljanin i gradjanin te zemlje. sve ostalo se da urediti ako u tome postoji konzenzus
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#32 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by SiSaJuMe »

Orbini wrote:Postavljac ankete ili je prespavao zadnju deceniju ili nam dolazi iz ne bas prijateljskog susjedstva. Nema vise "M"uslimana, niti "Muslimanskog ovog ili onog.
Danas je Bosnjak kao imenica fakta, pravilo, realnost,.... i ta se imenica kao sto i naziv kaze moze povezati samo sa Bosnom kao geografskim i politickim faktorom. A nikako vjerom, jer vjerska opredjeljenost i individualno poimanje nije niti moze biti politicki faktor. Biti Bosnjak danas znaci biti nasljednik bosanske drzavnorpavne tradicije i bosanske kulturne bastine. Takodjer imenica koja objedinjuje i Bosance, Hercegovce, Sandzaklije tog opredjeljenja.

Dakle - Bosna i Hercegovina je nacionalna drzava Bosnjaka. Kratko i jasno. Ostali su davno jasno pokazali svoje opredjeljenje i koliko postuju bosansku drzavnopravnu tradiciju. Stvar izbora koji nam je dobro poznat. Naravno - time ne diskriminiram Srbe i Hrvate niti im oduzimam eksluzivitet. Ali njihova nacionalna drzava je negdje drugdje.
Postavljac teme je mozda prespavo zadnju deceniju al si ti jaro prespavo citav zivot. Pa jos i sanjas........
Za info:
Bosnjak 2008 = Musliman 1993
BIH nije zemlja samo Bosnjaka a ni samo Srba a ni samo Hrvata
Biti Bosnjak, Srbin, Hrvat danas znaci biti u jednom NACI toru, a ne neki eksluzivni nasljednik Bosanske tradicije.
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#33 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by Umjetnik a »

kako to da mircerka nije sebe upisala na ovu temu
Uhoda
Posts: 208
Joined: 15/09/2008 22:44
Location: metropola

#34 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by Uhoda »

VASA NACIONALNOST: Bosanac
RELIGIJA: ateist
NACIJA: Bosanac
DRZAVLJANSTVO: BIH
NAROD: Bosanac u užem, Slaven u širem
ETNICITET (ETNIKA): Bosanac
RASA: bijelac
GODINE: preko 30
S(POL): M
GRAD/DRZAVA RODJENJA: V. Kladuša, BiH
GRAD/DRZAVA ZIVLJENJA: Sarajevo, BiH
DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? DA

DRZAVA BIH JEDINO MOZE BITI DRZAVA: OPCIJA 1 ( BOSANACA/HERCEGOVACA), OPCIJA 2 ( SRBA, MUSLIMANA, HRVATA )
RAZLOG ZASTO TAKO MISLIM JE:

Država BIH jedino može biti država Bosanaca/Hercegovaca, zato što je to jedino normalno. Opcija 2 je umjetnost nemogućeg.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#35 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by zonbirile »

xyz 2007
Mislim da anketa nije dobro postavljena i više je težnja za nekim potvrđivanjem projeciranje želje nego realiteta.Ponuđena opcija može biti preambula ustava države,ali država mora postojati.Nije Bosna usamljen slućaj ,mnoge zemlje bi mogle ovako anketirati stanovništvo,ali pripadnost državi je neupitna i to se nameće silom zakona.Mnogi faktori bi uticali na izjašnjavanje o ovoj našoj državi,ali ne bi dobili pravu sliku,jer na sve strane imaš neupućene ,izmanipulisane,polupismene,sluđene ljde.Ljudi ne razlikuju nacionalnu od vjerske pripadnosti,pojam države i sl.Jednostavno ne postoji država, i to ne samo zbog dejtonskog ustrojstva i rata,pa pogledajte entitetski nivo,kantonalni,pa zar to liči na bilo kakvu smislenu formu društvene organizovanosti.Koliki patriota čovjek mora biti pa ovo voljeti,a u skupšti mu sjedi Šaja,u nogometnom savezu Tigar,Caco heroj,o srpskoj i hrvatskoj bratiji u ratu da ne pričam,Dodik u B.Luci,Princ u Sarajevu,eno sada Šaćirbej piše za Avaz,sam Avaz i osnivač,tročlano predjedništvo,koridor Vc,obilaznica,brza cesta -zapadni prilaz,penzioneri,invalidi,1 000 000 na državnim davanjima,Branković,invalidi,privatizacija,pa ima li išta normalno državotvorno,integrirajuće za život primamljivo.Kažu da je domovina tamo gdje ti je lijepo,a to se može poistovjetiti i sa državom
smoki21
Posts: 20
Joined: 10/08/2008 23:15

#36 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by smoki21 »

hebem vas glupa musliman je vjera a ne nacija ili etnos konji jedni muslimani su i u albaniji i njemackoj i arabiji joj kako neki mogu bit smorovi u bosni zive BOŠNJACI MUSLIMANI,BOŠNJACI PRAVOSLAVCI I BOŠNJACI KATOLICI citajte malo historiju a nemojte gledat tv iz beograda i zagreba okrente se sebi i u bih takodje zive BOŠNJACI ateisti i drugih vjera i udio manjina je nebitan
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#37 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by tranquil »

Anketa je zbrka.

BiH je država svih njenih državljana, bez obzira na to šta oni misle o njoj. Te opcije nema.

Takođe onaj upitnik je živa zhbrka, prvo definiraj sve one pojmove narod narodnost nacionalnost državljanstvo etnicitet i šta sve nisi udrobio, pa kad vidimo šta ti misliš pod svakim od tih pojmova koji se često miješaju, da probamo dati odgovor.
smoki21
Posts: 20
Joined: 10/08/2008 23:15

#38 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by smoki21 »

ja i ovaj smor sto je postavio temu je peder smrad cuj to sta je stavio u zagradama nemerem vjerovat ma mrs mrš pozdrav svim bošnjacima smorovi bosanska nacija je postojala kada su se svi njezini stanovnici zvali bošnjacima to je bilo do sredine 19. stoljeca pa opametite se cak i ilija garasanin onaj peder sto je nacertanije piso kaze za bosanske pravoslavce da su bošnjaci a opet ivo frano jukic bosanski franjevac kaze da je bošnjački katolik i hrpa njih danas neki se osjecaju da nisu bošnjaci da su "srbi,hrvati#ili muslimani pa hebemu vjera je intimno pravo ja sam samo jedan bošnjak i ako sam koga uvrijedio nije mi zao mozete se osjecat kako ocete ali prije 150 god se niste tako zvali.,.,..,.jos jedan marš za ovo sto je postavilo ovu temi i nacin na koji je postavio .,.,..
User avatar
n3gativac
Posts: 35
Joined: 16/03/2008 17:25
Location: Made in Tuzla,BiH

#39 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by n3gativac »

RELIGIJA:ne konzumiram
NACIJA:Bosanska
DRZAVLJANSTVO:BiH
NAROD:Bosanski
ETNICITET (ETNIKA):svrstan pod Bosnjak
RASA:Bijela
GODINE:24
S(POL):Muski
GRAD/DRZAVA RODJENJA:Tuzla,BiH
GRAD/DRZAVA ZIVLJENJA:Tuzla,BiH
DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? Naravno

DRZAVA BIH JEDINO MOZE BITI DRZAVA: OPCIJA 1 ( BOSANACA/HERCEGOVACA), OPCIJA 2 ( SRBA, MUSLIMANA, HRVATA ) -Samo onih koji je vole !

Ponos_i_cast wrote:
bijelo_dugme wrote:
Ponos_i_cast wrote: ...BOSANSKO-HERCEGOVACKI NAROD NE POSTOJI NITI JE IKAD POSTOJAO!!! Ova zemlja je uvijek bila zemlja Bošnjaka, Hrvata i Srba,...
Care varas se. Malo otvori knjigu istorije.
...Bosna je uvijek bila regija, nijedan narod nije dao ime toj zemlji prema svom imenu, tako da nema nekog bosanskog etnosa. Danasnja drzava BiH, more i određuje svojim građanima drzavljanstvo ili ti naciju sto gore pise, ali nemoze da odredjuje nacionalnost ili etnicitet...
Bosansko-Hercegovacki(sa ovim nazivom) mozda nije postojao,al hajd svega ti reci da nisi cuo za Bosnjane i ko su oni bili.Hint: to nisu bili ni Hrvati ni Srbi ni Muslimani.

Bosna mozda i nije dobila ime po narodu,ali hajd svega ti reci da se na tom prostoru za hiljadu godina nije stvorio narod koji nije znao za nacionalne razlike dok mu nije receno da na osnovu religije pripada narodima nekih drugih drzava?
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#40 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by piupiu »

Offtopic -- ali vezano za topic -- hajmo malo na http://www.ustav.ba da doprinesemo jednom konkretnom projektu/prijedlogu ... iznesite i tamo svoje stavove, to je 'democracy in action', mozda negdje i doguramo, nikad se ne zna.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#41 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by spreca »

Postavljac ankete je trebao dodati strucnu spremu o kojoj bi se mogli izjasniti ili ce nam mozda svima reci njegovu jer anketa mu je vise nego ..............da ne kazem
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#42 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by pirmin »

VASA NACIONALNOST: Ribe
RELIGIJA: Kladionica
NACIJA: Puna tribina ludih navijaca (bez indijanaca!)
DRZAVLJANSTVO: Bik
NAROD: Prostitutke
ETNICITET (ETNIKA): mjesec u ovnu
RASA: crveno-plava
GODINE: kasne 50te
S(POL): penis u erekciji
GRAD/DRZAVA RODJENJA: Stadion F.K."Naprijed"/Mejdan
GRAD/DRZAVA ZIVLJENJA: Währing
BROJ CRVENIH KRVNIH ZRNACA: 223.224.639
DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? A kto je ta, sta je ta da prostis Gdje li je ta Odakle je Kuda je Ta Bosna Rekti
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#43 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by feral.tribune »

VASA NACIONALNOST: Bosanac

RELIGIJA - vjerujem u istinu i pravdu i za Bajram mi mirise agda na karanfilice
NACIJA: Bosanska
DRZAVLJANSTVO:Bosansko
NAROD:Bosanski
ETNICITET (ETNIKA):Slaven ili mozda Ilir
RASA:Bijel ko snijeg
GODINE:40
S(POL):Musko
GRAD/DRZAVA RODJENJA:BL - drzava Republika Bosna !!!
GRAD/DRZAVA ZIVLJENJA:
DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? Ne , moja domovina je BOSNA
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#44 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by bierkof »

feral.tribune wrote: DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? Ne , moja domovina je BOSNA
Ne napadam te, niti ista... Samo bih te zamolio da kazes sta ti znaci ovo?

Evo da i ja odgovorim

VASA NACIONALNOST: Bosanac

RELIGIJA - Islam
NACIJA: Bosanska
DRZAVLJANSTVO: BiH
NAROD: Bosansko-Hercegovački
ETNICITET (ETNIKA): vjerujem da sam Ilir, vise nego Slavenac
RASA:Bijelac
GODINE: 21
S(POL): M
GRAD/DRZAVA RODJENJA: Mostar, Bosna i Hercegovina
GRAD/DRZAVA ZIVLJENJA: Mostar-Sarajevo / BIH
DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? DA!!!
User avatar
n3gativac
Posts: 35
Joined: 16/03/2008 17:25
Location: Made in Tuzla,BiH

#45 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by n3gativac »

bierkof wrote:
feral.tribune wrote: DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? Ne , moja domovina je BOSNA
Ne napadam te, niti ista... Samo bih te zamolio da kazes sta ti znaci ovo?
Nasa zemlja je Bosna,a narod Bosanski(i nacija Bosnjani - samo sto su trenutno ljudima isprani umovi uticajima s vana,pa je mnogima primarni patriotski centar u Beogradu,Zagrebu ili cak Teheranu - sve to bez nekog logicnog razloga).Najoptimalniji put u svijetlu buducnost Bosne je da narodi u njoj dozive novo nacionalno budjenje(ovaj put u pravom smjeru) i preporod Bosnjana - ali uzimajuci u obzir neukost i glupost naroda to ce ostati samo utopisticka mastarija.

Ako cemo realno,nasa zemlja bi se i trebala zvati Bosna,a ne Bosna i Hercegovina.Hercegovina u ovom nazivu je suvisno jer nikad nije igrala vazniju ulogu u drzavnosti Bosne.To je samo pokrajina,jedan prostor u Bosni.Isto kad bi se RH zvala Hrvatska i Dalmacija i Slavonija isl.- za sta bi Dalmacija npr. imala puno jaci argument nego Hercegovina u Bosni.
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#46 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by feral.tribune »

n3gativac wrote:
bierkof wrote:
feral.tribune wrote: DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? Ne , moja domovina je BOSNA
Ne napadam te, niti ista... Samo bih te zamolio da kazes sta ti znaci ovo?
Nasa zemlja je Bosna,a narod Bosanski(i nacija Bosnjani - samo sto su trenutno ljudima isprani umovi uticajima s vana,pa je mnogima primarni patriotski centar u Beogradu,Zagrebu ili cak Teheranu - sve to bez nekog logicnog razloga).Najoptimalniji put u svijetlu buducnost Bosne je da narodi u njoj dozive novo nacionalno budjenje(ovaj put u pravom smjeru) i preporod Bosnjana - ali uzimajuci u obzir neukost i glupost naroda to ce ostati samo utopisticka mastarija.
Ako cemo realno,nasa zemlja bi se i trebala zvati Bosna,a ne Bosna i Hercegovina.Hercegovina u ovom nazivu je suvisno jer nikad nije igrala vazniju ulogu u drzavnosti Bosne.To je samo pokrajina,jedan prostor u Bosni.Isto kad bi se RH zvala Hrvatska i Dalmacija i Slavonija isl.- za sta bi Dalmacija npr. imala puno jaci argument nego Hercegovina u Bosni.
naravno Bayern je bio drzava a danas je to jednostavno Bundes R Deutschland ili jednostavno Njemacka , a Hercegovina je dio Bosne kao i Semberija ili Podrinje pa ne znam otkud uopce u nazivu hiljadugodisnje drzave Bosne koja sa svojim imenom i politicko / geografsko /kulturnim nasljedjem i drugim osobenostima spada u red najstarijih drzava u Evropi .Njemacku kakvu danas poznajemo ujedinio je Otto Bismark prije nesto vise od 100 godina dok nama Bosancima nako namece obrnut proces .Umjesto gradnje ili barem statusa quo namece se konstantno i kontinuirano razgradnja .Bili smo 900 godina Bosna pa smo prije 100 godinaq postali Bosna i ,, hercegovina ,,, a prije 15 godina smo postali rs , federacija , herceg bosna , zapadna bosna i sta sve vec nece pasti na pamet umobolnicima koji hoce da dokusure Bosnu i Bosance . STOP !!!!!!!!!!!!!
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#47 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by popajic »

Rezultati istraživanja, predstavljeni u ponedjeljak u Bruxellesu, ukazuju da stanovnici BiH, po vlastitom mišljenju, proživljavaju sada jedan od ne pretjerano svijetlih perioda. Njihovi odgovori na pitanja o identitetu države, povjerenja u vladu, ekonomsku situaciju, Evropu, budućnost… vrlo su pesimistični; Bosanci i Hercegovci ne nadaju se boljem, nikome ne vjeruju niti smatraju da ih Evropljani rado žele vidjeti u svome društvu, izvještava dopisnik VoA-e.
Najjače, međutim, odzvanjaju rezultati odgovora na jednostavno pitanje “da li BiH osjećate kao svoju državu.” Čak 90 posto upitanih u RS-u odgovoriloje sa "NE", dok je u FBiH polovina onih koji Bosnu i Hercegovinu osjećaju kao svoju državu.
Iz ovoga se vidi da samo trecina dozivljava ovu drzavu kao svoju,pa ovakve ankete i diskusije i nisu potrebne.
Po mnogo cemu jedinstvena u svijetu(na zalost u glavnom u negativnom kontekstu),BiH postaje drzava za proucavanje,jedna od rijetkih u svijetu koju vlastiti gradjani ne smatraju svojom.
Ovih Dodikovih 90% i ne cudi,ali druga polovica para usi.
sasa_t
Posts: 463
Joined: 19/09/2008 01:15

#48 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by sasa_t »

sta je ovo popis stanovnistva?

Subjektivno BiH je drzava svim onim koji zele da im to bude drzava, bili oni romi, jevreji, rusini, hrvati, srbi, bosnjaci, madjari, italijani itd.

Objektivno BiH je drzava od Saje, Bakira, Milorada, 100% Harisa, Integral inzinjeringa, Avaza, Brankovica, Orica, Brajkovica i sl. i to je njihova privatna prcija!

Dok se narod zaludjuje cije je sta oni popljackase sve zivo, a onda svake cetiri godine dobiju odrjesene ruke da prave narod budalama.

Jos samo treba docekati centralni dnevnik lijepo pocesljanog novinara da nam saopsti:

"Postovani gledaoci, od danas je to zvanicno, najgluplja ste nacija, narod ili tor! Pri tome ne mislim samo na svoje vec i na sve ostale!"

p.s. sasvim je nebitno koje je boje ovca kad je ovca!
User avatar
izzy131
Posts: 286
Joined: 24/03/2006 16:03

#49 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by izzy131 »

.
Last edited by izzy131 on 02/04/2013 18:46, edited 1 time in total.
User avatar
damir_m
Posts: 187
Joined: 21/06/2008 21:40

#50 Re: Cija je drzava Bosna i Hercegovina?

Post by damir_m »

VASA NACIONALNOST: Bosanac
RELIGIJA: Ateizam
NACIJA: bosanskohercegovacka
DRZAVLJANSTVO: bosanskohercegovacko
NAROD: Bosankohercegovacki
ETNICITET (ETNIKA): Bosanac (poticem od Bosnjaka, ali koristim gradjanski termin Bosanac)
RASA: bijela
GODINE: 23
S(POL): m
GRAD/DRZAVA RODJENJA: Doboj/Jugoslavija
GRAD/DRZAVA ZIVLJENJA: Maglaj/BiH
DA LI SMATRATE DA JE BOSNA- HERCEGOVINA VASA DOMOVINA? Naravno, to i jest mnogim problem!

DRZAVA BIH JEDINO MOZE BITI DRZAVA: OPCIJA 1 ( BOSANACA/HERCEGOVACA), OPCIJA 2 ( SRBA, MUSLIMANA, HRVATA )
RAZLOG ZASTO TAKO MISLIM JE:
jednostavan, Amerika->Amerikanac, Njemacka->Njemac, Austrija->Austrijanac: manjine: Austrijski Slovenci sa austrijskim drzavljanstvom, znaci Austrijanci.
Od kad postade zove se Bosna, kome je ovo sporno, neka se seli u neku drzavu sa ljepsim nazivom, meni se Bosna svidja! Nisam jos nikoga cuo da ima zelju da promjeni naziv Njemacka. Mislim vjerovatno ima i takvih, ali to je jedna drzava, nasa se zove BiH.
Post Reply