VEHABIJE NA ASVALTU

Abacija

#51 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by Abacija » 30/09/2008 19:54

Vision 2020 wrote:Vehabije su dobre samo kad je rat, inace nam ne trebaju.
Ni tada nam nisu trebali. Kad malo razmislis kako su usli u BiH shvatices ko je od njih imao koristi a ko je nehabao (pogotovo u poslijeratnom periodu). Zapadni politicari i mediji se toliko nasladjuju zbog osude Rasimu Delicu. Sad konacno mogu da slobodno izjavljuju kako su sve strane u BiH krive, i da na taj nacin peru svoju savjest. :x

zemomak

#52 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by zemomak » 30/09/2008 21:00

vehabijama je mjesto u afganistanu sa talibanima, ne ovdje :-D tu im je napogodnije tlo za djelovanje i raznorazne aktivnosti...lično nemam ništa protiv te sekte, ali jednostavno ne izgledaju mi adaptivni i inkorporativni u tkivo jednog naroda i države koji sutra treba da budu član EU, gdje je prisutan liberaliam u svim segmentima civilnog društva, naravno ne mislim tu na akceptiranje onih loših zapadnih vrijednosti, mada su one prve dosle ovdje :-D , a isto tako svjestan se da se ovakav moj stav o vehabijama kosi sa postulatima iste te EU...vehabije su po meni jednostavno strano nametnuto tkivo višestoljetnom ispoljavanju islama bosanskih muslimana - Bošnjaka, dakle islamske tradicije i običaja koji su postojali prije njihove pojave...i moram reći da nas predstavljaju u lošem svijetlu, nedavni primjer vezan za queer festival što je za posljedicu imalo otkazivanje koncerta iggy popa, onda mislim da predstavljaju prepreku daljoj integraciji same države i naroda koji žive ovdje, a uostalom prave i razdor među nama samim...a prepreka su i izgradnji sekularne države kojoj teži BiH, ona to i jeste na papiru, međutim realanost je skroz drugačija...

homar

#53 Re: "Smrtonosni virus"

Post by homar » 30/09/2008 21:29

Lincoln-Burrows wrote:
homar wrote: Vidio si ti i ranije da postoji ne jedna tema o vehabijama, nego na desetine na ovom forumu. Ako čovjek malo dublje promisli nije mu teško zaključiti da je nekima cilj otvaranja ovakvih tema BiH prikazati fundementalističkom tvorevinom prema stranom faktoru. Kako ti to sve bolje vidiš iz Hrvatske od mene koji sam ovdje preživio sve golgote agresije i genocida, uzdržat ću se svakog komentara na tvoje pisanje, koje je očito u službi određene politike ili obavještajne službe. Imam puno prijatelja Hrvata i niti nijedan nije kao ti islamofobista, evo danas sam primio puno čestitki za Bajram od njih. Takođe i ja sam pažljiv prema njima za sve katoličke praznike. U takvim odnosima sam i sa Srbima pravoslavcima. Daj jednom vi sa izdvojenog mjesta van BiH prestanite da nam zagorčavate život u svrhu "viših" interesa ili ti bolje rečeno velikodržavnih interesa vaših sadašnjih domovina.
Sretan Bajram i tebi i svima koji slave.

Ne znaš ni odakle sam, ne znaš ni pročitati što sam napisao,
tema je o postojanju nečega čega nije do sada bilo u BiH, i
o tome kako se obraniti od toga. Nema tu islamofobije.
Protiv sam bilo kakvog terorizma i kriminala.

I nisam primjetio da si iznio stav o ovoj temi i vehabijama,
koji je tvoj odnos prema tome?
Hvala lijepo na čestitkama za Bajram. Nemoj se ljutiti, ali mislim dok se svaki narod ne bude borio protiv "svojih mangupa" ovdje neće biti sreće. Najvjerovatnije nisi zapazio, ja sam o ovoj temi već pisao ranije a i ti si se već izjašanjavao o tome ranije, treba i drugima pustiti da nešto kažu osim nas pametnjakovića. Ja bih tebi vjerovao da misliš iskreno kada bi i ti otvorio neku temu o "dvije škole pod jednim krovom" ili Tomsonov koncert u Neumu, zašto neme zastava BiH na teritoriji koju su "zapišali Hrvati, već samo zastave HR HB"...Koliko sam ranije zapazio pristalica si podjela u BiH i to sve na tri. Iritiraju me dvostruki aršini. I da ne ostanem dužan, osuđujem svaki ekstremizam i nasilje bilo da dolazi sa koje strane.Vrati se ti nama u Kakanj, lakše je nam se boriti za Bosnu i Hercegovinu.

1gorstak

#54 Re: "Smrtonosni virus"

Post by 1gorstak » 30/09/2008 22:42

Lincoln-Burrows wrote:Nedavno objavljena analiza organizacije "World politics watcha" svjedoči kako je vjerski fundamentalizam
i djelovanje pokreta vehabija u BiH stalno u porastu i više nije marginalna pojava.
Naprotiv. Utjecaj vehabija opada. No i da raste, to ne bi bio znacajan problem, vehabije su na vlasti u Saudijskoj Arabiji, pa savrseno dobro saradjuju sa SAD. Problem je u razbijanju vehabijskog korpusa na vise manjih podgrupa, od kojih svaka ima svoja shvatanja. Tako dolazi do stvaranja sasvim malih, turbovehabijskih grupica koje bosanske muslimane, ali i ostatak vehabija, svoje dojucerasnje kamarade, preko noci svrstavaju u "nevjernike". Takvi su prijetnja, dok vehabijski pokret generalno gubi na snazi jos od likvidacije celnih ljudi El Mudzahida kod Zepca, te sam po sebi trenutno ne steti BiH.

Topla voda

#55 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by Topla voda » 30/09/2008 23:33

selefije su ljudi kao i svi drugi.
oni koji izlaze iz okvira zakona,nek se njima bavi policija.
ostalima treba da se bavi i da taj problem,ako problem uopste postoji,rjesava islamska zajednica.

frakson

#56 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by frakson » 01/10/2008 00:57

komeba je napisao/la:
Mozda je lav dosao iz druge avlije,a noj mislio da mu nece nista jer nije iz njegove.
Sjecam se dobro fraksona kako je braino Thomspona.Ko o cemu,fasista o fasistima.

Ajde stavi link, ako nije neki problem, inace Ja ne branim nikoga jer nisam niciji advokat.

Vehabisti okupljaju svoje pristaše na Igmanu
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/bi ... 0/index.do

Meni nije nikada namjera bila da se bavim nicijim nacional-patriotskim osjecajima, ali mi je nejasna politika kako Rejsa tako i cjele drzave kojoj je ovo izvaredna tema pred post izborna poskupljenja, moje misljenja.

Ali je neshvatljivo da sigurnost i zakone jedne zemlje vode ljudi koji to nisu, a sto je pokazano u vise navrata, i sa dva cilja - zastrasivanje drugih koji ne zive po zakonima, obicajima njihovim i detabilizacije,destrukcija, kao i deskreditiranja BiH kako u vanjskoj tako i u medunarodnoj politici.

Ovi, vise ne samo incidenti, su dokaz nemoci jedne vlasti i politike !

klixober

#57 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by klixober » 01/10/2008 01:02

frakson wrote:komeba je napisao/la:
Mozda je lav dosao iz druge avlije,a noj mislio da mu nece nista jer nije iz njegove.
Sjecam se dobro fraksona kako je braino Thomspona.Ko o cemu,fasista o fasistima.

Ajde stavi link, ako nije neki problem, inace Ja ne branim nikoga jer nisam niciji advokat.

Meni nije nikada namjera bila da se bavim nicijim nacional-patriotskim osjecajima, ali mi je nejasna politika kako Rejsa tako i cjele drzave kojoj je ovo izvaredna tema pred post izborna poskupljenja, moje misljenja.

Ali je neshvatljivo da sigurnost i zakone jedne zemlje vode ljudi koji to nisu, a sto je pokazano u vise navrata, i sa dva cilja - zastrasivanje drugih koji ne zive po zakonima, obicajima njihovim i detabilizacije,destrukcija, kao i deskreditiranja BiH kako u vanjskoj tako i u medunarodnoj politici.

Sto se Thompsona tice,treba ti samo malo prosvrljati po komentarima ako nisu izbrisani.Bas me cudi da od tebe dolaze ovakve teme,posebno ova o Vehabijama na Igmanu,koje su uzgred receno bile cak dvije.Daleko od toga da vjerski fanatizam nije problem,ali kada vidim da likovi poput tebe pisu o Vehabijama smuci mi se.

frakson

#58 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by frakson » 01/10/2008 01:10

komeba wrote:Gledam na tv,juce se stotine cetnika okupilo na glavnom trgu u Banja Luci na mitingu podrske Radovanu Karadzicu.Pitam se,postoji li tamo neki banjaluika-x da se raja brine oko toga...
Gos. iz tog "entiteta" su ocistili isti tako kvalitetno da vise nema ni bakterija, bahatost koju ispoljava Dodik cak ni Ljcak nemoze da suzbije, a gore spomenuta gupa je dovoljno sazrjela za kvalitetno ljecenje.

Zalosno je da jos ima neko ko podrzava takve skupove ili je i to odvracanje od stvarnih problema putem nacionalno -patriotskih osjecaja.

Isti skupovi se organiziraju Italiji povodom godisnjice Musoliniju, ali italijanski parlament (velika vecina ) na lakim drogama ili su smrkavci pa ne vide dalje od nosa, samo perije od koke.

paratrooper

#59 Re: "Smrtonosni virus"

Post by paratrooper » 01/10/2008 01:14

homar wrote:Iz tvojih postova izvire fašizam a iz mojih tolerancija i suživot.
naravno da ti za sebe imas pozitivno misljenje.

vehabije i ostale nacionalno-vjerske ekstremiste koji ugrozavaju prava drugih osoba ( bilo gdje na prostoru BIH ) treba ostro kazniti.

Par drakonskih kazni za vehabije ili bosanske huligane drugim rijecima bi ostatak njihove bratije uvelo u red.Ako misle da su iznad "ovozemaljskih" zakona grdno se varaju. Amerika i gvantanamo su najbolji nacina i iskustvo kako se s takvim postupa.

Historija je puna primjera gdje su tzv "pobozni" ili "idealni" doveli do haosa (rano krscanstvo je srusilo Rim i uvelo 1000 godina inkvizicije) ili ( komunisti koji su upropastili drzave i drzave sirom planete). Nije bitan nacin ako je rezultat pozitivan.
Last edited by paratrooper on 01/10/2008 01:19, edited 1 time in total.

frakson

#60 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by frakson » 01/10/2008 01:16

komeba wrote:

Sto se Thompsona tice,treba ti samo malo prosvrljati po komentarima ako nisu izbrisani.Bas me cudi da od tebe dolaze ovakve teme,posebno ova o Vehabijama na Igmanu,koje su uzgred receno bile cak dvije.Daleko od toga da vjerski fanatizam nije problem,ali kada vidim da likovi poput tebe pisu o Vehabijama smuci mi se.
A sto to meni fali ili to pobijas demokraciju da mozda sjedimu prvom safu bi li bio boli, nesto mi nije jasno.
O Tomsonu imam pozitivno misljenje, izricito mislim na tekstove, ostalo me i ne zanima.
A sto se tema tice ovo su trenutne dnevno politicke i nisam ih ja birao, a bilo je brisanja i zabrana, valjda sta nepase onda se izbrise ili zabrani.
Stga daj ti jednu, pa da pisemo sto milimo ako nam ili meni dozvolis.

iguman

#61 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by iguman » 01/10/2008 01:22

Neko pomenu da su vehabije dobre samo u ratu.

Znaci li to da sam ja, kao nemusliman u Sarajevu 1992 razmisljajuci da Alija lafinja o mulikulti BiH, bio u pravu?

Naravno da jesam.

Samo mi nije jasno zasto su bas Zenicu i centralnu Bosnu izabrali za bazu jer je tamo bilo dosta postene radnicke klase.

iguman

#62 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by iguman » 01/10/2008 01:26

frakson wrote:
komeba wrote:

Thupson je ljakse neopjevani.

Furka mu je kombinacija Iron Maidena i Mire Skoric. Mutant.

Al ne opjevani...

A sto to meni fali ili to pobijas demokraciju da mozda sjedimu prvom safu bi li bio boli, nesto mi nije jasno.
O Tomsonu imam pozitivno misljenje, izricito mislim na tekstove, ostalo me i ne zanima.
A sto se tema tice ovo su trenutne dnevno politicke i nisam ih ja birao, a bilo je brisanja i zabrana, valjda sta nepase onda se izbrise ili zabrani.
Stga daj ti jednu, pa da pisemo sto milimo ako nam ili meni dozvolis.

IBM

#63 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by IBM » 01/10/2008 01:28

Tema je bezveze.

Ikre:
http://europenews.dk/en/node/14165

frakson

#64 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by frakson » 01/10/2008 01:29

iguman wrote:Neko pomenu da su vehabije dobre samo u ratu.

Samo mi nije jasno zasto su bas Zenicu i centralnu Bosnu izabrali za bazu jer je tamo bilo dosta postene radnicke klase.
E sto se toga tice trebalo bi pitanje uputiti Njihovoj Kraljici Majci i njihovim obavjestajcima jer je prvobitna lokacija promjenjena, o tome sam pisao ali neznam gdje ... :?

iguman

#65 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by iguman » 01/10/2008 01:36

frakson wrote:
iguman wrote:Neko pomenu da su vehabije dobre samo u ratu.

E sto se toga tice trebalo bi pitanje uputiti Njihovoj Kraljici Majci i njihovim obavjestajcima jer je prvobitna lokacija promjenjena, o tome sam pisao ali neznam gdje ... :?

Ali stvarno otkuda bas tamo?

Stvarno nisam upucen ali me je iznenadilo da odu tamo gdje vecina ljudi zivjela tesko ali posteno od svog rada.

frakson

#66 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by frakson » 01/10/2008 01:53

"haska formula" - Višnja Starešina

Ovdje ti sve objasnjeno ako si u stanju procitj je, dosta odgovora koji su dokumentirani - a desilo se nista

iguman

#67 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by iguman » 01/10/2008 01:57

Vjernicima muslimanske vjeroispovijesti sretan Bajram.

Vehabije u buducnosti prestavljaju opasnost kako po drustvo tako po moju i vasu djecu. Ali ako IDETE EU putem biti ce jako tesko da tu opasnost eliminisete pa cak i da je koliko toliko kontrolisete.

A ako ne idete tim putem stara dobra batina i brutalna policija ce vam reci ko je od njih hard core a ko foler i pozer.

I da Thupson je ustasa, fasista i ljakse. Al ne opjevani. Batina vazi i za njegove poklonike.

amrica

#68 Re: "Smrtonosni virus"

Post by amrica » 01/10/2008 01:57

paratrooper wrote:
homar wrote:Iz tvojih postova izvire fašizam a iz mojih tolerancija i suživot.
naravno da ti za sebe imas pozitivno misljenje.

vehabije i ostale nacionalno-vjerske ekstremiste koji ugrozavaju prava drugih osoba ( bilo gdje na prostoru BIH ) treba ostro kazniti.

Par drakonskih kazni za vehabije ili bosanske huligane drugim rijecima bi ostatak njihove bratije uvelo u red.Ako misle da su iznad "ovozemaljskih" zakona grdno se varaju. Amerika i gvantanamo su najbolji nacina i iskustvo kako se s takvim postupa.

Historija je puna primjera gdje su tzv "pobozni" ili "idealni" doveli do haosa (rano krscanstvo je srusilo Rim i uvelo 1000 godina inkvizicije) ili ( komunisti koji su upropastili drzave i drzave sirom planete). Nije bitan nacin ako je rezultat pozitivan.
Tako nesto pricao Jusuf Barcic, covjek bez polozenog vozackog ispita, sa neregristriranim autom koji je javno izjavljivao da za njega ne vaze semofori nego samo bozji zakoni, pa se slupao negdje, prebrzo vozio, poginuo....

iguman

#69 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by iguman » 01/10/2008 02:10

frakson wrote:"haska formula" - Višnja Starešina

Ovdje ti sve objasnjeno ako si u stanju procitj je, dosta odgovora koji su dokumentirani - a desilo se nista
Nemoj me pogresno shvatiti ali ne citam knjige ciji su autori sa balkanskih prostora. Pokusavam ostati normalan a nju sam nekada slusao na HTV u *Otvoreno* i nekako mi nije legla a naucio sam da vjerujem samo sebi pa...

Ono sto se meni cini je da ako ih se sada ne stuce u vugla, dok su koliko toliko ne organizovani, godine koje dolaze donose probleme BiH muslimanima prvo a posle toga ce se ostali hvatati za glave i to ne samo u regiji.

spekulant

#70 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by spekulant » 01/10/2008 02:20

opet svi udarili po vehabijama. a gdje su sad price o toleranciji i multivitaminima?
ne mogu ni da citiram sve fasisticke izjave koje sam procitao, od toga da ih treba isutati do spominjanja guantanama kao efikasne borbe protiv vehabija :roll:

i kako vi zamisljate tu "borbu protiv vehabija"? jednostavno pohapsiti svakoga ko ima bradu i krace pantalone? pratiti ih, zvati ih na "razgovore" (zvuci poznato?) mrziti ih, tjerati ih iz radnji, nazivati ih pogrdnim imenima? nije mi jasno fakat, objasnite mi..

najlakse je reci ne volim ih i ne zelim ih ovdje! i gdje je tu tolerancija? dio vehabija cinili su i cine grozne stvari, od pljuvanja do kamenovanja i njih treba policija da hapsi i drzava da ih kaznjava. i tacka.

iguman

#71 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by iguman » 01/10/2008 02:43

spekulant wrote:opet svi udarili po vehabijama. a gdje su sad price o toleranciji i multivitaminima?
ne mogu ni da citiram sve fasisticke izjave koje sam procitao, od toga da ih treba isutati do spominjanja guantanama kao efikasne borbe protiv vehabija :roll:

i kako vi zamisljate tu "borbu protiv vehabija"? jednostavno pohapsiti svakoga ko ima bradu i krace pantalone? pratiti ih, zvati ih na "razgovore" (zvuci poznato?) mrziti ih, tjerati ih iz radnji, nazivati ih pogrdnim imenima? nije mi jasno fakat, objasnite mi..

najlakse je reci ne volim ih i ne zelim ih ovdje! i gdje je tu tolerancija? dio vehabija cinili su i cine grozne stvari, od pljuvanja do kamenovanja i njih treba policija da hapsi i drzava da ih kaznjava. i tacka.
A koji nacin zastite moje porodice, koja je hriscanska a koja planira jos dugo da ostane na ovim prostorima, mi predlazes TI?
Ja znam kako da se branim od takvih ali me interesuje tvoje misljenje.

Logsy

#72 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by Logsy » 01/10/2008 02:46

neka oni ostave normalne ljude na miru, nek ne zagledaju sta drugi rade, nek se otarase te potrebe da nam istjeraju "Titov islam" a utjeraju "pravi i istinski", nek se ne ponasaju kao muslimanska varijanta jehovinih svjedoka ( da jos uvijek ne idu od vrata do vrata al imaju i vise nego dovoljno propagande)...e onda mozemo da pricamo o toleranciji i multivitaminima.....ja dosada nisam nikada vidjela vehabiju da me nije sa prezirom pogledo i onda spustio pogled ( ne nisam oskudno odjevena nit nosim neko religijsko obiljezje na celu)...iskreno ja nikada nisam vidjela vehabiju da se nasmije....samo onog abu hamzu i njegove kad daju intervju oko deportacije...tad znaju da se smijeskaju....ma krasni su...neka ih nam :roll:

iguman

#73 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by iguman » 01/10/2008 02:59

Logsy wrote:neka oni ostave normalne ljude na miru, nek ne zagledaju sta drugi rade, nek se otarase te potrebe da nam istjeraju "Titov islam" a utjeraju "pravi i istinski", nek se ne ponasaju kao muslimanska varijanta jehovinih svjedoka ( da jos uvijek ne idu od vrata do vrata al imaju i vise nego dovoljno propagande)...e onda mozemo da pricamo o toleranciji i multivitaminima.....ja dosada nisam nikada vidjela vehabiju da me nije sa prezirom pogledo i onda spustio pogled ( ne nisam oskudno odjevena nit nosim neko religijsko obiljezje na celu)...iskreno ja nikada nisam vidjela vehabiju da se nasmije....samo onog abu hamzu i njegove kad daju intervju oko deportacije...tad znaju da se smijeskaju....ma krasni su...neka ih nam :roll:
Posto ne zivim u SA od 1992 mozes li mi reci je li to problem ako nosim krst oko vrata?

I da tek kada krenu od vrata do vrata shvatices obim problema.

VektoR

#74 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by VektoR » 01/10/2008 03:09

Prvo ih je bilo malo... vremenom su se sirili... kada smo shvatili da ih je vise nego nas... bilo je vec kasno... Bojim se da nas ovako nesto ne strefi... ni krive ni duzne...

Na pocetku, su bili upadljivi... i plaho radikalni... i udarili su kod normalnih ljudi na zid... NO medjutim... malo kasnije postadose mudri... malo vise fleksibilni... dodvorise se vjerskim poglavarima... pocese (sto je najgore od svega) rad sa djecom kroz razlicite manifestacije, aktivnosti, kurseve i edukacije... i nikome vise ne smetase... niko ih ne primijeti...

Da ne bi ovog "pederskog" festivala... niko ne bi ni glave okren'o prema njima... dzaba sto kazu da "nevjerujemo" kako treba... i sto nije ispravno ono sto su nas nase nene ucile...
Nikome ne zasmetase nova pravila da oko toga digne hampu oko toga... a vjerski poglavari sute... niti se javno ogradjuju, niti koji klinac...
Ako ce nam ovo probuti svijest... trebali bi "pederima" planirati i spomenik...

Dok imaju precutnu podrsku vjerskih poglavara, a neki od njih su i sami usli u njihove redove... iz dana u dan ce ih biti sve vise... a mi mozemo ovdje palamuditi do besvijesti... nista necemo postici... ali... mozemo ih bojkotovati... nekako... recimo izbjegavati kupovinu njihovih dzidza od kojih se finansiraju..,

Logsy

#75 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by Logsy » 01/10/2008 03:11

iguman wrote:
Posto ne zivim u SA od 1992 mozes li mi reci je li to problem ako nosim krst oko vrata?

I da tek kada krenu od vrata do vrata shvatices obim problema.
mislim da nije problem...ukoliko krst nije metar sa metar...i tad ces prije dobit komentar "vidi seljacine"...ja bih makar tako komentarisala....manji privjesci koje ljudi nose radi sebe meni licno, a mislim i vecini, nisu problem....

ne znam bas jesil ti mene shvatio...ja njih smatram problemom...problemom pred kojim vecina zatvara oci....

Post Reply