Revolucija u BiH

User avatar
kokakolas
Posts: 1419
Joined: 15/03/2008 21:35

#1 Revolucija u BiH

Post by kokakolas »

BiH:

1. Ekonomsko-politička katastrofa
2. Kriminal
3. Korupcija
4. Diskriminacija



Ne trebamo mi besmislene reforme... Mi trebamo kompletnu promjenu stanja u BiH.
Imamo li mi snage i volje za totalnu revoluciju?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#2 Re: Revolucija u BiH

Post by d2 »

nemamo, jer da imamo nikada ne bi dosli u situaciju u kojoj smo
Sargan
Posts: 330
Joined: 10/07/2008 21:06

#3 Re: Revolucija u BiH

Post by Sargan »

Zar ovo nije 5-ti topic naistu temu?

Odgovor je NEMAMO i NEMAMO i NEMAMO. Da imamo ne bi ni veceras sjediti za PC-omneki bili negdje vani na ogromnim deomstracijama.
ljubilac
Posts: 148
Joined: 08/05/2008 23:26

#4 Re: Revolucija u BiH

Post by ljubilac »

A koga biste vi stavili na vlast revolucijom? Kakvu bi to vi uređenje pravili i na koji li bi to način probali?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#5 Re: Revolucija u BiH

Post by d2 »

ja bih stavio picija na vlast, ako nista bilo bi sexa nemilice :D
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#6 Re: Revolucija u BiH

Post by cyprus »

Sad će izbori (istina lokanlni), al eto 100%-tne šanse za revoluciju bar na lokalnom nivou :D
User avatar
afrikanac
Posts: 92
Joined: 12/07/2008 01:26

#7 Re: Revolucija u BiH

Post by afrikanac »

cyprus wrote:Sad će izbori (istina lokanlni), al eto 100%-tne šanse za revoluciju bar na lokalnom nivou :D

Moj prvi post na Sa-x forumu. Sretan mi bio :D

Ništa se novo na predstojećim lokalnim izborima neće desiti. Nikakvih velikih pomjeranja kao ni promjena odnosa snaga unutar političke scene u BiH neće biti. Jednostavno zato što se u BiH još nije pojavila avangardna, posve bosanski orijentirana (ili ultradesna ili čvrstog centra) politička opcija, još nema te karizme, još nema nikog da stane ispred Bosanca i Hercegovca i kaže: Dosta više !
Ponadali smo se da neke izglede ima Naša stranka, ali, osim bližih njihovih (rodbina i nekolicina prijatelja i poznanika) ni ta stranka nema snage ni za kakav pomak u rješavanju duboke krize identiteta i BiH društva. I tamo se dešavaju lične promocije i stvara prilika za što bolje ekonomsko-političko-društveno pozicioniranje.

Jedina svijetla tačka od rata do danas su bili sarajevski protesti, ali su i oni, vođeni neiskustvom, naivom i nedovoljno kvalitetnom organizacijom, bili na početku osuđeni na neuspjeh. Međutim, vjerujem da slična ideja može napraviti oscilacije u uspavanom društvu, ako ništa drugo, u početku bar da ukaže na mnoge spletke i pokradene novce . . .
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#8 Re: Revolucija u BiH

Post by Topla voda »

ma ima raja para..
pola raje ovdje ima milju eura platu,a druga polovina je na babinim i maminim skutama..
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#9 Re: Revolucija u BiH

Post by d2 »

afrikanac wrote:
cyprus wrote:Sad će izbori (istina lokanlni), al eto 100%-tne šanse za revoluciju bar na lokalnom nivou :D

Moj prvi post na Sa-x forumu. Sretan mi bio :D

Ništa se novo na predstojećim lokalnim izborima neće desiti. Nikakvih velikih pomjeranja kao ni promjena odnosa snaga unutar političke scene u BiH neće biti. Jednostavno zato što se u BiH još nije pojavila avangardna, posve bosanski orijentirana (ili ultradesna ili čvrstog centra) politička opcija, još nema te karizme, još nema nikog da stane ispred Bosanca i Hercegovca i kaže: Dosta više !
Ponadali smo se da neke izglede ima Naša stranka, ali, osim bližih njihovih (rodbina i nekolicina prijatelja i poznanika) ni ta stranka nema snage ni za kakav pomak u rješavanju duboke krize identiteta i BiH društva. I tamo se dešavaju lične promocije i stvara prilika za što bolje ekonomsko-političko-društveno pozicioniranje.

Jedina svijetla tačka od rata do danas su bili sarajevski protesti, ali su i oni, vođeni neiskustvom, naivom i nedovoljno kvalitetnom organizacijom, bili na početku osuđeni na neuspjeh. Međutim, vjerujem da slična ideja može napraviti oscilacije u uspavanom društvu, ako ništa drugo, u početku bar da ukaže na mnoge spletke i pokradene novce . . .
nego, sta ima u africi :lol:
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#10 Re: Revolucija u BiH

Post by homar »

Dosadašnje vladajuće strukture vode BiH u DISOLUCIJU, ko bi to mogao izvesti REVOLUCIJU? Pa dosadašnje vlasti su nešto naučile od istorije, a to je "ZAVADI PA VLADAJ" i to dobro rade. Pogledajte oko čega se vlast nabrže dogovori, pa to su lična primanja i ostale privilegije. A raja, raja neka čeka. "Šta radi raja, gunđa, steži. Šta sad radi raja, šuti, e onda popuštaj. I tako nam rade 18 godina, pomalo sadake daj raji, jer ne smije se raja mnogo opustiti.

U svemu ovome vlast koristi savremene metode ispitivanja izdržljivosti građana, i po tome postupa..."Ja sam sa vama, oni me ne slušaju, ja sam zlatni ljiljan, vi ste u pravu..." i na kraju raji "duplo golo" i šatori na Alipašinoj, a meni odmor na Jadranu u predsjedničkoj vili i na jahti od 180.000 km.

Revoluciju mogu izvesti građani na izborima, da promijene dosadašnji način glasanja za ovih 18 godina, bez straha od onih drugih, gore ne može biti. Probajmo drugačije!
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#11 Re: Revolucija u BiH

Post by glavutan »

homar wrote:Dosadašnje vladajuće strukture vode BiH u DISOLUCIJU, ko bi to mogao izvesti REVOLUCIJU? Pa dosadašnje vlasti su nešto naučile od istorije, a to je "ZAVADI PA VLADAJ" i to dobro rade. Pogledajte oko čega se vlast nabrže dogovori, pa to su lična primanja i ostale privilegije. A raja, raja neka čeka. "Šta radi raja, gunđa, steži. Šta sad radi raja, šuti, e onda popuštaj. I tako nam rade 18 godina, pomalo sadake daj raji, jer ne smije se raja mnogo opustiti.

U svemu ovome vlast koristi savremene metode ispitivanja izdržljivosti građana, i po tome postupa..."Ja sam sa vama, oni me ne slušaju, ja sam zlatni ljiljan, vi ste u pravu..." i na kraju raji "duplo golo" i šatori na Alipašinoj, a meni odmor na Jadranu u predsjedničkoj vili i na jahti od 180.000 km.

Revoluciju mogu izvesti građani na izborima, da promijene dosadašnji način glasanja za ovih 18 godina, bez straha od onih drugih, gore ne može biti. Probajmo drugačije!
Revolucija se ne izvodi glasanjem na izborima, koncertima i karanfilima u cijevima.
Revolucija se izvodi uz vjesala, streljacke vodove, giljotinu.

...oni gaze nas odozgo,
gaze po betonu jace.
Dole vlada, dole da nas vise ne zavlace,
nama pun, da prostis rodjak, kurac,
mi bi gore,
mi bi pare, kod vas zene,
mi bi dok nas ne obore
krali redom za sebe, sinove, unuke,
krali i srali
da bice bolje vama dole.
Mahali sa bine, a onda evo vam karina,
onda pendreci po ledjima,
vama treba disciplina.
Dole vlast, budi uz nas,
otmi mu pendrek,
neka vidi kako bole
rebra kad su oni dole.
Hajmo mi izac na ulice,
napravit svoje kordone,
derat ih palijama
jer to i jest za morone.
Neka gaze otpore,
ne mogu sve da zatvore,
da nisu krali
mozda bi imali veci zrak,
zato stisni, budi jak,
upotrijebi mozak
izbori se kupuju
pa zemlju vodi seljak.
Nista nije jace
od isfrustrirane mase,
nista demokratski, deri redom ne daj da se spase
jebo vladu, nemamo napretka
jer stoka brate gor' u parlamentu
konstanto nam pravi stetu....


http://www.youtube.com/watch?v=U47PrpP1_Z0
Last edited by glavutan on 15/07/2008 22:12, edited 2 times in total.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#12 Re: Revolucija u BiH

Post by homar »

glavutan wrote:
homar wrote:Dosadašnje vladajuće strukture vode BiH u DISOLUCIJU, ko bi to mogao izvesti REVOLUCIJU? Pa dosadašnje vlasti su nešto naučile od istorije, a to je "ZAVADI PA VLADAJ" i to dobro rade. Pogledajte oko čega se vlast nabrže dogovori, pa to su lična primanja i ostale privilegije. A raja, raja neka čeka. "Šta radi raja, gunđa, steži. Šta sad radi raja, šuti, e onda popuštaj. I tako nam rade 18 godina, pomalo sadake daj raji, jer ne smije se raja mnogo opustiti.

U svemu ovome vlast koristi savremene metode ispitivanja izdržljivosti građana, i po tome postupa..."Ja sam sa vama, oni me ne slušaju, ja sam zlatni ljiljan, vi ste u pravu..." i na kraju raji "duplo golo" i šatori na Alipašinoj, a meni odmor na Jadranu u predsjedničkoj vili i na jahti od 180.000 km.

Revoluciju mogu izvesti građani na izborima, da promijene dosadašnji način glasanja za ovih 18 godina, bez straha od onih drugih, gore ne može biti. Probajmo drugačije!
Revolucija se ne izvodi glasanjem na izborima, koncertima i karanfilima u cijevima.
Revolucija se izvodi uz vjesala, streljacke vodove, giljotinu.

http://www.youtube.com/watch?v=U47PrpP1_Z0
Po defiiciji stvari ti si u pravu, ali ko bi to mogao sada u BiH izvesti? Opet bi pucalo po običnim građanima, jer " onaj drugi hoće da te uništi, nedajmo se...". Demostracije građana na ulicama i izbori, to je najrealnije moguće. To će biti sporo, ali moguće kad građanima dođe iz dupeta u glavu.
User avatar
glavutan
Posts: 275
Joined: 25/04/2008 03:02

#13 Re: Revolucija u BiH

Post by glavutan »

homar wrote:
glavutan wrote:
homar wrote:Dosadašnje vladajuće strukture vode BiH u DISOLUCIJU, ko bi to mogao izvesti REVOLUCIJU? Pa dosadašnje vlasti su nešto naučile od istorije, a to je "ZAVADI PA VLADAJ" i to dobro rade. Pogledajte oko čega se vlast nabrže dogovori, pa to su lična primanja i ostale privilegije. A raja, raja neka čeka. "Šta radi raja, gunđa, steži. Šta sad radi raja, šuti, e onda popuštaj. I tako nam rade 18 godina, pomalo sadake daj raji, jer ne smije se raja mnogo opustiti.

U svemu ovome vlast koristi savremene metode ispitivanja izdržljivosti građana, i po tome postupa..."Ja sam sa vama, oni me ne slušaju, ja sam zlatni ljiljan, vi ste u pravu..." i na kraju raji "duplo golo" i šatori na Alipašinoj, a meni odmor na Jadranu u predsjedničkoj vili i na jahti od 180.000 km.

Revoluciju mogu izvesti građani na izborima, da promijene dosadašnji način glasanja za ovih 18 godina, bez straha od onih drugih, gore ne može biti. Probajmo drugačije!
Revolucija se ne izvodi glasanjem na izborima, koncertima i karanfilima u cijevima.
Revolucija se izvodi uz vjesala, streljacke vodove, giljotinu.

http://www.youtube.com/watch?v=U47PrpP1_Z0
Po defiiciji stvari ti si u pravu, ali ko bi to mogao sada u BiH izvesti? Opet bi pucalo po običnim građanima, jel " onaj drugi hoće da te uništi, nedajmo se...". Demostracije građana na ulicama i izbori, to je najrealnije moguć. To će biti sporo, ali moguće kad građanima dođe iz dupeta u glavu.
Jebiga jarane, druge nema dok krv ne padne.
No, komsiju ne dirati ovaj put. Ograniciti se na one sto govore u ime naroda.
User avatar
froop
Posts: 113
Joined: 10/04/2007 14:00
Location: Minken 1.Minhenska

#14 Re: Revolucija u BiH

Post by froop »

Molim sa revolucijom ne prije recimo Septembra poceti, radi dijaspore.
Pustite malo das odmorimo u BeHa pa onda pun gas. :run:
ksarajlija
Posts: 120
Joined: 26/11/2007 13:03

#15 Re: Revolucija u BiH

Post by ksarajlija »

Dobar naslov topic-a, romantican ali nažalost, još samo jedan na istu temu. Nažalost zato što mi nismo revolucionari (ja bih volio biti, ali ne znam), nažalost što mnogi forumaši već unaprijed prognoziraju nikave rezultate, nažalost što drugi dio forumaša na ovoj kao i drugim temama odmah plasiraju svoje raskošne liričke talente, poslovičnu duhovitost itd.
Povijest nas uči da je revolicija više nego ozbiljna i da sa njom nema šale. Ona traži ozbiljne, odlučne, čestite ljude koji znaju šta rade i zašto rade i obično u svojoj namjeri da naprave pravedniji život, imaju većinsku podršku naroda. Nisam stručnjak za socijalne analize i ovakve teme, ali siguran sam da podršku naroda (svih) može imati jedino ideja koja pogađa rješenje njihovih ZAJEDNIČKIH muka i koja je daleko iznad svih nacionalnih sukoba kojima im prijete pred izbore oni koji žele ostati na vlasti. Urbana populacija je već na rubu strpljenja ali u manjini, a ruralna je ona koja je u većini i na kojoj je odluka kad je masovnost podrške u pitanju. Njima je u gradovima dobro, koliko god nama (građanima - molim bez uvrede) bilo loše, jer dolaze iz takvih sredina da im je u gradu odlično, taman da počne i završi šamarom. Puno bolje nego tamo negdje... Zato ih je teško ubijediti da može bolje, da se ne zadovoljavaju mrvicama sa stola onog kojem treba njihov glas. Treba naći formulu kako doprijeti do ruralnog dijela stanovništva, a uvjeren sam da među forumašima ima ljudi koji to znaju.
Sarajevski protesti su trebali biti nucleus revolucije (revolution - preokret) ali smo bez široke podrške izgorili u svom neznanju, nošeni plemenitim ciljem - promjenama od nižeg ka višem nivou vlasti, u želji da ohrabrimo ljude kad vide da gnjev građana može promijeniti nešto. Ja se osobno nikada neću odreći ove ideje (i građanskog prava) koja se odupire onima koji su ovu zemlju i ovaj narod doveli u stanje bez izlaza. Molim forumaše koji svojim znanjem, obrazovanjem i iskustvom mogu pomoći da to i učine, a liričare i humoriste da se izraze na drugom topic-u.
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#16 Re: Revolucija u BiH

Post by zgembo_sa »

A sta hoces da postignes revolucijom? Koliko mislis da imas istomisljenika, pogotovo u druga 2 naroda?

Hipoteticka situacija... Narod u Sarajevu se digne, pokrecemo revoluciju. Uletimo u skupstinu, sve polomimo, pomlatimo... I onda se jave srbi iz RS i kazu eno muslimani hoce da nam nametnu jedinstvenu drzavu, da nam ukinu entitet. Hrvati iz Hercegovine se jave i kazu eno muslimani hoce da ukinu kantone, da nas totalno izbrisu iz BiH, hoce da nas svedu na nacionalnu manjinu.

Nema apsolutno nikakve sanse za revolucijom tipa onih francuskih...
ksarajlija
Posts: 120
Joined: 26/11/2007 13:03

#17 Re: Revolucija u BiH

Post by ksarajlija »

zgembo_sa wrote:A sta hoces da postignes revolucijom? Koliko mislis da imas istomisljenika, pogotovo u druga 2 naroda?

Hipoteticka situacija... Narod u Sarajevu se digne, pokrecemo revoluciju. Uletimo u skupstinu, sve polomimo, pomlatimo... I onda se jave srbi iz RS i kazu eno muslimani hoce da nam nametnu jedinstvenu drzavu, da nam ukinu entitet. Hrvati iz Hercegovine se jave i kazu eno muslimani hoce da ukinu kantone, da nas totalno izbrisu iz BiH, hoce da nas svedu na nacionalnu manjinu.

Nema apsolutno nikakve sanse za revolucijom tipa onih francuskih...
Ne znam da li se obračaš meni, a ako da onda: revolucijom se uglavnom postižu ZAJEDNIČKI CILJEVI većine naroda kao što su socijalna pravda, normalna i funkcionalna država po mjeri čovjeka. Broj istomišljenika u SVIM narodima je direktno proporcionalan broju ljudi koji su navedene ciljeve. Ako je ljudima dobro - nema istomišljenika - nema revolucije! ne cvatu ruže ni onima iz druga 2 naroda ili možda...
Hipotetska situacija... Narod u Sarajevu se digne, ali ne na Skupštinu, nego na Kanton. Neće biti (i nije ni bilo) reakcija iz Hercegovine, a ni RS-a. Sa te razine su krenuli sarajevski protesti i mislim da je to bio pravi put.
ne treba nama model francuske revolucije. Može to sve bez krvi, naprimjer rumunjski model.
Molim te pročitaj pažljivo moj post i nadam se da će to biti jasno.
Eto, to bi bio odgovor nekoga ko ne zna provesti revoluciju, ali je žarko želi jer mu je svega preko glave i ko je spreman bez rezerve učestvovati u njoj za dobrobit naše (i vaše) djece.
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#18 Re: Revolucija u BiH

Post by zgembo_sa »

Budimo realni, 3 bh naroda nemaju ni priblizno iste ciljeve i ideale. Za svaku stvar koju mozes imenovat kao zajednicki interes, naci ce se 3 koje su, kako stvari stoje, puno bitnije narodima od tih zajednickih.

Razumijem ja tebe, i ja bih volio da je svima nama bitno da imamo posla, da imamo dobre plate, da nas vlast ne pljacka vise, da sudovi rade svoj posao, da se u svojoj zemlji osjecamo sigurno i sl. ali nazalost nije tako. Puno su nam bitnija pitanja nacije, zastava, simbola, preglasavanja, ugrozenosti i sl. I zato nikakva revolucija koja podrazumijeva cijelu drzavu nema apsolutno nikakve sanse niti smisla.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#19 Re: Revolucija u BiH

Post by davis.ba »

Revolucije se valjda prave kada ljudi ne mogu na drugi (demokratski) način da promjene vlast. Mi to možemo tako da nema revolucija kod nas.

Izlazimo redovno na izbore. ;-)
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#20 Re: Revolucija u BiH

Post by fixer »

ljubilac wrote:A koga biste vi stavili na vlast revolucijom? Kakvu bi to vi uređenje pravili i na koji li bi to način probali?
čuj koga? pa poslije revolucije koga god staviš na vlast, taj je upoznat na primjeru njegovog predhodnika da nije nezamjenjiv. poslije revolucije, bilo koja stranka da dođe na vlast nije nagrađena, ona je stavljena u izuzetno tešku poziciju.
u drustvu u kojem demokratija nije zaživila na pravilan način, u društvu u kojem je civilno društvo još uvijek u povojima, pobjeda na izborima se s pravom može smatrati nagradom. takva pobjeda garantira 4 godine vlasti i moči, tj. materijalne koristi. prepoznaješ li gdje bih?
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#21 Re: Revolucija u BiH

Post by fixer »

davis.ba wrote:Revolucije se valjda prave kada ljudi ne mogu na drugi (demokratski) način da promjene vlast. Mi to možemo tako da nema revolucija kod nas.

Izlazimo redovno na izbore. ;-)
izborima se mijenja sastav ekipe, a revolucijom se mijenja mentalitet. revolucijom se smanjuje "prostor za maliverzacije", a izborima se taj prostor samo ustupi drugim interesnim sferama. vidis li razliku?
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#22 Re: Revolucija u BiH

Post by 1gorstak »

kokakolas wrote:Ne trebamo mi besmislene reforme... Mi trebamo kompletnu promjenu stanja u BiH.
Imamo li mi snage i volje za totalnu revoluciju?
Zasto revolucija ? Pa vidis li ti koliko je raje po kaficima i kladionicama ? Narodu nije odlicno, ali mu nije ni toliko lose.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#23 Re: Revolucija u BiH

Post by davis.ba »

fixer wrote:
davis.ba wrote:Revolucije se valjda prave kada ljudi ne mogu na drugi (demokratski) način da promjene vlast. Mi to možemo tako da nema revolucija kod nas.

Izlazimo redovno na izbore. ;-)
izborima se mijenja sastav ekipe, a revolucijom se mijenja mentalitet. revolucijom se smanjuje "prostor za maliverzacije", a izborima se taj prostor samo ustupi drugim interesnim sferama. vidis li razliku?
Ne slažem se da se izborima samo drugima ustupa prostor za kriminal.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#24 Re: Revolucija u BiH

Post by fixer »

davis.ba wrote:
fixer wrote:
davis.ba wrote:Revolucije se valjda prave kada ljudi ne mogu na drugi (demokratski) način da promjene vlast. Mi to možemo tako da nema revolucija kod nas.

Izlazimo redovno na izbore. ;-)
izborima se mijenja sastav ekipe, a revolucijom se mijenja mentalitet. revolucijom se smanjuje "prostor za maliverzacije", a izborima se taj prostor samo ustupi drugim interesnim sferama. vidis li razliku?
Ne slažem se da se izborima samo drugima ustupa prostor za kriminal.
pa bilo bi odlicno da objasnis i zasto? ja se protiv tvojih uvjerenja ne mogu boriti, ali protiv tvoji argumenata bi mozda mogao.
Sargan
Posts: 330
Joined: 10/07/2008 21:06

#25 Re: Revolucija u BiH

Post by Sargan »

davis.ba wrote:
fixer wrote:
davis.ba wrote:Revolucije se valjda prave kada ljudi ne mogu na drugi (demokratski) način da promjene vlast. Mi to možemo tako da nema revolucija kod nas.

Izlazimo redovno na izbore. ;-)
izborima se mijenja sastav ekipe, a revolucijom se mijenja mentalitet. revolucijom se smanjuje "prostor za maliverzacije", a izborima se taj prostor samo ustupi drugim interesnim sferama. vidis li razliku?
Ne slažem se da se izborima samo drugima ustupa prostor za kriminal.
Ah? OK pa da cujemo kako cemo izborima promijeniti stanje? Ja sam drzavljanin RS-a (da znate da mi imamo papire da smo drzavljani BiH i drzavljani RS-a!!!) izmedju ostaloga i kazi mi kako da ja izborima to promijenim?
Post Reply