Kandidati Nase stranke

Post Reply
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#101 Re: Kandidati Nase stranke

Post by elSaik »

VjecitiStudent wrote:
suncica24 wrote: Cek da stupim u kontakt s velikim bratom.
Pa da mi kaze sta da mislim...
Jer, ocigledno, to od mene se ocekuje :D
Kakav god da je veliki brat u pitanju, taj svoju platu posteno zaradjuje. :D
Jer, iznenadjujuca je kolicina energije potrosena od strane simpatizera (a morebit i clanova SDP-a) na minornu stranku, osnovanu tek prije pola godine.
Tu nekako fulam poentu, zasto je mala i marginalna NS toliko bitna svjetski utjecajnom SDP-u?
Ko kaže da je NS mala i marginalna? Mislim da će uzeti više glasova od SBiH-a. :mrgreen: Ambiciozno, zar ne? :mrgreen:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#102 Re: Kandidati Nase stranke

Post by VjecitiStudent »

suncica24 wrote: Vidis, to je to pitanje! Samo malcice preformulisano:
Iznenadjujuca je kolicina energije potrosena od strane simpatizera (a morebit i clanova NS) na opozicijsku stranku, koja ima haman pa isti program i ciljeve kao NS, od strane stranke osnovane prije pola godine.
Zasto je svjetski utjecajan SDP toliko bitan maloj i marginalnoj NS?
I da dodam: Zasto im nije bina lokomotiva SDA-SBIH-SNSD-HDZ koja jos uvijek unatrag voza drzavu, i zasto im nije jasno da ako hoce mijenjat lokomotivu, neka vrsta koalicije im je neminovna?
Ja prvo odgovorim tebi, pa ces onda i ti meni, moze?
Evo kako meni izgleda logika NS:
- Mala i marginalna stranka tek treba da osvoji glasace i to ce naravno najlakse uciniti u politickom prostoru kojem prvenstveno pripada. Znaci, prvo mora ubijediti glasace u primarnom prostoru da je bolja od drugih stranaka u istom tom prostoru.
Ko zauzima najveci prostor u podrucju kojem pripada NS i gdje su najvece sanse za osvajanje prostora?
- Sljedeca znacajna skupina su razocarani glasaci, tj. oni koji ili ne izlaze ili izadju ponekad na izbore, razocarani postojecim izborom. Mada kod nas nikakve analize ne postoje, vjerovatnije je da i tu lijevo orijentisani dio populacije vise apstinira, jer nacionalisti za svoje napaljene ciljeve vazda lakse mobilisu birace. Ako su apstinenti uglavnom na ljevici, ko zauzima najveci prostor u tom podrucju i gdje su najvece sanse za osvajanje prostora?
- Lokomotivu na drzavnom nivou nece biti lako promijeniti, pogotovo to nije u stanju da uradi mala stranka, jer mala stranka mora prvo na lokalnom nivou pokazati svoju eventualnu vrijednost.

A sad, zasto je SDP-u toliko bitna NS?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#103 Re: Kandidati Nase stranke

Post by mostarac »

VjecitiStudent wrote:
suncica24 wrote: Vidis, to je to pitanje! Samo malcice preformulisano:
Iznenadjujuca je kolicina energije potrosena od strane simpatizera (a morebit i clanova NS) na opozicijsku stranku, koja ima haman pa isti program i ciljeve kao NS, od strane stranke osnovane prije pola godine.
Zasto je svjetski utjecajan SDP toliko bitan maloj i marginalnoj NS?
I da dodam: Zasto im nije bina lokomotiva SDA-SBIH-SNSD-HDZ koja jos uvijek unatrag voza drzavu, i zasto im nije jasno da ako hoce mijenjat lokomotivu, neka vrsta koalicije im je neminovna?
Ja prvo odgovorim tebi, pa ces onda i ti meni, moze?
Evo kako meni izgleda logika NS:
- Mala i marginalna stranka tek treba da osvoji glasace i to ce naravno najlakse uciniti u politickom prostoru kojem prvenstveno pripada. Znaci, prvo mora ubijediti glasace u primarnom prostoru da je bolja od drugih stranaka u istom tom prostoru.
Ko zauzima najveci prostor u podrucju kojem pripada NS i gdje su najvece sanse za osvajanje prostora?
- Sljedeca znacajna skupina su razocarani glasaci, tj. oni koji ili ne izlaze ili izadju ponekad na izbore, razocarani postojecim izborom. Mada kod nas nikakve analize ne postoje, vjerovatnije je da i tu lijevo orijentisani dio populacije vise apstinira, jer nacionalisti za svoje napaljene ciljeve vazda lakse mobilisu birace. Ako su apstinenti uglavnom na ljevici, ko zauzima najveci prostor u tom podrucju i gdje su najvece sanse za osvajanje prostora?
- Lokomotivu na drzavnom nivou nece biti lako promijeniti, pogotovo to nije u stanju da uradi mala stranka, jer mala stranka mora prvo na lokalnom nivou pokazati svoju eventualnu vrijednost.

A sad, zasto je SDP-u toliko bitna NS?
Nije nam bitna, al nas se svezala kao us i samo o nama govori. Ona je za nas marginalna stranka i to ce najvjerovatnije ostati i nakon izbora. Cudno je da pored ovoliko problema u drzavi jedna stranka koja hoce da se probije na politickom nebu BiH govori samo o jednoj opozicionoj partiji ma koliko ciljala na isto biracko tijelo, jer to biracko tijelo prije svega ne zanima prepucavanje na ljevici (mada nasa stranka de facto nije ljevica, al eto) nego ga zanima od cega ce da zivi i slicno. Nasa stranka nema vremena da o tome govori od silnog bavljenja SDP-om. Da se samo deseti dio vremena potrosenog na bavljenje SDP-om bavila stvarnim problemima gradjana mozda bi se mogla i doziviti ozbiljnom i nekim ko nije filijala SBiH-a i njihova odstupnica nakon izvjesnog fijaska silajdzicevih krimosha na ovim izborima
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#104 Re: Kandidati Nase stranke

Post by VjecitiStudent »

mostarac wrote: Nije nam bitna, al nas se svezala kao us i samo o nama govori. Ona je za nas marginalna stranka i to ce najvjerovatnije ostati i nakon izbora. Cudno je da pored ovoliko problema u drzavi jedna stranka koja hoce da se probije na politickom nebu BiH govori samo o jednoj opozicionoj partiji ma koliko ciljala na isto biracko tijelo, jer to biracko tijelo prije svega ne zanima prepucavanje na ljevici (mada nasa stranka de facto nije ljevica, al eto) nego ga zanima od cega ce da zivi i slicno. Nasa stranka nema vremena da o tome govori od silnog bavljenja SDP-om. Da se samo deseti dio vremena potrosenog na bavljenje SDP-om bavila stvarnim problemima gradjana mozda bi se mogla i doziviti ozbiljnom i nekim ko nije filijala SBiH-a i njihova odstupnica nakon izvjesnog fijaska silajdzicevih krimosha na ovim izborima
Otkud sad ti, veliki brat te dozvao? :D

SDP ljevica?????????? :lol: :lol: :lol:
Mozda jedino utoliko sto su nasi nacionalisti pozicionirani skroz desno, pa onda u poredjenju s njima vi ispadate ko stranka ljevice.
Po cemu je SDP ljevica, Tita ti?

Sto se tice rasprava 'na ljevici' pa biracko tijelo valjda zanimaju argumenti, pa ma odakle dolazili?
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#105 Re: Kandidati Nase stranke

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 10:26, edited 1 time in total.
moltisanti
Posts: 19
Joined: 11/08/2008 13:38

#106 Re: Kandidati Nase stranke

Post by moltisanti »

Nije nam bitna, al nas se svezala kao us i samo o nama govori. Ona je za nas marginalna stranka i to ce najvjerovatnije ostati i nakon izbora. Cudno je da pored ovoliko problema u drzavi jedna stranka koja hoce da se probije na politickom nebu BiH govori samo o jednoj opozicionoj partiji ma koliko ciljala na isto biracko tijelo, jer to biracko tijelo prije svega ne zanima prepucavanje na ljevici (mada nasa stranka de facto nije ljevica, al eto) nego ga zanima od cega ce da zivi i slicno. Nasa stranka nema vremena da o tome govori od silnog bavljenja SDP-om. Da se samo deseti dio vremena potrosenog na bavljenje SDP-om bavila stvarnim problemima gradjana mozda bi se mogla i doziviti ozbiljnom i nekim ko nije filijala SBiH-a i njihova odstupnica nakon izvjesnog fijaska silajdzicevih krimosha na ovim izborima[/quote]

koja doza samozaljubljenosti...
Ovdje je problem ocit: NS svojim postojanjem otkriva koliko je SDP zapravo trom, neefektivan, umoran itd. itd. Nista vise. tuzakanja i cmizdrenje zbog "oduzimanja" glasova (nisam znao da su glasovi ijednog biraca ikada bili u vlasnistvu bilo koje stranke, pa ni sdpa) samo pokazuju kakav raspad sistema sdp dozivljava.
bili ste na vlasti
imali ste sansu
ako pobijede nacionalisti, nije kriva nasa stranka

krivi ste samo vi
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#107 Re: Kandidati Nase stranke

Post by suncica24 »

Ja prvo odgovorim tebi, pa ces onda i ti meni, moze?
Evo kako meni izgleda logika NS:
- Mala i marginalna stranka tek treba da osvoji glasace i to ce naravno najlakse uciniti u politickom prostoru kojem prvenstveno pripada. Znaci, prvo mora ubijediti glasace u primarnom prostoru da je bolja od drugih stranaka u istom tom prostoru.
Ko zauzima najveci prostor u podrucju kojem pripada NS i gdje su najvece sanse za osvajanje prostora?
- Sljedeca znacajna skupina su razocarani glasaci, tj. oni koji ili ne izlaze ili izadju ponekad na izbore, razocarani postojecim izborom. Mada kod nas nikakve analize ne postoje, vjerovatnije je da i tu lijevo orijentisani dio populacije vise apstinira, jer nacionalisti za svoje napaljene ciljeve vazda lakse mobilisu birace. Ako su apstinenti uglavnom na ljevici, ko zauzima najveci prostor u tom podrucju i gdje su najvece sanse za osvajanje prostora?
- Lokomotivu na drzavnom nivou nece biti lako promijeniti, pogotovo to nije u stanju da uradi mala stranka, jer mala stranka mora prvo na lokalnom nivou pokazati svoju eventualnu vrijednost.

A sad, zasto je SDP-u toliko bitna NS?
Ja ti jedino mogu odgovoriti iz percepcije gradjanke, jer mislim da je ta precepcija jedina bitna u ovom svemu.
Mislim da je najbitnije promijeniti lokomotivu na drzavnom, ali i svim ostalim nivoima koji istu slijede. Kako ja to vidim, to je moguce samo ako se "druge grupe glasaca" probude i izguraju masinu sa kolosijeka.
E sad, ako SDP gura s jedne strane, moje misljenje je da bi NS trebala sa druge. Jer, ukoliko obje guraju sa iste, nema garancije da ce je izgurati. A tek ukoliko se medjusobno gurkaju, onda sanse de facto i ne postoje.
Cime dolazimo i do prostora. zasto je NS kao "svoj" prostor definisala ovaj koji jeste? Koliko to govori o stvarnim ambicijama NS? Da li se NS pokusavajuci se definisati lijevo, izgubila u prostoru i da li je ta, jos jedna definicija, potrebna u ovom politickom prostoru? Da li i NS, a i svi mi, gubimo takvim definisanjem NS, prije svega ovim koskanjem i naguravanjem, dok "oni tamo" cerupaju ovu zemlju 15, a bogami kako im pustamo, i slijedecih 15 god?

JA nisam sigurna da su apstinenti najbrojniji na ljevici. Ja, naprotiv, mislim da, ma koliko ljevica tvrdila suprotno, i njihovo biracko tijelo je disciplinovano kao desno, i da je problem u sredini. Koju ni LDS; GDS; Ekolozi i silni ini nisu uspjeli pouniti.
Zasto je NS odlucila da to nije njeno biracko tijelo... to zan samo NS.

I na kraju, u tvom zadjem redu vidim ambicije NS da do slijedecih izbora postane velika stranka, izguravsi prvo SDP, a tak onda, nekad, ko zna kad, pokusavajuci se naguravati sa SDA, itd. Mozda u tome, znaci, u nepostojanju kalicijskog i suradjivackog potencijala, treba traziti taj neki "sukob" izmedju NS i SDP-a (vidljivo iz broja rafala sa strane NS opaljenih ka SDP-u), pa se i ne pitati zasto je to tako.

Ali, na kraju, mimo mog odgovora na tvoje pitanje, da dodam: NECE U SLIJEDECIH 20 GODINA NIKO SAM OVDJE BITI NA POZICIJI, VODITI DRZAVU, A KAMOLI aDOBITI VISE OD 50% NA BILO KOJIM BUDUCIM IZBORIMA!
Ni SDP, ni NS, NI LDS, a bogami ni SDA, SNSD, HDZ...
Pa te pitam: Ko je ovdje glup, a ko pametan?

PS: Odgovor potraziti u mi=glupi, oni0vec 15 godina pametni :roll:
Ibrahimovski
Posts: 117
Joined: 04/12/2007 23:48

#108 Re: Kandidati Nase stranke

Post by Ibrahimovski »

mostarac wrote:
VjecitiStudent wrote:
suncica24 wrote: Vidis, to je to pitanje! Samo malcice preformulisano:
Iznenadjujuca je kolicina energije potrosena od strane simpatizera (a morebit i clanova NS) na opozicijsku stranku, koja ima haman pa isti program i ciljeve kao NS, od strane stranke osnovane prije pola godine.
Zasto je svjetski utjecajan SDP toliko bitan maloj i marginalnoj NS?
I da dodam: Zasto im nije bina lokomotiva SDA-SBIH-SNSD-HDZ koja jos uvijek unatrag voza drzavu, i zasto im nije jasno da ako hoce mijenjat lokomotivu, neka vrsta koalicije im je neminovna?
Ja prvo odgovorim tebi, pa ces onda i ti meni, moze?
Evo kako meni izgleda logika NS:
- Mala i marginalna stranka tek treba da osvoji glasace i to ce naravno najlakse uciniti u politickom prostoru kojem prvenstveno pripada. Znaci, prvo mora ubijediti glasace u primarnom prostoru da je bolja od drugih stranaka u istom tom prostoru.
Ko zauzima najveci prostor u podrucju kojem pripada NS i gdje su najvece sanse za osvajanje prostora?
- Sljedeca znacajna skupina su razocarani glasaci, tj. oni koji ili ne izlaze ili izadju ponekad na izbore, razocarani postojecim izborom. Mada kod nas nikakve analize ne postoje, vjerovatnije je da i tu lijevo orijentisani dio populacije vise apstinira, jer nacionalisti za svoje napaljene ciljeve vazda lakse mobilisu birace. Ako su apstinenti uglavnom na ljevici, ko zauzima najveci prostor u tom podrucju i gdje su najvece sanse za osvajanje prostora?
- Lokomotivu na drzavnom nivou nece biti lako promijeniti, pogotovo to nije u stanju da uradi mala stranka, jer mala stranka mora prvo na lokalnom nivou pokazati svoju eventualnu vrijednost.

A sad, zasto je SDP-u toliko bitna NS?
Nije nam bitna, al nas se svezala kao us i samo o nama govori. Ona je za nas marginalna stranka i to ce najvjerovatnije ostati i nakon izbora. Cudno je da pored ovoliko problema u drzavi jedna stranka koja hoce da se probije na politickom nebu BiH govori samo o jednoj opozicionoj partiji ma koliko ciljala na isto biracko tijelo, jer to biracko tijelo prije svega ne zanima prepucavanje na ljevici (mada nasa stranka de facto nije ljevica, al eto) nego ga zanima od cega ce da zivi i slicno. Nasa stranka nema vremena da o tome govori od silnog bavljenja SDP-om. Da se samo deseti dio vremena potrosenog na bavljenje SDP-om bavila stvarnim problemima gradjana mozda bi se mogla i doziviti ozbiljnom i nekim ko nije filijala SBiH-a i njihova odstupnica nakon izvjesnog fijaska silajdzicevih krimosha na ovim izborima
Mostarac, izanaliziraj sve javne istupe Naše stranke, uradi statistiku, i ako se pet puta spomene SDP ja nikad ni slova neću napisati ovdje... Naša stranka vas uopšte ne napada, ni otvoreno ni skriveno... Vaši glasači jednostavno bježi Našoj stranci i to je vama najveći problem...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#109 Re: Kandidati Nase stranke

Post by mostarac »

Nancy Drew wrote:
mostarac wrote: Da se samo deseti dio vremena potrosenog na bavljenje SDP-om bavila stvarnim problemima gradjana mozda bi se mogla i doziviti ozbiljnom i nekim ko nije filijala SBiH-a i njihova odstupnica nakon izvjesnog fijaska silajdzicevih krimosha na ovim izborima
:? A može li kako biti filijala SDA :-? . Pa i oni su nacionalna stranka. Ili nisu. Sad, kad ste otvoreno u koaliciji. :D

Ne sudite sve prema sebi, mostarac ... ako ste vi u koaliciji sa nacionalnom strankom, ne mora značiti da će to učiniti i NS. Opet podmećete i lažete, a na tome se ne dobijaju izbori, nikako.
I dobro si me poslušao za Gratza. Samo ste mu reklamu napravili ;-)
Sto se Nase Stranke tice pouzdano i 100% znam da su filijala Stranke ZAgraBiH.

@moltisanti: Sto se tice snage SDP-a izbori ce da pokazu svoje ;)
u tvojoj zadnjoj recenici se i ogleda sustina male stranke i svega onoga sto bi SDP-u donijela koalicija sa takvim malim strankama, a to je: Ako pobjede nacionalisti mi nismo krivi, ali vi jeste. E to je princip po kojem bi i koalicija sa vama funkcionisala. Bili bi opozicija vladi u kojoj sjedite i sve lose bi se fakturisalo SDP-u. Jedna stranka tako vec djeluje godinama. Boze koja li :D
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#110 Re: Kandidati Nase stranke

Post by suncica24 »

SDP ljevica?????????? :lol: :lol: :lol:
Mozda jedino utoliko sto su nasi nacionalisti pozicionirani skroz desno, pa onda u poredjenju s njima vi ispadate ko stranka ljevice.
Po cemu je SDP ljevica, Tita ti?
Mogu li ja tebe nesto pitati?
Opet prefolmilisuci tvoje pitanje?

Po cemu je NS stranka ljevice?
Po meni, NS pravi istu gresku profilirajuci se kao SDP kao "stranka visokih intelektualaca i mislioca", u cemu ja ne vidim nista ljevicarsko.
Hajde, daj mi 5 primjera razlike izmedju NS i SDP-a, te pozicioniranja NS kao istinske ljevice?

I da, prati malo politike nasin nacionalista u usporedbi sa desnim centrom Europe. Pa tek tad s pravom potvrdi da ovi nasi "nisu pozicionirani skroz desno".
Ja to ne mogu tvrditi!
Ibrahimovski
Posts: 117
Joined: 04/12/2007 23:48

#111 Re: Kandidati Nase stranke

Post by Ibrahimovski »

Ako neka stranka pobjeđuje ili gubi tu ne može biti kriv neko drugi sem nje same i glasača. Stranke izabiraju ljudi, ne donose im glasove druge stranke...

A odavno nisam čuo veću glupost da je NS filijala ZaBiha!!! Pa daj mi jedan argument!!! Molim te, samo jedan!!! Je li ijedan čvojek iz ZaBiH prešao u NS???? Daj mi argument, molim te, da odmah prigrlim SDP!
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#112 Re: Kandidati Nase stranke

Post by suncica24 »

I vjeciti, da, sacekat cu dok se konsultujes sa velikim bratom :D
Ibrahimovski
Posts: 117
Joined: 04/12/2007 23:48

#113 Re: Kandidati Nase stranke

Post by Ibrahimovski »

suncica24 wrote:
SDP ljevica?????????? :lol: :lol: :lol:
Mozda jedino utoliko sto su nasi nacionalisti pozicionirani skroz desno, pa onda u poredjenju s njima vi ispadate ko stranka ljevice.
Po cemu je SDP ljevica, Tita ti?
Mogu li ja tebe nesto pitati?
Opet prefolmilisuci tvoje pitanje?

Po cemu je NS stranka ljevice?
Po meni, NS pravi istu gresku profilirajuci se kao SDP kao "stranka visokih intelektualaca i mislioca", u cemu ja ne vidim nista ljevicarsko.
Hajde, daj mi 5 primjera razlike izmedju NS i SDP-a, te pozicioniranja NS kao istinske ljevice?

I da, prati malo politike nasin nacionalista u usporedbi sa desnim centrom Europe. Pa tek tad s pravom potvrdi da ovi nasi "nisu pozicionirani skroz desno".
Ja to ne mogu tvrditi!

Evo ti razlike NS i SDP-a!

SDP u svom djelovanju negira višenacionalni karakter bh. društva. U svojoj anacionalnosti nikada neće moći artikulirati kulturalni pluralistički potencijal Bosne i Hercegovine. Naša stranka pored politike građanske i socijalne pravde, ima i politiku etničke pravde!

SDP je liderska stranka, NS nije. U SDP jedan čovjek je predsjednik, u NS je maksimalni mandat 4 godine!!!

SDP je prigrabio svu imovinu Saveza komunista i nelegalno je koristi. Diče se naslijeđem antifašizma, a nisu, primjerice stali u odbranu organizatora Queer festivala, a NS jeste. A homofobija je čisti fašizam.

Za SDP (Socijaldemokratsku partiju) radnička klasa ne glasa. Za Našu stranku glasa, jer NS nije stranka intelektualaca. Njih najmanje ima u članstvu.

SDP gubi broj glasača, a broj glasača NS svakim danom raste!

Hoćeš još???
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#114 Re: Kandidati Nase stranke

Post by VjecitiStudent »

suncica24 wrote: Mogu li ja tebe nesto pitati?
Opet prefolmilisuci tvoje pitanje?

Po cemu je NS stranka ljevice?
Po meni, NS pravi istu gresku profilirajuci se kao SDP kao "stranka visokih intelektualaca i mislioca", u cemu ja ne vidim nista ljevicarsko.
Hajde, daj mi 5 primjera razlike izmedju NS i SDP-a, te pozicioniranja NS kao istinske ljevice?

I da, prati malo politike nasin nacionalista u usporedbi sa desnim centrom Europe. Pa tek tad s pravom potvrdi da ovi nasi "nisu pozicionirani skroz desno".
Ja to ne mogu tvrditi!
NS uopste nije stranka ljevice.
Po mom misljenju, politicki prostor na ljevici u BiH zjapi prazan, i nema ni najmanjih naznaka da neko to zeli da popuni.
Sva politika se vodi ili oko nacionalno-teritorijalnih pitanja ili na reklami 'mi nismo oni'. Dok se SDP reklamira, 'mi nismo nacionalisti', NS se reklamira, 'mi nismo nacionalisti, ali nismo ni SDP'.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#115 Re: Kandidati Nase stranke

Post by mostarac »

Ibrahimovski wrote:
suncica24 wrote:
SDP ljevica?????????? :lol: :lol: :lol:
Mozda jedino utoliko sto su nasi nacionalisti pozicionirani skroz desno, pa onda u poredjenju s njima vi ispadate ko stranka ljevice.
Po cemu je SDP ljevica, Tita ti?
Mogu li ja tebe nesto pitati?
Opet prefolmilisuci tvoje pitanje?

Po cemu je NS stranka ljevice?
Po meni, NS pravi istu gresku profilirajuci se kao SDP kao "stranka visokih intelektualaca i mislioca", u cemu ja ne vidim nista ljevicarsko.
Hajde, daj mi 5 primjera razlike izmedju NS i SDP-a, te pozicioniranja NS kao istinske ljevice?

I da, prati malo politike nasin nacionalista u usporedbi sa desnim centrom Europe. Pa tek tad s pravom potvrdi da ovi nasi "nisu pozicionirani skroz desno".
Ja to ne mogu tvrditi!

Evo ti razlike NS i SDP-a!

SDP u svom djelovanju negira višenacionalni karakter bh. društva. U svojoj anacionalnosti nikada neće moći artikulirati kulturalni pluralistički potencijal Bosne i Hercegovine. Naša stranka pored politike građanske i socijalne pravde, ima i politiku etničke pravde!

SDP je liderska stranka, NS nije. U SDP jedan čovjek je predsjednik, u NS je maksimalni mandat 4 godine!!!

SDP je prigrabio svu imovinu Saveza komunista i nelegalno je koristi. Diče se naslijeđem antifašizma, a nisu, primjerice stali u odbranu organizatora Queer festivala, a NS jeste. A homofobija je čisti fašizam.

Za SDP (Socijaldemokratsku partiju) radnička klasa ne glasa. Za Našu stranku glasa, jer NS nije stranka intelektualaca. Njih najmanje ima u članstvu.

SDP gubi broj glasača, a broj glasača NS svakim danom raste!

Hoćeš još???

Za nasu stranku jos nikad niko nije glasao pa tvoje zadnje dvije tvrdnje izgledaju kao poruka na nekom predizbornom skupu. Super. Ne vidim razloga da onda i tvoje prethodne tvrdnje shvatimo ozbiljno.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#116 Re: Kandidati Nase stranke

Post by VjecitiStudent »

suncica24 wrote: Ja ti jedino mogu odgovoriti iz percepcije gradjanke, jer mislim da je ta precepcija jedina bitna u ovom svemu.
Ali, na kraju, mimo mog odgovora na tvoje pitanje, da dodam: NECE U SLIJEDECIH 20 GODINA NIKO SAM OVDJE BITI NA POZICIJI, VODITI DRZAVU, A KAMOLI aDOBITI VISE OD 50% NA BILO KOJIM BUDUCIM IZBORIMA!
Ni SDP, ni NS, NI LDS, a bogami ni SDA, SNSD, HDZ...
Pa te pitam: Ko je ovdje glup, a ko pametan?

PS: Odgovor potraziti u mi=glupi, oni0vec 15 godina pametni :roll:
... iz percepcije gradjanke sklone SDP-u ... :D
Nazalost, nas izborni sistem i nacionalna struktura stanovnistva (tri konstitutivna, a zavadjena naroda) zaista ne daju nadu da ce u skoro vrijeme doci do formiranja klasicnog dvopartijskog sistema na drzavnom nivou, kao sto vec postaje slucaj u vecini tranzicijskih zemalja.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#117 Re: Kandidati Nase stranke

Post by mala-i »

Nisam dugo pisala, ali u ovom slučaju nisam mogla da se ne uključim u diskusiju. To radim, jer me stvarno počela boljeti glava od diskusija koje krenu na jedan način, koji možda i obećava rješenje neke dileme ili problema, a završe se predvidljivo, na ličnoj osnovi ili, u nemogućnosti da se odgovori adekvatno, starim dobrim forumskim argumentima: tebe neko plaća, taj i taj kandidat te grubo odbio u drugom razredu osnovne škole ( a nudila si se, nije da nisi :mrgreen: )pa ga sad diskredituješ i pljuješ po njegovom liku i djelu.

Nisam članica nijedne od stranaka čije se prepucavanje odvija na ovom forumu. Protiv sam nacionalističke retorike, politikanstva, baš kao što to tvrde ljudi iz SDP-a i NS-a. Znači, logično je da ću glasati za jednu od ovih stranaka. Kako se odlučiti za koju? Evo kako ja to radim: Korak 1: Pročitat ću programe. Uporedit ću smjernice programa. Tražit ću što manje uopštenih fraza, nabacanih onako, čisto da lijepo zvuče, bez navođenja načina i alata kojima će se sprovesti u djelo. Vidjet ću obuhvata li program rješenja problema ( dakle, ne pobrojavanje problema) koji mene posebno zanimaju. Korak 2: Pogledat ću imena ljudi na listama. Neke od njih vjerovatno znam i lično ili iz određenih situacija. Većinu ne znam nikako. Proguglat ću ih. Upitat ću nekoga u neformalnom razgovoru. Ako me neko posebno zaintrigira, otići ću na skup u svojoj općini. Korak 3: Politički marketing: Vidjet ću na koji način se odvija isti, na koji način je određena ciljna grupa, pronalazim li sebe unutar iste, smatram li da su poruke prilagođene grupi i poslane pravim kanalima. Dvosmjerno komuniciranje s potencijalnim glasačima putem foruma, mailing grupa, web sajtova i social networking sajtova nije nebitno, ali u zemlji kao što je BiH ne smije biti uzeto kao najveća prednost koju stranka nudi. Jer, i u prihvatanju prijedloga s web-a treba znati složiti prioritete i uklopiti ih u ono što stranka već nudi, te razviti mehanizme na koji način se to planira ostvariti. Ukoliko je kandidat već dao svoju mail adresu i rekao da će biti na raspolaganju za upite, onda to treba i raditi. Građane treba slušati, ali puko uvrštavanje problema u program, bez nuđenja konkretnog rješenja i načina rješenja nije dobro ni za stranku ni za glasača.

Iz svega ovoga, daje se zaključiti kako za mene izbor stranke stvar lične preferencije, ne klasnih razlika ili izbora između crnog i bijelog ( nacionalizma ili nenacionalizma). Ja sam svjesna toga da ljudi koji razmišljaju na ovaj način u BiH nema puno. Ali, dajte i tim ljudima šansu da naprave svoj, lični izbor na osnovu parametara koje smatraju relevantnim i manite se saopštenja u kojima opozicija pljuje opoziciju, jer onda ispada kako vam uopšte i nije cilj smijeniti ovu i ovakvu vlast, nego smijeniti opoziciju. Stoga, ukoliko nemate takve namjere, lično smatram da onda morate promijeniti političku retoriku. Jer, u retorici je ključno ne ono što je izrečeno, nego upravo interpretacija. Ako većina ljudi kojima je vaša poruka upućena ( vaše ciljne javnosti) interpretira ono što poručujete na jedan način, onda se morate prilagoditi njihovim interpretacijskim sustavima. Ili, ako vaša ciljna grupa nisu gore opisani ljudi, prilagodite kanale onima na čije glasove računate, jer ovako neke stvari izgledaju neozbiljno. Koja je svrha brandiranih vaktija ili crkvenih kalendara ako ste za sekularnu državu? Ako smatrate da je vjera privatna stvar svakog pojedinca.
I da, ja sam svoj proces upoređivanja već obavila i znam za koga ću glasati. Nažalost, nema stranke koja je ispunila sve gorenavedeno, pa sam morala sabirati pluseve i minuseve, ali izaći ću 5. oktobra. I nastavit ću da pratim po svojoj listi prioriteta i poslije 5. oktobra. I nadam se da neću biti u ogromnoj manjini.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#118 Re: Kandidati Nase stranke

Post by VjecitiStudent »

Ibrahimovski wrote: Evo ti razlike NS i SDP-a!

SDP u svom djelovanju negira višenacionalni karakter bh. društva. U svojoj anacionalnosti nikada neće moći artikulirati kulturalni pluralistički potencijal Bosne i Hercegovine. Naša stranka pored politike građanske i socijalne pravde, ima i politiku etničke pravde!

SDP je liderska stranka, NS nije. U SDP jedan čovjek je predsjednik, u NS je maksimalni mandat 4 godine!!!

SDP je prigrabio svu imovinu Saveza komunista i nelegalno je koristi. Diče se naslijeđem antifašizma, a nisu, primjerice stali u odbranu organizatora Queer festivala, a NS jeste. A homofobija je čisti fašizam.

Za SDP (Socijaldemokratsku partiju) radnička klasa ne glasa. Za Našu stranku glasa, jer NS nije stranka intelektualaca. Njih najmanje ima u članstvu.

SDP gubi broj glasača, a broj glasača NS svakim danom raste!

Hoćeš još???
Ne pretjeruj.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#119 Re: Kandidati Nase stranke

Post by suncica24 »

Evo ti razlike NS i SDP-a!

SDP u svom djelovanju negira višenacionalni karakter bh. društva. U svojoj anacionalnosti nikada neće moći artikulirati kulturalni pluralistički potencijal Bosne i Hercegovine. Naša stranka pored politike građanske i socijalne pravde, ima i politiku etničke pravde!
Ovdje mi se nema drugacije izraziti nego da lazes.
Prvo, lazes zbog strukture SDP-a: Drugo, lazes ako nista zbog toga sto SDP, ima kakvo takvo biracko tijelo i u Hercegovini, i u RS-u. Zatim lazes, zbog izbora Zeljke Komsica (nemoj svega ti sad povuc kako je njega izabralo bosnjacko glasacko tijelo, jer cu ti i tu dokazati da lazes). A i dokaz da lazes je zastupnicko tijelo SDP-a gdje slobodno svakom mozes prebrojati krvna zrnca, pa javiti koliko kojih ima.
O kulturalnom pluralistickom i visenacionalnom kapacitetu NS... bolje nemoj.
Zgadi mi se taj kapacitet kad pogledah onu vaktiju na drugoj temi (i ti mostarac), a onda procitah tvoj post i pozivanje na prebrojavanje krvnih zrnaca!
PS: Zar ne pise u programu NS da je vjera privatna stvar?
SDP je liderska stranka, NS nije. U SDP jedan čovjek je predsjednik, u NS je maksimalni mandat 4 godine!!!
NS postoji nekih pola godine, tako da... za ovo, morat cemo cekati jos 3,5 godine.
Ko ziv, ko...
SDP je prigrabio svu imovinu Saveza komunista i nelegalno je koristi. Diče se naslijeđem antifašizma, a nisu, primjerice stali u odbranu organizatora Queer festivala, a NS jeste. A homofobija je čisti fašizam.
Opet lazes.
I dajes si za pravo da se potvrdi tvrdnja da gdje ima dima ima i vatre.
Pokazi mi sudsku odluku vezanu za imovinu? Ili prestani kopirati kolegu Bahtica!
A sto se tice queer festivala, ako vec pozivas se na liderstvo SDP-a, uprati sta je to isto liderstvo reklo o tom istom festivalu!
Za SDP (Socijaldemokratsku partiju) radnička klasa ne glasa. Za Našu stranku glasa, jer NS nije stranka intelektualaca. Njih najmanje ima u članstvu.
De bogati postavi listu kandidata NS za bilo koju opstinu u Sarajevu, pa da onda diskutujemo o tome koliko je NS radnicka stranka!
SDP gubi broj glasača, a broj glasača NS svakim danom raste!
I za ovo... :oops:

Hoćeš još???
Imas jos?
Bas sam se nesto nafurala :D
Last edited by suncica24 on 22/09/2008 13:40, edited 1 time in total.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#120 Re: Kandidati Nase stranke

Post by suncica24 »

NS uopste nije stranka ljevice.
Po mom misljenju, politicki prostor na ljevici u BiH zjapi prazan, i nema ni najmanjih naznaka da neko to zeli da popuni.
Sva politika se vodi ili oko nacionalno-teritorijalnih pitanja ili na reklami 'mi nismo oni'. Dok se SDP reklamira, 'mi nismo nacionalisti', NS se reklamira, 'mi nismo nacionalisti, ali nismo ni SDP'.
Pa, maloprije si je definisao kao stranku istog profila poput SDP-a???
Sta sad bi?
I da, oko ovog boldiranog se slazemo.
Prosto ne mogu vjerovati da smo se ti i ja oko neceg slozili! :D
Last edited by suncica24 on 22/09/2008 13:40, edited 1 time in total.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#121 Re: Kandidati Nase stranke

Post by suncica24 »

Ne pretjeruj.
I opet se slazemo. Pa jednostavno, ne mogu da povjerujem! :D
Halo, vjecni, jesi li to zaista ti?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#122 Re: Kandidati Nase stranke

Post by VjecitiStudent »

suncica24 wrote:
NS uopste nije stranka ljevice.
Po mom misljenju, politicki prostor na ljevici u BiH zjapi prazan, i nema ni najmanjih naznaka da neko to zeli da popuni.
Sva politika se vodi ili oko nacionalno-teritorijalnih pitanja ili na reklami 'mi nismo oni'. Dok se SDP reklamira, 'mi nismo nacionalisti', NS se reklamira, 'mi nismo nacionalisti, ali nismo ni SDP'.
Pa, maloprije si je definisao kao stranku istog profila poput SDP-a???
Sta sad bi?
I da, oko ovog boldiranog se slazemo.
Prosto ne mogu vjerovati da smo se ja i ti oko neceg slozili! :D
Ako su na istom prostoru, to ne znaci da su lijevo.
Slazemo se mi, jedino sam ja protiv ovakvog SDP-a i mislim da im samo dobar pad moze pomoci.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#123 Re: Kandidati Nase stranke

Post by VjecitiStudent »

suncica24 wrote:
Ne pretjeruj.
I opet se slazemo. Pa jednostavno, ne mogu da povjerujem! :D
Halo, vjecni, jesi li to zaista ti?
Mescini da je greska tvoja. To sto neko napada SDP, uopste ne mora znaciti da je automatski i 100% NS :D
A cini mi se da mi je svaka o SDP-u i debelo argumentovana.
Ibrahimovski
Posts: 117
Joined: 04/12/2007 23:48

#124 Re: Kandidati Nase stranke

Post by Ibrahimovski »

@Suncica, e je si me razvalila...

Komšić je dobio na izborima jer su bošnjački kolebljivi glasači iz revolta izabrali njega a ne Tihića ili Silajdžića. Ispade da je ipak Komšićeva kandidatura srušila tada potpuno umjerenog i kultiviranog Tihića i na scenu dovela psihotičnog manijaka Harisa Silajdžića. Ako je SDP htio pokazati svoju građansku i nenacionalističku neopredjeljenost, umjesto da kandidira Komšića kao Hrvata, trebali su se boriti protiv troetničke suštine ustava i pokušati kandidirati nekoga ko se ne izjašnjava ni kao B, ni kao H, ni kao S... Ovako su samo pristali na postojeći model etnokratije. Toliko o socijaldemokratiji...
A o prebrojavanju krvnih zrnaca nemam pojma šta mi spočitavaš... A ako smo već kod toga, SDP je pristao, kandidaturom Komšića, na politiku krvnih zrnaca...

Ne moraš čekati tri i po godine da vidiš kakav je predsjednički mandat. Imaš statut NS u kojem to jasno i nedvojbeno piše!

To za imovinu Saveza komunista ćemo baš vidjeti! A nemoj me zaje_bavati, ko je iz SDP-a nešto javno rekao u odbranu Queer festivala... Dok je sva ta frka bila, SDP je u saopštenjima pričao bajke o Lagumdžijinom učešću na Kongresu demokrata.

A za strukturu listi. Svaku ću ti postaviti i vidjet ćeš da je strukovno potpuno raznovrsna. Te ljude su na liste postavili njihovi sugrađani, članovi iz njihove općine, a ne kadrovske i disciplinske komisije.

Za glasače... Pitam te zašto je Lagumdžija poslije Konvencije stranke smanjio limit broj glasača koji će ga ostaviti na predsjedničkoj poziciji?

Naravno da SDP gubi broj glasača... Pa ne možeš godinama ništa ne raditi a dobijati na popularnosti!
Ibrahimovski
Posts: 117
Joined: 04/12/2007 23:48

#125 Re: Kandidati Nase stranke

Post by Ibrahimovski »

mala-i wrote:Nisam dugo pisala, ali u ovom slučaju nisam mogla da se ne uključim u diskusiju. To radim, jer me stvarno počela boljeti glava od diskusija koje krenu na jedan način, koji možda i obećava rješenje neke dileme ili problema, a završe se predvidljivo, na ličnoj osnovi ili, u nemogućnosti da se odgovori adekvatno, starim dobrim forumskim argumentima: tebe neko plaća, taj i taj kandidat te grubo odbio u drugom razredu osnovne škole ( a nudila si se, nije da nisi :mrgreen: )pa ga sad diskredituješ i pljuješ po njegovom liku i djelu.

Nisam članica nijedne od stranaka čije se prepucavanje odvija na ovom forumu. Protiv sam nacionalističke retorike, politikanstva, baš kao što to tvrde ljudi iz SDP-a i NS-a. Znači, logično je da ću glasati za jednu od ovih stranaka. Kako se odlučiti za koju? Evo kako ja to radim: Korak 1: Pročitat ću programe. Uporedit ću smjernice programa. Tražit ću što manje uopštenih fraza, nabacanih onako, čisto da lijepo zvuče, bez navođenja načina i alata kojima će se sprovesti u djelo. Vidjet ću obuhvata li program rješenja problema ( dakle, ne pobrojavanje problema) koji mene posebno zanimaju. Korak 2: Pogledat ću imena ljudi na listama. Neke od njih vjerovatno znam i lično ili iz određenih situacija. Većinu ne znam nikako. Proguglat ću ih. Upitat ću nekoga u neformalnom razgovoru. Ako me neko posebno zaintrigira, otići ću na skup u svojoj općini. Korak 3: Politički marketing: Vidjet ću na koji način se odvija isti, na koji način je određena ciljna grupa, pronalazim li sebe unutar iste, smatram li da su poruke prilagođene grupi i poslane pravim kanalima. Dvosmjerno komuniciranje s potencijalnim glasačima putem foruma, mailing grupa, web sajtova i social networking sajtova nije nebitno, ali u zemlji kao što je BiH ne smije biti uzeto kao najveća prednost koju stranka nudi. Jer, i u prihvatanju prijedloga s web-a treba znati složiti prioritete i uklopiti ih u ono što stranka već nudi, te razviti mehanizme na koji način se to planira ostvariti. Ukoliko je kandidat već dao svoju mail adresu i rekao da će biti na raspolaganju za upite, onda to treba i raditi. Građane treba slušati, ali puko uvrštavanje problema u program, bez nuđenja konkretnog rješenja i načina rješenja nije dobro ni za stranku ni za glasača.

Iz svega ovoga, daje se zaključiti kako za mene izbor stranke stvar lične preferencije, ne klasnih razlika ili izbora između crnog i bijelog ( nacionalizma ili nenacionalizma). Ja sam svjesna toga da ljudi koji razmišljaju na ovaj način u BiH nema puno. Ali, dajte i tim ljudima šansu da naprave svoj, lični izbor na osnovu parametara koje smatraju relevantnim i manite se saopštenja u kojima opozicija pljuje opoziciju, jer onda ispada kako vam uopšte i nije cilj smijeniti ovu i ovakvu vlast, nego smijeniti opoziciju. Stoga, ukoliko nemate takve namjere, lično smatram da onda morate promijeniti političku retoriku. Jer, u retorici je ključno ne ono što je izrečeno, nego upravo interpretacija. Ako većina ljudi kojima je vaša poruka upućena ( vaše ciljne javnosti) interpretira ono što poručujete na jedan način, onda se morate prilagoditi njihovim interpretacijskim sustavima. Ili, ako vaša ciljna grupa nisu gore opisani ljudi, prilagodite kanale onima na čije glasove računate, jer ovako neke stvari izgledaju neozbiljno. Koja je svrha brandiranih vaktija ili crkvenih kalendara ako ste za sekularnu državu? Ako smatrate da je vjera privatna stvar svakog pojedinca.
I da, ja sam svoj proces upoređivanja već obavila i znam za koga ću glasati. Nažalost, nema stranke koja je ispunila sve gorenavedeno, pa sam morala sabirati pluseve i minuseve, ali izaći ću 5. oktobra. I nastavit ću da pratim po svojoj listi prioriteta i poslije 5. oktobra. I nadam se da neću biti u ogromnoj manjini.
Kad bi barem polovina glasača imala ovakve kriterije i metode izbora svoje stranke, onda bi Bosna krenula put normalne zemlje...
Post Reply