SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#476 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by kmirsad »

svoj wrote:
kmirsad wrote:...naravno da ćemo doći na skup... ali po pitanju pritiska na vlasti u Sarajevu...ovdje iz Tuzle...slabo...slabo...
...za tako nešto...moraju se uključiti Sarajlije...u Sarajevu... ali sudeći po njihovoj aktivnosti na ovu temu...slabo, slabo...trenutno su okupirani osvajanjem Ginisovog rekorda...u broju besmislenih, bezveznih postova na jednoj temi... kao i rješavanjem drugih... važnijih ...lokalnih, regionalnih, svjetskih i kosmičkih problema...:sad:
draga Nevenka...vidiš bona da im ne možemo iskamčiti ni malecni post...a kamo li podršku...
JA mislim da svi treba da ustanemo i branimo Iliju Jurišića. Prvo što ja znam da je nevin (tih dana sam bio i u društvu s nj. sinom Sašom koji je malo prije 15 otišao u Srbiju na v. akademiju), drugo ako smo država koja ne štiti svoje građane ja odmah pakujem kofere iako (osim turistički) nikada nisam napuštao svoju domovinu i treće što ako bi se sudilo svima koji su krivi kao što su tuzlaci za 15 maj onda bi cijeli srpski narod bio na sudu. BOSNO POKAŽI SE U SLUČAJU ILIJINOM INAČE NE ČUDIMO SE ŠTO NAM SE I DALJE DEŠAVAJU RUŽNE STVARI.
...vjerovatno si primjetio da sam odrezao dio tvog posta...onaj za koji smatram da je šupalj na milion mjesta...ali nemam namjeru sada polemizirati na odrezani dio jer ne želim odvlačiti i razvodnjavati pažnju sa priće o podrsci Iliji Jurišiću...
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#477 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by Abacija »

Intervju: Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle

BiH nije učinila dovoljno da zaštiti Iliju Jurišića


Razgovarao: Dejan Kožul
19.10.2009 - 08:18
http://www.e-novine.com/intervju/interv ... uriia.html

Prošlo je bilo skoro nedelju dana od izricanja presude Iliji Jurišiću po kojoj je ovaj Tuzlak kriv za smrt najmanje 51 vojnika JNA u slučaju “tuzlanska kolona”, a ostalo je bilo gotovo isto toliko do mitinga podrške Iliji Jurišiću. Tuzla, grad koji je po mnogima primer života nacija sa nacijama, a ne nacija pored nacija taj dan bila je obojena plavo žutim bojama zastava BiH jer Ćirina ekipica igrala sa Estonijom. Euforija u gradu viđena na svakom ćošku, a dok se smeštam u jedan lokal u centru grada i ćaskam sa gradonačelnikom Tuzle Jasminom Imamovićem, koji je žurio na utakmicu, u pozadini iz nekog od brojnih kafića čuje se glas Ismete Krvavec i pesma “Zemljo moja”.

Sve je podsećalo na neka davna vremena, jedino su koloriti drugačiji. U Tuzli sam boravio ipak zbog mučnije teme - Ilija Jurišić kojem će na dan izlaska intervjua Tuzlaci pokazati da neće tek tako lako preći preko olako izrečene presude.


* Kako vi kao pravnik i gradonačelnik gledate na čitav proces protiv Ilije Jurišića?

Predmet su otvorili i započeli organi Ratka Mladića, najtraženijeg zločinca na planeti. Srbija samo dovršava njegov posao putem jednog čovjeka koji je svetinja za Tuzlu, rijetko dobar čovjek, blage naravi, čist kao suza, bivši policajac. Svi su ogorčeni zbog te nepravde. U igri su generali, kao u "aferi Drajfus". Generali naprave spletku da se oslobode vlastite odgovornosti za pogibiju 53 čovjeka sa obje strane. Netko mora odgovarati za te ljude. Mi smo podnijeli krivičnu prijavu protiv Mileta Dubajića i njegovog pretpostavljenog Nedeljkovića. Dubajić je učinio niz krivičnih djela. On je razvalio magacine u državnom vlasništvu, što je zabranjeno, natrpao je eksploziv na obične kamione a onda na taj eksploziv stavio ljude. Postoje specijalni propisi kako se prevoze ti materijali. I kad niko ne bi poginuo on bi zbog izazivanja opasnosti morao ići u zatvor zbog ugrožavanja života velikog broja ljudi.

Postavio je ultimatum da će sravniti istočni dio grada ukoliko mu ne dođe delegacija od predstavnika policije, grada, Teritorijalne odbrane za 10 minuta . Ovo je bio nenaoružan grad. Sama ta prijetnja je teško krivično djelo. Tu je bilo i nekoliko osnovnih škola i obdaništa koje su tada radile. Zadržao je i tri parlamentara a međunarodno pravo zabranjuje to jer bi u ratnom pravu nestalo mogućnosti za pregovore. On ne da je zadržao tri parlamentara nego ih je zarobio i stavio uza zid. Ponovo teško krivično djelo. Onda nije uspostavio red. Policajci su bili okolo a ne u koloni. Postoje snimci i zapisi gdje se vidi. Pogodio je 25 ljudi prije nego što je uzvraćena vatra. A prije toga tri puta su pitali šta da rade? Bilo je najstrožije zabranjeno da nasjednu na bilo koju provokaciju jer su i prije prolazile kolone koje su rešetale po gradu. Neka pucaju u zrak, neka rade štogod jer su jači. Vjerovalo se da će kad odu da će se Tuzla i definitivno izvući jer u Tuzli nije pala krv. Svi su imali samo jedan motiv - da vojska izađe.

Dobili su naredbu da na vatru uzvrate vatrom. Naredbu je dao šef policije koji je dao takvu izjavu u sudu. Naredba je bila suvišna. Pucano je na policijsku patrolu, pa neće valjda patrola da zove šefa policije i da pita šta da radi. Priče o Patriotskoj ligi kojom je kao komandovao Ilija Jurišić su glupost jer su u Tuzli postojale samo vladine snage. Patriotska liga je istjerana iz grada. Ilija je Drajfus i neka žrtva se mora naći.

Čudimo se građanima Srbije. Ako je sudstvo takvo da je u stanju da osudi svakoga kad mu neko naredi onda treba znati da će svi doći na red ako se za to pokaže potreba. Braniti poštenje u suđenju, da ne bude osuđen neko za koga nema dokaza da je kriv znači braniti svoje vlastito pravo. Ozbiljan problem je što imate sudstvo koje je u stanju bilo koga zgrabiti, optužiti i osuditi. Imate tužioca koji je u stanju slagati. Na prvom mjestu na potjernici stavio je Selima Bešlagića, a tužilac tvrdi da nije na potjernici. Dobili smo informaciju da je Vukčević u Dubrovniku jednom rekao da se prevario, da mu je vojska uvalila predmet i da on zna da je ovaj čist. Portparol tužiteljstva kaže da neka tužiteljstvo BiH zatraži i pustićemo ga na slobodu. Oni su uvidjeli o čemu se radi. Svi svjedoci tužiteljstva svjedočili su u korist Ilije Jurišića. Svjedoci su bili pošteni - penzioneri JNA su govorili istinu, a tužitelj i sudija lažu. To je velika opasnost i za građane Srbije jer najviše onih koji će doći pod udar takvog pravosuđa Srbije su upravo građani.

* Smatrate li da je Tužilaštvo BiH, kao i sama država BiH učinila dovoljno da zaštiti Iliju Jurišića, ako svi dokazi koji govore u prilog da je Ilija Jurišić nevin već postoje?

Vlada BiH, a u okviru Vlade i Ministarstvo vanjskih poslova i Ministarstvo pravde u okviru kojeg je pravosuđe BiH nisu učinili dovoljno. Morali su da uvedu vanredno stanje. Morali su dokazati da braneći Iliju Jurišića brane sve nevine građane BiH. Za njih je bila prilika da dokažu da pošteno vladaju ovom zemljom. Oni su to gledali mlako, sporedno. Čitav državni vrh BiH se ponio vrlo neprofesionalno. Vidjeli ste kada bivši predsjednik SAD Bil Klinton vadi iz zatvora svoje sunarodnjakinje, uzme ih za ruke i povede u avion. Tako se brane prava svojih građana. Da znaju da služe, a ne samo da vladaju brinuli bi se o Iliji Jurišiću. Mi smo kao lokalna zajednica pod neprekidnim stresom. Fondacija "Istina, Pravda, Pomirenje" i svi u gradu činimo maksimum koji može uraditi jedan grad. Ilija je bivši predsjednik Vijeća. Tuzla je jedna multikulturalna, multinacionalna sredina što se vidi i po sastavu ljudi na vlasti. Naprosto, ne možemo shvatiti zašto tako opak udarac u Tuzlu.

* Pomalo paradoksalno ali na poternici Tužilaštva nalaze se Tuzlaci različite nacionalnosti (Selim Bešlagić, Budimir Nikolić, Ilija Jurišić...)?

Da, i to govori o Tuzli. Niko od njih nije naconalista. Svi su po uvjerenju izraziti antifašisti. Mi smo fašizam pobijedili još 2. oktobra 1943. godine. Pokazali smo da nije nepobjediv, da nije neranjiv i to nakon 40 dana velike borbe. Nacisti su mislili da će ovdje biti zasjedanje AVNOJ-a. Od tada do danas u kontinuitetu vlada ljevica koja se transformirala. Poslije komunista došli su reformisti, ja sam bio jedan od njih. Nakon toga ujedinili su se sa SDP-om. Nas su napadali i četnici i ustaše a mi smo se branili anfifašizmom. Ja sam partizanski unuk, mog zamjenika baka je bila jedna od šefova ilegalnog pokreta u Tuzli. Imamo 25 % mješovitih brakova i procenat još raste. Pravoslavna crkva je dva puta pogađana, Mladić ju je pogodio i dva puta smo je popravljali. Niko nije upitao zašto? To je naša crkva, naša kultura.

* Za 19. oktobar zakazan je miting podrške Iliji Jurišiću. Šta očekujete od mitinga?

Mi želimo da pokažemo jedinstvo Tuzle. Hoćemo da se obrati pažnja na ovaj slučaj, da ukažemo na to da nevin čovjek čami u zatvoru, da svi vide koliko je nama to važno. Hoćemo da izvršimo pritisak na vlasti BiH da budu agilnije u rješavanju tog problema. Ja međutim brinem za zdravlje Ilije Jurišića. Ne vjerujem u argument sile već u silu argumenta i to je ono šta imamo i šta ćemo pokazati.

* Verujete li da bi miting mogao da utiče na poništenje presude od strane Vrhovnog suda Srbije?

Mi samo hoćemo uputiti poruku i vladi u Sarajevu i vladi u Beogradu. Ne znam kakvo je stanje u Vrhovnom sudu ali ponavljam - imate problem. Imate mašinu koja će da jede, kada nestane žrtava izvan Srbije, i građane Srbije.

* Tuzlake je nedavno pogodila i izjava Milorada Dodika koji tvrdi da je masakr na Tuzlanskoj kapiji, jednako kao i masakr na Markalama isceniran.

Tu su izginula djeca na očigled cijeloga svijeta. Najmlađa žrtva je imala dvije i po godine. bili su u kafeu sa svojom bebom, a geler koji ga pogodio u srce bio je kao zrno riže. Tu su se okupljali oni koji nisu dorasli za kafiće - djevojčice i dječaci. Prosjek ubijenih je 23 godine. Nekoliko starijih ljudi, a ostalo sve tinejdžeri. To je naša najveća rana. Nekako se u ratu silom prilika čovjek navikne na smt muškaraca ali na smrt djevojaka, djevojčica...to je bio užasan šok. To je bilo posipanje soli na ranu. Ljudi su se izbezumili od tolike drskosti. Međutim, vidjeli smo da u tome ima sistema. Prvo su dovedeni neki ljudi koji nisu iz Tuzle, stavili su šatore i rekli da su ugroženi u Tuzli. Kada smo ih pitali odakle su rekli su da su iz Kalesije. Zatim je uslijedila ta stravična izjava i onda stravična presuda. To je jedan sistem udaraca u Tuzlu koji će nas samo ojačati. To ćemo pokazati 19. oktobra na trgu. Svi ćemo imati žute trake na rukavu sa kartom BiH. Taj tužitelj stavlja na potjernicu naše najpošetenije ljude a ovi u Sarajevu to puste.

* Šta mislite, koji su razlozi takvoj Dodikovoj tvrdnji, iako je presuda za ovaj masakr već doneta. Novak Đukić je nepravosnažno, još uvek, osuđen na 25 godina.

Dodik radi sve da razbije BiH. On želi ovdje prouzrokovati bošnjački nacionalizam jer uvijek je za stanje u jednoj zemlji najodgovornija najmnogoljudnija nacija. Za stanje u bivšoj Jugoslaviji najodgovorniji su bili Srbi. Mogli su glasati za nekog poput Bogdana Bogdanovića, Ivana Đurića, nekog poput profesora Životića, ili Ivana Stambolića, ali su se opredijelili za jednu radikalnu opciju. Milo Đukanović da je napravio jednonacionalnu crnogorsku partiju nikad Crna Gora ne bi bila suverena već je napravio širok nacionalni front. Ako bi neko raspalio bošnjački nacionalizam možda bi se stekli uslovi da se raspadne BiH. Najbolji uslov da ljudi mogu živjeti zajedno je Tuzla. Mi ne samo da živimo zajedno nego se razvijamo 10 puta brže nego drugi gradovi u BiH. Mirko Ilić je rekao da je za jedan sat vidio više osmjeha u Tuzli nego za 10 dana boravka u BiH. Martin Luter King je bio u pravu kada je rekao da se mrak ne može pobijediti mrakom nego svjetlom, a mržnja ljubavlju. Selim Bešlagić je vodio takvu politiku a ja sam nastavio od 2001. godine. Tuzla je dokaz da je antinacionalizam najviši nivo patriotizma. Zato ne prestaju udarci po Tuzli. I kada je bio Dejton Tuzla je spominjana kao pozitivan primjer. Tuzla je trn u oku i SDA jer ne može da ovlada trećim gradom po veličini u BiH i drugim u Federaciji. Njima je to strašno jer su u Tuzli Bošnjaci većina. Rastao je broj sa ljudima koji se nisu vratili u Podrinje i djelimično u Posavinu i kako sada oni tu ne mogu osvojiti vlast? Sa druge strane Dodik koji provodi radikalni nacionalizam koji je sve ljude iznenadio i ima Tuzlu kao dokaz protiv onoga šta govori i radi. Nama je zlo od toga da se neko čudi što mi živimo kako smo živeli prije rata. Kako taj dokaz da ljudi mogu živjeti zajedno i da im je tako bolje uništiti? Stavi na potjernicu najpoštenije ljude i negiraj zločin nad građanima.

* Koliko je na tom tragu i pisanje Fatmira Alispahića koji u tekstu “Dejtonske straže đenerala Draže” prozvao Srbe u Tuzli da nisu reagovali na taj Dodikov istup, prozivao je i vlast SDP-a, a dalje je nastavio i vas da proziva da za vreme rata kada ste bili ratni sekretar u Tuzli niste učinili ništa da zaštitite tuzlanske Srbe od progona?

On je nekad pisao ultralijevo, sada ultradesno. To su užasni tekstovi ali oni ovdje nemaju mnogo odjeka. Tek oko 15 odsto je glasalo za SDA. To kod nas nikad nije moglo proći.

* Morate priznati da 15 odsto nije malo pogotovo kod populacije, mislim na nacionaliste, koja je znatno glasnija i koja ima nekad i više uticaja na politiku od one “tihe manjine”?

SDA u Tuzli je umjereniji od drugih, ali Fatmir nije SDA. Oni u Tuzli nikada nisu davali takve izjave. Njega više nema u novinama. Ne možete čuti predsjednika SDA Tuzle da je dao ijednu nacionalističku izjavu, da je nekad rekao bilo šta protiv Hrvata ili Srba Tuzle. Na udaru sam najviše ja. Nije bilo neonacizma nikada. Fatmir Alispahić nije pero SDA, a čije je vidjećemo. Potpuna utopija je da to prođe u Tuzli.

* Tuzla je na izjavu Dodika reagovalo krivičnom prijavom, baš kao i Sarajevo. Sa druge strane Dodik legitimno pregovara u budućnosti BiH.

Krivična prijava nije presuda, tek iniciranje krivičnog postupka. Vidjećemo da li će postati optužnica. Međunarodna zajednica je žestoko osudila izjavu i na taj način poručila pravosuđu da radi svoj posao.

* Mislite da ga briga?

Njegovi prvi saradnici, a pogotovo on su ogromne pare uložili i imaju sve obezbjeđeno u Beogradu. Može biti da im se žuri da odu tamo. Prave jednu grešku. Sve te ljude smatrate Bosancima, a on umjesto da ima poštovanje prema svojim korjenima, prema svojom zemlji, odriče se od dijela zajedničkog vlasništva na BiH. To je problem svih nacionalista. Sad sam vidio na Orašju da su križali table, odnosno ćirilićna slova. Najvažniji dokaz za postojanje bosanskog jezika je bosančica koja je bila u primjeni 900 godina, a to je bosanska ćirilica. I sad kad neko mrzi jedno od dva bosanska pisma direktno ide na cijepanje Bosne. Nacionalisti zbog mržnje prema ćirilici direktno režu korjene BiH, dokaze o njenoj državnosti i pismu. Svaki nacionalizam pravi najveću štetu naciji čiji je pa tako i Dodikov.

* Bosna je zemlja čudnih paradoksa, rekao mi jednom vaš prezimenjak Emir. Tako imamo sada situaciju da je Tuzla proglasila Valentina Incka nepoželjnom osobom u isto vreme kada Dodik sve glasnije zahteva gašenje institucije Visokog predstavnika?

Jeste, ali nije Inzko proglašen nepoželjnom osobom. Nisam bio na kolegijumu kada su vijećnici zatražili od Incka da smjeni Dodika, a ako to ne učini da će oni tražiti njegovu smjenu. Morao sam to da ispravljam. Osjetio sam ljudsku potrebu jer Incko radi pošteno. Nije dobro da se međunarodna zajdnica povlači iz BiH pa sam to 2. oktobra na Dan oslobođenja Tuzle i rekao. Ja predstavljam građane, a ne Vijeće.

* Dakle, smatrate da Incko radi dobar posao iako se čini da je izgubio kontrolu, posebno nad Dodikom?

Smatram da radi solidno svoj posao. Možda je najbolji posao do sada radio Petrič, ali manja su ovlašćenja Incku, a i druga je politika međunarodne zajednice prema BiH.

* Spominjali ste bosansku ćirilicu i srednji vek. Vaš poslednji roman - “Molim te zapiši” je knjiga upravo o srednjovekovnoj Bosni. Inspiracija - stećci. Zašto?

To je doba Bosne kada narasta njena moć, a biće na vrhunu u doba Tvrtka I. Dosta me Krleža inspirirao da napišem tu knjigu. Bosna je bila laička a ne vjerska država što je bilo nemoguće u to doba u kontekstu Evrope. Vjerovali su u Isusa ali ne u hijerarhiju crkve i papu. Normalno da su imali probleme, ali su svaku namjeru da izbije krstaški rat u startu osujetili. Imali su jaku administraciju i bili su utočište hereticima iz čitave Evrope. Sviđa mi se ta slobodna ideja, ta umjetnost. Nisu vjerovali u šuplju tačnost forme, oponašanje, nego su težili da iskažu neiskazano. Riječ je o jednoj uvrnutoj formi, autohtonoj kulturi koja je bila svoja. Pa i ta bosanska ćirilica nije ista kao srbijanska. Nije bilo sveprisutnih nacionalizama, svi su bili Bosanci, bio je ravnopravan odnost ateizma i teizma. Postojala je Crkva bosanska kao institucija. Meni se dopao taj period.

* Kako iz te persektive gledati na današnju Bosnu?

Preveliki moć kod nas imaju vjerske zajednice, previše se ističu, previše su prema njima blagi političari koji i ako nisu vjernici tvrde da to jesu. To postaje tragikomično. Imamo tragediju na prostoru bivše Jugoslavije - ili ateizam ugrožava teizam, što je bilo prije ili sada je obrnuto. Za mene je izbor vjere pravo da budem vjernik ili da budem ateista. Mi to ovdje ne možemo da postignemo i to je ogromni problem.

* Koliko smatrate da su današnje Sodijaldemkratske partije udaljile od izvorne ideje? U Srbiji ih predstavljaju Socijalisti Slobodana Miloševića, u Hrvatskoj jedan od najglasnijih tragikomičnih likova je svakako Milan Bandić, SDP-ov gradonačelnik Zagreba, čovjek koji se konstantno dodvorava crkvi, a i ona njemu.

Socijaldemokratija nije razvijena u dovoljnoj mjeri, nije dovoljno hrabra. Nema dobrih igrača. Jednom je Šeks rekao za Račana da je reciklirani komunista. Vidiš kako je to odvratna izjava. Znači da je svakako smeće. Zašto mi ne kažemo da smo bili gospoda kada su nas zvali drugovima, što je istina. Zašto ne kažemo da je BDP prije raspada SFRJ bio kao u Italiji, zašto zadovoljstvo građana kakvo je nekad bilo danas imamo samo u Švedskoj i Norveškoj. To nije bila utopija pogotovo jer je trajalo pola stoljeća. Imali smo dobar sistem, sistem jednakih šansi. Koliko je bilo univerzitetskih profesora koji su bili ratna siročad. Danas samo bogati mogu školovati svoju djecu. Mjereno po suicidu, narkomaniji, prostituciji, po svemu nelegalnom...mogao sam po svi gradovima u prostoru bivše SFRJ da hodam u bilo koje doba grada. Sigurnije sam tada hodao u bilo kom gradu bivše Jugoslavije nego što sada hodam možda čak i Tuzlom.

* Kako gledate na opšteaktuelnu reviziju antifašizma u svim krajevima?

Dugo potomci četnika i ustaša vrebaju priliku da dođu glave potomcima partizana. Pobjeda antifašista na prostoru bivše Jugoslavije je svijetla pobjeda. Tada smo bili rame uz rame sa najvećim svjetskim antifašističkim silama. Tu revoluciju vodile su internacionalne snage i intelektualci. Antifašisti su bili najveći intelektualci tog vremena. Oni su se tada usudili da se bore protiv najmoćnijeg čovjeka na svijetu, protiv Hitlera zbog kojeg je čitava Evropa cvokotala. Sada bi nacionalisti da preprave istoriju, a to je Orvelova “1984”. Nacionalisti su po svom biću totalitaristi i žele da vladaju svime i prošlošću i sadašnjošću i budućnošću. Može im se zato jer se prepala ljevica. On tebi kaže da si komunista, a mi treba da mu kažemo da je i gradonačelnik Pariza onda komunista. Jeli on onda veći gospodin? Kaže da si nostalgičar, a mi se branimo...pa jašta je nego nostalgija za nekim boljim vremenom. Kada su nas poštovali, kada nije trebala viza ni za jednu zemlju. Ne odgovaramo im dovoljno hrabro i ne borimo se protiv tog revizionizma.

* Da li smatrate da sa nacionalistima vredi razgovarati?

Na nacionalizam treba odgovoriti antinacionalizmom. Mora se istina spašavati. Danas u BiH vlada jedan kolektivni pesimizam. Potreban je nagli šok. Možda to bude ovaj novi Dejton.

* Mislite li da je zaista reč o novom Dejtonu?

Možda uvod u novi Dejton.

* Šta bi se trebalo izroditi odatle?

Efikasna država, da se efikasno usvajaju i primenjuju zakoni.

* Pod patronatom međunarodne zajednice?

Pa ako bude efikasno onda neće ni trebati. Mora se onemogućiti zloupotreba. Meni je stid da je važnija nacija i vjera a ne kakve su tvoje refercence. Moramo da se oslobodimo tih predrasuda, a ne da se uvijek hvatamo za naciju i vjeru kada treba da se vrši opstrukcija. Cilj Dejtona je bio da zaustavi rat, a sada zaustavlja mir i razvoj. Mora prestati zloupotreba povjerenja građana. Imamo previše parlamenata, 14 premijera, 14 vlada...oni zlostavljaju četiri miliona građana BiH. Kako će oni to skontati i da drugačije glasaju ne znam. Veliki je stepen nepismenosti a to samo proizvodi takvu vlast.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#478 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by kmirsad »

...eto ... odoh ja na miting...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#480 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by tranquil »

Samo da potsjetim da se ne bismo sjećali samo od godišnjice do godišnjice, jer je čovjek svaki dan tamo u zatvoru, a ne primjećujem da naša država radi bilo šta da bi se izborila za pravo njenog građanina.... :(
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#481 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by 1gorstak »

Opet mijesanje. Pa stvarno nikad da nauce.


"Савез логораша Републике Српске јуче је добио позив Специјалног тужилаштва Србије да 15. јануара у то тужилаштво у Београд донесе сву документацију о ратним злочинима почињеним над Србима која је била у Хашком трибуналу, а која се данас налази у Тужилаштву БиХ." (IZVOR)

Kidnapuju Iliju, ne dozvole da mu se sudi u BiH i onda krenu po jos. Jos jedan primjer kako Srbija vidi komsijske odnose. I kazu treba Srbiji pruziti ruku, ma treba pruziti da ne kazem sta.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#482 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by nokia6170 »

Jedno najobicnije pitanje samo da postavim:

Da li su se pravni zastupnici Ilije Jurisica zalili ikako dosad Ustavnom sudu R Srbije na nepravicno sudjenje iz clana 6. Evropske konvencije i da li su se zalili Evropskom sudu za ljudska prava po tom pitanju, kao i na ostala prava npr. pravo na slobodu i sigurnost iz clana 5. Evropske konvencije (neopravdan pritvor) i pravo da ne bude podvrgnut mucenju i torturi iz clana 3. Evropske konvencije?

Ako nisu, onda ih treba zatjerati u 3 pm.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#483 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by and »

1gorstak wrote:Opet mijesanje. Pa stvarno nikad da nauce.


"Савез логораша Републике Српске јуче је добио позив Специјалног тужилаштва Србије да 15. јануара у то тужилаштво у Београд донесе сву документацију о ратним злочинима почињеним над Србима која је била у Хашком трибуналу, а која се данас налази у Тужилаштву БиХ." (IZVOR)

Kidnapuju Iliju, ne dozvole da mu se sudi u BiH i onda krenu po jos. Jos jedan primjer kako Srbija vidi komsijske odnose. I kazu treba Srbiji pruziti ruku, ma treba pruziti da ne kazem sta.
ponijeće sve kad krenu :mrgreen:
behavac
Posts: 1213
Joined: 24/08/2008 14:55

#484 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by behavac »

and wrote: ponijeće sve kad krenu :mrgreen:
Mislis kad krenu da isprate osumnjice za zlocine do suda... :D
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#485 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by and »

behavac wrote:
and wrote: ponijeće sve kad krenu :mrgreen:
Mislis kad krenu da isprate osumnjice za zlocine do suda... :D
27000 koji su učestvovali u genocidu u srebrenici?
kakav će to ispraćaj da bude :D
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#486 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by Bosnolog »

nokia6170 wrote:Jedno najobicnije pitanje samo da postavim:

Da li su se pravni zastupnici Ilije Jurisica zalili ikako dosad Ustavnom sudu R Srbije na nepravicno sudjenje iz clana 6. Evropske konvencije i da li su se zalili Evropskom sudu za ljudska prava po tom pitanju, kao i na ostala prava npr. pravo na slobodu i sigurnost iz clana 5. Evropske konvencije (neopravdan pritvor) i pravo da ne bude podvrgnut mucenju i torturi iz clana 3. Evropske konvencije?

Ako nisu, onda ih treba zatjerati u 3 pm.
Treba raspisati nekoliko hiljada optuznica protiv veliksrpskih fasita u Srbiji od SANU ideologa Cosica preko svih drugih politickih podstrekaca,i vojnopolicijskih izvodaca Srboslavije do Tokija i loviti ih putem interpola ili neka sjede u svom brlogu zla zauvijek,ovo je samo nastavak velikosrpske fasisoidne ucjenjivacke politike kao posljedica frustracija porazene strane .Nadam se da BiH sprema reviziju tuzbe protiv iste na presudu prije dvije godine i da ce je dopuniti nakon presude Dabicu i Mladicu,...Srbija gura prste u oci i kidnapuje BH grdane i drzavljane poput Jurisica kome je izrekla presudu na 12 godina bez dokaz u montiranom procesu dok ista cuva najvece zlocince okrivljene za genocid sve ove , a ova poslednja provokativna farsa je ocajnicki cin kampanje agresora koji je, zapoceo i izgubio cetiri rata,.....

Ako ima primjedbu na rad tuzilastva BiH,... ima sud u Hagu neka tamo salju optuznce i zalbe ili Brisel,ali Srbija nemaju legitimitet suditi BH drzavljanima ,...Srbija je bila agresor i nema pravo suditi napadnutoj strani to bi sto bilo koa kada bi Njemacka sudila Poljacima zbog odbrane poljske od Nacista,.....
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#487 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by foucault »

nokia6170 wrote:Jedno najobicnije pitanje samo da postavim:

Da li su se pravni zastupnici Ilije Jurisica zalili ikako dosad Ustavnom sudu R Srbije na nepravicno sudjenje iz clana 6. Evropske konvencije i da li su se zalili Evropskom sudu za ljudska prava po tom pitanju, kao i na ostala prava npr. pravo na slobodu i sigurnost iz clana 5. Evropske konvencije (neopravdan pritvor) i pravo da ne bude podvrgnut mucenju i torturi iz clana 3. Evropske konvencije?

Ako nisu, onda ih treba zatjerati u 3 pm.
Ustavnom sudu srbije nisu ni mogli, jer nije to ustavni sud BIH pa da mozes apelaciju podnositi kako hoces. ECHR-u nisu, jer njegov advokat naprosto nema taj kapacitet. da ne kazem da u odbrani uopce nema pozivanja na skoro nijedan aspekt medj. prava. lose, jebiga.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#488 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by nokia6170 »

foucault wrote:
nokia6170 wrote:Jedno najobicnije pitanje samo da postavim:

Da li su se pravni zastupnici Ilije Jurisica zalili ikako dosad Ustavnom sudu R Srbije na nepravicno sudjenje iz clana 6. Evropske konvencije i da li su se zalili Evropskom sudu za ljudska prava po tom pitanju, kao i na ostala prava npr. pravo na slobodu i sigurnost iz clana 5. Evropske konvencije (neopravdan pritvor) i pravo da ne bude podvrgnut mucenju i torturi iz clana 3. Evropske konvencije?

Ako nisu, onda ih treba zatjerati u 3 pm.
Ustavnom sudu srbije nisu ni mogli, jer nije to ustavni sud BIH pa da mozes apelaciju podnositi kako hoces. ECHR-u nisu, jer njegov advokat naprosto nema taj kapacitet. da ne kazem da u odbrani uopce nema pozivanja na skoro nijedan aspekt medj. prava. lose, jebiga.
Ispravka krivog navoda :) Ustavni sud Srbije je preuzeo nadleznosti nedavno iz Evropske konvencije za ljudska prava i ima nadleznost da ispituje povrede ljudskih prava.

p.s. a o kapacitetu advokata necu ni da govorim...izgleda mi kao neko ko u unutrasnjem dzepu sakoa drzi bocicu loze
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#489 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by Fair Life »

Hrvatski državljanin Veljko Marić iz Grubišnog Polja, koji je u ponedjeljak uhićen na graničnom prijelazu Gradine, između Srbije i Bugarske, zbog sumnje na ratni zločin, u trenutku uhićenja nije bilo ni na Interpolovoj tjeralici ni na popisima osumnjičenih za ratne zločine koje dvije države izmjenjuju. Sad je u pritvoru koji mu je odredilo Vijeće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.

Marićev slučaj, kažu, podsjeća na slučaj Ilije Jurišića, državljanina BiH i Hrvatske, ali ne i Srbije, koji je, unatoč silnim prosvjedima iz BiH, u Beogradu uhićen, optužen, procesuiran i osuđen na 12 godina zatvora za ratni zločin u Sarajevu počinjen 1991. nad srpskim narodom.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#490 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by Fair Life »

Gdje je sada BiH?
Nema para za Iliju Jurišića
Protest.ba
  • Nakon rasprave o žalbi Jurišića u Apelacionom sudu, koja počinje ove sedmice, trebala bi biti donesena konačna odluka za koju su vezani sudski troškovi, koji trenutno iznose 30 hiljada KM

    Apelacioni sud u Beogradu zakazao je za 21., 22. i 23. aprila javnu raspravu u predmetu Ilija Jurišić, kojeg je Okružni sud u Beogradu - Vijeće za ratne zločine u prvostepenoj presudi osudio na 12 godina zatvora.

    Poučeni neprofesionalnim ponašanjem sudskog vijeća Okružnog suda u Beogradu, Fondacija "Istina, Pravda, Pomirenje" iz Tuzle će nadgledati raspravu u Apelacioniom sudu u Beogradu s još nekoliko stranih nevladinih i vladinih predstavnika.

    Zbog teške finansijske situacije u kojoj se nalazi ova fondacija monitorning rasprave, a i sama odbrana Jurišića bili su upitni.

    Zahvaljujući donaciji jedne tuzlanske firme od 1.000 KM trodnevnu javnu raspravu o žalbi Jurišića u Apelacionom sudu u Beogradu pratit će predstavnici ove fondacije.

    Neadekvatno riješeno finansijsko pitanje, koje od početka prati ovu neprofitnu organizaciju, svoju kulminaciju doživljava upravo ove godine, jer novca na računu Fondacije gotovo da i nema. Iz tih razloga pokreće se nova akcija pomoći za Jurišića. Prvi su se akciji „Jedna marka za Iliju Jurišića" i bez njenog zvaničnog početka odazvali rudari „Kreke".

    Do sada je za odbranu Jurišića utrošeno oko 140.000 KM. Općina Tuzla osigurala je 100.000 KM, 10 hiljada maraka dao je Tuzlanski kanton, a ostatak tri od 146 firmi, koje su se oglušile na prošlogodišnji apel za pomoć Jurišiću.

    Nakon rasprave o žalbi Jurišića u Apelacionom sudu, koja počinje ove sedmice, trebala bi biti donesena konačna odluka. Iako se odluka ne očekuje do kraja godine, za nju su vezani sudski troškovi, koji samo trenutno iznose 30 hiljada KM.

    Važnost nove rasprave u Apelacionom sudu u Beogradu najbolje ilustruje činjenica da je u dosadašnjem postupku, sve što je išlo u korist Jurišića, ocjenjivano pristrasnim. Rasprava bi trebala omogućiti ravnopravan pristup i svjedoka odbrane Jurišića što to do sada nije bio slučaj.

    Predstavnici Fondacije planiraju krajem aprila posjetiti Jurišića, jer se njegovo zdravstveno stanje, pred novu raspravu, ponovno pogoršalo.
PS. Za Ganica se naslo...
Jebem takvu karikaturu od drzave pa makar i moja bila.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#491 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by privremeni »

kmirsad wrote:...naravno da ćemo doći na skup... ali po pitanju pritiska na vlasti u Sarajevu...ovdje iz Tuzle...slabo...slabo...
...za tako nešto...moraju se uključiti Sarajlije...u Sarajevu... ali sudeći po njihovoj aktivnosti na ovu temu...slabo, slabo...trenutno su okupirani osvajanjem Ginisovog rekorda...u broju besmislenih, bezveznih postova na jednoj temi... kao i rješavanjem drugih... važnijih ...lokalnih, regionalnih, svjetskih i kosmičkih problema...:sad:
draga Nevenka...vidiš bona da im ne možemo iskamčiti ni malecni post...a kamo li podršku...
Mirsade, u pravu si i izvinjavam se bar u svoje ime. Jedino sto mogu, jer nemam vremena da citam sve postove, je da pitam za broj racuna na koji se moze uplatiti donacija za odbranu Ilije.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#492 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by nokia6170 »

Fair Life wrote:Gdje je sada BiH?
Nema para za Iliju Jurišića
Protest.ba
  • Nakon rasprave o žalbi Jurišića u Apelacionom sudu, koja počinje ove sedmice, trebala bi biti donesena konačna odluka za koju su vezani sudski troškovi, koji trenutno iznose 30 hiljada KM

    Apelacioni sud u Beogradu zakazao je za 21., 22. i 23. aprila javnu raspravu u predmetu Ilija Jurišić, kojeg je Okružni sud u Beogradu - Vijeće za ratne zločine u prvostepenoj presudi osudio na 12 godina zatvora.

    Poučeni neprofesionalnim ponašanjem sudskog vijeća Okružnog suda u Beogradu, Fondacija "Istina, Pravda, Pomirenje" iz Tuzle će nadgledati raspravu u Apelacioniom sudu u Beogradu s još nekoliko stranih nevladinih i vladinih predstavnika.

    Zbog teške finansijske situacije u kojoj se nalazi ova fondacija monitorning rasprave, a i sama odbrana Jurišića bili su upitni.

    Zahvaljujući donaciji jedne tuzlanske firme od 1.000 KM trodnevnu javnu raspravu o žalbi Jurišića u Apelacionom sudu u Beogradu pratit će predstavnici ove fondacije.

    Neadekvatno riješeno finansijsko pitanje, koje od početka prati ovu neprofitnu organizaciju, svoju kulminaciju doživljava upravo ove godine, jer novca na računu Fondacije gotovo da i nema. Iz tih razloga pokreće se nova akcija pomoći za Jurišića. Prvi su se akciji „Jedna marka za Iliju Jurišića" i bez njenog zvaničnog početka odazvali rudari „Kreke".

    Do sada je za odbranu Jurišića utrošeno oko 140.000 KM. Općina Tuzla osigurala je 100.000 KM, 10 hiljada maraka dao je Tuzlanski kanton, a ostatak tri od 146 firmi, koje su se oglušile na prošlogodišnji apel za pomoć Jurišiću.

    Nakon rasprave o žalbi Jurišića u Apelacionom sudu, koja počinje ove sedmice, trebala bi biti donesena konačna odluka. Iako se odluka ne očekuje do kraja godine, za nju su vezani sudski troškovi, koji samo trenutno iznose 30 hiljada KM.

    Važnost nove rasprave u Apelacionom sudu u Beogradu najbolje ilustruje činjenica da je u dosadašnjem postupku, sve što je išlo u korist Jurišića, ocjenjivano pristrasnim. Rasprava bi trebala omogućiti ravnopravan pristup i svjedoka odbrane Jurišića što to do sada nije bio slučaj.

    Predstavnici Fondacije planiraju krajem aprila posjetiti Jurišića, jer se njegovo zdravstveno stanje, pred novu raspravu, ponovno pogoršalo.
PS. Za Ganica se naslo...
Jebem takvu karikaturu od drzave pa makar i moja bila.

E moj Ilija, prema tebi se ponasaju ko prema postupku Bosna protiv Srbije. Ko prema nezeljenom djetetu. dobro je mogli su ti poslati Sakiba Softica da te brani/zavali.
User avatar
vee-jay
Posts: 8745
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#493 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by vee-jay »

'ebo njih, hajmo mi skupit'
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#494 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by bingov buraz »

vee-jay wrote:'ebo njih, hajmo mi skupit'
:thumbup:
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#495 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by kiky »

e jebo tuzlu ...
:D
User avatar
softly
Posts: 446
Joined: 16/09/2009 21:20

#496 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by softly »

Fair Life wrote: PS. Za Ganica se naslo...
Jebem takvu karikaturu od drzave pa makar i moja bila.
Nemoj bolan drzavu 'sovat, do Sanele je!
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#497 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by and »

BEOGRAD - Pred Apelacionim vijećem u Beogradu završen je dvodnevni postupak po žalbama odbrane i tužbe na presudu Iliji Jurišiću, osuđenom na 12 godina zbog napada na kolonu JNA u Tuzli 1992. godine, pa se očekuje donošenje drugostepene presude. Jedan od Jurišićevih advokata Đorđe Dozet rekao je Srni da su i odbrana i tužba ...

... ostale pri svojim stavovima, a sudu se obratio i optuženi Jurišić, koji je takođe ponovio da nije kriv.

On je dodao da ne postoji propisano vrijeme za donošenje presude Apelacionog vijeća, koje treba da razmotri sve dokaze i presudu može da ukine, preinači ili potvrdi.

"U slučaju da Apelaciono veće presudu ukine, onda se postupak vraća na ponovno suđenje, a u slučaju da je potvrdi ili preinači, odnosno da postane osuđujuća, odbijajuća ili oslobađajuća, ona postaje pravosnažna", naveo je Dozet.

Dozet je rekao da je zadovoljan načinom kako se odvijao postupak pred Apelacionim vijećem, navodeći da je predsjedavajući sudija bio veoma profesionalan.

Jurišić je osuđen na 12 godina zatvora, zbog napada na kolonu JNA u Tuzli 15. maja 1992. godine, kada je ubijen najmanje 51 vojnik, dok je najmanje 50 ranjeno.

I tužba i odbrana su se žalile na nepravosnažnu presudu Jurišiću, izrečenu u septembru 2009. godine, pri čemu tužba traži veću kaznu, a odbrana traži oslobađanje i ističe da nije itvrđeno činjenično stanje.

Prema optužnici, Jurišić je je kao visoki zvaničnik MUP-a BiH i dežurni Operativnog štaba Javne bezbjednosti Tuzla svim naoružanim jedinicama bošnjačko-hrvatske strane izdao naredbu za napad na kolonu JNA koja se 15. maja 1992. povlačila iz tog grada.

U napadu na vojnu kolonu ubijen je najmanje 51 vojnik, dok je najmanje 50 ranjeno.

Optuženi Jurišić, koji je u beogradskom zatvoru proveo dvije i po godine, je u završnoj riječi odbacio krivicu i naveo da je čitav proces protiv njega pokrenut iz političkih razloga a ne radi utvrđivanja istine i činjenica o događaju u Tuzli.

Jurišić je negirao sve navode optužnice, ističući da je on samo prenio naređenje "na vatru uzvratiti vatrom".

On uhapšen je 14. maja 2007. godine na beogradskom Aerodromu “Nikola Tesla”, po međunarodnoj potjernici.

Tužilaštvo za ratne zločine preuzelo je taj predmet od Vojnog tužilaštva u Beogradu, 2004. godine, a suđenje je počelo 22. februara 2008. godine.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#498 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by Bosnolog »

:shock: :shock: :shock:

Srbijansko politicki motivisano sudenje Jurisicu je samo jos jedan dokaz o drzavi zla prema BiH.Jurisic je ulazio u Srbiju redovno dok se neko nie sjetio da se preko njega podgrijava bosanski lonac.
Ilija Jurišić: Nisam ni ubica ni dželat!
23. 04. 2010. • 08:10 A. B.



Iako predviđena kao trodnevna, javna rasprava po žalbama u predmetu Ilije Jurišića, Tuzlaka nepravomoćno osuđenog na 12 godina na beogradskom Okružnom sudu u slučaju "Brčanska malta", juče je pred Apelacionim sudom u Beogradu završena za samo dva dana rada.

Sudsko vijeće se nakon iznijetih iskaza Tužilaštva i Jurišićeve odbrane povuklo, a odluka će biti saopštena pismenim putem bez određenog roka. Po riječima Sinana Alića, predsjednika Fondacije Istina, Pravda, Pomirenje iz Tuzle, Tužilaštvo je zatražilo kaznu veću od 12 godina, a odbrana je zatražila ukidanje prvostepene presude i, zbog kršenja srbijanskih zakona, vraćanje predmeta na prvostepeni sud, ali sa drugim sudskim vijećem i uz Jurišićevu odbranu sa slobode.

U posebno emitivnom iskazu Jurišić je juče rekao da je bar 50 puta prije hapšenja dolazio u Beograd i da mu je nejasno zašto Tužilaštvo uporno ponavlja tezu da im je bio nedostupan. On je, kao što se zna, uhapšen na beogradskom aerodromu 2007. godine, piše San.

"Nemam nikakvog animoziteta prema državi ili prema narodu čije pravosuđe danas meni sudi. Tvrdim da se preko mojih leđa prelamaju svi nesporazumi između Srbije i BiH. Nisam ubica, nisam dželat i iskreno suosjećam sa svim žrtvama, ali ja nisam za to odgovoran. Da sam odgovoran, ne bi mi trebao nikakav sud, bila bi mi dovoljna moja savjest", rekao je Jurišić juče.

On je, između ostalog, rekao da je razočaran jer je u prostepenom postupku shvatio da mu se sudi pod pritiskom politike i da ga žele osuditi bez obzira na činjenice i dokaze.

"Ja sam kolateralna šteta predrasuda koje u Srbiji podgrijava politika, a i Anštajn je rekao da je lakše razbiti atom nego predrasude", kazao je Jurišić.

Osim njegove supruge Stoje Jurišić i Alića, jučerašnjoj raspravi prisustvovao je i predstavnik Međunarodnog centra za tranzicionu pravdu, te ambasador BiH u Srbiji Boriša Arnaut.

Advokati Ilije Jurišića Đorđe Dozet i Stevan Protić juče su upoznali Vijeće Apelacionog suda u Beogradu na selektivno izvođenje svjedoka i odbijanje ključniih poput Mate Zrnića, a zanemareni su iskazi poput onog Mladena Nedića. Tužilaštvo se pozivalo i na sporazum SRJ i BiH o povlačenju JNA koji nikad nije uveden u spis kao dokaz... Jurišićeva odbrana podsjeća i da je odbijeno saslušavanje pet ključnih ljudi koji su na trasi izvlačenja, kao komandiri ratnih stanica milicije, jedini imali radio-stanice i mogli čuti komunikaciju i naredbu.

"Presuda i sve što je urađeno u prvostepenom postupku nedvosmisleno govori da se želi pokriti i amnestirati neko drugi ko je odgovoran za stradanja na Brčanskoj malti, a to su oficiri koji su tad bili u kasarni "Husinska buna" u Tuzli", kazao je Stevan Protić.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#499 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by kiky »

što se brinemo ...
srbija je moderna, evropska, bezvizna država koja ima objektivno i profesionalno sudstvo ...
:D
Alfa_Ze
Posts: 1284
Joined: 04/05/2006 15:09

#500 Re: SVJEDOCI NISU ZNALI KO JE BIO ILIJA JURIŠIĆ

Post by Alfa_Ze »

Prije no sto Apelacioni sud u Beogradu donese svoju konacnu odluku, treba i ovo napomenuti - ali sa razlogom :
Izvor : Oslobodjenje 22.april 2010.

Apelacioni sud u Beogradu
Nove igre oko Jurisica

Vijecem Apelacionog suda, pred kojim je pocela rasprava o zalbama na presudu, predsjedava sudija Sinisa Vazic umjesto najavljenog Omera Hadziomerovica
_____________________________

Pred Apelacionim sudom u Beogradu jucer je otvorena rasprava po zalbama koje su podnijeli Tuzilastvo za ratne zlocine i odbrana Ilije Ju risica. I jedni i drugi zalili su se na nepravomocnu presudu Vijeca za ratne zlocine Okruznog suda u Beogradu, kojom je Jurisic nepravomocno osudjen na 12 godina u slucaju tuzlanska kolona.

Predvidjeno je da rasprava traje tri dana, nakon cega ce se Vijece Apelacionog suda povuci i potom donijeti odluku. Medjutim,vec prvog dana dogodilo se iznenadjenje. Umjesto Omera Hadziomerovic, kako je stajalo na pozivnici za raspravu, Vijecem je predsjedavao Sinisa Vazic.

- Zasto je to uradjeno tesko je sada nagadjati. Nakon predstavljanja Sudskog vijeca receno je da ce to biti Vazic, a Hadziomerovic je najavljen kao izvjestilac i clanovi Vijeca Sonja Manojlovic, Ratko Jankovic i Miodrag Majic.
Na kon toga advokat Djordje Dozet je ulozio prigovor na sastav, pogotovo na poziciju predsjedavajuceg Sinise Vazica, tvrdeci da je on kao predsjednik Okruznog suda u Beogradu, cije je Vijece izreklo prvostepenu presudu, pokazao pristrasnost i da je u cetiri navrata odlucivao o procesnim radnjama na koje su se advokati zalili i uvijek ih je odbijao,
- rekao nam je Sinan Alic, predsjednik Fondacije Istina, pravda, pomirenje, koji je prisustvovao raspravi. Sudsko vijece je, ipak, procijenilo da nema procesnih smetnji i da Vazic moze predsjedavati.

- Ovo moze nagovjestavati nastavak pravnih igara, - procjenjuje Alic.

U nastavku je izvjestilac Hadziomerovic upoznao Apelaciono vijece s presudom. Jos danas ce on opisivati presudu, a u petak ce rijec dobiti Tuzilastvo i odbrana. Jucerasnjoj raspravi je po prvi put prisustvovao i ambasador BiH u Srbiji Borisa Arnaut, koji je nedavno stupio naduznost. Alic veli i da im je bio dopusten kontakt sa Jurisicem.

- Ilija je u veoma losem zdravstvenom stanju. Svi se nadaju minimumu pravde i profesionalizma u Sudskom vijecu i da ce, kao sto je rekao Dozet na pocetku, sila prava biti jaca od prava sile,- kazao je Alic.
Post Reply