Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#1 Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by xfacktor »

Ne pratim politiku niti me zanima. Ali, interesuje me dali ljudi vide sta se zapravo dogadja ili se meni to cini. Pitam se dali je nacionalni faktor izmisljen ili stvaran. Svak u svoj tabor radi sigurnosti?. Ko antilope u džungli. Jedina razlika izmedju ljudi je vjerska osnova iz koje izvlace pripadnost nacionalnoj skupini. Ja sam Bosnjak ali bi vise volio da mi je nacionalnost Bosanac i Hercegovac jednostavno ali jasno a religijska pripadnost Musliman. To govorim iz perspektiva danasnjeg Bosnjackog naroda koji trazi indetitet koji dijeli opet Bosnu. Nedavno je Dodik izjavio kao zabrinmut sto je Bosna duboko podijeljena zemlja ko et nemeremo nikako zajedno . Ali dali je zapravo tako ili je to cisto njegova politika ? Njegov najveci strah je Ivo komsic kojeg omalozava ko et prica Ivo o Bosni a ima Hrvatski pasos , ali tu sam primijetio kad je to izjavio da ga je hastra malo od toga. Kad Pravoslavac ode iz Bih u Srbiju on je tamo Bosanac i zehebavaju ga na fazon glupi Bosanci. A kad dodže opet u Bih ovdje je opet Srbin koji jedva ceka da pokolje sve Muslimane. Sta hocu da kazem da u Bosni i Hercegovini nema Bosanaca i Hercegovaca ,samim time i himne niti nacionalnog identiteta. Sta to koci? Pa ocigledno podijeljenost po nacionalnim skupinama koje se baziraju na religiji. Kome to godi. Pa naravno tzv Srbima koji hoce dio teritorije Bih koa svoju drzavu. Ko je tu glup? "Bosnjaci" koji im pomazu u tome samim time sto su i oni stali u jednu nacionalnu skupinu koja se bazira na religiji, umjesto da traze kako da bosnu ujedine i izbrisu nametnute podjele bazirane na religijama i interesima nam susjednih drzava. Dali se iko pita kako se osjecaju pripadnici razlicitih vjeroispovjest i koji su se borili za Bih, postali invalidi i na kraju kad odu da traze posao ili nesta pitaju ih sta su Srbi Hrvati iil Bosnjaci. A borili se u ratu za jedno za Bih a pitaju ih sta su sad "dali su oni ljudi protiv kojih su se borili". Ti ljudi kad to vide i jos kad ovi Bosnjacki nacionalisti pocnu prosipati svoju politiku su izgubljeni. Neznaju na koju stranu pa iz straha ili radi posla potpisuju kako su SRbi ili Hrvati ali ja mislim da im to nije drago. Nisu mi jasni ni ovi politicari za BIh za ljiljane itd kad ne vide to sta se desava. Ja vjerujem da u Bih ima mnogo ljudi koji bi bili Bosanci i hercegovci po nacionalnosti bez obzira na religiju, cak sta vise treba uvesti zakon o tome da religije nisu presudne u nacionalnim elementima kao sto ni nebi trebale biti. Ja nikad necu izaci na izbore u kojima mogu glasati samo za Bosnjake , sve dok ne bude opcija pod kojom se podrazumijevaju svi ljudi iz geografskog prostora koji se zove Bih u kojem ljudi bez obzira na vjersku pripadnost imaju ista prava i clanovi su iste nacionalne skupine tj. Bosanci i Hercegovci.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#2 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by pjo »

xfacktor wrote:Ne pratim politiku niti me zanima. Ali, interesuje me dali ljudi vide sta se zapravo dogadja ili se meni to cini. Pitam se dali je nacionalni faktor izmisljen ili stvaran. Svak u svoj tabor radi sigurnosti?. Ko antilope u džungli. Jedina razlika izmedju ljudi je vjerska osnova iz koje izvlace pripadnost nacionalnoj skupini. Ja sam Bosnjak ali bi vise volio da mi je nacionalnost Bosanac i Hercegovac jednostavno ali jasno a religijska pripadnost Musliman. To govorim iz perspektiva danasnjeg Bosnjackog naroda koji trazi indetitet koji dijeli opet Bosnu. Nedavno je Dodik izjavio kao zabrinmut sto je Bosna duboko podijeljena zemlja ko et nemeremo nikako zajedno . Ali dali je zapravo tako ili je to cisto njegova politika ?

Citam jedan blog u Hrvatskoj koji se naziva prema imenu jednog mjesta u BiH. Jedan Musliman je napsisao da je taj blog jedino mjesto na kojem Hrvati i Muslimani iz tog mjesta komuniciraju !??

Ako je blog u Hrvatskoj jedino mjesto preko kojeg Hrvati i Muslimani putem komentara komuniciraju a zive u istom gradicu, onda se na osnovu tog primjera bez ikakvih zlih primisli moze zakljuciti kako je barem taj dio BiH ipak duboko podijeljen...
bombonjar
Posts: 8
Joined: 25/03/2008 19:56

#3 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by bombonjar »

Podjeljena je zbog cetnika i ustasa! Mi smo poznati po toleranciji i uvjek smo zivjeli skupa sa ostalima fino. Zato treba sve one koji ne vole Bosnu i Hercegovinu ko mi istjerati van, a ostaviti postene bosance pravoslavne i katolicke vjeroispovjesti. Zivjela Bosna i Hercegovina! :bih:
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#4 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by pjo »

bombonjar wrote: Mi smo poznati po toleranciji
-
Zato treba sve one koji ne vole Bosnu i Hercegovinu ko mi istjerati van


Cuj, mi smo poznati po toleranciji a sve koji nisu kao mi istjerati van !


:-)
gulas
Posts: 104
Joined: 12/05/2008 20:46

#5 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by gulas »

bombonjar wrote:Podjeljena je zbog cetnika i ustasa! Mi smo poznati po toleranciji i uvjek smo zivjeli skupa sa ostalima fino. Zato treba sve one koji ne vole Bosnu i Hercegovinu ko mi istjerati van, a ostaviti postene bosance pravoslavne i katolicke vjeroispovjesti. Zivjela Bosna i Hercegovina! :bih:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ovo je post za antologiju ovog foruma!!!
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#6 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by sesalmir »

Moje misljenje je da se dosta iskrivljuju pojmovi nacionalne pripadnosti i poistovjecuju sa religijom. Mislim ko brani muslimanu recimo rodjenom u beogradu, gdje su npr. rodjeni i njegovi roditelji da se izjasnjava kao srbin, sto bi po meni bilo sasvim logicno. Isto tako u bosni se pojam bosnjak vezuje iskljucivo za islam i muslimane, posebno iz razloga sto su ljudi koji su se ranije izjasnjavali kao muslimani, sada izjasnjavaju bosnjacima i u narodu se stvorilo totalno nepravilno razmisljanje da ako se neko izjasni kao bosnjak mora automatski musliman. Moram priznati da su tome pridonijeli znacajno i sami bosnjaci, svojatajuci pod svoje sve i iskljucivo ono sto je vezano za islam. Iskreno ne znam za ovakve slucajeve u svijetu, zar ako je neko po nacionalnosti kinez mora biti budista, koliko znam ima i znacajan broj muslimana, isto tako ako se neko smatra francuzom, mora li biti katolik i sl.
Znaci ogromna je greska poimanja bosnjaka, kao nacionalnosti, to bi trebali biti svi ljudi kojima je bosna na prvome mjestu, kojima je bosna bez obzira gdje zivjeli, koje drzavljanstvo imali i koje vjeroispovjesti bili na prvome mjestu. Bosnjak bi trebao da bude i katolik i pravoslavac i musliman, jer iskreno mi je nejasno sta ima covjek cija porodica zivi vec 300 godina u bosni i koji nema nikakve familijarne niti druge veze sa srbijom. I zbog cega bi se kao takav izjasnjavao kao srbin. Pa ako bi svi tako radili, americka nacija ne bi trebala ni postojati, jer su svi irci, skoti, englezi, meksikanci, francuzi, nigerijci itd.
Tako da dok god muslimani budu svojatali pojam bosnjackog nacionalnog identiteta i dok god i pravoslavci, katolici, ateisti, jevreji ... ne prihvate bosnjacki nacionalni identitet kao svoj i dalje cemo biti podjeljeni i napretka nece biti. I svi savjesni i normalni gradjani koji imalo vole bosnu kao zemlju trebaju raditi na jacanju bosnjackog nacionalnog identiteta i njegovog razdvajanja od vjerske pripadnosti, jer samo tako ova zemlja moze opstati. :bih:
bombonjar
Posts: 8
Joined: 25/03/2008 19:56

#7 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by bombonjar »

Za glupake malo pojasnjenje. Treba protjerati cetnike koji vole manji BiH entitet a Bosnu mrze i ustase koji hoce da dodatno podjele ionako podjeljenu zemlju. Ako i ovo ne skontate onda zalim slucaj.
User avatar
stulic
Posts: 309
Joined: 28/04/2008 05:52

#8 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by stulic »

sesalmir wrote:Moje misljenje je da se dosta iskrivljuju pojmovi nacionalne pripadnosti i poistovjecuju sa religijom. Mislim ko brani muslimanu recimo rodjenom u beogradu, gdje su npr. rodjeni i njegovi roditelji da se izjasnjava kao srbin, sto bi po meni bilo sasvim logicno. Isto tako u bosni se pojam bosnjak vezuje iskljucivo za islam i muslimane, posebno iz razloga sto su ljudi koji su se ranije izjasnjavali kao muslimani, sada izjasnjavaju bosnjacima i u narodu se stvorilo totalno nepravilno razmisljanje da ako se neko izjasni kao bosnjak mora automatski musliman. Moram priznati da su tome pridonijeli znacajno i sami bosnjaci, svojatajuci pod svoje sve i iskljucivo ono sto je vezano za islam. Iskreno ne znam za ovakve slucajeve u svijetu, zar ako je neko po nacionalnosti kinez mora biti budista, koliko znam ima i znacajan broj muslimana, isto tako ako se neko smatra francuzom, mora li biti katolik i sl.
Znaci ogromna je greska poimanja bosnjaka, kao nacionalnosti, to bi trebali biti svi ljudi kojima je bosna na prvome mjestu, kojima je bosna bez obzira gdje zivjeli, koje drzavljanstvo imali i koje vjeroispovjesti bili na prvome mjestu. Bosnjak bi trebao da bude i katolik i pravoslavac i musliman, jer iskreno mi je nejasno sta ima covjek cija porodica zivi vec 300 godina u bosni i koji nema nikakve familijarne niti druge veze sa srbijom. I zbog cega bi se kao takav izjasnjavao kao srbin. Pa ako bi svi tako radili, americka nacija ne bi trebala ni postojati, jer su svi irci, skoti, englezi, meksikanci, francuzi, nigerijci itd.
Tako da dok god muslimani budu svojatali pojam bosnjackog nacionalnog identiteta i dok god i pravoslavci, katolici, ateisti, jevreji ... ne prihvate bosnjacki nacionalni identitet kao svoj i dalje cemo biti podjeljeni i napretka nece biti. I svi savjesni i normalni gradjani koji imalo vole bosnu kao zemlju trebaju raditi na jacanju bosnjackog nacionalnog identiteta i njegovog razdvajanja od vjerske pripadnosti, jer samo tako ova zemlja moze opstati. :bih:
Mislim da si malo pobrkao loncice sa bosnjackim i bosanskim nacionalnim identitetom. Bosanski nacionalni identitet je utopijska ideja gradjanskog uredjenja drzave, poput Amerike koju spominjes, nazalost za tako nesto je rano i mislim da ce biti ne zamislivo bar u sljedecih 30-tak godina.
Bosnjak moze biti i katolik i musliman i pravoslavac i ateista i budista ako zeli, isto tako to moze i Hrvat i Srbin. Hrvat i Srbin zato nemogu biti i Bosnjaci, osim ako se ne odreknu jedne a opredijele za drugu nacionalnost.
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#9 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by sesalmir »

stulic wrote:
sesalmir wrote:Moje misljenje je da se dosta iskrivljuju pojmovi nacionalne pripadnosti i poistovjecuju sa religijom. Mislim ko brani muslimanu recimo rodjenom u beogradu, gdje su npr. rodjeni i njegovi roditelji da se izjasnjava kao srbin, sto bi po meni bilo sasvim logicno. Isto tako u bosni se pojam bosnjak vezuje iskljucivo za islam i muslimane, posebno iz razloga sto su ljudi koji su se ranije izjasnjavali kao muslimani, sada izjasnjavaju bosnjacima i u narodu se stvorilo totalno nepravilno razmisljanje da ako se neko izjasni kao bosnjak mora automatski musliman. Moram priznati da su tome pridonijeli znacajno i sami bosnjaci, svojatajuci pod svoje sve i iskljucivo ono sto je vezano za islam. Iskreno ne znam za ovakve slucajeve u svijetu, zar ako je neko po nacionalnosti kinez mora biti budista, koliko znam ima i znacajan broj muslimana, isto tako ako se neko smatra francuzom, mora li biti katolik i sl.
Znaci ogromna je greska poimanja bosnjaka, kao nacionalnosti, to bi trebali biti svi ljudi kojima je bosna na prvome mjestu, kojima je bosna bez obzira gdje zivjeli, koje drzavljanstvo imali i koje vjeroispovjesti bili na prvome mjestu. Bosnjak bi trebao da bude i katolik i pravoslavac i musliman, jer iskreno mi je nejasno sta ima covjek cija porodica zivi vec 300 godina u bosni i koji nema nikakve familijarne niti druge veze sa srbijom. I zbog cega bi se kao takav izjasnjavao kao srbin. Pa ako bi svi tako radili, americka nacija ne bi trebala ni postojati, jer su svi irci, skoti, englezi, meksikanci, francuzi, nigerijci itd.
Tako da dok god muslimani budu svojatali pojam bosnjackog nacionalnog identiteta i dok god i pravoslavci, katolici, ateisti, jevreji ... ne prihvate bosnjacki nacionalni identitet kao svoj i dalje cemo biti podjeljeni i napretka nece biti. I svi savjesni i normalni gradjani koji imalo vole bosnu kao zemlju trebaju raditi na jacanju bosnjackog nacionalnog identiteta i njegovog razdvajanja od vjerske pripadnosti, jer samo tako ova zemlja moze opstati. :bih:
Mislim da si malo pobrkao loncice sa bosnjackim i bosanskim nacionalnim identitetom. Bosanski nacionalni identitet je utopijska ideja gradjanskog uredjenja drzave, poput Amerike koju spominjes, nazalost za tako nesto je rano i mislim da ce biti ne zamislivo bar u sljedecih 30-tak godina.
Bosnjak moze biti i katolik i musliman i pravoslavac i ateista i budista ako zeli, isto tako to moze i Hrvat i Srbin. Hrvat i Srbin zato nemogu biti i Bosnjaci, osim ako se ne odreknu jedne a opredijele za drugu nacionalnost.
Bas naprotiv mislim da nisam pobrkao loncice, problem je sto jako mali broj ljudi razmislja na ovakav nacin i ne mogu to da shvate.
Mislim da je krajnje nepotrebno stvaranje sad prakticno jos i 4. nacionalne pripadnosti i da bi se time stvarala samo jos veca konfuzija, jer i stvaranjem bosanskog nacionalnog identiteta niko se nebi istovremeno mogao izjasnjavati i kao bosnjak i bosanac nacionalno ili i kao srbin i bosanac nacionalno. Jer nacionalna pripadnost moze biti samo jedna. Iskreno ne vidim nikakav problem sa nazivom bosnjak jer je on izveden iz prvih spisa o dobrom bosnjaninu ili tako nesto koji kao takav nije bio ni pripadnik islama ni katolicanstva ni pravoslavlja, vec pripadnik hereticke crkve bosanske, koju ni jedna krscanska religija nije priznavala i ne vidim apsolutno ni jedan razlog osim navedenih u mome prethodnome postu zbog cega se nebi jacao bosnjacki nacionalni identitet, bez obzira na religijsku pripadnost. I tek kada se u glavama ljudi odvoje ta dva pojma napredak ce biti moguc i kada se prestane razmisljat na nacin da ako se neko izjasnjava kao bosnjak automatski da to znaci i da je musliman i tek kada postignemo da se nekih 70% stanovnika u bosni bude izjasnjavalo kao bosnjaci imat cemo jaku i stabilnu drzavu u kojoj ce se lako moci donositi odluke koje ce biti od koristi za prosperitet cijele BiH a ovako crno nam se pise.
User avatar
vee-jay
Posts: 8727
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#10 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by vee-jay »

bombonjar wrote:Podjeljena je zbog cetnika i ustasa! Mi smo poznati po toleranciji i uvjek smo zivjeli skupa sa ostalima fino. Zato treba sve one koji ne vole Bosnu i Hercegovinu ko mi istjerati van, a ostaviti postene bosance pravoslavne i katolicke vjeroispovjesti. Zivjela Bosna i Hercegovina! :bih:
Odakle si ti? Iz 1513e????
Ma ovaj post bi stvarno morao u greatest shits of sx-forum... :thumbup:
User avatar
stulic
Posts: 309
Joined: 28/04/2008 05:52

#11 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by stulic »

sesalmir wrote: Bas naprotiv mislim da nisam pobrkao loncice, problem je sto jako mali broj ljudi razmislja na ovakav nacin i ne mogu to da shvate.
Mislim da je krajnje nepotrebno stvaranje sad prakticno jos i 4. nacionalne pripadnosti i da bi se time stvarala samo jos veca konfuzija, jer i stvaranjem bosanskog nacionalnog identiteta niko se nebi istovremeno mogao izjasnjavati i kao bosnjak i bosanac nacionalno ili i kao srbin i bosanac nacionalno. Jer nacionalna pripadnost moze biti samo jedna. Iskreno ne vidim nikakav problem sa nazivom bosnjak jer je on izveden iz prvih spisa o dobrom bosnjaninu ili tako nesto koji kao takav nije bio ni pripadnik islama ni katolicanstva ni pravoslavlja, vec pripadnik hereticke crkve bosanske, koju ni jedna krscanska religija nije priznavala i ne vidim apsolutno ni jedan razlog osim navedenih u mome prethodnome postu zbog cega se nebi jacao bosnjacki nacionalni identitet, bez obzira na religijsku pripadnost. I tek kada se u glavama ljudi odvoje ta dva pojma napredak ce biti moguc i kada se prestane razmisljat na nacin da ako se neko izjasnjava kao bosnjak automatski da to znaci i da je musliman i tek kada postignemo da se nekih 70% stanovnika u bosni bude izjasnjavalo kao bosnjaci imat cemo jaku i stabilnu drzavu u kojoj ce se lako moci donositi odluke koje ce biti od koristi za prosperitet cijele BiH a ovako crno nam se pise.
E vidis upravo se tu nebih slozio sa tobom. Mislim da je bas potrebno i pozeljno stvaranje 4. nacionalne pripadnosti to jest pripadnosti Bosni i Hercegovini.
Nikakav problem nije da se neko izjasnjava kao Srbin i Bosanac, ovo prvo kao etnicka a drugo kao nacionalna pripadnost.

Pogledaj samo Svicarsku i sve ce ti biti jasno, ni kod njih nije problem sto se vecina stanovnistva dijeli na Njemce, Talijane i Francuze, oni su ipak na kraju svi Svicarci.
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#12 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by SiSaJuMe »

bombonjar wrote:Podjeljena je zbog cetnika i ustasa! Mi smo poznati po toleranciji i uvjek smo zivjeli skupa sa ostalima fino. Zato treba sve one koji ne vole Bosnu i Hercegovinu ko mi istjerati van, a ostaviti postene bosance pravoslavne i katolicke vjeroispovjesti. Zivjela Bosna i Hercegovina! :bih:
Vidi jaro treba istjerat cetnike, ustase i balije. Al ko ce onda ostat?
O toleranciji nemoj ziv bio,..,,.,. svi smo toletantni u pm.
No kako tema vec kaze,. podjeljeni smo i te kako smo podjeljeni,.
Zalosno al sve tri NACI plemena su zapisale svoje teritorije. Osjeti se miris pri prelazu iz jedne u drugu. Zalosno,.
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#13 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by sesalmir »

stulic wrote:
sesalmir wrote: Bas naprotiv mislim da nisam pobrkao loncice, problem je sto jako mali broj ljudi razmislja na ovakav nacin i ne mogu to da shvate.
Mislim da je krajnje nepotrebno stvaranje sad prakticno jos i 4. nacionalne pripadnosti i da bi se time stvarala samo jos veca konfuzija, jer i stvaranjem bosanskog nacionalnog identiteta niko se nebi istovremeno mogao izjasnjavati i kao bosnjak i bosanac nacionalno ili i kao srbin i bosanac nacionalno. Jer nacionalna pripadnost moze biti samo jedna. Iskreno ne vidim nikakav problem sa nazivom bosnjak jer je on izveden iz prvih spisa o dobrom bosnjaninu ili tako nesto koji kao takav nije bio ni pripadnik islama ni katolicanstva ni pravoslavlja, vec pripadnik hereticke crkve bosanske, koju ni jedna krscanska religija nije priznavala i ne vidim apsolutno ni jedan razlog osim navedenih u mome prethodnome postu zbog cega se nebi jacao bosnjacki nacionalni identitet, bez obzira na religijsku pripadnost. I tek kada se u glavama ljudi odvoje ta dva pojma napredak ce biti moguc i kada se prestane razmisljat na nacin da ako se neko izjasnjava kao bosnjak automatski da to znaci i da je musliman i tek kada postignemo da se nekih 70% stanovnika u bosni bude izjasnjavalo kao bosnjaci imat cemo jaku i stabilnu drzavu u kojoj ce se lako moci donositi odluke koje ce biti od koristi za prosperitet cijele BiH a ovako crno nam se pise.
E vidis upravo se tu nebih slozio sa tobom. Mislim da je bas potrebno i pozeljno stvaranje 4. nacionalne pripadnosti to jest pripadnosti Bosni i Hercegovini.
Nikakav problem nije da se neko izjasnjava kao Srbin i Bosanac, ovo prvo kao etnicka a drugo kao nacionalna pripadnost.

Pogledaj samo Svicarsku i sve ce ti biti jasno, ni kod njih nije problem sto se vecina stanovnistva dijeli na Njemce, Talijane i Francuze, oni su ipak na kraju svi Svicarci.
Samo odmah da se ogradim da nisam bas najbolje upoznat sa sasvim preciznim znacenjima pojmova etnickog i nacionalnog identiteta, pa malo evo progooglah i naravno drago ce mi biti ako me ispravis ako sam pogresno ovo shvatio. Uglavnom trazio sam podatke na wikipedij ne iz razloga sto ih smatram nesta extra meritornim, nego je jednostavno najlakse naci sta trazis.
Uglavnom ovako kazu da je nacionalnost ustari ''pravni odnos između osobe i države.'' Tako da ne znam bas kako je tacno to definisano u svajcarskoj, znaci ako je neko pa nacionalnosti svajcarac, ne moze biti nacionalno i francuz, vec moze biti pripadnik te etnicke grupe, ali to je u nihovom slucaju moguce iz razloga sto su ta 2 pojma razlicito definisana, dok kod nas prakticno predstavljaju jedno. Naime na zapadu nacionalnost predstavlja i vezanost za pripadnost odredjenoj drzavi. Dok etnicku grupu predstavlja ''kultura ili podkultura čiji pripadnici se jasno razlikuju od ostalih ljudi prema određenim karakteristikama baziranim na rasnim, nacionalnim, jezičkim ili vjerskim izvorima''
Problem je sto je to kod nas jedno. Znaci mi smo pravno vezani izjasnjavanjem pripadnosti nekoj nacij, ali smo istovremeno i pripadnici te iste etnicke grupe. Tako i u wikipedij navode da je prakticno upotreba rijeci nacionalnost u mnogim krajevima neprikladna, tako imamo kao naciju kurde koji se prakticno ne mogu pravno vezati za drzavu kurdistan koja ne postoji. Ili navode i primjere ex yu gdje tu rijec nacionalnost ustvari koristimo za etnicku pripadnost. ''Nacionalnost (sinonimi: narodnost, etnicitet) prema definiciji i korištenju u centralnoj i istočnoj Evropi je pripadnost etničkoj grupi unutar određene države''
Znaci kod nas je nacionalnost i etnicka pripadnost isto. Uglavnom nije se djaba balkan uvjek smatrao divljinom, kad nismo evo u stanju ni jezicki razdvojiti 2 pojma.
Jos jedno moguce rjesenje koje bi po meni bilo jos teze provesti, od onog koji sam naveo, da se u svim pravnim aktima nazivi tri konstitutivna naroda, zamjene terminom Bosanac, tako da ce bosnjak biti etnicka grupa, ali opet to je nemoguce kada su to u nasem jeziku dva ista pojma.
btw. evo i linkovi gdje ovo procitah:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_group
http://en.wikipedia.org/wiki/Nationality
I jako oskudno na nasem jeziku:
http://bs.wikipedia.org/wiki/Etni%C4%8Dka_grupa
http://bs.wikipedia.org/wiki/Nacionalnost

Uglavnom nije mi jasno, a evo primjecujem to i kod tebe, zbog cega se javlja odbojnost kod katolika, pravoslavaca, ateista da se izjasnjavaju kao bosnjaci, ako bosnu smatraju svojom drzavom a i zna se porijeklo ovog naziva, koje je jos iz srednjevjekovne bosne, sto sam takodjer naveo u prethodnom postu?
User avatar
stulic
Posts: 309
Joined: 28/04/2008 05:52

#14 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by stulic »

Pa nemam ja licno nikakvu odbojnost posto su mene samim tim definicijama koje smo naveli vec klasifikovali kao Bosnjaka.

Mozda neki misle da je taj termin sada istrosen samim tim sto danas ekskluzivno predstavlja muslimane i da bez obzira od cega nastao, nemoze predstavljati sve Bosance i Hercegovce.
Uostalom mislim da mlatimo praznu slamu ovom pricom jer kao sto rekoh u prvom postu, ideja gradjanskog uredjenja BiH je utopija i to ce ostati u najmanje sljedecih 30+ godina. Nazalost, ali dok je ekstremnih nacionalnih stranaka, njihovih huskackih parola i jeftinog zastrasivanja pred izbore, nista se bitnije nece ni promjeniti.
User avatar
vee-jay
Posts: 8727
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#15 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by vee-jay »

stulic wrote:Pa nemam ja licno nikakvu odbojnost posto su mene samim tim definicijama koje smo naveli vec klasifikovali kao Bosnjaka.

Mozda neki misle da je taj termin sada istrosen samim tim sto danas ekskluzivno predstavlja muslimane i da bez obzira od cega nastao, nemoze predstavljati sve Bosance i Hercegovce.
Uostalom mislim da mlatimo praznu slamu ovom pricom jer kao sto rekoh u prvom postu, ideja gradjanskog uredjenja BiH je utopija i to ce ostati u najmanje sljedecih 30+ godina. Nazalost, ali dok je ekstremnih nacionalnih stranaka, njihovih huskackih parola i jeftinog zastrasivanja pred izbore, nista se bitnije nece ni promjeniti.

hmm ma dobro OK, ali 30+ mi je ipak nekih 20+ previse...
mislim, ima puno sivila ali sivo nije crno...
User avatar
stulic
Posts: 309
Joined: 28/04/2008 05:52

#16 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by stulic »

Iz tvojih usta u bozije usi.
Brkic1978
Posts: 32
Joined: 23/04/2008 20:14
Location: Xercegovina

#17 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by Brkic1978 »

Uostalom mislim da mlatimo praznu slamu
:thumbup:
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#18 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by sesalmir »

Po meni bas obrnuto i 30+ je malo, jer trebaju barem 3 generacije proci da se ovako nesta sprovede u djelo, i da BiH bude jedinstvena, jer dokle god je zivih onih koji ce spominjati ovaj rat i strahote koje su prezivjeli, bit ce tesko da se i narod ujedini. Pa koliko je proslo od zadnjih sukoba prije '92. godine, proslo je punih 47 godina ''btatstva i jedinstva'' gdje smo svi uceni da budemo jugosloveni i gdje smo svi trebali biti jednaki, pa se opet desila '92. I uz sve to za ujedinjenje je potrebno mnogo energije i zelje u narodu da se to i desi, a s obzirom na trenutno stanje i nedostatak energije, jos dugo cemo svi biti u svojim torovima i po mome misljenju je potrebno jedno 100 godina, mira i suzivota da bi dobili stabilnu drzavu koju bi svi njeni gradjani voljeli i postovali, ali bez obzira koliko dugo taj proces trajao treba teziti da se i to desi.
A sto se tice pmlacenja prazne slame, mislim da je ovo jos super diskusija kakvih gluposti se po forumu moze naci.
User avatar
ibrahim_tanovic
Posts: 262
Joined: 18/03/2008 11:50
Location: Sarajevo

#19 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by ibrahim_tanovic »

stulic wrote:Uostalom mislim da mlatimo praznu slamu ovom pricom jer kao sto rekoh u prvom postu, ideja gradjanskog uredjenja BiH je utopija i to ce ostati u najmanje sljedecih 30+ godina. Nazalost, ali dok je ekstremnih nacionalnih stranaka, njihovih huskackih parola i jeftinog zastrasivanja pred izbore, nista se bitnije nece ni promjeniti.
Ova priča nema nikakve veze sa nekim građanskim uređenjem, gdje su svi isti i ravnopravni građani jedne zemlje. Ovdje se radi o čistom bošnjačkom nacionalizmu! Ali sada o jednom takvom nacionalizmu, kojeg ja - kao totalni anti-nacionalista - u potpunosti podržavam.

Bošnjak, ako je to po definiciji (kao što u engleskoj wikipediji i piše) samo neko ko napokon shvata da mu je BiH jedina država i da mu niko osim sebe samog i njegovih istomišljenika neće pomoći kada je riječ o njenom napretku, ako je to neko ko zna da samo on istinski voli ovu svoju Bosnu i ako je to neko ko o njoj razmišlja tako da je vidi nakon 500 godina od danas, tada ova priča više nije neka zla i nacionalistička, nego priča o napretku ove zemlje iznutra. A to je ogromna stvar.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#20 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by pjo »

gulas wrote:
bombonjar wrote:Podjeljena je zbog cetnika i ustasa! Mi smo poznati po toleranciji i uvjek smo zivjeli skupa sa ostalima fino. Zato treba sve one koji ne vole Bosnu i Hercegovinu ko mi istjerati van, a ostaviti postene bosance pravoslavne i katolicke vjeroispovjesti. Zivjela Bosna i Hercegovina! :bih:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ovo je post za antologiju ovog foruma!!!

Kolika je razlika izmedju ove njegove i one: "Goloruki srpski narod je puskama odbranio svoje".
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#21 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by pjo »

sesalmir wrote:Po meni bas obrnuto i 30+ je malo, jer trebaju barem 3 generacije proci da se ovako nesta sprovede u djelo
I to 3 generacije u BOGATOJ drzavi.

Svicarska je bogata i dok je tako interes im je da ostanu skupa. Pitanje je i koliko bi oni ostalu skupa da su siromasni.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#22 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by exliberal »

ibrahim_tanovic wrote:
stulic wrote:Uostalom mislim da mlatimo praznu slamu ovom pricom jer kao sto rekoh u prvom postu, ideja gradjanskog uredjenja BiH je utopija i to ce ostati u najmanje sljedecih 30+ godina. Nazalost, ali dok je ekstremnih nacionalnih stranaka, njihovih huskackih parola i jeftinog zastrasivanja pred izbore, nista se bitnije nece ni promjeniti.
Ova priča nema nikakve veze sa nekim građanskim uređenjem, gdje su svi isti i ravnopravni građani jedne zemlje. Ovdje se radi o čistom bošnjačkom nacionalizmu! Ali sada o jednom takvom nacionalizmu, kojeg ja - kao totalni anti-nacionalista - u potpunosti podržavam.

Bošnjak, ako je to po definiciji (kao što u engleskoj wikipediji i piše) samo neko ko napokon shvata da mu je BiH jedina država i da mu niko osim sebe samog i njegovih istomišljenika neće pomoći kada je riječ o njenom napretku, ako je to neko ko zna da samo on istinski voli ovu svoju Bosnu i ako je to neko ko o njoj razmišlja tako da je vidi nakon 500 godina od danas, tada ova priča više nije neka zla i nacionalistička, nego priča o napretku ove zemlje iznutra. A to je ogromna stvar.

Evo ja bosnu prihvatam ko svoju drzavu i uvjek cu reci srbin, bosanac i to sa ponosom (ili bosanac pa srbin...nema veze kojim rasporedom) ali nikad bosnjak....i usput nepozivajte se na wikipediju toliko,.....ima tu smeca da nepovjerujete
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#23 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by Leonid Breznjev »

pjo wrote:
sesalmir wrote:Po meni bas obrnuto i 30+ je malo, jer trebaju barem 3 generacije proci da se ovako nesta sprovede u djelo
I to 3 generacije u BOGATOJ drzavi.

Svicarska je bogata i dok je tako interes im je da ostanu skupa. Pitanje je i koliko bi oni ostalu skupa da su siromasni.
jesu li se i udruzili zbog bogatstva? zasto se nisu raspali u 2. svjetskom ratu?
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#24 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by pjo »

Arslan wrote:
pjo wrote:
sesalmir wrote:Po meni bas obrnuto i 30+ je malo, jer trebaju barem 3 generacije proci da se ovako nesta sprovede u djelo
I to 3 generacije u BOGATOJ drzavi.

Svicarska je bogata i dok je tako interes im je da ostanu skupa. Pitanje je i koliko bi oni ostalu skupa da su siromasni.
jesu li se i udruzili zbog bogatstva? zasto se nisu raspali u 2. svjetskom ratu?
PrimIjeti kako drugog svjetskog rata u Svicarskoj nije niti bilo. Neces vjerovati ali Hitler je postovao neutralnost Svicarske.


To je zemlja u kojoj jednostavno svi bogatasi iz Italije, Njemacke i Francuske imaju bankarske racune i svakom je u interesu da ih ne diraju.

Svicarska je jednostavno preposeban slucaj da bi se uzimala kao nekakav primjer.
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#25 Re: Bosna je duboko podijeljena zemlja ?

Post by gavrilo »

:-) ponovo svajcarska...

jos jednom od mene... svajcarci nisu nikakva skupina njemaca, francuza ili italijana, niti su to ikada bili, niti su se ljudi koji zive na tom prostoru ikada tako izjasnjavali. narod koji cini svajcarsku naciju je bio ujedinjen prije nastajanja romanticnog pojma iz 19. vijeka njemacke, francuske ili italijanske nacije. to sto postoje cetiri oficijelna jezika (da zamislite cetiri .. ne tri ... zaboravljate retoromanski) ne cini ih jos dugo nekakvom skupinom razlicitih naroda i nacija.

... i blago receno, krajnje je glupo porediti svajcarsku sa bosnom.


ps. vezano za temu... u cemu je problem biti srbin i bosanac?
Post Reply