Da li ste znali o Izraelu?

Locked
Van
Posts: 6
Joined: 15/04/2008 01:11

#326 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Van »

DANAS, prije svega se zahvaljujem na odgovoru.

Ja sam svjestan da je Izrael dobio svoju nezavisnost (za koju su glasale i SAD i SSSR, pa i SFRJ) nakon etnickog ciscenja i to nije upitno. Upravo su jevrejske organizacije (npr. Haganah) bile medju prvim teroristickim organizacijama na Bliskom istoku.

Sto se tice izraelskih Arapa, imao sam priliku da razgovaram s nekoliko njih. Ti ljudi su u izuzetno nezgodnoj situaciji, jer su cesto gledani s gadjenjem od strane Arapa uopste (Hezbollahove granate su ubile i ranile veliki broj izraelskih Arapa u sjevernom Izraelu prije 2 godine), a u Izraelu ih mnogi smatraju petom kolonom. Slazem se da nisu gradjani prvog reda, medjutim reagovao sam na postove nekih forumasa, koji jako malo znaju o Izraelu, a jako glasno sikcu kao da su sva ljudska prava izraelskim Arapim oduzeta i kao da je Izrael jedina zemlja koja nema konstruktivan odnos sa manjinama. Na Bliskom istoku, mislim da je status izraelskih Arapa bolji nego status Kurda u mnogim zemljama, a ni u Turskoj im bas ne cvjetaju ruze. S obzirom da su Amerikanci dobri prijatelji i sa Turcima i sa Izraelcima, onda te zemlje i mogu da salju svoje trupe u komsiluk i kad treba i kad ne treba u Libanon, na Cipar, u Siriju, itd. Izraelski Arapi su rasuti pretezno u srednjem i sjevernom dijelu Izraela, ali veliki broj zivi i u vecim sredinama poput Tel Aviva i Haife i mnogi od njih su i inzenjeri i glumci i prosvjetni radnici, itd. Isto tako, slazem se da su i Jevreji medjusobno podijeljeni, ali zar je Izrael u toj vrsti diskriminacije usamljen? Tesko…

Sta je, na kraju, tvoj prijedlog sto se tice Izraela & Palestine? Gdje da se vrate Palestinci kad je veliki broj sela i gradova odakle dolaze promijenio ne samo demografski karakter, nego i izgled? Sta sa izraelskim Jevrejima koji su rodjeni 1948. godine? I oni valjda vole svoju zemlju i smatraju se domicilnim stanovnistvom. Gdje onda poslati te Jevreje --- da ih nece mozda majka Poljska primiti u Varsavu, ili da im Irak dozvoli da se vrate u Bagdad? Gdje se crta ta linija? Sezdeset godina je dug period.

A sto se tice arapskih zemalja (bar onih u komsiluku), naravno da nisu primorani nuditi drzavljanstvo Palestincima, ali mogu se bar potruditi da im osiguraju krov nad glavom i da ih ne diskriminisu. Ili bar da ih ne koriste kao pijune.

Mislim, nemoj me pogresno shvatiti, ja nisam pro-izraelski orijentisan, ali nimalo mi se ne svidja sotonizacija Jevreja uopste. Isuvise teorija o zavjerama lebdi okolo, u smislu da bi svijet bio puno bolji bez Jevreja, a to je stvarno odvratno.

Sto se tice Republike Srpske… nimalo je ne volim, posebno nacin na koji je ‘izgradjena’, ali cinjenica je da je rukovodstvo Republike BiH potpisalo Sporazum u Dejtonu.
U medjuvremenu je i ta RS natjerana da promijeni svoj ustav, pa sada pola ministarstava u vladi cine Bosnjaci i Hrvati koji mogu paralizirati rad te vlade ako im nesto nije po volji. Eto, bio je nedavno izbor za novi grb RS, pa se niko od nesrba nije javio da ponudi svoj prijedlog, a svi ce zinuti kada usvoje novi grb koji ce po svemu sudeci opet biti srpski, samo ovaj put sa nekim slicicama koje bi trebalo da predstavljaju ostala dva naroda. Sta je sa svim tim Bosnjacima i Hrvatima koji su protjerani 1992. godine? Zar ne mogu podnijeti tuzbe sto su protjerani sa posla? Mnogi su te parnice dobili i na taj nacin ostetili budzet RS. Eto, to je savrsen nacin da se nesto konkretno uradi, pa i ako ne dodje do eventualnog ukidanja RS, bar ce dio ovog stanovnistva dobiti neku moralnu satisfakciju. Ali ne, umjesto toga, treba glasati za Silajdzica i slijepo vjerovati njegovim bajkama. A sta je i koliko ucinio za BiH koje su mu puna usta vidi se po autoputevima, zbrinjavanju socijalno ugrozene populacije, masovnoj nezaposlenosti, itd. A njegova stranka je bila u ama bas svakoj vladi od kraja rata pa na ovamo. A nije bas da mu Dodik ista smeta u homogenoj Kladusi, Visokom, i ostalim sredinama sa bogatim resursima. U medjuvremenu, Dodik gradi i marketira i sebe i svoj entitet, dok Federacija bankrotira zbog nesposobnih politicara. A ljudi samo sjede i cekaju da nesto padne sa neba. Daleko od toga da je RS na pravican nacin uspostavljena, ali bogami ako je nisu do sada ukinuli nakon presuda u Hagu, cisto sumnjam da ce to uraditi u buducnosti.
Budala
Posts: 160
Joined: 15/04/2004 11:22

#327 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Budala »

@Van
Greska. Izrael nije dobio nezavisnost nakon etnickog ciscenja vec je etnicko ciscenje pocelo ratom susjednih arapskih drzava koje nisu priznale Izraelsku nezavisnost i podjelu (izmedju Arapa i Jevreja) engleskog mandatnog teritorija zvanog Palestina. Analogija izmedju Izraela i RS je pogresna. Mnogo veca slicnost je izmedju BiH (Federacija) i Izraela. I Izrael i BiH su napadnuti nakon sto su dobili nezavisnost. Razlika je u tome sto je BiH izgubila a Izrael nije.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#328 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by danas »

Budala wrote:@Van
Greska. Izrael nije dobio nezavisnost nakon etnickog ciscenja vec je etnicko ciscenje pocelo ratom susjednih arapskih drzava koje nisu priznale Izraelsku nezavisnost i podjelu (izmedju Arapa i Jevreja) engleskog mandatnog teritorija zvanog Palestina. Analogija izmedju Izraela i RS je pogresna. Mnogo veca slicnost je izmedju BiH (Federacija) i Izraela. I Izrael i BiH su napadnuti nakon sto su dobili nezavisnost. Razlika je u tome sto je BiH izgubila a Izrael nije.

analogija izmedju RS i izraela je jedina koja stoji. na ovu temu imas odlicnu knjigu pod nazivom frontiers and ghettos: state violence in serbia and izrael, koja pravi sociolosku usporedbu nacina 'stvaranja drzave' (i to etnicki ciste drzave) gdje je nikada u modernim vremenima nije bilo i na terenima koji su eto slucajno naseljeni nekim 'nepozeljnim' ljudima. i RS i izrael su plod iste politike, istih politickih teznji, i manje-vise istih nasilnih metoda. ovo jedino moze reci autor koji je izraelac, jer ga valjda to postedjuje optuzbi za anti-semitizam. za razliku od izreala, BiH ima pravno-istorijsko-geografski kontinuitet u modernom dobu, na kojem se temelji njena drzavnost. bosanci nisu pali sa marsa u bosnu prekjucer, a nisu isli preko drine i save da sebi uspostavljaju neku nazor drzavu naustrb tudjih prava. ono sto je izrael ucnio je da nasilno uspostavi taj 'kontinuitet' na terenu, tako da danas imamo ono sto @van spominje -- ljude koji su rodjeni u tel avivu, i koje ne mozes tek tako spengati i poslati negdje. isto kao sto za 30 godina neces moci nogirati dijete dosljaka iz osijeka koje se rodilo u bosnjackoj kuci u banja luci. i da, kazes da je izrael dobio nezavosnost? od koga? u kojoj je to formi izrael postojao 1948-e, pa da 'dobije nezavisnost'?

@van,
shvatam tvoje argumente ali mislim da nisu ni najmanje relevantni. ponovicu opet da se ne radi ni najmanje o sotonizaciji jevreja, i ne znam odakle i kako zakljucujes takvo sto na osnovu moga pisanja. ja iskljucivo kritikujem drzavu izrael i njenu politiku, i ne pada mi na pamet da trpam sve jevreje (pogotovo masu ljudi koje poznajem i sa kojim sam u rodbinskim i slicnim odnosima) u isti kos. i oni, gle cuda -- kritikuju izrael i groze ga se. kao sto srbi/hrvati sa kojima se druzim i koje postujem povracaju od pomisli na RS ili na tudjmana.

dalje, pises da je arapski svijet je ocajan; kurdima je lose u iraku; nekim arapima je bolje u izraelu nego u egiptu ekonomski gledano. pa sta sa time? to sto americki crnac ima automobil a njegov rodjak u zimbabweu ide pjeske ne znaci da u USA -- nema rasizma. poenta koju zelim naglasiti je da je izrael jedina drzava u toj nesretnoj regiji koja se busa u prsa da je -- ko biva demokratija. a u praksi je teokratija manje-vise iranskog tipa, u kojoj rabinska moc seze najdalje. o rasizmu i svemu ostalom bolje da i ne pocinjem, vec sam navela nekoliko primjera diskriminacije naspram jevreja tamnije boje koze a o ostalima da i ne govorim.

o ulozi palestinskog 'vodjstva', kao i o alijinim i harisovim 'dostignucima' glede RS sam mislim dovoljno napisala. valjda se slazemo da su oba naroda, i obje pravedne ideje (i ideja multi-etnicke BiH, kao i ideja palestinske drzave) iznevjerene bas od strane onih koji su se za njih trebali najvise boriti. politicki sukob je bez ikakvog razloga premjesten u vjersku arenu, i tu dio krivice (mozda i najveci) snose politicka rukovdstva (ako se tako ikako i mogu nazvati ti ublehasi, sarlatani, i lopovi). ja i dalje smatram da je 'reformacija' RS kao i 'reformacija izraela' obicna kozmetika. ljudima koji se sjecaju kako je prije bilo (a oni ce uskoro poumirati) to ne predstavlja nista. na zalost, jasno je da onako kako je nekad bilo vise nikada biti nece.

poenta pitanja koje postavljas "sta sad" je ono sto je sustina problema. sta da radis sa unucetom lika koji je prognan iz poljske ili minhena i koji je rodjen u tel avivu ili jaffi? i koji smatra to svojom zemljom, iako dobro zna da on tu nikakvog realisticnog korijenja nema, i iako jos bolje zna kako se i na koji sraman nacin njegov predak tu 'ukorijenio'. ne znam sta sad. ne znam sta poslije 60 godina nasilnog naseljavanja i otimacine. ne znam kako okrenuti kazaljke vremena unazad i sprijeciti sve sto se desilo, ali znam sta ce ovakva politika terora donijeti (kao sto vec vidimo da donosi) -- nista dobro. ne znam kako iskorijeniti iz svijesti rasisam i sovinizam, te naucene lekcije da je etnicko ciscenje ono sto se isplati -- jer to je lekcija koju su izraelski jevreji ocito naucili i koju sad i sami sprovode u praksi. bolje pitaj za oprost (ako i to) nego za dozvolu. prvo udri pa onda kontaj sta dalje. jer ta njemacka i poljska vise nemaju 'jevrejski problem', kao sto ni hrvatska nema 'srpski problem'. da li ja treba da kompenziram svojom kucom srbina iz knina? i da sam na njegovm mjestu, da li bih od sramote mogla uci u neciju tudju kucu i proglasiti je 'svojom'? ne znam kako se ponasati prema nekome ko to smatra ispravnim i postenim, a jos manje znam sta da radim sa onima koji me ohrabruju da i sama 'naucim' takve lekcije.

no, mozda si u pravu. mozda trebam i ja protjerati sve koji mi idu na qua, pa nek onda za 30 godina neko duma sta ce sa mojim unucetom i je li ili nije posteno istjerati ga iz otete avlije. jer sila boga ne moli.
Last edited by danas on 28/05/2008 04:33, edited 1 time in total.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#329 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Šandor »

Van, očito nemaš ni malo stida. Proguglaj malo. Alijagići iz Trebinja su najočitiji primjer koliko je tvoja floskula o tužbama za "obeštećenje" protiv RS-a besmislena. U RS-u je konfiskacija imovine koja je bila u vlasništvu Bošnjaka masovna pojava. Na sve načine pokušavaju da ubiju želju za povratkom. Pomenuta konfiskacija je naijintenzivnija u Bijeljini.

Srbi su apsolutni gospodari RS-a. Jedina krivica sa druge strane je potpis koji je to omogućio.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#330 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Leonid Breznjev »

jes sandore.. u googlu je znanje.. nase jedino ocigledno..
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#331 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by danas »

Arslan wrote:jes sandore.. u googlu je znanje.. nase jedino ocigledno..

:? :?
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#332 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Leonid Breznjev »

danas wrote:
Arslan wrote:jes sandore.. u googlu je znanje.. nase jedino ocigledno..

:? :?
samo ti, danas.. neka ti ne smeta sto nikad ne kontas sta ja govorim.. :)
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#333 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by walkabout »

ogooglash sve...problem rijeshen... :oops:
redondo72
Posts: 336
Joined: 07/05/2008 19:26

#334 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by redondo72 »

Izraelski Arapi? To su Palestinci koji danas žive i rade u Izraelu? To mu dođe kao kada bi Bošnjake koji danas žive u manjem BH entitetu nazivao srpski muslimani iz Republike Srpske. Jesmo li se razumeli?
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#335 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by komentar »

Hajdemo malo pričati o etničkom čišćenju onog dijela sadašnje Bosne koji se naziva Zapadna Bosna a već je od 7 stoljeća pa do turskih osvajanja bio dio susjedne Hrvatske.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#336 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by osa »

komentar wrote:Hajdemo malo pričati o etničkom čišćenju onog dijela sadašnje Bosne koji se naziva Zapadna Bosna a već je od 7 stoljeća pa do turskih osvajanja bio dio susjedne Hrvatske.
ma nemoj tako, pa dobri bošnjani su još 120 godina nakon pada bosne branili bihać od turaka i naravno drugih dobrih bošnjana.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#337 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by danas »

komentar wrote:Hajdemo malo pričati o etničkom čišćenju onog dijela sadašnje Bosne koji se naziva Zapadna Bosna a već je od 7 stoljeća pa do turskih osvajanja bio dio susjedne Hrvatske.
pa moze. pokreni temu.
a mozda je bolje da pricamo o skorijim desavanjima, od kojih neke i mi ovdje pamtimo? vidim zanima te etnicko ciscenje. pa moze, hajmo pricati.
recimo, o jasenovcu? ili o stvaranju herceg-bosne, o dretelju, mostaru ili o srpskim traktorijadama iz hrvatske?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#338 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by pustopoljina »

sorry druskane-hajmo pricati o etnickom ciscenju u zapadnoj bosni. bihac i dan danas njeguje svoju tradiciju,a bogami i katolici (hrvati,jel'te) svoj veliki udio u njoj imaju.da mi neces mozda reci kako ih nema? da te provedem malo okolo?procitaj knjigu od lopasica-bihac i bihacka krajina,pa pricaj o etnickom ciscenju.
p.s. kako bi se nazvalo etnicko ciscenje kad prognani banjalucanin kupuje kucu u zegaru (od hrvata) a ovaj sa tom lovom kupuje muslimanske (bosanske) vikendice na moru? bas mi je tetka zamijenila vikednicu kod zadra,za kucu u jednom hrvatskom naselju-za svoju kcerku.posto vise nema svoje vikendice,a covjek je napravio pansion-sad ode i njemu placa stanarinu.
a kako bi se zvala "osma ofanziva" kad su komunisti naselili krajiske srbe(mislim Srbe) po vojvodini u folksdojcerske kuce? pazi-ne muslimane,ili hrvate-nego srbe.pa je pola grmeca doslo u kuce sa zavjesama...
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#339 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by komentar »

Ma pun mi kapak ovi muslić priča. I to najgore od ljudi koji bi se trebali više baviti sobom i problemima u BiH nego nekim Izraelom.
I još kada im izloziš činjenice po kojima si ti u sličnoj situaciji kao taj Izrael, i dalje ne mogu ništa više pojmiti dalje od svog vjerskog identiteta.

Pa i sami su postali to što jesu muslimanskom osvajačkom politikom Turskog carstva.

Smiješno i jadno!!!!
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#340 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by pustopoljina »

komentar wrote:Hajdemo malo pričati o etničkom čišćenju onog dijela sadašnje Bosne koji se naziva Zapadna Bosna a već je od 7 stoljeća pa do turskih osvajanja bio dio susjedne Hrvatske.
znas li ti kolika je hrvatska bila u doba kralja tvrtka? ako vrati hrvatska dio teritorija,mozda cemo krajinu (ono-BEZ RAZLOGA-se zove krajina :shock: ) staviti u hrvatsku.p.s. krajina nije turska rijec.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#341 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by danas »

komentar wrote:Ma pun mi kapak ovi muslić priča. I to najgore od ljudi koji bi se trebali više baviti sobom i problemima u BiH nego nekim Izraelom.
I još kada im izloziš činjenice po kojima si ti u sličnoj situaciji kao taj Izrael, i dalje ne mogu ništa više pojmiti dalje od svog vjerskog identiteta.

Pa i sami su postali to što jesu muslimanskom osvajačkom politikom Turskog carstva.

Smiješno i jadno!!!!

tako je, povikase seljaci, skinuse gace i izljubise se :lol:
sta ono rece krleza, sacuvaj me boze -- hrvatske kulture :D :run:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#342 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by pustopoljina »

momak,hrvatska sama nije bila ustrojena kao drzava,vec pod ugarima u banovine podijeljena.pa bogati, cak je i dubrovnik bio republika? nego-drz'se izraela i palestine.
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#343 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by komentar »

Kakve sad Krleža i Hrvati imaju veze sa ovim.

I ovaj citat se najmanje milijardu puta citirao na ovom forumu.
Trebali bi nešto novije naći.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#344 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by danas »

komentar wrote:Kakve sad Krleža i Hrvati imaju veze sa ovim.

I ovaj citat se najmanje milijardu puta citirao na ovom forumu.
Trebali bi nešto novije naći.
nego, hajde nam malo pricaj o etnickom ciscenju... cekamo...
odaberi -- dretelj ili ahmici, pa nam reci koju...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#345 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by pustopoljina »

da-a hrvati su postali krscani tako sto su oni u stvari bili ta obecana zemlja,i isus se zapravo u hrvatskoj rodio,i odatle poceo siriti svoj nauk.prvi krscani na svijetu su bili hrvati i primili su krscanstvo iz prve ruke (isusove) ,naravno-milom. sto bi srbi rekli-austrijski konjusari (ili su to slovenci?!) e moja braco,slaveni-na kako smo niske grane spali...
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#346 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by komentar »

Jesi to seljačko-balkanskim mentalitetom zaključio da sam Hrvat...
hahhahah

Kako smiješno.
Nisam - Bošnjak sam ali ateist.

Pade mi Hrvatska i zapadna Bosna kao dobar primjer u datom trenutku tek onako da pokažem da se i naše dvorište nije čisto. Nisam ja seljačina da ne smijem ništa kritikovati ili pokazati prstom samo zbog toga što je to moje.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#347 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Bosanac sa dna kace »

a dje su nam moderatori? da ih budimo? :roll:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#348 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by danas »

komentar wrote:Jesi to seljačko-balkanskim mentalitetom zaključio da sam Hrvat...
hahhahah

Kako smiješno.
Nisam - Bošnjak sam ali ateist.

Pade mi Hrvatska i zapadna Bosna kao dobar primjer u datom trenutku tek onako da pokažem da se i naše dvorište nije čisto. Nisam ja seljačina da ne smijem ništa kritikovati ili pokazati prstom samo zbog toga što je to moje.

naravno da si hrvat, jeftini provokator -- nismo ni mi seljacine :oops: da ne znamo ko i kako koristi izraz muslic...
de, reci nam koju o 'nasoj' necistoj avliji iz 7-og stoljeca :lol:
jodija majka ugjozeno svoje :lol:
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#349 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by komentar »

Travnički siru - zbog čega da ih budimo????
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#350 Re: Da li ste znali o Izraelu?

Post by Bosanac sa dna kace »

komentar wrote:Jesi to seljačko-balkanskim mentalitetom zaključio da sam Hrvat...
hahhahah

Kako smiješno.
Nisam - Bošnjak sam ali ateist.

Pade mi Hrvatska i zapadna Bosna kao dobar primjer u datom trenutku tek onako da pokažem da se i naše dvorište nije čisto. Nisam ja seljačina da ne smijem ništa kritikovati ili pokazati prstom samo zbog toga što je to moje.
i sta nam sad ti tu predlazes da uraidmo po pitanju ciscenja nase avlije pirje nego pogledamo kakva je izraelska? :roll:
Locked