02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Locked
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#226 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Henry Chinaski »

Jesi li negdje uspio opisati "istinitu" hronoligiju događaja da objasniš nama koji ne znamo ništa?
Izvlačiš iz konteksta i daješ neke uopštene zaključke tako da bi mi svi trebali povjerovati da smo se sami pobili.

Pokušaj objasniti šta se, u stvari desilo drugog maja.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#227 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by manijak1 »

strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 13:40
Pa pošli u ispomoć Šuputovim. Ako ne znaš hronologiju događaja, što se hvataš u kolo?
Šta su Šuputovi radili ? Jesu li njegovi se vratili prema kasarni MT :?: A ovi ko im došli pomagat .
Jbt-e kolo tvoje
– Znači, 2. maja 1992. godine, agresorska Vojska Jugoslavije sa svojim najelitnijim jedinicama, koje su predvodili pukovnik Milan Šuput i major Marko Labudović, krenula je u opšti napad na grad Sarajevo, napad na zgradu Predsjedništva i institucije RBiH. Agresor je zaustavljen na nekoliko različitih lokacija u centru Sarajeva, drama se dešavala na potezu od Druge vojne oblasti, preko bivšeg Doma JNA, pa dalje Kulovića ulice, Skenderije, Vrbanja mosta, pa čak i na Tranzitu, prostoru oko zgrade “Elektroprivrede” –
U Starom Gradu su agresorski vojnici ubili sedam policajaca Stanice policije Stari Grad. Na Skenderiji su, iz pravca zapaljenog tramvaja, iz tzv. Ose ubili borca iz jedinice Ismeta Bajramovića Ćele, Džemicu Sakića. U Domu JNA potpukovnik Blagoje Božinovski je ubio Asafa Hadžića. Između Skenderije i Vrbanje mosta poginuo je policajac Edo Đikić.

Ubijeni su radnici Doma mladih – Skenderija Marko Starčević i Esko Alispahić, koji su pokušali da spase ranjenog majora Marka Labudovića Labuda, čovjeka koji je predvodio napad na Predsjedništvo RBiH. Na Skenderiji, na parkingu, nekoliko metara od platoa, pala je agresorska granata i ubila pomenute radnike Skenderije.
Šta im je Pošta smetala :?: Da se igramo gluhih telefona ?
Do sada niko nije odgovarao za diverziju u Glavnoj pošti, držanje talaca u centru grada Sarajeva, otmicu predsjednika Izetbegovića…- To je veliki propust Tužilaštva BiH da mi do danas nemamo potjernice za građanima Srbije i BiH za nabrojane slučajeve. Takvim našim pristupom, uz kanonadu prejake srbijanske medijske artiljerije, dozvolili smo instaliranje tzv. “slučaja Dobrovoljačka”. Ima “slučaj Dobrovoljačka”, nema “slučaja napada na Predsjedništvo RBiH od strane agresorske Vojske Jugoslavije”, nema “slučaja otmice predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića”
I kažeš nije paravojska htjela zauzet Predsjedništvo RBiH dok je Predsjednik obilazio nazor Lukavicu :?:
A u aprilu je istu 'regularnu' vojnu silu bolila ćuna što su teritorijaci regularni s brda granatirali Stari Grad i dijelove Centra :?:
Da ne spominjemo Grbavicu koja je već bila okupirana , šta je tu trebala uraditi ko regularna vojna sila koja je do tada trećinu Bosne pregazila ?.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#228 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by cyprus »

Nekako s proljeća wrote: 02/05/2020 19:18 Šupljak, slobodno ti pitaj šta ti je i dan danas nejasno, ne šalim se. Zasjeda, audio snimak ...?

Image

Znam da ću se pokajat :) , al smijem li ja?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#229 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Izvoli stari.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#230 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by strucnjakdemagog »

Henry Chinaski wrote: 03/05/2020 13:52 Jesi li negdje uspio opisati "istinitu" hronoligiju događaja da objasniš nama koji ne znamo ništa?
Izvlačiš iz konteksta i daješ neke uopštene zaključke tako da bi mi svi trebali povjerovati da smo se sami pobili.

Pokušaj objasniti šta se, u stvari desilo drugog maja.
Pa pročitaj strane 206-208 ako te zanima. Eno ti link na prethodnoj strani.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#231 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by El_comadante »

strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 13:40
manijak1 wrote: 03/05/2020 13:35
strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 13:26 Sve što se dešavalo taj dan vezano za tenkove, granatiranje, uslijedilo je poslije. Ja to ne sporim. Ali ne mogu progutati da su ti vojnici išli u napad na Predsjedništvo kad to jednostavno nije istina. I samo o tome hoću da diskutujemo. Naravno ako ima iko ko je u stanju da diskutuje bez vrijeđanja, a u suprotnom administratora molim da zaključa temu.
Šta su radili onda na Skenderiji :?: Popravljali prugu ili glumili revizore :?: Il se htjeli nako prošetat :?:
Ti vrijeđaš druge svojim uobličavanjem predmeta ko nake rasprave.
Šta im je po tebi bio cilj? FIS , Varteks , MUP ....Sarajka :?: Parkuša :?: kino Dubrovnik :?:
Šta su radili onda , htjeli zauzet Općinu Centar ili se slikat na mostovima ?
Pa pošli u ispomoć Šuputovim. Ako ne znaš hronologiju događaja, što se hvataš u kolo?
šta je JNA radila u Sarajevu i BiH? mi smo bili medjunarodno priznati u Aprili, prije ovih događaja u maju.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#232 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by strucnjakdemagog »

manijak1 wrote: 03/05/2020 13:55
strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 13:40
Pa pošli u ispomoć Šuputovim. Ako ne znaš hronologiju događaja, što se hvataš u kolo?
Šta su Šuputovi radili ? Jesu li njegovi se vratili prema kasarni MT :?: A ovi ko im došli pomagat .
Jbt-e kolo tvoje
– Znači, 2. maja 1992. godine, agresorska Vojska Jugoslavije sa svojim najelitnijim jedinicama, koje su predvodili pukovnik Milan Šuput i major Marko Labudović, krenula je u opšti napad na grad Sarajevo, napad na zgradu Predsjedništva i institucije RBiH. Agresor je zaustavljen na nekoliko različitih lokacija u centru Sarajeva, drama se dešavala na potezu od Druge vojne oblasti, preko bivšeg Doma JNA, pa dalje Kulovića ulice, Skenderije, Vrbanja mosta, pa čak i na Tranzitu, prostoru oko zgrade “Elektroprivrede” –
U Starom Gradu su agresorski vojnici ubili sedam policajaca Stanice policije Stari Grad. Na Skenderiji su, iz pravca zapaljenog tramvaja, iz tzv. Ose ubili borca iz jedinice Ismeta Bajramovića Ćele, Džemicu Sakića. U Domu JNA potpukovnik Blagoje Božinovski je ubio Asafa Hadžića. Između Skenderije i Vrbanje mosta poginuo je policajac Edo Đikić.

Ubijeni su radnici Doma mladih – Skenderija Marko Starčević i Esko Alispahić, koji su pokušali da spase ranjenog majora Marka Labudovića Labuda, čovjeka koji je predvodio napad na Predsjedništvo RBiH. Na Skenderiji, na parkingu, nekoliko metara od platoa, pala je agresorska granata i ubila pomenute radnike Skenderije.
Šta im je Pošta smetala :?: Da se igramo gluhih telefona ?
Do sada niko nije odgovarao za diverziju u Glavnoj pošti, držanje talaca u centru grada Sarajeva, otmicu predsjednika Izetbegovića…- To je veliki propust Tužilaštva BiH da mi do danas nemamo potjernice za građanima Srbije i BiH za nabrojane slučajeve. Takvim našim pristupom, uz kanonadu prejake srbijanske medijske artiljerije, dozvolili smo instaliranje tzv. “slučaja Dobrovoljačka”. Ima “slučaj Dobrovoljačka”, nema “slučaja napada na Predsjedništvo RBiH od strane agresorske Vojske Jugoslavije”, nema “slučaja otmice predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića”
I kažeš nije paravojska htjela zauzet Predsjedništvo RBiH dok je Predsjednik obilazio nazor Lukavicu :?:
A u aprilu je istu 'regularnu' vojnu silu bolila ćuna što su teritorijaci regularni s brda granatirali Stari Grad i dijelove Centra :?:
Da ne spominjemo Grbavicu koja je već bila okupirana , šta je tu trebala uraditi ko regularna vojna sila koja je do tada trećinu Bosne pregazila ?.
Kakva MT? :skoljka: :run:
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#233 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by strucnjakdemagog »

El_comadante wrote: 03/05/2020 14:32
strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 13:40
manijak1 wrote: 03/05/2020 13:35
Šta su radili onda na Skenderiji :?: Popravljali prugu ili glumili revizore :?: Il se htjeli nako prošetat :?:
Ti vrijeđaš druge svojim uobličavanjem predmeta ko nake rasprave.
Šta im je po tebi bio cilj? FIS , Varteks , MUP ....Sarajka :?: Parkuša :?: kino Dubrovnik :?:
Šta su radili onda , htjeli zauzet Općinu Centar ili se slikat na mostovima ?
Pa pošli u ispomoć Šuputovim. Ako ne znaš hronologiju događaja, što se hvataš u kolo?
šta je JNA radila u Sarajevu i BiH? mi smo bili medjunarodno priznati u Aprili, prije ovih događaja u maju.
Ma ne ulazim u to, kako vam ljudi više nije jasno? Samo kažem da nije bio napad na Predsjedništvo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#234 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Ah da, trebao je biti uspješan da bi se to priznalo kao činjenica. A ako je neuspješan onda ...šupljak. Dobrinja je stavljena u blokadu 2 maja 1992.

@cyprus
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#235 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by manijak1 »

strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 14:33
Kakva MT? :skoljka: :run:
Kasarna Maršal Tito :oops: odakle su moskviči i lade 92-e početkom aprila prevozili na Vraca i u Lukavicu MTS i Oružje.
Šta je onda bilo :?: Ispomoć jaranima u nevolji samo :?:
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#236 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by strucnjakdemagog »

manijak1 wrote: 03/05/2020 14:44
strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 14:33
Kakva MT? :skoljka: :run:
Kasarna Maršal Tito :oops: odakle su moskviči i lade 92-e početkom aprila prevozili na Vraca i u Lukavicu MTS i Oružje.
Šta je onda bilo :?: Ispomoć jaranima u nevolji samo :?:

I kakve veze kasarna MT ima sa 02.05.
I ja našao sa štrumpfovima da diskutujem.

Odjavljujem se s teme. Arivederči! :run:
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#237 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by manijak1 »

Allahimanet :oops:
Čisto onako ima veze kao utočište :oops: prema Čaršiji više nisu mogli.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#238 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Maraschino »

Tu je on samo sa glavom u pijesku.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#239 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by cyprus »

Nekako s proljeća wrote: 03/05/2020 14:27 Izvoli stari.
OK... Već sam prethodnih godina par puta znao učestvovat u ovoj diskusiji, ali u istima nisu baš dominirali argumenti, koliko etikete, ironični odgovori i podbadanja... Više nisam ni planirao učestvovati na sličnim temama, ali kako mi ti djeluješ kao neko ko zna argumentovano pričati, odlučih ipak okušat sreću :-D Moguće da smo se i ranije susretali na ovu temu, ali sad mi je sve to malo maglovito, pa bih zaista volio neke stvari razjasniti ponovo...

Ne znam ima li potrebe da pokušavam dokazivati svoju dobronamjernost (neki su je prepoznali davno, a drugi neće nikad), ali ipak želim reći da mi je prvenstveni cilj da razjasnim sebi neke činjenice, jer sam neko ko je u vrijeme ove bitke imao četiri godine, i ko ne može mišljenje zasnovati na temelju vlastitih doživljaja... Naime, po svemu onome što sam čuo, pročitao i vidio o 2. maju 1992. godine, ja nikako nisam ostao uvjeren da se tada radilo o napadu JNA na zgradu Predsjedništva... Pri tome ne stajem u odbranu JNA, ne tvrdim da je reakcija branilaca grada bila bezrazložna i neopravdana, niti negiram očiglednu činjenicu da se JNA mnogo prije toga svrstala na dobro poznatu stranu i da je samo bilo pitanje dana kada će rat i opsada započeti... Ovo naglašavam zato što su mi se ovi stavovi potpuno nerezonski pripisivali ranije... Još bih samo rekao i da ne tvrdim decidno ni da se nije radilo o napadu na predsjedništvo, nego samo da bih volio vidjeti više dokaza i argumenata koji idu u prilog toj tezi... Ništa više...

Dakle, volio bih čuti odgovore na ova pitanja:

1) Na osnovu čega se tvrdi da je to bio napad na Predsjedništvo sa ciljem državnog udara, a ne recimo poslana ispomoć onima što su zaglavili kod Doma armije? Postoje li neki pisani ili auditivni dokazi o tome? Ako postoje, ja ih nisam vidio/čuo, te se nadam da ćeš ih podijeliti ili me uputiti na iste...

2) Zna li se ko je master-mind ove operacije? Oficiri JNA (Kukanjac možda?), Milošević, bosanski Srbi (Karadžić?) ili neki njihov zajednički trust mozgova?

3) Zašto se cijela vojna operacija državnog udara usmjerila samo na zgradu predsjedništva? Zar ne postoji više strateških tačaka koje je tom prilikom bilo potrebno staviti pod kontrolu? Šta znači kontrola jedne zgrade, koja je u tom momentu vrlo lako mogla biti i prazna, pogotovo ako se znalo pouzdano da predsjednik predsjedništva nije u njoj?

4) Zašto u ovoj operaciji nije učestvovao znatno veći dio snaga JNA? Meni djeluje da je za takvu zamisao od sudbinskog značaja morao biti aktivno angažovan daleko veći broj trupa... Da ne govorim sad o njihovoj koordinaciji...

5) Ako je već bio cilj zbaciti legalno izabranu vlast Republike Bosne i Hercegovine, zašto su onda Aliju tako lako pustili (već sljedećeg dana)? Zašto ga nisu doslovno uhapsili i sudili mu, šta ja znam, za veleizdaju bratstva i jedinstva (lupam), tj. za ono što su "mislili" uhapsit Ganića i Kljujića? Zar je moguće da im je zgrada predsjedništva igrala veliku važnost, a sam predsjednik predsjedništva, koji im je sa neba direktno pao kao poklon u ruke, baš i nije? Ili da postavim ovako - zašto su morali imati zgradu da bi Izetbegovića zamijenili Abdićem?

Ova peta tačka mi nekako i najviše sumnji izaziva... Mislim, imaš plan da zbaciš demokratsku vladu... Predsjednik države ti potom padne ko poklon u šake... I ti ga ne zbaciš (jer ne kontrolišeš zgradu?!), nego ga već sutradan trampiš da Kukanjac izađe iz okruženja? Meni je to baš teško za prihvatit kao logično, ali se radujem svim utemeljenim protuargumentima :)

Eto, hvala unaprijed, i ne zamjeri :)
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#240 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Edin H. »

strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 14:30
Henry Chinaski wrote: 03/05/2020 13:52 Jesi li negdje uspio opisati "istinitu" hronoligiju događaja da objasniš nama koji ne znamo ništa?
Izvlačiš iz konteksta i daješ neke uopštene zaključke tako da bi mi svi trebali povjerovati da smo se sami pobili.

Pokušaj objasniti šta se, u stvari desilo drugog maja.
Pa pročitaj strane 206-208 ako te zanima. Eno ti link na prethodnoj strani.
Evo dobrog posta sa tih stranica

by tempuser » 26/09/2019 04:06

Koliko ja znam hronologia je sljedeca:
Nakon blokade doma JNA od strane TO i incidenta u kojem Bozinovski ubija Asafa Hadzica i ranjava Pusku koji su krenuli na pregovore, TO zauzima dom JNA, a Kukanjac salje Suputa (komadanta zastitnog puka, najbolje jedinice koju su imali na raspolaganju, koji je neposredno prije toga "povucen" iz HR nakon reorganizacije JNA da obezbjedjuje Kukasnja i 2VO u Sarajevu) da ih oslobodi i uradi diverziju na Posti. Jedan BOV je pogodjen negdje kod Estrade, a njih Specijalna (Cegar vodio grupu) potiskuju u Templ, Teatar i okolne gdje oni cak uzimaju i neke taoce, ali su ih na kraju zarobili.
Negdje pola sata-sat nakon toga kao ispomoc Suputu i blokiranim i domu JNA iz VB krece major Labudovic sa svojim diverzantskim odredom zastitnog puka maskirani u medicinski prevoz za evakuaciju ranjenih iz doma JNA, a oklopna kolona krece iz Lukavice. Labudovica su zaustavili kod Doma sindikata i lividirali na potezu Dom sindikata - plato Skenderija. Samog Labudovica je ubila njihova granata na platou. U toku obracuna sa labodivocevom grupm preko Vraca stizu tekovi iz Lukavice i po gradu djeluju s Skenderije i Tranzita. Oklopi koji su doslo iz V. Prerica su se povukli.
Sad i pojasnjenje @90minut otkud prvo pinzgaueri da zauzmu grad pa tek onda tenkovi.
Ako si imao ikakvu vojnu obuku poznato ti je da je namjena diverzantskih grupa izvodjenje dejstava u neprijateljskoj dubini s cljem oslabljenja neprijateljske borbene moci, presjecanje komunikacija, unistenje zaliha i linija opskrbe, ali i priprema za napad glavnih snaga u kojoj bi se djelovalo neprijatelju iza ledja. Logicno je da se diverzanti nikad ne uvode u borbenom poretku ili esalonima nego se u neprijateljsku pozadinu "svercuju" i kud ces boljeg Trojanskog konja ili kukavicije jaje za uvlacenje diverzanata u centar grada od medicinskog transprta???? Sad zamisli da Labodivic nije zaustavljen kod Doma sindikata nego da je po Kukanjcevom planu propusten do Doma JNA ti bi do dolaska tenkova na Skenderiju imao diverzantsku jedinicu iza ledja branilaca (potencijalno uvecanu za deblokirane Supotove itd).
Ne znam koliko je vjerodostovjno, ali evo ti link sa potvrda onoga sto sam ti napisao. Pod izgovorom da se radi o sanitetu Kukanjac je od Ganica trazio da propusti borbrenu grupu u grad.
http://www.bunarblog.com/u-paklu-skenderije/?script=lat
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#241 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

cyprus wrote: 03/05/2020 15:26
Nekako s proljeća wrote: 03/05/2020 14:27 Izvoli stari.
OK... Već sam prethodnih godina par puta znao učestvovat u ovoj diskusiji, ali u istima nisu baš dominirali argumenti, koliko etikete, ironični odgovori i podbadanja... Više nisam ni planirao učestvovati na sličnim temama, ali kako mi ti djeluješ kao neko ko zna argumentovano pričati, odlučih ipak okušat sreću :-D Moguće da smo se i ranije susretali na ovu temu, ali sad mi je sve to malo maglovito, pa bih zaista volio neke stvari razjasniti ponovo...

Ne znam ima li potrebe da pokušavam dokazivati svoju dobronamjernost (neki su je prepoznali davno, a drugi neće nikad), ali ipak želim reći da mi je prvenstveni cilj da razjasnim sebi neke činjenice, jer sam neko ko je u vrijeme ove bitke imao četiri godine, i ko ne može mišljenje zasnovati na temelju vlastitih doživljaja... Naime, po svemu onome što sam čuo, pročitao i vidio o 2. maju 1992. godine, ja nikako nisam ostao uvjeren da se tada radilo o napadu JNA na zgradu Predsjedništva... Pri tome ne stajem u odbranu JNA, ne tvrdim da je reakcija branilaca grada bila bezrazložna i neopravdana, niti negiram očiglednu činjenicu da se JNA mnogo prije toga svrstala na dobro poznatu stranu i da je samo bilo pitanje dana kada će rat i opsada započeti... Ovo naglašavam zato što su mi se ovi stavovi potpuno nerezonski pripisivali ranije... Još bih samo rekao i da ne tvrdim decidno ni da se nije radilo o napadu na predsjedništvo, nego samo da bih volio vidjeti više dokaza i argumenata koji idu u prilog toj tezi... Ništa više...

Dakle, volio bih čuti odgovore na ova pitanja:

1) Na osnovu čega se tvrdi da je to bio napad na Predsjedništvo sa ciljem državnog udara, a ne recimo poslana ispomoć onima što su zaglavili kod Doma armije? Postoje li neki pisani ili auditivni dokazi o tome? Ako postoje, ja ih nisam vidio/čuo, te se nadam da ćeš ih podijeliti ili me uputiti na iste...

2) Zna li se ko je master-mind ove operacije? Oficiri JNA (Kukanjac možda?), Milošević, bosanski Srbi (Karadžić?) ili neki njihov zajednički trust mozgova?

3) Zašto se cijela vojna operacija državnog udara usmjerila samo na zgradu predsjedništva? Zar ne postoji više strateških tačaka koje je tom prilikom bilo potrebno staviti pod kontrolu? Šta znači kontrola jedne zgrade, koja je u tom momentu vrlo lako mogla biti i prazna, pogotovo ako se znalo pouzdano da predsjednik predsjedništva nije u njoj?

4) Zašto u ovoj operaciji nije učestvovao znatno veći dio snaga JNA? Meni djeluje da je za takvu zamisao od sudbinskog značaja morao biti aktivno angažovan daleko veći broj trupa... Da ne govorim sad o njihovoj koordinaciji...

5) Ako je već bio cilj zbaciti legalno izabranu vlast Republike Bosne i Hercegovine, zašto su onda Aliju tako lako pustili (već sljedećeg dana)? Zašto ga nisu doslovno uhapsili i sudili mu, šta ja znam, za veleizdaju bratstva i jedinstva (lupam), tj. za ono što su "mislili" uhapsit Ganića i Kljujića? Zar je moguće da im je zgrada predsjedništva igrala veliku važnost, a sam predsjednik predsjedništva, koji im je sa neba direktno pao kao poklon u ruke, baš i nije? Ili da postavim ovako - zašto su morali imati zgradu da bi Izetbegovića zamijenili Abdićem?

Ova peta tačka mi nekako i najviše sumnji izaziva... Mislim, imaš plan da zbaciš demokratsku vladu... Predsjednik države ti potom padne ko poklon u šake... I ti ga ne zbaciš (jer ne kontrolišeš zgradu?!), nego ga već sutradan trampiš da Kukanjac izađe iz okruženja? Meni je to baš teško za prihvatit kao logično, ali se radujem svim utemeljenim protuargumentima :)

Eto, hvala unaprijed, i ne zamjeri :)
Dobro stari, čim nađem slobodnog vremena potrudit cu se da odgovorim. Do tada preporučujem da pogledaš a obavezno poslušaš šta o tom događaju u proljeće 1992. ima reći stari vuk, blizak obavještajnoj zajednici, dvije godine nakon odbrane državnih institucija.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#242 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by strucnjakdemagog »

cyprus wrote: 03/05/2020 15:26
Nekako s proljeća wrote: 03/05/2020 14:27 Izvoli stari.
OK... Već sam prethodnih godina par puta znao učestvovat u ovoj diskusiji, ali u istima nisu baš dominirali argumenti, koliko etikete, ironični odgovori i podbadanja... Više nisam ni planirao učestvovati na sličnim temama, ali kako mi ti djeluješ kao neko ko zna argumentovano pričati, odlučih ipak okušat sreću :-D Moguće da smo se i ranije susretali na ovu temu, ali sad mi je sve to malo maglovito, pa bih zaista volio neke stvari razjasniti ponovo...

Ne znam ima li potrebe da pokušavam dokazivati svoju dobronamjernost (neki su je prepoznali davno, a drugi neće nikad), ali ipak želim reći da mi je prvenstveni cilj da razjasnim sebi neke činjenice, jer sam neko ko je u vrijeme ove bitke imao četiri godine, i ko ne može mišljenje zasnovati na temelju vlastitih doživljaja... Naime, po svemu onome što sam čuo, pročitao i vidio o 2. maju 1992. godine, ja nikako nisam ostao uvjeren da se tada radilo o napadu JNA na zgradu Predsjedništva... Pri tome ne stajem u odbranu JNA, ne tvrdim da je reakcija branilaca grada bila bezrazložna i neopravdana, niti negiram očiglednu činjenicu da se JNA mnogo prije toga svrstala na dobro poznatu stranu i da je samo bilo pitanje dana kada će rat i opsada započeti... Ovo naglašavam zato što su mi se ovi stavovi potpuno nerezonski pripisivali ranije... Još bih samo rekao i da ne tvrdim decidno ni da se nije radilo o napadu na predsjedništvo, nego samo da bih volio vidjeti više dokaza i argumenata koji idu u prilog toj tezi... Ništa više...

Dakle, volio bih čuti odgovore na ova pitanja:

1) Na osnovu čega se tvrdi da je to bio napad na Predsjedništvo sa ciljem državnog udara, a ne recimo poslana ispomoć onima što su zaglavili kod Doma armije? Postoje li neki pisani ili auditivni dokazi o tome? Ako postoje, ja ih nisam vidio/čuo, te se nadam da ćeš ih podijeliti ili me uputiti na iste...

2) Zna li se ko je master-mind ove operacije? Oficiri JNA (Kukanjac možda?), Milošević, bosanski Srbi (Karadžić?) ili neki njihov zajednički trust mozgova?

3) Zašto se cijela vojna operacija državnog udara usmjerila samo na zgradu predsjedništva? Zar ne postoji više strateških tačaka koje je tom prilikom bilo potrebno staviti pod kontrolu? Šta znači kontrola jedne zgrade, koja je u tom momentu vrlo lako mogla biti i prazna, pogotovo ako se znalo pouzdano da predsjednik predsjedništva nije u njoj?

4) Zašto u ovoj operaciji nije učestvovao znatno veći dio snaga JNA? Meni djeluje da je za takvu zamisao od sudbinskog značaja morao biti aktivno angažovan daleko veći broj trupa... Da ne govorim sad o njihovoj koordinaciji...

5) Ako je već bio cilj zbaciti legalno izabranu vlast Republike Bosne i Hercegovine, zašto su onda Aliju tako lako pustili (već sljedećeg dana)? Zašto ga nisu doslovno uhapsili i sudili mu, šta ja znam, za veleizdaju bratstva i jedinstva (lupam), tj. za ono što su "mislili" uhapsit Ganića i Kljujića? Zar je moguće da im je zgrada predsjedništva igrala veliku važnost, a sam predsjednik predsjedništva, koji im je sa neba direktno pao kao poklon u ruke, baš i nije? Ili da postavim ovako - zašto su morali imati zgradu da bi Izetbegovića zamijenili Abdićem?

Ova peta tačka mi nekako i najviše sumnji izaziva... Mislim, imaš plan da zbaciš demokratsku vladu... Predsjednik države ti potom padne ko poklon u šake... I ti ga ne zbaciš (jer ne kontrolišeš zgradu?!), nego ga već sutradan trampiš da Kukanjac izađe iz okruženja? Meni je to baš teško za prihvatit kao logično, ali se radujem svim utemeljenim protuargumentima :)

Eto, hvala unaprijed, i ne zamjeri :)
6) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto je Kukanjac prije napada tražio od Ganića da se pod pratnjom MUP-a propusti sanitet da pokupi ranjene vojnike oko Doma JNA?

7) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto je 4. vojna sila u Evropi u taj napad krenula sa 2 Pinca i 2 sanitetska vozila sa doktorima u njima? Što reče neko, maskirani su bili u sanitet. :D

8) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto su Labudovićevi diverzanti izginuli nasred ceste bez da nisu skoro ni pružili otpor? Valjda nisu bili dobro obučeni?

I na kraju po meni najbitniji detalj, koji dokazuje o čemu se zapravo radilo.

9) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto oficir putem veze izdaje komandu Nusretu Šišiću Dedi koji je malo poslije protivoklopom pogodio prvog Pinca u koloni:
"Dedo, dobićeš komandu kad bude trebalo dejstvovati. Sad se samo pripremi!"
User avatar
Hajlac
Posts: 3838
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#243 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Hajlac »

Nekako s proljeća wrote: 03/05/2020 16:29 Dobro stari, čim nađem slobodnog vremena potrudit cu se da odgovorim. Do tada preporučujem da pogledaš a obavezno poslušaš šta o tom događaju u proljeće 1992. ima reći stari vuk, blizak obavještajnoj zajednici, dvije godine nakon odbrane državnih institucija.
GENIJALAN Senad Avdic u prilogu!

Ali kako mi samo ZAPARA ono Delimustaficevo ponasanje - znaci ne mogu da vjerujem da je lik koji se odmah na pocetku pokazao i svrstao na stranu "mozgova" operacije pokusaja drzavnog udara - KOS-a i kompanije iz Beograda, da je ovih prethodnih godina BEZ PROBLEMA HARAO Sarajevom, kriminalno prisvajajuci i otimajuci (jevrejsku) imovinu, uz pomoc Kantonalne sutkinje Fazlagić-Pašić i drugih jataka :-)
„U spektakularnoj policijskoj akciji uhapšen je Alija Delimustafić, javna personifikacija najdrskijeg organiziranog kriminala u BiH. Predratni ministar policije, čovjek s potjernicom za leđima, osumnjičeni za državni udar i, nakon svega, ugledni biznismen kojem su se klanjali oni što se Boga ne boje, a smješkali oni što su si pripisali Božije prerogative. U analizama hapšenja, nazvanog prvim dokazom početka borbe protiv organiziranog kriminala, čaršijski hroničari mutnih radnji postavljaju dva pitanja: ko je sljedeći i koga je spreman žrtvovati Alija; i još jedno potpitanje: koji Alija? Odgovor će otkriti i ko je pravi - Šef A.“, napisala je 2000. godine Vildana Selimbegović za magazin Dani, nakon što je Delimustafić prvi put uhapšen.

Kako stoji u prijavi, bio je osumnjičen da je prevario američku i švicarsku vladu, OSCE... za silna djela finansijskih malverzacija, utaja i korupcije. Za sva ta nabrojana djela i nedjela sudija mu je izrekao mjeru pritvora od mjesec dana. Pritvor je produžen. Prvi put dva, drugi put na tri mjeseca. U međuvremenu se pojavio novi predmet: Interpol goni Delimustafića zbog otmice i nanošenja teških tjelesnih povreda. Uprkos svemu, sud ga pušta iz pritvora u februaru 2001. pod obrazloženjem da ne postoje pravni razlozi za produženje pritvora i da se ne može vjerovati u Delimustafićevo eventualno bjekstvo s obzirom na to da su mu lični dokumenti oduzeti a Interpol za njim raspisao potjernicu.

Delimustafić ipak bježi, prvo u RS-u, gdje se u Banjoj Luci skrivao oko godinu dana, a onda u Beograd, u vilu Momčila Mandića. U Beogradu je uhapšen 17. januara 2002.

Godinu dana kasnije, Kantonalni sud u Sarajevu osudio ga je na četiri godine zatvora za otmicu zbog koje ga je ganjao Interpol – osuđen je za planiranje i organiziranje otmice Kasima Bjelavca u Minhenu 1996.
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... fic/244160

https://zurnal.info/home/tag/Alija%20Delimustafi%C4%87

Lik koji je 2001-e iz Sarajeva pobjegao upravo u RS - Banjaluku a kasnije u Beograd.
Lik koji ovih godina opet u RS-u zivi - u Lukavici, odakle je mutio s sarajevskim sudijama, notarima itd.
Lik koji je bio jos prijeratni haver s bratom po kriminalu - Bajramovicem Celom...

Al ova zelena gamad ne zove njega (opradvano) gluho bilo KOS petokolonasem nego zove tamo nekog Pedju Kojovica, sarajevskog ratnog novinara, vojnike ARBiH Igora Stojanovica, Srdjana Mandica itd. :run:
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#244 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by freelancerusk »

@cyprus
Ja ti stvarno nisam stručnjak niti svjedok vremena, ali neka pitanja mi sama po sebi već imaju logičan odgovor.
1) Na osnovu čega se tvrdi da je to bio napad na Predsjedništvo sa ciljem državnog udara, a ne recimo poslana ispomoć onima što su zaglavili kod Doma armije? Postoje li neki pisani ili auditivni dokazi o tome? Ako postoje, ja ih nisam vidio/čuo, te se nadam da ćeš ih podijeliti ili me uputiti na iste...
Ne znam da li postoje neki dokazi, ali sve je tako izgledalo, krenuli su prema Predsjedništvu.
2) Zna li se ko je master-mind ove operacije? Oficiri JNA (Kukanjac možda?), Milošević, bosanski Srbi (Karadžić?) ili neki njihov zajednički trust mozgova?
Ja mislim da je ovo kako ti nazivaš osmislio "neki njihov zajednički trust mozgova" uz pomoć obavještajnih službi, tj. združene agresorske snage.
3) Zašto se cijela vojna operacija državnog udara usmjerila samo na zgradu predsjedništva? Zar ne postoji više strateških tačaka koje je tom prilikom bilo potrebno staviti pod kontrolu? Šta znači kontrola jedne zgrade, koja je u tom momentu vrlo lako mogla biti i prazna, pogotovo ako se znalo pouzdano da predsjednik predsjedništva nije u njoj?
Ovdje sam skoro sasvim siguran, da trenutak nije bio za totalni napad svom silom, kao što su npr. uradili u Vukovaru, nego da su bili 100% sigurni da će sa par "preciznih uboda" ostvariti svoje ciljeve. Pa zgrada Predsjedništva nosi veliku simboliku, da se njihov čovjek javio iz zgrade Predsjedništva i da je javio svijetu da su uz pomoć JNA smirili situaciju, da se službeno javi iz zgrade Predsjedništva i kaže da su pohapsili "fundamentalističko-Iranske snage (Aliju)" koje su izazvali sukob, da bi svijet vjerovatno drugačije gledao na situaciju. Rahmetli Predsjednik već "uhapšen", čeka se samo da se ostali ciljevi ostvare, da "padne" Predsjedništvo pa da se njihov čovjek postavi, pa da se svijetu to sve fino upakuje.

Mislim da u ovu teoriju najviše drži čitava priča oko zločinca Fikreta Abdića, koji se samo tako dovezao do Sarajeva, sve četničke punktove prošao, znači da su ga namjerno poslali. Fikret Abdić je u Senadovoj emisiji od prije par godina, to onako seljački slagao "objasnio" da on nigdje nije vidio nikakve posebne punktove na putu prema Sarajevu.
4) Zašto u ovoj operaciji nije učestvovao znatno veći dio snaga JNA? Meni djeluje da je za takvu zamisao od sudbinskog značaja morao biti aktivno angažovan daleko veći broj trupa... Da ne govorim sad o njihovoj koordinaciji...
Jer su mislili da nije potrebno, nije bilo u kontekstu vremena niti opći napad kao na Vukovar. Jednostavno su mislili da su nadmudrili svakoga i da sa samo par udaraca mogu dobiti ono što hoće. Da su krenuli punom silom, to je već otvorena agresija u očima svijeta ali i običnog naroda, ovako "se malo pucalo", došao "Babo" na vlast i dosta bi se naroda pomirilo sa tom činjenicom... "samo nek ne puca". Mislim da su 100% igrali na tu kartu i da će uz pomoć Abdića vratiti Bosnu i Hercegovinu pod beogradske poluge. I samim tim, bi to u očima svjetske javnosti izgledalo "ok", a drugo je kad svijet gleda kako tenkovi ulaze u grad, onda je jasno kao dan da je u pitanju agresija.
5) Ako je već bio cilj zbaciti legalno izabranu vlast Republike Bosne i Hercegovine, zašto su onda Aliju tako lako pustili (već sljedećeg dana)? Zašto ga nisu doslovno uhapsili i sudili mu, šta ja znam, za veleizdaju bratstva i jedinstva (lupam), tj. za ono što su "mislili" uhapsit Ganića i Kljujića? Zar je moguće da im je zgrada predsjedništva igrala veliku važnost, a sam predsjednik predsjedništva, koji im je sa neba direktno pao kao poklon u ruke, baš i nije? Ili da postavim ovako - zašto su morali imati zgradu da bi Izetbegovića zamijenili Abdićem?
Pa ne možeš tek tako držati zarobljenim predsjednika Predsjedništva toliko dana - pritisak je to, propao im plan, daj šta daš, tj. Kukanjca u razmjenu... situacija se iz sata u sat mijenjala. Tog 2. Maja, je zgrada Predsjedništva imala veću simboliku od samog rahmetli Izetbegovića, bila je ključna, a rahmetli Izetbegovića su možda nakon "pada" zgrade mogli i htjeli usloviti na daljne korake i "potpise", nemoj zaboraviti da su mu i kćerku zarobili. Po mom skromnom mišljenu, cilj je bio osvojiti zgradu Predsjedništva, vjerovatno su mislili da druga strana, tj. mi, nije svjesna činjenice i težine toga "ko drži zgradu Predsjedništva" u momentu kada kako u državi, tako i u glavnom gradu te države, "se ne zna ko pije a ko plaća" i gdje su udarene granice.




Ja razumijem tvoja pitanja, jer vidim da ti težina simbolike jedne zgrade nije jasna, što je sasvim ok, ali u tom vremenu, o tom kontekstu, zgrada Predsjedništva je bila puno više od zgrade. Na ovo sve dodaj ulogu zločinca Abdića, šta je sve radio nakon toga, da je osnovao svoju paradržavicu u Krajini, da je otvarao logore za Bošnjake, pripadnike 5. Korpusa i Bišćane... Možeš tek zamisliti, na šta bi on sve pristao, da je bio u zgradi Predsjedništva u tom momentu, dok je četnici drže, a legitimni predsjednik Predsjedništva, rahmetli Izetbegović zarobljen sa svojom kćerkom. Bosna bi šaptom pala.


Forumaš @Nekako s proljeća će ti sigurno ti moći bolje još objasniti, jer ponavljam, ja nisam svjedok vremena niti stručan, samo sam napisao kako ja gledam na 2. Maj :)
PM72
Posts: 17637
Joined: 30/04/2012 16:54

#245 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by PM72 »

Generalštab u Beogradu,komanda vojne oblasti u Sarajevu,Slobo,Radovan...svi su povlačili poteze samo im branitelji pojebaše planove...

Aliju uhapsili na aerodromu u zatvorili u Lukavici,preko hiljadu i jedne barikade doveli Fikreta u Sarajevo pa pravac TV dom da javno kaže kako je on od 02.05.1992 "glavni",diverzante JNA poslali u glavnu poštu da je sjebu ,da nema komunikacija i da se ne zna šta se dešava.

Jedne specijalce poslali iz komande na Bistriku pa kad zaglaviše u igru ubacuju drugu ekipu koja će u koloni sanitetskih vozila (sa dva sijača na krovu) bez "otpora" izginuti na Skenderiji (nakon što su potrošili svu municiju)...

Tenkovi u Lukavici bili spremni kao i BOV-ovi u Viktor Bubnju.Krenuli ali zolje i ose iz Pretisa obaviše posao .Kemo i specijalci MUP-a - hvala vam!

Mislili su,sve će proći kao u Bjeljini - na brzinu zauzmi,pobi,skloni i dovedi svoje TV ekipe da snime "oslobodioce" a za Predsjednika se već tuspasio Fikret.

Aliju bi u Lukavici ubio neko od vojnika (starac bi pokušao bijeg :wink: ),njegovu kćerku,Dimčeta i Zlatka bi zarovili u kakav propust da nema svjedoka a ono Zelenih beretki i specijalaca MUP-a proganjali bi po gradu i pobili ko zečeve a danas bi se slavio dan "oslobođenja Sarajeva"...

E malo morgen gospodo!

Sad pokušavaju izjednačiti žrtvu i agresora pa su i na sajtovima aktivni ovi što ih može i Saša Matić pročitati...
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#246 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by zrakomlat »

PM72 wrote: 03/05/2020 18:11 Generalštab u Beogradu,komanda vojne oblasti u Sarajevu,Slobo,Radovan...svi su povlačili poteze samo im branitelji pojebaše planove...

Aliju uhapsili na aerodromu u zatvorili u Lukavici,preko hiljadu i jedne barikade doveli Fikreta u Sarajevo pa pravac TV dom da javno kaže kako je on od 02.05.1992 "glavni",diverzante JNA poslali u glavnu poštu da je sjebu ,da nema komunikacija i da se ne zna šta se dešava.

Jedne specijalce poslali iz komande na Bistriku pa kad zaglaviše u igru ubacuju drugu ekipu koja će u koloni sanitetskih vozila (sa dva sijača na krovu) bez "otpora" izginuti na Skenderiji (nakon što su potrošili svu municiju)...

Tenkovi u Lukavici bili spremni kao i BOV-ovi u Viktor Bubnju.Krenuli ali zolje i ose iz Pretisa obaviše posao .Kemo i specijalci MUP-a - hvala vam!

Mislili su,sve će proći kao u Bjeljini - na brzinu zauzmi,pobi,skloni i dovedi svoje TV ekipe da snime "oslobodioce" a za Predsjednika se već tuspasio Fikret.

Aliju bi u Lukavici ubio neko od vojnika (starac bi pokušao bijeg :wink: ),njegovu kćerku,Dimčeta i Zlatka bi zarovili u kakav propust da nema svjedoka a ono Zelenih beretki i specijalaca MUP-a proganjali bi po gradu i pobili ko zečeve a danas bi se slavio dan "oslobođenja Sarajeva"...

E malo morgen gospodo!

Sad pokušavaju izjednačiti žrtvu i agresora pa su i na sajtovima aktivni ovi što ih može i Saša Matić pročitati...
:thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#247 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 17:00

6) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto je Kukanjac prije napada tražio od Ganića da se pod pratnjom MUP-a propusti sanitet da pokupi ranjene vojnike oko Doma JNA?

7) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto je 4. vojna sila u Evropi u taj napad krenula sa 2 Pinca i 2 sanitetska vozila sa doktorima u njima? Što reče neko, maskirani su bili u sanitet. :D

8) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto su Labudovićevi diverzanti izginuli nasred ceste bez da nisu skoro ni pružili otpor? Valjda nisu bili dobro obučeni?

I na kraju po meni najbitniji detalj, koji dokazuje o čemu se zapravo radilo.

9) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto oficir putem veze izdaje komandu Nusretu Šišiću Dedi koji je malo poslije protivoklopom pogodio prvog Pinca u koloni:
"Dedo, dobićeš komandu kad bude trebalo dejstvovati. Sad se samo pripremi!"
6- Ako je general Milutin Kukanjac tražio pratnju MUP-a R BiH prije napada, to može da znači, da je tražio jer je bila na snazi zabrana pokreta vojnih vozila JNA iz kasarni i drugih vojnih objekata, bez pismene dozvole i pratnje MUP-a RBIH. Faza ''mješovitih patrola'' JNA i MUP-a je prošlost. JNA više nije legalna oružana sila već strana vojska u međunarodno priznatoj državi. Strana vojska , jer je 27 aprila 1992. proglašena nova državna zajednica ostatka Jugoslavije tj. Srbije i Crne Gore. Koja je 4 maja 1992. zvanično ukinula JNA. Oficiri sa porodicama, mladi vojnici, rezervisti i vojnici sa profesionalnim ugovorom , u nekoliko kasarni u gradu Sarajevu su ''ostali na ledini'', guzovače više nema. A kofrčili se kao da je 25 maj 1977.
Dakle, Kukanjac je moguće tražio dopuštenje ali ga sigurno nije dobio. Od načelnika PU Centar Ruždije Kuhinje sigurno nije dobio. Svaki pokret vojnih vozila bez pratnje MUP-a je tako predstavljao rizik. Labudović i oni sa njim su krenuli da izvrše manjkavo naređenje Kukanjca, za koje on nije imao dopuštenje civilnih vlasti R BiH. Ranjene je mogla prikupiti i hitna pomoć i zbrinuti na Koševu ili logičnije u Vojnu bolnicu kod dr Taušana. Božinovski ubija rahmetli Asafa Dzanića samo što je ušao iz radoznalosti u objekat ''Dom Armije'' , a mi njegovog ranjenog ubicu zbrinjavamo, liječimo i puštamo kući. Isto tako par ranjenih na Skenderiji.
7- Ne naprđuj
8-Labudovićevi su nastupili slično kao onaj Bogoljub Pelemiš na Otoci krajem aprila 1992., zoljom u glavu je ubijen Admer Salkić Dzemica, u neposrednoj blizini biste Valtera Perića. Ismet Bajramović je bio zarobljen tokom razvoja borbe, kapetana koji ga je zarobio je nešto kasnije roknuo. Jusuf Prazina je izrafalan PAM-om na lokalitetu između Alipašine dzamije i knjižare preko puta. Nešto agresorskih vojnika je dokrajčila i ugljenisala struja tramvajske mreže.
9- Nusret Šišić Dedo je u tom vremeskom periodu imao improvizovanu lansirnu cijev , iz koje je paljenjem na akumulator mogla da se ispali protivoklopna raketa , nešto kao improvizovana ''Osa'' i vjerovatno se nalazio na nekoj strateškoj poziciji odbrane, uslovno rečeno zadnjoj liniji tolerancije. Ovo je moje slobodno mišljenje. A i bez ''dedine rore'' , bilo je sasvim dovoljno lansera ''Ose'' i na Skenderiji i u Ulici Titova. Projektili za ''Osu'' su predhodno izvučeni 17/18 aprila iz Vogošće -Kones.

Zaključak: Kretanje bez dopuštenja i pratnje , ostavlja isuviše prostora za reakciju legalne civilne vlasti i patriota u njenim Oružanim snagama u nastajanju.
User avatar
eltroxin
Posts: 2024
Joined: 30/08/2009 23:35

#248 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by eltroxin »

Uzalud pisete, eto njih opet dogodine sa istim pitanjima.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#249 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by strucnjakdemagog »

Nekako s proljeća wrote: 03/05/2020 18:23
strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 17:00

6) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto je Kukanjac prije napada tražio od Ganića da se pod pratnjom MUP-a propusti sanitet da pokupi ranjene vojnike oko Doma JNA?

7) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto je 4. vojna sila u Evropi u taj napad krenula sa 2 Pinca i 2 sanitetska vozila sa doktorima u njima? Što reče neko, maskirani su bili u sanitet. :D

8) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto su Labudovićevi diverzanti izginuli nasred ceste bez da nisu skoro ni pružili otpor? Valjda nisu bili dobro obučeni?

I na kraju po meni najbitniji detalj, koji dokazuje o čemu se zapravo radilo.

9) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto oficir putem veze izdaje komandu Nusretu Šišiću Dedi koji je malo poslije protivoklopom pogodio prvog Pinca u koloni:
"Dedo, dobićeš komandu kad bude trebalo dejstvovati. Sad se samo pripremi!"
6- Ako je general Milutin Kukanjac tražio pratnju MUP-a R BiH prije napada, to može da znači, da je tražio jer je bila na snazi zabrana pokreta vojnih vozila JNA iz kasarni i drugih vojnih objekata, bez pismene dozvole i pratnje MUP-a RBIH. Faza ''mješovitih patrola'' JNA i MUP-a je prošlost. JNA više nije legalna oružana sila već strana vojska u međunarodno priznatoj državi. Strana vojska , jer je 27 aprila 1992. proglašena nova državna zajednica ostatka Jugoslavije tj. Srbije i Crne Gore. Koja je 4 maja 1992. zvanično ukinula JNA. Oficiri sa porodicama, mladi vojnici, rezervisti i vojnici sa profesionalnim ugovorom , u nekoliko kasarni u gradu Sarajevu su ''ostali na ledini'', guzovače više nema. A kofrčili se kao da je 25 maj 1977.
Dakle, Kukanjac je moguće tražio dopuštenje ali ga sigurno nije dobio. Od načelnika PU Centar Ruždije Kuhinje sigurno nije dobio. Svaki pokret vojnih vozila bez pratnje MUP-a je tako predstavljao rizik. Labudović i oni sa njim su krenuli da izvrše manjkavo naređenje Kukanjca, za koje on nije imao dopuštenje civilnih vlasti R BiH. Ranjene je mogla prikupiti i hitna pomoć i zbrinuti na Koševu ili logičnije u Vojnu bolnicu kod dr Taušana. Božinovski ubija rahmetli Asafa Dzanića samo što je ušao iz radoznalosti u objekat ''Dom Armije'' , a mi njegovog ranjenog ubicu zbrinjavamo, liječimo i puštamo kući. Isto tako par ranjenih na Skenderiji.
7- Ne naprđuj
8-Labudovićevi su nastupili slično kao onaj Bogoljub Pelemiš na Otoci krajem aprila 1992., zoljom u glavu je ubijen Admer Salkić Dzemica, u neposrednoj blizini biste Valtera Perića. Ismet Bajramović je bio zarobljen tokom razvoja borbe, kapetana koji ga je zarobio je nešto kasnije roknuo. Jusuf Prazina je izrafalan PAM-om na lokalitetu između Alipašine dzamije i knjižare preko puta. Nešto agresorskih vojnika je dokrajčila i ugljenisala struja tramvajske mreže.
9- Nusret Šišić Dedo je u tom vremeskom periodu imao improvizovanu lansirnu cijev , iz koje je paljenjem na akumulator mogla da se ispali protivoklopna raketa , nešto kao improvizovana ''Osa'' i vjerovatno se nalazio na nekoj strateškoj poziciji odbrane, uslovno rečeno zadnjoj liniji tolerancije. Ovo je moje slobodno mišljenje. A i bez ''dedine rore'' , bilo je sasvim dovoljno lansera ''Ose'' i na Skenderiji i u Ulici Titova. Projektili za ''Osu'' su predhodno izvučeni 17/18 aprila iz Vogošće -Kones.

Zaključak: Kretanje bez dopuštenja i pratnje , ostavlja isuviše prostora za reakciju legalne civilne vlasti i patriota u njenim Oružanim snagama u nastajanju.

6) Apsolutno se sve slažem. Dakle Labudović je krenuo bez odobrenja i pratnje MUP-a, ali zašto je Kukanjac tražio dozvolu? Poslao ih da zauzmu Predsjedništvo, a prije toga o tome obavijestio člana Predsjedništva? Nidje veze.

7) Naprđuješ ti.

8) Dakle, tebi logično da raja s ulice razbuca elitne diverzante i da pritom imaju 10 puta manje poginulih?

9) Pa nije sporno što je pucao, ali je jasno da je to izveo iz zasjede. Dakle, sačekaćemo ih u zasjedi kod Predsjedništva, pa optužiti da su pokušali da zauzmu tu zgradu.

Zaključak: Oružane formacije RBiH su iskoristile naivnost Kukanjca čiji su vojnici do tada paradirali gradom, uhvatili ih nespremne i povaljali. Dakle, slažem se sa tvojim zaključkom, ali nikako da je JNA imala namjeru zauzeti zgradu Predsedništva. Ko god objektivno sagleda sve izneseno, shvatiće da je to nesporno.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#250 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Maraschino »

strucnjakdemagog wrote: 03/05/2020 17:00
6) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto je Kukanjac prije napada tražio od Ganića da se pod pratnjom MUP-a propusti sanitet da pokupi ranjene vojnike oko Doma JNA?

7) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto je 4. vojna sila u Evropi u taj napad krenula sa 2 Pinca i 2 sanitetska vozila sa doktorima u njima? Što reče neko, maskirani su bili u sanitet. :D

8) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto su Labudovićevi diverzanti izginuli nasred ceste bez da nisu skoro ni pružili otpor? Valjda nisu bili dobro obučeni?

I na kraju po meni najbitniji detalj, koji dokazuje o čemu se zapravo radilo.

9) Ako je bio napad na Predsjedništvo, zašto oficir putem veze izdaje komandu Nusretu Šišiću Dedi koji je malo poslije protivoklopom pogodio prvog Pinca u koloni:
"Dedo, dobićeš komandu kad bude trebalo dejstvovati. Sad se samo pripremi!"
Uopsteno da ti kazem, JNA je umislila da mogu sta hoce i kako hoce. Rezervisti koji su se pridruzili JNA vise su bili pijani nego trijezni. Da li od straha od rata ili od umisljenosti superiornosti.
Sve su mogli samo da su znali i da su tome pristupili ozbiljno. Svu logistiku su imali ali su stvari olako shvatali(na moju i nasu srecu).

Sjecam se na jednom ratistu sjeveroistocne Bosne pocetkom maja imali su sve ali su se opustili i prokockali priliku da idu dalje. Mi nismo imali ni desetinu a kamoli vod da naoruzamo i opet smo ih zavarali a mogli su da nas pregaze k'o plitak potok.
Jednostavno su mislili da mogu sta hoce pa cak i polupijani...o hrabrosti ne bih.

Vezano je ovo i za desavanja u i oko Sarajeva.
Locked