Nijedna srpska beba...

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151 Re: Nijedna srpska beba...

Post by pici »

chuchumbamayumbe wrote:simi5,
Da ti ja odgovorim.
90% Srba je otislo iz Sarajeva zato sto se nisu osjecali sigurnim, ali ne zbog svojih komsija nego zbog bradatih spodoba koja su sa brda oko Sarajeva sijali smrt i ubila preko 1300 sarajevske djece!
Otislo je i Bosnjaka i Hrvata, ali najvise Srba.
Otislo bi i Bosnjaka mnogo vise da su imali da negdje odu, ali nisu imali (niti danas imaju) "rezervnu" domovinu/otadzbinu, kao druga dva naroda.
10% Srba je otislo iz Sarajeva zato sto su se bojali svojih komsija, a imali su i razloga. U mojoj zgradi, samo u nasem stanu tokom pretresa na pocetku rata nije nadjeno nista kompromitujuce. U ostalim nazovi srpskim stanovima je pronadjeno svega, od oruzja, bombi, stanica, pa do municije i pizdi materinih, i normalno je da su ti SDS kadrovi morali da zdushe, jer bi letjeli sa zgrada (kao sto su i letjeli oni koji su uhvaceni da snajperima gadjaju svoje sugradjane). Moj se tata na pocetku, dok jos nismo znali sta nas je zadesilo, sakrivao izmedju zgrada jer ga je gadjao snajperista sa prozora/balkona obliznja zgrade, u istom naselju, nekoliko ulaza od naseg. Ko stanuje na Alipasinom zna sta se na pocetku desavalo i kako su "orlovi" letjeli sa zgrada, i neka su. On nas'o da gadja mog oca, k'o da mu na celu pise sta je i ko je?! Takvih je snajperista zaplatilo poprilicno, i neka je. Ko je imao oraha u dzapovima taj je i morao otici zbog vlastite sigurnosti jer je bio rat. Samo kada pomislim kako su mnogi Srbi ostali cekajuci "oslobodioce" pa su se malo prevarili u racunu i oni i njihovi oslobodioci.
Jos da ti kazem da imam blize rodbine u okolini Sarajeva i svi oni su u januaru 1992 za Bozic rafalali iz garonja i kalasha, k'o svi sretni. A moj otac i mati nisu imali pojma sta se desava niti sta ce se desiti. Vecina ljudi nije ni bila svjesna zla koje nam se spremalo. A toj mojoj rodbini je oruzje podijelio SDS, a SDS ga je dobio od "JNA".
Ja kazem, koliko su ovi sa brda imali oruzja dobro je iko u Sarajevu ostao ziv, sto je samo dokaz kolike su "vojnicine i heroji" bili na okolnim brdima!
Kada je bilo prsa u prsa, vidjelo se ko ima muda, a najlakshe je bilo sa 10 kilometara haubicama, minobacacima i modifikovanim avio bombama rokati po civilima, po skolama i po pijacama. To je mogla svaka kukavica da uradi, pogotovu nakon litra shljive, ne treba niti ciljati, svaka pogadja.
I sada mi neko pocne ovdje pricati koliko je poginulo Srba u Sarajevu.
Srba u Sarajevu je poginulo 10 puta vise od oruzja onih koji su gadjali po Sarajevu nego od pojedinaca koji su senluchili i sijali strah i trepet medju, ne samo Srbima, nego i ostalim ljudima koji su zivjeli u Sarajevu.
Sramota je Sarajeva da ti kriminalci i zlocinci imaju mjesta u Kovacima, a kosti mnogih junaka koji su dali zivote za svoj grad jos uvijek nisu pronadjene.
Otac moga jarana je zijanio na Zuchi, nikada nije pronadjen.
Sjecas li se kada je Sheshelj "uspjesno" vrsio gadjane na Sarajevo, a sa, ja mislim, Zlatista? Jesi li gledala na TV-u taj prilog, a na you tube se garant moze naci. Tog dana je u Sararajevu bilo mirno, nije se pucalo, poginuo je samo jedan civil, i to od snajperskog metka. Vec sam ti rekao ko je gadjao. A znas li ko je poginuo? Neka to ostane za domaci zadatak.
I manite se vi nas u Sarajevu, bolje gledajte sta ce te sa svojim cetnicima i ratnim zlocincima koji slobodno hodaju po Beogradu i Srbiji, nama je sasvim lijepo u Sarajevu i ne bi se mijenjali za 300 Beograda, pa taman da su zlatni.
Nigdje nema ljudi kao ovdje.
uh jarane pa ti direkt u sridu :D svaka ti dala na postenom i iskrenom odgovoru :thumbup:
svima je bilo tesko,evo i ja da dodam dok sam bio na žuči:kota 850,golo brdo,mijatovica strana itd(ne zelim ni da se prisjetim toga al eto) oca su mi cacini manekeni pokupili kod pivare ,bacili kanistere s vodom i odveli ga na trebevic da kopa rovove,a mati tesko bolesna sama u kući.....kad sam sazno poludio sam :x .....poenta je svima unutar grada je bilo tesko,postoje nebrojeni dokazi,pa iz Srbije,Crne Gore,Bugarske,Rusije,Ukrajine,Grcke itd dolazili su na safari u lov na ljude po Sarajevskim ulicama,mogu oprostiti i zaboraviti dosta al djecu Sarajeva NIKADA ama baš NIKADA im oprostiti i halaliti NEČU!!!!!
User avatar
winabike
Posts: 375
Joined: 04/11/2004 12:27

#152 Re: Nijedna srpska beba...

Post by winabike »

simi5 wrote:Reći ću i nešto drugo. Toliko ste se vi Sarajlije zatvorili u sebe da ne čujete, ne vidite i ne verujete da ima puno normalnih ljudi koji ni tada nisu podržavali rat, niti ga opravdavaju danas. Ali nije taj rat počeo tek tako, postzojao je ceo proces eskalacije koji svi dobro znamo i koji niko nije mogao da spreči. U tom procesu Srbi su bili samo jedna od strana.
Evo, da se i ja opet malo ukljucim, sto rece chumba, ne da vrag mira...

Simi, sjecas se izbora u Srbiji, bijase ono 93. ili 94., ne sjecam se... Koliko dobise Slobo&Fefelj, a koliko DEPOS (cini mi se da se to tada tako zvalo)? Ako se dobro sjecam (napamet lupam, bilo je to prije 15 godina...), Slobo & Fefelj dobise haman pa preko 80%...

Nije na zalost Srbija samo Beograd (i to onaj njegov uzi dio). Ne pricam ovo bez veze - pazi, imam dosta prijatelja u BG, medju finom beogradskom rajom, danas uglavnom glasacima jal' LDP-a, jal' DS-a (oni sto glasaju za DS, glasaju za njih zato sto misle da LDP nije dovoljno "jak"). E, ja prvi put nakon rata dodjoh u BG nekad '2001. I ta moja fina raja, a stvarno jesu fini ljudi, mi pocese pricati kako im je bilo zahebano tokom NATO bombardovanja.

Ide citat: "Pa, znas li da su nam sva stakla na prozorima popucala, ne mozes ti to da shvatis..." Ja nisam mogao da vjerujem, pusio sam cigaru za cigarom i pitao se da li sam u pogresnom filmu. Jako su dobro znali gdje sam ja bio od 92-95, i da stakala u Sarajevu nije bilo vec nakon pravog dana rata, a zadnjeg dana rata ni dobrog dijela zgrada i grada, pojedinih cijelih naselja (Otes...). Sreca, njihova mala kcerkica (13 godina tada) me je stalno zapitkivala kada moze doci u Sarajevo. Eto, ta djeca su buducnost. Ovi moji, koliko god da ih ja volio kao prijatelje, nisu. Jer, iako im se uvijek gadio Slobo, i nikada nisu glasali za njega, nisu qrca razumjeli. Iz malogradjanske beogradske perspeketive to u Bosni je bio neki "barbarski rat, nekog divljeg naroda, u koji nas je Slobo uvukao, pa pobogu, sta smo mi krivi da nas NATO bombarduje, sto nisu samo Slobu kaznili..."

Ja vise nemam snage da argumentiram o tome, ko nije dosad shvatio ne znam kada ce. Kome nije jasno da je na djelu bio klasicni zlocinacki plan istrjebljenja, sto pokazuju i brojke zrtava koje je prikupio i obradio IDC (nezavisni institut), o cemu ja tu da pricam? A Srbi, Srbijanci, Beogradjani su dali alibi toj politici glasajuci u ogromnom broju za Slobu i Fefelja. Neki drugi su davali i vise od toga, a i uzimali. Nekad, ako te put nanese u Sarajevo, popit cemo kafu, i otici kod Mirsada Tokace u IDC, da pregledas malo bazu podataka. Svaka zrtva, imenom, prezimenom, slikom, mjestom rodjenja, mjestom i datumom ubistva i u vecini slucajeva opisom ubistva.

I tako preko 100.000 puta.

I onda neko pita koliko se "srpskih beba" radja u Sarajevu... Izvini Simi, ne mogu vise da cujem o "srpskim", "bosnjackim" i "hrvatskim" bebama, ne mogu nakon ovoga svega, ako mozes shvati, ako ne mozes, sta ja tu da radim. Kazem ti, dodji, upoznat cu te sa mojim prijateljima, ljudima, po krvnim zrncima "cistim Srbima" koji su vjerovatno i sami nekad bili "srpske bebe" samo se sada toga ne sjecaju - mali su tada bili, koji su svo vrijeme rata proveli u Sarajevu, borili se, branili se, danas rade, nekako zive, jos uvijek pokusavaju, kao i svi mi, da u sebi "provrte" film i srede utiske, i to pokusavaju evo vec 13 godina, kako je rat stao... Pitaj njih, pitaj ih kako im je kao Srbima u Sarajevu, ali se nemoj zacuditi da kao odgovor dobijes socnu sarajevsku psovku "...da hebu sve i srpsko, i hrvatsko i bosnjacko".

Malo smo osjetljivi postali, sta ces. Mozda malo i cudni, pa ne razumijemo sta su to "srpske bebe". Vjerovatno je do nas...

Chumba, kako ono idu one tvoje psovke, da te malo citiram...?!
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#153 Re: Nijedna srpska beba...

Post by rajvosa^ »

zoom66 wrote:
Vodenjak wrote:@chuchumbamayumbe, odavno ne naidjoh na bolje ukomponovane psovke! :-) :)
Znamo da je @zoom fin i kulturan momak, :D ali mislim da ni njemu nece zaparati ushi! :wink:

Svaka ti cast na rezonu! :thumbup:
nekad se desi da neki forumash kaze ono shto i ja mislim :-) pa gdje cu onda takvog momchinu banirati? morao bih i sebe a to, priznat cete, nije u redu. :) :-) :)

chumbaluba jarane, :thumbup:
Ne, to nikad ne radit... :D

Ma ako ljudi hoce da vide ima chuchumba kolko ti bog hoce, al ljudi to nece da vide.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#154 Re: Nijedna srpska beba...

Post by Šandor »

exliberal wrote:
Šandor wrote:Exliberal, srpska strana nije trebala ničiji mig. Posebno ne prve dvije godine rata. Tek su se 1994. godine počeli malo suzdržavati u granatiranju Sarajeva jer su strahovali od intervencije Amerikanaca. Nisu glupi. Vidjeli došao Klinton, pritisnuo Hrvate, prestala ofanziva Hrvata i Hrvatske na Bosnu. Ta priča kako je nekome trebao mig vodi ka tome kako nas je zavadio neko sa strane. Izvan bivše Jugoslavije. Jašta je. :D

Ne zaboravi da su Srbi na Palama odbili mirovni sporazum 1993. godine. Čiji su mig tada dobili? :-)
sandore mislim da gresis
trebalo je 2 godine da se iskristalisu granice, da se redije "ociste" od nepodobnih zato je prestalo.
kazes da su srbi strahovali od akcije amerikanaca.....sandore sjecas se bombardovanja oko sarajeva, koju su stetu ti avioni napravili? vise stete je napravila francuska artiljerija sa igmana nego svo to bombardovanje. pa vidio si koliko je bombardovanje bilo uspjesno na kosovu....ajde sandore nismo djeca, znao je zapad vrlo dobro sta se ovdje desava i sta ce se desavat.
Ma ja, sve je bilo dogovoreno. Izrežirano. :D

I u drugom svjetskom ratu je sve unaprijed isplanirano u svjetskim metroploma? Osnivanje NDH, formiranje četničkih formacija....itd. :lol:

Ne, ovo što se desilo isplanirano je u Beogradu i Zagrebu. Ne kažem da su se Amerikanci umiješali iz sažaljenja. Ali da nisu došli rat sigurno ne bi imao ovaj epilog.
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#155 Re: Nijedna srpska beba...

Post by kijameta »

Nisam procitao ovih 7 strana postova,vjerujem da ima dobrih postova.Pa mozda je neko vec napisao ovo,sto hocu da napisem ali svejedno.U tjedniku Dani je svojevremno izasla sarajevska knjiga mrtvih,gdje je na spisku negdje oko 10 650 imena poginulih sa godinom rodzenja,mjestom i nacinom pogibije. Tada sam sa jaranom sjeo i napravio iz nje statisticke podatke.
Po sarajevskoj knjigi mrtvih Srbi muskarci u vojno sposobnoj dobi cine samo 3 % od sarajevskih poginulih boraca u odnosu na otprilike 30 % srpskog udjela u stanovnistvu Sarajeva.Dok na primjer Hrvati i Ostali imaji po 6-7 % ucesca u poginulim braniteljima,sto odgovara njihovom udjelu u stanovnistvu Sarajeva.Po meni je to jedino mjerilo i mjera za moj sadasnji odnos.Inace Srbi su se u velikoj mjeri vratili u Sarajevo i vjerujem da u Sarajevu zivi najvise Srba poslije Banja Luke u BiH.A zivjeti sa nekim ko tee je jednom vec izdao sanja da to opet uradi,meni uopste nije ugodno.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#156 Re: Nijedna srpska beba...

Post by saibaba »

simi5 wrote:
chuchumbamayumbe wrote: Razumijem i ja tebe kao sto i ti mene razumijes, ali ja ne vidjeh da si mi igdje napisao da nije istina ili da sam nesto preuvelicavao u mom postu (osim da su se prvo ispalili Hrvati u tvom komsiluku). To je izgleda zavisilo od komsiluka do komsiluka, a posto ja stanujem u zgradi, vidjelo se odmah na pocetku ko nedostaje i ko odlazi u najvecem broju.
Mislim, ovo je vec podaleko otislo od "srpskih beba", ali ni meni djavo ne da mira.
Daleko od toga da opravdavam zlocine koje su sporadicno a ne organizovano cinile grupe kriminalaca u Sarajevu, pocevsi od Kazana, pa one porodice je li bijase Golubovic, Neskovica na Dolac Malti, i tako dalje. Ali, logicno razmisljanje dovodi do zakljucka...kako bi se ti ponasao kada bi znao da okolne bradonje sa brda imaju podrsku velikog broja ljudi koji su ostali u gradu i koji su se nadali da ce ih "oslobodioci" uskoro osloboditi, nekako na nacin kako su "oslobadjali" cijelu BiH pocevsi od Ravnog, Bijeljine, Prijedora, Bratunca, pa da zavrsim sa Srebrenicom i Zepom? Znas i sam koliko je bilo delegata koji su radili za zlocinacku stranu, koji su davali informacije, sakrivali oruzje, signalizirali na raznorazne nacine. Naravno da je u takvoj situaciji svako ko je bio Srbin u Sarajevu bio pod nekom vrstom pritiska, ali posredno upravo zbog svojih sunarodnjaka, a ne zbog raje iz mahale koja je samo htjela da ostane da zivi tu gdje jeste i da ih niko ne dira, a ne jos da im ubijaju djecu minobacacima i snajperima. Nemoj mi reci da su Amerika i Evropa krive zato sto je cetnik ubio ljude na Markalama, ili sto je ubio sestru moga jarana Emina dok je stajala u redu za hljeb na Trznici, ili da su Amerika i Evropa krivi zato sto su Skorpioni pucali u ledja onim momcima u Trnovu, ili da su krivi sto zlocinci pobise onoliko stanovnika Srebrenice. Nisu Amerikanci i Evropljani dosli i ubili ih, ubio ih je srpski metak i noz, nismo ih ubili ti ili ja, niti su se sami ubili i poklali. Na stranu kolika je moralna odgovornost medjunarodne zajednice, to je druga prica, ali je krv ostala na rukama srpskih zlocinaca, zlocinaca koji su pod srpskom trobojkom i u ime pravoslavlja ubijali ljudska bica i tako zauvijek ukaljali svoju vjeru i naciju.
Opet se vracam na to da je vecina sarajevskih Srba najvise propatila zbog onih na brdima a ne onih u gradu.
Ne sporim da je bilo pretresa tipa kakve ti navodis, ali to je bio izuzetak, a ne pravilo. Jer da je bilo pravilo, ne bi niti jedan Srbin ostao u Sarajevu, kao sto niti jedan Musliman nije ostao u Srebrenici kada su je zlocinci "oslobodili".
Ovo sto sarajevske vlasti rade danas kvari samu srz i bit one borbe od prije 15 i vise godina i dovodi ljude u situaciju da se preispituju i razmisljaju o tim danima drugacije nego kada je bio rat.
Da, bio sam mlad, ali dovoljno odrastao da se sjecam kako sam se upishao od straha i kako su mi se noge tresle kada su pocele prve granate da potmulo padaju po Starom Gradu, a ja sam ih cuo na Alipainom. Drugu noc je moj prozor u spavacoj sobi razlupan metcima koji su dolijetali sa Mojmila, koje je tada drzala "JNA", a trecu noc su granate pocele padati po brdu na kojem sam se te te zime 91/92 sankao sa drugovima.
Volio bih samo jednom da cujem iz Srpskih usta da neko jebe majku Karadzicu i Milosevicu i da kaze da su oni krivi, ali ne, to jos nisam cuo i u tome je najveci problem. Jebace Bosnjaci svoje, ali nikad Srbin Radovana i Ratka.
A ja im svima jebem majku, pa neka me banuju zbog psovki i izraza, ali fakat im jebem dze sta imaju!
Evo ja ću da ti kažem đubre su i sramota za sve Srbe zločinci bez duše Radovan Karadžić, Slobodan Milošević i mnogi drugi. To nije teško čuti ni od mene ni od pola Srbije. To stvarno mislim. Jel ti sad srce na mestu.

Reći ću i nešto drugo. Toliko ste se vi Sarajlije zatvorili u sebe da ne čujete, ne vidite i ne verujete da ima puno normalnih ljudi koji ni tada nisu podržavali rat, niti ga opravdavaju danas. Ali nije taj rat počeo tek tako, postzojao je ceo proces eskalacije koji svi dobro znamo i koji niko nije mogao da spreči. U tom procesu Srbi su bili samo jedna od strana.
To koliko ima i kakvih ljudi se najbolje vidi na izborim u Srbiji .
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#157 Re: Nijedna srpska beba...

Post by Bosanac sa dna kace »

simi5 wrote: Evo ja ću da ti kažem đubre su i sramota za sve Srbe zločinci bez duše Radovan Karadžić, Slobodan Milošević i mnogi drugi. To nije teško čuti ni od mene ni od pola Srbije. To stvarno mislim. Jel ti sad srce na mestu.

Reći ću i nešto drugo. Toliko ste se vi Sarajlije zatvorili u sebe da ne čujete, ne vidite i ne verujete da ima puno normalnih ljudi koji ni tada nisu podržavali rat, niti ga opravdavaju danas. Ali nije taj rat počeo tek tako, postzojao je ceo proces eskalacije koji svi dobro znamo i koji niko nije mogao da spreči. U tom procesu Srbi su bili samo jedna od strana.
Nisu se ljudi u Sa, Tuzli ili Bihacu zatvorili u sebe, vec vi u BG ili Srbiji iako jeste protvi svega toga, vas glas se ne cuje, samo sacica zena je iskreno dosla da se izvine za Srebrenicu, a znas i sama da te zene u Srbiji kamenuju zbog toga, nigdje se ne cuje glas finih hriscana da se maknu crkve u Konjevic Polju i Divicu koje su napravljene na tudjoj zemlji, nikad do sad RTS nije napravio emisiju kao Denis Latin na HTV, sve se pitam sto....
User avatar
savrseni krug
Posts: 576
Joined: 17/03/2008 17:12
Location: tamo gdje vise nema razuma

#158 Re: Nijedna srpska beba...

Post by savrseni krug »

znas koliko LDP je uzeo 5,89% glasova
chetnik tomo nikolic pola birackog tijela
eto koliko i kako
User avatar
savrseni krug
Posts: 576
Joined: 17/03/2008 17:12
Location: tamo gdje vise nema razuma

#159 Re: Nijedna srpska beba...

Post by savrseni krug »

Bosanac sa dna kace wrote:
simi5 wrote: Evo ja ću da ti kažem đubre su i sramota za sve Srbe zločinci bez duše Radovan Karadžić, Slobodan Milošević i mnogi drugi. To nije teško čuti ni od mene ni od pola Srbije. To stvarno mislim. Jel ti sad srce na mestu.

Reći ću i nešto drugo. Toliko ste se vi Sarajlije zatvorili u sebe da ne čujete, ne vidite i ne verujete da ima puno normalnih ljudi koji ni tada nisu podržavali rat, niti ga opravdavaju danas. Ali nije taj rat počeo tek tako, postzojao je ceo proces eskalacije koji svi dobro znamo i koji niko nije mogao da spreči. U tom procesu Srbi su bili samo jedna od strana.
Nisu se ljudi u Sa, Tuzli ili Bihacu zatvorili u sebe, vec vi u BG ili Srbiji iako jeste protvi svega toga, vas glas se ne cuje, samo sacica zena je iskreno dosla da se izvine za Srebrenicu, a znas i sama da te zene u Srbiji kamenuju zbog toga, nigdje se ne cuje glas finih hriscana da se maknu crkve u Konjevic Polju i Divicu koje su napravljene na tudjoj zemlji, nikad do sad RTS nije napravio emisiju kao Denis Latin na HTV, sve se pitam sto....
znas zasto
zato sto nemaju vremena od prebrojavanja beba koje po rodjenju dizu tri prsta uz sljivu i mars na drini
ko i braca im po naciji nekad u periodu 92-95
znas li bona simi koliko se bradatih malo vecih srpskih beba godisnje skupi na ravnoj gori
uz istu sljivu i istu retoriku
i znas li da ih je svake godine sve vise i vise
i onda imas obraza pitati koliko beba se rodi
i sad jos neko treba da ti se pravda i pojasnjava ono sto je jasno svakome ko ima i trunke nezatrovanog mozga
ma licemjerje je cudo :x :x
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#160 Re: Nijedna srpska beba...

Post by daduli_sa »

Maraschino wrote:
stochar wrote:pomenuli su i Markale, a nisu pomenuli da su i tamo Srbi ginuli. potpuno konfuzan film. pokazuju inserte granatiranja Sarajeva, pričaju o ubijenim Srbima i puštaju uz to snimak iz sarajevske mrtvačnice pune leševa, ali nigdje ne piše da su to leševi civila poginulih u granatiranju... smatram da se o temi ubijanja srpskih civila u Sarajevu treba govoriti, govori se i pisalo se u svim sarajevskim medijima, ali ovo što je ovaj lik uradio je tako iskonstruisano, tendenciozno i jednostrano, da me podsjeća na 'zlatne dane' riste đoge!
Oni prolaze kroz razne faze od negiranja zlocina, pa parcijalnog priznanja ( uz pritisak ) i sada su u fazi '' kompleks krivca '' a terapija im je '' naci pandan na sve ''

Do kada samo planiraju da osciliraju iz krajnosti u krajnost?!
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#161 Re: Nijedna srpska beba...

Post by simi5 »

winabike wrote: Simi, sjecas se izbora u Srbiji, bijase ono 93. ili 94., ne sjecam se... Koliko dobise Slobo&Fefelj, a koliko DEPOS (cini mi se da se to tada tako zvalo)? Ako se dobro sjecam (napamet lupam, bilo je to prije 15 godina...), Slobo & Fefelj dobise haman pa preko 80%...

Nije na zalost Srbija samo Beograd (i to onaj njegov uzi dio). Ne pricam ovo bez veze - pazi, imam dosta prijatelja u BG, medju finom beogradskom rajom, danas uglavnom glasacima jal' LDP-a, jal' DS-a (oni sto glasaju za DS, glasaju za njih zato sto misle da LDP nije dovoljno "jak"). E, ja prvi put nakon rata dodjoh u BG nekad '2001. I ta moja fina raja, a stvarno jesu fini ljudi, mi pocese pricati kako im je bilo zahebano tokom NATO bombardovanja.

Ide citat: "Pa, znas li da su nam sva stakla na prozorima popucala, ne mozes ti to da shvatis..." Ja nisam mogao da vjerujem, pusio sam cigaru za cigarom i pitao se da li sam u pogresnom filmu. Jako su dobro znali gdje sam ja bio od 92-95, i da stakala u Sarajevu nije bilo vec nakon pravog dana rata, a zadnjeg dana rata ni dobrog dijela zgrada i grada, pojedinih cijelih naselja (Otes...). Sreca, njihova mala kcerkica (13 godina tada) me je stalno zapitkivala kada moze doci u Sarajevo. Eto, ta djeca su buducnost. Ovi moji, koliko god da ih ja volio kao prijatelje, nisu. Jer, iako im se uvijek gadio Slobo, i nikada nisu glasali za njega, nisu qrca razumjeli. Iz malogradjanske beogradske perspeketive to u Bosni je bio neki "barbarski rat, nekog divljeg naroda, u koji nas je Slobo uvukao, pa pobogu, sta smo mi krivi da nas NATO bombarduje, sto nisu samo Slobu kaznili..."

Ja vise nemam snage da argumentiram o tome, ko nije dosad shvatio ne znam kada ce. Kome nije jasno da je na djelu bio klasicni zlocinacki plan istrjebljenja, sto pokazuju i brojke zrtava koje je prikupio i obradio IDC (nezavisni institut), o cemu ja tu da pricam? A Srbi, Srbijanci, Beogradjani su dali alibi toj politici glasajuci u ogromnom broju za Slobu i Fefelja. Neki drugi su davali i vise od toga, a i uzimali. Nekad, ako te put nanese u Sarajevo, popit cemo kafu, i otici kod Mirsada Tokace u IDC, da pregledas malo bazu podataka. Svaka zrtva, imenom, prezimenom, slikom, mjestom rodjenja, mjestom i datumom ubistva i u vecini slucajeva opisom ubistva.

I tako preko 100.000 puta.

I onda neko pita koliko se "srpskih beba" radja u Sarajevu... Izvini Simi, ne mogu vise da cujem o "srpskim", "bosnjackim" i "hrvatskim" bebama, ne mogu nakon ovoga svega, ako mozes shvati, ako ne mozes, sta ja tu da radim. Kazem ti, dodji, upoznat cu te sa mojim prijateljima, ljudima, po krvnim zrncima "cistim Srbima" koji su vjerovatno i sami nekad bili "srpske bebe" samo se sada toga ne sjecaju - mali su tada bili, koji su svo vrijeme rata proveli u Sarajevu, borili se, branili se, danas rade, nekako zive, jos uvijek pokusavaju, kao i svi mi, da u sebi "provrte" film i srede utiske, i to pokusavaju evo vec 13 godina, kako je rat stao... Pitaj njih, pitaj ih kako im je kao Srbima u Sarajevu, ali se nemoj zacuditi da kao odgovor dobijes socnu sarajevsku psovku "...da hebu sve i srpsko, i hrvatsko i bosnjacko".

Malo smo osjetljivi postali, sta ces. Mozda malo i cudni, pa ne razumijemo sta su to "srpske bebe". Vjerovatno je do nas...

Chumba, kako ono idu one tvoje psovke, da te malo citiram...?!
Izbori su bili 90.; 92. ; 93. ; 96 ; 2000. Kada je o izborima reč imaj u vidu zakon koji je pravila ista komunistička partija koja je htela po svaku cenu da ostane na vlasti. Po tadašnjem zakonu glasačke kutije nisu bile prebrojavane na izbornim mestima, nego su ih preuzimali službenici SUP-a, odnosili sve u jedan centar gde su posle dva dana tek počinjala prebrojavanja. Nije bilo ni kontrolora, ni dežurnih iz stranaka sve do 96. Oko tih ćoravih kutija imali smo zaista velike stranačke borbe. Glasovi su štimovani, u biračkim spiskovima bile su mrtve duše, višestruki identiteti, ubacivani su glasovi za one koji uopšte nisu izašli na izbore. U stvarnosti Milošević nije dobio ni jedne izbore.

Jednu stvar ne razumeš, ne vidiš na isti način kao ljudi odavde. Kada kažeš da se Srbija mlako suprotstavljala ratu zaboravljaš nekoliko stvari. Prvo je da se iz Srbije iselilo 1.000.000 mladih ljudi jer su se suprotstavljali ratu. U Srbiji nije uspela ni jedna mobilizacija do 99. kad je Srbija bila napadnuta i kad je narod branio svoju zemlju. Da je uspela mobilizacija 92.-93. Srbija bi se uključila u rat.

U isto vreme kad ste vi u Sarajevu stradali su i Srbi u mnogim delovima Jugoslavije, Srbija je primila 1.500.000 izbeglica i bio bi totalno neiskren ako bi rekao da tebe više potresa stradanje nekog od njih nego tvoje. To ti je znaš ona situacija kad neko ode da iskaže svoje poštovanje u Srebrenicu, ali ne ode i u Bratunac jer je tamo samo 1000 ljudi druge nacije ubijeno. Ne može se biti nepristrastan na takav način. I nemoj da me shvatiš pogrešno, ne pokušavam da vučem paralele da bi nekoga pravdala. Nema opravdanja ni za jedan zločin ali slepoća u sopstvenoj patnji čini nas neosetljivim na tuđu patnju. E protiv toga se treba boriti komunikacijom umesto psovanjem.

Shvatam kako je strašno kad te tuku minobacači, mitraljezi, snajperi, kad nemaš hrane, vode, ogreva, struje. Moja ja sam jela bez mesa da bih ja poslala po paket u Sarajevo na svake dve nedelje. Strašno je i kad udari tomahavk i sruši celu zgradu. Ne verujem da su tvoji prijatelji želeli da umanje tvoje patnje svojom pričom. Verovatnije da su hteli da ti kažu kako te razumeju na osnovu sopstvenog iskustva.
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#162 Re: Nijedna srpska beba...

Post by simi5 »

o tim okupljanjima "četnika" na Ravnoj Gori, to je smešan karneval kiča sa ne više od 20 000 učesnika. Manje nego Tompsonovi koncerti.
Last edited by simi5 on 12/04/2008 12:43, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#163 Re: Nijedna srpska beba...

Post by Bosanac sa dna kace »

@simi u Bratuncu su poginuli ljudi pod punom ratnom spremom, rijetko je bilo civila, "pale borce" iz Bratnuca su kupili po banovickom ratistu i slali ih u mrtvackim kesama u Bratunac, otidji na tamosnje groblje i vidjeces da su to sve muskarci iznad 20 godina starosti, bilo bi isto fino od tebe kad si se kacila Bratunca da osudis i masakre nad bosnjackim civilima u Suhoj, gdje je ubijeno 150 civila: zena i djece, prosjecna starost muskarca u ovom masakru bila je 14 godina (bilo je i nepokretnih staraca)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#164 Re: Nijedna srpska beba...

Post by fukara_tz »

simi5 wrote: To ti je znaš ona situacija kad neko ode da iskaže svoje poštovanje u Srebrenicu, ali ne ode i u Bratunac jer je tamo samo 1000 ljudi druge nacije ubijeno. Ne može se biti nepristrastan na takav način. I nemoj da me shvatiš pogrešno, ne pokušavam da vučem paralele da bi nekoga pravdala. Nema opravdanja ni za jedan zločin ali slepoća u sopstvenoj patnji čini nas neosetljivim na tuđu patnju. E protiv toga se treba boriti komunikacijom umesto psovanjem.
Broj od 1000 ubijenih nije tacan. Vise o Bratuncu ovdje http://www.idc.org.ba/projekti/mit_o_bratuncu.html
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#165 Re: Nijedna srpska beba...

Post by simi5 »

zoom66 wrote:simi, dobro mi pomenu bratunac. kad pominjesh brojke, shto ne pomenesh 3000 poklanih bratunachkih boshnjaka? to izgleda mnogi zaborave. chak i sami boshnjaci. :cry: za tebe mi je razumljiv taj "zaborav".
Opet ti meni stavljaš u tekst nešto sasvim suprotno od onoga što sam napisala. Vrati se gore i pročitaj još jednom. Pravda za sve, saosećanje za sve, S V E.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#166 Re: Nijedna srpska beba...

Post by fukara_tz »

I jos da dodam da su Srbi u Bratuncu zabranili Bosnjacima prosle godine da pokopaju svoje mrtve u haremu obnovljene bratunacke dzamije pa su morali traziti novu lokaciju

U Memorijalnom kompleksu Veljaci u Bratuncu 12. maja 2008 bit ce klanjana dženaza i obavljen drugi kolektivni ukop Bosnjaka, civilnih žrtava rata iz 1992. godine. Radi se o 20 identifikovanih tijela a traga se za jos

I kome @simi da odajem pocast? znas li koliko je godina proslo od rata, znas li uopste koliko jos tijela treba da bude pronadjeno, Srbi i dalje kriju lokacije masovnih grobnica a ti hoces da odajemo pocast ubijenim srpskim vojnicima.

Normalnom covjeku je dovoljno pogledati ko sluzi te parastose Vasilije Kacavenda dokazani fasista koji umjesto da sluzi molitvu sluzi se govorom mrznje u Bratuncu

Video - "Zna se ko poceo"

User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#167 Re: Nijedna srpska beba...

Post by Bosanac sa dna kace »

simi5 wrote:
zoom66 wrote:simi, dobro mi pomenu bratunac. kad pominjesh brojke, shto ne pomenesh 3000 poklanih bratunachkih boshnjaka? to izgleda mnogi zaborave. chak i sami boshnjaci. :cry: za tebe mi je razumljiv taj "zaborav".
Opet ti meni stavljaš u tekst nešto sasvim suprotno od onoga što sam napisala. Vrati se gore i pročitaj još jednom. Pravda za sve, saosećanje za sve, S V E.
правда за жртву и убицу по теби требала би да буде иста :shock:
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#168 Re: Nijedna srpska beba...

Post by simi5 »

Bosanac sa dna kace wrote: правда за жртву и убицу по теби требала би да буде иста :shock:

Pravda je pravda, ona kažnjava ubice ne žrtve.
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#169 Re: Nijedna srpska beba...

Post by simi5 »

fukara_tz wrote:I jos da dodam da su Srbi u Bratuncu zabranili Bosnjacima prosle godine da pokopaju svoje mrtve u haremu obnovljene bratunacke dzamije pa su morali traziti novu lokaciju

U Memorijalnom kompleksu Veljaci u Bratuncu 12. maja 2008 bit ce klanjana dženaza i obavljen drugi kolektivni ukop Bosnjaka, civilnih žrtava rata iz 1992. godine. Radi se o 20 identifikovanih tijela a traga se za jos

I kome @simi da odajem pocast? znas li koliko je godina proslo od rata, znas li uopste koliko jos tijela treba da bude pronadjeno, Srbi i dalje kriju lokacije masovnih grobnica a ti hoces da odajemo pocast ubijenim srpskim vojnicima.

Normalnom covjeku je dovoljno pogledati ko sluzi te parastose Vasilije Kacavenda dokazani fasista koji umjesto da sluzi molitvu sluzi se govorom mrznje u Bratuncu

Video - "Zna se ko poceo"


Otplovio si daleko od teme, možda i mojom zaslugom, i previše si simplificirao sve što je vezano za taj rat.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#170 Re: Nijedna srpska beba...

Post by Bosanac sa dna kace »

simi5 wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: правда за жртву и убицу по теби требала би да буде иста :shock:

Pravda je pravda, ona kažnjava ubice ne žrtve.
у овом случају кажњавају се жртве а не злочинци :-?
и сад кад су ти предочене чињенице и то на најједноставнији начин немој се извлачит молим те
User avatar
winabike
Posts: 375
Joined: 04/11/2004 12:27

#171 Re: Nijedna srpska beba...

Post by winabike »

simi5 wrote:Izbori su bili 90.; 92. ; 93. ; 96 ; 2000. Kada je o izborima reč imaj u vidu zakon koji je pravila ista komunistička partija koja je htela po svaku cenu da ostane na vlasti. Po tadašnjem zakonu glasačke kutije nisu bile prebrojavane na izbornim mestima, nego su ih preuzimali službenici SUP-a, odnosili sve u jedan centar gde su posle dva dana tek počinjala prebrojavanja. Nije bilo ni kontrolora, ni dežurnih iz stranaka sve do 96. Oko tih ćoravih kutija imali smo zaista velike stranačke borbe. Glasovi su štimovani, u biračkim spiskovima bile su mrtve duše, višestruki identiteti, ubacivani su glasovi za one koji uopšte nisu izašli na izbore. U stvarnosti Milošević nije dobio ni jedne izbore.

Jednu stvar ne razumeš, ne vidiš na isti način kao ljudi odavde. Kada kažeš da se Srbija mlako suprotstavljala ratu zaboravljaš nekoliko stvari. Prvo je da se iz Srbije iselilo 1.000.000 mladih ljudi jer su se suprotstavljali ratu. U Srbiji nije uspela ni jedna mobilizacija do 99. kad je Srbija bila napadnuta i kad je narod branio svoju zemlju.
Simi, mogul' da ti ispričam jedan san? Mogu? Hvala.

I had a dream... tačnije, noćna mora je bila. Usnilo mi se da je milion Srba 1987 godine došlo na Kosovo Polje da dadnu podršku novom Voždu (vožd - staroslavenski za "vođa". Prevedeno na njemački - "Führer"). Usnilo mi se i da iskopaše čovjeka iz groba, i da su njegove mošti nosali od Vardara pa do Triglava, od nemila do nedraga, uz oduševljeno okupljanje mase, čini mi se Car Lazar da se čovjek zvao. Usnilo mi se da tenkovi, nekakvi veliki tenkovi idu prema nekom gradu u Slavoniji, čini mi se Vukovar da mu ime bi, a narod cvijeće pred njih baca, uz pjesmu... ali nisu to bile one partizanske pjesme koje smo znali, nego neka nova - "Slobodane, pošalji salate, biće mesa, klaćemo Hrvate". Usnilo mi se i da jedan srpski demokrata i opozicionar, koji će poslije postati premijer Srbije, na brdima iznad mog rodnog grada, držeći kalašnjikov u ruci govori da se ovako utvrđuju nove granice Srbije. Usnilo mi se i da u moju zemlju petkom naveče dolaze kolone ljudi iz Srbije, ljudi koje smo nekad zvali zemljacima a sada vikend-četnicima, pa muče, ubijaju i siluju (pročitati svjedočenja iz knjige "Molila sam ih da me ubiju"), a ponajviše kradu, sve do subote navečer, kad se vraćaju u svoje tople domove, svojim suprugama i dječici, da se nedjeljom ujutro ode na bogosluženje i provede miran, porodični dan.

Sreća da je to bio samo san. Miloševićeva politika nikada nije imala podršku među srpskim narodom, kako ti lijepo pokaza.
simi5 wrote: Da je uspela mobilizacija 92.-93. Srbija bi se uključila u rat.
Nemoj Simi, nemoj molim te tu pricu. Tu pricu da Srbija nije bila u ratu je prožvakao Slobo još prije 15 godina, a Balašević ga zbog toga zajebavao do iznemoglosti. Zar ima još ljudi koji vjeruju u Djeda Mraza, pardon, da Srbija nije bila u ratu? Škorpioni su vjerovatno bili... šta?, specijalni odred Zimbabveanske policije?
simi5 wrote: U isto vreme kad ste vi u Sarajevu stradali su i Srbi u mnogim delovima Jugoslavije, Srbija je primila 1.500.000 izbeglica i bio bi totalno neiskren ako bi rekao da tebe više potresa stradanje nekog od njih nego tvoje. To ti je znaš ona situacija kad neko ode da iskaže svoje poštovanje u Srebrenicu, ali ne ode i u Bratunac jer je tamo samo 1000 ljudi druge nacije ubijeno. Ne može se biti nepristrastan na takav način. I nemoj da me shvatiš pogrešno, ne pokušavam da vučem paralele da bi nekoga pravdala. Nema opravdanja ni za jedan zločin ali slepoća u sopstvenoj patnji čini nas neosetljivim na tuđu patnju. E protiv toga se treba boriti komunikacijom umesto psovanjem.
Simi, jesi li cula za izraz "tercijarna grobnica"? To ti je ono, kad pobijes 8000 ljudi, pa ih bacis u jamu i zakopas bagerima. Pa neko skuzi da si ih pobio i zakopao, a ti otkopas, pa preneses u drugu jamu. Pa te opet provale, pa ti opet bager pa u trecu jamu. I kako onda ona smusena grupa, sto sama sebe naziva Komisija za trazenje nestalih, da objasni majci da su joj sina nasli na tri mjesta, svugdje pomalo?

To ti se, moja Simi, zove organizovani zlocin, zlocin sa logistikom, zločin sa planom. Genocid, dakle.

Evo ti sada izvjestaj IDC-a, nezavisnog, pa ako hoces, i "multinacionalnog" instituta, sto ce reci da u njemu rade predstavnici sva tri ova napacena naroda, a boga mi ima i izmjesanih, pa i onih koji nisu uopšte odavde, o Bratuncu:
Nakon sto su svi izvori međusobno uspoređeni, i nakon uklanjanja imena koja su se ponavljala rezultati su pokazali da je u Bratuncu ubijeno i poginulo 119 civila i 424 vojnika iz prve grupe. Broj civilnih žrtava u drugoj grupi je isti (119), dok je broj ubijenih vojnika 448. taj rezultat pokazuje da je 26 vojnika VRS-a, osim pripadnika Bratunačke brigade, učestvovalo u borbama u i oko Bratunca i izgubilo živote.
Za ovih 119 ljudi, slazem, se neko mora odgovarati, a ja sam zagovornik vracanja smrtne kazne, i to mucenjem do smrti, za sve one koji su cinili ratne zlocine. Ovo se ne salim.

A znas sta je propaganda? Propaganda je to kada ti tih 119 pretvoris u 1000, Dodik u 3000, a Kacavenda u 5000. I ne samo propaganda: to je morbidno, jadno i bolesno. Kao da i ovih 119 civila nije vec 119 previse...
simi5 wrote: Shvatam kako je strašno kad te tuku minobacači, mitraljezi, snajperi, kad nemaš hrane, vode, ogreva, struje.
Ne shvatas. Nadam se, iskreno se nadam, da nikada neces ni shvatiti, ni ti, niti tvoja djeca, niti bilo koje drugo dijete na svijetu.

Ali mi, molim te, vise nikad nemoj reci da shvatas.

Budi mi pozdravljena.
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#172 Re: Nijedna srpska beba...

Post by simi5 »

wanabike

Volela bih da znam šta bi bio odgovor koji bi bar malo olakšao tvoje osećaje. Očigledno sve što kažem nije dovoljno dobro.

Potpuno je nekorektno mešanje Kosova, tranzicije, pada komunizma, uskraćivanja ravnopravnosti Srbima na osnovu odluka Badenterove komisije u Hrvatskoj i BiH. Kokoška je bila degenerična, jaje pokvareno a pile krvožedno. Možemo za uvek da iskopavamo žrtve ovog, prošlog, pretprošlog rata, pa tako unazad do dinosaura ili možemo da tražimo tlo pod nogama danas.

Bezobzirno je pričati o protestu na Gazimestanu a zanemariti razloge koji su tih milion ljudi podstakli da kažu dosta ubijanja dece, dosta mučenja Đorđa Martinovića, silovanja monahinja, spaljivanja letine i ostalog. Kad si pomenuo Balaševića i on je bio zgrožen onim što su šiptarski fašisti po KiM radili Srbima da bi ih proterali i nad čime se moralo ćutati u ime bratstva i jedinstva.

I kad smo kod grobnica vučeš me za jezik da ti ispričam kako je moje pretke, da bi se zatro pomen da smo nekad živeli u Mostaru, Safet Oručević sa svojim zlikovcima izneo iz grobnice i bacio u neretvu. Bilo je tu od bebe umrle 83. do čukundede umrlog pre 150 godina, ali nikog od aktuelnih vojnika. Zapravo ta sahrana 83. bila je poslednja. Znači nikakvog povoda nisu imali osim njihove vlestite mržnje.

I ja imam svoje ogorčenosti pa nisam rekla da si ti na bilo koji način podržao mržnju. Možda si i glasao na onom nametačkom i ponižavajućem referendumu na kome su Srbi proglaženi građanima drugog reda u BiH. Možda si izabrao poznatog muslimanskog fašistu, višestruko osuđivanog zbog njegovih stavova. Možda i nisi. Ja nisam projektovala svoje nezadovoljstvo onima koji su to uradili na tebe. Ali ti na mene jesi preneo svoje frustracije. Žalosno.

Budi i ti meni pozdravljen najiskrenije i oprosti ako sam te svojim rečima povredila i vratila u ružna sećanja.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#173 Re: Nijedna srpska beba...

Post by Bosanac sa dna kace »

а јесу ли ишли д а кажу не злостављању албанске дјеце, не забрани албанског језика, не безразложном избацивању албанских интелектуалаца??????
које силоване монахиње? :shock:
User avatar
winabike
Posts: 375
Joined: 04/11/2004 12:27

#174 Re: Nijedna srpska beba...

Post by winabike »

simi5 wrote:Volela bih da znam šta bi bio odgovor koji bi bar malo olakšao tvoje osećaje. Očigledno sve što kažem nije dovoljno dobro.
Vjerovatno nista, ali to nema veze sa tobom licno. I ja se izvinjavam ako sam svoje osjecaje, i kako ti ispravno kazes, frustracije, prenio na tebe. Zaista mi nije bio cilj - ne cinis mi se uopce kao zlobna i zlonamjerna osoba, uostalom zato ovo sve i pisem. Da mislim drugacije, koliko poznajem sebe, vjerovatno ne bih ni pisao.
simi5 wrote:Potpuno je nekorektno mešanje Kosova, tranzicije, pada komunizma, uskraćivanja ravnopravnosti Srbima na osnovu odluka Badenterove komisije u Hrvatskoj i BiH. Kokoška je bila degenerična, jaje pokvareno a pile krvožedno. Možemo za uvek da iskopavamo žrtve ovog, prošlog, pretprošlog rata, pa tako unazad do dinosaura ili možemo da tražimo tlo pod nogama danas. Bezobzirno je pričati o protestu na Gazimestanu a zanemariti razloge koji su tih milion ljudi podstakli da kažu dosta ubijanja dece, dosta mučenja Đorđa Martinovića, silovanja monahinja, spaljivanja letine i ostalog. Kad si pomenuo Balaševića i on je bio zgrožen onim što su šiptarski fašisti po KiM radili Srbima da bi ih proterali i nad čime se moralo ćutati u ime bratstva i jedinstva.
Je li ti zaista, ozbiljno, stvarno mislis da izmedju Gazimestana, mosti Cara Lazara, Vukovara, Sarajeva, tercijarnih grobnica, Slobe, Fefelja i Voje Kalasnjikova ne postoji nikakva, ama bas nikakva veza?
simi5 wrote: I kad smo kod grobnica vučeš me za jezik da ti ispričam kako je moje pretke, da bi se zatro pomen da smo nekad živeli u Mostaru, Safet Oručević sa svojim zlikovcima izneo iz grobnice i bacio u neretvu. Bilo je tu od bebe umrle 83. do čukundede umrlog pre 150 godina, ali nikog od aktuelnih vojnika. Zapravo ta sahrana 83. bila je poslednja. Znači nikakvog povoda nisu imali osim njihove vlestite mržnje.
Tuzno i morbidno. Nisam vjernik na "institucionalni" nacin, ali za takva djela ce nekome morati odgovarati, makar nakon vlastite smrti. Na zalost, po danasnjim standardima, to zlodjelo nije "dovoljno veliko", pa ge vjerovatno nece procesuirati niti jedan sud, ali neki drugi sud mora da postoji.
simi5 wrote:I ja imam svoje ogorčenosti pa nisam rekla da si ti na bilo koji način podržao mržnju.
Mrznja mi je strana, i protiv je svih mojih ubjedjenja. Najozbiljnije.
simi5 wrote:Možda si i glasao na onom nametačkom i ponižavajućem referendumu na kome su Srbi proglaženi građanima drugog reda u BiH.
Jesam. Samo sto je pitanje na tom referendumu bilo "Da li ste za samostalnu i suverenu Republiku Bosnu i Hercegovinu, ravnopravnu zajednicu svih njenih gradjana i naroda - Muslimana, Srba i Hrvata?", a ne "Da li ste za to da Srbi budu gradjani drugog reda?"

Nemam se namjeru zbog toga nikome pravdati, ali da pokusam objasniti: rodjen sam u SFRJ, i volio sam tu drzavu. Lagao bih da kazem da nisam. Super djetinjstvo, tinejdzerske godine... Ali, nisam zelio da zivim u drzavi kojom vlada "duh Gazimestana", u kojoj su najveca svetinja one mosti. Jebi ga, nisam.
simi5 wrote:Možda si izabrao poznatog muslimanskog fašistu, višestruko osuđivanog zbog njegovih stavova. Možda i nisi.
Nisam ga izabrao, njegovi politicki i zivotni stavovi mi nikada nisu bili bliski. Vjeruj mi da sam ja ruznih rijeci o njemu rekao puno vise nego ti.

Ali jedno mogu posvjedociti iz licnog iskustva. U jednoj od njegovih posjeta nasoj jedinici, vojsci je doslovno rekao: "Ne ubijajte civile. Najgore sto nam se moze dogoditi da postanemo kao cetnici. Ugledajte se na Titove partizane - to je bila vojska koja civile nije ubijala, zato su i pobijedili, jer su bili u pravu i nisu cinili zlocine."

Zamjerim ja njemu puno toga, pa vjerovatno i puno toga sto mu i ti zamjeris, on je tema za sebe. Ali ubica nije bio. Pojam "fasista" je toliko rastegljiv u danasnjem vremenu pa ga ne bi ni komentarisao, jer ga vjerovatno svako dozivljava na svoj nacin. Puno toga o njegovoj politici smo izdiskutovali na temi "Spomenik na Kazanima" (http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =3&t=48521) pa i na mnostvu drugih tema, da se ne ponavljam, ako ti se da, procitaj.
simi5 wrote:Ja nisam projektovala svoje nezadovoljstvo onima koji su to uradili na tebe. Ali ti na mene jesi preneo svoje frustracije. Žalosno.
Pa, vjerovatno i jeste zalosno, sta ja znam... Ono sto ti nazivas "nezadovoljstvo" ili "zatvaranjem Sarajeva samog u sebe", ja nazivam preispitivanjem, i nas samih, i svega sto nam se desilo, i kako nam se to moglo desiti. Neko ce reci, pa pobogu, proslo je 13 godina. Ja kazem, tek 13 godina. Svi smo vidjeli i dozivjeli toliko toga, da ne mozes samo reci, ok, ja sada idem iskljucivo svako jutro na posao, navecer se vracam, vodim suprugu u kino, i moj zivot tece dalje. Stvar je puno zajebanija.

Sta mislis, zasto se vecina bh. umjetnosti nakon rata bavi upravo tim, ispitivackim temama? Neko jednom rece, umjetnost je najbolja tamo gdje je situacija najgora. E, jebi ga, Bosna trenutno ima jebeno dobre umjetnike. Na zalost.

Ja cu ovdje sada samo navesti dva citata meni dvojice najblizih (po njihovom djelu, mislim) bh. umjetnika, ciji rad nevjerovatno cijenim. Nenad Velickovic, pisac, i Davor Sucic - Sula (a.k.a. Sejo Sexon) - pjesnik i frontman "Zabranjenog pusenja".

Mislim da ces onda bolje shvatiti i sve moje "frustracije", i pitanja, i stavove, i nedostatak kvalitetnih odgovora na sve ovo...

I opet, budi mi pozdravljena.
Nenad Velickovic, [i]Makijavelickovic[/i], http://www.velickovic.ba wrote: Annex 1: Dragan

Bilo nas je više za stolom, ali je govorila uglavnom ona. U crnini za jedincem, nakon godinu dana uzaludnog pokušaja da razumije surovu poruku sudbine, kao da se pričom branila od ludila. Ona, koja je sa luđacima razgovarala čitavog života.

A onda je pogledala u mene. Da li zato što je znala da sam pisac. Ili zato jer smo bili u suprotnim vojskama. Ona ljekar u srpskoj, ja bolničar u bosanskoj.

"Bila sam tada na frontu u Hercegovini. U bolnici. Dežurala sam u noćnoj smjeni. Moglo je biti oko ponoći. Sestre su napravile kafu. Onda je neko pokucao. Ušala je mlada žena. Lijepa. U crnini. Jednu ruku je držala u džepu. Sestre su ustale da je izbace, ali ja sam ih zaustavila. Pozvala sam je da nam se pridruži. Kad popije kafu, pitaće me za neki lijek, ako budem imala daću joj, i gotovo.

Sjela je. Ruku nije izvadila iz džepa.

Rekla je da se zove Desa. I ništa više. Vidjela sam da se stidi govoriti pred sestrama. Klimnula sam im glavom da izađu.

Desa je uzdahnula i pogledala me.

- Doktorka, jeste li vi radili u Sarajevu?

- Jesam.

- Je li istina da smo nekad svi živjeli zajedno?

- Kako misliš?

- Pa tako. Muslimani, Srbi, Hrvati...

- Istina je. A zašto pitaš?

- Meni ovdje govore da to nikad nije bilo.

- Bilo je.

- Znam i ja da je bilo. I ja sam studirala u Sarajevu.

I tad je izvadila ruku iz džepa.

Imala je sasušenu šaku. Od rođenja. Djeca su joj se rugala. Ali je bila najbolji đak. I stipendiju dobila. U Sarajevu se upoznala sa Asimom. Vjenčali se. Dobili sina.

- Lijep, kao upisan. I pametan. I dobar. Sreća. Onda se zaratilo. Ja i Asim se razdvojimo. On ostane u Sarajevu, ja se vratim ovamo. Sa Draganom. Računali smo, ovdje je sigurnije, ima hrane, neće dugo trajati... Draganu deset godina. Ide u školu. Ja radim, dođem s posla, on napravio ručak, ispržio jaja. Onda uzme neki stari tranzistor, popravi ga, sam. Zlatne ruke. U školi sve petice. Odličan đak. Ali ne igra se sa ostalom djecom. Njima su očevi o našoj vojsci, a Draganov u Alijinoj. Dosele u našu zgradu izbjeglice. Sa djetetom. Stariji šest godina od mog Dragana. Ali retardiran. Ne izvode ga vani. Moj Dragan se odmah sprijatelji s njim. Svaki dan kako dođe iz škole, uradi zadaću, i kod Nenada. Tako se zvao taj momak. Napravio mu u podrumu podmornicu, pa se igraju. Jednom, ja dođem s posla, vrata otvorena, nema Dragana. Ja ga nešto poželjela, siđem u podrum, a dole, moj Dragan, preklan, sjedi vezan za stolicu, ko živ. Na stepenicama krv. Kako je nisam vidjela kad sam silazila, nije mi nikako jasno. Sve do njihovih vrata. Pozvonim, otvori Nenad, a ruke mu krvave. Meni se noge odsjekle. Pozovem policiju. Oni dođu odmah, Nenad odmah sve prizna. Oni ga pitaju zašto je ubio mog Dragana. A on odgovori: zato što je bio Turčin. Sahranili smo mog Dragana. Tu na groblju. Ali nisu mi dali da napišem prezime. Samo piše na krstu Dragan. Pa sam došla, kad sam čula da ste vi radili u Sarajevu, da vas pitam, jesam li ja to izmislila, ko što ovdje svi govore. Ili smo mi nekad svi živjeli zajedno?"

To je bila briča, bez ukrasa i gotovo doslovno kako sam je čuo. Neka mi oproste svi koje sam spomenuo, nisam je mogao zadržati u sebi.

I ne znam zašto sam Draganovom prijatelju i ubici posudio svoje ime.
Sejo Sexon - Zabranjeno Pusenje wrote: Fildžan viška

69-a moj stari i ja,
Na biciklima
Pa pravac Ilidža put rijeka, livada
Gdje teferići raja iz Sarajeva
Ćebe, pivara, roštilj i odbojka
Sve šareno poput ćilima
A sa radija "Plima" od Indexa
I vijesti iz Vijetnama.

I stari reče tad:"Vidiš tu svako zna
Politika je prosta stvar,
Kafu kad zakuvaš, fildžan se ostavlja
Ako 'ko naiđe, jebi ga!"

To ovdje svako zna
To je raja iz Sarajeva
To ovdje svako zna
Raja iz Sarajeva
Iz moga Sarajeva

84-e je pao snijeg
I skupio se čitav svijet
Pa skije na rame
I sanke u ruke
Put Rajske doline

Begovu džamiju nekom kauboju
Jalija prodala
Strendžeri skontali
Da slava i novčići
I nisu najvažniji
U votaži

I stari reče tad:"Vidiš sada
Čitav svijet zna
Da postoji grad
Gdje se kafa zakuva,
I fildžan ostavlja
Ako 'ko naiđe, jebi ga!"
To ovdje svako zna
To je raja iz Sarajeva
To ovdje svako zna
Raja iz Sarajeva
Iz moga Sarajeva

Proljeće '92. vreli čelik raznese
Sve komšiluke i sve derneke
Kažu, sve dosada
Je laž i obmana
Zavjera ustaško-džihadska
I upali foluška

I stari reče tad, čisteći zgarišta:
"Ne žalim žutog "yugu", a ni stan
Već što više nikada
Kafu kad zakuvam, fildžan neću ostavljat
Ako ko naiđe... jebi ga!"

To sada svako zna
To je raja iz Sarajeva
Iz moga Sarajeva
Raja iz Sarajeva
Iz moga Sarajeva
Raja iz Sarajeva
Iz moga Sarajeva...
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#175 Re: Nijedna srpska beba...

Post by saibaba »

simi5 wrote:wanabike

Volela bih da znam šta bi bio odgovor koji bi bar malo olakšao tvoje osećaje. Očigledno sve što kažem nije dovoljno dobro.

Potpuno je nekorektno mešanje Kosova, tranzicije, pada komunizma, uskraćivanja ravnopravnosti Srbima na osnovu odluka Badenterove komisije u Hrvatskoj i BiH. Kokoška je bila degenerična, jaje pokvareno a pile krvožedno. Možemo za uvek da iskopavamo žrtve ovog, prošlog, pretprošlog rata, pa tako unazad do dinosaura ili možemo da tražimo tlo pod nogama danas.

Bezobzirno je pričati o protestu na Gazimestanu a zanemariti razloge koji su tih milion ljudi podstakli da kažu dosta ubijanja dece, dosta mučenja Đorđa Martinovića, silovanja monahinja, spaljivanja letine i ostalog. Kad si pomenuo Balaševića i on je bio zgrožen onim što su šiptarski fašisti po KiM radili Srbima da bi ih proterali i nad čime se moralo ćutati u ime bratstva i jedinstva.

I kad smo kod grobnica vučeš me za jezik da ti ispričam kako je moje pretke, da bi se zatro pomen da smo nekad živeli u Mostaru, Safet Oručević sa svojim zlikovcima izneo iz grobnice i bacio u neretvu. Bilo je tu od bebe umrle 83. do čukundede umrlog pre 150 godina, ali nikog od aktuelnih vojnika. Zapravo ta sahrana 83. bila je poslednja. Znači nikakvog povoda nisu imali osim njihove vlestite mržnje.

I ja imam svoje ogorčenosti pa nisam rekla da si ti na bilo koji način podržao mržnju. Možda si i glasao na onom nametačkom i ponižavajućem referendumu na kome su Srbi proglaženi građanima drugog reda u BiH. Možda si izabrao poznatog muslimanskog fašistu, višestruko osuđivanog zbog njegovih stavova. Možda i nisi. Ja nisam projektovala svoje nezadovoljstvo onima koji su to uradili na tebe. Ali ti na mene jesi preneo svoje frustracije. Žalosno.

Budi i ti meni pozdravljen najiskrenije i oprosti ako sam te svojim rečima povredila i vratila u ružna sećanja.
Tebi jednostavno neke stvari nisu jasne. U Sarajevu niti je bilo silovanja Monahinja, niti su paljene crkve, Niti je spaljivana ljetina ( Kao sto ti kažeš ) pa znamo sta se desilo. Tvoj komentar na ovo, banalizujem, je u folu pa sta i u Sarajevu su kriminalci maltretirali nekoliko srba. To su zločini koji su došli poslije u već bezrazložno opkoljenom gradu, dakle nisu uzrok nego posljedica. Nemože se porediti par incidenata i sistematsko ubijanje građana.
Oko Sarajeva su dok je još uvijek bio mir 91 - 92 su planski ukopani tenkovi, postavljena mitraljeska gnijezda,dovedeni obrazovani oficiri i naređeno je unistavanje grada. Ti i slični tebi uzmaju za pravo da kritikuju ljude koji su bili godinama opkoljeni, bez struje, bez vode, bez hrane.
Njihova krivica se izjednačava sa Četnicima zato što nisu imali objetivnu štampu, Kvalitetan televizijski program i zato što je neki kriminalac iz svog interesa i bez ičije komande maltretirao pojedine građane koji budi rečeno nisu bili ni samo Srpske nacionalnosti.
Ti jednostavno zastupaš jednu stranu i svaka dalja polemika s tobom je gubljenje vremena.
Post Reply