Da li ste Yugonostalgičari ?

Locked

Da li ste Yugonostalgičari ?

Jesam i žalim za " Titinom " SFRJ ;
120
58%
Nisam, moja domovina, zavičaj i u mislima država je uvjek bila BiH ;
87
42%
 
Total votes: 207

punto
Posts: 6
Joined: 05/03/2008 12:34

#76 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by punto »

ghetter_exe wrote:
CondoR wrote:Nemam običaj kad postavljam topice na forumima, da upozoravam forumaše na kulturan dijalog.
Stoga, obrati pažnju da ti jezik neide prije pameti !
Ne idem meni jezik prije pameti prijatelju moj, ne brini se i svakome cu isto reci za ovakvu temu.
Da ne idem u detalje, meni je pola familije pobijeno od te iste JNA iliti Jugoslavije. ostao sam bez kuce za koju je otac cijeli zivot radio i ostao sam bez stana.
Kondore, ovo se ne odnosi na tebe kao na covjeka ili individuu, nego na Jugoslaviji i temu o Jugoslaviji i tom navodnom suzivotu.

A evo zbog cega necu da budem Jugosloven i zbog cega ne volim Jugoslaviju:
- Ne zelim i necu da zivim u istoj drzavi ili bar entitetu sa ljudima koji su ubijali, klali, pustosili i slivali.
- Ne zelim i necu da budem dio nacinalne manjine gdje su srbi i hrvati vecina
- Zelim da u svojoj reprezentaciji vidim i Bosnjake, zelim da gledam dnevnik koji vode i bosnjaci
- Ne zelim da mi glavni grad bude Beograd
- Ne zelim da radim i da izgradjujem autoputeve od Zagreba do Beograda
- Ne zelim da mi slovenci izvoze drva, prave namjesetaj, pa ga onda meni prodaju
- Ne zelim da bez ikakvih naknada elektricna i druge energije idu u Hrvatsku i Srbiju
- Ne zelim biti u drzavi u kojoj su bosanci navodno glupi, a hrvati kultutni i srbi pametni
- Ne zelim da mi predsjednik bude neko poput milosevica
- Ne zelim da radim i uplacujem novac za ocuvanje spomenika i manastira po Kosovu
- Ne zelim da mi na zastavi nema boje koja predstavlja moj narod
- Ne zelim da mi na grbu republike nema nikakvog nacionalnog identita
- Ne zelim da sef policiji ili nacelnik opcine gdje zivi 99 odsto bosnjaka bude srbin
- Ne zelim da se izjasnjavam kao ostali, kada se skupstini to prohtje
- Ne zelim da historija moga naroda bude tudja historija i bude zaboravljena
- Ne zelim krst iznad Sarajeva
- I ne zelim jos nekih 1000000 stvari.

Nadam se da sam sada malo jasniji
Pozdrav
Potpisujem.

Dosta ljudi u BiH ima naviku sa nostalgijom gledati na vrijeme Jugoslavije. Ne znam koliko je od vas imalo priliku da prati dokumentarni program na BHT1 gdje je bio niz emisija snimljenih za vrijeme ovog vremena. Na jednoj jadni Alija Sirotanovic stoji u blizini Neuma, gledajuci na sve sto su se tadasnji funkcioneri nakrali i izgradili, a on jadan jedva prezivljava, more mu miosaona imenica. Nostalgija je cudna stvar, sjecas se samo dobrih stvari, a u sustini i tada kao i danas nemamo pravno uredjenu drzavu, nemamo demokraciju, i stoga, dosta onih koji se docepaju vlasti/funkcije samo kradu dok mogu. Kako za vrijeme Tite, tako i danas.
Nego nema nista od toga da se covjek zamara prosloscu, zivimo u danasnjici, i sve sto mozemo napraviti je dati najbolje od sebe da nam vima aBd bude bolje.
bomba
Posts: 240
Joined: 13/02/2008 18:15

#77 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by bomba »

palermo wrote:Sretnu zemlju čine sretni ljudi, što je više sretnijih i zemlja je sretnija. I nisam zadovoljan kako ova zemlja funkcionira, ali za razliku od tebe ja je ne mrzim zbog toga.......
A ova zemlja je, zahvaljujuci ljudima koji upravljaju sa njom, poprilicno puna sretnih ljudi vidim.... Hajmo se smijat bez obzira sto su nam stomaci prazni i sto nas *ebe u mozak ko stigne :lol: :lol: :lol:
BTW, ja ne mrzim zemlju, ja mrzim vlast koja je vodi i uredjenje ove zemlje ! Premotaj malo postove pa ces vidjeti sta sam napisao. Evo ti quote
bomba wrote: Volim je jos samo radi prirodnih ljepota i dobre hrane i tu se sve zavrsava !
A cemu sve ovo prepucavanje ? Pa niko me ne moze ubijediti da smo losije zivili i manje imali u bivsoj Yugi. A mislim da u trenutnoj BiH jos dugo i necemo bolje ziviti nego sto smo zivili u Socijalistickoj Republici Bosni i Hercegovini
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#78 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by popajic »

Moju nostalgiju mozete nazvati kako god hocete,ja je nazivam nostalgijom za proslim,predratnim vremenima.
1001 razlog za to.
Nostalgican sam za danima bez narodnih kuhinja,novokomponovanih bogatasa,za danima kada je rijec raja imala najljepse znacenje,za danima kada se nije pitalo kakva se nacionalnost "krije" iza nekog nadimka,za danima kada nikome nije smetao ni minaret ni crkveno zvono i kada mi se nije ni jedno ni drugo arogantno pod nos poturalo.
Nostalgican sam za danima kada mi drzava nije bila bure baruta u Evropi,za danima u kojima me politika nije ovoliko svakodnevno atakovala,za danima u kojima smo imali forume uzivo,u "nasim"kafanama,ne ovako otudjeno,rasprseni po svim kontinentima....beskrajan spisak !
kao u onoj pjesmi "those were the days my friend"-
palermo
Posts: 22359
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#79 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by palermo »

bomba wrote:
palermo wrote:Sretnu zemlju čine sretni ljudi, što je više sretnijih i zemlja je sretnija. I nisam zadovoljan kako ova zemlja funkcionira, ali za razliku od tebe ja je ne mrzim zbog toga.......
A ova zemlja je, zahvaljujuci ljudima koji upravljaju sa njom, poprilicno puna sretnih ljudi vidim.... Hajmo se smijat bez obzira sto su nam stomaci prazni i sto nas *ebe u mozak ko stigne :lol: :lol: :lol:
BTW, ja ne mrzim zemlju, ja mrzim vlast koja je vodi i uredjenje ove zemlje ! Premotaj malo postove pa ces vidjeti sta sam napisao. Evo ti quote
bomba wrote: Volim je jos samo radi prirodnih ljepota i dobre hrane i tu se sve zavrsava !
A cemu sve ovo prepucavanje ? Pa niko me ne moze ubijediti da smo losije zivili i manje imali u bivsoj Yugi. A mislim da u trenutnoj BiH jos dugo i necemo bolje ziviti nego sto smo zivili u Socijalistickoj Republici Bosni i Hercegovini
Pa kao što rekoh opet ja u svom ranijem postu, dio priče o bivšoj Jugoslaviji je i njen kraj, surovi i krvavi kraj, koji su najbolje osjetili baš građani Bosne i Hercegovine.I meni je to sasvim dovoljan razlog da uvijek kažem da ne bih ponovno u državnu zajednicu zvanu Jugoslavija. Inače u svom zlatnom periodu je bila sjajna zemlja, živio sam i u njoj dobro i nisam bio njen protivnik.
Žao mi je što ne znaš napraviti napraviti razliku između vlasti i osjećaja pripadnosti zemlji u kojoj živiš ( neko bi rekao domovini, al pošto ti te termine ne voliš, onda da ga izbjegnem) vlasti dolaze i prolaze...............
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#80 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by El_comadante »

ne volim jugoslaviju iz mnogo razloga. nekažem i netvrdim da je sada situacija bolja ali kažem da je dosta lošeg bilo u jugoslaviji. Npr. dešavali su se prelasci četnika u partizane od 43 i u ovom ratu njihova djeca su napala moju domovinu. Milošević je došao na vlast mnogo prije 91 odnosno bio je komunist (vidjeli smo koliki) u drugom svjetskom ratu su postojale muslimanske brigade pa je Tito 45 ukino musliman i vratio 71. Hrvatska i Srbija su se mnogo bolje gradile i izgradile nego BiH.zašto kroz BiH nije napravljen niti 1 auto put itd. itd.
bomba
Posts: 240
Joined: 13/02/2008 18:15

#81 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by bomba »

El_comadante wrote: Hrvatska i Srbija su se mnogo bolje gradile i izgradile nego BiH.zašto kroz BiH nije napravljen niti 1 auto put itd. itd.
Trebao je da ide autoput sadasnjom trasom koridora V-C. Cak je i markirano zemljiste malilm zeljeznim kolcima koji je ogradjivao trasu buduceg autoputa. Obrati paznju kad ides prema Zenici, ti kolci i dalje stoje oko sadasnjeg magistralnog puta. Cak je uradjen i kompletan projekat i sve ! Gradnja nije krenula jer je bas u to doba Banja Luku zadesio zemljotres a bila je slicna katastrofa i u Skoplju tako da je novac izdvojen za gradnju autoputa otisao u saniranje pogodjenih regija a kasnije se opet trebalo vratiti autoputu a to je dalje sprijecio rat. Jos jedan primjer sadasnje drzave, projekat za V-C je uradjen jos prije rata, veca grupa prijeratnih jakih inzinjera je radila na njemu i uredno ga zavrsila. Ipak, raspisuju se tenderi i trose velike svote za nove projekte a nebi me iznenadilo da je to sve paravan i da ce pare od sadasnjih projekata za V-C otici nekome u djep a na kraju ce se iskoristiti prvi projekat koji ljudi uradise jos prije rata.....
katarina_kosaca
Posts: 32
Joined: 29/03/2008 14:38
Location: Sarajevo

#82 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by katarina_kosaca »

Imam 25 godina. Sa devet godina me zatekao rat. Pitam se kako bih mogla zaliti za Jugoslavijom kada je on za mene bila tek period djetinjstva u kojem nisam imala svijet da promislim sistem u kojem se nalazim. Problem jugonostalgicara jesu kafanske price u kojima se velica jedan sistem koji je zavrsio u krvi i cija je najvece zrtva upravo Bosna i Hercegovina. Ja necu poreci da je nakon drugog svjetskog rata pocelo opismenjavanje stanovnistva, da su igradjene ceste i zeljeznica, da su otovrena fabrike i da se zemlja polako digla na noge. Ipak, to nije dovoljno da bismo plakali nad necim sto je proslo i cija je ideja 90-tih godina okupana krvlju onih koji su vjerovali da su u Jugoslaviji na sigurnom, zasticeni njenom ideologijom "bratstva i jedinstva".

Miljenko Jergovic je jednom napisao da je Bosna "Jugoslavija u malom" i stoga bas u Bosni i dalje postoje jugonostalgicari koji za sobom vuku price o sretnijim, Titovim vremenima.

Sad, kada imam 25 godina, i nakon sto sam posredstvom stranih, ali i domacih tekstualnih tragova uspjela da kostruiram svoju sliku Jugoslavije mogu slobodno reci da ne vrijedi zaliti ta tim vremenima vec se treba okrenuti sadasnjosti i iz nje graditi bolju buducnost. Mi nismo dovoljno preispitali jugoslavensko i postjugoslavensko, odnosno ratno i postratno vrijeme na Balkanu, ali i u samoj Bosni da bismo donosili neke ozbiljne zakljucke.

Jugonostalgija je bijeg od stvarnosti, bijge u jednu mitsku i krivu sliku proslosti. Uostalom, neko je ovdje napisao kako Jugoslavija nije bila volja svih njenih naroda vec drzava pobjednika.

Ne zelim reci da je ova pseudodemokatija bolja, ali ne trebamo crpiti iz prosloti koja je sada nasa tragedija nego se prilagoditi opcim trndovima i pokusati se izvuci iz status quo-a.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#83 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by gospodar kuglastih munja »

YU je prozivjela dva razlicita sistema , monarhiju i socijalizam. Ni jedan ni drugi nisu sjajni i dio su historije. Medjutim sama zajednica , kao geografski pojam u nekim drugim okolnostima bi vjerovatno imala svoju vrijednost. Zamislite da je zivjela kao dio Zapadne Evrope ? Sve bi bilo drugacije.

Jedinu svjetlu tacku u njenoj kratkoj historiji ( bar za mene) predstavlja nastanak R BiH kao moderne gradjanske drzave i to zahvaljujuci komunistima.
katarina_kosaca
Posts: 32
Joined: 29/03/2008 14:38
Location: Sarajevo

#84 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by katarina_kosaca »

gospodar kuglastih munja wrote:YU je prozivjela dva razlicita sistema , monarhiju i socijalizam. Ni jedan ni drugi nisu sjajni i dio su historije. Medjutim sama zajednica , kao geografski pojam u nekim drugim okolnostima bi vjerovatno imala svoju vrijednost. Zamislite da je zivjela kao dio Zapadne Evrope ? Sve bi bilo drugacije.

Jedinu svjetlu tacku u njenoj kratkoj historiji ( bar za mene) predstavlja nastanak R BiH kao moderne gradjanske drzave i to zahvaljujuci komunistima.
Amin!
User avatar
Amela
Posts: 153
Joined: 10/05/2002 00:00

#85 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Amela »

Nisam i ospem se i na samu rijec! Ako je prije '92. i bilo nekih pozitivnih stvari, sve je to nestalo i ponisteno od '92.
Iluzije su se na zalost rasprsile artiljerijom.
mamatajo1965
Posts: 224
Joined: 19/03/2008 14:55

#86 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by mamatajo1965 »

amela wrote:Nisam i ospem se i na samu rijec! Ako je prije '92. i bilo nekih pozitivnih stvari, sve je to nestalo i ponisteno od '92.
Iluzije su se na zalost rasprsile artiljerijom.
Zato nam je sad mrak,u ratu se umiralo od granata,a sad penzioneri crkavaju od hladnoce i gladi ....
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#87 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Vozdra raja :-) »

gospodar kuglastih munja wrote: Jedinu svjetlu tacku u njenoj kratkoj historiji ( bar za mene) predstavlja nastanak R BiH kao moderne gradjanske drzave i to zahvaljujuci komunistima.
I zahvaljujuci tim komunistima u Bosni je ubijeno preko 100,000 ljudi kada su ti nasi ucitelji bratstva i jedinstva odlucili da skinu svoja crvena odijela, nabiju kokarde, i popnu se na brda oko Sarajeva i BiH!
I ko je branio Bosnu? Komunisti sigurno ne. Oni su bili u misijim rupama, ili na onoj strani na brdima. Bosnu je branila i odbranila sirotinja koja se prije morala izjasnjavati kao "neopredijeljen" ili kao "srbin", a ni slucajno Musliman ili Bosanac. Bosnu je takodje branio robijas i "vjerski fanatik" Alija... Hmm...,Koja igra sudbine...

Nema razloga da budem nostalgican prema onima koji su mi jece punili glavu o bratstvu i jedinstvu a onda mi sutradan hitili granatu u dvoriste da me ubiju. Naivni smo bili, i to smo skupo platili! Svi jugoslovenski narodi su imali svoje ime i ono sto im je pripadalo, jedino mi nismo znali ni ko smo ni sta nam pripada. Nasa je krivica. Naivno smo bili!

Nismo znali ko smo, ali drugi su itekako znali ko su !
User avatar
Amela
Posts: 153
Joined: 10/05/2002 00:00

#88 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Amela »

Jeste, a mi vazda cekamo da nam neko drugi dodje i upali svjetlo. Sada jos uvijek imamo sansu da se sami dignemo do prekidaca, a '92. su drugi pritiskali okidace a mi i dalje bili u mraku.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#89 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Bosanac_21 »

Ne zalim za Jugom, ali zalim sto danas imamo magarce u vladi koji bi sve mogli ispraviti gdje je Juga grijesila, ali eto stela i sverc komerc drmaju.
Jugu smo najvise cjenili, a najmanje nam je dala - kirijalo se i dan i noc za susjedne drzave koje nas na kraju za*ebase za sva vremena :-?
Samo kad se sjetim Markovica i "1 na prema 7", radilo se, drmalo na svakom cosku, al zasmeta sto nije pocela visiti trobojnica (bez petokrake) uz ideolosko
ime zemlje.
Last edited by Bosanac_21 on 03/04/2008 18:30, edited 1 time in total.
mamatajo1965
Posts: 224
Joined: 19/03/2008 14:55

#90 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by mamatajo1965 »

Vozdra raja wrote:
gospodar kuglastih munja wrote: Jedinu svjetlu tacku u njenoj kratkoj historiji ( bar za mene) predstavlja nastanak R BiH kao moderne gradjanske drzave i to zahvaljujuci komunistima.
I zahvaljujuci tim komunistima u Bosni je ubijeno preko 100,000 ljudi kada su ti nasi ucitelji bratstva i jedinstva odlucili da skinu svoja crvena odijela, nabiju kokarde, i popnu se na brda oko Sarajeva i BiH!
I ko je branio Bosnu? Komunisti sigurno ne. Oni su bili u misijim rupama, ili na onoj strani na brdima. Bosnu je branila i odbranila sirotinja koja se prije morala izjasnjavati kao "neopredijeljen" ili kao "srbin", a ni slucajno Musliman ili Bosanac. Bosnu je takodje branio robijas i "vjerski fanatik" Alija... Hmm...,Koja igra sudbine...

Nema razloga da budem nostalgican prema onima koji su mi jece punili glavu o bratstvu i jedinstvu a onda mi sutradan hitili granatu u dvoriste da me ubiju. Naivni smo bili, i to smo skupo platili! Svi jugoslovenski narodi su imali svoje ime i ono sto im je pripadalo, jedino mi nismo znali ni ko smo ni sta nam pripada. Nasa je krivica. Naivno smo bili!

Nismo znali ko smo, ali drugi su itekako znali ko su !
A ko smo to MI!!!???
sekspir
Posts: 116
Joined: 18/08/2006 18:36
Location: Köln

#91 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by sekspir »

Jugoslaviju,kao ideju zajednickog zivota svih juznoslovenskih naroda,nisu izmislili komunisti da bi se i ona koristila za ideolska pljuvanja.Nisam nostalgican,jesam jedino sto mi je tada bilo puno manje godina i sto sam sjecao postovanje u svijetu(gdje god sam hodio)kao njen gradjanin.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#92 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by gospodar kuglastih munja »

Vozdra raja wrote:
gospodar kuglastih munja wrote: Jedinu svjetlu tacku u njenoj kratkoj historiji ( bar za mene) predstavlja nastanak R BiH kao moderne gradjanske drzave i to zahvaljujuci komunistima.
I zahvaljujuci tim komunistima u Bosni je ubijeno preko 100,000 ljudi kada su ti nasi ucitelji bratstva i jedinstva odlucili da skinu svoja crvena odijela, nabiju kokarde, i popnu se na brda oko Sarajeva i BiH!
I ko je branio Bosnu? Komunisti sigurno ne. Oni su bili u misijim rupama, ili na onoj strani na brdima. Bosnu je branila i odbranila sirotinja koja se prije morala izjasnjavati kao "neopredijeljen" ili kao "srbin", a ni slucajno Musliman ili Bosanac. Bosnu je takodje branio robijas i "vjerski fanatik" Alija... Hmm...,Koja igra sudbine...

Nema razloga da budem nostalgican prema onima koji su mi jece punili glavu o bratstvu i jedinstvu a onda mi sutradan hitili granatu u dvoriste da me ubiju. Naivni smo bili, i to smo skupo platili! Svi jugoslovenski narodi su imali svoje ime i ono sto im je pripadalo, jedino mi nismo znali ni ko smo ni sta nam pripada. Nasa je krivica. Naivno smo bili!

Nismo znali ko smo, ali drugi su itekako znali ko su !
Nisu BiH napali komunisti ( ne branim ih ) vec cetnici ! To samo da znas ubuduce kad te budu pitali ; ko je napao Bosnu ?, nemoj reci komunisti jer ce ti se smijati, reci cetnici i svi ce te razumjeti.

I da znas i to da su R BiH branili Bosanci, barem ispocetka, dok Alija od A R BiH nije napravio svoju Muslimansku Miliciju.
mamatajo1965
Posts: 224
Joined: 19/03/2008 14:55

#93 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by mamatajo1965 »

gospodar kuglastih munja wrote:
Vozdra raja wrote:
gospodar kuglastih munja wrote: Jedinu svjetlu tacku u njenoj kratkoj historiji ( bar za mene) predstavlja nastanak R BiH kao moderne gradjanske drzave i to zahvaljujuci komunistima.
I zahvaljujuci tim komunistima u Bosni je ubijeno preko 100,000 ljudi kada su ti nasi ucitelji bratstva i jedinstva odlucili da skinu svoja crvena odijela, nabiju kokarde, i popnu se na brda oko Sarajeva i BiH!
I ko je branio Bosnu? Komunisti sigurno ne. Oni su bili u misijim rupama, ili na onoj strani na brdima. Bosnu je branila i odbranila sirotinja koja se prije morala izjasnjavati kao "neopredijeljen" ili kao "srbin", a ni slucajno Musliman ili Bosanac. Bosnu je takodje branio robijas i "vjerski fanatik" Alija... Hmm...,Koja igra sudbine...

Nema razloga da budem nostalgican prema onima koji su mi jece punili glavu o bratstvu i jedinstvu a onda mi sutradan hitili granatu u dvoriste da me ubiju. Naivni smo bili, i to smo skupo platili! Svi jugoslovenski narodi su imali svoje ime i ono sto im je pripadalo, jedino mi nismo znali ni ko smo ni sta nam pripada. Nasa je krivica. Naivno smo bili!

Nismo znali ko smo, ali drugi su itekako znali ko su !
Nisu BiH napali komunisti ( ne branim ih ) vec cetnici ! To samo da znas ubuduce kad te budu pitali ; ko je napao Bosnu ?, nemoj reci komunisti jer ce ti se smijati, reci cetnici i svi ce te razumjeti.

I da znas i to da su R BiH branili Bosanci, barem ispocetka, dok Alija od A R BiH nije napravio svoju Muslimansku Miliciju.
Dzaba se ti to trudis njima da objasnjavas.
ninili
Posts: 65
Joined: 28/11/2006 07:26

#94 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by ninili »

dalmatinka wrote:@ninili, zanimljivo stajalište. Nisam jugonostalgičarka, ali s nekim djelovima bih se složila. :D I da ne zaboravim, evo još jedan "zanimljivi" dio iz tog vremena:
Image
Ne znam da li bi se slozila s tobom da niko nije radio i da su svi krali...raja koja je radila u Jugoslaviji radi i danas, a oni koji nisu radili ne rade ni danas. Razlika je da oni koji ne rade i nisu radili a imaju para su ratni profiteri kojima je rat super dosao. Ljudi koji crnace i rade za male pare su oni koji su nostalgicni. Ne ide mi uglavu kako ljudi inzinjeri, i pravnici koji su iz Sarajeva, rodili se tu, zivjeli, radili, u ratu bili, danas nemaju posla :shock: a neki dosljaci puni para imaju njihovo radno mjesto. Et' pojasni te mi to jer ja to ne mogu da shvatim! Volim ja Bosnu, uvijek sam je voljela, ali drzava u kojoj sam se rodila bila je Jugoslavija i to je bila moja zemlja na koju sam se ja ponosila. Opet kazem, volim ja Bosnu, ali vise nisam ponosna na svoju zemlju!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#95 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by osa »

gospodar kuglastih munja wrote:YU je prozivjela dva razlicita sistema , monarhiju i socijalizam. Ni jedan ni drugi nisu sjajni i dio su historije. Medjutim sama zajednica , kao geografski pojam u nekim drugim okolnostima bi vjerovatno imala svoju vrijednost. Zamislite da je zivjela kao dio Zapadne Evrope ? Sve bi bilo drugacije.

Jedinu svjetlu tacku u njenoj kratkoj historiji ( bar za mene) predstavlja nastanak R BiH kao moderne gradjanske drzave i to zahvaljujuci komunistima.
jugoslavija nije nikako mogla biti dio zapadne europe, jer nije nastala voljom svojih građana, već je proizvod ratova 1. i 2. svjetskog. onog trena kad su njeni narodi ili građani sami birali kako će i s kim živjeti u krvi se raspala. juga je mogla funkcionirati samo u totalitarnom sistemu. kamo sreće da nije nikad niti nastala, tko zna možda bismo u tom slučaju već dugo vremena bili dio zapadne europe, ne mislim geografski već politički.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#96 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by gospodar kuglastih munja »

osa wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:YU je prozivjela dva razlicita sistema , monarhiju i socijalizam. Ni jedan ni drugi nisu sjajni i dio su historije. Medjutim sama zajednica , kao geografski pojam u nekim drugim okolnostima bi vjerovatno imala svoju vrijednost. Zamislite da je zivjela kao dio Zapadne Evrope ? Sve bi bilo drugacije.

Jedinu svjetlu tacku u njenoj kratkoj historiji ( bar za mene) predstavlja nastanak R BiH kao moderne gradjanske drzave i to zahvaljujuci komunistima.
jugoslavija nije nikako mogla biti dio zapadne europe, jer nije nastala voljom svojih građana, već je proizvod ratova 1. i 2. svjetskog. onog trena kad su njeni narodi ili građani sami birali kako će i s kim živjeti u krvi se raspala. juga je mogla funkcionirati samo u totalitarnom sistemu. kamo sreće da nije nikad niti nastala, tko zna možda bismo u tom slučaju već dugo vremena bili dio zapadne europe, ne mislim geografski već politički.
Varas se Osa. Dok je bila Kraljevina, YU je funkcionisala kao i ostale evropske zemlje, kao parlamentarna monarhija sa svim sistemima pluralizma tog doba plus/minus . Kad je bila jednoumna , Titova, i onda smo dobili ponudu da udjemo u Evropu , stim da uvedemo pluralizam, ali je Tile odbio, zbog cega, to samo njegov cuko Rex zna :mrgreen: :lol:

Ni mnoge druge Evropske drzave nisu nastale "voljom njenih gradjana" kao npr. stare kraljevine koje su to i danas, gdje je Kralj odlucivao o svemu.
palermo
Posts: 22359
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#97 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by palermo »

[quote="ninili Ne znam da li bi se slozila s tobom da niko nije radio i da su svi krali...raja koja je radila u Jugoslaviji radi i danas, a oni koji nisu radili ne rade ni danas. Razlika je da oni koji ne rade i nisu radili a imaju para su ratni profiteri kojima je rat super dosao. Ljudi koji crnace i rade za male pare su oni koji su nostalgicni. Ne ide mi uglavu kako ljudi inzinjeri, i pravnici koji su iz Sarajeva, rodili se tu, zivjeli, radili, u ratu bili, danas nemaju posla :shock: a neki dosljaci puni para imaju njihovo radno mjesto. Et' pojasni te mi to jer ja to ne mogu da shvatim! Volim ja Bosnu, uvijek sam je voljela, ali drzava u kojoj sam se rodila bila je Jugoslavija i to je bila moja zemlja na koju sam se ja ponosila. Opet kazem, volim ja Bosnu, ali vise nisam ponosna na svoju zemlju![/quote]

Malo je izvan teme, al moram,a zašto bi to bilo njihovo (sarajlija) radno mjesto.

Žao mi je što ne možeš da nađeš razloge da budeš ponosna na svoju zemlju. Ima ih toliko. Uprkos svemu
ninili
Posts: 65
Joined: 28/11/2006 07:26

#98 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by ninili »

palermo wrote:[quote="ninili Ne znam da li bi se slozila s tobom da niko nije radio i da su svi krali...raja koja je radila u Jugoslaviji radi i danas, a oni koji nisu radili ne rade ni danas. Razlika je da oni koji ne rade i nisu radili a imaju para su ratni profiteri kojima je rat super dosao. Ljudi koji crnace i rade za male pare su oni koji su nostalgicni. Ne ide mi uglavu kako ljudi inzinjeri, i pravnici koji su iz Sarajeva, rodili se tu, zivjeli, radili, u ratu bili, danas nemaju posla :shock: a neki dosljaci puni para imaju njihovo radno mjesto. Et' pojasni te mi to jer ja to ne mogu da shvatim! Volim ja Bosnu, uvijek sam je voljela, ali drzava u kojoj sam se rodila bila je Jugoslavija i to je bila moja zemlja na koju sam se ja ponosila. Opet kazem, volim ja Bosnu, ali vise nisam ponosna na svoju zemlju!
Malo je izvan teme, al moram,a zašto bi to bilo njihovo (sarajlija) radno mjesto.

Žao mi je što ne možeš da nađeš razloge da budeš ponosna na svoju zemlju. Ima ih toliko. Uprkos svemu[/quote]

To bi bilo njihovo radno mjesto zato sto su oni tu radili, cak i u ratu pod granatama. Kontas???
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#99 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Klodovik »

Nisam jugonostalgičar (i ne razumijem ljude koji još uvijek žive u tom YU filmu).
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#100 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by popajic »

zafrigana wrote:
cyprus wrote:Nemam pojma. Jugoslavija je bila moja domovina, sad je BiH, tako da malo i jeste glupo da žalim za državom koje više nema, pored ove koju sad imam, prvenstveno zato jer se i te bivše nam države i ne sjećam previše, ali eto većina kaže da su tad stvari bile neuporedivo bolje.
:-)
Ma kakva nostalgija ja bivšom Jugom...šta je tamo bilo dobro..Goli otok...ruski jezik dominantan po školama...rifle iz Italije i one smiješne lutke sa punđama što su ih nane stavljale na bračne krevete...ma nisi smio zucnut..oma prdekana...1.To što je bio proletarijat..pa svi radnici jednako...je jednako gofno u džepu od čega su jedva namirivali režije i hranu..a školovanje zaboravite. Na fakultete uglavnom su išla djeca doktora..pravnika...liječnika...naravno svih oni sa crvenom knjižicom pa na funkcijama...
Omladina je imala toliko mogućnosti za izlaske da su tako morali osmisliti u svojoj neimaštini tzv. Korza...kojima bi se satima šetao gore dole dok ti nokti ne otpadnu jer za cugu nije bilo, a ni posebno gdje....
2.Kada bi stranci dolazili u naše gradove...ljudi se plašili pa pitali što je to...kakve demonstracije svako veče..he heee...međutim nije to bilo loše.... znao si točno gdje tko stoji...nema da fališ...u istoj pozi ka Kipovi.
Koliko ju JU bila prirodna tvorevina nekolicine naroda koji su poštovali bratstvo i jedninstvo pod jakom komunjarskom čizmom i diktatom 3.vidi se po ovom ratu koji nas je poharao, kako BIH tako i RH. Dakle ponovilo se stanje nacionalnog identiteta koje je bilo upitno kroz II sv. rat..a održavano umjetno kroz mir i tišinu...doviđenja u zatvore...ihaaa...sjetimo se samo Hrvatskog proljeća....
Nije da neke stvari nisu bile Ok...ma jeee.. mogao si šeteti u po noću gdje ti se sprdne..e neš saa....Oš prolupanih ljudi..oš mina...
3.Ma ne želim biti sarkastična...ali uspoređivati današnje mogućnosti kupnje stanova, auta, školovanje, ...općenito podizanje standarda je neusporedivo...
U JU si mogao raditi 50 godina i ne vidjeti stana..ako onako izrabljen i doživiš da vidiš što ti je sudbina namijenila.
Danas postoje mogućnosti većeg migriranja ljudi diljem svijeta.....obrazovanja koje je i kod nas uznapredovalo...
ali ostala je negativna nacionalna "osviještenost" potreba za identitetom posebno u BIH. Nekako će se i to riješiti. Dayton je zaustavio rat...ali ne i probleme države.
Cudne stvari iznosis,valjda iz neznanja.
1.Hoces reci da sad sa srecom svi imaju dovoljno? Nema narodnih kuhinja,nema rovarenja po kontejnerima?
Skolovanje je bilo isto kao danas,apsolutno ne samo za elitu.Razlika je sto danas mnogo lakse mozes kupiti laznu diplomu.
Imas lovu - preko noci i dokaz intelektualnosti!

2.Stranci se plasili demonstracija??? Sad smo poznati u citavom svijetu kao bure baruta i najvise nam dolaze ovi raznorazni uniformisani da nam sole pamet.Kad sami nismo u stanju...

3.Ne znam gdje ti zivis,u sta gledas...po tebi je sad neko blagostanje zavladalo!!! Kod lopuza svakako,kod "obicnog "naroda
ni slucajno!
I ti i jos neki poredite JNA i Jugoslaviju kao tlacitelje.Jna se borila,izmedju ostalog i protiv cetnika,ustasa...izasla kao pobjednik iz drugog sv.rata.To nije bila vojska Seselja,Milosevica i komp.To se ne treba brkati.
Licno ne kukam za Jugom,za proslim vremenima da.
Locked