Novi Grb Federacije

Valja li ovo icemu?

DA
11
12%
NE
83
88%

Total votes: 94

pici

#151 Re: Novi Grb Federacije

Post by pici » 16/12/2008 07:09

Image

moj prijedlog zastave na šćapu i sa toćkicama....svako selo ima svoju toćkicu....

kijameta

#152 Re:

Post by kijameta » 16/12/2008 07:29

fantom slobode wrote:Smatram da treba da bude sto manje nacionalna,a sto vise jednostavna.Zato sam za ove trobojke, E i C. Sto jednostavnije, a sto manje da ubija nacionalnim, a momku gore koji pohvali grb RS, samo da kazem da se uopste ne slazem sa njim.
Grb rs je lijep,pravo lijep(drugo je sto ga ne volim) a lijep je zato sto ima smisla i odrazava identitet necega i nekoga,sto je i smisao zastava i grbova.Ove smijurije sto prave kao prijedloge za grb i zastavu 'federacije' su i najvecim razlogom smijesne,jer se pokusava napraviti simbol necega bez ikakve upotrebe nacionalnih oboljezja i simbola. To nema ni u africkim zemljama i tamo svaka boja ima odredzeno znacenje.Heraldika je naucna disciplina i ima svoja pravila i ne moze se ganjati zastava i grb i neutralnost istovremeno,jer cim je zastava i grb,odmah je necija i zbogom neutralnost.
U bosanskom srednjvjekovlju ima na stotine grbova,mogu uzeti bilo koji od njih i iz boja grba izvuci zastavu.Kao sto se radilo sa ljiljanima 91.Osim toga,ljiljani nisu bosnjacki simbol,mada ga neki dozivljavaju tako,nego bosanski.Elem ljiljani su se u bitki na Kosovu-polju vili naravno na srpskoj strani.

Mezzo-x

#153 Re: Novi Grb Federacije

Post by Mezzo-x » 16/12/2008 12:39

8-)
Last edited by Mezzo-x on 27/01/2012 03:45, edited 1 time in total.

bijelo_dugme

#154 Re: Novi Grb Federacije

Post by bijelo_dugme » 16/12/2008 18:02

Marmelan wrote:
pici wrote:Image

moj prijedlog zastave na šćapu i sa toćkicama....svako selo ima svoju toćkicu....

bojim se da ovaj prijedlog nece proci, jer zirafa nije zelena :lol: :lol: :lol:
I kockice previse posjecaju na sahovnicu :lol:

bihpatriot

#155 Re: Novi Grb Federacije

Post by bihpatriot » 16/12/2008 21:37

Jel ovo medZed siluje bukVu? :cry:

Sensei

#156 Re: Novi Grb Federacije

Post by Sensei » 27/01/2009 18:05

Kletva u Parlamentu FBiH
"Da Bog da se ruka osušila svakom ko..."

"Da Bog da se ruka osušila svakom ko glasa za ovaj prijedlog", kazao je na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenata Federacije BiH poslanik Irfan Ajanović tokom rasprave o jednom od tri prijedloga za novi likovni izgled grba Federacije.
Naime prijedlog protiv kojeg je Ajanović likovno je u obliku štita u čijoj su unutrašnjosti još tri mala štita, jedan stilozovan kao šahovnica, drugi s ljiljanima, a treći sa četiri ćirilična slova "S".

Ajanovićevo negodovanje odnosi se na simbol četiri ocila jer, kako je rekao, on a i mnogi drugi ljudi stradali su tokom proteklog rata u BiH od onih koji su ratovali upravo pod tim obilježjem.

Poslanici Predstavničkog doma nisu se danas izjašnjavali niti o ovom niti o druga dva prijedloga za novi likovni izgled grba Federacije, upućena od trojice autora na konkurs koji je provela odgovarajuća federalna komisija čiji su članovi iz oba doma Parlamenta Federacije, iz Vlade FBiH i stručni i javni radnici izvan Vlade i Parlamenta.

Poslanici su zadužili ovu komisiju da se ona opredijeli ubuduće samo za jedan prijedlog, a ne za tri i da se o tom njenom budućem predloženom rješenju prvo izjasne delegati Doma naroda Federalnog parlamenta pa tek onda poslanici u Predstavničkom domu.

Osim grba u čijoj su unutrašnjosti šahovnica, ljiljani i četiri "S" poslanici su danas pred sobom imali i prijedlog da se budući grb Federacije likovno sastoji samo od tri boje - crvene, zelene i plave te treći prijedlog da u unutrašnjosti grba budu stilizovane tri kuće stiješnjene jedna uz drugu sa zelenim, crvenim i plavim krovom.
http://www.sarajevo-x.com/clanak/090127087

spreca

#157 Re: Novi Grb Federacije

Post by spreca » 27/01/2009 21:00

Marmelan wrote:Meni se ova svidja.........................................................nesto mi poznata ova zastava.

Image
Image

Nije do kraja doradena nema polumjeseca :D

sarlo

#158 Re: Novi Grb Federacije

Post by sarlo » 27/01/2009 21:11

bijelo_dugme wrote:
Marmelan wrote:

bojim se da ovaj prijedlog nece proci, jer zirafa nije zelena :lol: :lol: :lol:
I kockice previse posjecaju na sahovnicu :lol:
Zirafu obojiti u zeleno, dodati bijele kockice, nebo neka bude crveno, krosnje plave, dodati jos par grana da imamo stilizovana ocila i bila bi idelna za sve.

mmostar

#159 Re: Novi Grb Federacije

Post by mmostar » 27/01/2009 22:57

:lol: kralju :lol:

DrugaGimnazija

#160 Re: Novi Grb Federacije

Post by DrugaGimnazija » 27/01/2009 23:57

gorchin_ wrote: Image
Jedini posten prijedlog. Odlicna ideja da se sva tri naroda predstavljaju istim simbolom i de se ne pravi kupusarija simbola, kao na onim oficijelnim prijedlozima djece iz vrtica.

Ove boje su odlicne. Nije mi jasno ko je onim netalentovanim "umjetnicima" rekao da se zelena, plava i crvena mogu smuckati na jednom grbu.

Feliks

#161 Re: Novi Grb Federacije

Post by Feliks » 28/01/2009 10:53

Ma kakav grb, pa sadasnja Federacija BiH ocito ne sluzi nicemu i ne figurira kao smislena autonomna jedinica. To treba ukinuti, a cijelu BiH napraviti kao modernu i funkcionalnu federalnu drzavu sa 3 nivoa vlasti (drzava BiH - regija/kanton/entitet ili sl - opstina/grad), cije ce kompetencije biti precizno propisane. Ovaj drugi nivo, koliko god da bude jedinica, sve moraju biti ravnopravne i u istom polozaju spram drzave BiH, a ne kako je sad u ovoj Federaciji da ona nije u istom polozaju prema BiH kao RS jer ju "ometaju" kantoni....

daddy_cool

#162 Re: Novi Grb Federacije

Post by daddy_cool » 28/01/2009 11:09

Negdje ponovo prikazaše ona tri prijedloga za grb Federacije BiH i jedno je sigurno: sva tri prijedloga su totalni bullshit! :x

Možda nakon BL "dogovora" dobijemo još nakaradnije prijedloge za buduće 4 "regije"... :run:

daddy_cool

#163 Re: Novi Grb Federacije

Post by daddy_cool » 28/01/2009 11:12

Feliks wrote:Ma kakav grb, pa sadasnja Federacija BiH ocito ne sluzi nicemu i ne figurira kao smislena autonomna jedinica. To treba ukinuti, a cijelu BiH napraviti kao modernu i funkcionalnu federalnu drzavu sa 3 nivoa vlasti (drzava BiH - regija/kanton/entitet ili sl - opstina/grad), cije ce kompetencije biti precizno propisane. Ovaj drugi nivo, koliko god da bude jedinica, sve moraju biti ravnopravne i u istom polozaju spram drzave BiH, a ne kako je sad u ovoj Federaciji da ona nije u istom polozaju prema BiH kao RS jer ju "ometaju" kantoni....
...i da, sa ovim se slažem...više je nego očito kako trenutna ustavna organizacija države nema nikakvog smisla...

bosnianwoman

#164 Re: Novi Grb Federacije

Post by bosnianwoman » 28/01/2009 11:20

NE MOGU DA VJERUJEM!!

pa vi jos uvijek o glupim temama raspravljate!! ljudi, ode nam drzava na dobos a vi o grbovima i zastavama!! jeste li svjesni svoje nesvjesti??!!

HAALLLLLOOOOOOOO, probudite se ljudi!!

bihmak

#165 Re: Novi Grb Federacije

Post by bihmak » 28/01/2009 14:24

od svih ovih zvanicnih prijedloga, koje stoje parlamentu fbih na usvajanje nekako mi najbolje rjesenje nudi ovaj :
Image
nesastoji se od nikakvih nacionalnih grb-cica koji jos vise dijele narode

DrugaGimnazija

#166 Re: Novi Grb Federacije

Post by DrugaGimnazija » 28/01/2009 16:21

bihmak wrote:od svih ovih zvanicnih prijedloga, koje stoje parlamentu fbih na usvajanje nekako mi najbolje rjesenje nudi ovaj :
Image
Slazem se da je ovaj najbolji od tri prijedloga, ali to ne znaci da je dobar. Totalno je bezidejan, a kombinacija boja je depresivna. U kojoj zemlji je nebo crvene boje?!?

Clint_Eastwood

#167 Re: Novi Grb Federacije

Post by Clint_Eastwood » 28/01/2009 16:23

DrugaGimnazija wrote:
bihmak wrote:od svih ovih zvanicnih prijedloga, koje stoje parlamentu fbih na usvajanje nekako mi najbolje rjesenje nudi ovaj :
Image
Slazem se da je ovaj najbolji od tri prijedloga, ali to ne znaci da je dobar. Totalno je bezidejan, a kombinacija boja je depresivna. U kojoj zemlji je nebo crvene boje?!?

Jebga, nemre u Bosni, pardon u FBiH, biti i voda i nebo iste boje :D

Prpa.ba

#168 Re: Novi Grb Federacije

Post by Prpa.ba » 28/01/2009 16:24

Pa vidis da Bosnjaci odvajaju Hrvate i Srbe. :lol:

radiostar

#169 Re: Novi Grb Federacije

Post by radiostar » 28/01/2009 16:24

DrugaGimnazija wrote:
Image
pa to kad sunce ujutro izlazi...

silence_is_sexy

#170 Re: Novi Grb Federacije

Post by silence_is_sexy » 28/01/2009 16:40

jebiga... htjeli ne htjeli - jedan od ovih grbova će biti izabran, a potom apliciran, uz goleme troškove na teret poreznih obveznika, na sve što treba da nosi "državne" oznake FBiH.

ja se iskreno nadam da će izabrati najnakaradnije riješenje da ovu stoku od naroda, svaki pogled na npr. federalnog drota ili neku federalnu instituciju, podsjeća u kakvom cirkusu od paradržave mi obitavamo...

lično bi to volio da bude ovaj sa malim "grpčićima" pa da vrle federalne bošnjake i hrvate u oči bode ovo 4C... mada i ovi krovovi nisu ništa manje retardirani.

"da bog da se ruka osušila svakom ko glasa za ovaj prijedlog" reče ajanović u parlamentu misleći na riješenje sa 4C... ja samo mogu da kažem - "da bog da vam se ruka osušila u svakom slučaju".

pis end aut.

bihmak

#171 Re: Novi Grb Federacije

Post by bihmak » 29/01/2009 18:01

DrugaGimnazija wrote:
Image
naravno ima bolji prijedloga, ali kao sto kazem-od onih koji stoje na usvajanje-po meni je ovaj najbolji....boze sacuvaj od onih kucica :-? :-?

Post Reply