LATINICA: Zasto je pala Posavina?

Locked
zemljotres
Posts: 596
Joined: 25/03/2004 10:33

#26

Post by zemljotres »

i dalje smo izenenađeni svim istinama? :roll:
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#27

Post by travnik »

juan wrote:Jako interesantna tema, a emisija LATINICA je pravo dobra!
Nisam znao da je zivjelo vise hrvata u posavini nego u hercegovini... po meni malo nelogicno onda zasto je Franjo prodao dio koji je u mnogo me plodniji i ljudstvom i drugim resursima, naspram djela kako rece onaj stari: goli kamen a i manje "pucanstva".

onaj Hos-ovac Prkacin mi dobar bio heheh
U Hercegovini je živjelo svega oko 30% bh Hrvata prije rata, a razlog takve politike Franje T. je jak utjecaj Šuška koji je hercegovac, kao i drugih hercegovaca koji su bili u njegovoj blizini.
juan
Posts: 519
Joined: 25/07/2002 00:00
Location: Colonia

#28

Post by juan »

Aha, ok, onda je to vec logicnije. Po tome se vidi koliko je Franjo bio bas strateg: nikakav :)

Dal se onda konstatovat, da u slacaju da se zadrzala posavina, da bi rat u BH samo u pola dugo trajao? Da uopste ne bi doslo do sukoba izmedju Boshnjaka i Bos.Hrvata?
Jel koliko sam ja upoznao posavce, dojmili su mi se vise pro Bosansko orijetisani neg hercegovci, il?
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#29

Post by feral.tribune »

travnik wrote:
juan wrote:Jako interesantna tema, a emisija LATINICA je pravo dobra!
Nisam znao da je zivjelo vise hrvata u posavini nego u hercegovini... po meni malo nelogicno onda zasto je Franjo prodao dio koji je u mnogo me plodniji i ljudstvom i drugim resursima, naspram djela kako rece onaj stari: goli kamen a i manje "pucanstva".

onaj Hos-ovac Prkacin mi dobar bio heheh
U Hercegovini je živjelo svega oko 30% bh Hrvata prije rata, a razlog takve politike Franje T. je jak utjecaj Šuška koji je hercegovac, kao i drugih hercegovaca koji su bili u njegovoj blizini.
Ne jak nego presudan i jedini mjerodavan .Susak je bio jaci covjek od Tudjamna u politickom smislu 5 X .On ga je i doveo na celo HDZ .HDZ su osnovali Hercegovci , oni su skupljali lovu od australije do Canade , Njemacku da ne spominjem .Susak je mogao pomesti Tudjamna kada je htio .Tudjman nikad nije ni cuo za Listicu -Siroki Brijeg , Grude i ostale gudure ....on je plesao kako gangasi hoce .
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#30

Post by feral.tribune »

juan wrote:Aha, ok, onda je to vec logicnije. Po tome se vidi koliko je Franjo bio bas strateg: nikakav :)

Dal se onda konstatovat, da u slacaju da se zadrzala posavina, da bi rat u BH samo u pola dugo trajao? Da uopste ne bi doslo do sukoba izmedju Boshnjaka i Bos.Hrvata?
Jel koliko sam ja upoznao posavce, dojmili su mi se vise pro Bosansko orijetisani neg hercegovci, il?
Potpuno si u pravu .Da je HDZ igrao posteno bilo bi tako kako ti kazes .
juan
Posts: 519
Joined: 25/07/2002 00:00
Location: Colonia

#31

Post by juan »

feral.tribune wrote:
Potpuno si u pravu .Da je HDZ igrao posteno bilo bi tako kako ti kazes .
e *biga onda.....
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#32

Post by travnik »

juan wrote:Aha, ok, onda je to vec logicnije. Po tome se vidi koliko je Franjo bio bas strateg: nikakav :)

Dal se onda konstatovat, da u slacaju da se zadrzala posavina, da bi rat u BH samo u pola dugo trajao? Da uopste ne bi doslo do sukoba izmedju Boshnjaka i Bos.Hrvata?
Jel koliko sam ja upoznao posavce, dojmili su mi se vise pro Bosansko orijetisani neg hercegovci, il?
Prema mišljenju jednog od generala HV-a da se zadržala Posavina, RS ne bi bilo jer jednostavno ne bi postojao koridor kroz koji će dolaziti pomoć iz Srbije, sastojala bi se od dva nepovezana dijela i ne bi dugo opstala. Uostalom i kada se rušila RSK i osvajao Knin prvo su se osvojili Glamoč i Bosansko Grahovo kako bi se presjekle veza sa ostatkom srpskog teritorija. Po mom osobnom mišljenju bosanski Hrvati, znači Hrvati iz Središnje Bosne i Posavine su više za BiH nego hecegovački. Da li bi došlo do sukoba između Hrvata i Bošnjaka ili pak ne, to ne znam, ali mislim da bi postojala manja vjerojatnoća.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#33

Post by zemo_online »

feral.tribune wrote:
travnik wrote:Djelomično sam gledao, ali sam sa dosta toga upoznat kroz brojne intervjue u novinama gostiju Latinica kao i kroz druge izvore. Franjo T. je prodao Posavinu Miloševiću radi nekih svojih interesa, a pri tom mislim na rješavanje problema sa Srbima u Hrvatskoj. Predsjednik HVO Posavina ( ne sjećam se točno kako se zvao ) je u razgovoru za zagrebački Nacional rekao da su neke jedinice HVO-a i HV-a na naredbu iz Zagreba ( Šušak ) povučene sa položaja svega nekoliko dana prije pada Bosanskog Broda i tada te iste jedinice dobivaju dopust! U središtu ratnih sukoba gdje je svaki vojnik bitan cijele jedinice se šalju na odmor! Spomenuti predsjednik HVO-a Posavina smatra da je bila veoma dobra organizacija HVO-a u Posavini, odlična suradnja Hrvata i Bošnjaka i da on čisto sumnja da nije bilo izdaje od strane Zagreba da bi Posavina uopće pala. U trenutku pada Bosanskog Broda Franjo T., Šušak i Vrdoljak su gledali neku predstavu u HNK-a u Zagrebu, odmah im javljeno kada su srpske snage ušle u Bosanski Brod i ništa tada, uostalom kao i kasnije nisu poduzeli. Mislim da to sve govori o odnosu HDZ politike iz Zagreba prema Posavini, odnosno prije svega Hrvatima Posavine.
Da .Bilo ih je 16 -17 % .To je bio taj problem .Sada ih je 4-5 % .
Sloba ja zahebo Srbe iz Hrvatske,a ne Franjo.
Sve sto je napisao travnik je apsulutno tacno.
smayo
Posts: 141
Joined: 26/01/2008 11:17

#34

Post by smayo »

Sta je HV uopste radila u Posavini. Mogli su oslobadjati Vukovar. Ljepse valjda ratovati u Bosni.
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#35

Post by feral.tribune »

travnik wrote:
juan wrote:Aha, ok, onda je to vec logicnije. Po tome se vidi koliko je Franjo bio bas strateg: nikakav :)

Dal se onda konstatovat, da u slacaju da se zadrzala posavina, da bi rat u BH samo u pola dugo trajao? Da uopste ne bi doslo do sukoba izmedju Boshnjaka i Bos.Hrvata?
Jel koliko sam ja upoznao posavce, dojmili su mi se vise pro Bosansko orijetisani neg hercegovci, il?
Prema mišljenju jednog od generala HV-a da se zadržala Posavina, RS ne bi bilo jer jednostavno ne bi postojao koridor kroz koji će dolaziti pomoć iz Srbije, sastojala bi se od dva nepovezana dijela i ne bi dugo opstala. Uostalom i kada se rušila RSK i osvajao Knin prvo su se osvojili Glamoč i Bosansko Grahovo kako bi se presjekle veza sa ostatkom srpskog teritorija. Po mom osobnom mišljenju bosanski Hrvati, znači Hrvati iz Središnje Bosne i Posavine su više za BiH nego hecegovački. Da li bi došlo do sukoba između Hrvata i Bošnjaka ili pak ne, to ne znam, ali mislim da bi postojala manja vjerojatnoća.
Nije tacno ! Glamoc i Bosansko Grahovo su po crtacima karata sa hrvtske i sprpske strane koji su sastali 60 puta po svjedocenju Stipe Mesica i Dusana Bilandzica uklapali i naslanjali na tzv hrvatske teritorije .Oni su trebali biti onaj dio BiH koji se trebao pripojiti Hrvatskoj .Hrvtska vojska i HVO se usetala i Grahovoi i u Glamoc .To je bio dogovor .Tog je dana bilo vise mrtvih u saobracajnim nesrecama nego u borbama " za Glamoc i Grahovo .
Bio sam tu u blizini na kraju krajeva .
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#36

Post by feral.tribune »

smayo wrote:Sta je HV uopste radila u Posavini. Mogli su oslobadjati Vukovar. Ljepse valjda ratovati u Bosni.
Uopce nisu dosli da ratuju .To je glupost , jer dok su presli Savu vec su bili registrirani i Hrvatskoj je zaprijeceno sankcijama .Oni su imali samo jedan zadatak .Poslati HVO i tadasnju TO BiH poslati na " odmor " a oni ce ko biva "cuvati "Posavinu .Znamo kako su je sacuvali .Jednostavno su je ostavili Srbima .Ja sam mislio da je to svakom poznato .
olja
Posts: 65
Joined: 04/11/2002 00:00

#37

Post by olja »

ins wrote:Svi iz BiH koji su tada imali dovoljno godina sjecaju se povlacenja Hrvatske Vojske iz Posavine, i njezinog prepustanja cetnicima.

Ova je emisija za stanovnistvo u Hrvatskoj, koji to nikada nisu bili u prilici saznati.

A sto se Posavine tice, mislim da je to najveca greska ucinjena Hrvatima u BiH ikada, a druga se cini sada jer se oni niti na bilo koji nacin ne ohrabruju na povratak, vec 10-12 godina. Ono je tamo spaljena zemlja....

Hvala puno na postiranju ovih linkova!!!
zoka554
Posts: 15
Joined: 20/01/2008 15:40

#38

Post by zoka554 »

Najbolje bi bilo da je Hrvatska vojska cijelu Bosnu branila i oslobodila. Mi bi samo da kukamo i optužujemo druge za posao koji je samo naš, ali džaba ljepše i lakše je sa kauča ili kreveta pametovati i optuživati druge. Jednostavno Hrvatska nije našla da joj je u interesu braniti cijelu posavinu i tu je kraj priče. Možemo do sudnjeg dana pametovati o tome ali to je istina. Zašto bi Hrvatska vojska žrtvovala po procjeni nezavisnih vojnih anlaitičara otprilike 5 do šest hiljada svojih vojnika za odbranu prostora koji je teško branjiv i koji bi zahtijevao stalno masovno vojno prisustvo, uklučujući velike žtrve kada bi lijepo armija bih na kraju jednostavno pregovorima to dobila bez žtrava. Ljudi su ustanovili da im nije to u nacionalnom interesu i to je tako. Pa Hrvatska vojska je došla do pred Banja Luku i to uz nemale žrtve i na kraju se morala povući pred međunarodnim pritiskom. Možda mnogi i ne znaju ali sve košta pa tako i vojne operacije. U kuloarima vojnim i sada še špekulira o ponudi Hrvatske za deblokadu Sarajeva do koje nikad nije došlo. Procjene se keću da bi takva operacija koštala oko tri milijarde dolara, i bosansko vodstvo nije na to pristalo. Pustite patriotizam i šuplje priče i plač i kuknjavu, kriv je ovaj ili onaj. Sve se plaća.
User avatar
stonehange
Posts: 52
Joined: 07/08/2007 20:33
Location: sarajevo

#39

Post by stonehange »

Dobro reče neko na početku teme da je ovo bila emisija za one u Hrvatskoj koji pojma nemaju šta se događalo u BiH 92-95, a o onome o čemu su oni zborili, u Bosni i mala djeca sve znaju.Ja sam iz Posavine i gledala sam sve uživo. Civili su gubili živote jer su ih hrvatske jedinice koje bi preko noći došle niotkuda uvjeravale da će ostati i boriti se,ljudi bi se raspakovali i zanoćili po kućama, a ujutro bi skontali da su sami u selu...u mome gradu niko nije ostavljen, ni starac ni invalid,jer su snage koje su nas branile otpočetka bile iskrene s civilnim stanovništvom,rekli su nam do kada mogu držati linije;kada su linije pale,četnici nisu zarobili nikoga živoga,svi su se povukli na slobodnu teritoriju.
A da se Posavina mogla braniti i odbraniti o tome ne treba ni raspravljati.Pa malo Orašje,koje se teško može i nazvati gradom (to je malo veće selo),držalo se junački cijeloga rata i pored četnika koji su kidisali na njega krvnički da bi proširili svoj koridor za još koji kilometar.
Dabogda se Njofra u paklu pekao!
windas
Posts: 248
Joined: 08/02/2006 21:26

#40

Post by windas »

feral.tribune wrote:
smayo wrote:Sta je HV uopste radila u Posavini. Mogli su oslobadjati Vukovar. Ljepse valjda ratovati u Bosni.
Uopce nisu dosli da ratuju .To je glupost , jer dok su presli Savu vec su bili registrirani i Hrvatskoj je zaprijeceno sankcijama .Oni su imali samo jedan zadatak .Poslati HVO i tadasnju TO BiH poslati na " odmor " a oni ce ko biva "cuvati "Posavinu .Znamo kako su je sacuvali .Jednostavno su je ostavili Srbima .Ja sam mislio da je to svakom poznato .
Bili su sa tenkovima, moj jarane..
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#41

Post by travnik »

feral.tribune wrote:
travnik wrote:
juan wrote:Aha, ok, onda je to vec logicnije. Po tome se vidi koliko je Franjo bio bas strateg: nikakav :)

Dal se onda konstatovat, da u slacaju da se zadrzala posavina, da bi rat u BH samo u pola dugo trajao? Da uopste ne bi doslo do sukoba izmedju Boshnjaka i Bos.Hrvata?
Jel koliko sam ja upoznao posavce, dojmili su mi se vise pro Bosansko orijetisani neg hercegovci, il?
Prema mišljenju jednog od generala HV-a da se zadržala Posavina, RS ne bi bilo jer jednostavno ne bi postojao koridor kroz koji će dolaziti pomoć iz Srbije, sastojala bi se od dva nepovezana dijela i ne bi dugo opstala. Uostalom i kada se rušila RSK i osvajao Knin prvo su se osvojili Glamoč i Bosansko Grahovo kako bi se presjekle veza sa ostatkom srpskog teritorija. Po mom osobnom mišljenju bosanski Hrvati, znači Hrvati iz Središnje Bosne i Posavine su više za BiH nego hecegovački. Da li bi došlo do sukoba između Hrvata i Bošnjaka ili pak ne, to ne znam, ali mislim da bi postojala manja vjerojatnoća.
Nije tacno ! Glamoc i Bosansko Grahovo su po crtacima karata sa hrvtske i sprpske strane koji su sastali 60 puta po svjedocenju Stipe Mesica i Dusana Bilandzica uklapali i naslanjali na tzv hrvatske teritorije .Oni su trebali biti onaj dio BiH koji se trebao pripojiti Hrvatskoj .Hrvtska vojska i HVO se usetala i Grahovoi i u Glamoc .To je bio dogovor .Tog je dana bilo vise mrtvih u saobracajnim nesrecama nego u borbama " za Glamoc i Grahovo .
Bio sam tu u blizini na kraju krajeva .
Mislim da si pogriješio jer smatram da se nije raspravljalo o pripajenju Glamoča i Bosnskog Grahova Hrvatskoj jer je u tim općinama živjelo 1991. godine ukupno oko 200 Hrvata, znači niti jedan jedinin postotak, o nekim drugim gradovima se pričalo ( Široki, Grude, Ljubuški, Livno i itd.). Kakve borbe su vođene oko osvajanja pomenutih gradova ne znam najpreciznije, ali hrvatske snage su željele njima ovladati radi lakšeg zauzimanja Knina i ostatka RSK, da dođu sa leđa i u velikoj mjeri opkole RSK. Pa to su rekli i sami generali Gotovina, Stipetić i drugi.
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#42

Post by feral.tribune »

zoka554 wrote:Najbolje bi bilo da je Hrvatska vojska cijelu Bosnu branila i oslobodila. Mi bi samo da kukamo i optužujemo druge za posao koji je samo naš, ali džaba ljepše i lakše je sa kauča ili kreveta pametovati i optuživati druge. Jednostavno Hrvatska nije našla da joj je u interesu braniti cijelu posavinu i tu je kraj priče. Možemo do sudnjeg dana pametovati o tome ali to je istina. Zašto bi Hrvatska vojska žrtvovala po procjeni nezavisnih vojnih anlaitičara otprilike 5 do šest hiljada svojih vojnika za odbranu prostora koji je teško branjiv i koji bi zahtijevao stalno masovno vojno prisustvo, uklučujući velike žtrve kada bi lijepo armija bih na kraju jednostavno pregovorima to dobila bez žtrava. Ljudi su ustanovili da im nije to u nacionalnom interesu i to je tako. Pa Hrvatska vojska je došla do pred Banja Luku i to uz nemale žrtve i na kraju se morala povući pred međunarodnim pritiskom. Možda mnogi i ne znaju ali sve košta pa tako i vojne operacije. U kuloarima vojnim i sada še špekulira o ponudi Hrvatske za deblokadu Sarajeva do koje nikad nije došlo. Procjene se keću da bi takva operacija koštala oko tri milijarde dolara, i bosansko vodstvo nije na to pristalo. Pustite patriotizam i šuplje priče i plač i kuknjavu, kriv je ovaj ili onaj. Sve se plaća.
Sta ti naprica ovdje .
1) Posavina uopce nije bila tesko branjiv prostor zbog sastava stanovnista
2)Pa zasto je upoce ulazila HV ako nije imala namjeru da se bori ?
3) Ako se HV nije ginulo zasto su ginuli pripadnici tri brigade HV pod zapovjednistvom Janka Bobetka za Gornji Vakuf .Ili im je Alija i za to platio 3 milijarde dolara . :-D
olja
Posts: 65
Joined: 04/11/2002 00:00

#43 Re: LATINICA: Zasto je pala Posavina?

Post by olja »

miop wrote:Da li je ko gledao?

Zasto je pala POSAVINA - LATINICA (prvi dio) 18.02.2008.
http://www.youtube.com/watch?v=K49EePlIXW4

Zasto je pala POSAVINA - LATINICA (drugi dio)
http://www.youtube.com/watch?v=Z5_0Bdqchf0

Zasto je pala POSAVINA - LATINICA ( treci dio)
http://www.youtube.com/watch?v=AyPqM_x23Pk

Zasto je pala POSAVINA - LATINICA ( 4. dio)
http://www.youtube.com/watch?v=I8rxivPlFcc

Gosti su bili izmedju ostalih:

Jozo Begic - zapovjednik HVO Posavina (cini mi se da se tako zove)

Ante Prkačin - general HOS-a

Izmedju ostalih o padu Posavina govorio je i general Antun Tus, tadasnji nacelnik glavnog stozera HV

Utisci?
miop, hvala puno na linkovima za video. nadam se da ce uskoro biti i ostatak :)
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#44

Post by feral.tribune »

travnik wrote:
feral.tribune wrote:
travnik wrote: Prema mišljenju jednog od generala HV-a da se zadržala Posavina, RS ne bi bilo jer jednostavno ne bi postojao koridor kroz koji će dolaziti pomoć iz Srbije, sastojala bi se od dva nepovezana dijela i ne bi dugo opstala. Uostalom i kada se rušila RSK i osvajao Knin prvo su se osvojili Glamoč i Bosansko Grahovo kako bi se presjekle veza sa ostatkom srpskog teritorija. Po mom osobnom mišljenju bosanski Hrvati, znači Hrvati iz Središnje Bosne i Posavine su više za BiH nego hecegovački. Da li bi došlo do sukoba između Hrvata i Bošnjaka ili pak ne, to ne znam, ali mislim da bi postojala manja vjerojatnoća.
Nije tacno ! Glamoc i Bosansko Grahovo su po crtacima karata sa hrvtske i sprpske strane koji su sastali 60 puta po svjedocenju Stipe Mesica i Dusana Bilandzica uklapali i naslanjali na tzv hrvatske teritorije .Oni su trebali biti onaj dio BiH koji se trebao pripojiti Hrvatskoj .Hrvtska vojska i HVO se usetala i Grahovoi i u Glamoc .To je bio dogovor .Tog je dana bilo vise mrtvih u saobracajnim nesrecama nego u borbama " za Glamoc i Grahovo .
Bio sam tu u blizini na kraju krajeva .
Mislim da si pogriješio jer smatram da se nije raspravljalo o pripajenju Glamoča i Bosnskog Grahova Hrvatskoj jer je u tim općinama živjelo 1991. godine ukupno oko 200 Hrvata, znači niti jedan jedinin postotak, o nekim drugim gradovima se pričalo ( Široki, Grude, Ljubuški, Livno i itd.). Kakve borbe su vođene oko osvajanja pomenutih gradova ne znam najpreciznije, ali hrvatske snage su željele njima ovladati radi lakšeg zauzimanja Knina i ostatka RSK, da dođu sa leđa i u velikoj mjeri opkole RSK. Pa to su rekli i sami generali Gotovina, Stipetić i drugi.
Nisam bolan pogrijesio .Te vukojebine Gavrila Principa su dobijene u zamjenu za Posavinu .Pogledaj na karti gdje se nalaze Glamoc i Grahovo i Drvar pa ce ti sve biti jasno .Kakve veze ima kolko je procenata Hrvata bilo tu .Procenat Hrvata je bio ogroman u Posavini pa to ode Srbima i obrnuto kada je Glamoc u pitanju .Pa to je smisao svih pregovora Bg I Zg .Kazem ti pogledaj kartu .
User avatar
stonehange
Posts: 52
Joined: 07/08/2007 20:33
Location: sarajevo

#45

Post by stonehange »

zoka554 wrote:Najbolje bi bilo da je Hrvatska vojska cijelu Bosnu branila i oslobodila. Mi bi samo da kukamo i optužujemo druge za posao koji je samo naš, ali džaba ljepše i lakše je sa kauča ili kreveta pametovati i optuživati druge. Jednostavno Hrvatska nije našla da joj je u interesu braniti cijelu posavinu i tu je kraj priče.
Čovječe,nije stvar u tome šta je bio interes Hrvatske,nego je stvar u tome da su oni cijelo vrijeme zamazivali oči bosanskom vodstvu i jedinicama tadašnje Vojske BiH koja se tek počela formirati i bila je neusporedivo slabije naoružana i organizirana od HV. Narod (i hrvatski i bošnjački) vjerovao je da je došlo do nekog sporazuma na državnom nivou,da će HV u sadejstvu sa BiH jedinicama braniti taj prostor itd,itd,....umjesto toga dogodio se stampedo njihove vojske preko noći,okupirane teritorije s obje strane Une koje su se održale dovoljno dugo da dočekaju cementiranje u Deytonu,a kao direktnu posljedicu toga sada imamo RS.....Fućka se meni za interes hrvatske države!!!
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#46

Post by travnik »

feral.tribune wrote:
travnik wrote:
feral.tribune wrote: Nije tacno ! Glamoc i Bosansko Grahovo su po crtacima karata sa hrvtske i sprpske strane koji su sastali 60 puta po svjedocenju Stipe Mesica i Dusana Bilandzica uklapali i naslanjali na tzv hrvatske teritorije .Oni su trebali biti onaj dio BiH koji se trebao pripojiti Hrvatskoj .Hrvtska vojska i HVO se usetala i Grahovoi i u Glamoc .To je bio dogovor .Tog je dana bilo vise mrtvih u saobracajnim nesrecama nego u borbama " za Glamoc i Grahovo .
Bio sam tu u blizini na kraju krajeva .
Mislim da si pogriješio jer smatram da se nije raspravljalo o pripajenju Glamoča i Bosnskog Grahova Hrvatskoj jer je u tim općinama živjelo 1991. godine ukupno oko 200 Hrvata, znači niti jedan jedinin postotak, o nekim drugim gradovima se pričalo ( Široki, Grude, Ljubuški, Livno i itd.). Kakve borbe su vođene oko osvajanja pomenutih gradova ne znam najpreciznije, ali hrvatske snage su željele njima ovladati radi lakšeg zauzimanja Knina i ostatka RSK, da dođu sa leđa i u velikoj mjeri opkole RSK. Pa to su rekli i sami generali Gotovina, Stipetić i drugi.
Nisam bolan pogrijesio .Te vukojebine Gavrila Principa su dobijene u zamjenu za Posavinu .Pogledaj na karti gdje se nalaze Glamoc i Grahovo i Drvar pa ce ti sve biti jasno .Kakve veze ima kolko je procenata Hrvata bilo tu .Procenat Hrvata je bio ogroman u Posavini pa to ode Srbima i obrnuto kada je Glamoc u pitanju .Pa to je smisao svih pregovora Bg I Zg .Kazem ti pogledaj kartu .
Pogeršno sam te bio razumio, shvatio sam....
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#47

Post by El_comadante »

svašta se događalo u radu a što mi vrlo vjerovatno nikada nečemo zasnati. recimo istočna Bosna i istočna Hercogovina haman cijeli rat da nije bilo promjene granice a taj dio Bosne , krajina, se mjenjala haman svaki dan???
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#48

Post by feral.tribune »

zoka554 wrote:Najbolje bi bilo da je Hrvatska vojska cijelu Bosnu branila i oslobodila. Mi bi samo da kukamo i optužujemo druge za posao koji je samo naš, ali džaba ljepše i lakše je sa kauča ili kreveta pametovati i optuživati druge. Jednostavno Hrvatska nije našla da joj je u interesu braniti cijelu posavinu i tu je kraj priče. Možemo do sudnjeg dana pametovati o tome ali to je istina. Zašto bi Hrvatska vojska žrtvovala po procjeni nezavisnih vojnih anlaitičara otprilike 5 do šest hiljada svojih vojnika za odbranu prostora koji je teško branjiv i koji bi zahtijevao stalno masovno vojno prisustvo, uklučujući velike žtrve kada bi lijepo armija bih na kraju jednostavno pregovorima to dobila bez žtrava. Ljudi su ustanovili da im nije to u nacionalnom interesu i to je tako. Pa Hrvatska vojska je došla do pred Banja Luku i to uz nemale žrtve i na kraju se morala povući pred međunarodnim pritiskom. Možda mnogi i ne znaju ali sve košta pa tako i vojne operacije. U kuloarima vojnim i sada še špekulira o ponudi Hrvatske za deblokadu Sarajeva do koje nikad nije došlo. Procjene se keću da bi takva operacija koštala oko tri milijarde dolara, i bosansko vodstvo nije na to pristalo. Pustite patriotizam i šuplje priče i plač i kuknjavu, kriv je ovaj ili onaj. Sve se plaća.
Hrvati su uvijek bili skuplji .Srbi bi tu deblokadu odradili za 3 miliona . :-)
P.S. Ispricaj nam jos koji vic molim te :P
windas
Posts: 248
Joined: 08/02/2006 21:26

#49

Post by windas »

I jos jedan detalj, na svim kljucnim punktovima od rijeke Bosne do mosta u Bos. Brodu si mogao vidjeti predstavnike medjunarodne zajednice u djipovima a i preko Save po kafanama, npr. Zelen Gaj kod Svilaja... :-D
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#50

Post by tetakk »

Ima sam priliku gledati povlacenje iz Modrice, Jakesa, Pecnika, Odzaka...
Zao mi je jedne stvari mimo toga sto je sve bilo dogovoreno, a to je sto nismo spucali tenkove i transportere u Modrickom Lugu pred pad Odzaka, a imali smo ih ko na dlanu.Imali smo i cim, ali sve je propalo zbog par pijanih budala.
@windas
he he...kako sam samo "posudio" onaj bijeli pancir od "medjunarodnjaka" dok su ko fol posmatrali nesto :D
Locked