BiH - REPUBLIKA!

Post Reply
valter071

#1 BiH - REPUBLIKA!

Post by valter071 » 16/02/2008 11:36

Separatisti i anarhisti ne mogu biti na vlasti i voditi jednu državu. To je svima do sada postalo jasno.

Po mom mišljenju, a siguran sam da postoji mnogo istomišljenika, Bosna i Hercegovina bi mogla i trebala biti Republika socijal-demokratske gospodarske orijentacije humanog kapitalizma, a ne SHS kolonija brutalnog kapitalizma kao što sve više postaje.

Kada bi postojala inicijativa da se osnuje jaka Republikanska Ljevica BiH kao partija lijeve građanske inteligencije, kao jaka opozicija nacionalističkim i separatističkim politikama, partija čiji je cilj Republika Bosna i Hercegovina i čije je jedino geslo: BiH - Republika![/size], da li bi takva partija bila percipirana kao protu-ustavna, odnosno anti-dejtonska?

U stvari: može li u ovoj zemlji uopšte postojati takva jedna partija - partija koja u svom imenu i programu otvoreno i ozbiljno negira podjelu BiH na entitete, koja negira Dejtonsku Bosnu, a zalaže se za onu antifašističku, AVNOJ-evsku?

Kakvi bi bili njeni izgledi?

popajic

#2 Re: BiH - REPUBLIKA!

Post by popajic » 16/02/2008 16:01

valter071 wrote:Separatisti i anarhisti ne mogu biti na vlasti i voditi jednu državu. To je svima do sada postalo jasno.

Po mom mišljenju, a siguran sam da postoji mnogo istomišljenika, Bosna i Hercegovina bi mogla i trebala biti Republika socijal-demokratske gospodarske orijentacije humanog kapitalizma, a ne SHS kolonija brutalnog kapitalizma kao što sve više postaje.

Kada bi postojala inicijativa da se osnuje jaka Republikanska Ljevica BiH kao partija lijeve građanske inteligencije, kao jaka opozicija nacionalističkim i separatističkim politikama, partija čiji je cilj Republika Bosna i Hercegovina i čije je jedino geslo: BiH - Republika![/size], da li bi takva partija bila percipirana kao protu-ustavna, odnosno anti-dejtonska?

U stvari: može li u ovoj zemlji uopšte postojati takva jedna partija - partija koja u svom imenu i programu otvoreno i ozbiljno negira podjelu BiH na entitete, koja negira Dejtonsku Bosnu, a zalaže se za onu antifašističku, AVNOJ-evsku?

Ovo se otprilike na dovezuje na moju temu "gdje su nestali Bosanci i Hercegovci".
Ako procitas diskusije koje vodimo vec nekoliko dana,vidjet ces da puno zelje za takvu jednu BH nema.
Ima,naravno ljudi koji su apsolutno za nepodijeljenu BH,ali cak i takvi su stekli jedan reflex da svaki narod ima svog vodju,svoj komad Bh i to je to.

Mene manje brine bi li to bilo protuustavno pa i ustavi se mijenjaju i doradjuju.

Mene brinu ljudi.
Zbog BH tragedije se gotovo izgubila sposobnost licnog kriticnog stava prema stvarnoj situaciji u BH,prema vlestitim vodjama i apsurdu tih podjela.

Lincoln-Burrows

#3 Re: BiH - REPUBLIKA!

Post by Lincoln-Burrows » 16/02/2008 16:46

Ostavi se komunizma i SFRJ i tih stvari,
to je bilo nametnuto stanje svima tada.

A to što je neko nostalgičar i htio bi ponovno
vratiti Yu, njemu na dušu.

alfomi

#4 Re: BiH - REPUBLIKA!

Post by alfomi » 16/02/2008 17:04

valter071 wrote:Separatisti i anarhisti ne mogu biti na vlasti i voditi jednu državu. To je svima do sada postalo jasno.

Mali.

kriko

Post by kriko » 16/02/2008 17:13

Nametnutog stanja ima i u familiji i u odgoju familije se slusa stariji ili onaj koji ima vise iskustva i roditelj nametne djetetu to da uci vise i da zavrsi sto bolju skolu mozda se to djetetu i ne svidja tada ali poslije je zahvalno roditeljima !
Ja sam u inozemstvu vec skoro 20 godina i raspad SFRJ sam dozivio izvan BiH , svi su nam stranci obicni ljudi koje sam sretao tih godina govorili da smo glupi Jugosloveni sto unistavamo takvu zemlju , U svicarskoj gdje zivim ima kuca stari i po 300 godina i tu ljudi zive i sada a nama treba svaga druga generacija da se istrese po stotinjak hiljada maraka da bi napravio ono sto mu komsija porusi , dajte da se udje u evropu bilo kako bilo pa ce se rijesiti pitanje drzave za sva vremena!

newone

Post by newone » 16/02/2008 17:16

Problem i jeste sto politicari u Bosni gledaju da Bosnu odvuku sto dalje od Evrope. Ulaskom u Evropu popustaju nacionalne tenzije i oni prije ili kasnije gube politicku i svaku drugu vlast.

Leonid Breznjev

Post by Leonid Breznjev » 16/02/2008 17:19

kriko wrote:Nametnutog stanja ima i u familiji i u odgoju familije se slusa stariji ili onaj koji ima vise iskustva i roditelj nametne djetetu to da uci vise i da zavrsi sto bolju skolu mozda se to djetetu i ne svidja tada ali poslije je zahvalno roditeljima !
Ja sam u inozemstvu vec skoro 20 godina i raspad SFRJ sam dozivio izvan BiH , svi su nam stranci obicni ljudi koje sam sretao tih godina govorili da smo glupi Jugosloveni sto unistavamo takvu zemlju , U svicarskoj gdje zivim ima kuca stari i po 300 godina i tu ljudi zive i sada a nama treba svaga druga generacija da se istrese po stotinjak hiljada maraka da bi napravio ono sto mu komsija porusi , dajte da se udje u evropu bilo kako bilo pa ce se rijesiti pitanje drzave za sva vremena!
ama necemo mi u EU, mi hocemo da budemo svicarska! :D

travnik

Post by travnik » 16/02/2008 17:25

Šanse takve stranke na izborima su po mom mišljenju veoma male, još uvijek u BiH dominiraju nacionalne stranke i njihova predizborna retorika, a mislim da će takvo stanje još potrajati. Apsolutno se ne može protumačiti kao anti-dejtonska ili protu-ustavna stranka jer je posve normalno da se raspravlja i mijenja ustav jedne zemlje kao i njeno unutarnje uređenje. Dejtonska BiH nema perspektive i zato sam ja za regionalizaciju BiH, ali sumnjam da će uskoro doći do pozitivnih promjena po pitanju unutarnjeg uređenja BiH.

Lincoln-Burrows

Post by Lincoln-Burrows » 16/02/2008 17:28

newone wrote:Problem i jeste sto politicari u Bosni gledaju da Bosnu odvuku sto dalje od Evrope. Ulaskom u Evropu popustaju nacionalne tenzije i oni prije ili kasnije gube politicku i svaku drugu vlast.
Pa onda što se više ne prihvati plan Lajčaka i da se uđe,
nego stalno neke opstrukcije oko tih federalnih jedinica
i reforme policije.

E ovi gore ljevičari o kojima uvodničar piše, ti bi
u Europu?????

Možda i bolje da nas ne prime,
jer sam siguran ako mi uđemo EU se raspada :lol:

kriko

Post by kriko » 16/02/2008 17:35

Pa nece nas evropa tako lako nismo se dokazali kao kolektiv a evropa je kolektiv!

madner

Post by madner » 16/02/2008 17:43

Može li kakva partija centra, ovo lijevo krilo je puno a desno prazno zijapi. :D

valter071

Post by valter071 » 16/02/2008 17:49

Nisam mislio na komunizam ili boljševizam. To jeste prošlost i nemam nikakvu nostalgiju za realsocijalizmom.

Mislio sam na ljevicu koja podrazumijeva i "zelene", i anarho-liberale, socijaliste i socijaldemokrate, dakle sve one koji se ne priklanjaju "nacionalnom socijalizmu", "nacional-socijal-demokratiji" i genetskim tvorevinama "genentiteta" u kojima građani moraju na DNK test kako bi bili punopravni u članovi genetski definisane teritorije, genetskog teritorijalizma, genetskog socijalizma.

Mislio sam na ideje koje ujedinjuju nekada razjedinjenu Evropu. Mislio sam na jaku opoziciju desnici koja vlada Bosnom i narodima u njoj. Mislio sam na one koji oponiraju "klerofašizmu" kroz klasnu svijest, svijest o radničkoj i građanskoj klasi, o građanskoj inteligenciji, o individualizmu, individualnim slobodama, individualcima za koje nema više mjesta u ovoj zemlji jer ih nacional-socijalisti rastjeruju kao "neprilagođene" ili "nečiste krvi".

Mislio sam o internacionalnoj socijal-demokratiji, klasnog karaktera, a ne etničkog i nacionalnog.

Mislio sam na antifašističku BiH i na njenu antifašističku prošlost, kao što mislim na antifašističku Evropu i njenu antifašističku prošlost. Mislio sam na pokret koji bi bio oslonac Evropi unutar BiH. Partner u politici ujedinjenja.

Nije to nikakva Jugo - nostalgija. To je nostalgija za ovom Evropom u kojoj mogu vladati ljevičari: "zeleni" i socijal-demokrati. U kojoj još uvijek postoje jaki ljevičari. U kojoj "ljevica" nije svaki put zastrašena "jugonostalgijom", Staljinom, SSSRom i drugim pričama za djecu kao omiljenim desničarskim argumentom koji "ljevicu", umjesto "desnicu", smješta isključivo u prošlost. To je Euro-nostalgija zapadnoevropske socijal-demokratije.

Mnoge su nostalgije na sceni u Bosni i Hercegovini, ne samo Jugo. Postoji i NDH nostalgija. I Kraljevina-Jugo-nostalgija. I Austro-ugaro-nostalgija, i Ruso-nostalgija, i Turko-nostalgija. Ja sam, a vjerujem i mnogi - nostalgičan za Republikom Bosnom i Hercegovinom. Za jakom republičkom vladom, za državom. Za nama samima.

Desničari nisu učinili ništa zadnjih osamnaest godina. Desničari su jedino složni kada treba ustati protiv "ljevičara". Možda jaka ljevica ujedini desničare iz opozicije, pa se ovi nešto i dogovore. Možda naprave i jedinstvenu policiju, jedinstvenu državu, da se lakše obračunaju sa ljevicom. Možda ih ljevičari trznu iz njihovih inih nostalgija, iz njihovih etno-utopija, pa brže uđemo u Evropu.

Hoću da kažem - desničare na vlasti treba zaplašiti jakom i organizovanom internacionalnom ljevicom, ako ništa da se trgnu i probude kao "vlasnici vlasti".

Ne mora to ujediniti BiH, ali neka je barem podijeli na klasnoj, na ideološkoj, a ne na nacionalnoj osnovi koja ničemu ne vodi, osim Balkanizaciji, ludilu i totalnoj nazadnosti rodovskog nacional-socijalizma, idolizacije folka kroz zvaničnu kulturu Urbo-folka, urbanog folka.
Last edited by valter071 on 16/02/2008 18:01, edited 2 times in total.

Umjetnik a

Post by Umjetnik a » 16/02/2008 17:59

newone wrote:Problem i jeste sto politicari u Bosni gledaju da Bosnu odvuku sto dalje od Evrope. Ulaskom u Evropu popustaju nacionalne tenzije i oni prije ili kasnije gube politicku i svaku drugu vlast.
da :thumbup:

madner

Post by madner » 16/02/2008 18:08

Ja mislim da je glavni problem sto je BiH socijalno i kulturalno konzervativna drzava. Sve ljevo orijentisane stranke imat ce taj problem.

Dakle ono sto ovoj drzavi treba jeste jedna konzervativna, gradanska stranka centra. Nesto slicno ZAgraBIH, samo malo manje orijentisana za osvajanje pozicija a vise za politiku.

elSaik

Post by elSaik » 16/02/2008 19:40

Žao mi je što postoje ljudi koji u Socijal-demokratiji odmah vide nekakav boljševizam, komunizam. :roll:

I naravno da bih volio da postoji takva jedna partija koja će da okuplja sve one koji se ne razvrstavaju po torovima.

kriko

Post by kriko » 16/02/2008 22:01

Pa SDP je partija koja bi trebala da bude takva stranka i ona je nasljednica SK BiH a sada sto je drugi vide kao muslimansku to je njihov problem netrebamo mi izmisljati sad toplu vodu nego treba glasati za tu stranku ako neko hoce da mjenja vlast da se osnivaju druge stranke treba im sto godina da budu toliko jake da se suprostave desnici!

Fair Life

#17 Re: BiH - REPUBLIKA!

Post by Fair Life » 16/02/2008 22:21

Lincoln-Burrows wrote:Ostavi se komunizma i SFRJ i tih stvari,

Kao da Aliju slusam...

:razz:

"Ova politizacija je bila spontana, a komunisticka nametnuta." (Alija Izetbegovic, decembar 1995.)

Real Khan

Post by Real Khan » 16/02/2008 23:19

valter071 wrote:Nisam mislio na komunizam ili boljševizam. To jeste prošlost i nemam nikakvu nostalgiju za realsocijalizmom.

Mislio sam na ljevicu koja podrazumijeva i "zelene", i anarho-liberale, socijaliste i socijaldemokrate, dakle sve one koji se ne priklanjaju "nacionalnom socijalizmu", "nacional-socijal-demokratiji" i genetskim tvorevinama "genentiteta" u kojima građani moraju na DNK test kako bi bili punopravni u članovi genetski definisane teritorije, genetskog teritorijalizma, genetskog socijalizma.

Mislio sam na ideje koje ujedinjuju nekada razjedinjenu Evropu. Mislio sam na jaku opoziciju desnici koja vlada Bosnom i narodima u njoj. Mislio sam na one koji oponiraju "klerofašizmu" kroz klasnu svijest, svijest o radničkoj i građanskoj klasi, o građanskoj inteligenciji, o individualizmu, individualnim slobodama, individualcima za koje nema više mjesta u ovoj zemlji jer ih nacional-socijalisti rastjeruju kao "neprilagođene" ili "nečiste krvi".

Mislio sam o internacionalnoj socijal-demokratiji, klasnog karaktera, a ne etničkog i nacionalnog.

Mislio sam na antifašističku BiH i na njenu antifašističku prošlost, kao što mislim na antifašističku Evropu i njenu antifašističku prošlost. Mislio sam na pokret koji bi bio oslonac Evropi unutar BiH. Partner u politici ujedinjenja.

Nije to nikakva Jugo - nostalgija. To je nostalgija za ovom Evropom u kojoj mogu vladati ljevičari: "zeleni" i socijal-demokrati. U kojoj još uvijek postoje jaki ljevičari. U kojoj "ljevica" nije svaki put zastrašena "jugonostalgijom", Staljinom, SSSRom i drugim pričama za djecu kao omiljenim desničarskim argumentom koji "ljevicu", umjesto "desnicu", smješta isključivo u prošlost. To je Euro-nostalgija zapadnoevropske socijal-demokratije.

Mnoge su nostalgije na sceni u Bosni i Hercegovini, ne samo Jugo. Postoji i NDH nostalgija. I Kraljevina-Jugo-nostalgija. I Austro-ugaro-nostalgija, i Ruso-nostalgija, i Turko-nostalgija. Ja sam, a vjerujem i mnogi - nostalgičan za Republikom Bosnom i Hercegovinom. Za jakom republičkom vladom, za državom. Za nama samima.

Desničari nisu učinili ništa zadnjih osamnaest godina. Desničari su jedino složni kada treba ustati protiv "ljevičara". Možda jaka ljevica ujedini desničare iz opozicije, pa se ovi nešto i dogovore. Možda naprave i jedinstvenu policiju, jedinstvenu državu, da se lakše obračunaju sa ljevicom. Možda ih ljevičari trznu iz njihovih inih nostalgija, iz njihovih etno-utopija, pa brže uđemo u Evropu.

Hoću da kažem - desničare na vlasti treba zaplašiti jakom i organizovanom internacionalnom ljevicom, ako ništa da se trgnu i probude kao "vlasnici vlasti".

Ne mora to ujediniti BiH, ali neka je barem podijeli na klasnoj, na ideološkoj, a ne na nacionalnoj osnovi koja ničemu ne vodi, osim Balkanizaciji, ludilu i totalnoj nazadnosti rodovskog nacional-socijalizma, idolizacije folka kroz zvaničnu kulturu Urbo-folka, urbanog folka.
Ispravka pogrešnih navoda, što bi rekli političari. Europu nisu ujedinile ideje socijal-demokracije, nego ideje liberalizma. Po definiciji, socijal-demokracija nema veze sa individualizmom, nego propagira kolektivizam. Pročitaj "Politiku" A. Heywood-a.

popajic

#19 Re: BiH - REPUBLIKA!

Post by popajic » 16/02/2008 23:48

ONO nam je bilo nametnuto,pa nam je svima bilo katastrofalno lose.Po tebi.
OVO sada je doboga spontano,kao abortus,pa BH cvjeta od napredka.

Ako smatras da je SADA i drzavi,a i nama u njoj ko bubregu u loju -onda ti zivis na drugom kraju svijeta bez saznanja u kakvim govnima je BH.

CAKAL

Post by CAKAL » 17/02/2008 06:57

Dvije stranke se bore za republiku BiH a ljeve su opcije a to su SDP i BPS-Sefer Halilović u njima je budučnost republike Bosne i Hercegovine a ostali su izdajnici BiH.Živjela republika Bosna i Hercegovina.

kriko

Post by kriko » 17/02/2008 14:16

Kako su god u Dejtonu Srbi dali ime Republika Srpska tako smo i mi mogli traziti Republika BiH samo nek se tako zove a nije morala imati ovlasti Republike kao sto ih nema RS a ipak nosi to ime ali sta cete kad bosnjake gledas na tv duelima neznaju sastaviti dvije rijeci a da ne zamucaju e tako nam je sada nam je njih trpiti i tako je to!

Lincoln-Burrows

#22 Re: BiH - REPUBLIKA!

Post by Lincoln-Burrows » 17/02/2008 14:57

popajic wrote:

ONO nam je bilo nametnuto,pa nam je svima bilo katastrofalno lose.Po tebi.
OVO sada je doboga spontano,kao abortus,pa BH cvjeta od napredka.

Ako smatras da je SADA i drzavi,a i nama u njoj ko bubregu u loju -onda ti zivis na drugom kraju svijeta bez saznanja u kakvim govnima je BH.
Ne kažem da je ovo dobro i da nam je kao bubreg i loju,
ali recimo Hrvatska i Slovenija pa i Crna Gora imaju puno bolju
ekonomsku situaciju i po pitanju ljudskih prava nego li što su
to imali u SFRJ.
BiH ima goru jer ovdje ne funkcionira sve kako treba, evo kako čujem spadamo među poslijednje države u Europi u koju je neko spreman ulagati.
Mislim da bi svi narodi u BiH morali popustiti u nečemu i dogovoriti se
jer ako ovo potraje još desetak godina, svi mi ćemo biti stariji
i opet se neće krenuti naprijed. Zato napravimo to sada.
A ova ljevičarska BiH nas nebi dovela nigdje, jer sklop u glavama
ljudi u BiH nije ljevičarski.

valter071

Post by valter071 » 17/02/2008 14:58

Ispravka pogrešnih navoda, što bi rekli političari. Europu nisu ujedinile ideje socijal-demokracije, nego ideje liberalizma. Po definiciji, socijal-demokracija nema veze sa individualizmom, nego propagira kolektivizam. Pročitaj "Politiku" A. Heywood-a.[/quote]

U pravu si. Centar i liberalizam. Apsolutno jasno, bez čitanja.

Međutim govorio sam o centru-ljevici kao silama koje nisu oponirale "kolektivizmu" Evrope, za razliku od desnice koja je prouzrokovala Drugi svjetski rat.

Ja o socijal-demokratiji razmišlam u smislu uređenja države, kao pro-aktivne "socijalne institucije" koja se brine o građanima.Tim više, u jednoj takvoj državi možemo biti individualci, čak i asocijalni, jer se sistem brine o pojedincu. Dok u brutalnom kapitalizmu moramo da se udružujemo u kolektive po svaku cijenu - kako bi preživjeli. Udružujemo se iz interesa. Pristajemo čak i na istorodne brakove radi boljih uslova života, ekonomije itd, itd...

Real Khan

Post by Real Khan » 17/02/2008 17:59

valter071 wrote:Ispravka pogrešnih navoda, što bi rekli političari. Europu nisu ujedinile ideje socijal-demokracije, nego ideje liberalizma. Po definiciji, socijal-demokracija nema veze sa individualizmom, nego propagira kolektivizam. Pročitaj "Politiku" A. Heywood-a.
U pravu si. Centar i liberalizam. Apsolutno jasno, bez čitanja.

Međutim govorio sam o centru-ljevici kao silama koje nisu oponirale "kolektivizmu" Evrope, za razliku od desnice koja je prouzrokovala Drugi svjetski rat.

Ja o socijal-demokratiji razmišlam u smislu uređenja države, kao pro-aktivne "socijalne institucije" koja se brine o građanima.Tim više, u jednoj takvoj državi možemo biti individualci, čak i asocijalni, jer se sistem brine o pojedincu. Dok u brutalnom kapitalizmu moramo da se udružujemo u kolektive po svaku cijenu - kako bi preživjeli. Udružujemo se iz interesa. Pristajemo čak i na istorodne brakove radi boljih uslova života, ekonomije itd, itd...[/quote]

Potpuno se slažem sa tvojim vapajima za promjenama, ali ipak to treba artikulirati na pravilan način. Uvođenje nekakve nove lijevice ili možda "neosocijaldemokracije" bi možda i promjenilo nešto (mada nisam siguran da znam šta i da li bi to bilo bolje za BiH). To je zato što još uvijek ima dosta socijalista i socijal-nostalgičara u BiH. Ipak je činjenica da je socijalizam kao ideja doživjela potpuni historijski fijasko.

Post Reply