Obama i SAD (2008-2016)

Post Reply
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7001 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

jefferson wrote:
ahuseino wrote:Pa valjda je sva sustina oko mandata da se osigura pool of healthy people (citaj primora) tako da to kao bude cost effective za insurance kompanije pa da mogu osigurati one bolesnije.
Ako propadne mandat, onda ce se insurance kompanije povuci, i onda propada sve. Nije ni lose da se povuku privatne insurance kompanije ako drzava ponudi alternativu :D :D :D , kao neku public insurance co. Ali tome se samo mogu ludi ko ja nadati.

U glavnom mandat, je sve na cemu se ovaj zakon zasniva. Ne pork u zakonu (pre existing condition and 25yr limit for children ins.) vec affordability putem velikog poola platisha, time i smanjenje broja neosiguranih.

@ Jeza ne bih se slozio da su insurance companije culprit. Prije sam pisao, oni rade na 5% margin. JEsi li ikada procitao racun iz bolnice, X-ray testing, blood analysis....

Jesi li vidjeo cijene recimo andola kod doktora, ili recimo kako ti lijepo break down racun iz bolnice pa vidis clinician's charge, lab test charges, hospital charges... ma smijesno do bola.

Ja krivim doktore i bolnice.
Pa bolnice moraju dizati racune. Upravu si, osiguravajuce kompanije rade n 5% margin i znam kako to izgleda.
Medjutim, bolnice ispostavljaju racun zbog 46 miliona neosiguranih. Koliko bolnice previju, zbrinu ljudi dnevno koji nemaju osigurnje kroz EMS?
Da stoji to akda ti kazes da je citav koncept oko individual mandate jer bi onda imali sve ljude ukljucene, ali i ja mislimd a se to kosi sa ustavom.
Trebali su ici kroz universal od pocetka, medjutim problem je sto se u tome nisu mogli svi naci, doktori, bolnice, osiguravajuca drustva.
Takodje, Obama je ispo ljigavac u tom svemu. Republikanci su trazili da se uradi tort reform, tj. da doktore zastite od milionskih tuzbi i sl, ali demokrate to nisu htjeli jer su advokati na njihovoj strani. Ja sam u zivotu od 100 adkovata u SAD upoznao 2-3 republikanca!
Necu reci da znam tacno kojim mehanizmom, ali sve ovo vrijeme se prica i uzima kao cinjenica da DRZAVA snosi troskove neosiguranih, ne? Ako ovo nije istina onda nam ni ne treba reforma kako ju je vlada predstavila.

Znaci ne placaju bolnice za te neosigurane, one ispostave bill State-u za svakog neosiguranog kojeg su previle u EMS-u. One prave tako preblesave racune jer ih naplacuju od insurance kompanija (i od drzave), jer mogu! Onda insurance co's dizu premiume.

Eh sad tu se moze ulaziti u subtleties of healthcare provider businessa. MRI kosta $4-$5 miliona, koliko njih (ili CT-a) mora bolnica kupiti da ostane kompetitivna, koji kadar da uposli sa kolikom platom, sve to ulazi u racunicu i postaje prekomplikovano. Ali znate li sta je bottom line tu?... pa upravo to 'bottom line'. Treba samo pogledati profit margins, i za healthcare i za insurance companije, i vidjeti koje vise profitiraju, dalje oduzeti kojekakve non-profit statuse bolnicama i naplatiti im taxe ako vec profitiraju... Ma sve je to u qurcu.

Naravno pharmaceuticals su bitan igrac takodze.
Last edited by ahuseino on 29/03/2012 19:20, edited 1 time in total.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7002 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

jeza u ledja wrote:
ahuseino wrote:Pa valjda je sva sustina oko mandata da se osigura pool of healthy people (citaj primora) tako da to kao bude cost effective za insurance kompanije pa da mogu osigurati one bolesnije.
Ako propadne mandat, onda ce se insurance kompanije povuci, i onda propada sve. Nije ni lose da se povuku privatne insurance kompanije ako drzava ponudi alternativu :D :D :D , kao neku public insurance co. Ali tome se samo mogu ludi ko ja nadati.

U glavnom mandat, je sve na cemu se ovaj zakon zasniva. Ne pork u zakonu (pre existing condition and 25yr limit for children ins.) vec affordability putem velikog poola platisha, time i smanjenje broja neosiguranih.
Pa da, to i ja govorim.
@ Jeza ne bih se slozio da su insurance companije culprit. Prije sam pisao, oni rade na 5% margin. JEsi li ikada procitao racun iz bolnice, X-ray testing, blood analysis....

Jesi li vidjeo cijene recimo andola kod doktora, ili recimo kako ti lijepo break down racun iz bolnice pa vidis clinician's charge, lab test charges, hospital charges... ma smijesno do bola.

Ja krivim doktore i bolnice.

Ali oni te pare potrazuju od osiguravajucih drustava. Da oni nas ne deru, ne bi ni ovi mogli toliko potrazivati. Dobri jedni, dobri drugi, a mi ga pusimo.
Te cijene za pojedine stvari ne znace nista, jer su pulled out of ass.

Doduse, mozda si i ti u pravu.
Znas koliko smo puta culi u zadnjih 5-10 godina - jedna od najsigurnijih profesija je nursing. Kazu ako zavrsis to siguran ti je posao. Neki dan pricam sa jednim likom koji je nurse :D, i on mi pazi sad, kaze da oni zaradjuju $40-50 na sat. Mislim, jes zajeban i zahtjevan posao u pm, ali hej ba, pa to je $100k godisnje. Za nurse! Jos kaze ako rade extra shift ili preko noci dobiju i do 50% vecu satnicu. Kad sam ja konstatovao da je to vise nego sto zaradjuje prosjecan inzinjer, kaze on kao pa sta jel to moj posao vrijedi manje???
Kontam ja, pa prijatelju i uciteljev posao vrijedi puno, ali on zaradjuje tri put manje od tebe. Sta si ti poseban. To je bubble koji ce burst, i jedva cekam kad ce ljohnut, mamicu im.
Pa ja znam da je prije recimo 4 -5 godina bio ko neki nazovi strajk medicinskih sestara na UMASS medical school, ovuda se po vijestima pricalo. Izasla statistika da im je median salary $108k/yr.

Jebi ga supply and demand. Nisu ni inzenjerima plate dobre sto ih ima visak. Ako ima manjak te radne struke odnosno te expertize, onda moras platit' da se klatis. Pogotovo sto znam da se u toj nursing :P industriji zale sestre stalno da rade 50+ sati sedmicno, pa se nesto bune strajkuju.

A znas sta jos, baby boomers sada idu u peMziju (jel' no 70 miliona baby boomersa), trebace im vise health servisa, tako da ova bransa ce samo da ide gore (zato ne mislim da je bubble... jos uvijek).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#7003 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

ahuseino wrote: Necu reci da znam tacno kojim mehanizmom, ali sve ovo vrijeme se prica i uzima kao cinjenica da DRZAVA snosi troskove neosiguranih, ne? Ako ovo nije istina onda nam ni ne treba reforma kako ju je vlada predstavila.
Ma kako drzava snosi trosak?

Snosimo ga mi koji imamo insurance.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#7004 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

ahuseino wrote:
Pa ja znam da je prije recimo 4 -5 godina bio ko neki nazovi strajk medicinskih sestara na UMASS medical school, ovuda se po vijestima pricalo. Izasla statistika da im je median salary $108k/yr.

Jebi ga supply and demand. Nisu ni inzenjerima plate dobre sto ih ima visak. Ako ima manjak te radne struke odnosno te expertize, onda moras platit' da se klatis. Pogotovo sto znam da se u toj nursing :P industriji zale sestre stalno da rade 50+ sati sedmicno, pa se nesto bune strajkuju.

A znas sta jos, baby boomers sada idu u peMziju (jel' no 70 miliona baby boomersa), trebace im vise health servisa, tako da ova bransa ce samo da ide gore (zato ne mislim da je bubble... jos uvijek).
Ovaj isti lik zaradi po $1000 za jedan vikend, kad su ti strajkovi u Kaliforniji on tamo odleti, odradi dvije smjene i placaju ga cijeli bogatstvo jer ovi strajkaju.

Jasta je supply and demand, koji je neprirodan. O tome i pricam. To sa baby boomers je samo dio problema. Ostatak "demanda" su nevjerovatno veliki troskovi koje MI placamo da bi oni mogli imat $100k platu, a hvala bogu mogu dizat jer svima treba zdravstveno kad tad.

Ma mozda se moglo ovo vezat za nesto drugo. Recimo kao sto si obavezan kupiti osiguranje ako imas auto. Ovako su mogli povezat s necim drugim, sta ja znam, ako ides u skolu mozes dobit djaba zdravstveno i zbog toga nikad vise ne mozes opt out . :D Ili ako radis bilo gdje osim kuci ne mozes opt out jer dolazis u kontakt s drugima , mozes se zaraziti, st aja znam, moze se attach neki argument. Ili da ne mozes opt out ako kupujes slatkise, ili ako pusis, ili ako pijes, ili ako vozis auto, itd, jer sve je to higher risk odmah da ces zavrsiti u bolnici.
Tako bi onda ispalo da bi opet svi bili mandated da kupe/imaju osiguranje, na isti nacin kako je argumentovano da ako vozis, moras imat osiguranje.
Onda ne bi mogla biti prica da svi moraju imati osiuguranje, samo zato sto odisu vazduh. Ovako bi 99.99% ljudi imalo osiguranje. :D
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7005 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

jeza u ledja wrote:
ahuseino wrote: Necu reci da znam tacno kojim mehanizmom, ali sve ovo vrijeme se prica i uzima kao cinjenica da DRZAVA snosi troskove neosiguranih, ne? Ako ovo nije istina onda nam ni ne treba reforma kako ju je vlada predstavila.
Ma kako drzava snosi trosak?

Snosimo ga mi koji imamo insurance.
Sada sa ovim novim insurance planom bi mi trebali da pick up the slack kroz increased premiums sto bi se trebalo kao izjednaciti, odnosto prenijeti cost sa governmenta na platishe. Baj d Vej, to je ono sto smo se prije raspravljali, sto meni smeta. Ovako kako je dizajnirano je regresivno, odnosno placa se po glavi, ne po primanjima (kako bi islo da je kroz taxe) - tako da je ovo jos jedan udarac protiv stanovnistva (da ti ne kazem srednje klase :D ) jer se bogatasi izvuku (posto imaju samo jednu glavu). I sve to dok korporacije zakonski imaju status licnosti :-)

Prije reforme nije bilo tako (mislim meni jeste u MA), a ne znam je li vama sire stupilo na snagu josh :D .
Bolnice su duzne zakonom pruziti njegu u EMS bez obzira na osiguranost kome god da udje na vrata (zakon iz '86te). I drzavama postoje fundovi (u MasacuseCu je nekada to bilo $700M) odakle se placaju troskovi kada bolnice claim loss. Uz ovaj claim siguran sam ide i claim na njihove taxe, tako da i tu ubiru kajmak - nista lakse nego reci "kosto nas je $1M x-raysa prosle godine sto smo dali beskucnicima" :-), onda se to skine sa revenues (ili jos gore sa profita), i sve ovce na broju. :wink: . Uz taj state fond, postoji reimbursment od federalne vlade koji se daje. Koliko se sjecam breakdown, iz ovih debata, je 2/3 placeno od federalne, a 1/3 od state vlade. E sada cilj je da se eliminise ovaj trosak iz budzeta putem mandatorne individualne polise. U MA jos uvijek nije jasno sta se desilo i kako. Neke glasine su da nam je otisao premium cost gore vise nego ostatku drzave (jer osigurani snose trosak neosiguranh), ali se kao smanjio drzavni budzet za ove svrhe.

Ma bolnice su meni dno dna od biznisa. Koje su to prevare, koji biznis. Zasto bi health service trebao biti biznis a ne individualno pravo, zasto da se omoguci profitiranje nekom investitoru na necijem zdravlju (praviti od zdravlja biznis)?

Dobra stvar nekih bolnica je njihova uvezanost sa univerzitetima (teaching and research hospitals), pa tu ima dosta istrazivackog rada... ali sve je to u 5 deka.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#7006 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

Nisam siguran jel se razumijemo.

Mislio sam ovo - cinjenicu da postoji toliko uninsured ili underinsured cije troskove onda kada nemaju da plate pokriva ko? Od koga bolnica naplati kada pacijent nema da plati?

A to sto se tice bolnica....opet neki dan primjer. Mislim banalno. Jedna ovdje lokalna bolnica se vise ne zove XY vec WZ, a u gradu znam vec postoji bolnica WZ. Kad sta, ko , gdje, kazu WZ kupila XY i sad su sve pod istim imenom. Kao da su u pitanju hoteli jebote, ili korporacije??? Mislim, to je normalno ovdje ljudima, to je samo pokazatelj. Ali meni ...ja to nikako ne mogu shvatiti.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7007 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

jeza u ledja wrote:Nisam siguran jel se razumijemo.

Mislio sam ovo - cinjenicu da postoji toliko uninsured ili underinsured cije troskove onda kada nemaju da plate pokriva ko? Od koga bolnica naplati kada pacijent nema da plati?
Ocito se ne razumijemo doktore Arsla :D :P

Kada neko nema da plati, onda se samo digne iza hastala i pobjegne iz restorana... ha ya... :wink:

Do sada, prije ovih Socijalistickih nekakvih ubleha :wink: Bolnica te ganja da ti naplati, ti proglasis bankrotstvo (gloooho bilo), ili si simply neki deadbeat :wink: , oni znaju nema tu salameta vise, i onda idu da klejmaju kod State i kod Federalne vlade (nisam siguran je li klejmaju zasebno ili sve ide kroz state, pa state onda potraziva od federalne) i to dobiju. To je to sto onda uninsured i underinsured kosta drzavu - te pare sto drzava plati bolnicama.

Samo sto je veeeelika mutnoca sta tu sve oni malverishu. Pitanje je sta oni klejmaju tu, sta sve wrap up u paket, da dobiju nazad od drzave... onda na kraju povrh svega, klejmaju kao loss kad dodje tax time (jer je i state "negotiate the rate" kao i insurance co's). Ma ubleha i prevara. Tako ako je neko deadbeat, mislis li da drzava ide da provjeri, da pita kakve su im sve servise dali oni fini administratori iz bolnice, da opravda ovo sto klejmaju.

Ima tih horor stories, nedavno ovdje blizu, zenu nasu udario auto, ona pala u komu nepuno zatim. U bolnici nece da je operisu jer nisu nasli u torbici joj karticu ljekarskog osiguranja. Proso skoro citav dan dok nije kcer dosla i donijela. Ko veli previli smo je, ali operacija ne more to je luxuz... ko zna sta je znacilo to izgubljeno vrijeme za njeno stanje. Eno je zena se jos ne oporavlja, in and out of coma... na cistu miru. A racuni su u manje od mjesec dana nabrali se na preko $300k i ispostavljeni insurance kompaniji, a ova sada prijeti da zena prevrsava nekakve jal godisnje jal lifetime limite i hoce da ukinu polisu i da je skinu sa aparata. Ma jeza da te hvata.

Za takve stvari ja govorim ovdje i kada smo pricali ono o 99% i srednjoj klasi. Nema veze sto je tebi (ili meni) dobro, sto radis marljivo, penjes se za neke zivotne prohtjeve, uklapas se u ove kapitalisticke vode i kazes sebi - "dobar sam, cak i uspjesan, "uspjesniji" od 98% stanovnistva". Zdravlje se ne moze kupiti, dzaba sto ti je to medicinsko osiguranje relativno jeftino, skoro pa ti dzaba i sto ga imas (ako ga kao gore nemas dovoljno), sve to ode u vodu ako se nesto ovako desi. Jer onda ti ni doktorska ni advokatska plata ne more pomoci, jedino ko se moze izvuci je onaj sto je "uspjesniji" od 99% stanovnistva :(

Zato i ne volim one price kako smo mi dosli s koferima i marljivim radom pokazali da smo produktivni i doprinosimo drustvu, jer za zdravlje se ne moze zaraditi. Dzaba ti sva marljivost i produktivnost kada je zdravlje skoro pa postalo commodity. Sistem koji i naj marljivijem stavlja jednu dozu rizika u zivot koju ne moze da kontrolise, ne bolest, nego prospects of treatment. E zato mislim da samo moze javna opcija, gdje se ne brines po tom pitanju, pa makar i ovi deadbeats imali besplatno osiguranje. Ne bi bila jedina napredna zemlja.

Izvinjavam se na duzem postu, prenese me 'vako... odo radit... u tom truhlom kapitalizmu... u stvari cekaj, proslo 6... odo kuci.
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#7008 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by todd_smith »

Ron Paul je jedini ozbiljni kandidat koji bi mogao parirati Obami, ali ovako kako Republikanci guraju Romnija i Santoruma, ovo ce mozda biti i jedno od najlaksih izbora u historiji SAD-a
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#7009 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by simpozijum delirijum »

u mom fazonu ; kome ti korumpirani gangsteri u Vasingtonu DC mazu oci ?
po ocjeni WHO ( svjetske zdrastvene organizacije ) USA je od 191 drzave na 37 mjestu po zdrastvenoj zastiti stanovnistva
37 mjestu !
za isti nivo usluga ( ili cak i manji ) jer nista nije bitno cak niti zdravlje nacije vec samo profit i profit !
Amerikanac placa 5.6 puta vise dan u bolnici negoli Japanac
Amerikanci placaju lijekove istoga Americkoga proizvodjaca i do 6 puta skuplje negoli Britanac ili Japanac
porodjaj u USA je 8000 dolara u V.Britaniji i vecini normalnih i siromasnijih drzava je ? ili dzaba !( po tvrdjenju CNN danas !)
ili puno manja suma uz porodiljsko odsustvo , svakoj normalnoj drzavi vazan je natalitet, nece valjda trudnicama naplacivati ?
ova cijela prica oko ili farsa "reforme zdravstva" je samo dilanje talova i koji ce lobi vise miljardi utrpati u svoje dzepove i jos sokantnih podataka
evo link pa studirajte ;
http://tlc.howstuffworks.com/family/why ... eform1.htm
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7010 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

Koliko znam, USofEJ je pri samom vrhu ljestvice po cijeni zdravstva po glavi stanovnika standardizovano po kvaliteti servisa (ne znam za kvantitet).

Brojevi nisu ruzicasti nikako, ali eto doktori jesu najbolji ovdje (mozda ovo vise vazi za specijaliste, but that's all that matters anyway). U ovo sam uvjeren, samo sto nema svako pristup toj vrhunskoj kvaliteti.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#7011 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by simpozijum delirijum »

ahuseino wrote:Koliko znam, USofEJ je pri samom vrhu ljestvice po cijeni zdravstva po glavi stanovnika standardizovano po kvaliteti servisa (ne znam za kvantitet).

Brojevi nisu ruzicasti nikako, ali eto doktori jesu najbolji ovdje (mozda ovo vise vazi za specijaliste, but that's all that matters anyway). U ovo sam uvjeren, samo sto nema svako pristup toj vrhunskoj kvaliteti.
pa u tome je i cijela poenta ;
Brojevi nisu ruzicasti nikako, ali eto doktori jesu najbolji ovdje (mozda ovo vise vazi za specijaliste, but that's all that matters anyway). U ovo sam uvjeren, samo sto nema svako pristup toj vrhunskoj kvaliteti.
a zasto svi nemaju pristupa ? 47 miliona Amerikanaca treba da crkne na ulici od najobicnijih bolestina , jer nisu osigurani ?
u najmocnijoj drzavi planete ?
sta ima veze najbolji doktori i specijalisti na planeti kada samo oko 10 % bogatih ih moze priustiti ( ili cak i manje od 10 %)?
a mi ostali da pocrkamo ?
pa jeli ovo feudalizam ili sta ? 19 vijek ?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#7012 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

Pretjerujes ahuseino, bas pretjerujes. :roll:

Da je to tako, a nije, ustalo bi se i staro i mlado da napravi kakav Health Reform.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7013 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jefferson »

simpozijum delirijum wrote:
ahuseino wrote:Koliko znam, USofEJ je pri samom vrhu ljestvice po cijeni zdravstva po glavi stanovnika standardizovano po kvaliteti servisa (ne znam za kvantitet).

Brojevi nisu ruzicasti nikako, ali eto doktori jesu najbolji ovdje (mozda ovo vise vazi za specijaliste, but that's all that matters anyway). U ovo sam uvjeren, samo sto nema svako pristup toj vrhunskoj kvaliteti.
pa u tome je i cijela poenta ;
Brojevi nisu ruzicasti nikako, ali eto doktori jesu najbolji ovdje (mozda ovo vise vazi za specijaliste, but that's all that matters anyway). U ovo sam uvjeren, samo sto nema svako pristup toj vrhunskoj kvaliteti.
a zasto svi nemaju pristupa ? 47 miliona Amerikanaca treba da crkne na ulici od najobicnijih bolestina , jer nisu osigurani ?
u najmocnijoj drzavi planete ?
sta ima veze najbolji doktori i specijalisti na planeti kada samo oko 10 % bogatih ih moze priustiti ( ili cak i manje od 10 %)?
a mi ostali da pocrkamo ?
pa jeli ovo feudalizam ili sta ? 19 vijek ?
Ima tu i druga strana medalje.
Zbog striktno biznis odnosa skoro 90% inovacija uz dravstvu dolazi iz SAD. Te inovacije neko treba platiti a niko nece inovirati ako nema mogucnost da zaradi.
Npr. Phillips se povukao prije desetak godina sa trzista mobilnih telefona, radio uredjaja itd da bi pare usmjerio u medicinska istrazivanja. Glavni razvojni centar Phillipsa nije u Holandiji nego u Americi.
Razlog zbg kojeg imas MRI, CT i slicno je dobra atmosfera za inovacije (mogucnost zarade) a ne to da smo svi fini.
Inace, univerzalno zdravstvo nije stvar jacine drzave, nego politicke tradicije te zemlje. Ono sto funkcionise u Svedskoj ne znaci da moze u SAD, ne zbog apra nego zbog x drugih stvari.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7014 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

jeza u ledja wrote:Pretjerujes ahuseino, bas pretjerujes. :roll:

Da je to tako, a nije, ustalo bi se i staro i mlado da napravi kakav Health Reform.

Sa cime? Ljestvicom?

Cuo sam neki dan, nemam vremena trazit, moram irgatit :D :wink: ali tako sam cuo, a lako je provjerit.

Evo ovdje, na brzinu:
http://ucatlas.ucsc.edu/spend.php
http://www.marketwatch.com/health-care/reform/snapshot
http://www.pbs.org/newshour/indepth_cov ... 08-18.html

A najvise ovdje:
http://mphdegree.org/2010/25-best-globa ... -rankings/

Ili pretjerujem sa kvalitetom doktora?


Nema se sta staro i mlado ustajat' kada se prica o procentima u economies of scale. Malo je tih sto bi se ustajali, ili malo je to sto nas extra kosta da bi se ustajali ista.
Last edited by ahuseino on 30/03/2012 15:20, edited 1 time in total.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7015 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

Pogledajte ovu sliku na National Geographic:

http://blogs.ngm.com/blog_central/2009/ ... -care.html

P.S. Make sure to enlarge the picture (jer mi ne mozemo stat' na maloj :wink: ).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#7016 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

Pretjerujes kad kazes (insinuiras?) da 99% ljudi u Americi ne moze kupiti zdravstveno osiguranje da valja, odnosno ako se desi neka katastrofa da te zgazi auto da si ne mozes obezbjediti normalan trosak ozdravljenja. Naravno, nikad ne mozes biti siguran da te neko negdje nece zajebati, da ce se nesto iskomplikovati, itd, ali takve stvari se ocigledno ne desavaju non stop. Da je tako, cijela Amerika bi bila na nogama da se nesto izmjeni, ha jel? Vecina matorih ljudi ima serious health issues, da 99% njih nema cime da plati ne bi danas razgovarali o rusenju ovog zakona. U stvari, taj zakon ne bi bio diskutabilan in the first place.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45260
Joined: 29/12/2005 01:20

#7017 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

jefferson wrote:Ima tu i druga strana medalje.
Zbog striktno biznis odnosa skoro 90% inovacija uz dravstvu dolazi iz SAD. Te inovacije neko treba platiti a niko nece inovirati ako nema mogucnost da zaradi.
Npr. Phillips se povukao prije desetak godina sa trzista mobilnih telefona, radio uredjaja itd da bi pare usmjerio u medicinska istrazivanja. Glavni razvojni centar Phillipsa nije u Holandiji nego u Americi.
Razlog zbg kojeg imas MRI, CT i slicno je dobra atmosfera za inovacije (mogucnost zarade) a ne to da smo svi fini.
Inace, univerzalno zdravstvo nije stvar jacine drzave, nego politicke tradicije te zemlje. Ono sto funkcionise u Svedskoj ne znaci da moze u SAD, ne zbog apra nego zbog x drugih stvari.
Al pitanje je sta mi imamo od toga?
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7018 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

jeza u ledja wrote:Pretjerujes kad kazes (insinuiras?) da 99% ljudi u Americi ne moze kupiti zdravstveno osiguranje da valja, odnosno ako se desi neka katastrofa da te zgazi auto da si ne mozes obezbjediti normalan trosak ozdravljenja. Naravno, nikad ne mozes biti siguran da te neko negdje nece zajebati, da ce se nesto iskomplikovati, itd, ali takve stvari se ocigledno ne desavaju non stop. Da je tako, cijela Amerika bi bila na nogama da se nesto izmjeni, ha jel? Vecina matorih ljudi ima serious health issues, da 99% njih nema cime da plati ne bi danas razgovarali o rusenju ovog zakona. U stvari, taj zakon ne bi bio diskutabilan in the first place.
Dje sam ja to reko Allahat' :P ?.. Mislim da ne mogu kupiti zdravstveno ili da nemaju cime da plate?
Rekao sam da 99%, t.j. SVI mi, mozemo uzeti tu polisu zdravstvenog osiguranja i uokviriti je pa okacit iznad WC solje, u slucaju da nam se glooho bilo desi ono sto sam gore opisao. Imam jos jedan primjer, gdje je covjek nas operisao anurizam, ali da ne crnim i cumuram... Pojedinni primjeri ne dokazuju trend, ali pokazuju domet, a i bilo bi interesantno prevesti moje iskustvo i spoznaju o dva, tri slucaja pa prevesti na sample space of 330M ppl, pa vidjeti sta to znaci statisticki, nejse.

Hvala Marxu dragom da do sad nisam morao da se brinem o yearly benefit maximumom ili glooho bilo lifetime maximumom.

Rekoh ti da ova zena IMA osiguranje, ali toliki su ti costs sto oni placaju da prijete da ce otkazati polisu, ako vec nisu, a bolnica ha kakva stucavica, pocne da odugovlaci, i stavlja familiju u sredinu da "kontaju" sta ce da rade za pokrice. Sad su po sudovima.

Ove nijanse sto se prevrcu oko uninsured, ili razlika izmedju tvog i mog osiguranja su minimalne (premiums, copay, prescription drug, $100 posjeta EMS etc...) te me nijanse gotovo i ne interesuju. Vec me interesuje ovo veliko gore. Sto ce mi ta nesigurnost u zivotu? Sto ta ima ikakav lifetime limit, ili yearly, ako mi zdravlje to zahtjeva? Zasto stavljati cifru na zdravlje... ili zivot? Pa zato sto je zdravlje odnosno zdravstvo pretvoreno u biznis koji nas jebe sa svih strana (i doktori i insurance i pharmaceuticals, svi nas prcaju naguzene), a u ovom briljantnom planu reforme, i dalje je dopusteno biznisu da mi diktira, sta cu ja i kad, dobiti ako me nedajboze strefi sta gadno. Pa jebote ima tableta sto "kostaju" $100,000 mjesecno, e ba... Dok kostaju, znaj da trebaju za nesto gadno, i znaj da pomazu, i isto znaj da ih insurance companija nece pokriti, ili mozda hoce dok ne dokucis kojekakav limit nakon tri doze.

Nisu ovo nikakve prevare, nit komplikacije u papirologiji, ovako je svako osiguranje, a amerika se ne bi digla na noge jer ti brojevi slucajeva su relativno mali u odnosu na populaciju. Sta mislis koliko je prosjecan Amerikanac sa sidom mogao prezivjeti 80-ih. Magic Johnson, eno ga dan danas fin i debeo. M. J. Fox sa Parkinson's ovom... Sve su to slucajevi kakvim obicni smrtichi ne bi imali pristupa.
Bedanec
Posts: 189
Joined: 01/03/2012 16:30

#7019 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by Bedanec »

ahuseino wrote:... Sve su to slucajevi kakvim obicni smrtichi ne bi imali pristupa.
Uvijek bilo, svugdje na svijetu, u svim aspektima zivota. Plati pa klati.

Najbolje ti je voditi racuna kako zivis, i nadati se da ti ne padne cigla na glavu. Mozda ne fasujes sidu zbog kondoma ili rak pluca od pusenja, ili cirozu od alkohola, dijabetes od zdranja. A s druge strane, jednom se zivi ;)
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#7020 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ahuseino »

Zna li iko sa neki dobar alternativi portal/forum...

Znam za onaj na radio sarajevo ali mi nesto mali...
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#7021 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by simpozijum delirijum »

USA je iza Kine !

prvo malo stidljivo , suskalo se o tome vec godinu -dvije u krugovima ekonomista i raznih analiticara a sada je odjeknulo zvanicno , kao bomba !
Kina je presisala USA u skoro svim domenima ekonomske moci
po zadnjem izvjestaju MMF i mnogobrojnih kalkulacija , izgleda da se nece cekati 2016 kada su ekonomski strucnjaci predvidjali da ce Kina preuzeti vodece mjesto u svjetskoj ekonomiji
Kina je krila mnoge podatke i kalkulisala ( ne zaboravite ! to je civilizacija stara 5000 godina ) znaju pravila igre i vrlo su lukavi
Kina je presisala USA u proizvodnji vozila jos 2009
ima duplo vise internet i korisnika mobilne telefonije nego USA
metalo-preradjivacka i skoro sva ostala industrija je skoro dva puta veca negoli USA !
skoluju vise studenata ( doktore nauka i magistre ) nego USA takodjer rapidno
ulazu u infrastrukturu na stotine milijardi dolara ( najbrzi voz na svijetu i citavi gradovi nicu iz temelja )
i imaju takodjer oko 650 miliona ljudi koji zive u ruralnim , seoskim podrucjima u uzasnim uslovima
takodjer ogromna razlika izmedju bogatih i siromasnih i mnogo strajkova i pobuna takodjer
na svu srecu, nisu agresivni pretjerano, za sada Kinezi ne namjeravaju ulijetati u vojne avanture i slicne gluposti , vec samo cuvaju svoje resurse , ( kao Iran , na primjer ) i mirno promatraju kako se NATO i USA iscrpljuju u ratovima i trose milijarde dolara i gube ugled pred ostatkom covjecanstva uz ekonomsku krizu i u EU i u USA, i sve cesce pobune naroda ..
sta ce donijeti buducnost ?
Amerika je sada zvanicno broj dva
link;
http://www.counterpunch.org/2012/04/05/ ... -number-2/
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#7022 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by corolla02 »

fuckin' nasty....
Image
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55671
Joined: 15/12/2008 16:53

#7023 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ultima_palabra »

Pravi hillbilly... speluje mistake kao steak :mrgreen:
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#7024 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by corolla02 »

billyhilly hoce da mu se napije krvii.........
Bedanec
Posts: 189
Joined: 01/03/2012 16:30

#7025 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by Bedanec »

simpozijum delirijum wrote:USA je iza Kine !

prvo malo stidljivo , suskalo se o tome vec godinu -dvije u krugovima ekonomista i raznih analiticara a sada je odjeknulo zvanicno , kao bomba !
Kina je presisala USA u skoro svim domenima ekonomske moci
po zadnjem izvjestaju MMF i mnogobrojnih kalkulacija , izgleda da se nece cekati 2016 kada su ekonomski strucnjaci predvidjali da ce Kina preuzeti vodece mjesto u svjetskoj ekonomiji
Kina je krila mnoge podatke i kalkulisala ( ne zaboravite ! to je civilizacija stara 5000 godina ) znaju pravila igre i vrlo su lukavi
Kina je presisala USA u proizvodnji vozila jos 2009
ima duplo vise internet i korisnika mobilne telefonije nego USA
metalo-preradjivacka i skoro sva ostala industrija je skoro dva puta veca negoli USA !
skoluju vise studenata ( doktore nauka i magistre ) nego USA takodjer rapidno
ulazu u infrastrukturu na stotine milijardi dolara ( najbrzi voz na svijetu i citavi gradovi nicu iz temelja )
i imaju takodjer oko 650 miliona ljudi koji zive u ruralnim , seoskim podrucjima u uzasnim uslovima
takodjer ogromna razlika izmedju bogatih i siromasnih i mnogo strajkova i pobuna takodjer
na svu srecu, nisu agresivni pretjerano, za sada Kinezi ne namjeravaju ulijetati u vojne avanture i slicne gluposti , vec samo cuvaju svoje resurse , ( kao Iran , na primjer ) i mirno promatraju kako se NATO i USA iscrpljuju u ratovima i trose milijarde dolara i gube ugled pred ostatkom covjecanstva uz ekonomsku krizu i u EU i u USA, i sve cesce pobune naroda ..
sta ce donijeti buducnost ?
Amerika je sada zvanicno broj dva
link;
http://www.counterpunch.org/2012/04/05/ ... -number-2/
Jesi li ti ozbiljan ili se zahebavas.
USA je iza Kine! po broju stanovnika puta 7.
Ali za ovakav mudar zakljucak trebalo je pohadjati casove matematike u 3. razredu osnovne skole.

Sva sreca pa imamo tebe da nam kazes u sta ce Kinezi ulijetati, a u sta nece.
Post Reply