Obama i SAD (2008-2016)

Post Reply
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#6776 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by Lakat Jebić »

Alfons Kauders wrote:
brzica wrote:Ne može izgubiti. Loši protukandidati, ispunio neka
obećanja (socijalna zaštita-nedovoljno ali ipak, povukao
vojsku iz ratova), a uvijek postoji mogućnost novog rata
ili krize do kraja godine (Iran)ako budu loši pokazatelji
pa se pokaže potreba za homogeniziranjem naroda.
a zamisli ako prodje santorum... :D kad ostatak svijeta pocne guglati "santorum"... :D
al meni nije jasno kako taj lik nekad nije promjenio prezime. mislim i kod nas ima gadnih prezimena, al ovako gadnih.. :-) :-) :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#6777 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

Moguce da se sada medju Republikancima desava ono sto su neki predvidjali, a to je da ce se desnicari na kraju ujediniti oko jednog covjeka, nakon sto otpadnu svi drugi. Prosto je smijesno sto je sav teret na kraju pao na ovog debila, vjerovatno najveceg socijalnog konzervativca od sviju. Covjek je jednostavno imao tu srecu da jesenas nije dosao njegov red da bude deer in the headlights kao aroma mjeseca Republikanske partije. Svi koji su dolazili na prvu poziciju u anketama su vrlo brzo propali kao zeton - upravo zato sto su dosli na prvu poziciju, jer su ih tek tada mediji (i Romneyjeva masina) poceli ozbiljno shvatati.
No sada je, nazalost po desnicare, samo Santorum prakticno ostao u trci (Gingrich je ispuhao) i to im je izbor. Kao kada uzmete zadnjeg sa klupe na kosarkaskoj utakmici, a treba vam trica u zadnjoj sekundi. Sada je pitanje, da li ce i Santorum propasti kao zeton kada ga medijska masina samelje, ili ce po defaultu kao zadnji u igri, odigrati utakmicu do kraja, a navijaci poceti da se grupisu u njegov tabor?
Meni to zvuci prakticno nemoguce, jer bi to znacilo da su Republikanci ovaj put nadmasili same sebe. Potpuno je jasno da je republikanski establishment na strani Romneyja, jer znaju da je on jedini mainstream kandidat. Kada bi neko poput Santoruma pobjedio u primaries, prvo sto apsolutno ne bi imao nikakve sanse da privuce centriste i nezavisne glasace (dakle top 25% glasova), a drugo sto kad bi nekim cudom pobjedio, boga pitaj kakve bi gluposti pravio od kojih se njegova stranka ne bi oporavila deceniju.

Dakle ono sto cemo sada gledati - trku izmedju anti-establishment wingnut Republikanaca i onih umjerenih na drugoj strani. Ko ce od njih pobjediti?

Za to vrijeme se Obamine brojke povecavaju na rnajvise u zadnjih godinu dana. Approval rating mu odavno nije bio na 50%, a makroekonomske brojke su ruzicastije nego sto su bile u zadnjih 4 godine (nezaposlenost opada, proizvodnja raste, jutros slusam bailoutovani GM prijavio rekordne prihode ikad (firma koja je zbog bailouta djelimicno u vlasnistvu poreznih obveznika, sto znaci profit za Obamin budzet, sto je i obecavanio kada s bailout gurao)).

Neko napisa Obama ove godine gubi, ja ne vidim kako? Mada ko zna sta ce se desiti u narednih 6 mjeseci...
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#6778 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by simpozijum delirijum »

brutalna istina o USA danas , ne derite se i ne ljutite na mene , ja sam samo glasnik , obratite se redakciji BBC televizije i njihovoj odlicnoj novinarki Hilari Anderson ako ste frustrirani ...
svi vi Hiper Amerikanci
dokumentarac koji najvjerovatnije nikada nece biti prikazan u USA dok traje "Obamomanija " i glupa zaljubljenost "u nade i promjene"
bojim se Grckoga scenarija u USA samo treba jedna varnica i nastace haos na ulicama :roll:
1.5 miliona djece u USA su beskucnici , doslovno da nemaju skolskoga obroka , umirali bi od gladi
42 miliona Amerikanaca je siromasno a dodatnih 46 miliona samo da fuli jednu platu jer zive bez centa ustedjevine knap od plate do plate su na rubu
to je vec trecina populacije , racunajmo jos bar 80 miliona na teskim kreditima , zavaljeni svaki cas balon moze puci
preko 50 miliona nema nikakvu zdrastveno zastitu ( sve vise vidjam krezubih Amerikanaca , nemaju para za zubara koji su ovdje papreno skupi )
dokumentarac brutalno iskren , BBC ( nisu Rusi , nisu ga Kinezi napravili vec Englezi , da ne bude sada "anti-Americka propaganda " i "OWS je platio BBC TV " i slicne nebuloze )
Obama je popuslic , toliko je ljudi prevario i kao narko-diler , ljudi mu ovisnicki vjeruju , supljim obecanjima
a USA u najgoroj krizi od velike depresije 1930 !
evo pa gledajte ;
http://www.informationclearinghouse.inf ... e30546.htm
Last edited by simpozijum delirijum on 17/02/2012 04:42, edited 2 times in total.
User avatar
vodoprovodčik
Posts: 595
Joined: 05/02/2012 22:42

#6779 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by vodoprovodčik »

demokratija, brate.
jim4
Posts: 207
Joined: 01/02/2012 21:05

#6780 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jim4 »

Obama poised to win 2012 election with 303 electoral votes: The Signal Forecast
http://news.yahoo.com/blogs/signal/obam ... 43583.html
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#6781 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by cindrlimindrli »

simpozijum delirijum wrote:bojim se Grckoga scenarija u USA samo treba jedna varnica i nastace haos na ulicama
Sta ima da strahujes, karta u jednom pravcu za rodnu grudu i boli te briga.
:D
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#6782 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by gilbert »

cindrlimindrli wrote:
simpozijum delirijum wrote:bojim se Grckoga scenarija u USA samo treba jedna varnica i nastace haos na ulicama
Sta ima da strahujes, karta u jednom pravcu za rodnu grudu i boli te briga.
:D
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Delirijum da ti nisi poceo raditi po juznoj Floridi i Everglades ? :-) :-) U tom kraju su vazda bezubi bili :D
Ja jos nisam sreo krezavog Amerikanca . :D Pa zubar je samo skup onom ko je odlucio da mu netreba dental.
Vazda je bio isti broj djece kojima je jedini pravi obrok u skoli , a znamo ko su ta djeca proizvodi beba farmi u getu .
Nagradno pitanje:" zasto svaki NFL igrac prilikom intervijua na TV uvijek koristi priliku da pozdravi mamu ? :-) :-) :-) :lol:
Nego gdje su te mase nezadovljnih i gladnih ? Je li mi zivimo u istoj Americi ?
Kakav balon ? Pa uzmes i vratis banci kucu , auto , sve sto je na krediti i pokrijes se koliko je jorgan dug .
Ima dobar film od Toma Hanksa , pogledaj bas o tome o cemu ti pricas.



Posto je tako crno daj nam malo reci o tvojim pripremama za dan "D" . Koliko hrane , vode , kesa , baterija , oruzija municije si spremio posto vidim da smatras da je jos malo pa doslo vrijeme da se igramo razlaza? Kakav plan u slucaju nemira itd. Mislim da se i mi spremimo .
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#6783 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by UnscarD »

jeza u ledja wrote: Kojim medjunarodnim zakonima?
O cemu ti pricas?
Sve su te organizacije sasvim legalne i rade u skladu sa zakonima lokalnih zemalja. Ako se neko od njih osudi za nesto nelegalno, to je bilo zato sto su izasli iz jurisdikcija dozvoljenih zakonima o radu NGO.
Zato im sude danas u Egiptu...legalno i po zakonima te zemlje ;-)
jeza u ledja wrote: Ne, govorio sam kao sto govorim i sada - apsolutno je besmisleno tvrditi da su kojekakve obavjestajne sluzbe stranih zemalja odgovorne za Arapsko proljece.
Kontradiktoran si. Ovo ispod si napisao par postova ranije. Which one is it ???
jeza u ledja wrote: ...no slazem se da je vrlo moguce da u tim organizacijama stvarno postoje i CIA-ini ljudi, ali pitanje je koliki je njihov stvarni uticaj i koji su im ciljevi.
Dakle prihvatas mogucnost da su CIA ljudi u NGO organizacijama (kojima se sudi) ali istovremeno je besmisleno tvrditi da obavjestajne sluzbe imaju veze sa Arpaskim proljecem? Interesantna konstrukcija ;-)
jeza u ledja wrote: Ja znam da si TI sklon da vjerujes tim teorijama zavjere, no to ih ne cini nimalo manje naucnom fantastikom.
Cuj sta ako se uvodjenjem islamisticke vlade zeli uvesti nemir u region? Kakva dijabolicna zamisao!
Dijabolicna? Ta ista vlada je svojevremeno iscenirala incident u Tonkin zalivu i uvela u rat zemlju u kojoj je poginulo 50.000 mladih amerikanaca...
Ja znam da si ti sklon da vjerujes u bajke u kojima je USA izuzetno zabrinuta za demokratiju i ljudska prava gradjana (kao sto je podrska prijatelju amerike Suhartu u Indoneziji koji je odgovoran za smrt 1,5 miliona ljudi), no to ih ne cini nimalo manje naucnom fantastikom ;-)
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#6784 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by brzica »

Lakat Jebić wrote:
Alfons Kauders wrote:
brzica wrote:Ne može izgubiti. Loši protukandidati, ispunio neka
obećanja (socijalna zaštita-nedovoljno ali ipak, povukao
vojsku iz ratova), a uvijek postoji mogućnost novog rata
ili krize do kraja godine (Iran)ako budu loši pokazatelji
pa se pokaže potreba za homogeniziranjem naroda.
a zamisli ako prodje santorum... :D kad ostatak svijeta pocne guglati "santorum"... :D
al meni nije jasno kako taj lik nekad nije promjenio prezime. mislim i kod nas ima gadnih prezimena, al ovako gadnih.. :-) :-) :-)
Što, nije puno gadnije od Kenjalo, Guzić, Piški, Riga i sl. iz naših imenika :D
Ali, nema veze. Neće proći :run:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#6785 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by UnscarD »

Pronunciation: san-TOR-um
Function: noun
Etymology:

1. The frothy mixture of lube and fecal matter that is sometimes the by-product of anal sex.

2. Former Senator Rick Santorum

Meni je ipak malo gadnije od nasih prezimena :-D :-D
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#6786 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by brzica »

Ma znam šta znači, nisam htio stavljati da ne ogadim
ljudima jutro :lol:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#6787 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by ultima_palabra »

Lakat Jebić wrote:
Alfons Kauders wrote:
brzica wrote:Ne može izgubiti. Loši protukandidati, ispunio neka
obećanja (socijalna zaštita-nedovoljno ali ipak, povukao
vojsku iz ratova), a uvijek postoji mogućnost novog rata
ili krize do kraja godine (Iran)ako budu loši pokazatelji
pa se pokaže potreba za homogeniziranjem naroda.
a zamisli ako prodje santorum... :D kad ostatak svijeta pocne guglati "santorum"... :D
al meni nije jasno kako taj lik nekad nije promjenio prezime. mislim i kod nas ima gadnih prezimena, al ovako gadnih.. :-) :-) :-)
Pa nije prezime samo po sebi gadno... nego su po njemu neki gay aktivisti dali ime toj "tvari" :D Zato što je imao izuzetno homofobne stavove, pa da mu ga šuknu.

Isto kao da mi nazovemo neku gay sex pozu "Alispahić"... po Fatmiru :lol:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#6788 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by UnscarD »

brzica wrote:Ma znam šta znači, nisam htio stavljati da ne ogadim
ljudima jutro :lol:
Proslo 12h :)
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#6789 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by brzica »

Ja sam napisao u 11.36 :D

Ali, da nas ne bi zoomirali :run: ,
svejedno navedeni gospodin nema šanse na izborima.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#6790 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

UnscarD wrote:
jeza u ledja wrote: Kojim medjunarodnim zakonima?
O cemu ti pricas?
Sve su te organizacije sasvim legalne i rade u skladu sa zakonima lokalnih zemalja. Ako se neko od njih osudi za nesto nelegalno, to je bilo zato sto su izasli iz jurisdikcija dozvoljenih zakonima o radu NGO.
Zato im sude danas u Egiptu...legalno i po zakonima te zemlje ;-)

Pa da, sude im jer su navodno izasli izvan okvira dozvoljenih zakonom o radu NGO. Ne razumijes razliku?

jeza u ledja wrote: Ne, govorio sam kao sto govorim i sada - apsolutno je besmisleno tvrditi da su kojekakve obavjestajne sluzbe stranih zemalja odgovorne za Arapsko proljece.
Kontradiktoran si. Ovo ispod si napisao par postova ranije. Which one is it ???
jeza u ledja wrote: ...no slazem se da je vrlo moguce da u tim organizacijama stvarno postoje i CIA-ini ljudi, ali pitanje je koliki je njihov stvarni uticaj i koji su im ciljevi.
Dakle prihvatas mogucnost da su CIA ljudi u NGO organizacijama (kojima se sudi) ali istovremeno je besmisleno tvrditi da obavjestajne sluzbe imaju veze sa Arpaskim proljecem? Interesantna konstrukcija ;-)
Vidim imas problema sa razumjevanjem maternjeg jezika.

CIA, Mossad, Masoni, kurcipalci - nisu oni startali i organizovali Arapsko proljece, vec je to uradio arapski narod. Agencijama koje navodis nije u interesu stvaranje kaosa i uopste im nije bilo u interesu skidanje sa vlasti figura koje su decenijama radile kako Zapad svira. To je jasno svima, osim onima koji zele iskonstruirati teorije zavjere tamo gdje ih nema. Jedina stvar koja je mogla ujediniti protivnike Mubaraka i protivnike Gadaffija je arapski narod, niko drugi.

Sto se tice djelovanja obavjestajnih agenata u kojekakvim NGOs sirom svijeta, bilo bi glupo ne ostaviti mogucnost da i oni imaju svoje prste u djelovanju tih agencija, ali je besmisleno tvrditi da je pod: 1) njima odgovarao ovakav rasplet situacije (koji je bio ocekivan nakon odlaska Mubaraka) i 2) da te NGO imaju bilo kakvog stvarnog uticaja na ono sto se desava u Egiptu ili bilo kojoj drugoj arapskoj zemlji. Naravno, neko ko je sklon teorijama koje se uvijek svode na 5 ljudi koji upravljaju svijetom, taj i ocekuje da agencije koje su navodno u rukama ovih polubozanstava imaju svoje pipke u svemu sto se desava na planeti.



jeza u ledja wrote: Ja znam da si TI sklon da vjerujes tim teorijama zavjere, no to ih ne cini nimalo manje naucnom fantastikom.
Cuj sta ako se uvodjenjem islamisticke vlade zeli uvesti nemir u region? Kakva dijabolicna zamisao!
Dijabolicna? Ta ista vlada je svojevremeno iscenirala incident u Tonkin zalivu i uvela u rat zemlju u kojoj je poginulo 50.000 mladih amerikanaca...
Ja znam da si ti sklon da vjerujes u bajke u kojima je USA izuzetno zabrinuta za demokratiju i ljudska prava gradjana (kao sto je podrska prijatelju amerike Suhartu u Indoneziji koji je odgovoran za smrt 1,5 miliona ljudi), no to ih ne cini nimalo manje naucnom fantastikom ;-)
Nije mi najjasnije kakve veze imaju Tonkin i Sukharno sa Egiptom? Kako si ti to povezao? Kakva ista vlada? Govoris o dogadjajima prije koliko, 30, 40 godina. Znas li koliko se vlada izmjenjalo od tada? "Ista vlada" u Njemackoj je pocela dva svjetska rata i pobila milione ljude. "Ista vlada" u Iranu je odgovorna za smrt hiljada protivnika rezima? I kakve veze jedno s drugim ima to mi nikako nije jasno? Samo TI i ostali teoreticari zavjere mozete zamisljati da su SAD (a pogotovo Izrael, posto oni po vasim teorijama upravljaju SADom) voljno iscenirali proteste ne bi li smjenili poslusne vladare i na njihovo mjesto doveli otvoreno neprijateljski raspolozene politicare koji ce u narednim godinama morati dobro poraditi na suzbijanju svojih gradjana da ne u udju u otvoreni rat sa susjednim Izraelom. Granica prema Gazi je vec otvorena, a nemiri izmedju vlasti i lokalnog stanovnistva po Sinaju vec izbijaju, u Libiji je situacija jos gora, a mogu samo zamisliti sta ce se desiti kad i Assad ode. U Tunisu takodje vec su na vlasti islamisti, a u Jemenu Al Qaeda sve u 16 kontrolise drzavu. Sve zbog nemira u zadnjih godinu dana. Al ne, zaboga, to su zapoceli Mossad i CIA ne bi li napravili stanje haosa i tako valjda zapoceli rat protiv citavog arapskog svijeta, zatvorili dotok ionako vec skupe nafte i potrosili brdo para na vojsku, u trenutku kada americka vlada najvaljuje velike rezove u vojnom budzetu, pokusavajuci smanjiti galopirajuci deficit. Sve to, uz 0% podrske gradjana za nove sukobe velikih razmjera.
Nadasve genijalan plan! Vrijedan nagrade Akademije filmskih nauka!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#6791 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

Najnoviji Gallup tracking poll republikanske nominacije - Santorum 35%, Romney 29%, Gingrich 13%, Paul 11%.

Kakav levat Romney, ne mogu vjerovat. Ako se uracuna da glasovi Gingricha sigurno nece ici Romneyju, kako on misli pobjediti? :lol: :o :shock:

Hajmo Santorum, svi smo uz tebe!!

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#6792 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

U Rasmussen polls (koji obicno vise naginju na desno), Obama 49% vs Romney 41%.

Isti poll Obama 48% vs Santorum 40%.
User avatar
nemam_ideje
Posts: 875
Joined: 29/03/2011 20:04

#6793 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by nemam_ideje »

Činjenica je da samo naturalizovane Bošnje mogu popušiti priču o "buntu naroda", terorističkoj Al Kaidi, američkim NGO-ima koji "šire demokratiju u svijetu", smislenosti dvostranačja u onolikoj Americi, američkoj demokratiji, predsjedniku kojem zločesti Kongres ne da maKeT, pruženoj ruci koju je Iran odbio i ostalim napisanim nebulozama. Mainstream mediji, mainstream razmišljanje, oglav i umjetnost mogućeg.

Šega, šala, pošalica.

Gubljenje vremena, slažem se. Dosta od mene. Ne zamjerite.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#6794 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by simpozijum delirijum »

nemam_ideje wrote:Činjenica je da samo naturalizovane Bošnje mogu popušiti priču o "buntu naroda", terorističkoj Al Kaidi, američkim NGO-ima koji "šire demokratiju u svijetu", smislenosti dvostranačja u onolikoj Americi, američkoj demokratiji, predsjedniku kojem zločesti Kongres ne da maKeT, pruženoj ruci koju je Iran odbio i ostalim napisanim nebulozama. Mainstream mediji, mainstream razmišljanje, oglav i umjetnost mogućeg.

Šega, šala, pošalica.

Gubljenje vremena, slažem se. Dosta od mene. Ne zamjerite.
:thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#6795 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

nemam_ideje wrote:Činjenica je da samo naturalizovane Bošnje mogu popušiti priču o "buntu naroda", terorističkoj Al Kaidi, američkim NGO-ima koji "šire demokratiju u svijetu", smislenosti dvostranačja u onolikoj Americi, američkoj demokratiji, predsjedniku kojem zločesti Kongres ne da maKeT, pruženoj ruci koju je Iran odbio i ostalim napisanim nebulozama. Mainstream mediji, mainstream razmišljanje, oglav i umjetnost mogućeg.

Šega, šala, pošalica.

Gubljenje vremena, slažem se. Dosta od mene. Ne zamjerite.
Koliko puta trebas biti banovan i kloniran nanovo da bi shvatio da imas kompleks od ljudi koji imaju vise, znaju vise, mogu vise, obrazovaniji i pametniji su od tebe, i kojima nisi intelektualno dorastao da bi ulazio sa njima u raspravu?

Obracas se meni , jasno, posto citiras stvari koje ja govorim, tako da se ne zajebavamo. Nit sam naturalizovan, niti sam Bosnjo, ne ubacuj me u svoje stado. Koristis svoj anti-dijasporski sentiment kao postapalicu da bi prikrio svoju nesposobnost argumentovanja stavova. To je toliko ocito (ja ti garantujem) vecini ljudi ovdje, da je vise zalosno nego interesantno.

Tema nisam ja, tema nisi ti, peti, deseti! Shvati to! Ovo nije ulica, ja ti nisam pajdo, i nauci se postovati ljude koji ovdje pisu i koji su u zivotu nesto postigli. Shvati da forum nije mjesto za medjusobna prepucavanja i komentare o necijem privatnom zivotu.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#6796 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by simpozijum delirijum »

samo polako , nema uvreda i verbalnoga nasilja , svi smo mi raja i imamo razlicito misljenje o raznim vrucim temama koje pogadjaju sve nas
samo cool i polako i ja se izvinjavam svima koje sam uvrijedio na ovome forumu

Jeza u Ledja !
ti si uz mnoge clanove ovoga foruma pridonio konstruktivnoj raspravi i dobrim idejama
samo polako
ne gubimo zivce
PEACE !
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#6797 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by UnscarD »

jeza u ledja wrote: Nije mi najjasnije kakve veze imaju Tonkin i Sukharno sa Egiptom? Kako si ti to povezao? Kakva ista vlada? Govoris o dogadjajima prije koliko, 30, 40 godina. Znas li koliko se vlada izmjenjalo od tada? "Ista vlada" u Njemackoj je pocela dva svjetska rata i pobila milione ljude. "Ista vlada" u Iranu je odgovorna za smrt hiljada protivnika rezima? I kakve veze jedno s drugim ima to mi nikako nije jasno? Samo TI i ostali teoreticari zavjere mozete zamisljati da su SAD (a pogotovo Izrael, posto oni po vasim teorijama upravljaju SADom) voljno iscenirali proteste ne bi li smjenili poslusne vladare i na njihovo mjesto doveli otvoreno neprijateljski raspolozene politicare koji ce u narednim godinama morati dobro poraditi na suzbijanju svojih gradjana da ne u udju u otvoreni rat sa susjednim Izraelom. Granica prema Gazi je vec otvorena, a nemiri izmedju vlasti i lokalnog stanovnistva po Sinaju vec izbijaju, u Libiji je situacija jos gora, a mogu samo zamisliti sta ce se desiti kad i Assad ode. U Tunisu takodje vec su na vlasti islamisti, a u Jemenu Al Qaeda sve u 16 kontrolise drzavu. Sve zbog nemira u zadnjih godinu dana. Al ne, zaboga, to su zapoceli Mossad i CIA ne bi li napravili stanje haosa i tako valjda zapoceli rat protiv citavog arapskog svijeta, zatvorili dotok ionako vec skupe nafte i potrosili brdo para na vojsku, u trenutku kada americka vlada najvaljuje velike rezove u vojnom budzetu, pokusavajuci smanjiti galopirajuci deficit. Sve to, uz 0% podrske gradjana za nove sukobe velikih razmjera.
Nadasve genijalan plan! Vrijedan nagrade Akademije filmskih nauka!
To je zato sto ti vjerujes da pobjeda Santoruma, Romney-a, Obame ili bilo koga drugog moze da znaci neku promjenu dok ja vjerujem da prava politika i moc lezi u institucijama koje se ne mjenjaju svake 4 ili 8 godina i potpuno je (sustinski) svejedno ko ce pobjediti.
Rat i sukob, ma koliko tebi to neshvatljivo bilo, je za te strukture moci veliki izvor profita i moci. Nestabilan region njima odgovara. Da ne ulazimo sada u teorije ultradesnicara koji imaju nemali utjecaj na spoljnu politiku USA i koji su ubjedjeni da ce se za njihova zivota dogoditi Biblijski Armagedon.
I ne, ne vjerujem da postoji jedna mala skupina ljudi koja upravlja bas svim dogadjima jer to nije moguce, ali vjerujem da zbog nacina funcionisanja "demokratije" moraju pribaviti podrsku javnosti i da su onda prinudjeni svoje ciljeve upakivati u plemenite ideje jer su kao takve puno lakse svarljive ljudima.
Naravno ne moramo se slagati, bilo bi dosadno da svi razmisljamo isto. I kao i Simpozijum, i ja mislim da ti doprinosis kvalitetnoj raspravi i tokom ovih godina rasprave bilo je tu svega i sam sam naucio puno toga novog. Forum je takv medij da su licni napadi nesto manje vise normalno, i ja to tako i dozivljavam. Sam se trudim da to ne koristim ali ne ide ni meni bas uvijek od tastature (kao sto znas :) ) da se iskonttrolisem.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#6798 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by jeza u ledja »

UnscarD wrote: To je zato sto ti vjerujes da pobjeda Santoruma, Romney-a, Obame ili bilo koga drugog moze da znaci neku promjenu dok ja vjerujem da prava politika i moc lezi u institucijama koje se ne mjenjaju svake 4 ili 8 godina i potpuno je (sustinski) svejedno ko ce pobjediti.
Ti na americku politiku gledas iz drukcije perspektive nego neko ko zivi u Americi. Tebi je npr. mnogo bitnije ponasanje SAD u spoljnoj politici nego ono sto se desava u zemlji. Naravno, te stvari su povezane, ali ti vidis samo jednu stranu. Hocu da kazem kada raspravljamo bitna je perspektiva onoga ko o tome prica. Ja cu se sloziti i sa tim da neko sa strane mozda bolje moze da rezonuje neke stvari u SAD, nego neko ko zivi u njoj, ali taj neko mora biti dobro potkovan ne samo knjiskim nego i zivotnim znanjem (recimo neko ko je citav zivot proveo u Sarajevu (pogotovo u SA) tesko da moze imati objektivniju perspektivu na zivot i desavanja u drugim zemljama koje je samo vidio na tv). Mislim, pricam i ja o zemljama u kojima nikad nisam bio, ali pokusavam imat mjeru, a ne solit ljudima pamet.

Sad, kad imamo to na umu, onda je recimo meni lako shvatiti zasto neko vani smatra da se apsolutno nista ne mijenja u americkoj politici, bez obzira ko je na vlasti. Americka spoljna politika ce se uvijek manje i sporije mijenjati nego unutrasnja. To je logicno jelte, za sve zemlje ne samo za SAD. No da promjena nema nikakvih, ne bih se slozio. Recimo, vrlo je moguce da bi se vec desio oruzani sukob sa Iranom da je McCain, koji je na jednoj predizbornoj kampanji pjevao "bomb, bomb, bomb Iran" , pobjedio 2008e. Takodje, recimo da Santorum pobjedi na jesen, vrlo je moguc isti scenario, pogotovo zato sto moze pokrenuti akciju bez odobrenja Kongresa. Da je na vlasti McCain, pitanje je isto kako bi se djelovalo u slucaju Libije (recimo vrlo vjerovatno da bi se desila okupacija), pitanje je da li bi se uopste izaslo iz Iraka, da li bi se smanjivao vojni budzet (ne bi garant), pitanje je i da li bi se podrzao egipatski narod u smjenjivanju Mubaraka, itd. Pitanje je isto kakvi bi ljudi dosli na celo agencija koje kroje americku vanjsku i stratesku politiku. Recimo, desava se jedna jako velika stvar u strateskim odnosima u svijetu, to je da SAD polako okrecu svoju pozornost na Pacifik, Juzno kinesko more i uopste stvaranju bedema naspram Kine, na mozda slican nacin kako se to radilo do sada naspram SSSRa i Rusije. Takodje se govori o odvracanju strateske paznje na Bliski Istok i usmjeravanju na Daleki Istok. (Bice o tome rijeci u narednim godinama). Recimo takav strateski pomak se mozda ne bi desio da je na vlasti neko drugi. Postoje i druge stvari, tipa Durban climate change protocol, da je Republikanac na vlasti ne bi se nista potpisalo tamo. U pitanju su i mnoge druge stvari koje nas direktno ne dodiruju, ali nekome sigurno znace... No generalna ideologija spoljne politike SAD se nece tek tako mijenjati kako se mijenjaju predsjednici. Zna se i dalje: terorizam, nafta, Izrael, Kina, Rusija, EU, Kuba, Iran, odnosi prema tim zemljama se nece tek tako promjeniti. Postoji stotine hiljada ljudi koji tu politiku uredjuju , svako na svom nivou, i koji u agencijama koje su za to zaduzene rade decenijama. Naivno je ocekivati da ce se nesto tako brzo promjeniti.
Sto se tice unutrasnje politike, postoji citav niz stvari prema kojem se odnosilo drukcije nego sto bi to uradio neki drugi predsjednik ili neki drugi Kongres. Evo recimo neki dan je ponovo produzen paytoll tax cut, Republikanci su na to pristali jer naravno glasaci zele vise para u svom dzepu. Procjenjuje se da se radi o $50 mjesecno po zaposlenoj osobi. Znaci da je bio neko drugi na vlasti, prosjecan Amerikanac bi zaradjivao $50 manje mjesecno. To je primjer. Imas primjera drugih, naravno na prvom mjestu je reforma zdravstva, koja ce imati ogroman uticaj na to kako se pare trose za zdravstveno osiguranje, i bez obzira da li si za ili protiv nje, slozices se da ce uticaj biti ogroman. Dalje, pitanje je da li bi neko tipa Ron Paul ili mnogi drugi Tea Party politicari pristali na bailouts za banke ili za auto-industriju. Evo neki dan spomenuh da je General Motors zabiljezio najvece prihode od kad postoji, :-) , a prije par godina su bili pred bankrotom. To znaci puno za stotine hiljada radnika u auto-industriji i njihove porodice. Meni i tebi ne znaci nista. Neki dan je takodje odobrena silna lova za nekakav school reform packet (ne znam puno o ovome, ali mi je prijateljica koja je profesorica pricala nadugo i nasiroko, sva sretna). Uglavnom, ima tih mali milion stvari.

Sad najlakse je reci na to - pa to bi se desilo bez obzira ko je na vlasti, zar ne? Ja sam ti pokusao nabrojati upravo stvari za koje ja mislim da bi se odvijale drukcije da je neko drugi predsjednik.

Pitanje je u svemu tome - sta neko vidi kao "promjenu". Sta je za tebe "promjena"? Sta ti ocekujes da se mijenja sa izborom nove vlasti? Neki ljudi izgleda ne shvataju da se stvari ne mogu mijenjati preko noci i da je sistem namjesten tako da se to ne desava. Izbori nisu reolucije. To sto je pobjedio Obama nece mi donjeti hljeb na stol, niti ce sprijeciti neku budalu sa puskom u Afganistanu da pobije desetoro djece jer mu se pricinilo da vidi Bin Ladena. Mislim treba biti malo realniji. U pitanju su ogromne masine u kojima smo mi mali kotacici i tvoj glas je samo kap u moru zelja. Razmisli, imas 300 miliona ljudi, mali milion politicara, izborni proces koji na kraju izabere dvojicu koji se onda takmice medju sobom. Mislim, velika vecina ljudi razmisljaju centristicki, kako ces onda iz toga svega dobiti nekog revolucionara? I zasto uopste ocekujete radikalne promjene od izbora nekog drugog kandidata? Zasto ocekujete toliko od izbornog procesa uopste? Ja mislim da je u tome vas problem, vas koji se zalite da se nista ne mijenja, a to je da vi u startu ne shvatate kolike su trenutne mogucnosti brzine promjene takvog jednog sistema.

E sad kad smo sve to rekli. Moje je misljenje da je Obamino predsjednikovanje vec imalo znacajan uticaj na promjenu americke politike, i u zemlji i vani. Ta generalna promjena ce se jos vise vidjeti kad i ako prodje jos 4 godine Obamine administracije. Ovo govorim na primjeru Clintona i na primjeru Busha Jr., kao i ranije na primjeru Reagana. Svaki od njih je imao ogroman uticaj na desavanja u svijetu i na percepciju americke politike i SAD kao zemlje. I to svaki na svoj nacin i tacno se moze prstom uprijeti u sasvim razlicite stvari tokom ovih perioda gdje mozemo reci eh tad je bilo to, tad se desilo to, tad je bilo ovako, tad je bilo onako, ovaj je bio ovakav, ovaj onakav. Moje je misljenje da se stvari mijenjaju sporo, ali da se percepcija mijenja jos sporije.

Nije to samo tako u SAD, to je tako u svakoj demokratskoj zemlji. Samo u nedemokratskim zemljama se stvari mogu mijenjati puno brze. Nekad na drasticno bolje, ali nekad i na drasticno gore.

Rat i sukob, ma koliko tebi to neshvatljivo bilo, je za te strukture moci veliki izvor profita i moci. Nestabilan region njima odgovara. Da ne ulazimo sada u teorije ultradesnicara koji imaju nemali utjecaj na spoljnu politiku USA i koji su ubjedjeni da ce se za njihova zivota dogoditi Biblijski Armagedon.
E sad da kratko odgovorim na ovo. Opet po sablonima. Nemoj majke ti, nismo djeca. :roll: Cuj ma kako meni neshvatljivo bilo da su rat i sukob izvori profita i moci za vladajuce strukture? Pa bolan nemoj otkrivati toplu vodu i pokazivati kako cesma funkcionise. :) Naravno da rat odgovara odredjenim strukturama moci, jer oni od rata protifitraju, bilo tako sto dobijaju pare od drzave da razvijaju neku skupu igracku, bilo da dobijaju masne ugovore u "oslobodjenim" zemljama za vadjenje nafte, gradnju puteva, ili cega vec. Te iste kompanije lobiraju svoje politicare koji su na vlasti. Naravno! Nemoj bogati "otkrivati Ameriku", sto bi rekli.
Samo shvati da postoje i druge industrije, i drugi lobiji, i drugi interesi, i ne odgovara svima isto. Nekad su u pitanju sasvim razlicite stvari. Ti interesi se svugdje medjusobno sukobljavaju, i na tim osnovama funkcionise svijet. Nije svima u interesu da se trosi novac na ratove u Iraku i Afganistanu, nije svima u interesu da se vadi nafta iz Iraka, a ne iz Venecuele, itd. Nije uopste svima u interesu da se nafta uopste vadi, i nije svima u interesu da se ratovi uopste vode. Mislim - financijskom interesu. Da ne govorimo uopste o vanjskim igracima i drugim drzavama.
I kad smo vec kod ovoga, ne znam odakle ti to da nestabilan region odgovara strukturama moci? Kako to? Ekonomskim gigantima odgovara mir i stabilnost. Djaba ti sto ces ti dobiti masan ugovor u Libiji, ako je protok nafte potpuno prekinut. Djaba sto ces zveckati oruzjem sa Iranom, ako ce to znaciti unistena naftna polja koja niko nece koristiti godinama (kao onomad u Kuvajtu). Nikome osim nekim proizvodjacima oruzja ne odgovara sukob ni u jednoj zemlji, jer tad stane proizvodnja, stane trgovina, stane sve, pa djaba ti onda sve. A vjeruj mi, nije vojna industrija jedini niti najjaci igrac u ekonomiji, pa tako ni u lobijima.
User avatar
nemam_ideje
Posts: 875
Joined: 29/03/2011 20:04

#6799 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by nemam_ideje »

jeza u ledja wrote:
nemam_ideje wrote:Činjenica je da samo naturalizovane Bošnje mogu popušiti priču o "buntu naroda", terorističkoj Al Kaidi, američkim NGO-ima koji "šire demokratiju u svijetu", smislenosti dvostranačja u onolikoj Americi, američkoj demokratiji, predsjedniku kojem zločesti Kongres ne da maKeT, pruženoj ruci koju je Iran odbio i ostalim napisanim nebulozama. Mainstream mediji, mainstream razmišljanje, oglav i umjetnost mogućeg.

Šega, šala, pošalica.

Gubljenje vremena, slažem se. Dosta od mene. Ne zamjerite.
Koliko puta trebas biti banovan i kloniran nanovo da bi shvatio da imas kompleks od ljudi koji imaju vise, znaju vise, mogu vise, obrazovaniji i pametniji su od tebe, i kojima nisi intelektualno dorastao da bi ulazio sa njima u raspravu?

Obracas se meni , jasno, posto citiras stvari koje ja govorim, tako da se ne zajebavamo. Nit sam naturalizovan, niti sam Bosnjo, ne ubacuj me u svoje stado. Koristis svoj anti-dijasporski sentiment kao postapalicu da bi prikrio svoju nesposobnost argumentovanja stavova. To je toliko ocito (ja ti garantujem) vecini ljudi ovdje, da je vise zalosno nego interesantno.

Tema nisam ja, tema nisi ti, peti, deseti! Shvati to! Ovo nije ulica, ja ti nisam pajdo, i nauci se postovati ljude koji ovdje pisu i koji su u zivotu nesto postigli. Shvati da forum nije mjesto za medjusobna prepucavanja i komentare o necijem privatnom zivotu.
Ako si se prepoznao u mom komentaru, to je tvoj problem a ne moj. Sa tobom sam dva puta ušao u ozbiljnu diskusiju. Jednom oko ex-Yu, AVNOJA, ZAVNOBIHA, komunista koji su faktički storili Bosnu ovakvom kakva je i tu si se pokazao kao vrlo "tanak" sagovornik. Drugi put je bilo oko navodnih terorističkih napada 09.11. Tada si se pokazao kao veći uncle Sam od onog stvarnog, ti, Jefferson i još par forumaša.

Nastavak vaše zaslijepljenosti Amerikom, političkim sistemom i njenom nazovi demokratijom je ova tema. Moj komentar je bio upućen baš takvim kakav si ti. Naravno, prepoznao si se i očito uvrijedio. Argumenti, banovan si sto puta, ja sam pametniji, nismo mi pajde je jedan visoki nivo obrazovanja i komunikacije, ne sporim.

Doduše moja je greška kada uopšte komentarišem ljude koji vjeruju u dvostranačje, pružene ruke mira i ostale nebuloze a pritom sebe definišu kao pametne i obrazovane ( možda misle na američki srednjoškolski sistem koji je na nivou estonskog, ko zna da se potpiše i pomnoži 2x4 taj se smatra pametnim i obrazovanim).

Živio, pajdo.

ps moram priznati da mi se malo gade Bošnje koje žive po bijeloj svijetu gdje se prave većim Švabom, Amerom ili Haićaninom od domicilnog stanovništva tih zemalja ( svaka sličnost sa stvarnim dešavanjem je slučajna). Podanički mentalitet, želja za prihvatanjem, šta li je već u pitanju.
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#6800 Re: Obama i americki predsjednicki izbori 2012!!

Post by gilbert »

A prihvatanje Iransko -Avganistanske verzije u kojoj sve sto se desava je proizvod Americko -Cionisticke zavjere kao npr. obilne snjezne padavine zadnjih dana u BiH, je odlika kojeg mentaliteta ?

Cim napises navodni napad od 9/11 izgubis sav kredibilitet u ocima sagovornika ko da kazes navodni minobacacki napad na Markale . :x
Jos kad lupis par nebuloza kao nivo obrazovanja na nivou Estonije :-) svakom je jasno odakle ta indoktrinacija u tvom slucaju dolazi .

Pa ja te jos jednom pitam taj obrazac razmisljanja je ? :
a) Iranski
b) Avganistanski
c) Gornje Maocki
Zaokruzi sve odgovore koje smatras tacnim.
Post Reply