Obama i SAD (2008-2016)

danas

Post by danas » 15/01/2008 12:58

da, elector (osoba) uopste ne mora glasati kako je glasalo biracko tijelo te drzave. sa druge strane, ako imas pametnog electora -- on je mogao da odluci da da glasove ne-fasistickom kandidatu iako je isti uzeo vecinu :-) loodilo :lol:

nego, sta ce biti danas u michiganu :-

pitt

Post by pitt » 15/01/2008 14:51

danas wrote:da, elector (osoba) uopste ne mora glasati kako je glasalo biracko tijelo te drzave. sa druge strane, ako imas pametnog electora -- on je mogao da odluci da da glasove ne-fasistickom kandidatu iako je isti uzeo vecinu :-) loodilo :lol:

ja se nadam da bi obama mogao tu lako pokupiti ispred demokrata....a stro se republikanaca tice Mitt ima sansu da uknjizi prvu pobjedu. Tata mu je bio guverner tamo. Florida ce biti zajebana, republikancima pogotovo. Rudy najavljuje pobjedu tamo....valjda ce mu oni djuturumi malo sadake udjeliti :D:D

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 15/01/2008 17:21

pitt wrote:
danas wrote:da, elector (osoba) uopste ne mora glasati kako je glasalo biracko tijelo te drzave. sa druge strane, ako imas pametnog electora -- on je mogao da odluci da da glasove ne-fasistickom kandidatu iako je isti uzeo vecinu :-) loodilo :lol:

ja se nadam da bi obama mogao tu lako pokupiti ispred demokrata....a stro se republikanaca tice Mitt ima sansu da uknjizi prvu pobjedu. Tata mu je bio guverner tamo. Florida ce biti zajebana, republikancima pogotovo. Rudy najavljuje pobjedu tamo....valjda ce mu oni djuturumi malo sadake udjeliti :D:D
Obama ne ucestvuje na izborima u Michiganu, kao ni Edwards. Takodje ni na Floridi Demokratski prajmariz ce biti anulirani. Dakle danas samo pratimo Reps. ;)

pitt

Post by pitt » 15/01/2008 17:24

ja bih bas volio da Mittonja uzme micigen a rudonja floridu........nek se bas zakuha on dark side :D:D:D

danas

Post by danas » 15/01/2008 18:05

ovo je sve poludjelo, pola ih ne uzima ucesca u primaries... :roll: mislim da ce ovo biti najgori izbori ikad... :roll:

a mitt :roll: nemojte mi na guvernera :lol: :lol: :lol: :lol: uzas :shock:

pitt

Post by pitt » 15/01/2008 18:13

danas wrote:ovo je sve poludjelo, pola ih ne uzima ucesca u primaries... :roll: mislim da ce ovo biti najgori izbori ikad... :roll:

vala mi je i on drazi od onog rudya. I iz njega hinjaluk izvire......kad zaskilji onim ocima sitnim :D:D:D

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 15/01/2008 18:17

pitt wrote:
danas wrote:ovo je sve poludjelo, pola ih ne uzima ucesca u primaries... :roll: mislim da ce ovo biti najgori izbori ikad... :roll:

vala mi je i on drazi od onog rudya. I iz njega hinjaluk izvire......kad zaskilji onim ocima sitnim :D:D:D
Al fakat

Image

Image

Image

danas

Post by danas » 15/01/2008 18:17

pitt wrote:

ma znam da ti je mittonja drag, poligamiju i on propagira :D

pitt

Post by pitt » 15/01/2008 18:42

ma drag mi je radi Bain Capital :D:D Sta's.......moramo se paziti radi zajednicke klijentele :D:D:D

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 15/01/2008 19:28

Nego, u Michiganu svi koji zele mogu izaci na primaries. Znaci, ne moras biti registrovani D ili R da bi glasao za njih. E sad, s obzirom da Demokrate nemaju razloga da izlaze na izbore danas, pitanje je koliko ce njih izaci da glasa za Republikance, i za kojeg kandidata bi glasali? S jedne strane, McCain se cini kao najbolji izbor za jednog Demokratu od onih anamo, ali s druge McCain bi bio najbolji protivkandidat demokratskom kandidatu, pa je mozda bolje nasuprot imati nekog poput Romneya ili Huckabeeja, za koje sigurno puno Demokrata ne bi glasalo.

danas

Post by danas » 15/01/2008 19:31

jeza u ledja wrote:Nego, u Michiganu svi koji zele mogu izaci na primaries. Znaci, ne moras biti registrovani D ili R da bi glasao za njih. E sad, s obzirom da Demokrate nemaju razloga da izlaze na izbore danas, pitanje je koliko ce njih izaci da glasa za Republikance, i za kojeg kandidata bi glasali? S jedne strane, McCain se cini kao najbolji izbor za jednog Demokratu od onih anamo, ali s druge McCain bi bio najbolji protivkandidat demokratskom kandidatu, pa je mozda bolje nasuprot imati nekog poput Romneya ili Huckabeeja, za koje sigurno puno Demokrata ne bi glasalo.
pa to je upravo ono sto sam ja govorila za NH, a ti me napao :lol:

Hantraga

Post by Hantraga » 15/01/2008 19:41

danas wrote:
jeza u ledja wrote:Nego, u Michiganu svi koji zele mogu izaci na primaries. Znaci, ne moras biti registrovani D ili R da bi glasao za njih. E sad, s obzirom da Demokrate nemaju razloga da izlaze na izbore danas, pitanje je koliko ce njih izaci da glasa za Republikance, i za kojeg kandidata bi glasali? S jedne strane, McCain se cini kao najbolji izbor za jednog Demokratu od onih anamo, ali s druge McCain bi bio najbolji protivkandidat demokratskom kandidatu, pa je mozda bolje nasuprot imati nekog poput Romneya ili Huckabeeja, za koje sigurno puno Demokrata ne bi glasalo.
Kako mislis, pa u NH su demokrate imali obzir da izadju, jel su svi kandidati demokrata ucestvovali...

No posto Demokrati neprave prajmaris u Micigenu, za koga ce sad Micigen Delegati glasat?

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 15/01/2008 19:43

danas wrote:
Hantraga ti je odgovorio. ;)

Hantraga

Post by Hantraga » 15/01/2008 19:44

jeza u ledja wrote:
danas wrote:
Hantraga ti je odgovorio. ;)
Al meni niko ne odgovori na moje? :D

danas

Post by danas » 15/01/2008 19:45

Hantraga wrote:
danas wrote:
Kako mislis, pa u NH su demokrate imali obzir da izadju, jel su svi kandidati demokrata ucestvovali...

No posto Demokrati neprave prajmaris u Micigenu, za koga ce sad Micigen Delegati glasat?
govorila sam za mogucnost da neko (recimo republican kome je bitno samo da republican pobijedi, a nevazno mu je koji kandidat) u ovakvim situacijama moze izaci i glasati za po njegovom misljenju najgoreg kandidata u protivnickoj stranci. tako je neko iz NH mogao dati glas za hillary, samo da sjebe demokratskog protu-kandidata i time otvori put svojoj stranci (nebitno koji kandidat). ne kazem da se to masovno desavalo -- samo kazem da je teoretski lako moguce...

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 15/01/2008 19:53

Hantraga wrote: No posto Demokrati neprave prajmaris u Micigenu, za koga ce sad Micigen Delegati glasat?
Ispravka, Demokrati imaju prajmariz u Michiganu, ALI na listicima su samo imena Clinton, Kucinich, Gravel i Dodd. Delegati iz Michigana na konvenciji nece imati pravo glasa, mada se oni i dalje nadaju da ce stranka promjeniti misljenje (sto bi bilo pravo bezobrazno jer zbog ove odluke Obama i Edwards ne ucestvuju). Medjutim, mada sad ne izgleda tako, siguran sam dok dodje do konvencije jedan od kandidata na kraju odnjeti ubjedljivu pobjedu (Clinton ili Obama), pa ni ovi glasovi iz Michigana nece praviti neku razliku.
Usput, isto ovo vazi i za Floridu, koja nosi mnogo vise boba. Dakle, delegati iz Michigana i Floride nece imati pravo glasa na konvenciji na ljeto.

Hantraga

Post by Hantraga » 15/01/2008 20:29

jeza u ledja wrote:
Hantraga wrote: No posto Demokrati neprave prajmaris u Micigenu, za koga ce sad Micigen Delegati glasat?
Ispravka, Demokrati imaju prajmariz u Michiganu, ALI na listicima su samo imena Clinton, Kucinich, Gravel i Dodd. Delegati iz Michigana na konvenciji nece imati pravo glasa, mada se oni i dalje nadaju da ce stranka promjeniti misljenje (sto bi bilo pravo bezobrazno jer zbog ove odluke Obama i Edwards ne ucestvuju). Medjutim, mada sad ne izgleda tako, siguran sam dok dodje do konvencije jedan od kandidata na kraju odnjeti ubjedljivu pobjedu (Clinton ili Obama), pa ni ovi glasovi iz Michigana nece praviti neku razliku.
Usput, isto ovo vazi i za Floridu, koja nosi mnogo vise boba. Dakle, delegati iz Michigana i Floride nece imati pravo glasa na konvenciji na ljeto.
Ok to mi onda govori da se Obami i Edwardsu jebe za narodom Michigena i Floride...
Posto vasi delegati nece imati pravo glasa, onda se jebite, necemo vam ni dolaziti...

ovo je perfektan primjer zasto se u americi koristi electoral college, a ne popular vote...

Kad bi se racunao samo popular vote, kandidati bi samo obisli velike metropole sa najvecim brojem stanovnika, a one drzave koje su sa malom populacijom, nikad niko nebi ni posjecivao, niti bi one imale nekog uticaja...

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 15/01/2008 20:42

Hantraga wrote:
jeza u ledja wrote:
Ok to mi onda govori da se Obami i Edwardsu jebe za narodom Michigena i Floride...
Posto vasi delegati nece imati pravo glasa, onda se jebite, necemo vam ni dolaziti...

ovo je perfektan primjer zasto se u americi koristi electoral college, a ne popular vote...

Kad bi se racunao samo popular vote, kandidati bi samo obisli velike metropole sa najvecim brojem stanovnika, a one drzave koje su sa malom populacijom, nikad niko nebi ni posjecivao, niti bi one imale nekog uticaja...
Ko kaze da posjecuju male drzave? Ne posjecuju oni ni mnogo vece, a kamo li sve male. Oni posjete Iowu, New Hampshire i South Carolina i to je to. Male drzave koje nisu rano u prajmariz niko ne posjecuje. Takodje, kada se vec izaberu kandidati, posjecuju se samo drzave u kojima imas sanse da pobjedis. Mislis da ce iko posjecivati Utah ili Wyoming, ili jedan Rhode Island ili Vermont? Hoce vraga. Cak sta vise, slabo posjecuju i najvece drzave: Californiju, Texas, New York. Ni jedni ni drugi tamo ne idu, jer se zna 'cije su' drzave. Gro para se potrosi na Floridu, Ohio i slicne swing drzave. I u parama je problem, samo u parama. Primaries pocinju u Iowi i NH zato sto su to male drzave i tamo se moze voditi intenzivna kampanja sa relativno malo para. Da to uradis u malo vecoj drzavi poput Michigana trebalo bi ti 5-6 puta vise novaca. Zato Obama i Edwards tamo ne idu i zato je uopste Dem Stranka kaznila Michigan i Floridu, jer su svojom odlukom htjeli natjerati kandidate da istresu jos bruku para na primaries.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 16/01/2008 04:34

Po rezultatima do sada prebrojanih glasova u Michiganu Romney je odnio pobjedu sa oko 39% boba, McCain je drugi sa oko 30%, Huckabee treci sa oko 15%.
Spekulise se da je Romneyu cinjenica da je rodjen u Michiganu i da je njegov otac bio nekad davno guverner te drzave donjela pobjedu.

danas

Post by danas » 16/01/2008 13:00

uzas... :roll:

ovo ovdje postalo gore od bosne... :roll: po babu i stricevima... :-?

pitt

Post by pitt » 16/01/2008 14:18

jeza u ledja wrote:Po rezultatima do sada prebrojanih glasova u Michiganu Romney je odnio pobjedu sa oko 39% boba, McCain je drugi sa oko 30%, Huckabee treci sa oko 15%.
Spekulise se da je Romneyu cinjenica da je rodjen u Michiganu i da je njegov otac bio nekad davno guverner te drzave donjela pobjedu.
pa rekao sam ti i juce da ce tako biti i da ce to biti razlog. Medjutim "mediji" navode kako eto gradjani micigena vjeruju da ce Mittonja iskoristiti svoje VC skills da sacuva poslove u big three. jasta ce........

pitt

Post by pitt » 16/01/2008 16:13

a sreca njena sto Barak nije bio na ballotu :D:D

Potentially troubling news for Clinton in Michigan 'win'
Posted: 09:00 AM ET

Clinton won less than a quarter of support from black voters.
(CNN) — Hillary Clinton faced a grim statistic in Michigan tonight, despite her primary "win" there: results revealed that she may have reason to worry about her grasp on the African-American vote.

The Michigan primary vote was essentially meaningless: the national party stripped the state of its delegates because it held its contest too early in the election season, and Clinton was the only major Democratic contender whose name appeared on the ballot.

Even so, roughly 70 percent of Michigan’s African-American voters — a group that makes up a quarter of Michigan’s Democratic electorate — did not cast their votes for Clinton, choosing the “uncommitted” option instead. Yet these voters weren’t uncommitted at all: in fact, according to CNN exit polls, they overwhelmingly favored Barack Obama, whose name did not appear on the ballot.

Had Obama’s name been on the Michigan ballot, CNN exit polls show that he would have won an overwhelming 73 percent of the African-American vote, in contrast to 22 percent who say they would have voted for Clinton under those circumstances. If South Carolina’s large African-American community votes as Michigan’s, Hillary may not be feeling much ‘southern hospitality’ in that state.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 16/01/2008 19:04

Dakle Romney je u Michiganu uzeo 22 delegatska boda, McCain samo 5, te Huckabee 1.

Trenutno stanje u GOP je:
Romney 46 boba
Huckabee 19
McCain 15
Thompson 6
Paul 2
Hunter 1
Giuliani 1

Next stop - South Carolina za Republikance, Nevada za Demokrate, u subotu. Sedam dana poslije toga Demokrate imaju prajmariz u SC. Mislim da ce ova drzava biti kljucna za obje trke.

davis.ba

Post by davis.ba » 17/01/2008 15:43

walkabout

Post by walkabout » 21/01/2008 07:33

Je li se saznalo ko je ovdje pobijedila? :roll:
:D
:oops:

Post Reply