Koalicija protiv SBiH i Silajdžića!

Da li ste za navedenu koaliciju koaliciju

Da!
18
62%
Ne!
11
38%

Total votes: 29

Fox Mulder

Post by Fox Mulder » 26/12/2007 12:39

Falcon wrote:
Vodenjak wrote:
Fox Mulder wrote:"Boljsevici" i "komunjare" kako ih ti nazva su ti u nacionalnim strankama. Unistili su jednu drzavu, a novu ne znaju i nece da naprave. Zato i jeste ovakvo stanje u drustvu i BiH. Samo su preobukli dresove i otisli, odnosno stvorili su fasisticke stranke. Prva u BiH je stvorena SDA. 8-)
Ovaj @Falcon ko da se sad prenuo nakon visegodisnjeg sna pa tuce po parolama iz ranih devedesetih... :shock:

Ovo ko kad bi optuzivali Kolumba za rat u Iraku...
Da nije otkrio Ameriku, ne bi Ameri danas bili tamo... :oops:
Ne, problem BiH je nepostojanje zakona o lustraciji i nismo zbog ratnih i poratnih okolnosti raskrstili sa komunistickom ostavstvinom. Upravo iz tih razloga imamo ono sto i sam priznajem, ljude koji su samo promijenili clanske iskaznice ali ne i ideologije, osim prividno. Helem nejse, moramo se toliko tereta rijesiti pocev od onog komunistickog preko ratnog do konacno privatizacijsko-kriminalnog. To nece za nas drugi uraditi, a niti mi sami ako na celu politickih partija (pa i moje) imamo ljude zadojene pokvarenim socijalistickim mlijekom (e ovo su dostu parole), koje je oblikovao taj sistem. Ne moze meni nikad uzor u ostvarenju ljudskih prava i njihovoj zastiti biti gospar Tihic, kao nekadasnji tuzitelj iliti drzavni poslusnik. S druge strane, napadi na Silajdzica, koji ruku na srce ima nedosljednosti ,i stvaranje kojekakve koalicije sa SDP-om, strankom koja takodjer na celu ima socijalistickog sislaca, nije dobar potez za nasu demokratiju Ne samo jer SDP polahko odumire, a s njim i zadnji elementi socijaldemokratije. Necu reci nazalost jer kakvom nam je tu socijaldemokratiju SDP predstavio ona i zasluzuje da nestane sa politicke scene. Silajdzic je dobio priliku koja traje cetiri godine, i oni za koje sam ja glasao u SDA su dobili priliku i nakon tog perioda ce opet racune polagati nama, narodu. Sto se tice radikalnih elemenata u SDA, cini mi se po primjeru Krajine da su rad i rezultat kriteriji za "prisivanje" takvog epiteta.

PS
na forumu ima glubih i neobrazovanih rece neko, eh masallah; zanimljivo je kako ljudi iako imaju jake argumente (jer sto je majstor rekao za kadar SBiH stoji) opet nastoji te argumente ojacati potcjenjivanjem drugih.
Sta ce SDP sa ovakvim narodom? Treba mijenjati narod, a ne SDP. I ne odumire SDP, vec odumire narod u BiH, ALI ONI GLUPANI VECINOM TO I NE VIDE. Sjecate li se price sa zabom. Stavili je u vrelu vodu, a ona odmah iskocila. Poslije tu istu zabu stavili u hladnu vodu i polako podgrijavali. Zaba se navikla na toplo i na kraju se skuhala. Tako i Bosanci. Navikli na nacionalizam i ostala sranja, svijet ode dalje, a oni odumrijese. I neka su, nisu bolje ni zasluzili. Narode ili barem onaj vecinski nacionalisticki dio imam poruku za vas nacionaliste: CRKNITE KAD HOCETE TAKO. Da Bog da vam hljeb bio 100 KM, kad se ne bunite. :lol:
Last edited by Fox Mulder on 26/12/2007 12:49, edited 2 times in total.

NKVD

Post by NKVD » 26/12/2007 12:40

Ima jedna tužna i jadna grupa ljudi kojima kad kažeš da im smrde noge, odmah traže opravdanje za to, objašnjavaju razloge a neće im pasti na pamet da, recimo, promjene čarape, cipele, operu noge... Prepoznaće se gospoda, sama. Jel tako Falkon efendija?

Fox Mulder

Post by Fox Mulder » 26/12/2007 13:13

Falcon wrote:
Fox Mulder wrote:
Falcon wrote: Ne, problem BiH je nepostojanje zakona o lustraciji i nismo zbog ratnih i poratnih okolnosti raskrstili sa komunistickom ostavstvinom. Upravo iz tih razloga imamo ono sto i sam priznajem, ljude koji su samo promijenili clanske iskaznice ali ne i ideologije, osim prividno. Helem nejse, moramo se toliko tereta rijesiti pocev od onog komunistickog preko ratnog do konacno privatizacijsko-kriminalnog. To nece za nas drugi uraditi, a niti mi sami ako na celu politickih partija (pa i moje) imamo ljude zadojene pokvarenim socijalistickim mlijekom (e ovo su dostu parole), koje je oblikovao taj sistem. Ne moze meni nikad uzor u ostvarenju ljudskih prava i njihovoj zastiti biti gospar Tihic, kao nekadasnji tuzitelj iliti drzavni poslusnik. S druge strane, napadi na Silajdzica, koji ruku na srce ima nedosljednosti ,i stvaranje kojekakve koalicije sa SDP-om, strankom koja takodjer na celu ima socijalistickog sislaca, nije dobar potez za nasu demokratiju Ne samo jer SDP polahko odumire, a s njim i zadnji elementi socijaldemokratije. Necu reci nazalost jer kakvom nam je tu socijaldemokratiju SDP predstavio ona i zasluzuje da nestane sa politicke scene. Silajdzic je dobio priliku koja traje cetiri godine, i oni za koje sam ja glasao u SDA su dobili priliku i nakon tog perioda ce opet racune polagati nama, narodu. Sto se tice radikalnih elemenata u SDA, cini mi se po primjeru Krajine da su rad i rezultat kriteriji za "prisivanje" takvog epiteta.

PS
na forumu ima glubih i neobrazovanih rece neko, eh masallah; zanimljivo je kako ljudi iako imaju jake argumente (jer sto je majstor rekao za kadar SBiH stoji) opet nastoji te argumente ojacati potcjenjivanjem drugih.
Sta ce SDP sa ovakvim narodom? Treba mijenjati narod, a ne SDP. I ne odumire SDP, vec odumire narod u BiH, ALI ONI GLUPANI VECINOM TO I NE VIDE. Sjecate li se price sa zabom. Stavili je u vrelu vodu, a ona odmah iskocila. Poslije tu istu zabu stavili u hladnu vodu i polako podgrijavali. Zaba se navikla na toplo i na kraju se skuhala. Tako i Bosanci. Navikli na nacionalizam i ostala sranja, svijet ode dalje, a oni odumrijese. I neka su, nisu bolje ni zasluzili. Narode ili barem onaj vecinski nacionalisticki dio imam poruku za vas nacionaliste: CRKNITE KAD HOCETE TAKO. Da Bog da vam hljeb bio 100 KM, kad se ne bunite. :lol:
Upravo o ovome govorim. Naime, ima pojedinaca koji su nacelno socijaldemokrate ali su u biti boljevici. Ljudi koji se pozivaju na slobodu misljenja dok oni govore i sa ljudima koji kao oni misle. S druge strane onima koji misle drugacije daju razne epitete (meni se cini da sam ja po ovom nacionalista). Ti ljudi se skrivaju iza demokratskih vrijednosti i pozivaju se na njih kad njima odgovara, kao na presude inih sudova u BiH kad pojedinac bude osudjen, ili odluku tuzilastva da nekog krivicno goni. S druge strane kad nekog kao sto je slucaj sa Cengicem ini sudovi proglase nevinim to se presucuje, ili se pravda potkupljivoscu ili neprofesionalnoscu pravnice profesije. Tu se niz demokratskih nacela rusi, odnosno manipulira u svoju korist. Nadalje kad isti sudovi proglase nekog njihovog prvaka krivim, kao sto je slucaj sa Bakirom Hadziomerovicem oni to presute, kao sto presute kad sud oslobodi nekog koga je taj isti vec davno optuzio, njemu presudio, i kaznu mu odredio. Eh, ja takve ljude zovem licemjeri... a ako se iza socijaldemokratije skivaju, onda boljsevicima.

Toliko od mene, nema smisla jer me odmah, zajedno sa svima koji su glasali NE, etiketiraju. Narod i nije toliko glup, niti je revolucija ili buna rjesenje. Znao je to i Aristotel, a marksisti naucili iz prakticnog eksperimenta.

Bok!
Zna se da su lopovi alijanerski i njihovi koalicioni partneri 2000 postavili svoje sudije. To ti je profesionalno? Drugo: narod jeste glup. Trece: vidis kakvi su im rezultati. Zasto onda opet glasas za njih? Odgovor na moje pitanje slijedi. ZATO STO SI LOPOV I OVO TI STANJE ODGOVARA.

Alfons Kauders

#29 Re: Koalicija protiv SBiH i Silajdžića!

Post by Alfons Kauders » 26/12/2007 16:55

MuaDib wrote:
- Oformiti tim visokokvalifikovanih pravnika, politologa, sociologa i historičara, koji će se suprotstaviti već poznatim kadrovima SANU-a iz RS;
da se mene pita za sbih bi trebao samo tim patologa... :D i to mnogobrojan... :D

MuaDib

Post by MuaDib » 26/12/2007 17:06

Ja sam predložio Koaliciju nacionalnog (čitaj državotvornog) jedinsta, a zna se šta to znači. Pošto je SBiH najveći izdajnik BiH i kriminalna organizacija, pod sloganom "zagrabih", ona se drugačije ne može srozati već koalicijom SDA-SDP-Ostali.
Očito je da su mnogi toliko indoktrinirani, da su sve protumačili pogrešno. Ako se pogleda 90% sredstava iz donacija se nalazi kod radikala SDA i aparatčika iz SBiH. Ako se na to doda politička kampanja, oduzimanje nelegalno stećene imovine, uništiti će se izvori njihove moći i nestati će sa političke scene. :x :x :x

trlica

Post by trlica » 26/12/2007 17:13

nika nevjerujte onima sto su bili u Dejtonu i potpisali podjelu Bosne.nemojte nikad za njih glasati.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 26/12/2007 18:17

NKVD wrote:Ima jedna tužna i jadna grupa ljudi kojima kad kažeš da im smrde noge, odmah traže opravdanje za to, objašnjavaju razloge a neće im pasti na pamet da, recimo, promjene čarape, cipele, operu noge... Prepoznaće se gospoda, sama. Jel tako Falkon efendija?
:D
Ja mislim da te pola ljudi nece skontati. :-)

NKVD

Post by NKVD » 26/12/2007 18:21

I pola će biti dosta, ovim se vilajetom vlada i sa 20% poslušnih...

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 26/12/2007 18:47

MuaDib wrote:Ja sam predložio Koaliciju nacionalnog (čitaj državotvornog) jedinsta, a zna se šta to znači. Pošto je SBiH najveći izdajnik BiH i kriminalna organizacija, pod sloganom "zagrabih", ona se drugačije ne može srozati već koalicijom SDA-SDP-Ostali.
Očito je da su mnogi toliko indoktrinirani, da su sve protumačili pogrešno. Ako se pogleda 90% sredstava iz donacija se nalazi kod radikala SDA i aparatčika iz SBiH. Ako se na to doda politička kampanja, oduzimanje nelegalno stećene imovine, uništiti će se izvori njihove moći i nestati će sa političke scene. :x :x :x
de mi samo objasni s cega ih to treba "skinuti" ?

sda ima vise mandata u skoro svim nivoima zakonodavne vlasti...

CondoR

Post by CondoR » 26/12/2007 18:55

Za svaku se koalciju, samo da SBiH bude u opoziciji. Koliko je ova koalicija moguća danas ? SDA i SDP :?

Bez obzira što je Tihi liberalan, mislim da stranka SDA za sada, sa Glavnim odborom te stranke nije za tu vrstu koalcijije. Iako, u dogledno vrijeme, na osnovu dosadašnjih dešavanja u te dvije partije, vrlo je moguće, da dođe do koalicije između njih.

Pisanja Dnevnog avaza, i hajka na dvojac Tihi - Lagumdžija, pokazuje bojazan od međusobne koalcije, koja bi imala za posljedicu likvidaciju SBiH iz pol. života ali i konačan obračun sa radikalnom opcijom u SDA.

Maystor

Post by Maystor » 26/12/2007 20:31

Ovaj Foxov primjer sa zabom je veoma ilustrativan. Ja mogu razumjeti da ljudi podrzavaju razlicite stranke, ali nikako ne shvatam da aplaudiraju onima koji im iz usta otimaju. Ne mogu razumjeti da prihvataju kao normalno to sto se vozis konjskim stazama umjesto putevima, da nemas ljekara kojem mozes otici kako treba, da skole i fakulteti ni nasta ne lice. Kad im kazes sve to, cesto slegnu ramenima i kazu "ma dobro je, nek je ziva glava" (k'o da je '93.).
Kada bi se u bilo kojoj modernoj drzavi pojavila vlast koja bi radila ovo sto radi nasa, narod bi se digao, bez obzira iz koje stranke da su. Bilo bi nesto, demonstracije, vanredni izbori, nesto bi se moralo promijeniti. Kod nas - nista. I jos filozofiraju: "Zlaja je supak", "SDP su komunjare i boljsevici", "Hasan Cengic je nevin" (mozda nikada nije g*?). Jesu li to argumenti da se ovakvoj vlasti pruza podrska i narednih 150 godina?

xon_sa

Post by xon_sa » 26/12/2007 20:33

SDP+SDA :lol: :lol: :lol:

Vodenjak

Post by Vodenjak » 26/12/2007 23:15

xon_sa wrote:SDP+SDA :lol: :lol: :lol:
Jelde i ti ko i ja mislis da bi to bio kraj istinske demokratije i da bi se SDP izgubio u centrifugalnom vrtlogu pri pranju prljavog vesa gore pomenute SDA? 8-)
:D

trlica

Post by trlica » 30/12/2007 02:33

Falcon wrote:
Fox Mulder wrote:
Falcon wrote: Ne, problem BiH je nepostojanje zakona o lustraciji i nismo zbog ratnih i poratnih okolnosti raskrstili sa komunistickom ostavstvinom. Upravo iz tih razloga imamo ono sto i sam priznajem, ljude koji su samo promijenili clanske iskaznice ali ne i ideologije, osim prividno. Helem nejse, moramo se toliko tereta rijesiti pocev od onog komunistickog preko ratnog do konacno privatizacijsko-kriminalnog. To nece za nas drugi uraditi, a niti mi sami ako na celu politickih partija (pa i moje) imamo ljude zadojene pokvarenim socijalistickim mlijekom (e ovo su dostu parole), koje je oblikovao taj sistem. Ne moze meni nikad uzor u ostvarenju ljudskih prava i njihovoj zastiti biti gospar Tihic, kao nekadasnji tuzitelj iliti drzavni poslusnik. S druge strane, napadi na Silajdzica, koji ruku na srce ima nedosljednosti ,i stvaranje kojekakve koalicije sa SDP-om, strankom koja takodjer na celu ima socijalistickog sislaca, nije dobar potez za nasu demokratiju Ne samo jer SDP polahko odumire, a s njim i zadnji elementi socijaldemokratije. Necu reci nazalost jer kakvom nam je tu socijaldemokratiju SDP predstavio ona i zasluzuje da nestane sa politicke scene. Silajdzic je dobio priliku koja traje cetiri godine, i oni za koje sam ja glasao u SDA su dobili priliku i nakon tog perioda ce opet racune polagati nama, narodu. Sto se tice radikalnih elemenata u SDA, cini mi se po primjeru Krajine da su rad i rezultat kriteriji za "prisivanje" takvog epiteta.

PS
Upravo o ovome govorim. Naime, ima pojedinaca koji su nacelno socijaldemokrate ali su u biti boljevici. Ljudi koji se pozivaju na slobodu misljenja dok oni govore i sa ljudima koji kao oni misle. S druge strane onima koji misle drugacije daju razne epitete (meni se cini da sam ja po ovom nacionalista). Ti ljudi se skrivaju iza demokratskih vrijednosti i pozivaju se na njih kad njima odgovara, kao na presude inih sudova u BiH kad pojedinac bude osudjen, ili odluku tuzilastva da nekog krivicno goni. S druge strane kad nekog kao sto je slucaj sa Cengicem ini sudovi proglase nevinim to se presucuje, ili se pravda potkupljivoscu ili neprofesionalnoscu pravnice profesije. Tu se niz demokratskih nacela rusi, odnosno manipulira u svoju korist. Nadalje kad isti sudovi proglase nekog njihovog prvaka krivim, kao sto je slucaj sa Bakirom Hadziomerovicem oni to presute, kao sto presute kad sud oslobodi nekog koga je taj isti vec davno optuzio, njemu presudio, i kaznu mu odredio. Eh, ja takve ljude zovem licemjeri... a ako se iza socijaldemokratije skivaju, onda boljsevicima.

Toliko od mene, nema smisla jer me odmah, zajedno sa svima koji su glasali NE, etiketiraju. Narod i nije toliko glup, niti je revolucija ili buna rjesenje. Znao je to i Aristotel, a marksisti naucili iz prakticnog eksperimenta.

Bok!
ti ko da si iz Krajine!!

nokturno

Post by nokturno » 30/12/2007 03:49

Svakako da ovi danasnji feudalci i fildzan drzavotvorci nisu rjesenje ali nije to ni SDP, bar ne za mene.

Ja nisam toliko mlad, kao pojedini revolucionari ovdje, pa da se ne sjecam procesa kojim je ova nasa BiH dogurala dokle je dogurala. Istina hebali su joj znanje ovi feudalci sto dodjose na vlast 91' ali su im teren dobro pripremili tadasnji "Jugosloveni" a danasnji "Bosanci", po pravilu nekadasnji clanovi SKJ a danas SDP-ovi glasaci.

Tada su bili politicki impotentni zbog medjusobnog dodvoravanja i politike ne zamjeranja, ne vidim razlog zasto bi danas bilo drugacije. Ja vise ne vjerujem ni onim najblizim a kamo li nekom drugom. Zadnji atomi tog povjerenja potroseni su negdje pocetkom 93'.....jedni sa jedne, drugi sa druge strane a peta kolona medju nama. Da su mogli, ni za trag nam se ne bi znalo. Truhlih kompromisa preko mojih ledja mi je dosta do kraja zivota.

Cist racun, bez pretjerane ljubavi...to je ono u sta ja vjerujem kad je buducnost BiH u pitanju.

venera888

Post by venera888 » 30/12/2007 04:23

nema sanse da ce biti SDA+SDP,,,jer vecina u SDA za to nece ni da cuje,,..prirodno je jedino SBIH-SDA

seiko22
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

Post by seiko22 » 30/12/2007 04:28

nokturno wrote:Svakako da ovi danasnji feudalci i fildzan drzavotvorci nisu rjesenje ali nije to ni SDP, bar ne za mene.

Ja nisam toliko mlad, kao pojedini revolucionari ovdje, pa da se ne sjecam procesa kojim je ova nasa BiH dogurala dokle je dogurala. Istina hebali su joj znanje ovi feudalci sto dodjose na vlast 91' ali su im teren dobro pripremili tadasnji "Jugosloveni" a danasnji "Bosanci", po pravilu nekadasnji clanovi SKJ a danas SDP-ovi glasaci.

Tada su bili politicki impotentni zbog medjusobnog dodvoravanja i politike ne zamjeranja, ne vidim razlog zasto bi danas bilo drugacije. Ja vise ne vjerujem ni onim najblizim a kamo li nekom drugom. Zadnji atomi tog povjerenja potroseni su negdje pocetkom 93'.....jedni sa jedne, drugi sa druge strane a peta kolona medju nama. Da su mogli, ni za trag nam se ne bi znalo. Truhlih kompromisa preko mojih ledja mi je dosta do kraja zivota.

Cist racun, bez pretjerane ljubavi...to je ono u sta ja vjerujem kad je buducnost BiH u pitanju.
"nokturno", od nekoga, ko ce za sebe reci, da je "u godinama", nalazim, da si ovaj put "profulio"!! :) Kad sam ja, nekad davno, "polazio mejtef", puuuuuuuuno vise je bilo danasnjih najzescih "zelenih" medju ondasnjim "crvenim"!! :D Tako da mislim, ovaj argument ti nesto nije bas "jak"!! :D :D

fireBoy

Post by fireBoy » 30/12/2007 04:35

haha..a kakv haris i njegove gluposti
Last edited by fireBoy on 10/01/2009 01:01, edited 1 time in total.

stranacc

Post by stranacc » 30/12/2007 04:56

hehehe
ma za ove seljacke stranke glasaju ovi novi skorojevici i njihove famelije ...samo izracunajte koliko ih je na drzavnim jaslama + zene im njihove , punice u njih , matere ocevi , djeca....
Pored njih tu su josh glasovi seljaka , nepismenih sarajevskih nena i kad saberes i oduzmes to ti je 75%.
U mome selu su vjerovali da ako SDP dodje na vlast da ce doci da sruse dzamiju.... kad bi im neko pokusao reci ma nece .... odma bi taj isti postao `vlah` , nevjernik, izdajnik...
Nash ti je ba narod blecak, nazalostg.
Hehe sjecam se mitinga SDA na Tusnju dovezli su jedno 300 autobusa iz zenice i travnika ( etc)... mlate neki levati ... bla bla ... i sada dolazi Uvazeni predsednik A.I. Selam je tu i dobar dan jal vece ko ce ga znati . Pocinje alija sa pitanjem `` Jesmo li mi vjersa stranka`? Ona rulja sa zastavama SDA i ostatka arapskog svijeta klice Jesmoooooooooooooooooooooooooooooooooooooo....
Alija saceka da oni zavrse pa veli , `ne mi nismo vjerska stranka ` .......Bilo je tu josh malo nesto , zapjeva merlin , narod posvrsava i to je to. Narvno sa takvim narodom ce uvjek sda i szbih pobjedjivati.

Prpa.ba

Post by Prpa.ba » 30/12/2007 11:02

stranacc wrote:Narvno sa takvim narodom ce uvjek sda i szbih pobjedjivati.
Normalno, kada narod ne zeli politicare koje ih izdati i napraviti kompromis. Osim, recimo, kompromisa u Dejtonu, raznih poslovnika, da dalje ne nabrajam :D

DUREX

Post by DUREX » 30/12/2007 11:21

venera888 wrote:nema sanse da ce biti SDA+SDP,,,jer vecina u SDA za to nece ni da cuje,,..prirodno je jedino SBIH-SDA
Da... SDA+SBiH... U saradnji s prirodom... Slatko...

(Da se hoce samo na par dana zaratiti... hefta bi mi bila dovoljna.... To je moja jedina "politicka opcija" u ovoj usranoj zemlji... ja, nazalost, ni jednu drugu ne vidim.)

Vodenjak

Post by Vodenjak » 30/12/2007 12:07

nokturno wrote:Svakako da ovi danasnji feudalci i fildzan drzavotvorci nisu rjesenje ali nije to ni SDP, bar ne za mene.

Nije fer kukavicja jaja podmetati... :-)
Bas zbog godina ti 8-)

Milion argumenata ima koji bi dokazali da sve to i nije bilo bas tako, ali ti su se argumenti upakovali u price kako nam je za sve ovo, (a evo skoro dvije decenije traje!) kriva prethodna vlast!
Bivsa je Jugoslavija nastala na mnogo krvavijim temeljima nego ova sadasnja Bosna i Hercegovina ali je 1957 (dvanaest godina nakon rata) bila na putu da postane i poznata i priznata i cijenjena i uvazavana!
Kako bi tek izgledala da je u 7 godina u tom periodu nije Staljin handrio... :oops:
Mi danas jos uvijek ne znamo ni da li imamo drzavu a kamo li da se nadamo kakvom takvom ugledu u svijetu!
A o tome kako je narodu a kako onima koji ga vode i da ne pricamo!

A pocetkom 1990. kada je pocela predizborna kampanja, licno sam bio izuzeto aktivan i vrlo dobro mi je poznato gdje su zavrsili oni "jugosloveni" koje pominjes.
U svakom slucaju, velika vecina su danas junose vladajucih oligathija ili su se povukli u miran zivot nakon sto su pohapali sto se pohapati moglo!

Znam samo da se treba malo udaljiti od Sarajeva da bi se o Bosni pricalo...

nokturno

Post by nokturno » 30/12/2007 13:43

Vodenjak, ti opet o Jugoslaviji :D

Nisam ja rekao da je za sve kriva prijasnja vlast vec da nisu ni oni bezgrijesni. Sjeti se samo da je jedino BiH od svih bivsih republika predala svoje TO naoruzanje na cuvanje kod "nase" JNA, a za to ne mozemo kriviti ove koji su dosli 91'. To je rezultat tih truhlih kompromisa i samo jedan u nizu primjera.

Bosna je imala nesrecu da je niko nije zelio, jedni su sanjali Jugoslaviju (barem deklarativno) do 2 maja 1992 i pricali kako ce to sve "nasa" JNA da zaustavi a drugi su planirali svoju malu feudalnu, vjersku zajednicu (ovi drugi su nesposobni da pored vjerskih imaju i osjecaj za naciju ili drzavu)

Mene tu moj Vodenjak nema nigdje. Ideja Jugoslovenstva, koju danas nespretno pokusavaju precrtati za nekakvu ideju Bosanstva, mi nikad nije bila draga. Bio je i Rovinj i Subotica dio te moje domovine ali ja sam se osjecao kod kuce tek kad bi presao Unu, Drinu, Savu ili kad bi usao u kanjon Neretve sa juga.

Da se razumijemo, cijenio sam mnoge ljude iz onog sistema, Dzemala Bijedica oplakah a bio sam dijete negdje pred polazak u osnovnu skolu (Tita ne oplakah, da li sto sam bio stariji ili sto ovaj nije bio Bosanac, ne znam), cijenio sam Pozderce, Branka Miulica, generalno one koji su se borili za BiH a Jugoslavija me nikad nije pretjerano interesovala.

Sjecam se kad za malo ne fasovah od svojih poznanika u jednom sarajevskom kaficu jer sam se radovao obaranju helikoptera JNA u Sloveniji. Ne mogu da se sjetim jesu li to bili Jugosloveni i da li su oni danas veliki Bosanci SDP-ovci ili su mozda veliki Bosnjaci i Bosanci iz prvih dzamijskih safova. Znam samo da se ti isti sjetise da prave drzavu 2 maja 92'.....eh, kasno Marko na Kosovo stize, kao sto imaju obicaja reci nasi susjedi sa istoka, drzava se ne pravi za mjesec ili dva, drzava se sanja, za nju se bori desetljecima, vijekovima, a Bosnu niko nije zelio, ona nam se desila ni krivim ni duznim.

Elem odmakoh ja od teme, draga mi je ljevica kao ideja ali kad se u nju umotavaju ideje nekakvog Jugoslovenstva ili naprasnog Bosanstva i ono mir, mir, mir, niko nije kriv...tad postajem sumnjicav jer ne volim suplje price i kao sto rekoh, slabo kome vjerujem a pogotovo ne onima koji su mi radili o glavi, niti onima koji se zbog svog jugoslovenstva ne usudise da im stanu na put.

Post Reply