POPIS ........???

Locked
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#26 Re: POPIS 2011???

Post by BSn »

ticoroman wrote:
BSn wrote:Po meni je jedini realan, onaj u kojem ce mogucnosti "za zaokruzivanje" biti: Bosnjak/Hrvat/Srbin/Ostali!
Ljudi imaju pravo da se izjasne kako god hoce, i to se ne treba i ne smije uvjetovati nekim "zakonom".
U potpunosti se slazem, ali to reci onima koji su pisali i potpisivali Ustav.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#27

Post by gospodar kuglastih munja »

Danom proglasenja nezavisnosti i samostalnosti svi gradjani R BiH su postali nacionalni bosanci/hercegovci. To je jednostavno pravni automatizam. R BiH je postala clanica Ujedinjenih NACIJA sto samo po sebi govori kakav identitet imaju gradjani R BiH.

Politicko inzistiranje da se u noimenklaturu unesu pojmovi kao sto su ; nacionalni srbi, nacionalni hrvati, nacionalni bosnjaci su samo separatisticke teznje sva tri naroda da imaju svoju drzavu u u njoj samo svoju naciju. A to vodi cjepanju drzave BiH. U BiH, po modernim shvatanjima, mogu zivjeti i zive samo nacionalni Bosanci/hercegovci.
Ti nacionalni bosanci/hercegovci mogu imati razlicito etnicko porijeklo, kao sto su tri konstutivna naroda, Srbi, Hrvati, Bosnjaci i Ostali ( ovo pisem namjerno velikim slovom).

Ko drugacije razmislja , radi protiv Bosnei Hercegovine... :x
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#28

Post by chuchumbamayumbe »

Ja cu se pisati kao Amerikanac...
Kudrov
Posts: 5
Joined: 09/01/2007 22:37

#29

Post by Kudrov »

ma mozete se vi smatrati bosnjacima , srbima i hrvatima .... ali stranci sviju nazivaju BOSANCIMA .....
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#30

Post by Qwert »

komi wrote:zbrajanje bošnjaka i bosanaca je najveća glupost :D
Veca ce glupost biti kada bude otimacina bosanaca...podijeljeno na tri, kao u sfrj..podijeljeno na sest :roll:

koje su okolnosti? 0,5-1% nebosnjaka koji bi se kao bosanac izjasnili...



Fakat ne kontam odakle vam cifre?
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#31

Post by gospodar kuglastih munja »

Neko napisa da covjek ima pravo da se izjasnjava kako zeli ! Da, ali to u isto vrijeme i govori nesto o njemu.

Kad si u Evropi na pitanje sta si? razumjece te odmah ako kazes da si bosanac. To za njih znaci da dolazis iz drzave BiH i da si nacionalno bosanac/hercegovac.

Ako odgovoris da si bosnjak, srbin , hrvat, rom, time izrazavas identitet svog naroda iz kojeg potices, a taj narod moze zivjeti i u 5 razlicitih drzava ( kao npr. Kurdi )

A najsmjesniji su mi oni koji isticu svoju vjersku pripadnost, kao da je nekog briga u sta ti vjerujes.... :lol:
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#32

Post by Maystor »

Popis ce se morati organizovati, to je izvjesno. Jasno je da ce se oslikati sve posljedice rata, ali odgadjanje popisa je samo zatvaranje ociju pred cinjenicama. Kao da mi ne znamo da u RS-u sada zivi 90% Srba (a bilo je tek nesto vise od polovine na tom podrucju prije rata). Takodje ce se vidjeti da u Sarajevu zivi 90% Bosnjaka, ali i to nam je poznato.
S obzirom da je bosnjacko rukovodstvo vec prihvatilo i proguralo termin 'Bosnjak', za ocekivati je da ce se ogromna vecine te populacije bas tako i izjasniti. Ne vidim da bi se onda neko trebao izjasnjavati kao Bosanac/Hercegovac, jer ti termini nisu u ustavu (u kontekstu konstitutivnih naroda). Da se razumijemo, ja bih bio sretan kada bi se svi gradjani BiH izjasnjavali kao Bosanci i Hercegovci. Ali jasno je da se Srbi i Hrvati nece tako izjasniti, a ne bi bilo nikako dobro da se Bosnjaci sada podijele na Bosnjake/Bosance/Hercegovce/...
User avatar
elixiaboy
Posts: 413
Joined: 26/09/2006 16:46

#33

Post by elixiaboy »

Tko zapravo odredjuje kad ce biti popis u BiH :?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#34

Post by mostarac »

ja ne znam koliko koje stado broji ovaca, ali znam da je ma kako se procenti odnosa stada kretali u svemu tome na ovom prostoru jako malo ljudi i to je ono sto je crnjak.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#35

Post by Agic Nurija »

Vidim da se ne shvata ozbiljnost vremenskog i prostorinog labirinta u kojem smo se zatekli, mi Bosanci, ma kako se neko od nas trenutno osjećao ili opredjeljivao.
BiH od 91 je bivše, a RS i FBiH su sadašnje faktičko stanje i to ne samo na kartama, na dajtonskom papiru, več i u glavama mase Bosanaca.
Pa još neko napisa da su u BiH svi nacionalno Bosanci i Hercegovci!?
Govorimo li to bosanskohercegovački???????
I zašto neko nalazi razliku između Bošnjanina, Bošnjaka i Bosanca? Ako smo Bošnjaci samo zato što smo muslimani po vjerskoj odrednici, pitam vas šta smo bili prije dolaska Turaka i Islama u Bosnu? Ko dokaže da su u Bosni ikada, makar i na proputovanju boravili bilo kakvi stvarni "Bogumili", dobiće slijedeću Nobelovu nagradu za mir!
Jesu li Franjevci kao "bosanski" ili kao "hrvatski" upisani u historiju ili možda kao hercegbosanski? U pitanju je antibosanska politička retorika i u njoj sadržana virusologija. Primitivna metodika i pedagogija u školstvu uz sve to proizveli su jedno bolesno stanje kolektivnog duha koji nije više u stanju da sagleda razliku između stvarnosti i mašte. Bosanci su narod koji je iz vlastite, zalutao u zemlju ćuda u kojoj sve stoji naopako u odnosu na ostatak svijeta. Nedostaju nam tribine, dijalozi, javne rasprave i na njima sveprisutna elita hrabrih i progresivnih intelektualaca. Da bi bio čovjek sa identitetom, moraš imati ZEMLJU svog kulturnog porijekla. A ja osobno nikada nisam mogao poticati iz Bosne i iz Hercegovine istovremeno.
I Šta mislite, zašto nam se zemlja od Berlinskog Kongresa (1878) zove Bosna i Hercegovina? I zašto tu vrstu terminološkog silovanja historije nisu nikada počinili Turci za 400 godina okupacije, a Austrijanci samovoljno i jednostrano promijenili ime BOSANSKOJ KRALJEVINI prije nego su nam i stigli kao okupatori!? Ima li neko među komentatorima ko je ozbiljno psostudirao bosansku historiju iliti povijest, mislim ono što je do danas na tu temu ispisano i objavljeno. Evo šta jedan učen Finac reče povodom rata u Bosni: "Nisam ni znao da su Bosanci jedini evropski narod koji nikada nisu svojom rukom ispisali vlastitu historiju, več su to u njihovo ime činili, barem do 92, njihovi trenutni agresori i isti i dalje važe kao autoriteti u ostatku Evrope kada treba da se zvanično tumači bosanska kataklizma".
Ostajem ludo zainteresovan, kako će izgledati budući famozni formular za popis bosanskog stanovništva i ko i gdje iza zatvorenih vrata će sve skrojiti i baciti pred narod kao svršen čin!
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#36

Post by zemo_online »

Moguce je da se do 10% stanovnistva izjasni kao Bosanci(najvise muslimani),a da se jos mali dio(mozda do 5%) izjasne kao Muslimani.
-Evo,Semso veli da je u HR vise Muslimana od Bosnjaka i on trazi od nove HR vlade da se svi Muslimani prebace u Bosnjake.
Moguce je da se do 5% katolika i pravoslavaca izjasne kao Bosanci,npr.u sredinama kao Sarajevo ili Tuzla gdje je jaka gradjanska opcija ili SDP.
-Ima li neko podatak koliko je Roma trenutno u BIH?
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#37

Post by colt »

test01 wrote:Moguce je da se do 10% stanovnistva izjasni kao Bosanci(najvise muslimani),a da se jos mali dio(mozda do 5%) izjasne kao Muslimani
Zato sto smo najgluplji narod. U vrijeme YU najvise jugoslovena su bili Muslimani. Sad ce najvise Bosanaca upravo bit Muslimani. Ostali skoro da nece ni cut za to. Kad se sve sabere, Bosnjaci mogu da izgube status vecine.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#38

Post by Prozor »

Mislim da ima mogucnost da se veliki broj Roma-muslimana izjasni kao Bosnjaci...
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#39

Post by Bumbar »

elixiaboy wrote:Tko zapravo odredjuje kad ce biti popis u BiH :?
ustimava se sa drzavama u okolini...pa ce kod nas biti ili 2010 ili 2011...jer su tada (mislim 2011) popisi u hrvatskoj i etc...
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#40

Post by MuaDib »

Popis će biti sigurno 2011. godine, jer je to dovoljan period da se vrati ko se htio vratiti, a povratak imovine je proveden u 95% slučajeva.
Oni koji se zalažu da se ne održi popis, to ne rade zbog naroda, već zbog svojih političkih interesa -fotelja. Nikome i nije stalo da se povratak provede do kraja i izvrši repatrijacija i sada je licimjerno govoriti o legalizaciji faktičkog stanja.
A prema procjenama rezultati bi bili slijedeći:

50% Bošnjaka;
32% Srba;
12% Hrvata;
5% Bosanaca;
1%Ostalih;
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#41

Post by cogni »

Pitanje za sve, odakle vam ti procenti?

Kad iznosite rezultate procjena, mozete li staviti i izvor, a ako moze i link. Hvala.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#42

Post by kekec »

Prozor wrote:Mislim da ima mogucnost da se veliki broj Roma-muslimana izjasni kao Bosnjaci...
Po kojoj osnovi ?
Rom je etnicka pripadnost.
Bosnjak je etnicka pripadnost.
Kako neko moze biti pripadnik dva etnosa (naroda) ?
Otvori prozor, udahni malo cistog zraka. :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#43

Post by chuchumbamayumbe »

MuaDib wrote:Popis će biti sigurno 2011. godine, jer je to dovoljan period da se vrati ko se htio vratiti, a povratak imovine je proveden u 95% slučajeva.
Oni koji se zalažu da se ne održi popis, to ne rade zbog naroda, već zbog svojih političkih interesa -fotelja. Nikome i nije stalo da se povratak provede do kraja i izvrši repatrijacija i sada je licimjerno govoriti o legalizaciji faktičkog stanja.
A prema procjenama rezultati bi bili slijedeći:

50% Bošnjaka;
32% Srba;
12% Hrvata;
5% Bosanaca;
1%Ostalih;
Ovih 5% Bosanaca ide pod ostale, znaci - ostali 6%.
Naravno, prema procjenama koje ti spominjes.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#44

Post by gospodar kuglastih munja »

Agic Nurija wrote:Vidim da se ne shvata ozbiljnost vremenskog i prostorinog labirinta u kojem smo se zatekli, mi Bosanci, ma kako se neko od nas trenutno osjećao ili opredjeljivao.
BiH od 91 je bivše, a RS i FBiH su sadašnje faktičko stanje i to ne samo na kartama, na dajtonskom papiru, več i u glavama mase Bosanaca.
Pa još neko napisa da su u BiH svi nacionalno Bosanci i Hercegovci!?
Govorimo li to bosanskohercegovački???????
I zašto neko nalazi razliku između Bošnjanina, Bošnjaka i Bosanca? Ako smo Bošnjaci samo zato što smo muslimani po vjerskoj odrednici, pitam vas šta smo bili prije dolaska Turaka i Islama u Bosnu? Ko dokaže da su u Bosni ikada, makar i na proputovanju boravili bilo kakvi stvarni "Bogumili", dobiće slijedeću Nobelovu nagradu za mir!
Jesu li Franjevci kao "bosanski" ili kao "hrvatski" upisani u historiju ili možda kao hercegbosanski? U pitanju je antibosanska politička retorika i u njoj sadržana virusologija. Primitivna metodika i pedagogija u školstvu uz sve to proizveli su jedno bolesno stanje kolektivnog duha koji nije više u stanju da sagleda razliku između stvarnosti i mašte. Bosanci su narod koji je iz vlastite, zalutao u zemlju ćuda u kojoj sve stoji naopako u odnosu na ostatak svijeta. Nedostaju nam tribine, dijalozi, javne rasprave i na njima sveprisutna elita hrabrih i progresivnih intelektualaca. Da bi bio čovjek sa identitetom, moraš imati ZEMLJU svog kulturnog porijekla. A ja osobno nikada nisam mogao poticati iz Bosne i iz Hercegovine istovremeno.
I Šta mislite, zašto nam se zemlja od Berlinskog Kongresa (1878) zove Bosna i Hercegovina? I zašto tu vrstu terminološkog silovanja historije nisu nikada počinili Turci za 400 godina okupacije, a Austrijanci samovoljno i jednostrano promijenili ime BOSANSKOJ KRALJEVINI prije nego su nam i stigli kao okupatori!? Ima li neko među komentatorima ko je ozbiljno psostudirao bosansku historiju iliti povijest, mislim ono što je do danas na tu temu ispisano i objavljeno. Evo šta jedan učen Finac reče povodom rata u Bosni: "Nisam ni znao da su Bosanci jedini evropski narod koji nikada nisu svojom rukom ispisali vlastitu historiju, več su to u njihovo ime činili, barem do 92, njihovi trenutni agresori i isti i dalje važe kao autoriteti u ostatku Evrope kada treba da se zvanično tumači bosanska kataklizma".
Ostajem ludo zainteresovan, kako će izgledati budući famozni formular za popis bosanskog stanovništva i ko i gdje iza zatvorenih vrata će sve skrojiti i baciti pred narod kao svršen čin!
Vidim da imas dilemu po pitanju sluzbenog jezika i koristis je kao argument o nepostojanju bosansko/hercegovacke nacije ?

Sluzbeni jezik je proizvod politike. To je politicka odluka . U US se govore svi moguci jezici ali je jedan ili dva sluzbeni. U svajcarskoj se govore tri, ali se ne govori SVAJCARSKI jezik.
Mislim da pogresno poredis jezik i naciju. To su dvije zasebne kategorije.

Tako se i u BiH govore tri sluzbena jezika, koji se sluze tri konstutivna naroda ali i ostali narodi koji tu zive, a svi su oni skupa jedan jedinstveni bosansko -hercegovacki narod , pod jednim nacionalnim identitetom.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#45

Post by StLouis »

MuaDib wrote:Popis će biti sigurno 2011. godine, jer je to dovoljan period da se vrati ko se htio vratiti, a povratak imovine je proveden u 95% slučajeva.
Oni koji se zalažu da se ne održi popis, to ne rade zbog naroda, već zbog svojih političkih interesa -fotelja. Nikome i nije stalo da se povratak provede do kraja i izvrši repatrijacija i sada je licimjerno govoriti o legalizaciji faktičkog stanja.
A prema procjenama rezultati bi bili slijedeći:

50% Bošnjaka;
32% Srba;
12% Hrvata;
5% Bosanaca;
1%Ostalih;
moje pretpostavke i naglabanja;

100% Bosnjaci
100% Srbi
100% Hrvati
100% Bosanci
100% Hercegovci
0.3% Ostali
100% Medjedi


:D
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#46

Post by Den »

Sta je to nacionalni identititet Bosanaca? Ko imalo zna istoriju Bosne zna da su se stanovnici stare kraljevine nazivali Bosnjanima a u nekim poveljama Bosancima. Kasnije se spominju kao Bosnjaci, koji su katolicke vjeroispovjesti i starosjedioci. Za vrijme Bosanskog ejalata se ti ljudi nazivaju svo vrijeme Bosnjacima i katolici i muslimani. Znaci istorijski gledano Bosnjani su isto kao Bosanci ili Bosnjaci. Nije pojam Bosnjak star 15 godina vec ga Benedikt Kupresevic njih spominje 1531. godine kao Katolike i starosjedioce Bosanske kraljevine. Mislim da ove komunjare ovdje malo zamazivaju oci. Ja sam Bosanac i Bosnjak i Bosnjanin i to je sve jedno te isto, naravno. Isto kao Hrvat, Kroat, Hrvatin, Rvat.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#47

Post by chuchumbamayumbe »

Den wrote:Sta je to nacionalni identititet Bosanaca? Ko imalo zna istoriju Bosne zna da su se stanovnici stare kraljevine nazivali Bosnjanima a u nekim poveljama Bosancima. Kasnije se spominju kao Bosnjaci, koji su katolicke vjeroispovjesti i starosjedioci. Za vrijme Bosanskog ejalata se ti ljudi nazivaju svo vrijeme Bosnjacima i katolici i muslimani. Znaci istorijski gledano Bosnjani su isto kao Bosanci ili Bosnjaci. Nije pojam Bosnjak star 15 godina vec ga Benedikt Kupresevic njih spominje 1531. godine kao Katolike i starosjedioce Bosanske kraljevine. Mislim da ove komunjare ovdje malo zamazivaju oci. Ja sam Bosanac i Bosnjak i Bosnjanin i to je sve jedno te isto, naravno. Isto kao Hrvat, Kroat, Hrvatin, Rvat.
Koliko ja znam Bosnjak je sada rezervisano iskljucivo za bosanske muslimane?
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#48

Post by gospodar kuglastih munja »

Den wrote:Sta je to nacionalni identititet Bosanaca? Ko imalo zna istoriju Bosne zna da su se stanovnici stare kraljevine nazivali Bosnjanima a u nekim poveljama Bosancima. Kasnije se spominju kao Bosnjaci, koji su katolicke vjeroispovjesti i starosjedioci. Za vrijme Bosanskog ejalata se ti ljudi nazivaju svo vrijeme Bosnjacima i katolici i muslimani. Znaci istorijski gledano Bosnjani su isto kao Bosanci ili Bosnjaci. Nije pojam Bosnjak star 15 godina vec ga Benedikt Kupresevic njih spominje 1531. godine kao Katolike i starosjedioce Bosanske kraljevine. Mislim da ove komunjare ovdje malo zamazivaju oci. Ja sam Bosanac i Bosnjak i Bosnjanin i to je sve jedno te isto, naravno. Isto kao Hrvat, Kroat, Hrvatin, Rvat.
Ideja o naciji kao identitetu se pojavljuje prije kojih 200g i iskljucivo se veze za drzavu. Bez drzave nacionalni identitet ne postoji. Kad jedan ili vise naroda stvore drzavu onda taj narod ili narodi postaju drzavotvorni narod a samim time dobijaju nacionalni identitet.
Tako je i u BiH. Tri naroda su se dogovorila da konstituisu zajednicku drzavu i da stvore zajednicku naciju, a bosanac/hercegovac je logican sljed tog imena.
To ti je nesto kao piramida. Na vrhu piramide je drzava i drazavotvorni narod ( svi gradjani) koji ima zajednicki inacionalni dentitet. Ovdje treba povuci liniju i razdvojiti nacionalni identitet od etnickog. Na stepenici nize se nalaze etnicki narodi koji su stvorili drzavu, a u slucaju BiH su Srbi, Hrvati, Bosnjaci i Ostali. I ovdje treba povuci liniju.
Na trecem stepeniku se moze govoriti o ostalim identitetima svakog naroda i pojedinca iz tog naroda. Musko, zensko, vjeruje u Boga, ne vjeruje u Boga , star, mlad, pusac, ... :lol:
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#49

Post by MuaDib »

Izvori podataka su sa stranice CIA-e o BiH sadašnje procjene. A to što se zamarate ko je koje nacije je suludo, i ne živite u iluziji. U BiH su konstituisane tri nacije Bošnjaci, Srbi i Hrvati, nije bitno kako i to je fakta danas. A politika jedinstvene bosanske nacije je promašena politika, kao što je bila i ideja o integralnom jugoslovenstvu.
Mi zajedništvo moramo graditi na temeljima ZAVNOBiH-a jer jedino tako BiH može opstati. Sve ostale isključivosti vode u njen raspad. :x :x
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#50

Post by BSn »

gospodar kuglastih munja wrote:
Den wrote:Sta je to nacionalni identititet Bosanaca? Ko imalo zna istoriju Bosne zna da su se stanovnici stare kraljevine nazivali Bosnjanima a u nekim poveljama Bosancima. Kasnije se spominju kao Bosnjaci, koji su katolicke vjeroispovjesti i starosjedioci. Za vrijme Bosanskog ejalata se ti ljudi nazivaju svo vrijeme Bosnjacima i katolici i muslimani. Znaci istorijski gledano Bosnjani su isto kao Bosanci ili Bosnjaci. Nije pojam Bosnjak star 15 godina vec ga Benedikt Kupresevic njih spominje 1531. godine kao Katolike i starosjedioce Bosanske kraljevine. Mislim da ove komunjare ovdje malo zamazivaju oci. Ja sam Bosanac i Bosnjak i Bosnjanin i to je sve jedno te isto, naravno. Isto kao Hrvat, Kroat, Hrvatin, Rvat.
Ideja o naciji kao identitetu se pojavljuje prije kojih 200g i iskljucivo se veze za drzavu. Bez drzave nacionalni identitet ne postoji. Kad jedan ili vise naroda stvore drzavu onda taj narod ili narodi postaju drzavotvorni narod a samim time dobijaju nacionalni identitet.
Tako je i u BiH. Tri naroda su se dogovorila da konstituisu zajednicku drzavu i da stvore zajednicku naciju, a bosanac/hercegovac je logican sljed tog imena.
To ti je nesto kao piramida. Na vrhu piramide je drzava i drazavotvorni narod ( svi gradjani) koji ima zajednicki inacionalni dentitet. Ovdje treba povuci liniju i razdvojiti nacionalni identitet od etnickog. Na stepenici nize se nalaze etnicki narodi koji su stvorili drzavu, a u slucaju BiH su Srbi, Hrvati, Bosnjaci i Ostali. I ovdje treba povuci liniju.
Na trecem stepeniku se moze govoriti o ostalim identitetima svakog naroda i pojedinca iz tog naroda. Musko, zensko, vjeruje u Boga, ne vjeruje u Boga , star, mlad, pusac, ... :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Locked