Povratak korijenima!!!!

Post Reply
User avatar
nerko13
Posts: 93
Joined: 20/07/2006 10:50

#51

Post by nerko13 »

ja se pitam samo jedno...

sta su bili ljudi prije nego sto su postali krscani prije 2000 godina i sta su bili hrvati prije nego sto su postali hrvati....

to se covjek prije 3000 godina isto tako rodio kao krscanin i automatski kao "hrvat" ili sta???? pa i vi ste neku vjeru "izdali" kako uvijek volite reci..cuj vrati se krscanstvu..to neki moderan nacin misionarstva preko interneta ili sta???

ko ti daje za pravo, mislim racionalnom ljudskom bicu, da nekome uvaljuje sta bi trebao biti??? istorijske cinjenice ne mozes pobiti..ne mozes reci da bosna nije bila.. ne mozes reci da je austrijanac ustvari nijemac.. ne ide...
svaki ce ti jebati mamu na prvom koraku iako su visili skupa kroz istoriju....

ciste gluposti, cak i vise od toga... bosna i hercegovina je drzava, bosna postoji duze od hercegovine i kako moze neko biti toliko glup i slijep, da nakon 1000 godina postojanja drzave bosne i zivota u njoj, mijesanja rasa i svega ostalog jos uvijek tvrdi da je "cisti" hrvat ili srbin a ujedno negira bosnjacku naciju???? naciju te zemlje??? pa tvoj pra pra djed mozda nikada u zivotu nije vido hrvatsku, a da ne pricam za one prije njega.. i oni hrvati... sto ja nisam hrvat, ako je bosna hrvatska banovina, sto i muslimanima nisu podijeljene domovnice i putovnice....?????
jer nisam katolik... eto zasto......
koje gluposti.....
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#52

Post by osa »

Celicna_saka wrote:
osa wrote:
Celicna_saka wrote: Koji Vi? Madjari Frankopani? U tim saborima nijednog Hrvata nije bilo, u to vrijeme ste bili madjarski kmetovi. Ma jok nazad, nacin na koji se uvodilo hriscanstvo u Bosnu i tretman hriscanske jeresi od strane susjeda je nas namah ubijedilo da taj islam nije toliko ni los, makar te niko ne tjera da udjes u vjeru, sta ces kapriciozni su ti Bosnjaci.
ma da frankopan je poznato mađarsko prezime , dapače jedno od najčešćih u mađarskoj, nekako mi se čini da je neko drugi mjenjao imena, vjeru, prezimena pa da nije i mnoge bi se bošnjakinje danas zvale katarina jel tako.
Sifra Sibinjanin Janko, osim srpske na zalost postoji i hrvatska mitologija.
ili janoš hunjadi jedan od rijetkih hrvatsko-ugarskih kraljeva koji nije bio iz kuće arpadović, ne znam što time želiš reći.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#53

Post by Celicna_saka »

osa wrote:
Celicna_saka wrote:
osa wrote: ma da frankopan je poznato mađarsko prezime , dapače jedno od najčešćih u mađarskoj, nekako mi se čini da je neko drugi mjenjao imena, vjeru, prezimena pa da nije i mnoge bi se bošnjakinje danas zvale katarina jel tako.
Sifra Sibinjanin Janko, osim srpske na zalost postoji i hrvatska mitologija.
ili janoš hunjadi jedan od rijetkih hrvatsko-ugarskih kraljeva koji nije bio iz kuće arpadović, ne znam što time želiš reći.


Hocu reci da ste slavenizirali imena madjarskog plemstva, cuj Arpadovic klix.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#54

Post by klixober »

Neka je vjecna slava velikoj Bosanki i nasoj podljednjoj kraljici Katarini !
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#55

Post by bosank_a »

osa wrote:
Pataren Ponthus wrote:
osa wrote: u čemu je problem da je jedna katilkinja i buduća hrvatica i članica hdz-a kraljica bosne.da ste se toliko bunili što je neki sulejman ili murat bio bosanski sultan, možda oni ne bi bili dugo u bosni pa bi vi danas bili jedni od milijuna bogumila, a ne da vam vjera nestane u dobrovoljnom prijelazu na islam kao da je to nogometni klub.
U cemu je problem jeli?Pa u tome sto je Katarina bila Bosanska.Ako vec hoces da pravis problem oko toga.
pa to i kažem katolkinja, hrvatica i kraljica bosne, pa i katarina velika je bila njemica i najveća ruska kraljica pa niko od rusa ne vidi u tome nacionalnu urotu.
Katarina kraljica Bosne je bila bosanka.
Sto se tice njemice Katarine Velike niko od njemaca ne kaze danas da je Rusija Njemacka
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#56

Post by osa »

da ne citiram.

zrinski, frankopani, keglevići, babonići, alapići itd. nisu mađari niti nijemci, iako je teško reći s obzirom na ženidbe iz interesa nacionalnost bilo kojeg plemića u europi, jer ako ne znaš u to doba je bio važniji posjed nego kralj i država. što se tiče hunjadija to sibinjanin janko je narodno ime u slavenskim krajevima kao i matija korvin kojeg su zvali kralj matijaš, ali to nije bitno tada su hrvatska i mađarska činile istu kraljevinu ali kao dvije zemlje pod krunom svetog stjepana(mađarska kraljevska kruna arpadović, preko žene dmitra zvonimira koja je bila sestra mađarskog kralja) ili možda misliš da su u hrvatsku ušle mađarske vojne posade da se ne bi desila mađarizacija i proces kao u bih s turcima. pa jedno vrijeme su habsburzi bili kraljevi gotovo pola europe između ostalog i španjolske ali to nije značilo da su je okupirali.
Klapac
Posts: 48
Joined: 23/02/2007 14:14

#57

Post by Klapac »

osa wrote: imaš kneza ili bana on ojača osili se i ako je centralna država još u nekoj krizi slaba, eto ti kralja.
Hoces reci kako je Hrvatska "centralna drzava" bila slaba i u krizi?! :shock: Sad si me jos vise zbunio (:P), pa kako je onda uspjevala stoljecima odoljeti osvajackim pritiscima Austrije, Madjarske i Italije i drzati ih na svojim granicama? :D
piskerernest wrote:je li se ti zajebaješ ili šta ,pa 93. na bošnjačkom saboru samo je razum muhameda filipovića spriječio aliju da prihvati podjelu i dobije bošnjačku republiku.
Nije samo to. Katolicka crkva je preko Ive Komsica isto utjecala na Aliju da odustane od ideje podjele. Procitajte knjigu "Prezivljena zemlja"... ;)
osa wrote: isto kao i u hrvatskoj isto kao i njemac u njemačkoj (dotad su imali vojvodstva), isto kao i talijan u italiji ( dotad su imali mali milijun kraljevstava), ne vidim šta s tim hoćeš dokazati ili da možda proučiš povijest europe u 19. stoljeću posebno dio o formiranju nacija.
Vidi ti njega, covjek uradio zadacu koju sam mu zadao. I reci mi sta si zakljucio nakon svog naukovanja... Kako bi svi Hrvati, da nije bilo Turskih osvajanja, u 19. stoljecu postali Bosnjaci, jel tako? Pa naravno, ipak je Bosna sredisnja od svih "hrvatskih" "knezevina", a kristalizacija uvijek krece u sredini... :lol:
jefferson wrote:
Klapac wrote:
osa wrote:prvi put u posljednjih 500 godina: Odata počast posljednoj bosanskoj kraljici
Oprosti oso, ali SKROZ si me zbunio ovim. :-)
Kako to da je Bosna imala kraljicu?! :shock: :shock: :shock: :shock:
Svi dobro znademo kako je Bosna od pamtivijeka pa sve do XV stoljeca bila hrvatska pokrajina, dok je Turci nijesu nasilno osvojili i odvojili od svoje "matice"... Ovo je prvi put u zivotu da cujem kako pokrajine imaju svoje kraljice? :?
:P
Pojasni?
Zahebavam se sa osom... :D
Kada vidis ovaj smjehuljak :P na kraju mog postavka, to obicno znaci da mislim suprotno od onoga sto pisem... ;)
Pataren Ponthus wrote:
Celicna_saka wrote:Pocast pokojnoj Bosnjanki, nasoj kraljici.
Tako je...to je pravi koment.A ovi nek seru,jebem vam krv vam jebem...koja hrvatska pokrajina.
Zivjela Katarina-Bosanska kraljica!!!
Uf oso, pa ti si navukao gomilu neprijatelja na ovom forumu... :D
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#58 Re: Povratak korijenima!!!!

Post by bosank_a »

osa wrote:
Celicna_saka wrote:
osa wrote: a vi to kao eminentni povjesničar znate šta je katarina predstavljala, i hrvati žive oduvijek u bih, za razliku od onih koji su došli s turcima i onih koji ih prihvatiše kao svoje rođene.
Kao "povjesnicar" znam da je ta ista Katarina molila i kumila da se odbrani bosnasko kraljevstvo od turaka ali avaj papa je imao drugog posla sa inkvizicijom. A to da su hrvati oduvijek zivjeli u BiH nijedan covjek koji je procitao makar jednu istorijsku knjigu, ne bi smio iznijeti takvu tezu. Hrvat kao stanovnik Bosne se prvi put se spominje u 19 vijeku.
isto kao i u hrvatskoj isto kao i njemac u njemačkoj (dotad su imali vojvodstva), isto kao i talijan u italiji ( dotad su imali mali milijun kraljevstava), ne vidim šta s tim hoćeš dokazati ili da možda proučiš povijest europe u 19. stoljeću posebno dio o formiranju nacija.
Njemacka je skup ujedinjenih germanskih kraljevstava, ltalija je skup ujedinjenih italijanskoih kraljevstava i oni nemaju s tim problema i ne svadjaju se ciji je kralj bio veci.
Takodjer je ex Ju bila skup juznoslavenskih kraljevstava osim Makedonije, a sada kad smo se razisli nema smisla da hrvati i srbi izmisljaju svoje istorije tj. prekrajaju BIH istoriju.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#59

Post by osa »

jebo čovjeka bez neprijatelja i konja za kojim se nepraši.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#60

Post by Celicna_saka »

osa wrote:jebo čovjeka bez neprijatelja i konja za kojim se nepraši.
Sve si rekao koliko si kompetentan kada si Arpade prekrstio u Arpadavoci, a dinastija je dobila ime po Arpadu osnivacu madjarske drzave.
Mislim da znanje crpis iz pjesama ala geni kameni i od stoljeca 7-og, ali eto nije lose ovako te pomalo zezati.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#61

Post by bosank_a »

osa wrote:
Celicna_saka wrote:
osa wrote: ma da frankopan je poznato mađarsko prezime , dapače jedno od najčešćih u mađarskoj, nekako mi se čini da je neko drugi mjenjao imena, vjeru, prezimena pa da nije i mnoge bi se bošnjakinje danas zvale katarina jel tako.
Sifra Sibinjanin Janko, osim srpske na zalost postoji i hrvatska mitologija.
ili janoš hunjadi jedan od rijetkih hrvatsko-ugarskih kraljeva koji nije bio iz kuće arpadović, ne znam što time želiš reći.
Zasto Madjarska i Austrija i Njemacka i ltalija danas ne tupe da je Hrvatska njhova teritorija.

Ti si stvarno smijesan.
Argument da je Katarina hrvatica samo zato sto je bila krscanka je smijesan!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#62

Post by osa »

Celicna_saka wrote:
osa wrote:jebo čovjeka bez neprijatelja i konja za kojim se nepraši.
Sve si rekao koliko si kompetentan kada si Arpade prekrstio u Arpadavoci, a dinastija je dobila ime po Arpadu osnivacu madjarske drzave.
Mislim da znanje crpis iz pjesama ala geni kameni i od stoljeca 7-og, ali eto nije lose ovako te pomalo zezati.
ma promašaj pročešlja,j malo forum o navedenom glazbenom talentu i naći ćeš napis " jebeš čovjeka kome nacionalni ponos podiže neki tamburaš to čovjek ili ima ili nema", a riječ arpadović ćeš naći u svim udžbenicima povijesti iz multietničke nam juge.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#63

Post by Celicna_saka »

osa wrote:
Celicna_saka wrote:
osa wrote:jebo čovjeka bez neprijatelja i konja za kojim se nepraši.
Sve si rekao koliko si kompetentan kada si Arpade prekrstio u Arpadavoci, a dinastija je dobila ime po Arpadu osnivacu madjarske drzave.
Mislim da znanje crpis iz pjesama ala geni kameni i od stoljeca 7-og, ali eto nije lose ovako te pomalo zezati.
ma promašaj pročešlja,j malo forum o navedenom glazbenom talentu i naći ćeš napis " jebeš čovjeka kome nacionalni ponos podiže neki tamburaš to čovjek ili ima ili nema", a riječ arpadović ćeš naći u svim udžbenicima povijesti iz multietničke nam juge.
Sto ne znaci da nije istorijski falsifikat kreiran u svrhu krerianja laznih nacionalnih ponosa juznoslovenskih naroda.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#64

Post by bosank_a »

lstorija BiH je jasna kao dan a to sto neke ose tvrde je suludo.


Nego meni je pod znakom pitanja zasto ef. Ceric slavi pad BIH pod Tursko carstvo kad su se bosanci borili protiv njihove okupacije!?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#65

Post by osa »

bosank_a wrote:lstorija BiH je jasna kao dan a to sto neke ose tvrde je suludo.


Nego meni je pod znakom pitanja zasto ef. Ceric slavi pad BIH pod Tursko carstvo kad su se bosanci borili protiv njihove okupacije!?
nisu svi katolici su se borili a bogumili su ih dočekali raširenih ruku, a pravoslavci su došli (uglavnom) s njima.
Klapac
Posts: 48
Joined: 23/02/2007 14:14

#66

Post by Klapac »

bosank_a wrote: Nego meni je pod znakom pitanja zasto ef. Ceric slavi pad BIH pod Tursko carstvo kad su se bosanci borili protiv njihove okupacije!?
Sad sam STVARNO zbunjen! :P
:lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#67

Post by jefferson »

osa wrote:
Pataren Ponthus wrote:
osa wrote: u čemu je problem da je jedna katilkinja i buduća hrvatica i članica hdz-a kraljica bosne.da ste se toliko bunili što je neki sulejman ili murat bio bosanski sultan, možda oni ne bi bili dugo u bosni pa bi vi danas bili jedni od milijuna bogumila, a ne da vam vjera nestane u dobrovoljnom prijelazu na islam kao da je to nogometni klub.
U cemu je problem jeli?Pa u tome sto je Katarina bila Bosanska.Ako vec hoces da pravis problem oko toga.
pa to i kažem katolkinja, hrvatica i kraljica bosne, pa i katarina velika je bila njemica i najveća ruska kraljica pa niko od rusa ne vidi u tome nacionalnu urotu.
Kako je mogla biti hrvatica ako je bila bosanka?
To je isto sto ti sebe nazivas hrvatom, kada si ustavri katolik, bosanac i hercegovac.
Tvoj problem sto bi supka dao nekom u zagrebu!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#68

Post by osa »

jefferson wrote:
osa wrote:
Pataren Ponthus wrote: U cemu je problem jeli?Pa u tome sto je Katarina bila Bosanska.Ako vec hoces da pravis problem oko toga.
pa to i kažem katolkinja, hrvatica i kraljica bosne, pa i katarina velika je bila njemica i najveća ruska kraljica pa niko od rusa ne vidi u tome nacionalnu urotu.
Kako je mogla biti hrvatica ako je bila bosanka?
To je isto sto ti sebe nazivas hrvatom, kada si ustavri katolik, bosanac i hercegovac.
Tvoj problem sto bi supka dao nekom u zagrebu!
kao i željko komšić a nema potrebu dati šupka nekom u zagrebu.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#69

Post by bosank_a »

osa wrote:
bosank_a wrote:lstorija BiH je jasna kao dan a to sto neke ose tvrde je suludo.


Nego meni je pod znakom pitanja zasto ef. Ceric slavi pad BIH pod Tursko carstvo kad su se bosanci borili protiv njihove okupacije!?
nisu svi katolici su se borili a bogumili su ih dočekali raširenih ruku, a pravoslavci su došli (uglavnom) s njima.

Jednom sam ti pisala ko se sve borio protiv turaka, a i pravoslavci zajedno s ostalima i neda mi se ponavljati.
Pogledaj pod Kosovska bitka i bit ce ti jasnije.

Ti si ocito odlucio da za je ... narod.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#70

Post by bosank_a »

Klapac wrote:
bosank_a wrote: Nego meni je pod znakom pitanja zasto ef. Ceric slavi pad BIH pod Tursko carstvo kad su se bosanci borili protiv njihove okupacije!?
Sad sam STVARNO zbunjen! :P
:lol:

Ako si zbunjen onda nisi informisan !
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#71

Post by bosank_a »

osa wrote:
jefferson wrote:
osa wrote: pa to i kažem katolkinja, hrvatica i kraljica bosne, pa i katarina velika je bila njemica i najveća ruska kraljica pa niko od rusa ne vidi u tome nacionalnu urotu.
Kako je mogla biti hrvatica ako je bila bosanka?
To je isto sto ti sebe nazivas hrvatom, kada si ustavri katolik, bosanac i hercegovac.
Tvoj problem sto bi supka dao nekom u zagrebu!
kao i željko komšić a nema potrebu dati šupka nekom u zagrebu.

Komsic je isti kao i ti!
Ocito ne zna istoriju!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#72

Post by osa »

bosank_a wrote:
osa wrote:
bosank_a wrote:lstorija BiH je jasna kao dan a to sto neke ose tvrde je suludo.


Nego meni je pod znakom pitanja zasto ef. Ceric slavi pad BIH pod Tursko carstvo kad su se bosanci borili protiv njihove okupacije!?
nisu svi katolici su se borili a bogumili su ih dočekali raširenih ruku, a pravoslavci su došli (uglavnom) s njima.

Jednom sam ti pisala ko se sve borio protiv turaka, a i pravoslavci zajedno s ostalima i neda mi se ponavljati.
Pogledaj pod Kosovska bitka i bit ce ti jasnije.

Ti si ocito odlucio da za je ... narod.
srbi su se na kosovu tukli zbog sebe a ne zbog bosne, ovaj rat su se oni borili zbog bosne ali kao i turci na kosovu da je podjarme.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#73

Post by jefferson »

osa wrote:
jefferson wrote:
osa wrote: pa to i kažem katolkinja, hrvatica i kraljica bosne, pa i katarina velika je bila njemica i najveća ruska kraljica pa niko od rusa ne vidi u tome nacionalnu urotu.
Kako je mogla biti hrvatica ako je bila bosanka?
To je isto sto ti sebe nazivas hrvatom, kada si ustavri katolik, bosanac i hercegovac.
Tvoj problem sto bi supka dao nekom u zagrebu!
kao i željko komšić a nema potrebu dati šupka nekom u zagrebu.
Mi govorimo o Katarini!
I Zeljko je katolik, bosanac, neznam u cemu je problem!
To sto si ti veci hrvat od nekog iz hrvatske dovoljno govori o tvom karakteru, jer sutra nece to biti u pitanju.
Tako isto dragan Covic.
Do 1992 se potpisivao cirlicom, nije bilo veceg komuniste u hercegovini, a najednom jednog jutra Covic osvanu veci hrvat nego sam Francek i Pavelic zajedno.
Katarina je bila bosanka, katolkinja, i ja se time ponosim.
A na kraju krajeva povelja kulina bana svjedoci o nezavisnosti Bosne.
a kraju krajeva, nemoj zaboraviti da je bosna nekad vladala velikim djelom danasnje hrvatske!
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#74

Post by SiSaJuMe »

Katarina je ostala na dvoru sve do kobne godine 1463., kada je turski sultan Mehmed II. s velikom vojskom navalio na Bosnu i osvojio je. Tom prilikom zarobljen i ubijen i sam kralj Stjepan Tomasevic, odvedeno ju u tursko ropstvo i dvoje nejake djece kraljice Katarine, a ona je uspjela pobjeci, jer se u ono vrijeme nalazila u juznim krajevima kod brata Vladislava.

Pocetkom srpnja 1463. nalazila se na podrucju dubrovacke republike, gdje nastupa kao zakoniti predstavnik bosanskog kraljevstva.

Za vrijeme svoga boravka u Dubrovniku, Katarina je pratila prilike u Bosni i nadala se, da ce se njezino kraljevstvo ubrzo osloboditi. Ali kako su dani prolazili, a oslobodenje se nije ostvarivalo, ona je presla u Rim god. 1466.

U Rimu je Katarina nasla utociste kod pape Pavla II., koji je odredio, da joj se daje stalna pomoc iz papinske riznice. Od god. 1467. do 1478. primila je najmanje 6541 zlatni dukat za uzdrzavanje. Imala je uza se i mali dvor bosanskih velikasa, a zadnjih desetak godina zivila je u blizini crkve sv. Marka, gdje je hrvatska bratovstina sv. Jeronima imala svoje kuce, pa nije iskljuceno, da je u jednoj od njih zivila i umrla.

Kroz citavo vrijeme svoga boravka u Rimu mislila je na oslobodenje svoje kraljevine, a posebno na oslobodenje svoje nejake djece, koja su odgajana u Carigradu na dvoru sultanovu u islamskom duhu. Kako se dogadalo katkada, da su Turci vracali zarobljenu djecu za dobar novac, vodila se mislju, da bi i ona na taj nacin mogla izbaviti iz ropstva svoju djecu. U tu svrhu trazila je od raznih talijanskih vladara novcanu pomoc. Tako je na pr. 1470. poslala svoja dva dvorjanika, Nikolu Zubranica i Abraham a Radica. U Mantovu i Milan, da u ime njezino zamole pomoc. Mantovskom knezu medu ostalim tom prigodom pise:

"Facit mea adversa fortuna, quae viro rege ac liberis et regno opibusque spoliavit, ut non
solum ad pontificem maximum patrem clementissimum, sed etiam ad alios principes christianos
me confugere oproteat pro implorado subsidio."(1)

God. 1474. bila je odlucila otici na granicu Turske, jer je cula je je sultan bio obecao osloboditi joj djecu. Ali sva ta njezina nastojanja bila su uzaludna. Svoje djece nikada vise vidjela, pa je s nadom u njihovo oslobodenje legla u grob.

U svojoj 54. godini Katarina se teze oboli. Da je ne bi smrt iznenadila, odmah pozove carskog notara svecenika Antu iz Splita, koji je bio na sluzbi u crkvi Sv. Petra u Rimu, da bi njoj, prema tadanjim zakonskim propisama, napravila oporuku. Za svjedoke je pozvala Juru de Marinellis, rapskog arcidakona, na sluzbi u Rimu, i sest franjevaca iz samostana Aracoeli.

U svojoj oporuci Katarina je naredila, da je pokopaju u crkvi Aracoeli. U tu svrhu ostavila 200 dukata. Toj crkvi ostavila je svoj kraljevski plast i jedan svileni oltarnik.

Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima ostavila je svu svoju dvorsku kapelu: knjige, posude i misna odijela.

Sjetila se i svoje crkve sv. Katarine u Jajcu, koju je ona dala sagraditi, i ostavila joj sve svoje relikvije.

Ali najglavnija opoucna odluka kraljice Katarine, kao zakonite predstavnice bosanskog kraljevstva, odnosi se upravo na kraljevinu Bosnu: ostavila je Svetoj stolici, ako se njezina djeca ne povrate na katolicku vjeru.

Pet dana iza oporuke Katarina je umrla. Prema njezinoj zelji pokopana je u crkvi Aracoeli pred glavnim oltarom, gdje su joj napravili lijep spomenik, na kojem je prikazana i ona naravnoj velicini sa kraljevskom krunom na glavi. Na spomenik je bio postavljen i natpis bosancicom.

Naravno je da su bosanski izbjeglice u Rimu s postovanjem dolazili na grob svoje kraljice, koja je ostavila glas svete zene i bila je smatrana svake vrline. Ali s vremenom i njezin grob pao donekle u zaborav. Stoga franjevci, kada su odlucili god. 1590. pomaknuti naprijed veliki oltar, nisu imali poteskoca, da prekriju grob bosanske kraljice. Njezinu nadgrobnu plocu prenijeli su na desni stup pred velikim oltarom, gdje se i danas nalazi.

Po svoj prlici tom prilikom zamijenjem hrvatski natpis na nadgrobnoj ploci s novim latinskom natpisom, kako ga danas vidimo, u kojom su uvedene neke preinake pri prijevodu:

D.O.M.
Catherine Reginae Bosnensi
Stephani Ducis San (c) ti Sabbae Sorori,
Et genere Helene et Domo Principis
Stephani natae, Tomae Regis Bosnae
Uxori. Quantum vixit annorum LIIII
Et odbormivit Romae Anno Domini
Et odbormivit Romae Anno Domini MCCCCLXXVIII
DIE XXV Octobris
Monumentum ipsius scriptis positum.


Dok Ceric slavi Bosanci tuguju. No mene zanima jel ko zna sta bi sa njezinom djecom.,
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#75

Post by osa »

@jefferson
komšić nikad nije rekao da nije hrvat jer ne može kad je. to ko je kime vladao , je jako pametna upadica pa još prije 60 godina je cijela bih bila dio hrvatske (doduše fašističke), a ja ne moram biti veći hrvat od onih iz hrvatske ja jesam iz hrvatske i kako se to mjeri veliko ili malo hrvatstvo ili bošnjaštvo.
Post Reply