Ubrzani tecaj Srpske Mitologije- LIMONOV

User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#51

Post by osa »

@ramudavala, dezidijat, bosank_a, izvanzemaljac

ma bravo, ovo je poanta foruma, s jednim napisom izazvati ovoliko kvalitetnih odgovora koji u povijesti imaju uporište baš kao i ovaj moj napis, pogotovo u povijesti ovih naših prostora koji su oduvijek nastanjivali nepismeni ili najviše polupismeni ljudi (većinom), a tako je i danas. o svemu se može sporiti ali o prihvatanju vjere, običaja i imena okupatora to ne može, to je povijesna istina . i takvo ponašanje je u genima i današnjih građana bih svih narodnosti i konfesija, i to se manifestira kroz zadnja događanja i kroz funkcioniranje bih kao države kroz cijelu njezinu povijest. nemojmo se zavaravati ovaj je prostor bio miran jedino kad je imao gazdu sa strane, a i danas je tako, da nema onog što se zove međunarodna zajednica ništa ne bi bilo od mira, "multikulturalnosti bih građana" i ostalih floskula koji se vežu za iste.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#52

Post by bosank_a »

Zalosno je da Bosna jos uvijek mora da dokazuje od kada postoji samo zato sto neko nije ucio istoriju ili si je uzeo za pravo da negira istorijske cinjenice.
Sto malo hrvati ne odu do neke druge katolicke zemlje i traze da proglase Veliku Hrvatsku.Recimo u Austriju gdje od 16.stoljeca zive Gradiscanski Hrvati koji su do dan danas sacuvali staroslavenski jezik kojim im pricahu preci koji se tu doselise bjezeci ispred turskih osvajanja.Cak im je taj jezik u pokrajini gdje zive proglasen sluzbenim jezikom pored njemackog.lmaju i svoje skole i tv.



Tebi za informaciju danasnji Slaveni se dijele u tri grupe:
1. Juzni Slaveni: Bosnjaci, Bugari, Crnogorci, Hrvati, Makedonci, Slovenci i Srbi
2. Istocni Slaveni: Bjelorusi, Rusi i Ukrajinci - i:
3. Zapadni Slaveni: Cesi, Poljaci, Slovaci i Luzicki Srbi.

Sta ti mislis da na Bosnu pocnu traziti pravo svi oni narodi koji su tu zivjeli do naseljavanja slavena ???
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#53

Post by osa »

bosank_a wrote:Zalosno je da Bosna jos uvijek mora da dokazuje od kada postoji samo zato sto neko nije ucio istoriju ili si je uzeo za pravo da negira istorijske cinjenice.
Sto malo hrvati ne odu do neke druge katolicke zemlje i traze da proglase Veliku Hrvatsku.Recimo u Austriju gdje od 16.stoljeca zive Gradiscanski Hrvati koji su do dan danas sacuvali staroslavenski jezik kojim im pricahu preci koji se tu doselise bjezeci ispred turskih osvajanja.Cak im je taj jezik u pokrajini gdje zive proglasen sluzbenim jezikom pored njemackog.lmaju i svoje skole i tv.



Tebi za informaciju danasnji Slaveni se dijele u tri grupe:
1. Juzni Slaveni: Bosnjaci, Bugari, Crnogorci, Hrvati, Makedonci, Slovenci i Srbi
2. Istocni Slaveni: Bjelorusi, Rusi i Ukrajinci - i:
3. Zapadni Slaveni: Cesi, Poljaci, Slovaci i Luzicki Srbi.

Sta ti mislis da na Bosnu pocnu traziti pravo svi oni narodi koji su tu zivjeli do naseljavanja slavena ???
nekako mi se čini da su bošnjaci u južne slavene dopisani nedavno i to onako proizvoljno, a za informaciju gradišćanski hrvati potiču većinom s prostora bih, samo mi nije jasno zašto nisu gradišćanski bošnjaci.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#54

Post by bosank_a »

Ma jel' ???

Ovo postade ubrzani tecaj hrvatske mitologije !!!!!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#55

Post by osa »

bosank_a wrote:Ma jel' ???

Ovo postade ubrzani tecaj hrvatske mitologije !!!!!
jes, jes.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#56

Post by nokia6170 »

da se vratimo temi, a to je srpska mitologija:

evo malo cinjenica iz ODLUKE PO PRIJEDLOGU (tuzenog, odnosZA ZA DONOŠENJE OSLOBAĐAJUĆE PRESUDE Medjunarodnog krivicnog tribunala za bivsu Jugoslaviju od 16. juna 2004. godine u predmetu Slobodana Milosevica:

241. Sledeći citati pružaju uvid u stanje svesti Radovana Karadžića u relevantno vreme:

* "Nestaće [Muslimani]! Sa lica zemlje će nestati taj narod ako oni, ako oni zapnu sada. …Oni to ne shvataju da bi tu bilo krvi do koljena i da bi muslimanski narod nestao. Nestalo bi sirotinje muslimanske koja ni ne zna kud on vodi, kud on vodi, ovaj, Muslimane . . .."[610]

* "Za dva-tri dana će Sarajeva nestati i biće pet stotina hiljada mrtvih. Za mjesec dana u Bosni i Hercegovini nestaće Muslimana . . .."[611]

* "Prije svega, niko od njihovog rukovodstva ne bi ost'o živ. Za tri-četiri sata bi bili pobijeni svi. Ne bi imali šanse da opstanu uopšte."[612]

* "Put kojim su krenuli je ista autostrada koja je vodila Hrvatsku u pakao, samo što bi taj pakao rata u BiH bio teži, a u kome bi i muslimanski narod možda mogao nestati. Zato nemojte po Evropi nastojati da isposlujete nešto na šta nemate pravo!"[613]

* "Šta ćemo mi raditi ako dobijemo državu u kojoj smo manjina? ... Oni žele nas i Hrvate da zadrže u jednoj unitarnoj Bosni, da mi kontrolišemo Muslimane, a mi Muslimane kontrolisati ne možemo u toj unitarnoj državi. Mi dobro znamo gdje dođe fundamentalizam, da se tu više živjeti ne može… da je ovaj sukob podjaren da bi nestali Muslimani."[614]

* "Mi sasvim sigurno znamo da moramo nešto da damo, to je van svake sumnje ukoliko hoćemo da ostvarimo prvi strateški cilj, a to je da se ratosiljamo neprijatelja iz kuće, a to je Hrvata i Muslimana, da ne budemo više zajedno u državi."[615]

242. Dana 1. maja 1992. Biljana Plavšić je g. Doyleu, ličnom predstavniku lorda Carringtona, rekla da, ukoliko dođe do podele teritorije, Srbi zaslužuju veću teritoriju i da će, ako je potrebno da tri miliona ljudi pogine da bi se rešio problem, oni to i učiniti.[616]

243. Slično tome, Dragan Kalinić, ministar zdravlja Republike Srpske, rekao je u maju 1992. na 16. zasedanju Skupštine RS u vezi sa Sarajevom: ". . . poznavajući ko nam je neprijatelj, u kojoj mjeri je on perfidan i u kojoj mjeri mu se ne može vjerovati sve dotle dok se on fizički, vojnički ne uništi i ne slomije, što podrazumijeva, naravno, i eliminisanje i likvidaciju njegovih ključnih ljudi."[617]

244. Na 34. zasedanju Skupštine Republike Srpske održanom od 27. avgusta do 1. oktobra 1993, Momčilo Krajišnik je rekao: "Vjerujte da bi najveća tragedija bila kada bi Muslimani prihvatili sada da žive sa nama skupa. Vidjeli ste kako se utrpavaju Hrvatima, (da) Hrvati neće, mi bi izgubili državu. Ja samo to ne bih prihvatio, a prihvatio bih manji procenat nego što sada imamo da mi ostanemo odvojeni i da imamo svoju državu da ne budemo sa Muslimanima."[618]

245. Drugi primeri izjava koje je davao Radovan Karadžić: "A sačuvali smo 250.000 mjesta životnog prostora gdje su Muslimani živjeli";[619] "mi nemamo više razloga da se borimo, skoro sve smo svoje oslobodili";[620] i "oni će nama nju osporavati zbog etničkog čišćenja, ovoga i onoga, ali mi ćemo reći – i Srbi su etnički očišćeni".[621] Posle zauzimanja Srebrenice u julu 1995, Radovan Karadžić je na 54. zasedanju Skupštine Republike Srpske u oktobru 1995. rekao: "… nego slučajno nailazeći na generala Krstića i savjetovao mu da pravo ide u grad i da proglasi pad Srebrenice, a poslije ćemo se juriti sa Turcima po šumama, odobrio sam i bliži zadatak i radikalni zadatak i ne kajem se za to."[622]

eto cisto malo da se zna sta je ko govorio, da ne bude usminkavanja istine i cinjenica.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#57

Post by osa »

to je to, stvari koje su svima opće poznate.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#58

Post by bosank_a »

Bilo bi lijepo kad bi se istorija ostavila na miru a okrenulo gradjenju boljeg zivota jer nam je zivjeti skupa.
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#59

Post by ramudavala »

osa wrote:
bosank_a wrote:Zalosno je da Bosna jos uvijek mora da dokazuje od kada postoji samo zato sto neko nije ucio istoriju ili si je uzeo za pravo da negira istorijske cinjenice.
Sto malo hrvati ne odu do neke druge katolicke zemlje i traze da proglase Veliku Hrvatsku.Recimo u Austriju gdje od 16.stoljeca zive Gradiscanski Hrvati koji su do dan danas sacuvali staroslavenski jezik kojim im pricahu preci koji se tu doselise bjezeci ispred turskih osvajanja.Cak im je taj jezik u pokrajini gdje zive proglasen sluzbenim jezikom pored njemackog.lmaju i svoje skole i tv.



Tebi za informaciju danasnji Slaveni se dijele u tri grupe:
1. Juzni Slaveni: Bosnjaci, Bugari, Crnogorci, Hrvati, Makedonci, Slovenci i Srbi
2. Istocni Slaveni: Bjelorusi, Rusi i Ukrajinci - i:
3. Zapadni Slaveni: Cesi, Poljaci, Slovaci i Luzicki Srbi.

Sta ti mislis da na Bosnu pocnu traziti pravo svi oni narodi koji su tu zivjeli do naseljavanja slavena ???
nekako mi se čini da su bošnjaci u južne slavene dopisani nedavno i to onako proizvoljno, a za informaciju gradišćanski hrvati potiču većinom s prostora bih, samo mi nije jasno zašto nisu gradišćanski bošnjaci.
Lupetaš redom i ne zaustavljaš se...pa da ti odgovorim na tebi razumljiv način: "Čini mi se da su Hrvati kao narod u ove krajeve doselili se sa pdručija današnjeg Irana"...kao i u tvom slučaju nije bitno šta sam rekao nego da sam rekao uopšte...ili uopće!!!! :)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#60

Post by osa »

ramudavala wrote:
osa wrote:
bosank_a wrote:Zalosno je da Bosna jos uvijek mora da dokazuje od kada postoji samo zato sto neko nije ucio istoriju ili si je uzeo za pravo da negira istorijske cinjenice.
Sto malo hrvati ne odu do neke druge katolicke zemlje i traze da proglase Veliku Hrvatsku.Recimo u Austriju gdje od 16.stoljeca zive Gradiscanski Hrvati koji su do dan danas sacuvali staroslavenski jezik kojim im pricahu preci koji se tu doselise bjezeci ispred turskih osvajanja.Cak im je taj jezik u pokrajini gdje zive proglasen sluzbenim jezikom pored njemackog.lmaju i svoje skole i tv.



Tebi za informaciju danasnji Slaveni se dijele u tri grupe:
1. Juzni Slaveni: Bosnjaci, Bugari, Crnogorci, Hrvati, Makedonci, Slovenci i Srbi
2. Istocni Slaveni: Bjelorusi, Rusi i Ukrajinci - i:
3. Zapadni Slaveni: Cesi, Poljaci, Slovaci i Luzicki Srbi.

Sta ti mislis da na Bosnu pocnu traziti pravo svi oni narodi koji su tu zivjeli do naseljavanja slavena ???
nekako mi se čini da su bošnjaci u južne slavene dopisani nedavno i to onako proizvoljno, a za informaciju gradišćanski hrvati potiču većinom s prostora bih, samo mi nije jasno zašto nisu gradišćanski bošnjaci.
Lupetaš redom i ne zaustavljaš se...pa da ti odgovorim na tebi razumljiv način: "Čini mi se da su Hrvati kao narod u ove krajeve doselili se sa pdručija današnjeg Irana"...kao i u tvom slučaju nije bitno šta sam rekao nego da sam rekao uopšte...ili uopće!!!! :)
iskreno ne znam od kud su se doselili nisam bio u toj koloni ali znam da su sada tu.
Dezidijat
Posts: 168
Joined: 04/03/2007 16:16
Location: Skopje - Zenica , Zenica - Skopje

#61

Post by Dezidijat »

osa wrote:@ramudavala, dezidijat, bosank_a, izvanzemaljac

ma bravo, ovo je poanta foruma, s jednim napisom izazvati ovoliko kvalitetnih odgovora koji u povijesti imaju uporište baš kao i ovaj moj napis, pogotovo u povijesti ovih naših prostora koji su oduvijek nastanjivali nepismeni ili najviše polupismeni ljudi (većinom), a tako je i danas. o svemu se može sporiti ali o prihvatanju vjere, običaja i imena okupatora to ne može, to je povijesna istina . i takvo ponašanje je u genima i današnjih građana bih svih narodnosti i konfesija, i to se manifestira kroz zadnja događanja i kroz funkcioniranje bih kao države kroz cijelu njezinu povijest. nemojmo se zavaravati ovaj je prostor bio miran jedino kad je imao gazdu sa strane, a i danas je tako, da nema onog što se zove međunarodna zajednica ništa ne bi bilo od mira, "multikulturalnosti bih građana" i ostalih floskula koji se vežu za iste.
Osa - lave

Hrvati su robovali Mađarima stoljećima, poprimili ste katoličansku vjeru od njih kao i još gomilu njihovih običaja. I pričaš o Bošnjacima kao da smo jedini narod na svijetu koji je poprimio nešto od svojih okupatora.

pogotovo u povijesti ovih naših prostora koji su oduvijek nastanjivali nepismeni ili najviše polupismeni ljudi (većinom),
Možda je ovo slučaj samo na teritoriji slavonije i dalmacije al nije to slučaj sa Bosnom i hercegovinom.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#62

Post by osa »

@dezidijat

nekako mi se čini da većina vas ne poznaje odnose hrvatske, mađerske i austrije. hrvatska nikad nije do drugog svjetskog rata imala klasičnu okupaciju nego je ulazila u državno-pravne veze. nikad jedna vojska do njemačke i njihovih ustaških slugu nije zauzela i držala pod okupacijom hrvatsku. sudbinu države su tada riješavali feudalci u skladu sa državnim a često i svojim osobnim interesima. hrvatski feudalci su taj posao koliko toliko dobro odradili, jer su unatoč tome što smo mali uspjeli očuvati svoju državnost (hrvatski sabor nikad nije bio ukinut do ulaska u kraljevinu srba,hrvata i slovenaca) a imali smo moćne susjede i vrlo često neprijateljski nastrojene. ako misliš da nije tako nađi mi u povijesti tuđina koji je sa svojom vojskom došao u hrvatsku i ostao, a pogotovo da su ga sami stanovnici podržali u tome.
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#63

Post by simi5 »

nokia, imputiranje gluposti je trovanje, sve jedno da li truje Karadžić, Limonov, Tuđman, ili ti.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#64

Post by spreca »

cpt.picard wrote:Jel ziv ovaj "pisac"? Da smo mi kakva drzava.. pa il preko Haaga ili solo najebat mu se matere..

Ima ovakvih koliko hocete. A vi jebite Aliji mater :) Pametni smo mi nema sta.
Ovaj "pisac"je ziv i zdrav zivi u moskvi cak ima i neku svoju zabranjenu partiju koja cinimi se naj vise naginje nacistam cak je i u rusiji bio u zatrvoru zbog prljavog jezika i njegovi sljedbenici cesto po moskvi prave razne pizdarije itd...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#65

Post by pitt »

ma jebat ce njega putin....samo polako :D:D
Russia's opposition

A bolshie Bolshevik

Jul 26th 2007 | MOSCOW
From The Economist print edition


The man who would scare Vladimir Putin

Get article background

“PLEASE ring me later,” says Eduard Limonov. “I'm baby-sitting.” This hardly fits his image as the rabid dog of Russian politics, who has been a punk, a scandalous novelist, an extreme leftist and founder of the now banned National Bolshevik Party. One of the few opposition leaders who can summon an angry crowd, he is a contradictory figure. His party's flag has echoes of both fascism and Nazism: a black hammer and sickle on a red background.

Mr Limonov nowadays wants an alliance of right and left. “This isn't the time to argue about ideology,” he says. “We must work together to restore basic freedoms.” A leading light in Other Russia, a coalition that includes liberals and nationalists, Mr Limonov once allied himself with skinheads and rock musicians as well as ultra-nationalists. “Our party has had so many programmes,” he shrugs, “I really wouldn't pay much attention to them.”

After emigrating to the United States in 1974 Mr Limonov, now 64, became notorious for a profanity-strewn novel describing the louche life of an émigré in New York. With the end of the Soviet Union, he returned to Russia in 1991 as an extreme nationalist, lamenting the loss of the Soviet empire. He campaigned for the Serbs in the Bosnian war. His activists occupied the Ukrainian navy's headquarters in Sebastopol, in the Crimea, declaring it a Russian city. In the name of Latvia's ethnic Russians, he supported activists who took over a church in Riga. A few years ago his followers invaded the ministry of health in Moscow and tossed Mr Putin's portrait out of the window.

Mr Putin and his allies have espoused many of the same causes. “They took up our themes and are trying to imitate them,” says Mr Limonov. But his party was banned; he served two years in prison for an alleged plot to get a Russian-dominated part of neighbouring Kazakhstan to secede. Many of his comrades are still behind bars.

Most of his disciples are youngsters fired up by his revolutionary zeal. “Old-fashioned” parties such as the Communists or Yabloko are dying, he says, and the feebleness of their opposition has let Mr Putin's friends grab the Kremlin. “At least we are doing something.”

Klapac
Posts: 48
Joined: 23/02/2007 14:14

#66

Post by Klapac »

bosank_a wrote: Iako je u Bizantu tj. Zapadnom Rimskom Carstvu 323. godine samo 10 - 15 posto stanovnika Carstva bilo kršćanske vjere to će se tokom sljedećih 100 godina promjeniti u potpuno obratnu situaciju i carevi Bizanta su prosirili krscanstvo na veliki dio Evrope i vremenom su svi novopridosli narodi postali krscani i postepeno je cijela Evropa postala krscanski
kontinent.
Ovdje nesto nije u redu! Bizant nije Zapadno vec Istocno Rimsko Carstvo. ;)
I nije Bizant sirio vjeru po Zapadnoj Europi vec Vatikan. Bizant je sirio samo po Istocnoj Europi i Rusiji...
bosank_a wrote: Karta Bosne
1100 – 1199 :
http://www.zemljabosna.com/1100.html

1200 – 1299
http://www.zemljabosna.com/1200.html
PERIOD OD 1154 DO 1322 GODINE
Vidi se kako je Bosna polako "jela" Hrvatsku, pretvarajuci je, na Tudjmanov uzas i zgrazanje, u sve tanju kiflu! :lol: Koja je naknadno postala jos izduljenija pripajanjem Dubrovacke republike. ;)
bosank_a wrote: 1154-1167....................Ban Borić
1167-1180.................... (Bizantijska okupacija)
1180-1204....................Ban Kulin
1204-1232....................Ban Stjepan
1232-1253....................Ban Ninoslav
1254-1267....................Ban Prijezda I
1267-1287....................Ban Prijezda I i Ban Stjepan Kotroman - DVOVLASCE
1287-1290....................Ban Prijezda II i Ban Stjepan Kotroman - DVOVLASCE
1290-1299....................Ban Stjepan Kotroman
1299-1304....................Ban Stjepan Kotroman i "Ban" Mladen I Šubić - DVOVLAŠĆE
1304-1313....................Ban Stjepan Kotroman i "Ban" Mladen II Šubić - DVOVLAŠĆE
1314-1322....................Ban Stjepan II Kotromanić i "Ban" Mladen II Šubić - DVOVLAŠĆE


PERIOD OD 1322 DO 1463 GODINE

1322-1353....................Ban Stjepan II Kotromanić
1353-1391....................Kralj Tvrtko I Kotromanić (krunisan 1377 god.)
1391-1395....................Kralj Stjepan Dabiša
1395-1398....................Kraljica Jelena Gruba
1398-1404....................Kralj Stjepan Ostoja
1404-1409....................Kralj Tvrtko II
1409-1418....................Kralj Stjepan Ostoja (vraća se na prijestol)
1418-1420....................Kralj Stjepan Ostojić
1420-1433....................Kralj Tvrtko II (vraća prijestol)
1433-1435....................Kralj Radivoj Ostojić
1435-1443....................Kralj Tvrtko II (ponovo se vraća na prijestol)
1443-1461....................Kralj Tomaš
1461-1463....................Kralj Stjepan Tomašević
1465-1467....................Kralj Matija Sabančić
Mislim da i ovdje ima dosta pogresaka. Ti su se banovi svi zvali "Stevan" ili "Stefan" ne znam ni ja sad (:P), ali NE "Stjepan". Tko mi ne vjeruje, treba znati da sam citao knjigu. AKADEMICI pisali! :lol:

@bosank_a: Zanimljiv tekst! :)
Iako mnoge stvari primam sa rezervom, POTICE na razmisljanje, a to je NAJBITNIJE! ;)
Edoxxx wrote:Radovan: dobar ker, koja je ovo rasa
Vojnik: SRPSKA ....

:lol: :lol: :lol:
Taj je ceko "srpska nejac"! :lol:
osa wrote: ja to gledam čisto na praktičan način: imena tih vladara nisu slavenska nego hrvatska( nema kod srba i bošnjaka stjepana, tvrtka, hrvoja itd.)
:shock: :shock: :shock: :shock:

Oso hajde sad lijepo sjedni, duboko udahni i konzultiraj se sa glasovima u glavi, sta oni misle o ovome sto si napisao... :P
I usput, pitaj ih znadu li neka narodna imena u Bosnjana?
IZVANZEMALJAC wrote: Kako danas kraj tolike snošljivosti katolika u Hrvatskoj nema niti jednog pripadnika nekih od starih Slavenskih vjera (ko se još moli njihovim bogovima).
Pobili... potjerali... prodali u roblje... popalili... ;)
Ima puno dokaza sta je Vatikan radio sa poganim Slavenima ovih prostora u Dubrovackom Arhivu. A tko znade cega sve ima u Vatikanskom Arhivu! Mislim da ne bi proslo Monitoring UNa o ljudskim pravima! :D
bosank_a wrote:Ma jel' ???

Ovo postade ubrzani tecaj hrvatske mitologije !!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
spreca wrote: Ovaj "pisac"je ziv i zdrav zivi u moskvi cak ima i neku svoju zabranjenu partiju koja cinimi se naj vise naginje nacistam cak je i u rusiji bio u zatrvoru zbog prljavog jezika i njegovi sljedbenici cesto po moskvi prave razne pizdarije itd...
Ziv itekako. Djeluje rame uz rame sa svjetskim sahovskim prvakom Garijem Kasparovim! Predvodnici ruske "demokracije"... ;)
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#67

Post by IZVANZEMALJAC »

Neki izgleda zaboravljaju kakvu su ulogu imali Srbi u širenju Osmanskog carstva i padu Bizantskoga.
Pošto je Srbija glodala Bizant i širila se sve više na jug pri tom zauzevši dobar dijo današnje Makedonije, Albanije i Grčke. Je jedan gospodin Bizantinski car zamolijo Turke da mu pomognu oko toga problema a svi znamo da tada gdje su Turci došli tu su i ostali (pa dobro i danas je tako kad pogledaš zapad-Njemačka na primjer). Na kraju Turci opkolili Bizant uništili ga i onda prema Beču preko Balkana.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#68

Post by bosank_a »

...
Last edited by bosank_a on 21/10/2007 00:47, edited 1 time in total.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#69

Post by bosank_a »

Klapac wrote:
bosank_a wrote: Iako je u Bizantu tj. Zapadnom Rimskom Carstvu 323. godine samo 10 - 15 posto stanovnika Carstva bilo kršćanske vjere to će se tokom sljedećih 100 godina promjeniti u potpuno obratnu situaciju i carevi Bizanta su prosirili krscanstvo na veliki dio Evrope i vremenom su svi novopridosli narodi postali krscani i postepeno je cijela Evropa postala krscanski
kontinent.
Ovdje nesto nije u redu! Bizant nije Zapadno vec Istocno Rimsko Carstvo. ;)
I nije Bizant sirio vjeru po Zapadnoj Europi vec Vatikan. Bizant je sirio samo po Istocnoj Europi i Rusiji...
bosank_a wrote: Karta Bosne
1100 – 1199 :
http://www.zemljabosna.com/1100.html

1200 – 1299
http://www.zemljabosna.com/1200.html
PERIOD OD 1154 DO 1322 GODINE
Vidi se kako je Bosna polako "jela" Hrvatsku, pretvarajuci je, na Tudjmanov uzas i zgrazanje, u sve tanju kiflu! :lol: Koja je naknadno postala jos izduljenija pripajanjem Dubrovacke republike. ;)
bosank_a wrote: 1154-1167....................Ban Borić
1167-1180.................... (Bizantijska okupacija)
1180-1204....................Ban Kulin
1204-1232....................Ban Stjepan
1232-1253....................Ban Ninoslav
1254-1267....................Ban Prijezda I
1267-1287....................Ban Prijezda I i Ban Stjepan Kotroman - DVOVLASCE
1287-1290....................Ban Prijezda II i Ban Stjepan Kotroman - DVOVLASCE
1290-1299....................Ban Stjepan Kotroman
1299-1304....................Ban Stjepan Kotroman i "Ban" Mladen I Šubić - DVOVLAŠĆE
1304-1313....................Ban Stjepan Kotroman i "Ban" Mladen II Šubić - DVOVLAŠĆE
1314-1322....................Ban Stjepan II Kotromanić i "Ban" Mladen II Šubić - DVOVLAŠĆE


PERIOD OD 1322 DO 1463 GODINE

1322-1353....................Ban Stjepan II Kotromanić
1353-1391....................Kralj Tvrtko I Kotromanić (krunisan 1377 god.)
1391-1395....................Kralj Stjepan Dabiša
1395-1398....................Kraljica Jelena Gruba
1398-1404....................Kralj Stjepan Ostoja
1404-1409....................Kralj Tvrtko II
1409-1418....................Kralj Stjepan Ostoja (vraća se na prijestol)
1418-1420....................Kralj Stjepan Ostojić
1420-1433....................Kralj Tvrtko II (vraća prijestol)
1433-1435....................Kralj Radivoj Ostojić
1435-1443....................Kralj Tvrtko II (ponovo se vraća na prijestol)
1443-1461....................Kralj Tomaš
1461-1463....................Kralj Stjepan Tomašević
1465-1467....................Kralj Matija Sabančić
Mislim da i ovdje ima dosta pogresaka. Ti su se banovi svi zvali "Stevan" ili "Stefan" ne znam ni ja sad (:P), ali NE "Stjepan". Tko mi ne vjeruje, treba znati da sam citao knjigu. AKADEMICI pisali! :lol:

@bosank_a: Zanimljiv tekst! :)
Iako mnoge stvari primam sa rezervom, POTICE na razmisljanje, a to je NAJBITNIJE! ;)
Edoxxx wrote:Radovan: dobar ker, koja je ovo rasa
Vojnik: SRPSKA ....

:lol: :lol: :lol:
Taj je ceko "srpska nejac"! :lol:
osa wrote: ja to gledam čisto na praktičan način: imena tih vladara nisu slavenska nego hrvatska( nema kod srba i bošnjaka stjepana, tvrtka, hrvoja itd.)
:shock: :shock: :shock: :shock:

Oso hajde sad lijepo sjedni, duboko udahni i konzultiraj se sa glasovima u glavi, sta oni misle o ovome sto si napisao... :P
I usput, pitaj ih znadu li neka narodna imena u Bosnjana?
IZVANZEMALJAC wrote: Kako danas kraj tolike snošljivosti katolika u Hrvatskoj nema niti jednog pripadnika nekih od starih Slavenskih vjera (ko se još moli njihovim bogovima).
Pobili... potjerali... prodali u roblje... popalili... ;)
Ima puno dokaza sta je Vatikan radio sa poganim Slavenima ovih prostora u Dubrovackom Arhivu. A tko znade cega sve ima u Vatikanskom Arhivu! Mislim da ne bi proslo Monitoring UNa o ljudskim pravima! :D
bosank_a wrote:Ma jel' ???

Ovo postade ubrzani tecaj hrvatske mitologije !!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
spreca wrote: Ovaj "pisac"je ziv i zdrav zivi u moskvi cak ima i neku svoju zabranjenu partiju koja cinimi se naj vise naginje nacistam cak je i u rusiji bio u zatrvoru zbog prljavog jezika i njegovi sljedbenici cesto po moskvi prave razne pizdarije itd...
Ziv itekako. Djeluje rame uz rame sa svjetskim sahovskim prvakom Garijem Kasparovim! Predvodnici ruske "demokracije"... ;)
Omakla se greska.Popravljeno.

Pa dobro Bizant od 323.g. , Vatikan od 326.g. sirio krscanstvo dok se nije desila crkvena podjela i razdvajanje na krscanstvo i hriscanstvo ...

Tekst jeste zanimljiv, a ako smatras da nije tacan - dokazi.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#70

Post by osa »

@klapac

jeli to netko tražio narodna imena bošnjana, evo ih : haris, refik, šahbaz, hamzalija itd. itd.
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#71

Post by bosank_a »

osa wrote:@klapac

jeli to netko tražio narodna imena bošnjana, evo ih : haris, refik, šahbaz, hamzalija itd. itd.


Ti ko svabo trala, la ....


Konstantin VII Porfirogenit 948. u svom djelu "De administrando imperio" (O upravljanju carstvom) spominje zemlju Bosnu.
Od tada do danas Bosna postoji, a ti pricaj sta hoces.
Klapac
Posts: 48
Joined: 23/02/2007 14:14

#72

Post by Klapac »

osa wrote:@klapac

jeli to netko tražio narodna imena bošnjana, evo ih : haris, refik, šahbaz, hamzalija itd. itd.
To kazu glasovi u tvojoj glavi, jel' tako?
Tesko tebi s njima... ;)

edit: kupi sebi nekoliko gusala, pa zapjevajte zborski... :P
Klapac
Posts: 48
Joined: 23/02/2007 14:14

#73

Post by Klapac »

bosank_a wrote: Pa dobro Bizant od 323.g. , Vatikan od 326.g. sirio krscanstvo dok se nije desila crkvena podjela i razdvajanje na krscanstvo i hriscanstvo ...
Crkvena se podjela pocela osjecati u zraku DALEKO ranije, prije nego je kulminirala 1054. god. kada su se obadvije Crkve medjusobno proklele. Negdje sam citao kako su se znacajne razlike ocitovale vec na cuvenom Saboru u Nikeji 325. godine. ;)
bosank_a wrote: Tekst jeste zanimljiv, a ako smatras da nije tacan - dokazi.
Ne mogu ja nista dokazati jerbo ne znam ja puno o ovome. Ja sam matematicar, ovo mi je samo zanimacija. Ali smatram kako sam otvoren, sposoban razmisljati svojom glavom i sposoban preispitivati ono sto mi se servira. ;) U tvojem tekstu, stoji kako je u vrijeme turskih osvajanja, vecina stanovnistva bila bogumili, a npr. Tomo Vuksic kaze kako je bilo 85% katolika a samo 9% bogumila. Ja ne znam istinu tako da obadva podatka primam sa rezervom... ;)
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#74

Post by buzzer »

evo vidite da se i bet herzoga moze lijepo zakrvit' 8-)
bosank_a
Posts: 817
Joined: 19/08/2007 00:20
Location: daleko

#75

Post by bosank_a »

Klapac wrote:
bosank_a wrote: Pa dobro Bizant od 323.g. , Vatikan od 326.g. sirio krscanstvo dok se nije desila crkvena podjela i razdvajanje na krscanstvo i hriscanstvo ...
Crkvena se podjela pocela osjecati u zraku DALEKO ranije, prije nego je kulminirala 1054. god. kada su se obadvije Crkve medjusobno proklele. Negdje sam citao kako su se znacajne razlike ocitovale vec na cuvenom Saboru u Nikeji 325. godine. ;)
bosank_a wrote: Tekst jeste zanimljiv, a ako smatras da nije tacan - dokazi.
Ne mogu ja nista dokazati jerbo ne znam ja puno o ovome. Ja sam matematicar, ovo mi je samo zanimacija. Ali smatram kako sam otvoren, sposoban razmisljati svojom glavom i sposoban preispitivati ono sto mi se servira. ;) U tvojem tekstu, stoji kako je u vrijeme turskih osvajanja, vecina stanovnistva bila bogumili, a npr. Tomo Vuksic kaze kako je bilo 85% katolika a samo 9% bogumila. Ja ne znam istinu tako da obadva podatka primam sa rezervom... ;)

Sta hoces ti da kazes u stvari?
Rijec je o istoriji BIH, a ne o nastanku religija.
Ako te bas zanima krscanstvo se pocelo sirit puno prije 323.g., ali tajno jer su bili proganjani kao krivovjernici.Tad su nastale i cuvene rimske katakombe.
325.g. je kriscanstvo sluzbeno proglaseno sluzbenom vjerom u Nikeji podrzano od tadasnjes rimskog imperatora Konstantina Velikog ...

lstoriju Bosne pokusavaju da podcine sebi i hrvati i srbi.
Katolici ne podrazumjevaju samo hrvate nego sve ljude na planeti Zemlji koji su prihvatili tu vjeru.
Post Reply