ZLOCINI TITOVIH PARTIZANA U DRUGOM SV. RATU

Post Reply
mzungu
Posts: 483
Joined: 17/04/2007 14:29

#51

Post by mzungu »

JEDRILICA,

Super tekst, linkovi takodje.
piskerernest
Posts: 701
Joined: 19/09/2007 22:58
Location: zenica

#52 Re: ZLOCINI TITOVIH PARTIZANA U DRUGOM SV. RATU

Post by piskerernest »

rashid wrote:
BSn wrote:
rashid wrote: Pitam se, gdje su bili Slobo,Tudjo i Aljo kad su streljali ljude? Ne znam kako su njih zaboravili ...

Jarane, pa evo danas gledaj situaciju na ovim prostorima. Sam dobro znas, kako se moze dialektom i dogovorom ovdje postici sve ... :lol:

Tako su partizani skuzili da nema od price nista ... i naravno desilo se je sto se je moralo. Zao mi je samo sto su glavne "aktere" zaboravili.
Ma jah, ba!

Moralo se po mnogim mjestima sistemski ubijati bosnjacko (CIVILNO ) stanovnistvo.


E, sto se i na ovom forumu svacega moze procitati!
Daj mi jedan dokaz da su ubijali civile i povlacim rijec! Jednostavno. A nemoj mi suplje, rekao mi moj dedo ... znaci dedo ti bio ćetnik,ustaša ili musliman u ustašama. Dokaze molim.

Mom dedi nije dlaka falila nit je citavoj porodici ... a od ustaša, četnika i bailja od zadnjog rata jim svašta nešto fali (komad ruke, komad noge, komad nosa, 44,5 kg mase po clanu obitelji) ... i da dalje ne nabrajam. Zato mi ne zamjeri, boga ti!

Ali svejedno, posto sam kulturan ... gradimo razpravu na dokazima ...

Bujrum!
pa ubijeni su fratri u š.brijegu zbog navodne saradnje sa ustašama,jebiga civili su.inače moj djed je sa 16 godina mobilizovan u b.brodu u ustaše,čitav rat bio u ustašama,preživio bleiburg ,ali je uvijek govorio da je titina juga najbolja država na svijetu s obzirom da se borio protiv nje.
User avatar
supersonic
Posts: 179
Joined: 01/06/2004 01:21
Location: sarajevo

#53

Post by supersonic »

Prozor wrote:
supersonic wrote:
Prozor wrote: Laz.
znam ja da je '44 i vecina cetnika presla u partizane, ali uzmi cifre sa pocetka rata. pusti se ti ovih nasih poslijeratnih historicara, svaki ima neke nove cifre i svaki bi da "svoje" stavi na pravu stranu.
To je savjet koji bi i tebi uputio...
prijatelju, ti citaj njihovu verziju historije i bices isti kao i ovi "historicari" koji tvrde da su cetnici bili prvi gerilci u evropi,a da je jasenovac bio sabirni centar. ja cu ipak razmisljati svojom glavom!
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#54

Post by Prozor »

pitt wrote:zapitate li se vi ikad sta bi bilo sa narodom (bosnjacima posto su vam najvazniji) da nije bilo tih istih partizana? Sta bi cetnici i ustase radili? :roll:
Potpis
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#55 Re: ZLOCINI TITOVIH PARTIZANA U DRUGOM SV. RATU

Post by mostarac »

piskerernest wrote:
rashid wrote:
BSn wrote: Ma jah, ba!

Moralo se po mnogim mjestima sistemski ubijati bosnjacko (CIVILNO ) stanovnistvo.


E, sto se i na ovom forumu svacega moze procitati!
Daj mi jedan dokaz da su ubijali civile i povlacim rijec! Jednostavno. A nemoj mi suplje, rekao mi moj dedo ... znaci dedo ti bio ćetnik,ustaša ili musliman u ustašama. Dokaze molim.

Mom dedi nije dlaka falila nit je citavoj porodici ... a od ustaša, četnika i bailja od zadnjog rata jim svašta nešto fali (komad ruke, komad noge, komad nosa, 44,5 kg mase po clanu obitelji) ... i da dalje ne nabrajam. Zato mi ne zamjeri, boga ti!

Ali svejedno, posto sam kulturan ... gradimo razpravu na dokazima ...

Bujrum!
pa ubijeni su fratri u š.brijegu,jebiga civili su,ali su bili i valjda saradnici ustaša.inače je moj djed kao 16 -godišnjak u b.brodu morao ići u ustaše i bio je čitav rat,ali je uvijek govorio da je titina jugoslavija najbolja država s obzirom da se on borio protiv nje.
Ovo je najveca podvala danasnje radikalne desne struje medju Hrvatima. Ti fratri su bili naoruzani i svi izvori govore da su zajedno sa ustasama pruzali oruzani otpor partizanima, a u capljini su ih cak polijevali vrelim uljem. O tome postoje konkretni ljudi i dokazi i svjedoci. Dakle suplja je prica da su bili civili. Sto nisu onda ubili i fra sivrica kad su redom ubijali fratre, nego su mu dali orden bratstva-jedinstva
piskerernest
Posts: 701
Joined: 19/09/2007 22:58
Location: zenica

#56 Re: ZLOCINI TITOVIH PARTIZANA U DRUGOM SV. RATU

Post by piskerernest »

mostarac wrote:
piskerernest wrote:
rashid wrote: Daj mi jedan dokaz da su ubijali civile i povlacim rijec! Jednostavno. A nemoj mi suplje, rekao mi moj dedo ... znaci dedo ti bio ćetnik,ustaša ili musliman u ustašama. Dokaze molim.

Mom dedi nije dlaka falila nit je citavoj porodici ... a od ustaša, četnika i bailja od zadnjog rata jim svašta nešto fali (komad ruke, komad noge, komad nosa, 44,5 kg mase po clanu obitelji) ... i da dalje ne nabrajam. Zato mi ne zamjeri, boga ti!

Ali svejedno, posto sam kulturan ... gradimo razpravu na dokazima ...

Bujrum!
pa ubijeni su fratri u š.brijegu,jebiga civili su,ali su bili i valjda saradnici ustaša.inače je moj djed kao 16 -godišnjak u b.brodu morao ići u ustaše i bio je čitav rat,ali je uvijek govorio da je titina jugoslavija najbolja država s obzirom da se on borio protiv nje.
Ovo je najveca podvala danasnje radikalne desne struje medju Hrvatima. Ti fratri su bili naoruzani i svi izvori govore da su zajedno sa ustasama pruzali oruzani otpor partizanima, a u capljini su ih cak polijevali vrelim uljem. O tome postoje konkretni ljudi i dokazi i svjedoci. Dakle suplja je prica da su bili civili. Sto nisu onda ubili i fra sivrica kad su redom ubijali fratre, nego su mu dali orden bratstva-jedinstva
u pitanju su fratri,dakle civili,ne znam da li su bili naoružani.ne bi me iznenadilo i da su bili naoružani jer su tamošnji hrvati u velikom procentu podržavali ustaše,koje niko normalan ne može podržavati
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#57

Post by daduli_sa »

parafin wrote:Dobro u oci pogledaj ovoga covjeka celavac27 i znaj da dugo nece boljeg i priznatijeg vodje biti na ovim prostorima.

Josip Broz Tito (1892 - 1980)

Image
Ma pusti ga, covjek morao da napise velikim slovima cijeli naslov da bi privukao paznju. :oops:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#58 Re: ZLOCINI TITOVIH PARTIZANA U DRUGOM SV. RATU

Post by mostarac »

piskerernest wrote:
mostarac wrote:
piskerernest wrote:pa ubijeni su fratri u š.brijegu,jebiga civili su,ali su bili i valjda saradnici ustaša.inače je moj djed kao 16 -godišnjak u b.brodu morao ići u ustaše i bio je čitav rat,ali je uvijek govorio da je titina jugoslavija najbolja država s obzirom da se on borio protiv nje.
Ovo je najveca podvala danasnje radikalne desne struje medju Hrvatima. Ti fratri su bili naoruzani i svi izvori govore da su zajedno sa ustasama pruzali oruzani otpor partizanima, a u capljini su ih cak polijevali vrelim uljem. O tome postoje konkretni ljudi i dokazi i svjedoci. Dakle suplja je prica da su bili civili. Sto nisu onda ubili i fra sivrica kad su redom ubijali fratre, nego su mu dali orden bratstva-jedinstva
u pitanju su fratri,dakle civili,ne znam da li su bili naoružani.ne bi me iznenadilo i da su bili naoružani jer su tamošnji hrvati u velikom procentu podržavali ustaše,koje niko normalan ne može podržavati
naoruzan civil prestaje to biti i postaje vojnik
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#59

Post by Šandor »

valterbranisarajevo wrote:Ok činjenica je da su neke četničke jedinice i pojedinci pri kraju rata prelazili u partizane, ali isto tako činjenice je da su u partizane prelazile komnpletne jedinice NDH sa komandnim kadrom. Ako pogledate "ravnogorske" forume onda ćete vidjeti da oni Titu zamjeraju što je u paritzane primao "ustaše" :D

Općepoznata je činjenica (ovo mi je prvo palo na pamet) da su partizansko vazduhoplovstvo osnovali upravo "časnici" NDH koji su sa svojim "zrakoplovima" bježali sa aerodroma Zalužani kod Banja Luke na partizanski aerodrom Medeno Polje.

Svako priča ono što mu odgovara, a gura pod tepih ono što mu ne odgovara.

To je bilo veoma čudno i zajebano vrijeme. Tao je npr Draža Mihailović u svojoj vojsci imao oficire Slovence, Hrvate i Muslimane, Pavelić oficire Srbe, Najveći ustaški krvnik Luburić nije ni Hrvat ni katolik nego crnogorski pravoslavac koji je imao suradnika ustaškog zastavnika Altarca - Jevreja.. :shock:
Halo ba, Vjekoslav Luburić rođen je u Ljubuškom. Kao i Andrija Artuković.

Možda je porijeklom iz Crne Gore. To ne znam.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#60

Post by valterbranisarajevo »

ja nisam govorio gdje je rođen nego šta je porijeklom..

Luburić mu je majčino prezime..
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#61

Post by Šandor »

valterbranisarajevo wrote:ja nisam govorio gdje je rođen nego šta je porijeklom..

Luburić mu je majčino prezime..
I Brega je Hrvat. Pa je danas prva truba Srbije. :D:D:D
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#62

Post by Vertigo »

pitt wrote:zapitate li se vi ikad sta bi bilo sa narodom (bosnjacima posto su vam najvazniji) da nije bilo tih istih partizana? Sta bi cetnici i ustase radili? :roll:

mislim da bi Bosnjaci prezivjeli WW2 i bez partizana.
Pojasni mi gdje i kada su partizani stitili Bosnjake 41-45.
Cini mi se da ih nisu ni ubijali ni stitili, nego se narod snalazio sam kako zna i umije. Nacin je zavisio od dijela BiH u kojem se nalazi.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#63

Post by Šandor »

registrovan wrote:
pitt wrote:zapitate li se vi ikad sta bi bilo sa narodom (bosnjacima posto su vam najvazniji) da nije bilo tih istih partizana? Sta bi cetnici i ustase radili? :roll:

mislim da bi Bosnjaci prezivjeli WW2 i bez partizana.
Pojasni mi gdje i kada su partizani stitili Bosnjake 41-45.
Cini mi se da ih nisu ni ubijali ni stitili, nego se narod snalazio sam kako zna i umije. Nacin je zavisio od dijela BiH u kojem se nalazi.
Da su komunisti izgubili bosanski muslimani bi nestali. Pobjedom komunista privremeno je odloženo ovo što smo doživjeli u radoblju 1992 - 1995.

Partizani su bili daleko od savršenih....ali nisu imali pakleni plan istrijebljenja bosanskih muslimana. Da se nisu poklopile neke stvari u drugom svjetskom....ne bi ni bilo rata u 90-im. Sve bi bilo rješeno u građanskom ratu koji bi izbio u Jugoslaviji 1945. godine. A Mauzolej Svetog Save na Baščaršiji bi već odavno izblijedio od sunca, kiša i snjegova.
Last edited by Šandor on 09/10/2007 00:02, edited 2 times in total.
piskerernest
Posts: 701
Joined: 19/09/2007 22:58
Location: zenica

#64

Post by piskerernest »

registrovan wrote:
pitt wrote:zapitate li se vi ikad sta bi bilo sa narodom (bosnjacima posto su vam najvazniji) da nije bilo tih istih partizana? Sta bi cetnici i ustase radili? :roll:

mislim da bi Bosnjaci prezivjeli WW2 i bez partizana.
Pojasni mi gdje i kada su partizani stitili Bosnjake 41-45.
Cini mi se da ih nisu ni ubijali ni stitili, nego se narod snalazio sam kako zna i umije. Nacin je zavisio od dijela BiH u kojem se nalazi.
pa što bi štitili one bošnjake koji su podržavali pavelićai ustaše
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#65

Post by jeza u ledja »

Mislim da je poprilicno naivno tvrditi da partizani nisu cinili zlocine.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#66

Post by valterbranisarajevo »

Šandor wrote:
valterbranisarajevo wrote:ja nisam govorio gdje je rođen nego šta je porijeklom..

Luburić mu je majčino prezime..
I Brega je Hrvat. Pa je danas prva truba Srbije. :D:D:D
to je istina. ja sam samo želio da ukažem na činjenicu da se Titu stalno na nos nabijaju četnici, a u stvari često se globalno na svim stranama nije znalo "čiji je u čijoj".

Pa ako se uzme još i to da se jedan veliki broj Mačekovih HSS-ovaca - zakletih antikomunista borio se na strani partizana poslije svirepih ubistava nekih njihovih uglednih članova od strane ustaša u Jasenovcu onda je to bila prava mućkalica...
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#67

Post by kekec »

http://www.most.ba/113/076t.aspx
Evo, u ovom clanku je samo dio price.
Procitaj, mozda ce neke stvari biti jasnije. :roll:

U toku je pisanje nove istorije( a ni izbore ne treba zanemariti). U tom cilju treba ono staro (partizane, Tita, Jugoslaviju) sto vise ocrniti ne birajuci sredstva i metode. Ali, neki zapisase svoja sjecanja koja ne idu u prilog ovim novim "istoricarima". I to zapisano ostaje trajna smetnja i prepreka nastojanjima da se u konacnici i Hitler proglasi za postenog i dobrog covjeka. Jer, po ovim novim Tito je zlocinac. Ako se Tito borio protiv hitlera, znaci da je ovaj drugi pozitivac (ako je Tito negativac).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#68

Post by jeza u ledja »

Ma ljudi, ta NDH je bila smijesni pokusaj divljaka da naprave drzavu. Ni oni, a ni Hitlerova Njemacka ili Benitova Italija nisu mogle opstati kao takve, ksenofobne, paranoicne, agresivne i detruktivne tvorevine, pune paradoksa. Cijeli taj sistem je bolestan i kao takav neodrziv. Svako iole normalan u toj NDH je mogao, barem nakon nekoliko godina tog rezima, vidjeti da to ne vodi nigdje, da je to sistem koji ne postuje nikakve zakone ili humanost. Ko god je presao u partizane neka je, ne cudi me. Djaba ti sta si i ko si, uvijek ce te neko negdje imati na zubu, osim ako se svi ne udruzite pod zajednickom idejom.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#69

Post by valterbranisarajevo »

Nedavno je, mislim, fra Marko Oršolić (ali nisam siguran ) ispričao interesantnu priču o tome kako su e bosanski franjevci iz Sarajeva, Visokog, Kraljeve Sutjeske..., ne želeći da napuste Bosnu, sakrivali 1945 od ustaške policije koja ih je silom, čak i pod prijetnjom oružja pokušala otjerati prema Blajburgu. Ni jedan od njih, poslije oslobođenja nije stradao niti je ubijen i svi su kasnije nastavili obavljati svećeničke dužnosti.

Također isto tako nedavno sam prvi put čuo i priču o “crvenim” fratrima pripadnicima NOB-a iz samostana u Kreševu koji su čak Titu jednom prilikom spasili život..
piskerernest
Posts: 701
Joined: 19/09/2007 22:58
Location: zenica

#70

Post by piskerernest »

valterbranisarajevo wrote:Nedavno je, mislim, fra Marko Oršolić (ali nisam siguran ) ispričao interesantnu priču o tome kako su e bosanski franjevci iz Sarajeva, Visokog, Kraljeve Sutjeske..., ne želeći da napuste Bosnu, sakrivali 1945 od ustaške policije koja ih je silom, čak i pod prijetnjom oružja pokušala otjerati prema Blajburgu. Ni jedan od njih, poslije oslobođenja nije stradao niti je ubijen i svi su kasnije nastavili obavljati svećeničke dužnosti.

Također isto tako nedavno sam prvi put čuo i priču o “crvenim” fratrima pripadnicima NOB-a iz samostana u Kreševu koji su čak Titu jednom prilikom spasili život..
vjerujem da je bilo tako, isada su bosanski franjevci imali drukčiji odnos prema državi bih nego oni iz zap.hercegovine
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#71

Post by jeza u ledja »

Pa sta sad, jesu li ubijeni od strane partizana ili cetnika?

Jedno pitanje za forumase - da li je bilo ustasa ili domobrana koji su prelazili u partizane? :?
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#72 Re: ZLOCINI TITOVIH PARTIZANA U DRUGOM SV. RATU

Post by in33sa »

mostarac wrote: Ovo je najveca podvala danasnje radikalne desne struje medju Hrvatima. Ti fratri su bili naoruzani i svi izvori govore da su zajedno sa ustasama pruzali oruzani otpor partizanima, a u capljini su ih cak polijevali vrelim uljem. O tome postoje konkretni ljudi i dokazi i svjedoci. Dakle suplja je prica da su bili civili. Sto nisu onda ubili i fra sivrica kad su redom ubijali fratre, nego su mu dali orden bratstva-jedinstva
Mislis komunisticki izvori.

Pa bolan nebio, i vecina srebrenickih muslimana koje Masovic iskopava su bili u sastavu 28 divizije Armije BiH.

I pruzali su otpor cetnicima.

I to je opravdanje, slijedom tvojih "argumenata".

Kakve se tu gluposti pisu, nevjerovatno.
piskerernest
Posts: 701
Joined: 19/09/2007 22:58
Location: zenica

#73

Post by piskerernest »

Earl wrote:
kekec wrote:http://www.most.ba/113/076t.aspx
Evo, u ovom clanku je samo dio price.
Procitaj, mozda ce neke stvari biti jasnije. :roll:

U toku je pisanje nove istorije( a ni izbore ne treba zanemariti). U tom cilju treba ono staro (partizane, Tita, Jugoslaviju) sto vise ocrniti ne birajuci sredstva i metode. Ali, neki zapisase svoja sjecanja koja ne idu u prilog ovim novim "istoricarima". I to zapisano ostaje trajna smetnja i prepreka nastojanjima da se u konacnici i Hitler proglasi za postenog i dobrog covjeka. Jer, po ovim novim Tito je zlocinac. Ako se Tito borio protiv hitlera, znaci da je ovaj drugi pozitivac (ako je Tito negativac).
Šta ima meni Jure Galić,egzekutor, pamet soliti imam ja primjer u obitelji: dvoje nevino ubijenih muškaraca( sad će mostarac reći "ustaše", a nisu bili, već regularna vojska, a to je velika razlika), trudna supruga jednog od njih i da ne nabrajam dalje, a svi ubijeni od strane partizana(čitaj Četnika). Fujjjj
šta podrazumijevaš pod regularnom vojskom.moraš znati da su prvo ustaše otvorile po ugledu na svoje saveznike nijemce konc.logore a poslije je vjerovatno dolazili do osvete.ustaše su za saveznike imale hitlera,treba li išta više reći o toj koljačkoj mašineriji
zuna
Posts: 273
Joined: 23/04/2007 15:34

#74

Post by zuna »

cuj celavca27. haj sto nema na glavi :lol: mora da je
isti dedo , u razdjeljak ga ljubim , ja gdjeli ce ovako pametan zavrsiti.
nas Historicar :lol:
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#75

Post by in33sa »

jeza u ledja wrote:
Jedno pitanje za forumase - da li je bilo ustasa ili domobrana koji su prelazili u partizane? :?
domobrana sigurno jeste bilo jer su domobrani bili pripadnici regularne vojske, dakle rocnici, dakle ljudi koji su htjeli-ne htjeli morali sluziti vojni rok.

Ustase su bili dobrovoljci, ustaska vojska je inace bila stranacka vojska HSP-a, a nasljednici su im HOS-ovci Blaza Kraljevica, nekima tako dragog komandanta :D

Elem, ustase nisu prelazili u partizane, to je garant.

A da su partizani bili cvjecke, koji strijeljaju za ukradenu sljivu, to vec znamo :-)
Post Reply