Da li je iranska revolucija bila islamska?

User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#26

Post by Bosanac sa dna kace »

danas wrote:
to make a long story short; mosadeg je operacijom ajaks svrgnut sa vlasti (bas kao i allende kasnije u cileu -- koji se, gle uzasa, drznuo da nacionalizuje rudnike :wink:), sah kao poslusni pijun USA i britanaca je reinstaliran na vlast, a pod sahom i novim 'poslusnim' premijerom (umjesto 'nezgodnog' mosadega) british petrol se vraca u iran i manje-vise uspjesno nastavlja operacije sve do iranske revolucije...
*bemu sta kratis, trebam natipkat najmanje dvije stranice o tome :D

ama men je najzanimljivije da je kad je sah reko da odlazi, da su se ljudi nasli u cudu, uopste nisu to ocekivali i nisu zanli sta ce.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#27

Post by Svemirski_Jebach »

bosmen wrote:Jedino ti ovdje koliko ja vidim supljiras,vrijedjas i nipodastavas bilo koga ko ne misli kao i ti,osim sto ti je naravno glavni cilj odbrana Jevreja i Izraela na prvom mjestu.



Ovo se malo manje odnosi na samu revoluciju a vise na desavanja u toku iste.Mnogi od razloga same revolucije leze i u ovim cinjenisama.
Nakon što iranska populacija 1979. godine pod vodstvom ajatolaha Homeinija konačno zbacila diktaturu Reze Pahlavija, AOEI je informirala Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) o tome kako namjerava nastaviti svoj nuklearni program s vlastitim rezervama urana i vlastitom tehnologijom i IAEA je razmišljala o tome čak da pomogne Iranu u realizaciji nuklearnog programa, no pod pritiskom SAD-a morala je odustati. Još jedan problem koji je pogodio iranski nuklearni program bilo je odbijanje Francuske da isporuči obogaćeni uran. Drugim riječima, nakon 1979. Iran je, osim povremene pomoći Rusije i Kine po pitanju nuklearne energije bio prepušten sam sebi. Da stvar bude smiješnija SAD-u su bile plaćene milijarde dolara u skladu sa sporazumima prije revolucije, no niti je obogaćeni uran ili oprema isporučena, niti su milijarde dolara vraćene, a slično se dogodilo i sa Nijemcima, koji nikad nisu dovršili dva predviđena reaktora u Bushehru. Pokušavši natjerati Francusku da im omogući otkup obogaćenog urana tijekom 80-ih godina, Iran je počeo financirati Hezbollah koji je sudjelovao u otmicama francuskih civila, ali postoje indicije da je Iran sudjelovao u ubojstvu Georgea Bessea menadžera Eurodifa, firme koja je odbijala isporučiti obogaćeni uran, unatoč tome što je Iran u svom posjedu držao 10% dionica tvrtke. Riješenje za Eurodif nađeno je 1991. godine kada je Iran preuzeo 25% vlasničku strukturu preko francusko-iranske konzorcija Sofidif, no zauzvrat Iran je prestao tražiti obogaćeni uran.Objasnjenje za ovo gore je slijedece.Iako iranski nuklearni program mnogi gledaju kao nekontrolirano štancanje raketa i atomskim bombi koje će jednog dana ti “fundamentalisti” ispaliti na Izrael, a ako ih se jako razljuti i na Europu, činjenica koju često zaboravljamo jest da se populacija Irana u zadnjih 20 godina udvostručila, da Iran uvozi goleme količine plina i električne energije. Da bi zadovoljio svoju glad za energijom, Iran nastavlja, unatoč pokušajima SAD-a, razvijati svoju nuklearnu tehnologiju jer mu je ona, kao izvor energije, nužna.Pogledamo li faktografiju vezanu uz iranski nuklearni program, njega su započele upravo SAD još 50-ih godina unutar bilateralnih ugovora dviju zemalja. Godine 1957. dvije zemlje su potpisale ugovor o civilnoj nuklearnoj suradnji unutar programa “Atoms for peace“, budući da je upravo CIA pomogla Mohammadu Rezi Pahlaviju da dođe na vlast. Slijedeći korak u nizu bio je osnutak Teheranskog nuklearnog istraživačkog centra (TNRC - Teheran Nuclear Research Center) 1959. godine kojeg je vodila tek osnovana Iranska agencija za nuklearnu energiju (AEOI - Atomic Energy Organization of Iran). Prvi istraživački reaktor snage 5 megavata instaliran je u TNRC, a su donirali upravo Amerikanci, 1967. godine. Planovi šaha Reze Pahlavija za civilnu primjenu nuklearne energije bili su izgradnja 23 nuklearne elektrane do 2000. godine.
Također, potrebno je napomenuti da je Iran 1968. godine potpisao “Sporazum o neširenju nuklearnog naoružanja“, a ratificirao ga 1970. godine.
Iran, pak s druge strane smatra da je nuklearna energija potrebna kako bi mogao opskrbljivati strujom svoje brzorastuće gospodarstvo, bez da bude ovisan o susjednim zemljama. Također, Iranci smatraju da bi njihove naftne rezerve trebale biti trošene za druge primjene, a ne za dobivanje električne energije. Ono što posebno izluđuje javnost u Iranu jest činjenica da Iran želi sebe, unatoč vjerskom režimu, prikazati kao naprednu državu koja može sama pokrenuti svoj tehnološki napredak, a SAD ih po pitanju nuklearne energije, ali i drugih tehnologija nastoje prikazati kao nazadnu zemlju u kojoj vladaju fundamentalisti kojima bi u ruke bilo opasno dati bilo kakvu tehnologiju da ona ne bi bila uperena protiv SAD-a.

Zbog svega toga Islamska revolucija se u velikoj mjeri i ne smatra samo islamskom.Islamska je u toliko koliko je njeno tadasnje vodstvo bilo vjerski nastrojeno i uspjelo skinuti šaha.U datom momentu.Da je to bilo ko drugi uspio a da nije vjerski nastrojen poput Homeinija sama revolucija i ne bi bila toliko islamska
Stvarno mi je pun kurac placenika (il' nepismenih i neobrazovanih ljevicara koji misle da procitati jednu knjigu i poslusati malo rage against the machine znaci biti najpametniji) na ovom forumu...koji svako malo otvaraju teme na kojima istresaju svoju propagandu i neznanje...

zaboravio si podignut' cek za ovaj mjesec...
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#28

Post by Bea_Trix »

tuspas ljevicarka :D jel se primijeti :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#29

Post by Bosanac sa dna kace »

Svemirski_Jebach wrote:Stvarno mi je pun kurac placenika (il' nepismenih i neobrazovanih ljevicara koji misle da procitati jednu knjigu i poslusati malo rage against the machine znaci biti najpametniji) na ovom forumu...koji svako malo otvaraju teme na kojima istresaju svoju propagandu i neznanje...

zaboravio si podignut' cek za ovaj mjesec...
to oko iranskih nuklearki nije u vezi ove teme, al da kazem i to ako Izrael ima nukelarku sto je ne bi imale i druge zemlje
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#30

Post by venera888 »

Islamska revolucija je i odbrana BIH s Alijom Izetbegovicem,ako je ono sto je Iran uradio islamska revolucija
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#31

Post by Bosanac sa dna kace »

venera888 wrote:Islamska revolucija je i odbrana BIH s Alijom Izetbegovicem,ako je ono sto je Iran uradio islamska revolucija
bona on moja ti pa to se i diskutuje ovdje jel to bila islamska revolucija ili nije, i kako je na kraju postala islamska...shvacas... :?
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#32

Post by Svemirski_Jebach »

bosmen wrote:
Svemirski_Jebach wrote:
bosmen wrote:Jedino ti ovdje koliko ja vidim supljiras,vrijedjas i nipodastavas bilo koga ko ne misli kao i ti,osim sto ti je naravno glavni cilj odbrana Jevreja i Izraela na prvom mjestu.



Ovo se malo manje odnosi na samu revoluciju a vise na desavanja u toku iste.Mnogi od razloga same revolucije leze i u ovim cinjenisama.
Nakon što iranska populacija 1979. godine pod vodstvom ajatolaha Homeinija konačno zbacila diktaturu Reze Pahlavija, AOEI je informirala Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) o tome kako namjerava nastaviti svoj nuklearni program s vlastitim rezervama urana i vlastitom tehnologijom i IAEA je razmišljala o tome čak da pomogne Iranu u realizaciji nuklearnog programa, no pod pritiskom SAD-a morala je odustati. Još jedan problem koji je pogodio iranski nuklearni program bilo je odbijanje Francuske da isporuči obogaćeni uran. Drugim riječima, nakon 1979. Iran je, osim povremene pomoći Rusije i Kine po pitanju nuklearne energije bio prepušten sam sebi. Da stvar bude smiješnija SAD-u su bile plaćene milijarde dolara u skladu sa sporazumima prije revolucije, no niti je obogaćeni uran ili oprema isporučena, niti su milijarde dolara vraćene, a slično se dogodilo i sa Nijemcima, koji nikad nisu dovršili dva predviđena reaktora u Bushehru. Pokušavši natjerati Francusku da im omogući otkup obogaćenog urana tijekom 80-ih godina, Iran je počeo financirati Hezbollah koji je sudjelovao u otmicama francuskih civila, ali postoje indicije da je Iran sudjelovao u ubojstvu Georgea Bessea menadžera Eurodifa, firme koja je odbijala isporučiti obogaćeni uran, unatoč tome što je Iran u svom posjedu držao 10% dionica tvrtke. Riješenje za Eurodif nađeno je 1991. godine kada je Iran preuzeo 25% vlasničku strukturu preko francusko-iranske konzorcija Sofidif, no zauzvrat Iran je prestao tražiti obogaćeni uran.Objasnjenje za ovo gore je slijedece.Iako iranski nuklearni program mnogi gledaju kao nekontrolirano štancanje raketa i atomskim bombi koje će jednog dana ti “fundamentalisti” ispaliti na Izrael, a ako ih se jako razljuti i na Europu, činjenica koju često zaboravljamo jest da se populacija Irana u zadnjih 20 godina udvostručila, da Iran uvozi goleme količine plina i električne energije. Da bi zadovoljio svoju glad za energijom, Iran nastavlja, unatoč pokušajima SAD-a, razvijati svoju nuklearnu tehnologiju jer mu je ona, kao izvor energije, nužna.Pogledamo li faktografiju vezanu uz iranski nuklearni program, njega su započele upravo SAD još 50-ih godina unutar bilateralnih ugovora dviju zemalja. Godine 1957. dvije zemlje su potpisale ugovor o civilnoj nuklearnoj suradnji unutar programa “Atoms for peace“, budući da je upravo CIA pomogla Mohammadu Rezi Pahlaviju da dođe na vlast. Slijedeći korak u nizu bio je osnutak Teheranskog nuklearnog istraživačkog centra (TNRC - Teheran Nuclear Research Center) 1959. godine kojeg je vodila tek osnovana Iranska agencija za nuklearnu energiju (AEOI - Atomic Energy Organization of Iran). Prvi istraživački reaktor snage 5 megavata instaliran je u TNRC, a su donirali upravo Amerikanci, 1967. godine. Planovi šaha Reze Pahlavija za civilnu primjenu nuklearne energije bili su izgradnja 23 nuklearne elektrane do 2000. godine.
Također, potrebno je napomenuti da je Iran 1968. godine potpisao “Sporazum o neširenju nuklearnog naoružanja“, a ratificirao ga 1970. godine.
Iran, pak s druge strane smatra da je nuklearna energija potrebna kako bi mogao opskrbljivati strujom svoje brzorastuće gospodarstvo, bez da bude ovisan o susjednim zemljama. Također, Iranci smatraju da bi njihove naftne rezerve trebale biti trošene za druge primjene, a ne za dobivanje električne energije. Ono što posebno izluđuje javnost u Iranu jest činjenica da Iran želi sebe, unatoč vjerskom režimu, prikazati kao naprednu državu koja može sama pokrenuti svoj tehnološki napredak, a SAD ih po pitanju nuklearne energije, ali i drugih tehnologija nastoje prikazati kao nazadnu zemlju u kojoj vladaju fundamentalisti kojima bi u ruke bilo opasno dati bilo kakvu tehnologiju da ona ne bi bila uperena protiv SAD-a.

Zbog svega toga Islamska revolucija se u velikoj mjeri i ne smatra samo islamskom.Islamska je u toliko koliko je njeno tadasnje vodstvo bilo vjerski nastrojeno i uspjelo skinuti šaha.U datom momentu.Da je to bilo ko drugi uspio a da nije vjerski nastrojen poput Homeinija sama revolucija i ne bi bila toliko islamska
Stvarno mi je pun kurac placenika (il' nepismenih i neobrazovanih ljevicara koji misle da procitati jednu knjigu i poslusati malo rage against the machine znaci biti najpametniji) na ovom forumu...koji svako malo otvaraju teme na kojima istresaju svoju propagandu i neznanje...

zaboravio si podignut' cek za ovaj mjesec...
Ti si bolan jedan klasicni bolesnik za kojeg mi nije jasno ni kako dospjede do Amerike.
Ja te jos ne vidjoh da si i na jedan komantar odgovorio komentarom nego samo nekom supljom i vrijedjanjem svega sto se ne uklapa u tvoj isprani mozak.
Imam ja jedog slicnog rodjaka koji je poput tebe otisao tamo,a znam ga kakav je bio,i ne mogu da vjerujem koliko su u stanju isprati mozak nekome.Nije mi bilo jasno jer ,za razliku od tebe,bar po njegovoj prici,nikom nije davao guzice.
neka se neko obrati liku pod nadimkom bosmen i nek mu kaze da ne zelim da sa njim ulazim u bilo kakvu diskusiju, kako ne bih otisao na prinudni odmor u banovice. stvarno sam gora budala sto sam sa njim i ulazio u bile kakve rasprave. ne mozes se ti s nepismenim raspravljat oko pravopisa.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#33

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:
danas wrote:
to make a long story short; mosadeg je operacijom ajaks svrgnut sa vlasti (bas kao i allende kasnije u cileu -- koji se, gle uzasa, drznuo da nacionalizuje rudnike :wink:), sah kao poslusni pijun USA i britanaca je reinstaliran na vlast, a pod sahom i novim 'poslusnim' premijerom (umjesto 'nezgodnog' mosadega) british petrol se vraca u iran i manje-vise uspjesno nastavlja operacije sve do iranske revolucije...
*bemu sta kratis, trebam natipkat najmanje dvije stranice o tome :D

ama men je najzanimljivije da je kad je sah reko da odlazi, da su se ljudi nasli u cudu, uopste nisu to ocekivali i nisu zanli sta ce.
pa sta te zanima, vec sam ukratko objasnila na pocetku sta se desavalo. islamisti su preuzeli vlast jer je tudeh bio obezglavljen pod sahovom represijom. to je otprilike to.

a ostatak ce ti objasniti fako :D
jes da nema veze o iranu (ko ni o kanadi) ali to neznanje kompenzira neutazivom zeljom za provaljivanjem :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#34

Post by Bosanac sa dna kace »

joj tetka u tebe svaka rijec dukat men se cini vriejdi..
znas i sama sta je natipakt 2 stanice o Iranu heej ba 2 stranice u double spaced :D

P.S. predo sam rad profi na ocjenu pa sad moremo naprdjivat do mile volje :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#35

Post by danas »

eeeee... DVIJE stracine :lol:
kome si predao :D binnaz? :D ili onoj maloj novoj iranki? :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#36

Post by Bosanac sa dna kace »

danas wrote:eeeee... DVIJE stracine :lol:
kome si predao :D binnaz? :D ili onoj maloj novoj iranki? :D
bolan kakvoj iranki? :shock:
eh da ti bi znat..odasd pise najopsirnije sto mores pa ces znat kome referism, cak ces imat cast da i procitats sta sam sve nalupeto :D

P.S. ovo je ozbiljno; ne smijem ti rec kome sam referiso jer ta je osoba nevjerovatno propalestinski, i anticionisticki raspolozena i proislamski cak...tako da se fakat bojim...a ta osoba nema veze sa islamom... :-?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#37

Post by danas »

ona irena? :shock: :shock: :D
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#38

Post by karabaja-x »

a sto ovi smajliji ubadaju u oci
User avatar
suncokret13
Posts: 1255
Joined: 11/09/2006 00:17
Location: par stanica od kuce
Contact:

#39

Post by suncokret13 »

bolje im je bilo za vrijeme saha Reze Pahlavija.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#40

Post by _BosanaC »

bosmen wrote:
suncokret13 wrote:bolje im je bilo za vrijeme saha Reze Pahlavija.
znas eto ti kad im je bolje
ti si ionako strucnjak
cuj Islam nastao od Judeizma
strucnjak :D
A znamo da nije, jel' tako :D 8-)
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#41

Post by _BosanaC »

bosmen wrote:
_BosanaC wrote:
bosmen wrote: znas eto ti kad im je bolje
ti si ionako strucnjak
cuj Islam nastao od Judeizma
strucnjak :D
A znamo da nije, jel' tako :D 8-)
da mozda i ti ne tvrdis isto?
Ma ja bi se nekako najvise s tetkom @danas slozio po tom pitanju, da su i krscanstvo i Islam samo Jevrejske sekte, al' mi se ne zakuhava nikako :D
User avatar
suncokret13
Posts: 1255
Joined: 11/09/2006 00:17
Location: par stanica od kuce
Contact:

#42

Post by suncokret13 »

_BosanaC wrote:
bosmen wrote:
_BosanaC wrote: A znamo da nije, jel' tako :D 8-)
da mozda i ti ne tvrdis isto?
Ma ja bi se nekako najvise s tetkom @danas slozio po tom pitanju, da su i krscanstvo i Islam samo Jevrejske sekte, al' mi se ne zakuhava nikako :D

Ma ja bi se nekako najvise s tetkom @danas slozio po tom pitanju, da su i krscanstvo i Islam samo Jevrejske sekte, ......

:thumbup:


a sto se tice Irana
pa ajatolah ih vrati 500 godina unazad,
dobrro sto je njih,ali sto je i jedan dio svjet otisao istom nazadnom putanjom...........mozda bi se i mi mogli ubrojati u to.
sta je ljepse vidjeti trebu u NIKABU ili trebu u BIKINIJU ?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#43

Post by _BosanaC »

suncokret13 wrote:
_BosanaC wrote:
bosmen wrote: da mozda i ti ne tvrdis isto?
Ma ja bi se nekako najvise s tetkom @danas slozio po tom pitanju, da su i krscanstvo i Islam samo Jevrejske sekte, al' mi se ne zakuhava nikako :D

Ma ja bi se nekako najvise s tetkom @danas slozio po tom pitanju, da su i krscanstvo i Islam samo Jevrejske sekte, ......

:thumbup:


a sto se tice Irana
pa ajatolah ih vrati 500 godina unazad,
dobrro sto je njih,ali sto je i jedan dio svjet otisao istom nazadnom putanjom...........mozda bi se i mi mogli ubrojati u to.
sta je ljepse vidjeti trebu u NIKABU ili trebu u BIKINIJU ?
Ako ces iskreno - bolje lijepu zavijenu nego ruznu u bikiniju :D
User avatar
suncokret13
Posts: 1255
Joined: 11/09/2006 00:17
Location: par stanica od kuce
Contact:

#44

Post by suncokret13 »

- znaci macak ( macka ) u vreci.

:-)
User avatar
suncokret13
Posts: 1255
Joined: 11/09/2006 00:17
Location: par stanica od kuce
Contact:

#45

Post by suncokret13 »

Image,
Image

VS

Image
Image
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#46

Post by Bosanac sa dna kace »

kazu men koelginice na faksu sto su isle u Iran; joj jesu oni carsafi u Iranu cool, moz ponijet gajbu pive a niko ne vidi. :lol:
veli druga; ma mogu izic napolje sva rascupana i bez sminke i ope te niko ne prmijeti :D





danas wrote:ona irena? :shock: :shock: :D
pa Irena je istanbulska grkinja(rum)
nema ona vze s Iranom, iranskom politikonm i islamom uopste kolko ja znam
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#47

Post by seljak_cojek »

suncokret13 wrote:Image,
Image

VS

Image
Image
VS
Image
Image
Post Reply