Rusija na Sjevernom polu. Novi hladni rat?

User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1 Rusija na Sjevernom polu. Novi hladni rat?

Post by StLouis »

Ruska ekspedicija stigla na Sjeverni pol

Ekspedicija u cilju jačanja ruskog polaganja prava na veći dio naftnog i gasnog bogatstva ispod Arktičkog okeana u srijedu je došla do Sjevernog pola, i odmah su počele pripreme za dvije mini podmornice koje treba da izbace kapsule sa ruskom zastavom na morsko dno.

Ledolomac 'Rusija' iskrčio je put do Sjevernog pola kroz neslomljeni komad višegodišnjeg leda, otvarajući put za istraživački brod 'Akademik Fedorov' da ga slijedi, saopćio je Sergej Baljašnikov, portparol Instituta za istraživanje Arktika i Antartika koji je pripremio ekspediciju.

"Po prvi put u istoriji ljudi će doći na morsko dno pod Sjevernim polom. To je kao postavljanje zastave na Mjesec", izjavio je Baljašnjikov za Associated Press.

Ruski naučnici se nadaju da će u narednim satima zaroniti dvije mini podmornice ispod pola na dubinu od više od 13.200 stopa i izbaciti metalnu kapsulu koja sadrži rusku zastavu, na morsko dno.

Baljašnjikov je izjavio kako se očekuje da će uranjanje podmornica početi u četvrtak ujutro i potrajat će nekoliko sati.

Ekspedicija, koju predvodi ugledni polarni istraživač i poslanik Artur Čilingarov, ima izvjesne naučne ciljeve, uključujući izučavanje arktičkih biljki i životinja. Njen glavni cilj, međutim, izgleda da je širenje ruskog političkog i ekonomskog uticaja snaženjem njenih zahtjeva za naftnim i gasnim zalihama ispod arktičkog morskog dna.

Simbolična gesta, zajedno s prikupljanjem geoloških podataka od naučnika u ekspediciji, ima za cilj osnažiti ruske zahtjeve za više od 460.000 kvadratnih milja Arktičke kore - za koju neki tvrde da sadrži procijenjenih 10 milijardi tona nafte i gasa.


http://www.sarajevo-x.com/clanak/070801094

znaju rusi gdje je nafta :-) led se topi i mnogima nije drago...znaju rusi sta rade

saljite ekspediciju na juzni pol dok jos nije prekasno. :D

kupuite komad mjeseca i marsa dok jos ima parcela za prodaju(dok jos ima certifikata)

10 milijardi tona nafte :run:
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#2

Post by Hendrix »

Iznenadiće se kada nađu na dnu zastavu Kantona Sarajevo :lol:
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#3

Post by Svemirski_Jebach »

Hendrix wrote:Iznenadiće se kada nađu na dnu zastavu Kantona Sarajevo :lol:
i Ibru-covjek-ptica-riba-Spahica :lol: :lol: :lol:
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#4

Post by Vozdra_123 »

ruske igre mi se ne svidjaju

a svi znamo sta oni ostave kad iskoriste prirodna bogatstva
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#5

Post by CiCiban »

na koje se sve nacine sa platformi moze transportovati nafta..? zna li neko malo vise o tome?
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#6

Post by ztluhcs »

Jel ovo hladni ima neke veze sa èinjenicom da je ispod leda? :roll:
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#7

Post by basta sljezove boje »

primicemo izbjeglice ako bude trebalo
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#8

Post by _BosanaC »

Vozdra_123 wrote:ruske igre mi se ne svidjaju

a svi znamo sta oni ostave kad iskoriste prirodna bogatstva
Zato su Ameri tu puno bolji :oops: Oni ostave starije i ljepse nego sto je bilo kad su dosli :roll:
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#9

Post by ztluhcs »

_BosanaC wrote:
Vozdra_123 wrote:ruske igre mi se ne svidjaju

a svi znamo sta oni ostave kad iskoriste prirodna bogatstva
Zato su Ameri tu puno bolji :oops: Oni ostave starije i ljepse nego sto je bilo kad su dosli :roll:
Napraviæe sve one muzeje po Iraku... Èiiiiim stane rat... Jo¹ starije nego ¹to su bili :D
Atanasije_Svilar
Posts: 56
Joined: 16/07/2003 00:00
Contact:

#10

Post by Atanasije_Svilar »

hm..
Amerika je napala irak pod izgovorom da irak ima oruzija za masovno unistenje samo zbog 14% svetskih rezervi nafte. Sta onda reci rusima koji nisu nikog napali vec su otisli i rekli ovo je nase.
Pacenici.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#11

Post by Svemirski_Jebach »

koliko se sjecam, a dobro se sjecam, nisu amerikanci pljackali muzeje...nego neko drugi...i to sami od sebe pljackali.

al nejse... :roll:
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#12

Post by Svemirski_Jebach »

ko iracane smatra svojim nek ih vodi kuci...moji nisu i nikad nece biti jerbo dok se krv u bijeljini nije ni osusila, vojvoda seselj je drugovao u prijateljskom i slobodarskom iraku...

i ne smatram ni iracane, ni saudijce niti bilo koga od njih "svojim"...ja se s njima nemam sta identificirati...a ko zeli...bujrum, pa nek mu je blizi onaj iz pustinje nego komsija Hamo...koji voli popit... :roll: :roll:
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#13

Post by Vozdra_123 »

_BosanaC wrote:
Vozdra_123 wrote:ruske igre mi se ne svidjaju

a svi znamo sta oni ostave kad iskoriste prirodna bogatstva
Zato su Ameri tu puno bolji :oops: Oni ostave starije i ljepse nego sto je bilo kad su dosli :roll:
bolji su 100 puta od rusa
rusi sjebase svoju zemlju, sta ih onda sprijecava da druge uniste

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/2117666.stm

bolje bi im bilo da ociste svoj prag nego da jos prljaju tudji

i da dodam - GROZNI.. :sad:
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#14

Post by Eshek »

CiCiban wrote:na koje se sve nacine sa platformi moze transportovati nafta..? zna li neko malo vise o tome?
Naftovod, valjda, do nekog mjesta gdje se prikupljaju veće količine, pa onda u tankere...
misterix
Posts: 16
Joined: 08/05/2007 22:20
Location: Rajvosa

#15

Post by misterix »

Vozdra_123 wrote:
_BosanaC wrote:
Vozdra_123 wrote:ruske igre mi se ne svidjaju

a svi znamo sta oni ostave kad iskoriste prirodna bogatstva
Zato su Ameri tu puno bolji :oops: Oni ostave starije i ljepse nego sto je bilo kad su dosli :roll:
bolji su 100 puta od rusa
rusi sjebase svoju zemlju, sta ih onda sprijecava da druge uniste

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/2117666.stm

bolje bi im bilo da ociste svoj prag nego da jos prljaju tudji

i da dodam - GROZNI.. :sad:
Daaa vid ovo, pet godina star clanak mi kaze o stanju u Rusiji danas!!

Svaka cast Rusima, nek barem tako pokusavaju doci do nafte a ne napadati zemlje po svijetu ko Ameri...

I kakve veze ima Grozni sa ovim? Sto ne spominjes arheoloski lokalitet starog Babilona u Iraku koji su oni debilni Amerikanci napravili bazom i drevnu cestu staru hiljadama godina smrvili u prah kamionima i tenkovima te je koristili za punjenje vreća??
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#16

Post by Vozdra_123 »

misterix wrote:
Vozdra_123 wrote:
_BosanaC wrote: Zato su Ameri tu puno bolji :oops: Oni ostave starije i ljepse nego sto je bilo kad su dosli :roll:
bolji su 100 puta od rusa
rusi sjebase svoju zemlju, sta ih onda sprijecava da druge uniste

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/2117666.stm

bolje bi im bilo da ociste svoj prag nego da jos prljaju tudji

i da dodam - GROZNI.. :sad:
Daaa vid ovo, pet godina star clanak mi kaze o stanju u Rusiji danas!!

Svaka cast Rusima, nek barem tako pokusavaju doci do nafte a ne napadati zemlje po svijetu ko Ameri...

I kakve veze ima Grozni sa ovim? Sto ne spominjes arheoloski lokalitet starog Babilona u Iraku koji su oni debilni Amerikanci napravili bazom i drevnu cestu staru hiljadama godina smrvili u prah kamionima i tenkovima te je koristili za punjenje vreća??
stanje u rusiji danas
da vidim...
putin strpao u zatvor svoje politicke protivnike
vlada preuzela kontrolu nad najvecom naftnom firmom
ko jebe bosnu i kosovo u glavu - RUSI

jos jedno malo pitanje za tebe
da ides u dijasporu sta bi birao ameriku ili rusiju

hajd' sad vozdra...
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#17

Post by vaca »

Vozdra_123 wrote:
misterix wrote:
Vozdra_123 wrote: bolji su 100 puta od rusa
rusi sjebase svoju zemlju, sta ih onda sprijecava da druge uniste

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/2117666.stm

bolje bi im bilo da ociste svoj prag nego da jos prljaju tudji

i da dodam - GROZNI.. :sad:
Daaa vid ovo, pet godina star clanak mi kaze o stanju u Rusiji danas!!

Svaka cast Rusima, nek barem tako pokusavaju doci do nafte a ne napadati zemlje po svijetu ko Ameri...

I kakve veze ima Grozni sa ovim? Sto ne spominjes arheoloski lokalitet starog Babilona u Iraku koji su oni debilni Amerikanci napravili bazom i drevnu cestu staru hiljadama godina smrvili u prah kamionima i tenkovima te je koristili za punjenje vreća??
stanje u rusiji danas
da vidim...
putin strpao u zatvor svoje politicke protivnike
vlada preuzela kontrolu nad najvecom naftnom firmom
ko jebe bosnu i kosovo u glavu - RUSI

jos jedno malo pitanje za tebe
da ides u dijasporu sta bi birao ameriku ili rusiju

hajd' sad vozdra...
Kako Rusi 'ebu Bosnu u glavu?
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#18

Post by Vozdra_123 »

@ vaca

jel' ti ja moram crtati?
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#19

Post by vaca »

ne moras, samo odgovori
misterix
Posts: 16
Joined: 08/05/2007 22:20
Location: Rajvosa

#20

Post by misterix »

Vozdra_123 wrote:
misterix wrote:
Vozdra_123 wrote: bolji su 100 puta od rusa
rusi sjebase svoju zemlju, sta ih onda sprijecava da druge uniste

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/2117666.stm

bolje bi im bilo da ociste svoj prag nego da jos prljaju tudji

i da dodam - GROZNI.. :sad:
Daaa vid ovo, pet godina star clanak mi kaze o stanju u Rusiji danas!!

Svaka cast Rusima, nek barem tako pokusavaju doci do nafte a ne napadati zemlje po svijetu ko Ameri...

I kakve veze ima Grozni sa ovim? Sto ne spominjes arheoloski lokalitet starog Babilona u Iraku koji su oni debilni Amerikanci napravili bazom i drevnu cestu staru hiljadama godina smrvili u prah kamionima i tenkovima te je koristili za punjenje vreća??
stanje u rusiji danas
da vidim...
putin strpao u zatvor svoje politicke protivnike
vlada preuzela kontrolu nad najvecom naftnom firmom
ko jebe bosnu i kosovo u glavu - RUSI

jos jedno malo pitanje za tebe
da ides u dijasporu sta bi birao ameriku ili rusiju

hajd' sad vozdra...
E da ti odgovorim na pitanje. Ja nemam namjeru da idem u dijasporu al i da hocu Amerika je zadnje mjesto na planeti Zemlji na koje bih otisao. Rusija kotira visoko iznad nje. Ne bi otisao u tu zemlju debelih poludebila u kojoj predsjednik ima IQ kupusa. Putin ako nista drugo ima inteligenciju dostojnu predsjednika. A sto se tice toga da Rusija jebe Bosnu u glavu, odakle ti to? Za Kosovo me ne zanima nista i ne zanima me dal njih jebu u glavu, to je njihov problem. Ne zanima me hoce li Kosovo biti nezavisno, pravo da ti kazem svejedno mi je. Meni je samo bitno da je Bosna kako tako u jednom komadu, a Rusija ne ide protiv toga. Ne ljubim Ruse al nemam nista protiv ljudi, za razliku od Amera protiv kojih imam sve.
Vozdra!
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#21

Post by Vozdra_123 »

vaca wrote:ne moras, samo odgovori
gdje si ti bio za vrijeme rata u bih??

sta god da istocne komsije urade vazda ce imati podrsku rusa...

tobe jarabi...
zar smo toliko glup i zaboravan narod :-)

jos da dodam...
vidjecemo kako ce stvari stajati sa rafinerijom nafte
Last edited by Vozdra_123 on 06/08/2007 19:51, edited 1 time in total.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#22

Post by GandalfSivi »

misterix wrote:E da ti odgovorim na pitanje. Ja nemam namjeru da idem u dijasporu al i da hocu Amerika je zadnje mjesto na planeti Zemlji na koje bih otisao. Rusija kotira visoko iznad nje. Ne bi otisao u tu zemlju debelih poludebila u kojoj predsjednik ima IQ kupusa. Putin ako nista drugo ima inteligenciju dostojnu predsjednika. A sto se tice toga da Rusija jebe Bosnu u glavu, odakle ti to? Za Kosovo me ne zanima nista i ne zanima me dal njih jebu u glavu, to je njihov problem. Ne zanima me hoce li Kosovo biti nezavisno, pravo da ti kazem svejedno mi je. Meni je samo bitno da je Bosna kako tako u jednom komadu, a Rusija ne ide protiv toga. Ne ljubim Ruse al nemam nista protiv ljudi, za razliku od Amera protiv kojih imam sve.
Vozdra!
Mislim da bi se plaho iznenadio kad bi dosao i vidio...
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#23

Post by Vozdra_123 »

GandalfSivi wrote:
misterix wrote:E da ti odgovorim na pitanje. Ja nemam namjeru da idem u dijasporu al i da hocu Amerika je zadnje mjesto na planeti Zemlji na koje bih otisao. Rusija kotira visoko iznad nje. Ne bi otisao u tu zemlju debelih poludebila u kojoj predsjednik ima IQ kupusa. Putin ako nista drugo ima inteligenciju dostojnu predsjednika. A sto se tice toga da Rusija jebe Bosnu u glavu, odakle ti to? Za Kosovo me ne zanima nista i ne zanima me dal njih jebu u glavu, to je njihov problem. Ne zanima me hoce li Kosovo biti nezavisno, pravo da ti kazem svejedno mi je. Meni je samo bitno da je Bosna kako tako u jednom komadu, a Rusija ne ide protiv toga. Ne ljubim Ruse al nemam nista protiv ljudi, za razliku od Amera protiv kojih imam sve.
Vozdra!
Mislim da bi se plaho iznenadio kad bi dosao i vidio...
decko svijeta nije vidio a radije bi u rusiju nego cemeriku :-)

ali neka to each his own
Will Nix
Posts: 35
Joined: 12/07/2007 01:34
Location: -=Zenica=-

#24

Post by Will Nix »

JahijaJilic
Posts: 235
Joined: 27/05/2005 19:00

#25

Post by JahijaJilic »

Rusija na Sjevernom polu. Novi hladni rat?
Mozda i nije. Svaka drzava pokazuje sta zna i moze, kako naucno tako privredno, organizaciono itd. Gledam na TV u BiH se poslije 12 godina nisu jos ni dogvorili kakvo uredjenje, kakav "Novi" ustav, a sa "starim" se kao "ne moze ni raditi ni ziviti", i eto "cim to promijenimo bicemo svetska velesila", ali istovremeno "to mi i ne mozemo ni napisati", tj. taj novi Ustav.
Post Reply