Zasto se vodio rat u BiH ?

Post Reply
gospodar kuglastih munja

#1 Zasto se vodio rat u BiH ?

Post by gospodar kuglastih munja » 31/07/2007 21:23

Zasto se vodio rat u BiH ?

Neki kazu da je Srbija htjela da pripoji BiH sebi !? Zvuci logicno, ali nije tacno. Pa onda kazu da su htjeli da pripoje RS Srbiji.? Ima smisla , ali opet nije tacno.

Ja cu samo pokusati da dokazem da prekrajanje granica i pripojenje Srbiji nije razlog zasto se vodio rat u BiH.
Prvi dokaz je da RS i pored toga sto je skoro u svemu bila jedna mala drzava NIJE pripojena Srbiji, a vojnicki i politicki su je imali u svojim rukama. IPAK je potpisan Dejton, mada su Srbi imali 100% teritorij pod svojom kontrolom.

I, hipoteticki gledano, da je doslo do potpune vojne kapitulacije BiH, ona bi i dalje ostala u svojim granicama. Zasto ? Zato sto je VISA SILA bila garancija granica i samostalnosti BiH. To je medjunarodno pravo koje ne priznaje ono sto se agresijom zauzme. Cak i da je Vlada BiH potpisala KAPITULACIJU, to se nebi desilo, jer po Usatvu R BiH niko nema pravo potpisati kapitulaciju, i taj bi akt bio nezakonit. Postovao bise onaj medjunarodni o samostalnosti, nezavisnosti i nepovredivosti granica.

Sve ovo nasi pajdasi u BiH su znali, i jedna i druga strana. Neteba sumnjati da su oni ludi. Njima je trebalo nesto drugo. Njima je trebala jedna drugacija BiH nego sto je bila.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 31/07/2007 22:39

GKM,
Jesu li ono ukinuli topic o agresiji na BIH i SPC? Trazim pa ga nigdje nema...Rekao sam u neka doba da se necu javljati i nista vise komentarisati na tu temu, jedva sam se suzdrzavao. :)
Mislim, pratio sam do devete strane, ocigledno se tamo nesto previse zakuhalo ?
Pa, daj mi odgovori posto si ti pokrenuo onu temu, jesu li je to i obrisali?
ccc

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 31/07/2007 22:52

Ahmmed wrote:
chuchumbamayumbe wrote:GKM,
Jesu li ono ukinuli topic o agresiji na BIH i SPC? Trazim pa ga nigdje nema...Rekao sam u neka doba da se necu javljati i nista vise komentarisati na tu temu, jedva sam se suzdrzavao. :)
ccc
Gori si ti što odgovaraš :D , nego munjoid što postavlja ovakve teme :lol: :lol: :lol:
Ma on je bio postavio tu temu, ali sam ga mogao i na pm upitati, jbga.
Idemo dalje... ž
Usput,
Čestitke Pitarima na pobjedi i zelim im da i u Sarajevu osvjetlaju obraz BiH i zaklamfaju Genkurcicima makar jos 2-3 komada.
p.s. Željo forever, ovo, ono... :D

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 31/07/2007 23:08

chuchumbamayumbe wrote:GKM,
ccc
Sve i da znam sta se desilo nebih ti odgovorio, jer je ovdje zabranjeno komentarisati rad administracije... :-D

xon_sa

Post by xon_sa » 31/07/2007 23:24

Hajde nam onda objasni kako to da je Dejtonski sporazum, a njime i novi Ustav, stupio na snagu bez da ga je ratifikovala skupstina RBiH?

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 31/07/2007 23:32

xon_sa wrote:Hajde nam onda objasni kako to da je Dejtonski sporazum, a njime i novi Ustav, stupio na snagu bez da ga je ratifikovala skupstina RBiH?
Ja to znam ( ali nesmijem napisati) i zato sam ostavio prostora da oni koji zele komentaristai ovu temu to ustanove. Evo , i ja pitam ZASTO?.

kujundzija

#7 Zasto se vodio rat u BiH

Post by kujundzija » 01/08/2007 18:01

Rat u Bosni se je vodio zato sto je dusman htio da nestane jednog naroda u Bosni.Rat se je vodio sto je cetnik htio da nestane sve sto je Muslimansko(Islamsko) u nasoj Bosni.Rat se je vodio zato sto su bolesni istomisljenici slobodana milosevica mislili da ce tek tako lahko ostvariti jedan nedosanjani i neostvareni san o nekoj njihovoj velikoj srbiji ali zeznuse sep.s. i ako je duznost pravopisa da se imena i prezimena i imena gradova itd pisu velikim slovima ja to stvarno nemogu da napisem za ovo ovdje koje navedoh u ovom tekstu a zna se podrazumjeva se ko je to i ovaj put sam napravio diskriminaciju pravopisa .

gospodar kuglastih munja

#8 Re: Zasto se vodio rat u BiH

Post by gospodar kuglastih munja » 01/08/2007 18:56

kujundzija wrote:Rat u Bosni se je vodio zato sto je dusman htio da nestane jednog naroda u Bosni.Rat se je vodio sto je cetnik htio da nestane sve sto je Muslimansko(Islamsko) u nasoj Bosni.Rat se je vodio zato sto su bolesni istomisljenici slobodana milosevica mislili da ce tek tako lahko ostvariti jedan nedosanjani i neostvareni san o nekoj njihovoj velikoj srbiji ali zeznuse sep.s. i ako je duznost pravopisa da se imena i prezimena i imena gradova itd pisu velikim slovima ja to stvarno nemogu da napisem za ovo ovdje koje navedoh u ovom tekstu a zna se podrazumjeva se ko je to i ovaj put sam napravio diskriminaciju pravopisa .
Da su cetnici osvojili BiH, kako bi je pripojili Srbiji, kad svjetska zajednica to nebi priznala. To je receno odmah na pocetku rata. Nema izmjene avnojevskih granica, odnosno granica samostalne BiH. Znaci da nije tacno da su cetnici htjeli da pripoje BiH Srbiji. Imali su, a imaju i sad RS koja je njihov teritorij, pa je nemogu pripojiti Srbiji.

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 01/08/2007 19:40

bosmen wrote:ti sad ovdje ko neki profesor pa govoris tacno-netacno
diskusija je nesto u cemu i jedna i druga strana ucestvuju
niko nije na prijemnom koliko ja vidim
gukni profesore
kazi svoju teoriju
mada kontam da je jos jedna u nizu budalastina
Eto, to je tolika budalastina da nisi u stanju ni jednu recenicu napisati, ni protiv ni u korist teme. Zablokirao si skroz. A napisao sam vrlo jasno, da se rat u BiH nije vodio za teritorije na onakav nacin kakav nam je plasiran. BiH nije bila teritorijalno ugrozena, jer nikakva sila nije mogla BiH izbrisati sa geopoliticke karte nezavisnih drzava. Da se desila okupacija, bilo bi to samo privremeno okupirana drzava, ali nikad pripojena Srbiji. To ce ti svaki pravnik potvrditi.

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 01/08/2007 20:17

bosmen wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:
xon_sa wrote:Hajde nam onda objasni kako to da je Dejtonski sporazum, a njime i novi Ustav, stupio na snagu bez da ga je ratifikovala skupstina RBiH?
Ja to znam ( ali nesmijem napisati) i zato sam ostavio prostora da oni koji zele komentaristai ovu temu to ustanove. Evo , i ja pitam ZASTO?.
A ovo gore profesore?

Jebe se nekom hoce li biti pripojena nekom ili ne kad ga potamani.
Mislim da sam ti dao odgovor.
I ne postavljaj vise glupe i prezvakane teme milion puta pravnice.

A sto se javljas kad nisi u stanju razumjeti sta pisem ?

Ja sam do sada postavio samo 2 teme, od kojih je jedna nestala bestarga, i ne bih zelio da se to desi i sa ovom. Zato sam malo oprezniji, mada ni u onoj prvoj nisam narusio pravila foruma, ali ja to ne zelim komentarisati. Samo konstatujem.

Kudrov

Post by Kudrov » 01/08/2007 21:40

ovaj rat se vodio da bi nacionalisti dosli na vlast .....i muslimanski , srpski i hrvatski .....

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 01/08/2007 22:31

Medjunarodna zajednica je i protiv genocida, pa ga ovi napravise. A ne bi me cudilo da se na kraju to fino sve rasparca pad kud koji mili moji. Jer evo vec, kolko 15tak godina nista se pomaklo nije, a teritorije se polako same od sebe etnicki ciste. Cini mi se da se polako dolazi na stupanj gdje ces ubrzo vozit kroz srpsku, pa hrvatsku pa bosnjacku teritoriju - naravno u okviru nam BiH. Na papiru cjelovita, a u stvarnosti sjebana.

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 01/08/2007 22:38

rajvosa^ wrote:Medjunarodna zajednica je i protiv genocida, pa ga ovi napravise. A ne bi me cudilo da se na kraju to fino sve rasparca pad kud koji mili moji. Jer evo vec, kolko 15tak godina nista se pomaklo nije, a teritorije se polako same od sebe etnicki ciste. Cini mi se da se polako dolazi na stupanj gdje ces ubrzo vozit kroz srpsku, pa hrvatsku pa bosnjacku teritoriju - naravno u okviru nam BiH. Na papiru cjelovita, a u stvarnosti sjebana.
I zato je potrebno ustanoviti, zasto se vodio taj rat , da bi znali protiv koga se boriti, da sacuvamo drzavu i domovinu.
Srbiju smo pobjedili, nije nas uspjela okupirati. RS je u BiH, garant, nema izdvajanja, a opet je situacija slicna kao pred rat, nista nije rjeseno.Niko nije zadovoljan, niti ista funkcionise kako treba.

cyprus

Post by cyprus » 01/08/2007 22:46

Pa de nam GKM reci (ja iz tvog dosadašnjeg pisanja nisam mogo skontat), šta je pravi razlog vođenja rata u BiH? Znatiželjan sam da čujem odgovor. :shock: :roll:

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 01/08/2007 22:56

bosmen wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:
rajvosa^ wrote:Medjunarodna zajednica je i protiv genocida, pa ga ovi napravise. A ne bi me cudilo da se na kraju to fino sve rasparca pad kud koji mili moji. Jer evo vec, kolko 15tak godina nista se pomaklo nije, a teritorije se polako same od sebe etnicki ciste. Cini mi se da se polako dolazi na stupanj gdje ces ubrzo vozit kroz srpsku, pa hrvatsku pa bosnjacku teritoriju - naravno u okviru nam BiH. Na papiru cjelovita, a u stvarnosti sjebana.
I zato je potrebno ustanoviti, zasto se vodio taj rat , da bi znali protiv koga se boriti, da sacuvamo drzavu i domovinu.
Srbiju smo pobjedili, nije nas uspjela okupirati. RS je u BiH, garant, nema izdvajanja, a opet je situacija slicna kao pred rat, nista nije rjeseno.Niko nije zadovoljan, niti ista funkcionise kako treba.
pa zar nas je htjela Srbija okupirat
nesto mi gore nisi to tvrdio

i?
Zbog cega se je sad vodio rat?
Srbija nas je napala iz drugog razloga. Oni su znali da nemaju sanse da teritorije Kraijine u Hrvatskoj i u BiH pripoje sebi, ali su kroz rat na ta podrucja, pogotovo u RS koja je samostalna drustveno-politicka zajednica, ubacili SPC kao sastavni dio politike. Zao mi je sto nema one teme gdje sam objasnio kako to SPC pravi teritorij za prosirenje granica drzave Srbije.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 01/08/2007 22:57

I ja sve cekam, al imam osjecaj da je to ona sapunica, taman da nam kaze...reklame

sekiracija

Post by sekiracija » 01/08/2007 23:02

Koja je ovo klosarska prica ???

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 01/08/2007 23:12

cyprus wrote:Pa de nam GKM reci (ja iz tvog dosadašnjeg pisanja nisam mogo skontat), šta je pravi razlog vođenja rata u BiH? Znatiželjan sam da čujem odgovor. :shock: :roll:
U BiH su se vodili vise ratova paralelno. Jedan od ratova je bio izmedju etnickih korpusa poduprtih religijom za zaokruzenje teritorija kojima ce vladati. I danas imas tacno zapisane etnicke teritorije i ko gdje ima vlast. Uporedo stim na R BiH je izvrsen PUC od strane istih aktera, jer njihova politika ne moze funkcionisati u gradjanskoj drzavi. Srusili su je i osnovali Drzavu BiH, bez jasnog unutarnjeg uredjenja, sto je idealno za njihove ideologije . Gradjanska drzava je takodje bila barijera religijama da aktivno ucestvuju u politici. I to je rjeseno. Uskoro ce doci vrijeme kad necemo trebati diplomatiju... :D Dovoljni je da posaljemo Cerica, Pavla, i Kardinala Puljica i pokrili smo citav Svjet.
Drugi rat sam opisao gore,u proslom javljanu, gdje pominjem Srbiju, koja je iskoristila situaciju na terenu i ucinila, ono sto je ucinila. Ubacila nam svoju vjersku instituciju kao politicki faktor i kroz nju upravlja polovinom BiH.

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 01/08/2007 23:30

i govno kad gurnes niz brdo se samo kotrlja.
Ko i generali poslije bitke.
Kao i ove teme gdje sve znamo i toliko toga znamo a cekamo i cekamo i cekamo i cekamo i cekamo i cekamo i cekamo i cekamo ,. I pm sa cekanjem,.
Eto sprcali nas NACI majmuni i sve znamo al .urcem nemrdamo osim sto redovno svake 4 godine zaokruzimo 'glasic' NACI majmunu da nas pomjeri sa cekanja.

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 01/08/2007 23:38

@bosmen
stani u red i cekaj i cekaj i cekaj i cekaj.,...i ceka i cekaj sad ce pedeset treca strana.

cyprus

Post by cyprus » 01/08/2007 23:41

Ma ti si opsjednut Srpskom Pravoslavnom Crkvom i stvarno ne znam šta bih ti više reko. :roll:

Prozor

Post by Prozor » 01/08/2007 23:44

Rs se od cetnika vodila k´o dio Jugoslavije = Velike Srbije(sto je tada postala), sa time je stvorena velika srbija sa svim "srpskim" zemljama. To je sprjeceno bosanskom odbranom i ubijeno Daytonom.

ahuseino

Post by ahuseino » 01/08/2007 23:54

Ne mogu da vjerujem, u stvari mogu, da ljudi jos uvijek naivno gledaju i diskutuju ono sto se vidi samo direktno, i sto je napisano bukvalno.

Kamo 'citaj izmedju redova' kamo skrivena poruka, ideja djela?....

profesori, pravnici, vjerski 'naucnici' .... al' tesko je skontat' da para pokrece sve.....

Pocevsi od haranja napustenih kuca i stanova, preko dogovaranja na prvim linijama (izvede Juka svog dzipa preko aJrodroma, kupismo mi janje kad smo htjeli od 'brace' po oruzju - al s druge strane), do dogovaranja za velikim stolom nad mapom te bivse republike BIH.

Treba se malo 'izmaci' (mozda u stratosferu) da se vidi sta su puppetmasters imali na umu. Sve je samo bio ekonomski interes, a vjera je data kao razlog i povod neukom seljackom zivlju.
Svaki je rat predhodjen ekonomskom krizom - ne znam jesmol' mogli imati vecu. Kulminacija je bilo da svak grabi sta mu treba, pa da vidimo ko je brzi. Mi smo trebali malo vise vjezbati, jer smo bili spori pravo.

Kakve su cijene nekretninama u Evropi danas? Evropa je prenseljena i sve je gore. Kakva su prirodna bogatstva Bosne? Koliko su iskoristena? Koliko je Bosna blizu toj truhlovini od Evrope? - Sve su to fundamentali i strateski razlozi vrijedi ne samo u short term kapitalu nego i u veoma dugorocnom (50, 100, 200 godina).

Sto se tice pravne drzave, ustava i zakona, bosanski je bio tako nebitan. Istoriju pise pobjednik. Dali je Jugoslovenski ustav uvazavao drzavno uredjenje FEDERACIJE - skupa 'drzava' koje ne mogu napustiti uniju? Da su Srbi pobijedili oni bi se sigurno pozvali na taj. Ovo su samo tehnikalije.

Zato me i sad iznenadjuju ove price gdje se trazi nekakav ocigledni povod, i navode razlozi kao tip drzave, vjera, rasporedjenost naroda itd...

Mnogo je jednostavnije i dublje nego to.

Novi_Nick

Post by Novi_Nick » 01/08/2007 23:59

bosmen wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

na pedest trecoj strani slijedi odgovor
a do tada nastavite
Korektno, a tamo na pedest trecoj strani te cekam ja, do tada se strpi, prati i diskutuj! :-D

Novi_Nick

Post by Novi_Nick » 02/08/2007 00:17

bosmen wrote:
Novi_Nick wrote:
bosmen wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

na pedest trecoj strani slijedi odgovor
a do tada nastavite
Korektno, a tamo na pedest trecoj strani te cekam ja, do tada se strpi, prati i diskutuj! :-D
a sto bi ti mene cekao :D
Pa da nam bude interesantnije, stvari se dramatizuju, dize se napon, postavljaju se mnoga razlicita pitanja i na njih se dobija jedan dio odgovora. Nije interesantno dobiti odgovor na postavljena pitanja odmah i jos na prvoj strani. Shvati ovo do pedeset trece i od pedestet trece strane kao vjezbanje mozga :-D

Post Reply