Iran i Bošnjaci

User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#1 Iran i Bošnjaci

Post by Shahab »

SARAJEVO - Iran je ratne 1994. i 1995. godine Hrvatskoj platio iznos koji znatno premašuje 50 milijuna dolara kako bi Zagreb tadašnjoj vladi Bosne i Hercegovine isporučio oružje i streljivo nužno za obranu Bihaća, izjavio je bivši bosanskohercegovački diplomat Ivica Mišić.

U kraćem razgovoru koji su danas objavile banjolučke Nezavisne novine, Mišić je izjavio kako je svjedočio razgovorima koji su o tome vođeni između tadašnjeg ministra vanjskih poslova BiH Harisa Silajdžića, bivšeg šefa hrvatske diplomacije Mate Granića i iranskog dužnosnika Alija Akbara Velayatija.

"Na tom sastanku je dogovoreno da Hrvatska isporuči oružje, streljivo i ostalu pomoć Bihaću, a da će sve platiti Iran", rekao je Mišić pojašnjavajući kako se o ovome razgovaralo u jesen 1994. u New Yorku, kad je Silajdžić svuda tražio pomoć ne bi li se spriječio pad opkoljenog Bihaća.

"Radi se o velikom iznosu koji je obuhvatio i neke ranije isporuke", dodao je bivši veleposlanik BiH pri Ujedinjenim narodima. Mišić nije precizirao o kolikom je točno iznosu bilo riječi, no odgovarajući na pitanje rekao je kako je to bilo "puno više" od 46 milijuna dolara, kako se nagađa.

"Velayati je upitao Granića koliko je novca potrebno. Bio sam šokiran brojkom koju je naveo Granić, a Velayati je samo rekao: 'Pošaljite oružje Bosancima, sutra ćete dobiti ček", izjavio je Mišić. Mate Granić je u izjavi za Nezavisne potvrdio kako je suradnja BiH, Hrvatske i Irana postojala, no opovrgnuo je da je osobno bio na sastanku u kojemu govori Mišić. (H)

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... h,83026.jl

Evo interesantne informacije za bosansku javnost kojoj je pomogao kada se EU žestoko opirala ukidanju embarga na oružje a dok su četnici kidisali na svaki bošnjački život u nesrazmjernoj tehnološkoj prednosti...i čim se uspostavila ravnoteža potpisan je Dayton i stvorena je Republika Srpska....
User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#2

Post by Shahab »

Vrlo moguće kolega....tokovi novca u balkanskim ratovima otkrivaju mnoge na prvi pogled nespojive relacije....
finta
Posts: 170
Joined: 03/07/2007 16:18
Location: express station
Contact:

#3

Post by finta »

Shahab wrote:Vrlo moguće kolega....tokovi novca u balkanskim ratovima otkrivaju mnoge na prvi pogled nespojive relacije....
Ne znam sta si htio reci kada si otvorio ovu temu ?
1) Hrvatska je ipak u nekim trenucima valjala Bosni
2) Uzimali su ( to biva Hrvatska ) puno vise para nego sto vrijedi oruzje koje je doslo do ruku Armije .
3 ) Mate Granic laze kada kaze da nije pridustvao sastanku ( Naravno da laze jer je garant koji milion zavrsio u njegovu dzepu ) { Brat Mate Granica se posvadjao sa njim zbog HDZ-ove politike i vjernosti Franji Tudjamnu }
Inace taj lijecnik ( bivsi Tudjmanov ministar vanjskih poslova ) je danas savjetnik notornom Djapicu i njegovoj pravaskoj stranci .
4) Dodaj sam stogod ...............
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#4 Re: Iran i Bošnjaci

Post by trlica »

Shahab wrote:SARAJEVO - Iran je ratne 1994. i 1995. godine Hrvatskoj platio iznos koji znatno premašuje 50 milijuna dolara kako bi Zagreb tadašnjoj vladi Bosne i Hercegovine isporučio oružje i streljivo nužno za obranu Bihaća, izjavio je bivši bosanskohercegovački diplomat Ivica Mišić.

U kraćem razgovoru koji su danas objavile banjolučke Nezavisne novine, Mišić je izjavio kako je svjedočio razgovorima koji su o tome vođeni između tadašnjeg ministra vanjskih poslova BiH Harisa Silajdžića, bivšeg šefa hrvatske diplomacije Mate Granića i iranskog dužnosnika Alija Akbara Velayatija.

"Na tom sastanku je dogovoreno da Hrvatska isporuči oružje, streljivo i ostalu pomoć Bihaću, a da će sve platiti Iran", rekao je Mišić pojašnjavajući kako se o ovome razgovaralo u jesen 1994. u New Yorku, kad je Silajdžić svuda tražio pomoć ne bi li se spriječio pad opkoljenog Bihaća.

"Radi se o velikom iznosu koji je obuhvatio i neke ranije isporuke", dodao je bivši veleposlanik BiH pri Ujedinjenim narodima. Mišić nije precizirao o kolikom je točno iznosu bilo riječi, no odgovarajući na pitanje rekao je kako je to bilo "puno više" od 46 milijuna dolara, kako se nagađa.

"Velayati je upitao Granića koliko je novca potrebno. Bio sam šokiran brojkom koju je naveo Granić, a Velayati je samo rekao: 'Pošaljite oružje Bosancima, sutra ćete dobiti ček", izjavio je Mišić. Mate Granić je u izjavi za Nezavisne potvrdio kako je suradnja BiH, Hrvatske i Irana postojala, no opovrgnuo je da je osobno bio na sastanku u kojemu govori Mišić. (H)

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... h,83026.jl

Evo interesantne informacije za bosansku javnost kojoj je pomogao kada se EU žestoko opirala ukidanju embarga na oružje a dok su četnici kidisali na svaki bošnjački život u nesrazmjernoj tehnološkoj prednosti...i čim se uspostavila ravnoteža potpisan je Dayton i stvorena je Republika Srpska....
pokvarena je evropa ko mucak(pokvareno jaje).znali su da u vojnom smislu nista neznacimo pa su i dozvolili takav masakr nad Bosnjacima.kad smo se malo oporavili odmah su trazili Dejton,a nase tadasnje rukovodstvo je to jedva docekalo umjesto da nastave s vojnom akcijom prema Baja Luci.
graciella
Posts: 59
Joined: 05/06/2006 21:21

#5 Granić: Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko pom

Post by graciella »

Granić: Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko pomagao

NEKADAŠNJI ministar unutarnjih poslova Mate Granić, u razgovoru za Index demantirao je navode bivšeg zamjenika ministra vanjskih poslova BiH Ivice Mišića koji je za banjalučke "Nezavisne novine" ustvrdio kako je Hrvatska 1995. od Irana naplatila desetke milijune dolara u zamjenu za isporuku oružja opkoljenoj bihaćkoj enklavi.

Mišić je u razgovoru za banjalučki list kazao kako je u jesen 1994. godine nazočio sastanku tadašnjeg savjetnika vrhovnog vjerskog vođe Irana za međunarodna pitanja Ali Akbara Velajatija, ministra vanjskih poslova BiH Harisa Silajdžića i Mate Granića na kojem je dogovarana realizacija slanja vojne pomoći opkoljenoj bihaćkoj enklavi.

Nakon što se Silajdžić Velajatiju požalio na teško stanje u Bihaću, iranski je dužnosnik navodno pozvao Granića i zatražio ga Hrvatska pošalje oružje u BiH. Granić je navodno na to kazao kako to puno košta.

Mišić je kazao da je bio šokiran kada je čuo iznos koji je Granić naveo kao "argument" da bi oružje bilo poslano u Bihać, a također je odbio precizirati o kolikom se iznosu radi. Potvrdio je samo da se radi o iznosu puno većem od 46 milijuna dolara koliko se nagađalo da je "koštao" transport oružja kroz Hrvatsku. Mišić kaže da je Velajati nakon svega Graniću rekao "pošaljite oružje Bosancima, sutra će vam doći ček."

Oružje iz Irana u BiH stizalo preko Hrvatske

Poznato je da je oružje iz Irana stizalo u Hrvatsku i BiH, o čemu se govorilo još 90-ih godina neposredno nakon rata. Oružje u BiH je moglo biti dostavljeno jedino preko teritorija Hrvatske što je na terenu i u ratnim uvjetima izvođeno tako da je otprilike 30 posto vojne pošiljke iz Irana ostajalo Hrvatskoj vojsci, a ostatak je išao Armiji BiH.

Drugi dio priče o uzimanju provizije za transport oružja nisu uspjeli dokazati ni novinari Nezavisnih novina koje navode kako niti nakon višetjednog istraživanja i razgovora s nizom sugovornika nisu uspjele utvrditi koliko je desetina milijuna u pitanju, odnosno gdje je novac završio.

"Ne sjećam se nikakvog sastanka u New Yorku, ali je sigurno da sam s Harisom Silajdžićem bio u gotovo svakodnevnom kontaktu. S Irancima smo također bili u kontaktu, a suradnja oko pomoći Irana Bosni i Hercegovini bila je dogovorena na političkoj razini. Nije se radilo o financijskoj već o vojnoj pomoći (Irana) za BiH. O vojnoj pomoći i o detaljima je razgovarano na vojnoj razini, dakle razgovarala su ministarstva obrane, a ne ministarstva vanjskih poslova." - kazao je Granić za Index.

"O vojnim razgovorima ne bih želio previše govoriti. Radilo se o vojnim razgovorima. Točno je da je bilo je pomoći Irana Bosni i Hercegovini kroz Hrvatsku. Na političkoj razini je dogovoreno da se ta suradnja ostvari, a vojni dio su odradila ministarstva obrane." - pojasnio je.

"Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko pomagao"

Što se tiče Mišićevih navoda, Granić ponavlja kako se ne sjeća sastanka u New Yorku te napominje kako se radilo o vremenu kada se provodila američka mirovna inicijativa u sklopu koje je bilo i oslobađanje okupiranih teritorija Bosne i Hercegovine.

"U fazi oslobađanja BiH, što je bio dio američke mirovne inicijative, Hrvatska je itekako pomagala Bosni i Hercegovini i Bošnjacima da opstanu i da se BiH sačuva kao država. To je bio jedan od načina pomoći Bošnjacima i to u vrijeme kada im je malo tko pomagao. Na prvom mjestu pomagale su im SAD i politički i vojno, a jednako je pomagala i Hrvatska." - pojasnio je Granić.

Podsjeća kako je upravo u ovo doba prije 12 godina organizirao održavanje sastanka u Splitu u kojem je između predsjednika Tuđmana i Izetbegovića potpisana tzv. Splitska deklaracija kojom je dogovorena vojna suradnja hrvatskih i bošnjačkih snaga sa ciljem oslobađanja teritorija BiH.

Granić zaključuje kako i dan danas održava kontakte s Harisom Silajdžićem s kojim je u dobrim odnosima.

Zanimljivo kako je i sam Silajdžić, inače član Predsjedništva BiH, za Nezavisne novine odbio komentirati navodnu iransku isplatu oružja Hrvatskoj, a slično je reagirao i ratni zapovjednik Petog korpusa Armije BiH Atif Dudaković, koji je sve nazvao "novinarskim izmišljotinama".

http://www.index.hr/vijesti/clanak/gran ... 53727.aspx
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#6 Re: Iran i Bošnjaci

Post by Motokultivator »

trlica wrote:
Shahab wrote:SARAJEVO - Iran je ratne 1994. i 1995. godine Hrvatskoj platio iznos koji znatno premašuje 50 milijuna dolara kako bi Zagreb tadašnjoj vladi Bosne i Hercegovine isporučio oružje i streljivo nužno za obranu Bihaća, izjavio je bivši bosanskohercegovački diplomat Ivica Mišić.

U kraćem razgovoru koji su danas objavile banjolučke Nezavisne novine, Mišić je izjavio kako je svjedočio razgovorima koji su o tome vođeni između tadašnjeg ministra vanjskih poslova BiH Harisa Silajdžića, bivšeg šefa hrvatske diplomacije Mate Granića i iranskog dužnosnika Alija Akbara Velayatija.

"Na tom sastanku je dogovoreno da Hrvatska isporuči oružje, streljivo i ostalu pomoć Bihaću, a da će sve platiti Iran", rekao je Mišić pojašnjavajući kako se o ovome razgovaralo u jesen 1994. u New Yorku, kad je Silajdžić svuda tražio pomoć ne bi li se spriječio pad opkoljenog Bihaća.

"Radi se o velikom iznosu koji je obuhvatio i neke ranije isporuke", dodao je bivši veleposlanik BiH pri Ujedinjenim narodima. Mišić nije precizirao o kolikom je točno iznosu bilo riječi, no odgovarajući na pitanje rekao je kako je to bilo "puno više" od 46 milijuna dolara, kako se nagađa.

"Velayati je upitao Granića koliko je novca potrebno. Bio sam šokiran brojkom koju je naveo Granić, a Velayati je samo rekao: 'Pošaljite oružje Bosancima, sutra ćete dobiti ček", izjavio je Mišić. Mate Granić je u izjavi za Nezavisne potvrdio kako je suradnja BiH, Hrvatske i Irana postojala, no opovrgnuo je da je osobno bio na sastanku u kojemu govori Mišić. (H)

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... h,83026.jl

Evo interesantne informacije za bosansku javnost kojoj je pomogao kada se EU žestoko opirala ukidanju embarga na oružje a dok su četnici kidisali na svaki bošnjački život u nesrazmjernoj tehnološkoj prednosti...i čim se uspostavila ravnoteža potpisan je Dayton i stvorena je Republika Srpska....
pokvarena je evropa ko mucak(pokvareno jaje).znali su da u vojnom smislu nista neznacimo pa su i dozvolili takav masakr nad Bosnjacima.kad smo se malo oporavili odmah su trazili Dejton,a nase tadasnje rukovodstvo je to jedva docekalo umjesto da nastave s vojnom akcijom prema Baja Luci.
Cundog li ti razmisljanja. Sta je bolje. Potpisati nekakav papir, zaustaviti rat, pa onda pregovore desetinama godina, ako je potrebno voditi u "miru" ili pustiti da izgine 50.000 vojnika, da bi se nesto oslobodilo. Ne kazem ja da sloboda nema svoju cijenu. Al bi l ti dao da od tih 50.000 bude tvoj babo, dajdza, amidza, tetak, dedno, komsija i mnogi drugi, pa na kraju krajeva i ti sam.
Lahko je pricat iz ove perspektive. I sam se sjecam u ratu je bilo prica kolko hocete. "Potpisi Alija pa nek je ko avlija", a kad se potpisa nikom nista nevalja. Ma nemeres ti narodu ugodit nikako.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#7

Post by sarlo »

Interesantno je procitati ovu vijest koja se odnosi sad vec na historiju Bosne. Kazu da su ratovi skupi. U to smo se i sami uvjerili. Ko zeli da gleda to lako moze vidjeti. Cetiri miliona ljudi nije nista radilo cetiri godine i opet niko nije umro od gladi, unisteno je tako mnogo dobara, a opet je drustvo funcionisalo. Znam da se govorilo da kupujemo metak za marku. Koliko desetina miliona metaka smo ispucali, prije svega na kraju rata. Kontejner-granata za osu je kostala 2 000 DM, to sam cuo na kraju rata kada smo stvarno imali oruzja.
Problem je uvijek bio u nedostatku organizacije, nesposobom visem oficirskom kadru, i civilnoj vlasti (jedan cuveni ratni komandat kaze organizovana smetnja u odbrambeno-oslobodilackom ratu). Vrhunac svega je bila neodlucnost politickog vrha.
Sve te stvari je neko morao platiti. U ratu se uvijek nadje neka podrska, neki saveznik koji ce vidjeti svoj interes u pomaganju neke strane. Sjecam se da su celnici muslimanskih zemalja govorili da je njihov motiv spasavanje i odrzavanje Muslimana na ovim prostorima... Iran i Amerika su prvi i mislim jedini put saradjivali vojno na pitanju pomoci Bosnjacima.
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#8

Post by IZVANZEMALJAC »

BOSNI JE TREBALA OLUJA KAO U HRVATSKOJ.DANAS NEBI IMALI RS.NEBI SE SVAKI NAPREDAK USPORAVO.NAŠI POLITIČARI BI SE VIŠE BAVILI EKONOMIJOM NEGO SA TIM ENTITETOM KAO DANAS.
PROBLEM JE ŠTO JE TUĐMAN BIO TOLIKO GLUP PA JE VJEROVO MILOŠEVIČU.DA STIPE TADA BIO PRJEDSJEDNIK HRVATSKE SVE BI SE VJEROVATNO PRIJE ZAVRŠILO.NI NAMA RAHMETLI ALJO NIJE BIO NAJ BOLJA OPCIJA.BILO KAKO BILO DANAS MOREMO SAMO NAGAĐATI ŠTA I KAKO.
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#9 Re: Iran i Bošnjaci

Post by trlica »

Motokultivator wrote:
trlica wrote:
Shahab wrote:SARAJEVO - Iran je ratne 1994. i 1995. godine Hrvatskoj platio iznos koji znatno premašuje 50 milijuna dolara kako bi Zagreb tadašnjoj vladi Bosne i Hercegovine isporučio oružje i streljivo nužno za obranu Bihaća, izjavio je bivši bosanskohercegovački diplomat Ivica Mišić.

U kraćem razgovoru koji su danas objavile banjolučke Nezavisne novine, Mišić je izjavio kako je svjedočio razgovorima koji su o tome vođeni između tadašnjeg ministra vanjskih poslova BiH Harisa Silajdžića, bivšeg šefa hrvatske diplomacije Mate Granića i iranskog dužnosnika Alija Akbara Velayatija.

"Na tom sastanku je dogovoreno da Hrvatska isporuči oružje, streljivo i ostalu pomoć Bihaću, a da će sve platiti Iran", rekao je Mišić pojašnjavajući kako se o ovome razgovaralo u jesen 1994. u New Yorku, kad je Silajdžić svuda tražio pomoć ne bi li se spriječio pad opkoljenog Bihaća.

"Radi se o velikom iznosu koji je obuhvatio i neke ranije isporuke", dodao je bivši veleposlanik BiH pri Ujedinjenim narodima. Mišić nije precizirao o kolikom je točno iznosu bilo riječi, no odgovarajući na pitanje rekao je kako je to bilo "puno više" od 46 milijuna dolara, kako se nagađa.

"Velayati je upitao Granića koliko je novca potrebno. Bio sam šokiran brojkom koju je naveo Granić, a Velayati je samo rekao: 'Pošaljite oružje Bosancima, sutra ćete dobiti ček", izjavio je Mišić. Mate Granić je u izjavi za Nezavisne potvrdio kako je suradnja BiH, Hrvatske i Irana postojala, no opovrgnuo je da je osobno bio na sastanku u kojemu govori Mišić. (H)

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... h,83026.jl

Evo interesantne informacije za bosansku javnost kojoj je pomogao kada se EU žestoko opirala ukidanju embarga na oružje a dok su četnici kidisali na svaki bošnjački život u nesrazmjernoj tehnološkoj prednosti...i čim se uspostavila ravnoteža potpisan je Dayton i stvorena je Republika Srpska....
pokvarena je evropa ko mucak(pokvareno jaje).znali su da u vojnom smislu nista neznacimo pa su i dozvolili takav masakr nad Bosnjacima.kad smo se malo oporavili odmah su trazili Dejton,a nase tadasnje rukovodstvo je to jedva docekalo umjesto da nastave s vojnom akcijom prema Baja Luci.
Cundog li ti razmisljanja. Sta je bolje. Potpisati nekakav papir, zaustaviti rat, pa onda pregovore desetinama godina, ako je potrebno voditi u "miru" ili pustiti da izgine 50.000 vojnika, da bi se nesto oslobodilo. Ne kazem ja da sloboda nema svoju cijenu. Al bi l ti dao da od tih 50.000 bude tvoj babo, dajdza, amidza, tetak, dedno, komsija i mnogi drugi, pa na kraju krajeva i ti sam.
Lahko je pricat iz ove perspektive. I sam se sjecam u ratu je bilo prica kolko hocete. "Potpisi Alija pa nek je ko avlija", a kad se potpisa nikom nista nevalja. Ma nemeres ti narodu ugodit nikako.
momce,i sam sam ucestvovao u ratu i ostao bez dijela tijela.to Armija nije nikad trazila od Alije.ti si se izgleda samo naslusao ratnih prica.ja u familiji imam i nosioca zlatnog ljiljana(post-humno)imam i izginulih boraca i poginulih sehida.
finta
Posts: 170
Joined: 03/07/2007 16:18
Location: express station
Contact:

#10 Re: Iran i Bošnjaci

Post by finta »

trlica wrote:
Motokultivator wrote:
trlica wrote: pokvarena je evropa ko mucak(pokvareno jaje).znali su da u vojnom smislu nista neznacimo pa su i dozvolili takav masakr nad Bosnjacima.kad smo se malo oporavili odmah su trazili Dejton,a nase tadasnje rukovodstvo je to jedva docekalo umjesto da nastave s vojnom akcijom prema Baja Luci.
Cundog li ti razmisljanja. Sta je bolje. Potpisati nekakav papir, zaustaviti rat, pa onda pregovore desetinama godina, ako je potrebno voditi u "miru" ili pustiti da izgine 50.000 vojnika, da bi se nesto oslobodilo. Ne kazem ja da sloboda nema svoju cijenu. Al bi l ti dao da od tih 50.000 bude tvoj babo, dajdza, amidza, tetak, dedno, komsija i mnogi drugi, pa na kraju krajeva i ti sam.
Lahko je pricat iz ove perspektive. I sam se sjecam u ratu je bilo prica kolko hocete. "Potpisi Alija pa nek je ko avlija", a kad se potpisa nikom nista nevalja. Ma nemeres ti narodu ugodit nikako.
momce,i sam sam ucestvovao u ratu i ostao bez dijela tijela.to Armija nije nikad trazila od Alije.ti si se izgleda samo naslusao ratnih prica.ja u familiji imam i nosioca zlatnog ljiljana(post-humno)imam i izginulih boraca i poginulih sehida.
Naravno da nikad nije bilo nikavih prica o tome " potpisi Alija pa nak je ko avlija " cetnicka propaganda pod jedan , pod dva to bi mogao bitoi grafit na zidu koji je napiaso naki provokator ili neko dijete ili gad i govnar iz SDA .
Na tu " parolu se uhvatio i nakacio Ivan Aralica , tudjmanov dupelizac i poltron , bijednik nad bijednicima koji je na osonovu te parole ubjedjivao citaoce Slobodne Dalmacije , Vecernjaka ......kako je podjela Bosne izmedju Hrvtsdke i srbije sa malom muslimnijom " najbolje rjesenje " za bosanske muslimane .Podlo i gnusno .Zrelo za Haga .Ono sto brine da medju bosanskim muslimanima bolje receno medju Bosnjacima ima neprijatelja cjelovit Bosne.Ne bi im bio u kozi .
finta
Posts: 170
Joined: 03/07/2007 16:18
Location: express station
Contact:

#11 Re: Granić: Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko

Post by finta »

graciella wrote:Granić: Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko pomagao

NEKADAŠNJI ministar unutarnjih poslova Mate Granić, u razgovoru za Index demantirao je navode bivšeg zamjenika ministra vanjskih poslova BiH Ivice Mišića koji je za banjalučke "Nezavisne novine" ustvrdio kako je Hrvatska 1995. od Irana naplatila desetke milijune dolara u zamjenu za isporuku oružja opkoljenoj bihaćkoj enklavi.

Mišić je u razgovoru za banjalučki list kazao kako je u jesen 1994. godine nazočio sastanku tadašnjeg savjetnika vrhovnog vjerskog vođe Irana za međunarodna pitanja Ali Akbara Velajatija, ministra vanjskih poslova BiH Harisa Silajdžića i Mate Granića na kojem je dogovarana realizacija slanja vojne pomoći opkoljenoj bihaćkoj enklavi.

Nakon što se Silajdžić Velajatiju požalio na teško stanje u Bihaću, iranski je dužnosnik navodno pozvao Granića i zatražio ga Hrvatska pošalje oružje u BiH. Granić je navodno na to kazao kako to puno košta.

Mišić je kazao da je bio šokiran kada je čuo iznos koji je Granić naveo kao "argument" da bi oružje bilo poslano u Bihać, a također je odbio precizirati o kolikom se iznosu radi. Potvrdio je samo da se radi o iznosu puno većem od 46 milijuna dolara koliko se nagađalo da je "koštao" transport oružja kroz Hrvatsku. Mišić kaže da je Velajati nakon svega Graniću rekao "pošaljite oružje Bosancima, sutra će vam doći ček."

Oružje iz Irana u BiH stizalo preko Hrvatske

Poznato je da je oružje iz Irana stizalo u Hrvatsku i BiH, o čemu se govorilo još 90-ih godina neposredno nakon rata. Oružje u BiH je moglo biti dostavljeno jedino preko teritorija Hrvatske što je na terenu i u ratnim uvjetima izvođeno tako da je otprilike 30 posto vojne pošiljke iz Irana ostajalo Hrvatskoj vojsci, a ostatak je išao Armiji BiH.

Drugi dio priče o uzimanju provizije za transport oružja nisu uspjeli dokazati ni novinari Nezavisnih novina koje navode kako niti nakon višetjednog istraživanja i razgovora s nizom sugovornika nisu uspjele utvrditi koliko je desetina milijuna u pitanju, odnosno gdje je novac završio.

"Ne sjećam se nikakvog sastanka u New Yorku, ali je sigurno da sam s Harisom Silajdžićem bio u gotovo svakodnevnom kontaktu. S Irancima smo također bili u kontaktu, a suradnja oko pomoći Irana Bosni i Hercegovini bila je dogovorena na političkoj razini. Nije se radilo o financijskoj već o vojnoj pomoći (Irana) za BiH. O vojnoj pomoći i o detaljima je razgovarano na vojnoj razini, dakle razgovarala su ministarstva obrane, a ne ministarstva vanjskih poslova." - kazao je Granić za Index.

"O vojnim razgovorima ne bih želio previše govoriti. Radilo se o vojnim razgovorima. Točno je da je bilo je pomoći Irana Bosni i Hercegovini kroz Hrvatsku. Na političkoj razini je dogovoreno da se ta suradnja ostvari, a vojni dio su odradila ministarstva obrane." - pojasnio je.

"Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko pomagao"

Što se tiče Mišićevih navoda, Granić ponavlja kako se ne sjeća sastanka u New Yorku te napominje kako se radilo o vremenu kada se provodila američka mirovna inicijativa u sklopu koje je bilo i oslobađanje okupiranih teritorija Bosne i Hercegovine.

"U fazi oslobađanja BiH, što je bio dio američke mirovne inicijative, Hrvatska je itekako pomagala Bosni i Hercegovini i Bošnjacima da opstanu i da se BiH sačuva kao država. To je bio jedan od načina pomoći Bošnjacima i to u vrijeme kada im je malo tko pomagao. Na prvom mjestu pomagale su im SAD i politički i vojno, a jednako je pomagala i Hrvatska." - pojasnio je Granić.

Podsjeća kako je upravo u ovo doba prije 12 godina organizirao održavanje sastanka u Splitu u kojem je između predsjednika Tuđmana i Izetbegovića potpisana tzv. Splitska deklaracija kojom je dogovorena vojna suradnja hrvatskih i bošnjačkih snaga sa ciljem oslobađanja teritorija BiH.

Granić zaključuje kako i dan danas održava kontakte s Harisom Silajdžićem s kojim je u dobrim odnosima.

Zanimljivo kako je i sam Silajdžić, inače član Predsjedništva BiH, za Nezavisne novine odbio komentirati navodnu iransku isplatu oružja Hrvatskoj, a slično je reagirao i ratni zapovjednik Petog korpusa Armije BiH Atif Dudaković, koji je sve nazvao "novinarskim izmišljotinama".

http://www.index.hr/vijesti/clanak/gran ... 53727.aspx
Mate Granic nikada ama bas nikada nije bio ministar unutrasnjih poslova .
Hocu reci da u samom startu prilog koji je postavila zastinica hrvatskih nacinalnih interesa cak i po cijenu bezocne lazi nema nikakvu objektivnost .
Na pocetku posta mozes procitati Graciella sto ti ga dodje isto kao i Dunja Ujevic , ili Maja Freundlisch ili a na kraju mozes procitati index .hr stio je ekvivalent recimo Smiljku Sagolju i Jozi Curicu .Jebote zivot ja se sjecam svake rijeci i svakog poljupca iz 5-tog razreda osnovne skole a Mate granic se ne sjeca sastanaka iz New - Yorka , zagreba , iz pm kada je sjedio sa Misicem , silajdziucem i iranskim ministrom Velajatijem .Ali Akbar Velajati je tada bio jedan od najpooznatijih ministara vanjskih poslova na svijetu . Nesto kao Anrej Gromiko .I sjediti sa tim covjekom i uzeti od njega milione dolara i reci za javnost da se ne sjecas takvog susreta .Zemljo otvori se , to moze stati u obraz jedino Mati Granicu koji je kao ministar vanjskih poslova u vladi HDZ-a kod Nikice Valentica , Hebranga , Tudjmana , Suska .......
direkno odgovoran za agresiju i paljenje Bosne .Bosanci i Hercogvci bi najvise bili zahvalni Granicu i kompaniji da nisu srusli Mostar ,Stari Most Gornji Vakuf , Prozor , otvorili logore ........a o pomoci drugom prilikom .
P.S. Koja dobitna kombinacija Bog te kalajiso : Index tocka hr , Mate Granic , Graciella ....jos fali samo Mate Boban i Vice Vukojevic .
ShejtanVrbaski
Posts: 34
Joined: 20/07/2007 18:12

#12

Post by ShejtanVrbaski »

Uopste ne razumjem sto se sada od jednom dize prasina oko ovoga. "Specijalni odnosi" Irana i BiH te isporucivanje oruzija je bilo poznato zvanicno vec 10 godina a s tim i da je 'Rvatska, kao tranzitna zemlja omastila dobro brk od tu aferu. Bilo je isto slucajeva jednom kada je tanker pun oruzja skroz bio zadrzan u splitskoj luci. Tada su se najvjerovatnije bili zategnuli odnosi BiH vlade i "bosanskih Hrvata", ili iranski cek s novcem nije stigao na vrijeme, pa Vranjo nije htjeo propustiti isporuku i zadrzao je sebi. Dalje, cak i Richard Holbrooke je izjavljivao u intervjuima nakon potpisa daytonskog sporazuma, da je CIA vrlo dobro znala za kontakte na relaciji Iran>BiH ali da nisu to pokusavali sprijeciti, pored licnih nesuglasica s Iranom, jer su mnogi akteri americkog sistema bili relativno pro-bosanski orijentisani i svijesni da, s nepravdom uvodjenja embarga na naoruzanje, da bi Bosnjaci muslimani bili poklani kao jagnjad ako si nemaju cak nabaviti ni ilegalno oruzje.

PS.
Zar nije CIA cak obezbijedila neki prinudni aerodrom u centralnoj Bosni na raskrcenoj sumskoj lokaciji, gdje su se Herkulesi sa iranskim naurozanjem spustali? To je, cini mi se, isto Holbrooke izjavio, samo zaboravih lokaciju.
ShejtanVrbaski
Posts: 34
Joined: 20/07/2007 18:12

#13

Post by ShejtanVrbaski »

Ma ima boljeg materijala (samo nemam pristup njemu) gdje se mnogo bolje opisuju afere s oruzjem. Ovi linkovi koje si ti postavio vise imaju veze sa onom cetnickom 'jedinicom', o cemu se u sustini i radi taj dokumentarac.
ShejtanVrbaski
Posts: 34
Joined: 20/07/2007 18:12

#14

Post by ShejtanVrbaski »

A vidis, ja to uopce ne vidim gdje se pominje (da je Hrvatska imala ucesce). Ove 'clips' nam vise pokazuju da bi cetnik i majku svoju za saku maraka prodao... :D
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#15

Post by sarlo »

ShejtanVrbaski wrote:Uopste ne razumjem sto se sada od jednom dize prasina oko ovoga. "Specijalni odnosi" Irana i BiH te isporucivanje oruzija je bilo poznato zvanicno vec 10 godina a s tim i da je 'Rvatska, kao tranzitna zemlja omastila dobro brk od tu aferu. Bilo je isto slucajeva jednom kada je tanker pun oruzja skroz bio zadrzan u splitskoj luci. Tada su se najvjerovatnije bili zategnuli odnosi BiH vlade i "bosanskih Hrvata", ili iranski cek s novcem nije stigao na vrijeme, pa Vranjo nije htjeo propustiti isporuku i zadrzao je sebi. Dalje, cak i Richard Holbrooke je izjavljivao u intervjuima nakon potpisa daytonskog sporazuma, da je CIA vrlo dobro znala za kontakte na relaciji Iran>BiH ali da nisu to pokusavali sprijeciti, pored licnih nesuglasica s Iranom, jer su mnogi akteri americkog sistema bili relativno pro-bosanski orijentisani i svijesni da, s nepravdom uvodjenja embarga na naoruzanje, da bi Bosnjaci muslimani bili poklani kao jagnjad ako si nemaju cak nabaviti ni ilegalno oruzje.

PS.
Zar nije CIA cak obezbijedila neki prinudni aerodrom u centralnoj Bosni na raskrcenoj sumskoj lokaciji, gdje su se Herkulesi sa iranskim naurozanjem spustali? To je, cini mi se, isto Holbrooke izjavio, samo zaboravih lokaciju.
Pisalo je o cetiri leta oruzja koje je Iran platio koja su zavrsila negdje u blizini Tuzle. Pored Cazina je napravljen aerodrom Coralici u ratu gdje su slijetali helikopteri i avioni sa oruzjem. Helikopteri su letjeli po kisnom vremenu i prema Bihacu i prema drugim enklavama. Koliko sam cuo piloti koji su letjeli prema Bihacu su bili uglavnom Rusi profesionalci. U unutrasnjosti Bosne su svi piloti bili domaci ljudi. U Tarcinu je bila pista za helikopter koji je letio za Gorazde (izresetan k'o u americkim u filmovima). Mislim da je par najvecih transporta oruzja organizovala CIA jer mi nismo imali organizacije za takvo nesto. A sigurno smo Hrvatima sve masno placali i RH i Herceg-Bosni i Bobanu i Prlicu i poslije na svakom punktu su davali lokalnim barabama.
Na pocetku rata smo imali lovare i poneki kalasnjikov (kad smo krenuli na Poljine u augustu '92 podijeljeno je 23 metka po automatskoj pusci, a vecina ih nije imala), a '95 si mogao birati oruzje koje hoces.
Richard Holbruk je pisao o vecini ovih stvari, i odatle ih i ja znam. Medju Demokratama Bosna ima dosta prijatelja. Ako slijedeca americka administracija bude Demokratska i politika prema Bosni ce se sigurno promjeniti i vecinu ovih reformi ja bih sacekao do izbora u Americi. Ali izgleda da su se neki SDA-ovci dogovrili sa Dodikom da prodaju i ovo malo Bosne sto je ostalo.
Mislim da su veze sa Iranom sada pokidane. Mi smo morali birati izmedju Irana i Zapada i oni su se dzentlmenski povukli, jer je to bilo u interesu Bosne. Zapravo sta je interes Bosne i Bosnjaka. Kompromis kazu. Kakav? Izmedju cega? I sada drugi ljudi vladaju Iranom, a personalne veze izmedju politicara su jako bitne. Ovaj Ahmedinedzad je simpatican ali ima mnogo fula. Iran je velika drzava pa ce vjerovatno to prevazici, a nama je svaki kiks katastrofalan, put za dovrsetak iseljavanja prema Skandinaviji, unutrasnjosti Australije i dalje..
User avatar
Shahab
Posts: 1997
Joined: 01/05/2007 08:31
Location: mahala

#16

Post by Shahab »

Postavlja se pitanje zasto su sada aktuelizirane price oko ovih isporuka naoruzanja...i to putem Dodikovih Nezavisnih?
Mislim da se radi o slabljenju bosanskih pozicija pred nove pregovore o ustavnim promjenama...a sve kako bi se profitiralo na antiiranskoj histeriji u SAD.
http://www.novihorizonti.com/test/tekst ... kalID=1485
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#17

Post by uozo »

Juche me vozi Afshin, taxista kuchi. :roll:
Kazhe njegovo ime je ime jednog persijskog kralja koji se borio protiv Arapa. Bio je u januaru, poslije 23 godine u Iranu. Valja pravo, kazhe, al´ ne bi mogo tamo zivjet´.
Znam i ja da valja kazhem mu.
Al´ koji chu ja racku tamo, pita se tip, more imat 30 - 35 godina :roll:, pitam se i ja!!! I odvrnu tip White Stripes do daske....
graciella
Posts: 59
Joined: 05/06/2006 21:21

#18 Re: Granić: Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko

Post by graciella »

finta wrote:
graciella wrote:Granić: Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko pomagao

NEKADAŠNJI ministar unutarnjih poslova Mate Granić, u razgovoru za Index demantirao je navode bivšeg zamjenika ministra vanjskih poslova BiH Ivice Mišića koji je za banjalučke "Nezavisne novine" ustvrdio kako je Hrvatska 1995. od Irana naplatila desetke milijune dolara u zamjenu za isporuku oružja opkoljenoj bihaćkoj enklavi.

Mišić je u razgovoru za banjalučki list kazao kako je u jesen 1994. godine nazočio sastanku tadašnjeg savjetnika vrhovnog vjerskog vođe Irana za međunarodna pitanja Ali Akbara Velajatija, ministra vanjskih poslova BiH Harisa Silajdžića i Mate Granića na kojem je dogovarana realizacija slanja vojne pomoći opkoljenoj bihaćkoj enklavi.

Nakon što se Silajdžić Velajatiju požalio na teško stanje u Bihaću, iranski je dužnosnik navodno pozvao Granića i zatražio ga Hrvatska pošalje oružje u BiH. Granić je navodno na to kazao kako to puno košta.

Mišić je kazao da je bio šokiran kada je čuo iznos koji je Granić naveo kao "argument" da bi oružje bilo poslano u Bihać, a također je odbio precizirati o kolikom se iznosu radi. Potvrdio je samo da se radi o iznosu puno većem od 46 milijuna dolara koliko se nagađalo da je "koštao" transport oružja kroz Hrvatsku. Mišić kaže da je Velajati nakon svega Graniću rekao "pošaljite oružje Bosancima, sutra će vam doći ček."

Oružje iz Irana u BiH stizalo preko Hrvatske

Poznato je da je oružje iz Irana stizalo u Hrvatsku i BiH, o čemu se govorilo još 90-ih godina neposredno nakon rata. Oružje u BiH je moglo biti dostavljeno jedino preko teritorija Hrvatske što je na terenu i u ratnim uvjetima izvođeno tako da je otprilike 30 posto vojne pošiljke iz Irana ostajalo Hrvatskoj vojsci, a ostatak je išao Armiji BiH.

Drugi dio priče o uzimanju provizije za transport oružja nisu uspjeli dokazati ni novinari Nezavisnih novina koje navode kako niti nakon višetjednog istraživanja i razgovora s nizom sugovornika nisu uspjele utvrditi koliko je desetina milijuna u pitanju, odnosno gdje je novac završio.

"Ne sjećam se nikakvog sastanka u New Yorku, ali je sigurno da sam s Harisom Silajdžićem bio u gotovo svakodnevnom kontaktu. S Irancima smo također bili u kontaktu, a suradnja oko pomoći Irana Bosni i Hercegovini bila je dogovorena na političkoj razini. Nije se radilo o financijskoj već o vojnoj pomoći (Irana) za BiH. O vojnoj pomoći i o detaljima je razgovarano na vojnoj razini, dakle razgovarala su ministarstva obrane, a ne ministarstva vanjskih poslova." - kazao je Granić za Index.

"O vojnim razgovorima ne bih želio previše govoriti. Radilo se o vojnim razgovorima. Točno je da je bilo je pomoći Irana Bosni i Hercegovini kroz Hrvatsku. Na političkoj razini je dogovoreno da se ta suradnja ostvari, a vojni dio su odradila ministarstva obrane." - pojasnio je.

"Bošnjacima smo pomagali onda kada im je malo tko pomagao"

Što se tiče Mišićevih navoda, Granić ponavlja kako se ne sjeća sastanka u New Yorku te napominje kako se radilo o vremenu kada se provodila američka mirovna inicijativa u sklopu koje je bilo i oslobađanje okupiranih teritorija Bosne i Hercegovine.

"U fazi oslobađanja BiH, što je bio dio američke mirovne inicijative, Hrvatska je itekako pomagala Bosni i Hercegovini i Bošnjacima da opstanu i da se BiH sačuva kao država. To je bio jedan od načina pomoći Bošnjacima i to u vrijeme kada im je malo tko pomagao. Na prvom mjestu pomagale su im SAD i politički i vojno, a jednako je pomagala i Hrvatska." - pojasnio je Granić.

Podsjeća kako je upravo u ovo doba prije 12 godina organizirao održavanje sastanka u Splitu u kojem je između predsjednika Tuđmana i Izetbegovića potpisana tzv. Splitska deklaracija kojom je dogovorena vojna suradnja hrvatskih i bošnjačkih snaga sa ciljem oslobađanja teritorija BiH.

Granić zaključuje kako i dan danas održava kontakte s Harisom Silajdžićem s kojim je u dobrim odnosima.

Zanimljivo kako je i sam Silajdžić, inače član Predsjedništva BiH, za Nezavisne novine odbio komentirati navodnu iransku isplatu oružja Hrvatskoj, a slično je reagirao i ratni zapovjednik Petog korpusa Armije BiH Atif Dudaković, koji je sve nazvao "novinarskim izmišljotinama".

http://www.index.hr/vijesti/clanak/gran ... 53727.aspx
Mate Granic nikada ama bas nikada nije bio ministar unutrasnjih poslova .
Hocu reci da u samom startu prilog koji je postavila zastinica hrvatskih nacinalnih interesa cak i po cijenu bezocne lazi nema nikakvu objektivnost .
Na pocetku posta mozes procitati Graciella sto ti ga dodje isto kao i Dunja Ujevic , ili Maja Freundlisch ili a na kraju mozes procitati index .hr stio je ekvivalent recimo Smiljku Sagolju i Jozi Curicu .Jebote zivot ja se sjecam svake rijeci i svakog poljupca iz 5-tog razreda osnovne skole a Mate granic se ne sjeca sastanaka iz New - Yorka , zagreba , iz pm kada je sjedio sa Misicem , silajdziucem i iranskim ministrom Velajatijem .Ali Akbar Velajati je tada bio jedan od najpooznatijih ministara vanjskih poslova na svijetu . Nesto kao Anrej Gromiko .I sjediti sa tim covjekom i uzeti od njega milione dolara i reci za javnost da se ne sjecas takvog susreta .Zemljo otvori se , to moze stati u obraz jedino Mati Granicu koji je kao ministar vanjskih poslova u vladi HDZ-a kod Nikice Valentica , Hebranga , Tudjmana , Suska .......
direkno odgovoran za agresiju i paljenje Bosne .Bosanci i Hercogvci bi najvise bili zahvalni Granicu i kompaniji da nisu srusli Mostar ,Stari Most Gornji Vakuf , Prozor , otvorili logore ........a o pomoci drugom prilikom .
P.S. Koja dobitna kombinacija Bog te kalajiso : Index tocka hr , Mate Granic , Graciella ....jos fali samo Mate Boban i Vice Vukojevic .
A ti vjejovatno znas najbolje posto si sigurno bio ucesnik svih dogovora. :-)
Boze, Boze dragi...
Provjereni komunista, sa dugom komunistickom familijarnom tradicijom, a po nacionalosti i ubjedjenju bosanac (barem tako volis da izjavis kada zagusti) koji se obrusava tak s vremena na vrijeme na sve ono sto je srpskog ili hrvatskog predznaka.
Takvi su daleko blizi ekstremizmu a kilometrima daleko od bilo kakvog pojma zvan komunizam ili i socijalizam ako zelis.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#19

Post by zemo_online »

jel tacno da je armija opkolila manjacu,a hvo,po nalogu amera pucao iz teskih cijevi po savezniku?
ocito je da je hrvatska rijesila svoj problem da bi ameri srbima dali 49% bosne,etnicki ociscene kao i u hrvatskoj.
a i sto se kosova tice,tu su ameri,svaka cast clintonu,izvukli pouku iz bosne,jer sumnjam da bi uopce spasili albance.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#20

Post by Nosferatu »

sarlo wrote:
ShejtanVrbaski wrote:Uopste ne razumjem sto se sada od jednom dize prasina oko ovoga. "Specijalni odnosi" Irana i BiH te isporucivanje oruzija je bilo poznato zvanicno vec 10 godina a s tim i da je 'Rvatska, kao tranzitna zemlja omastila dobro brk od tu aferu. Bilo je isto slucajeva jednom kada je tanker pun oruzja skroz bio zadrzan u splitskoj luci. Tada su se najvjerovatnije bili zategnuli odnosi BiH vlade i "bosanskih Hrvata", ili iranski cek s novcem nije stigao na vrijeme, pa Vranjo nije htjeo propustiti isporuku i zadrzao je sebi. Dalje, cak i Richard Holbrooke je izjavljivao u intervjuima nakon potpisa daytonskog sporazuma, da je CIA vrlo dobro znala za kontakte na relaciji Iran>BiH ali da nisu to pokusavali sprijeciti, pored licnih nesuglasica s Iranom, jer su mnogi akteri americkog sistema bili relativno pro-bosanski orijentisani i svijesni da, s nepravdom uvodjenja embarga na naoruzanje, da bi Bosnjaci muslimani bili poklani kao jagnjad ako si nemaju cak nabaviti ni ilegalno oruzje.

PS.
Zar nije CIA cak obezbijedila neki prinudni aerodrom u centralnoj Bosni na raskrcenoj sumskoj lokaciji, gdje su se Herkulesi sa iranskim naurozanjem spustali? To je, cini mi se, isto Holbrooke izjavio, samo zaboravih lokaciju.
Pisalo je o cetiri leta oruzja koje je Iran platio koja su zavrsila negdje u blizini Tuzle. Pored Cazina je napravljen aerodrom Coralici u ratu gdje su slijetali helikopteri i avioni sa oruzjem. Helikopteri su letjeli po kisnom vremenu i prema Bihacu i prema drugim enklavama. Koliko sam cuo piloti koji su letjeli prema Bihacu su bili uglavnom Rusi profesionalci. U unutrasnjosti Bosne su svi piloti bili domaci ljudi. U Tarcinu je bila pista za helikopter koji je letio za Gorazde (izresetan k'o u americkim u filmovima). Mislim da je par najvecih transporta oruzja organizovala CIA jer mi nismo imali organizacije za takvo nesto. A sigurno smo Hrvatima sve masno placali i RH i Herceg-Bosni i Bobanu i Prlicu i poslije na svakom punktu su davali lokalnim barabama.
Na pocetku rata smo imali lovare i poneki kalasnjikov (kad smo krenuli na Poljine u augustu '92 podijeljeno je 23 metka po automatskoj pusci, a vecina ih nije imala), a '95 si mogao birati oruzje koje hoces.
Richard Holbruk je pisao o vecini ovih stvari, i odatle ih i ja znam. Medju Demokratama Bosna ima dosta prijatelja. Ako slijedeca americka administracija bude Demokratska i politika prema Bosni ce se sigurno promjeniti i vecinu ovih reformi ja bih sacekao do izbora u Americi. Ali izgleda da su se neki SDA-ovci dogovrili sa Dodikom da prodaju i ovo malo Bosne sto je ostalo.
Mislim da su veze sa Iranom sada pokidane. Mi smo morali birati izmedju Irana i Zapada i oni su se dzentlmenski povukli, jer je to bilo u interesu Bosne. Zapravo sta je interes Bosne i Bosnjaka. Kompromis kazu. Kakav? Izmedju cega? I sada drugi ljudi vladaju Iranom, a personalne veze izmedju politicara su jako bitne. Ovaj Ahmedinedzad je simpatican ali ima mnogo fula. Iran je velika drzava pa ce vjerovatno to prevazici, a nama je svaki kiks katastrofalan, put za dovrsetak iseljavanja prema Skandinaviji, unutrasnjosti Australije i dalje..
Sve istina.

Ukrajinski iznajmljeni avioni, ne Ruski.

Nasi piloti - 90% slucajeva. Ponekad placenik - Ukrajinac.

Poljetanje iz Pule. Sljetanje u Coralicima.

Kolika je vrijednost oruzija? Do 94 godine, vrlo mala, od 94 - je to pocelo malo bolje funkcionirati. Isporuka - u zavisnosti od politicke situacije, ukoliko se zaostre sukobi u Hercegovini i Srednjoj Bosni - kapak. Ukoliko Bihacka regija - je napadnuta, onda se pojaca. Uglavnom vodilo se je racuna da nas pomognu ali - ne pretjerano. 30-70% omjer je vjerujem laz. Vjerujem da je 70% svega uzela RH sebi. Oni 30% - ili smo morali mi platiti za njih - u slucaju sverca oruzijem preko Hercegovine ili je neko drugi morao podmastiti vrh Hrvatski a oni bi onda - mastili sve do zadnjeg u nizu - koji se je bavio ovim aktivnostima. Ovdje dakle govorim - ne o kupovini tih 30% oruzija - vec o doturanju istog. Tj. preprodaja oruzija koje je kupljeno od strane drugog, ali se naslo u tvom posjedu. Smijesno je uopste - govoriti o dokazima, kad su ovo - rabote najvisih centara moci, gdje se sve vrsi u sijeni, niti novac koji ide ima porijeklo, niti se vrsi tu preko banaka uplate ili nesto slicno, to je - sistem koji se ne moze i nece nikad moci - uvezati jer niko ne zna sve - svako zna, samo mali komad informacije potrebne mu da izvrsi svoj zadatak. Tako da je to - kao slagalica jedna ogromna, svako ima mali komadic, ali slika je - mnogo veca, i ako ikad isplivaju vojne tajne i informacije bice za jedno 50-60 godina kad ova generacija odljepi i to ne bude vise - od pretjeranog interesa onima koji tad budu zivjeli.

Koliko se je Hrvatska pitala u ovome? Nije mnogo. Iran nije trazio u Hrvatskoj saveznika niti od njih pomoc. Trazila se je od Amerike i u Americi. Amerika se je i pitala - sa svojim brodovima ukvotljenim u Jadranu i Avijano bazi u Italiji te Rammstein u Njemackoj. Hrvatska je tu - samo pristala da bude - nominalna marioneta transporta koja ce profitirati. Isto se je moglo postici i bacanjem padobranom "humanitarne pomoci" - al' to je bilo riskatnije jer ukoliko bi se otkrilo - znalo bi se da je svijet umjesan tj. da su se upustili u svojevrsnu "vojnu intervenciju". Ovako je ispala - prirodna alijansa s kojom je kasnije - srusen san zvan HZ HB - i napravljena Federacija i cijelovita RH.

Naravno - Srbi u Nezavisnim ne spominju da su oni opljackali i uzeli cijelu JNA. To za kakvu su armiju sposobni bili sami - vidjeli smo - i u ratovima a evo i u miru danas - kad T55-tice prodaje u Srbiji - ne mogu priustiti troskove odrzavanja i ne samo to - vec zolja od $400 - svakog tog tenka uzima, kao nista. I kao takve - nece niko da ih kupi, koliko je to - ostarjela tehnologija pa ih konvertiraju u sredstva civilnog inzinjeringa skidaju kupole i prave bagere gusjenicare od njih. Kakva im je to armija - koju je s Kosova otjerala avijacija Americka, bez 1 pjesadinca? Itd. Cak i u prici o Krajini - Srbi iz Hrvatske tj, njihove glavesine - su prodavel municiju, koja je bila - za metak - marka. U vrijeme ofanziva cijena bi isla gore, kad se malo smiri, onda moguce i dole. Kljucno je da su uzeli milione na taj nacin a to sto je drzava bila podkopana, nije ih se ticalo, s lovom i milionima ti ne treba drzava ni zemlja. Stoga - ako je od 94 i prebaceno nesto vise i modernijeg oruzija, do 94 Bihacka regija se je iskljucivo odbranila od onog sto bi otela i sto bi Srbi joj prodali, mnogo vise od toga sto je iz Hrvatske dolazilo. Prije iznajmljivanja ovih aviona Ukrajinskih - od kojih je 1 oboren (a bila su 2 ja mislim) - letjele su neke poljuprivredne letjelice i iz aero-kluba neka krntija - to je bilo vise muke nego korisiti ali eto - i ti su znali napraviti prelet sto je znacilo mnogo vise kao pobjeda neka, moralna nego - sto su mogli oruzija donjeti. Helikopteri su iskljucivo bili za guzonje. Transport istih. transport para, transport bilo cega drugog - sto je bilo bitno npr. sanitetskog materijala. Npr. jedna inekcija morfija kad te rani je znala biti 100 DM, al' za one koji su se nasli u tim situacijama - kad je vreca brasna bila 1000 - to je bilo prihvatljivo, normalno. Amerikanci su i osiguravali taj no fly zone - tako da su tacno znali - kuda i kako, uz malo srece, se je moglo proci. Vjerovatno su imali - i znali tacno gdje je razmisjeten PVO po Hrvatskoj, ali opet - to je bilo vrlo riskantno, iz razloga sto su i Srbi znali - za postojanje takvog aerodroma, u svemu tome - unistenje tog istog nije bilo samo militarni neki cilj vec i konkurent u prodaji i svercu s oruzijem. Dakle - sto manje preleta do Coralica - to vise profita za Srbe. Zbog toga - sve sto su mogli oboriti sa zemlje - obarali su. Kao sto rekoh - iz dvojakih razloga. Biznis i "rat".
Last edited by Nosferatu on 21/07/2007 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#21

Post by Bosanac_21 »

Tudjman je zeznuo situaciju, plan je bio da se Bosanska Krajina odbrani slicnim
stilom "Oluje", al surovanje Tudje i Milosevica je okrenulo tocak na drugu stranu
tako da je rs stvorena prekoh tudjih ledja :x
Koliko znam plan je bio da Armija BiH s HVO-m ide na Banja Luku, samo sto
Tudjo htio da Banja Luka pripane Hrvatima tako da je ta ofanziva propala.

Sto se tice pomoci, mnogi drugi su se obogatili preko Bosanaca, uzimavsi lovu,
prodavajuci humanitarne pomoci po tudjim trgovinama, itd.
Najvaznije je da se Bosna odbranila.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#22

Post by cyprus »

Bosanac_21 wrote:Tudjman je zeznuo situaciju, plan je bio da se Bosanska Krajina odbrani slicnim
stilom "Oluje", al surovanje Tudje i Milosevica je okrenulo tocak na drugu stranu
tako da je rs stvorena prekoh tudjih ledja :x
Koliko znam plan je bio da Armija BiH s HVO-m ide na Banja Luku, samo sto
Tudjo htio da Banja Luka pripane Hrvatima tako da je ta ofanziva propala.


Sto se tice pomoci, mnogi drugi su se obogatili preko Bosanaca, uzimavsi lovu,
prodavajuci humanitarne pomoci po tudjim trgovinama, itd.
Najvaznije je da se Bosna odbranila.
Gdje si čuo ovo boldirano? Prema onome što ja znam, ili mislim da znam, ovo je neistina. :roll:
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#23

Post by zemo_online »

Bosanac_21 wrote:Tudjman je zeznuo situaciju, plan je bio da se Bosanska Krajina odbrani slicnim
stilom "Oluje", al surovanje Tudje i Milosevica je okrenulo tocak na drugu stranu
tako da je rs stvorena prekoh tudjih ledja :x
Koliko znam plan je bio da Armija BiH s HVO-m ide na Banja Luku, samo sto
Tudjo htio da Banja Luka pripane Hrvatima tako da je ta ofanziva propala.

Sto se tice pomoci, mnogi drugi su se obogatili preko Bosanaca, uzimavsi lovu,
prodavajuci humanitarne pomoci po tudjim trgovinama, itd.
Najvaznije je da se Bosna odbranila.

ja bih prije rekao da je to bio americki plan jer su oni prijetili bombardovanjem ukoliko se ne zaustavi ofanziva prema b. luci.
zato su dali hrvatskoj zeleno svjetlo(nije galbraith imo nikakve upute iz washingtona!) da rijesi krajinu,a rasine srbe nagradili sa 49% bosne.
jel mi moze iko potvrdit da ja armija opkolila manjacu,a hvo po armiji pucao?
trlica
Posts: 389
Joined: 08/07/2007 05:11

#24 Re: Iran i Bošnjaci

Post by trlica »

finta wrote:
trlica wrote:
Motokultivator wrote: Cundog li ti razmisljanja. Sta je bolje. Potpisati nekakav papir, zaustaviti rat, pa onda pregovore desetinama godina, ako je potrebno voditi u "miru" ili pustiti da izgine 50.000 vojnika, da bi se nesto oslobodilo. Ne kazem ja da sloboda nema svoju cijenu. Al bi l ti dao da od tih 50.000 bude tvoj babo, dajdza, amidza, tetak, dedno, komsija i mnogi drugi, pa na kraju krajeva i ti sam.
Lahko je pricat iz ove perspektive. I sam se sjecam u ratu je bilo prica kolko hocete. "Potpisi Alija pa nek je ko avlija", a kad se potpisa nikom nista nevalja. Ma nemeres ti narodu ugodit nikako.
momce,i sam sam ucestvovao u ratu i ostao bez dijela tijela.to Armija nije nikad trazila od Alije.ti si se izgleda samo naslusao ratnih prica.ja u familiji imam i nosioca zlatnog ljiljana(post-humno)imam i izginulih boraca i poginulih sehida.
Naravno da nikad nije bilo nikavih prica o tome " potpisi Alija pa nak je ko avlija " cetnicka propaganda pod jedan , pod dva to bi mogao bitoi grafit na zidu koji je napiaso naki provokator ili neko dijete ili gad i govnar iz SDA .
Na tu " parolu se uhvatio i nakacio Ivan Aralica , tudjmanov dupelizac i poltron , bijednik nad bijednicima koji je na osonovu te parole ubjedjivao citaoce Slobodne Dalmacije , Vecernjaka ......kako je podjela Bosne izmedju Hrvtsdke i srbije sa malom muslimnijom " najbolje rjesenje " za bosanske muslimane .Podlo i gnusno .Zrelo za Haga .Ono sto brine da medju bosanskim muslimanima bolje receno medju Bosnjacima ima neprijatelja cjelovit Bosne.Ne bi im bio u kozi .
tvrdim da takvo nesto nikad nije poteklo iz armijskih redova.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#25

Post by Bosanac_21 »

cyprus wrote:
Bosanac_21 wrote:Tudjman je zeznuo situaciju, plan je bio da se Bosanska Krajina odbrani slicnim
stilom "Oluje", al surovanje Tudje i Milosevica je okrenulo tocak na drugu stranu
tako da je rs stvorena prekoh tudjih ledja :x
Koliko znam plan je bio da Armija BiH s HVO-m ide na Banja Luku, samo sto
Tudjo htio da Banja Luka pripane Hrvatima tako da je ta ofanziva propala.


Sto se tice pomoci, mnogi drugi su se obogatili preko Bosanaca, uzimavsi lovu,
prodavajuci humanitarne pomoci po tudjim trgovinama, itd.
Najvaznije je da se Bosna odbranila.
Gdje si čuo ovo boldirano? Prema onome što ja znam, ili mislim da znam, ovo je neistina. :roll:
I to se pricalo. HVO je bio na prostoru Bosanske Krajine i cak su bili na putu
prema Banja Luci kod Bos. Novog, grada kojeg je vojska rs drzala. Vojska rs
je pobjegla i grad je bio prazan, HVO je usao u Bos. Novi ali tad se
zakomusalo oko teritorije kome da pripadne. Stranci su zaustavili tu
ofanzivu, zbog toga se HVO povukao, i rs je zadrzala "svoju" teritoriju.
Moze biti ono "rekla kazala" ali ima nesto od toga u narodu.
Post Reply