Bosnjaci - buduci faktor nestabilnosti?

Post Reply
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#1 Bosnjaci - buduci faktor nestabilnosti?

Post by Orbini »

Nadam se da imam samo los dan, pa me ovakve misli spopadaju.

Dali je moguce da Bosnjaci izgube vjeru u bolje sutra, pravdu, ikakvu svjetlu buducnost,... ? A prilike idu u tom pravcu. Osim ako nam se EU ne smiluje pa nas po inerciji ubaci u svoje kolo.


Posmatrajuci razvoj situacije u BiH, pokaz<uje se da je tkzv. monolitni sistem kakav ima RS i par kantona jedino funkcionalan. Kada samo jedni odlucuju, odnosno jedna nacija, nema reciproteta, kompromisa,....

Ovakvim tempom RS stize polako Federaciju. Djelom zato sto su ostali dosta postedjeni u ratu i nisu trosili ogromna sredstva na sanacije. A djelom zato sto mi se cini da njihovi politicari malo manje kradu negoli nasi - dio se ipak i ulozi. Bosnjaci su tu u corsokaku. Ne mogu si priustiti monolitnost jer je to ujedno i podjela zemlje, i ogranicenje zivotnog prostora buducih generacija na nekih 30 i kusur % BiH. A ne mogu daleko ni ovako pod prividom zajednicke drzave gdje svako drugi moze kociti kako hoce Bosnjake a sebe nesmetano razvijati sa obezbvjedjeno mzaledjinom. Osim toga, i investicije lakse dolaze u sisteme gdje je jednostavnije i funkcionalnije.

Pravda koju pocesto spominje Haris Silajdjic mi izgleda smjesno u kontekstu politike. Nema pravde i morala u politici, gleda se ko je jak i ko ima jaku zaledjinu. Citam kako generelni sekretar Ban, ki Mon odgovori da ne misli ni odgovoriti na Harisovo i Komsicevo pismo o geenocidu. Ustvari se to moglo i ocekivati, pa ne moze jedno pismo nekom tamo cinovniku ukinuti RS ili RS policiju. Haris precesto spominje moral u zadnje vrijeme i precesto potice incijative koje su unaprijed osudjene na neuspjeh. Ima dovoljno diplomatskog iskustva da zna koliko sve to ima sanse. Sve mi se cini da je ova predstava u reziji bosnjackog politickog vrha vise u svrhu davanja do znanja nama i svijetu - da smo barem pokusali. Propala je i tuzba protiv YU, genocid u Srebrenici nije obavezivajuci da se nepravda ispravlja, etnicka podjela se betonira, RS polako grabi naprijed i ima mogucnost kocenja Federacije. Sve su prilike da ulazimo u period vece nepravde, mladi nemaju viziju buducnosti, a na granicama nas tretiraju kao stoku.

Sticem utisak kao da se nesto iza brda valja. Toliko pucanja u przno od strane bosnajcke politike mora da krije nesto sasvim drugo. Dali je novi rat u pitanju gdje bi bosnjacka strana iskoristila neki od dolazecih incidenata?

Ili terorizam mozda, da ovog puta Bosna stvarno postane teroristicka baza, mjesto odakle dolaze samo problemi, mjesto koje ne mozes tako lako silom porobiti, a ne mozes ni ostaviti kao crnu izolovanu rupu u Evropi, jer uvijek moze da zabiberi drugima.

Pa i sama izolacija Bosnjaka bi bila problem, Evropa samo moze imati probleme sa novom Gazom, gdje ipak nemas dovoljno materijala za zid oko Bosnjakistana kao dole u Palestini.

U vjerski radikalizam ne vjerujem, jer se ipak svodi na neke globalne probleme, gdje domaci vjerski radikali vise paznje i vremena trose na mrznju prema iranskim Siitima i stovanej nekih tamo dole sejhova.
Nacionalni radikalizam - vec nesto vise moguce. S tim da srpski, austrijski, madjarski, danski,..... radikali ipak imaju privilegiju da seru o svojim idejama u koliko toliko funkcionalnim drzavama. Bosnjacki radikali nemaju tu privilegiju, ukoliko se nepravda nastavi, bure baruta moze puknuti svakog momenta.

Sve mi se opet cini da se nesto krupno iza brda valja. Ovoliko javno prozivanje morala i pravde u zadnje vrijeme nije slucajno. A niko ne vjeruje u ucinak. Jedini ucinak je da se culo, da su Bosnjaci barem pokusali. Sta je sljedece?

Nadam se da imam samo los dan.
Unjustice
Posts: 175
Joined: 14/04/2007 01:14

#2 Re: Bosnjaci - buduci faktor nestabilnosti?

Post by Unjustice »

Orbini wrote:Nadam se da imam samo los dan, pa me ovakve misli spopadaju.
Nadam se da imam samo los dan.
Nadam se da nisi provokator, medjutim to sto pises ima poprilicno dosta nebuloza.

Prvo zelio bih vidjeti dokaze i to statisticke i svakojake da je takozvana stize Federaciju? Znaci manimo se Dodikovih tlapnji i idemo sa cistim podatcima? Razlozi koje navodis za takvo sto jos su blesaviji. Prvo davno je dokazano da je lakse vladati pojedincu nego kolektivu. Zato je skoro uvijek privatno vlasnistvo efikasnije od kolektivnog. Doduse na primjeru takozvane i Federacije to nije tako nego ti se samo cini, jer u ovom slucaju "privatnik" nema pojma, a tebi se to tako cini posto si ili nasjeo na ili propagiras, njegovu propagandu. A daleko da nije lakse recimo Vojislavu Kostunici upravljati sa takozvanom nego u istom slucaju halfovima iz Federacije. Ne samo zato sto je Srbija "ocistila" takozvanu od ne-Srba pa sad s njom vlada, nego i zbog nekih prakticni razloga koji su im na raspolaganju. Zamislite da recimo cetnici i Srbija nisu ocistili Prijedor i da je on u sastavu takozvane, a hoce da prave autocestu, prvo sto bi Kostunica morao pribaviti je saglasnost o trasi od u ovom slucaju bosnjacke vlasti, i sto bi morao dati saglasnost da trasa prolazi kroz Prijedor bilo to isplativo ili ne i ma koliko kostalo. Naravno glupo je govoriti o ostalim problemima sa kojima se FBIH susrece, a Srbija u takozvanoj ne susrece, medjutim i dalje je FBIH bolja od takozvane.

Drugo sto se tice Harisa i inace bosnjacki politicara. Oni ce biti uvazavani i cjenjeni onoliko koliko iza ledja imaju tenkova, raketa, topova itd. Naravno da bez toga su zadnja rupa na sviralu. Barem nam je to jasno da tako funkcionise ovaj svijet. I zato ja apeliram na njih da se pobrinu da sto vise budu uvazavani i cjenjeni.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#3

Post by nineac »

ja kolio nebuloza u p...m materinu. Ispade samo ako imas jednonacinalan entitet mozes napredovat. ma ti frjareu nisi normalan!
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#4

Post by gospodar kuglastih munja »

Razmisljanje Orbinija je ustvari vrlo logicno. Poslije svih pogroma koje su Bosnjaci dozivjeli, nema ni pomola o satisfakciji, barem onoj zvanicnoj, pravnoj. Naprotiv , bosnjacke zrtve se omalovazavaju, kako nesluzbeno, tako i od strane vlasti same RS, drzave BiH, a i medjunarodne zajednice. Pitanje je kad ce vrc biti prepun. Ako znas da ne postoji pravada, pa ni u tvojoj vlastitoj domovini, pitanje je vremena i trenutka kad ce se neka grupa uzeti pravdu u svoje ruke. A to je najopasnija stvar koja nam se moze desiti. Na svu srecu, Bosnjaci nisu osvetoljubivi, vjeruju u pravnu drzavu, u pravdu. Ali gdje je pravda ? Za bosnjake je nema ?
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#5

Post by nineac »

gospodar kuglastih munja wrote:Razmisljanje Orbinija je ustvari vrlo logicno. Poslije svih pogroma koje su Bosnjaci dozivjeli, nema ni pomola o satisfakciji, barem onoj zvanicnoj, pravnoj. Naprotiv , bosnjacke zrtve se omalovazavaju, kako nesluzbeno, tako i od strane vlasti same RS, drzave BiH, a i medjunarodne zajednice. Pitanje je kad ce vrc biti prepun. Ako znas da ne postoji pravada, pa ni u tvojoj vlastitoj domovini, pitanje je vremena i trenutka kad ce se neka grupa uzeti pravdu u svoje ruke. A to je najopasnija stvar koja nam se moze desiti. Na svu srecu, Bosnjaci nisu osvetoljubivi, vjeruju u pravnu drzavu, u pravdu. Ali gdje je pravda ? Za bosnjake je nema ?
To sto zvanicnici RS omalovazavaju zrtve i bosnjake meni nije iznenadjenje niti ista drugo ocekujem. Medjunarodna zajednica se ponasa onako kako se MI ponasamo. Ali ono sto me najvise boli jeste omalovazavanje zrtava, boraca, i svih nas koji smo prezivjeli taj rat od strane ovih "zastitnika bosnjackih interesa"
ise mi ej ovih tema na vrh k...!
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#6

Post by Citizen-X »

Nemoj citat i ne's imat' nista navrh **rca... Radije se pozabavi sam o sebi tamo preko bare kad nemas neko konkretno rjesenje i pusti nas jadnike da zivimo svoju tugu...Najmanje nam je potreban neko k'o ti da nam se takodjer penje navr' **rca...
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#7

Post by Orbini »

Bice da sam definitivno imao los dan. Sutra je druga nafaka.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#8

Post by sarlo »

Orbini wrote:Bice da sam definitivno imao los dan. Sutra je druga nafaka.
....Al sutradan sve je opet bilo po starom jer kasabalije ne vole da pamte zlo i ne mare da brinu brigu unapred. U krvi im je saznanje da se pravi zivot sastoji od retkih zatisja, i da bi bilo ludo i uzaludno remetiti ta retka zatisja trazeci neki drugi, cvrsci i stalniji zivot koga nema....
-iz jedne knjige-
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#9

Post by nineac »

Citizen-X wrote:Nemoj citat i ne's imat' nista navrh **rca... Radije se pozabavi sam o sebi tamo preko bare kad nemas neko konkretno rjesenje i pusti nas jadnike da zivimo svoju tugu...Najmanje nam je potreban neko k'o ti da nam se takodjer penje navr' **rca...
nesjecam se da sam tebe nesto pitao, a najmanje me interesuje sta ti imas reci o tome sta ja mislim i sta citam i cime se zabavljam!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45211
Joined: 29/12/2005 01:20

#10

Post by jeza u ledja »

Covjek je u pravu u jednom.
Historija nas uci da na ovim prostorima prica o ucinjenoj nepravdi, zrtvama, pogromima ne vodi dobru. Opet s druge strane ne treba ni sutati. Pitanje je kada pomen zrtava prelazi u zelju za osvetom i ispravljanjem pravde.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#11

Post by nineac »

pasha078 wrote:
sarlo wrote:
Orbini wrote:Bice da sam definitivno imao los dan. Sutra je druga nafaka.
....Al sutradan sve je opet bilo po starom jer kasabalije ne vole da pamte zlo i ne mare da brinu brigu unapred. U krvi im je saznanje da se pravi zivot sastoji od retkih zatisja, i da bi bilo ludo i uzaludno remetiti ta retka zatisja trazeci neki drugi, cvrsci i stalniji zivot koga nema....
-iz jedne knjige-
Dobar ti je citat, upravo tako.
Orbini, i meni se čini da je tako kao što pišeš. A na stinog provokatora kao što je nineac se ne vrijedi ni obazirati....
Nevidim majke mi sto sam ja nekog isprovocirao? Jel ima postoji kod nas rjec SAMOKRITIKA???
Rekao sam da me uopce neiznenadjuje ponasanje politicara iz RS, ali ako oni vec zagorcavaju zivot ljudima, sto "bosnjacki zastitnici" to rade zajedno s njim?
finta
Posts: 170
Joined: 03/07/2007 16:18
Location: express station
Contact:

#12

Post by finta »

nineac wrote:ja kolio nebuloza u p...m materinu. Ispade samo ako imas jednonacinalan entitet mozes napredovat. ma ti frjareu nisi normalan!
Niti Orbini niti njegov post ne zasluzuje ovako nesto .Orbini je pisao pametno .Barem meni .
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#13

Post by Maraschino »

Nije Orbini mnogo fulio.

Europa ce ici linijom manjeg otpora da rijesi zariste zvano BiH. Oni nece puno gledati ko je kriv ko je prav, ko su zrtve a ko pocinitelji.Probali su lomiti politicare u RS-u ali su se uvijek iznova pojavljivali novi isti ili gori. Nastupio je zamor i sada ce se ici na smanjenju "pravde" a time ce naravno opravdano biti ostecene zrtve. Od takvih se mogu ocekivati nepredvidjeni potezi sto moze situaciju radikalizirati.

Europa je to, stara kurva.
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#14

Post by Krugman »

gospodar kuglastih munja wrote:Razmisljanje Orbinija je ustvari vrlo logicno. Poslije svih pogroma koje su Bosnjaci dozivjeli, nema ni pomola o satisfakciji, barem onoj zvanicnoj, pravnoj. Naprotiv , bosnjacke zrtve se omalovazavaju, kako nesluzbeno, tako i od strane vlasti same RS, drzave BiH, a i medjunarodne zajednice. Pitanje je kad ce vrc biti prepun. Ako znas da ne postoji pravada, pa ni u tvojoj vlastitoj domovini, pitanje je vremena i trenutka kad ce se neka grupa uzeti pravdu u svoje ruke. A to je najopasnija stvar koja nam se moze desiti. Na svu srecu, Bosnjaci nisu osvetoljubivi, vjeruju u pravnu drzavu, u pravdu. Ali gdje je pravda ? Za bosnjake je nema ?
Niko vise ne omalovazava zrtve i patriote u BiH nego sami Bosnjacki politicari: svojim kriminalom, korupcijom, nacionalizmom, poltronstvom, nepotizmom, bezobraznoscu, bahatoscu i mnogim drugim nacinima. Najveci izljev pameti i talenta koji su kljucni za oporavak ove zemlje se desio krajem rata i poslije rata, odnosno kad su ljudi vidjeli o cemu se zapravo radi - da su nasi ideali o multietnickoj i slobodnoj zemlji za koju su ljudi ginuli i gladovali kidnapovani od strane politicke elite iz SDA (i kasnije SBiH) u svrhe licnog profitiranja, promovisanja porodicnih i ostalih klanova, i promidzbe (odnosno ispiranja mozgova) vjersko-politicke ideologije.

Ovu zemlju cetnici i ustase nisu nikada ni mogli unistiti jer je otpor gradjana bio prejak. Ali su se Alija i ostali njegovi ahbabi (ukljucujuci Silajdzica koji se danas tako nevjesto pere) dobro potrudili da urade ono sto cetnicima i ustasama nikad nije islo za rukom - ubiju gradjanski duh i sistem vrijednosti koje su bile kljucne za otpor i oporavak zemlje.

Ljudi koji su bili u BiH dobro znaju sta se desavalo u ratu i poslije rata. SDA i SBiH na celu sa Alijom i Harisom su ucinili skoro sve da postenje, vrijednost, patriotizam, uvazavanje, meritokratija, gradjanska kultura i mnoge druge vazne vrijednosti budu potpuno unistene, odnosno zamjenjene kriminalom, korupcijom, nesposobnoscu, seljackom prepotentnoscu, politickom podobnoscu kao glavnim drustvenim vrijednostima. Da smo umjesto tih bekana na celu drzave imali mnogo sposobnije i odlucnije ljude, danas bi BiH bila puno bolja zemlja za sve u njoj, a pogotovo Bosnjake. RS vjerovatno nebi ni postojala.

Danas se nemoze govoriti o uzasnoj poziciji ove zemlje, njenom unistenju i prijetnjama koje joj stoje bez spominjanja katastrofalne politike SDA i SBiH u prvom planu. RS je potpuno sekundarna u toj prici.
finta
Posts: 170
Joined: 03/07/2007 16:18
Location: express station
Contact:

#15

Post by finta »

Krugman wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:Razmisljanje Orbinija je ustvari vrlo logicno. Poslije svih pogroma koje su Bosnjaci dozivjeli, nema ni pomola o satisfakciji, barem onoj zvanicnoj, pravnoj. Naprotiv , bosnjacke zrtve se omalovazavaju, kako nesluzbeno, tako i od strane vlasti same RS, drzave BiH, a i medjunarodne zajednice. Pitanje je kad ce vrc biti prepun. Ako znas da ne postoji pravada, pa ni u tvojoj vlastitoj domovini, pitanje je vremena i trenutka kad ce se neka grupa uzeti pravdu u svoje ruke. A to je najopasnija stvar koja nam se moze desiti. Na svu srecu, Bosnjaci nisu osvetoljubivi, vjeruju u pravnu drzavu, u pravdu. Ali gdje je pravda ? Za bosnjake je nema ?
Niko vise ne omalovazava zrtve i patriote u BiH nego sami Bosnjacki politicari: svojim kriminalom, korupcijom, nacionalizmom, poltronstvom, nepotizmom, bezobraznoscu, bahatoscu i mnogim drugim nacinima. Najveci izljev pameti i talenta koji su kljucni za oporavak ove zemlje se desio krajem rata i poslije rata, odnosno kad su ljudi vidjeli o cemu se zapravo radi - da su nasi ideali o multietnickoj i slobodnoj zemlji za koju su ljudi ginuli i gladovali kidnapovani od strane politicke elite iz SDA (i kasnije SBiH) u svrhe licnog profitiranja, promovisanja porodicnih i ostalih klanova, i promidzbe (odnosno ispiranja mozgova) vjersko-politicke ideologije.

Ovu zemlju cetnici i ustase nisu nikada ni mogli unistiti jer je otpor gradjana bio prejak. Ali su se Alija i ostali njegovi ahbabi (ukljucujuci Silajdzica koji se danas tako nevjesto pere) dobro potrudili da urade ono sto cetnicima i ustasama nikad nije islo za rukom - ubiju gradjanski duh i sistem vrijednosti koje su bile kljucne za otpor i oporavak zemlje.

Ljudi koji su bili u BiH dobro znaju sta se desavalo u ratu i poslije rata. SDA i SBiH na celu sa Alijom i Harisom su ucinili skoro sve da postenje, vrijednost, patriotizam, uvazavanje, meritokratija, gradjanska kultura i mnoge druge vazne vrijednosti budu potpuno unistene, odnosno zamjenjene kriminalom, korupcijom, nesposobnoscu, seljackom prepotentnoscu, politickom podobnoscu kao glavnim drustvenim vrijednostima. Da smo umjesto tih bekana na celu drzave imali mnogo sposobnije i odlucnije ljude, danas bi BiH bila puno bolja zemlja za sve u njoj, a pogotovo Bosnjake. RS vjerovatno nebi ni postojala.

Danas se nemoze govoriti o uzasnoj poziciji ove zemlje, njenom unistenju i prijetnjama koje joj stoje bez spominjanja katastrofalne politike SDA i SBiH u prvom planu. RS je potpuno sekundarna u toj prici.
Dobar post Krugman .Dobar do Boga .
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#16

Post by marijindvorac »

Citizen-X wrote:.. i pusti nas jadnike da zivimo svoju tugu.....
Meni izgleda da ti kao uzivas u mogucnosti da ti je tesko. Cemu zivot u tugi? Ako je tacno, do kada planiras da tako zivis?
Bas ne razumijem.
finta
Posts: 170
Joined: 03/07/2007 16:18
Location: express station
Contact:

#17

Post by finta »

Slazem se u potpunosti sa Krugman .Ja uvijek kazem , nikad se nisam bojao da ce cetnici i ustase raskupusati Bosnu.To jedino mogu muslimani .
Bosna je rukama bosanskih muslimana .Oni su je dali u pogresne ruke .
To je naravno SDA i kasnije SBiH . Ali ipak evo jedan clanak sa radia Slobodne Evrope gdje se vidi kolko se titra rs i kolko se rs i MZ zajebaju sa nama .
------------------------------------------------------------------------------------
--Glavna tužiteljica Haškog tribunala Karla del Ponte ponovila je u Sarajevu da treba uhapsiti četiri haška bjegunca, među kojima su trojica od njih odgovorni za zločine u Bosni i Hercegovini. Prema njenim riječima, Haški tribunal je i osnovan kako bi se uhapsili najoodgovorniji za ratne zločine.
„Informisala sam Savjet bezbjednosti i Evropsku uniju o dobroj saradnji Bosne i Hercegovine, posebno Republike Srpske nakon hapšenja Zdravka Tolimira i transfera u Hag. Nadam se nastavku dobre saradnje, a za mene će ostvaranje potpune saradnje biti hapšenje preostala četiri bjegunca,“ izjavila je Karla del Ponte u Sarajevu.
Na značaj saradnje Bosne i Hercegovine sa Haškim tribunalom ukazuje i visoki predstavnik Miroslav Lajčak. Prema njegovim riječima, ta saradnja je značajna zbog prošlosti, zadovoljenja pravde, te spoznaje istine o nedavnoj istoriji u Bosni i Hercegovini:

„Kao što vam je poznato, to je jedan od ključnih preduslova za potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom.“

Hapšenje Zdravka Tolimira, kao i stalne akcije potrage za Slobodanom Župljaninom, navodi direktor Sekretarijata za odnose sa Haškim tribunalom Vlade Republike Srpske Jovan Spaić, pokazuju kako je interes tog bh. entiteta da se uhapse svi ratni zločinci:

„Republika Srpska ima obavezu prema otkrivanju mreže pomagača lica koja se potražuju i u tom smislu se najkonkretnije, bar u ovome trenutku, pokazuje da institucije RS-a mogu ispunjavati i imaju u čemu ispunjavati svoju obavezu. A evo da podsjetim, na kraju-krajeva, i na detalj da je general Tolimir uhapšen u RS-u. Bilo je cijelo vrijeme priča da je u Srbiji. Prema tome, ne znači da neko od ovih ljudi koji se potražuju sutra neće biti tu pronađen u nekom trenutku.“

Direktor policije Republike Srpske Uroš Pena:

Imali smo prvi puta ove godine lišavanje slobode, nije to dobrovoljna predaja. Mislim da i gospođa Karla del Ponte mora da bude zadovoljna. To je i naš kapacitet u ovom momentu koliko možemo.“

Uprkos porukama koje međunarodna zajednica upućuje predstavnicima vlasti u Bosni i Hercegovini kako saradnja sa Haškim tribunalom predstavlja okosnicu za približavanje zemlje evropskim integracijama, oficir za vezu sa tom institucijom Amir Ahmić smatra da je ključ u Srbiji, a ne Bosni i Hercegovini. Koliko međunarodna zajednica bude imala mehanizme da utiče na Beograd, kako navodi Ahmić, toliko će biti i hapšenja haških bjegunaca.

Na naš upit postoje li realne šanse da se Karadžić, Mladić i Župljanin uhapse do okončanja mandata glavne tužiteljice Haškog tribunala Karle del Ponte u decembru ove godine, Ahmić kaže:

„Mi treba da budemo optimisti i da činimo sve što možemo da se najtraženiji uhapse. Smatram da se Tribunal ne bi trebao zatvoriti bez ove dvojice. Znači, faktički se može vrlo lako desiti da Tribunal okonča i prvostepene i drugostepene postupke, a da dvojica najtraženijih i ostali ne budu dovedeni pred Tribunal, ali mislim da Bosna i Hercegovina mora osigurati mehanizme pod kojima će Tribunal makar biti na papiru, znači da se formalno - pravno ne gasi i da se uvijek može aktivirati u cilju suđenja Karadžiću, Mladiću i drugima.“

Direktorica Balkanske istraživačke mreže Nerma Jelačić smatra da je saradnja BiH sa Haškim tribunalom ove godine, u odnosu na prethodne, mnogo bolja. Ipak, kada je riječ o hapšenju ratnih zločinaca, koje, pored Haškog tribunala, tereti i Sud BiH, onda se mora napraviti, kaže Jelačić, čistka unutar policije u BiH:

„Već neko vrijeme tražimo i čujemo pozive da se uklone iz redova policije ljudi koji su osumnjičeni za ratni zločin i oni koji su imali udio u događajima tokom rata, ali još uvijek nismo vidjeli neke konkretne rezultate u vezi s tim pitanjem.“

Direktor policije Republike Srpske Uroš Pena:

„Da postoje određene indicije, da postoji nešto - to sigurno postoji. Sve dotle dok se ne utvrdi, znači da se ti postupci vode u Tužilaštvu BiH, čim se potvrdi bilo koji stepen sumnje, mi ćemo sigurno reagovati, a tako i druge agencije.“

Pitanje hapšenja Ratka Mladića, ocjenjuju analitičari u BiH, je političko pitanje. Kada je riječ o Radovanu Karadžiću, ističu, mali je broj ljudi, uključujući i zaposlene u Haškom trubunalu, koji vjeruju da postoje informacije koje bi dovele do mjesta gdje se krije.
----------------------------------------------------------------------------------

Koliko demagogije i cetnickih i bjelosvjetskih govana u deset recenica da ti pamet stane .
User avatar
kruskimir
Posts: 35
Joined: 10/01/2007 09:07

#18 Re: Bosnjaci - buduci faktor nestabilnosti?

Post by kruskimir »

Orbini wrote:Nadam se da imam samo los dan, pa me ovakve misli spopadaju.

Dali je moguce da Bosnjaci izgube vjeru u bolje sutra, pravdu, ikakvu svjetlu buducnost,... ? A prilike idu u tom pravcu. Osim ako nam se EU ne smiluje pa nas po inerciji ubaci u svoje kolo.


Posmatrajuci razvoj situacije u BiH, pokaz<uje se da je tkzv. monolitni sistem kakav ima RS i par kantona jedino funkcionalan. Kada samo jedni odlucuju, odnosno jedna nacija, nema reciproteta, kompromisa,....

Ovakvim tempom RS stize polako Federaciju. Djelom zato sto su ostali dosta postedjeni u ratu i nisu trosili ogromna sredstva na sanacije. A djelom zato sto mi se cini da njihovi politicari malo manje kradu negoli nasi - dio se ipak i ulozi. Bosnjaci su tu u corsokaku. Ne mogu si priustiti monolitnost jer je to ujedno i podjela zemlje, i ogranicenje zivotnog prostora buducih generacija na nekih 30 i kusur % BiH. A ne mogu daleko ni ovako pod prividom zajednicke drzave gdje svako drugi moze kociti kako hoce Bosnjake a sebe nesmetano razvijati sa obezbvjedjeno mzaledjinom. Osim toga, i investicije lakse dolaze u sisteme gdje je jednostavnije i funkcionalnije.

Pravda koju pocesto spominje Haris Silajdjic mi izgleda smjesno u kontekstu politike. Nema pravde i morala u politici, gleda se ko je jak i ko ima jaku zaledjinu. Citam kako generelni sekretar Ban, ki Mon odgovori da ne misli ni odgovoriti na Harisovo i Komsicevo pismo o geenocidu. Ustvari se to moglo i ocekivati, pa ne moze jedno pismo nekom tamo cinovniku ukinuti RS ili RS policiju. Haris precesto spominje moral u zadnje vrijeme i precesto potice incijative koje su unaprijed osudjene na neuspjeh. Ima dovoljno diplomatskog iskustva da zna koliko sve to ima sanse. Sve mi se cini da je ova predstava u reziji bosnjackog politickog vrha vise u svrhu davanja do znanja nama i svijetu - da smo barem pokusali. Propala je i tuzba protiv YU, genocid u Srebrenici nije obavezivajuci da se nepravda ispravlja, etnicka podjela se betonira, RS polako grabi naprijed i ima mogucnost kocenja Federacije. Sve su prilike da ulazimo u period vece nepravde, mladi nemaju viziju buducnosti, a na granicama nas tretiraju kao stoku.

Sticem utisak kao da se nesto iza brda valja. Toliko pucanja u przno od strane bosnajcke politike mora da krije nesto sasvim drugo. Dali je novi rat u pitanju gdje bi bosnjacka strana iskoristila neki od dolazecih incidenata?

Ili terorizam mozda, da ovog puta Bosna stvarno postane teroristicka baza, mjesto odakle dolaze samo problemi, mjesto koje ne mozes tako lako silom porobiti, a ne mozes ni ostaviti kao crnu izolovanu rupu u Evropi, jer uvijek moze da zabiberi drugima.

Pa i sama izolacija Bosnjaka bi bila problem, Evropa samo moze imati probleme sa novom Gazom, gdje ipak nemas dovoljno materijala za zid oko Bosnjakistana kao dole u Palestini.

U vjerski radikalizam ne vjerujem, jer se ipak svodi na neke globalne probleme, gdje domaci vjerski radikali vise paznje i vremena trose na mrznju prema iranskim Siitima i stovanej nekih tamo dole sejhova.
Nacionalni radikalizam - vec nesto vise moguce. S tim da srpski, austrijski, madjarski, danski,..... radikali ipak imaju privilegiju da seru o svojim idejama u koliko toliko funkcionalnim drzavama. Bosnjacki radikali nemaju tu privilegiju, ukoliko se nepravda nastavi, bure baruta moze puknuti svakog momenta.

Sve mi se opet cini da se nesto krupno iza brda valja. Ovoliko javno prozivanje morala i pravde u zadnje vrijeme nije slucajno. A niko ne vjeruje u ucinak. Jedini ucinak je da se culo, da su Bosnjaci barem pokusali. Sta je sljedece?

Nadam se da imam samo los dan.
Vjkerovatno imaš samo loš dan.
Naravno da su totalitarni i monolitni režimi efikasniji u sprovođenju svojih nauma, ali su zato kod donošenja odluka katastrofa. Naravno da će se pruga koju Staljin povuče lenjirom preko Sibira završiti kako je zacrtano (isto kao što će se rafinerija prodati onome kome dodik kaže), ali to sve skupa ne daje dobre rezultate jer odluke donosi samo jedan čovjek.
Što se tiče ekonomskog "napretka" RS, dovoljo je pogledati da se oni bore da dobiju 32% naplaćenog PDV-a, pa da ti bude jasno gdje je koncentrisana ekonomska snaga u BiH. Naravno, i Staljin je svake godine "premašivao plan" i donosio napredak SSSR-u.
Ako si tako malodušan kroz život, oni su već postigli cilj. Takav ćeš vjerovatno bez protesta pustiti da te maltretira policija na granici, nećeš kupiti našu pavlaku i bit će te stid spomenut genocid pred srbinom da se ovaj ne bi uvrijedio.
Gaza i palestina su najebale zbog toga što za neprijatelja imaju visokoobrazovano društvo koje potencira znanje i samo znanje. Stoga ti preporučujem da školuješ svoje dijete, i osiguraš da ono školuje svoje.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#19

Post by gospodar kuglastih munja »

Problem je sto "nasi" bosnjacki politicari svoju vlast vrse u ime naroda kojeg predstavljaju , i to doslovice u bukvalnom, kolektivnom znacenju, umjesto da nas predstavljaju kao gradjane, pojedince ove drzave. Time nas svjesno guraju u teritorijalni tor, dio BiH koji je ostao poslije agresije. Dozvolili su takodje Cericu, da od Bosnjaka napravi religioznu grupu muslimana, koji time gube svoju drzavotvornu vrijednost. Cericu je nebitno kojeg si etnickog porijekla, zato nas i naziva cas Turcima, cas Bosnjacima.
Bosnjacima treba vratiti drzavotvornost, jasno istaci nacionalni, drzavotvorni karakter, razdvojiti vjerski identitet od politickog . To su preduslovi da se osjecas svoj na svome.

Koliko su te stvari teske i ocajne, govore i incijative o izdvajanju, pazi IZDVAJANJU Srebrnice iz RS, kao da to nije teritorij BiH. Da su nasi politicari stali iza te iste Srebrnice, kao iza gradjana, zrtava genocida i agresije na domovinu, a ne u zastitu jedne vjerske skupine , kako ih danas tretiraju, izbili bi sve fasisticke argumente iz ruku vlasti u RS.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#20

Post by Orbini »

Imao sam definitivno los dan.
Misli poput rata, terorizma, sam izbacio iz glave.

RS je i dalje sistem gdje se zna ko pije i ko placa. Nalicje im je jako sredjeno i lici na nesto posto nije bilo vecih ratnih razaranja, a sistem je monolitan i funkcionise. Druga je stvar sto mi negodujemo kako su dosli do tog monolitnog sistema, i sto to ne priznajemo, .. - MZ to vidi samo kao funkcionalan sistem. Presudu o genocidu pod tepih u smislu "pomirenja", zadovolji se sto se zastava BiH vijori u Banjaluci na jednom mjestu. Ali si kao Bosnjo i dalje osoba nizeg ranga na vecem djelu domovine. I tu je jedna nepravda na koju se valja naviknuti u buducnosti. Hoce li to bas lako ici? Sve vise primjecujem kako Bosnje sve manje imaju zivaca, strpljenja, tolerancije, srdacnosti,.... svako je na granici huje,.. a kako i nebi kada je svako skoro dozivio tretiranje kao stoku. Kako stvari idu, ne samo da nam je ovih 30 i kusur % BiH zivotni prostor i za ubuduce, vec ce i to malo biti ekonomski zavisno od susjeda nam.



Al, mora se priznati da nesto ne stima u Haretovom nastupu glede morala, pravde,.... To je i razlog sto ovo pisem. Hare & Co imaju ipak dovoljno diplomatskog iskustva da znaju da otvoreno pismo sekretaru UN-na ne ukida RS. Kao sto javni prozivi o moralu, pravdi,... ne rjesavaju nista. Pa onda ono satorsko naselje u Sarajevu, samoizdvajanje Srebrenice iz RS,.... sve izjave,..... sve mi se cini da je cjela poenta tih nastupa samo davanje do znanja svijetu.

Zasto to Hare radi kada zna unaprijed da nema od toga ucinka? Zasto dramatizuje o moralu i pravdi kada i sam zna da to ne utice ni trunku na politiku?


Par varijanti:

- zamazivanje ociju sopstevnom narodu?
Tesko, nema tog Bosnjaka koji nije svjestan sta se desilo. To nas na kraju krajeva i svakodnevica podjeca. Tako da Hare nije toliko glup da umislja kako nas on podsjeca na nepravdu - znamo to i sami. Osim toga na meti medija je odavno kao jak retoricar a slab operativac.

- dobijanje ustupaka na ulogu zrtve?
Tesko, vec i obnasnjeno, zna Hare kao iskusan diplomata i dugogodisnji emisar da morala nema u politici.


- Hare puko totalno?
Moguce, ali bi ga bosnjacka opozicija davno rastrgla. Ovaj put sticem utisak da po prvi put Hare, Zlaja, Suljo i ostali nastupaju zajedno ili imaju barem dogovoren zajednicki nastup.

- izazivanje krize i bosanski problem staviti ponovo na tepetu?
Buduci kakva nas buducnost ceka, ovo je jedini "spas". Neko mora minirati Dejton, a po svemu sudeci to mogu samo Bosnjaci. Proteklu deceniju su Bosnjaci pazili da se ne suprotstavljaju, da su kooperativni, vjecita paznja da se slucajno ne desi koji incident kod nas, strahovanje od teroristickih prozivki, netolerancije koja se redovno prenapuhuje ako su Bosnjaci u pitanju,..... jeli se isplatilo - nije? Mozemo se mi tjesiti kako imamo obraz glede ocuvanja crkava, zabrane fasistickih koncerata, osude terorizma,.... to kod ostalih moze izazvati samo podsmijeh. Zato je mozda vrijeme da se stvari dovedu pred svrsen cin. Da se RS na bilo kakav nacin motivise, isprovocira,... da uradi kakvu glupost kao napr. samoopredjeljenje i sl. Da Bosnje ovog puta odbiju sve zamaskirane kompromise oko reforme ustava, policije, entietskog glasanja,.... kao i da odbiju sve pritiske, nametanja,...
Sta se moze desiti, kakve posljedice?

Da se Hare smjeni, - nista strasno sam ima dovoljno para a i reputacije da politicki prezivi makar kao diplomata. Uostalom bosnjacka politika je barem u ovom slozna i moze samo sjahati Kurta a uzjahati Murta. Ili jos bolje - raspustanje predsjednistva, bojkot bosnjackog clana, klasicna okupacija na djelu u srcu Evrope. Da za odmazdu mozda dadnu RS neke atribute drzavnosti? Pa to je ionako vec i sada samo teorijski entitet tri naroda, u praksi je posrbljeno sve sto se moglo, i etnicko ciscenje se betonira iz dana u dan. Kakva fajda od BiH zastave koja se stidljivo vijori na jednom mjestu u Banjaluci? Pored one druge. Ili ekonomske sankcije mozda? Tesko, ekonomija je na ivici, svako izgladnjivanje Bosnjaka dovodi samo do socijalnih nemira koji lako prerastu u politicku anarhiju. A Bosna nije Argentina za koju mozemo reci da su sami skrivili svoj ekonomski kolaps. Bosna je ipak protektorat, sto nosi odredjene obaveze, odgovornost, a medijska slika izgladnjivanja Bosnjaka od strane MZ, ... moze izazvati samo gore. . Bosnjaci ipak jos uvijek kotiraju u svijetu kao zrtve rata i Hare bi mogao to iskoristiti dok jos nije kasno.

Ukoliko Bosnje postanu faktor nestabilnosti i ukoliko Bosna postane opet problem u svjetskim medijima, naravno da uz vjesti o Bosni ide i odredjeni prikaz, razvoj situacije,... Ovog puta nema nikakve bosnjacke agresivne politike, teritorjalnih aspirtacija na susjede, agresivne retorike, prijetnji.....

Bosnjaci malo teze mogu proci kao losi momci ako su ovakve Haretove izjave jedina uvertira krizi. Da ne spominjem prosli rat i istinu o tome.
Izvjestaji o terorizmu ne piju vode jer su povrsna analiza, u stvarnosti su Bosnjaci na djelima dokazali da su osudili terorizam, kaznili svaki pokusaj, sankcionirali sve potencijalno,.... a nebi bio ni smak svjeta i da budemo oficijelna bjela Kaida. Svijet prije udovoljava problematicnima negoli postenima. Zato sto je lakse i jeftinije.

Zato mislim da ovo zadnje na bosnjackoj politickoj sceni, ovo sa retorikom saopstenjima, pismima,.... je samo pranje odgovornost iza dogadjaje koji slijede. Dodik se ispario, dali samoincijativno ili po nalogu MZ - pokazace se. Uglavnom se nesto krupno iza brda valja.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#21

Post by gospodar kuglastih munja »

Cazinska Krajina bi bila idealna za formiranje prvih jedninica za oslobodjenje citave drzave i od cetnika i od domacih izdajica. Krajisnici su prosli najgore u ovom ratu, u smislu koristi. Nisu dobili nikakvu teritorijalnu nezavisnost. U konfliktu su sa bosnjackom politikom. Zapostavljeni. Jedni izlaz im je gradjanska BiH, gdje bi se mogli dobiti na vaznosti, znacaju, i gdje bi mogli odlucivati sami o sebi.
Krajina je i tako na granici sa Hrvatskom, dobro zaklonjena,. Dobro povezana sa Bihacem. Prostrana za odbranu, i dobra za skrivanje jednica. Narod je kompaktan i jedinstven. Boga ti su, pa mogu financirati sve.

Oni treba da proglase Bosanski Pokret za oslobodjenje drzave od domacih i stranih izdajica. Domaci izdajnici su svi koji zagovaraju nacionalno podjeljenu BiH, a strani, cetnici iz RS kao produzena ruka Srpskog rezima.
Ko bi im se suprostavio ? Niko. Armija BiH je podjeljena. Bosnjacki dio nebi htio intervenisati zato sto su i sami Krajisnici 100% bosnjaci. Komponenta vojske RS bi bila zbunjena koga da slusa i povukli bi se u RS. Hrvati se nebi mjesali zbog dobrih odnosa dugi niz godina, prije i u toku rata. Prvi bi "pao" Unsko-Sanski Kanton, kad bi shvatili o cemu se radi, odnosno , doslo bi do uvodjenja Vlasti Bosanske drzave u tom kantonu, po principima Republike BiH. Ubrzo bi se U-S Kantonu pridruzio i Tuzlanski Kanton, jer je on i najblizi ideji gradjanske drzave od svih regiona. ...

...nisam jos zavrsio...moram u wc... :D
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#22

Post by Citizen-X »

@marijindvorac

Nema to blage veze sa tim sto si ti napisao - to je bila cista ironija... I malo prati pisanje ako te vec zanima da komentarises... I ne rezi recenice jer da sam htio da ih rezem izrezao bih ih sam...

Najlakse se naprdjivat 5000 milja daleko k'o nineac i pricat kako bi trebalo da bude... Kad se bude demonstriralo i silom pojavit cu se odmah... Na kraju krajeva to nam je i jedino rjesenje...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#23

Post by nineac »

Citizen-X wrote:@marijindvorac

Nema to blage veze sa tim sto si ti napisao - to je bila cista ironija... I malo prati pisanje ako te vec zanima da komentarises... I ne rezi recenice jer da sam htio da ih rezem izrezao bih ih sam...

Najlakse se naprdjivat 5000 milja daleko k'o nineac i pricat kako bi trebalo da bude... Kad se bude demonstriralo i silom pojavit cu se odmah... Na kraju krajeva to nam je i jedino rjesenje...
Nevidim kako se ja to naprdjujem ako kazem kako treba biti? Znaci ako je onako kako netreba biti to je onda OK, jebiga, nije na nama.
Sve se to svodi na, glaso si sad gledaj ili uzivaj, zavisi iz koje pozicije to pratis, ali fakat, ljudima je super dole!
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#24

Post by Citizen-X »

Bujrum kad si tako pametan i mislis da znas kako treba biti saberi oko sebe par ljudi ja cu ti se rado pridruziti ako cujem neke tvoje konkretne planove i ciljeve kako da rijesis postojece stanje... Rado cu ti biti i od materijalne i od fizicke i od intelektualne pomoci... Samo nemoj da sviras otamo iz USA....

Dojadile su mi te prekookeanske patriote...Bio sam i ja tamo pa sam vidio na sta to lici...

Treba vidjeti i dozivjeti cijelu tu nametnutu sto silom i sto propagandom i sto ekonomskim slomom iznudjenu bosansku apatiju... Da te srce i dusa zaboli... Htio bi nesto insan da napravi a ne moze... Bujrum eto... BH Fanaticosi skupljaju knjige pa da ih posalju u Srebrenicu...Barem se ne naprdjuju barem nesto uradise... Da vidim ima li od tebe kakve koristi...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#25

Post by seldzuk »

Citizen-X wrote:Bujrum kad si tako pametan i mislis da znas kako treba biti saberi oko sebe par ljudi ja cu ti se rado pridruziti ako cujem neke tvoje konkretne planove i ciljeve kako da rijesis postojece stanje... Rado cu ti biti i od materijalne i od fizicke i od intelektualne pomoci... Samo nemoj da sviras otamo iz USA....

Dojadile su mi te prekookeanske patriote...Bio sam i ja tamo pa sam vidio na sta to lici...

Treba vidjeti i dozivjeti cijelu tu nametnutu sto silom i sto propagandom i sto ekonomskim slomom iznudjenu bosansku apatiju... Da te srce i dusa zaboli... Htio bi nesto insan da napravi a ne moze... Bujrum eto... BH Fanaticosi skupljaju knjige pa da ih posalju u Srebrenicu...Barem se ne naprdjuju barem nesto uradise... Da vidim ima li od tebe kakve koristi...
Aferim.
Post Reply