3 federalne jedinice?

Post Reply
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#51

Post by zlata »

spreca wrote:
zlata wrote:
marijindvorac wrote:Slazem se i trebalo bi. Medjunarodna zajednica je isuvise jaka i prisutna da bi dozvolila greske a nasi politicari jedva cekaju da neko za njih donosi odluke dok mogu da beru privilegije. Zato se MZ ne petlja kada ovi izglasaju povecanja primanja ili vec sta.

Jedino sto ne valja je ovo konstantno negativno pisanje o RS: mrska, sumska, krv, genocid. Svi mi znamo sto znamo, ali da ja tamo zivim i da slusam stalno kako sam "voljen" u federaciji, i ja bih se vjerovatno angazovao na radu za otcjepljenje.
Bas tako. Mislim...Srbi jesu vecinom podrzavali Cetnike..al'bilo pa proslo. Sad znadu da su osudjeni na suzivot s'mrskim neprijateljima u drzavi koji su ciljili unistiti. Je'l'im to vec nije kazna.
Ako si osudjen na suzivot s'istim...MORAS neke stvari presutit. To vazi za sve strane!
za ono sto su ucinili kazes njima je kazna to sto moraju da zive sa nama
dodji tobe bona.Los si mi ti sudija
Pa oni to tako dozivljavaju. Sad...sto bi ja i ti ganjali "pravu pravdu"...bas nekog briga. *ebem ga ja...bili su SPREMNI unistiti...protjerati susjede, sugradjane...da ih NIKAD VISE ne vide zive. Sta to znaci? Dok je potpisan Dayton...zatvorena su vrata pravde. Mozemo mi razglabati kol'ko hocemo...al'Dayton i RS....je kolektivna amnestija. Sad samo love pojedince koji su se istakli...a u biti...kako ces suditi onoj vecini Srba...koja ih je u biti podrzavala i opravdavala.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#52

Post by artzy »

Tomislav MO wrote:Lipi moji Bošnjaci, ne možete glavom kroz zid. :oops:

Ja znam da većina vas istinski želi cjelovitu BiH, ali ovakvim prepucavanjima ne idete prema svome cilju. Srbi prijete odvajanjem, vi prijetite ukidanjem RS, ali REZULTAT je samo nova mržnja.

Pa prošlo je evo 12 godina od rata i gdje smo? Svijet više ni izbliza ne pritiska RS kao prije, Dodik se osilio i priča svašta, što Poplašen prije ne bi smio, barem ne nekažnjeno.

Tribali bi shvatit da vrijeme ne radi za BiH. Povratnici su uglavnom stariji ljudi, mladi koji odrastu u inozemstvu većinom će tamo i ostati. Na kraju je za koju godinu opet REZULTAT etnički čista RS.

Oni koji većinom žele cjelovitu BiH, a to su Hrvati i Bošnjaci, jednostavno nemaju vremena.

Od Hrvata često čujete da je najbolji ustroj kantoni kao Švicarska. Ja isto to mislim, a najbolji argument ZA je to što je točno na pola puta između bošnjačkih i srpskih želja, dakle kompromis.

Alternativa je, Bošnjaci će vući na svoju stranu, Srbi na svoju, dok negdje ne pukne, tko zna kad i kako. Možda raspadom, možda novim ratom, a možda nastavi ovako još 30 godina kao na Cipru.
Federacija i kantoni imaju slican ustroj i tako treba urediti i teritoriju koju sada zovemo R.Srpska. To je "srednji put" izmedju "unitarne" BiH i "saveza suverenih drzava". RS moze biti 120% etnicki ociscena ali nikada nece jedan narod dobiti vlasnistvo nad tom teritorijom. Neki kantoni mogu biti sa vecinom jednog naroda, nekoliko sa "mjesovtim" stanovnistvom - isto kao federacija. Znaci kantoni, bez entiteta i svi nacionalni kljucevi na kojima nacionalisti (u pozitivnom i negativnom smislu te rijeci) insistiraju neka ostanu (kad vec drugacije ne ide). Postoji dovoljno mehanizama za zastitu "nacionalnih" interesa tako da niko nema nerjesivih problema. Zbog ovih mogucnosti cudno je da neko hoce nesto vise. Ili cudno ili ukazuje da imaju "agendu" koja je protivna principima jednakopravnosti i miroljubive koegzistencije. Agenda koja podrazumijeva povredu prava nekog od naroda i/ili gradjana.

Ideja o RS kao teritoriju koji pripada srpskom narodu iskljucivo je pogresna ideja koja bi nam svima jos zadugo mogla praviti probleme. Isto tako ideja o Bosni kao iskljucivo drzavi Bosnjaka ili "islamska republika" (koja mozda postoji u glavi par procenata muslimana) ili ideja o Hrvatskoj republici na teritoriju Bosne i Hercegovine.

Kad sve saberes uvidis da se ne da podijeliti... :-)

Mozda ce jos potrajati da se ovi procesi odvoje od rata, ratnih ideja, ciljeva i genocida. Za razgovore su potrebne hladne glave.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#53

Post by Fair Life »

Hantraga wrote:...
Pa jel on normalan...Srbi koji cine 33% stanovnistva biH po popisu iz 1991, da imaju federalnu jedinicu koja zauzijma 49% teritorije BiH...
A Bosnjaci, kojih je bilo 43% da se strpaju u 25% nove federalne jedinice...
...
Sad bi ti ON to objasnio da je ziv...

Upitaj Harisa Silajdzica... KAKO ?? On je jos uvijek na nogama.

Potrazi i procitaj...

Ivo Komšic - "Preživljena Zemlja" - Ko je, kada i gdje dijelio BiH

Imas ovdje ispod dovoljno da skontas...

http://www.balkanshare.com/download.php?file=883250
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#54

Post by cyprus »

Evo moj prijedlog za buduću federalizaciju BiH:

Image
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#55

Post by Fair Life »

I sad svaki kanton iskantaj na 'tri' polovine (nasu, vasu i njihovu)... i taman.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#56

Post by cyprus »

Ne, planiram da ovo budu "multietnički" kantoni. :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#57

Post by _BosanaC »

cyprus wrote:Ne, planiram da ovo budu "multietnički" kantoni. :D
Sta ce ti onda uopste kantoni ako poenta nije u etnickoj podjeli? :roll:
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#58

Post by Fair Life »

_BosanaC wrote:
cyprus wrote:Ne, planiram da ovo budu "multietnički" kantoni. :D
Sta ce ti onda uopste kantoni ako poenta nije u etnickoj podjeli? :roll:
Poenta i jeste u etnickoj podjeli... ali malo razdrobljeno.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#59

Post by cyprus »

_BosanaC wrote:
cyprus wrote:Ne, planiram da ovo budu "multietnički" kantoni. :D
Sta ce ti onda uopste kantoni ako poenta nije u etnickoj podjeli? :roll:
Pa da je svako većina u nekom kantonu i da se ne žali na ugroženost.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#60

Post by _BosanaC »

cyprus wrote:
_BosanaC wrote:
cyprus wrote:Ne, planiram da ovo budu "multietnički" kantoni. :D
Sta ce ti onda uopste kantoni ako poenta nije u etnickoj podjeli? :roll:
Pa da je svako većina u nekom kantonu i da se ne žali na ugroženost.
Jebo to... Ostavi onda ovako kako jeste, s tim sto cemo dati i Hrvatima i njihov entitet, i to je to. Inace, nema hajra od sve te price.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#61

Post by cyprus »

cyprus wrote:Evo moj prijedlog za buduću federalizaciju BiH:

Image
Evo, zar ovo nije optimalno rješenje. Ako ništa bar unutrašnje uređenje ne bi bilo više vako nakaradno.

Hrvati bi vjerovatno pristali na ovo jer se neki od njih i zalažu za nešto slično.
Bošnjaci bi možda pristali na ovo, pogotovo kad bi čuli da ovim nestaje RS.
Međutim Srbi su ovdje problem. Teško da bi odustali od "garanta njihove sigurnosti" Republike Srpske. Argumenti koji bi ih trebali uvjerit u ovo su: ostanak dejtonske međuentitetske linije, samo što više nema entiteta nego kantona, postojanje 5 većinskih srpskih kantona (od ukupno 10), pripajanje grada Brčkog Semberijskom kantonu i naravno garantovana zaštita nacionalnih interesa.
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#62

Post by dashing »

cyprus wrote:
cyprus wrote:Evo moj prijedlog za buduću federalizaciju BiH:

Image
Evo, zar ovo nije optimalno rješenje. Ako ništa bar unutrašnje uređenje ne bi bilo više vako nakaradno.

Hrvati bi vjerovatno pristali na ovo jer se neki od njih i zalažu za nešto slično.
Bošnjaci bi možda pristali na ovo, pogotovo kad bi čuli da ovim nestaje RS.
Međutim Srbi su ovdje problem. Teško da bi odustali od "garanta njihove sigurnosti" Republike Srpske. Argumenti koji bi ih trebali uvjerit u ovo su: ostanak dejtonske međuentitetske linije, samo što više nema entiteta nego kantona, postojanje 5 većinskih srpskih kantona (od ukupno 10), pripajanje grada Brčkog Semberijskom kantonu i naravno garantovana zaštita nacionalnih interesa.
ova tvoja mapa i ne izgleda strasno - mada ne vidim nikakve logike zasto bi gorazde bilo u sarajevskom, a ne u podrinjskom kantonu...

medjutim, mislim da svako izjednacavanje jako-potrebnog preustroja organizacije bih sa novim crtanjem karata i "opsjednucoscu" teritorijama - mislim da je pogresan pristup. mislim da je mnogo bitnije osigurati da drzava ima takve ingerencije da vodi drzava ka evropskim integracijama, bez konstantnih ucjena nizih organa vlasti, da nas ne moze neki traktorista ili neki carsijski mahalas drzati taocima svojih nacionalistickih poriva ili ega, te da ljudi imaju jednaka prava na zaposljenje, zivjeti od svog truda, rada i kreativnosti, miran i dostojansvten zivot, u svakom kraju bih - bez obzira u kojem se kantonu nalazili i bez obzira na njihova nacionalna ili vjerska (ne)osjecanja.

kada se to osigura - onda crtanje mapa postaje manje bitno - i puno lakse se moze doci do jeftinijeg ustroja drzave - sto bi trebao da bude sekundarni cilj (nakon gore navedenih primarnih)...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#63

Post by _BosanaC »

Meni nije jasno sto se svi hvataju kantonizacije i nekakvih podjela. Kantoni i entiteti nisu uvedeni zato sto je to logicno, sto je to praksa svugdje u svijetu, sto se pokazalo dobro, nego zato da se u okviru jedne drzave da mogucnost 'konstitutivnim' da budu stroga vecina u svojim avlijama, da neprikosnoveno vladaju svojim avlijama, i da ne postoji mogucnost da im neko drugi dodje na vlast u njihovoj avliji, samo zato sto taj neko nije vecina.

I cemu to vodi? Odnosno takve podjele? Vode tome da ce nekome u jednom kantonu dopizditi da ga niko ne *ebe ni za sta, pa ce se nakon nekog vremena preseliti u kanton gdje su njegovi vecina. I to tako neka traje neki period - i sta smo dobili? Etnicki potpuno cista podrucja.

Ako je vec prostor sadasnje RS podjeljen na pet kantona u kojim ce Srbi biti vecina, misli li onda stvarno neko da ce nekom Bosnjaku i Hrvatu pasti ikada vise na pamet da se vrati tamo? Odnosno, da i oni koju su se vratili nece opet biti izdani od vlastite vlasti i dici sidro?
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#64

Post by dashing »

_BosanaC wrote:Meni nije jasno sto se svi hvataju kantonizacije i nekakvih podjela. Kantoni i entiteti nisu uvedeni zato sto je to logicno, sto je to praksa svugdje u svijetu, sto se pokazalo dobro, nego zato da se u okviru jedne drzave da mogucnost 'konstitutivnim' da budu stroga vecina u svojim avlijama, da neprikosnoveno vladaju svojim avlijama, i da ne postoji mogucnost da im neko drugi dodje na vlast u njihovoj avliji, samo zato sto taj neko nije vecina.

I cemu to vodi? Odnosno takve podjele? Vode tome da ce nekome u jednom kantonu dopizditi da ga niko ne *ebe ni za sta, pa ce se nakon nekog vremena preseliti u kanton gdje su njegovi vecina. I to tako neka traje neki period - i sta smo dobili? Etnicki potpuno cista podrucja.

Ako je vec prostor sadasnje RS podjeljen na pet kantona u kojim ce Srbi biti vecina, misli li onda stvarno neko da ce nekom Bosnjaku i Hrvatu pasti ikada vise na pamet da se vrati tamo? Odnosno, da i oni koju su se vratili nece opet biti izdani od vlastite vlasti i dici sidro?
svakakve epitete su ti priljepljivali - sad ce biti jos i agresivni unitarista :D
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#65

Post by cyprus »

E, a kako onda uredit adimistrativno-upravnu podjelu? Po principu regija za šta se zalagaju SDA i SBiH? Da se spoje Bihać i Banjaluka, Tuzla i Bijeljina, Mostar i Trebinje, Sarajevo i Pale? To možda i jest prirodno, ali to 95% Srba neće prihvatit zbog tobožnje ugoženosti. A i po tom principu regija, opet bi u određenoj regiji određeni narod bio u većini i opet isto. a u obrnutom slučaju, gdje bi svaka regija pitala Sarajevo šta da radi, to bi vodilo mrtvom centalizmu.

Dašing u pravu si. I ja mislim da je važnije prvo promjenit političke prilike i shvatanja, te se okrenut ka evropskim ingerencijama. Kad bi to uradili, onda bi nam najmanji problem bio raspored teritorija, al ja sam geograf, pa mi nemoj zamjerit što više volim crtat karte :D.
bedifferent12
Posts: 99
Joined: 18/02/2007 12:11

#66

Post by bedifferent12 »

Image

meni se cini da su svi dijelovi bih sa vecinskim srpskim stanovnistvom prije rata danas u okviru republike srpske(osim tankog pojasa uz zapadnu granicu)
dijelovi sa vecinskim muslimanskim stan. prije rata su ocisceni (zvornik, foca...)
cilj ostvaren... sad federalne jedinice ... pa za 12 godina sljedeci korak...

zasto imam osjecaj da smo nemocni? da je svaki pokusaj da nesto uradimo osudjen na neuspjeh? da nam se na svaki takav pokusaj smiju isto maloj djeci? da nam drugi sudbinu kroje? pardon.. da su nam je vec daaavno skrojili... samo glupim bosnjama treba jos polako obuci skrojenu haljinu, bez da se puno koprcaju... ovo nece biti bas ni tesko.. dok srbi imaju duuugorocno pamcenje i duuuugorocne ciljeve... bosnjino kolektivno pamcenje seze najdalje 3 godine unazad, a planovi se prave samo za proslavu nove godine...
User avatar
helo
Posts: 641
Joined: 13/03/2005 17:18
Location: Sarajevo

#67 Re: 3 federalne jedinice?

Post by helo »

salihh wrote:cudi me da niko o ovome ne pise, barem ne u posebnom threadu... o ovome se prica uveliko, srbi (dodik i ostali), haman, kao da je to vec gotova stvar, hrvati, cini mi se, cekaju da vide kako ce proci probni baloni.... i nista mi tu nije cudno, cudno mi je da nema nikakve price od bosnjackih, nazovi, lidera...
i sinoc kod ognjena u talk showu, dodik poentira bez ikakvog pokusaja brankovica da zaljepi bananu... cudno mi je da hrvat iz ljubuskog (svaka cast covjeku, nije cudo da se preziva bosnjak :) ) brani poziciju bih... cudno
cudno je i da je referendumsko pitanje koje je glasilo otprilike: da li mislite da bi 3 federalne jedinice pomogle stabilizaciji prilika u bih? padoh na glavu kada vidjeh da 47% gledalaca ftv-a misli da bi?????
trebalo bi prihvatiti dodikov prijedlog, ali da se krene s pisanjem novog ustava bih, tako da mrska ne moze biti jedna od federalnih jedinica, te da se pri njihovom pravljenju ima uzeti u obzir da se ne mogu legalizirati rezultati genocida i etnickog ciscenja... treba ostaviti i mogucnost srbima da traze neovisnost od bih s pravom da otcijepe, recimo, 20 % teritorije bih, mozda i oni malo poglodju kost koju bacaju

sta nam je, da li spavamo ili smo se jednostavno predali?

Daj ljudi šta vam je, kakvo ocepljenje od toga nema niti če biti ikada nešto. To kada su harali klali, ubijali, silovali i etnicki cistili nije moglo da se desi a kamo li sada, jedna stvar koja treba da bude svima jasna a to je da su to sve politicke igre i zabludživanje ljudi (prvenstveno nepismeni, neškolovani ne upuceni u stvarnost, to jeste nažalost vecinu ljudi BiH) Pa pogledajte sada realno, gdje bi bio Milorad Dodik da nije te igre bez granica, ne samo on nego vecina politicara. I mene više to i ne sekira i ne opterecuje mnogo to su politicke taktike kojima se služe zadnji 11 godina da bi ostali gdje jesu, a to su njihovi uredi fotelje, i visoke plate i skupa luksuzna auta, jednom rjecu za njih dobar život i plodno tlo. I još jedna stvar svi mi moramo jednom uci u Evropsku Uniju prije ili kasnije, a tu nema cjepanja i djeljenja teritorija (jednom rjecu kako ti je tako ti je) pa sada je vrjeme šta uzmu da uzmu što više para od sirotinje i primitivaca, ebi ga to ti je balkan.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#68

Post by cyprus »

Za mene je prihvatljiva federalizacija, ali nikako federacija 2 ili 3 entiteta. To je za mene smrt BiH. Prihvatljivo bi za mene bilo kako sam već reko više federalnih jedinica, po mogućnosti što multietničkijih.
kucuk
Posts: 243
Joined: 31/03/2007 20:50

#69

Post by kucuk »

Za mene nije bas vazno hoce li biti 5 ili 7 administrativnih jedinica, trebalo bi biti vise od 4, vaznija stvar je da one budu sto je moguce vise multietnicke i da se ne poklapaju sa ratnim granicama.
Drzava bi trebala da ima sve ono sto ima svaka normalna drzava, bez obzira koliko i kakvih administrativnih jedinica ima. Na nivou drzave se mora regulisati zastita Bosnjaka u Bijeljini,Hrvata u Sarajevu i Srbina u Mostaru, sad zasad njih stiti MZ, a sta kad oni odu? Pravila igre koja garantuju punu ravnopravnost svih gradjana moraju postojati.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#70

Post by chuchumbamayumbe »

I sve ovo, a "OSTALE" ko jebe...?
Ima za nas Amerika, Australija, Kanada...
oslobad
Posts: 205
Joined: 17/05/2007 23:12

#71 Re: 3 federalne jedinice?

Post by oslobad »

salihh wrote:cudi me da niko o ovome ne pise, barem ne u posebnom threadu... o ovome se prica uveliko, srbi (dodik i ostali), haman, kao da je to vec gotova stvar, hrvati, cini mi se, cekaju da vide kako ce proci probni baloni.... i nista mi tu nije cudno, cudno mi je da nema nikakve price od bosnjackih, nazovi, lidera...
i sinoc kod ognjena u talk showu, dodik poentira bez ikakvog pokusaja brankovica da zaljepi bananu... cudno mi je da hrvat iz ljubuskog (svaka cast covjeku, nije cudo da se preziva bosnjak :) ) brani poziciju bih... cudno
cudno je i da je referendumsko pitanje koje je glasilo otprilike: da li mislite da bi 3 federalne jedinice pomogle stabilizaciji prilika u bih? padoh na glavu kada vidjeh da 47% gledalaca ftv-a misli da bi?????
trebalo bi prihvatiti dodikov prijedlog, ali da se krene s pisanjem novog ustava bih, tako da mrska ne moze biti jedna od federalnih jedinica, te da se pri njihovom pravljenju ima uzeti u obzir da se ne mogu legalizirati rezultati genocida i etnickog ciscenja... treba ostaviti i mogucnost srbima da traze neovisnost od bih s pravom da otcijepe, recimo, 20 % teritorije bih, mozda i oni malo poglodju kost koju bacaju

sta nam je, da li spavamo ili smo se jednostavno predali?
a mozes li ti objasniti zasto je Silajdzic potpisao Dejton?
oslobad
Posts: 205
Joined: 17/05/2007 23:12

#72 Re: 3 federalne jedinice?

Post by oslobad »

helo wrote:
salihh wrote:cudi me da niko o ovome ne pise, barem ne u posebnom threadu... o ovome se prica uveliko, srbi (dodik i ostali), haman, kao da je to vec gotova stvar, hrvati, cini mi se, cekaju da vide kako ce proci probni baloni.... i nista mi tu nije cudno, cudno mi je da nema nikakve price od bosnjackih, nazovi, lidera...
i sinoc kod ognjena u talk showu, dodik poentira bez ikakvog pokusaja brankovica da zaljepi bananu... cudno mi je da hrvat iz ljubuskog (svaka cast covjeku, nije cudo da se preziva bosnjak :) ) brani poziciju bih... cudno
cudno je i da je referendumsko pitanje koje je glasilo otprilike: da li mislite da bi 3 federalne jedinice pomogle stabilizaciji prilika u bih? padoh na glavu kada vidjeh da 47% gledalaca ftv-a misli da bi?????
trebalo bi prihvatiti dodikov prijedlog, ali da se krene s pisanjem novog ustava bih, tako da mrska ne moze biti jedna od federalnih jedinica, te da se pri njihovom pravljenju ima uzeti u obzir da se ne mogu legalizirati rezultati genocida i etnickog ciscenja... treba ostaviti i mogucnost srbima da traze neovisnost od bih s pravom da otcijepe, recimo, 20 % teritorije bih, mozda i oni malo poglodju kost koju bacaju

sta nam je, da li spavamo ili smo se jednostavno predali?

Daj ljudi �ta vam je, kakvo ocepljenje od toga nema niti �e biti ikada ne�to. To kada su harali klali, ubijali, silovali i etnicki cistili nije moglo da se desi a kamo li sada, jedna stvar koja treba da bude svima jasna a to je da su to sve politicke igre i zablud�ivanje ljudi (prvenstveno nepismeni, ne�kolovani ne upuceni u stvarnost, to jeste na�alost vecinu ljudi BiH) Pa pogledajte sada realno, gdje bi bio Milorad Dodik da nije te igre bez granica, ne samo on nego vecina politicara. I mene vi�e to i ne sekira i ne opterecuje mnogo to su politicke taktike kojima se slu�e zadnji 11 godina da bi ostali gdje jesu, a to su njihovi uredi fotelje, i visoke plate i skupa luksuzna auta, jednom rjecu za njih dobar �ivot i plodno tlo. I jo� jedna stvar svi mi moramo jednom uci u Evropsku Uniju prije ili kasnije, a tu nema cjepanja i djeljenja teritorija (jednom rjecu kako ti je tako ti je) pa sada je vrjeme �ta uzmu da uzmu �to vi�e para od sirotinje i primitivaca, ebi ga to ti je balkan.
niko nije vjerovao da ce postojati Republika Srpska pa postoji.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#73

Post by _BosanaC »

dashing wrote:
_BosanaC wrote:Meni nije jasno sto se svi hvataju kantonizacije i nekakvih podjela. Kantoni i entiteti nisu uvedeni zato sto je to logicno, sto je to praksa svugdje u svijetu, sto se pokazalo dobro, nego zato da se u okviru jedne drzave da mogucnost 'konstitutivnim' da budu stroga vecina u svojim avlijama, da neprikosnoveno vladaju svojim avlijama, i da ne postoji mogucnost da im neko drugi dodje na vlast u njihovoj avliji, samo zato sto taj neko nije vecina.

I cemu to vodi? Odnosno takve podjele? Vode tome da ce nekome u jednom kantonu dopizditi da ga niko ne *ebe ni za sta, pa ce se nakon nekog vremena preseliti u kanton gdje su njegovi vecina. I to tako neka traje neki period - i sta smo dobili? Etnicki potpuno cista podrucja.

Ako je vec prostor sadasnje RS podjeljen na pet kantona u kojim ce Srbi biti vecina, misli li onda stvarno neko da ce nekom Bosnjaku i Hrvatu pasti ikada vise na pamet da se vrati tamo? Odnosno, da i oni koju su se vratili nece opet biti izdani od vlastite vlasti i dici sidro?
svakakve epitete su ti priljepljivali - sad ce biti jos i agresivni unitarista :D
Ma nek' me zovu kako hoce :D samo nek' ne udaraju po koljenima :oops: :D
Almir Arnaut-Belli
Posts: 271
Joined: 25/04/2007 21:00
Location: Republika BiH

#74

Post by Almir Arnaut-Belli »

Živjela Republika Bosna i Hercegovina!!!!!
ZNATE ŠTO NAS NE ŽELE U EVROPU,PODIJELILI BI JE NA 1000 KOMADIĆA
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#75

Post by Dezze »

_BosanaC wrote:Meni nije jasno sto se svi hvataju kantonizacije i nekakvih podjela. Kantoni i entiteti nisu uvedeni zato sto je to logicno, sto je to praksa svugdje u svijetu, sto se pokazalo dobro, nego zato da se u okviru jedne drzave da mogucnost 'konstitutivnim' da budu stroga vecina u svojim avlijama, da neprikosnoveno vladaju svojim avlijama, i da ne postoji mogucnost da im neko drugi dodje na vlast u njihovoj avliji, samo zato sto taj neko nije vecina.

I cemu to vodi? Odnosno takve podjele? Vode tome da ce nekome u jednom kantonu dopizditi da ga niko ne *ebe ni za sta, pa ce se nakon nekog vremena preseliti u kanton gdje su njegovi vecina. I to tako neka traje neki period - i sta smo dobili? Etnicki potpuno cista podrucja.

Ako je vec prostor sadasnje RS podjeljen na pet kantona u kojim ce Srbi biti vecina, misli li onda stvarno neko da ce nekom Bosnjaku i Hrvatu pasti ikada vise na pamet da se vrati tamo? Odnosno, da i oni koju su se vratili nece opet biti izdani od vlastite vlasti i dici sidro?
Ali ljudi se ionako nece vratiti. Taman da se napravi pet regija (po ekonomskom principu sto smatram najbezbolnijim rjesenjem za sve). Opet ce u svakoj regiji neko dominirati. To su posljedice rata. Nece vise biti heterogen sastav stanovnistva. Barem ne u narednih 10-20 godina. Mozda se tada opet narod izmjesa, ali do tada.....

Ili da ljude sad prisilno izmjesaju, kao sto su ih "dobrovoljno" homogenizirali.
Post Reply