Josip Broz TITO !

Post Reply
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#201

Post by Jara »

Nancy Drew wrote:
Ljubitelj Zabara wrote:Nije bilo dozvoljeno slavljenje Srpske Nove godine. Bar nije bilo dozvoljeno javno. Ljudi su slavili, ali tajno.
:shock: :? :lol:

ccc što ti je Beograd :roll:

Trebali ste doći u Sarajevo. O tradicionalnim novogodišnjim dernecima u Centralu i danas se priča ... Ili smo i to sanjali :roll:
:lol:
Đe'š bona tako? Čuj u Centralu, usred Sarajeva, gluho bilo, sve smo mi to sanjali!
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#202

Post by Ljubitelj Zabara »

Sto se tice stanova koje si naveo u svom lupetanju pretpostavljam da mislis na stanove u Beogradu gdje si i odrastao.
Ne, mislim na dodeljivanje stanova vojnim licima u svim većim gradovima u bivšoj SFRJ. Od Ljubljane do Skoplja.
Koliko sam ja upoznat, takvih stanova ima mnogo i u Sarajevu. Uglavnom su to najbolji stanovi u najkvalitetnijim zgradama. To nije ništa čudno pošto je oko 80 % budžetskih prihoda išlo na zadovoljavanje vojnih potreba, u šta je svakako spadalo u stambeno zbrinjavanje.
Čudno je to što radnici nisu tretirani ni približno tako dobro kao oficirski kadar JNA. Da ne pominjemo da su se oficirske žene ( uglavnom polupismene ) zapošljavale u najboljim firmama ( na primer u Lutriju ), gde su plate bile enormne.
Zatim, besplatna letovanja u luksuznim vojnim odmaralištima, dodatne privilegije, itd.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#203

Post by Jara »

Ljubitelj Zabara wrote:Nije bilo dozvoljeno slavljenje Srpske Nove godine. Bar nije bilo dozvoljeno javno. Ljudi su slavili, ali tajno. Secam se neke 1988. kada su bacili petardu u moju zgradu. To je bilo prvi put. Tek su se krajem osamdesetih ljudi okurazili.
Mozda ti mesas Bozic i Srpsku Novu godinu. Srpska Nova godina je 13. januara.
Ne mešam, dušo...znam kad je pravoslavna Nova godina...
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#204

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 18:06, edited 1 time in total.
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#205

Post by saki »

Ja sam prvi put za Srpsku Novu godinu cuo pred rat.
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#206

Post by saki »

A ovo na forumu je prvi put da cujem da neko to i slavio.
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#207

Post by Ljubitelj Zabara »

Pre neki dan je na BHT-u bio repriziran intervju sa Alijom Sirotanovicem. Alija je tu već ostareli čičica jer je reč o osamdeset i nekoj, kada su novinari odveli Aliju kod Tempa. Kuka Alija kako od penzije ne moze da zivi. Još je bio socijalizam.
Za to vreme, oficiri nabadaju njegušku pršutu, piju ladnu lozu i ceskaju jaja.
User avatar
Patron of Formello
Posts: 758
Joined: 18/10/2006 08:39
Location: SFRJ

#208

Post by Patron of Formello »

Ljubitelj Zabara wrote:
Sto se tice stanova koje si naveo u svom lupetanju pretpostavljam da mislis na stanove u Beogradu gdje si i odrastao.
Ne, mislim na dodeljivanje stanova vojnim licima u svim većim gradovima u bivšoj SFRJ. Od Ljubljane do Skoplja.
Koliko sam ja upoznat, takvih stanova ima mnogo i u Sarajevu. Uglavnom su to najbolji stanovi u najkvalitetnijim zgradama. To nije ništa čudno pošto je oko 80 % budžetskih prihoda išlo na zadovoljavanje vojnih potreba, u šta je svakako spadalo u stambeno zbrinjavanje.
Čudno je to što radnici nisu tretirani ni približno tako dobro kao oficirski kadar JNA. Da ne pominjemo da su se oficirske žene ( uglavnom polupismene ) zapošljavale u najboljim firmama ( na primer u Lutriju ), gde su plate bile enormne.
Zatim, besplatna letovanja u luksuznim vojnim odmaralištima, dodatne privilegije, itd.
Stvari koje ti navodis zapravo jesu dokaz uspjesnosti jedne drzave.Zasto ova drzava i ostale drzave nastale raspadom SFRJ nisu u stanju da daju bilo sta svojim borcima i njihovim porodicama i danasnjem oficirsko-vojnom kadru?
Zato jer su siromasne.
U SFRJ nije bilo suicida medju veteranima rata jer su imali i zdravstvenu pomoc i odmaralista i poslove i penzije.Nije bilo razloga da se ubijaju.
Sto se tice radnika takodje je laz.U Sarajevu su dati cijeli dijelovi grada radnickoj klasi.Hrasno,Otoka,A.Polje,Dobrinja,Vojnicko odnosno danasnje Saraj Polje.
I najljepse od svega je to sto su ti stanovi bili besplatni odnosno bili su dzaba. :)
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#209

Post by saki »

U SFRJ nije bilo suicida medju veteranima rata jer su imali i zdravstvenu pomoc i odmaralista i poslove i penzije.Nije bilo razloga da se ubijaju.
Ti onda u porodici nisi imao clanove SUBNOR-a. Za samoubistva ne znam, o tome se pocelo pricati tek poslije Vijetnama, to za odmaralista nije tacno.
User avatar
Patron of Formello
Posts: 758
Joined: 18/10/2006 08:39
Location: SFRJ

#210

Post by Patron of Formello »

saki wrote:
U SFRJ nije bilo suicida medju veteranima rata jer su imali i zdravstvenu pomoc i odmaralista i poslove i penzije.Nije bilo razloga da se ubijaju.
Ti onda u porodici nisi imao clanove SUBNOR-a.
Jesam.Imao sam.I clanove subnora i nosioce partizanske spomenice i komadante proleterskih brigada i narodne heroje i clanove UDBE. :D
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#211

Post by Jara »

Ljubitelj Zabara wrote:
Koliko sam ja upoznat, takvih stanova ima mnogo i u Sarajevu. Uglavnom su to najbolji stanovi u najkvalitetnijim zgradama.
Čudno je to što radnici nisu tretirani ni približno tako dobro kao oficirski kadar JNA.
Slabo si upoznat -za tvoju informaciju, najbolje stanove u Sarajevu je imao Energoinvest :thumbup: (pa onda Unis i Famos), njegovi radnici su bez obzira na kvalifikaciju brzo dolazili do odličnih stanova.

Zatim, besplatna letovanja u luksuznim vojnim odmaralištima, dodatne privilegije, itd.

Najbolja odmaralista su imali Energoinvest, Željezara Zenica, Sodaso Tuzla, Famos i dr. i na planinama i na moru :thumbup:, cak su i penzioneri imali bolje hotele ( Neum) od vojnih. Energoinvestov hotel na Jahorini je bio bolji od vojnog na Jahorini. A cijene za "svoje" radnike nisu bile nimalo vece nego u vojnim, dapače, zavislio je od "jakosti" firme.
Besplatan boravak u vojnim hotelima su mogli imati samo ratni vojni invalidi i to ne svake godine, nego uglavnom jednokratno kao sto su i penzioneri mogli imati besplatan boravak npr. u Neumu ali uglavnom također jednakratno ( inace su placali, ali po za njih povoljnoj cijeni .
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#212

Post by Ljubitelj Zabara »

Pa čekaj, a zašto su te države danas siromašne? Zato što su Titovi generali ( i celokupni vojni kadar ) unistili sve ono sto su radnici gradili.
Znači bitne su samo pare? Tada se dobro živelo i sve je ok. To sto nista nije bilo reseno, sto je sve bilo klimavo i sto je bila potrebna i najmanja varnica, to puj pike ne vazi.
Znači, ovu današnju vlast kriviš zato sto se ne živi bogato, a one ne kriviš što su krivi za smrt stotina hiljada ljudi.
Stvari koje ja navodim, upravo jesu uvod u pljacku i otimačinu ( privatizaciju ).
Sve je bilo veštačko. Privreda nije bila tržišna. Kada god bi zafalilo, tu je bila primarna emisija, krediti, zaduzivanje...
Samo se cekalo da pukne, pa da svako krene da otima. To traje i danas.
Last edited by Ljubitelj Zabara on 05/05/2007 19:46, edited 1 time in total.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#213

Post by nineac »

Moramo se sloziti da ovi sada bolje peru mozak. Zabar je ocit primjer!
Kada je to bilo tako jednostavno onakvu drzavu napraviti sto je ovi ne naprave?
Jebote pa kad se sjetim da je JAT imao let Beograd-Chicago-Los Angeles. Hajde sto je letio za ameriku (sto je ovim kompanijcama misaona imenica) nego je letio u njihovom unutrasnjem saobracaju.
Sad nemogu da dva ispravna aviona sastave!
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#214

Post by saki »

Jebote pa kad se sjetim da je JAT imao let Beograd-Chicago-Los Angeles. Hajde sto je letio za ameriku (sto je ovim kompanijcama misaona imenica) nego je letio u njihovom unutrasnjem saobracaju.
Ti toga ne mozes da se sjetis jer su Amerikanci tek prije neki dan dozvolili stranim kompanijama da lete unutrasnje letove.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#215

Post by nineac »

E bogami je JAT imao kao i dosta ostalih evropskih kompanija let izmedju dva grada u americi.
A ako bas hoces mak na konac ja sam letio stranom kompanijom izmedju dva grada 2001 godine (New York-Cinncinati)!
To americke kompanije isto rade u evropi.
To sto je sada proslo je tkz "otvoreno nebo" gdje nema vise kvota!
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#216

Post by Ljubitelj Zabara »

Pa čekaj... Slovenci su je napravili. Još bolju i organizovaniju nego sto je bila SFRJ. Hrvati idu dobrim putem. Za 10 - 15 godina, i oni će biti stabilna i razvijena zemlja. Onda nećete moći da se hvalite kako ste svake godine išli na Jadran ( možeš mislit' ) i tamo jeli lubenice i paradajz. Sta će vama onda biti exemplar?
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#217

Post by saki »

E bogami je JAT imao kao i dosta ostalih evropskih kompanija let izmedju dva grada u americi
Morao je da poleti iz Jugoslavije. To nije unutrasnji let.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#218

Post by MA DAJ... »

Ne kontam o cemu vi to sve raspravljare na ovoj temi sa nazivom Josip Broz TITO?

Slava mu i nista drugo!
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#219

Post by patrius »

MA DAJ... wrote:Ne kontam o cemu vi to sve raspravljare na ovoj temi sa nazivom Josip Broz TITO?

Slava mu i nista drugo!
i sve ostalo sto uz to ide!!!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#220

Post by nineac »

Pa jel ja napisa jaro moj Beograd-Chicago-LA :(
Zabar, fazon je sto po zadnjim anketama i Slovenci nisu zadovoljni ovim sto imaju. I oni jos uvjek imaju problema jer i dan danas nisu dostigli nivo izvoza na trziste bivse drzave kao prije rata!
Ali eto hajmo reci da je slovenija u boljem stanju, sta je sa ostalih 5 republika? Pogledaj sve ukupno, skolstvo, zdravstvo, diplomatiju, itd, itd.
Pogledaj zaduzenost Hrvatske samo, hajde vanjski, ali koliki im je unutrasnji dug?
Ima tu jos malih milion stvari, ali eto tada nije valjalo, sad nam je super, i to ljudi dokazuju jer glasaju za ove idiote vec 17 godina!
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#221

Post by saki »

Pa jel ja napisa jaro moj Beograd-Chicago-LA


Jesi, ali za to ne mozes reci da je unutrasnji let, kao sto si rekao.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#222

Post by muha_sa »

Image


e moj Tile--ko o tebi naprduje :-)

veze oni nemaju
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#223

Post by nineac »

Pa nemozes reci da je striktno unutrasnji let. Jel tebi bukva sta u rodu? Ili da pocnem crtat!
Govorim o tome kakvu smo drzavu imali, drzavu koja je prije 30 i kusur godina imala sve sto imaju razvijene drazve na svijetu a danas nemozes vozom normalno otici iz Sarajeva do Zenice!
Nedavno slao paket u BiH u Zenicu, i kada sam pratio paket preko interneta sve je bilo OK dok nije dosao na carinu u SA. tada ej paket preuzela BH Posta i njoj je trebalo duze da dostavi paket iz SA u ZE nego sto je paketu trebalo iz Alabame do Sarajeva!
Eto drzave i kurca (izvinjavam se na izrazu ali vise me boli qrtz za tu nazovimo drzavu).
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#224

Post by saki »

Ne zelim sad da se zakacim oko toga, u avionskom saobracaju to se ne zove unutrasnjim saobracajem.
A ako smo imali normalnu drzavu ne znam zasto se onda srusila dok si rekao keks. Isti ljudi i 80-e i 90-e. Isti Titovi omladinci.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#225

Post by Celicna_saka »

Patron of Formello wrote:
Ljubitelj Zabara wrote:
Sto se tice stanova koje si naveo u svom lupetanju pretpostavljam da mislis na stanove u Beogradu gdje si i odrastao.
Ne, mislim na dodeljivanje stanova vojnim licima u svim većim gradovima u bivšoj SFRJ. Od Ljubljane do Skoplja.
Koliko sam ja upoznat, takvih stanova ima mnogo i u Sarajevu. Uglavnom su to najbolji stanovi u najkvalitetnijim zgradama. To nije ništa čudno pošto je oko 80 % budžetskih prihoda išlo na zadovoljavanje vojnih potreba, u šta je svakako spadalo u stambeno zbrinjavanje.
Čudno je to što radnici nisu tretirani ni približno tako dobro kao oficirski kadar JNA. Da ne pominjemo da su se oficirske žene ( uglavnom polupismene ) zapošljavale u najboljim firmama ( na primer u Lutriju ), gde su plate bile enormne.
Zatim, besplatna letovanja u luksuznim vojnim odmaralištima, dodatne privilegije, itd.
Stvari koje ti navodis zapravo jesu dokaz uspjesnosti jedne drzave.Zasto ova drzava i ostale drzave nastale raspadom SFRJ nisu u stanju da daju bilo sta svojim borcima i njihovim porodicama i danasnjem oficirsko-vojnom kadru?
Zato jer su siromasne.
U SFRJ nije bilo suicida medju veteranima rata jer su imali i zdravstvenu pomoc i odmaralista i poslove i penzije.Nije bilo razloga da se ubijaju.
Sto se tice radnika takodje je laz.U Sarajevu su dati cijeli dijelovi grada radnickoj klasi.Hrasno,Otoka,A.Polje,Dobrinja,Vojnicko odnosno danasnje Saraj Polje.
I najljepse od svega je to sto su ti stanovi bili besplatni odnosno bili su dzaba. :)
Nista nije bilo dzaba, ceh nam je se kasnije ispostavio.
Post Reply